wxWidgets - en to tr_TR translation catalogue (1845 entries)

en: All files (*.*)|*.*
tr_TR: Tüm dosyalar (*.*)|*.*

en: All files (*)|*
tr_TR: Tüm dosyalar (*)|*

en: Elapsed time:
tr_TR: Geçen süre:

en: Estimated time:
tr_TR: Öngörülen süre:

en: Remaining time:
tr_TR: Kalan süre:

en: Yes
tr_TR: Evet

en: No
tr_TR: Hayır

en: OK
tr_TR: Tamam

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Cannot initialize OLE
tr_TR: OLE başlatılamadı

en: Unable to close the handle for '%s'
tr_TR: '%s' işleyicisi kapatılamadı

en: Failed to open directory "%s" for monitoring.
tr_TR: "%s"klasörü izlenmek üzere açılamadı.

en: Unable to close I/O completion port handle
tr_TR: Giriş/çıkış tamamlanma kapısı işleyicisi kapatılamadı

en: Unable to associate handle with I/O completion port
tr_TR: Giriş/çıkış tamamlanma kapısı işleyici ile ilişkilendirilemedi

en: Unexpectedly new I/O completion port was created
tr_TR: Beklenmedik şekilde yeni giriş/çıkış tamamlanma kapısı oluşturuldu

en: Unable to post completion status
tr_TR: Tamamlanma durumu gönderilemedi

en: Unable to dequeue completion packet
tr_TR: Tamamlanma paketi kuyruktan çıkarılamadı

en: Unable to create I/O completion port
tr_TR: Giriş/çıkış tamamlanma kapısı oluşturulamadı

en: Printout
tr_TR: Çıktı

en: &See details
tr_TR: &Ayrıntılar

en: &Hide details
tr_TR: Ayrıntıları &gizle

en: &Box
tr_TR: &Kutu

en: &Picture
tr_TR: &Resim

en: &Cell
tr_TR: &Hücre

en: &Table
tr_TR: &Tablo

en: Object Properties
tr_TR: Nesne özellikleri

en: Printing
tr_TR: Yazdırılıyor

en: Symbols
tr_TR: Simgeler

en: Pipe creation failed
tr_TR: Tünel oluşturulamadı

en: Failed to enumerate video modes
tr_TR: Görüntü kipleri sıralanamadı

en: Failed to change video mode
tr_TR: Görüntü kipi değiştirilemedi

en: Unable to open path '%s'
tr_TR: '%s' yolu açılamadı

en: Unable to close path '%s'
tr_TR: '%s' yolu kapatılamadı

en: SetProperty called w/o valid setter
tr_TR: 'SetProperty' işlevi geçerli bir yerleştirici olmaksızın çağrıldı

en: GetProperty called w/o valid getter
tr_TR: 'GetProperty' işlevi geçerli bir alıcı olmaksızın çağrıldı

en: AddToPropertyCollection called w/o valid adder
tr_TR: AddToPropertyCollection işlevi, geçerli bir ekleyici olmadançağrıldı

en: GetPropertyCollection called w/o valid collection getter
tr_TR: 'GetPropertyCollection' işlevi geçerli bir koleksiyon alıcısı olmaksızın çağrıldı

en: AddToPropertyCollection called on a generic accessor
tr_TR: AddToPropertyCollection işlevi, genel bir erişici üzerinden çağrıldı

en: GetPropertyCollection called on a generic accessor
tr_TR: 'GetPropertyCollection' işlevi genel bir erişici üzerinden çağrıldı

en: Cl&ose
tr_TR: Kapa&t

en: Close All
tr_TR: Tümünü kapat

en: &Next
tr_TR: So&nraki

en: &Previous
tr_TR: Ö&nceki

en: &Window
tr_TR: &Pencere

[ctx: keyboard key]
en: Back
tr_TR: Geri

[ctx: keyboard key]
en: Backspace
tr_TR: Geri silme

[ctx: keyboard key]
en: Left
tr_TR: Sol

[ctx: keyboard key]
en: Right
tr_TR: Sağ

[ctx: keyboard key]
en: Up
tr_TR: Yukarı

[ctx: keyboard key]
en: Down
tr_TR: Aşağı

[ctx: keyboard key]
en: Home
tr_TR: Açılış

[ctx: keyboard key]
en: Space
tr_TR: Boşluk

[ctx: keyboard key]
en: Tab
tr_TR: Sekme

[ctx: keyboard key]
en: Cancel
tr_TR: İptal

[ctx: keyboard key]
en: Clear
tr_TR: Temizle

[ctx: keyboard key]
en: Menu
tr_TR: Menü

[ctx: keyboard key]
en: Pause
tr_TR: Duraklat

[ctx: keyboard key]
en: Capital
tr_TR: Büyük

[ctx: keyboard key]
en: Select
tr_TR: Seçin

[ctx: keyboard key]
en: Print
tr_TR: Yazdır

[ctx: keyboard key]
en: Execute
tr_TR: Yürüt

[ctx: keyboard key]
en: Snapshot
tr_TR: Ekran görüntüsü

[ctx: keyboard key]
en: Help
tr_TR: Yardım

[ctx: keyboard key]
en: Add
tr_TR: Ekle

[ctx: keyboard key]
en: Separator
tr_TR: Ayraç

[ctx: keyboard key]
en: Subtract
tr_TR: Eksi

[ctx: keyboard key]
en: Decimal
tr_TR: Ondalık

[ctx: keyboard key]
en: Multiply
tr_TR: Çarpı

[ctx: keyboard key]
en: Divide
tr_TR: Bölü

[ctx: keyboard key]
en: KP_Space
tr_TR: TT_Boşluk

[ctx: keyboard key]
en: Num Space
tr_TR: Num Boşluk

[ctx: keyboard key]
en: KP_Tab
tr_TR: TT_Sekme

[ctx: keyboard key]
en: Num Tab
tr_TR: Num Sekme

[ctx: keyboard key]
en: KP_Enter
tr_TR: TT_Enter

[ctx: keyboard key]
en: KP_Home
tr_TR: TT_Home

[ctx: keyboard key]
en: KP_Left
tr_TR: TT_Sol

[ctx: keyboard key]
en: Num left
tr_TR: Num sol

[ctx: keyboard key]
en: KP_Up
tr_TR: TT_Yukarı

[ctx: keyboard key]
en: Num Up
tr_TR: Num Yukarı

[ctx: keyboard key]
en: KP_Right
tr_TR: TT_Sağ

[ctx: keyboard key]
en: Num Right
tr_TR: Num Sağ

[ctx: keyboard key]
en: KP_Down
tr_TR: TT_Aşağı

[ctx: keyboard key]
en: Num Down
tr_TR: Num Aşağı

[ctx: keyboard key]
en: KP_PageUp
tr_TR: TT_PageUp

[ctx: keyboard key]
en: KP_PageDown
tr_TR: TT_PageDown

[ctx: keyboard key]
en: KP_Prior
tr_TR: TT_Önceki

[ctx: keyboard key]
en: KP_Next
tr_TR: TT_Next

[ctx: keyboard key]
en: KP_End
tr_TR: TT_End

[ctx: keyboard key]
en: KP_Begin
tr_TR: TT_Başlangıç

[ctx: keyboard key]
en: Num Begin
tr_TR: Num Başlangıç

[ctx: keyboard key]
en: KP_Insert
tr_TR: TT_Insert

[ctx: keyboard key]
en: KP_Delete
tr_TR: TT_Delete

[ctx: keyboard key]
en: KP_Equal
tr_TR: TT_Eşit

[ctx: keyboard key]
en: KP_Multiply
tr_TR: TT_Çarpı

[ctx: keyboard key]
en: KP_Add
tr_TR: TT_Ekleme

[ctx: keyboard key]
en: KP_Separator
tr_TR: TT_Ayıraç

[ctx: keyboard key]
en: KP_Subtract
tr_TR: TT_Eksi

[ctx: keyboard key]
en: KP_Decimal
tr_TR: TT_Ondalık

[ctx: keyboard key]
en: KP_Divide
tr_TR: TT_Bölü

[ctx: keyboard key]
en: Windows_Left
tr_TR: Pencere_Sol

[ctx: keyboard key]
en: Windows_Right
tr_TR: Pencere_Sağ

[ctx: keyboard key]
en: Windows_Menu
tr_TR: Pencere_Menü

[ctx: keyboard key]
en: Command
tr_TR: Komut

[ctx: keyboard key]
en: rawctrl
tr_TR: hamctrl

[ctx: keyboard key]
en: KP_F
tr_TR: TT_F

[ctx: keyboard key]
en: RawCtrl+
tr_TR: HamCtrl+

en: show this help message
tr_TR: bu yardım iletisi görüntülensin

en: generate verbose log messages
tr_TR: ayrıntılı günlük iletileri oluşturulsun

en: specify the theme to use
tr_TR: kullanılacak temayı belirleyin

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
tr_TR: kullanılacak görüntü kipini belirleyin (ör. 640x480-16)

en: Unsupported theme '%s'.
tr_TR: '%s' teması desteklenmiyor.

en: Invalid display mode specification '%s'.
tr_TR: '%s' görünüm kipi özelliği geçersiz.

en: Option '%s' can't be negated
tr_TR: '%s' seçeneği yok sayılamaz

en: Unknown long option '%s'
tr_TR: '%s' long seçeneği bilinmiyor

en: Unknown option '%s'
tr_TR: '%s' seçeneği bilinmiyor

en: Unexpected characters following option '%s'.
tr_TR: '%s' seçeneğinden sonra beklenmeyen karakterler var.

en: Option '%s' requires a value.
tr_TR: '%s' seçeneğinin bir değeri olması gerekli.

en: Separator expected after the option '%s'.
tr_TR: '%s' seçeneğinden sonra ayraç bekleniyor.

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
tr_TR: '%s' '%s' seçeneği için doğru bir sayısal değer değil.

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
tr_TR: '%s' seçeneği: '%s' tarihe dönüştürülemedi.

en: Unexpected parameter '%s'
tr_TR: Beklenmeyen parametre '%s'

en: %s (or %s)
tr_TR: %s (ya da %s)

en: The value for the option '%s' must be specified.
tr_TR: '%s' seçeneği için değer belirtilmelidir.

en: The required parameter '%s' was not specified.
tr_TR: Gerekli '%s' parametresi belirtilmemiş.

en: Usage: %s
tr_TR: Kullanım: %s

en: double
tr_TR: çift

en: date
tr_TR: tarih

en: Unnamed command
tr_TR: Adsız komut

en: &Undo
tr_TR: &Geri al

en: Can't &Undo
tr_TR: &Geri alınamıyor

en: &Undo
tr_TR: &Geri al

en: &Redo
tr_TR: &Yinele

en: &Redo
tr_TR: &Yinele

en: String To Colour : Incorrect colour specification : %s
tr_TR: Dizgeden renge: Hatalı renk tanımı: %s

en: Invalid value %ld for a boolean key "%s" in config file.
tr_TR: Ayar dosyasındaki %ld değeri "%s" ikili anahtarı geçersiz.

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %u in '%s'.
tr_TR: Ortam değişkenleri açılamadı: eksik '%c', konum %u, '%s' içinde.

en: '%s' has extra '..', ignored.
tr_TR: '%s' içindeki fazladan '..' yok sayıldı.

note: TRANSLATORS: Checkbox state name
en: checked
tr_TR: işaretlenmiş

note: TRANSLATORS: Checkbox state name
en: unchecked
tr_TR: işaretlenmemiş

note: TRANSLATORS: Checkbox state name
en: undetermined
tr_TR: belirlenmemiş

en: today
tr_TR: bugün

en: yesterday
tr_TR: dün

en: tomorrow
tr_TR: yarın

en: first
tr_TR: birinci

en: second
tr_TR: ikinci

en: third
tr_TR: üçüncü

en: fourth
tr_TR: dördüncü

en: fifth
tr_TR: beşinci

en: sixth
tr_TR: altıncı

en: seventh
tr_TR: yedinci

en: eighth
tr_TR: sekizinci

en: ninth
tr_TR: dokuzuncu

en: tenth
tr_TR: onuncu

en: eleventh
tr_TR: onbirinci

en: twelfth
tr_TR: yirminci

en: thirteenth
tr_TR: onüçüncü

en: fourteenth
tr_TR: ondördüncü

en: fifteenth
tr_TR: onbeşinci

en: sixteenth
tr_TR: onaltıncı

en: seventeenth
tr_TR: onyedinci

en: eighteenth
tr_TR: onsekizinci

en: nineteenth
tr_TR: ondokuzuncu

en: twentieth
tr_TR: onikinci

en: noon
tr_TR: öğlen

en: midnight
tr_TR: gece yarısı

en: Failed to create directory "%s"
tr_TR: "%s" klasörü oluşturulamadı

en: Debug report couldn't be created.
tr_TR: Hata ayıklama raporu oluşturulamadı.

en: Failed to remove debug report file "%s"
tr_TR: "%s" hata ayıklama rapor dosyası silinemedi

en: Failed to clean up debug report directory "%s"
tr_TR: "%s" hata ayıklama raporu klasörü temizlenemedi

en: process context description
tr_TR: işlem bağlamı tanımı

en: dump of the process state (binary)
tr_TR: işlem durum dökümü (ikili)

en: Debug report generation has failed.
tr_TR: Hata ayıklama raporu oluşturulamadı.

en: Processing debug report has failed, leaving the files in "%s" directory.
tr_TR: Hata ayıklama raporu oluşturulamadı, dosyalar "%s" klasöründe bırakıldı.

en: A debug report has been generated. It can be found in
tr_TR: Hata ayıklama raporu oluşturuldu. Şurada bulabilirsiniz

en: And includes the following files:
tr_TR: Ve aşağıdaki dosyaları içeriyor:

en: 
    Please send this report to the program maintainer, thank you!
tr_TR: 
    Lütfen bu raporu program geliştiricisine gönderin, teşekkürler!

en: Failed to execute curl, please install it in PATH.
tr_TR: cURL yürütülemedi, lütfen PATH içine yükleyin.

en: Failed to upload the debug report (error code %d).
tr_TR: Hata ayıklama raporu yüklenemedi (hata kodu %d).

en: Save As
tr_TR: Farklı kaydet

en: Discard changes and reload the last saved version?
tr_TR: Değişiklikler iptal edilip son kaydedilmiş sürüme dönülsün mü?

en: unnamed
tr_TR: adsız

en: Do you want to save changes to %s?
tr_TR: %s üzerinde yapılan değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: &Save
tr_TR: Kay&det

en: &Discard changes
tr_TR: &Değişiklikleri yok say

en: Do&n't close
tr_TR: &Kapatılmasın

en: Do you want to save changes to %s before closing it?
tr_TR: Kapatmadan önce %s üzerinde yapılan değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: The document must be closed.
tr_TR: Belge kapatılmalıdır.

en: Saving %s failed, would you like to retry?
tr_TR: %s kaydedilemedi. Yeniden denemek ister misiniz?

en: Retry
tr_TR: Yeniden dene

en: Discard changes
tr_TR: Değişiklikleri yok say

en: File "%s" could not be opened for writing.
tr_TR: "%s" dosyası yazılmak üzere açılamadı.

en: Failed to save document to the file "%s".
tr_TR: Belge "%s" dosyasına kaydedilemedi.

en: File "%s" could not be opened for reading.
tr_TR: "%s" dosyası okunmak üzere açılamadı.

en: Failed to read document from the file "%s".
tr_TR: "%s" dosyasından belge okunamadı.

en: The file '%s' doesn't exist and couldn't be opened.
    It has been removed from the most recently used files list.
tr_TR: '%s' dosyası yok ve açılamadı.
    Son kullanılan dosyalar listesinden kaldırıldı.

en: Print preview creation failed.
tr_TR: Yazdırma ön izlemesi oluşturulamadı.

en: Print Preview
tr_TR: Yazdırma ön izlemesi

en: The format of file '%s' couldn't be determined.
tr_TR: '%s' dosyasının biçimi belirlenemedi.

en: unnamed%d
tr_TR: adsız%d

en: Open File
tr_TR: Dosya aç

en: File error
tr_TR: Dosya hatası

en: Sorry, could not open this file.
tr_TR: Ne yazık ki bu dosya açılamıyor.

en: Sorry, the format for this file is unknown.
tr_TR: Ne yazık ki bu dosyanın biçimi bilinmiyor.

en: Select a document template
tr_TR: Bir belge kalıbı seçin

en: Templates
tr_TR: Kalıplar

en: Select a document view
tr_TR: Bir belge görünümü seçin

en: Views
tr_TR: Görünümler

en: Failed to load shared library '%s'
tr_TR: '%s' paylaşılmış kitaplığı yüklenemedi

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
tr_TR: '%s' simgesi devingen kitaplıkta bulunamadı

en: can't open file '%s'
tr_TR: '%s' dosyası açılamadı

en: can't close file '%s'
tr_TR: '%s' dosyası kapatılamadı

en: Read error on file '%s'
tr_TR: '%s' dosyasını okurken sorun çıktı

en: Write error on file '%s'
tr_TR: '%s' dosyasına yazılırken sorun çıktı

en: failed to flush the file '%s'
tr_TR: '%s' dosyası temizlenemedi

en: Seek error on file '%s' (large files not supported by stdio)
tr_TR: '%s' dosyasında arama hatası (büyük dosyalar 'stdio' tarafından desteklenmiyor)

en: Seek error on file '%s'
tr_TR: '%s' dosyasında arama sorunu

en: Can't find current position in file '%s'
tr_TR: '%s' dosyasındaki geçerli konum bulunamadı

en: Failed to set temporary file permissions
tr_TR: Geçici dosya izinleri ayarlanamadı

en: can't remove file '%s'
tr_TR: '%s' dosyası silinemedi

en: can't commit changes to file '%s'
tr_TR: '%s' dosyasındaki değişiklikler işlenemedi

en: can't remove temporary file '%s'
tr_TR: '%s' geçici dosyası silinemedi

en: can't create file '%s'
tr_TR: '%s' dosyası oluşturulamadı

en: can't close file descriptor %d
tr_TR: %d dosya tanımlayıcısı kapatılamadı

en: can't read from file descriptor %d
tr_TR: %d dosya tanımlayıcısından okunamadı

en: can't write to file descriptor %d
tr_TR: %d dosya tanımlayıcısına yazılamadı

en: can't flush file descriptor %d
tr_TR: %d dosya tanımlayıcısı temizlenemedi

en: can't seek on file descriptor %d
tr_TR: %d dosya tanımlayıcısı üzerinde arama yapılamadı

en: can't get seek position on file descriptor %d
tr_TR: %d dosya tanımlayıcısı üstündeki arama konumu alınamadı

en: can't find length of file on file descriptor %d
tr_TR: %d tanımlayıcısı üstündeki dosyanın uzunluğu bulunamadı

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
tr_TR: %d tanımlayıcısı üstündeki dosyanın sonuna ulaşılıp ulaşılamadığı belirlenemedi

en: can't open global configuration file '%s'.
tr_TR: '%s' genel ayar dosyası açılamadı.

en: can't open user configuration file '%s'.
tr_TR: '%s' kullanıcı ayar dosyası açılamadı.

en: Changes won't be saved to avoid overwriting the existing file "%s"
tr_TR: Var olan "%s" dosyasının üstüne yazılmasını önlemek için değişiklikler kaydedilmeyecek.

en: Error reading config options.
tr_TR: Ayarlar okunurken sorun çıktı.

en: Failed to read config options.
tr_TR: Ayarlar okunamadı.

en: file '%s': unexpected character %c at line %zu.
tr_TR: dosya '%s': beklenmedik karakter %c,  satır: %zu.

en: file '%s', line %zu: '%s' ignored after group header.
tr_TR: dosya '%s', satır %zu: '%s' grup başlığından sonra yok sayıldı.

en: file '%s', line %zu: '=' expected.
tr_TR: dosya '%s', satır %zu: '=' bekleniyor.

en: file '%s', line %zu: value for immutable key '%s' ignored.
tr_TR: dosya '%s', satır %zu: '%s' değişmez anahtarı için değer yok sayıldı.

en: file '%s', line %zu: key '%s' was first found at line %d.
tr_TR: dosya '%s', satır %zu: anahtar '%s' ilk olarak %d satırında bulundu.

en: Config entry name cannot start with '%c'.
tr_TR: Ayar kaydının adı '%c' ile başlayamaz.

en: can't open user configuration file.
tr_TR: kullanıcı ayar dosyası açılamadı.

en: can't write user configuration file.
tr_TR: kullanıcı ayar dosyası yazılamadı.

en: Failed to update user configuration file.
tr_TR: Kullanıcı ayarları dosyası kaydedilemedi.

en: Error saving user configuration data.
tr_TR: Kullanıcı ayarları kaydedilirken sorun çıktı.

en: can't delete user configuration file '%s'
tr_TR: kullanıcı yapılandırma dosyası '%s' silinemedi

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
tr_TR: '%s' kaydı '%s' grubunda birden çok kez geçiyor

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
tr_TR: '%s' değişmez anahtarını değiştirme denemesi yok sayıldı.

en: trailing backslash ignored in '%s'
tr_TR: '%s' sonundaki ters eğik çizgi yok sayıldı

en: unexpected " at position %d in '%s'.
tr_TR: %d konumunda, '%s' içinde beklenmeyen ".

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
tr_TR: '%s' dosyası '%s' içine kopyalanamadı

en: Impossible to get permissions for file '%s'
tr_TR: '%s' dosyasının izinleri okunamadı

en: Impossible to overwrite the file '%s'
tr_TR: '%s' dosyasının üzerine yazılamadı

en: Error copying the file '%s' to '%s'.
tr_TR: '%s' dosyası '%s' içine kopyalanırken sorun çıktı.

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
tr_TR: '%s' dosyasının izinleri değiştirilemedi

en: Failed to rename the file '%s' to '%s' because the destination file already exists.
tr_TR: '%s' dosyası aynı adlı bir dosya olduğundan '%s' olarak yeniden adlandırılamadı.

en: File '%s' couldn't be renamed '%s'
tr_TR: '%s' dosyası '%s' olarak yeniden adlandırılamadı

en: File '%s' couldn't be removed
tr_TR: '%s' dosyası silinemedi

en: Directory '%s' couldn't be created
tr_TR: '%s' klasörü oluşturulamadı

en: Directory '%s' couldn't be deleted
tr_TR: '%s' klasörü silinemedi

en: Cannot enumerate files '%s'
tr_TR: '%s' dosyaları sayılamadı

en: Failed to get the working directory
tr_TR: Çalışma klasörü alınamadı

en: Could not set current working directory
tr_TR: Geçerli çalışma klasörü ayarlanamadı

en: Files (%s)
tr_TR: Dosyalar (%s)

en: Failed to open '%s' for reading
tr_TR: '%s' okunmak üzere açılamadı

en: Failed to open '%s' for writing
tr_TR: '%s' yazılmak üzere açılamadı

en: Failed to close file handle
tr_TR: Dosya işleyici kapatılamadı

en: Failed to create a temporary file name
tr_TR: Geçici dosya adı oluşturulamadı

en: Failed to open temporary file.
tr_TR: Geçici dosya açılamadı.

en: Failed to modify file times for '%s'
tr_TR: '%s' için dosya zamanları değiştirilemedi

en: Failed to touch the file '%s'
tr_TR: '%s' dosyasına dokunulamadı

en: Failed to retrieve file times for '%s'
tr_TR: '%s' için dosya zamanları alınamadı

en: Browse
tr_TR: Göz at

en: All files (%s)|%s
tr_TR: Tüm dosyalar (%s)|%s

en: %s files (%s)|%s
tr_TR: %s dosya (%s)|%s

en: Load %s file
tr_TR: %s dosyasını yükle

en: Save %s file
tr_TR: %s dosyasını kaydet

en: Western European (ISO-8859-1)
tr_TR: Batı Avrupa (ISO-8859-1)

en: Central European (ISO-8859-2)
tr_TR: Orta Avrupa (ISO-8859-2)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
tr_TR: Baltık (eski) (ISO-8859-4)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
tr_TR: Kril (ISO-8859-5)

en: Arabic (ISO-8859-6)
tr_TR: Arapça (ISO-8859-6)

en: Greek (ISO-8859-7)
tr_TR: Yunanca (ISO-8859-7)

en: Hebrew (ISO-8859-8)
tr_TR: İbranice (ISO-8859-8)

en: Turkish (ISO-8859-9)
tr_TR: Türkçe (ISO-8859-9)

en: Nordic (ISO-8859-10)
tr_TR: Norveçce (ISO-8859-10)

en: Indian (ISO-8859-12)
tr_TR: Hintçe (ISO-8859-12)

en: Baltic (ISO-8859-13)
tr_TR: Baltık (ISO-8859-13)

en: Celtic (ISO-8859-14)
tr_TR: Keltçe (ISO-8859-14)

en: Western European with Euro (ISO-8859-15)
tr_TR: Batı Avrupa (Euro) (ISO-8859-15)

en: Windows/DOS OEM Cyrillic (CP 866)
tr_TR: Windows/DOS OEM Kiril (CP 866)

en: Windows Thai (CP 874)
tr_TR: Windows Tai (CP 874)

en: Windows Japanese (CP 932) or Shift-JIS
tr_TR: Windows Japonca (CP 932) ya da Shift-JIS

en: Windows Chinese Simplified (CP 936) or GB-2312
tr_TR: Windows Basitleştirilmiş Çince (CP 936) ya da GB-2312

en: Windows Korean (CP 949)
tr_TR: Windows Korece (CP 949)

en: Windows Chinese Traditional (CP 950) or Big-5
tr_TR: Windows Geleneksel Çince (CP 950) ya da Big-5

en: Windows Central European (CP 1250)
tr_TR: Windows Orta Avrupa (CP 1250)

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
tr_TR: Windows Kiril (CP 1251)

en: Windows Western European (CP 1252)
tr_TR: Windows Batı Avrupa (CP 1252)

en: Windows Greek (CP 1253)
tr_TR: Windows Yunanca (CP 1253)

en: Windows Turkish (CP 1254)
tr_TR: Windows Türkçe (CP 1254)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
tr_TR: Windows İbranice (CP 1255)

en: Windows Arabic (CP 1256)
tr_TR: Windows Arapça (CP 1256)

en: Windows Baltic (CP 1257)
tr_TR: Windows Baltık (CP 1257)

en: Windows Vietnamese (CP 1258)
tr_TR: Windows Vietnamca (CP 1258)

en: Unicode 7 bit (UTF-7)
tr_TR: 7 bit Unikod (UTF-7)

en: Unicode 8 bit (UTF-8)
tr_TR: 8 bit Unikod (UTF-8)

en: Unicode 16 bit (UTF-16)
tr_TR: Unikod 16 bit (UTF-16)

en: Unicode 16 bit Little Endian (UTF-16LE)
tr_TR: Unikod 16 bit Little Endian (UTF-16LE)

en: Unicode 32 bit (UTF-32)
tr_TR: Unikod 32 bit (UTF-32)

en: Unicode 32 bit Little Endian (UTF-32LE)
tr_TR: Unikod 32 bit Little Endian (UTF-32LE)

en: Unicode 16 bit Big Endian (UTF-16BE)
tr_TR: Unikod 16 bit Big Endian (UTF-16BE)

en: Unicode 32 bit Big Endian (UTF-32BE)
tr_TR: Unikod 32 bit Big Endian (UTF-32BE)

en: Extended Unix Codepage for Japanese (EUC-JP)
tr_TR: Japonca için genişletilmiş Unix Codepage (EUC-JP)

en: MacJapanese
tr_TR: MacJaponca

en: MacChineseTrad
tr_TR: MacÇinceGeleneksel

en: MacKorean
tr_TR: MacKorece

en: MacArabic
tr_TR: MacArapça

en: MacHebrew
tr_TR: Macİbranice

en: MacGreek
tr_TR: MacYunanca

en: MacCyrillic
tr_TR: MacKiril

en: MacBengali
tr_TR: MacBengalce

en: MacKannada
tr_TR: MacKanada

en: MacMalayalam
tr_TR: MacMalayca

en: MacKhmer
tr_TR: MacKmerce

en: MacThai
tr_TR: MacTay

en: MacGeorgian
tr_TR: MacAzerice

en: MacArmenian
tr_TR: MacErmenice

en: MacChineseSimp
tr_TR: MacÇinceBasit

en: MacTibetan
tr_TR: MacTibetçe

en: MacMongolian
tr_TR: MacMongolca

en: MacEthiopic
tr_TR: MacEtyopça

en: MacCentralEurRoman
tr_TR: MacOrtaAvrupaRoman

en: MacVietnamese
tr_TR: MacVietnamca

en: MacExtArabic
tr_TR: MacExtArapça

en: MacSymbol
tr_TR: MacSimge

en: MacTurkish
tr_TR: MacTürkçe

en: MacCroatian
tr_TR: MacHırvatça

en: MacIcelandic
tr_TR: MacIzlandaca

en: MacRomanian
tr_TR: MacRomence

en: MacCeltic
tr_TR: MacKeltçe

en: MacGaelic
tr_TR: MacGaliçce

en: Default encoding
tr_TR: Varsayılan kodlama

en: Unknown encoding (%d)
tr_TR: Bilinmeyen kodlama (%d)

en: default
tr_TR: varsayılan

en: unknown-%d
tr_TR: bilinmiyor-%d

en: underlined
tr_TR: altı çizili

en:  strikethrough
tr_TR:  üstü çizili

en:  thin
tr_TR:  ince

en:  extra light
tr_TR:  çok hafif

en:  light
tr_TR:  açık

en:  medium
tr_TR:  orta

en:  semi bold
tr_TR:  yarı koyu

en:  bold
tr_TR:  koyu

en:  extra bold
tr_TR:  çok koyu

en:  heavy
tr_TR:  ağır

en:  extra heavy
tr_TR:  çok ağır

en:  italic
tr_TR:  yatık

en: strikethrough
tr_TR: üstüçizili

en: thin
tr_TR: ince

en: extralight
tr_TR: çokhafif

en: light
tr_TR: açık

en: medium
tr_TR: orta

en: semibold
tr_TR: yarıkoyu

en: bold
tr_TR: koyu

en: extrabold
tr_TR: çokkoyu

en: heavy
tr_TR: ağır

en: extraheavy
tr_TR: çokağır

en: italic
tr_TR: yatık

en: : unknown charset
tr_TR: : karakter kümesi bilinmiyor

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
tr_TR: '%s' karakter kümesi bilinmiyor. Yerine
    başka bir tane seçebilir ya da 
    seçemiyorsanız [İptal] düğmesine tıklayabilirsiniz

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
tr_TR: '%s' karakter kümesi için kodlama anımsanamadı.

en: can't load any font, aborting
tr_TR: herhangi bir yazı türü yüklenemedi, vazgeçiliyor

en: : unknown encoding
tr_TR: : kodlama bilinmiyor

en: No font for displaying text in encoding '%s' found,
    but an alternative encoding '%s' is available.
    Do you want to use this encoding (otherwise you will have to choose another one)?
tr_TR: Metni '%s' kodlamasıyla görüntüleyecek bir yazı türü yok,
    ancak onun yerine '%s' kodlama seçeneği kullanılabilir.
    Bu kodlamayı kullanmak istiyor musunuz (aksi halde başka bir tane seçmelisiniz) ?

en: No font for displaying text in encoding '%s' found.
    Would you like to select a font to be used for this encoding
    (otherwise the text in this encoding will not be shown correctly)?
tr_TR: Metni '%s' kodlamasıyla görüntüleyecek bir yazı türü yok.
    Bu kodlamayı kullanabileceğiniz bir yazı türü seçmek istiyor musunuz
    (aksi halde bu kodlamadaki metin doğru olarak görüntülenmez) ?

en: Memory VFS already contains file '%s'!
tr_TR: '%s' dosyası zaten VFS belleğinde yer alıyor!

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
tr_TR: '%s' dosyası yüklü olmadığı halde VFS belleğinden silinmeye çalışılıyor!

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
tr_TR: '%s' görüntüsü VFS belleğine yerleştirilemedi!

en: Timeout while waiting for FTP server to connect, try passive mode.
tr_TR: FTP sunucusu ile bağlantı kurulurken zaman aşımı oldu, pasif kipi deneyin.

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
tr_TR: FTP aktarım kipi %s olarak ayarlanamadı.

en: binary
tr_TR: ikili

en: The FTP server doesn't support the PORT command.
tr_TR: FTP sunucusu PORT komutunu desteklemiyor.

en: The FTP server doesn't support passive mode.
tr_TR: FTP sunucusu pasif kipi desteklemiyor.

en: Incorrect GIF frame size (%u, %d) for the frame #%u
tr_TR: GIF kare sayısı yanlış (%u, %d) #%u karesi

en: Failed to allocate colour for OpenGL
tr_TR: OpenGL için renk ayarlanamadı

en: Please select the columns to show and define their order:
tr_TR: Lütfen görüntülenecek sütunları seçin ve sıralarını belirleyin:

en: Customize Columns
tr_TR: Sütunları özelleştir

en: &Customize...
tr_TR: Ö&zelleştir...

en: Failed to open URL "%s" in the default browser
tr_TR: "%s" adresi varsayılan tarayıcıda açılamadı

en: Failed to load image %%d from file '%s'.
tr_TR: %%d görseli '%s' dosyasından yüklenemedi.

en: Failed to load image %d from stream.
tr_TR: %d görseli akıştan yüklenemedi.

en: Failed to load icons from resource '%s'.
tr_TR: '%s' kaynağından simgeler yüklenemedi.

en: BMP: Couldn't save invalid image.
tr_TR: BMP: Geçersiz görüntü kaydedilemedi.

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
tr_TR: BMP: wxImage için wxPalette yok.

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
tr_TR: BMP: Dosya (Bitmap) başlık bilgisi yazılamadı.

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
tr_TR: BMP: Dosya (BitmapInfo) başlık bilgisi yazılamadı.

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
tr_TR: BMP: RGB renk haritası yazılamadı.

en: BMP: Couldn't write data.
tr_TR: BMP: Veri yazılamadı.

en: BMP: Couldn't allocate memory.
tr_TR: BMP: bellek ayrılamadı.

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
tr_TR: DIB başlık bilgisi: Dosya için görsel genişliği > 32767 piksel.

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
tr_TR: DIB başlık bilgisi: Dosya için görsel yüksekliği > 32767 piksel.

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
tr_TR: DIB başlık bilgisi: Dosyada bilinmeyen bit derinliği.

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
tr_TR: DIB başlık bilgisi: Dosyada bilinmeyen kodlama.

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
tr_TR: DIB başlık bilgisi: Kodlama, bit derinliğine uymuyor.

en: BMP: header has biClrUsed=%d when biBitCount=%d.
tr_TR: BMP: biBitCount=%d iken üst bilgide biClrUsed=%d.

en: Error in reading image DIB.
tr_TR: DIB görüntüsü okunurken sorun çıktı.

en: ICO: Error in reading mask DIB.
tr_TR: ICO: DIB maskesi okuma hatası.

en: ICO: Image too tall for an icon.
tr_TR: ICO: Görsel simge için çok uzun.

en: ICO: Image too wide for an icon.
tr_TR: ICO: Görsel simge için çok geniş.

en: ICO: Error writing the image file!
tr_TR: ICO: Görsel dosyasına yazılırken sorun çıktı!

en: ICO: Invalid icon index.
tr_TR: ICO: Simge dizini geçersiz.

en: Image and mask have different sizes.
tr_TR: Görsel ve maske farklı boyutlarda.

en: No unused colour in image being masked.
tr_TR: Maskelenen görselde kullanılmamış renk yok.

en: Failed to load bitmap "%s" from resources.
tr_TR: Kaynaklardan "%s" bit eşlemi yüklenemedi.

en: Failed to load icon "%s" from resources.
tr_TR: Kaynaklardan "%s" simgesi yüklenemedi.

en: Failed to load image from file "%s".
tr_TR: "%s" dosyasından görsel yüklenemedi.

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
tr_TR: Görüntü '%s' dosyasına kaydedilemedi: bilinmeyen uzantı.

en: No handler found for image type.
tr_TR: Görüntü türünün işleyicisi bulunamadı.

en: No image handler for type %d defined.
tr_TR: %d türünün görüntü işleyicisi tanımlanmamış.

en: Image file is not of type %d.
tr_TR: Görsel dosyası %d türünde değil.

en: Can't automatically determine the image format for non-seekable input.
tr_TR: Aranamayan giriş için görsel biçimi kendiliğinden belirlenemiyor.

en: Unknown image data format.
tr_TR: Görsel veri biçimi bilinmiyor.

en: This is not a %s.
tr_TR: Bu bir %s değil.

en: No image handler for type %s defined.
tr_TR: %s türünün görüntü işleyicisi tanımlanmamış.

en: Image is not of type %s.
tr_TR: Görsel dosyası %s türünde değil.

en: Failed to check format of image file "%s".
tr_TR: "%s" görsel dosyasının biçimi denetlenemedi.

en: GIF: error in GIF image format.
tr_TR: GIF: GIF görsel biçimi hatası.

en: GIF: not enough memory.
tr_TR: GIF: Bellek yetersiz.

en: GIF: data stream seems to be truncated.
tr_TR: GIF: Veri akışı budanmış görünüyor.

en: Couldn't initialize GIF hash table.
tr_TR: GIF hash tablosu başlatılamadı.

en: IFF: error in IFF image format.
tr_TR: IIF: IFF görsel biçimi hatası.

en: IFF: not enough memory.
tr_TR: IIF: Bellek yetersiz.

en: IFF: unknown error!!!
tr_TR: IIF: Bilinmeyen hata!!!

en: IFF: data stream seems to be truncated.
tr_TR: IIF: Veri akışı budanmış görünüyor.

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
tr_TR: JPEG: Yüklenemedi - dosya bozuk olabilir.

en: JPEG: Couldn't save image.
tr_TR: JPEG: Görsel kaydedilemedi.

en: PCX: this is not a PCX file.
tr_TR: PCX: Bu bir PCX dosyası değil.

en: PCX: image format unsupported
tr_TR: PCX: Görsel biçimi desteklenmiyor

en: PCX: couldn't allocate memory
tr_TR: PCX: Bellek ayrılamadı

en: PCX: version number too low
tr_TR: PCX: Sürüm numarası çok küçük

en: PCX: unknown error !!!
tr_TR: PCX: Bilinmeyen hata !!!

en: PCX: invalid image
tr_TR: PCX: Görsel geçersiz

en: Unknown PNG resolution unit %d
tr_TR: Bilinmeyen PNG çözünürlük birimi %d

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
tr_TR: PNG görseli yüklenemedi - dosya bozuk ya da bellek yetersiz.

en: Couldn't save PNG image.
tr_TR: PNG görseli kaydedilemedi.

en: PNM: File format is not recognized.
tr_TR: PNM: Dosya biçimi tanınamadı.

en: PNM: Couldn't allocate memory.
tr_TR: PNM: Bellek ayrılamadı.

en: PNM: File seems truncated.
tr_TR: PNM: Dosya budanmış görünüyor.

en:  (in module "%s")
tr_TR:  ("%s" modülünde)

en: TIFF: Error loading image.
tr_TR: TIFF: Görsel yüklenirken sorun çıktı.

en: Invalid TIFF image index.
tr_TR: TIFF görsel dizini geçersiz.

en: TIFF: Image size is abnormally big.
tr_TR: TIFF: Görsel boyutu anormal büyük.

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
tr_TR: TIFF: Bellek ayrılamadı.

en: TIFF: Error reading image.
tr_TR: TIFF: Görsel okunurken sorun çıktı.

en: Unknown TIFF resolution unit %d ignored
tr_TR: Bilinmeyen TIFF %d çözünürlük birimi yok sayıldı

en: TIFF: Error saving image.
tr_TR: TIFF: Görsel kaydedilirken sorun çıktı.

en: TIFF: Error writing image.
tr_TR: TIFF: Görsel yazılırken sorun çıktı.

en: Command line argument %d couldn't be converted to Unicode and will be ignored.
tr_TR: %d komut satırı değişkeni Unikoda çevrilemediğinden yok sayılacak.

en: Initialization failed in post init, aborting.
tr_TR: Hazırlığın ardından başlatılamadı, vazgeçiliyor.

en: Cannot set locale to language "%s".
tr_TR: Yerel ayarlar "%s" diline çevrilemedi.

en: Error:
tr_TR: Hata:

en: Warning:
tr_TR: Uyarı:

en: The previous message repeated once.
tr_TR: Önceki ileti bir kez yinelendi.

en: The previous message repeated %u time. | The previous message repeated %u times.
tr_TR[0]: Önceki ileti %u kez yinelendi.
tr_TR[1]: Önceki ileti %u kez yinelendi.

en: Last repeated message ("%s", %u time) wasn't output | Last repeated message ("%s", %u times) wasn't output
tr_TR[0]: Son yinelenen ileti ("%s", %u kez) çıkış değildi
tr_TR[1]: Son yinelenen ileti ("%s", %u kez) çıkış değildi

en:  (error %ld: %s)
tr_TR:  (hata %ld: %s)

en: Failed to allocate memory for LZMA decompression.
tr_TR: LZMA ayıklaması için bellek ayrılamadı.

en: Failed to initialize LZMA decompression: unexpected error %u.
tr_TR: LZMA ayıklaması başlatılamadı: Beklenmeyen hata %u.

en: input is not in XZ format
tr_TR: giriş XZ biçiminde değil

en: input compressed using unknown XZ option
tr_TR: giriş bilinmeyen bir XZ seçeneği kullanılarak sıkıştırılmış

en: input is corrupted
tr_TR: giriş bozulmuş

en: unknown decompression error
tr_TR: bilinmeyen ayıklama sorunu

en: LZMA decompression error: %s
tr_TR: LZMA ayıklama sorunu: %s

en: Failed to allocate memory for LZMA compression.
tr_TR: LZMA sıkıştırması için bellek ayrılamadı.

en: Failed to initialize LZMA compression: unexpected error %u.
tr_TR: LZMA sıkıştırması başlatılamadı: Beklenmeyen hata %u.

en: out of memory
tr_TR: bellek yetersiz

en: unknown compression error
tr_TR: bilinmeyen sıkıştırma sorunu

en: LZMA compression error: %s
tr_TR: LZMA sıkıştırma sorunu: %s

en: LZMA compression error when flushing output: %s
tr_TR: Çıktı temizlenirken LZMA sıkıştırma sorunu: %s

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
tr_TR: %s MIME türü kaydına uymayan '{'.

en: Circular dependency involving module "%s" detected.
tr_TR: "%s" modülü ile döngüsel bağlılık algılandı.

en: Dependency "%s" of module "%s" doesn't exist.
tr_TR: "%s" bağlılığı "%s" modülü için bulunamadı.

en: Module "%s" initialization failed
tr_TR: "%s" modülü başlatılamadı

en: Message
tr_TR: İleti

en: Letter, 8 1/2 x 11 in
tr_TR: Letter, 8 1/2 x 11 inç

en: Legal, 8 1/2 x 14 in
tr_TR: Legal, 8 1/2 x 14 inç

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
tr_TR: A4 sayfa, 210 x 297 mm

en: C sheet, 17 x 22 in
tr_TR: C sayfa, 17 x 22 inç

en: D sheet, 22 x 34 in
tr_TR: D sayfa, 22 x 34 inç

en: E sheet, 34 x 44 in
tr_TR: E sayfa, 34 x 44 inç

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
tr_TR: Letter Küçük, 8 1/2 x 11 inç

en: Tabloid, 11 x 17 in
tr_TR: Tabloid, 11 x 17 inç

en: Ledger, 17 x 11 in
tr_TR: Ledger, 17 x 11 inç

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
tr_TR: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 inç

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
tr_TR: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 inç

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
tr_TR: A3 sayfa, 297 x 420 mm

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
tr_TR: A4 küçük sayfa, 210 x 297 mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
tr_TR: A5 sayfa, 148 x 210 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
tr_TR: B4 sayfa, 250 x 354 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
tr_TR: B5 sayfa, 182 x 257 mm

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
tr_TR: Kitap yaprağı, 8 1/2 x 13 inç

en: 10 x 14 in
tr_TR: 10 x 14 inç

en: 11 x 17 in
tr_TR: 11 x 17 inç

en: Note, 8 1/2 x 11 in
tr_TR: Not, 8 1/2 x 11 inç

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
tr_TR: #9 Zarf, 3 7/8 x 8 7/8 inç

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
tr_TR: #10 Zarf, 4 1/8 x 9 1/2 inç

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
tr_TR: #11 Zarf, 4 1/2 x 10 3/8 inç

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
tr_TR: #12 Zarf, 4 3/4 x 11 inç

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
tr_TR: #14 Zarf, 5 x 11 1/2 inç

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
tr_TR: DL Zarf, 110 x 220 mm

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
tr_TR: C5 Zarf, 162 x 229 mm

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
tr_TR: C3 Zarf, 324 x 458 mm

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
tr_TR: C4 Zarf, 229 x 324 mm

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
tr_TR: C6 Zarf, 114 x 162 mm

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
tr_TR: C65 Zarf, 114 x 229 mm

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
tr_TR: B4 Zarf, 250 x 353 mm

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
tr_TR: B5 Zarf, 176 x 250 mm

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
tr_TR: B6 Zarf, 176 x 125 mm

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
tr_TR: İtalyan Zarf, 110 x 230 mm

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
tr_TR: Monarşi Zarf, 3 7/8 x 7 1/2 inç

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
tr_TR: 6 3/4 Zarf, 3 5/8 x 6 1/2 inç

en: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 in
tr_TR: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 inç

en: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 in
tr_TR: Alman Standart Fanfold, 8 1/2 x 12 inç

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 in
tr_TR: Alman Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 inç

en: Japanese Postcard 100 x 148 mm
tr_TR: Japon Postakartı 100 x 148 mm

en: 9 x 11 in
tr_TR: 9 x 11 inç

en: 10 x 11 in
tr_TR: 10 x 11 inç

en: 15 x 11 in
tr_TR: 15 x 11 inç

en: Envelope Invite 220 x 220 mm
tr_TR: Davetiye Zarfı 220 x 220 mm

en: Letter Extra 9 1/2 x 12 in
tr_TR: Letter Ek 9 1/2 x 12 inç

en: Legal Extra 9 1/2 x 15 in
tr_TR: Legal Ek 9 1/2 x 15 inç

en: Tabloid Extra 11.69 x 18 in
tr_TR: Tabloid Ek 11.69 x 18 inç

en: A4 Extra 9.27 x 12.69 in
tr_TR: A4 Ekstra 9.27 x 12.69 inç

en: Letter Transverse 8 1/2 x 11 in
tr_TR: Letter Enine 8 1/2 x 11 inç

en: A4 Transverse 210 x 297 mm
tr_TR: A4 Enine 210 x 297 mm

en: Letter Extra Transverse 9.275 x 12 in
tr_TR: Letter Ek Enine 9.275 x 12 inç

en: Letter Plus 8 1/2 x 12.69 in
tr_TR: Letter Artı 8 1/2 x 12.69 inç

en: A4 Plus 210 x 330 mm
tr_TR: A4 Artı 210 x 330 mm

en: A5 Transverse 148 x 210 mm
tr_TR: A5 Enine 148 x 210 mm

en: B5 (JIS) Transverse 182 x 257 mm
tr_TR: B5 (JIS) Enine 182 x 257 mm

en: A3 Extra 322 x 445 mm
tr_TR: A3 Ekstra 322 x 445 mm

en: A5 Extra 174 x 235 mm
tr_TR: A5 Ekstra 174 x 235 mm

en: B5 (ISO) Extra 201 x 276 mm
tr_TR: B5 (ISO) Ekstra 201 x 276 mm

en: A3 Transverse 297 x 420 mm
tr_TR: A3 Enine 297 x 420 mm

en: A3 Extra Transverse 322 x 445 mm
tr_TR: A3 Ekstra Enine 322 x 445 mm

en: Japanese Double Postcard 200 x 148 mm
tr_TR: Japon Çift Posta Kartı 200 x 148 mm

en: Japanese Envelope Kaku #2
tr_TR: Japon Zarf Kaku #2

en: Japanese Envelope Kaku #3
tr_TR: Japon Zarf Kaku #3

en: Japanese Envelope Chou #3
tr_TR: Japon Zarf Chou #3

en: Japanese Envelope Chou #4
tr_TR: Japon Zarf Chou #4

en: Letter Rotated 11 x 8 1/2 in
tr_TR: Letter Çevrilmiş 11 x 8 1/2 inç

en: A3 Rotated 420 x 297 mm
tr_TR: A3 Çevrilmiş 420 x 297 mm

en: A4 Rotated 297 x 210 mm
tr_TR: A4 Çevrilmiş 297 x 210 mm

en: A5 Rotated 210 x 148 mm
tr_TR: A5 Çevrilmiş 210 x 148 mm

en: B4 (JIS) Rotated 364 x 257 mm
tr_TR: B4 (JIS) Çevrilmiş 364 x 257 mm

en: B5 (JIS) Rotated 257 x 182 mm
tr_TR: B5 (JIS) Çevrilmiş 257 x 182 mm

en: Japanese Postcard Rotated 148 x 100 mm
tr_TR: Japon Posta Kartı Çevrilmiş 148 x 100 mm

en: Double Japanese Postcard Rotated 148 x 200 mm
tr_TR: Japon Çift Posta Kartı Çevrilmiş 148 x 200 mm

en: A6 Rotated 148 x 105 mm
tr_TR: A6 Çevrilmiş 148 x 105 mm

en: Japanese Envelope Kaku #2 Rotated
tr_TR: Japon Zarf Kaku #2 Çevrilmiş

en: Japanese Envelope Kaku #3 Rotated
tr_TR: Japon Zarf Kaku #3 Çevrilmiş

en: Japanese Envelope Chou #3 Rotated
tr_TR: Japon Zarf Chou #3 Çevrilmiş

en: Japanese Envelope Chou #4 Rotated
tr_TR: Japon Zarf Chou #4 Çevrilmiş

en: B6 (JIS) Rotated 182 x 128 mm
tr_TR: B6 (JIS) Çevrilmiş 182 x 128 mm

en: 12 x 11 in
tr_TR: 12 x 11 inç

en: Japanese Envelope You #4
tr_TR: Japon Zarf You #4

en: Japanese Envelope You #4 Rotated
tr_TR: Japon Zarf You #4 Çevrilmiş

en: PRC 32K(Big) 97 x 151 mm
tr_TR: PRC 32K(Büyük) 97 x 151 mm

en: PRC Envelope #1 102 x 165 mm
tr_TR: PRC Zarf #1 102 x 165 mm

en: PRC Envelope #2 102 x 176 mm
tr_TR: PRC Zarf #2 102 x 176 mm

en: PRC Envelope #3 125 x 176 mm
tr_TR: PRC Zarf #3 125 x 176 mm

en: PRC Envelope #4 110 x 208 mm
tr_TR: PRC Zarf #4 110 x 208 mm

en: PRC Envelope #5 110 x 220 mm
tr_TR: PRC Zarf #5 110 x 220 mm

en: PRC Envelope #6 120 x 230 mm
tr_TR: PRC Zarf #6 120 x 230 mm

en: PRC Envelope #7 160 x 230 mm
tr_TR: PRC Zarf #7 160 x 230 mm

en: PRC Envelope #8 120 x 309 mm
tr_TR: PRC Zarf #8 120 x 309 mm

en: PRC Envelope #9 229 x 324 mm
tr_TR: PRC Zarf #9 229 x 324 mm

en: PRC Envelope #10 324 x 458 mm
tr_TR: PRC Zarf #10 324 x 458 mm

en: PRC 16K Rotated
tr_TR: PRC 16K Çevrilmiş

en: PRC 32K Rotated
tr_TR: PRC 32K Çevrilmiş

en: PRC 32K(Big) Rotated
tr_TR: PRC 32K(Büyük) Çevrilmiş

en: PRC Envelope #1 Rotated 165 x 102 mm
tr_TR: PRC Zarf #1 Çevrilmiş 165 x 102 mm

en: PRC Envelope #2 Rotated 176 x 102 mm
tr_TR: PRC Zarf #2 Çevrilmiş 176 x 102 mm

en: PRC Envelope #3 Rotated 176 x 125 mm
tr_TR: PRC Zarf #3 Çevrilmiş 176 x 125 mm

en: PRC Envelope #4 Rotated 208 x 110 mm
tr_TR: PRC Zarf #4 Çevrilmiş 208 x 110 mm

en: PRC Envelope #5 Rotated 220 x 110 mm
tr_TR: PRC Zarf #5 Çevrilmiş 220 x 110 mm

en: PRC Envelope #6 Rotated 230 x 120 mm
tr_TR: PRC Zarf #6 Çevrilmiş 230 x 120 mm

en: PRC Envelope #7 Rotated 230 x 160 mm
tr_TR: PRC Zarf #7 Çevrilmiş 230 x 160 mm

en: PRC Envelope #8 Rotated 309 x 120 mm
tr_TR: PRC Zarf #8 Çevrilmiş 309 x 120 mm

en: PRC Envelope #9 Rotated 324 x 229 mm
tr_TR: PRC Zarf #9 Çevrilmiş 324 x 229 mm

en: PRC Envelope #10 Rotated 458 x 324 mm
tr_TR: PRC Zarf #10 Çevrilmiş 458 x 324 mm

en: A0 sheet, 841 x 1189 mm
tr_TR: A0 sayfa, 841 x 1189 mm

en: A1 sheet, 594 x 841 mm
tr_TR: A1 sayfa, 594 x 841 mm

en: General
tr_TR: Genel

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Generic PostScript
tr_TR: Genel PostScript

en: Ready
tr_TR: Hazır

en: Printing Error
tr_TR: Yazdırma hatası

en: Print
tr_TR: Yazdır

en: Page setup
tr_TR: Sayfa düzeni

en: Please wait while printing...
tr_TR: Lütfen yazdırılırken bekleyin...

en: Document:
tr_TR: Belge:

en: Progress:
tr_TR: İşlem:

en: Preparing
tr_TR: Hazırlanıyor

en: Printing page %d
tr_TR: %d. sayfa yazdırılıyor

en: Printing page %d of %d
tr_TR: Yazdırılan sayfa %d / %d

en:  (copy %d of %d)
tr_TR:  (kopya %d / %d)

en: First page
tr_TR: İlk sayfa

en: Previous page
tr_TR: Önceki sayfa

en: Next page
tr_TR: Sonraki sayfa

en: Last page
tr_TR: Son sayfa

en: Zoom Out
tr_TR: Uzaklaştır

en: Zoom In
tr_TR: Yakınlaştır

en: &Close
tr_TR: &Kapat

en: Could not start document preview.
tr_TR: Belge ön izlemesi başlatılamadı.

en: Print Preview Failure
tr_TR: Yazdırma ön izleme hatası

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
tr_TR: Ne yazık ki ön izlemeyi oluşturmak için yeterli bellek yok.

en: Page %d of %d
tr_TR: Sayfa %d / %d

en: Page %d
tr_TR: %d. sayfa

en: unknown error
tr_TR: bilinmeyen sorun

en: Invalid regular expression '%s': %s
tr_TR: Kurallı ifade geçersiz '%s': %s

en: Failed to find match for regular expression: %s
tr_TR: Kurallı ifadeye uygun veri bulunamadı: %s

en: Renderer "%s" has incompatible version %d.%d and couldn't be loaded.
tr_TR: "%s" görüntüleyicisinin %d.%d sürümü uyumsuz olduğundan yüklenemedi.

en: Not available for this platform
tr_TR: Bu platform için kullanılamaz

en: Saving password for "%s" failed: %s.
tr_TR: "%s" parolası kaydedilirken sorun çıktı: %s.

en: Reading password for "%s" failed: %s.
tr_TR: "%s" için parola okunurken sorun çıktı: %s.

en: Deleting password for "%s" failed: %s.
tr_TR: "%s" parolası silinemedi: %s.

en: Failed to monitor I/O channels
tr_TR: Giriş/çıkış kanalları izlenemedi

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Don't Save
tr_TR: Kaydedilmesin

en: Cannot initialize sockets
tr_TR: Soketler başlatılamadı

[ctx: standard Windows menu]
en: &Help
tr_TR: &Yardım

en: &About
tr_TR: H&akkında

en: About
tr_TR: Hakkında

en: Add
tr_TR: Ekle

en: &Apply
tr_TR: Uygul&a

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: &Back
tr_TR: &Geri

en: Back
tr_TR: Geri

en: &Bold
tr_TR: &Koyu

en: Bold
tr_TR: Koyu

en: &Bottom
tr_TR: Al&t

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: &Cancel
tr_TR: İ&ptal

en: &CD-ROM
tr_TR: &CD-Rom

en: CD-ROM
tr_TR: CD-Rom

en: &Clear
tr_TR: T&emizle

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Close
tr_TR: Kapat

en: &Convert
tr_TR: &Dönüştür

en: Convert
tr_TR: Dönüştür

en: &Copy
tr_TR: K&opyala

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Cu&t
tr_TR: &Kes

en: Cut
tr_TR: Kes

en: &Delete
tr_TR: &Sil

en: &Down
tr_TR: &Aşağı

en: Down
tr_TR: Aşağı

en: &Edit
tr_TR: Dü&zenle

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: &Execute
tr_TR: &Yürüt

en: Execute
tr_TR: Yürüt

en: &Quit
tr_TR: Çı&kış

en: Quit
tr_TR: Çıkış

en: &File
tr_TR: &Dosya

en: File
tr_TR: Dosya

en: &Find...
tr_TR: &Bul...

en: Find...
tr_TR: Ara...

en: &First
tr_TR: İ&lk

en: First
tr_TR: İlk

en: &Floppy
tr_TR: &Esnek

en: Floppy
tr_TR: Esnek

en: &Forward
tr_TR: İ&let

en: Forward
tr_TR: İlet

en: &Harddisk
tr_TR: &Sabit disk

en: Harddisk
tr_TR: Sabit disk

en: &Help
tr_TR: &Yardım

en: &Home
tr_TR: &Açılış

en: Home
tr_TR: Açılış

en: Indent
tr_TR: Girinti

en: &Index
tr_TR: D&izin

en: Index
tr_TR: Dizin

en: &Info
tr_TR: &Bilgiler

en: Info
tr_TR: Bilgiler

en: &Italic
tr_TR: &Yatık

en: Italic
tr_TR: Yatık

en: &Jump to
tr_TR: A&tla

en: Jump to
tr_TR: Atla

en: Centered
tr_TR: Ortalanmış

en: Justified
tr_TR: Hizalanmış

en: Align Left
tr_TR: Sola hizala

en: Align Right
tr_TR: Sağa hizala

en: &Last
tr_TR: &Son

en: Last
tr_TR: Son

en: &Network
tr_TR: &Ağ

en: Network
tr_TR: Ağ

en: &New
tr_TR: Ye&ni

en: New
tr_TR: Yeni

en: &No
tr_TR: &Hayır

en: &OK
tr_TR: &Tamam

en: &Open...
tr_TR: &Aç...

en: Open...
tr_TR: Aç...

en: &Paste
tr_TR: Ya&pıştır

en: Paste
tr_TR: Yapıştır

en: &Preferences
tr_TR: &Ayarlar

en: Preferences
tr_TR: Ayarlar

en: Print previe&w...
tr_TR: Yazdırma ö&n izleme...

en: Print preview...
tr_TR: Yazdırma ön izleme...

en: &Print...
tr_TR: &Yazdır...

en: Print...
tr_TR: Yazdır...

en: &Properties
tr_TR: Ö&zellikler

en: Properties
tr_TR: Özellikler

en: Redo
tr_TR: Yinele

en: Refresh
tr_TR: Yenile

en: Remove
tr_TR: Sil

en: Rep&lace...
tr_TR: &Değiştir...

en: Replace...
tr_TR: Değiştir...

en: Revert to Saved
tr_TR: Kaydedilmiş olana geri dön

en: Save &As...
tr_TR: &Farklı kaydet...

en: Save As...
tr_TR: Farklı kaydet...

en: Select &All
tr_TR: &Tümünü seç

en: Select All
tr_TR: Tümünü seç

en: &Color
tr_TR: &Renk

en: Color
tr_TR: Renk

en: &Font
tr_TR: &Yazı türü

en: Font
tr_TR: Yazı türü

en: &Ascending
tr_TR: &Artan

en: Ascending
tr_TR: Artan

en: &Descending
tr_TR: A&zalan

en: Descending
tr_TR: Azalan

en: &Spell Check
tr_TR: &Yazım denetimi

en: Spell Check
tr_TR: Yazım denetimi

en: &Stop
tr_TR: &Durdur

en: Stop
tr_TR: Durdur

en: &Strikethrough
tr_TR: Ü&stü çizili

en: Strikethrough
tr_TR: Üstü çizili

en: &Top
tr_TR: Üs&t

en: Top
tr_TR: Üst

en: Undelete
tr_TR: Silmeyi geri al

en: &Underline
tr_TR: &Altı çizili

en: Underline
tr_TR: Altı çizili

en: Undo
tr_TR: Geri al

en: &Unindent
tr_TR: İçerleği &geri al

en: Unindent
tr_TR: Girintiyi geri al

en: &Up
tr_TR: Y&ukarı

en: Up
tr_TR: Yukarı

en: &Yes
tr_TR: &Evet

en: &Actual Size
tr_TR: &Geçerli boyut

en: Actual Size
tr_TR: Geçerli boyut

en: Zoom to &Fit
tr_TR: &Sığdır

en: Zoom to Fit
tr_TR: Sığdır

en: Zoom &In
tr_TR: &Yakınlaştır

en: Zoom &Out
tr_TR: &Uzaklaştır

en: Show about dialog
tr_TR: Hakkında penceresini görüntüle

en: Copy selection
tr_TR: Seçimi kopyala

en: Cut selection
tr_TR: Seçimi kes

en: Delete selection
tr_TR: Seçimi sil

en: Find in document
tr_TR: Belgede ara

en: Find and replace in document
tr_TR: Belgede ara ve değiştir

en: Paste selection
tr_TR: Seçimi yapıştır

en: Quit this program
tr_TR: Bu programdan çık

en: Redo last action
tr_TR: Son işlemi yinele

en: Undo last action
tr_TR: Son işlemi geri al

en: Create new document
tr_TR: Yeni belge oluştur

en: Open an existing document
tr_TR: Var olan bir dosyayı aç

en: Close current document
tr_TR: Geçerli belgeyi kapat

en: Save current document
tr_TR: Geçerli belgeyi kaydet

en: Save current document with a different filename
tr_TR: Geçerli belgeyi farklı bir adla kaydet

en: Conversion to charset '%s' doesn't work.
tr_TR: '%s' karakter kümesine dönüşüm çalışmıyor.

en: unknown
tr_TR: bilinmiyor

en: incomplete header block in tar
tr_TR: tar üst bilgi bloğu eksik

en: checksum failure reading tar header block
tr_TR: tar üst bilgi bloğu okunurken sağlama toplamı hatası

en: invalid data in extended tar header
tr_TR: ek tar üst bilgisindeki veriler geçersiz

en: tar entry not open
tr_TR: tar kaydı açık değil

en: unexpected end of file
tr_TR: beklenmeyen dosya sonu

en: %s did not fit the tar header for entry '%s'
tr_TR: %s '%s' kaydının tar başlığına sığmadı

en: incorrect size given for tar entry
tr_TR: tar kaydının boyutu hatalı verilmiş

en: '%s' is probably a binary buffer.
tr_TR: '%s' muhtemelen ikili ara bellek.

en: File couldn't be loaded.
tr_TR: Dosya yüklenemedi.

en: Failed to read text file "%s".
tr_TR: "%s" metin dosyası okunamadı.

en: can't write buffer '%s' to disk.
tr_TR: '%s' ara belleği diske yazılamadı.

en: Failed to get the local system time
tr_TR: Yerel sistem zamanı alınamadı

en: wxGetTimeOfDay failed.
tr_TR: wxGetTimeOfDay başarısız.

en: '%s' is not a valid message catalog.
tr_TR: '%s' ileti kataloğu geçersiz.

en: Invalid message catalog.
tr_TR: İleti kataloğu geçersiz.

en: Failed to parse Plural-Forms: '%s'
tr_TR: Çoğul formlar işlenemedi: '%s'

en: using catalog '%s' from '%s'.
tr_TR: '%s' kataloğu '%s' üzerinden kullanılıyor.

en: Resource '%s' is not a valid message catalog.
tr_TR: '%s' kaynağı geçerli bir ileti kataloğu değil.

en: Couldn't enumerate translations
tr_TR: Çeviriler sayılamadı

en: No default application configured for HTML files.
tr_TR: HTML dosyaları için varsayılan uygulama ayarlanmamış.

en: Failed to open URL "%s" in default browser.
tr_TR: '%s' adresi varsayılan tarayıcıyla açılamadı.

en: Validation conflict
tr_TR: Doğrulama çelişkisi

en: Required information entry is empty.
tr_TR: Gereken bilgi kaydı boş.

en: '%s' is one of the invalid strings
tr_TR: '%s' geçersiz bir dizge

en: '%s' is not one of the valid strings
tr_TR: '%s' geçerli bir dizge değil

en: '%s' contains invalid character(s)
tr_TR: '%s' içinde geçersiz karakterler var

en: Error: %s (%d)
tr_TR: Hata: %s (%d)

en: Not enough free disk space for download.
tr_TR: İndirme için yeterli boş disk alanı yok.

en: libcurl could not be initialized
tr_TR: libcurl başlatılamadı

en: RunScriptAsync not supported
tr_TR: RunScriptAsync desteklenmiyor

en: Error running JavaScript: %s
tr_TR: JavaScript çalıştırılırken sorun çıktı: %s

en: This platform does not support background transparency.
tr_TR: Bu platformda arka plan saydamlığı desteklenmiyor.

en: Could not transfer data to window
tr_TR: Veri pencereye aktarılamadı

en: Out of window IDs.  Recommend shutting down application.
tr_TR: Pencere kodları tükendi. Uygulamayı kapatmanız önerilir.

en: XPM: incorrect header format!
tr_TR: XPM: Üst bilgi biçimi hatalı!

en: XPM: incorrect colour description in line %d
tr_TR: XPM: %d satırında hatalı renk açıklaması

en: XPM: malformed colour definition '%s' at line %d!
tr_TR: XPM: '%s' bozuk renk tanımı %d satırında!

en: XPM: no colors left to use for mask!
tr_TR: XPM: Maske için kullanılacak renk kalmadı!

en: XPM: truncated image data at line %d!
tr_TR: XPM: %d satırında budanmış görüntü verisi!

en: XPM: Malformed pixel data!
tr_TR: XPM: Piksel verileri bozuk!

en: Illegal Parameter Count for Create Method
tr_TR: Create yordamı için parametre sayısı geçersiz

en: Illegal Parameter Count for ConstructObject Method
tr_TR: ConstructObject yordamı için parametre sayısı geçersiz

en: Create Parameter %s not found in declared RTTI Parameters
tr_TR: 'Create Parameter' %s bildirilen RTTI parametreleri içinde bulunamadı

en: Illegal Object Class (Non-wxEvtHandler) as Event Source
tr_TR: Olay kaynağı nesne sınıfı geçersiz (Non-wxEvtHandler)

en: Type must have enum - long conversion
tr_TR: Tür enum - long çevrimini desteklemelidir

en: Invalid or Null Object ID passed to GetObjectClassInfo
tr_TR: GetObjectClassInfo işlevine geçersiz ya da boş nesne kodu gönderildi

en: Unknown Object passed to GetObjectClassInfo
tr_TR: GetObjectClassInfo işlevi bilinmeyen nesne ile çağrıldı

en: Already Registered Object passed to SetObjectClassInfo
tr_TR: SetObjectClassInfo işlevi zaten kaydedilmiş bir nesne ile çağrıldı

en: Invalid or Null Object ID passed to HasObjectClassInfo
tr_TR: HasObjectClassInfo işlevine geçersiz ya da boş nesne kodu gönderildi

en: Passing a already registered object to SetObject
tr_TR: SetObject işlevine zaten kayıtlı olan bir nesne gönderildi

en: Passing an unknown object to GetObject
tr_TR: GetObject işlevine bilinmeyen bir nesne gönderildi

en: Forward hrefs are not supported
tr_TR: Yönlendirme href biçimi desteklenmiyor

en: unknown class %s
tr_TR: %s sınıfı bilinmiyor

en: objects cannot have XML Text Nodes
tr_TR: nesnelerin XML Metin Düğümleri olamaz

en: Objects must have an id attribute
tr_TR: Nesnelerin bir kod özniteliği olmalıdır

en: Doubly used id : %d
tr_TR: Kod iki kez kullanılmış: %d

en: Unknown Property %s
tr_TR: Özellik bilinmiyor %s

en: A non empty collection must consist of 'element' nodes
tr_TR: Boş olmayan bir yığın 'element' düğümlerinden oluşmalıdır

en: incorrect event handler string, missing dot
tr_TR: hatalı olay işleyici dizgesi, nokta eksik

en: can't re-initialize zlib deflate stream
tr_TR: zlib ayıklama akışı yeniden başlatılamadı

en: can't re-initialize zlib inflate stream
tr_TR: zlib sıkıştırma akışı yeniden başlatılamadı

en: Ignoring malformed extra data record, ZIP file may be corrupted
tr_TR: Hatalı biçimlendirilmiş ek veri kaydı yok sayılıyor. ZIP dosyası bozulmuş olabilir

en: assuming this is a multi-part zip concatenated
tr_TR: bunun çok parçalı birleştirilmiş bir zip olduğu varsayılıyor

en: invalid zip file
tr_TR: zip dosyası geçersiz

en: can't find central directory in zip
tr_TR: zip içinde merkez klasör bulunamadı

en: error reading zip central directory
tr_TR: zip merkez klasörü okunurken sorun çıktı

en: error reading zip local header
tr_TR: zip yerel başlığı okunurken sorun çıktı

en: bad zipfile offset to entry
tr_TR: kayıt için zip dosyası konumu hatalı

en: stored file length not in Zip header
tr_TR: kayıtlı dosya uzunluğu Zip başlığında yok

en: unsupported Zip compression method
tr_TR: zip sıkıştırma yöntemi desteklenmiyor

en: reading zip stream (entry %s): bad length
tr_TR: zip akışı okuma (kayıt %s): Uzunluk hatalı

en: reading zip stream (entry %s): bad crc
tr_TR: zip akışı okuma (kayıt %s): CRC hatalı

en: error writing zip entry '%s': file too large without ZIP64
tr_TR: '%s' zip kaydı yazılırken sorun çıktı: Dosya ZIP64 olmadan çok uzun

en: error writing zip entry '%s': bad crc or length
tr_TR: '%s' zip kaydı yazılırken sorun çıktı: CRC ya da uzunluk hatalı

en: Gzip not supported by this version of zlib
tr_TR: Bu Zlib sürümünde Gzip desteklenmiyor

en: Can't initialize zlib inflate stream.
tr_TR: Zlib ayıklama akışı başlatılamadı.

en: Can't read inflate stream: unexpected EOF in underlying stream.
tr_TR: Ayıklama akışı okunamadı: alt akışta beklenmeyen dosya sonu.

en: zlib error %d
tr_TR: %d zlib sorunu

en: Can't read from inflate stream: %s
tr_TR: Ayıklama akışı okunamadı: %s

en: Can't initialize zlib deflate stream.
tr_TR: Zlib sıkıştırma akışı başlatılamadı.

en: Can't write to deflate stream: %s
tr_TR: Sıkıştırma akışına yazılamadı: %s

en: No bitmap handler for type %d defined.
tr_TR: %d türü için bit eşlemi işleyicisi tanımlanmamış.

en: Failed to read event from DirectFB pipe
tr_TR: DirectFB tünelinden olay okunamadı

en: Failed to switch DirectFB pipe to non-blocking mode
tr_TR: DirectFB tüneli engellemesiz kipe döndürülemedi

en: no fonts found in %s, using builtin font
tr_TR: %s içinde yazı türü yok, iç yazı türü kullanılıyor

en: Default font
tr_TR: Varsayılan yazı türü

en: Fonts index file %s disappeared while loading fonts.
tr_TR: Yazı türleri yüklenirken %s yazı türü dizini dosyası kayboldu.

en: DirectFB error %d occurred.
tr_TR: %d DirectFB hatası oluştu.

en: Developed by
tr_TR: Geliştirici

en: Documentation by
tr_TR: Belgeleyen

en: Graphics art by
tr_TR: Görselleri hazırlayan

en: Translations by
tr_TR: Çeviren

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: About %s
tr_TR: %s Hakkında

en: License
tr_TR: Lisans

en: Developers
tr_TR: Geliştiriciler

en: Documentation writers
tr_TR: Belge yazarları

en: Artists
tr_TR: Sanatçılar

en: Translators
tr_TR: Çevirmenler

en: No handler found for animation type.
tr_TR: Canlandırma türünün işleyicisi bulunamadı.

en: No animation handler for type %ld defined.
tr_TR: %ld türü için canlandırma işleyicisi tanımlanmamış.

en: Animation file is not of type %ld.
tr_TR: Canlandırma dosyası %ld türünde değil.

en: Choose colour
tr_TR: Renk seçin

en: Red:
tr_TR: Kırmızı:

en: Green:
tr_TR: Yeşil:

en: Blue:
tr_TR: Mavi:

en: Opacity:
tr_TR: Matlık:

en: Add to custom colours
tr_TR: Özel renklere ekle

en: Username:
tr_TR: Kullanıcı adı:

en: Password:
tr_TR: Parola:

note: TRANSLATORS: Name of Boolean true value
en: true
tr_TR: doğru

note: TRANSLATORS: Name of Boolean false value
en: false
tr_TR: yanlış

en: Row %i
tr_TR: %i. Satır

note: TRANSLATORS: Action for manipulating a tree control
en: Collapse
tr_TR: Daralt

note: TRANSLATORS: Action for manipulating a tree control
en: Expand
tr_TR: Genişlet

en: %s (%d items)
tr_TR: %s (%d öge)

en: Column %u
tr_TR: %u. sütun

note: TRANSLATORS: Keystroke for manipulating a tree control
en: Left
tr_TR: Sol

note: TRANSLATORS: Keystroke for manipulating a tree control
en: Right
tr_TR: Sağ

en: Open file "%s"
tr_TR: "%s" dosyasını aç

en: Enter command to open file "%s":
tr_TR: "%s" dosyasını açacak komutu yazın:

en: Executable files (*.exe)|*.exe|
tr_TR: Yürütülebilir dosyalar (*.exe)|*.exe|

en: Debug report "%s"
tr_TR: Hata ayıklama raporu "%s"

en: A debug report has been generated in the directory
tr_TR: Klasörde bir hata ayıklama raporu oluşturuldu

en: The following debug report will be generated
tr_TR: Şu hata ayıklama raporu oluşturulacak

en: The report contains the files listed below. If any of these files contain private information,
    please uncheck them and they will be removed from the report.
tr_TR: Bu raporda aşağıdaki dosyalar bulunuyor. Bu dosyalarda özel bilgileriniz varsa,
    rapordan çıkarmak istediğiniz dosyaların işaretini kaldırın.

en: If you wish to suppress this debug report completely, please choose the "Cancel" button,
    but be warned that it may hinder improving the program, so if
    at all possible please do continue with the report generation.
tr_TR: Bu hata raporunu göndermek istemiyorsanız, "İptal" düğmesine tıklayın.
    Ancak bu rapor, yazılımın geliştirilmesine yardımcı olabilir, 
    bu nedenle olanağınız varsa raporu gönderin.

en:               Thank you and we're sorry for the inconvenience!
tr_TR:               Teşekkürler, yaşadığınız sorundan dolayı özür dileriz!

en: &Debug report preview:
tr_TR: &Hata ayıklama raporu ön izlemesi:

en: &View...
tr_TR: &Görünüm...

en: &Notes:
tr_TR: &Notlar:

en: If you have any additional information pertaining to this bug
    report, please enter it here and it will be joined to it:
tr_TR: Bu hata raporuna ekleyeceğiniz bir bilgi varsa,
    lütfen buraya yazın:

en: Cannot open file for PostScript printing!
tr_TR: Dosya PostScript yazdırma için açılamadı!

en: Computer
tr_TR: Bilgisayarım

en: Sections
tr_TR: Bölümler

en: Home directory
tr_TR: Açılış klasörü

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Desktop
tr_TR: Masaüstü

en: Illegal directory name.
tr_TR: Klasör adı geçersiz.

en: Error
tr_TR: Hata

en: File name exists already.
tr_TR: Aynı adlı bir dosya zaten var.

en: Operation not permitted.
tr_TR: İşleme izin verilmiyor.

en: Create new directory
tr_TR: Yeni klasör oluştur

en: Go to home directory
tr_TR: Açılış klasörüne git

en: Show &hidden directories
tr_TR: Gizli &klasörleri görüntüle

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
tr_TR: '%s' klasörü bulunamadı
    Şimdi oluşturulsun mu?

en: Directory does not exist
tr_TR: Klasör bulunamadı

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
tr_TR: '%s' klasörü oluşturulamadı
    (Yeterli izniniz var mı?)

en: Error creating directory
tr_TR: Klasör oluşturulurken sorun çıktı

en: You cannot add a new directory to this section.
tr_TR: Bu bölüme yeni bir klasör ekleyemezsiniz.

en: Create directory
tr_TR: Klasör oluştur

en: NewName
tr_TR: YeniAd

en: Edit item
tr_TR: Ögeyi düzenle

en: New item
tr_TR: Yeni öge

en: Delete item
tr_TR: Ögeyi sil

en: Move up
tr_TR: Yukarı taşı

en: Move down
tr_TR: Aşağı taşı

en: Search for:
tr_TR: Aranan:

en: Replace with:
tr_TR: Şununla değiştir:

en: Whole word
tr_TR: Tam sözcük

en: Match case
tr_TR: Küçük büyük harf eşleştirilsin

en: Search direction
tr_TR: Arama yönü

en: &Replace
tr_TR: &Değiştir

en: Replace &all
tr_TR: &Tümünü değiştir

en: %ld byte | %ld bytes
tr_TR[0]: %ld bayt
tr_TR[1]: %ld bayt

en: Name
tr_TR: Ad

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Type
tr_TR: Tür

en: Modified
tr_TR: Değişiklik

en: Permissions
tr_TR: İzinler

en: Attributes
tr_TR: Öznitelikler

en: Current directory:
tr_TR: Geçerli klasör:

en: Show &hidden files
tr_TR: Gizli &dosyaları görüntüle

en: Illegal file specification.
tr_TR: Dosya tanımı geçersiz.

en: Directory doesn't exist.
tr_TR: Klasör bulunamadı.

en: View files as a list view
tr_TR: Dosyalar liste görünümünde görüntülensin

en: View files as a detailed view
tr_TR: Dosyalar ayrıntı görünümünde görüntülensin

en: Go to parent directory
tr_TR: Üst klasöre git

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
tr_TR: '%s' dosyası zaten var, üzerine yazılsın mı?

en: Confirm
tr_TR: Onayla

en: Please choose an existing file.
tr_TR: Lütfen var olan bir dosya seçin.

en: Decorative
tr_TR: Süslü

en: Script
tr_TR: Betik

en: Swiss
tr_TR: İsveç

en: Slant
tr_TR: Eğik

en: Light
tr_TR: Açık

en: &Font family:
tr_TR: &Yazı türü ailesi:

en: The font family.
tr_TR: Yazı türü ailesi.

en: &Style:
tr_TR: &Biçem:

en: The font style.
tr_TR: Yazı türü biçemi.

en: &Weight:
tr_TR: &Yoğunluk:

en: The font weight.
tr_TR: Yazı türü yoğunluğu.

en: C&olour:
tr_TR: &Renk:

en: The font colour.
tr_TR: Yazı türü rengi.

en: &Point size:
tr_TR: Yazı &boyutu:

en: The font point size.
tr_TR: Yazı türü punto boyutu.

en: Whether the font is underlined.
tr_TR: Yazı türünün altı çizili olup olmadığı.

en: Preview:
tr_TR: Ön izleme:

en: Shows the font preview.
tr_TR: Yazı türünün ön izlemesini görüntüler.

en: Click to cancel the font selection.
tr_TR: Yazı türü seçiminden vazgeçmek için tıklayın.

en: Click to confirm the font selection.
tr_TR: Yazı türü seçimini onaylamak için tıklayın.

en: Choose font
tr_TR: Yazı türü seçin

en: Copying more than one selected block to clipboard is not supported.
tr_TR: Seçilmiş bir bloktan fazlasının panoya kopyalanması desteklenmiyor.

en: Help directory "%s" not found.
tr_TR: "%s" yardım klasörü bulunamadı.

en: Help file "%s" not found.
tr_TR: "%s" yardım dosyası bulunamadı.

en: Line %lu of map file "%s" has invalid syntax, skipped.
tr_TR: %lu satırında "%s" eşleştirme dosyası içinde sözdizimi hatası var, atlandı.

en: No valid mappings found in the file "%s".
tr_TR: "%s" dosyasında geçerli eşleme bulunamadı.

en: No entries found.
tr_TR: Herhangi bir kayıt bulunamadı.

en: Help Index
tr_TR: Yardım dizini

en: Relevant entries:
tr_TR: İlgili kayıtlar:

en: Entries found
tr_TR: Bulunan kayıt

en: &Copy URL
tr_TR: Adresi k&opyala

en: Hide this notification message.
tr_TR: Bu uyarı iletisini gizler.

en: %s Error
tr_TR: %s hata

en: %s Warning
tr_TR: %s uyarı

en: %s Information
tr_TR: %s bilgi

en: Application
tr_TR: Uygulama

en: Save log contents to file
tr_TR: Günlük içeriğini dosyaya kaydet

en: C&lear
tr_TR: T&emizle

en: Clear the log contents
tr_TR: Günlük içeriğini temizle

en: Close this window
tr_TR: Bu pencereyi kapat

en: &Log
tr_TR: Gün&lük

en: Can't save log contents to file.
tr_TR: Günlük içeriği dosyaya kaydedilemedi.

en: Log saved to the file '%s'.
tr_TR: Günlük '%s' dosyasına kaydedildi.

en: &Details
tr_TR: &Ayrıntılar

en: Failed to copy dialog contents to the clipboard.
tr_TR: Pencere içeriği panoya kopyalanamadı.

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
tr_TR: '%s' günlük dosyasına eklensin mi ([Hayır] seçilirse üstüne yazılacak)?

en: Question
tr_TR: Soru

en: invalid message box return value
tr_TR: ileti penceresi dönüş değeri geçersiz

en: Notice
tr_TR: Bildirim

en: %s Preferences
tr_TR: %s ayarları

en: Printing...
tr_TR: Yazdırılıyor...

en: Could not start printing.
tr_TR: Yazdırma başlatılamadı.

en: Printing page %d...
tr_TR: Yazdırılan sayfa %d...

en: Printer options
tr_TR: Yazıcı ayarları

en: Print to File
tr_TR: Dosyaya yazdır

en: Setup...
tr_TR: Kurulum...

en: Printer:
tr_TR: Yazıcı:

en: Status:
tr_TR: Durum:

en: All
tr_TR: Tümü

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Print Range
tr_TR: Yazdırma aralığı

en: From:
tr_TR: Kaynak:

en: To:
tr_TR: Kime:

en: Copies:
tr_TR: Kopya sayısı:

en: PostScript file
tr_TR: PostScript dosyası

en: Print Setup
tr_TR: Yazdırma ayarları

en: Printer
tr_TR: Yazıcı

en: Default printer
tr_TR: Varsayılan yazıcı

en: Paper size
tr_TR: Kağıt boyutu

en: Portrait
tr_TR: Dikey

en: Landscape
tr_TR: Yatay

en: Orientation
tr_TR: Yön

en: Options
tr_TR: Ayarlar

en: Print in colour
tr_TR: Renkli yazdır

en: Print spooling
tr_TR: Yazdırma kuyruğu

en: Printer command:
tr_TR: Yazıcı komutu:

en: Printer options:
tr_TR: Yazıcı ayarları:

en: Left margin (mm):
tr_TR: Sol kenar boşluğu (mm):

en: Top margin (mm):
tr_TR: Üst kenar boşluğu (mm):

en: Right margin (mm):
tr_TR: Sağ kenar boşluğu (mm):

en: Bottom margin (mm):
tr_TR: Alt kenar boşluğu (mm):

en: Printer...
tr_TR: Yazıcı...

en: &Skip
tr_TR: A&tla

en: Unknown
tr_TR: Bilinmeyen

en: Done.
tr_TR: Tamamlandı.

en: Search
tr_TR: Arama

en: Could not find tab for id
tr_TR: Kodun sekmesi bulunamadı

en: Tips not available, sorry!
tr_TR: Ne yazık ki bir ipucu yok!

en: Tip of the Day
tr_TR: Günün ipucu

en: Did you know...
tr_TR: Biliyor musunuz...

en: &Show tips at startup
tr_TR: İpuçları &başlangıçta görüntülensin

en: &Next Tip
tr_TR: So&nraki ipucu

en: &Next >
tr_TR: So&nraki >

en: &Finish
tr_TR: &Bitti

en: < &Back
tr_TR: < &Geri

en: WARNING: using XIM input method is unsupported and may result in problems with input handling and flickering. Consider unsetting GTK_IM_MODULE or setting to "ibus".
tr_TR: Uyarı: XIM giriş yönteminin kullanılması desteklenmez ve giriş işlemesiyle ve titremeyle ilgili sorunlara neden olabilir. GTK_IM_MODULE ayarını kaldırmayı ya da "ibus" olarak ayarlamayı düşünün.

en: Unable to initialize GTK+, is DISPLAY set properly?
tr_TR: GTK+ başlatılamadı, DISPLAY düzgün ayarlanmış mı?

en: Changing current directory to "%s" failed
tr_TR: Geçerli klasör "%s" olarak değiştirilemedi

en: Using private fonts is not supported on this system: Pango library is too old, 1.38 or later required.
tr_TR: Bu sistem üzerinde özel yazı türlerinin kullanımı desteklenmiyor: Pango kitaplığı çok eski. 1.38 ya da üzerindeki bir sürüm gereklidir.

en: Failed to create font configuration object.
tr_TR: Yazı türü yapılandırma nesnesi eklenemedi.

en: Failed to add custom font "%s".
tr_TR: "%s" özel yazı türü eklenemedi.

en: Failed to register font configuration using private fonts.
tr_TR: Özel yazı türleri kullanılarak yazı türü yapılandırması kaydedilemedi.

en: Fatal Error
tr_TR: Ciddi sorun

en: This program wasn't compiled with EGL support required under Wayland, either
    install EGL libraries and rebuild or run it under X11 backend by setting
    environment variable GDK_BACKEND=x11 before starting your program.
tr_TR: Bu program Wayland altında EGL desteği ile derlenmemiş. EGL kitaplıklarını kurun 
    ve yeniden oluşturun ya da uygulamayı başlatmadan önce GDK_BACKEND=x11 
    ortam değişkenini ayarlayıp, uygulamayı X11 arka yüzü üzerinde çalıştırın.

en: wxGLCanvas is only supported on Wayland and X11 currently.  You may be able to
    work around this by setting environment variable GDK_BACKEND=x11 before
    starting your program.
tr_TR: wxGLCanvas şu anda yalnızca Wayland ve X11 üzerinde destekleniyor. Uygulamayı
    başlatmadan önce GDK_BACKEND=x11 ortam değişkenini ayarlayıp, uygulamayı 
    X11 arka yüzü üzerinde çalıştırarak bu sorunu çözebilirsiniz.

en: MDI child
tr_TR: MDI alt

en: Custom size
tr_TR: Özel boyut

en: Error while printing:
tr_TR: Yazdırma sorunu:

en: Page Setup
tr_TR: Sayfa düzeni

en: Retrieving JavaScript script output is not supported with WebKit v1
tr_TR: WebKit v1 üzerinde JavaScript çıktısının alınması desteklenmiyor

en: GTK+ installed on this machine is too old to support screen compositing, please install GTK+ 2.12 or later.
tr_TR: Yüklü GTK+ çok eski ve ekran karmayı desteklemiyor. Lütfen GTK+ 2.12 ya da üzeri bir sürüm yükleyin.

en: Compositing not supported by this system, please enable it in your Window Manager.
tr_TR: Sistemin birleştirme (compositing) desteği etkin değil. Lütfen Pencere Yöneticinizden etkinleştirin.

en: This program was compiled with a too old version of GTK+, please rebuild with GTK+ 2.12 or newer.
tr_TR: Bu program çok eski bir GTK+ sürümüyle derlenmiş. Lütfen GTK+ 2.12 ya da üzeri bir sürümle yeniden derleyin.

en: Failed to open CHM archive '%s'.
tr_TR: '%s' CHM arşivi açılamadı.

en: Could not extract %s into %s: %s
tr_TR: %s %s içine ayıklanamadı: %s

en: no error
tr_TR: hata yok

en: bad arguments to library function
tr_TR: kitaplık işlevi için değişkenler hatalı

en: error opening file
tr_TR: dosya açılırken sorun çıktı

en: read error
tr_TR: okuma sorunu

en: write error
tr_TR: yazma sorunu

en: seek error
tr_TR: tarama hatası

en: bad signature
tr_TR: kötü imza

en: error in data format
tr_TR: veri biçimi hatası

en: checksum error
tr_TR: sağlama toplamı hatası

en: compression error
tr_TR: sıkıştırma hatası

en: decompression error
tr_TR: ayıklama hatası

en: Could not locate file '%s'.
tr_TR: '%s' dosyası bulunamadı.

en: Could not create temporary file '%s'
tr_TR: '%s' geçici dosyası oluşturulamadı.

en: Extraction of '%s' into '%s' failed.
tr_TR: '%s'', '%s' içine açılamadı.

en: CHM handler currently supports only local files!
tr_TR: CHM işleyici şimdilik yalnızca yerel dosyaları destekliyor!

en: Link contained '//', converted to absolute link.
tr_TR: Bağlantı '//' içeriyor, mutlak bağlantıya dönüştürüldü.

en: Help: %s
tr_TR: Yardım: %s

en: Adding book %s
tr_TR: %s kitabı ekleniyor

en: Cannot open contents file: %s
tr_TR: %s içerik dosyası açılamadı

en: Cannot open index file: %s
tr_TR: %s dizin dosyası açılamadı

en: noname
tr_TR: adsız

en: Cannot open HTML help book: %s
tr_TR: %s HTML yardım kitabı açılamadı

en: Displays help as you browse the books on the left.
tr_TR: Soldaki kitapları gezilirken yardım görüntülenir.

en: (bookmarks)
tr_TR: (yer imleri)

en: Add current page to bookmarks
tr_TR: Geçerli sayfayı yer imlerine ekle

en: Remove current page from bookmarks
tr_TR: Geçerli sayfayı yer imlerinden sil

en: Contents
tr_TR: İçerik

en: Find
tr_TR: Bul

en: Show all
tr_TR: Tümünü görüntüle

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
tr_TR: Verilen alt dizgeyi içeren tüm dizin elemanları görüntülensin. Arama küçük-büyük harfe duyarlıdır.

en: Show all items in index
tr_TR: Dizindeki tüm ögeleri görüntüle

en: Case sensitive
tr_TR: Büyük küçük harfe duyarlı

en: Whole words only
tr_TR: Yalnızca tam sözcükler

en: Search contents of help book(s) for all occurrences of the text you typed above
tr_TR: Yukarıya yazılan metin yardım kitapları içinde her şekilde aranır

en: Show/hide navigation panel
tr_TR: Gezinti panosunu görüntüle/gizle

en: Go back
tr_TR: Geri git

en: Go forward
tr_TR: İleri git

en: Go one level up in document hierarchy
tr_TR: Belge hiyerarşisinde bir düzey yukarı git

en: Open HTML document
tr_TR: HTML belgesi aç

en: Print this page
tr_TR: Bu sayfayı yazdır

en: Display options dialog
tr_TR: Ayarlar penceresi görüntülensin

en: Please choose the page to display:
tr_TR: Lütfen görüntülenecek sayfayı seçin:

en: Help Topics
tr_TR: Yardım konuları

en: Searching...
tr_TR: Aranıyor...

en: No matching page found yet
tr_TR: Henüz eşleşen bir sayfa bulunamadı

en: Found %i matches
tr_TR: %i sonuç bulundu

en: (Help)
tr_TR: (Yardım)

en: %d of %lu
tr_TR: %d / %lu

en: %lu of %lu
tr_TR: %lu / %lu

en: Search in all books
tr_TR: Tüm kitaplarda arama

en: Help Browser Options
tr_TR: Yardım tarayıcısı ayarları

en: Normal font:
tr_TR: Normal yazı türü:

en: Fixed font:
tr_TR: Sabit yazı türü:

en: Font size:
tr_TR: Yazı boyutu:

en: font size
tr_TR: yazı türü boyutu

en: Normal face<br>and <u>underlined</u>.
tr_TR: Normal yazı türü <br>ve <u>altı çizili</u>.

en: <i>Italic face.</i>
tr_TR: <i>Yatık şekil.</i>

en: <b>Bold face.</b>
tr_TR: <b>Koyu şekil.</b>

en: <b><i>Bold italic face.</i></b><br>
tr_TR: <b><i>Koyu yatık şekil.</i></b><br>

en: Fixed size face.<br> <b>bold</b> <i>italic</i>
tr_TR: Sabit boyutlu tür.<br> <b>koyu</b> <i>eğik</i>

en: <b><i>bold italic <u>underlined</u></i></b><br>
tr_TR: <b><i>koyu yatık <u>altı çizili</u></i></b><br>

en: Help Printing
tr_TR: Yardım yazdırma

en: Cannot print empty page.
tr_TR: Boş sayfa yazdırılamaz.

en: HTML files (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|
tr_TR: HTML dosyaları (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|

en: Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|
tr_TR: Yardım kitapları (*.htb)|*.htb|Yardım kitapları (*.zip)|*.zip|

en: HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|
tr_TR: HTML yardım projesi (*.hhp)|*.hhp|

en: Compressed HTML Help file (*.chm)|*.chm|
tr_TR: Sıkıştırılmış HTML yardım dosyası (*.chm)|*.chm|

en: %i of %u
tr_TR: %i / %u

en: %u of %u
tr_TR: %u / %u

en: Cannot open HTML document: %s
tr_TR: %s HTML belgesi açılamadı

en: Connecting...
tr_TR: Bağlantı kuruluyor..

en: Unable to open requested HTML document: %s
tr_TR: İstenen HTML belgesi açılamıyor: %s

en: Loading :
tr_TR: Yükleniyor :

en: Done
tr_TR: Tamamlandı

en: HTML anchor %s does not exist.
tr_TR: %s HTML çapası bulunamadı.

en: Copied to clipboard:"%s"
tr_TR: "%s" panoya kopyalandı.

en: This document doesn't fit on the page horizontally and will be truncated when it is printed.
tr_TR: Bu belge sayfaya yatay olarak sığmıyor ve yazdırılırsa budanacak.

en: The document "%s" doesn't fit on the page horizontally and will be truncated if printed.
    
    Would you like to proceed with printing it nevertheless?
tr_TR: "%s" belgesi sayfaya yatay olarak sığmıyor ve yazdırılırsa budanacak.
    
    Buna rağmen yazdırmak istiyor musunuz?

en: If possible, try changing the layout parameters to make the printout more narrow.
tr_TR: Olabiliyorsa, çıktıyı daraltmak için sayfa ayarlarını değiştirmeyi deneyin.

en: : file does not exist!
tr_TR: : dosya bulunamadı!

en:  Preview
tr_TR:  Ön izleme

en: There was a problem during page setup: you may need to set a default printer.
tr_TR: Sayfa ayarlanırken bir sorun çıktı: Varsayılan bir yazıcı belirlemeniz gerekebilir.

en: Failed to open the clipboard.
tr_TR: Pano açılamadı.

en: Failed to close the clipboard.
tr_TR: Pano kapatılamadı.

en: Failed to empty the clipboard.
tr_TR: Pano temizlenemedi.

en: Unsupported clipboard format.
tr_TR: Pano biçimi desteklenmiyor.

en: Failed to set clipboard data.
tr_TR: Pano verisi ayarlanamadı.

en: Failed to put data on the clipboard
tr_TR: Veri panoya konulamadı

en: Failed to get data from the clipboard
tr_TR: Panodan veri alınamadı

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
tr_TR: Desteklenen pano biçimleri alınamadı

en: Colour selection dialog failed with error %0lx.
tr_TR: Renk seçimi penceresi %0lx hatasıyla kapandı.

en: Failed to create cursor.
tr_TR: İmleç oluşturulamadı.

en: Failed to register DDE server '%s'
tr_TR: '%s' DDE sunucusuna kayıt olunamadı

en: Failed to unregister DDE server '%s'
tr_TR: '%s' DDE sunucusundan kayıt iptali yapılamadı

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
tr_TR: '%s' sunucusuna '%s' konusundan bağlantı kurulamadı

en: DDE poke request failed
tr_TR: DDE itme isteği yapılamadı

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
tr_TR: DDE sunucusuyla danışma döngüsü sağlanamadı

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
tr_TR: DDE sunucusuyla danışma döngüsü sonlandırılamadı

en: Failed to send DDE advise notification
tr_TR: DDE danışma uyarısı gönderilemedi

en: Failed to create DDE string
tr_TR: DDE dizgesi oluşturulamadı

en: no DDE error.
tr_TR: DDE bulunamadı hatası.

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
tr_TR: eşzamanlı danışma hareketi isteği zaman aşımına uğradı.

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
tr_TR: harekete yanıt DDE_FBUSY bayrak bitinin kaldırılmasına yol açtı.

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
tr_TR: eşzamanlı veri hareketi isteği zaman aşımına uğradı.

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
tr_TR: bir DDEML işlevi önceden DdeInitialize işlevi çağrılmadan çağrıldı,
    ya da DDEML işlevine geçersiz bir 
    örnek tanımlayıcısı gönderildi.

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
tr_TR: APPCLASS_MONITOR olarak başlatılmış bir uygulama
    DDE hareketi gerçekleştirmeyi denedi,
    ya da APPCMD_CLIENTONLY olarak başlatılmış bir uygulama
    sunucu hareketi gerçekleştirmeyi denedi.

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
tr_TR: eşzamanlı çalıştırma hareketi isteği zaman aşımına uğradı.

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
tr_TR: parametre DDEML tarafından doğrulanamadı.

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
tr_TR: bir DDEML uygulaması uzun koşu durumu oluşturdu.

en: a memory allocation failed.
tr_TR: bellek ayrılamadı.

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
tr_TR: bir istemcinin konuşma başlatma denemesi başarısız oldu.

en: a transaction failed.
tr_TR: bir hareket tamamlanamadı.

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
tr_TR: eşzamanlı itme hareketi isteği zaman aşımına uğradı.

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
tr_TR: PostMessage işlevine iç çağrı yapılamadı.

en: reentrancy problem.
tr_TR: yeniden giriş sorunu.

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
tr_TR: istemci tarafından sonlandırılmış bir görüşme üstünde
    sunucu tarafında bir hareket denendi, ya da sunucu
    hareket tamamlanmadan sonlandırıldı.

en: an internal error has occurred in the DDEML.
tr_TR: DDEML içinde bir sorun çıktı.

en: a request to end an advise transaction has timed out.
tr_TR: danışma hareketi bitirme isteği zaman aşımına uğradı.

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
tr_TR: DDEML işlevine geçersiz hareket kimliği gönderilmiş.
    Uygulama XTYP_XACT_COMPLETE çağrısından döndüğünde
    bu çağrının hareket kimliği geçersiz olacak.

en: Unknown DDE error %08x
tr_TR: Bilinmeyen DDE hatası %08x

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
tr_TR: Uzaktan erişim hizmeti (RAS) kurulu olmadığı için arama işlevleri kullanılamıyor. Lütfen kurun.

en: The version of remote access service (RAS) installed on this machine is too old, please upgrade (the following required function is missing: %s).
tr_TR: Bu bilgisayarda kurulu uzak erişim hizmetinin (RAS) sürümü çok eski, lütfen yükseltin (gereken şu işlev eksik: %s).

en: Failed to retrieve text of RAS error message
tr_TR: RAS hata iletisi metni alınamadı

en: unknown error (error code %08x).
tr_TR: bilinmeyen sorun (hata kodu %08x).

en: Cannot find active dialup connection: %s
tr_TR: Etkin çevirmeli bağlantı bulunamadı: %s

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
tr_TR: Birkaç etkin çevirmeli bağlantı bulundu, rastgele biri seçiliyor.

en: Failed to establish dialup connection: %s
tr_TR: Çevirmeli bağlantı kurulamadı: %s

en: Failed to get ISP names: %s
tr_TR: ISS adları alınamadı: %s

en: Failed to connect: no ISP to dial.
tr_TR: Bağlantı kurulamadı: Aranacak hizmet sağlayıcı yok.

en: Choose ISP to dial
tr_TR: Aranacak hizmet sağlayıcıyı seçin

en: Please choose which ISP do you want to connect to
tr_TR: Lütfen bağlanmak istediğiniz hizmet sağlayıcıyı seçin

en: Failed to connect: missing username/password.
tr_TR: Bağlantı kurulamadı: Kullanıcı adı/parola eksik.

en: Cannot find the location of address book file
tr_TR: Adres defteri dosyasının yeri bulunamadı

en: Failed to initiate dialup connection: %s
tr_TR: Çevirmeli bağlantı başlatılamadı: %s

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
tr_TR: Kapatılamadı - etkin çevirmeli bağlantı yok.

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
tr_TR: Çevirmeli bağlantı sonlandırılamadı: %s

en: Failed to save the bitmap image to file "%s".
tr_TR: Bit eşlemi görüntüsü "%s" dosyasına kaydedilemedi.

en: Failed to allocate %luKb of memory for bitmap data.
tr_TR: Bit eşlem verisi için %luKb bellek ayrılamadı.

en: Cannot enumerate files in directory '%s'
tr_TR: '%s' klasöründeki dosyalar sayılamadı

en: Couldn't obtain folder name
tr_TR: Klasör adı alınamadı

en: (error %d: %s)
tr_TR: (hata %d: %s)

en: Couldn't add an image to the image list.
tr_TR: Görsel listesine bir görsel eklenemedi.

en: Failed to load metafile from file "%s".
tr_TR: "%s" dosyasından metafile yüklenemedi.

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
tr_TR: Standart bul/değiştir penceresi oluşturulamadı (hata kodu %d)

en: File dialog failed with error code %0lx.
tr_TR: Dosya penceresi %0lx hata koduyla kapandı.

en: Font file "%s" couldn't be loaded
tr_TR: "%s" yazı türü dosyası yüklenemedi

en: Common dialog failed with error code %0lx.
tr_TR: Ortak pencere %0lx hata koduyla kapandı.

en: Ungraceful worker thread termination
tr_TR: Uygunsuz iş parçacığı sonlandırması

en: Unable to create IOCP worker thread
tr_TR: IOCP iş parçacığı oluşturulamadı

en: Unable to start IOCP worker thread
tr_TR: IOCP iş parçacığı başlatılamadı

en: Monitoring individual files for changes is not supported currently.
tr_TR: Tek tek dosyaların değişiminin izlenmesi şu anda desteklenmiyor.

en: Unable to set up watch for '%s'
tr_TR: '%s' izlemesi kurulamadı

en: Can't monitor non-existent directory "%s" for changes.
tr_TR: "%s" klasörü bulunamadığından değişiklikleri izlenemiyor.

en: OpenGL 3.0 or later is not supported by the OpenGL driver.
tr_TR: OpenGL sürücüsü OpenGl 3.0 ve üzerini desteklemez.

en: Couldn't create OpenGL context
tr_TR: OpenGL içeriği oluşturulamadı

en: Failed to initialize OpenGL
tr_TR: OpenGL başlatılamadı

en: Could not register custom DirectWrite font loader.
tr_TR: Özel DirectWrite yazı türü yükleyicisi kayıt edilemedi.

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
tr_TR: MS HTML Yardım kitaplığı yüklü olmadığından yardım işlevleri kullanılamıyor. Lütfen yükleyin.

en: Failed to initialize MS HTML Help.
tr_TR: MS HTML Yardım başlatılamadı.

en: Can't delete the INI file '%s'
tr_TR: '%s' INI dosyası silinemedi

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
tr_TR: %d liste denetimi ögesi hakkında bilgi alınamadı.

en: &Cascade
tr_TR: Ard arda &diz

en: Tile &Horizontally
tr_TR: &Yatay döşe

en: Tile &Vertically
tr_TR: &Dikey döşe

en: &Arrange Icons
tr_TR: Si&mgeleri düzenle

en: Failed to create MDI parent frame.
tr_TR: MDI üst çerçevesi oluşturulamadı.

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
tr_TR: '%s' dosyaları için kayıt anahtarı oluşturulamadı.

en: Failed to find CLSID of "%s"
tr_TR: "%s" için CLSID bulunamadı

en: Failed to create an instance of "%s"
tr_TR: "%s" kopyası oluşturulamadı

en: Cannot get an active instance of "%s"
tr_TR: Çalışan bir "%s" kopyası bulunamadı

en: Failed to get OLE automation interface for "%s"
tr_TR: "%s" için OLE otomasyonu arayüzü getirilemedi

en: Unknown name or named argument.
tr_TR: Argüman bilinmiyor ya da adlandırılmış.

en: Incorrect number of arguments.
tr_TR: Argüman sayısı hatalı.

en: Unknown exception
tr_TR: Bilinmeyen istisna

en: Method or property not found.
tr_TR: Yordam ya da özellik bulunamadı.

en: Overflow while coercing argument values.
tr_TR: Argüman değerleri zorlanırken taşma.

en: Object implementation does not support named arguments.
tr_TR: Nesne uygulaması adlandırılmış argümanları desteklemiyor.

en: The locale ID is unknown.
tr_TR: Yerel kodu bilinmiyor.

en: Missing a required parameter.
tr_TR: Gereken bir parametre eksik.

en: Argument %u not found.
tr_TR: %u argümanı bulunamadı.

en: Type mismatch in argument %u.
tr_TR: %u argümanında tür uyuşmazlığı.

en: The system cannot find the file specified.
tr_TR: Sistem belirtilen dosyayı bulamadı.

en: Class not registered.
tr_TR: Sınıf kaydedilmemiş.

en: Unknown error %08x
tr_TR: Bilinmeyen hata %08x

en: OLE Automation error in %s: %s
tr_TR: %s içinde OLE otomasyonu hatası: %s

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
tr_TR: '%s' pano biçimi kaydedilemedi.

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
tr_TR: '%d' pano biçimi bulunamıyor.

en: Skip
tr_TR: Atla

en: unknown (%lu)
tr_TR: bilinmiyor (%lu)

en: Can't get info about registry key '%s'
tr_TR: '%s' kayıt anahtarı hakkında bilgi alınamadı

en: Can't open registry key '%s'
tr_TR: '%s' kayıt anahtarı açılamadı

en: Can't create registry key '%s'
tr_TR: '%s' kayıt anahtarı oluşturulamadı

en: Can't close registry key '%s'
tr_TR: '%s' kayıt anahtarı kapatılamadı

en: Registry value '%s' already exists.
tr_TR: '%s' kayıt değeri zaten var.

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
tr_TR: '%s' kayıt değeri '%s' olarak yeniden adlandırılamadı.

en: Can't copy values of unsupported type %d.
tr_TR: Desteklenmeyen %d türünün değerleri kopyalanamadı.

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
tr_TR: '%s' kayıt anahtarı bulunamadığından yeniden adlandırılamıyor.

en: Registry key '%s' already exists.
tr_TR: '%s' kayıt anahtarı zaten var.

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
tr_TR: '%s' kayıt anahtarı '%s' olarak yeniden adlandırılamadı.

en: Failed to copy the registry subkey '%s' to '%s'.
tr_TR: '%s' kayıt alt anahtarı '%s' içine kopyalanamadı.

en: Failed to copy registry value '%s'
tr_TR: '%s' kayıt değeri kopyalanamadı

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
tr_TR: '%s' kayıt anahtarının içeriği '%s' içine kopyalanamadı.

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
tr_TR: '%s' kayıt anahtarı normal sistem işlemleri için gerekiyor,
    silinmesi sistemi kararsız bir hale getirir:
    işlem iptal edildi.

en: Can't delete key '%s'
tr_TR: '%s' anahtarı silinemedi

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
tr_TR: '%s' değeri '%s' anahtarından silinemiyor

en: Can't read value of key '%s'
tr_TR: '%s' anahtarının değeri okunamadı

en: Can't set value of '%s'
tr_TR: '%s' değeri değiştirilemedi

en: Registry value "%s" is not numeric (but of type %s)
tr_TR: "%s" kayıt değeri sayısal değil (ancak %s türünde)

en: Registry value "%s" is not binary (but of type %s)
tr_TR: "%s" kayıt değeri ikili değil (ancak %s türünde)

en: Registry value "%s" is not text (but of type %s)
tr_TR: "%s" kayıt değeri metin değil (ancak %s türünde)

en: Can't read value of '%s'
tr_TR: '%s'' değeri okunamadı

en: Can't enumerate values of key '%s'
tr_TR: '%s' anahtarının değerleri sayılamadı

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
tr_TR: '%s' anahtarının alt anahtarları sayılamadı

en: Exporting registry key: file "%s" already exists and won't be overwritten.
tr_TR: Kayıt anahtarı verme: "%s" dosyası zaten var, üstüne yazılmayacak.

en: Can't export value of unsupported type %d.
tr_TR: Desteklenmeyen %d türünün değeri verilemedi.

en: Ignoring value "%s" of the key "%s".
tr_TR: "%s" değeri "%s" anahtarı için yok sayılıyor.

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
tr_TR: Zengin metin denetimi oluşturulamıyor. Onun yerine basit metin denetimi kullanılacak. Lütfen riched32.dll kitaplığını yeniden yükleyin

en: Cannot start thread: error writing TLS.
tr_TR: İş parçacığı başlatılamadı: TLS yazma hatası.

en: Can't set thread priority
tr_TR: İş parçacığının önceliği ayarlanamadı

en: Can't create thread
tr_TR: İş parçacığı oluşturulamadı

en: Couldn't terminate thread
tr_TR: İş parçacığı sonlandırılamadı

en: Cannot wait for thread termination
tr_TR: İş parçacığının sonlanması beklenemiyor

en: Cannot suspend thread %lx
tr_TR: %lx iş parçacığı beklemeye alınamadı

en: Cannot resume thread %lx
tr_TR: %lx iş parçacığı sürdürülemiyor

en: Couldn't get the current thread pointer
tr_TR: Geçerli iş parçacığı imleci alınamadı

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
tr_TR: İş parçacığı modülü başlatılamadı: Yerel depoda dizin oluşturulamıyor

en: Thread module initialization failed: cannot store value in thread local storage
tr_TR: İş parçacığı modülü başlatılamadı: Yerel depoya değer koyulamıyor

en: Couldn't create a timer
tr_TR: Bir zamanlayıcı oluşturulamadı

en: can't find user's HOME, using current directory.
tr_TR: kullanıcının klasörü bulunamadığından geçerli klasör kullanılamadı.

en: Failed to kill process %d
tr_TR: %d işlemi sonlandırılamadı

en: Failed to load resource "%s".
tr_TR: "%s" kaynağı yüklenemedi.

en: Failed to lock resource "%s".
tr_TR: "%s" kaynağı kilitlenemedi.

en: build %lu
tr_TR: yapım %lu

en: , 64-bit edition
tr_TR: , 64-bit sürümü

en: Failed to create an anonymous pipe
tr_TR: Anonim bir tünel oluşturulamadı

en: Failed to redirect the child process IO
tr_TR: Alt iş giriş/çıkışı yönlendirilemedi

en: Execution of command '%s' failed
tr_TR: '%s' komutu yürütülemedi

en: Failed to load mpr.dll.
tr_TR: mpr.dll yüklenemedi.

en: Cannot read typename from '%s'!
tr_TR: '%s' içinden tür adı okunamadı!

en: Cannot load icon from '%s'.
tr_TR: '%s' içinden simge yüklenemedi.

en: Failed to find web view emulation level in the registry
tr_TR: Kayıt defterinde internet görünümü benzetimi düzeyi bulunamadı

en: Failed to set web view to modern emulation level
tr_TR: İnternet görünümü modern benzetim düzeyine ayarlanamadı

en: Failed to reset web view to standard emulation level
tr_TR: İnternet görünümü standart benzetim düzeyine sıfırlanamadı

en: Can't run JavaScript script without a valid HTML document
tr_TR: Geçerli bir HTML belgesi olmadan JavaScript betiği çalıştırılamaz

en: Can't get the JavaScript object
tr_TR: JavaScript nesnesi alınamadı

en: failed to evaluate
tr_TR: değerlendirilemedi

en: Background colour
tr_TR: Arka plan rengi

en: Font:
tr_TR: Yazı türü:

en: Size:
tr_TR: Boyut:

en: The font size in points.
tr_TR: Punto olarak yazı türü boyutu.

en: Style:
tr_TR: Biçem:

en: Check to make the font bold.
tr_TR: Koyu yazı türü için işaretleyin.

en: Check to make the font italic.
tr_TR: Yatık yazı türü için işaretleyin.

note: TRANSLATORS: Label of underlined font
en: Underlined
tr_TR: Altı çizili

en: Check to make the font underlined.
tr_TR: Altı çizili yazı türü için işaretleyin.

en: Colour:
tr_TR: Renk:

en: Click to change the font colour.
tr_TR: Metin rengini değiştirmek için tıklayın.

en: Shows a preview of the font.
tr_TR: Yazı türünün ön izlemesini görüntüler.

en: Click to cancel changes to the font.
tr_TR: Yazı türü değişikliklerinden vazgeçmek için tıklayın.

en: Click to confirm changes to the font.
tr_TR: Yazı türündeki değişiklikleri onaylamak için tıklayın.

en: File type:
tr_TR: Dosya türü:

[ctx: macOS menu name]
en: Window
tr_TR: Pencere

[ctx: macOS menu name]
en: Help
tr_TR: Yardım

[ctx: macOS menu item]
en: Minimize
tr_TR: Küçült

[ctx: macOS menu item]
en: Zoom
tr_TR: Yakınlaştır

[ctx: macOS menu item]
en: Bring All to Front
tr_TR: Tümünü öne getir

en: Failed to load sound from "%s" (error %d).
tr_TR: "%s" üzerinden ses yüklenemedi (hata %d).

en: Font file "%s" doesn't exist.
tr_TR: "%s" yazı türü dosyası bulunamadı.

en: Font file "%s" cannot be used as it is not inside the font directory "%s".
tr_TR: "%s" yazı türü dosyası, "%s" yazı türü klasöründe bulunamadığından kullanılamaz.

[ctx: macOS menu item]
en: About %s
tr_TR: %s Hakkında

[ctx: macOS menu item]
en: About...
tr_TR: Hakkında...

[ctx: macOS menu item]
en: Preferences...
tr_TR: Ayarlar...

[ctx: macOS menu item]
en: Services
tr_TR: Hizmetler

[ctx: macOS menu item]
en: Hide %s
tr_TR: %s gizle

[ctx: macOS menu item]
en: Hide Application
tr_TR: Uygulamayı gizle

[ctx: macOS menu item]
en: Hide Others
tr_TR: Diğerlerini gizle

[ctx: macOS menu item]
en: Show All
tr_TR: Tümünü görüntüle

[ctx: macOS menu item]
en: Quit %s
tr_TR: %s uygulamasından çıkın

[ctx: macOS menu item]
en: Quit Application
tr_TR: Uygulamadan çık

en: Printing is not supported by the system web control
tr_TR: Sistem web denetimi tarafından yazdırma desteklenmiyor

en: Print operation could not be initialized
tr_TR: Yazdırma işlemi başlatılamadı

note: TRANSLATORS: Label of font point size
en: Point Size
tr_TR: Punto boyutu

note: TRANSLATORS: Label of font face name
en: Face Name
tr_TR: Yazı türü adı

note: TRANSLATORS: Label of font style
en: Style
tr_TR: Biçem

note: TRANSLATORS: Label of font weight
en: Weight
tr_TR: Yoğunluk

note: TRANSLATORS: Label of font family
en: Family
tr_TR: Aile

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: AppWorkspace
tr_TR: UygulamaAlanı

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ActiveBorder
tr_TR: EtkinKenarlık

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ActiveCaption
tr_TR: EtkinBaşlık

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonFace
tr_TR: DüğmeÖnyüzü

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonHighlight
tr_TR: DüğmeVurgusu

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonShadow
tr_TR: DüğmeGölgesi

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ButtonText
tr_TR: DüğmeMetni

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: CaptionText
tr_TR: BaşlıkMetni

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ControlDark
tr_TR: DenetimKoyu

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: ControlLight
tr_TR: DenetimAçık

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: GrayText
tr_TR: GriMetin

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Highlight
tr_TR: Vurgu

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: HighlightText
tr_TR: VurguMetni

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: InactiveBorder
tr_TR: DevreDışıKenarlık

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: InactiveCaption
tr_TR: DevreDışıBaşlık

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: InactiveCaptionText
tr_TR: DevreDışıBaşlıkMetni

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Menu
tr_TR: Menü

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Scrollbar
tr_TR: Kaydırma çubuğu

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Tooltip
tr_TR: İpucu

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: TooltipText
tr_TR: İpucuMetni

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Window
tr_TR: Pencere

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: WindowFrame
tr_TR: PencereÇerçevesi

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: WindowText
tr_TR: PencereMetni

note: TRANSLATORS: Custom colour choice entry
en: Custom
tr_TR: İsteğe göre uyarlanmış

en: Black
tr_TR: Siyah

en: Maroon
tr_TR: Kestane

en: Navy
tr_TR: Lacivert

en: Purple
tr_TR: Mor

en: Teal
tr_TR: Yeşilimsi mavi

en: Gray
tr_TR: Gri

en: Green
tr_TR: Yeşil

en: Olive
tr_TR: Zeytin

en: Brown
tr_TR: Kahverengi

en: Blue
tr_TR: Mavi

en: Fuchsia
tr_TR: Fuşya

en: Red
tr_TR: Kırmızı

en: Orange
tr_TR: Turuncu

en: Silver
tr_TR: Gümüş

en: Lime
tr_TR: Limon

en: Aqua
tr_TR: Deniz mavisi

en: Yellow
tr_TR: Sarı

en: White
tr_TR: Beyaz

[ctx: system cursor name]
en: Default
tr_TR: Varsayılan

[ctx: system cursor name]
en: Arrow
tr_TR: Ok

[ctx: system cursor name]
en: Right Arrow
tr_TR: Sağ ok

[ctx: system cursor name]
en: Blank
tr_TR: Boş

[ctx: system cursor name]
en: Bullseye
tr_TR: Hedef

[ctx: system cursor name]
en: Character
tr_TR: Karakter

[ctx: system cursor name]
en: Cross
tr_TR: Çarpı

[ctx: system cursor name]
en: Hand
tr_TR: El

[ctx: system cursor name]
en: I-Beam
tr_TR: I-Işını

[ctx: system cursor name]
en: Left Button
tr_TR: Sol düğme

[ctx: system cursor name]
en: Magnifier
tr_TR: Büyüteç

[ctx: system cursor name]
en: Middle Button
tr_TR: Orta düğme

[ctx: system cursor name]
en: No Entry
tr_TR: Kayıt yok

[ctx: system cursor name]
en: Paint Brush
tr_TR: Boya fırçası

[ctx: system cursor name]
en: Pencil
tr_TR: Kalem

[ctx: system cursor name]
en: Point Left
tr_TR: Sola ok

[ctx: system cursor name]
en: Point Right
tr_TR: Sağa ok

[ctx: system cursor name]
en: Question Arrow
tr_TR: Soru oku

[ctx: system cursor name]
en: Right Button
tr_TR: Sağ düğme

[ctx: system cursor name]
en: Sizing NE-SW
tr_TR: Boyutlandırma KD-GB

[ctx: system cursor name]
en: Sizing N-S
tr_TR: Boyutlandırma K-G

[ctx: system cursor name]
en: Sizing NW-SE
tr_TR: Boyutlandırma KB-GD

[ctx: system cursor name]
en: Sizing W-E
tr_TR: Boyutlandırma B-D

[ctx: system cursor name]
en: Sizing
tr_TR: Boyutlandırma

[ctx: system cursor name]
en: Spraycan
tr_TR: Sprey

[ctx: system cursor name]
en: Wait
tr_TR: Bekleme

[ctx: system cursor name]
en: Watch
tr_TR: İzleme

[ctx: system cursor name]
en: Wait Arrow
tr_TR: Bekleme oku

en: Make a selection:
tr_TR: Bir seçim yapın:

en: Property
tr_TR: Özellik

en: Value
tr_TR: Değer

en: Categorized Mode
tr_TR: Kategorize kip

en: Alphabetic Mode
tr_TR: Alfabetik kip

note: TRANSLATORS: Name of Boolean false value
en: False
tr_TR: Yanlış

note: TRANSLATORS: Name of Boolean true value
en: True
tr_TR: Doğru

note: TRANSLATORS: Text  displayed for unspecified value
en: Unspecified
tr_TR: Belirtilmemiş

note: TRANSLATORS: Caption of message box displaying any property error
en: Property Error
tr_TR: Özellik hatası

en: You have entered invalid value. Press ESC to cancel editing.
tr_TR: Geçersiz bir değer yazdınız, düzenlemeyi iptal etmek için ESC tuşuna basın.

en: Error in resource: %s
tr_TR: %s kaynağında hata

en: Type operation "%s" failed: Property labeled "%s" is of type "%s", NOT "%s".
tr_TR: "%s" tür işlemi yapılamadı: Etiketlenen özellik "%s" "%s" türünde, "%s" türünde DEĞİL.

en: Unknown base %d. Base 10 will be used.
tr_TR: %d base bilinmiyor. Base 10 kullanılacak.

en: Value must be %s or higher.
tr_TR: Değer %s ya da daha büyük olmalı.

en: Value must be between %s and %s.
tr_TR: Değer %s ile %s arasında olmalı.

en: Value must be %s or less.
tr_TR: Değer %s ya da daha küçük olmalı.

en: Not %s
tr_TR: %s değil

en: Choose a directory:
tr_TR: Bir klasör seçin:

en: Choose a file
tr_TR: Bir dosya seçin

en: Background
tr_TR: Arka plan

en: Background &colour:
tr_TR: Arka plan &rengi:

en: Enables a background colour.
tr_TR: Bir arka plan rengini etkinleştirir.

en: The background colour.
tr_TR: Arka plan rengi.

en: Shadow
tr_TR: Gölge

en: Use &shadow
tr_TR: Gölge kullanıl&sın

en: Enables a shadow.
tr_TR: Bir gölgeyi etkinleştirir.

en: &Horizontal offset:
tr_TR: &Yatay kayma:

en: The horizontal offset.
tr_TR: Yatay kayma.

en: px
tr_TR: piksel

en: pt
tr_TR: punto

en: Units for this value.
tr_TR: Bu değerin birimleri.

en: &Vertical offset:
tr_TR: &Dikey kayma:

en: The vertical offset.
tr_TR: Dikey kayma.

en: Shadow c&olour:
tr_TR: Gölge &rengi:

en: Enables the shadow colour.
tr_TR: Gölge rengini etkinleştirir.

en: The shadow colour.
tr_TR: Gölge rengi.

en: Sh&adow spread:
tr_TR: Gölge y&ayılması:

en: Enables the shadow spread.
tr_TR: Gölge yayılmasını etkinleştirir.

en: The shadow spread.
tr_TR: Gölge yayılması.

en: &Blur distance:
tr_TR: &Bulanıklık uzaklığı:

en: Enables the blur distance.
tr_TR: Bulanıklık uzaklığını etkinleştirir.

en: The shadow blur distance.
tr_TR: Gölge bulanıklık uzaklığı.

en: Opaci&ty:
tr_TR: Ma&tlık:

en: Enables the shadow opacity.
tr_TR: Gölge matlığını etkinleştirir.

en: The shadow opacity.
tr_TR: Gölge matlığı.

en: Border
tr_TR: Kenarlık

en: &Left:
tr_TR: So&l:

en: Units for the left border width.
tr_TR: Sol sınır genişliği birimleri.

en: The border line style.
tr_TR: Kenarlık çizgisi biçemi.

en: &Right:
tr_TR: &Sağ:

en: Units for the right border width.
tr_TR: Sağ sınır genişliği birimleri.

en: &Top:
tr_TR: Üs&t:

en: Units for the top border width.
tr_TR: Üst kenarlık genişliği birimleri.

en: &Bottom:
tr_TR: Al&t:

en: Units for the bottom border width.
tr_TR: Alt kenarlık genişliğinin birimleri.

en: &Synchronize values
tr_TR: &Değerleri eşleştir

en: Check to edit all borders simultaneously.
tr_TR: Tüm kenarlıklara aynı anda uygulanması için işaretleyin.

en: Outline
tr_TR: Taslak

en: Units for the left outline width.
tr_TR: Sol taslak genişliği birimleri.

en: Units for the right outline width.
tr_TR: Sağ taslak genişliği birimleri.

en: Units for the top outline width.
tr_TR: Üst taslak genişliği birimleri.

en: Units for the bottom outline width.
tr_TR: Alt taslak genişliğinin birimleri.

en: Corner
tr_TR: Köşe

en: Corner &radius:
tr_TR: Köşe ça&pı:

en: An optional corner radius for adding rounded corners.
tr_TR: Yuvarlak köşeler eklemek için isteğe bağlı köşe yarıçapı.

en: The value of the corner radius.
tr_TR: Köşe yarıçapı değeri.

en: Units for the corner radius.
tr_TR: Köşe yarıçapı birimi.

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Solid
tr_TR: Katı

en: Dotted
tr_TR: Noktalı

en: Dashed
tr_TR: Çizgili

en: Double
tr_TR: Çift

en: Ridge
tr_TR: Sırt

en: Inset
tr_TR: Gömme

en: Outset
tr_TR: Kabartma

en: Change Style
tr_TR: Biçemi değiştir

en: Change Object Style
tr_TR: Nesne biçemini değiştir

en: Change Properties
tr_TR: Özellikleri değiştir

en: Change List Style
tr_TR: Liste biçemini değiştir

en: Renumber List
tr_TR: Listeyi yeniden numarala

en: Insert Text
tr_TR: Metin ekle

en: Insert Image
tr_TR: Görsel ekle

en: Insert Object
tr_TR: Nesne ekle

en: Insert Field
tr_TR: Alan ekle

en: Too many EndStyle calls!
tr_TR: Çok fazla EndStyle çağrısı!

en: files
tr_TR: dosyalar

en: standard/circle
tr_TR: standart/daire

en: standard/circle-outline
tr_TR: standart/daire-çerçeve

en: standard/square
tr_TR: standart/kare

en: standard/diamond
tr_TR: standart/elmas

en: standard/triangle
tr_TR: standart/üçgen

en: Box Properties
tr_TR: Kutu Özellikleri

en: Multiple Cell Properties
tr_TR: Çoklu hücre özellikleri

en: Cell Properties
tr_TR: Hücre özellikleri

en: Set Cell Style
tr_TR: Hücre biçemini ayarla

en: Delete Row
tr_TR: Satırı sil

en: Delete Column
tr_TR: Sütunu sil

en: Add Row
tr_TR: Satır ekle

en: Add Column
tr_TR: Sütun ekle

en: Table Properties
tr_TR: Tablo özellikleri

en: Picture Properties
tr_TR: Görsel özellikleri

en: image
tr_TR: görsel

en: &Bullet style:
tr_TR: &Madde imi biçemi:

en: The available bullet styles.
tr_TR: Kullanılabilecek madde imi biçemleri.

en: Peri&od
tr_TR: N&okta

en: Check to add a period after the bullet.
tr_TR: Madde iminin ardına nokta eklenmesi için işaretleyin.

en: Check to enclose the bullet in parentheses.
tr_TR: Madde imini parantez içine almak için işaretleyin.

en: Check to add a right parenthesis.
tr_TR: Sağa bir parantez eklemek için işaretleyin.

en: Bullet &Alignment:
tr_TR: Madde imi &hizalaması:

en: Centre
tr_TR: Orta

en: The bullet character.
tr_TR: Madde imi karakteri.

en: &Symbol:
tr_TR: &Simge:

en: Ch&oose...
tr_TR: S&eç...

en: Click to browse for a symbol.
tr_TR: Bir simge seçmek için tıklayın.

en: Symbol &font:
tr_TR: Simge &yazı türü:

en: Available fonts.
tr_TR: Kullanılabilecek yazı türleri.

en: S&tandard bullet name:
tr_TR: S&tandart madde imi adı:

en: A standard bullet name.
tr_TR: Standart bir madde imi adı.

en: &Number:
tr_TR: &Sayı:

en: The list item number.
tr_TR: Liste ögesi numarası.

en: Shows a preview of the bullet settings.
tr_TR: Madde imi ayarlarının ön izlemesini görüntüler.

en: (None)
tr_TR: (Hiçbiri)

en: Arabic
tr_TR: Arapça

en: Upper case letters
tr_TR: Büyük harfler

en: Lower case letters
tr_TR: Küçük harfler

en: Upper case roman numerals
tr_TR: Büyük harf romen rakamları

en: Lower case roman numerals
tr_TR: Küçük harf Romen rakamları

en: Numbered outline
tr_TR: Numaralı taslak

en: Symbol
tr_TR: Simge

en: Standard
tr_TR: Standart

en: Drag
tr_TR: Sürükleyin

en: Delete Text
tr_TR: Metni sil

en: Remove Bullet
tr_TR: Madde imini kaldır

en: The text couldn't be saved.
tr_TR: Metin kaydedilemedi.

en: Replace
tr_TR: Değiştir

en: &Font:
tr_TR: &Yazı türü:

en: Type a font name.
tr_TR: Bir yazı türü adı yazın.

en: &Size:
tr_TR: &Boyut:

en: Type a size in points.
tr_TR: Punto olarak bir boyut yazın.

en: The font size units, points or pixels.
tr_TR: Yazı türü boyutu birimi, punto ya da piksel.

en: Lists the available fonts.
tr_TR: Kullanılabilecek yazı türleri listelenir.

en: Lists font sizes in points.
tr_TR: Yazı türü boyutları punto olarak listelenir.

en: Font st&yle:
tr_TR: Yazı &biçemi:

en: Select regular or italic style.
tr_TR: Normal ya da yatık biçemi seçin.

en: Font &weight:
tr_TR: Yazı &koyuluğu:

en: Select regular or bold.
tr_TR: Normal ya da koyu biçemi seçin.

en: &Underlining:
tr_TR: &Altını çizme:

en: Select underlining or no underlining.
tr_TR: Altı çizili ya da normal biçemi seçin.

en: &Colour:
tr_TR: &Renk:

en: Click to change the text colour.
tr_TR: Metin rengini değiştirmek için tıklayın.

en: &Bg colour:
tr_TR: &Arka plan rengi:

en: Click to change the text background colour.
tr_TR: Metin arka plan rengini değiştirmek için tıklayın.

en: Check to show a line through the text.
tr_TR: Metnin üzerini çizmek için işaretleyin.

en: Ca&pitals
tr_TR: &Büyük harfler

en: Check to show the text in capitals.
tr_TR: Metni büyük harfe dönüştürmek için işaretleyin.

en: Small C&apitals
tr_TR: Küçük H&arfler

en: Check to show the text in small capitals.
tr_TR: Metni küçük harfe dönüştürmek için işaretleyin.

en: Supe&rscript
tr_TR: Ü&st yazı

en: Check to show the text in superscript.
tr_TR: Metni üst yazıya dönüştürmek için işaretleyin.

en: Subscrip&t
tr_TR: Al&t yazı

en: Check to show the text in subscript.
tr_TR: Metni alt yazıya dönüştürmek için işaretleyin.

en: Rig&ht-to-left
tr_TR: Sağ&dan sola

en: Check to indicate right-to-left text layout.
tr_TR: Sağdan sola yazı için işaretleyin.

en: Suppress hyphe&nation
tr_TR: Heceleme e&ngellensin

en: Check to suppress hyphenation.
tr_TR: Hecelemeyi engellemek için işaretleyin.

en: Shows a preview of the font settings.
tr_TR: Yazı türü ayarlarının ön izlemesini görüntüler.

en: (none)
tr_TR: (hiçbiri)

en: Regular
tr_TR: Normal

en: Not underlined
tr_TR: Altı çizili değil

en: Indents && Spacing
tr_TR: Girinti ve boşluklar

en: Tabs
tr_TR: Sekmeler

en: Bullets
tr_TR: Madde imleri

en: List Style
tr_TR: Liste biçemi

en: Margins
tr_TR: Kenar boşlukları

en: Borders
tr_TR: Kenarlıklar

en: Colour
tr_TR: Renk

en: &Alignment
tr_TR: Hiz&alama

en: &Left
tr_TR: So&l

en: Left-align text.
tr_TR: Metni sola hizalar.

en: &Right
tr_TR: &Sağ

en: Right-align text.
tr_TR: Metni sağa hizalar.

en: &Justified
tr_TR: &Hizalanmış

en: Justify text left and right.
tr_TR: Metin iki yana hizalar.

en: Cen&tred
tr_TR: Or&talanmış

en: Centre text.
tr_TR: Metni ortalar.

en: &Indeterminate
tr_TR: &Belirsiz

en: Use the current alignment setting.
tr_TR: Geçerli hizalama ayarları kullanılır.

en: &Indentation (tenths of a mm)
tr_TR: İçe&rlek (1/10mm ölçeğinde)

en: The left indent.
tr_TR: Sol girinti.

en: Left (&first line):
tr_TR: Sol (i&lk satır):

en: The first line indent.
tr_TR: İlk satır girintisi.

en: The right indent.
tr_TR: Sağ girinti.

en: &Outline level:
tr_TR: Başlık &düzeyi:

en: The outline level.
tr_TR: Taslak düzeyi.

en: &Spacing (tenths of a mm)
tr_TR: &Boşluk (1/10mm)

en: &Before a paragraph:
tr_TR: &Paragraftan önce:

en: The spacing before the paragraph.
tr_TR: Paragraftan önceki boşluk.

en: &After a paragraph:
tr_TR: P&aragraftan sonra:

en: The spacing after the paragraph.
tr_TR: Paragraftan sonraki boşluk.

en: L&ine spacing:
tr_TR: &Satır aralığı:

en: Single
tr_TR: Tek

en: The line spacing.
tr_TR: Satır aralığı.

en: &Page Break
tr_TR: &Sayfa sonu

en: Inserts a page break before the paragraph.
tr_TR: Paragraftan önce bir sayfa sonu ekler.

en: Shows a preview of the paragraph settings.
tr_TR: Paragraf ayarlarının ön izlemesini görüntüler.

en: &List level:
tr_TR: &Liste düzeyi:

en: Selects the list level to edit.
tr_TR: Düzenlenecek liste düzeyini seçer.

en: &Font for Level...
tr_TR: &Düzeyin yazı türü...

en: Click to choose the font for this level.
tr_TR: Bu düzeyin yazı türünü seçmek için tıklayın.

en: Bullet style
tr_TR: Madde imi biçemi

en: Before a paragraph:
tr_TR: Paragraftan önce:

en: After a paragraph:
tr_TR: Paragraftan sonra:

en: Line spacing:
tr_TR: Satır aralığı:

en: Spacing
tr_TR: Aralık

en: The left margin size.
tr_TR: Sol kenar boşluğu boyutu.

en: Units for the left margin.
tr_TR: Sol kenar boşluğu birimleri.

en: The right margin size.
tr_TR: Sağ kenar boşluğu boyutu.

en: Units for the right margin.
tr_TR: Sağ kenar boşluğu birimleri.

en: The top margin size.
tr_TR: Üst kenar boşluğu boyutu.

en: Units for the top margin.
tr_TR: Üst kenar boşluğu birimleri.

en: The bottom margin size.
tr_TR: Alt kenar boşluğunun boyutu.

en: Units for the bottom margin.
tr_TR: Alt kenar boşluğunun birimleri.

en: Padding
tr_TR: Boşluk

en: The left padding size.
tr_TR: Sol boşluk boyutu.

en: Units for the left padding.
tr_TR: Sol boşluk birimleri.

en: The right padding size.
tr_TR: Sağ boşluk boyutu.

en: Units for the right padding.
tr_TR: Sağ boşluk birimleri.

en: The top padding size.
tr_TR: Üst yastıklama boyutu.

en: Units for the top padding.
tr_TR: Üst yastıklama birimleri.

en: The bottom padding size.
tr_TR: Alt boşluk boyutu.

en: Units for the bottom padding.
tr_TR: Alt boşluk birimleri.

en: Floating
tr_TR: Yüzer

en: &Floating mode:
tr_TR: &Yüzer kip:

en: How the object will float relative to the text.
tr_TR: Nesnenin metne göre nasıl yüzeceği.

en: Alignment
tr_TR: Hizalama

en: &Vertical alignment:
tr_TR: &Dikey hizalama:

en: Enable vertical alignment.
tr_TR: Dikey hizalama kullanılsın.

en: Centred
tr_TR: Ortalanmış

en: Vertical alignment.
tr_TR: Dikey hizalama.

en: &Width:
tr_TR: &Genişlik:

en: Enable the width value.
tr_TR: Genişlik değeri kullanılsın.

en: The object width.
tr_TR: Nesne genişliği.

en: Units for the object width.
tr_TR: Nesne genişliği birimleri.

en: &Height:
tr_TR: &Yükseklik:

en: Enable the height value.
tr_TR: Yükseklik değeri kullanılsın.

en: The object height.
tr_TR: Nesne yüksekliği.

en: Units for the object height.
tr_TR: Nesne yüksekliği birimleri.

en: Min width:
tr_TR: En az genişlik:

en: Enable the minimum width value.
tr_TR: En az genişlik değeri kullanılır.

en: The object minimum width.
tr_TR: En az nesne genişliği.

en: Units for the minimum object width.
tr_TR: En az nesne genişliği birimleri.

en: Min height:
tr_TR: En az yükseklik:

en: Enable the minimum height value.
tr_TR: En büyük yükseklik değeri kullanılır.

en: The object minimum height.
tr_TR: En az nesne yüksekliği.

en: Units for the minimum object height.
tr_TR: En az nesne yüksekliği birimleri.

en: Max width:
tr_TR: En fazla genişlik:

en: Enable the maximum width value.
tr_TR: En fazla genişlik değeri kullanılır.

en: The object maximum width.
tr_TR: En fazla nesne genişliği.

en: Units for the maximum object width.
tr_TR: En fazla nesne genişliği birimleri.

en: Max height:
tr_TR: En fazla yükseklik:

en: The object maximum height.
tr_TR: En fazla nesne yüksekliği kullanılır.

en: Units for the maximum object height.
tr_TR: En fazla nesne yüksekliği birimleri.

en: Position
tr_TR: Konum

en: &Position mode:
tr_TR: &Konum kipi:

en: Static
tr_TR: Durağan

en: Relative
tr_TR: Göreli

en: Absolute
tr_TR: Mutlak

en: Fixed
tr_TR: Sabit

en: The left position.
tr_TR: Sol konum.

en: Units for the left position.
tr_TR: Sol konum birimleri.

en: The top position.
tr_TR: Üst konum.

en: Units for the top position.
tr_TR: Üst konum birimleri.

en: The right position.
tr_TR: Sağ konum.

en: Units for the right position.
tr_TR: Sağ konum birimleri.

en: The bottom position.
tr_TR: Alt konum.

en: Units for the bottom position.
tr_TR: Alt konum birimleri.

en: &Move the object to:
tr_TR: &Nesneyi şuraya taşı:

en: &Previous Paragraph
tr_TR: Önceki &paragraf

en: Moves the object to the previous paragraph.
tr_TR: Nesneyi önceki paragrafa taşır.

en: &Next Paragraph
tr_TR: So&nraki paragraf

en: Moves the object to the next paragraph.
tr_TR: Nesneyi sonraki paragrafa taşır.

en: &Styles:
tr_TR: &Biçemler:

en: The available styles.
tr_TR: Kullanılabilecek biçemler.

en: The style preview.
tr_TR: Biçem ön izlemesi.

en: New &Character Style...
tr_TR: Yeni &karakter biçemi...

en: Click to create a new character style.
tr_TR: Yeni bir karakter biçemi oluşturmak için tıklayın.

en: New &Paragraph Style...
tr_TR: Yeni &paragraf biçemi...

en: Click to create a new paragraph style.
tr_TR: Yeni bir paragraf biçemi oluşturmak için tıklayın.

en: New &List Style...
tr_TR: Yeni &liste biçemi...

en: Click to create a new list style.
tr_TR: Yeni bir liste biçemi oluşturmak için tıklayın.

en: New &Box Style...
tr_TR: Yeni &kutu biçemi...

en: Click to create a new box style.
tr_TR: Yeni bir kutu biçemi oluşturmak için tıklayın.

en: &Apply Style
tr_TR: Biçemi uygul&a

en: Click to apply the selected style.
tr_TR: Seçili biçemi uygulamak için tıklayın.

en: &Rename Style...
tr_TR: Biçemi &yeniden adlandır...

en: Click to rename the selected style.
tr_TR: Seçili biçemi yeniden adlandırmak için tıklayın.

en: &Edit Style...
tr_TR: Biçemi düz&enle...

en: Click to edit the selected style.
tr_TR: Seçili biçemi düzenlemek için tıklayın.

en: &Delete Style...
tr_TR: &Biçemi sil...

en: Click to delete the selected style.
tr_TR: Seçili biçemi silmek için tıklayın.

en: Click to close this window.
tr_TR: Pencereyi kapatmak için tıklayın.

en: &Restart numbering
tr_TR: Numa&ralandırmayı yeniden başlat

en: Check to restart numbering.
tr_TR: Yeniden numaralandırmak için işaretleyin.

en: Enter a character style name
tr_TR: Bir karakter biçemi adı yazın

en: New Style
tr_TR: Yeni biçem

en: Sorry, that name is taken. Please choose another.
tr_TR: Ne yazık ki bu ad kullanılmış. Lütfen başka bir ad seçin.

en: Enter a paragraph style name
tr_TR: Bir paragraf biçemi adı yazın

en: Delete style %s?
tr_TR: %s biçemi silinsin mi?

en: Delete Style
tr_TR: Biçemi sil

en: Enter a list style name
tr_TR: Bir liste biçemi adı yazın

en: Enter a new style name
tr_TR: Yeni bir biçemi adı yazın

en: Enter a box style name
tr_TR: Bir kutu biçemi adı yazın

en: The style name.
tr_TR: Biçem adı.

en: &Based on:
tr_TR: &Kaynak:

en: The style on which this style is based.
tr_TR: Bu biçemin temel alındığı biçem.

en: &Next style:
tr_TR: So&nraki biçem:

en: The default style for the next paragraph.
tr_TR: Sonraki paragraf için varsayılan biçem.

en: All styles
tr_TR: Tüm biçemler

en: Paragraph styles
tr_TR: Paragraf biçemleri

en: Character styles
tr_TR: Karakter biçemleri

en: List styles
tr_TR: Liste biçemleri

en: Box styles
tr_TR: Kutu biçemleri

en: The font from which to take the symbol.
tr_TR: Simgenin alınacağı yazı türü.

en: &Subset:
tr_TR: A&lt küme:

en: Shows a Unicode subset.
tr_TR: Bir Unikod alt kümesini görüntüler.

en: &Character code:
tr_TR: &Karakter kodu:

en: The character code.
tr_TR: Karakter kodu.

en: &From:
tr_TR: &Kaynak:

en: Unicode
tr_TR: Unikod

en: The range to show.
tr_TR: Görüntülenecek aralık.

en: (Normal text)
tr_TR: (Normal metin)

en: &Position (tenths of a mm):
tr_TR: &Konum (1/10mm):

en: The tab position.
tr_TR: Sekme konumu.

en: The tab positions.
tr_TR: Sekme konumları.

en: Click to create a new tab position.
tr_TR: Yeni bir sekme konumu oluşturmak için tıklayın.

en: Click to delete the selected tab position.
tr_TR: Seçili sekme konumunu silmek için tıklayın.

en: Delete A&ll
tr_TR: Tümünü si&l

en: Click to delete all tab positions.
tr_TR: Tüm sekme konumlarını silmek için tıklayın.

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
tr_TR: GUI başlatılamadı: içsel bir tema bulunamadı.

en: GTK+ theme
tr_TR: GTK+ teması

en: Metal theme
tr_TR: Metal tema

en: Simple monochrome theme
tr_TR: Basit tek renkli tema

en: Win32 theme
tr_TR: Win32 teması

en: &Restore
tr_TR: Ge&ri yükle

en: &Move
tr_TR: &Taşı

en: &Size
tr_TR: &Boyut

en: Mi&nimize
tr_TR: Simge &durumuna küçült

en: Ma&ximize
tr_TR: Ekranı &kapla

en: Failed to install signal handler
tr_TR: İşaret işleyici kurulamadı

en: Already dialling ISP.
tr_TR: ISP zaten aranıyor.

en: Failed to unload shared library
tr_TR: Paylaşılan kitaplık kaldırılamadı

en: Unknown dynamic library error
tr_TR: Blinmeyen devingen kitaplık hatası

en: Failed to create epoll descriptor
tr_TR: epoll tanımlayıcısı oluşturulamadı

en: Error closing epoll descriptor
tr_TR: epoll tanımlayıcı kapatılırken sorun çıktı

en: Failed to add descriptor %d to epoll descriptor %d
tr_TR: %d tanımlayıcısı %d epoll tanımlayısıcına eklenemedi

en: Failed to modify descriptor %d in epoll descriptor %d
tr_TR: %d tanımlayıcısı değiştirilemedi (epoll %d tanımlayıcısındaki)

en: Failed to unregister descriptor %d from epoll descriptor %d
tr_TR: %d tanımlayıcısı kaldırılamadı (%d epoll tanımlayıcısından)

en: Waiting for IO on epoll descriptor %d failed
tr_TR: %d epoll tanımlayıcısı üstündeki GÇ beklemesi başarısız

en: Unable to create inotify instance
tr_TR: inotify kopyası oluşturulamadı

en: Unable to close inotify instance
tr_TR: inotify kopyası kapatılamadı

en: Unable to add inotify watch
tr_TR: inotify izlemesi eklenemedi

en: Unable to remove inotify watch %i
tr_TR: %i inotify izlemesi kaldırılamadı

en: Unexpected event for "%s": no matching watch descriptor.
tr_TR: "%s" için beklenmeyen etkinlik: Eşleşen bir izleme belirteci yok.

en: Invalid inotify event for "%s"
tr_TR: "%s" için inotify etkinliği geçersiz

en: Unable to read from inotify descriptor
tr_TR: inotify tanımlayıcısı okunamadı

en: EOF while reading from inotify descriptor
tr_TR: inotify belirteci okunurken dosya sonuna ulaşıldı

en: Unable to create kqueue instance
tr_TR: kqueue kopyası oluşturulamadı

en: Error closing kqueue instance
tr_TR: kqueue kopyası kapatılırken sorun çıktı

en: Unable to add kqueue watch
tr_TR: kqueue izlemesi eklenemedi

en: Unable to remove kqueue watch
tr_TR: kqueue izlemesi kaldırılamadı

en: Unable to get events from kqueue
tr_TR: Olaylar kqueue üzerinden alınamadı

en: Media playback error: %s
tr_TR: Ortam oynatma hatası: %s

en: Failed to prepare playing "%s".
tr_TR: "%s" oynatmaya hazırlanamadı.

en: Failed to write to lock file '%s'
tr_TR: '%s' kilit dosyasına yazılamadı

en: Failed to set permissions on lock file '%s'
tr_TR: '%s' kilit dosyasının izinleri ayarlanamadı

en: Failed to lock the lock file '%s'
tr_TR: '%s' kilit dosyası kilitlenemedi

en: Failed to inspect the lock file '%s'
tr_TR: '%s' kilit dosyası incelenemedi

en: Lock file '%s' has incorrect owner.
tr_TR: '%s' kilit dosyasının sahibi hatalı.

en: Lock file '%s' has incorrect permissions.
tr_TR: '%s' kilit dosyasının izinleri doğru değil.

en: Failed to access lock file.
tr_TR: Kilit dosyasına erişilemedi.

en: Failed to read PID from lock file.
tr_TR: Kilit dosyasından PID okunamadı.

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
tr_TR: '%s' eski kilit dosyası silinemedi.

en: Deleted stale lock file '%s'.
tr_TR: Eski kilit dosyası '%s' silindi.

en: Invalid lock file '%s'.
tr_TR: '%s' kilit dosyası geçersiz.

en: Failed to remove lock file '%s'
tr_TR: '%s' kilit dosyası silinemedi

en: Failed to unlock lock file '%s'
tr_TR: '%s' kilit dosyasının kilidi kaldırılamadı

en: Failed to close lock file '%s'
tr_TR: '%s' kilit dosyası kapatılamadı

en: No sound
tr_TR: Ses yok

en: Unable to play sound asynchronously.
tr_TR: Ses zaman eşlemesiz olarak çalınamıyor.

en: Couldn't load sound data from '%s'.
tr_TR: '%s' içinden ses verisi yüklenemedi.

en: Sound file '%s' is in unsupported format.
tr_TR: '%s' ses dosyası desteklenmeyen bir biçimde.

en: Sound data are in unsupported format.
tr_TR: Ses verisi desteklenmeyen bir biçimde.

en: Couldn't open audio: %s
tr_TR: Ses açılamadı: %s

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
tr_TR: İş parçacığı zamanlama ilkesi alınamadı.

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
tr_TR: Zamanlama ilkesi %d için öncelik aralığı alınamadı.

en: Thread priority setting is ignored.
tr_TR: İş parçacığı öncelik ayarları yok sayıldı.

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
tr_TR: İş parçacığına katılınamadı, olası bellek taşması bulundu - lütfen programı yeniden başlatın

en: Failed to set thread concurrency level to %lu
tr_TR: %lu iş parçacığı öncelik düzeyi ayarlanamadı

en: Failed to set thread priority %d.
tr_TR: %d iş parçacığı önceliği ayarlanamadı.

en: Failed to terminate a thread.
tr_TR: Bir iş parçacığı sonlandırılamadı.

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
tr_TR: İş parçacığı modülü başlatılamadı: İş parçacığı anahtarı oluşturulamadı

en: Impossible to get child process input
tr_TR: Alt iş girdisi alınamıyor

en: Can't write to child process's stdin
tr_TR: Alt işlem stdin yazılamadı

en: Failed to execute '%s'
tr_TR: '%s' yürütülemedi

en: Fork failed
tr_TR: Ayrılma başarısız

en: Failed to set process priority
tr_TR: İşlem önceliği ayarlanamadı

en: Failed to redirect child process input/output
tr_TR: Alt iş giriş/çıkışı yönlendirilemedi

en: Failed to set up non-blocking pipe, the program might hang.
tr_TR: Engellemesiz tünel kurulamadı, program takılabilir.

en: Cannot get the hostname
tr_TR: Sunucu adı alınamadı

en: Cannot get the official hostname
tr_TR: Resmi sunucu adı alınamadı

en: Failed to create wake up pipe used by event loop.
tr_TR: Olay döngüsünde kullanılan uyandırma tüneli oluşturulamadı.

en: Failed to switch wake up pipe to non-blocking mode
tr_TR: Uyandırma tüneli engellemesiz kipe döndürülemedi

en: Failed to read from wake-up pipe
tr_TR: Uyandırma tüneli okunamadı

en: Invalid geometry specification '%s'
tr_TR: '%s' geometri özelliği geçersiz.

en: wxWidgets could not open display. Exiting.
tr_TR: wxWidgets görünümü açamadı. Çıkılıyor.

en: Failed to close the display "%s"
tr_TR: "%s" görüntüsü kapatılamadı

en: Failed to open display "%s".
tr_TR: "%s" görüntüsü açılamadı.

en: XML parsing error: '%s' at line %d
tr_TR: XML işleme sorunu: '%s' %d satırında

en: Cannot load resources from '%s'.
tr_TR: Kaynaklar '%s' dosyasından yüklenemedi.

en: Cannot open resources file '%s'.
tr_TR: '%s' kaynak dosyası açılamadı.

en: Cannot load resources from file '%s'.
tr_TR: Kaynaklar '%s' dosyasından yüklenemedi.

en: Creating %s "%s" failed.
tr_TR: %s "%s" oluşturulamadı.
