UFORadiant - en to de_DE translation catalogue (288 entries)

en: Processing...
de_DE: In Bearbeitung...

en: Changing Engine Path
de_DE: Ändere den Engine Pfad

en: Loading Map
de_DE: Lade Map

en: Saving Map
de_DE: Speichere Map

en: Loading Model
de_DE: Lade Model

en: Refreshing Models
de_DE: Modelle neu laden

en: Loading Textures
de_DE: Lade Texturen

en: Loading Shaders
de_DE: Lade Shader

en: Autosave
de_DE: Automatisches Speichern

en: Enable Autosave
de_DE: Automatisches Speichern aktivieren

en: Autosave Frequency (minutes)
de_DE: Frequenz des automatisches Speicherns (in Minuten)

en: Invert mouse vertical axis
de_DE: Invertiere Maus an der vertikalen Achse

[ctx: Render Mode]
en: Wireframe
de_DE: Gitternetz

[ctx: Render Mode]
en: Flatshade
de_DE: Grundschattiert

[ctx: Render Mode]
en: Textured
de_DE: Texturiert

[ctx: Strafe Mode]
en: Both
de_DE: Beide

[ctx: Strafe Mode]
en: Forward
de_DE: Vorwärts

[ctx: Strafe Mode]
en: Up
de_DE: Hoch

en: Camera
de_DE: Kamera

en: Colors
de_DE: Farben

en: Black and Green
de_DE: Schwarz und Grün

en: _Texture Background...
de_DE: _Textur Hintergrund...

en: Grid Background...
de_DE: Gitter Hintergrund...

en: Camera Background...
de_DE: Kamera Hintergrund...

en: Selected Brush...
de_DE: Gewählte Brush...

en: Command
de_DE: Kommando

en: Key
de_DE: Schlüssel

en: Close
de_DE: Schließen

en: _Help
de_DE: _Hilfe

en: Manual
de_DE: Anleitung

en: Bug report
de_DE: Bug melden

en: _About
de_DE: Über

en: Hide _Unused
de_DE: Verstecke _ungenutzte

en: Show All
de_DE: Zeige _alle

en: Show shaders
de_DE: Zeige Shader

en: Fixed Size
de_DE: Feste Größe

en: _Tools
de_DE: Werkzeuge

en: Find / Replace...
de_DE: Suchen / Ersetzen...

en: _File
de_DE: Datei

en: _New Map
de_DE: _Neue Map

en: _Open...
de_DE: Öffnen...

en: _Import...
de_DE: _Importieren...

en: _Save
de_DE: _Speichern

en: Save _as...
de_DE: Speichern unter...

en: Save s_elected...
de_DE: Speichere Auswahl...

en: Save re_gion...
de_DE: Speichere Region...

en: E_xit
de_DE: Beenden

en: _Edit
de_DE: B_earbeiten

en: _Undo
de_DE: Rückgängig

en: _Redo
de_DE: Wiede_rholen

en: _Copy
de_DE: Kopieren

en: _Paste
de_DE: Einfügen

en: _Duplicate
de_DE: _Duplizieren

en: D_elete
de_DE: _Entfernen

en: C_lear Selection
de_DE: Auswahl löschen

en: _Invert Selection
de_DE: Auswahl umkehren

en: Select i_nside
de_DE: Alles ei_ngeschlossene auswählen

en: Select _touching
de_DE: Alles berührende auswählen

en: E_xpand Selection
de_DE: Erweitere Auswahl

en: To Whole _Entities
de_DE: Auf gesamte Entität erweitern

en: Shortcuts list
de_DE: Tastenbelegung

en: Pre_ferences...
de_DE: Einstellungen

en: Toggle Sidebar
de_DE: Seitenleiste umschalten

en: Toggle EntityInspector
de_DE: Entity Inspector umschalten

en: Toggle SurfaceInspector
de_DE: Surface Inspector umschalten

en: Orthographic
de_DE: Orthographisch

en: XY (Top)
de_DE: XY (Oben)

en: XZ (Side)
de_DE: YZ (Seite)

en: YZ (Front)
de_DE: XZ (Vorne)

en: Show
de_DE: Zeige

en: Toggle Grid
de_DE: Gitter umschalten

en: Toggle Crosshairs
de_DE: Fadenkreuz umschalten

en: Toggle Sizeinfo
de_DE: Größeninformationen umschalten

en: Show _Angles
de_DE: Zeige Winkel

en: Show _Names
de_DE: Zeige _Namen

en: Show C_oordinates
de_DE: Zeige Koordinaten

en: Show Axes
de_DE: Zeige Achsen

en: Show Stats
de_DE: Zeige Statistik

en: Hide/Show
de_DE: Anzeigen / Verbergen

en: Hide Selected
de_DE: Verstecke Auswahl

en: Show Hidden
de_DE: Zeige versteckte

en: M_odify
de_DE: M_odifizieren

en: Components
de_DE: Komponenten

en: _Edges
de_DE: Kant_en

en: _Vertices
de_DE: Eckpunkte

en: _Faces
de_DE: Seiten

en: Nudge
de_DE: Schieben

en: Nudge Left
de_DE: Links schieben

en: Nudge Right
de_DE: Rechts schieben

en: Nudge Up
de_DE: Aufwärts schieben

en: Nudge Down
de_DE: Abwärts schieben

en: Rotate
de_DE: Rotieren

en: Rotate X
de_DE: Rotiere X

en: Rotate Y
de_DE: Rotiere Y

en: Rotate Z
de_DE: Rotiere Z

en: Flip
de_DE: Spiegeln

en: Flip _X
de_DE: Spiegele _X

en: Flip _Y
de_DE: Spiegele _Y

en: Flip _Z
de_DE: Spiegele _Z

en: Arbitrary rotation...
de_DE: Beliebig drehen...

en: Arbitrary scale...
de_DE: Beliebig skalieren...

en: _Grid
de_DE: _Gitter

en: M_isc
de_DE: Versch_iedenes

en: Find brush...
de_DE: Finde Brush...

en: _Background select
de_DE: Hintergrund_bild auswählen

en: Tools
de_DE: Werkzeuge

en: Check for errors
de_DE: Prüfe auf Fehler

en: Compile the map
de_DE: Kompiliere die Map

en: Show pathfinding info
de_DE: Zeige Routeninformationen

en: _Surfaces
de_DE: Oberflächen

en: Texture
de_DE: Textur

en: Horizontal shift
de_DE: Horizontale Verschiebung

[ctx: Step width]
en: Step
de_DE: Schrittweite

en: Vertical shift
de_DE: Vertikale Verschiebung

en: Horizontal stretch
de_DE: Horizontale Ausdehnung

en: Vertical stretch
de_DE: Vertikale Ausdehnung

en: Match Grid
de_DE: An Gitter anpassen

en: Texturing
de_DE: Texturierung

en: Width
de_DE: Weite

en: Height
de_DE: Höhe

en: Value
de_DE: Wert

en: About UFORadiant
de_DE: Über UFORadiant

en: <b>GTK+ Properties</b>
de_DE: <b>GTK+ Eigenschaften</b>

en: <b>OpenGL Properties</b>
de_DE: <b>OpenGL Eigenschaften</b>

en: Entity number
de_DE: Entity Nummer

en: Brush number
de_DE: Brush Nummer

en: Find / Replace Texture(s)
de_DE: Finde / Ersetze Textur(en)

en: Find:
de_DE: Suchen

en: Replace:
de_DE: Ersetzen:

en: Apply
de_DE: Anwenden

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Fix
de_DE: Repariere

en: Check Map
de_DE: Map überprüfen

en: Map compiling
de_DE: Map kompilieren

en: Sides:
de_DE: Seiten:

en: Save
de_DE: Speichern

en: Entity List
de_DE: Entity Liste

en: Total Brushes
de_DE: # Brushes

en: Total Entities
de_DE: # Entities

en: Count
de_DE: Anzahl

en: Axial
de_DE: Achsenförmig

en: Fit
de_DE: Passend

en: Label
de_DE: Textmarke

en: Arbitrary scale
de_DE: Beliebig skalieren

en: Grid0.125
de_DE: Gitter0.25

en: Grid0.25
de_DE: Gitter0.25

en: Grid0.5
de_DE: Gitter0.5

en: Grid1
de_DE: Gitter1

en: Grid2
de_DE: Gitter2

en: Grid4
de_DE: Gitter4

en: Grid8
de_DE: Gitter8

en: Grid16
de_DE: Gitter16

en: Grid32
de_DE: Gitter32

en: Grid64
de_DE: Gitter64

en: Grid128
de_DE: Gitter128

en: Grid256
de_DE: Gitter256

en: Grid
de_DE: Raster

en: Grid Settings
de_DE: Rastereinstellungen

en: UFORadiant failed to start properly the last time it was run.
    The failure may be caused by current preferences.
    Do you want to reset all preferences to defaults?
de_DE: UFORadiant wurde beim letzten Mal nicht korrekt gestartet.
    Dieser Fehler kann durch die derzeitigen Einstellungen hervorgerufen worden sein.
    Sollen die Einstellungen zurückgesetzt werden?

en: UFORadiant - Startup Failure
de_DE: UFORadiant - Start fehlgeschlagen

en: UFORadiant - Console Log
de_DE: UFORadiant - Konsolen Log

en: Engine Path
de_DE: Engine Pfad

en: Paths
de_DE: Pfade

en: Path Settings
de_DE: Pfadeinstellungen

en: Path settings
de_DE: Pfadeinstellungen

en: Message
de_DE: Nachricht

en: Select
de_DE: Auswählen

en: Particle
de_DE: Partikel

en: Progress
de_DE: Fortschritt

en: Console
de_DE: Konsole

en: Enable Logging
de_DE: Logging aktivieren

en: Load last map on open
de_DE: Laden zuletzt bearbeitete Map nach dem Starten

en: Mouse Type
de_DE: Maustyp

en: Right Button
de_DE: Rechte Maustaste

en: Activates Context Menu
de_DE: Aktivieren des Kontextmenüs

en: Mouse Preferences
de_DE: Maus Einstellungen

en: Reset Registry
de_DE: Zurücksetzen der Einstellungen

en: UFORadiant Preferences
de_DE: UFORadiant Einstellungen

en: Preferences
de_DE: Einstellungen

en: Interface Preferences
de_DE: Interface Einstellungen

en: General Settings
de_DE: Allgemeine Optionen

en: Settings
de_DE: Optionen

en: Edit Preferences
de_DE: Einstellungen bearbeiten

en: GTK version:
de_DE: GTK Version:

en: GTKGL version:
de_DE: GTKGL Version:

en: GLib version:
de_DE: GLib Version:

en: Generate Materials
de_DE: Material generieren

en: Generate materials
de_DE: Material generieren

en: 2 button
de_DE: 2 Tasten

en: 3 button
de_DE: 3 Tasten

en: The current map has changed since it was last saved.
    Do you want to save the current map before continuing?
de_DE: Die Datei wurde geändert seit sie das letzte Mal gespeichert wurde.
    Soll gespeichert werden bevor fortgefahren wird?

en: Texture Quality
de_DE: Texturqualität

en: Textures
de_DE: Texturen

en: Texture Settings
de_DE: Textureinstellungen

en: Collapse mesh
de_DE: Zusammenlegen

en: Close the editor?
de_DE: Den Editor schließen?

en: Error saving file.
de_DE: Fehler beim Speichern der Datei.

en: Info
de_DE: Hinweis

en: No spaces are allowed in entity keys.
de_DE: Im Entity Schlüsselwörtern sind keine Leerzeichen erlaubt.

en: Radiant - Runtime Error
de_DE: Radiant - Laufzeitfehler

en: Radiant failed to start properly the last time it was run.
    The failure may be related to current global preferences.
    Do you want to reset global preferences to defaults?
de_DE: Radiant wurde beim letzten Mal nicht korrekt gestartet.
    Dieser Fehler kann durch die derzeitigen Einstellungen hervorgerufen worden sein.
    Sollen die Einstellungen zurückgesetzt werden?

en: Radiant - Startup Failure
de_DE: Radiant - Fehler beim Starten

en: You have to save your map before material generation can work
de_DE: Die Map muss gespeichert werden bevor die Materialien generiert werden können

en: Failed to launch browser!
de_DE: Konnte Browser nicht starten!

en: There's already a worldspawn in your map!
de_DE: Es existiert bereits ein Worldspawn in der Map!

en: No selection
de_DE: Keine Auswahl

en: Background Image
de_DE: Hintergrundbild

[ctx: Context Menu Action]
en: Connect
de_DE: Verbinden

[ctx: Context Menu Action]
en: Fit Face
de_DE: Auf Seite einpassen

en: Open File
de_DE: Öffne Datei

en: Save File
de_DE: Datei speichern

en: All Files (*.*)
de_DE: Alle Dateien

en: Find Brush
de_DE: Finde Brush

en: Find
de_DE: Suchen

en: Radiant - Error
de_DE: Radiant - Fehler

en: Choose Model
de_DE: Wähle Modell

en: Open Wav File
de_DE: Öffne WAV Datei

en: Choose File
de_DE: Datei auswählen

en: Undo (CTRL + Z)
de_DE: Rückgängig (Ctrl + Z)

en: Redo (CTRL + Y)
de_DE: Wiederholen (CTRL + Y)

en: x-axis Flip
de_DE: An x-Achse spiegeln

en: x-axis Rotate
de_DE: x-Achsen Rotation

en: y-axis Flip
de_DE: An y-Achse spiegeln

en: y-axis Rotate
de_DE: y-Achsen Rotation

en: z-axis Flip
de_DE: An z-Achse spiegeln

en: z-axis Rotate
de_DE: z-Achsen Rotation

en: Select touching
de_DE: Alles berührende auswählen

en: Select inside
de_DE: Alles eingeschlossene auswählen

en: Select whole entity
de_DE: Selektion auf gesamte Entität erweitern

en: Select all of type
de_DE: Alle vom gleichen Typ selektieren

en: Hollow
de_DE: Aushöhlen

en: Select Vertices (V)
de_DE: Vertices auswählen (V)

en: Select Edges (E)
de_DE: Kanten auswählen (E)

en: Select Faces (F)
de_DE: Flächen auswählen (F)

en: Translate (W)
de_DE: Verschieben (W)

en: Rotate (R)
de_DE: Rotieren (R)

en: Scale
de_DE: Skalieren

en: Resize (Q)
de_DE: Größe ändern (Q)

en: Refresh Models
de_DE: Modelle auffrischen

en: Background image
de_DE: Hintergrundbild

en: Save Image
de_DE: Bild speichern

en: Cone...
de_DE: Kegel...

en: Prism...
de_DE: Prisma...

en: Sphere...
de_DE: Kugel...

en: Make _Hollow
de_DE: _Hohlraum erstellen

[ctx: Constructive Solid Geometry]
en: CSG _Subtract
de_DE: CSG _subtrahieren

[ctx: Constructive Solid Geometry]
en: CSG _Merge
de_DE: CSG vereinen

en: Make Hollow
de_DE: Hohlraum erstellen

[ctx: Constructive Solid Geometry]
en: CSG Subtract
de_DE: CSG subtrahieren

[ctx: Constructive Solid Geometry]
en: CSG Merge
de_DE: CSG vereinen

en: _Regroup
de_DE: Neu g_ruppieren

en: _Connect
de_DE: Verbinden

en: _Select Color...
de_DE: Farbe au_swählen

[ctx: Filter Menu]
en: World
de_DE: Welt

[ctx: Filter Menu]
en: Translucent
de_DE: Durchscheinendes

[ctx: Filter Menu]
en: Liquids
de_DE: Flüssigkeiten

[ctx: Filter Menu]
en: Lights
de_DE: Lichter

[ctx: Filter Menu]
en: Models
de_DE: Modelle

[ctx: Filter Menu]
en: Triggers
de_DE: Trigger

en: Invert filters
de_DE: Invertiere Filter

en: Reset filters
de_DE: Deaktiviere Filter

en: Save as Obj
de_DE: Als Obj speichern

en: Arbitrary sides
de_DE: Beliebige Seiten

en: Recent Files
de_DE: Zuletzt geöffnet

en: Open Map
de_DE: Map öffnen

[ctx: Last used files count]
en: Count
de_DE: Anzahl

en: Arbitrary rotation
de_DE: Beliebig drehen...

en: CSG Subtract
de_DE: CSG subtrahieren

en: CSG Merge
de_DE: CSG vereinen

en: Select _Vertices
de_DE: Wähle Ecken

en: Select _Edges
de_DE: Wähle Kant_en

en: Select _Faces
de_DE: Wähle Seiten

en: Image formats:
de_DE: Bildformate:

en: Yaw Angle
de_DE: Schiebewinkel

en: Direction
de_DE: Richtung

en: Error saving file
de_DE: Fehler beim Speichern der Datei

en: Image
de_DE: Bild

en: Replace current selection
de_DE: Aktuelle Auswahl ersetzen

en: Rock...
de_DE: Felsen...

en: Open Sound File
de_DE: Öffne Sound Datei

en: Select all Faces of same te_xture
de_DE: Alle Flächen mit gleicher Textur auswählen

en: Toggle Prefabs
de_DE: Prefabs umschalten

en: Error during load of map.
de_DE: Fehler beim Laden der Map.

en: Import Map
de_DE: Importiere Map

en: Save Map
de_DE: Speichere Map

en: Export Selection
de_DE: Exportiere Auswahl

en: Export Region
de_DE: Exportiere Region

en: Select all Faces of same texture
de_DE: Alle Seiten mit der gleichen Textur selektieren
