UFO Alien Invasion - en to pl_PL translation catalogue (2001 entries)

en: Africa
pl_PL: Afryka

en: Home
pl_PL: Kwatera Główna

en: Bridge
pl_PL: Most

en: Bridge (MP)
pl_PL: Most (MP)

en: Small cemetery
pl_PL: Niewielki cmentarz

en: The outskirt of a big city.
pl_PL: Peryferie wielkiego miasta

en: Construction
pl_PL: Plac budowy

en: Crashed UFO
pl_PL: Rozbite UFO

en: Druglord
pl_PL: Narkotykowy bos

en: Military convoy
pl_PL: Konwój wojskowy

en: Forest
pl_PL: Las

en: Secret Depot
pl_PL: Tajna składnica

en: Frozen
pl_PL: Mroźna

en: Multiplayer Coop
pl_PL: Drużynowa - współpraca

en: Multiplayer Deathmatch
pl_PL: Drużynowa - deathmatch

en: Gasstation
pl_PL: Stacja paliw

en: Harbour
pl_PL: Port

en: Pier
pl_PL: Molo

en: UFO landed in hills area
pl_PL: UFO wylądowało w górzystym terenie

en: Ice
pl_PL: Lód

en: Industrial Site
pl_PL: Strefa przemysłowa

en: UFO Landed
pl_PL: UFO wylądowało

en: Italy
pl_PL: Włochy

en: Japan
pl_PL: Japonia

en: Small eastern park.
pl_PL: Mały park w stylu wschodnim.

en: Harvester
pl_PL: Żniwiarz

en: Mansion
pl_PL: Rezydencja

en: Oriental large
pl_PL: Orientalna duża

en: Oriental medium
pl_PL: Orientalna średnia

en: Rescue mission
pl_PL: Misja ratunkowa

en: Spedition
pl_PL: Spedycja

en: Tropical UFO
pl_PL: UFO w tropikach

en: Tropical drug
pl_PL: Tropikalny narkotyk

en: Tropical river
pl_PL: Rzeka w tropiku

en: Urban Disco
pl_PL: Miejska dyskoteka

en: Clinic
pl_PL: Klinika

en: Community Centre
pl_PL: Ośrodek kultury

en: Stadium
pl_PL: Stadion

en: Laboratory
pl_PL: Laboratorium

en: Hospital
pl_PL: Szpital

en: Mart
pl_PL: Targowisko

en: Tower
pl_PL: Wieża

en: Urban
pl_PL: Miejski

en: England
pl_PL: Anglia

en: Estate
pl_PL: Posiadłość

en: Village
pl_PL: Wioska

en: Firebird-class Dropship
pl_PL: Desantowiec, klasa Firebird

en: Herakles-class Heavy Lifter
pl_PL: Ciężki Desantowiec , klasa Herakles

en: Raptor-class Combat Transport
pl_PL: Transportowiec Bojowy, klasa Raptor

en: Stiletto-class Interceptor
pl_PL: Myśliwiec, klasa Stiletto

en: Saracen-class Interceptor
pl_PL: Myśliwiec, klasa Saracen

en: Dragon Interceptor
pl_PL: Myśliwiec Dragon

en: Starchaser-class Interceptor
pl_PL: Myśliwiec, klasa Starchaser

en: Stingray Interceptor
pl_PL: Myśliwiec Stingray

en: UFO - Scout
pl_PL: UFO - Zwiadowca

en: Scout U
pl_PL: Zwiadowca U

en: UFO - Fighter
pl_PL: UFO - Myśliwiec

en: Fighter U
pl_PL: Myśliwiec U

en: UFO - Harvester
pl_PL: UFO - Żniwiarz

en: Harvester U
pl_PL: Żniwiarz U

en: UFO - Corrupter
pl_PL: UFO - Koruptor

en: Corrupter U
pl_PL: Koruptor U

en: UFO - Supply Ship
pl_PL: UFO - Zaopatrzeniowiec

en: Supply U
pl_PL: Zaopatrzeniowiec U

en: UFO - Gunboat
pl_PL: UFO - Korweta

en: Gunboat U
pl_PL: Korweta U

en: UFO - Bomber
pl_PL: UFO - Bombowiec

en: Bomber U
pl_PL: Bombowiec U

en: UFO - Ripper
pl_PL: UFO - Rozpruwacz

en: Ripper U
pl_PL: Rozpruwacz U

en: UFO - Carrier
pl_PL: UFO - Krążownik

en: Carrier U
pl_PL: Krążownik U

en: UFO - Mothership
pl_PL: UFO - Okręt Baza

en: Mothership U
pl_PL: Okręt Baza U

en: Aerial Laser Cannon
pl_PL: Działo laserowe

en: Shiva Rotary Cannon
pl_PL: Działo SHIVA systemu Gatling

en: SHIVA 20mm API Rounds
pl_PL: Pociski penetrujące SHIVA 20 mm

en: SHIVA 20mm HEI Rounds
pl_PL: Pociski odłamkowe SHIVA 20 mm

en: Raven ECM Unit
pl_PL: Zasobnik ESZ Raven

en: Sparrowhawk AA Missile Rack
pl_PL: System AA Sparrowhawk

en: Sparrowhawk Missile
pl_PL: Rakieta Sparrowhawk

en: TR-20 Rocket Pod
pl_PL: Zasobnik Rakietowy TR-20

en: TR-20 Rocket
pl_PL: Rakieta TR-20

en: Particle Beam Weapon
pl_PL: Działo cząsteczkowe

en: Alien Launcher
pl_PL: Wyrzutnia obcych

en: Antimatter Missile
pl_PL: Pocisk Antymaterii

en: Hybrid Missile
pl_PL: Pocisk Hybrydowy

en: Targeting Computer
pl_PL: Komputerowy System Namierzania

en: Fuel Pod
pl_PL: Zbiornik paliwa

en: Polymer Aircraft Armour
pl_PL: Pancerz Polimerowy

en: Alien Aircraft Plating
pl_PL: Pancerz Kształtkowy

en: Alien Polymer Armour
pl_PL: Polimerowy pancerz obcych

en: Alien Electronic Warfare Suite
pl_PL: Elektroniczny System Zagłuszania obcych

en: Alien Astrogation
pl_PL: Astronawigacja obcych

en: Alien Propulsion
pl_PL: Technologia napędu obcych

en: Advanced Alien Propulsion
pl_PL: Zaawansowany napęd obcych

en: Alien Detection
pl_PL: Detektory obcych

en: AA51 missile launcher
pl_PL: Wyrzutnia rakiet AA51

en: Base-Defence Laser Turret
pl_PL: Wieżyczka laserowa

en: normal
pl_PL: Zwykłe

en: blast
pl_PL: Wybuch

en: fire
pl_PL: Ogień

en: shock
pl_PL: Elektryczość

en: laser
pl_PL: Laser

en: plasma
pl_PL: Plazma

en: particlebeam
pl_PL: Strumień cząstek

en: stun_electro
pl_PL: Ogłuszenie prądem

en: stun_gas
pl_PL: Ogłuszenie gazem

en: Combat Armour
pl_PL: Pancerz bojowy

en: Nanocomposite Armour
pl_PL: Pancerz Nanokompozytowy

en: Power Armour
pl_PL: Pancerz Wzmocniony

en: Alien Body Armour
pl_PL: Pancerz obcych

en: Medium Alien Armour
pl_PL: Średni pancerz obcych

en: Alien Containment
pl_PL: Kwarantanna obcych

en: Entrance
pl_PL: Wejście

en: Storage
pl_PL: Magazyn

en: Power Plant
pl_PL: Elektrownia

en: Command Centre
pl_PL: Centrum Dowodzenia

en: Living Quarters
pl_PL: Kwatery

en: Dropship Hangar
pl_PL: Hangar dla Desantowca

en: Interceptor Hangar
pl_PL: Hangar dla Myśliwca

en: Workshop
pl_PL: Warsztat

en: Advanced Radar
pl_PL: Zaawansowany Radar

en: Antimatter Storage
pl_PL: Skład Antymaterii

en: Laser Battery
pl_PL: Bateria Laserowa

en: Missile Battery
pl_PL: Bateria Rakiet

en: Very Hard Campaign
pl_PL: Kampania, poziom bardzo trudny

en: Hard Campaign
pl_PL: Kampania, poziom trudny

en: Standard Campaign
pl_PL: Kampania, poziom standardowy

en: Easy Campaign
pl_PL: Kampania, poziom łatwy

en: Very Easy Campaign
pl_PL: Kampania, poziom bardzo łatwy

en: Play the aliens
pl_PL: Zagraj obcymi

en: Abidjan
pl_PL: Abidżan

en: Abuja
pl_PL: Abudża

en: Accra
pl_PL: Akra

en: Andorra la Vella
pl_PL: Andora

en: Antananarivo
pl_PL: Antananarywa

en: Antwerp
pl_PL: Antwerpia

en: Assis
pl_PL: Asyż

en: Athens
pl_PL: Ateny

en: Baghdad
pl_PL: Bagdad

en: Bangui
pl_PL: Bangi

en: Beijing
pl_PL: Pekin

en: Belgrade
pl_PL: Belgrad

en: Berne
pl_PL: Berno

en: Bratislava
pl_PL: Bratysława

en: Bratsk
pl_PL: Brack

en: Brussels
pl_PL: Bruksela

en: Bucharest
pl_PL: Bukareszt

en: Budapest
pl_PL: Budapeszt

en: Bujumbura
pl_PL: Bużumbura

en: Cairo
pl_PL: Kair

en: Cape Town
pl_PL: Kapsztad

en: Cayenne
pl_PL: Kajenna

en: Chennai
pl_PL: Madras

en: Chisinau
pl_PL: Kiszyniów

en: Cologne
pl_PL: Kolonia

en: Conakry
pl_PL: Konakry

en: Copenhagen
pl_PL: Kopenhaga

en: Cordoba
pl_PL: Kordowa

en: Cotonou
pl_PL: Kotonu

en: Cusco
pl_PL: Cuzco

en: Daegu
pl_PL: Taegu

en: Damascus
pl_PL: Damaszek

en: Dresden
pl_PL: Drezno

en: Dushanbe
pl_PL: Duszanbe

en: Edinburgh
pl_PL: Edynburg

en: Frankfurt am Main
pl_PL: Frankfurt

en: Geneva
pl_PL: Genewa

en: Guangzhou
pl_PL: Guangdong

en: Guatemala City
pl_PL: Gwatemala

en: Hong Kong
pl_PL: Hongkong

en: Hyderabad
pl_PL: Hajdarabad

en: Iloilo City
pl_PL: Iloilo

en: Istanbul
pl_PL: Stambuł

en: Jerusalem
pl_PL: Jerozolima

en: Karachi
pl_PL: Karaczi

en: Kathmandu
pl_PL: Katmandu

en: Kharkiv
pl_PL: Charków

en: Khartoum
pl_PL: Chartum

en: Kiev
pl_PL: Kijów

en: Kinshasa
pl_PL: Kinszasa

en: Kolkata
pl_PL: Kalkuta

en: Krakow
pl_PL: Kraków

en: Kuwait City
pl_PL: Kuwait

en: Kyoto
pl_PL: Kioto

en: Lahore
pl_PL: Lahaur

en: Leipzig
pl_PL: Lipsk

en: Ljubljana
pl_PL: Lublana

en: London
pl_PL: Londyn

en: Ludhiana
pl_PL: Ludhijana

en: Luxembourg
pl_PL: Luksemburg

en: Lviv
pl_PL: Lwów

en: Madrid
pl_PL: Madryt

en: Marrakech
pl_PL: Marrakesz

en: Marseille
pl_PL: Marsylia

en: Mexico City
pl_PL: Meksyk

en: Minsk
pl_PL: Mińsk

en: Monaco
pl_PL: Monako

en: Moscow
pl_PL: Moskwa

en: Mumbai
pl_PL: Bombaj

en: Munich
pl_PL: Monachium

en: Murmansk
pl_PL: Murmańsk

en: N'Djamena
pl_PL: Ndżamena

en: Nagoya
pl_PL: Nagoja

en: Nanjing
pl_PL: Nankin

en: Naples
pl_PL: Neapol

en: New Delhi
pl_PL: Nowe Delhi

en: Noumea
pl_PL: Numea

en: Ouagadougou
pl_PL: Wagadugu

en: Paris
pl_PL: Paryż

en: Petropavlovsk-Kamchatsky
pl_PL: Pietropawłowsk Kamczacki

en: Philadelphia
pl_PL: Filadelfia

en: Prague
pl_PL: Praga

en: Rome
pl_PL: Rzym

en: Saint Petersburg
pl_PL: Sankt Petersburg

en: Sana'a
pl_PL: Sana

en: Sarajevo
pl_PL: Sarajewo

en: Seoul
pl_PL: Seul

en: Seville
pl_PL: Sewilla

en: Shanghai
pl_PL: Szanghaj

en: Simferopol
pl_PL: Symferopol

en: Singapore
pl_PL: Singapur

en: St. Louis
pl_PL: Saint Louis

en: Stockholm
pl_PL: Sztokholm

en: Strasbourg
pl_PL: Strasburg

en: Surabaya
pl_PL: Surabaja

en: Tabriz
pl_PL: Tebriz

en: Tashkent
pl_PL: Taszkent

en: Tehran
pl_PL: Teheran

en: Thessaloniki
pl_PL: Saloniki

en: Tianjin
pl_PL: Tiencin

en: Tokyo
pl_PL: Tokio

en: Toulouse
pl_PL: Tuluza

en: Turin
pl_PL: Turyn

en: Valencia
pl_PL: Walencja

en: Vienna
pl_PL: Wiedeń

en: Vientiane
pl_PL: Wientian

en: Vilnius
pl_PL: Wilno

en: Warsaw
pl_PL: Warszawa

en: Washington
pl_PL: Waszyngton

en: Yakutsk
pl_PL: Jakuck

en: Yamoussoukro
pl_PL: Jamusukro

en: Yangon
pl_PL: Rangun

en: Yaounde
pl_PL: Jaunde

en: Yekaterinburg
pl_PL: Jekaterynburg

en: Yerevan
pl_PL: Erywań

en: Zagreb
pl_PL: Zagrzeb

en: Zurich
pl_PL: Zurych

en: Multiplayer
pl_PL: Wieloosobowa

en: Alien Skirmish
pl_PL: Potyczka obcymi

en: Multiplayer Phalanx
pl_PL: Wieloosobowa Phalanx

en: Assault Rifles Only
pl_PL: Tylko Karabiny Szturmowe

en: No IR Goggles
pl_PL: Bez Termowizorów

en: Flamers/Rifles/Grenades
pl_PL: Miotacze/Karabiny/Granaty

en: Campaign Start
pl_PL: Start Kampanii

en: Campaign Start (Market)
pl_PL: Kampania (Sklep)

en: Asymptotic Market
pl_PL: Docelowy sklep

en: Alien Campaign Start (Alien Campaign)
pl_PL: Kampania obcymi

en: Alien Campaign Start (Market)
pl_PL: Kampania obcymi (Sklep)

en: Good Luck
pl_PL: Powodzenia

en: Memo: UFO Yard
pl_PL: Notatka: Hangar UFO

en: Memo: Live Aliens
pl_PL: Notatka: Żywi obcy

en: Memo: Sam Sites
pl_PL: Notatka: Baterie Rakiet

en: Alien died
pl_PL: Obcy zginął

en: Alien Base Discovered
pl_PL: Odkryto bazę obcych

en: UFO-Carrier
pl_PL: UFO - Krążownik

en: Campaign
pl_PL: Kampania

en: Skirmish
pl_PL: Potyczka

en: 1on1
pl_PL: 1vs1

en: 1on1on1
pl_PL: 1vs1vs1

en: 2on2
pl_PL: 2vs2

en: 2on2on2
pl_PL: 2vs2vs2

en: 3on3
pl_PL: 3vs3

en: 3on3on3
pl_PL: 3vs3vs3

en: 4on4
pl_PL: 4vs4

en: 4on4on4
pl_PL: 4vs4vs4

en: Coop 2 players
pl_PL: Kooperacja 2 graczy

en: Coop 3 players
pl_PL: Kooperacja 3 graczy

en: Coop 4 players
pl_PL: Kooperacja 4 graczy

en: Radar Tower
pl_PL: Wieża Radarowa

en: The radar tower is an unmanned installation that can be placed anywhere in the world to boost our detection range. It is cheap to build and highly useful, but its camouflage is not very effective. Alien craft may detect the active scanning and attempt to destroy the tower once they find it. It is recommended that radar towers be protected with SAM sites.
pl_PL: Wieża radarowa jest stałą bezzałogową instalacją, można ją umieścić w dowolnym miejscu a służy do zwikszenia zasigu wykrywania. Jest tanią i wysoce przydatną inwestycją ale jej kamuflaż nie jest zbyt efektywny. Obce pojazdy mogą wykryć jej aktywność i próbować zniszczyć wieżę natychmiast po wykryciu. Zalecane jest umieszczanie wież radarowych obok wyrzutni rakietowych.

en: UFO Yard
pl_PL: Hangar UFO

en: The UFO Yard is a camouflaged storage field for captured UFOs. It can be placed anywhere in the world to store captured UFOs for dismantling and research, and can transfer UFOs to other Yards. UFOs stored in a Yard can be researched and/or dismantled from any PHALANX base with appropriate facilities, but these activities proceed more slowly the further away the UFO Yard is from the base.
pl_PL: Ten hangar jest zakamuflowanym miejscem do przechowywania zdobytych UFO. Można go umieścić w dowolnym miejscu a słuzy do demontażu, badań i transferu pojazdów do innych hangarów. Zgromadzone UFO mogą zostać zbadane i/lub zdemontowane przez dowolną bazę PHALANX z odpowiednim zapleczem technicznym. Czas jaki na to będzie potrzebny zależy od odległosci hangaru od bazy.

en: SAM Site
pl_PL: Bateria Rakiet

en: The SAM site is an unmanned installation that can be placed anywhere in the world to automatically engage detected UFOs with surface-to-air missiles. It is cheap to build and highly useful, but its camouflage is not very effective. Alien craft may detect the missile launches and attempt to destroy the site once they find it. The SAM site is sturdy but will succumb to repeated bombing. Missile reloads are delivered free to our sites by UN forces.
pl_PL: Bateria rakiet jest stałą bezzałogową instalacją, mozna ją umieścić w dowolnym miejscu by automatycznie ostrzeliwała wykryte UFO pociskami ziemia-powietrze. Jest tanią i wysoce przydatną inwestycją ale jej kamuflaż nie jest zbyt efektywny. Obce pojazdy mogą wykryć jej aktywność i próbować zniszczyć wurzutnię natychmiast po jej wykryciu. Wyrzutnia jest silna lecz ulegnie zmasowanym bombardowaniom. Uzupełnienie amunicji następuje automatyczie z naszych baz.

en: Orbital Rocket Launcher
pl_PL: Orbitalna Wyrzutnia Rakiet

en: The Orbital Rocket Launcher is a large installation built into the ground which is capable of launching a heavy payload beyond earth's atmosphere to knock down an orbiting UFO.
pl_PL: Orbitalna Wyrzutnia Rakiet jest wielką instalacją osadzoną w ziemi która potrafi wystrzelic ciężki ładunek poza ziemską atmosferę i zestrzelić w ten sposób orbitujące UFO.

en: English
pl_PL: Angielski

en: German
pl_PL: Niemiecki

en: Polish
pl_PL: Polski

en: Spanish
pl_PL: Hiszpański

en: Spanish (Spain)
pl_PL: Hiszpański (Hiszpania)

en: Czech
pl_PL: Czeski

en: Danish
pl_PL: Duński

en: Estonian
pl_PL: Estoński

en: Finnish
pl_PL: Fiński

en: French
pl_PL: Francuski

en: Greek
pl_PL: Grecki

en: Hungarian
pl_PL: Węgierski

en: Italien
pl_PL: Włoski

en: Korean
pl_PL: Koreański

en: Dutch
pl_PL: Holenderski

en: Brazilian Portuguese
pl_PL: Brazylijski

en: Portuguese
pl_PL: Portugalski

en: Russian
pl_PL: Rosyjski

en: Slovenian
pl_PL: Słoweński

en: Swedish
pl_PL: Szwedzki

en: Thai
pl_PL: Tajski

en: Ukrainian
pl_PL: Ukraiński

en: Japanese
pl_PL: Japoński

en: Chinese
pl_PL: Chiński

en: Traditional Chinese
pl_PL: Chiński Tradycyjny

en: Bulgarian
pl_PL: Bułgarski

en: Norwegian
pl_PL: Norweski

en: Turkish
pl_PL: Turecki

en: No language
pl_PL: Brak języka

en: African Village
pl_PL: Afrykańska wioska

en: African Desert
pl_PL: Afrykańska Pustynia

en: Coastal Crash Site
pl_PL: Przybrzeżne miejsce strącenia UFO

en: Urban Periphery
pl_PL: Peryferie miasta

en: Country Desert
pl_PL: Pustynny rejon

en: Some houses in the desert.
pl_PL: Kilka zabudowań na pustyni.

en: Farm
pl_PL: Farma

en: Military Convoy Ambush Site
pl_PL: Zasadzka na konwój wojskowy

en: Mountain Estate
pl_PL: Górska posiadłość

en: Small House
pl_PL: Mały dom

en: Fuel Depot
pl_PL: Skład paliwa

en: Snow
pl_PL: Śnieg

en: Snowy Logging Site
pl_PL: Tartak w śnieżnym rejonie

en: Suburban Housing
pl_PL: Podmiejska zabudowa

en: Frozen Landscape
pl_PL: Oblodzony teren

en: Urban Warehouse
pl_PL: Magazyn miejski

en: East Asian Village
pl_PL: Wschodnioazjatycka wieś

en: Middle Eastern Suburb
pl_PL: Bliskowschodnie przedmieście

en: Tropical Jungle
pl_PL: Tropikalna dżungla

en: UFO Crash Site
pl_PL: Rozbite UFO

en: Basketball Stadium
pl_PL: Stadion koszykówki

en: House
pl_PL: Dom

en: Small Village
pl_PL: Mała wioska

en: Suburban City
pl_PL: Dzielnica podmiejska

en: Small Suburban Street
pl_PL: Mała podmiejska ulica

en: Village 2
pl_PL: Wioska 2

en: PHALANX Base Under Attack
pl_PL: Baza PHALANX jest atakowana

en: Cemetery
pl_PL: Cmentarz

en: City High-Rise
pl_PL: Wysoko rozwinięte miasto

en: Construction Site
pl_PL: Plac budowy

en: Tropical Jungle Estate
pl_PL: Posiadłość w tropikalnej dżungli

en: Gas Station
pl_PL: Stacja paliwowa

en: Luxury House
pl_PL: Luksusowy dom

en: Military Shelter
pl_PL: Schron wojskowy

en: Solar Power Plant
pl_PL: Elektrownia słoneczna

en: Military Bunker
pl_PL: Bunkier wojskowy

en: Rural Village
pl_PL: Sielska wioska

en: Corrupter UFO Crash Site
pl_PL: Rozbite UFO Koruptor

en: Hydroelectric Dam
pl_PL: Tama hydroelektryczna

en: Archaeological Dig
pl_PL: Wykopalisko archeologiczne

en: Ferry
pl_PL: Prom

en: Fighter UFO Crash Site
pl_PL: Rozbity myśliwiec UFO

en: Old Mine
pl_PL: Stara kopalnia

en: Residential Neighbourhood
pl_PL: Sąsiedzkie rezydencje

en: Office Complex
pl_PL: Kompleks biurowy

en: Sewage Pipe Construction
pl_PL: Kanalizacyjne roboty ziemne

en: Luxurious Resort
pl_PL: Luksusowy kurort

en: Old Town Center
pl_PL: Stara wieża dowodzenia

en: Subway Station
pl_PL: Stacja kolejki podziemnej

en: Wilderness
pl_PL: Pustkowie

en: City High-Rise (MP)
pl_PL: Wsokogórskie miasto (MP)

en: Frozen Industrial Site (Coop)
pl_PL: Mroźna strefa przemysłowa (Coop)

en: Frozen Industrial Site (MP)
pl_PL: Mroźna strefa przemysłowa (MP)

en: A container harbour.
pl_PL: Port rozładunkowy

en: Alien Base
pl_PL: Baza obcych

en: PHALANX Craft Crash Site
pl_PL: Rozbity statek PHALANX

en: Training Zone: Alpha
pl_PL: Strefa treningowa: Alfa

en: Training Zone: Bravo
pl_PL: Strefa treningowa: Bravo

en: Cross
pl_PL: Krzyż

en: Coin
pl_PL: Moneta

en: Scientist | Scientists
pl_PL[0]: Naukowiec
pl_PL[1]: Naukowców
pl_PL[2]: Naukowców

en: Pilot | Pilots
pl_PL[0]: Pilot
pl_PL[1]: Pilotów
pl_PL[2]: Pilotów

en: UGV | UGVs
pl_PL[0]: BPN
pl_PL[1]: BPN
pl_PL[2]: BPN

en: Worker | Workers
pl_PL[0]: Technik
pl_PL[1]: Techników
pl_PL[2]: Techników

en: Rifleman
pl_PL: Szeregowy

en: Rfn
pl_PL: szer.

en: Lance-Corporal
pl_PL: Kapral

en: LCpl
pl_PL: kpr.

en: Corporal
pl_PL: Starszy Kapral

en: Cpl
pl_PL: st. kpr.

en: Sergeant
pl_PL: Sierżant

en: Sgt
pl_PL: sierż.

en: Warrant Officer
pl_PL: Młodszy chorąży

en: WO
pl_PL: mł. chor.

en: Senior Warrant Officer
pl_PL: Chorąży

en: SWO
pl_PL: chor.

en: Second Lieutenant
pl_PL: Podporucznik

en: 2Lt
pl_PL: ppor.

en: Lieutenant
pl_PL: Porucznik

en: Lt
pl_PL: por.

en: Captain
pl_PL: Kapitan

en: Capt
pl_PL: kpt.

en: Maj
pl_PL: mjr

en: Lieutenant-Colonel
pl_PL: Podpułkownik

en: Lt Col
pl_PL: ppłk

en: Colonel
pl_PL: Pułkownik

en: Col
pl_PL: płk

en: Aircraft Evaluation -- Firebird-class Dropship
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 17 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Commander, I've been over these old files before you, and I have decided to replace them with my own assessment and conclusions about our choice of dropship. Apologies if I'm overstepping my bounds, but the old PHALANX dropships in storage are simply not up to modern spec. None of them even got out of the prototype stage when they were new. There are only two surviving examples, and both of those ships have been left mothballed in government warehouses for the past 60 years, not worth the trouble to dig out of storage. We've inherited a real mess with regards to equipment, I can't even find half the stuff that's supposed to be waiting for us. I'm doing my best to find superior alternatives for gear that just isn't up to the task.
    
    The one bit of good luck in this dropship mess is that I managed to persuade our UN rep to earmark some budget for a new ship, and I think you'll like it.
    
    The Galeoth Firebird VTOL (Vertical Take-Off and Landing) is the best aircraft we can hope to employ in our dropship role. It was designed as a cargo hauler, but has quickly been picked up and adapted into a troop transport by military contractors. It has since become a popular alternative to helicopters in both the military and civilian worlds due to its four HM-5600 pulse detonation engines, which provide the Firebird with VTOL capability and achieve good fuel-efficiency with far fewer moving parts than any helicopter engine. This increases reliability across the board and makes for a vastly faster aircraft partly due to the lack of rotor blades. The HM-5600s are still very thirsty engines, however, and the high-powered aviation fuel can be too expensive for civilian applications.
    
    The Firebird's cruising speed is Mach 0.74. At a maximum velocity of Mach 1.03 it can just barely squeak through the sound barrier, but this causes a lot of stress on the airframe and should be avoided outside of emergencies. It has one variable weapons hardpoint located on its nose. It can also carry additional equipment to improve its flight characteristics and combat performance. There are acceleration harnesses for up to 8 soldiers.
    
    There is nothing else in the sky as well-suited to our dropship role as the Firebird. It is faster than any helicopter, more manoeuvrable than any fixed-wing aeroplane, and it can respond quickly and efficiently to threats all over the world.
    
    The Firebird requires 1 Large Hangar for storage, maintenance and deployment. It has 1 light weapon hardpoint located in the nose.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The dropship is what will carry our troops around the world, in order to respond to alien attacks on the ground or to clear UFO crash sites for recovery. It should be deployed immediately to sites of alien activity and to recover downed alien craft.
    
    While armed, a Firebird-class dropship is not able to stand up to dedicated fighters, and it should never be sent as the sole interceptor to any UFO sighting.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Desantowiec, Klasa Firebird
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 17 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Dowódco, pozwoliłem sobie na przejrzenie starych planów dotyczących desantowców przeznaczonych dla przerzucania żołnierzy PHALANX w rejony potencjalnego konfliktu. Swoje spostrzeżenia zebrałem w formie notatek, które zawsze może Pan przejrzeć. Tutaj chciałbym przedstawić je jedynie w skrócie. Żaden z historycznych prototypów, które skonstruowano w pierwszym okresie istnienia PHALANX, nigdy nie odbył nawet jednej misji w terenie. Właściwie większość projektów nie osiągnęła nawet stanu prototypu, pozostając jedynie na deskach kreślarskich zatrudnionych przez PHALANX inżynierów. Pomimo tego wybrałem się na wycieczkę do jednego z zapomnianych przez Boga magazynów rządowych i dokonałem oględzin jednego z potencjalnych desantowców, skonstruowanych w poprzednim wieku. Zabrałem z sobą także wysokiego stanowiskiem komisarza ONZ, wtajemniczonego w sprawy PHALANX, i muszę powiedzieć, że był to bardzo dobry pomysł. Kupa złomu, którą zastaliśmy na miejscu pozwoliła mi na łatwe przekonanie rzeczonego komisarza o konieczności wyasygnowania dodatkowych funduszy na zakup nowego desantowca dla naszych chłopców.
    
    Po naradzie z naszymi specjalistami ds. aeronautyki zdecydowaliśmy się na sprawdzoną i cieszącą się dobrymi opiniami wśród fachowców konstrukcję o nazwie Galeoth, która w naszym wewnętrznym systemie klasyfikacji określana jest jako desantowiec klasy Firebird. Nasz nowy zakup wpisuje się idealnie w nasze potrzeby (na tyle, na ile możemy je na razie przewidzieć). Zbudowany w systemie pionowego startu i lądowania (VTOL), projektowany był początkowo jako desantowiec sprzętu przeznaczony do pracy w ciężkich i ekstremalnych warunkach. Wyposażony w cztery silniki pulsacyjne HM-5600, szybko okazał się jedną z najlepszych i paliwooszczędnych konstrukcji tego typu, szczególnie dobrze wypadając w porównaniu z śmigłowcami, których silniki zawierają dużo więcej połączeń ruchomych, czyniących je mniej niezawodnymi w ekstremalnych warunkach pogodowych.
    
    Prędkość przelotowa desantowca klasy Firebird to 0,74 Macha, zaś prędkość maksymalna - 1,03 Macha. Jak uczy jednak doświadczenie, podróżowanie z prędkością zbliżoną do prędkości dźwięku powoduje powstawanie groźnych turbulencji i polecane jest tylko w sytuacjach awaryjnych. Statek wyposażony jest w dziobowy punkt podwieszenia broni typu powietrze-powietrze bądź działka, oraz możliwość montażu dodatkowego wyposażenia. Może nim podróżować do ośmiu żołnierzy oraz jeden Uniwersalny Pojazd Naziemny.
    
    Desantowiec klasy Firebird świetnie wpisuje się w nasze potrzeby. Jest szybszy niż jakikolwiek helikopter, charakteryzuje się lepszą manewrowością niż jakikolwiek samolot o zmiennej geometrii skrzydeł i jest w stanie błyskawicznie wejść do akcji, jeśli tylko zachodzi taka potrzeba.
    
    Wymaga jednego Dużego Hangaru, posiada jeden dziobowy punkt podwieszenia średniej wielkości broni.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Podstawową funkcją opisywanego desantowca będzie przerzut naszych żołnierzy w miejsca potencjalnych konfliktów, zarówno w misjach antyterrorystycznych, jak i klasycznie wojskowych (np. prób przejęcia UFO na ziemi).
    
    Zaawansowane systemy podtrzymywania życia wkomponowano w wewnętrzne wyposażenie statku na wypadek transportu rannych. Powinny one pozwolić na ustabilizowanie stanu poszkodowanych, podczas gdy żołnierze zabezpieczą teren akcji – ta faza operacji nie może być pominięta w planowaniu, nie możemy ryzykować sytuacji, w której część sprzętu obcych zamiast trafić do naszych laboratoriów, ozdobi regał w domu jakiegoś wieśniaka.
    
    Pomimo tego, że Firebird posiada podstawowe uzbrojenie, pod żadnym względem nie powinien być używany w zastępstwie myśliwców i samolotów przechwytujących.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.
    
    Statystyki statku:
    
    Rozmiar: 8 m x 30 m x 5 m
    
    Prędkość przelotowa: 785 km/h
    
    Prędkość maksymalna: 1,083 km/h
    
    Zasięg: 18,000 km
    
    Załoga i pasażerowie: 3 osoby załogi, 8 pasażerów
    
    Wyposażenie montowane: 1 dziobowy punkt podwieszenia (średni), 2 przedziały transportowe, 1 system punktów mocowania pancerza

en: Commander, I'm pleased to present the schematics for the Herakles-class Heavy Lifter.
    
    To speed the development of this dropship, we adapted the design from an existing airborne lifter vehicle that is used in the civilian sector for the movement of extremely heavy goods. The craft consists of a lifting vehicle and a dead pod -- an inert cargo container that we have converted to house up to 12 troops.
    
    The craft has VTOL capabilities, but we've upgraded the propulsion systems to achieve faster cruising speeds. We've also encased both the vehicle and the pod in advanced armour plating that relies on human-sourced materials to keep costs down. The Herakles should get our soldiers on-site faster and safer than the firebird.
    
    Like the Firebird, we have incorporated a single light weapon hardpoint in the nose, but this is only for last-ditch defensive efforts. The Herakles is a troop transport and should be kept safe from any armed UFOs.
    
    We should get at least one of these built as soon as possible. We won't need the larger ground assault force for every mission, but if we're going to take down an alien installation we'll want the extra firepower.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, z radością prezentuję schemat budowy dla nowego samolotu: ciężkiego transportowca klasy Herakles. 
    
    Aby przyspieszyć badanie nad tym statkiem, wykorzystaliśmy istniejące rozwiązania z cywilnego ciężkiego transportowca. Przebudowaliśmy luk ładunkowy aby pomieścił maks. 12 żołnierzy. 
    
    Samolot posiada funkcję pionowego startu i lądowania (VSTOL), lecz z ulepszonymi silnikami, aby pojazd posiadał większą prędkość przelotową. Dodatkowo wzmocniona została konstrukcja kadłuba dodatkową ochroną w postaci pancerza. Herakles dostarczy naszych żołnierzy, szybciej i bezpieczniej, niż ówczesny Firebird. 
    
    Tak jak Firebird, samolot posiada jedno miejsce na broń lekką. Więc powinien poruszać się w miejsca gdzie ryzyko pojawienia się przeciwnika jest małe. 
    
    Dowódco powinniśmy zacząć prace nad Heraklesem jak najszybciej, aby wzmocnić nasze odziały w misjach naziemnych, oraz jeśli chcemy wysłać nasze wojska do wrogiej bazy, to Herakles jest najlepszym transportowcem, do tego rodzaju misji. 
    
    Cdr. Navarre

en: Commander, I've attached the drawings for our new Raptor-class Combat Transport.
    
    This craft takes advantage of everything we've learned adapting alien technology to our fighter craft as well as our analysis of how the Gunboat packed a large alien squad into a UFO designed for air superiority. We've covered the aircraft in layers of alien materials for impressive resistance to explosives. It won't stand up to the kinds of assaults our interceptors face from the most powerful UFOs, but it can chase down and destroy light UFOs. To assist it in these battles, we've designated a medium weapon hardpoint for each wing and a light weapon hardpoint for the nose.
    
    The Raptor fits up to 10 soldiers safely in its hull, but they have to be strapped in to withstand the pressures of air combat. Soldiers exit below the aircraft, which is raised on unusually tall landing gear, so they will be unable to use the craft as a defensive position once landed.
    
    This is the first dropship to use the aliens' antimatter engines, so be sure you've got spare antimatter in storage to refuel this craft. Have our workers build one of these in our most crowded bases. It will free up other aircraft to focus on more dangerous threats.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, załączyłem plany naszego nowego transportowca bojowego klasy Raptor
    
    Ten statek wykorzystuje wszystko, czego nauczyliśmy się dostosowując obce technologie do naszych myśliwców, a także naszą, analizując sposób w jaki Korweta mieści dużą grupę obcych na UFO, zaprojektowane z myślą o przewadze w atmosferze. Pokryliśmy go warstwami obcych materiałów, zapewniając imponującą odporność na materiały wybuchowe. Nie wytrzyma starć podobnych do tych, z którymi nasze myśliwce mierzą się przechwytując najpotężniejsze UFO, ale może ścigać i zniszczyć lekkie UFO. Aby ułatwić takie bitwy, zaprojektowaliśmy różne punkty mocowania: średniego uzbrojenia dla każdego skrzydła i lekkiego uzbrojenia dla dziobu.
    
    Raptor może bezpiecznie pomieścić do 10 żołnierzy w kadłubie, ale muszą być przymocowani, aby wytrzymać przeciążenia podczas walki powietrznej. Żołnierze wychodzą spodem pojazdu, który posiadając niezwykle wysokie podwozie, nie będzie zdatny do wykorzystania jako osłony gdy wyląduje.
    
    Jest to pierwszy transportowiec wykorzystujący silniki obcych, więc upewnij się, że masz zapas antymaterii w magazynie, aby móc go zatankować. Niech nasi pracownicy zbudują jednego z nich w każdej z naszych najbardziej zatłoczonych baz. To pozwoli innym samolotom skoncentrować się na bardziej wymagających przeciwnikach. 
    
    Cdr. Navarre

en: Aircraft Evaluation -- Stiletto-class Interceptor
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 04 November 2026
    
    By: Dr. Richard Strohm, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    I'm very happy to report that the first production model of our next-generation interceptor has been completed and passed all of its flight tests with flying colours. At the risk of sounding boastful, it may be the finest piece of human technology ever produced.
    
    The Stiletto is a single-seat air superiority fighter with VTOL (Vertical Take-Off and Landing) capability, allowing it to set down on tiny landing pads or in the middle of nowhere if necessary. Its huge, high-performance turbofans can turn 360 degrees for full manoeuvrability even at supersonic speeds. The giant engine intakes are protected by a sophisticated air channeling system that actively filters the air in front of the engine and redirects any piece of material large enough to harm the fan blades. They are more than powerful enough to lift the heavily-armoured fuselage and can hover unassisted for an extended period before burning through all their fuel.
    
    The helicopter-like design may not look very fast, but appearances can be deceiving. The Stiletto's compact airframe can survive anything up to Mach 2 for short periods of time; it has a cruising speed of Mach 1.3 and a max velocity of 2.1 on afterburners. These high marks put the Stiletto well ahead of many military jet fighters which do not have supercruise ability.
    
    Once in the air, it can jump like a jackrabbit and is utterly ruthless in the hands of an experienced pilot. It can turn laterally around its hangar complex in six seconds whilst keeping its nose machine gun on the target at all times. It can flip end over end in point-three seconds and acquire missile lock on stealth aircraft before the turn is even complete.
    
    Missiles are fitted on hardpoints mounted just under the outer winglets. The Stiletto also has powerful Electronic Warfare capabilities, with a state-of-the-art sensor suite contained inside the nose that includes -- but is not limited to -- several targeting lasers, a sophisticated radar system, and optical imaging as powerful as any spy satellite. Small ECM emitters placed in strategic points across the fuselage will throw off missile lock and can actively jam incoming radar. The weapon hardpoints can take a variety of armaments, and the electronics are fully modular to accept upgrades. Remember, however, that space in this craft is at a premium.
    
    The powerful Volkot VO-36 engines consume a large amount of fuel, and the Stiletto's capacity is not large. Leaving enough fuel for interception, its maximum effective range is no greater than 2000 kilometres. However, within this radius, this craft is the master of all it surveys.
    
    Please note that because of its exceptional performance this craft is not recommended for use by novice pilots. Its handling at low speeds has been described by our test crews as 'tricky'.
    
    The Stiletto requires 1 Small Hangar for storage, maintenance and deployment. It has 3 weapon hardpoints; 1 small nose mount and 2 heavy wing mounts.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The Stiletto is ideal for short-range interception of hostile craft that threaten PHALANX bases or nearby civilian targets. It can go toe-to-toe with anything on Earth and it will win. However, the Stiletto can't be deployed against distant targets as it won't have enough fuel for both attack manoeuvres and the flight back to base.
    
    Performance against extraterrestrial craft can't be measured, of course, but the best we can do is the best we can do. If a real alien threat comes for us in our lifetimes and the Stiletto won't do the job, then the human race is in trouble.
    
    
    Addenda
    
    Addendum, Cdr. Paul Navarre, 18 March 2084:
    
    Commander, I've just looked at these Stiletto-class ships on paper and in person, and they have blown my mind. It's hard to believe we built these little things in 2026 -- and that no one ever realised the kind of gold they held in their hands until now. What we have here is probably the most manoeuvrable aircraft ever built; it puts attack helicopters to shame and can turn circles around state-of-the-art jets. It does things most modern aircraft can't even dream of.
    
    It's also a nightmare to fly due to its inherent instability, especially at speed. The original file badly underplays that part of the tech assessment. However, Commander al-Kuhar of the air wing insists that our pilots can handle it, and I think I believe him. Even better, we've managed to track down a complete intact specimen, and it's in the shop right now being restored to operation. I've given the go-ahead for a full refit and flight testing on my own authority.
    
    This is simply the best knife-fighting aircraft I have ever laid eyes on. We're going to need it.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Samolot przechwytujący, klasa Stiletto
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 4 października 2026
    
    Przez: Dr Richard Strohm, Dowódca Bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    Mam przyjemność zawiadomić, iż testy pierwszego seryjnie wyprodukowanego myśliwca przechwytującego nowego typu zostały zakończone i nie odbiegają w niczym od osiągów prototypu. Mam nadzieję, że nie będzie przesadnym stwierdzenie, iż może to być najbardziej zaawansowany myśliwiec kiedykolwiek skonstruowany na Ziemi.
    
    Stiletto – bo taka nazwa kodowa została mu przypisana – to jednoosobowy statek powietrzny, skonstruowany w systemie pionowego startu i lądowania, co pozwala mu na operowanie na dowolnym kawałku w miarę płaskiej powierzchni. Potężne turbodmuchawy o zmiennym położeniu poważnie zwiększają jego manewrowość, nawet przy prędkościach ponaddźwiękowych. Wloty powietrza głównego silnika chronione są przez przemyślny system kanałów doprowadzających, jednocześnie filtrujących częściowo pobierane powietrze, by wyeliminować nawet najmniejsze niebezpieczeństwo zassania jakichkolwiek cząstek bądź fragmentów mogących doprowadzić do uszkodzenia śmigieł turbodmuchaw. Ich moc wystarcza nie tylko na podniesienie statku podczas sekwencji startu i posadzenie podczas lądowania, ale także na dokonywanie skomplikowanych ewolucji podczas walki powietrznej (zapas paliwa silnika napędzającego turbodmuchawy wystarcza niemal na dwie godziny ich pracy).
    
    Na pierwszy rzut oka konstrukcja myśliwca klasy Stiletto wydaje się być inspirowana projektami śmigłowców; w rzeczywistości jednak pod wieloma względami takie projekty przewyższa. Dla przykładu: rama i klatka pasażerska zbudowana jest z niezwykle wytrzymałych materiałów, pozwalających wytrzymać przeciążenia powstające podczas przyspieszeń do prędkości ponad 2 Machów. Prędkość przelotowa myśliwca to 1,3 Macha, zaś maksymalna (wymagająca użycia dopalaczy) to 2,1 Macha.
    
    Napędzany potężnymi silnikami Volkot VO-36 myśliwiec z pewnością nie należy do paliwooszczędnych. Ogranicza to jego zasięg do około 2 tysięcy kilometrów, jeśli jednak uda mu się nawiązać walkę, bez wątpienia udowodni swoją przydatność.
    
    Przez niektórych pilotów nazywany żartobliwie "zającem", Stiletto potrafi wykonywać najbardziej skomplikowane manewry, często będące poza zasięgiem klasycznych myśliwców. Błyskawiczne przewroty, beczki, kontrolowane korkociągi wykonuje szybciej niż najlepsze nawet samoloty przeznaczone specjalnie do pokazów akrobacji lotniczych.Znakomite systemy namierzania celu pozwalają mu przy tym nie tracić celu z oczu.
    
    Pociski rakietowe mogą być montowane na punktach podczepienia pod skrzydłami. Myśliwiec zaopatrzony jest również w radar najnowszej generacji oraz laserowe i optyczne systemy celowania sprzężone z komputerem przetwarzającym dane z obu tych źródeł. Posiada także systemy zakłócające próby namierzania oparte na wykorzystywaniu promieniowania elektromagnetycznego w różnych zakresach fal. Elektroniczne systemy statku zostały zbudowane w systemie modułowym i są w pełni kompatybilne z opcjonalnymi elementami, które mogą być montowane w przewidzianych do tego kompartmentach. Nie należy zapominać jednak, że Stiletto maksymalnie obciążony dodatkowym wyposażeniem traci wiele na szybkości, zasięgu i możliwościach manewrowych.
    
    Pragnę zdecydowanie podkreślić, że nie jest to maszyna przyjazna niedoświadczonym pilotom. Nasi piloci oblatywacze przestrzegają, że przy niewielkich prędkościach myśliwiec jest bardzo trudny w pilotażu.
    
    Myśliwiec klasy Stiletto wymaga jednego małego hangaru, posiada jeden dziobowy punkt podwieszenia broni małej wielkości i dwa punkty podwieszenia pod skrzydłami średniej wielkości.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Myśliwiec klasy Stiletto jest idealny do przechwytywania statków powietrznych wroga w niewielkiej odległości od bazy. Niestety, nie nadaje się do misji przeprowadzanych w odległości większej niż około 2 tysiące kilometrów od miejsca startu. Możemy pomyśleć o zastosowaniu dodatkowych zbiorników paliwa lub tankowania w powietrzu, ale zastosowanie takich rozwiązań nie będzie łatwe i wymagać będzie dodatkowych badań.
    
    Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, rzecz jasna, na ile Stiletto okaże się skuteczny podczas walki z UFO. Jest to jednak w tej chwili prawdopodobnie najbardziej uniwersalny myśliwiec przechwytujący na Ziemi i niczym lepszym nie dysponujemy.
    
    
    Dodatki
    
    Komentarz, mjr Paul Navarre, 18 Marca 2084:
    
    Dowódco. Plany myśliwca przechwytującego Stiletto kompletnie mnie zaskoczyły. Spodziewałem się poczytać troszeczkę o sprzęcie, który nadawać się będzie jako rustykalna ozdoba wiejskiej posiadłości bądź reklama przydrożnego zajazdu, ale – i piszę to z przyjemnością – mój cynizm okazał się kompletnie nieuzasadniony. Ta maszynka to prawdziwy skarb – większość obecnie istniejących myśliwców jest może szybsza i bardziej zaawansowana technicznie, ale jeśli chodzi o rodzaje manewrów i szybkość ich wykonywania, wciąż przegrywają ze Stiletto na głowę.
    
    Niestety, niezwykła manewrowość tego myśliwca okupiona jest dużymi problemami z niestabilnością podczas lotu przy wolniejszych prędkościach. Oryginalne plany wspominają o tym, ale mam wrażenie, że należy to szczególnie podkreślić. Z drugiej strony, nasi najlepsi piloci powinni sobie dać radę z tą maszyną. To naprawdę jeden z lepszych kawałków fruwającego żelastwa, jakim dysponujemy – nie mam wątpliwości, że wkrótce udowodni swoją przydatność.
    
    Statystyki statku:
    
    Rozmiar: 5 m x 11 m x 4 m
    
    Prędkość przelotowa: 1380 km/h
    
    Prędkość maksymalna: 2230 km/h
    
    Zasięg: 2000 km
    
    Załoga i pasażerowie: 1 osoba załogi
    
    Wyposażenie montowane: 1 dziobowy punkt podwieszenia (mały), 2 punkty podwieszenia pod skrzydłami (średnie), 2 przedziały na dodatkowe wyposażenie, 1 system punktów mocowania pancerza

en: Aircraft Evaluation -- Saracen-class Interceptor
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    It is clear that the Stiletto-class Interceptor, while a terrific aircraft, does not cover all our needs. We must be ready to defend our planet and our people anywhere across the globe. The Stiletto's operational range is too limited and it is not fast enough to engage all the UFOs we might detect.
    
    Only one aircraft in the world is capable of filling the operational gap we face; the Argentinian KB-550 Hypersonic Wing, dubbed the "Saracen" in NATO code. Mixing old and new stealth technology into a single airframe, the Saracen most resembles the ancient SR-71 "Blackbird" in its shape and bearing. It is black as the night itself, covered in radiation-absorbing paint that makes it practically invisible to radar, lidar and most other forms of active scanning. Its fuselage is composed almost entirely of carbon nanotubes and sheets of graphite-reinforced plastic. This makes the craft extremely strong and heat-resistant enough to cope with the temperatures of cruising at speeds in excess of Mach 4. The Saracen is the fastest military airplane still flying today.
    
    In terms of its capabilities, the Saracen pushes our interception range into international territory. Its huge, armoured tanks and amazing fuel-efficiency allow it to go anywhere up to 10,000 kilometres from its hangar at hypersonic speeds -- and back again -- with fuel to spare for combat manoeuvres. Its stealthy design, high speed and tough airframe allow it to engage UFOs that our Stiletto-class Interceptors may simply be unable to catch. It has tough armour and can fly home even on one engine. Thanks to the power of its engines and a set of additional manoeuvring thrusters in its belly, it can take off almost vertically; this is definitely within the restrictions of our hangar facilities.
    
    Its electronics suite is similarly impressive. It has state-of-the-art targeting computers, advanced radar and lidar systems, advanced ECM (Electronic Counter-Measures) equipment, in-helmet VR imaging for the pilot, and more.
    
    Unfortunately, for all its strengths, it is costly to lease and maintain, and its heavy load of fuel and armour cuts into weapons capacity. The Saracen cannot equal the weapons load of the far smaller and less expensive Stiletto. Nor can it hope to equal the Stiletto's manoeuvrability. Despite thrust-vectoring technology (the ability to change the shape of its engine nozzles to direct thrust), electro-elastic wing surface (the ability to dynamically change the shape of its wings) and other terrific advances, the Saracen is still a large fixed-wing aircraft with all the limitations that implies. Though it can take much more damage than a Stiletto and remain effective, the Saracen will not perform as well in combat with alien craft.
    
    The Saracen requires 1 Small Hangar for storage, maintenance and deployment. It has 2 medium weapon hardpoints.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    At its heart the Saracen is a long-range interceptor to be used against extremely distant or fast UFOs. Unlike the alien craft, it is barely slowed by moving inside Earth atmosphere, making it slightly faster than most of the UFOs we have observed so far. This will allow PHALANX to catch the aliens wherever they may be going -- short of interplanetary space.
    
    As always, the Saracen's performance against extraterrestrial craft can't be measured without solid observational data from at least one real combat encounter. However, if deployed in large enough flights, it should be able to cut up alien craft of all varieties.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Samolot Przechwytujący, klasa Saracen
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma -- tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Nie od dziś wiadomo, że samolot przechwytujący klasy Stiletto jest wspaniałą maszyną, jednak nie spełnia do końca naszych oczekiwań. Musimy być gotowi bronić naszej planety i ludzi w każdym zakątku globu. Zasięg Stiletta jest bardzo ograniczony, a w dodatku samolot ten nie dysponuje prędkością wystarczającą do nawiązania walki z większością UFO.
    
    Tylko jeden samolot jest w stanie wypełnić tę lukę; argentyński KB-550 Hypersonic Wing, nazwa kodowa Saracen. Ten jednopłatowiec to połączenie starej i nowej technologii powodującej niewidzialność na radarach. Saracen swoim wyglądem najbardziej przypomina wiekowy już SR-71 „Blackbird”. Jest czarny jak noc, pokryty farbą absorbującą promieniowanie, dlatego jest praktycznie niewidoczny dla radarów, lidarów czy większości innych sposobów wykrywania czy skanowania. Kadłub Saracena jest prawie w całości wykonany z węglowych nanorurek oraz połaci plastiku wzmocnionego grafitem, co powoduje, że samolot ten jest niesamowicie wytrzymały i odporny na wysoką temperaturę, do tego stopnia, iż radzi sobie z temperaturami powstającymi powyżej 4 Machów. Saracen jest dotychczas najszybszym wojskowym samolotem.
    
    Jeśli chodzi o możliwości, to Saracen zwiększył nasz zasięg przechwytywania na tereny międzynarodowe. Jego wielkie, opancerzone zbiorniki oraz niesamowicie niskie spalanie paliwa pozwalają mu na podróże nawet do 10.000 kilometrów, z prędkością ponaddźwiękową. Jego możliwości bojowe, szybkość oraz wytrzymałość konstrukcji powodują, że niestraszna mu walka ze statkami obcych, których samoloty Stiletto po prostu nie mogły dopaść. Saracen ma bardzo wytrzymały pancerz i jest w stanie wrócić do bazy tylko na jednym silniku. Dzięki dużej mocy i zestawu dodatkowych silników do manewrowania może startować niemal pionowo, co spełnia wymagania naszych hangarów.
    
    Wyposażenie Saracena jest równie imponujące. Posiada on namierzające komputery, najnowocześniejsze jakie istnieją na dzień dzisiejszy, zaawansowane systemy radarów i lidarów, elektroniczne systemy zagłuszające, wbudowany wyświetlacz w hełm pilota, i wiele innych.
    
    Niestety ze względu na to wyposażenie, samolot jest bardzo kosztowny w utrzymaniu; ilość miejsca na uzbrojenie została poważnie zmniejszona przez duże zbiorniki paliwa oraz opancerzenie. Powierzchnia montowania sprzętu bojowego w Saracenie nie może się równać z dużo mniejszym i tańszym Stiletto. Również możliwości manewrowania są dużo mniejsze. Pomimo technologii wspomagającej manewrowanie (możliwość zmiany kształtu dysz w celu ukierunkowania ciągu), elektro-elastycznej powierzchni skrzydeł (możliwość dynamicznej zmiany kształtu skrzydeł) i innych doskonałych rozwiązań, Saracen to ciągle bardzo duży samolot ze wszystkimi niedogodnościami i ograniczeniami cechującymi ten typ samolotów. I chociaż Saracen może przyjąć znacznie większe zniszczenia, to w walce ze statkami powietrznymi obcych nie będzie spisywać się tak dobrze jak Stiletto.
    
    Samolot przechwytujący klasy Saracen wymaga jednego dużego hangaru, posiada dwa średniej wielkości luki w dolnej części kadłuba.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Saracen jest samolotem przechwytującym o dalekim zasięgu, dlatego powinien być używany do przechwytywania wyjątkowo odległych bądź szybkich statków wroga. W przeciwieństwie do statków obcych, nie jest on spowalniany przez ziemską atmosferę, dlatego jest nieco szybszy od powietrznych pojazdów wroga, które udało nam się zaobserwować do tej pory. To powinno pozwolić na przechwycenie obcych niezależnie od miejsca, w które się udają.
    
    Jak zwykle nie można mówić o osiągach Saracena przeciwko pozaziemskim statkom bez solidnych danych z przynajmniej jednej realnej walki. Jednakże w przypadku odpowiednio dużej ilości lotów, Saracen powinien poradzić sobie z większością pojazdów wroga.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.
    
    Dane techniczne statku:
    
    Rozmiar: 10 m x 27 m x 5 m
    
    Prędkość przelotowa: 4,110 km/h
    
    Prędkość maksymalna: 4,600 km/h
    
    Zasięg: 10,000 km
    
    Załoga i pasażerowie: 1 osoba załogi
    
    Wyposażenie montowane: 2 średnie punkty montowania w dolnej części kadłuba (belly), 2 luki na dodatkowe wyposażenie, 1 system punktów mocowania pancerza

en: Commander, I'm extremely proud to present you with the plans for our new interceptor, the Dragon. As you can see we've taken more than one page out of the aliens' book and the radical styling truly pays off.
    
    Incorporating new technologies from the ground up, the Dragon consists of an inner skeleton of alien materials providing strength for the lighter outer skin of carbon nanotube-reinforced plastics. This allows it to mount two actual alien engines which give speed and power like nothing else in our arsenal. The forward-swept wings are a special touch to allow it more knife-fighting mobility than alien designs.
    
    The three-pronged fuselage is also inspired by the enemy, slicing through the air with remarkable grace. The upper two prongs can mount onboard electronics to enhance evasion and targeting. Two heavy weapon hardpoints are located in the center -- the 'mouth', if you will -- for which the Dragon was named.
    
    The main drawback of the Dragon is that, like UFOs, it requires antimatter to get into the air. Nothing else will do considering the weight of the fuselage. Since our supplies of antimatter are so limited it may be that we can't afford to spend it on anything but our airfleet. That's why we should be careful about where we deploy the Dragon, and consider whether or not its deployment is really necessary in any given situation.
    
    Also, please note that while the Dragon is technically capable of entering orbit on its own steam, it has no space capabilities and should not be pushed above the upper atmosphere under any circumstances. Some things are just too much to ask right now. We're engineers, Commander, not wizards.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco.
    
    Z dumą prezentuję nowy samolot przechwytujący - klasa Dragon. Jak Pan widzi, zastosowaliśmy wiele pomysłów obcych i, proszę mi wierzyć, opłacało się to.
    
    Nowe technologie leżą u podstaw tego pojazdu. Dragon jest zbudowany z wewnętrznego szkieletu stworzonego z materiałów obcych, zapewniającego wytrzymałość lekkiej warstwie zewnętrznej zbudowanej z nanorurek węglowych. Pozwala to na zamontowanie dwóch silników, a w rezultacie osiągnięcie prędkości i mocy niespotykanej wcześniej wśród naszych samolotów. Dzięki kierowanym do przodu skrzydłom osiągnęliśmy większą od pojazdów obcych mobilność.
    
    Trój-zębowy kadłub również został zainspirowany przez samoloty wroga, przecinające powietrze z niezwykłą gracją. Na górnych zębach można zamontować komputery do walki elektronicznej i do namierzania celu . Natomiast  główne uzbrojenie mieści się w "paszczy" środkowej części samolotu. "Paszcza" zaprojektowana została do przenoszenia głównego uzbrojenia, skąd pochodzi nazwa samolotu.
    
    Główną wadą Dragona jest to, że - podobnie jak UFO - potrzebuje on antymaterii, aby wzbić się w powietrze. Ze względu na wagę pojazdu nic innego nie byłoby w stanie tego dokonać. Biorąc pod uwagę niewielkie jej zasoby, możliwe, że cały zapas zostanie przeznaczony dla floty powietrznej. Dlatego też powinniśmy zastanowić się, gdzie ulokujemy Dragona, i rozważać, czy jego wylot w danej sytuacji jest niezbędny.
    
    Proszę także pamiętać, że chociaż Dragon jest w stanie wejść na orbitę, nie ma możliwości lotu w kosmosie i pod żadnym pozorem nie powinien opuszczać górnych warstw atmosfery. Na chwilę obecną nie możemy za bardzo ryzykować. Jesteśmy inżynierami, nie czarodziejami.
    
    --mjr Paul Navarre

en: Commander, let me preface this by saying it's obvious that the aliens have been severely outperforming us in every way, but nowhere is this more evident than in the air. We were in a bad position at the start of the war and despite our efforts there has been little improvement.
    
    However, now that we have an understanding of alien materials and how they behave in the air, as well as alien engines and fuelling systems, I think my team and I are ready to tackle the task of creating an entirely new interceptor exclusive to PHALANX. We believe that by combining alien techniques with good old human manufacturing we can design something that will be vastly superior to our current-generation craft while remaining economically feasible to produce and to fly.
    
    The program will incur considerable expenses in lab time, personnel and materials, but as always we stand to gain much more than we could possibly lose. It's a project that could rally a lot of hope for our cause, Commander. Please let me know as soon as possible when you want us to start work.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco.
    
    Jak wiadomo, obcy prześcigają nas technologicznie na każdym polu, ale nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w powietrzu. Od samego początku wojny byliśmy w złej pozycji i pomimo wysiłków, niewiele w tej kwestii się polepszyło.
    
    Jednakże ze względu na pewne zrozumienie obcych materiałów i sposobu, w jaki zachowują się w powietrzu, jak również silników i systemów paliwowych, uważam, że jesteśmy w stanie stworzyć nowy rodzaj samolotu przechwytującego wyłącznie dla PHALANX. Wierzymy, że łącząc Obcą technologię z porządnym, ludzkim wykonaniem, zaprojektujemy coś, co będzie znacznie lepsze od obecnie używanych maszyn, a jednocześnie wciąż opłacalne w wykonaniu i użytkowaniu.
    
    Program wymaga znacznej ilości czasu laboratoryjnego, personelu i materiałów, ale jak zwykle możemy więcej zyskać, niż stracić. Sukces tego projektu może dać nadzieję w walce z zagrożeniem. Proszę dać znać, jak tylko będziemy mogli zacząć prace.
    
    --mjr Paul Navarre

en: Commander, excuse me if I sound a little incoherent, but I've been up all night finishing the final blueprints. It is with great pleasure that I present you the Starchaser Superiority Fighter.
    
    It's greatest advantage is its alien-tech propulsion system that, along with its sleek, aerodynamic design, bestows it with much greater speed than the Dragon interceptor. The hull itself is made out of dense layers of alien materials, providing an unprecedented level of durability. Finally, despite the fact that the compact design prevented us from expanding the modular weapon and support systems as much as we would have liked, we have managed to add an additional light weapon hardpoint on top of the two heavy weapon hardpoints available on the Dragon. This should help for those close-up dogfights.
    
    The Starchaser is truly the next generation in aerial combat, commander. It matches or outperforms any other fighter design we have, so I recommend we begin phasing it in immediately. Be advised, however, that the Starchaser is more costly to produce.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, wybacz jeśli będę mówił trochę niespójnie, ale całą noc pracowałem nad ostatnimi fotokopiami i jestem przemęczony. Z wielką przyjemnością chcę przedstawić Ci Myśliwiec Przewagi Powietrznej  Starchaser. 
    
       Zasadniczą modyfikacją i zmianami w stosunku do myśliwca Dragon - ale nie jedynymi istotnymi! - jest zwiększenie prędkości przelotowej oraz wytrzymałości.
    
    A teraz konkrety, skupmy się na sprawach technicznych. Starchaser jest wyposażony w ulepszoną technologię systemu napędu impulsowego, który w połączeniu z jego aerodynamiczną powłoką daje mu szybkość jak i zdolność manewrową. Kadłub jest stworzony z użyciem zagęszczonych warstw obcych materiałów, nadaje mu to niesamowitą wytrzymałość. Na koniec, wbrew opinii że kompaktowe projekty ograniczają możliwość instalacji modułów broni i systemów wspomagania, zdołaliśmy zwiększyć siłę ognia ponad możliwości projektu myśliwca Dragon.
    
    Dowódco, Myśliwiec Przewagi Powietrznej Starchaser to zdecydowanie kolejna generacja technologi walki w powietrzu. Technologia ta przewyższa wszelkie projekty myśliwców jakie do tej pory wykonaliśmy, zalecam więc natychmiastowe jej wdrożenie. Jednak Starchaser jest zdecydowanie bardzo kosztowny pod względem  finansów, materiału i czasu.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, as you will be well aware, our enemies have been fielding increasingly heavier craft and weaponry in our skies, perhaps in a response to our leveling the playing field with the new Dragon interceptors. Once again, we're feeling the pressure. My team and I believe it is time for the next evolution in our air combat arsenal.
    
    As our understanding of the UFO workings and alien doctrine grows, we are better able to incorporate that understanding into our designs. I've already got a rough draft of what I think will constitute a high-power air superiority fighter, but I need time and funding to come up with something definitive.
    
    I suggest you give some priority to this project, commander. Our pilots are risking their lives up there every day, and each day the risk grows higher.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, jak już wiesz, nasi wrogowie dysponują w powietrzu coraz to silniejszą technologią i bronią, być może to odpowiedź na dorównujące im w walce myśliwce przechwytujące Dragon. Znów zostaliśmy przyparci. Mój zespół i ja wierzymy, że to czas na kolejny krok w rozwoju naszego powietrznego arsenału bojowego.
    
    Jeśli zrozumiemy cel działań UFO i nasilania się aktywności obcych, będziemy zdolni wcielić to i wykorzystać w naszych projektach. Mam już opracowany wstępny szkic do stworzenia myśliwca powietrznego najwyższej klasy, ale potrzebny nam czasu i finansowanie nim osiągniemy wyniki.
    
    Sugeruję Dowódco aby dać temu projektowi priorytet. Nasi piloci w powietrzu ryzykują życiem codziennie a z każdym dniem to ryzyko rośnie.
    
    --mjr Navarre

en: This small UFO is the first type we've observed visually and on radar. Although they don't seem to take part in actual raids, they're no less a threat; so far they've paved the way for every instance of alien activity on Earth.
    
    We have dubbed this class of UFO the 'Scout', as that seems to be its purpose here on Earth. It makes sense. Every modern military force needs intelligence more than anything.
    
    Here are the major technical details:
    
    -- The craft has only a small fuel tank and few provisions for a crew. It seems designed for little more than coming down from orbit, flying around a bit, and then returning.
    
    -- We have determined the craft to be unarmed, but it's equipped with what appears to be a large suite of sensors contained in the four protrusions around the cockpit. Curiously, it seems to mount no communications equipment that we can identify, which would defeat the purpose of a scout. Your guess is as good as ours, sir.
    
    Beyond that the craft has no particular distinguishing characteristics.
    
    As I said, this UFO type is used primarily as a reconnaissance unit and vanguard to scout the way for heavier craft. Though unarmed, we should shoot these things down whenever we're not otherwise engaged, because anything the aliens are up to is bound to be bad for us.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: To małe UFO jest pierwszym, które wyłapały nasze radary. Choć nie wydaje się aby brało udział w atakach, stanowi nie mniejsze zagrożenie; ono przygotowuje rozpoznanie i wskazuje miejsce dla wszelkiej późniejszej działalności obcych na Ziemi.
    
    Nazwaliśmy ten typ UFO 'Scout', ponieważ to zwiad i rozpoznanie wydaje się być jego głównym celem tu na Ziemi. To ma sens. Każda nowoczesna armia potrzebuje przede wszystkim wywiadu.
    
    Tu zawarłem główne szczegóły techniczne:
    
    -- Pojazd posiada mały zbiornik paliwa i niewiele zaopatrzenia dla samej załogi. To wydaje się być wystarczające do zejścia z orbity, wykonania rozpoznania na określonym obszarze i powrót.
    
    -- Nie znaleźliśmy żadnego dowodu na chowane podwozie czy zdolności unoszenia się nad ziemią, zaznaczając że to nie ma znaczenia przy lądowaniu. Utrata obydwu silników zmusza je do lądowania i nie pozwala na ponowny start.
    
    -- Potwierdzamy że pojazd jest nieuzbrojony, ale rekompensuje mu to zestaw czterech wysuniętych sensorów w okolicach kokpitu. Najdziwniejsze że nie posiada żadnego modułu łączności, który pozwolałby na odbiór meldunków czy zmian rozkazów. To jest przypuszczalnie jedna z dobrych informacji.
    
    Poza tym pojazd nie wyróżnia się jakimiś specjalnymi cechami.
    
    Jak już powiedziałem, ten typ UFO jest używany głównie dla zwiadu i rozpoznania, aby przygotować teren dla większych pojazdów. Chociaż nieuzbrojone, musimy strącać je jak tylko zostaną wykryte gdyż wszelkie zamiary obcych związane z ruchami tych pojazdów są dla nas zagrożeniem.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting in our hangar for disassembly. We're ready to start studying and dismantling the craft whenever you say, but we will need some lab time and funding to make a proper assessment of its function and capabilities.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, zakończyliśmy badania przechwyconego UFO. Muszę powiedzieć, że ten mały pojazd obcych pozwolił nam na dokonanie całkiem sporych odkryć, które powinny w niedalekiej przyszłości umożliwić nam na ulepszenie wielu wykorzystywanych przez nas technologii, a być może nawet na opracowanie nowych.
    
    Temu typowi UFO przydzieliliśmy określenie „Zwiadowca” – co prawdopodobnie dobrze oddaje jego funkcje w hierarchii floty powietrznej obcych.
    
    Dziwaczny wygląd UFO na pierwszy rzut oka skłania do intuicyjnego założenia, że nie jest to obiekt dobrze przystosowany do lotów w atmosferze Ziemi. Intuicja czasem jednak bywa zawodna - gdy zajrzeliśmy „pod maskę” tej maszyny i przeprowadziliśmy szereg laboratoryjnych testów materiałów użytych w konstrukcji, nasz pogląd o jej potencjalnych możliwościach uległ znaczącemu przewartościowaniu.
    
    Pozwoli pan jednak, że wymienię po kolei:
    
    - System napędowy opisywanego UFO to, mówiąc ogólnie, silnik rakietowy – niemający jednak swojego odpowiednika wśród ziemskich konstrukcji. Jego działanie opiera się na bezpośredniej reakcji materii i antymaterii, w wyniku której wydzielająca się gwałtownie energia wykorzystana jest jako siła napędowa. Dzięki takiemu projektowi silnik nie potrzebuje wielu używanych w naszych konstrukcjach systemów, dbających np. o doprowadzenie właściwej mieszanki gazów (czy tlenu) jako dodatkowych warunków jego funkcjonowania. Jedynie system chłodzenia, wykorzystujący ciekły azot, przypomina nieco technologie stosowane przez nas. Ilość produkowanej energii jest więcej niż wystarczająca, jeśli chodzi o zapewnienie naprawdę imponującej siły napędowej; część energii jest zresztą przekształcana w elektryczność dla zasilania wewnętrznych systemów UFO.
    
    - Stwierdziliśmy, że badany statek UFO nie został wyposażony w żadnego rodzaju podwozie, co właściwie uniemożliwia mu kontrolowane lądowanie na powierzchni naszej planety.
    
    - Zbiornik na antymaterię jest wielkości mierzonej w dziesiątych częściach milimetra, zaś masa jego zawartości to zaledwie ułamki grama. Podkreślam jednak, że taka jej ilość, gdyby wyrwała się spod kontroli i zetknęła z materią, spowodowałby eksplozję porównywalną z wybuchem atomowym o sile około ośmiu kiloton (bomba zrzucona na Hiroszimę miała siłę 13 kiloton trotylu). Na szczęście zbiornik antymaterii chroniony jest przez liczne warstwy kadłuba i pancerza, a także przez system jego odrzucenia w wypadku poważnych uszkodzeń statku, choć trzeba zauważyć, iż nie jest to gwarancją, że do eksplozji nie dojdzie. Bezpośrednie trafienie w zbiornik antymaterii bądź uszkodzenie mechanizmów jej „pułapki” wciąż może doprowadzić do wybuchu. Jego energia byłaby nieco stłumiona przez ulegające dezintegracji UFO, wciąż jednak stanowiąc poważne zagrożenie dla naszych myśliwców przebywających w pobliżu. Jedynym pocieszeniem, jeśli dojdzie do najgorszego, jest brak opadu radioaktywnego, który wystąpiłby podczas eksplozji atomowej.
    
    - Wykrywanie UFO przy udziale promieniowania radarowego jest bardzo trudne. Materiały, z których zbudowane są statki obcych doskonale pochłaniają promieniowanie elektromagnetyczne w tym zakresie fal. Znacznie lepsze efekty powinniśmy osiągnąć wykorzystując systemy detekcji promieniowania w paśmie podczerwieni i gamma, produkowanego w dużych ilościach przez system napędowy UFO.
    
    - Wydłużony i w zasadzie wąski kształt Zwiadowcy oferuje niewielką siłę nośną; statek zresztą porusza się na tyle szybko, że nie potrzebuje zbyt dużych skrzydeł. Materiał, z którego wykonano poszycie, jest zdumiewająco spójnym połączeniem metali i specyficznych polimerów, charakteryzującym się zaskakującymi cechami. Jego struktura, odpowiednio stymulowana, może ulegać częściowym, wcześniej zdefiniowanym przekształceniom. Przekształcenia te regulowane są - w nie do końca dla nas jeszcze jasny sposób - poprzez zmiany temperatury. W efekcie poszycie UFO i kształt jego kadłuba może ulegać drobnym, acz znaczącym zmianom – zwiększając bądź zmniejszając siłę nośną oraz wpływając na zdolności manewrowe. Materiał, z którego wykonano UFO, jest przy tym niezwykle twardy, ciężki i wytrzymalszy niż jakikolwiek techniczny stop używany na Ziemi – bez wątpienia musimy poświęcić więcej czasu na dokładniejsze badania.
    
    - Opisywane UFO nie jest wyposażone w żaden system uzbrojenia. Wypukłe elementy zlokalizowane w bezpośredniej bliskości kokpitu pełnią role różnego rodzaju sensorów. Co ciekawe jednak, nie udało się nam zidentyfikować także żadnego systemu łączności, choć raczej trudno uwierzyć, że obcy się bez niego obywają.
    
    Mimo że nie jest to statek uzbrojony, trudno raczej zaklasyfikować go jako „statek cywilny”. Wszelkie rodzaje UFO stanowią dla nas zagrożenie i wszystkie powinny być zwalczane.
    
    --mjr Navarre
    
    Statystyki UFO:
    
    Rozmiar: Mały (6m x 14m x 3m)
    
    Prędkość przelotowa: +/- 1,600 km/h
    
    Prędkość maksymalna: +/- 3,000km/h
    
    Załoga: 3 obcych
    
    Uzbrojenie: Brak

en: Commander, my team and I have just finished another UFO report for you. Here is my summary for your review.
    
    The Fighter craft seems to serve the role of escort to alien expeditions. It is frequently deployed to engage aerial targets or even as a diversion to mask some other mission somewhere else.
    
    It's not as manouverable as some UFOs we've observed, but it's certainly fast, with a tough airframe and large claw-like heat exchangers on the side to compensate for the increased heat output of the chunky antimatter engines. It mounts a single weapon system under the nose of the craft. This weapon, some type of high-energy particle beam, will require thorough research before we will be able to make any conclusions about it. However, it's obvious just from our combat recordings that this weapon is extremely dangerous. It fires a beam of particles at a good fraction of the speed of light, giving it significant range before the atmosphere can slow and/or disperse the particles enough to render them harmless.
    
    The Fighter features no discernible communications equipment, nor does it mount landing gear. What it does have, however, is a large targeting computer and holographic HUD to make the craft even more effective in air engagements.
    
    Combined with our work on UFO theory, the analysis of the Fighter has led us to some new conclusions about these smaller classes of UFO. While faster than most things in Earth's sky, the Fighter is still not very speedy for a craft driven by antimatter rockets. From what we've seen of the alien hull materials, they could easily stand more engine stresses if required. The aliens could certainly build more powerful engines with their current technology. It seems the limiting factor is fuel volatility.
    
    The antimatter tanks in the Fighter are very small and very heavily armoured. Obviously the aliens aren't taking any unnecessary risks. The few tenths of a gramme of antimatter that a small UFO can safely carry seem to be just enough to complete a planet mission and return to base. If the UFO does manage to lose containment, the amount of antimatter in its tanks will not be enough to harm nearby craft.
    
    Tactically, the Fighter is a real threat to PHALANX craft. However, their function is strictly limited, as they aren't equipped to do anything more than armed reconnaissance.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, zakończyliśmy badania przechwyconego UFO. Oto raport podsumowujący przygotowany dla Pana.
    
    Oceniamy, że podstawową rolą myśliwców jest osłanianie misji wykonywanych przez inne statki obcych, ale jego uniwersalność pozwala na branie udziału praktycznie w dowolnych operacjach, w tym także tych mających na celu odwrócenie naszej uwagi od innych misji wykonywanych na Ziemi.
    
    Opisywany Myśliwiec może nie być tak zwrotny jak niektóre UFO, które zaobserwowaliśmy, jednak jest zdecydowanie jednym z szybszych statków wroga. Jego konstrukcja obliczona jest na znaczne przeciążenia i reprezentuje wysoką odporność na uszkodzenia, wyposażony jest też w specyficzny (i bardzo wydajny) system wymienników cieplnych pozwalających efektywnie wykorzystywać napęd oparty na antymaterii.
    
    Bojowe wyposażenie myśliwca UFO ogranicza się do umieszczonego na dziobie statku pojedynczego działa. Zdaje się ono emitować strumień cząsteczek o bardzo wysokiej energii, z prędkością zbliżoną do prędkości światła. Cząsteczki są w stanie przebyć sporą odległość, zanim atmosfera rozproszy je lub wyhamuje na tyle, by nie stanowiły zagrożenia. Zbadanie tej broni będzie wymagało osobnego projektu badawczego; na dziś jedynie możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z niezwykle groźną bronią.
    
    Załogę statku stanowi trzech obcych, z których każdy ma inne zadania - jeden jest strzelcem, drugi pilotem, a trzeci zajmuje się obsługą systemów elektronicznych. Myśliwiec nie jest zaopatrzony w podwozie umożliwiające mu lądowanie na Ziemi ani nic, co przypominałoby system łączności. Jest za to wyposażony w systemy elektroniczne, które niezwykle nas zainteresowały – bardzo zaawansowane systemy namierzania oraz elektroniczny HUD, które znacznie zwiększają potencjał bojowy pojazdu.
    
    Wraz z naszymi pracami nad teorią UFO analiza myśliwca skłania nas do wyciągnięcia pewnych wniosków dotyczących mniejszych UFO. Osiągana przez myśliwce prędkość, choć zatrważająca jak na Ziemskie warunki, nie jest wcale tak spora, jak na statki z silnikami na antymaterię. Z tego, co wiemy o materiałach, z których wykonano kadłub statku, UFO bez problemu byłby w stanie wytrzymać większe przeciążenia. Obcy byliby też w stanie zbudować większe i mocniejsze silniki z technologią, którą dysponują. Przypuszczamy obecnie, że źródłem tej dość zaskakującej taktyki obcych jest wysoka niestabilność paliwa zasilającego silniki ich statków, czyli antymaterii. Każdy z przebadanych przez nas statków obcych zawierał (w nadzwyczaj starannie odizolowanym i opancerzonym zbiorniku) niezwykle małą jej ilość, prawdopodobnie wystarczającą jedynie na wykonanie przewidzianej misji na Ziemi. Wiele wskazuje na to, że obcy nie chcą podejmować ryzyka, iż zniszczenie przez nas ich statku spowoduje eksplozję porównywalną z wybuchem atomowym, co w przypadku grupy kilku UFO wspólnie wykonujących misję mogłoby mieć fatalne następstwa. Ta hipoteza nie musi być jednak prawdziwa dla większych statków.
    
    Od strony taktycznej myśliwce UFO stanowią realne zagrożenie dla statków PHALANX. Zwykle nie występują same, lecz osłaniają większy i bardziej wrażliwy na ataki obiekt. Ich funkcje ograniczają się jednak jedynie do walki i zwiadu, zatem prawdziwe zagrożenie stanowią zawsze statki, które są osłaniane. Walkę z myśliwcami warto podjąć tylko w sytuacji, gdy żadne inne UFO nie będzie przez nas wykrywane.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting in our hangar for disassembly. Recovering a Fighter-class UFO has been one of the things we at DivEngine have been praying for. This is the first armed combat UFO that PHALANX has observed; it is vital that we study these alien craft and weapons and learn their weaknesses, if they have any.
    
    We're ready to start studying and dismantling the craft whenever you say, but we will need some lab time and funding to make a proper assessment of its function and capabilities.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, przechwyciliśmy nowy typ UFO. Przetransportowaliśmy go do naszego hangaru, gdzie zabezpieczony przebywa w tej chwili pod opieką naszych techników. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z klasycznym myśliwcem – otwiera to przed nami możliwości bliższego przyjrzenia się bojowym systemom statków obcych. Długo na to czekaliśmy, ale nasza cierpliwość została wreszcie nagrodzona.
    
    Jesteśmy gotowi rozłożyć ten statek na czynniki pierwsze i dokładnie go przebadać; czekamy tylko na Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, my team and I have just finished another UFO report for you. Here is my summary for your review.
    
    As far as we can determine, this type of UFO is indeed a transporter of some kind, carrying materials in its large cargo hold and a sizeable team of aliens in a passenger compartment behind the cockpit. Satellite surveillance has observed these ships landing at alien-held positions and unloading material and passengers. This is strong evidence in support of the 'supply ship' theory, and we're confident that it's correct.
    
    We can make several conclusions from the UFO's construction and the cargo we've recovered from the hold. Unlike other UFOs we've seen, the Supply Ship is built for carrying heavy loads rather than surviving combat. It doesn't manoeuver very well, its engines are weak by comparison, and its airframe will break up easily when hit.
    
    There isn't much that an alien cargo ship could be doing on Earth except reinforcement and resupply. It will be bringing in weapons, spare parts and other supplies from the alien homeworld to Earth in support of alien operations on the surface. This should be prevented at all costs -- permanent alien installations on Earth would place the civilian population in the area in extreme danger. A strong alien presence also hampers our operations in many ways, some too subtle to observe directly. The regular operation of Supply Ships in an area may indicate an alien installation under construction or, worse, one that's already operational.
    
    In conclusion, although it may seem of lesser importance than the other UFOs we've encountered, the Supply Ship should be engaged whenever possible. The long-term benefits of interrupting alien supplies may not be immediately apparent, but it will show over time.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, zakończyliśmy badania przechwyconego UFO. Oto raport podsumowujący to, co udało nam się na jego temat ustalić.
    
    Tak jak przypuszczaliśmy, opisywany statek najprawdopodobniej pełni funkcje zaopatrzeniowe, transportując sprzęt i materiały w swej pojemnej ładowni, oraz obcych w 12-osobowym przedziale pasażerskim znajdującym się za kokpitem. Obserwacje satelitarne wskazują, że UFO tego typu lądują w rejonach aktywności obcych i są następnie rozładowywane. Jesteśmy przekonani, że to jedyna funkcja, jaką pełnią.
    
    Przestudiowaliśmy uważnie konstrukcję statku oraz towary zabezpieczone z jego ładowni. Wygląda na to, że obcy, projektując go, skupili się głównie na ładowności statku, poświęcając w tym celu niemal całkowicie jego szanse na przetrwanie ewentualnego starcia. Nie jest zbyt zwrotny, jego silniki są wyjątkowo słabe jak na te stosowane przez obcych, a kadłub rozpadnie się przy byle trafieniu. Z tego powodu statki zaopatrzeniowe dostają zwykle silną eskortę złożoną z myśliwców.
    
    Statki zaopatrzeniowe nie mają właściwie zbyt szerokiego spektrum prowadzonych działań. Dostarczają broń, materiały, podzespoły i inne dobra wprost z rodzimego świata obcych na Ziemię, by wesprzeć grupy działające na powierzchni Błękitnego Globu. Musimy takim działaniom zapobiegać, nie licząc się z kosztami - instalacje obcych funkcjonujące na naszej planecie wiążą się z olbrzymim zagrożeniem dla ludności cywilnej. Ponadto mogą zakłócać nasze działania w bardziej lub mniej zauważalny sposób. Przy czym to, że ich działania mogą być subtelne, wcale nie znaczy, że będą przez to mniej niebezpieczne. Utrzymująca się aktywność statków zaopatrzeniowych na małym obszarze może wskazywać na próbę założenia w tym miejscu bazy lub innej instalacji obcych, albo - co gorsza - na istnienie bazy już funkcjonującej.
    
    W tym ostatnim przypadku pragnę zauważyć, że jeśli uda nam się skutecznie odciąć od danego przyczółku zaopatrzenie poprzez sukcesywne strącanie Zaopatrzeniowców, możemy „zmiękczyć” obronę przeciwnika przed wykonaniem głównego uderzenia na bazę. To może być klucz do osiągnięcia przewagi taktycznej.
    
    Podsumowując, choć na pierwszy rzut oka statki zaopatrzeniowe mogą wydać się celami o niższym priorytecie niż inne obiekty dotąd napotkane, powinniśmy zestrzeliwać je przy każdej nadarzającej się okazji. Długoterminowe skutki takiego postępowania mogą nie być od razu widoczne, ale zapewniam Pana, że zaowocują z czasem.
    
    Ponieważ opisywanemu typowi UFO zwykle towarzyszy silna eskorta, wskazane jest zapewnienie naszym statkom znaczącej przewagi liczebnej przed atakiem.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting in our hangar for disassembly. It seems to be unarmed and its large cargo hold suggests that it may be a supply carrier of some sort, supporting alien assets on the surface of the Earth.
    
    We're ready to start studying and dismantling the craft whenever you say, but we will need some lab time and funding to make a proper assessment of its function and capabilities.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, przechwyciliśmy nowy typ UFO. Przetransportowaliśmy je do naszego hangaru, gdzie zabezpieczone przebywa w tej chwili pod opieką naszych techników. Jest to największe UFO, jakie do tej pory widzieliśmy. Brak uzbrojenia i duży przedział ładunkowy zdają się wskazywać, że jest to statek przeznaczony do transportu sprzętu i wyposażenia dla przyczółków obcych na Ziemi. Obecność opisywanego UFO w wielu zarejestrowanych przez nas formacjach statków obcych jednoznacznie wskazuje, że „przyzwolenie” na swobodne loty tych jednostek w atmosferze planety może bezpośrednio przekładać się na wzrost aktywności obcych na Ziemi.
    
    Jesteśmy gotowi rozłożyć obiekt na czynniki pierwsze, potrzebować będziemy jednak odpowiednich funduszy i czasu laboratoryjnego na dokładne badania; czekamy na Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: No pre research info available
pl_PL: Brak informacji przed wynalezieniem.

en: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting to be researched.
    
    This is the largest UFO we have recovered yet. Early assessments don't give us any hints about its particular use. It's so large it must be intended for ground incursions but, as you've no doubt heard from the after-action reports, it is a punishing foe in the air as well.
    
    Let us investigate this craft as soon as possible.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, zabezpieczyliśmy  nowy typ UFO, które czeka na pełne badania i analizę. 
    
    To największe UFO jakie zabezpieczyliśmy. Wczesne oceny nie dają nam żadnych wskazówek co do zastosowania tego latającego obiektu. Jest tak duży, że musi być przeznaczony do najazdów naziemnych, ale i również  do walki z  wrogiem w powietrzu. 
    
    Zbadajmy ten statek jak najszybciej. 
    
    Cdr. Navarre

en: Commander, my team and I have just finished another UFO report for you. Here is my summary for your review.
    
    This UFO, which we've come to call the Corrupter, is a nightmare of alien medical technology. It makes only a few concessions to air combat. Its main purpose, without a shadow of a doubt, is to land on Earth and carry out hideous operations on human victims.
    
    Where previous alien equipment seemed to focus mostly on collecting human biomass, the Corrupter's interior -- particularly the massive blood transfusion banks -- are geared towards the capture and alteration of complete, live human beings. The alcoves I mentioned in my proposal are still mysterious, but going by the wear patterns on the floors they seem to be used to store some kind of heavy alien robot or cargo equipped with tank treads. Heavy harnesses drop down from the ceiling to hold these robots in place during flight, and the alcoves seem to have some type of air-drop mechanism as well.
    
    It's difficult to speculate exactly what goes on in these UFOs with regards to captured civilians. Clearly it has something to do with the alien harvesting of human biomass, but they already have craft for that which do not appear to be in any way obsolete. Instead we have to suspect that the Corrupter represents a paradigm shift in alien activity on Earth. Something has changed. Until we fully understand what's happening, we need to prepare ourselves for what could be the worst threat to the global population we've ever seen.
    
    The Corrupter presents a major ground threat due to its large crew complement. More than any other craft we've encountered, the Corrupter is purpose-built to deliver large alien forces to the surface.
    
    Commander, it's painfully obvious that we need to shoot these things down whenever and wherever we see them.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco.
    
    Przedstawiam raport z badań nad nowym UFO, które znaleźliśmy.
    
    Pojazd ten jest prawdziwym koszmarem Obcej medycyny. Walka powietrzna to jego drugorzędna rola. Głównym zadaniem, bez cienia wątpliwości, jest lądowanie na powierzchni Ziemi i przeprowadzanie obrzydliwych doświadczeń na ludziach.
    
    Podczas gdy poprzednio odnalezione wyposażenie obcych służyło głównie do zbierania ludzkiej biomasy, wnętrze „Koruptora” – a zwłaszcza ogromne bloki do transfuzji krwi – jest nastawione na modyfikowanie żywych obiektów ludzkich. Alkowy, o których wspomniałem, są nadal dla nas tajemnicą, ale z doświadczenia przypuszczam, że są wykorzystywane do przechowywania ciężkich robotów obcych bądź pojazdów wyposażonych w gąsienice. Pomieszczenia te posiadają u góry ciężkie, opuszczane uprzęże do przytrzymywania robotów. Są wyposażone również w mechanizm do zrzucania w trakcie lotu.
    
    Ciężko spekulować, co właściwie dzieje się w środku UFO z pojmanymi cywilami. Zdecydowanie ma to coś wspólnego ze zbieraniem przez obcych ludzkiej biomasy, ale posiadają już oni statek przeznaczony do tego celu i nie można o nim powiedzieć że jest przestarzały. Przypuszczamy, że obecność „Koruptora” reprezentuje pewną zmianę zachowań obcych na Ziemi. Dopóki w pełni nie zrozumiemy co się dzieje, musimy być przygotowani na największe zagrożenie, z jakim do tej pory ludzkość miała do czynienia.
    
    Osiągi „Koruptora” w powietrzu są względnie słabe: jest on wolny i ociężały w porównaniu z innymi UFO. Jednak z tego, co udało nam się zaobserwować, jego działaniom zawsze towarzyszy silna eskorta i po wylądowaniu stanowi poważne zagrożenie ze względu na liczną załogę i ciężką broń pokładową. W przeciwieństwie do pozostałych napotkanych UFO, „Koruptor” został zaprojektowany do transportu dużej liczby żołnierzy.
    
    Boleśnie oczywistym jest, że musimy zestrzelić każdy zauważony statek tego typu. W przeciwnym razie doprowadzimy do rzezi niewinnych ludzi, prawdopodobnie nawet większej niż w Bombaju czy Bonn.
    
    Nie możemy do tego dopuścić, bez względu na koszty.
    
    --mjr Paul Navarre

en: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting in our hangar for disassembly. This is one of the largest UFOs we have observed so far. Our preliminary walkabout of the interior has given us only tantalizing clues about its intended function.
    
    A lot of the equipment is stuff we've seen before, containers geared towards storing live and dead biomass, but this UFO also has a lot of other kit that's leaving my team scratching their heads. There are mysterious alcoves with ports and valves leading to tanks full of human blood, with strange controls unlike anything we've seen from the aliens before. There are banks of robotic arms all ending in alien syringes, like some kind of mass inoculation centre -- and there's more that we can't even begin to describe. Just being inside it gives you a sense of something hostile to all human life.
    
    I think we need to do some serious investigation on that thing right away, Commander. There's something very very wrong about it, and I'm not going to be able to sleep until I know what it is.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco.
    
    Udało nam się odzyskać z pola bitwy nowy typ UFO, który czeka teraz w hangarze na rozmontowanie. Jest to jeden z największych statków, jakie do tej pory widzieliśmy, ale względnie lekkie uzbrojenie wskazuje, że nie jest to statek bojowy. Wstępne oględziny jego wnętrza dały nam tylko ogólny pogląd na jego przeznaczenie.
    
    Sporą część jego wyposażenia już widzieliśmy wcześniej, jak kontenery do przechowywania żywej i martwej biomasy, ale poza nimi jest też dużo elementów, których cel jest nieznany. Tajemnicze alkowy z wyposażeniem hydraulicznym prowadzącym do zbiorników wypełnionych ludzką krwią, z dziwnymi kontrolerami, jakich nie widzieliśmy nigdy wcześniej. Są też zestawy mechanicznych ramion zakończonych strzykawkami, jak w jakimś centrum masowych szczepień. A to tylko wierzchołek góry lodowej. Samo przebywanie w środku wywołuje poczucie czegoś wrogiego wszelkiemu ludzkiemu życiu.
    
    Myślę, że powinniśmy natychmiast przeprowadzić poważne badanie tego UFO. Coś jest z nim nie tak i nie zasnę, dopóki nie dowiem się co to jest.
    
    --mjr Paul Navarre

en: Commander, my team and I have just finished another UFO report for you. Here is my summary for your review.
    
    This craft -- which we've dubbed the 'Harvester' -- appears designed specifically for landing on a planetary surface and deploying an alien harvesting party. It is equipped with a set of large, sturdy landing legs and a special set of thrusters located in the UFO's belly to give it VTOL (Vertical Take-Off and Landing) capability. Once the landed Harvester's crew has collected enough captives, corpses and other biomass, they return to the UFO and lift off into orbit, quickly disappearing back to wherever it is they came from.
    
    The Harvester seems to bear out our theories about fuel capacity being the main limiting factor for UFO speed, as it is both larger and faster than any other we've previously observed. It's able to carry more antimatter fuel and protect it far more effectively, with a tougher hull, thicker armour, and more effective emergency antimatter-dumping measures. Even if an explosion does occur, most of the blast will be contained by the UFO's extremely strong construction.
    
    The Harvester's fuel tank can take up to 0.6 grammes of antimatter and possesses a potential explosive force of approximately 25 kilotons when full.
    
    There are three front-facing weapon mounts arranged in a triangle around the craft's cockpit, each equipped with the particle beam weapon we've observed in other UFOs.
    
    In the air, the Harvester is extremely dangerous and should be a high-priority target. Its firepower is more than a match for anything we can currently field. Its only obvious drawback is low manoeuvrability compared to smaller UFO types. Our interceptors are significantly more agile and we have far more combat experience in Earth atmosphere than the aliens do. This is one of the few advantages we'll have over the Harvester, but in most cases it won't be sufficient unless we upgrade our aerial capabilities.
    
    When encountered, we should concentrate our best pilots on a Harvester to take it out as fast as possible.
    
    Our estimates of the Harvester's increased capabilities raise some frightening points. It seems that alien craft will actually grow faster as they become larger and more powerful, and there's no doubt that, if they can build these Harvesters, they can build bigger and nastier UFOs. Without upgrades to our airfleet, we may not be able to stand up to more dangerous threats in the future.
    
    Please, do what you can about this when you can, Commander. I'd hate for us to be caught unprepared.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, mój zespół przygotował dla Ciebie kolejny raport o UFO. Przedstawiam podsumowanie dla Twojej wiedzy.
    
    Ten pojazd -- Nadaliśmy mu roboczą nazwę 'Żniwiarz' -- wydaje się być stworzony z myślą o lądowaniu na powierzchniach planet i desantu drużyny obcych. Jest zaopatrzony w zestaw dużych, silnych nóg lądownika oraz w specjalne dopalacze umieszczonych w dolnej części UFO a nadające mu zdolność VTOL (System Pionowego Startu i Lądowania). Zaraz po lądowaniu załoga Żniwiarza gromadzi porwanych jeńców, zwłoki oraz biomasę, powracają do UFO by wznieść się szybko na orbitę, tam skąd przybyli.
    
    Żniwiarz wydaje się potwierdzać nasze teorie o pojemności zbiorników która jest głównym czynnikiem ograniczającym prędkość UFO, ponieważ ten jest zarówno większy jak i szybszy niż pozostałe które obserwujemy. Jest w stanie unieść w zbiornikach więcej antymaterii i zabezpieczyć ją o wiele skuteczniej, twardszy kadłub, grubszy pancerz i bardziej efektywna kontrola nad zgromadzoną antymaterią.  Nawet jeśli wystąpi eksplozja, większość wybuchu pochłonie niezmiernie wytrzymała konstrukcja tego UFO.
    
    Zbiornik paliwa Żniwiarza może pomieścić do 0.6 grama antymaterii a przez to posiada potencjalnie wybuchową siłę około 25 kiloton, przy maksymalnym napełnieniu.
    
    Ma trzy czołowe mocowania jednostek uzbrojenia umiejscowione po trójkącie naokoło kokpitu pojazdu. Dwie z nich wyposażono w działa cząsteczkowe, występują w innych UFO, ale ostatni typ uzbrojenia to bardzo interesująca wyrzutnia. Pociski do niej mają wysoce wyszukany system samonaprowadzania i są napędzone poprzez reakcję materii z antymaterią, podobne jak silniki UFO. Ta pociski są szalenie szybkie, tak szybkie że nie potrzebują wybuchowych głowic do zniszczenia celu, polegają całkowicie na kinetycznym uderzeniu i detonacji pozostałości własnego paliwa. Więcej badań nad tą bronią stanowi wysoki priorytet.
    
    W powietrzu, Żniwiarz jest wysoce niebezpieczny i powinien stanowić cel o wysokim priorytecie. Z jego bliźniaczymi wyrzutniami cząstek i Obcą wyrzutnią pocisków ma przewagę nad wszystkim czym dysponujemy. Jedynym jego oczywistym mankamentem jest niska zdolność manewrowa w porównaniu z mniejszymi typami UFO. Nasze samoloty przechwytujące są znacznie bardziej zwinne i mamy też daleko więcej doświadczenia w walkach w Ziemskiej atmosferze niż obcy. To jest niewielka przewaga którą będziemy mieć nad Żniwiarzem i należało by teraz ulepszyć nasze wyposażenie, aby zredukować technologiczną wyższości obcych.
    
    W starciu, powinniśmy skoncentrować naszych najlepszych pilotów i maszyny na przechwycenie Żniwiarzy w naszej przestrzeni  i wyeliminowanie ich tak szybko jak tylko możliwe. Dopiero wtedy zająć się z zestrzeleniem ewentualnej eskorty.
    
    Nasze badania nad oceną zaawansowaniem technologicznego Żniwiarza wzbudzają niepokój. Wydaje się, że Obca technologia rozwija się szybciej, stają się silniejsi i bardziej potężni. Całkiem prawdopodobne że, skoro mogą mogą zbudować Żniwiarzy, to mogą zbudować też  większe i paskudniejsze UFO. Bez modyfikacji naszych sił powietrznych, możemy nie być w stanie stawiać czoła kolejnym groźbom w przyszłości.
    
    Proszę abyś podjął odpowiednie kroki kiedy tylko będziesz mógł, Dowódco. Najgorsze dać się zaskoczyć będąc nieprzygotowanym.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting in our hangar for disassembly. This one is significantly larger than previous UFOs we've observed, making it an especially important target for our research. Uncovering the craft's purpose and examining its special equipment may give us essential new insights into the aliens' mission here on Earth.
    
    We're ready to start studying and dismantling the craft whenever you say, but we will need some lab time and funding to make a proper assessment of its function and capabilities.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, przechwyciliśmy nowy typ UFO które czeka w hangarze na demontaż. Jest znacznie większe od pozostałych UFO które zaobserwowaliśmy, oraz skupia wokół siebie wiele formacji pojazdów obcych, będzie to jeden z ważniejszych elementów naszych badań. Odkrycie jego przeznaczenia i badanie wyposażenia może dać nam nowe istotne dane na temat działań obcych na Ziemi.
    
    Jesteśmy gotowi, do badań nad tym pojazdem jak tylko wydasz polecenie, ale będziemy potrzebować miejsca w laboratorium i finansowania, by skutecznie ocenić jego funkcje i możliwości.
    
    --mjr Navarre

en: Technical Specifications: "Raven" ECM Unit
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Under the continuing efforts of the Excalibur Program, we have scoured the globe for the best components on Earth in order to fit our aircraft with the equipment they need to survive against the alien threat. As always, only the very best equipment has been selected for the defence of our planet.
    
    Electronic warfare has been a part of military operations ever since radar first appeared on the battlefield in World War 2. Ways of defeating radar were constantly under development since it appeared on the shores of Britain, methods such as flying below the height of the transmitter, throwing radar-scrambling 'chaff', and in later years the advent of stealth technology. It has always been better to have the enemy detect your presence later rather than sooner -- or not at all. Even better, your enemy can't shoot what he can't see.
    
    Just like the Mk. 1 Eyeball, electronic detection and targeting can be fooled, and the devices which fool electronic detection and targeting can be fooled in turn. It's a never-ending struggle for superiority which falls under the term 'Electronic Warfare'. ECM (Electronic Counter-Measures) serve to protect the craft with which they are equipped by jamming, deception, decoys and other such stratagems. ECCM (Electronic Counter-Counter-Measures) on the opposing side try to counteract the effect of ECM. And one thing is clear; the aliens are very good at both.
    
    For this reason, we have adopted the "Raven" Electronic Warfare Suite, the most advanced ECM package available in the world, for PHALANX service. It is the best humanity has to offer in the field of disrupting enemy detection, tracking and homing mechanisms. Any aircraft equipped with this piece of kit will have a significantly higher survivability rate against missiles and other independent munitions. It's less effective against aircraft guns, as their targeting equipment is contained on-board and therefore can't be as easily fooled or jammed, but even against these the "Raven" unit provides a noteworthy benefit.
    
    It is very expensive thanks to its advanced electronics and takes up a complete modular slot on one of our aircraft, but one thing is certain; its price tag isn't half as high as the cost of losing one of our aircraft.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    We recommend that every aircraft expected to go up against armed UFOs carry either one of these ECM units or an additional skin of Polymer Aircraft Armour. Even against superior alien systems the additional protection of the "Raven" will help our pilots achieve our goals in the skies of Earth. The expense may seem prohibitive, but the survival of our craft and pilots will certainly justify these costs in the long run.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Zasobnik ESZ "Raven"
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Teraz, gdy posiadamy już samoloty zdolne do przechwytywania UFO, musimy zapewnić im odpowiednie wyposażenie: broń i elektronikę. W ramach programu „Excalibur” rozpatrzyliśmy każdą nowoczesną broń dostępną na Ziemi, i wybraliśmy to, co najlepiej posłuży obronie naszej planety.
    
    Walka radioelektroniczna stała się częścią operacji wojskowych od czasów pierwszego użycia radarów w II Wojnie Światowej. Prawie natychmiast po udowodnieniu nadzwyczajnej przydatności urządzeń radarowych w wykrywaniu wrogich samolotów podczas Bitwy o Anglię pojawiły się różne koncepcje zneutralizowania ich skuteczności. Od lotów na niskich wysokościach, po technikę Stealth, technologiom radarowych zawsze towarzyszyła ewolucja odpowiednich systemów oszukujących bądź zakłócających pracę detektorów. Zawsze lepiej, gdy wróg wykrywa naszą obecność później, niż wcześniej – najlepiej, gdy w ogóle mu się to nie uda.
    
    Jakiekolwiek elektroniczne namierzanie i wykrywanie może zostać zneutralizowane, i tak samo zneutralizowane mogą zostać urządzenia przeznaczone do zagłuszania. Urządzenia ESZ (Elektroniczne Systemy Zagłuszające) mają na celu ochronę samolotów, które są w nie wyposażone, poprzez zagłuszanie i oszukiwanie systemów wykrywania radioelektronicznego lub poprzez korzystanie z elektronicznych „wabików”. Z kolei ESPZ (Elektroniczne Systemy Przeciwzakłóceniowe) to odwrotna strona medalu – neutralizowanie działania urządzeń ESZ. Dzisiaj jedna rzecz jest oczywista: obcy są dobrzy w obu tych dziedzinach.
    
    Na potrzeby jednostek PHALANX zaadaptowano jedno z najbardziej zaawansowanych ziemskich urządzeń ESZ, o nazwie kodowej „Raven”. Prezentuje ono najlepsze rozwiązania ludzkiej nauki na polu zakłócania wykrywania, namierzania i samonaprowadzania. Samolot wyposażony w ten zasobnik charakteryzuje się zwiększonymi możliwościami przetrwania w obliczu rakietowego ataku przeciwnika lub ataku dokonanego z użyciem innych samodzielnych urządzeń bojowych. Zasobnik jest mało efektywny w zakłócaniu pasywnych systemów namierzania (najczęściej używanych w systemach celowniczych dział).
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z samolotów biorących udział w akacjach przeciwko uzbrojonym statkom UFO powinien być wyposażony albo w zasobnik „Raven”, albo w dodatkowy pancerz polimerowy. Nawet w przypadku walki z największymi, najlepiej uzbrojonymi statkami UFO, „Raven” powinien znacząco podnieść potencjał obronny naszych samolotów. Wysokie koszta zasobników mogą zniechęcać do ich stosowania, ale wartość maszyny i życia naszych pilotów jest znacznie, znacznie wyższa.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Commander, now that we have the ability to produce and work the alien materials, a whole new range of options has opened up to us. These materials are so strong and flexible that they can be used for almost anything. Their most promising uses, however, have been in aircraft design -- specifically armour.
    
    We've had an extremely difficult time shooting down UFOs thanks to the resilient outer skin of alien materials. Unfortunately we can't simply slap this same kind of skin onto our own craft because the alien materials are far too heavy. Our craft would struggle to even get off the ground. That needn't be the end of it, though.
    
    Commander, if you let us do some research on it, I believe we can come up with an armouring scheme that should give our aircraft a far better survival chance against the alien weapons during interceptions.
    
    It's a very promising possibility, Commander, one that definitely deserves investigation.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco.
    
    Mam dobre wieści. Razem z zespołem udało nam się zakończyć prace nad prototypem pancerza kształtkowego. Nazwaliśmy go tak ze względu na specyficzne właściwości materiałów obcych, z których jest on wykonany. W tym momencie pancerz jest gotowy do produkcji.
    
    Był to trudny projekt od samego początku. Trafiliśmy na wiele problemów podczas projektowania urządzeń zdolnych do kształtowania materiału obcych zgodnie z naszymi potrzebami i „programowania” materiałów do zmiany na żądanie i w sposób, w jaki chcemy to zrobić. Ostatecznie udało nam się tego dokonać, ale trafiliśmy wówczas na naturalne ograniczenia materiału.
    
    Główną jego wadą jest waga materiałów obcych. Jedynym sposobem, w jaki obcy utrzymują UFO w powietrzu, jest użycie potężnych silników. Prędkość, manewrowość, zużycie paliwa, maksymalny zasięg operacyjny – wszystkie te współczynniki zostaną pogorszone po zastosowaniu w naszych samolotach tego pancerza.
    
    Jest to jednak cena, którą musimy zapłacić. Nawet bardzo cienka jego warstwa daje znaczne korzyści, umożliwiając wytrzymanie strzałów, których pancerz polimerowy nie miałby szans przetrwać. Podczas testów w powietrzu rakieta „Sparrowhawk” - która jest w stanie zniszczyć większość ziemskich samolotów jednym trafieniem – nie była w stanie w znaczący sposób uszkodzić pojazdu testowego. Mamy półgodzinny zapis testów obrazujących to, co przed chwilą napisałem.
    
    Nowe poszycie statków, które zaprojektowaliśmy, posiada wszelkie zalety materiału obcych. Pancerz jest w stanie wytrzymać trafienia z broni cząsteczkowej bez poważnych uszkodzeń. Po raz pierwszy nasze samoloty będą w stanie przyjąć sporą liczbę trafień i nadal utrzymać się w powietrzu - jak UFO. Nie powiedziałbym jeszcze, że to ta sama liga, ale zbliżamy się do niej.
    
    Użycie tego pancerza jest możliwe jedynie w statkach wyposażonych w napęd obcych bądź w inny sposób udoskonalone silniki, ze względu na wzrost masy oraz zmniejszoną prędkość i zasięg. Jednak jest ono konieczne, jeśli chcemy efektywnie walczyć z obcymi. Obaj wiemy, jaka jest cena nowego statku – nie możemy sobie jednak pozwolić na porzucenie tych planów.
    
    -- mjr Paul Navarre

en: Commander, I've got some good news. My team and I have finished prototyping the alien aircraft plating project. Our new armour is now ready for full PHALANX production.
    
    This has been a difficult project from the start. We've faced several major challenges in designing equipment capable of bending the alien materials into the shapes we want, and 'programming' the materials to change when we want and how we want them to do so. Ultimately we overcame these problems, but then we had to deal with the natural limitations of the material.
    
    The main drawback of these alien materials is their weight. They are significantly heftier than modern human aircraft materials, and anything we make from them will suffer from the extra weight. The only way the aliens manage to keep their wingless UFOs in the sky is through overwhelming engine power. Airspeed and maximum operational range will be negatively affected by putting alien materials onto our aircraft.
    
    Even a very thin skin of alien materials offers a substantial protective benefit. The new aircraft plating we've designed takes full advantage of these capabilities and shows the supreme toughness of the alien materials.
    
    The new plating will be essential in keeping our current airfleet effective against the mounting alien threat. You and I both know the price tag of new aircraft, Commander -- we cannot afford to let any of our planes become obsolete.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, mam kilka dobrych wiadomości. Mój zespół ukończył projekt prototypowego pancerza bazujący na pojazdach obcych. Nasz nowy pancerz jest przygotowywany w tej chwili przez zespół PHALANX do produkcji.
    
    To był od samego początku jeden z trudniejszych projektów. Stanęliśmy wobec kilku głównych wyzwań w projektowaniu wyposażenia z całkowicie elastycznych i dowolnie modelowanych obcych materiałów. By dowolnie 'programować' jego kształt kiedy i jak tylko zechcemy. Ostatecznie pokonaliśmy  problemy, ale musieliśmy pozostać przy naturalnych ograniczeniach tego materiału.
    
    Głównym mankamentem w obcych materiałach jest ich waga. Są one dużo mocniejsze niż jakiekolwiek poszycie Ziemskich samolotów lecz cokolwiek co z nich wykonamy jest zbyt ciężkie. Jedynym wytłumaczeniem, w jaki sposób obcy potrafią utrzymać ich bezskrzydłe UFO w powietrzu to olbrzymie moce ich silników. Prędkość lotu, zdolność manewrowa, zużycie paliwa, maksymalny zasięg -- to wszystko negatywnie odbije się na próbie zainstalowania tych powłok naszym samolotom.
    
    Jednak jest to problem który z braku wyboru musimy zaakceptować. Nawet bardzo cienka warstwa obcych materiałów daje konkretną korzyść dla osłony, samoloty z łatwością absorbowałyby trafienia będąc oklejone takim Polimerowym Pancerzem. Podczas prób powietrznych ostrzelania pociskami "Sparrowhawk" nowego pancerza -- które to pociski są zdolne zniszczyć większość Ziemskich maszyn pojedynczym trafieniem --  nie udało się wyrządzić znaczących szkód. Nie żartuję. Mam pół godzinny materiał filmowy z tego testu, potwierdza on to co powiedziałem.
    
    Nowy zaprojektowany przez nas pancerz dla samolotów posiada wszystkie te cechy i ukazuje wyższość obcych materiałów. Pancerz może przyjąć na siebie bezpośrednie trafienie z Działa Cząsteczkowego i nie rozpadnie się. Przez dłuższy czas nasz samolot będzie w stanie ograniczonej podatności na zniszczenia i zdolny do dalszego lotu, tak jak pojazdy obcych. Nie mówię że to już ta sama liga, ale zdecydowanie zbliżamy się do nich.
    
    Pancerz możemy zastosować jedynie na samolotach napędzanych Obcą antymaterią lub w jakiś sposób ulepszonym silnikiem, powodem jest duża masa, ograniczenie szybkości i zasięgu. Jednak płyty nowego pancerza będa skutecznie pomagały w utrzymaniu stanu liczebnego naszych sił przeciwko wrogim jednostkom obcych.Oboje wiemy jakie są koszta nowej maszyny, Dowódco -- nie możemy pozwolić, by nasze samoloty stały się przestarzałe.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've finished our examination of the new alien armour and come up with several improvements we can apply to our own manufacturing techniques for a more durable aircraft armour.
    
    The key innovations lay in the way the materials are layered and woven together, making remarkably thin applications very durable. This will improve the main drawback of our current armour, which is so heavy that we're forced to sacrifice protection for airspeed.
    
    Start fabricating this new armour in the workshop as soon as possible, sir. It will provide a dramatic step up in our aircrafts' defense over our existing armour solutions without adding any more drag to the aircraft.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, skończyliśmy analizę nowej obcej zbroi i posiadamy wiedzę na temat kilku nowych ulepszeń, które możemy zastosować do naszych własnych celów, czyli produkcji bardziej trwałej zbroi samolotu. 
    
    Najważniejszą innowacją jest  sposób w  jaki materiały tkane są razem, mimo wielowarstwowości są niezwykle cienkie, ale i bardzo trwałe. Poprawi to główną wadę naszej obecnej zbroi, która jest tak ciężka, że samoloty tracą na sterowności i prędkości. 
    
    Zacznij wytwarzanie nowej zbroi  jak najszybciej, Sir. Zapewni to dramatyczny skok w obronie naszych samolotów .  
    
    Cdr. Navarre

en: Commander, the recovery of an intact alien astrogation unit is an important milestone. Although this unit doesn't seem to contain a star chart, it will allow us to decipher alien astronomical notations and upgrade the power of our own astrogation systems by several orders of magnitude. Eventually the work we do here may help us backtrack the aliens to their home planet.
    
    Along with Alien Propulsion and Alien Detection, Alien Astrogation is one of the three pillars of UFO design. Understanding it will bring us a big step closer to the ability to build an atmosphere-capable interplanetary defence craft.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco.
    
    Udało nam się ukończyć prace badawcze nad pozyskaną jednostką astronawigacyjną obcych. Poniżej przedstawiam podsumowanie mojego raportu.
    
    Wstępne badania wykazały, że jednostka astronawigacyjna jest specjalnie skonstruowanym komputerem o nadzwyczajnej mocy obliczeniowej, wyposażonym w specjalistyczne oprogramowanie, którego jedynym zadaniem jest wytyczanie tras pomiędzy poszczególnymi punktami w przestrzeni. Używane są tu oznaczenia astronomiczne obcych, które zdecydowaliśmy się zaadaptować, aby móc korzystać z tego sprzętu.
    
    Dopiero po rozszyfrowaniu oznaczeń astronomicznych obcych mogliśmy stwierdzić, jak genialna jest ta technologia. Mając prawidłowe dane wejściowe, jest w stanie wytyczyć dowolną trasę w przeciągu sekund. Pozwala także na wybór takich filtrów jak: najkrótszy czas podróży, najmniejsza odległość, najmniej zagrożeń nawigacyjnych itp. Można je nakładać bez ograniczeń do czasu osiągnięcia pożądanego wyniku. W procesie planowania trasy można także uwzględnić poruszanie się z prędkością nadświetlną, co tylko potwierdza nasze przypuszczenia o posiadaniu przez obcych technologii napędu FTL.
    
    Jedynym problemem jest to, że aby móc wyznaczyć trasę wykraczającą poza zasięg sensorów statku, trzeba posiadać mapę gwiezdną. Niestety nigdy nie udało nam się odnaleźć takowej w żadnym z odzyskanych UFO. Podejrzewamy, że jedynie statki z silnikami nadświetlnymi są w nią wyposażone, gdyż z pewnością potrzebowałyby jej do nawigacji.
    
    Zamiast mapy gwiezdnej, odnalezione do tej pory jednostki astronawigacyjne zawierają olbrzymie ilości danych dotyczących Ziemi oraz Układu Słonecznego. Mapy powierzchni planet i wszystkich ich księżyców (w tym tych ciągle przez nas niewykrytych), analiza spektralna każdego obiektu znajdującego się w pasie asteroid (także w odległym pasie Kuipera) oraz orbity wszystkich ciał niebieskich Układu Słonecznego wyznaczone na kilkaset lat wprzód. Nie wydaje się, aby informacje te miały dla nas duże znaczenie, z pewnością jednak zwiększyłyby potencjał ludzkiej wiedzy o naszym układzie - o ile kiedykolwiek wolno nam będzie upublicznić te informacje.
    
    Możemy wprawdzie wprowadzić do jednostki nasze własne gwiezdne mapy, ale wyobrażam sobie, jak prymitywne i niedokładne byłyby one w porównaniu z tymi, które mogą posiadać obcy. Nie zalecałbym jednak odbywania podróży międzygwiezdnych w takim wypadku – byłoby to zbyt niebezpieczne. Gdybyśmy natomiast stworzyli statek zdolny do lotu w przestrzeni kosmicznej, moglibyśmy wykorzystać te jednostki do nawigowania w obrębie Układu Słonecznego. Uprościłoby to cały proces podróży międzyplanetarnych do takiego stopnia, że aby wysłać statek z misją na Saturna czy w okolice Plutona musielibyśmy tylko wcisnąć przycisk.
    
    I to jest coś, czym powinniśmy się zająć tak szybko, jak to tylko możliwe.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've finished work on the captured alien astrogation unit. Here is a summary of my report.
    
    We concluded early on in our survey that this astrogation unit is, at its core, a purpose-built computer of extraordinary power loaded with specialised software -- all intended solely for the purpose of plotting a course from one point in space to another. It uses a new, alien system of astronomical notation which we've decided to adopt in order to make use of this alien hardware.
    
    Now that we've figured out its notation system, we can see that the astrogation unit is very good at what it does. Given correct input, the system can plot a course from anywhere to anywhere in seconds, and it can intelligently recompute that course with filters like 'least travel time', 'shortest distance', 'fewest navigational hazards', and so on. These filters can be layered on endlessly until the system spits out the exact course you want. It is even able to take into account faster-than-light capability when plotting a course, which all but verifies the theory that the aliens do indeed have access to some type of FTL technology.
    
    The only problem with the unit's plotting method is that it requires a star chart to give accurate courses beyond the UFO's sensor range. We have never found a star chart loaded onto any UFO we've recovered. Perhaps only UFOs with an FTL drive have a chart loaded; they would surely need it for navigation.
    
    Instead of the elusive star chart, the astrogation units we've recovered so far contain enormous detail on Earth and the solar system. Surface maps of the outer planets and all their moons (even a previously-undiscovered moon of Pluto), spectrum analyses of every body in the asteroid belt as well as the distant Kuiper belt, and the orbits of every body in the solar system plotted out hundreds of years in advance. We're not sure if this information will be of any use to us, but it will greatly enhance humanity's body of knowledge about our home system -- whenever we're allowed to release it into the public.
    
    It's possible to program our own star charts into the astrogation unit, but I can only imagine how primitive and incomplete our charts might be compared to what the aliens have. I wouldn't condone any interstellar travel with these units until we can capture an alien chart. However, in the meantime we could certainly use these units to navigate around the solar system if we could design a PHALANX craft capable of launching into space. They will greatly simplify the whole process of interplanetary travel to the point where we'd be able to launch missions to Saturn or even Pluto at the click of a button.
    
    And that is something we should do as soon as humanly possible.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, udało nam się zakończyć prace nad zbadaniem przechwyconej jednostki astronawigacyjnej obcych. Oto raport podsumowujący:
    
    Wstępne badania wykazały, że jednostka astronawigacyjna jest specjalnie skonstruowanym komputerem o niezwykłej mocy, wyposażony w wyspecjalizowane oprogramowanie, mające wytyczać trasę między jednym punktem w przestrzenie kosmicznej, a drugim. Wykorzystuje nowy system notacji astronomicznej, który postanowiliśmy zaadaptować, aby móc korzystać ze sprzętu obcych.
    
    Teraz, gdy udało nam się rozgryźć ową notację, doszliśmy do wniosku, że jednostka astronawigacyjna obcych to prawdziwy majstersztyk. Jeśli tylko otrzyma poprawne dane wejściowe, może wyznaczyć kurs skądkolwiek dokądkolwiek w ciągu kilku sekund, pozwala także na wybór takich filtrów jak 'najkrótszy czas podróży', 'najmniejsza odległość', 'najmniej zagrożeń nawigacyjnych' itp. Filtry te można nakładać bez ograniczeń, dopóty, dopóki nie będziemy zadowoleni z wyznaczonej trasy. Może także wziąć pod uwagę możliwość poruszania się z prędkością ponad-świetlną podczas planowania trasy przelotu, co potwierdza naszą hipotezę o tym, że obcy faktycznie dysponują technologią prędkości ponad-świetlnych.
    
    Jedynym problemem z metodą wyznaczania trasy jest to, że aby móc wyznaczyć trasę wykraczającą poza zasięg sensorów statku wymagana jest mapa gwiezdna. Niestety nigdy nie udało nam się odnaleźć takowej w żadnym UFO, które pozyskaliśmy. Podejrzewamy, że jedynie statki wyposażone w silniki nad-świetlne mają zainstalowaną mapę, z pewnością potrzebowałyby jej bowiem do nawigowania.
    
    Miast nieuchwytnej mapy gwiezdnej, pozyskane dotychczas jednostki astronawigacyjne zawierają olbrzymie ilości danych dotyczących Ziemi oraz Układu Słonecznego. Mapy powierzchni planet i wszystkich ich księżyców (nawet nieznanego nam dotychczas księżyca Plutona) analiza spektralna każdego obiektu znajdującego się w pasie asteroidów (także w odległym pasie Kuiper'a) oraz orbity wszystkich ciał niebieskich Układu Słonecznego wyznaczone na kilkaset lat wprzód. Nie wydaje nam się, aby informacje te miały dla nas duże znaczenie, z pewnością jednak zwiększyłyby potencjał ludzkiej wiedzy o naszym układzie - o ile kiedykolwiek wolno nam będzie upublicznić te informacje.
    
    Możemy wprawdzie wprowadzić do jednostki nasze własne gwiezdne mapy, choć wyobrażam sobie, jak prymitywne i niedokładne byłyby one w porównaniu z mapami, które mogą posiadać obcy. Osobiście nie zalecałbym żadnej podróży międzygwiezdnej przy użyciu tych jednostek astronawigacyjnych, dopóki nie uda nam się pozyskać oryginalnej mapy obcych. Jakkolwiek moglibyśmy w międzyczasie używać tychże jednostek do nawigowania wewnątrz Układu Słonecznego, gdyby tylko udało nam się stworzyć statek PHALANX zdolny do poruszania się w kosmosie. Znacznie uproszczą cały proces podróży międzyplanetarnej, pozwalając nam na wysyłanie misji na Saturna czy Plutona jednym kliknięciem przycisku.
    
    Powinniśmy postarać się dokonać tego tak szybko, jak to możliwe.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, the alien antimatter engines we recovered have been fascinating my team ever since they arrived. With our new understanding of the alien materials, I think we can work out the details and duplication of this technology. Excitingly, it now seems to be within our capabilities to replicate these engines, if we can just figure out the function and creation of the different parts.
    
    Along with Alien Astrogation and Alien Detection, Alien Propulsion is one of the three pillars of UFO design. Understanding it will bring us a big step closer to the ability to build an atmosphere-capable interplanetary defence craft.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, wykorzystujące antymaterię silniki obcych fascynowały mój zespół, od kiedy udało nam się je pozyskać. Teraz, z nową wiedzą na temat materiałów stosowanych przez obcych, sądzę, że możemy rozpocząć pracę nad szczegółową analizą działania napędu, co w rezultacie umożliwi jego duplikację. To fascynujące - wygląda na to, że replikacja tych silników leży w granicach naszych możliwości. Musimy jedynie zrozumieć znaczenie poszczególnych części.
    
    Wraz z astronawigacją i systemami wykrywania obcych, technologia napędu stanowi jeden z trzech filarów, na których oparte jest UFO. Zrozumienie jej przybliży nas ku konstrukcji międzyplanetarnego statku obronnego.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, I'm happy to report the success of our alien propulsion program. We've cracked the mysteries of the alien engine set-up and we finally understand the path of the antimatter from fuel tank to reaction chamber.
    
    Quoting from my previous report:
    
    (UFO Theory) "The alien propulsion system is a type of rocket engine unlike any ever built on Earth. It uses direct matter-antimatter annihilation to generate thrust by injecting protons and antiprotons into the reaction chamber, and then channeling this explosive force out the back of the engine. This gives a UFO extreme power and needs no air or other gases to fuel the reaction, allowing it to burn in hard vacuum. There is a highly-advanced cooling system continuously pumping liquid nitrogen through the engine housing in order to keep it cool and reduce the infrared signature. Engine heat is also used to supply the craft's electricity."
    
    With this project we've learned a lot about how these engines are constructed, how to control them, and how we might be able to use them in new aircraft designs. I have to warn you, though; they will be extremely expensive to produce. Between the complex use of alien materials, the sensitive electromagnetics and the liquid nitrogen cooling system, this really stretches the limits of our production capacity.
    
    Some more research may be required to figure out antimatter storage and control, but the engine upgrades are self-contained units -- basically just an alien engine with adapters on it for human tech.
    
    I've mentioned before, the power disparity between our liquid fuel and these matter-antimatter engines is nothing short of astonishing. When we start using these engines on our planes, our pilots are going to need some serious re-education about the capabilities of their craft. Let me explain.
    
    In a regular military jet, giving her a little too much throttle around a tight corner can result in impaired judgment and unconsciousness from the force of acceleration. Pilots have died from over-acceleration.
    
    In an antimatter jet, however, these problems are amplified hundred-fold. The engines are so powerful that over-acceleration can easily turn a human body to bloody pulp in its flight chair. Even the craft itself may have trouble coping with the acceleration, and our flight engineers will have to be extremely careful in checking for metal fatigue, hairline fractures and other wear and tear on the airframe. A tiny crack in the structure may result in one of our planes breaking up in mid-flight. Mechanical thrust limiters can only do so much -- most of the G-stresses are incurred during turns.
    
    Still, it shouldn't become a problem as long as everyone -- pilots and mechanics alike -- is extremely careful in their assigned tasks. We've done some serious tightening-up of our safety and inspection protocol just for antimatter planes. The retraining of our pilots is the only remaining obstacle to our use of these alien engines.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, z radością melduję, że udało nam się zakończyć badania nad technologią napędu obcych. Rozgryźliśmy tajniki budowy silnika i w końcu znamy ścieżkę antymaterii od zbiornika paliwa aż do komory reakcyjnej.
    
    Pozwolę sobie zacytować jeden z moich poprzednich raportów:
    
    (Teoria UFO) „Napęd pojazdów obcych to rodzaj silnika rakietowego, ale niczego podobnego nigdy na Ziemi nie zbudowano. Do wytwarzania ciągu używana jest bezpośrednia anihilacja materii i antymaterii. Protony i antyprotony umieszczane są w komorze reaktora, a siła wybuchu stanowi siłę odrzutową napędzającą pojazd. Dzięki temu UFO dysponuje ogromną mocą, a do podtrzymania reakcji nie jest wymagane powietrze ani inne gazy, co umożliwia silnikowi pracę nawet w całkowitej próżni. Do utrzymania niskiej temperatury silnika (i zarazem zmniejszenia możliwości wykrycia UFO za pomocą podczerwieni) stosowany jest bardzo zaawansowany system chłodzenia, który nieustannie obmywa silnik ciekłym azotem. Ciepło wytwarzane przez silnik przekształcane jest również w elektryczność na potrzeby pojazdu.”
    
    W tym projekcie dowiedzieliśmy się, jak silniki te są zbudowane, jak nimi sterować oraz jak obecnie możemy wykorzystać je w naszej flocie powietrznej. Powinniśmy być w stanie reprodukować te silniki i użyć ich w każdy sposób, jaki może nam przyjść do głowy. Obawiam się jednak, że ich produkcja jest w naszych ziemskich warunkach niezwykle kosztowna. Przez wzgląd na skomplikowane użycie obcych materiałów, czułą elektronikę i system chłodzenia ciekłym azotem, jest to prawdziwe wyzwanie dla naszych możliwości produkcyjnych.
    
    Być może, by zrozumieć przechowywanie i kontrolę antymaterii trzeba będzie przeprowadzić dodatkowe badania, jednak nasze ulepszenia do silników to gotowe jednostki - składają się jedynie z silnika obcych i paru adaptacji dla ludzkiej technologii. Będziemy w stanie wprowadzić je, gdy tylko uzyskamy ilość paliwa wystarczającą do celów operacyjnych.
    
    Jak już wspomniałem, różnica między naszymi silnikami na paliwo płynne a tymi na antymaterię jest druzgocząca. Gdy zaczniemy instalację tych silników w naszych samolotach, nasi piloci będą potrzebowali dodatkowych szkoleń, aby dowiedzieć się o możliwościach ich maszyn. Dlaczego? Zaraz to wyjaśnię.
    
    W normalnym wojskowym silniku rakietowym lekkie przesadzenie z przepustnicą może spowodować utratę przytomności i inne nieprzyjemne dolegliwości spowodowane siłą przyśpieszenia. Zdarzało się, że piloci ginęli z powodu nadmiernego przeciążenia.
    
    W silniku na antymaterię ten problem rośnie kilkuset krotnie. Silniki mają taką moc, że przeciążenie może zmienić pilota w krwawą miazgę. Nawet nasze samoloty mogą źle znosić to przyśpieszenie - nasi mechanicy będą musieli być wyjątkowo ostrożni w sprawdzaniu zmęczenia metalu i uszkodzeń powierzchni. Niewielkie pęknięcie może spowodować, że nasze samoloty rozpadną się na pół w czasie lotu.
    
    Jednakże to nie powinno być problemem, o ile tylko piloci i mechanicy zachowywać będą szczególną ostrożność podczas wykonywania swoich zadań. Dokonaliśmy kilku obostrzeń w protokole sprawdzania stanu technicznego pojazdów wyposażonych w obcy napęd. Jedyną przeszkodą będzie więc przeszkolenie naszych pilotów w zakresie obsługi tych silników.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, when our engineers were performing the latest UFO disassembly, they noticed what appeared to be some modifications to the propulsion mechanisms. If the aliens are upgrading their antimatter engines, we need to learn as much as we can from them.
    
    I'm submitting this request to take a closer look. It could be key to winning the battle for supremacy in our skies.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódca, gdy nasi inżynierowie wykonywali ostatni demontaż UFO, zauważyli to, co wydawało się być pewne: modyfikacje mechanizmów napędowych. 
    
    Jeśli kosmici ulepszają  swoje silniki antymaterii, musimy dowiedzieć się jak możemy się od nich nauczyć nowej technologi. 
    
    To może być klucz do zwycięstwa w walce o dominację w naszym niebie. 
    
     Cdr. Navarre

en: Commander, the alien sensor suite appears to be a very powerful set of passive and active scanning systems, including radar, lidar, magnetic and UV/infrared reception, and -- most interestingly -- a kind of detection unknown to us, but which seems to have far more success at detecting UFOs than anything we have.
    
    If you'll let us take the suite apart, I believe we can find out what everything does and how to operate it, and how to replicate most if not all of the alien detection equipment. It would be an immense boost to our defence efforts on Earth if we can get this technology working for us, and its long-term potential for spacecraft development is vital. There's no way we could build a viable space-capable fighter with human sensors.
    
    Along with Alien Propulsion and Alien Astrogation, Alien Detection is one of the three pillars of UFO design. Understanding it will bring us a big step closer to the ability to build an atmosphere-capable interplanetary defence craft.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Udało nam się zakończyć badania nad detektorami używanymi w UFO. Dokładnie rozumiemy już, jak te systemy działają, jak je obsługiwać i wiemy, jak należy je zmodyfikować tak, byśmy byli w stanie ich używać.
    
    Nasze wstępne przypuszczenia okazały się prawidłowe. Spora część systemu jest podobna do sprzętu, jaki używamy obecnie. Ich systemy są wprawdzie nieco bardziej zaawansowane od naszych, ale bazują na znanych nam koncepcjach. Jak wspomniałem w poprzednim mailu, w skład systemu wchodzą radar, lidar i kilka innych standardowych rozwiązań.
    
    A teraz przejdźmy do tajemniczego sensora, o którym wspomniałem.
    
    Przez długi czas nie mogliśmy go rozgryźć, gdyż tu, na powierzchni Ziemi, jego działanie jest zakłócane przez strasznie dużo szumu. Jednak wysoko w powietrzu sprawy mają się nieco inaczej. Wydaje nam się, że wiemy już, co to jest i jak działa.
    
    Aby ująć to jak najprościej: to sensor grawitacyjny, który śledzi zmiany w polu grawitacyjnym, w którym obecnie się znajduje. Każdy obiekt poruszający się w tym polu zakłóca je w jakiś sposób zależny od jego rozmiarów, masy i składu. Sensor potrafi identyfikować, czy zaburzeń dokonał twór naturalny, czy sztuczny, bazując na jego kursie, prędkości i przyśpieszeniu z 95% skutecznością. Jeśli istnieje najmniejsze podejrzenie, że zaburzeń dokonał sztuczny twór, system to zgłosi. Sensor zdaje się działać bardziej efektywnie, jeśli znajduje się w polach grawitacyjnych silniejszych niż ziemskie.
    
    Sensory połączone są z zaawansowanym komputerem, który analizuje wszystkie zebrane dane i przepuszcza je przez serię filtrów, zmienianych w zależności od potrzeb pilota i reszty załogi. Można albo wybrać małą czułość, w przypadku gdy występuje dużo zakłóceń, albo większą, jeśli chcemy wykryć dobrze zamaskowany obiekt.
    
    Interesujące jest też, że komputer związany z systemem wykrywania jest bezpośrednio połączony z systemem kontroli ognia, pomagając w przewidywaniu manewrów celu i obronie punktowej (o ile pojazd posiada taką możliwość).
    
    Część tej technologii może zostać zastosowana w naszych istniejących instalacjach naziemnych oraz naszych samolotach. Powinno to zwiększyć ich skuteczny zasięg wykrywania, sprawiając, że UFO trudniej będzie uniknąć wykrycia. Największą praktyczną korzyścią byłaby możliwość stworzenia nowej serii instrumentów, która zwiększyłaby szanse naszych myśliwców.
    
    Oczywiście obecne korzyści nie są najważniejsze. Największą potencjalną zaletą jest możliwość zastosowania sensorów w naszej przyszłej flocie kosmicznej, gdyż w kosmosie, bez możliwości kontaktu z obsługą radarów naziemnych, nasi piloci bardzo będą potrzebować dodatkowego sprzętu.
    
    --mjr Navarre

en: Technical Specifications: SHIVA Rotary Cannon
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Now that we have aircraft capable of intercepting the attacking UFOs, we need to equip them with armaments that can actually shoot down these alien craft. We have evaluated every available weapon on Earth as part of the Excalibur Program, and we have selected the very best for the defence of our planet.
    
    The SHIVA is a four-barreled rotary cannon, firing the 20mm HMG (Heavy Machine Gun) round. It is an externally-powered gun -- rather than being dependent upon recoil to actuate the system, it uses an external motor to produce power. The electric motor which drives the SHIVA is a high-efficiency 20 horse power beast, achieving a rate of fire up to 6,000 rounds a minute with the accurate, hard-hitting 20mm HMG shells.
    
    Designed and built in Bangladesh, the SHIVA was first prototyped in 2048, failing every one of its trials during that year. The project was nearly discontinued until, in July 2050, an undercover investigation revealed a long-running sabotage plot by a rival arms company. A new prototype was constructed which showed enough promise justify further development. Eventually all the major bugs were ironed out, at which point the power of this weapon became apparent.
    
    The SHIVA is very light for an aircraft weapon of its size and effectiveness, weighing only 250 kilos unloaded, 400 kilos loaded. The rate of fire exceeds that of any other four-barreled cannon in existence. Its sophisticated tracking systems can hold a bead on an enemy for as long as there is a radar, lidar or optical target solution available. The unlinked ammo feeds are highly reliable and no jam has ever been recorded throughout the gun's service history.
    
    The SHIVA can fire two varieties of the HMG round; API (Armour-Piercing Incendiary) or HEI (High-Explosive Incendiary). The former achieves better penetration while the latter can do more damage if penetration is achieved. Both these rounds are proven to be capable of penetrating UFO armour to some degree.
    
    The largest issue with the SHIVA cannon is that it does only limited damage to a UFO, requiring a fairly long engagement time in order to bring a target down on its own. This also allows the enemy plenty of opportunity to escape or peg our craft with return fire. On the other hand, its large magazine gives it more staying power than most other weapons, and it is not to be underestimated.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The SHIVA is designed for close-range dogfighting. For this reason, we recommend it should be part of a larger armaments pack that includes longer-range weapons where possible. When closing on an enemy it is extremely deadly, but if it is the only weapon available to a pilot he will be vulnerable during the long approach.
    
    We currently have too little experience to recommend a most-effective way to engage alien craft with or without this weapon, but until we manage to capture some UFO weapon mounts, the SHIVA will remain the best dogfighting gun Earth has to offer.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Działo SHIVA systemu Gatling
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Teraz, gdy posiadamy już samoloty zdolne do przechwytywania UFO, musimy zapewnić im odpowiednie wyposażenie: broń i elektronikę. W ramach programu "Excalibur" rozpatrzyliśmy każdą nowoczesną broń dostępną na Ziemi, i wybraliśmy to, co najlepiej posłuży obronie naszej planety.
    
    SHIVA jest czterolufowym działem w systemie Gatlinga, czyli z obrotowymi lufami. Działo to strzela seriami pocisków kalibru 20 mm, podobnych do tych używanych w ciężkich karabinach maszynowych. Jest niezależne od systemów zasilania samolotu – działo posiada własny silnik zapewniający moc niezbędną do działania. Jest to wysokowydajny silnik elektryczny o mocy 20 koni mechanicznych, który jest w stanie zapewnić szybkostrzelność na poziomie 6 tysięcy pocisków na minutę.
    
    Projekt działa oraz pierwszy prototyp powstały w 2048 roku w Bangladeszu. Początkowo nie uzyskano zamierzonych efektów podczas testów. Kiedy wszystko zmierzało do podjęcia decyzji o przerwaniu projektu, w lipcu 2050 śledztwo wykazało, że przyczyną niepowodzeń podczas testów był długofalowy sabotaż jednej z firm konkurujących o przydział dostaw broni dla armii. Wobec tego wkrótce potem stworzono nowy prototyp, którego testy przedstawiły rzeczywistą wartość i zalety działa na tyle, że zdecydowano się przeznaczyć dalsze fundusze na kontynuację projektu. Ostatecznie wszystkie istotne błędy w projekcie wyeliminowano i działo SHIVA mogło zaprezentować swoje zalety w całej okazałości.
    
    W kategorii broni przeznaczonych dla pojazdów powietrznych SHIVA jest działem lekkim, biorąc pod uwagę zarówno rozmiar, jak i skuteczność oraz wagę (250 kg, 400 kg z kompletem amunicji). Szybkostrzelność SHIVY przekracza szybkostrzelność dowolnego innego znanego nam działa czterolufowego. Zaawansowane systemy namierzania są w stanie utrzymywać cel na muszce przez stosunkowo długi czas, a to wszystko dzięki wbudowanemu radarowi, lidarowi oraz dodatkowym rozwiązaniom optycznym. Nietypowy podajnik amunicji jest praktycznie niezawodny, nie zanotowano zacięcia przez cały okres użytkowania broni (włącznie z prototypami).
    
    Działo SHIVA używa dwóch rodzajów amunicji: penetrującej, której przeznaczeniem jest osłabianie pancerza wrogich pojazdów, oraz wybuchowej, która – poprzez eksplozje – może wyrządzić więcej szkód przy założeniu, że systemy ochronne statków będących celem są w znacznym stopniu zneutralizowane. Oba rodzaje amunicji dowiodły swojej skuteczności - w ograniczonym zakresie - przeciwko UFO.
    
    Użycie dział SHIVA przeciwko UFO wymaga stosunkowo długiego prowadzenia ognia do celu ze względu na niewielką siłę rażenia. Niestety dzięki temu wróg zyskuje kilka możliwości uniknięcia ataku – czy to poprzez ucieczkę, czy też utrzymywanie się poza zasięgiem skutecznego ognia. Z drugiej strony, duży magazynek zapewnia stabilną siłę ognia, lepszą, niż może zapewnić większość innych broni. A to jest coś, czego nie należy nie doceniać.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Użyteczność SHIVY jest limitowana niewielką siłą rażenia oraz koniecznością długiego prowadzenia ognia, jednak ograniczenia te przestają mieć znaczenie w sytuacji, gdy samolot używa więcej niż jednego działa lub nawet w sytuacji połączonej siły ognia SHIVY oraz pocisków rakietowych. Takie rozwiązania zapewniają koncentrację ognia w celu, dzięki czemu pilot może skoncentrować się na kontrolowaniu rakiet. Inną ideą jest użycie co najmniej jednego samolotu przechwytującego wyposażonego w tak dużo dział jak to tylko możliwe – przeważająca siła ognia powinna wystarczyć do strącenia większości UFO.
    
    W obecnej chwili nie mamy na tyle doświadczenia, by rekomendować najbardziej efektywne sposoby walki z UFO. Najprawdopodobniej jednak, przynajmniej do czasu zdobycia i przebadania egzemplarzy statków obcych, to właśnie SHIVA pozostanie najlepszym ziemskim działem dla naszych samolotów.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Technical Specifications: SHIVA 20mm API Rounds
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a pallet of 20mm API (Armour-Piercing Incendiary) ammunition for the SHIVA Rotary Cannon. It can contain up to 10,000 rounds.
    
    This high-powered anti-aircraft munition consists of a hard titanium-steel shell, tipped with depleted uranium, and filled with a core of explosive incendiary compound. Once the shell penetrates the outer skin of an aircraft, the core detonates, blowing the shell apart like a fragmentation grenade and spreading incendiary compound over the target area. Critical systems may be damaged before the incendiary compound can be quenched or compartmentalised.
    
    The advantage of the API round over the HEI (High-Explosive Incendiary) is its improved penetration, giving each round a better chance of causing some damage if a hit is scored. Penetrating API hits do not cause nearly as much damage as penetrating HEI hits, however.
    
    Each SHIVA cannon is loaded standard with a full pallet of 10,000 rounds, unless there are not enough rounds available in base storage.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    It's a tough choice between API and HEI ammo in most situations. We can switch out a gun's ammunition in a matter of minutes, but we can't load both types into the same gun. The variable pressure of firing different ammunition can cause misfires and may result in extreme damage to the gun and the aircraft. Both UN safety procedures and the manufacturer's manual absolutely forbid it, and I can't help but agree.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Pociski penetrujące SHIVA kal. 20 mm
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Zasobnik pocisków penetrujących kaliber 20 mm do działa SHIVA. Zasobnik zawiera 10 tysięcy sztuk amunicji.
    
    Przeciwlotnicza amunicja typu penetrującego. Pocisk posiada płaszcz z tytanowej stali, głowicę ze zubożonego uranu oraz rdzeń z wybuchowym ładunkiem zapalającym. Gdy nastąpi penetracja zewnętrznej powłoki obiektu, rdzeń wybucha rozrywając pocisk - podobnie jak granat odłamkowy - i rozprzestrzeniając wokół substancję zapalającą. Istnieje szansa na uszkodzenie krytycznych systemów obiektu będącego celem, zanim substancja zapalająca zostanie ugaszona lub zneutralizowana.
    
    Zaletą amunicji penetrującej w porównaniu do odłamkowej jest zwiększona penetracja, dzięki czemu uzyskujemy większą szansę na wyrządzenie uszkodzeń w przypadku bezpośredniego trafienia w cel. Należy jednak pamiętać o tym, że amunicja ta posiada mniejszą siłę rażenia niż amunicja odłamkowa i dlatego nie powinno się jej stosować przeciwko dużym, ciężko opancerzonym statkom UFO.
    
    Standardowo działo SHIVA ładowane jest zasobnikami zawierającymi 10 tysięcy sztuk amunicji.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Wybór rodzaju amunicji do SHIVY jest wyborem trudnym. Jeżeli spodziewamy się starcia ze słabo opancerzonymi obiektami lub posiadamy niewiele samolotów, które mogą zostać wykorzystane w starciu, lepiej wybrać amunicję penetrującą. Natomiast gdy spodziewamy się walki z ciężko uzbrojonym i dobrze opancerzonym statkiem UFO, zmasowany ogień amunicji odłamkowej na pewno okaże się skuteczniejszy.
    
    Wymiana zasobnika z amunicją jest kwestią kilku minut. Nie można natomiast załadować jednego działa różnymi typami amunicji – parametry używane przy prowadzeniu ognia zależą od rodzaju amunicji, w związku z czym jej mieszanie może prowadzić nie tylko do błędów w namierzaniu, ale nawet do uszkodzenia działa lub nawet samolotu. Zarówno nasze procedury, jak i specyfikacja techniczna producenta jednoznacznie zabraniają mieszania rodzajów amunicji w zasobnikach.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Technical Specifications: SHIVA 20mm HEI Rounds
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a pallet of 20mm HEI (High-Explosive Incendiary) ammunition for the SHIVA Rotary Cannon. It can contain up to 10,000 rounds.
    
    This high-powered anti-aircraft munition consists of a hard titanium-steel shell, tipped with depleted uranium, and filled with a core of explosive incendiary compound. Once the shell penetrates the outer skin of an aircraft, the core detonates, blowing the shell apart like a fragmentation grenade and spreading incendiary compound over the target area. Critical systems may be damaged before the incendiary compound can be quenched or compartmentalised. HEI rounds are especially good at this as they pack more incendiary compound and blast it over a far larger area.
    
    The advantage of the HEI round over the API (Armour-Piercing Incendiary) is its improved damage potential, giving each round a better chance of disabling or destroying the target if a hit is scored. HEI hits do not penetrate the target's armour as often as API hits, however. If the angle is unfavourable, HEI hits tend to bounce off without causing damage.
    
    Each SHIVA cannon is loaded standard with a full pallet of 10,000 rounds, unless there are not enough rounds available in base storage.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    It's a tough choice between API and HEI ammo in most situations. We can switch out a gun's ammunition in a matter of minutes, but we can't load both types into the same gun. The variable pressure of firing different ammunition can cause misfires and may result in extreme damage to the gun and the aircraft. Both UN safety procedures and the manufacturer's manual absolutely forbid it, and I can't help but agree.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Pociski odłamkowe SHIVA kal. 20 mm
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Zasobnik pocisków odłamkowych kaliber 20 mm do działa SHIVA. Zasobnik zawiera 10 tysięcy sztuk amunicji.
    
    Przeciwlotnicza amunicja typu odłamkowego. Pocisk posiada płaszcz z tytanowej stali, głowicę ze zubożonego uranu oraz rdzeń z wybuchowym ładunkiem zapalającym. Gdy nastąpi penetracja zewnętrznej powłoki obiektu, rdzeń wybucha rozrywając pocisk - podobnie jak granat odłamkowy - i rozprzestrzeniając wokół substancję zapalającą. Istnieje szansa na uszkodzenie krytycznych systemów obiektu będącego celem, zanim substancja zapalająca zostanie ugaszona lub zneutralizowana. Pociski odłamkowe zawierają więcej materiału zapalającego w porównaniu do pocisków penetrujących, co skutkuje przy eksplozji jego rozrzuceniem po większej powierzchni.
    
    Zaletą amunicji odłamkowej w porównaniu do amunicji penetrującej jest większa siła rażenia, co daje potencjalnie większą możliwość poważnego uszkodzenia lub nawet zniszczenia statku powietrznego wroga. Należy jednak pamiętać o tym, że szanse przebicie pancerza przez amunicję odłamkową są niższe niż przy zastosowaniu amunicji penetrującej. W szczególnych przypadkach, przy niefortunnym kącie uderzenia, pociski odłamkowe mogą się odbić od celu, nie wyrządzając większych szkód.
    
    Standardowo działo SHIVA ładowane jest zasobnikami zawierającymi 10 tysięcy sztuk amunicji.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Wybór rodzaju amunicji do SHIVY jest wyborem trudnym. Jeżeli spodziewamy się starcia ze słabo opancerzonymi obiektami lub posiadamy niewiele samolotów, które mogą zostać wykorzystane w starciu, lepiej wybrać amunicję penetrującą. Natomiast gdy spodziewamy się walki z ciężko uzbrojonym i dobrze opancerzonym statkiem UFO, zmasowany ogień amunicji odłamkowej na pewno okaże się skuteczniejszy.
    
    Wymiana zasobnika z amunicją jest kwestią kilku minut. Nie można natomiast załadować jednego działa różnymi typami amunicji – parametry używane przy prowadzeniu ognia zależą od rodzaju amunicji, w związku z czym jej mieszanie może prowadzić nie tylko do błędów w namierzaniu, ale nawet do uszkodzenia działa lub nawet samolotu. Zarówno nasze procedury, jak i specyfikacja techniczna producenta jednoznacznie zabraniają mieszania rodzajów amunicji w zasobnikach.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Technical Specifications: "Sparrowhawk" AA Missile Rack
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Now that we have aircraft capable of intercepting the attacking UFOs, we need to equip them with armaments that can actually shoot down these alien craft. We have evaluated every available weapon on Earth as part of the Excalibur Program, and we have selected the very best for the defence of our planet.
    
    Missiles have been humanity's primary anti-air weapon since the Vietnam war. The development of advanced Beyond-Visual-Range detection systems and the advent of guided missiles have moved combat engagements further and further away from the actual aircraft. Cannons, while not replaced, have taken a back seat to missiles due to the longer engagement ranges. However, there is one major problem with using missiles against our alien enemies. They can't hit the bastards.
    
    The amount and density of alien EW systems is enough to defeat the guidance systems of practically any Earth-built missile. Our electronics are simply not up to the job. The aliens make short work of radar and infrared homing, and manually-guided missiles have no chance of hitting. Even laser-riding missiles can't maintain a lock on the alien hull materials. This leaves us without a lot of options in the field of guided ordnance.
    
    It's only thanks to the extensive knowledge and experience of my staff that we've found one.
    
    The "Sparrowhawk" missile is an antique that never quite got out of the prototype stage. It was first tested in 2019, using then-revolutionary digital imaging technology to improve the old guidance technology of 'contrast seeking'. This technique uses an array of optical cameras mounted in the transparent fibreglass nose of the missile. The onboard computer looks for a spot in the image where the contrast changes the fastest, and then attempts to keep that spot dead centre in front of it. This system has been employed mostly in air-to-ground missiles due to the greater effectiveness of other guidance systems against Earth-built aircraft.
    
    The Sparrowhawk program was cancelled only months before the design would've been put into service. It was ready to be put into service then, it's ready now, and right now it's the only choice we've got.
    
    We've revived the Sparrowhawk AA program and the UN has agreed to put it into mass production. This will give us access to 7-missile racks capable of being mounted on all our interceptors, allowing them to engage UFOs at ranges that would otherwise be closed off to us.
    
    The missile's maximum effective range is twelve kilometres. A fully-loaded "Sparrowhawk" rack weighs approximately 600 kilos.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The Sparrowhawk should be an essential part of our aerial defence plan. Any interceptor capable of carrying a full rack should do so. The ability to soften up an enemy while we close in is something not to be ignored lightly. Overall accuracy will be poor but the range difference is one of miles. Compared to the TR-20 rocket pod, the Sparrowhawk's effective range is considerably greater.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: System przeciwlotniczy Sparrowhawk
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Teraz, gdy posiadamy już samoloty zdolne do przechwytywania UFO, musimy zapewnić im odpowiednie wyposażenie: broń i elektronikę. W ramach programu "Excalibur" rozpatrzyliśmy każdą nowoczesną broń dostępną na Ziemi, i wybraliśmy to, co najlepiej posłuży obronie naszej planety.
    
    Rakiety stały się głównym uzbrojeniem przeciwlotniczym ludzkości od czasu wojny w Wietnamie. Wynalezienie systemów pozwalających na wykrywanie obiektów znajdujących się poza zasięgiem wzroku wkrótce pociągnęło za sobą stworzenie pocisków samonaprowadzających się na cel, co pozwoliło na nawiązywanie walk powietrznych z coraz większej odległości. Z wykorzystaniem rakiet przeciw obcym jest jednak jeden poważny problem - nie możemy ich trafić.
    
    Systemy zagłuszające stosowane przez obcych są na tyle zaawansowane, że w zasadzie żaden ze stosowanych przez ludzi systemów namierzania nie ma z nimi szans. Namierzanie radarem, podczerwienią, ręcznie kierowane rakiety - to wszystko po prostu nie daje rady. Namierzanie laserowe, które ciężko byłoby zakłócić, nie działa niestety przez wzgląd na materiały, z jakich obcy budują kadłuby swych statków powietrznych. Nie pozostawia nam to zbyt wiele w dziedzinie pocisków kierowanych.
    
    Tylko dzięki rozległej wiedzy i doświadczeniu moich współpracowników udało nam się znaleźć rozwiązanie.
    
    Rakieta Sparrowhawk jest antykiem, który nigdy do końca nie wyszedł z fazy prototypu. Pierwszy raz testowano ją w 2019. Używała rewolucyjnego wówczas systemu rozpoznawania obrazów do ulepszenia starej technologii namierzania celów opartej na szukaniu kontrastów. Technika ta wykorzystuje zestaw kamer zamontowanych z przodu rakiety. Wbudowany komputer stara się odnaleźć punkt w obrazie, w którym kontrast zmienia się najszybciej, a potem stara się utrzymać kurs rakiety na tym punkcie. Rozwiązanie to stosowano głównie w rakietach powietrze-ziemia, gdyż istniały o wiele efektywniejsze metody namierzania działające przeciw ziemskim samolotom.
    
    Program Sparrowhawk został anulowany na kilka miesięcy przed tym, kiedy byłby gotowy do wdrożenia do masowej produkcji. System był gotowy wdrożenia już wtedy, jest gotowy i teraz, gdy tak bardzo go potrzebujemy.
    
    Wskrzesiliśmy program Sparrowhawk. Narody Zjednoczone wyraziły zgodę na rozpoczęcie produkcji masowej. To daje nam możliwość wykorzystywania 7-pociskowych zasobników w naszych myśliwcach, dzięki czemu piloci będą w stanie prowadzić ostrzał z dystansów, które w innym przypadku byłby dla nas nieosiągalne.
    
    Efektywny zasięg rakiet wynosi 12 kilometrów. W pełni załadowany zasobnik waży około 600 kilogramów.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Rakiety Sparrowhawk powinny stanowić ważną część naszego planu obronnego. Każdy z naszych myśliwców powinien zostać wyposażony w przynajmniej jeden zasobnik. Możliwość „zmiękczenia” przeciwnika podczas zbliżania się do niego nie powinna zostać zignorowana. Średnia celność nie będzie zbyt wysoka - przewidujemy, że trafiać będzie jedna na dwanaście rakiet, ale, jak wspomniałem, kompensowane jest to dalekim zasięgiem.
    
    W porównaniu z rakietami TR-20, zasięg rakiet Sparrowhawk jest większy o jakieś 8 kilometrów. Choć niekierowane rakiety są w stanie zadać przeciwnikowi o wiele większe obrażenia, jednak im bliżej nasi piloci muszą zbliżyć się do przeciwnika, tym większe ryzyko podejmują.
    
    Teoretycznie możliwe jest zasypanie UFO gradem Sparrowhawków, jeśli tylko zgrupujemy w jednym miejscu dość myśliwców. Aczkolwiek nasza dyrektor finansów wyraziła nieukrywane niezadowolenie tym pomysłem. Muszę przyznać, że ma trochę racji - jednak powinniśmy pamiętać o takiej opcji, gdybyśmy musieli możliwie szybko strącić jakiś wyjątkowo groźny pojazd z bezpiecznej odległości.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Technical Specifications: "Sparrowhawk" Missile
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a "Sparrowhawk" guided anti-aircraft missile. It is designed to be loaded into the "Sparrowhawk" AA Missile Rack.
    
    The "Sparrowhawk" missile is an antique that never quite got out of the prototype stage. It was first tested in 2019, using then-revolutionary digital imaging technology to improve the old guidance technology of 'contrast seeking'. This technique uses an array of optical cameras mounted in the transparent fibreglass nose of the missile. The onboard computer looks for a spot in the image where the contrast changes the fastest, and then attempts to keep that spot dead centre in front of it. This system has been employed mostly in air-to-ground missiles due to the greater effectiveness of other guidance systems against Earth-built aircraft.
    
    The Sparrowhawk program was cancelled only months before the design would've been put into service. It was ready to be put into service then, and it's ready now. We've revived the Sparrowhawk AA program and the UN has agreed to put it into mass production.
    
    The "Sparrowhawk" is mounted in 7-missile racks, which can then be mounted to the appropriate weapons hardpoints on our aircraft. The missile's range is far superior to any of the other weapons we have available at this time; it's effective out to twelve kilometres from the aircraft thanks to its unique guidance technology. It's also hardened against EMP to prevent it from being disabled electronically.
    
    The individual missiles weigh approximately 65 kilos. A fully-loaded rack is approximately 600 kilos.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The Sparrowhawk should be an essential part of our aerial defence plan. Any interceptor capable of carrying a full rack should do so. The ability to soften up an enemy while we close in is something not to be ignored lightly. Overall accuracy will be poor but the range difference is one of miles. Compared to the TR-20 rocket pod, the Sparrowhawk's effective range is considerably greater.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Rakieta Sparrowhawk
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Rakieta Sparrowhawk, używana w systemie przeciwlotniczym Sparrowhawk.
    
    Rakieta Sparrowhawk jest antykiem, który nigdy do końca nie wyszedł z fazy prototypu. Pierwszy raz testowano ją w 2019. Używała rewolucyjnego wówczas systemu rozpoznawania obrazów do ulepszenia starej technologii namierzania celów opartej na szukaniu kontrastów. Technika ta wykorzystuje zestaw kamer zamontowanych z przodu rakiety. Wbudowany komputer stara się odnaleźć punkt w obrazie, w którym kontrast zmienia się najszybciej, a potem stara się utrzymać kurs rakiety na tym punkcie. Rozwiązanie to stosowano głównie w rakietach powietrze-ziemia, gdyż istniały o wiele efektywniejsze metody namierzania działające przeciw ziemskim samolotom.
    
    Program Sparrowhawk został anulowany na kilka miesięcy przed tym, kiedy byłby gotowy do wdrożenia do masowej produkcji. System był gotowy wdrożenia już wtedy, jest gotowy i teraz, gdy tak bardzo go potrzebujemy. Wskrzesiliśmy program Sparrowhawk. Narody Zjednoczone wyraziły zgodę na rozpoczęcie produkcji masowej.
    
    Rakiety Sparrowhawk ładowane są do 7-pociskowych zasobników, które mogą być montowane w naszych myśliwcach. Zasięg rakiety przewyższa wszystkie inne rodzaje broni przeciwlotniczej, jakimi obecnie dysponujemy. Efektywny zasięg rakiet wynosi 12 kilometrów dzięki unikalnemu systemowi namierzania. Pocisk został odpowiednio przystosowany tak, by ciężko było dezaktywować go za pomocą broni EMP.
    
    Pojedyncza rakieta waży około 65 kilogramów. W pełni załadowany zasobnik waży około 600 kilogramów.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Rakiety Sparrowhawk powinny stanowić ważną część naszego planu obronnego. Każdy z naszych myśliwców powinien zostać wyposażony w przynajmniej jeden zasobnik. Możliwość „zmiękczenia” przeciwnika podczas zbliżania się do niego nie powinna zostać zignorowana. Średnia celność nie będzie zbyt wysoka - przewidujemy, że trafiać będzie jedna na dwanaście rakiet, ale, jak wspomniałem, kompensowane jest to dalekim zasięgiem.
    
    W porównaniu z rakietami TR-20, zasięg rakiet Sparrowhawk jest większy o jakieś 8 kilometrów. Choć niekierowane rakiety są w stanie zadać przeciwnikowi o wiele większe obrażenia, jednak im bliżej nasi piloci muszą zbliżyć się do przeciwnika, tym większe ryzyko podejmują.
    
    Teoretycznie możliwe jest zasypanie UFO gradem Sparrowhawków, jeśli tylko zgrupujemy w jednym miejscu dość myśliwców. Aczkolwiek nasza dyrektor finansów wyraziła nieukrywane niezadowolenie tym pomysłem. Muszę przyznać, że ma trochę racji - jednak powinniśmy pamiętać o takiej opcji, gdybyśmy musieli możliwie szybko strącić jakiś wyjątkowo groźny obiekt z bezpiecznej odległości.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Commander, we made an extremely interesting find on the UFO we disassembled. It carried an advanced and highly dangerous onboard missile launcher, using powerful magnetic rails to accelerate its missiles to hypersonic speeds before they even leave the launch tube.
    
    We want to investigate this launcher and determine whether or not it can be adapted to fit on PHALANX aircraft, or even if it can be applied to other purposes. This launcher system would be far more effective in bringing down UFOs than our Sparrowhawks, possibly even more effective than our current SAM systems. If we can adapt it we stand to gain a substantial boost to the firepower of our whole airfleet as well as ground-based missile systems.
    
    Please approve this program whenever you can, Commander.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco.
    
    Odkryliśmy niespotykany wcześniej rodzaj broni. Z rozmontowanego statku UFO wydobyliśmy pokładową wyrzutnie rakiet, wykorzystującą szyny magnetyczne, które przyspieszają rakietę do hipersonicznych prędkości. 
    
    Musimy zbadać tą wyrzutnię, aby sprawdzić czy i co można wykorzystać dla naszych celów. Jeśli się uda można wyposażyć nasze myśliwce oraz baterie rakietowe w nową technologię. Dzięki temu uzyskamy większą skuteczność w walce z wrogimi latającymi obiektami. 
    Cdr. Navarre

en: Commander, we've finished work on the alien missile launcher. It's a fairly simple affair. Firing is computer-driven, fed directly from the UFO's targeting computer. Powerful electromagnetic coils around the launch tube accelerate the missile to extreme speeds, reaching up to Mach 4 at the point where the missile leaves the tube. Only once the missile is fully free of the tube do its onboard rockets kick in.
    
    The good news is that we've managed to succesfully adapt fittings, controls and power feeds to allow the Alien Launcher to be safely mounted to our aircraft. The bad news is that we've had to drastically reduce its magazine size in order to meet weight and size restrictions on our aircraft.
    
    Our aircraft are too small and light to be able to carry so many, and most of our craft aren't laid out with internal missile magazines. We've had to custom-build a magazine mounted with the launcher, the capacity of which falls behind the stores found on UFOs.
    
    It's not all doom and gloom, though. We believe that we can modify the launch tube to be able to fire human missiles as well as the alien type. We'd have to develop the missile ourselves, of course -- no current human missile is capable of withstanding the stress of being fired from this launcher. However, we're confident we can design a missile that will survive launch and incorporates new UFO-tracking technologies to improve homing and ECM capability.
    
    I'll send you a design proposal as soon as I can, Commander.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, właśnie skończyliśmy pracę nad Wyrzutnią Rakiet Obcych. Jest to dość prosta sprawa.  Odpalenie pocisku odbywa się przez komputer UFO, który zajmuję się namierzaniem celu. Wydajne cewki elektromagnetyczne wokół wyrzutni przyspieszają pocisk do skrajnych prędkości sięgających Macha 4 w momencie, gdy pocisk opuszcza lufę. 
    
    Dobrą wiadomością jest to, że udało nam się z powodzeniem dostosować wyposażenie, kontrolę i zasilanie, co umożliwiło aby Wyrzutnia Rakiet Obcych została bezpiecznie zamontowana do naszych samolotów.Złą wiadomością jest to, że musieliśmy drastycznie zmniejszyć  rozmiar magazynu pocisków w celu redukcji masy i wielkości wyrzutni aby przystosować je dla naszych samolotów. 
    
    Nasze samoloty są zbyt małe i lekkie, aby były w stanie unieść tak wiele, a większość naszych jednostek nie są przystosowane do posiadania wewnętrznych magazynów rakietowych. Musieliśmy na zamówienie zbudować magazyny rakiet, które montowane są razem z Wyrzutnią Rakiet Obcych, niestety porównując pojemność magazynu rakiet UFO, jesteśmy daleko w tyle.
    
     Wierzymy, że możemy zmodyfikować wyrzutnię tak, aby móc używać naszych rakiet, a także obcego typu. Musimy rozwinąć projekt naszych Rakiet od początku, oczywiście - nasz pocisk ludzki jest w stanie wytrzymać stres wystrzelenia z  Wyrzutni Rakiet Obcych. Jednak jesteśmy pewni, że możemy zaprojektować rakietę, która przetrwa wystrzelenie i wcielimy nowe technologie naprowadzania na UFO i możliwości walki elektronicznej - ECM. 
    
    Dowódco, wyślę Ci propozycję projektu, jak tylko będzie to możliwe. 
    
    Cdr. Navarre

en: Technical Specifications: Targeting Computer
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Under the continuing efforts of the Excalibur Program, we have scoured the globe for the best components on Earth in order to fit our aircraft with the equipment they need to survive against the alien threat. As always, only the very best equipment has been selected for the defence of our planet.
    
    All our aircraft come standard with high-tech targeting systems, but they still have an extremely difficult time tracking alien craft and holding missile lock. Alien electronics are too far in advance of ours for us to be able to realistically counter their defences. Our systems lose lock, get suckered by flares or decoys, or simply get shot to hell by the aliens' beam weapons.
    
    These are all problems that we have no clear solution for at the moment. However, what we can do is mount additional targeting equipment with purpose-built filtering software that our standard systems can't load. This package was specially built by my team using the latest, most accurate data on alien craft signatures and detection methods. It knows much more about the patterns and weaknesses of alien signals, helping to penetrate the wall of Electronic Warfare activity around an alien craft. This will significantly upgrade the accuracy of all weapons mounted on the carrying interceptor.
    
    The powerful hardware installation involved in this upgrade will take up one complete modular equipment slot on one of our aircraft.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    This upgrade will improve the effectiveness of our pilot's targeting. We recommend it is installed in all aircraft with a free electronics bay.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Komputerowy system namierzania
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Teraz, gdy posiadamy już samoloty zdolne do przechwytywania UFO, musimy zapewnić im odpowiednie wyposażenie: broń i elektronikę. W ramach programu „Excalibur” rozpatrzyliśmy każdą nowoczesną broń dostępną na Ziemi, i wybraliśmy to, co najlepiej posłuży obronie naszej planety.
    
    Pośród podstawowego wyposażenia naszych samolotów znajdują się rozmaite systemy celownicze, jednak okazują się one niewystarczające do walki przeciwko UFO. Elektronika stosowana przez obcych jest o wiele bardziej zaawansowana od naszej, przez co nie jesteśmy w stanie zapewnić naszym broniom stuprocentowej skuteczności. Nasze systemy tracą namiar na cel, są neutralizowane przez elektroniczne systemy zagłuszające, a rakiety zestrzeliwane przez bronie cząsteczkowe stosowane w statkach UFO.
    
    Trzeba przyznać, że w tej chwili systemy elektroniczne obcych generalnie przewyższają standardowe rozwiązania używane w naszych samolotach. Po to, by chociaż w części zrównoważyć istniejące dysproporcje, proponujemy zastosowanie dodatkowego komputerowego systemu namierzania. System ten, wyposażony w specjalnie przygotowane oprogramowanie filtrujące elektroniczne przekazy przeciwnika, wykorzystuje całą dostępną nam wiedzę na temat statków powietrznych obcych, włącznie z sygnaturami elektronicznymi i sposobami wykrywania. Dzięki jego stosowaniu zwiększą się szanse naszych samolotów na skuteczne spenetrowanie systemów walki radioelektronicznej przeciwnika: bronie przez nas stosowane będą celniejsze i bardziej skuteczne.
    
    Komputerowy system namierzania jest na tyle duży, że należy na niego przeznaczyć jeden kompletny punkt podwieszenia wyposażenia w naszych samolotach.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Stosowanie komputerowego systemu namierzania pozwala zwiększyć celność systemów uzbrojenia oraz kierowanie ogniem rakietowym z dalekiego dystansu. W przypadku zmasowanego ataku powietrznego znacząco zwiększy jego skuteczność.Wadą wyposażenia pojazdu w komputerowy system namierzania są jego gabaryty.
    
    
    Dodatki
    
    Nie ma złotej reguły mówiącej kiedy należy wyposażyć nasze samoloty w komputerowy system namierzania. Ewentualne decyzje w tej kwestii pozostawiamy dowódcy.

en: Technical Specifications: Fuel Pod
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    We've determined that the modular equipment bays on our aircraft can be used to accept extra fuel reserves. By installing these special but very simple fuel pods, we can greatly increase the range of an aircraft by loading more fuel on board.
    
    Take note, however, that installing a fuel pod will add a significant amount of weight to the craft, slowing it down.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    We should make use of these pods in any situation where our aircraft are unable to reach their destinations or where a large section of ground is left uncovered by our network of bases. They will help to extend our reach and provide more protection to Earth and our people.
    
    
    Addenda
    
    Addendum, Executive Officer Abel S. Howard, 20 March 2084:
    
    Having read Cdr. Navarre's report, Commander, I have to stress that our charter stipulates we must stop any and all alien activity on Earth. We can't afford to let some of it continue because it's just out of our planes' reach. If civilians were to die because the dropship couldn't quite make it, our image would be shattered and our funding may suffer the consequences. We should keep some fuel pod-equipped planes on standby to deal with distant incidents.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Zbiornik paliwa
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Teraz, gdy posiadamy już samoloty zdolne do przechwytywania UFO, musimy zapewnić im odpowiednie wyposażenie: broń i elektronikę. W ramach programu „Excalibur” rozpatrzyliśmy każdą nowoczesną broń dostępną na Ziemi, i wybraliśmy to, co najlepiej posłuży obronie naszej planety.
    
    Podwieszanie dodatkowego wyposażenia w naszych samolotach to elegancki sposób na zwiększenie ich możliwości. Dodatkowy podwieszany zbiornik paliwa jest najprostszym rozwiązaniem zwiększającym skuteczny zasięg. Jego zastosowanie niesie także inną korzyść – podczas manewrów piloci nie muszą aż tak bardzo oszczędzać na paliwie, co może przyczynić się do uzyskania lepszych rezultatów podczas walk powietrznych.
    
    Dodatkowe zbiorniki paliwa znacząco zwiększają całkowitą masę samolotu. Uwzględniając automatyczne procedury startu sprawdzające całkowitą wagę, należy pamiętać o tym, żeby nie obciążyć samolotu ponad normy bezpieczeństwa określone procedurami.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Dodatkowe zbiorniki paliwa należy stosować wtedy, gdy podstawowy zasięg naszych samolotów uniemożliwi osiągnięcie celu. Także w sytuacjach, gdy dotarcie do celu i powrót do bazy doprowadzą do niebezpiecznego balansowania na granicy zasobów paliwowych.
    
    
    Dodatki
    
    Uzupełnienie, Szef sztabu Abel S. Howard, 20 Marca 2084:
    
    Zapoznałem się z raportem majora Navarre, Dowódco. Moim obowiązkiem jest podkreślić, że musimy powstrzymać każdą aktywność obcych na Ziemi. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której obcy przeprowadzają akcję bez naszej interwencji tylko dlatego, że nasze samoloty mają zbyt mały zasięg. Proszę pomyśleć o reakcji rządów planetarnych na wieść, że cywile zginęli, ponieważ nasz desantowiec nie mógł dotrzeć do celu. Dodatkowe zbiorniki paliwa powinny być przechowywane w pobliżu hangaru i gotowe do użycia, tak by ich podczepienie do samolotów było kwestią minut.

en: Commander,
    
    My team and I have completed the disassembly and autopsy of the alien creature we discovered. Here is my summary of our findings.
    
    We first assumed the object was a robot, but upon investigation we found a small biomass at its core. This biological alien core is encased in a shell of sensors which we believe interpret its signals to operate the electrical machinery. For all intents and purposes, this alien is little more than a "brain" in charge of a complex device. Calling it a brain may be too generous. We don't believe it is large enough to undertake mental processes more complex than basic motor skills, but troops report seeing it coordinate closely with other aliens on the battlefield.
    
    The device itself is a small, but heavy, mobile disk, able to hover above the ground. Because of its aerial movement, it is able to cross the battlefield rapidly. Our soldiers will need to take it down before it gets in range, which is no small feat considering its size and movement capabilities.
    
    The models we discovered are equipped with a mounted plasma weapon which is able to fire single rounds. Anyone caught within range will be very sorry. Given its brain size and limited functionality, we believe this alien is engineered for light combat missions -- perhaps it plays a reconnaissance role.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
pl_PL: Dowódco.
    
    Zakończyliśmy sekcję zwłok obcego zabitego przez naszych żołnierzy. Chciałbym przedstawić krótkie podsumowanie naszych badań.
    
    Najbardziej rzucającą się w oczy cechą anatomiczną przedstawicieli nowej rasy obcych jest ich rozmiar i umięśnienie. Ortnocy, bo taka nazwa do nich przylgnęła, na pierwszy rzut oka przypominają ludzkich kulturystów bądź bokserów wagi ciężkiej. Ich humanoidalna budowa może w pierwszym momencie przywodzić na myśl skojarzenia o genetycznie zmodyfikowanych ludziach, badania molekularne jednak kompletnie wykluczyły tę możliwość.Jedna z naszych początkowych teorii, próbujących wyjaśnić nadzwyczajny przerost mięśniowy rasy Ortnoków, bazowała na założeniu, iż ich muskulatura jest efektem dużej grawitacji na planecie, z której pochodzą. Wkrótce jednak stało się jasne, że założenie takie było błędem. Badania toksykologiczne i hormonalne nie pozostawiają wątpliwości – od bardzo młodego wieku Ortnocy poddawani byli działaniu substancji podobnych w działaniu do sterydów anabolicznych, a także quasi-hormonów wpływających na regulację genów związanych ze wzrostem i rozwojem mięśni. Efektem tych modyfikacji jest nieprawdopodobna siła Ortnoków – przewyższająca wielokrotnie siłę przeciętnego człowieka i większości ziemskich zwierząt.
    
    Najbardziej chyba zaskakującą obserwacją dotyczącą wewnętrznej budowy przedstawicieli tej rasy jest brak krwi i klasycznie rozumianego układu krążenia. W jego roli występuje znacznie różniący się od naszego układ nerwowy, składający się z cienkich naczyń przypominających cieniutkie rureczki, wypełnione przewodzącą prąd substancją o konsystencji żelu. Impulsy nerwowe, o znacznie wyższej sile i natężeniu niż w naszym przypadku, bezpośrednio stymulują mięśnie tej istoty. Elektryczność wytwarzana jest podczas trawienia organicznego pokarmu i magazynowana w organach, które na początku wzięliśmy za jelita - ze względu na ich wygląd i umiejscowienie – w rzeczywistości jednak są to, jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, organiczne baterie. Dodatkowy system gęstej sieci "żyłek" przechodzi przez tkanki i organy, rozprowadzając część produktów trawienia materii bezpośrednio po całym ciele; żyłki te wypełnione są głównie powietrzem pod ciśnieniem, tłoczącym niewielkie ilości płynu odżywczego powstałego w wyniku trawienia. Klatka piersiowa Ortnoków nosi ślady interwencji chirurgicznej i wzmocniona jest sztucznym, wewnętrznym pancerzem, składającym się z drobnych, acz wytrzymałych płytek.
    
    Oczy przedstawicieli tej rasy wyposażone są w chirurgicznie wszczepione, dodatkowe soczewki, polepszające i tak doskonale rozwinięty u nich zmysł wzroku. Oczy Ortnoków przystosowane są także do wykorzystywania części spektrum podczerwieni, co pozwala im na świetne widzenie w nocy. Również słuch Ortnoków przewyższa ludzki; ich uszy mają skomplikowaną budowę i są świetnie rozwinięte (co nie znaczy, że duże...).Na zasadzie kontrastu ze zmysłami wzroku i słuchu, węch wydaje się być prawdopodobnie najmniej przydatnym do walki. Można by wręcz rzec, że w porównaniu do ludzi organ węchowy Ortnoków jest uwsteczniony.
    
    Podsumowując nasze obserwacje, możemy stwierdzić, co następuje:
    
    - Mózg naszych wrogów, wielkości mniej więcej tego, jaki posiadał Homo erectus, posiadan niewielkie rozmiary w porównaniu do masy i rozmiarów ciała Ortnoków. Pomimo tego, że rozmiar tego organu nie do końca świadczy o inteligencji, przedstawiciele tej rasy nie prezentują nadzwyczajnej pomysłowości na polu walki, co sugeruje, że ich inteligencja plasuje się poniżej średniego poziomu dla ludzi;
    
    - Trzypalczaste, zręczne dłonie Ortnoków mogą obsługiwać cały arsenał broni obcych; na ogół jednak na polu walki najczęściej spotykano ich wyposażonych w broń ciężką, z obsługą której - z racji swej siły i rozmiarów - nie mają najmniejszych problemów;
    
    - Na polu walki Ortnocy prezentują się bardzo groźnie – są silni, wytrzymali i niebezpieczni. Wewnętrzny pancerz dodaje im dużo do naturalnej, wysokiej odporności na urazy – najbardziej skuteczne w walce z nimi powinny być pociski przeciwpancerne bądź zapalające. Lasery i broń odłamkowa, a także ostrza do walki wręcz będą mniej efektywne;
    
    - Wszystkie przebadane przez nas ciała Ortnoków nie posiadały żadnych organów wskazujących na cele reprodukcji, aczkolwiek wszystkie posiadały też charakterystyczne blizny w okolicy podbrzusza; może to sugerować, że przedstawiciele tej rasy przeszli w młodości zabieg sterylizacji.
    
    Jak było już wspomniane wyżej, Ortnocy najczęściej pełnią rolę ciężkiej piechoty i zapewniają ogniowe wsparcie. Nie są zbyt dokładni w prowadzeniu ostrzału, jest to jednak rekompensowane przez rodzaje broni przez nich używane. Z raportów naszych żołnierzy wynika także, że nie jest to rasa zdolna do nadzwyczaj przemyślnych zachowań – na ogół Ortnocy stanowią wsparcie i ochronę dla Taman.
    
    Zidentyfikowaliśmy także interesujący zestaw implantów w gardle osobnika poddanego sekcji. Szerzej o tym temacie wypowiadam się w osobnej wiadomości, jednocześnie proponując uruchomienie dodatkowego projektu badawczego.
    
    Jeśli chodzi o pochodzenie nazwy tej rasy obcych, nie mamy pojęcia, skąd się ona wzięła. Nikt z naszych żołnierzy nie wie, skąd się ona wywodzi. Wygląda na to, że określenie "Ortnok" przylgnęło do opisywanych obcych na dobre.
    
    Z poważaniem –
    
    Dr Connor

en: Technical Specifications: Combat Armour
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created not only to find the right weapons to combat the alien threat, but also to find armour and other items of battlefield utility to help our soldiers complete their missions and return to base alive. These items are designed to increase a soldier's combat effectiveness or general survivability.
    
    The use of armour on the battlefield never quite died out completely, though it was rendered ineffective in most forms between the early 18th century and the late 20th. It began to find its way back to common use in World War 1 in the form of steel helmets. This practice continued through WW2, and was later superceded by the invention of kevlar. Today, however, kevlar is thoroughly obsolete in nearly all its forms; it's now used only by civilians and police forces with budget problems. Even more advanced types of 20th-century body armour have been rendered useless by modern weapons. New materials were needed, materials to make armour stronger and its wearers tougher than ever before.
    
    Surprisingly, several ancient files we've unearthed seem to confirm that PHALANX was responsible for some amazing technological breakthroughs in the past, technologies that were later adopted across the world. Every attempt at producing artificial spider silk had failed, but researchers at the PHALANX Pacific Operations Command base finally managed it in 2017. Their technique is still in use today, centred around a device called the 'organic loom'; a large feeding armature supporting hundreds of individual silk glands and spinnerets, designed solely for the mass-production of spider silk.
    
    The first widespread use of military combat armour made from spider silk came as a joint effort by NATO in 2023, after ballistic tests proved that Chinese rounds tore right through their aging standard-issue kevlar vests. The armour itself is a layercake of spider silk and treated ultra high molecular weight polyethylene, giving it astonishing strength and flexibility. The resulting fabric is about 18 times stronger than steel and provides a performance increase over kevlar that is estimated between 300 and 400%. Suits made primarily from polyethylene became obsolete after artificial spider silk was released into the wider market, and the new composite armour soon replaced it in military use throughout the world. The armour has been upgraded to move with the times, being so effective that it is still in common use today.
    
    The Combat Armour's only disadvantage is its relatively high weight compared to older suits, but this is mainly due to the number of layers required to properly protect against modern weapons. The weight is evenly distributed, making it quite comfortable to wear and much less bulky than experimental nanocomposite armours. This armour will save lives while preserving the soldier's all-important mobility.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Where possible, PHALANX troops should always wear armour whenever they are sent into a combat situation. The Combat Armour should be considered the basic protection no soldier can afford to go without. For some soldiers, the Combat Armour will remain a viable choice compared to heavier, more advanced armours due to the freedom of movement it provides. Snipers and anyone else not expected to be at the front line will be able to make good use of the extra mobility.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Pancerz Bojowy
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga.Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat.Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do czego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z obcymi.
    
    Różne formy osobistego opancerzenia były obecne na polu walki prawie od zawsze; aczkolwiek w okresie od początku wieku XVIII do końca XX ich zastosowanie ograniczone było niewielką skutecznością. Przykładem takiego opancerzenia są stalowe hełmy używane podczas I i II wojny światowej.Krokiem milowym w powrocie osobistych pancerzy na pole walki było zastosowanie kevlaru; dziś już technologii zdecydowanie przebrzmiałej; wykorzystywanej jeszcze przez cywilów bądź niedofinansowaną policję.Nawet najbardziej zaawansowane opancerzenie XX wieku stało się mało skuteczną ochroną w stosunku do nowoczesnych broni. Zastosowanie nowych materiałów, które uczyniłyby pancerze odporniejszymi, a ich użytkowników groźniejszymi niż dotąd, stało się koniecznością.
    
    Co zaskakujące, część danych, do których dotarliśmy, zdaje się potwierdzać, że naukowcy PHALANX przyczynili się do technologicznego przełomu już w przeszłości, wynajdując technikę wykorzystywaną później na całym świecie. W 2017 roku pracownikom Centrum Operacji Pacyficznych PHALANX udało się ostatecznie dopracować metodę produkcji włókien sztucznej sieci pajęczej, czego wszelkie poprzednie próby kończyły się niepowodzeniem. Opracowana wówczas technologia pozostaje w użyciu do dziś; jej jądro stanowi wynalazek nazywany 'organicznym krosnem'; jest to w istocie specjalny szkielet podtrzymujący setki wytworzonych przez inżynierię genetyczną sztucznych gruczołów i brodawek przędzalniczych, pozwalający produkować białko sieci pajęczej na skalę masową.
    
    Pierwszy pancerz bojowy, którego konstrukcja oparta była na włóknach sieci pajęczej, trafił do ekwipunku NATO w 2023 roku, po serii testów pokazujących kompletną nieprzydatność kamizelek i pancerzy kevlarowych wszelkiego typu w ochronie przed nowoczesną amunicją wprowadzoną do użytku przez armię Chin.Jego budowa opiera się na szeregu przeplatających się warstw włókien sieci pajęczej oraz specjalnie hartowanego, wysokocząsteczkowego polietylenu, co zapewnia pancerzowi nadzwyczajną wytrzymałość i znakomitą giętkość.Jak się ocenia, uzyskana łączona tkanina jest około 18 razy bardziej wytrzymała niż stal, i blisko 3-, 4-krotnie bardziej wytrzymała niż kevlar.Po wprowadzeniu jej na rynek szybko znalazła zastosowanie w kamizelkach i pancerzach ochronnych dla żołnierzy na całym świecie, czyniąc inne rozwiązania przestarzałymi.Pancerze bojowe wykorzystujące włókna sieci pajęczej, sukcesywnie modyfikowane i ulepszane przez lata, do dziś pozostają w powszechnym użyciu.Najbardziej powszechny model posiada specjalne kieszenie, w których można umieszczać dodatkowe ceramiczne bądź wykonane ze stopów metali wkłady ochronne.
    
    Najczęściej przytaczaną wadą Pancerza Bojowego jest jego stosunkowo spory ciężar; duża liczba warstw materiałów ochronnych jest jednak niezbędna dla zapewnienia skutecznej ochrony przed nowoczesnymi broniami.Waga pancerza jest rozłożona równomiernie, co pozwala używającym go żołnierzom na pełną swobodę ruchów. Dzięki tej właściwości poruszanie się jest znacznie ułatwione w stosunku do np. eksperymentalnego pancerza nanokompozytowego.Pancerz Bojowy chroni życie naszych żołnierzy, zapewniając im przy tym kluczową na polu walki mobilność.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Pancerz Bojowy powinien być nieodzownym elementem ekwipunku żołnierza PHALANX podczas każdej akcji bojowej. Jego użycie powinno być rozważane jako podstawowy środek ochrony na polu walki, przynajmniej do czasu wprowadzenia bardziej zaawansowanych rozwiązań.Dla wielu żołnierzy (na przykład takich jak snajperzy, rażących ogniem z dystansu) możliwość szybkiego przemieszczenia, którą zapewnia Pancerz Bojowy, może być bardziej istotna niż zwiększona ochrona zapewniana przez cięższe pancerze.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Commander, I would like to report the success of our nanocomposite production research!
    
    I won't bore you with the intricacies of CNT production; suffice it to say that, by close study of the telltale traces left by alien production lines, we've been able to identify some of their processes. Apparently they use some kind of plasma furnace in order to spin, shape and press the nanotubes into a latticework pattern. We've been able to create a prototype furnace of our own, and have made various modifications to our nanotube production methods based on the alien examples. The result is a significant increase in power efficiency and production volume.
    
    From here on I'll restrict my summary to the capabilities and tactical applications of the new armour, which I trust you will find both fascinating and encouraging.
    
    We've managed to duplicate almost all the functionality of the alien armour, from the nanocomposite plates to the servo-assisted movement. It is incredibly light for its bulk, though still considerably heavier than our Combat Armour. It is almost as protective as the alien model, and bestows similar quickness of movement and comfortable aiming.
    
    However, there are some limitations that we just can't get around. The fact is that the aliens have a good deal more experience with these materials and can work them a lot more elegantly than we can. Our armour is bulkier and heavier, more stiffly-constructed, and its electronics do not perform as well. Our version of the polymer isn't quite as good as theirs, it tends to crack more easily. Our servomotors in particular are large and unwieldy compared to the compact alien designs. There's no way to reduce their size any further than we already have.
    
    The new armour's tactical applications are extensive. It's light enough to be worn by forward elements of our tac teams, yet protective enough to resist heavy weapons fire. It will serve exceptionally well for troops that need both speed and armour to perform their best.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, mam przyjemność zameldować o sukcesie naszych badań dotyczących nowych metod produkcji nanokompozytów!
    
    Nie zamierzam zanudzać Pana detalami nowej technologii produkcji nanorurek; pozwolę sobie tylko na podkreślenie, że dzięki uważnym studiom śladów obróbki nanorurek w zbroi obcych byliśmy w stanie wydedukować to i owo na temat samych procesów formowania, którym były one poddawane.Proces ich prasowania i układania w mikrostruktury, w których poszczególne nanorurki mogą być wzajemnie splatane, opiera się w głównej mierze na wypalaniu w specjalnie do tego przystosowanym piecu plazmowym. Prototyp takiego urządzenia udało nam się stworzyć, a z jego pomocą nauczyliśmy się formować węglowe nanorurki w prawie dowolny geometryczny kształt, przy jednoczesnej dużej oszczędności energii w porównaniu do starszych metod, i znacznym zwiększeniu wydajności produkcji.
    
    Od tego miejsca niniejszego opracowania pozwolę sobie na skupienie się na fascynujących możliwościach i potencjalnych zastosowaniach nowego pancerza, który zaprojektowaliśmy.
    
    W naszej konstrukcji udało się zachować prawie pełną funkcjonalność pancerza obcych, począwszy od płytek nanokompozytowych, a skończywszy na wspomagającym poruszanie się serwomechanizmie.Nowy pancerz jest nadspodziewanie lekki, biorąc pod uwagę ilość wkomponowanych warstw materiałów i mechanizmów, jednak wciąż znacząco cięższy niż Pancerz Bojowy.Zapewnia prawie taką samą ochronę i swobodę poruszania jak pancerz obcych, pozwalając przy tym na bardziej stabilne celowanie.
    
    Pewnych ograniczeń jednak nie udało nam się uniknąć, co wynika głównie z naszego stosunkowo niewielkiego doświadczenia w pracy z nanokompozytami.Ogólnie rzecz biorąc, nasz pancerz jest nieco sztywniejszy i bardziej masywny niż jego odpowiednik u obcych; analogicznie, nasza elektronika ustępuje tu nieco pola, co ma negatywny wpływ na szybkość prowadzenia ognia i czas reakcji naszych żołnierzy.Również polimer używany przez nas cechuje się nieco większą kruchością niż oryginalny, zaś serwomotory są cięższe i mniej uniwersalne, niż te z oryginalnego pancerza; nie widzimy jednak szybkiego sposobu na zredukowanie ich rozmiarów.
    
    Najbardziej widoczną niekorzystną różnicą pomiędzy modelem obcych i naszym są buty.Pomimo tego, że zrobiliśmy co w naszej mocy, wydajność naszych serwomechanizmów jest daleko niższa niż obcych; ich konstrukcja wymaga użycia narzędzi, których nie posiadamy.Bez względu jednak na to ograniczenie, nasze obuwie jest lekkie, pozwalające na maksymalnie szybką reakcję i wciąż zapewniające wystarczającą ochronę.
    
    Zastosowanie nowego pancerza na polu walki zwiększy bojową skuteczność naszych żołnierzy. Ochrona, którą zapewnia, przy jego relatywnej lekkości, predestynuje go jako pancerz szczególnie odpowiedni dla żołnierzy walczących w pierwszej linii.
    
    --mjr Navarre

en: Our examination of the alien body armour has led us to many interesting realisations. Obviously, the key to creating more effective mobile armour based on the alien suits lies in the direction of nanocomposites. This will require large amounts of carbon nanotubes.
    
    In the past, carbon nanotubes have been difficult and expensive to produce, and trying to work them into a proper shape was even worse. Because of this nanocomposite armour has never been used except in high-cost vehicles such as aircraft and tanks, and then only in plating that requires minimal shaping or other work. The alien armour, however, uses carbon nanotube composites in abundance. It's our manufacturing processes that are holding us back.
    
    With the alien armour in hand and enough resources at our disposal, I believe that we can devise new production methods and shaping processes that will allow us to mass-produce shaped nanocomposite plates, finally bringing this technology into our reach.
    
    This project will require a fair amount of lab time and funding. We'll start work as soon as we receive your authorisation, Commander.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Wstępne badanie pancerza osobistego wykorzystywanego przez obcych przyniosło kilkanaście ważnych obserwacji, z których najważniejszą jest ta, iż kluczem do jego nadzwyczajnej efektywności jest wykorzystanie nanokompozytów. Jesteśmy w stanie skopiować rozwiązania tej technologii, do czego potrzebować będziemy dużych ilości węglowych nanorurek.
    
    Dotychczas produkcja nanorurek była czasochłonna, skomplikowana i kosztowna; jeszcze trudniejsze było łączenie ich w bardziej złożone struktury.Z wyżej wymienionych względów ich użycie dla celów technicznych ograniczone było do pokrywania niewielkich powierzchni najbardziej zaawansowanych technicznie samolotów i czołgów, praktycznie bez dalszych prób ich specyficznego kształtowania.Dla kontrastu, nanorurki, które znalazły się w zbroi obcych, skoncentrowane są w wielu warstwach i noszą ślady niespotykanych sposobów formowania.Nasze metody wytwarzania węglowych nanorurek powinny ulec znaczącym modyfikacjom.
    
    Wierzę, że dysponując pancerzem pozyskanym od obcych, i angażując środki pozostające w naszym posiadaniu, uda nam się opracować nowe metody produkcji i obróbki nanorurek węglowych, co w efekcie powinno pozwolić na rozwinięcie technologii wytwarzania płytek nanokompozytowych, które, dalej, będą mogły być użyte przy produkcji nowego rodzaju pancerzy ochronnych.
    
    Niniejszy projekt będzie wymagał zużycia zasobów (finansowych i roboczogodzin) na znaczącym poziomie. Prace ruszą jak tylko otrzymamy pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've successfully prototyped our new powered armour. The prototype is waiting in R&D if you'd like to have a go in it yourself.
    
    Our production design is geared towards maximum protection. It is, in a nutshell, an airtight suit of armour with servo-assisted joints and an on-board control system. The outer skin is a flexible three-layer composite, with outer layers consisting of nanotube-fullerene fabric, and an inner layer of special polymer gel, mixed with Wolfram-Molybdene powder. When the outer layer of the composite is burned, the gel evaporates instantly, dissipating the heat, and the metal powder will create a cloud around the damaged area, thus creating a local bloom effect that will consume much of the energy.
    
    The inside consists of a thick layer of memory gel covered by an electrically sensitive lining. The gel allows the suit to be fitted to a range of heights and body shapes, so hopefully we shouldn't have to custom-build every suit to fit one specific soldier. The inner lining is an important part of the control system; it detects nerve impulses through the wearer's skin, interprets these signals, and uses them to predict the wearer's movements before they're made. This allows the suit to move simultaneously with the body rather than resisting the user's movements.
    
    A useful side effect of the memory gel is that it can absorb explosive force, providing better shelter to explosive effects than any of our previous models. Because the suit is entirely sealed, it provides much better protection against environmental hazards such as gas and is effective at dissipating heat, although a wearer can still be roasted inside the suit if he sits in flames long enough. The helmet has built-in sensors to detect flashbangs and cushion the wearer against momentary spikes of light and noise intended to disorient the enemy.
    
    I recommend we get this power armour onto the battlefield as soon as possible. Some of the soldiers may have difficulties adjusting to the bulky suit, but they'll be happy for the protection.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, mam przyjemność zameldować o sukcesie naszych badań dotyczących nowych metod produkcji nanokompozytów!
    
    Nie zamierzam zanudzać Pana detalami nowej technologii produkcji nanorurek; pozwolę sobie tylko na podkreślenie, że dzięki uważnym studiom śladów obróbki nanorurek w zbroi obcych byliśmy w stanie wydedukować to i owo na temat samych procesów formowania, którym były one poddawane.Proces ich prasowania i układania w mikrostruktury, w których poszczególne nanorurki mogą być wzajemnie splatane, opiera się w głównej mierze na wypalaniu w specjalnie do tego przystosowanym piecu plazmowym. Prototyp takiego urządzenia udało nam się stworzyć, a z jego pomocą nauczyliśmy się formować węglowe nanorurki w prawie dowolny geometryczny kształt, przy jednoczesnej dużej oszczędności energii w porównaniu do starszych metod, i znacznym zwiększeniu wydajności produkcji.
    
    Od tego miejsca niniejszego opracowania pozwolę sobie na skupienie się na fascynujących możliwościach i potencjalnych zastosowaniach nowego pancerza, który zaprojektowaliśmy.
    
    W naszej konstrukcji udało się zachować prawie pełną funkcjonalność pancerza obcych, począwszy od płytek nanokompozytowych, a skończywszy na wspomagającym poruszanie się serwomechanizmie.Nowy pancerz jest nadspodziewanie lekki, biorąc pod uwagę ilość wkomponowanych warstw materiałów i mechanizmów, jednak wciąż znacząco cięższy niż Pancerz Bojowy.Zapewnia prawie taką samą ochronę i swobodę poruszania jak pancerz obcych, pozwalając przy tym na bardziej stabilne celowanie.
    
    Pewnych ograniczeń jednak nie udało nam się uniknąć, co wynika głównie z naszego stosunkowo niewielkiego doświadczenia w pracy z nanokompozytami.Ogólnie rzecz biorąc, nasz pancerz jest nieco sztywniejszy i bardziej masywny niż jego odpowiednik u obcych; analogicznie, nasza elektronika ustępuje tu nieco pola, co ma negatywny wpływ na szybkość prowadzenia ognia i czas reakcji naszych żołnierzy.Również polimer używany przez nas cechuje się nieco większą kruchością niż oryginalny, zaś serwomotory są cięższe i mniej uniwersalne, niż te z oryginalnego pancerza; nie widzimy jednak szybkiego sposobu na zredukowanie ich rozmiarów.
    
    Najbardziej widoczną niekorzystną różnicą pomiędzy modelem obcych i naszym są buty.Pomimo tego, że zrobiliśmy co w naszej mocy, wydajność naszych serwomechanizmów jest daleko niższa niż obcych; ich konstrukcja wymaga użycia narzędzi, których nie posiadamy.Bez względu jednak na to ograniczenie, nasze obuwie jest lekkie, pozwalające na maksymalnie szybką reakcję i wciąż zapewniające wystarczającą ochronę.
    
    Zastosowanie nowego pancerza na polu walki zwiększy bojową skuteczność naszych żołnierzy. Ochrona, którą zapewnia, przy jego relatywnej lekkości, predestynuje go jako pancerz szczególnie odpowiedni dla żolnierzy walczących w pierwszej linii.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, the weaponry the aliens are fielding in battle is growing more devastating by the week. We need a soldier-support system that can level the playing field and give our men a fighting chance. Our workshops are unable to produce the dense nanotube weaves we discovered in the latest samples of alien armour. But this doesn't mean we won't find a solution.
    
    With your permission, I'd like to task our team to investigate a powered armour that would allow us to support heavier nanocomposite plates by building weight support into the suit. Powered armour has seen use in recent conflicts, but current-generation military variants have more in common with tanks than infantry and can't possibly meet our mobility and space requirements. We believe the insights we've gained from studying the servos of the latest alien armour can be used to develop a power suit that is leaner and tougher than anything we've seen.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Wstępne badanie pancerza osobistego wykorzystywanego przez obcych przyniosło kilkanaście ważnych obserwacji, z których najważniejszą jest ta, iż kluczem do jego nadzwyczajnej efektywności jest wykorzystanie nanokompozytów.Jesteśmy w stanie skopiować rozwiązania tej technologii, do czego potrzebować będziemy dużych ilości węglowych nanorurek.
    
    Dotychczas produkcja nanorurek była czasochłonna, skomplikowana i kosztowna; jeszcze trudniejsze było łączenie ich w bardziej złożone struktury.Z wyżej wymienionych względów ich użycie dla celów technicznych ograniczone było do pokrywania niewielkich powierzchni najbardziej zaawansowanych technicznie samolotów i czołgów, praktycznie bez dalszych prób ich specyficznego kształtowania.Dla kontrastu, nanorurki, które znalazły się w zbroi obcych, skoncentowane są w wielu warstwach i noszą ślady niespotykanych sposobów formowania.Nasze metody wytwarzania węglowych nanorurek powinny ulec znaczącym modyfikacjom.
    
    Wierzę, że dysponując pancerzem pozyskanym od obcych, i angażując środki pozostające w naszym posiadaniu, uda nam się opracować nowe metody produkcji i obróbki nanorurek węglowych, co w efekcie powinno pozwolić na rozwinięcie technologii wytwarzania płytek nanokompozytowych, które, dalej, będą mogły być użyte przy produkcji nowego rodzaju pancerzy ochronnych.
    
    Niniejszy projekt będzie wymagał zużycia zasobów (finansowych i roboczogodzin) na znaczącym poziomie. Prace ruszą jak tylko otrzymamy pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've got a full report on the alien armour for you.
    
    It was something of a surprise to learn that the alien armour is made of a composite of plastics and carbon containing no metal whatsoever. In fact, the most important element is something with which humanity is already well-acquainted: carbon nanotubes. Carbon nanotubes (also known as CNTs or 'buckytubes') are cylindrical carbon molecules that are incredibly strong, one of the strongest materials known to humankind. They have been relatively little-used on Earth because of their extreme cost. No economical means of mass-production has been found to date, restricting their use to the most expensive programs on Earth, such as aeronautics and space exploration.
    
    The alien armour uses CNTs as its penetration layer, i.e. the layer that stops bullets and other incoming ordnance from penetrating into the body. The nanotubes are woven into long latticework patterns and recessed into a bed of hard polymer, backed by a layer of semi-liquid gel that very effectively dampens the energy of a blow and spreads the remaining force across a very large area. The final layer -- woven from flexible aramid fibre -- serves to contain the gel and doubles as a spall liner, catching any fragments that may be blown loose from the inside of the armour.
    
    Thanks to the conductive properties of carbon nanotubes, the armour performs very well against plasma. This makes sense. It is their weapon of choice and we would expect them to know how to protect against it. Because plasma weaponry appears to have limited penetration capabilities, the armour is able to disperse the heat before it can melt through the protective layers.
    
    The armour also performs pretty well against ordinary bullets and explosives, although it's not very effective against incendiary devices or flamethrowers. These weapons raise the atmospheric temperature around the wearer so that there is no place to dump the heat, effectively roasting the wearer inside his suit.
    
    Other features of the armour include servo-assisted movement in the boots, allowing the wearer to move more quickly, and a curious system built into the bracers that automatically assists the wearer's aim by selectively applying pressure to parts of the forearm. We are looking into many new uses for this technology.
    
    Adapting this armour to a human body would be impossible due to the differences in physique and the difficulty of working with the materials involved. However, I've written up a separate research proposal to investigate the possibility of designing and mass-producing our own armour using the alien suit as a template. It will be in your inbox presently.
    
    If you'll permit me, I'd like to raise a final issue with you, Commander. One of my researchers has toyed with a personal laser project over the last couple of months. While we were testing the alien armour, we allowed him to experiment with it in his downtime and we were astonished by the results. The relatively weak laser beam was hardly reduced as it passed through the armor.
    
    I know that we've long believed that effective man-portable laser weaponry is just a myth, but these suprise findings have reinvigorated my team. I'm hearing all sorts of interesting proposals. This armour will seriously dent our ability to use the aliens' plasma weaponry against them on the battlefield. If we could use lasers to pack a reasonable punch into a hand-held rifle, it could be the best response to their armor.
    
    Please give some thought to the laser weaponry ideas in your queue.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, pozwalam sobie przedstawić pełny raport dotyczący wyników badań Pancerza obcych.
    
    Główne spostrzeżenie płynące z naszych dociekań jest dosyć zaskakujące - jego konstrukcja w całości opiera się na kompozytach i nie wykorzystuje ani grama metalu.Co więcej, najważniejszym tworzywem użytym przez obcych są węglowe nanorurki, materiał znany już ziemskiej nauce i charakteryzujący się niesłychaną wytrzymałością.
    
    Jak sama nazwa wskazuje, węglowa nanorurka zbudowana jest z atomów węgla ułożonych przestrzennie w cylindryczny kształt o średnicy kilku nanometrów.Jak dotąd, nanorurki nie były szeroko używane w przemyśle, ze względu na bardzo wysokie koszty produkcji; stosowano je na ograniczoną skalę w niektórych (posiadających wielkie budżety) programach aeronautyki, eksploracji kosmosu i eksperymentalnych projektach wojskowych.
    
    W pancerzu obcych nanorurki tworzą wierzchnią warstwę nachodzących na siebie różnokształtnych płytek skutecznie zatrzymującą różne rodzaje pocisków.Warstwa ta zakotwiczona jest w kolejnej (wykonanej z niezwykle twardego polimeru), spoczywającej na półpłynnym tworzywie, którego funkcją jest rozprowadzanie niesionej przez pocisk energii kinetycznej na możliwie dużej powierzchni.Ostatnia warstwa, zbudowana z włókien aramidowych, spełnia funkcję dwojaką: pojemnika na wyżej wspomniane półpłynne tworzywo, oraz zabezpieczenia przed ewentualnymi odpryskami fragmentów pancerza powstałymi na skutek uderzenia.
    
    Dzięki znakomitemu przewodnictwu cieplnemu rurek węglowych, pancerz zapewnia bardzo dobrą ochronę nie tylko przed zwykłymi pociskami, ale także bronią plazmową i laserową.Zaleta ta jednak łatwo może obrócić się w wadę, kiedy pancerz narażony jest na atak bronią zapalającą - ta, podgrzewając powietrze wokół niego, uniemożliwia skuteczne odprowadzenie gromadzącego się ciepła. Wiąże się to z niezwykle nieprzyjemnymi następstwami dla noszącego pancerz Obcego, który łatwo w takim wypadku może zostać upieczony żywcem.
    
    Integralną cześcią konstrukcji pancerza jest system serwomechanizmów, z których część zlokalizowana jest w butach i pozwala na szybkie poruszanie się, a część tworzy system wzmocnień i podparć dla przedramienia, ułatwiając dokładne celowanie.Widzimy wiele potencjalnych zastosowań dla tej technologii.
    
    Przystosowanie tego pancerza dla potrzeb ludzkiego ciała nie wydaje się możliwe.Jednakże, wiele rozwiązań, które poznaliśmy, jesteśmy w stanie wykorzystać w zupełnie nowej konstrukcji. Przygotowaliśmy szczegółową specyfikację i plan badań nad nowym pancerzem; znajdzie go Pan w swojej poczcie.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've recovered a suit of alien body armour from the battlefield. This armour has been a plague to our soldiers; aliens wearing it have shrugged off shots that would have torn their unarmoured friends apart. It's not surprising that we still haven't managed to cut it open to perform an initial survey of its composition. We should investigate the armour's weaknesses as soon as we can, and perhaps ascertain a way to adapt it for our own uses.
    
    This project will require a moderate amount of lab time and funding. Work will start as soon as we have your authorisation, Commander.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, z pola walki udało nam się pozyskać praktycznie nieuszkodzony pancerz obcych.Relacje naszych żołnierzy opisujące jego niespotykaną odporność nie wydają się ani o jotę przesadzone; noszący go obcy z łatwością byli w stanie znieść ciężki ostrzał praktycznie każdego typu broni znajdującej się w naszym arsenale.Wystarczy, że powiem, iż żadne z naszych narzędzi - jak dotąd - nie było w stanie przegryźć się przez jego konstrukcję. Naszym priorytetem jest jak najszybsze poznanie silnych i słabych punktów tego pancerza, co może pozwolić na wykorzystanie tej wiedzy dla naszych przedsięwzięć.
    
    Niniejszy projekt będzie wymagał zużycia zasobów (finansowych i roboczogodzin) na poziomie średnim. Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: Where armour is concerned, the aliens' design philosophy seems to be, "If it works, let's use more of it." This new armour is similar in design to the alien body armour, but it does away with the compromises and delicate balances of light armour. Instead of just protecting the torso and head, the medium armour attempts to cover all vital areas with much more dense nanopolymer plates, including major arteries and sensitive nerve clusters. In comparison with the alien body armour, the medium suit has double the number of nanotube strands per square centimetre. As a result these plates are nearly impenetrable to standard human firearms and even the softer mesh covering the joints can stop bullets with disturbing ease.
    
    As I mentioned before, the suit strongly emphasises protection over mobility. The large trauma plates get in the wearer's way no matter what race or size he might be, and the dense nanotube polymers used are so heavy that the overall weight will slow down even an Ortnok. There are numerous mini-servos and other mechanical parts that help deal with some of the weight, but their effect is limited overall. Other devices are integrated into the armour to assist aiming and vision. These are quite interesting and we may be able to replicate them on a larger scale as weapon enhancements.
    
    The aliens seem to have designed this armour with the war against humanity in mind. Besides being virtually bulletproof, its performance against lasers, incendiary and plasma weapons is much improved over the Alien Body Armour. Aliens wearing this armour will suffer minimal damage from crossing open flame or brief shots from our flamethrower, but prolonged exposure will still overheat the suit and cook the alien inside.
    
    In better news, the armour does not fully enclose the alien, leaving some skin or breathing passages exposed to air. That means blister gas will remain effective, though it will take longer for the gas to reach its full effect.
    
    The alien suits won't fit our troops without modifications that would critically weaken them. We've taken a few stabs at replicating the dense nanopolymers, but our Workshop machinery is currently unable to weave so many nanotubes at once. I have a few ideas about how to upgrade it, though, as well as some designs for a new armour to take advantage of those upgrades. The proposal should be in your queue now, Commander.
    
    Now please excuse me, sir -- I was due in my rack twelve hours ago and I think my eyes are starting to bleed. Goodnight!
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Średni Pancerz okazał się konstrukcją powielającą rozwiązania zastosowane już przez obcych w ich podstawowym pancerzu. Tym razem, jeśli mogę się tak wyrazić, obcy po prostu "postawili na więcej" – więcej płytek ochronnych, większą grubość warstw nanorurek węglowych, więcej chronionych punktów na ciele przywdziewającego pancerz żołnierza. To proste podejście pozwoliło jednak na stworzenie pancerza, który jest niezwykle odporny na działanie konwencjonalnej broni prochowej przez nas używanej.
    
    Wysoka liczba płytek ochronnych wraz z zagęszczonym przeplotem nanorurek węglowych powoduje jednak, że Średni Pancerz obcych jest dosyć ciężki, co nie pozostaje bez wpływu na mobilność naszych wrogów na polu walki. W konstrukcji uwzględniono obecność prostych serwomechanizmów, ułatwiających zarówno poruszanie się, jak i celowanie, nie są one jednak w stanie kompletnie zniwelować efektu spowolnienia ruchów i reakcji, jaki wymusza waga tego pancerza. Dodam, że niektóre z wspomnianych serwomechanizmów i systemów wspomagających celowanie wydają się być bardzo interesującymi; aktualnie badamy je szczegółowo i wierzymy, iż część podpatrzonych rozwiązań uda nam się wykorzystać dla naszych celów.
    
    Przypuszczamy, że obcy skonstruowali Średni Pancerz specjalnie dla potrzeb prowadzenia wojny z ludźmi. Jego znakomita odporność na klasyczną broń prochową i dość dobra na broń laserową, zapalającą i plazmową dużo lepiej chroni żołnierzy przeciwnika, niż czyniły to pancerze dotychczas przez nich używane. Nasi żołnierze mogą wciąż efektywnie używać w walce miotaczy ognia, ale jak było już wspomniane, nowy pancerz zapewnia znacznie lepszą ochronę przed ogniem niż poprzednie konstrukcje obcych i lepiej, by nasi ludzie nie sfuszerowali pierwszego ataku – mogą nie mieć okazji do poprawek.
    
    Słabym punktem konstrukcji nowego pancerza jest wciąż nieobecność układów izolujących obcych od atmosfery oraz brak wewnętrznego, zamkniętego obiegu powietrza – dzięki temu nasze granaty gazowe powinny być wciąż dosyć skuteczne.
    
    Na koniec z przykrością musze poinformować, że nie znaleźliśmy prostego sposobu przystosowania Średniego Pancerza do potrzeb użytkowych naszych żołnierzy. Modyfikacje, jakie musielibyśmy wykonać poważnie obniżyły by jego walory do punktu, w którym całe przedsięwzięcie nie miałoby większego sensu. Jesteśmy jednak w stanie skopiować pewne rozwiązania, jakie zastosowali obcy, w projekcie naszej zupełnie nowej konstrukcji, nad której prototypem pracujemy już od pewnego czasu. Dokładną propozycję badawczą prześlę do Pana w osobnej poczcie.
    
    Myślę, że na razie to tyle, Dowódco. Proszę mi wybaczyć pewne błędy stylistyczne i literówki, ostatnie czterdzieści godzin spędziliśmy w laboratorium, rozbierając tę skorupę na czynniki pierwsze. Dobrej nocy.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've salvaged a new suit of alien armour from the field. It's much heavier than the alien armour we've encountered previously, and it seems to stop ordinary firearms without taking so much as a scratch. Its trauma plates are made of the densest CNT (Carbon Nanotube) weave I've ever seen. We need to research this armour right away to determine which weapons will remain effective against aliens wearing it, and to try and find a method to replicate it for our own troops. As long as we can't match this technology, we are at a severe disadvantage.
    
    This project will require a significant amount of lab time and funding. Work will start as soon as we have your authorisation, Commander.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, z pola walki odzyskaliśmy nieznany nam pancerz obcych. Waży on dużo więcej, niż pancerze używane przez wroga do tej pory i wygląda na to, że jest świetnie przystosowany do ochrony przed ogniem prowadzonym przy użyciu naszego standardowego uzbrojenia. Efekt ten osiągnięto prawdopodobnie dzięki zastosowaniu specjalnych płytek, wykonanych ze specyficznie "utkanych" węglowych nanorurek. Musimy jak najszybciej szczegółowo zbadać tę technologię i ustalić, jaka broń z naszego arsenału zapewni największą efektywność w walce z obcymi przywdziewającymi tę zbroję oraz spróbować znaleźć sposób na wykorzystanie jej rozwiązań dla ochrony naszych żołnierzy.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, my team and I are happy to report our test weapons are living up to all our expectations, and I'm submitting a new set of blueprints to your system for a laser-based defensive facility. You will now be able greenlight a new laser-based weapons facility for construction and produce the laser battery to install in that facility.
    
    Here are the highlights.
    
    What we've done is we've stripped down our pre-existing SAM turret design and modified it to fit an upscaled deuterium-fluoride reaction chamber. We've beefed up the electrical systems to help amplify beam output, adding several megawatts to power and several dozen kilometres to effective range. The turret servos have been completely replaced with a computer-controlled mag-lev system to improve accuracy.
    
    The result is that our new Base Defence Laser Turret is capable of tracking targets at any conceivable speed within Earth's atmosphere. It can lock on to targets almost instantly, and is powerful enough even at long range to damage UFO armour after only a few seconds of fire. Accuracy is good; the laser suffers much less from alien EW (Electronic Warfare) activity than missiles and can even predict basic evasive manoeuvres.
    
    Of course, as with any laser, range remains a problem. Atmospheric blooming limits effective range to only a few hundred kilometres. Weather effects and cloud cover can provide even more serious challenges and, in some conditions, could slash effective range by more than 50%. Lastly, the laser can only fire continuously for about 120 seconds before overheating comes into play, and it requires up to 60 seconds to cool down and recharge capacitors before it's ready to fire again.
    
    Despite these limitations, the Base Defence Laser Turret should provide an effective deterrent for most UFOs straying near our bases, and can provide assistance in shooting down alien craft at short range. It's going to be a good facility to have when one of our bases is in a pinch.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco.
    
    Z radością informuję, iż prototyp nowej broni przekracza nasze oczekiwania, i przedstawiam plany nowego laserowego systemu obrony baz. Może Pan dać zielone światło na ich budowę.
    
    Oto szczegóły.
    
    Rozmontowaliśmy wcześniej istniejące baterie rakiet i zmodyfikowaliśmy je tak, aby można było zamontować w nich komorę reakcji deuterowo-fluorkowej. Wzmocniliśmy systemy elektryczne, by podwyższyć moc promienia na wyjściu o kilka megawatów i zwiększyć zasięg o kilkadziesiąt kilometrów. Mechanizmy obrotowe wieżyczki zostały całkowicie zastąpione komputerowo sterowanym systemem mag-lev (magnetycznej lewitacji) w celu podniesienia celności.
    
    W wyniku powyższego wieżyczka laserowa jest zdolna do śledzenia toru lotu dowolnie szybkich pojazdów znajdujących się w ziemskiej atmosferze. Może niemal natychmiast złapać namiar na cel i jest wystarczająco potężna, aby mogła uszkodzić UFO znajdujące się w dużej odległości już po kilku sekundach prowadzenia ognia. Celność jest dobra; systemy walki elektronicznej wroga mają na nią dużo mniejszy wpływ niż na rakiety. Poza tym jest ona w stanie przewidzieć podstawowe manewry wymijające.
    
    Oczywiście, tak jak w przypadku pozostałych laserów, kwestia zasięgu nadal jest problemem. Zanieczyszczenia atmosfery w istotny sposób powodują jego zmniejszenie. Warunki pogodowe i pokrywa chmur stanowią poważne wyzwanie, w niektórych przypadkach zmniejszając zasięg o 50%. Poza tym laser może prowadzić ogień ciągły przez ok. 120 sekund, zanim nie dojdzie do przegrzania, po czym potrzebuje 60 sekund na ochłodzenie i naładowanie kondensatorów.
    
    Pomimo tych ograniczeń Wieżyczka Laserowa powinna stanowić efektywny czynnik odstraszający dla większości UFO przed zbliżaniem się do naszych baz. Może poza tym zapewnić pomoc przy zestrzeliwaniu statków obcych znajdujących się w niewielkich odległościach. Z pewnością instalacja ta przyda się, gdy któraś z naszych baz będzie zagrożona.
    
    --mjr Paul Navarre

en: Our CW laser program has been successful in miniaturising and lightening the necessary components for a powerful deuterium-fluoride reaction. We want to prototype some of our upgrades in existing surface-to-air laser arrays, allowing us to track and fire continuous high-powered beams at a power level that our plants can comfortably handle.
    
    Given the various shortcomings of our SAMs (Surface-to-Air Missiles) against alien technology, I don't need to tell you all the advantages of having a direct-fire laser defence system. It won't be a full replacement for our missile installations, but it's definitely an avenue worth exploring in order to help defend our bases from alien incursions.
    
    Please approve this program at your discretion, Commander.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco.
    
    Przedstawiam kolejną propozycję badań z zakresu broni laserowej. Każda z nich, niestety, musi być rozpatrywana oddzielnie ze względu na różnice technologiczne: rozmiar broni, zapotrzebowanie na energię, złożoność i systemy z nią związane.
    
    Dzięki programowi badań nad laserami udało się z sukcesem zmniejszyć zarówno rozmiary ,jak i wagę komponentów. Jednakże wszystko to dotyczyło jedynie broni piechoty, ew. małych dział. Chcielibyśmy ulepszyć istniejące naziemne systemy obronne typu ziemia-powietrze, co pozwoliłoby nam na namierzanie i ostrzeliwanie wroga wysokoenergetycznym promieniem lasera zasilanym energią, którą nasze elektrownie mogłyby bez problemu wytworzyć.
    
    Ze względu na niewielką skuteczność baterii rakiet w starciu z technologią obcych, nie muszę chyba przypominać, jak ważne jest stworzenie efektywnego laserowego systemu obronnego. Nie zastąpi on wprawdzie w pełni obecnych instalacji, ale niewątpliwie pomysł, który może nam pomóc w obronie baz, jest wart zbadania.
    
    Proszę o zezwolenie na rozpoczęcie badań.
    
    --mjr Paul Navarre

en: Blueprints -- Alien Containment Facility
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Research Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 16 February 1958
    
    By: Maj. Marcel LeClerc, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The first priority of the Extraterrestrial Response Unit is to prepare for a time when it may be needed. The PHALANX Containment Facility is an important part of any invasion response plan. It contains atmospheric habitation chambers, interrogation machinery, nutrition distribution units, and all the other apparatus required to sustain any extraterrestrial life that we could comprehend.
    
    Firstly, the airtight habitation chambers provide a place to store and keep extraterrestrials (EXT) for a significant period of time. Their atmosphere generators are capable of pumping any individual chamber full of any desired mix of gases. This can provide an EXT with breathable air for at least several weeks, well beyond the expected lifespan for a specimen in our research programs. Trace elements that do not occur naturally on Earth may be difficult to come by, but the likelihood of this becoming an impediment to our research is infinitessimal. In a worst-case scenario, the atmosphere generators are designed to allow links to recovered life support equipment.
    
    Secondly, waldo-operated medical and interrogation apparatus is present in each habitation chamber, able to apply sedation, medication or other chemical injections via a pneumatic dart launcher, or to administer electroshocks for interrogation purposes. There is also a so-called "panic button" installed on each chamber individually and in the control room for every block of chambers. The panic button can immediately incinerate the contents of its chamber during an emergency.
    
    The chambers and corridors of the Containment Facility are specially designed to allow EXTs of any shape and size to be transported and held. The facility also has a fully-equipped cryo-morgue to store corpses and samples for later review.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    In the case of an invasion, the Containment Unit should be used to its full extent, storing both live and dead EXTs for research and allowing us to examine them in their living state. There is no greater priority than the discovery of the thought processes of the extraterrestrial mind, to learn their motivations and perhaps find a compromise, an opportunity for communication, or a suitable counterstrategy to neutralise the enemy once and for all.
    
    If a PHALANX base were to be attacked, immediate consideration should be given to hit the panic button on the entire Containment Facility. Unless there are irreplaceable specimens in storage, we cannot risk the attacking EXTs freeing their captured comrades. Immediate and complete sedation is another, more risky strategy -- however, I stress that we will not win a war with half measures.
    
    
    Addenda
    
    To whatever future Commanders might be reviewing this file: Keep in mind that the machinery in the Containment Facility, like a fair portion of PHALANX equipment, has yet to undergo its true acid test against an extraterrestrial force. Upgrades or adjustments may be required for it to perform up to its design spec.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Kwarantanna
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 16 Lutego 1958
    
    Przez: Płk Marcel LeClerc, Dowódca bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    Jedynym sensem istnienia jednostki interwencyjnej PHALANX jest przygotowanie się do momentu, kiedy może ona zostać wezwana do działania.Moduł bazy pozwalający na odseparowanie i czasowe utrzymywanie przy życiu obcych jest ważną częścią każdego planu postępowania opracowanego na ewentualność inwazji istot pozaziemskich.Wyposażona w habitaty atmosferyczne, aparaturę do przesłuchań, przyrządy do podawania pokarmu i wszystkie inne, które w naszej ocenie mogą być przydatne przy próbach podtrzymywania życia pozaziemskiego, Izolatka obcych została zaprojektowana właśnie dla wyżej wymienionego celu.
    
    Hermetyczne komory habitacyjne służą do przechowywania organizmów pozaziemskich przez dłuższy okres. Zainstalowane w nich generatory atmosferyczne są w stanie wypełniać dowolne komory pożądaną mieszanką gazów. To zapewni obcym dopływ powietrza wystarczający na co najmniej kilka tygodni, czyli znacznie dłużej niż przewidywana długość życia przedmiotu naszych badań. Pierwiastki śladowe nie występujące na Ziemi mogą być trudne do zdobycia, ale prawdopodobieństwo, że utrudni to nasze badania, jest niewielkie. Najgorszy scenariusz zakłada, że generatory atmosferyczne zostaną wykorzystane w połączeniu z systemami podtrzymywania życia pozyskanymi na obcych.
    
    W każdej komorze habitacyjnej obecne są także przyrządy do zabiegów medycznych i przesłuchań. Umożliwia to podawanie środków uspokajających, leczniczych i dowolnych innych poprzez pneumatyczną wyrzutnię strzałek usypiających, oraz poddawanie obcych działaniu elektrowstrząsów. Przy każdej komorze oraz w pokoju kontrolnym zainstalowany został także "przycisk destrukcji". W razie wystąpienia sytuacji wyjątkowej umożliwia on natychmiastowe spalenie zawartości habitatów.
    
    Komory oraz korytarze budynku zostały opracowane w sposób umożliwiający transportowanie obcych o dowolnych rozmiarach. Budynek zawiera także w pełni wyposażoną kostnicę kriogeniczną do przechowywania zwłok oraz próbek, w celu późniejszego ich przestudiowania.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Izolatka obcych powinna być wykorzystywana zarówno do przechowywania zwłok, jak i do badania żywych osobników. Nie istnieje priorytet wyższy od poznania procesów myślowych pozaziemskiego mózgu, opracowania sposobu komunikacji czy odkrycia motywacji obcych. Zrozumienie wroga jest konieczne dla zaplanowania właściwej strategii obrony.
    
    W przypadku ataku na bazę PHALANX, należy natychmiast wziąć pod rozwagę wciśnięcie wszystkich "przycisków destrukcji". Jeśli w magazynie nie ma unikatowych gatunków, nie możemy ryzykować oswobodzenia schwytanych obcych przez ich rasę. Natychmiastowe uśpienie obcych poprzez podanie dużej dawki substancji uspokajających to druga opcja. Chciałbym jednak zaznaczyć, że wojny nie wygramy półśrodkami.
    
    
    Dodatki
    
    Do przyszłych Dowódców, którzy mogą przeglądać ten dokument: Należy mieć na uwadze, że narzędzia w Budynku Kwarantanny, tak jak spora ilość wyposażenia PHALANX, stanowią projekcję naszych przewidywań w stosunku do tego, co może być konieczne dla izolowania istot pozaziemskich. W przyszłości, by osiągnąć pożądaną funkcjonalność, mogą być wymagane modernizacje i poprawki.

en: Blueprints -- Command Centre
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 30 July 2027
    
    By: Dr. Richard Strohm, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    To any noble personages reading this report -- yeah, right -- I should warn you that I'm somewhat drunk and am dictating the last of my paperwork before they close the base down forever. And I'll probably be long-dead before anyone digs up any info about this old project, so I can't get in trouble for whatever I say here. Just for the record, the bastarding SecDef can get buggered with a chainsaw. 'Budget cuts' my ass.
    
    Anyway, we've made some upgrades to the CC lately, so I've got to submit a new report.
    
    The Command Centre is the nerve centre of any PHALANX base. It coordinates all base activity from research to engineering, it gathers and interprets data from our radar installations, it serves as a war room for mission planning, and it is the C3 (Command/Control/Communications) hub that launches and directs our air-to-air interceptions. A base can still operate without a functional Command Centre, but it would be blind, deaf and dumb; our interceptors couldn't even launch for lack of traffic control.
    
    The CC is packed floor to ceiling with a brand new H-9000 mainframe and state-of-the-art communications gear, all of which is being ripped out by a gang of jackhammer-equipped thugs even as we speak. This equipment can't function without a power plant to supply it with enough electricity.
    
    In my experience, most of the command staff actually lives in the CC, but I'm told that lower-ranking individuals do get to see their bunks once every few days. Speaking for myself, though, that's anecdotal evidence at best.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    In the unlikely event that this type of installation is ever built again, keep it supplied with enough power to run it properly, and place it in a well-protected spot some distance from the entrance and hangars. If a base does get attacked, defending the CC should be a top priority, because without it we will be unable to put up any kind of effective fight until it can be repaired.
    
    
    Addenda
    
    Addendum, Executive Officer Abel S. Howard, 18 March 2084:
    
    The old CC blueprints have been updated by our engineers to replace the ancient H-9000 mainframe and terminals with up-to-date holo-workstations and a fresh supercomputer installation. All other components are still viable and effective.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Centrum Dowodzenia
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 30 Czerwca 2027
    
    Przez: Dr Richard Strohm, Dowódca bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    Do wszystkich szacownych person czytających ten raport -- tia, jasne -- Powinienem was ostrzec, że jestem trochę pijany i dyktuję końcówkę mojej papierkowej roboty na chwilę przed tym, jak zamkną tę bazę na zawsze. Zapewne będę już dawno martwy, kiedy ktoś dokopie się do jakichkolwiek informacji na temat tego starego projektu, więc nie będę miał żadnych problemów w związku z tym, co tu piszę. Przy okazji: niech ten skurczybyk, Sekretarz Obrony, przytnie sobie własny tyłek w ramach swoich ulubionych cięć budżetowych.
    
    W każdym razie ja swoją robotę zamierzam dokończyć – oto raport dotyczący ostatnich zmian w wyposażeniu Centrum Dowodzenia.
    
    Centrum Dowodzenia jest sercem każdej bazy PHALANX. Koordynuje wszystkie działania w bazie, od badań po inżynierię; gromadzi i interpretuje dane z instalacji radarowych oraz służy jako centrum strategiczne, w którym planuje się przebieg misji. Jest także tak zwanym ośrodkiem 3K (Kierowania/Kontroli/Komunikacji) który zarządza i kieruje wszystkimi naszymi walkami powietrznymi. Baza mogłaby nadal funkcjonować bez Centrum Dowodzenia, ale byłaby ślepa, głucha i głupia; nasze samoloty przechwytujące nie mogłyby nawet wystartować z powodu braku systemu zarządzania ruchem.
    
    Centrum Dowodzenia jest wypełnione od podłogi do sufitu całkowicie nowymi serwerami H-9000 i najnowszym sprzętem do komunikacji, zasilanym przez prąd z naszej wewnętrznej elektrowni. Na marginesie dodam, że wszystko jest właśnie rozrywane na części przez zbirów z młotami pneumatycznymi.
    
    Z moich doświadczeń wynika, że większość personelu zarządzającego żyje w Centrum Dowodzenia, ale mówiono mi, że niższym stopniem pracownikom udaje się zobaczyć swoją pryczę raz na kilka dni. Moim zdaniem to tylko plotka.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    W mało prawdopodobnym wypadku wybudowania tego modułu bazy w przyszłości należy jej zapewnić moc potrzebną do poprawnego działania i umieścić w dobrze strzeżonym miejscu, daleko od wejścia do bazy i hangarów. Jeśli baza zostanie zaatakowana, obrona Centrum Dowodzenia powinna być najwyższym priorytetem, ponieważ w przypadku jego zniszczenia nie będziemy w stanie stawić wrogowi jakiegokolwiek efektywnego oporu.
    
    
    Dodatki
    
    Uzupełnienie, Szef sztabu Abel S. Howard, 18 Marca 2084:
    
    Po wymianie antycznego serwera H-9000 i terminali na współczesne hologramowe stacje robocze, stare plany Centrum Dowodzenia zostały uaktualnione przez naszych inżynierów. Wszystkie pozostałe komponenty są nadal wydajne i nadają się do użytkowania.

en: Blueprints -- Entrance
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 26 January 1958
    
    By: Maj. Marcel LeClerc, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The Base Entrance is the first structure built at any new PHALANX location. It is the primary -- and sometimes only -- way for equipment and personnel to enter the base. It consists of a vehicle ramp and a stairway that allow easy movement between base and surface. A small, camouflaged gatehouse is built on top for security and will also hide the entrance from flyovers. Like all our surface installations, it is coated with radar- and infrared-absorbing paints to reduce the chance of detection.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    By its very nature, the Entrance is one of the most vulnerable facilities in any base. Hostile extraterrestrials will almost certainly attempt to gain access here. It is one of the focal points for the defence of a base, and should be placed at a considered distance to the Command Centre so that on-duty soldiers can respond to an attack with utmost alacrity without putting the CC at risk.
    
    On its own the Entrance facility has little tactical value. It can be assumed that any EXTs will merely try to hold the Entrance and choose more tempting targets to actually assault, since the Entrance usually contains nothing volatile and it has no areas that are particularly sensitive to destruction. Having no advanced equipment or components, it is also quick and cheap to repair. If damaged, other structures can temporarily take over the Entrance's functions without significantly impeding base operation.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Wejście
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 26 Stycznia 1958
    
    Przez: płk Marcel LeClerc, Dowódca bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Ze względu na swoją lokalizację, Wejście jest jedną z najbardziej zagrożonych struktur w bazie. Obcy będą z pewnością próbować się tutaj dostać. W związku z tym budynek ten powinien znajdować się w odpowiednio dużej odległości od Centrum Dowodzenia, tak by żołnierze będący na służbie mogli odpowiedzieć na atak z pełnym zaangażowaniem, nie wystawiając równocześnie CD na pewne ryzyko.
    
    Wejście samo w sobie nie ma zbyt wielkiego znaczenia strategicznego. Można założyć, że obcy potraktują Wejście jako drogę do bardziej kuszących miejsc docelowych w związku z tym, że moduł z reguły nie zawiera niczego, co mogłoby naruszyć bezpieczeństwo bazy, ani obszarów szczególnie wrażliwych na uszkodzenia. Pozbawione jest także zaawansowanego ekwipunku i komponentów, co czyni jego naprawę szybką i tanią. W razie uszkodzenia Wejścia inne struktury mogą tymczasowo przejąć jego funkcje, co nie wpłynie znacząco na funkcjonowanie bazy.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Blueprints -- Missile Battery
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 18 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Missiles have gotten more and more dangerous since World War 2, while countermeasure technologies have only been becoming effective since the start of the 21st century. In a contest between attack and defence, the attacker has always had the advantage. However, this has not deterred the aliens from developing defences to blow our minds.
    
    As an example, GEU forces have engaged alien craft with SAMs (Surface-to-Air Missiles) in the skies above Bonn. Forty missiles were launched from batteries across Europe while they had radar lock on two of the alien craft. Later, nearby infantry units fired between twelve and fifteen shoulder-mounted anti-air weapons.
    
    The number of hits scored? One. Just one. The UFO suffered a minor drop in acceleration during its landing at Bonn and later took off again without a hitch.
    
    The conclusions are obvious: alien EW (Electronic Warfare) capability is miles in advance of our own. However, we at PHALANX have made a thorough study of the sole hit scored, and it was not a matter of luck. What happened is that the UFO exposed itself at a less stealthy angle while dodging other incoming munitions, allowing the missile to hold lock all the way to its target.
    
    This proves that the aliens are not invulnerable to our missiles. We simply need the best ones for the job. These realisations have led us to adapt some old missile battery plans and reequip them with brand-new launchers. Our results are promising.
    
    The battery consists of 4 launchers that 'pop up' to the surface when engaging a target. Each launcher carries 20 of the AA51 "Cicada" SAM. This is the most advanced missile on Earth, packing more electronics than an airliner, designed to knock enemy aircraft right out of the sky regardless of how fast they're going. There is no better emergency defence weapon on the planet at the time of this writing.
    
    Against alien craft, the "Cicada"'s chances to hit will still be low, but in sufficient numbers it will hurt them. The missile and its electronics suite are of course highly expensive, well outside our budget range in the numbers required to succesfully engage incoming UFOs. Fortunately the UN has agreed to supply us all standard SAMs from its own strategic reserves at no cost to us.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    If built at one of our bases, the missile battery can be ordered to engage any UFO in range or wait until a UFO is identified as preparing to attack the base in question. This decision is up to the Base Commander. Assisting our interceptors by 'softening up' a UFO with SAMs would help take some of the pressure off our pilots and aircraft, but there is simply no way to completely hide our missile launches despite our best attempts to camouflage them. Repeated large-scale launches will give away our position sooner or later.
    
    The missile battery will be at moderate risk during a base attack. It is designed to prevent base attacks; if one has gotten through, it should no longer matter to the current attackers unless they're paving the way for a follow-up. It may be a tempting target of opportunity, however, because while our missiles are well-protected they will detonate if subjected to enough abuse. An explosion in the missile battery could have disastrous effects on the facility and the base at large.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Bateria Rakiet
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 18 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Począwszy od czasów Drugiej Wojny Światowej rakiety stają się coraz groźniejszą bronią, podczas gdy środki przeciwdziałania temu zagrożeniu stały się efektywne dopiero od początku XXI wieku. W starciu dwóch sił, to atakujący ma zawszę przewagę. Jednakże nie powstrzymało to obcych od wynalezienia środków obronnych przekraczających nasze najśmielsze wyobrażenia.
    
    Przykład: jednostki GEU związały walką statek obcych przy użyciu SAM (Surface-to-Air Missiles, rakiet ziemia-powietrze) w przestrzeni powietrznej Bonn. Z baterii rozmieszczonych w Europie wystrzelono czterdzieści rakiet, do dwóch namierzonych radarem maszyn obcych. Następnie stacjonująca w pobliżu jednostka piechoty wystrzeliła od dwunastu do piętnastu rakiet z ręcznej broni przeciwlotniczej.
    
    Ilość trafień? Jedno. Tylko jedno. UFO doznało niewielkiego spadku przyśpieszenia podczas lądowania w Bonn, a później wystartowało bez żadnych komplikacji.
    
    Wniosek jest oczywisty: możliwości walki elektronicznej obcych znacznie przekraczają nasze własne. Niemniej jednak my, w PHALANX, przebadaliśmy przypadek tego jedynego trafienia i nie była to kwestia szczęśliwego trafu. Stało się tak, gdyż UFO odsłoniło się z najmniej zabezpieczonego przed namierzeniem kąta w momencie unikania innych nadciągających rakiet, pozwalając tej jednej na osiągnięcie celu.
    
    Dowodzi to, iż obcy nie są nie do zranienia dla naszych rakiet. Po prostu potrzebujemy najlepszego sprzętu, aby sprostać zadaniu. W tym celu zaadaptowaliśmy plany starych baterii rakiet i przezbroiliśmy je w najnowsze wyrzutnie. Rezultaty są obiecujące.
    
    Bateria zawiera 4 wyrzutnie, które „wyskakują” na powierzchnię w momencie namierzania celu. Każda wyrzutnia uzbrojona jest w 20 rakiet SAM AA51 „Cicada”. Są to najbardziej zaawansowane rakiety na Ziemi, posiadające więcej elektroniki niż Jumbo Jet, zaprojektowane do strącania z nieba wrogich samolotów bez względu na ich prędkość. Na dzień dzisiejszy na całej planecie nie znajdzie się lepszej broni defensywnej.
    
    Przeciwko maszynom obcych szanse na trafienie wciąż są niskie, lecz odpowiednia liczba rakiet doprowadzi do zadania przeciwnikowi uszkodzeń. Rakiety i ich elektronika są oczywiście bardzo drogie, w liczbie wymaganej do efektywnego związania walką nadciągających UFO pozostają poza naszymi możliwościami finansowymi. Na szczęście ONZ zgodziło się na swój koszt zaopatrywać nas ze swoich rezerw strategicznych we wszystkie standardowe rakiety SAM.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Jeśli wybudujemy ten moduł w jednej z naszych baz, bateria rakiet może otrzymać rozkaz związania walką każdego UFO w zasięgu lub oczekiwania na moment, w którym cel UFO zostanie rozpoznany jako próba ataku na bazę. Ta decyzja należy do Dowódcy Bazy. Asystowanie naszym myśliwcom i „zmiękczanie” UFO przy pomocy rakiet SAM, pozwoli odciążyć naszych pilotów i ich maszyny, aczkolwiek należy pamiętać, że pomimo naszych największych starań nie jesteśmy w stanie całkowicie zakamuflować naszych wyrzutni rakiet. Powtarzające się na szeroką skalę salwy rakietowe zdradzą naszą pozycję prędzej czy później.
    
    Bateria rakiet podczas ataku na bazę będzie pod zróżnicowanym zagrożeniem. Została zaprojektowana aby zapobiegać takim atakom; jeśli jednak któryś sforsuje naszą obronę, nie powinna znajdować się na liście celów, chyba że atakujący chcą utorować drogę dla posiłków. Jeśli zaistnieje taka sposobność bateria rakiet może okazać się interesującym celem; pomimo iż nasze rakiety są dobrze zabezpieczone, wystawienie ich na silny atak może doprowadzić do eksplozji. Wybuch wewnątrz baterii rakiet może mieć katastroficzne skutki zarówno dla samej instalacji, jak i dla całej bazy.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Blueprints -- Large Hangar
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 11 August 2008
    
    By: Gen. E. Baxter, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Due to the recent restructuring of our airfleet, we've had to make a complete reassessment and redesign of our hangar facilities. The VTOL (Vertical Take-Off and Landing) requirement for all new PHALANX aircraft has eliminated our need for runways. This has allowed us to move all hangar facilities into the actual base to improve security and response times.
    
    The Large Hangar provides underground space to store and maintain 1 large VTOL aircraft. Repairs, rearmament and refuelling can be carried out in complete obscurity. The aircraft never even sees the light of day until it's time for launch. During a launch, the hangar roof folds open and the large hydraulic lift raises the aircraft to a position above the roof where it can safely take off.
    
    For landing procedures, the lift features several tall catchhooks that -- once engaged by the undercarrige of a hovering pilot -- gently pull the aircraft down into a landing position. The catchhooks can intelligently adjust their own grip and even pass the grip from hook to hook to properly line up the undercarriage for landing. Once the catchhooks have snared the undercarriage and pulled it down to the landing surface, all the pilot needs to do is power down his engines. The system is simple and easy to use once a pilot gets the hang of it.
    
    A nearly-identical system has been implemented for the Small Hangar.
    
    The Large Hangar cannot house small craft due to incompatible support equipment such as fuel lines.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The primary function of the Large Hangar is to house dropships for rapid deployment of troops to sites of alien activity. Alternately it can house and support larger combat craft. Please refer to specific aircraft files to review their capabilities and deployment strategy.
    
    Every PHALANX aircraft requires 1 hangar of appropriate size for storage, maintenance and deployment.
    
    Hangars are a particularly vulnerable installation due to their direct connection to the surface. They will be a primary point of entrance for any extraterrestrial attackers. They are an extreme damage risk, filled with volatiles such as jet fuel and possibly high-explosive aircraft munitions. Worse, any aircraft left behind at the base will be a highly tempting target; severe damage to our interceptors -- or even more frightening, the dropship -- might put us out of action for weeks.
    
    If possible, all aircraft should be scrambled before an impending base attack and moved out of the area until the attack is over. They may be engaged in the air by an approaching UFO, but at least they will have the advantage of being able to manoeuvre. Still, this may not always be a viable tactic. Scrambling our craft within range of a heavily-armed attack ship could have more disastrous results than leaving them in their hangars, as tempting a target as that would make them.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Duży Hangar
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 11 Sierpnia 2008
    
    Przez: Gen. E. Baxter, Dowódca bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    Restrukturyzacja naszej floty powietrznej wymusiła przeprojektowanie i przebudowę naszych hangarów. System VTOL (Vertical Take-Off and Landing - Pionowy Start i Lądowanie), stosowany we wszystkich nowych samolotach PHALANX, umożliwił całkowite zrezygnowanie z pasów startowych. Pozwoliło to na umieszczenie instalacji hangaru w rzeczywistej bazie, zwiększając ich bezpieczeństwo oraz zmniejszając czas potrzebny na dotarcie do pojazdów powietrznych.
    
    Duży hangar zapewnia podziemną przestrzeń niezbędną do przetrzymywania i serwisowania dużego samolotu VTOL. Naprawy, przezbrajanie oraz tankowanie odbywają się w całości w mrokach podziemnej instalacji, a maszyna ujrzy światło dzienne dopiero podczas sekwencji startowej. Dach hangaru składa się, a następnie potężny hydrauliczny podnośnik wynosi samolot ponad jego poziom, skąd może on bezpiecznie wystartować.
    
    Podnośnik wyposażony jest w kilka wysokich zaczepów, o które zahacza podwozie maszyny pilota, delikatnie ściągających maszynę w dół. Zaczepy potrafią inteligentnie dopasować swoją siłę, oraz przekazywać ją z jaka do haka, aby prawidłowo ustabilizować podwozie do lądowania. Kiedy zaczepy schwytają samolot i osadzą go na platformie, wszystko, co pilot musi zrobić, to wyłączyć silnik. System jest prosty i łatwy w użyciu, jak tylko pilot się z nim zapozna.
    
    Praktycznie identyczny system zastosowano w małych hangarach.
    
    W dużym hangarze nie mogą stacjonować małe maszyny ze względu na brak kompatybilności infrastruktury (np. linii paliwowych).
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Główna funkcją dużego hangaru jest umożliwienie transportowcom błyskawicznego zrzutu piechoty w obszarze aktywności obcych. Alternatywnie, mogą w nim stacjonować i być serwisowane większe myśliwce. Proszę odwołać się do plików zawierających specyfikacje maszyn w celu zapoznania się z ich możliwościami i strategią.
    
    Każda maszyna PHALANX wymaga odpowiedniej wielkości hangaru do jej serwisowania i dyslokacji.
    
    Hangary są szczególnie podatne na ataki z powodu ich bezpośredniego połączenia z powierzchnią. Będą głównymi miejscami, przez które rozpoczną szturm jednostki obcych. Są wysoce narażone na uszkodzenia, pełne środków wybuchowych i łatwopalnych, takich jak paliwo lotnicze oraz różne rodzaje uzbrojenia. To nie koniec; każdy samolot znajdujący się w bazie stanie się bardzo kuszącym celem, a uszkodzenia naszych myśliwców lub - co gorsza - desantowców mogą wykluczyć nas z akcji na wiele tygodni.
    
    W miarę możliwości, wszystkie samoloty powinny zostać rozproszone przed spodziewanym atakiem i wyprowadzone z obszaru do czasu zakończenia walk. Mogą zostać zaatakowane przez zbliżające się UFO, ale będą miały szansę stawić im czoła. Jednakże ta taktyka nie zawsze jest odpowiednia. Wysłanie naszych maszyn w pobliże ciężko uzbrojonych statków obcych może dać bardziej katastrofalne rezultaty, niż pozostawienie ich w hangarach, gdzie stanowią kuszące cele.
    
    
    Dodatki
    
    Brak

en: Blueprints -- Hospital
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Surgeon-Captain Helen Floydd, Medical Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This conflict is going to be ugly, Commander. In order to treat the heavily-injured battlefield casualties we're going to see, we need advanced facilities with equipment no standard civilian or military hospital has available. This much is obvious; hundreds died needlessly in Mumbai hospitals because no proper machinery was available to treat the horrific bone-deep plasma burns inflicted by the alien weapons. We must be better prepared than that.
    
    The old PHALANX hospital designs are woefully inadequate to deal with the coming storm. They have never been updated since their creation in 1960 and contained little to no purpose-designed equipment. In the end we've had to completely replace them with new plans created by myself, with the help of Cdr. Navarre and our building experts. How the previous management expected to deal with battle wounds from unknown alien weaponry I will never know.
    
    As it stands, our hospital facilities are now the finest in the world. We are the leading experts in treating burn trauma, especially the removal and regeneration of charred tissue. We encourage injured flesh to regrow itself through intensive therapy which includes a heavy course of drugs, electrical nerve and muscle stimulation, and nanobot infusions directly into the wound. Theoretically, we should be able to restore any living human being to full health in six weeks. This includes psychological evaluation and injury counselling. Lighter injuries will of course take less time to heal.
    
    We also have facilities to carry out amputation and major bionic surgery. Powerful cybernetic limbs have been made available to us by our military sources around the world, as well as armoured torso cages, electronic eyes and other internal machinery. These can be installed into our soldiers at the Hospital facility to upgrade their combat efficiency if we can afford the high cost and convalescence time.
    
    The Hospital requires a Power Plant to fuel its high and continuous electricity demand.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Every base with armed-response troops should contain a Hospital for treatment. If there is no PHALANX Hospital available, soldiers will have to be sent out to standard hospitals where suboptimal treatment could result in a permanent loss of ability or even death.
    
    The advantages of upgrading our soldiers with mechanical parts should be obvious. These procedures can only be performed on a healthy body; convalescing troops who have sustained recent physical hardships or surgery must complete their convalescence before they can become eligible for bionic upgrades. Keep in mind also that bionic limb or eye replacement may have a negative impact on the patient's morale.
    
    Tactically, the Hospital is a moderate threat area. The aliens may try to kill our wounded and deprive us of proper medical facilities, but it is relatively unlikely that any attackers would select the Hospital as their primary target. Still, if we are attacked, a guard should be posted at the Hospital immediately.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Szpital
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: kpt. Helen Floydd, JBR: Sekcja Medyczna, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    To będzie paskudny konflikt, Dowódco. Aby odpowiednio zająć się ciężko rannymi, będziemy potrzebować zaawansowanego zaplecza medycznego, którego dziś nie posiada żaden cywilny ani wojskowy szpital. Tego jesteśmy pewni. Setki ludzi straciły życie w szpitalach w Bombaju, z powodu braku odpowiedniego wyposażenia do leczenia strasznych, sięgających kości oparzeń plazmowych zadanych przez broń obcych. Musimy być lepiej przygotowani.
    
    Stare projekty szpitali PHALANX okazały się mało przydatne dla naszych potrzeb. Nieaktualizowane od czasu ich powstania w 1960 roku zawierały w większości przestarzałe dane. W końcu zdecydowaliśmy się zastąpić je nowymi planami, przygotowanymi przeze mnie we współpracy z majorem Navarre i naszymi ekspertami ds. budownictwa. To, jak poprzedni zarząd miał zamiar zajmować się ranami zadawanymi przez broń wroga, pozostanie dla mnie na zawsze tajemnicą.W chwili obecnej nasze szpitale są najlepszymi na świecie. Jesteśmy ekspertami w leczeniu urazów oparzeniowych, szczególnie w usuwaniu i regeneracji nadpalonej tkanki. Poprzez trudną terapię, na którą składa się intensywny cykl podawania leków, elektryczna stymulacja nerwów i mięśni oraz bezpośrednie zastrzyki w ranę wykonywane za pomocą nanobotów, stymulujemy uszkodzone ciało do regeneracji. Teoretycznie powinniśmy być zdolni przywrócić każdego człowieka do pełni zdrowia w ciągu sześciu tygodni, wliczając w to ekspertyzę psychologiczną oraz doradztwo dotyczące rehabilitacji. Leczenie lżejszych urazów zajmie rzecz jasna mniej czasu. Jesteśmy także w posiadaniu sprzętu pozwalającego na przeprowadzanie poważnych zabiegów chirurgii bionicznej. Nasi dostawcy z całego świata udostępnili nam potężne cybernetyczne kończyny, wzmocnione klatki piersiowe, elektroniczne oczy oraz szereg innych implantów. W naszych szpitalach możemy wyposażyć w nie żołnierzy w celu zwiększenia ich skuteczności bojowej, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie pozwolić sobie na wysoki koszt i długi okres rekonwalescencji.Szpital jest zależny od Elektrowni ze względu na jego wysokie, nieustające zapotrzebowanie na energię elektryczną.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każda baza, w której stacjonują grupy szturmowe, powinna posiadać Szpital. W przypadku braku Szpitala PHALANX żołnierze będą wysyłani do zwykłych szpitali, gdzie niższy standard leczenia może prowadzić do permanentnej utraty zdrowia lub nawet zgonu.
    
    Korzyści płynące ze zwiększania sprawności naszych żołnierzy za pomocą części biomechanicznych powinny być dla każdego oczywiste. Żołnierze wracający do pełni zdrowia po niedawnych urazach fizycznych lub operacji muszą poczekać aż zakończy się ich rekonwalescencja, zanim będą mogli zostać poddani procesowi usprawnień bionicznych. Należy mieć na uwadze fakt, że wymiana ręki czy oka żołnierza na biomechaniczny implant może mieć negatywny wpływ na jego morale.
    
    Z punktu widzenia strategicznego, Szpital należy do miejsc średnio zagrożonych podczas ataku na bazę. Obcy mogą próbować zabić naszych rannych i pozbawić nas odpowiedniego sprzętu medycznego, ale mało prawdopodobne jest, że Szpital będzie ich głównym celem. Mimo wszystko, jeśli zostaniemy zaatakowani, do Szpitala powinna zostać wysłana odpowiednia ochrona.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Blueprints -- Small Hangar
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 11 August 2008
    
    By: Gen. E. Baxter, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Due to the recent restructuring of our airfleet, we've had to make a complete reassessment and redesign of our hangar facilities. The VTOL (Vertical Take-Off and Landing) requirement for all new PHALANX aircraft has eliminated our need for runways. This has allowed us to move all hangar facilities into the actual base to improve security and response times.
    
    The Small Hangar provides underground space to store and maintain 1 small VTOL aircraft. Repairs, rearmament and refuelling can be carried out in complete obscurity. The aircraft never even sees the light of day until it's time for launch. During a launch, the hangar roof folds open and the large hydraulic lift raises the aircraft to a position above the roof where it can safely take off.
    
    For landing procedures, the lift features several tall catchhooks that -- once engaged by the undercarrige of a hovering pilot -- gently pull the aircraft down into a landing position. The catchhooks can intelligently adjust their own grip and even pass the grip from hook to hook to properly line up the undercarriage for landing. Once the catchhooks have snared the undercarriage and pulled it down to the landing surface, all the pilot needs to do is power down his engines. The system is simple and easy to use once a pilot gets the hang of it.
    
    A nearly-identical system has been implemented for the Large Hangar.
    
    Obviously the Small Hangar cannot house large craft due to size considerations.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The primary function of the Small Hangar is to house interceptors for the interception of airborne UFOs. Please refer to specific aircraft files to review their capabilities and deployment strategy.
    
    Every PHALANX aircraft requires 1 hangar of appropriate size for storage, maintenance and deployment.
    
    Hangars are a particularly vulnerable installation due to their direct connection to the surface. They will be a primary point of entrance for any extraterrestrial attackers. They are an extreme damage risk, filled with volatiles such as jet fuel and possibly high-explosive aircraft munitions. Worse, any aircraft left behind at the base will be a highly tempting target; severe damage to our interceptors -- or even more frightening, the dropship -- might put us out of action for weeks.
    
    If possible, all aircraft should be scrambled before an impending base attack and moved out of the area until the attack is over. They may be engaged in the air by an approaching UFO, but at least they will have the advantage of being able to manoeuvre. Still, this may not always be a viable tactic. Scrambling our craft within range of a heavily-armed attack ship could have more disastrous results than leaving them in their hangars, as tempting a target as that would make them.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Mały Hangar
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 11 Sierpnia 2008
    
    Przez: Gen. E. Baxter, Dowódca bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    Restrukturyzacja naszej floty powietrznej wymusiła przeprojektowanie i przebudowę naszych hangarów. System VTOL (Vertical Take-Off and Landing - Pionowy Start i Lądowanie), stosowany we wszystkich nowych samolotach jednostki interwencyjnej PHALANX, umożliwił całkowite zrezygnowanie z pasów startowych. Pozwoliło to na umieszczenie instalacji hangaru w rzeczywistej bazie, zwiększając ich bezpieczeństwo oraz zmniejszając czas potrzebny na dotarcie do pojazdów powietrznych.
    
    Duży hangar zapewnia podziemną przestrzeń niezbędną do przechowywania i serwisowania dużego samolotu VTOL. Naprawy, przezbrajanie oraz tankowanie odbywają się w całości w mrokach podziemnej instalacji, a maszyna ujrzy światło dzienne dopiero podczas sekwencji startowej. Dach hangaru składa się, a następnie potężny hydrauliczny podnośnik wynosi samolot ponad jego poziom, skąd może on bezpiecznie wystartować.
    
    Podnośnik wyposażony jest w kilka wysokich zaczepów, o które zahacza podwozie maszyny pilota, delikatnie ściągających maszynę w dół. Zaczepy potrafią inteligentnie dopasować swoją siłę, oraz przekazywać ją z jaka do haka, aby prawidłowo ustabilizować podwozie do lądowania. Kiedy zaczepy schwytają samolot i osadzą go na platformie, wszystko, co pilot musi zrobić, to wyłączyć silnik. System jest prosty i łatwy w użyciu, jak tylko pilot się z nim zapozna.
    
    Praktycznie identyczny system zastosowano w dużych hangarach.
    
    W małym hangarze nie mogą stacjonować duże maszyny ze względu na zbyt mały rozmiar instalacji.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Główna funkcją dużego hangaru jest umożliwienie desantowcom błyskawicznego zrzutu piechoty w obszarze aktywności obcych. Alternatywnie, mogą w nim stacjonować i być serwisowane większe myśliwce. Proszę odwołać się do plików zawierających specyfikacje maszyn w celu zapoznania się z ich możliwościami i strategią.
    
    Każda maszyna PHALANX wymaga odpowiedniej wielkości hangaru do jej serwisowania i dyslokacji.
    
    Hangary są szczególnie podatne na ataki z powodu ich bezpośredniego połączenia z powierzchnią. Będą głównymi miejscami, przez które rozpoczną szturm jednostki obcych. Są wysoce narażone na uszkodzenia, pełne środków wybuchowych i łatwopalnych, takich jak paliwo lotnicze oraz różne rodzaje uzbrojenia. To nie koniec; każdy samolot znajdujący się w bazie stanie się bardzo kuszącym celem, a uszkodzenia naszych myśliwców lub - co gorsza - desantowców mogą wykluczyć nas z akcji na wiele tygodni.
    
    W miarę możliwości, wszystkie samoloty powinny zostać rozproszone przed spodziewanym atakiem i wyprowadzone z obszaru do czasu zakończenia walk. Mogą zostać zaatakowane przez zbliżające się UFO, ale będą miały szansę stawić im czoła. Jednakże ta taktyka nie zawsze jest odpowiednia. Wysłanie naszych maszyn w pobliże ciężko uzbrojonych statków obcych może dać bardziej katastrofalne rezultaty, niż pozostawienie ich w hangarach, gdzie stanowią kuszące cele.
    
    
    Dodatki
    
    Brak

en: Blueprints -- Laboratory
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 02 October 2021
    
    By: Dr. Richard Strohm, R&D: Bio & Containment Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    There is a reason why PHALANX labs have been considered the best in the US for the past 50 years. We invented aircraft Stealth technology in the 1960s with the XD4 stealth interceptor and have remained at the forefront with the first production of artificial spider silk four years ago. These are the results of combining the brightest people with the finest equipment available. By keeping ourselves at the forefront, we ensure readiness against a possible extraterrestrial threat.
    
    Our new laboratories are equipped for any kind of research; biotechnology, nanotechnology, high-energy lasers, particle physics and more. There is nothing that can fit inside the laboratory's walls that cannot be properly studied, dissected or disassembled. It comes standard with growing vats that can create any organic matter we might need, hologram projectors for testing and 3D simulation, laser and maser installations, a miniature tokamak fusion chamber for plasma research, and a powerful particle accelerator.
    
    Any one of these installations would cost a fortune for a civilian operation or military contractor, but due to our experience and efficiency, we can build and maintain all of them at a fraction of the cost. Project times are also greatly reduced by having many types of equipment available at a moment's notice. Our high-level research makes full and continuous use of all of it.
    
    As long as we keep receiving the funding we need, the laboratory will remain one of the most essential parts of our defence strategy. In order to defeat any enemy, we must first come to know him, perhaps even understand him. To do that we'll need the best research facilities humanity can build, and ours are it.
    
    The Laboratory requires a working Power Plant and Command Centre to function.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Our scientists don't need a lab to live in a base, but they can't do their work without one. We should construct and operate as many labs as may be needed and/or affordable. All extraterrestrial technology must be analysed and reverse-engineered (if possible) as soon as we can.
    
    As laboratories go, ours are quite cost-effective to build and provide work space for up to 10 scientists each, working full-time.
    
    During a possible base attack, they are a moderate-priority target. If extraterrestrial attackers are aware enough of our existence to attack our bases directly, they will most certainly want to shut down our research programs. There are easier targets that can threaten the survival entire base -- especially the power plant -- but if presented as a target of opportunity, the EXTs may very well take the time to set off explosives inside the lab, which tends to be full of volatile substances. Severe damage to the base could result if our labs are not adequately protected.
    
    
    Addenda
    
    Addendum, Dr. Dolan Connor, 16 March 2084:
    
    Reviewing the files on PHALANX laboratory facilities, I have concluded that these blueprints were well ahead of their time. The design is still viable and can be adapted to our use with only minor equipment upgrades.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Laboratorium
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 2 Października 2021
    
    Przez: Dr Richard Strohm, JBR: Dział Biotechnologii, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Nie bez powodu laboratoria PHALANX przez ostatnie 50 lat były uważane za najlepsze w Stanach Zjednoczonych. Opracowaliśmy technologię niewykrywalnych pojazdów lotniczych w latach 60, budując myśliwiec XD4 stealth i utrzymaliśmy naszą wiodącą pozycję, produkując syntetyczną sieć pajęczą cztery lata temu. Stało się to możliwe dzięki zatrudnieniu najzdolniejszego personelu i wyposażeniu go w najnowocześniejszy dostępny sprzęt. Przodując w rozwoju technologicznym, zapewniamy sobie gotowość w razie zagrożenia pozaziemskiego.
    
    Nasze nowe laboratoria są wyposażone w sprzęt umożliwiający badania z dziedziny biotechnologii, nanotechnologii, laserów wysokich energii, fizyki cząstek oraz wielu innych. Potrafimy badać, szczegółowo analizować i rozkładać na części wszystko, co tylko zmieści się w laboratorium. Standardowym wyposażeniem są zbiorniki wypełnione substancjami pozwalającymi uzyskać każdy rodzaj materii organicznej, jaki możemy potrzebować, projektory holograficzne do testów i trójwymiarowych symulacji, lasery i masery, miniaturowy tokamak do badań nad plazmą, oraz potężny akcelerator cząstek.
    
    Każdy z tych obiektów kosztowałby prywatne przedsiębiorstwo czy kontrahenta wojskowego fortunę, ale dzięki naszemu doświadczeniu i efektywności możemy budować i utrzymywać je wszystkie za ułamek tych kosztów. Czas poświęcony na projektowanie został znacznie zredukowany dzięki wykorzystaniu różnorakiego sprzętu badawczego. Nasze priorytetowe badania mają do niego pełen i ciągły dostęp.
    
    Dopóki będziemy otrzymywać potrzebne fundusze, laboratorium pozostanie jednym z najważniejszych elementów naszej strategii obronnej. W celu pokonania wroga musimy najpierw go poznać, a być może także zrozumieć. Aby tego dokonać, będziemy potrzebować najlepszych ośrodków badawczych, jakie może nam zapewnić ludzkość - nasze do takich należą.
    
    Do prawidłowego funkcjonowania Laboratorium wymagana jest Elektrownia oraz Centrum Dowodzenia.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Nasi naukowcy nie potrzebują laboratorium, aby móc zamieszkać na stałe w bazie, natomiast nie są w stanie bez niego pracować. Jeżeli nasz budżet na to pozwala, powinniśmy wybudować i uruchomić tyle laboratoriów, aby wszystkie pozaziemskie technologie były analizowane i (jeśli to możliwe) odtwarzane najszybciej jak się da.
    
    Koszt budowy naszych laboratoriów nie jest wygórowany, a każde zapewnia miejsce pracy dziesięciu naukowcom w pełnym wymiarze godzin.
    
    W przypadku ataku na bazę laboratoria mogą okazać się celami o różnych priorytetach. Jeśli pozaziemscy napastnicy zdają sobie sprawę z naszej działalności na tyle, że atakują nasze bazy, z całą pewnością będą chcieli zatrzymać nasze programy badawcze. Istnieją łatwiejsze cele, których zniszczenie zagraża całej bazie - szczególnie Elektrownia - ale kiedy pojawi się taka możliwość, obcy mogą zdetonować ładunki wybuchowe w laboratorium pełnym łatwopalnych i wybuchowych substancji. Baza może zostać poważnie uszkodzona, jeśli laboratoria nie będą stosownie chronione.
    
    
    Dodatki
    
    Dodatek, Dr Dolan Connor, 16 Marca 2084:
    
    Przeglądając dokumenty dotyczące laboratoriów PHALANX, doszedłem do wniosku, że ich plany wyprzedzały epokę, w której powstawały. Projekt jest nadal aktualny i może zostać zaadaptowany do naszych potrzeb po drobnym unowocześnieniu wyposażenia.

en: Blueprints -- Power Plant
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 16 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    PHALANX has had trouble generating enough power to meet its needs ever since the organisation was first conceived in 1955. The old bases were forced to constantly pump in electricity from large, non-emitting sources (like hydroelectric dams) via many kilometres of wiring. They were completely dependent on outside power and were paralysed whenever the grid went down. It has taken the Russian nuclear revolution to enable full electrical autonomy for our underground bases, even when factoring high-energy research.
    
    Our plant of choice is the German HEFR (High-Energy Fission Reactor), a very efficient energy amplifier design. It is a subcritical reactor, a reactor that produces fission without achieving a sustained chain reaction. Instead it uses an external source of neutrons -- in this case a particle accelerator -- to stimulate the reaction. This method releases enough power to keep the particle accelerator running, as well as a power surplus that is redirected to feed the rest of the base.
    
    The HEFR runs on thorium rather than uranium, and most of its waste output will decay naturally to the radioactive level of coal ash in only 500 years. By comparison, the half-lives of the isotopes most frequently used in nuclear weapons and old reactors are 24,110 years for plutonium (Pu-239) and 700 million years for uranium (U-235). The short-lived waste output is particularly easy to handle for the depleted element postprocessor integrated into the design. After a full trip through the postprocessor, the HEFR's reactor waste will take only weeks to decay to human-safe levels of radioactivity.
    
    In our design, the reactor core and operational machinery are built into a special shell located far deeper than the rest of the base. Only the coolant tanks and control/service entrances poke up to the base level. This protects against the possible but minuscule risk of a meltdown in case we completely lose refrigeration of the core.
    
    I admit, I copied half of the specifics verbatim from the various briefs I've read -- nuclear physics are a touch above my head -- but I understand the stats well enough. The power output of one plant is enough to fully meet the needs of a standard base. If a base is equipped with many high-energy buildings such as laboratories, a second plant may be required, but a subsequent increase in base defences and security will be required to properly protect it. We can easily and safely store enough fuel on-site for a decade of continued operation. A protected container is installed with every reactor, and it can be refuelled if necessary.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Every base needs at least one power plant. Without a power plant, many facilities -- including the Command Centre -- can't function. Bases with exceptional power use may need two or more to keep all our facilities working at top performance.
    
    Our base defence strategy should pay particular attention to defending the power plant. Damage to the coolant tanks could be disastrous; if we lose too much coolant a meltdown will be hard to avoid. We may consider stepping down the reactor in anticipation of an attack, but it would take a long time to get it started up again, during which we wouldn't be able to operate any energy-intensive equipment. Things like radar, laboratory equipment, even hangar lifts.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Elektrownia
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 16 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    PHALANX, nawet zaraz po utworzeniu w 1955 roku, miał kłopoty z wygenerowaniem dostatecznej ilości energii elektrycznej niezbędnej do zaspokojenia swoich potrzeb. Stare bazy były zmuszone do nieustannego sprowadzania jej z nieemitujących źródeł, takich jak elektrownie wodne, przez ciągnące się kilometrami kable. Takie kompleksy były całkowicie zależne od zewnętrznych źródeł i doszczętnie paraliżowane, kiedy sieć elektryczna ulegała awarii. Rosyjska rewolucja nuklearna umożliwiła pełne energetyczne usamodzielnienie się naszych podziemnych instalacji, nawet przy badaniach charakteryzujących się wysokim zużyciem energii.
    
    Nasze elektrownie korzystają z niemieckiego reaktora HEFR (High-Energy Fission Reactor), projektu wysoko efektywnego wzmacniacza energii. Jest to reaktor pod krytyczny - wywołuje rozszczepienie bez osiągania ciągłej reakcji łańcuchowej. Zamiast tego korzysta z zewnętrznego źródła neutronów, w tym wypadku generatora cząstek, do rozpoczęcia i podtrzymywania rozpadu. Ta metoda uwalnia wystarczającą ilość energii, aby podtrzymać pracę akceleratora cząstek, a nadwyżka zostaje przekierowana do zasilania pozostałych kompleksów bazy.
    
    HEFR korzysta z toru zamiast z uranu i większość wyprodukowanych odpadów ulegnie naturalnemu rozpadowi osiągając poziom promieniowania pyłu węglowego w przeciągu zaledwie 500 lat. Dla porównania, połowiczny rozpad najczęściej używanych izotopów w broni nuklearnej i w reaktorach starszego typu to 24110 lat dla plutonu (Pu-239) i 700 milionów lat dla uranu (U-235). Odpady ulegające szybkiemu rozpadowi jest łatwo przetworzyć w bloku końcowego procesu utylizacji, który należy do projektu. Po pełnym przejściu przez ten etap, odpady z reaktora HEFR ulegną w ciągu tygodni rozpadowi do substancji o poziomie promieniowania bezpiecznym dla ludzi.
    
    W naszym projekcie rdzeń reaktora i reszta współpracujących z nim elementów jest wbudowana w specjalną powłokę położoną znacznie głębiej niż pozostała część bazy. Tylko zbiorniki chłodziwa oraz wejścia serwisowe/kontrolne znajdują się na poziomie standardowym. Stanowi to zabezpieczenie w wypadku wystąpienia możliwego, aczkolwiek mało prawdopodobnego scenariusza, w którym nastąpi całkowita utrata chłodzenia, co spowoduje stopienie rdzenia.
    
    Przyznaję, skopiowałem specyfikacje z różnorakich dokumentów, które przeczytałem na ten temat. Fizyka nuklearna mnie przerasta, aczkolwiek potrafię zrozumieć podstawowe informacje. Moc dostarczana przez jedną elektrownię w pełni zaspokaja potrzeby standardowej bazy. Jeżeli posiadamy zwiększoną ilość instalacji wyposażonych w sprzęt zużywający spore ilości energii, np. laboratoria, może zajść potrzeba budowy kolejnej, jednakże musi to pociągnąć za sobą odpowiedni wzrost obronności i poziomu zabezpieczeń, aby umożliwić skuteczną ochronę. Możemy łatwo i bezpiecznie magazynować wystarczającą ilość paliwa na dekady ciągłej pracy. Zabezpieczony kontener instalowany jest z każdym reaktorem. Można uzupełniać jego zapas, jeśli będzie to konieczne.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każda baza potrzebuje co najmniej jednej elektrowni. Bez niej wiele modułów, wliczając Centrum Dowodzenia, nie może funkcjonować. Jeżeli istnieje zwiększone zapotrzebowanie na energię, może być konieczne wybudowanie dwóch elektrowni, albo i więcej.
    
    Nasza strategia powinna zawierać szczegółowy plan obrony elektrowni. Uszkodzenia zbiorników chłodzących mogą mieć katastroficzne skutki, ze stopieniem reaktora włącznie. Możemy rozważyć jego wygaszenie w razie zagrożenia atakiem, aczkolwiek jego ponowne włączenie to proces długotrwały, podczas którego nie będziemy w stanie korzystać z części urządzeń o dużym poborze mocy. Radar, wyposażenie laboratorium, a nawet podnośniki w hangarach będą bezużyteczne.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Blueprints -- Living Quarters
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 22 January 1958
    
    By: Maj. Marcel LeClerc, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The Living Quarters facility is the standard habitation unit for PHALANX personnel. It provides living space and sanitation for up to 20 people and several necessary ancillary personnel.
    
    The facility's lower floor contains a soldiers' barracks, communal showers, bathrooms, and a common area where troops can spend their off-duty time. Each soldier receives 1 bunk and 1 locker partition to store their personel effects such as civilian clothes. It is also intended for storage of uniforms and other on-duty equipment.
    
    The upper floor contains officers' quarters, generally used for any ranking/important personnel. Each private quarters has its own bed, desk, storage space and sanitary unit, and the level as a whole sports shared but separate shower cabins. This level is located above-ground and receives natural sunlight.
    
    In the case of an emergency, the Living Quarters has a special partition designed to function as a disaster shelter where non-combat personnel can take refuge until the all clear is given. The shelter provides oxygen and supplies for up to 12 people for 1 week. The access hatch is made of tungsten-reinforced titanium and will open for little short of a nuclear blast.
    
    The Living Quarters does not depend upon any other structures to operate.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The Living Quarters are an important part of evacuation procedures in the event of a base attack. All non-combat personnel are to drop their current tasks immediately and retreat to the nearest shelter or strongpoint, be it the Command Centre, Living Quarters or other appropriate facility. Seven minutes after the attack alarm sounds, all disaster shelter doors will close -- regardless of how many personnel are accounted for -- and afterwards they will refuse to open except from the inside. Everyone who is not going to participate in the fight should be inside by that time.
    
    The facility is almost worthless from a tactical standpoint, and will most likely be ignored by any extraterrestrials. It is thoroughly unimportant during an attack, as well as cheap to build and easy to repair. There is very little a hostile force could do short of total destruction that can really inconvenience a Living Quarters.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Kwatery Mieszkalne
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 22 Stycznia 1958
    
    Przez: płk Marcel LeClerc, Dowódca bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    Moduł Kwater to standardowa jednostka mieszkalna przeznaczona dla personelu PHALANX. Zapewnia ona zakwaterowanie i instalacje sanitarne maksymalnie 20 pracownikom oraz niezbędnemu personelowi dodatkowemu.
    
    Na dolnym piętrze znajdują się baraki, publiczne prysznice, łazienki, a także miejsce, gdzie żołnierze mogą spędzać swój czas wolny. Każdy żołnierz otrzymuje pryczę oraz szafkę, w której może przechowywać swoje rzeczy prywatne, np. ubiór cywilny wraz z mundurami i przedmiotami służbowymi.
    
    Na górnym piętrze znajdują się kwatery oficerów, przeznaczone dla wysokiego rangą/ważnego personelu. Każda prywatna kwatera zawiera łóżko, biurko, miejsce na rzeczy prywatne oraz jednostkę sanitarną. Na tym poziomie znajdują się także oddzielne kabiny prysznicowe. Górne piętro znajduje się ponad powierzchnią ziemi, dzięki czemu jest naturalnie oświetlane przez słońce.
    
    W razie wystąpienia sytuacji wyjątkowej, Kwatery mają wydzieloną część pełniącą funkcję schronu dla tej części personelu, która nie bierze udziału w walkach. Schron zapewnia tlen oraz zapasy, dzięki którym maksymalnie dwunastu ludzi może w nim przetrwać do siedmiu dni. Właz wejściowy stworzony został z umacnianego wolframem tytanu, więc do jego otwarcia potrzebna będzie siła ogniowa odpowiadająca wybuchowi nuklearnemu.
    
    Kwatery działają niezależnie od innych struktur.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Kwatery są ważną częścią procedur ewakuacyjnych w przypadku ataku na naszą bazę. Cały personel niebiorący udziału w walce powinien natychmiast porzucić wykonywane zadania i wycofać się do najbliższego schronienia lub innego bezpiecznego/silnie bronionego punktu, takiego jak Centrum Dowodzenia, Kwatery mieszkalne lub innego odpowiedniego obiektu. Po upływie siedmiu minut od uruchomienia alarmu wszystkie wrota bezpieczeństwa zatrzasną się, niezależnie od ilości personelu znajdującego się w środku, po czym otwarcie ich z zewnątrz nie będzie możliwe. Cały personel cywilny powinien do tego czasu znajdować się w środku.
    
    Z punktu widzenia strategicznego obiekt ten jest bezużyteczny, w związku z czym bardzo prawdopodobne jest, że zostanie zignorowany przez obcych. Kwatery mają znikome znaczenie podczas ataku, ponadto ich budowa jest tania, a naprawa łatwa. Wróg nie może zdziałać wiele, jeśli chodzi o utrudnienie korzystania z Kwater, poza całkowitym ich zniszczeniem.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Blueprints -- Radar
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 18 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Commander, we've had to make extensive changes to our old Radar facility designs to bring them up to date. The old report is no longer applicable, so I've decided to replace it with this one.
    
    Our Radar facility is not a large radar array in itself. It's actually a control centre for a series of camouflaged dishes placed on high ground around the base. There are between 8 and 12 dishes set up for each installation, depending on the available space and the dishes' individual coverage. Each dish is equipped with several means of detection rather than simply radar, as radar has trouble maintaining a lock on alien contacts. Supplemental systems include, but are not limited to, infrared and laser rangefinding.
    
    The facility is manned round-the-clock in 6-hour shifts, reviewing the processed data after our computers have gathered all discernible information from a contact. Human operators are absolutely necessary and should be present to supervise at all times; what the computers might dismiss as a radar ghost can turn out to be a stealthed alien harvester ready to hit a mass of civilians. Instinct and experience count just as much as software intelligence.
    
    Building more than one Radar installation at a base will not increase the extent of our radar coverage. A single facility will cover its full range as effectively as possible, and the only way to increase performance and range is to upgrade our systems with future technology or to build further installations outside the base.
    
    Our radar is patched directly into the UN aircraft registry and can cross-reference the transponder data of any civilian aircraft with its flight plan and cargo manifest. Non-PHALANX military aircraft are also required to log their routes into our database, but we can't know for certain if the various militaries will be very conscientious in following that directive.
    
    The Radar facility cannot function without a working Power Plant or a Command Centre to coordinate our radar into our tactical efforts.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Since our radar-emitting dishes are not located at the base site, there is no direct threat of discovery to a base from using active radar. Considering the number of other military radar sources around, it's unlikely that alien craft will be able to learn anything from a dedicated backtrace. At most they'll be able to find the general area of a base.
    
    However, any UFOs spotted patrolling the area may be trying to zero in on our installation, and should not be allowed to complete their mission under any circumstances.
    
    During an attack, the Radar facility will be at high risk. It is our eyes and ears. Without working radar coverage, we wouldn't be able to see the UFOs we're supposed to respond to. If any attacking aliens approach the facility they will almost certainly attempt to damage or destroy it with explosives. We must not let that happen.
    
    
    Addenda
    
    Addendum, Executive Officer Abel S. Howard, 18 March 2084:
    
    We should not consider the Radar facility to be an end-all solution to UFO detection. Even with supplemental systems our coverage is not fully reliable, and we should research ways to improve our detection technology if we're to have any chance of stopping the bastards.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Radar
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 18 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Dowódco, byliśmy zmuszeni dokonać szerokich zmian w naszych starych projektach instalacji Radaru, tak aby spełniała ona nasze obecne wymagania. Poprzednia dokumentacja nie jest już odpowiednia, wobec tego zdecydowałem się zastąpić ją niniejszym raportem.
    
    Nasz budynek Centrum Radarowego nie zawiera żadnej sieci radarów. Jest to tak naprawdę centrum kontrolne szeregu zamaskowanych anten radarowych umiejscowionych na wzgórzach wokół bazy. Na każdą z takich instalacji składa się od 8 do 12 anten, w zależności od dostępnej przestrzeni oraz specyficznych dla anten zakresów pokrycia. Prosty radar ma problemy z utrzymaniem śledzenia obiektu obcych, wobec czego każda antena jest wyposażona w cały szereg innych środków wykrywania. Na te pomocnicze systemy składa się w szczególności system dalmierzy laserowych i podczerwieni.
    
    Wybudowanie w bazie więcej niż jednej instalacji radarowej odpowiednio zwiększy zasięg naszego pokrycia radarowego.
    
    Obsługa instalacji pracuje 24 godziny na dobę w rotacji 6-godzinnych zmian, przeglądając przetworzone dane pochodzące z komputerów zbierających wszystkie dostrzegalne informacje o obiekcie. Operatorzy ci są absolutnie niezbędni i powinni sprawować nadzór instalacji przez cały czas; to, co komputer może zlekceważyć jako zakłócenia radaru, może się okazać statkiem obcych o obniżonej wykrywalności, gotowym do masowego uderzenia w ludność cywilną. Instynkt i doświadczenie liczą się nie mniej niż inteligencja oprogramowania.
    
    Nasz system radarowy jest bezpośrednio połączony z rejestrem statków powietrznych ONZ i może otrzymywać dane każdego cywilnego statku powietrznego obejmujące jego plan lotu i listę ładunkową. Wojskowe statki powietrzne niewchodzące w skład PHALANX są również zobowiązane zgłaszać swoje kursy do naszej bazy danych, ale nie jesteśmy pewni, czy różne struktury wojskowe będą sumiennie wypełniać ten obowiązek.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Odkąd nasze anteny radarowe nie są ulokowane w obrębie bazy, nie istnieje bezpośrednie zagrożenie wykrycia bazy z uwagi na użycie radaru aktywnego. Biorąc pod uwagę liczbę innych położonych w otoczeniu wojskowych źródeł radarowych, jest mało prawdopodobne, aby obcy statek był w stanie cokolwiek wywnioskować z określonej wiązki zwrotnego odbicia. Co najwyżej będą w stanie określić przybliżone położenie bazy.
    
    Jednakże każde UFO, które patroluje ten obszar, może próbować namierzyć naszą instalację, wobec czego za wszelką cenę nie można dopuścić, aby zakończyło ono swoje zadanie.
    
    W czasie ataku instalacja Radaru jest szczególnie zagrożona. Jest ona naszymi oczami i uszami. Bez funkcjonującego pokrycia radarowego nie będziemy w stanie dostrzec UFO, na które przypuszczalnie byśmy zareagowali. Jeżeli jacykolwiek atakujący bazę obcy dostaną się do tej instalacji, będą niemal z pewnością próbować uszkodzić lub ją zniszczyć ładunkami wybuchowymi. Nie możemy do tego dopuścić.
    
    
    Dodatki
    
    Dodatek, Szef sztabu Abel S. Howard, 18 Marca 2084:
    
    Nie powinniśmy traktować instalacji Radaru jako ostatecznego rozwiązania w kwestii wykrywania UFO. Nawet z systemami wspomagającymi nasze pokrycie nie jest w pełni skuteczne i musimy szukać dróg, aby poprawić naszą technolologię wykrywania, jeżeli mamy mieć jakąkolwiek szansę na powstrzymanie tych drani.

en: Commander, thanks to our recent capture and research into alien sensor equipment, I am now confident that we can drastically upgrade our radar capabilities using these new technologies. I'd like to submit a research proposal for a new detection facility, incorporating all the advances we've made so far.
    
    The Advanced Radar Facility will use exclusively PHALANX-manufactured equipment rather than off-the-shelf components. Much of the technology is already in place. We just need additional time and funding to complete some of the designs and adapt our software into a coherent package.
    
    We'll be waiting for your go-ahead, Commander.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Propozycja
    
    DO: Dowódca Bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich.
    
    OD: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich.
    
    DATA: %02i %s %i
    
    TEMAT: Propozycja: udoskonalony radar
    
    Dowódco, jestem przekonany, że ostatnie badania nad detektorami stosowanymi przez obcych, pozwolą nam udoskonalić stosowane przez nas systemy radarowe. Jak pokazuje praktyka, choć stosujemy w obecnym systemie najnowsze znane dotąd ludzkości technologie, czasem nie wystarcza to do skutecznego wykrycia statków powietrznych obcych. Teraz jednak, gdy dysponujemy ich technologiami, powinniśmy być w stanie zaprojektować nowy, udoskonalony moduł radarowy, który pozwoliłby wykrywać UFO o wiele wcześniej.
    
    Choć znamy już w miarę dokładnie zasady działania obcych detektorów, to jednak będziemy potrzebowali nieco funduszy i czasu, aby dokończyć niektóre projekty i przystosować stosowane obecnie oprogramowanie do nowego sprzętu.
    
    Prace ruszą, jak tylko zatwierdzi Pan projekt.
    
    --mjr Paul Navarre

en: Blueprints -- Storage
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 26 January 1958
    
    By: Maj. Marcel LeClerc, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The Storage facility is the base's repository for ammunition, weapons, and other equipment not currently in use. All small-arms, vehicle and aircraft ammunition that is not earmarked for emergency response resides in the Storage facility. It also serves as a garage for our battlefield vehicles. These remain in their bays until mission time, with fully-loaded magazines in case of a base attack.
    
    Cameras and alarms maintain round-the-clock vigilance to ensure no unauthorised removals are made. All removals must be approved by the officer on duty before the alarm is deactivated. Live ammunition and other sensitive equipment such as alien artifacts are kept in locked containers in the quartermaster's office behind rigorous security; checking anything out of locked storage requires the presence of the base quartermaster and written authorisation from the Command Centre.
    
    All item requisitions necessary for research, production and aircraft maintenance are handled by the appropriate officers; no input from the Base Commander is required. Only mission equipment and battlefield vehicles require the Commander's direct supervision.
    
    The Storage facility can fit a maximum of 50 standard-sized pallets of equipment. The amount of items in a pallet is relatively unimportant, size is the main restricting factor with regards to Storage facility space. The contents of each individual pallet are scrupulously tracked by magnetic labels and detailed punch-card logs.
    
    It does not depend upon any other base facilities to function.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    In the case of an invasion, we will need all the storage space we can get. Large stores of ammunition may need to be squared away for long periods of time. Recovered artifacts will need to be adequately contained and protected, as anything with nebulous alien capabilities should be kept in our explosion-proof lockers or be destroyed. If all the lockers are full, we may have no choice in the matter.
    
    During a base attack, the Storage facility would not be more than a target of opportunity. Any sensitive equipment in the facility will most likely be protected and require significant effort to destroy. Even the facility itself is cheap and easy to repair. The only threat comes from stored explosives and ammunition, which may present a risk due to the possibility of sympathetic detonation.
    
    Still, any extraterrestrials are unlikely to spend the time and effort getting into our explosion-proof lockers when there are easier targets nearby.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Magazyn
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 26 Stycznia 1958
    
    Przez: płk Marcel LeClerc, Dowódca bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    Moduł magazynowy jest w naszej bazie głównym składem dla amunicji, broni i innego wyposażenia aktualnie niebędącego w użyciu. Cała mało gabarytowa broń, pojazdy naziemne i amunicja do statków powietrznych, która nie jest zdeponowana do celów awaryjnych, przechowywana jest w Magazynach. Dodatkowo służą one jako pomieszczenia garażowe dla naszych pojazdów bojowych, które pozostają w swoich przegrodach do czasu wylotu na misję, w pełni uzbrojone i przygotowane do działania w razie ataku na bazę.
    
    Zainstalowane kamery i urządzenia alarmowe pracujące na okrągło zapewniają, iż nie nastąpi żadne nieautoryzowane pobranie zasobów z magazynu. Wszelkie pobrania muszą być zatwierdzone przez oficera pełniącego służbę w magazynie, co ma miejsce przed dokonaniem chwilowej dezaktywacji systemu alarmowego. Amunicja bojowa oraz wszelki inny wrażliwy ekwipunek, jak na przykład artefakty obcych, są trzymane w zamkniętych kontenerach w biurze kwatermistrza, wyłączone z rygorystycznego systemu alarmowego; pobranie czegokolwiek z tychże zamkniętych kontenerów wymaga jednak pisemnej autoryzacji Centrum Dowodzenia oraz dokonywane jest tylko w obecności kwatermistrza.
    
    Wszelkie przedmioty i materiały wymagane do prowadzenia badań, produkcji oraz serwisowania statków powietrznych są pobierane przez odpowiednich oficerów; nie jest przy tym wymagana interwencja dowódcy bazy. Bezpośredni nadzór ze strony dowódcy bazy wymagany jest tylko w przypadku pobierania wyposażenia wykorzystywanego w trakcie misji oraz używania pojazdów bojowych.
    
    Magazyn może pomieścić maksymalnie 50 standardowej wielkości palet z wyposażeniem. Ilość przedmiotów na danej palecie nie ma relatywnie znaczenia, gdyż głównym czynnikiem wpływającym na pojemność magazynu jest wielkość gabarytowa wyposażenia. Zawartość każdej palety jest skrupulatnie nadzorowana poprzez magnetyczne przywieszki oraz szczegółowe zapisy na kartach perforacyjnych.
    
    Moduł jest niezależny od innych modułów w bazie.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    W przypadku inwazji, będziemy potrzebowali całej dostępnej przestrzeni magazynowej. Duże zasoby amunicji mogą wymagać składowania na uboczu przez dłuższe okresy. Odzyskane przedmioty obcych muszą być właściwie zamknięte i zabezpieczone, ponieważ każdy przedmiot z niesprecyzowanymi właściwościami powinien być trzymany w pojemnikach chroniących przed eksplozją lub zostać zniszczony.
    
    Podczas ataku na bazę magazyny nie powinny okazać się niczym więcej niż celem przypadkowym. Każde newralgiczne wyposażenie modułu będzie w większości przypadków chronione, a jego zniszczenie będzie wymagało znacznego wysiłku. Nawet moduł sam w sobie jest tani i prosty do naprawy. Jedyne zagrożenie pochodzi ze strony zgromadzonych materiałów wybuchowych i amunicji, która może przedstawiać ryzyko ze względu na możliwość wystąpienia detonacji.
    
    Dodatkowo jest mało prawdopodobne, aby jakiś obcy tracił czas na dostanie się do zabezpieczonych zasobów, kiedy są łatwiejsze cele w pobliżu.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Blueprints -- Workshop
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 28 January 1958
    
    By: Maj. Marcel LeClerc, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The PHALANX Workshop is a small-scale production line equipped with the most high-tech military manufacturing processes available. It is designed for the production of classified materials and parts for which no other facility on Earth is equipped; even the replication of extraterrestrial technology.
    
    All parts produced by the Workshop are machined by hand with as much robotic assistance as possible. It requires the most highly-skilled engineers in the world to operate its advanced machinery, and to install new machines whenever our researchers devise a new or improved production process. The Workshop provides working space for up to 10 engineers at once.
    
    A Power Plant is required to keep the production line going. Without an operational plant, all production must be halted until power is restored. The Workshop also depends upon a Command Centre to coordinate construction efforts.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    During a possible EXT war, we will be depending heavily on Workshop facilities to manufacture the weapons we need. H.G. Wells's War of the Worlds comes to mind for its frightening depiction of how our present technology might fare against an invasion force. Even the A-bomb may not be a sufficient deterrent. In a worst-case scenario we may be forced to resort to nuclear missiles if we have no other hope of staving off the assault.
    
    The Workshop is a high-security area due to its sensitive, often classified projects. The various hazardous or volatile substances used in production make it a dangerous place to be, and it will certainly be at risk during any base attack as a target of opportunity or even a moderate-risk mission objective. Shutting down our production for any length of time would be a victory for any extraterrestrial hostiles, especially if they manage to destroy a large project in progress such as the construction of a new aircraft.
    
    Reproducing interplanetary spacecraft technology will be one of the absolute necessities if we are ever to take the initiative against an extraterrestrial force. We cannot sit on Earth maintaining a defensive posture if we wish to put a definitive end to a military conflict. Our faithful Workshops and Laboratories are what will arm us against these nightmare scenarios.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Warsztat
    
    POZIOM DOSTĘPU: CZARNY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy
    
    Sporządzony: 22 Lutego 1958
    
    Przez: płk Marcel LeClerc, Dowódca bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku
    
    
    
    Przegląd
    
    Warsztat PHALANX stanowi nowoczesna linia produkcyjna z możliwością produkcji na małą skalę, wyposażona w sprzęt inżynierski wykorzystujący najnowsze zdobycze techniki. Jego konfiguracja umożliwia produkcję wyrobów z utajnionych materiałów i części, w tym replikację pozaziemskich rozwiązań technicznych. Żadna inna fabryka na Ziemi nie daje takich możliwości.
    
    Wszystkie części produkowane przez Warsztat są obrabiane ręcznie z użyciem jak największego wsparcia ze strony robotów. Operowanie jego zaawansowaną maszynerią wymaga zatrudnienia najbardziej uzdolnionych na świecie inżynierów, zdolnych także do zainstalowania nowych urządzeń obmyślonych przez naszych naukowców lub też usprawniania procesów produkcyjnych. Warsztat zapewnia miejsce pracy dla dziesięciu inżynierów jednocześnie.
    
    Do pracy linii produkcyjnej wymagane jest zbudowanie Elektrowni. Bez sprawnie działającej elektrowni wszystkie prace produkcyjne muszą być wstrzymane do czasu przywrócenia zasilania. Warsztat zależny jest także od Centrum Dowodzenia, które koordynuje wszelkie prowadzone prace konstrukcyjne.
    
    
    Zaleca Doktryna Postępowania
    
    Podczas ewentualnych walk z obcymi będziemy w bardzo dużym stopniu polegać na Warsztacie, aby wyprodukować potrzebną nam broń. Na myśl przychodzi książka H. G. Wellsa "Wojna światów" i zawarta w niej przerażająca wizja przedstawiająca różnice poziomu technologii obcych w stosunku do ziemskiej. Nawet bomba atomowa może nie być wystarczającym czynnikiem odstraszającym, ale najgorszym wypadku będziemy zmuszeni uciec się do pocisków nuklearnych.
    
    Warsztat jest strefą silnie zabezpieczoną, ze względu na realizację w nim delikatnych i często tajnych projektów. Używane do produkcji różnorodne, niebezpieczne i często lotne substancje tworzą z niego strefę zagrożenia. Z pewnością warsztat będzie celem ataku obcych podczas szturmu na bazę - czy to głównym, czy drugorzędnym. Wyłączenie naszej produkcji na dowolny okres będzie oznaczało zwycięstwo dla pozaziemskich najeźdźców, zwłaszcza jeśli uda im się zniszczyć jakiś duży projekt w trakcie realizacji, np. budowę nowego statku powietrznego.
    
    Reprodukcja technologii międzyplanetarnych statków kosmicznych będzie koniecznością w przypadku jakiejkolwiek inicjatywy zmierzającej do stawienia czoła obcym poza obszarem naszej planety. Nie możemy siedzieć na Ziemi, utrzymując ciągle postawę obronną, jeżeli chcemy definitywnie zakończyć ten militarny konflikt. Wierzymy, że zintensyfikowana praca w warsztatach i laboratoriach zapobiegnie najgorszym scenariuszom.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Overview
    
    The Antimatter Storage facility is designed to safely store antimatter for later use, at least as safely as antimatter can possibly be stored. It is based around an advanced magnetic containment system we've derived from alien antimatter technology, which we call the 'inner shell'. The 'outer shell' consists of several radiation airlocks over the main passages, a heavily-armoured control room, and a host of other security and containment measures -- all designed to keep any radiation inside the outer shell.
    
    The outer shell's design borrows heavily from that of UN nuclear ammo dumps. In case of problems in the inner shell, there's an automatic security system which will lock down the instant containment drops below safe levels. The facility will first close its blast doors, then secure every airlock with tungsten locking rods, fill the outer shell atmosphere with radiation-retardant gas and inject anti-shock foam behind the walls, and then try to contain the inevitable blast.
    
    This procedure will not give any personnel caught inside time to escape, but that's the price we'll have to pay if we want to have a chance of saving the entire base.
    
    To understand how dangerous this facility really is, building an Antimatter Storage at one of our bases will require us to list that base with the UN nuclear site register. At full capacity just one storage facility will be containing the equivalent of nearly half a megaton of TNT. While this isn't much compared to modern thermonuclear weapons, it's enough to turn the entire base and everything inside to cinders in less than a second. It's difficult to 'blow up' antimatter, but under the wrong circumstances, it can happen.
    
    Even if no explosion occurs, a loss of containment would result in the annihilation of the stored antimatter with the normal matter of the containment system. If there were any fault or damage in the outer shell at this point, then the ensuing blast of gamma radiation and high-speed particles would escape and strip the area clean of life. The base would be poisoned and rendered uninhabitable for centuries to come.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    I believe I've already stressed that this facility must be the most heavily-defended building in any PHALANX base, taking priority even over the Command Centre. Losing the CC would be a blow, but it can be rebuilt. The cost would be a trifle compared to the kind of armageddon that can result from a mishap at the Antimatter Storage.
    
    Although this facility will be essential to our continued success in this war, it's going to be very expensive to build and operate due to the advanced tech and materials required. It may be necessary to hold off on building one until we're sure our budget can stretch that far.
    
    Having said that, until we manage to build one of these facilities, we'll be completely unable to store or use any recovered antimatter. We can't just build up a pile of unstable, alien, possibly-damaged tanks of nuclear-level explosive. Everything we find will have to be destroyed for safety.
    
    Considering that we can't duplicate the stuff, we're going to need every microgramme we can get our hands on.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Przegląd
    
    Skład antymaterii to pomieszczenie zaprojektowane do tego, by bezpiecznie przechowywać duże ilości tej substancji. Antymateria przechowywana jest w zaawansowanej technicznie pułapce magnetycznej, której to projekt zapożyczyliśmy od obcych. Tę znajdującą się na środku pomieszczenia pułapkę nazwaliśmy „wewnętrzną powłoką”. „Zewnętrzna powłoka” to nic innego jak solidnie opancerzone centrum kontroli. Wejścia do pomieszczenia bronią kilkutonowe drzwi, które automatycznie zamkną się w razie jakichkolwiek problemów.
    
    A te mogą być spore. W przypadku gdy antyprotony uciekną z pułapki, wystarczy, że zderzą się ze ściankami pojemnika, aby wywołać gwałtowną reakcję. By zatrzymać szkodliwe promieniowanie gamma, które powstaje podczas takiej reakcji wystarczyłby, cienki ceglany mur. Problem w tym, że bardzo by się przy tym nagrzał. Właściwie wyparowałby. 10 gramów antymaterii - maksymalna pojemność pojemnika - ma moc niemal pięciuset kiloton trotylu. Z tego względu każda baza, w której wybudujemy skład antymaterii, będzie wymagała zarejestrowania w ONZ jako miejsce przechowywania broni nuklearnej. Być może pięćset kiloton to niewiele w porównaniu z najnowszymi głowicami termojądrowymi, ale i tak wystarczy, by niemal całkowicie unicestwić bazę PHALANX.
    
    Ciężko wymyślić cokolwiek, co pomogłoby nam, gdyby doszło do eksplozji. Wzorowaliśmy się trochę na komorze otaczającej bak „Żniwiarza”, ale pomyślany jest on na powstrzymanie eksplozji niemal 20 razy mniejszej ilości antymaterii. Wydaje się, że musimy być po prostu wyjątkowo ostrożni przy obchodzeniu się z tą niebezpieczną substancją.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Sądzę, że przekonałem Pana o tym, jak duże ryzyko wiąże się z przechowywaniem antymaterii w bazie. W przypadku ataku obcych skład antymaterii powinien być broniony z intensywnością większą nawet niż centrum dowodzenia. Utrata centrum to faktycznie spory cios, wyłączający bazę z działań nawet na kilka tygodni. Ale centrum zawsze można odbudować i koszty z tym związane wydają się niczym w porównaniu z całkowitą zagładą bazy, do której doszłoby, gdyby obcym udało się uszkodzić pułapkę magnetyczną.
    
    Mimo wszystko budowa tego modułu będzie konieczna, jeśli chcemy wygrać tę wojnę. Niestety, koszty budowy i utrzymania składu antymaterii, przez wzgląd na wykorzystanie wielu drogich technologii i materiałów, są horrendalnie wysokie - być może będziemy musieli odłożyć budowę modułu do momentu, w którym nasz budżet będzie w stanie to wytrzymać.
    
    Oczywistym jest chyba, że żadne tańsze i prostsze rozwiązania w ogóle nie wchodzą w grę. Nie możemy po prostu ułożyć zdobycznych, uszkodzonych baków wyjętych wprost z przejętych UFO na chyboczący się stosik. Cała antymateria, którą zdobędziemy do momentu wybudowania składu, będzie musiała zostać - niestety - zniszczona ze względów bezpieczeństwa.
    
    To boli zwłaszcza dlatego, że sami nie jesteśmy w stanie wytwarzać antymaterii w rozsądnych ilościach. Do prowadzenia tej wojny będziemy zaś potrzebować każdego mikrograma, który uda się nam zdobyć.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: This is an extremely difficult version of the Standard Campaign. In this scenario, all the odds will be stacked against you, you will receive few recruits, and the nations will be extremely demanding. The aliens will show you no mercy.
    
    This option represents the Very Hard difficulty level, and is recommended for those who have managed to beat the Hard campaign and still feel the need to further punish themselves.
pl_PL: To jest ekstremalnie trudna wersja Standardowej Kampanii. W tym scenariuszu wszystkio będzie działało na twoją niekorzyść. Otrzymasz kilku rekrutów a narody będą niesamowicie wymagające. Obcy nie okażą ci żadnej litości.
    
    Ta opcja reprezentuje Poziom Bardzo Trudny i jest zalecana dla tych, którzy ukończyli Poziom Trudny a czują potrzebę dalszego siebie ukarania.

en: This is a more difficult version of the Standard Campaign. You will receive fewer soldiers, engineers and scientists, nations will be more difficult to please, research will be slower and more demanding, and the aliens will be tougher.
    
    This option represents the Hard difficulty level, and is recommended for expert players.
pl_PL: To jest trudniejsza wersja Standardowej Kampanii. Otrzymasz mniej żołnieży, inżynierów i naukowców, narody trudniej będzie zadowolić, badania będą miały większe wymagania i będą trwały dłużej a obcy będą wytrzymalsi.
    
    Ta opcja reprezentuje Poziom Trudny i jest zalecana dla doświadczonych graczy.

en: This is a single-player, military-themed invasion scenario. The player assumes command of Project PHALANX, Earth's response to the alien threat, and can play through a dynamic game with both significant random elements and a strong overarching storyline.
    
    This campaign is available at several difficulty levels. This option represents the Standard difficulty level, and is recommended for first-time players who like a challenge.
pl_PL: To jest militarny scenariusz inwazji, przeznaczony dla jednego gracza. Gracz obejmuje kontolę nad Projektem PHALANX, odpowiedzią Ziemii na zagrożenie ze strony obcych i bierze udział w dynamicznej rozgrywce zawierającej zarówno ważne elementy losowe, jak i najważniejszą fabułę.
    
    Ta kampania jest dostępna na kilku poziomach trudności. Ta opcja reprezentuje Standardowy poziom trudności i jest zalecana dla początkujących graczy, którzy lubią wyzwania.

en: This is a more forgiving version of the Standard Campaign. The aliens will be less tough, UFO incursions will be less frequent, and you will receive more new recruits to make up for combat losses.
    
    This campaign represents the Easy difficulty level, and is an option for first-time players who prefer smoother sailing than the Standard Campaign might offer.
pl_PL: To jest mniej wymagająca wersja Standardowej Kampanii. Obcy będą mniej groźni, ataki UFO żadsze a ty otrzymasz więcej nowych rerutów do uzupełniania strat po walce.
    
    Ta kampania reprezentuje Poziom Łatwy i jest to opcja dla początkujących graczy, którzy wolą grę łagodniejszą niż w Standardowej Kampanii.

en: This is a very forgiving version of the Standard Campaign. Your forces will be more powerful, the aliens less dangerous, and you will experience few losses throughout the campaign.
    
    This campaign represents the Very Easy difficulty level, and is an option for first-time players who are only just testing the waters of UFO: AI.
pl_PL: To jest najłatwiejsza wersja Standardowej Kampanii. Twoje siły będą potężniejsze, obcy mniej groźni a ty doznasz podczas kampanii niewielu strat.
    
    Ta kampania reprezentuje Poziom Bardzo Łatwy i jest zalecana dla początkujących graczy, którzy narazie tylko testują UFO: AI.

en: This campaign lets you play the game from the other side - play the aliens and invade the earth.
pl_PL: Ta kampania pozwala zagrać drugą stroną konfliktu - wcielić się w obcych i najechać ziemię.

en: It is the year 2084. Earth, never the most stable of places, enjoys a time of relative peace. The violent beginnings of the 21st century are far away now; distant memories, but not so distant that they've been forgotten. To most of Earth's people, the Second Cold War is a dark shadow from the past, much like the World Wars were to the children of the late 20th.
pl_PL: Jest rok 2084. Ziemia, ciesząca się stabilzacją, pokojem i rozwojem. Brutalne czasy XXI wieku, są odległymi wspomnieniami, ale nie na tyle dalekimi aby o nich zapomnieć. Dla większość ludzi druga zimna wojna jest cieniem z przeszłości, jak wojny światowe dla naszych dzieci z końca XX wieku.

en: To many people on Earth, it seems like things are going all right.
pl_PL: Zbyt dużo ludzi na Ziemi myślało, że jakoś to wszystko będzie.

en: The first attack hits the city of Mumbai on the 3rd of March, 2084. Six small UFOs appear out of nowhere and come screaming down from orbit, undetected by the vast radar installations covering the skies over Mumbai, and set down in the single most densely-populated city on Earth. They offer no warning, no explanation. Twenty thousand innocent civilians and three battalions of elite troops are massacred over the course of twelve brutal hours before massed Commonwealth soldiers manage to bring the aliens' advance to a standstill. Then, as suddenly as they appeared, they retreat to their craft and vanish back into orbit, leaving only the ravaged streets of Mumbai as evidence.
pl_PL: Pierwszy atak rozpoczął się 3-go marca 2084, w mieście Mubai. Sześć małych UFO znikąd pojawiło się nad miastem, niepostrzeżone przez stacje radarowe, pokrywając niebo jednego z najbardziej gęsto zaludnionych miast na Ziemi. Bez ostrzeżeń, bez wyjaśnień. Dwanaście tysięcy niewinnych cywili i trzy bataliony elitarnych oddziałów żołnierzy zostało zmasakrowanych. Obrona trwała dwanaście godzin, zanim przybyły posiłki od najbardziej zamożnych państw aby dać jakikolwiek opór. Tak jak nagle się pojawili, tak nagle zniknęli. Wycofali się do swoich pojazdów i wrócili z powrotem na orbitę okołoziemską, pozostawiając ulice Mubai jako dowód swojego istnienia.

en: Eighty-seven hours after the initial attack on Mumbai, Earth declares war. For two weeks, the armies of humanity each try to fend off the mysterious alien attackers to the best of their ability. They score precious few successes.
pl_PL: 87 godzin później po  ataku na Mumbai, Ziemia wypowiada wojnę. Po dwóch tygodniach, armie ludzkości najlepiej jak tylko potrafiły, starały się bronić przed tajemniczymi obcymi. Ich wysiłki okazały mało skuteczne lecz zaliczono kilka małych sukcesów.

en: Great work, Commander. We have fought off the alien horde and kept earth safe. For now.
    
    But we can't rest on our laurels for long. The aliens could return at any moment.
    They must have many more Carriers up there, beyond our reach. I'm sure they'll be
    back just as soon as the game's development team can build a carrier mission. I'll
    be waiting for your orders.
    
    Until then, visit ufoai.org to find out when the next version is coming out. If
    it's not coming fast enough for you, lend a hand. We're free. We're open-source.
    We're under-staffed. Until next time, thanks for playing.
    
    -- UFO: Alien Invasion Development Team
pl_PL: Dobra Robota Dowódco! Wykończyliśmy Obcych i spowodowaliśmy, że Ziemia jest bezpieczna. Na razie. 
    
    Lecz nie możemy spocząć zbyt długo. Obcy mogą wrócić i to w każdej chwili. 
    Muszą posiadać więcej lotniskowców , poza naszym układem Słonecznym. Jestem pewny, że to nie jest koniec! 
    Czekaj na dalsze rozkazy 
    
    Czekając odwiedź  naszą stronę ufoai.org aby sprawdzić kiedy nowe wersje gry będą dostępne. 
    Pamiętaj jesteśmy free open-source, każdy może przyczynić się do rozwoju gry. Czekamy na Twoją pomoc w rozwoju gry.
    
     -- UFO: Alien Invasion Development Team

en: We can't just wait around for the aliens to come knocking at our door. We need to detect alien craft and shoot them down whenever possible. The initial PHALANX base includes a powerful radar facility, but we'll need to build off-site radar towers to cover more of the sky.
    
    Once a UFO has been detected, we'll need to dispatch our nearest interceptors to try to shoot it down. But we're heavily outgunned in the air, so we should send multiple aircraft whenever possible.
    
    Addenda
    
    Off-site radar towers have a smaller detection range than our in-base installations.
    
    Previously unseen types of UFOs should be approached with extreme caution until our scientists and engineers can establish their combat capabilities.
    
    Alien activity will often go undetected in areas where our radar coverage doesn't reach and the funding nations will be angry when PHALANX fails to respond to these attacks.
pl_PL: Nie możemy czekać aż obcy zapukają nam do drzwi. Musimy wykryć wrogi statek i zestrzelić go wszystkimi możliwymi opcjami. Baza PHALANX posiada potężny radar, lecz aby pokryć większą część nieba musimy zbudować stanowiska radarowe poza granicami naszych baz. 
    
    W momencie gdy wykryjemy UFO, potrzebujemy wysłać nasze myśliwce przechwytujące aby spróbowały zniszczyć obcy obiekt. Niestety w powietrzu nie przewyższamy siłą ognia, więc zalecamy aby wysyłać na misje przechwycenia więcej niż jeden myśliwiec. 
    
    Aktywność obcych pozostanie niezauważona w obszarach, które są poza zasięgiem naszych radarów, co spowoduję, że nasi fundatorzy, kraje które nas wspierają mogą się złościć i ograniczyć wsparcie finansowe. 
    
    Radary które zbudowane są w naszych bazach mają takie same parametry jak stacje radarowe wybudowane poza terenem naszych baz. 
    
    Uwaga atak na nieznane nam statki UFO powinny odbywać się z uwzględniłem, że napotkamy bardzo silny opór, zalecamy ostrożność.

en: Disassembling captured UFOs will be vital in the battle to uncover secrets about the alien technology. PHALANX will need to build a UFO Yard -- an off-base installation to house the recovered crafts -- as soon as possible.
    
    Our engineers will need to travel to the storage site and transport the components back to their workshop, so UFO Yards should be built close to the base where work will occur.
    
    Addendum
    
    Before our engineers can disassemble a UFO in a way that will yield usable materials, they'll need the complete technical readout from the research teams.
pl_PL: Dzięki demontażowi schwytanego statku UFO, uzyskamy informacje o obcej nam technologii. Aby tego dokonać potrzebujemy hangaru UFO, której budowa może odbyć się poza naszą bazą. Do hangaru będziemy transportować schwytane jednostki po zakończeniu misji lądowej. Zalecamy rozpoczęcie budowy hangaru jak najszybciej to się da. 
    
    Nasi inżynierowie będą podróżować pomiędzy baza, a hangarem, zalecamy aby budowa hangaru odbyła się w pobliżu baz. 
    
    Dzięki rozbiórce statków UFO otrzymamy niezbędne materiały, które zbadamy i wykorzystamy do naszej produkcji.

en: SecGen. Mahouf Serra, United Nations, New York City
pl_PL: Sekretarz generalny Mahouf Serra, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Nowy Jork

en: Base Commander, PHALANX, Atlantic Operations Command
pl_PL: Dowódca Bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich

en: Welcome to your new post, Commander. You now have full command over the PHALANX Extraterrestrial Response Unit. Your mission is to protect the citizens of Earth and stop the alien threat at all costs. How you accomplish this is up to you; our only requirement is that you succeed.
    
    Your first order of business is to set up a headquarters. The UN has access to military bases all over the world, so you may consider any region for your base of operations. Choose the location wisely, because it will have great influence on the success of the PHALANX project.
    
    A recent analysis of the attacks on Mumbai and Bonn reveal that UFO sightings and alien activity seems to focus on the most densely populated regions of Earth, including coastal North- and South-America, Europe, Eastasia, South and Mediterranean Africa, and Australia. You should consider including these territories in your field of operations.
    
    Once you've established your first base, you must prepare your soldiers. The recruits we have assigned to PHALANX must be stationed on your dropship, then equipped for battle.
    
    Take care of them, Commander. The rest of us are all counting on you, and praying for you.
    
    That is all. Good luck and good hunting.
pl_PL: Pragniemy Cię powitać, Dowódco. Od teraz masz pełną kontrolę nad PHALANX - Pozaziemską Jednostką Reagowania. Twoją misją jest chronić obywateli Ziemi i powstrzymać za wszelką cenę zagrożenie ze strony obcych. Jedynie od Ciebie zależy jak tego dokonasz; nasz warunek to odniesienie sukcesu.
    
    Twoje piewsze posunięcie to ustanowienie Kwatery Głównej. UN ma dostęp do wojskowych baz na całym świecie, więc możesz wybrać dowolny region dla rozpoczęcia działań. Wybierz miejsce mądrze, to może mieć wielki wpływ na sukces projektu PHALANX.
    
    Niedawna analiza ataków na Bombaj i Bonn ujawniła, że zasięg UFO i obca aktywność wydaje się skupiać na najgęściej zaludnionych regionach Ziemi, między innymi północne i południowe wybrzeża Ameryki, Europy, Azji wschodniej, Południowej oraz centralnej Afryki i Australii. Powinieneś rozważyć włączenie tych terenów w zakres działań bojowych.
    
    Gdy tylko założysz pierwszą bazę, musisz przygotować swoich żołnierzy. Rekruci, których wyznaczono do PHALANX mają być przydzieleni do desantowców, oraz wyposażeni do walki.
    
    Troszcz się o nich, Dowódco. Wszyscy pokładamy w Tobie spore nadzieje i modlimy sie za Ciebie.
    
    To wszystko. Powodzenia i udanych łowów.

en: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
pl_PL: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich

en: Dr. Connor, R&D: Bio & Containment Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
pl_PL: Dr Connor, JBR: Dział Biotechnologii, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich

en: Commander,
    
    I'm afraid I have some bad news. Despite our best efforts, the alien specimens recovered from our last tactical mission have expired in Containment. We were ultimately unable to stabilise their medical condition enough to learn anything useful.
    
    Outward signals indicate the cause of death to be sudden and fatal asphyxiation. It seems the aliens can only live in our atmosphere for a limited time before they suffocate. We haven't performed a full examination on the body, not without your authorisation, but I strongly recommend that we move straight to autopsy at this point. We must find a way to keep them alive longer or we won't be able to conduct any meaningful research on them.
    
    My autopsy request should be waiting in the R&D queue for your approval. Thank you, Commander.
    
    Sincerely, Dr. Connor
pl_PL: Do Dowódcy, 
    
    Obawiam się, że mam złą wiadomość. Pomimo naszych wysiłków, okazy obcych pozyskane w naszej ostatniej misji przeterminowały się w Kwarantannie. Jesteśmy niezdolni do stabilizacji ich funkcji życiowych, aby zdążyć dowiedzieć się czegoś wartościowego.
    
    Zewnętrzne symptomy wskazują na przyczynę śmierci, jest nią nagłe i śmiertelne uduszenie. Wydaje się że obcy mogą żyć w naszej atmosferze ograniczony czas nim się uduszą. Nie wykonaliśmy pełnych badań ciał, czekamy jedynie na Twoją autoryzację w celu wykonania silnie zalecanej sekcji zwłok. Musimy znaleźć sposób na utrzymanie ich przy życia dłużej, bez tego nie będziemy w stanie prowadzić jakiś znaczących badań.
    
    Moja prośba o autopsję będzie czekać w R&D na Twoją aprobatę. Dziękuję, Dowódco.
    
    Z poważaniem, dr Connor

en: XO Abel S. Howard, Command & Control, PHALANX, Atlantic Operations Command
pl_PL: Szef sztabu Abel S. Howard, JBR: Centrum Operacyjne, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich

en: Sir, our operatives have discovered the location of a large alien installation on Earth. This installation represents a serious threat to PHALANX and to humanity at large, we must take it out ASAP.
pl_PL: Dowódco, nasze służby odkryły na Ziemi lokalizację sporej Obcej instalacji. Zagraża ona poważnie działaniom PHALANX jak i całej ludzkości, musimy ją przejąć tak szybko jak to tylko możliwe.

en: Col. Ingrid Falkland, Intelligence Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
pl_PL: płk Ingrid Falkland, Wywiad Wojskowy, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich

en: Good luck commander. Bring our soldiers back alive.
pl_PL: Powodzenia dowódco. Sprowadź spowrotem naszych żołnierzy żywych.

en: Kill all the aliens.
pl_PL: Zabij wszystkich obcych.

en: The aliens have barricaded themselves inside this fuel dump. Find a bomb nearby to destroy the gate and gain entry.
pl_PL: Obcy barykadują się wewnątrz składu paliw. Odnajdź w pobliżu bombę do zniszczenia bramy i stwórz przejście.

en: We've located an entry point to the alien base, which appears to be a large facility built below ground. Once your men have dropped down the entry shaft you'll need to clear out the alien presence so that our analysts can investigate the technology on-site.
pl_PL: Odkryliśmy wejście do bazy obcych, która wydaje się być dużym podziemnym kompleksem. Jak tylko twoi ludzie opuszczą się szybem wejściowym, będziesz musiał oczyścic teren z obecności obcych, aby nasi  analitycy mogli przebadać tą technologię.

en: Kill all the aliens to secure the base.
pl_PL: Zabij wszystkich obcych by zabezpieczyć bazę.

en: The dropship has arrived at the crash site.
pl_PL: Desantowiec dotarł na miejsce katastrofy.

en: In the year 2084, Earth is in better shape than it has been for more than a century. Perhaps for the first time, peace and cooperation are the norm rather than the exception. The current state of affairs, however, can only be explained through the brutal history of the 21st century.
    
    In the first decade of the 21st, the Middle-East was the greatest concern of nations around the world. Tensions increased when Iran, Syria, Jordan and Afghanistan formed the Middle-Eastern alliance, a political body to unite the Islamic world. Soon after, democratic elections in Iraq caused the United States to lose control of the country, and Iraq joined the Middle-Eastern Alliance along with Pakistan and Lebanon later that year. In a panic, Israel threw in its lot with the expanding European Union, thus forcing itself to abide by increasingly strict EU laws on human rights and warfare. Its military presence in the region was significantly reduced over the years as a result.
    
    However, as 2009 turned into 2010, attentions turned away from the Middle-East as the increasingly bold power grabs by China started to make waves. The People's Republic had been nibbling away at its neighbours for several years, but in December of 2010, after decades of harsh words and grim promises, Taiwan was finally conquered by a full-scale Chinese military invasion. The UN gave several sternly-worded reprimands which were summarily ignored. The international community debated the issue at length, and did nothing.
    
    The Second Cold War between the old United States and China began when China annexed North and South Korea in 2012, after secret agents managed to disable North Korea's entire nuclear arsenal for the length of the three-day invasion. The well-trained and equipped People's Army vastly outnumbered the Korean divisions; they occupied both countries long before the Koreans could even begin to receive aid from overseas. The move drew even more ire from the UN and cooled diplomatic relations between China and Russia for decades to come.
    
    Tensions around the world remained high during the length of the Second Cold War, with rebellions the order of the day in the newly-subjugated Chinese territories, but ultimately neither China nor the US was ready to commit to nuclear annihilation.
    
    The war technically came to an end in 2031, as the US economy crumbled under a crushing military budget and deficit interest rates that exceeded the country's entire gross national product. Meanwhile, having become increasingly liberal during the Cold War years, China took on the mantle of world leader without knowing quite what to do with it. Its leaders perhaps became drunk with power, a little too hungry, a little too proud. Using the army to try and enforce their decision, they attempted to revert the country to the brutal Stalinist oppression of the 20th century. The people did not approve.
    
    The ensuing civil war was like nothing Earth had ever seen. Officers often referred to it as the bastard child of Vietnam and the First World War. It saw firebombing of entire populations, mass executions of prisoners of war, and tactical nuclear strikes on several cities -- including Shanghai, Seoul and New Delhi -- on 7 June 2034. Government loyalists dropped a total of six 50-kiloton devices on heavily-defended rebel positions, including the civilian populations the rebels were protecting.
    
    The loyalist army suffered massive desertions in the days that followed; it was the single event that eventually spelled doom for the government. More than six million lives were lost before the surrender of loyalist forces on 15 August 2036, having fought tooth and nail and employed large-scale scorched earth tactics as the rebels slowly drove them into the Indian Ocean. This is the official ending of the Second Cold War.
pl_PL: W roku 2084 Ziemia jest w lepszej kondycji niż była przez ostatnie 100 lat. Prawdopodobnie po raz pierwszy to pokój i współpraca między nacjami są normą, a nie wyjątkiem. Obecny stan rzeczy może być jednak wyjaśniony tylko z perspektywy brutalnej historii XXI wieku.
    
    Przez pierwszą dekadę XXI wieku kwestia Środkowego Wschodu była najbardziej zajmującą w oczach całego świata. Napięcie wzrosło, gdy Iran, Syria, Jordan i Afganistan utworzyły Przymierze Środkowo-Wschodnie – ciało polityczne, które zjednoczyło świat islamski. Wkrótce potem na skutek wyborów demokratycznych w Iraku Stany Zjednoczone utraciły nad nim kontrolę, a sam Irak w rok później wstąpił do Przymierza razem z Pakistanem i Libanem. Izrael w obliczu powiększającej się potęgi Unii Europejskiej poddał się jej restrykcyjnym prawom dotyczącym praw człowieka i wojny. Jego militarna obecność w regionie została w wyniku tego w znaczny sposób zmniejszona.
    
    Jednakże na przełomie lat 2009 i 2010 uwaga zwróciła się w stronę roszczeń terytorialnych Chin. Republika Ludowa od lat kąsała swoich sąsiadów, aż w końcu, w grudniu 2010, po dekadach ostrych słów i mrocznych zapowiedzi, Tajwan został podbity po chińskiej inwazji militarnej na pełną skalę. ONZ wystosowała wiele surowych reprymend, ale i tak zostały one zignorowane. Społeczność międzynarodowa wprawdzie długo debatowała nad tą sprawą, jednakże nie przyniosło to żadnego efektu.
    
    Druga Zimna Wojna pomiędzy USA a Chinami rozpoczęła się, gdy Chiny zaanektowały Północną i Południową Koreę w 2012 roku po tym, gdy tajnym agentom udało się uszkodzić cały północno-koreański arsenał nuklearny na czas trwającej 3 dni inwazji. Dobrze wyszkolona i zaopatrzona armia szybko pokonała dywizje koreańskie. Oba kraje były okupowane na długo zanim którykolwiek z nich mógłby otrzymać pomoc. Ruch ten wywołał jeszcze większy gniew ONZ oraz ochłodził relacje dyplomatyczne między Chinami a Rosją na całe lata.
    
    Napięcia na całym świecie pozostały na wysokim poziomie przez cały okres Drugiej Zimnej Wojny, z licznymi rebeliami na zajętych terenach. Ostatecznie jednak ani Chiny ani USA nie zdecydowały się na atak nuklearny.
    
    Wojna, z technicznego punktu widzenia, zakończyła się w 2031 roku, gdy gospodarka USA załamała się pod wpływem rosnących wydatków na wojsko i deficytu przekraczającego dochód narodowy brutto. W międzyczasie, po następującej liberalizacji w okresie Zimnej Wojny, Chiny przejęły stanowisko światowego lidera nie wiedząc nawet co w takiej sytuacji zrobić. Liderzy Państwa Środka prawdopodobnie upili się władzą, byli jej zbyt głodni i zbyt dumni. Używając armii wymuszali stosowanie swoich decyzji, próbując przywrócić czasy brutalnych opresji stalinowskich z XX wieku. Społeczeństwo tego nie zaaprobowało.
    
    Wybuchła wojna domowa, jakiej Ziemia wcześniej nie widziała. Oficerowie często odnosili się do niej jako bękarta Wietnamu i I Wojny Światowej. Miały miejsce bombardowania całych populacji, masowe egzekucje więźniów wojennych, uderzenia nuklearne na kilka miast – łącznie z Szanghajem, Seulem i New Delhi – 7 czerwca 2034 r. siły rządowe zrzuciły łącznie sześć 50-kilotonowych bomb na dobrze bronione pozycje rebeliantów, zabijając także ochranianych przez nich cywilów.
    
    Wojska cierpiały z powodu licznych dezercji, aż w końcu nadeszła chwila, gdy rząd nie miał szans. Zginęło ponad 6 milionów ludzi, zanim - 15 sierpnia 2036 roku - siły lojalistów nie poddały się, po wcześniejszej wyniszczającej i zawziętej walce, podczas gdy siły rebeliantów spychały ich w kierunku Oceanu Indyjskiego. To wydarzenie oficjalnie zakończyło II Zimną Wojnę.

en: The Asian Republic:
    
    In the years that followed, the reformed Republic of China -- taking up its old, pre-Communist name -- slowly relinquished its conquered territories, including those seized in centuries past, offering them a choice between independence or a seat on the new governmental council as an equal and respected part of the new Republic. Having fought on the rebel side throughout the civil war, Taiwan was the first to merge with the new Republic, reconciling its differences with the mainland after the Communist government surrendered. Taiwan quickly became a major player in the new council and was instrumental in sending the captured government leaders off to The Hague to face a war crimes tribunal. North Korea, another rebel nation, also elected to remain in the Republic, sensing opportunities for greater economic growth and freedom from dictatorship. They would not be disappointed.
    
    The resurgence of the Chinese economy was dubbed a miracle by contemporary historians. The first breakthroughs in nanotechnology were made by Chinese researchers, bringing in vast medical-industrial contracts from all over the world. Despite old hatreds and mistrust, other east-Asian nations slowly joined the Republic, which was soon redubbed the Asian Republic to honour its new members. Even Japan eventually joined to bolster its flagging economy and a population which had dwindled through the war years. The Republic continued mostly true to its principles with the civil war still fresh in mind. Over the years it made a reputation for dealing with all its member nations in good faith, and built enough trust and solidarity that it can now speak with a single voice for all the billions of people of south-east Asia.
    
    Today, the Asian Republic's economy has all but recovered due to the commercialisation of nanotech and holographics. It still possesses a strong and up-to-date military, trained to a higher standard than any other country.
    
    
    
    The Revolutionary Countries:
    
    With the successive fall of both the United States and China, Socialism in South-America waxed and waned during the post-war years. The US's economic death brought on a surge of revolutionary fervor, swaying several nations away from the influence of capitalism. However, with a democratic framework already halfway in place in most countries, the ideal of rule of the people could for the first time be realised without corruption. This new wave proposed to unite the principles of democracy with true Socialist ideals.
    
    The whole continent watched in horror at the nuking of Shanghai during the Second Cold War, televised all over the globe right up to the final second. The new wave suffered another major blow when China fell. In that, everyone could see a first-hand example of what might happen to the revolution if it went the way of dictatorship and totalitarianism. It didn't take long for the leaders to respond.
    
    Several dictator-led countries immediately tried to turn on the thumbscrews, trying to head off a rebellion before it began, which caused a huge backlash in the larger democratic nations, particularly Cuba, Brazil and Argentina. Suddenly, the last remaining kings of South-America were left with no friends at all.
    
    One by one, they caved to public and political pressure and were replaced by elected houses. The revolution picked up speed instead of losing it; they encouraged greater trade, closer integration, and eventually followed Europe's example of open borders. A new network of highways all over the continent strengthened economies and allowed far more efficient use of arable land. South-America's natural riches were tapped like never before, and they demanded fair prices for every bit of it.
    
    Today, the member nations have merged so closely that they are better known as a single body: the Revolutionary Countries. One joint government represents the entire continent, and they manage an economical juggernaut surpassed only by the Greater European Union. Their military is small but has state-of-the-art equipment. Their training is not exceptional.
    
    
    
    United America:
    
    As the US economy started to break down in the late 2020s, more and more people abandoned the country for the greener pastures of Canada and, ironically, Mexico. The value of the dollar plummeted to unprecedented depths, impoverishing millions until its price was fixed by the IMF and the international banking community. The country was then saddled with a brutal reform plan, requiring it to sell off or mothball over half of its military arsenal. To cope with the repayment on sixteen trillion dollars of debt, its interest rate was frozen and its exports shifted to technology and luxury goods. Successful restructuring of NASA, combined with a functional spaceplane prototype, also turned outer space into a money-maker for the post-collapse US. Cape Canaveral began offering the cheapest space launches anywhere on the planet, first with their prototype, later with fully-functional advanced spaceplane designs. This significantly helped the beleaguered country claw its way back towards the black.
    
    The cooperation between North-American nations began with financial aid from Canada and Mexico, which saw their exports to the US dipping dangerously and wanted to help fix their most important trading partner. The growing number of expatriates also served to create closer ties. Then, in the most unexpected political turnaround in 2042, Mexico elected the US expatriate Esteban Villa-Lobos Garcia to the office of president.
    
    The election was hotly contested. However, the decision held through two recounts, and the new president was inaugurated in July of 2042. Eventually, a combination of sound policies and personal charisma brought most of the country around on Garcia; and then he proposed the Tomorrow Plan.
    
    Under the plan, Mexico, Canada and the USA would unite into one country to reawaken the North American superpower. In a number of controversial public votes, the general population in all three countries gave majority support for the Tomorrow Plan; 52% in the United States, 64% in Canada, and 71% in Mexico. The merger was eventually finalised in 2050, creating a United America out of the dominant powers of the New World. The booming space industry quickly spread throughout the new country, and despite a few stumbles along the way, North America steamed headlong towards recovery.
    
    Today, UA's debt has decreased from sixteen trillion to two, and standards of living have nearly recovered to what they were before the crash. UA has the most advanced space industry on the planet; NASA performs almost 70% of commercial space launches around the globe. It exports vast quantities of goods to every other nation and is projected to return to solvency in less than three years. Militarily, the UA is the weakest of all the meganations. It has only a small volunteer army and a tiny defence budget as mandated by the IMF. However, what forces the UA does have are highly-trained and can turn on a dime, able to reach any place in the country within two hours.
    
    
    
    The Greater European Union:
    
    Slowly but surely, the European Union has expanded borders further and further with every passing decade. It first moved into the Middle-East when it accepted Israel as an associate member in 2011, and then upgraded both Israel and Turkey to full membership in 2017. Several Atlantic islands were also accepted in the same resolution, making it the single greatest EU expansion of the 21st century.
    
    Following Israel's controversial entrance as an associate member, the EU passed stricter laws on human rights, freedom of religion and separation of church and state. It was also the first Western superpower to officially recognise the Middle-Eastern Alliance, and fostered close relations with the Alliance -- despite United States protests -- in the hope of reducing culture clash and the ongoing threat of terrorism. For the most part, they were successful.
    
    In 2028, Greenland -- having grown strong due to immigration from the United States -- formally declared its independence from Denmark. No battles were fought; the Danish government grudgingly recognised the independence due to political pressure from other European countries. In the following months, Greenland briefly considered joining the US as a protectorate, but reconsidered when the EU offered a full membership. This, along with the defection of several US island protectorates in the Atlantic, impelled the EU to rename itself the 'Greater European Union'.
    
    In the aftermath of the Second Cold War, the GEU has always been on the forefront of political development. It was the only Western nation to second the Middle-Eastern Alliance's vote of no confidence on the old United Nations, after the UN's complete failure to act during the Chinese expansion and eventual civil war. The GEU also strongly supported the Alliance's efforts to create a new UN, providing fair representation to all the world's nations, and with enough teeth to live up to the principles under which it was first created.
    
    Today, the GEU is the strongest economical and political force in the world. However, its vast bureaucracy and large number of members -- members who don't always see eye-to-eye -- make it slow to manoeuvre in every way. Its military is large and powerful but poorly-integrated, with each individual army sticking to the language and traditions of their country. Military cooperation is difficult to achieve and requires going through huge amounts of red tape. The GEU contributes a majority of UN troops, but they are only ever used as peacekepeers. Whether or not the GEU militaries have lost their 'edge' has been a subject of hot debate in Brussels for many years, and there appears to be no decision in sight.
    
    
    
    The Middle-Eastern Alliance:
    
    The rise of the Middle-Eastern Alliance was a surprise to everyone, including the people involved. It was designed solely to weaken Western influence in the Middle-East. The principal designers and first members -- Iran, Syria, Jordan and Afghanistan -- never meant the Alliance to last more than a decade, by which time they expected it to fragment and disband under the weight of its own differences.
    
    The Second Cold War changed everything. The People's Republic of China was no longer a nearby ally against the West; it became an expanding threat with an appetite, casting hungry eyes on Nepal, chunks of India, and possibly even the sovereign states on China's western border. Pakistan, Tajikistan and Kyrgyzstan rushed into the arms of the Alliance in order to guard themselves against invasion. The Arabian subcontinent joined the Alliance not a year later, seeking to expand their political pull with the West. Without even realising it, they had formed a power block covering nearly the entire Middle-East. Their position was simply too good to allow it to crumble.
    
    The expanded Alliance, now recognised by the European Union, stepped onto the international stage with knife in hand. They had a stranglehold on most of the world's remaining oil supplies and the will to exploit it.
    
    The Alliance's economic power grew as outside oil reserves dwindled. Pharmaceutical manufacturers packed up in droves and moved to the Middle-East, the only place left in the world where oil was cheap and plentiful. This, along with the many other applications of crude oil, allowed the Middle-East to survive the Russian 'nuclear revolution' and the subsequent worldwide migration to nuclear power. It continued its expansion with Egypt, Uzbekistan, Turkmenistan, and disputed chunks of Africa around the Red Sea. The entire Red Sea region was quickly pacified when the Alliance moved in its military to assist the new African members.
    
    Today, the spread of prosperity has turned the Middle-East away from dogma and towards secular law and gender equality. It is still ruled by individuals -- Sultans, Emirs, Maliks, Presidents and Generals -- but their personal power is kept in check by the rest of the Alliance, rulers who do not want their colleagues stepping out of line. Political dissent is tolerated due to pressure from the EU and other nations, but even in 2084 few of the Alliance's member nations have a functioning democratic process.
    
    The Alliance military is large, fast and mean. It is one of the most elite and well-equipped forces in the world, and it uses more permissive rules of engagement than either United America or the Asian Republic. Their clause for 'acceptable civilian casualties' has been the source of huge amounts of criticism from across the world, but the Alliance has stubbornly maintained this clause throughout the four decades it has been in effect.
    
    
    
    New Africa:
    
    Born out of violence and strife, New Africa found its unification in separation. It languished onwards for three decades into the 21st century, as it had done for far too long, with its civil wars and ethnic purges and atrocities beyond measure. That is, until several central-African nations undertook a massive project in 2039 to break the notorious diamond cartels and seize their revenue for long-term national improvement.
    
    It resulted in a military and economic bloodbath. The UN attempted various measures to stop the fighting but, even more toothless than ever before, it accomplished nothing. However, the league of nations was eventually joined by several others, tired of being pushed around by Western conglomerates, and after several years of bitter fighting they were successful in taking down the cartels one by one. This left them with some of the largest, most advanced diamond and gold mines in the world; it made their combined territory the largest single supplier of natural diamonds in the world. It also gave them a new sense of what they could accomplish together. The core of New Africa was born.
    
    All the African nations involved in the anti-cartel war, with the exception of territories loyal to the Commonwealth of Oceania and the Middle-Eastern Alliance, began to work much more closely together, taking cues from South-America in building a dependable road network to fuel trade and communication. It also allowed a much better distribution of food. Over the next thirty years, New Africa completely eliminated famine within its borders, which it changed completely to accomodate ethnicity and a desire for independence within its territories, and brought socialised public health-care to its people at near-ruinous cost. However, it also found new exports in the commercialised, sustainable growth of tropical hardwood and exotic fruit. The new cooperation made price agreements across the continent possible for the first time; like the Revolutionary Countries, New Africa forced the rest of the world to pay fairly for all goods and services.
    
    Today, New Africa is still the weakest of the great powers economically, but it is growing fast. It has a large, motivated standing army, but the troops are not well-equipped, armed mostly with former US antiques and even century-old Soviet equipment. They also have trouble getting to remote locations due to frequent equipment failures and the continent's difficult geography. Most of the time, the best the New Africans can do is spot UFOs as they land with one of thousands of scouts and small patrols out in the country to combat poaching and smuggling.
    
    
    
    Russia:
    
    Russia took decades to recover from the fall of the Soviet Union and the ravages of the Soviet system on the country's economy. It festered like an open wound for the first half of the 21st century, still trying to quash the constant rebellions in Chechnya, still trying to reform after 70 years of state domination, still trying to get back its lost position as a world superpower.
    
    Things finally started getting better for Russia when then-prime minister Yevgeny Karamazov granted complete independence to Chechnya in 2047. While the newly official Chechen Republic imploded in a storm of violence about who exactly should rule, Russia turned away and set itself to fixing its own problems, leaving Chechnya to itself -- and to the new and improved UN, which immediately took an interest in trying to stop the bloodshed. Unfortunately that wouldn't happen for a long time, and even then Chechnya could only return to Russia's sphere of influence, but for the first time it did so as a fully-recognised independent voice.
    
    Economic salvation for Russia -- especially with oil supplies from the Middle-East dwindling -- began with drilling the country's own oil in Siberia, with new techniques and equipment able to survive the harsh winter conditions, and later with the construction of a series of new nuclear power plants. Russia invested heavily in research to make the new plants smaller, safer and -- more importantly -- sustainable. This involved a switch from enriched uranium to thorium as the main nuclear fuel for all the new Russian plants, and advanced new designs based upon the 'energy amplifier', a new type of fission reactor first test-built near Rome from 2004 to 2011. Two of the new reactors even consumed plutonium from dismantled nuclear weapons and from the stored waste of older power plants.
    
    Then, eight years after the Chechen independence, Russia's 'nuclear revolution' really came into its own with the invention of the depleted element postprocessor, which could convert 90% of an energy amplifier's waste into radiation-free elements in weeks instead of centuries. The Russians ended the age-old energy crisis almost overnight; nuclear fission became safe, relatively clean, and global thorium supplies would see the world clear into the year 3000.
    
    Today, many of the ex-Soviet republics have rejoined Russia, following the example of the other great nations, eager to take advantage of the power generation and nuclear technology that are now Russia's main exports. The nuclear revolution continues even today with the gradual development and commercialisation of fusion power. Though its economy is still troubled, the country is now in better shape than it has been for centuries -- whether under the khans, the czars or the Soviets. Its military is somewhat antiquated but highly-trained, well-disciplined and professional, and it does not lack for manpower.
    
    
    
    The Commonwealth of Oceania:
    
    The Commonwealth of Nations, a political organisation made up of most of the countries of the old British Empire, lost a great deal of power going into the Second Cold War. First, Pakistan cut its ties to the Commonwealth when joining the Middle-Eastern Alliance. Then, as the United States crashed and burned, Britain and Canada became more and more concerned with their own parts of the world and let their participation dwindle to nothing. By 2030, they were members in name only.
    
    The growing power of China throughout the war caused a huge expansion in military budgets for India and Australia, budgets which their economies had trouble supporting. Then, in 2035, India became one more battlefield in the Chinese civil war. Veteran government troops easily defeated the Indian military in several short but bloody engagements and seized most of the country while the rebels pursued.
    
    Australia pledged a full-scale military intervention along with several South-African Commonwealth members. After weeks of brutal fighting, the Australian divisions managed to link up with Chinese rebel forces and the surviving regiments of the Indian army, and together they nearly annihilated the governmental army before the surrender in 2036.
    
    The cost was high. The conquered parts of India were a wasteland, the country had no government left after the nuking of New Delhi, and famines were already starting to grip the population. It began ceding worthless parts of land to other nations and gave independence to several small regions along its border. The remaining Commonwealth nations undertook the vast task of reconstructing India, though many abandoned the project and the Commonwealth in favour of the other growing superpowers.
    
    The reconstruction of India eventually united the Commonwealth into one great nation, taking advantage of their geographic location around the Indian Ocean and the South Pacific to charge strategic tariffs for ships passing through their waters. Commonwealth shipping, on the other hand, was free from tariffs and quickly rose to dominance in the competitive market. Later, with the breaking of the diamond cartels in Africa, the Commonwealth seized several leaderless mines inside its borders and used them to their full potential.
    
    Today, the Commonwealth of Nations is better known as the 'Commonwealth of Oceania' or just 'Oceania'. Since its inception it has accepted several non-Commonwealth countries into its midst, notably Madagascar, Zimbabwe and Indonesia, extending its control over the Oceanian waters. While it still can't compete economically with the richer nations, it has carved out its own niche, and is quite happy to go on prospering in it.
    
    Oceania's military consists mainly of a powerful navy. Its land army is minuscule compared to that of any nation except United America, and serves only in a defensive capacity, with average training and equipment. However, it can respond fairly quickly in emergency situations.
pl_PL: Republika Azjatycka:
    
    W następnych latach Republika Chińska stopniowo zwalniała podbite tereny, łącznie z zajętymi wieki temu, oferując im wybór pomiędzy niepodległością a miejscem w nowym senacie jako równemu i respektowanemu członkowi nowej Republiki. Ze względu na walkę po stronie rebeliantów, Tajwan jako pierwszy dołączył do nowego rządu pojednując się z częścią kontynentalną po kapitulacji rządu komunistycznego. Kraj ten szybko stał się ważnym członkiem senatu i w znacznym stopniu przyczynił się do wysyłania schwytanych przywódców poprzedniego reżimu przed Trybunał w Hadze na procesy za zbrodnie wojenne. Północna Korea, kolejna nacja rebeliantów, również zdecydowała się na pozostanie w Republice, wyczuwając szansę na większy wzrost ekonomiczny i wolność, niż gdyby miały zostać pod władzą dyktatora. Nie zawiodła się.
    
    Chińskie odrodzenie ekonomiczne zostało okrzyknięte cudem przez współczesnych historyków. Pierwszy przełom w nanotechnologii był następstwem chińskich projektów badawczych, zapewniając temu państwu liczne kontrakty medyczno-przemysłowe z całego świata. Pomimo dawnej wrogości i niezrozumienia, pozostałe narody wschodnio-azjatyckie powoli dołączały do Republiki, co wkrótce spowodowało zmianę jej nazwy na Republikę Azjatycką, aby uhonorować nowych członków. W ostateczności dołączyła nawet Japonia, wzmacniając słabnącą ekonomię i kurczącą się przez wojnę populację. Republika pozostawała wierna swoim zasadom, wciąż pamiętając o wojnie domowej. Przez lata wyrobiła sobie reputację państwa potrafiącego obchodzić się w dobrej wierze ze wszystkimi narodami i zbudowała wystarczające zaufanie i solidarność, aby mogła przemawiać jako jeden głos miliardowej populacji południowo-wschodniej Azji.
    
    Dziś ekonomia Republiki Azjatyckiej wzrosła w znaczącym stopniu, głównie dzięki komercjalizacji nanotechnologii i holografii. Wciąż posiada silną i nowoczesną armię, trenowaną według najwyższych standardów.
    
    
    
    Kraje Rewolucyjne:
    
    Po upadku Stanów Zjednoczonych i Chin, socjalizm w Południowej Ameryce zwiększał się i malał w okresie powojennym. Śmierć ekonomiczna Stanów przyniosła wezbranie rewolucyjnego ferworu, oddalając wiele narodów od wpływu kapitalizmu. Jednakże, dzięki demokratycznej podbudowie w większości krajów, idea władzy ludowej mogła zostać po raz pierwszy zastosowana bez deprawacji. Ta nowa fala proponowała zjednoczenie kierownictwa demokratycznego z prawdziwymi ideami socjalizmu.
    
    Cały kontynent był świadkiem horroru uderzenia nuklearnego na Szanghaj podczas II Zimnej Wojny, nadawanego przez telewizje na całym świecie do ostatniej sekundy. Nowa fala doświadczyła kolejnego uderzenia, gdy Chiny upadły. Dzięki temu wszyscy zobaczyli doskonały przykład tego, co może się stać, jeśli rewolucja pójdzie drogą dyktatury i totalitaryzmu. Nie minęło dużo czasu, zanim przywódcy odpowiedzieli.
    
    Wiele krajów rządzonych przez dyktatorów natychmiast uruchomiło narzędzia tortur, aby uciąć głowę rebelii zanim na dobre się rozpocznie. Spowodowało to gwałtowny sprzeciw wśród większych państwach demokratycznych, zwłaszcza Kubie, Brazylii i Argentynie. Nagle ostatni królowie Ameryki Południowej pozostali bez żadnych przyjaciół.
    
    Jeden po drugim, pod wpływem ludzi i presji politycznej, zostali zastąpieni przez wybrane Izby. Rewolucja zamiast zwalniać nabrała tempa; popierała zwiększony handel, bliższą integrację i w końcu podążyła za europejską ideą otwartych granic. Nowa sieć autostrad na całym kontynencie wzmocniła ekonomię i pozwoliła na efektywniejsze użytkowanie gruntów uprawnych. Bogactwa naturalne Ameryki Południowej były wykorzystywane jak nigdy wcześniej i w końcu żądano uczciwych cen za każde z nich.
    
    Dziś członkowie organizacji zbliżyli się tak bardzo, że są przedstawiani jako jeden organ: Kraje Rewolucyjne. Wspólny rząd reprezentuje cały kontynent i zarządza ekonomicznym molochem przewyższanym jedynie przez Wielką Unię Europejską. Ich wojska są niewielkie, ale nowocześnie uzbrojone i wytrenowane.
    
    
    
    Zjednoczona Ameryka:
    
    Gdy ekonomia Stanów Zjednoczonych zaczęła upadać w późnych latach dwudziestych XXI wieku, coraz więcej ludzi przenosiło się do Kanady i Meksyku (sic!). Wartość dolara spadła gwałtownie do niewidzianego wcześniej poziomu, doprowadzając do ruiny miliony ludzi, dopóki kurs nie został poprawiony przez MNF i banki międzynarodowe. Kraj został wówczas poddany brutalnym reformom, wymagającym sprzedania bądź długoterminowego wydzierżawienia ponad połowy arsenału militarnego. Aby poradzić sobie z koniecznością spłaty 16 bilionów dolarów długu, stopa procentowa została zamrożona, a eksport przerzucił się na technologie i dobra luksusowe. Udana restrukturyzacja NASA, połączona ze stworzeniem działającego prototypu statku gwiezdnego sprawiły, że USA zaczęły zarabiać na przestrzeni kosmicznej. Przylądek Canaveral zaczął oferować najtańsze loty w przestrzeń – najpierw prototypem, potem w pełni funkcjonalnym pojazdem kosmicznym. Pozwoliło to krajowi w znacznym stopniu zażegnać najczarniejsze scenariusze.
    
    Kooperacja między państwami północnoamerykańskimi zaczęła się od finansowej pomocy od Kanady i Meksyku, które zauważyły gwałtowny spadek eksportu swoich towarów do USA i chciały wspomóc odbudowę swojego najważniejszego partnera handlowego. Rosnąca liczba emigrantów również spowodowała zaciśnięcie więzi. Wówczas dokonał się najbardziej nieoczekiwany zwrot w polityce, gdy Meksykanie wybrali na swojego prezydenta emigranta ze Stanów – Estebana Villa-Lobos Garcię.
    
    Wybory były kwestionowane, ale po dwóch przeliczeniach głosów wynik nadal był taki sam i nowy prezydent został zaprzysiężony w lipcu 2042 roku. Ostatecznie trafna polityka i osobista charyzma zebrała wokół niego większość krajów. Wówczas Garcia zaproponował Plan Jutra.
    
    Zgodnie z nim Meksyk, Kanada i USA miałyby się zjednoczyć jako jedno państwo, aby przywrócić potęgę Ameryki Północnej. W serii głosowań większa część populacji ze wszystkich krajów wsparła ten pomysł: 52% w USA, 64% w Kanadzie i 71% w Meksyku. Połączenie zakończyło się w 2050 stworzeniem Zjednoczonej Ameryki z połączonych sił Nowego Świata. Szybko rozwijający się przemysł kosmiczny rozprzestrzenił się po całym obszarze nowego kraju i pomimo kilku przeszkód po drodze, Północna Ameryka parła ku odnowieniu.
    
    Do chwili obecnej dług zmniejszył się z 16 do 2 bilionów, a standard życia niemal całkowicie powrócił do poziomu sprzed upadku. Zjednoczona Ameryka ma najbardziej zaawansowany przemysł kosmiczny na całym globie, a NASA wykonuje niemal 70% komercyjnych lotów w przestrzeń. Eksportuje się ogromne ilości dóbr do pozostałych krajów i przewiduje się, że będzie ponownie wypłacalna w przeciągu 3 lat. Militarnie ZA jest najsłabsza spośród wszystkich koalicji. Ma tylko niewielką armię ochotników i niewielki budżet obronny – zgodnie z żądaniem MNF. Jednakże ich siły są doskonale wyszkolone i mogą dotrzeć do każdego miejsca na terenie kraju w przeciągu dwóch godzin.
    
    
    
    Wielka Unia Europejska:
    
    Wraz z upływem czasu Unia Europejska rozszerzała coraz bardziej swoje granice. Najpierw skierowała się ku Środkowemu Wschodowi, przyjmując Izrael jako państwo towarzyszące w 2011 roku, a potem – w 2017 roku – podnosząc do rangi pełnoprawnego członka zarówno Izrael, jak i Turcję. Także wiele wysp na Atlantyku przyjęło rezolucję, powiększając tym samym UE w największym stopniu przez cały XXI wiek.
    
    Po kontrowersyjnym przyjęciu Izraela jako członka stowarzyszonego, UE wprowadziła bardziej restrykcyjne prawa dotyczące człowieka, wolności religii i oddzielenia państwa od kościoła. Była również pierwszą zachodnią siłą uznającą Przymierze Środkowo-Wschodnie i pomimo protestów USA nawiązała z nim bliską współpracę w nadziei na zmniejszenie starć kulturowych i ciągłego zagrożenia terrorystycznego. W zasadzie im się to udało.
    
    W 2028 roku Grenlandia – po zwiększeniu jej potęgi dzięki imigrantom z USA – formalnie zadeklarowała swoją niezależność od Danii. Nie było żadnej bitwy, a rząd duński niechętnie na to przystał – głównie ze względu na naciski polityczne pozostałych krajów europejskich. W następnych miesiącach Grenlandia poważnie rozważała możliwość dołączenia do Stanów jako protektoratu, ale rozmyśliła się, gdy UE zaoferowała jej pełne członkostwo. To, wraz z odstępstwem od protektoratu USA przez wiele wysp Atlantyckich, skłoniło UE do zmiany nazwy na Wielką Unię Europejską.
    
    W zawierusze II Zimnej Wojny, WUE zawsze była w czołówce rozwoju politycznego. Była jedyną zachodnią siłą wspierającą wniosek Przymierza Środkowo-Wschodniego o nieudzielenie wotum zaufania starym Narodom Zjednoczonym ze względu na ich całkowitą porażkę podczas ekspansji Chin i w ostateczności wojny domowej. Unia wspierała również wysiłki Przymierza do stworzenia nowego ONZ, zapewniającego sprawiedliwą reprezentację wszystkim narodom świata i z możliwościami militarnymi do sprostania zasadom, z jakimi początkowo zostało stworzone.
    
    Dziś Wielka Unia Europejska jest największą siłą ekonomiczną i polityczną na świecie. Jednakże rozbudowana biurokracja i duża liczba członków powodują jej powolne reakcje pod każdym względem. Armia jest duża i potężna, ale słabo zintegrowana z każdą z nich postępującą wg zasad panujących w danym kraju. Współpraca wojskowa jest trudna do osiągnięcia i wymaga ogromnej pracy biurokratycznej. Wprawdzie z niej pochodzi większość żołnierzy ONZ, ale służą oni jedynie jako siły pokojowe. Przedmiot utraty zdolności bojowych przez armię od wielu lat jest obiektem gorącej debaty w Brukseli, ale nie wydaje się, aby jakakolwiek decyzja miała być podjęta w najbliższym czasie.
    
    
    
    Przymierze Środkowo-Wschodnie:
    
    Powstanie Przymierza Środkowo-Wschodniego zaskoczyło wszystkich – również ludzi w to zaangażowanych. Jego przeznaczeniem miało być jedynie osłabienie wpływu zachodu na Środkowy-Wschód. Pierwotni członkowie – Iran, Syria, Jordan i Afganistan – nie zakładały jego istnienia dłużej niż dekadę, a po tym czasie miało się ono rozpaść pod wpływem różnic wewnętrznych.
    
    II Zimna Wojna wszystko zmieniła. Chińska Republika Ludowa nie była już sojusznikiem przeciwko zachodowi, a raczej powiększającym się zagrożeniem z niepohamowanym apetytem kierującym swój wzrok na Nepal, Indie, a nawet na suwerenne stany przy zachodniej granicy chińskiej. Pakistan, Tadżykistan i Kirgistan dołączyły do Przymierza, aby móc bronić się przed inwazją. Subkontynent Arabski dołączył do niego w niecały rok później, szukając możliwości na ekspansję polityczną na zachód. Nie zdając sobie z tego sprawy, państwa te uformowały blok pokrywający niemal cały Środkowy Wschód. Jego pozycja była po prostu zbyt dobra, żeby pozwolić mu upaść.
    
    Powiększone Przymierze, uznane przez Unię Europejską, wkroczyło na scenę międzynarodową z nożem w rękach. Posiadało ono większość pozostałych zasobów ropy i zamierzało to wykorzystać.
    
    Siła ekonomiczna Przymierza rosła, gdy zewnętrzne zasoby ropy się kurczyły. Fabryki firm farmaceutycznych przeniosły się na Środkowy-Wschód – jedyne miejsce na Ziemi, gdzie ropa była tania i było jej pod dostatkiem. To, wraz z wieloma innymi zastosowaniami surowej ropy, pozwoliło Bliskiemu Wschodowi na przetrwanie Rosyjskiej „rewolucji nuklearnej” i późniejszej światowej migracji w kierunku zbrojeń atomowych. Przymierze kontynuowało ekspansję na Egipt, Uzbekistan, Turkmenistan i zaczęło kwestionować tereny Afryki wokół Morza Czerwonego. Cały ten region został szybko spacyfikowany, gdy Przymierze skierowało tam swoje wojska, aby wspomóc nowych członków z tego kontynentu.
    
    Dziś, dzięki rozprzestrzenieniu się dobrobytu, Środkowy-Wschód zrezygnował z dogmatów na rzecz świeckich praw i równości płci. Wciąż jest rządzony przez jednostki – sułtanów, emirów, malików, prezydentów i generałów – ale reszta Przymierza wciąż patrzy im na ręce, żeby nie przekroczyli linii. Różnice zdań w polityce są tolerowane, głównie ze względu na nacisk ze strony UE i innych narodów, ale nawet w 2084 roku tylko kilku członków miało ustrój demokratyczny.
    
    Przymierze jest militarnie duże, szybkie i znaczące. Jest to jedna z najbardziej elitarnych i najlepiej wyposażonych sił na planecie i używa bardziej liberalnych zasad walki niż Zjednoczona Ameryka czy Republika Azjatycka. Ich klauzula „dozwolonych strat wśród cywilów” była źródłem krytyki na całym świecie, ale Przymierze uparcie stosowało ją przez cztery dekady.
    
    
    
    Nowa Afryka:
    
    Narodzona w przemocy i konfliktach, Nowa Afryka odnalazła swoje zjednoczenie w separacji. Marniała przez 3 dekady wojen domowych, czystek etnicznych, ogromnego okrucieństwa. Trwało to dopóki kilka narodów z centralnej Afryki nie rozpoczęło szeroko zakrojonego programu mającego na celu złamanie dominacji karteli diamentowych oraz przejecie ich zysków w celu wprowadzenia długoterminowych planów restrukturyzacji.
    
    Wynikła z tego wojskowa i ekonomiczna rzeź. ONZ próbowała różnych środków zatrzymania konfliktu, ale nie mając potęgi militarnej niewiele zdziałała. Do związku krajów dołączyło wkrótce wiele innych, mając dość już wpływów zachodnich konglomeratów. Po kilku latach udało im się w końcu osiągnąć sukces. Dzięki temu Liga weszła w posiadanie największych i najbardziej zaawansowanych technicznie kopalni złota i diamentów, stając się największym pojedynczym dostawcą naturalnych diamentów na świecie. Dało również przedsmak tego, co mogą osiągnąć razem. W ten sposób powstał rdzeń Nowej Afryki.
    
    Wszystkie narody zaangażowane w antykartelową wojnę, za wyjątkiem obszarów lojalnych Wspólnocie Oceanii i Przymierzu Środkowo-Wschodniemu, rozpoczęły bliższą współpracę, wzorując się na Ameryce Południowej w budowaniu sieci dróg, wspierając tym samym handel i komunikację. Pozwoliło również na lepszą dystrybucję pożywienia. Przez następnych 30 lat Nowa Afryka całkowicie zlikwidowała klęskę głodu na swoim obszarze, co pozwoliło na zmniejszenie napięć etnicznych, dążenie do niepodległości na obszarze swojego terytorium, a także pozwoliło na zmniejszenie kosztów publicznej pomocy medycznej. Otworzyło również nowe rynki eksportu drewna tropikalnego i egzotycznych owoców. Współpraca przyniosła porozumienie cenowe na całym kontynencie i po raz pierwszy, wzorem Krajów Rewolucyjnych, Nowa Afryka zmusiła resztę świata do uczciwego płacenia za swoje dobra i usługi.
    
    W chwili obecnej Nowa Afryka wciąż jest najsłabsza ekonomicznie spośród wszystkich sił na świecie, ale szybko nadrabia zaległości. Posiada dużą, zmotywowaną armię, ale nie jest ona dobrze wyposażona. Ekwipunek stanowią głównie antyki z USA i Rosji – niektóre mające po kilkadziesiąt lat. Mają również trudności z dotarciem do określonych lokalizacji ze względu na częste awarie sprzętu i trudną geografię terenu. Przez większość czasu jedyne co mogą zrobić, to raportować zauważane UFO.
    
    
    
    Rosja:
    
    Odbudowa po czasach sowieckich i ich niszczącym wpływie na ekonomię zajęło Rosji całe dekady. Jątrzyła się jak otwarta rana przez pierwszą połowę XXI wieku: próbowała zdusić nieustającą rebelię w Czeczenii, usiłowała się zreformować po 70 latach dominacji komunizmu i odzyskać utraconą pozycję światowego lidera.
    
    Sprawy przyjęły korzystniejszy obrót, gdy premier Jewgienij Karamazow, ogłosił niepodległość Czeczenii w 2047 roku. Podczas gdy nowo utworzona Republika Czeczenii utonęła w walkach o władzę, Rosja zaczęła naprawiać swoje wewnętrzne problemy, zostawiając Czeczenię samej sobie i ONZ, które rozpoczęło próby zatrzymania rozlewu krwi. Niestety przez długi okres niewiele się zmieniło, co skłoniło to państwo do powrotu do rosyjskiej strefy wpływów – tym razem jednak jako w pełni rozpoznawalny, niepodległy głos.
    
    Ekonomiczne odrodzenie Rosji, zwłaszcza ze zmniejszającymi się dostawami ropy ze Środkowego-Wschodu, rozpoczęło się, gdy zaczęto wydobywać ten surowiec na Syberii dzięki nowym technologiom i wyposażeniu, mogącym sprostać surowym warunkom klimatycznym, a następnie budowie reaktorów jądrowych. Rosja dużo zainwestowała w zmniejszenie elektrowni atomowych, poprawienie ich niezawodności i wytrzymałości. Spowodowało to zmianę surowca zasilającego elektrownie ze wzbogaconego uranu na tor, a także umożliwiło powstanie nowych, zaawansowanych projektów opartych na „wzmacniaczu energii” - reaktorze fuzyjnym, którego prototyp został wybudowany w latach 2004 - 2011 niedaleko Rzymu. Dwa spośród nich zużytkowały nawet pluton odzyskany z rozbrojonych głowic atomowych i z odpadów pochodzących ze starych elektrowni.
    
    Wraz z wynalezieniem procesu pozwalającego na przekonwertowanie 90% odpadów radioaktywnych ze wzmacniacza energii na niepromieniotwórcze substancje w przeciągu tygodnia, a nie - jak do tej pory - w przeciągu wieków, rewolucja nuklearna w Rosji stała się faktem. Rosja zakończyła ubiegłowieczny kryzys energetyczny jednym ruchem, fuzja nuklearna stała się bezpieczna, względnie czysta, a światowe zapasy toru wystarczyłyby na 3000 lat.
    
    W obecnych czasach wiele z byłych republik sowieckich, podążając za światowym trendem, przyłączyło się ponownie do Rosji chcąc skorzystać z nowych technologii atomowych, będących głównym dobrem eksportowym tego państwa. Rewolucja nuklearna trwa do dziś wraz z rozwojem i komercjalizacją energii fuzyjnej. Pomimo że ekonomia wciąż nie jest w najlepszym stanie, Rosja jest w dużo lepszej kondycji niż przez ostatnie wieki. Wojska nie posiadają wprawdzie nowoczesnego wyposażenia, ale są świetnie wyszkolone, zdyscyplinowane, profesjonalne i liczne.
    
    
    
    Wspólnota Oceanii:
    
    Wspólnota Narodów, organizacja polityczna powstała z większości terytoriów starego Imperium Brytyjskiego, straciła dużo wpływów w trakcie II Zimnej Wojny. Najpierw odciął się Pakistan, wstępując do Przymierza Środkowo-Wschodniego. Następnie, po upadku USA, Anglia i Kanada bardziej zajmowały się swoimi terytoriami pozwalając tym samym swoim satelitom na odpłynięcie w niebyt. Do 2030 byli członkami jedynie z nazwy.
    
    Rosnąca siła Chin w czasie wojny spowodowała ogromne wydatki na wojsko w Indiach i Australii, z czym ekonomia tych państw ledwo sobie radziła. W 2035 roku Indie stały się kolejnym polem bitwy chińskiej wojny domowej. Zaprawieni w bojach żołnierze szybko poradzili sobie z obroną hindusów w kilku krótkich, ale krwawych starciach, zajmując większość terytorium kraju i zmuszając rebeliantów do ucieczki.
    
    Australia wraz z kilkoma członkami Wspólnoty Południowo-Afrykańskiej przeprowadziła interwencję na pełną skalę. Po tygodniach brutalnych walk, dywizja australijska łącząc się z siłami chińskich rebeliantów i resztkami oddziałów armii indyjskiej niemal zmiotła z powierzchni ziemi siły rządowe, doprowadzając do poddania w 2036 roku.
    
    Koszty jednak były wysokie. Podbite tereny Indii były pustkowiem, kraj nie miał żadnego rządu po zrzuceniu bomby atomowej na New Delhi, a klęska głodu zaczęła dotykać mieszkańców. Państwo zaczęło cedować bezwartościowe tereny innym nacjom i udzieliła niepodległości wielu regionom w obrębie swoich terytoriów. Pozostałe państwa Wspólnoty podjęły się zadania odbudowy Indii, chociaż wiele porzuciło ten projekt na rzecz innych supermocarstw.
    
    Rekonstrukcja Indii ostatecznie zjednoczyła Wspólnotę w jedną wielką nację, czerpiącą korzyści z położenia geograficznego na Oceanie Indyjskim i Południowym Pacyfiku przez nakładanie opłat na statki przepływające przez ich wody. Transport wodny w obrębie Wspólnoty był wolny od opłat i szybko urósł do pozycji dominującej na rywalizującym rynku. Później, po przełamaniu siły karteli diamentów w Afryce, Wspólnota przejęła tam wiele kopalni nieposiadających właściciela i rozpoczęła wykorzystywanie w pełni ich potencjału.
    
    Dziś Wspólnota Narodów jest lepiej znana jako Wspólnota Oceanii, bądź Oceania. Od momentu założenia przyjęła do swojego grona wiele krajów spoza Wspólnoty, takich jak Madagaskar, Zimbabwe i Indonezja, rozszerzając swoją władzę na wodach Oceanii. Pomimo że nie jest w stanie konkurować ekonomicznie z bogatszymi nacjami, odnalazła ona swoją niszę i jest względnie zadowolona ze swojej pozycji.
    
    Wojska Oceanii składają się głównie z potężnej floty. Jej armia lądowa jest minimalna w porównaniu z innymi mocarstwami (za wyjątkiem Zjednoczonej Ameryki) i służy jedynie jako siły defensywne ze średnim wyposażeniem i wyszkoleniem. Pomimo tego jest ona w stanie całkiem szybko odpowiadać na sytuacje awaryjne.

en: "Project PHALANX" was first conceived by the United States Department of Defense in 1955, after years of growing concern over increased numbers of UFO sightings all across the world. The possibility of an alien invasion plagued badly on the minds of politicians already unnerved by the nuclear power of the Soviet Union. The existence of hostile extraterrestrial life in the universe seemed a very remote possibility, even moreso that these hostiles might find Earth among all the vastness of space -- but could America afford to take that chance?
    
    The project's proponents spent two years building support among the highest levels of power. Finally, in 1957, PHALANX received its first funding allocation. A significant chunk of the year's 'black budget' went to the construction of an advanced underground complex in the Nevada desert somewhere in the territory of Nellis Air Force Base. The complex was named "PHALANX Pacific Operations Command", loaded with state-of-the-art equipment, and staffed with the best and brightest to hammer out how best to combat an extraterrestrial incursion into US soil.
    
    The project was a rousing success in its formative years, developing ground-breaking technologies and producing working prototypes of things the world had never seen before, all for a fraction of the costs that civilian contractors would run up. Due to its very nature, PHALANX was the subject of yearly budget battles, but its R&D successes always gave the project a reason to continue even for the most hardline practicalists.
    
    However, the world moved on while PHALANX kept preparing for something that never happened. The Vietnam war saw a tremendous upsurge in military spending, almost none of which was allocated to PHALANX or similar projects, who saw their own budgets slashed and burned in the face of war. Despite repeated requests for more funding, the Joint Chiefs dismissed the outlandish 1950s program as 'pie-in-the-sky' spending and let it continue only because of its research efforts. Most of the remaining funding went to keep old equipment serviced and the labs running, if only barely.
    
    PHALANX never quite recovered after the war. They would never again have the budgets they had in the '50s; the glory years were over. They supplied some new technology used in the Gulf War, and experienced brief uptick during the opening years of the 21st century due to soaring US military budgets, but after these brief spurts of creativity the project would again fade into obscurity.
    
    The Second Cold War drained away the last life left in the project. Its commanders struggled to keep it going without even the money to keep their aircraft in the sky, but even the invention of artificial spider silk couldn't save them from the United States' crashing economy. The country's slide into ruin necked every 'non-essential' military program in the country, one by one, and PHALANX was finally stricken from the budget in 2027. It was five months away from its 70th anniversary. The staff was dismissed, the base dismantled, the unique equipment mothballed and thrown into storage. The project was quickly forgotten.
    
    Until it was rediscovered on 9 March 2084 by an old man who remembered reading about it in a dusty file in his long-demolished office.
    
    The horror and enormity of the events in Mumbai shocked the world. The existence of intelligent alien life in the universe was no longer a matter of faith. Not only did it exist, it had made contact in the worst way. The massacres were too large and visible for Earth's governments to keep them secret. Video evidence of the smoking, blood-stained streets aired on television sets around the world. The aliens had left no other evidence of their visit; they diligently recovered their dead and collected every scrap of dropped technology before pulling out.
    
    Panic spread like wildfire in the wake of the Mumbai broadcasts, and things got worse as word reached the general public about the slaughter in Bonn, Johannesburg and Bangkok. The world knew it had been visited, and now it began to realise it was under attack.
    
    The quest for solutions was frantic. The United Nations remained in session continuously for over a week. Plans were drawn up and burnt down with lightning speed. The world was completely defenceless against an alien invasion, both militarily and psychologically. No one had prepared for this. It was one of the forgotten doomsday scenarios that sat crumbling to dust in the back closet of some strategic planning office, unread and unheeded. Now, however, the public demanded answers that no one knew, action that no one could provide.
    
    The UN could agree only on a few token gestures; at the order of the Security Council, NASA evacuated International Space Stations 1 and 2, as well as the permanent colony on the moon. The entire range of planned missions to Mars was stricken from the calendar. On all the matters that counted, the UN was deadlocked. Some nations wanted to build massive orbital defences while others insisted they should be permitted to use nuclear missiles for UFO interception. Still others had even more outlandish projects to push. The situation grew worse as the days wore on, until one aging diplomat remembered the PHALANX project.
    
    With full access to the old US files, the UN was shocked to find plans, designs, equipment and training manuals; a fully-detailed response to an invasion scenario. They immediately decided to revive PHALANX and equip it to defend Earth from the alien threat. However, everyone who was once a part of PHALANX was either dead or dying. They were going to need a new staff.
    
    By unanimous vote, it was decided to keep the project as secret as possible, known only to the highest-ranking politicians and military commanders in the world. The public was comforted with smokescreens and sweet lies while a hand-picked team of operatives from all over the world struggled to resurrect PHALANX and whip it back into fighting trim. Old equipment was tracked down and recovered from gutted warehouses, crumbling manuals were dusted off, and stockpiles of weapons were reassembled for use. With the secret backing of all eight great powers, the project had funding, support and the men it needed to go to war.
    
    All it lacked was a leader.
pl_PL: „Projekt PHALANX” został pierwotnie rozpoczęty w Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych w 1955 roku w wyniku rosnącego zaniepokojenia pojawiającymi się na całym świecie UFO. Potencjalna możliwość ataku kosmitów na Ziemię źle wpływała na polityków, którzy już wtedy byli mocno zaniepokojeni rosnącą potęgą atomową Związku Radzieckiego. Istnienie wrogiej pozaziemskiej cywilizacji wydawało się całkiem możliwe, nawet bardziej niż szansa na zalezienie Ziemi w całym Wszechświecie. Ale czy Ameryka mogła sobie pozwolić na zaniedbanie takiego ryzyka?
    
    Wnioskodawcy projektu spędzili 2 lata na budowaniu wsparcia pośród najwyższych władz. Ostatecznie, w 1957 roku, PHALANX uzyskał pierwsze fundusze. Lwia część budżetu została przeznaczona na zbudowanie zaawansowanego podziemnego kompleksu na pustyni w Newadzie, na terenie Bazy Lotnictwa Nellis. Kompleks, nazwany „Centrum Dowodzenia Operacji Atlantyckich PHALANX”, został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt, zatrudniono też ludzi, którzy mieli najlepsze pojęcie o tym, jak zwalczać wtargnięcia obcych na tereny USA.
    
    Projekt odnosił sukcesy w okresie kształtowania, rozwijając podwaliny nowych technologii i produkując prototypy rzeczy niespotykanych wcześniej na świecie. Wszystko to za ułamek ceny, której zażądałyby cywilne firmy. Ze względu na swoją naturę, PHALANX był obiektem corocznych walk przy ustalaniu budżetu, ale sukcesy jego Działu Badań i Rozwoju zawsze dostarczały nawet najbardziej zatwardziałym przeciwnikom powodów do kontynuowania projektu.
    
    Jednakże świat poszedł naprzód, podczas gdy PHALANX przygotowywał się na coś, co nigdy nie nastąpiło. Wojna w Wietnamie wymagała kolosalnego wzrostu wydatków na wojsko, z czego praktycznie nic nie zostało przeznaczone na PHALANX czy inne, podobne projekty, którym obcięto budżet. Pomimo wielu próśb o dofinansowanie, Połączone Sztaby odrzuciły je jako nierealne i pozwoliły na kontynuowanie działalności jedynie ze względu na prowadzone prace badawczo-rozwojowe. Większość z pozostałych środków była przeznaczana na serwisowanie starego sprzętu i prowadzenie resztek laboratoriów.
    
    PHALANX nigdy nie odzyskał swojej pozycji po wojnie. Budżet nie wrócił do poziomu z lat 50-tych – czasy świetności minęły. Wprawdzie organizacja dostarczyła kilka nowych technologii na potrzeby Wojny w Zatoce i doświadczyła krótkiego, niewielkiego wzrostu funduszy w pierwszych latach XXI wieku ze względu na gwałtownie rosnące wydatki na zbrojenia w USA, ale po kilku zrywach projekt ponownie popadł w zapomnienie.
    
    Druga Zimna Wojna całkowicie projekt wyniszczyła. Jego dowódcy próbowali ciągnąć działalność bez funduszy na utrzymanie samolotów w powietrzu, ale nawet wynalezienie sztucznej nici pajęczej nie uratowało go przed upadkiem po ekonomicznym krachu w USA. Popadający w ruinę kraj stopniowo zamykał niepotrzebne programy militarne, aż w końcu w 2027 roku, na 5 miesięcy przed 70 rocznicą działalności, dotknęło to także PHALANX. Zwolniono pracowników, zamknięto bazę, unikalny sprzęt zakonserwowano i zmagazynowano. Projekt szybko popadł w zapomnienie.
    
    Do chwili, gdy został ponownie odkryty 9 marca 2084 roku przez starszego człowieka, który przypomniał sobie o jakichś zapiskach o nim, zawartych gdzieś w aktach w jego starym, od dawna opuszczonym biurze.
    
    Horror wydarzeń w Bombaju wywołał szok na całym świecie. Istnienie inteligentnych obcych we Wszechświecie nie było więcej kwestią wiary. Nie tylko istnieli – nawiązali kontakt w sposób najgorszy z możliwych. Masakra była zbyt duża i widoczna, aby rządy mogły ją utrzymać w tajemnicy. Nagrania spalonego, zatopionego we krwi miasta obiegły całą Ziemię. Obcy nie zostawili żadnych innych śladów wizyty. Pilnie zebrali ciała swoich zabitych i każdy upuszczony sprzętu przed odlotem.
    
    Panika rozprzestrzeniła się na całym świecie po przedstawieniu widoku zniszczonego miasta. Sprawy pogorszyły się, gdy światowa opinia publiczna dowiedziała się o rzezi w Bonn, Johannesburgu i Bangkoku. Cały świat już wiedział o „odwiedzinach” i zdał sobie sprawę, że jest atakowany.
    
    Zaczęto szaleńczo szukać rozwiązania. ONZ obradowało nieprzerwanie przez ponad tydzień. Żadne nakreślone plany nie miały sensu. Ludzkość była całkowicie bezbronna wobec inwazji – zarówno militarnie, jak i psychologicznie. Nikt nie przygotowywał się na taką ewentualność. Był to scenariusz jednego z dni zagłady, na którym osiadł kurz w jakimś zapomnianym biurze operacji strategicznych – nieprzeczytany bądź zlekceważony. Tym razem jednak świat domagał się odpowiedzi, których nikt nie był w stanie udzielić i działań, których nikt nie był w stanie podjąć.
    
    ONZ zgodziła się jedynie na kilka zdawkowych gestów; Rada Bezpieczeństwa ewakuowała obie Międzynarodowe Stacje Kosmiczne, jak również stałą kolonię na księżycu. Wszystkie misje na Marsa zostały zawieszone. We wszystkich istotnych sprawach w ONZ trwał impas. Niektóre narody chciały wybudować ogromną obronę orbitalną, podczas gdy inne chciały używać do zestrzeliwania UFO pocisków z głowicami nuklearnymi. Niektóre miały jeszcze bardziej niecodzienne pomysły. Sytuacja pogarszała się z dnia na dzień, dopóki starzejący się dyplomata nie przypomniał sobie o projekcie PHALANX.
    
    Posiadając pełny dostęp do starych akt USA, ONZ było wstrząśnięte odnalezionymi planami, projektami, wyposażeniem, instrukcjami treningów – w pełni określonymi i szczegółowymi planami postępowania na wypadek inwazji. Natychmiast postanowili ożywić PHALANX i wyposażyć go, aby mógł bronić Ziemi przed zagrożeniem ze strony obcych. Jednakże wszyscy, którzy kiedyś byli związani z tym projektem albo już nie żyli, albo byli w bardzo podeszłym wieku. Potrzebowano nowych ludzi.
    
    Po jednomyślnym głosowaniu zdecydowano, aby projekt pozostał tak tajny, jak to tylko możliwe – miał być znany jedynie najwyższym władzom cywilnym i dowódcom wojskowym na świecie. Społeczeństwu przedstawiono wygodne kłamstwa, podczas gdy ludzie zebrani z całego świata próbowali odrodzić PHALANX i pchnąć do walki. Stare wyposażenie zostało namierzone i odzyskane z magazynów, rozsypujące się instrukcje odnowione, a zapasy broni uzupełnione. Z tajnym wsparciem wszystkich ośmiu supermocarstw, projekt posiadał fundusze, wsparcie i ludzi potrzebnych do prowadzenia wojny.
    
    Brakowało tylko przywódcy.

en: Determines a soldier's accuracy with any weapon. Soldiers will increase their accuracy when they use weapons effectively in battle.
pl_PL: Określa zdolności żołnierzy do posługiwania się dowolną bronią. Żołnierze mogą powiększać tą zdolność, gdy użyją efektywnie broni w walce.

en: Determines a soldier's accuracy with assault weapons. Soldiers will increase their assault proficiency when they use assault weapons effectively in battle.
pl_PL: Określa zdolności żołnierzy do posługiwania się bronią szturmową. Żołnierze zwiększą swoją sprawność ataku, gdy użyją skutecznie broni szturmowej w walce.

en: Determines a soldier's accuracy with close-quarters weapons. Soldiers will increase their close proficiency when they use close-quarters weapons effectively in battle.
pl_PL: Określa zdolności żołnierzy do posługiwania się bronią do walki z bliska. Żołnierze zwiększą swoją sprawność ataku, gdy użyją skutecznie broni do walki z bliska.

en: Determines a soldier's accuracy with explosive weapons. Soldiers will increase their explosive proficiency when they use explosive weapons effectively in battle.
pl_PL: Określa zdolności żołnierzy do posługiwania się materiałami wybuchowymi. Żołnierze zwiększą swoją sprawność ataku, gdy użyją skutecznie materiałów wybuchowych w walce.

en: Determines a soldier's mental endurance and performance. Soldiers will increase their mental strength when they engage in effective combat operations.
pl_PL: Określa funkcjonowanie i wytrzymałość psychiczną żołnierzy. Żołnierze zwiększają swoją siłę psychiczną, gdy zajmują się efektywnymi działaniami na polu walki.

en: Determines the weight a soldier can carry before becoming encumbered on the battlefield. Soldiers will increase their strength on the battlefield and will do so more quickly if they carry more weight in battle.
pl_PL: Określa ciężar jaki żołnierz może bez przeszkód dźwigać na polu walki. Żołnierze zwiększają swoją siłę szybcjej, jeśli noszą większy cieżar w trakcie walki.

en: Determines a soldier's accuracy with sniper weapons. Soldiers will increase their sniper proficiency when they use sniper weapons effectively in battle.
pl_PL: Określa zdolności żołnierzy do posługiwania się bronią snajperską. Żołnierze zwiększą swoją sprawność ataku, gdy użyją skutecznie broni snajperskiej w walce.

en: Determines the amount of Time Units a soldier has each turn. Soldiers will increase their speed engaging in standard fire and movement procedures on the battlefield.
pl_PL: Określa ilość Punktów Ruchu żołnierza w trakcie tury. Żołnierze będą zwiększać swoją szybkość, wykonując standardowy ostrzał i przemieszczjąc się po polu bitwy.

en: Our study on antimatter is complete, Commander, and we're ready to present our results. I'm afraid the news is mostly bad.
    
    There are a lot of things the aliens know that we don't. Nowhere is this more clear in their widespread use of antimatter. It seems to be plentiful for them, at least plentiful enough to send out UFO after UFO to Earth, burning tanks full of antiprotons. Human experiments into antimatter, on the other hand . . .
    
    The first artificially produced antimatter on Earth consisted of 9 atoms of anti-hydrogen created at the CERN particle physics laboratory, situated near Geneva on the border between France and Switzerland. Not long after, another lab produced approximately 100 atoms. We've come slowly forward over the years in tiny, tiny steps, but even though we can now produce antiprotons by the millions, it's easy to forget just how little that really is.
    
    In fact, the biggest obstacle to our adaptation of the alien fuel is the availability of antiprotons. We've come a long way since 1995, but even with every particle physics laboratory in the world churning out as many antiprotons as possible, it would take eighty million years to produce 1 gramme's worth of antiprotons. By comparison, the amount contained in a UFO's tank exceeds that of all the antimatter produced on Earth over the past hundred years.
    
    Humanity is a long, long way off from being able to create antiprotons in the amounts necessary to fuel these matter-antimatter rockets. The bottom line is, we cannot duplicate this alien technology. We don't know how they create their antimatter or how they manage to generate enough electricity to do so. Unless and until we can get our hands on this equipment, our efforts will be fruitless.
    
    Our only major successes have come from studying how the aliens store their antimatter. We're confident we can employ the same magnetic storage techniques, creating special facilities for safely storing antimatter. I've sent you a set of blueprints in a separate message to peruse at your convenience. We've also designed antimatter fuel tanks that should fit in our interceptors given some major overhaul. Of course we'll need a full understanding of the alien engines before we can begin designing a new aircraft propulsion system.
    
    For all intents and purposes, we are unable to replicate the alien fuel. If we use antimatter in our own technology we will be dependent upon recovering it from alien sources. This seems a dangerous course of action, but we may have no choice; we need to adapt this technology as soon as possible if we are to have any chance of truly stopping the invasion.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, chciałbym złożyć raport z naszych badań nad antymaterią.
    
    Niestety, od razu na wstępie muszę powiedzieć, że nasze początkowe oczekiwania zostały w dużej mierze zawiedzione.Jak się okazuje (co zresztą nie jest może wielkim zaskoczeniem) nasza wiedza o fizyce kwantowej (i nie tylko) nie dorównuje wiedzy obcych. Bez większego problemu są oni w stanie posyłać na Ziemię swoje statki, zasilając je ogniwami (chociaż nazwa "ogniwa" trochę upraszcza te niesłychanie zaawansowane pułapki magnetyczne) zawierającymi olbrzymie ilości antyprotonów.
    
    "Olbrzymie", rzecz jasna, z naszego punktu widzenia. Dotychczasowe ziemskie badania nad antymaterią zostały zapoczątkowane pod koniec XX wieku i pozwoliły podczas pierwszego eksperymentu na wytworzenie w laboratorium fizyki cząstek elementernych CERN w Genewie 9 (słownie: dziewięciu) atomów antywodoru; w kolejnych doświadczeniach ilość ta się zwiększała, ale wciąż liczona była maksymalnie w setkach. Dzisiaj jesteśmy już w stanie produkować ilości antyprotonów liczone w milionach, ale nie możemy zapominać przy tym, że wciąż mówimy o mikroksali. Milion antyprotonów to wciąż tylko niewiele więcej niż nic.
    
    Właśnie to ogranicza nas najbardziej – nawet gdyby wszystkie ziemskie laboratoria fizyczne pracowały nad produkcją antyprotonów, uzyskanie jednego ich grama zabrałoby około... miliona lat. Dla porównania – ilość zmagazynowanej antymaterii w jednym tylko UFO to dużo więcej, niż wyprodukowano na Ziemi przez ostatnie sto lat.
    
    Nauka ziemska nie zna jeszcze sposobów pozwalających wytwarzać antymaterię w ilościach choćby przybliżonych do produkcji obcych. Innymi słowy, nie mamy szans na zastosowanie większości technologii związanych z antymaterią na większą skalę.Wciąż nie wiemy, w jaki sposób obcy wytwarzają antymaterię i skąd biorą energię potrzebną do tego procesu. Tak długo, jak nie poznamy wyposażenia i urządzeń przez nich wykorzystywanych, nie posuniemy się ani o krok do przodu.
    
    Naszym jedynym ważniejszym osiągnięciem jest poznanie szczegółów budowy magnetycznych ogniw – pułapek na antymaterię. Dzięki temu jesteśmy już w stanie produkować urządzenia gromadzące do dziesięciu gramów antymaterii. Szczegóły techniczne i podsumowanie wysłałem Panu w osobnej poczcie. Zaprojektowaliśmy także dodatkowe, specjalne zbiorniki z antymaterią dla potrzeb naszych myśliwców; jeśli zaś chodzi o silniki napędzające statki obcych - musimy jeszcze wiele się o nich dowiedzieć, zanim będziemy w stanie ich używać w naszych pojazdach powietrznych.
    
    Na koniec pozwolę sobie jeszcze raz podkreślić, że pomimo naszych najlepszych starań, nie jesteśmy w stanie sami wytwarzać antymaterii. Jeśli chcemy jej używać dla naszych celów (a widać tu wiele potencjalnych zastosowań), będziemy musieli polegać na tym, co uda się nam zdobyć na obcych.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, based on the extremely interesting findings we've made during our examination of the UFO we dismantled, I'd like your permission to use some lab time in order to more closely analyse the aliens' extensive use of antimatter and its implications on this war.
    
    Particularly I would like to see if we can find some way to replicate antimatter for our own purposes. Matter-antimatter annihilation has astonishing potential as a fuel. In terms of energy generation, it has probably the best energy density of any material in the known universe; the ability to use it like the aliens use it would catapult our technology base centuries into the future. We must research this at the earliest opportunity!
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, podczas wstępnych oględzin UFO (typu Zwiadowca) pozyskaliśmy cały szereg urządzeń o na ogół trudnej do zidentyfikowania funkcji. Wśród nich natrafiliśmy na sprzęt najprawdopodobniej wykorzystujący bądź wytwarzający... antymaterię.
    
    Jakkolwiek nieprawdopodobnie to zabrzmi, wiele wskazuje na to, że obcy potrafią ujarzmić antymaterię, a właściwie gigantyczne ilości energii powstające podczas anihilacji cząstek antymaterii z materią. Realizacja odwiecznego marzenia ziemskich fizyków o źródle najczystszej możliwej energii wytwarzanej w niczym nieograniczonych ilościach leży być może w naszym zasięgu. To doprawdy niesamowite. Powinniśmy zbadać technologię wykorzystywaną przez obcych przy pierwszej nadarzającej się okazji.
    
    --mjr Navarre

en: Commander,
    
    We have finished our first survey of a live alien specimen. The project has produced mixed results.
    
    The subject is certainly alive, and we have put it through an extensive array of toxicology experiments which have provided vital data about its vulnerabilities to various chemicals and bio-agents. However, we have been completely unable to produce a behavioural analysis of the alien mind. This is because the specimen has showed virtually no signs of intelligence since its capture. It has done little more than eat, sleep, and stare at the walls of its containment unit. It responds to physical stimuli with reflex actions, aggression and/or submission, but we could not coax any information out of it. Even simple hand signals seem to be beyond the creature's comprehension. EEG monitoring reveals that the seemingly highly-developed brain registers virtually no brainwave activity at all.
    
    It is hard to believe this same specimen could have fired advanced alien weaponry at our troops during a tactical mission. There is no physical trauma that might explain the regression. Perhaps its capture has activated some manner of alien counter-interrogation mechanism; we don't know. None of my team have managed to produce a viable hypothesis as to the reason why. Certainly more research is required. We will keep monitoring the specimen, and will notify you immediately if the situation changes.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
pl_PL: Dowódco.
    
    Zakończyliśmy pierwszą część naszych badań nad żywym przedstawicielem obcej rasy.
    
    Badany osobnik został poddany całemu szeregowi testów toksykologicznych, które bez wątpienia wzbogaciły naszą wiedzę na temat fizjologii obcych. Niestety, wszelkie próby nawiązania kontaktu czy chociaż uzyskania reakcji behawioralnej wyższego rzędu zakończyły się kompletnym fiaskiem. Odkąd obcy trafił w nasze ręce, nie wykazał nawet śladowych przejawów wyższej inteligencji. Całe jego zachowanie ogranicza się do podstawowych zachowań nieangażujących myślenia abstrakcyjnego – obcy śpi, je, wydala i niewiele poza tym. Zachowuje podstawowe odruchy w stosunku do zewnętrznej stymulacji, ale poza tym pogrążony jest w zupełnej bierności, co także odnosi się do pracy mózgu (potwierdzają to testy EEG).
    
    Na obecnym etapie badań nie jesteśmy w stanie nawet pokusić się o wyjaśnienie tego dziwacznego stanu pozostającego w kompletnej sprzeczności z inteligencją, aktywnością i inicjatywą reprezentowaną przez obcych podczas walki. Na chwilę obecną nie jesteśmy nawet w stanie sformułować hipotezy wyjaśniającej nasze obserwacje empiryczne.Nie sądzimy, by brak aktywności Obcego był w jakikolwiek sposób związany z traumą wywołaną pojmaniem i naszymi działaniami. Potrzebujemy więcej czasu i badań, by dojść do sensownych wniosków. Obserwacja obcego będzie kontynuowana i jeśli wydarzy się coś istotnego, natychmiast złożę Panu raport.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    We have captured a live alien in the field! The creature has been recovered from our last tactical mission and is being held in our new Containment unit, which I'm pleased to report seems to be working up to spec.
    
    I don't need to explain why we should start research on this specimen right away. The information that could be gleaned from it supercedes all other considerations. Up until now we've had no chance to study the alien mind, their thoughts and motivations, except through their continued attacks upon our world. This is our first chance to discover the aliens' purpose for humanity, perhaps even an explanation. Who are they? Why are they here? What can we do against them? We can know nothing without interrogating this specimen.
    
    Please send your approval for this program at your earliest convenience.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
pl_PL: Dowódco.
    
    Udało nam się pojmać żywego przedstawiciela rasy obcych! Stworzenie, schwytane podczas ostatniej misji taktycznej, przebywa bezpiecznie w Kwarantannie (której systemy podtrzymywania życia pracują zgodnie z przewidywaniami) pod naszą baczną obserwacją.
    
    Zdaje Pan sobie sprawę tak dobrze jak ja, że powinniśmy poddać obcego wszelkim możliwym testom jak najszybciej. Jeśli zdołamy porozumieć się z nim, być może uda się nam także uzyskać odpowiedzi (chociażby częściowe) na nurtujące nas wszystkich podstawowe pytania - skąd przybywają obcy, dlaczego nas zaatakowali oraz jakie są ich cele i oczekiwania. Nie jest wykluczone, że uda się nam też uzyskać wiedzę o tym, jak skuteczniej opierać się atakom naszych wrogów.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    I have made a thorough examination of the devices found during the alien autopsies we've performed. I believe we're now ready to present our conclusions.
    
    From our investigation of tissue growth and scarring around the alien larynx, we conclude that these artifacts are surgically implanted in an alien's throat at a very early age. Somewhere during adolescence, the child-sized device is removed and an adult version is implanted.
    
    We've examined several different possibilities for the device's function, from food preprocessors to suicide equipment, but the obvious answer turned out to be the correct one. It is some kind of respirator, allowing the aliens to survive in our atmosphere, and possibly other atmospheres as well. Every organic specimen we've autopsied has carried one of these devices, all with the same basic functionality, implying that their constant operation is either required for survival on the alien homeworld or that we are seeing only specimens which are intended for frequent planetary operations. Certainly external breathing apparatus would be easier and more economical to use if these specimens were only intended to take short trips into hostile atmospheres.
    
    The device itself consists of a sophisticated filter stretched across the subject's windpipe, and two small spherical tanks positioned on either side of the brainstem, connected to the windpipe by a small metal tube. These tanks are filled with a gas mixture compressed into a liquid state, functioning much like a scuba diver's oxygen bottles. The filter mechanism is semi-intelligent; it scrupulously removes all elements that are harmful to the subject, but allows beneficial elements to pass through. The tanks are refilled by way of a small mechanical navel at the back of the alien's neck.
    
    An examination of the tanks' contents has given us our first accurate data on the alien atmosphere. We now have several mixtures on record that we believe will be able to support various alien lifeforms in our Containment unit. A few of the mixtures in the device are nitrogen-oxygen compounds, very similar to our own, but others don't contain any oxygen at all. If all of these mixtures are actively used by one or more alien species, some of our enemies seem to breathe an atmosphere of almost pure methane.
    
    The vastly different mixtures are actually giving us a bit of a puzzle. Surely it would be more economical to use segregated crews than to force these species to coexist in the same place?
    
    Future questions aside, I'm well pleased with our present results. We can now store aliens in our Containment unit for prolonged periods of time -- they will no longer suffocate when their atmosphere tanks run out. This usually happens after 24 hours without replenishment, so no delays should be afforded when we manage to capture a specimen.
    
    My team and I are all looking forward to finally getting our hands on a live one, Commander.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
pl_PL: Dowódco,
    
    zakończyliśmy badania nad urządzeniem znalezionym podczas wykonanych autopsji. Uważam, że jesteśmy gotowi przedstawić Panu nasze wnioski.
    
    Z obserwacji wzrostu tkanek i blizn wokół krtani doszliśmy do wniosku, że implant wszczepiany jest w gardło chirurgicznie u bardzo młodych obcych. Podczas dorastania implant młodych podmieniany jest na wersję dla dorosłych osobników.
    
    Przebadaliśmy szereg hipotez możliwego zastosowania tego aparatu, od urządzenia przetwarzającego jedzenie po broń samobójczą, ostatecznie potwierdziło się nasza wstępne przypuszczenie - jest to respirator działający na zasadach maski przeciwgazowej. Pozwala on przetrwać obcym w naszej atmosferze i prawdopodobnie w innych niesprzyjających im atmosferach. Każdy organiczny okaz, który badaliśmy, nosił w sobie urządzenie tego typu. Wszystkie one miały tę samą podstawową funkcjonalność sugerującą przeznaczenie do pracy ciągłej. Wnioskujemy, że jest on im niezbędny do przeżycia na ich ojczystej planecie lub że natknęliśmy się na osobniki, które zostały przygotowane są do częstych zmian środowiskowych. Argumentując, że zewnętrzna aparatura do oddychania byłaby prostsza i bardziej ekonomiczna w użyciu dla osobników, które podejmują się krótkich podróży do niesprzyjających atmosfer.
    
    Urządzenie zbudowane jest z wyrafinowanego filtra rozciągniętego w tchawicy badanego organizmu i dwóch małych kulistych zbiorników umieszczonych po przeciwległych stronach pnia mózgu. Całość połączona jest małą metalową rurką. Wspomniane zbiorniki wypełnione są mieszanką gazów skompresowanych do stanu ciekłego - funkcjonują na zasadzie butli akwalungu. Mechanizm filtrów jest półinteligentny; skrupulatnie usuwa wszystkie wdychane składniki atmosfery, które mogą zaszkodzić badanemu organizmowi, a przepuszcza potrzebne do procesu oddychania. Zbiorniki napełniane są przez mały mechaniczny "pępek" na karku obcego.
    
    Przebadanie zawartości kulistych zbiorników dało nam pierwszą precyzyjną informacje o atmosferze planet obcych. Mam już ustalony skład kilku mieszanek gazów, co pozwoli nam na podtrzymywanie życia obcego w naszych "przechowalniach". Skład kilku mieszanek jest azotowo-tlenowy, bardzo podobnych do naszego powietrza, ale większość nie zawiera tlenu w ogóle. Jeżeli wszystkie z tych mieszanek są używane przez jeden lub więcej gatunków, to wygląda na to, że nasi wrogowie oddychają w atmosferze z prawie czystego metanu.
    
    Ogromne różnice w składzie mieszanek gazowych są dla nas zagadką. Czy nie byłoby bardziej ekonomicznie segregować załogi, a nie wymuszać współistnienie różnych gatunków w jednym miejscu?
    
    Przed nami kolejne pytania, ale jestem zadowolony z obecnych rezultatów. Nareszcie możemy przechowywać żywych obcych przez dłuższy czas - nie będą się w końcu dusić po wyczerpaniu zbiorników z mieszanką gazów. Śmierć przez uduszenie następowała statystycznie po około 24 godzinach, teraz już nie powinno być takich problemów.
    
    Mój zespół i ja z niecierpliwością oczekujemy okazji na przebadanie żywego okazu.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    During autopsy of the alien corpses we've recovered, my team and I uncovered some peculiar machinery implanted into the throat of the alien specimen. It consists of two metal spheres located on either side of the brainstem, connected directly to the windpipe by way of a small tube. The windpipe itself is protected by some manner of valve or filter. We believe this interconnected apparatus may be some kind of breathing equipment or rebreather, or even something else entirely; we're not sure how it works yet.
    
    I would like your permission and funding to examine these items more closely than our autopsy would allow. At this point in the war, anything that enhances our knowledge base about the alien threat is useful, and we may discover critical clues about alien technology and biology. Certainly we need to find out what the aliens breathe before we can accomodate them in our Containment unit for any period of time.
    
    Cdr. Navarre and his team will be assisting us on the technical side. He has committed his full support to the proposal.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
pl_PL: Dowódco,
    
    podczas sekcji zwłok przedstawicieli różnych ras obcych, mój zespół i ja odkryliśmy osobliwy implant w gardłach badanych osobników. Składa się on z dwóch metalowych kul ulokowanych z obu stron pnia mózgu podłączonych małą rurką do tchawicy. Sama tchawica zabezpieczona jest pewnego rodzaju zaworem lub filtrem. Przypuszczamy, że ta połączona aparatura może spełniać zadanie wyposażenia do oddychania lub wydychania.
    
    Zwracam się do Pana, Dowódco, o pozwolenie i sfinansowanie badań nad odkrytymi implantami. Bez Pana wsparcia nie będzie możliwym poznanie mechanizmów ich działania. Nasze oględziny podczas autopsji są niewystarczające - potrzebujemy więcej czasu i środków na drobiazgową pracę laboratoryjną.
    
    Pozwolę sobie zwrócić uwagę, że na tym etapie wojny cokolwiek, co wzbogaci naszą wiedzę o obcych, może stać się wskazówką do zrozumienia ich biologii i działania technologi. Oczywistym jest też, że jeżeli chcemy przechowywać żywe osobniki obcych, musimy poznać ich procesy fizjologiczne (głównie oddychanie).
    
    mjr Navarre i jego zespół zadeklarowali nam pełne wsparcie od strony technicznej.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    My team has finished conducting a number of tests on our captives that have shed some light on the aliens' behaviour.
    
    In one experiment, an alien specimen was given a box of food, sealed by a two-digit number lock. The subject took six hours to find the right combination by trial and error. This places the alien's IQ well below most large terrestrial mammals; however, when other subjects in the Containment were given the same task, with exactly the same lock, they all immediately input the right combination on their first attempt without having been exposed to the first specimen's attempts. We know how this looks, Commander, but I assure you my team and I have been thoroughly conscientious about security and separation. The aliens have not been allowed to communicate in any way. We're not yet willing to commit to any definite hypothesis about these events, though we're working on it.
    
    Unfortunately, results of our other experiments have been inconclusive at best. Various ways of communication have been attempted without success. Despite having fully functional vocal cords and/or working hands, they do not seem to speak or sign in any sense that we understand. Pheromone communication has had no effect beyond simple physical reactions. The large biological disparity between alien species also creates its own share of problems with containment and communication -- please refer to the alien autopsy reports for more details on individual alien physiology.
    
    Nevertheless, I believe we're making progress, however slowly. Communication with the aliens is certainly within the realm of possibility. Our studies confirm that all alien specimens react to external stimuli. This means that we can make them respond, one way or another. Dr. Yamamura is currently working on teaching an isolated group how to express desire, acknowledgement and denial. Their intelligence is too limited to attempt anything more sophisticated at the moment. Once the subjects have mastered these basic concepts, we will have some data on the rate at which the aliens can learn, and a solid foundation upon which to build. Yamamura hopes we can gradually raise their communication skills until they can make themselves intelligible to us, thereby spreading this knowledge to others of their kind who may possess superior intellect and talents.
    
    As always, I will keep you informed, Commander.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
pl_PL: Dowódco.
    
    Zakończyliśmy szereg nowych eksperymentów na żywych obcych i uzyskaliśmy sporo danych rzucających nieco światła na ich zachowanie.
    
    Najbardziej zaskoczył nas wynik jednego z teoretycznie banalnie prostych testów. Polegał on na dostarczeniu Obcemu pudełka z pożywieniem, zamkniętego na prosty, dwucyfrowy zamek szyfrowy. Odgadnięcie właściwej kombinacji zajęło pierwszemu badanemu Obcemu około sześciu godzin, co sytuowało jego inteligencję poniżej większości małp człekokształtnych. Każdy kolejny osobnik jednak zachowywał się tak, jakby od razu znał właściwy szyfr. Muszę podkreślić, że obcy nie mieli żadnej możliwości komunikacji między sobą. Nie jesteśmy gotowi na sformułowanie ostatecznej teorii wyjaśniającej zaskakujące rezultaty opisywanego eksperymentu (wciąż testujemy różne hipotezy) ale zdecydowałem, że musi Pan się o tym dowiedzieć jak najszybciej.
    
    Jeśli chodzi o inne nasze testy, w najlepszym razie zakończyły się one wynikami, z których trudno wyciągnąć jakiekolwiek sensowne wnioski. Pomimo istniejącego i sprawnego aparatu wokalnego umożliwiającego wydawanie dźwięków u przedstawicieli wszystkich przebadanych przez nas ras obcych, nie zaobserwowaliśmy żadnych przejawów prób komunikacji werbalnej. Obcy nie posługują się także pismem ani gestami – wszystkie nasze wysiłki prowadzące do nawiązania porozumienia czy chociaż szczątkowej formy "dyskusji" spełzły na niczym.
    
    Pomimo tych niepowodzeń nie tracimy nadziei, że odnajdziemy w końcu sposób na nawiązanie dwustronnego kontaktu z badanymi osobnikami. Wszystkie z przebadanych przez nas ras obcych odpowiadają na zewnętrzne bodźce stymulujące, co przekonuje nas, że możliwe jest zmuszenie ich do jakiejś formy komunikacji. Doktor Yamamura prowadzi w tej chwili zakrojony na szeroką skalę eksperyment nauczenia grupy obcych częściowo werbalnego wyrażania trzech emocji – chęci, akceptacji oraz zaprzeczenia. Jeśli to się uda, istnieją spore szanse na to, że z czasem przetrzymywani przez nas obcy nauczą się podstawowych form komunikacji.Jak zwykle, będę Pana informował o postępach.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    Though we've achieved limited results so far, research must continue on our alien captives. There's a number of experiments we'd like to run that require your authorisation for lab time and funding. I assure you this is not blue-sky research; with enough tests and behavioural data, we may be able to figure out a way to communicate with these aliens, perhaps even reawaken their intelligence somehow. We don't know what the results of the program will be -- we simply know too little about these aliens, our body of data is far too small to make any predictions at this point. What we do know is that every tidbit we learn about alien psychology is a valuable piece of the puzzle.
    
    On a personal note, I'm convinced they must know something, Commander. The trick is in getting it out of them, and we're by God going to do it.
    
    My team and I are all eagerly awaiting your approval for the program.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
pl_PL: Dowódco.
    
    Pomimo naszych jak dotąd relatywnie niewielkich osiągnięć związanych z uzyskaniem informacji od żywych przedstawicieli obcych, eksperymenty tego rodzaju muszą być kontynuowane. Nasz zespół przygotował serię nowych testów, które możemy przeprowadzić na naszych jeńcach. Nie możemy ustawać w próbach nawiązania komunikacji z obcymi i zrozumienia, choćby częściowego, działania ich umysłów.
    
    Bez względu na to, co leży u podstaw problemów ze stworzeniem jakiejkolwiek platformy porozumienia werbalnego między naszymi jeńcami i nami, poprzez odpowiednie zaplanowanie nowej rundy eksperymentów powinniśmy dowiedzieć się o myśleniu naszego wroga trochę więcej.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    Z poważaniem
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    We have spent the past few weeks investigating these strange occurrences in our Containment unit, and we believe we've formulated a theory that may begin to explain the aliens' newfound intelligence.
    
    It seems that we were off in our preliminary appraisal of how the alien intellect works. We first believed them to be autonomously operating individuals, in the same way humans are, though with superior communications and team tactics. However, our lab experiments and an intense review of battlefield footage now seem to contradict that hypothesis.
    
    In our video records, we have often seen the aliens seeking cover, coordinating their fire, working as a team even though they carry no obvious communications equipment. However, when we captured a few live specimens in our Containment unit, they never displayed anything above the level of animal instinct. This seems incongruous with the evidence we have; large, well-developed brain structures and a proven knowledge of combat tactics.
    
    We sought to reconcile these ideas in a new hypothesis, and our experiments have begun to produce tangible results. The new specimens certainly are responsible for the strange behaviour we've observed, but we originally assumed that they were officers of some type under colour of authority. We now believe that theory to also be wrong. Our experiments prove that when the aliens are allowed to congregate, with or without the suspected 'officers', they become significantly more active and sophisticated. When they are separated from each other for a large enough distance, they revert back to their basic states. The conclusion is obvious. There is some kind of communal force binding these creatures together.
    
    A string of new theories has emerged. The most likely explanation is in the alien brain. There are several species of alien, all of which meet the physiological requirements for a sentient species, but they show little to no brainwave activity of their own. This implies the presence of some kind of shared or distributed thought between them, a hive mind that grows more intelligent as it grows in numbers. We're not sure how it's possible for this hive mind to cross species boundaries; it's obvious that the different alien races originated on different worlds, with vastly divergent evolutionary paths, and some species appear to have been around far longer than others. However, given the aliens' advanced technology, the 'how' is less of an enigma than the 'why'.
    
    These new findings also seem to suggest that specimens down on Earth are cut off from the source of their intelligence. While this may be an important advantage for PHALANX forces, it also brings up threats we had not yet considered. Our research into alien physiology has established that isolated specimens cannot survive very long in our environment, and behave with little enough intelligence while they're on the surface; but if a large enough number is allowed to escape and coordinate with each other -- or with alien sympathisers on Earth -- we could be looking at a serious infiltration risk.
    
    With several specimens on hand, their intelligence now seems to be approaching the human level. If we can create a suitable translation device or common language, we believe we may finally be able to establish communications with aliens in PHALANX captivity. Perhaps some of our linguists or psychology experts could form a dialogue. This is an avenue of inquiry that we cannot afford to ignore.
    
    Of course, if such experiments were to be approved by the Base Commander, I assure you that my team would take full precautions. Nothing is more important to us than the lives of our men and the security of our facilities.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
pl_PL: Dowódco.
    
    Spędziliśmy ostatnio sporo czasu próbując "rozgryźć" zasady rządzące zachowaniem naszych jeńców, i mam przyjemność zakomunikować, że ostatecznie udało nam się sformułować racjonalną teorię dotyczącą tego zagadnienia.
    
    Wygląda na to, że musimy przewartościować nasze dotychczasowe postrzeganie obcych jako społeczności pod wieloma względami rządzącej się tymi samymi prawami, co ludzie. Do tej pory traktowaliśmy przedstawicieli obcej rasy jako autonomicznie myślące jednostki; to założenie jednak okazało się błędem. Przeprowadzone przez nas doświadczenia i powtórna, bardzo szczegółowa analiza filmów z potyczek naszych żołnierzy z obcymi doprowadziły nas do zaskakujących wniosków.
    
    Obcy w istocie wykazują się na polu walki inteligentnymi i skoordynowanymi działaniami, co jednak wcale nie musi być wyjaśnione współdziałaniem niezależnych osobników. Przez długi czas zakładaliśmy, że nasi nowi więźniowie, których obecność w Kwarantannie zmieniła zachowanie dotychczasowych jeńców, posiadają specyficzną wiedzę bądź odznaczają się nieznanymi nam umiejętnościami. Hipoteza ta okazała się jednak błędna – jak przypuszczamy obecnie, u obcych nie istnieje żadna tego typu hierarchia. Wygląda bowiem na to, że inteligencja obcych ściśle związana jest z liczbą przebywających w pobliżu osobników. Ta z pozoru dziwna teoria została potwierdzona całą serią eksperymentów, które zawsze przebiegały tak samo – im więcej obcych przebywało w bliskiej odległości, tym bardziej przemyślane stawało się ich zachowanie; rozdzielenie przestrzenne osobników powodowało za to zawsze dość szybki powrót zachowań instynktownych u indywidualnych przedstawicieli obcej rasy.
    
    Przypuszczamy, że tajemnica komunikacji i wspólnej inteligencji musi być związana z budową mózgów obcych. Taki typ kolektywnego myślenia można określić "inteligencją roju" – jednak poza sformułowaniem tej hipotezy i wprowadzenia odpowiedniego nazewnictwa to właściwie wszystko, co możemy w tej chwili zrobić. Największą zagadką pozostaje w jaki sposób "inteligencja roju" może angażować i łączyć osobniki należące do innych ras. Biorąc jednak pod uwagę zaawansowanie technologiczne obcych, także w dziedzinie biotechnologii, być może bardziej odpowiednim pytaniem od "JAK to możliwe?" byłoby "DLACZEGO?". Dlaczego obcy wybrali taki sposób porozumiewania się między sobą (budowa ich mózgów sugeruje, że są one zdolne do samodzielnego, indywidualnego myślenia – obcy jednak zdają się nie korzystać z tej możliwości)?
    
    Te spostrzeżenia prowadzą do ważnych konkluzji. Najważniejszą z nich jest ta, że powinniśmy zrobić wszystko, aby przeszkodzić obcym w infiltracji Ziemi i kontaktach z ludzkimi sojusznikami. Każdy przyczółek obcych na Ziemi zwiększa prawdopodobieństwo, że "inteligencja roju" może nas pokonać. Nie wiemy, oczywiście, czy istnieje granica wzrostu możliwości kolektywnego myślenia naszych wrogów, ale musimy zakładać najgorsze. Z nieznanej przyczyny obcy przybywają na Ziemię jak na razie w relatywnie małych komandach; cieszyło nas to, gdyż dzięki temu jesteśmy jeszcze w stanie stawiać im opór. Okazuje się jednak, że jeśli przybędzie ich więcej, będziemy walczyć z wrogiem nie tylko liczniejszym, ale też znacznie mądrzejszym. Ta prosta prawda napawa prawdziwą trwogą.
    
    Dowódco, wygląda na to, że aktualnie "inteligencja roju" naszych jeńców osiągnęła poziom zbliżony do inteligencji ludzkiej. Wzrastają nasze szanse na nawiązanie sensownego dialogu z obcymi. Rzecz jasna podejmiemy wszelkie możliwe środki ostrożności.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    The live aliens in our Containment unit have begun to display erratic behaviour since the last tactical mission.
    
    Before, the specimens were barely intelligent, operating solely on instinct despite their significantly-developed brain structures. Yet they now seem to be exercising some sort of intelligent control, clearly communicating through the soundproof cells and operating as a team, even going so far as to engineer coordinated escape attempts. Sedative darts were required to subdue the more active specimens.
    
    We believe the new specimens recently added to Containment are having some sort of effect on the group. They may be higher-ranking members of the alien hierarchy. If we have captured an alien officer, or if there is some entirely different cause for the new behaviour, we need to investigate the how and why of this right away. On behalf of DivBio, I would like your permission to start a new research project to look into the matter.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
pl_PL: Dowódco.
    
    Spieszę donieść o dziwnym zachowaniu przetrzymywanych przez nas obcych, które zaobserwowaliśmy wkrótce po dołączeniu do Kwarantanny nowych jeńców, pojmanych podczas jednej z ostatnich misji taktycznych w terenie.
    
    W przeszłości, o czym Pana informowałem, obcy nie wykazywali praktycznie śladu postępowania ukierunkowanego przez myślenie abstrakcyjne, polegając głównie na podstawowych odruchach. Jest rzeczą zupełnie zaskakującą, że od pewnego czasu ten model zachowania uległ daleko idącej zmianie – na dzień dzisiejszy obcy zdają się podejmować działania bez wątpienia angażujące inteligencję. Pomimo ścisłej izolacji różnych osobników, najwyraźniej potrafią one komunikować się ze sobą na tyle dobrze, że grupa obcych podjęła nawet próbę skoordynowanej ucieczki, którą oczywiście spacyfikowaliśmy bez większych problemów.
    
    Aktualnie zakładamy, że niezwykła metamorfoza zachowań naszych jeńców jest ściśle związana z dołączeniem do Kwarantanny nowych osobników – nie jest wykluczone, że udało się nam pojmać przedstawicieli kadry dowódczej lub po prostu niesprecyzowanej wyższej kasty ich społeczności. Jakakolwiek przyczyna leży u podstaw zmiany w zachowaniu obcych, musimy skoncentrować nasze wysiłki na jej odnalezieniu i poznaniu.
    
    Z poważaniem
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    I'm happy to report that we've received the first good results in our ongoing efforts to question captive aliens in our Containment unit. Dr. Yamamura's approach has gradually begun to bear fruit. The aliens have learned to convey messages in both binary code and human-readable sign language, and they appear to comprehend a wide range of questions and instructions. Yamamura and his staff are still working to refine the sign language we've been using, while the rest of my team has concentrated on trying to extract useful information from the hive mind. This hasn't been easy. The aliens are very reticent and require a great deal of chemical encouragement in order to put them into a more helpful frame of mind. The casualty rate has been high.
    
    However, what we have is significant. For instance, the hive mind seems to have no identity. It seems unable to grasp concepts like "I" or "We", or even "You" and "Them". It only accepts these words as numerical differentiations -- one specimen or several, one human or a group. This indicates a severe disconnect between human and alien thinking. The shared consciousness doesn't even think of itself as a single enclosed entity; it merely is. This, along with various other answers we've pieced together from our continued sessions, leads us to believe that all aliens do indeed share one single mind. And I mean all of them, Commander. It's not simply a means of increasing team efficiency or encouraging esprit de corps; it's an indispensible component of alien society. Every alien that lives and breathes is an equal and identical part of the greater hive mind, even specimens of completely different species. The only diversity the aliens will acknowledge is in the different substances required to keep the various species alive.
    
    Also, the hive mind has expressed puzzlement at our attempts to communicate with individual aliens, let alone through something as crude as sign language. A human-understandable analogy might be trying to have a deep conversation with someone's toenail, or talking to a single cell in your own body. Of course, that raises the question of where the alien ears and brain really are.
    
    Certainly the handful of aliens currently in our Containment unit are not part of the greater hive mind that we hypothesize exists on the alien homeworld. They seem to be cut off from it for the duration of their mission to Earth, only to rejoin it when they return later. Whether this is due to distance or some kind of atmospheric effect, we've not yet been able to tell. The aliens' answers are hazy on this subject.
    
    That is all I have to report, Commander. However, as a final note, I would like to request your permission to look into methods we could use to more effectively persuade our captives. I must also stress that we require a healthy influx of new alien specimens in order to replace losses. We have to maintain the isolated hive mind we have in Containment. Losing it now would be a significant setback to our research.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
pl_PL: Dowódco.
    
    Z radością informuję, że udało nam się osiągnąć obiecujące wyniki w kwestii przesłuchiwania obcych trzymanych w kwarantannie. Podejście doktora Yamamury powoli daje rezultaty. Obcy nauczyli się porozumiewać zarówno w kodzie dwójkowym, jak i za pomocą języka migowego; zdają się rozumieć szeroki wachlarz pytań i poleceń. Yamamura i jego asystenci pracują obecnie nad ulepszeniem stosowanego przez nas języka migowego, podczas gdy reszta mojego zespołu skoncentrowała się na wydobyciu jakichś użytecznych informacji od „roju”. Nie jest to takie proste. Obcy zdecydowanie nie chcą mówić; potrzebowaliśmy sporo środków odurzających, by wprowadzić ich w bardziej pomocny nastrój. Wiele z nich nie przeżyło tego.
    
    Aczkolwiek to, co udało nam się ustalić, jest dość znaczące. Dla przykładu inteligencja „roju” zdaje się nie rozumieć pojęcia jestestwa. Nie jest w stanie zrozumieć koncepcji takich jak „ja”, „ty” ani nawet „my” czy „oni”. Rozumie te słowa tylko jako rozróżnienie liczebne, jeden lub wiele osobników, jeden lub wielu ludzi.
    
    To pokazuje sporą różnicę między sposobem myślenia ludzi i obcych. Wspólna świadomość nie myśli nawet o sobie jako o jakiejś zbiorowej istocie, po prostu jest. To, wraz z odpowiedziami na inne pytania zadane podczas kolejnych sesji przesłuchań, pozwala nam stwierdzić, że obcy faktycznie dzielą jedną myśl. Mam tu na myśli WSZYSTKICH obcych, Dowódco. Tu nie chodzi nawet o zwiększenie skuteczności rozkazów i podniesienia morale, to nierozerwalny element obcej społeczności. Każdy żywy obcy jest równy i stanowi identyczną część „roju”, nawet osobniki należące do różnych gatunków. Jedyną innością, jaką „rój” jest w stanie zrozumieć i zaakceptować, jest to, jakie substancje są niezbędne poszczególnym gatunkom do życia i w jakich środowiskach muszą one przebywać.
    
    Próba rozmowy z pojedynczym osobnikiem wprawia „rój” w wyraźne zakłopotanie; to tak, jakbym próbował porozmawiać z czyimś paznokciem czy może nawet z pojedynczą komórką pańskiego ciała. To oczywiście nasuwa pytanie, gdzie tak naprawdę znajdują się uszy i mózgi obcych.
    
    Wiemy też, że garstka naszych jeńców nie jest częścią o wiele większego „roju”, który - jak sądzimy - może znajdować się gdzieś w rodzimym świecie obcych. Wygląda na to, że są odcięci od niego na czas swojej misji na Ziemi, choć nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy to za sprawą ogromnej odległości, czy też może ma to jakiś związek z atmosferą; odpowiedzi obcych na ten temat są bardzo mgliste.
    
    To wszystko, co mam do powiedzenia na ten temat, Dowódco. Chciałbym tylko na koniec poprosić o pańskie pozwolenie, aby rozpocząć poszukiwania jakichś metod, które pozwoliłyby nam na skuteczniejsze przesłuchiwanie jeńców. Muszę też zaznaczyć, że potrzebujemy nowych zdrowych osobników, by uzupełnić straty. Musimy też utrzymać przy życiu odizolowaną część „roju”, którą przechowujemy w kwarantannie - utrata jej znacznie spowolniłaby nasze badania.
    
    Z poważaniem,
    
    dr Connor

en: Commander,
    
    The increasing intellect of the captive aliens in our Containment unit leads me to conclude that we can finally begin to get a real handle on alien communication and, more importantly, getting some useable information out of them. Quoting from my report:
    
    (Odd Behaviour)"There are several species of alien, all of which meet the physiological requirements for a sentient species, but they show little to no brainwave activity of their own. This implies the presence of some kind of shared or distributed thought between them, a hive mind that grows more intelligent as it grows in numbers."
    
    "With several specimens on hand, their intelligence now seems to be approaching the human level. If we can create a suitable translation device or common language, we believe we may finally be able to establish communications with aliens in PHALANX captivity. Perhaps some of our linguists or psychology experts could form a dialogue. This is an avenue of inquiry that we cannot afford to ignore."
    
    Dr. Yamamura is beginning to make real progress on this front, teaching the aliens several new words of sign language every day, but we require lab time and funding for a proper study of what these aliens know and how it can help us. The ability to interrogate aliens about their own technology could be of incomparable value to our soldiers and engineers. Cdr. Navarre was so excited at the prospect, he almost argued in favour of DivBio on this one.
    
    Thank you for your time, Commander. Please approve this program as soon as feasible.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
pl_PL: Dowódco.
    
    Wzrost intelektu obcych przetrzymywanych w kwarantannie skłania mnie do stwierdzenia, że w końcu moglibyśmy zająć się na poważnie formą komunikacji stosowaną przez obcych, i - co ważniejsze - wydobyć od nich jakieś użyteczne informacje. Pozwolę sobie zacytować jedno z mych poprzednich sprawozdań:
    
    (Dziwne zachowanie obcych)„Wygląda bowiem na to, że inteligencja obcych ściśle związana jest z liczbą przebywających w pobliżu osobników. Ta z pozoru dziwna teoria została potwierdzona całą serią eksperymentów, które zawsze przebiegały tak samo – im więcej obcych przebywało w bliskiej odległości, tym bardziej przemyślane stawało się ich zachowanie; rozdzielenie przestrzenne osobników powodowało za to zawsze dość szybki powrót zachowań instynktownych u indywidualnych przedstawicieli obcej rasy”.
    
    „Dowódco, wygląda na to, że aktualnie inteligencja roju naszych jeńców osiągnęła poziom zbliżony do inteligencji ludzkiej. Wzrastają nasze szanse na nawiązanie sensownego dialogu z obcymi. Rzecz jasna, podejmiemy wszelkie możliwe środki ostrożności”.
    
    Dr Yamamura odniósł już pewne sukcesy w tym temacie; codziennie uczy jeńców kilku nowych wyrażeń języka migowego, ale potrzebujemy czasu i funduszy na przeprowadzenie odpowiednich badań dotyczących tego, co owi obcy wiedzą, i jak możemy wykorzystać tę wiedzę. Możliwość przesłuchiwania obcych w kwestiach technologicznych okazałaby się niepodważalnie cenna dla naszych inżynierów i żołnierzy. Major Navarre wydawał się bardzo podniecony tą perspektywą, niemal wdał się w kłótnię z tego powodu.
    
    Dziękuję za poświęcony mi czas, Dowódco. Proszę o wsparcie tego programu tak szybko, jak uzna Pan to za stosowne.
    
    Z poważaniem,
    
    dr Connor

en: Good morning, Sir.
    
    As you're aware, we are facing an increasingly worsening threat from the XVI virus. Over the past few weeks, DivIntel has been making a push into the areas in which the infection is most concentrated, in order to try and find some piece of intel that could help us understand how and why this infection spreads so fast from these focal points. I have been personally supervising the effort.
    
    It paid off this morning.
    
    Our reconnaisance teams have located what appears to be a camouflaged alien installation. The size and purpose of this installation is unknown, but we've established that it is located at the exact heart of an infection hot-spot. I harbour grave suspicions that this facility is directly connected with the lightning spread of XVI in the region. At this point it also seems likely there are more of these planetside installations, built right under our noses, serving as command centres and bases of operation for the alien threat.
    
    Dealing with these bases has to be one of our top priorities. I recommend we send a heavily-armed team to pay them a visit, a bit of reconnaissance-in-force. We need more information about the layout and purpose of the base, and the best way to do that is to capture it. We should eliminate all aliens at the location and, once we've secured the area and salvaged what we need, destroy the entire installation. This should constitute a significant blow to alien operations and restrict -- if not halt -- the spread of XVI in the area.
    
    Of course this mission will be highly dangerous. The base is right in the middle of an infection hot-spot, so the entire area is hostile territory.
    
    That's all the intel I've got for you on this one, Sir. Good luck and good hunting.
    
    With kind regards,
    
    Col. Falkland
pl_PL: Propozycja
    
    DO: Dowódca Bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich.
    
    OD: płk Ingrid Falkland, Wywiad Wojskowy, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich.
    
    DATA: %02i %s %i
    
    TEMAT: Baza obcych
    
    Dzień dobry.
    
    Jak zapewne jest Pan świadomy, napotykamy na zintensyfikowane zagrożenie ze strony wirusa XVI. Przez kilka ostatnich tygodni Wywiad badał tereny o największym zagęszczeniu infekcji w celu odnalezienia jakichś informacji, które mogłyby pomóc w zrozumieniu kwestii, jak i dlaczego infekcja tak szybko rozprzestrzenia się z punktów zapalnych. Osobiście nadzorowałam te wysiłki.
    
    Opłaciło się dziś rano.
    
    Nasza drużyna rekonesansowa zlokalizowała coś, co wygląda jak zakamuflowana instalacja obcych. Jej rozmiar i przeznaczenie są nieznane, ale udało nam się określić, że znajduje się w samym centrum infekcji. Żywię podejrzenia, że obiekt ten jest bezpośrednio powiązany z szybkością rozprzestrzeniania się XVI w tym regionie. Na obecnym etapie wydaje się również, że baza ta nie jest jedyną na Ziemi, zbudowaną tuż pod naszymi nosami i działająca jako centrum dowodzenia oraz baza operacyjna działalności obcych.
    
    Zniszczenie tych obiektów powinno być na szczycie listy priorytetów. Zalecam wysłanie ciężko uzbrojonej drużyny do złożenia im wizyty – swoistego rekonesansu. Potrzebujemy więcej informacji na temat rozmieszczenia i przeznaczenia bazy, a najlepszym sposobem na to jest jej przejęcie. Należy wyeliminować wszystkich obcych, a gdy już zabezpieczymy teren i zbierzemy wszystko, co może okazać się przydatne, zniszczyć całą budowlę. Powinno to stanowić znaczące uderzenie w operacje obcych i spowolnić, o ile nie zatrzymać, rozprzestrzenianie się XVI w tym rejonie.
    
    Oczywiście misja będzie niezwykle niebezpieczna. Baza jest w samym środku obszaru infekcji, więc cały rejon należy traktować jako wrogi. Możemy spodziewać się obrony przed atakiem z powietrza i kilku UFO oddelegowanych do obrony Bazy. Silna eskorta będzie konieczna. Jest jednak coś gorszego...
    
    Obrazy z satelitów i przeloty rekonesansowe świadczą, że zainfekowani ludzie aktywnie pomagają obcym. Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo napotkania wrogich działań z ich strony. Nie wszystkim to się spodoba, ale jeśli zostanie otwarty ogień do naszych żołnierzy, będziemy musieli odpowiedzieć w ten sam sposób.
    
    To wszystkie informacje, jakie posiadam w tym temacie, Dowódco. Powodzenia i udanego polowania.
    
    Z poważaniem,
    
    --płk Falkland

en: Commander,
    
    Our development cycle on the new truth drug is complete. The new set of chemical mixtures we've tested are effective, and they seem to be the solution we've hoped for.
    
    The work we've done on alien biology since the start of the invasion, along with some help from our captives, has put us on the track of certain psychotropic substances -- notably LSD-derivatives -- that have very interesting effects on alien psychology. The divergence of species has been a problem, as some compounds will work on one type of alien but not on another, but with this new data it will be an easy task to whip up drugs specifically tailored to the individual alien species.
    
    Subjects under the influence of this drug have proven to be more pliable and loose-lipped, as long as we keep injecting all the specimens in our containment unit. Unfortunately the hive mind's natural resistance to interrogation is still throwing a spanner in the works. Even with all our specimens fully injected, we've not managed to break that resistance, and the accuracy of our test information has still not been 100% reliable. All data we receive still requires some degree of time-consuming verification work.
    
    On the positive side, the act of getting the information out of our subjects has become quicker and more painless, which should speed up some of our research. The danger of allergenic reaction is much lower and the number of subjects succumbing during interrogation has dropped significantly. The deeper effect of the new drugs may even give us access to more sensitive information that we would not have been able to extract from the hive mind with our old serum.
    
    We should keep up our interrogation efforts to get maximum benefit out of the new drugs.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
pl_PL: Dowódco.
    
    Udało nam się zakończyć prace nad nowym serum. Mieszanka chemiczna, którą stworzyliśmy, okazała się niezwykle skuteczna podczas przeprowadzonych testów. Sądzę, że stanowi ona ostateczne rozwiązanie naszego problemu z przesłuchaniami.
    
    Badania nad funkcjonowaniem organizmów wroga, które przeprowadzaliśmy już od początku inwazji, wraz z dodatkowymi danymi pozyskanymi z badań na żywych osobnikach, naprowadziły nas na ślad kilku psychotropów - pochodnych LSD - o wyjątkowo interesującym wpływie na psychikę obcych. Różnorodność gatunków obcych stanowiła z początku pewien problem - to, co działa na jednych, nie musi działać na drugich - ale ostatecznie daliśmy radę opracować specjalne środki, działające osobno na każdy z gatunków.
    
    Przesłuchiwane osobniki zdawały się być tym bardziej skore do zwierzeń, im większej części roju podaliśmy narkotyk. Niestety, naturalna odporność roju na przesłuchania wciąż stanowi pewien problem. Nawet gdy wszystkim „gościom” kwarantanny zafundowaliśmy „wycieczkę”, informacje podawane przez nich, choć o wiele dokładniejsze, wciąż nie były w 100% prawdziwe. Dalej potrzebować będziemy dodatkowych nakładów pracy, by weryfikować uzyskane podczas przesłuchań informacje, niemniej jednak będzie to znacznie prostsze niż dotychczas.
    
    Jest jeszcze jedna dobra wiadomość: odkryte przez nas serum dawkuje się o wiele łatwiej niż to, którym dotąd dysponowaliśmy. Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej znacznie spadło, a wraz z nim liczba przypadków śmiertelnych podczas przesłuchań. Wyższa jakość serum pozwoli nam też na uzyskanie informacji, których nie dalibyśmy rady wydobyć z naszych więźniów przy pomocy starych metod.
    
    Uzbrojeni w nowe narzędzie, powinniśmy teraz zająć się nieco intensywniej przesłuchiwaniem pojmanych obcych.
    
    Z poważaniem,
    
    dr Connor

en: Commander,
    
    As you may know, our efforts at communication with the live aliens in our Containment unit are progressing only very slowly. We're having a great deal of trouble applying our standard interrogation methods. The truth serum we have available has several distinct limitations; it tends to produce a lethal allergic reaction in most alien bodies unless we restrict it to smaller, insufficient doses, which worsens the serum's already incomplete effect on alien physiology. We've encountered numerous small lies and half-truths in the sessions we've taken so far. Torture has been attempted to influence this behaviour, but to no avail. Pain seems to have no corrective effect on the hive mind.
    
    There's also the larger hurdle of having to inject every single specimen of the hive mind in order to properly submerge any subject's sense of judgment. If one member of the hive mind dies, the remaining specimens' adrenaline-equivalent levels rise to the point where we have to start over.
    
    To this end, armed with our expanded knowledge of the alien mind and body, I propose a new research program to look into a universal set of sera that we can use to extract more reliable information, faster and more easily. There is obviously a great deal of information inside these specimens waiting to be seized, Commander; we just need the tools to properly crack the shell.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
pl_PL: Dowódco.
    
    Jak Pan zapewne wie, nasze próby nawiązania komunikacji z żywymi obcymi przetrzymywanymi w kwarantannie dają, powiedzmy, takie sobie rezultaty. Tradycyjne metody przesłuchiwania jeńców zastosowane na obcych okazują się wysoce nieefektywne. Dostępne nam serum prawdy niepozbawione jest licznych wad. Przedawkowane wywołuje śmiertelną w skutkach reakcję alergiczną, zaś podanie zbyt małej dawki zmniejsza i tak już teraz wyjątkowo niską skuteczność serum. W złożone do tej pory „zeznania” obcy wpletli wiele subtelnych kłamstw. Próbowaliśmy zastosować fizyczne tortury, ale wydają się one nie mieć zbyt dużego wpływu na „umysł roju”.
    
    Naszą sytuację pogarsza fakt, że jeśli w wyniku przedawkowania serum umrze jeden z osobników, reszta roju reaguje nerwowo - w krwi pozostałych obcych zaczynają krążyć obniżające skuteczność serum odpowiedniki naszej adrenaliny, przez co musimy zaczynać sesję od początku.
    
    Ze zgromadzoną do tej pory wiedzą na temat fizjologii i funkcjonowania umysłu obcych możemy rozpocząć badania nad zestawem „specyfików prawdy”, które pozwoliłyby nam na szybsze pozyskiwanie od obcych bardziej wiarygodnych informacji. Jestem przekonany, że nasi jeńcy mogą nam dostarczyć niezwykle cennej wiedzy, potrzebujemy jedynie odpowiednich narzędzi, by ich do tego skłonić.
    
    Z poważaniem,
    
    dr Connor

en: Good morning, Sir.
    
    I've got the results of our Alien Origins project here and I believe you'll find them encouraging. Here is my summary of the data.
    
    The project overall has been a resounding success in integration and cooperation. For several short periods over the past few days, we had direct control over every civilian and military detection asset in the solar system, including several installations in the asteroid belt so secret that we have been sworn to silence by the UN. Our deep-space probes have scanned every inch of buildable surface to detect any sign of an alien base. With these resources at our disposal, we have achieved continuous detection coverage of approximately 90% of the solar system over the past two weeks. The remaining 10% has been uncovered no longer than forty minutes at a time.
    
    Unfortunately -- depending on your understanding of the word 'unfortunately' -- we could find no evidence of alien fleets hiding in our solar system. We have been so thorough that these results are all but conclusive. There is no way to be absolutely sure that our conclusions are correct, but I make the following statement with high confidence:
    
    We do not believe there are alien ships or bases in our solar system at this time.
    
    This answers one of our questions, but brings us no closer to understanding where the aliens come from or how they get here. In fact, the question of how they get here becomes an even greater conundrum than it was before. If the aliens are not based in our solar system, how can they be delivering UFOs to Earth?
    
    I have spoken at length with Cdr. Navarre and members of his team about this issue, trying to figure it out, and most of our theories still seem like crackpot speculations even to ourselves. However, fate gave us the proof we needed.
    
    We were having little luck with the issues of 'how' and 'where' until we got our hands on last week's video records from the MIMIR space telescope. Upon watching the footage, we realised that the MIMIR array had accidentally managed to catch a UFO arrival on film. We have full records in the visible and infrared spectra of a large, unfamiliar class of UFO 'popping' into existence approximately 10,000 kilometres from Earth, from where it ignited its engines and set a course for the planet.
    
    It is possible the aliens could have some manner of 'cloaking' technology that has prevented us from detecting the UFO beyond that range, but we have strong doubts about this; the appearance was highly sudden, accompanied by a burst of gamma rays and a momentary gravitic anomaly. There was not even the slightest evidence of this UFO's existence prior to its appearance 10,000 klicks from Earth.
    
    The most likely conclusion is also the most frightening: the aliens do not need to be located in our solar system, because they have a means of travel that is faster than light. Apparently this FTL (Faster-Than-Light) drive allows them to 'jump' into the Sol system from a distance well beyond our detection range. We don't know how this could be possible, as it clearly violates one or more concepts of general relativity (e.g. causality and/or special relativity), which remains the most accurate model of physics we have. The aliens clearly know something we don't.
    
    Our next priority must be the capture of an FTL-equipped UFO so that we may study and adapt this drive for our own spacecraft. Obviously, this will not be an easy task, but developing the ability to strike back is paramount -- just in case we need to end this invasion the hard way.
    
    Of course, the final decision on how to balance our short-term defence needs and long-term retaliation rests with you, Commander.
    
    With kind regards,
    
    Col. Falkland
pl_PL: Witam ponownie, Dowódco.
    
    Przesyłam podsumowanie wyników operacji mającej na celu wyjaśnienie, skąd przybywają obcy atakujący Ziemię.
    
    Na wstępie chciałbym podkreślić, że przygotowanie i realizacja projektu przeszukania Układu Słonecznego przebiegało nadspodziewanie bezproblemowo, a wszystkie zaangażowane jednostki współpracowały wzorowo. Udostępniono nam nawet ściśle tajne wojskowe sondy badawcze, radioteleskopy i instalacje pozaziemskie skonstruowane przez wszystkie bloki państwowe świata. Dzięki tej doprawdy budującej chęci współpracy przez ostatnie dwa tygodnie byliśmy w stanie dokładnie obserwować 90% Układu Słonecznego w sposób ciągły. Pozostałe 10% pozostawało niedozorowane nie dłużej niż 40 minut jednorazowo.
    
    Niestety – aczkolwiek zależy, jak chcemy rozumieć słowo "niestety" – nie znaleźliśmy najmniejszych przesłanek, by flota obcych ukrywała się w naszym układzie słonecznym.Nie mogę, rzecz jasna, dać na to pełnych gwarancji, ale powyższe twierdzenie oparte jest na bardzo poważnych przesłankach.
    
    Oczywiście powyższe nie przybliżyło nas zanadto do odpowiedzi na pytanie podstawowe – skąd, w takim razie, przybywają obcy? Debatując nad tym zagadnieniem z majorem Navarre i sztabem naszych analityków, zarwaliśmy kilka nocy, nie dochodząc do żadnych sensowniejszych konkluzji. Prawdopodobna (choć może powinienem napisać: nieprawdopodobna) odpowiedź przyszła do nas podczas kolejnej rundy przeglądania materiałów zarejestrowanych blisko Ziemi w okresie tuż poprzedzającym pojawienie się UFO w atmosferze naszej planety.
    
    Okazało się, że jeden z naszych teleskopów (właściwie spektrografów) operujących w widmie bliskiej podczerwieni nagrał sekwencję wydarzeń związanych z pojawieniem się UFO w bezpośredniej bliskości Ziemi. Jak dziwnie to zabrzmi, zarejestrował on około 10 tysięcy km od Ziemi ni mniej, ni więcej tylko pojawienie się UFO... znikąd. Dokładna analiza danych z wszystkich innych instrumentów skierowanych na ten kawałek nieba nie pozostawia wątpliwości, że czymkolwiek jest to "znikąd", pojawieniu się UFO towarzyszył także krótkotrwały błysk promieniowania gamma i anomalia grawitacyjna.
    
    Nie jest do końca wykluczone, że statki obcych korzystają z niesłychanie zaawansowanego systemu maskowania, ale jest to po prostu mało prawdopodobne.Nasuwająca się automatycznie odpowiedź, że obcy dysponują napędem ponad świetlnym, wydaje się, w świetle obserwowanych faktów (i naszej znajomości fizyki), równie logiczna, co trudna do zaakceptowania.
    
    Spekulacje nad tym, jak to możliwe, sugeruję jednak odłożyć do czasu, gdy uda nam się zdobyć nieuszkodzony statek obcych wyposażony w taką hipotetyczną jednostkę napędową. Istnieje szansa, że pozwoli to nam na wzbogacenie naszej wiedzy wystarczająco, by zacząć zastanawiać się nad tym, jak zorganizować re-wizytę w świecie, z którego przybywają nasi nieproszeni goście.
    
    Z poważaniem,
    
    --płk Falkland

en: Good morning, Sir.
    
    Though we are still struggling to get operational, one of our first orders of business must be to find out where the aliens are coming from. The only thing we know right now is that they enter the atmosphere from space, do what they came to do, and then race into orbit again before disappearing from our screens. We need to find out what happens before and after these points. Where do they come from, how do they get here, and where do they go?
    
    We've seen no evidence of ships holding in Earth orbit or basing facilities anywhere in the solar system, but that doesn't mean they aren't there. The region of the asteroid belt and the outer planets -- the space between Mars and Neptune -- has been poorly monitored in a military sense and, given the stealth capabilities demonstrated by attacking UFOs, an alien fleet may have been misidentified or simply failed to register on civilian equipment. There has been no comprehensive effort at all to scan the surface of the various base-viable celestial objects in our solar system.
    
    Therefore, I propose a new research program aimed at scouring the solar system with probes and powerful optical- and radiotelescopes to detect alien activity anywhere in our space. Our scientists will also review the data we have of past incursions to try and form some kind of picture of alien movements to and from Earth orbit. Even if there's a fleet hiding behind Mars or one of the outer planets, they must eventually reveal themselves if they continue sending UFOs down to the surface of Earth. If we put enough eyes on the problem, even these aliens can't hide for long.
    
    This project will take a significant amount of funding and lab-time, Commander, so it requires your authorisation before work can begin.
    
    With kind regards,
    
    Col. Falkland
pl_PL: Witam, Dowódco.
    
    Zacznę może od tego, że doskonale zdaję sobie sprawę, iż PHALANX wciąż znajduje się w fazie organizacji i osiągania pełnej operatywności, co angażuje Pana prawdopodobnie niemal bez reszty. Z drugiej jednak strony, raporty naszych analityków zwracają uwagę, że osiągnęliśmy minimalny poziom organizacji i najwyższy czas poświęcić część naszej uwagi znalezieniu odpowiedzi na jedno z podstawowych pytań związanych z inwazją obcych na Ziemię, czyli wyjaśnieniu, skąd przybywają nasi wrogowie.
    
    Jak dotąd wiemy jedynie, że statki obcych pojawiają się znienacka w naszej atmosferze, wykonują swoje misje i odlatują, Bóg jeden raczy wiedzieć gdzie. Żadne z obserwacji nie potwierdzają, by flota obcych znajdowała się w Układzie Słonecznym, ale też monitoring naszego Układu Słonecznego był prowadzony dotąd raczej w sposób przypadkowy i fragmentaryczny. Kto wie, co może znajdować się w pasie planetoid czy w rejonie planet zewnętrznych - żaden z ziemskich instrumentów nie interesował się dotychczas zbyt intensywnie tymi rejonami.
    
    Najwyższy czas to zmienić – i właśnie w związku z powyższym przesyłam na Pana ręce propozycję projektu badawczego mającego na celu zintensyfikowanie i ukierunkowanie obserwacji naszego Układu Słonecznego, co w założeniu prowadzić ma do wyjaśnienia, skąd przylatują UFO nawiedzające Ziemię. Jesteśmy przekonani, że przy skoordynowanym wykorzystaniu większości ziemskich instrumentów optycznych i radioteleskopów wcześniej lub później będziemy w stanie wyśledzić, skąd przybywają obcy. Przeanalizujemy także wszystkie dane zebrane w czasie ostatnich ataków UFO.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --płk Falkland

en: Commander, my team and I have finished our analysis of the UFO we captured. It's a real miracle of engineering, and we're all looking forward to getting a chance to sink our own hooks into all this lovely technology.
    
    The craft's strange construction has raised a lot of questions for us to answer. Much of the design seems to make little sense when viewed from the ground. However, now that we've managed to look at it up close and personal -- and test the alien hull materials under laboratory conditions -- we have gained a far clearer picture of UFO capabilities. I've made a list of our most important discoveries.
    
    -- The alien propulsion system is a type of rocket engine unlike any ever built on Earth. It uses direct matter-antimatter annihilation to generate thrust by injecting protons and antiprotons into the reaction chamber, then channeling this explosive force out the back of the engine. This gives a UFO extreme power and needs no air or other gases to fuel the reaction, allowing it to burn in hard vacuum. There is a highly-advanced cooling system continuously pumping liquid nitrogen through the engine housing in order to keep it cool and to reduce the infrared signature. Engine heat is also used to supply the craft's electrical needs.
    
    -- The fuel tank is very, very small, measured in fractions of a gramme, but even so I nearly had a heart attack when we found out what was in there. If a containment loss occurred on one of these tanks, even three tenths of a gramme of this antimatter would outstrip the explosive force of the Hiroshima atomic bomb. Naturally the tank is armoured and buried as deep as possible within the fuselage, and there are mechanical systems present to jettison the tank in an emergency, but they aren't perfect. A direct hit on the tank or the containment system could still cause an explosion. Much of the blast would be contained by the UFO's tough structure, but any explosion represents an extreme hazard to our interceptors. The only saving grace is that proton-antiproton explosions create little radioactive fallout.
    
    -- The craft is extremely difficult to see with human detection equipment, regardless of any electronic warfare capability on the aliens' part. This is largely due to the hull materials which very effectively absorb all kinds of radiation. We've had the most luck with passive infrared and gamma radiation detection, as the antimatter-based engines produce quite a lot of both.
    
    -- The slim design, generating poor lift and being difficult to handle in air, is partly due to the heavy weight of the hull materials. It would be impossible to create effective wings from the alien hull materials. Instead, every gramme of excess matter has been stripped off, and the craft moves at high speeds so as to need very little lift surface. The material itself is quite astonishing, part metal and part plastic polymer. It functions as a memory alloy, 'remembering' at least two assigned shapes, shrinking into a more compact form when cold but automatically stretching out and assuming a more comfortable flying shape once it heats up. It's stronger and tougher than any known material on Earth (barring pure carbon nanotubes) and far more versatile in aircraft design. More research is definitely required.
    
    Armed with these facts, we can now begin to analyse the different components and roles of the UFO. I recommend that our engineers begin dismantling this craft for parts right away. Who knows what we'll discover with the individual bits and pieces in front of us?
    
    More research on the UFO itself is also warranted. I think we can delve deeper into its intended function and perhaps gain some insight in how to counter its activities. I'll send you another proposal about it as soon as I can.
    
    Whatever we end up learning from these craft, Commander, it can only help us in the fight for Earth.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, wraz z zespołem zakończyłem analizę zdobytego UFO. To prawdziwe cudo techniki i nie możemy się już doczekać, kiedy będziemy mogli dobrać się do tej wspaniałej technologii.
    
    Dziwna konstrukcja pojazdu wzbudziła wiele wątpliwości. Jego kształt wydaje się nie mieć uzasadnienia, gdy patrzy się na niego z Ziemi. Jednak teraz, gdy udało nam się przyjrzeć mu z bliska i przetestować materiały użyte przez obcych do budowy kadłuba w warunkach laboratoryjnych, lepiej rozumiemy możliwości UFO. Poniżej zamieszczam listę najważniejszych odkryć:
    
    – Napęd pojazdów obcych to rodzaj silnika rakietowego, ale niczego podobnego nigdy na Ziemi nie zbudowano. Do wytwarzania ciągu używana jest bezpośrednia anihilacja materii i antymaterii. Protony i antyprotony umieszczane są w komorze reaktora, a siła wybuchu stanowi siłę odrzutową napędzającą pojazd. Dzięki temu UFO dysponuje ogromną mocą, a do podtrzymania reakcji nie jest wymagane powietrze ani inne gazy, co umożliwia silnikowi pracę nawet w całkowitej próżni. Do utrzymania niskiej temperatury silnika (i zarazem zmniejszenia możliwości wykrycia UFO za pomocą podczerwieni) stosowany jest bardzo zaawansowany system chłodzenia, który nieustannie obmywa silnik ciekłym azotem. Ciepło wytwarzane przez silnik przekształcane jest również w elektryczność na potrzeby pojazdu.
    
    – Zbiornik paliwa jest bardzo mały, waży zaledwie ułamek grama, ale jego zawartość o mało nie przyprawiła mnie o zawał serca. Gdyby któryś z tych zbiorników utracił szczelność... Wystarczy 300 miligramów antymaterii, aby spowodować wybuch o sile większej niż bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę. Oczywiście zbiornik jest opancerzony i umieszczony głęboko we wnętrzu kadłuba. Istnieją także mechaniczne systemy umożliwiające zrzucenie zbiornika w razie niebezpieczeństwa, ale nie są one doskonałe. Bezpośrednie trafienie zbiornika lub systemu, w którym się znajduje, nadal może spowodować eksplozję. Znaczna część siły wybuchu zostałaby co prawda pochłonięta przez strukturę UFO, ale każda tego rodzaju eksplozja stanowi zagrożenie dla naszych samolotów przechwytujących. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że eksplozje protonów i antyprotonów powodują niewielki opad radioaktywny.
    
    – Pojazd wyjątkowo trudno wykryć przy użyciu ludzkiej technologii, niezależnie od możliwości obcych w dziedzinie wojny elektronicznej. Główną tego przyczyną są materiały, z których wykonano kadłub. Bardzo skutecznie absorbują one wszelkie rodzaje promieniowania. Ponieważ silniki wykorzystujące antymaterię wytwarzają duże ilości promieniowania gamma i pasywnego promieniowania podczerwonego, najskuteczniejsze okazało się wykrywanie właśnie tych dwóch rodzajów promieniowania.
    
    – Podłużna konstrukcja generująca niewielką siłę nośną i utrudniająca manewrowanie w powietrzu została częściowo wymuszona przez dużą wagę materiałów tworzących kadłub. Przy ich użyciu bardzo trudno byłoby skonstruować skuteczne skrzydła. Dlatego też pojazd maksymalnie odciążono i porusza się on bardzo szybko, dzięki czemu nie jest wymagana duża powierzchnia wytwarzająca siłę nośną. Sam materiał jest również niezwykle interesujący. Częściowo jest to metal, a częściowo polimerowe tworzywo sztuczne, i działa jak stop „zapamiętujący” co najmniej dwa przypisane mu kształty. Jeśli jest zimny, kurczy się, natomiast po rozgrzaniu rozciąga się, dzięki czemu pojazd może przyjąć kształt ułatwiający lot. Materiał ten jest twardszy i bardziej wytrzymały niż wszystkie materiały znane na Ziemi (z wyjątkiem czystych nanorurek węglowych) i ma znacznie szersze możliwości zastosowania w projektowaniu pojazdów powietrznych. Dalsze badania są niezbędne.
    
    Dzięki tym danym możemy rozpocząć analizę poszczególnych komponentów UFO i ich zadań. Zalecam natychmiastowe przydzielenie inżynierów do prac przy demontażu części UFO. Kto wie, czego możemy się dowiedzieć, gdy przeanalizujemy poszczególne elementy tego pojazdu.
    
    Nie należy również przerywać badań nad pojazdami UFO. Myślę, że możemy dowiedzieć się więcej o ich funkcjach, a może nawet uzyskamy informacje, które pomogą przeciwstawiać się ich działaniom. Jak tylko będę mógł, prześlę kolejną propozycję badań.
    
    Wszelkie dane na temat tych pojazdów mogą nam tylko pomóc w obronie Ziemi.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've captured our first UFO of the war. I don't have to tell you that this is a unique research opportunity. However, before we can begin to think about studying it in-depth and dismantling it for parts, we need to do a broader overview of UFO construction as a whole. Are any of its systems still active or boobytrapped? What kind of materials is it made of? What dangers might it pose during storage or disassembly? All these questions and more need to be answered before we do anything further.
    
    We're ready to start work whenever you say, but we will need some lab time and funding to make a proper assessment of this amazing technology.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, po raz pierwszy w tej wojnie udało nam się zdobyć UFO. Nie muszę tłumaczyć, że jest to niepowtarzalna okazja do przeprowadzenia interesujących badań. Jednak zanim będzie można rozpocząć szczegółową analizę i rozebrać pojazd na części, konieczne jest opracowanie ogólnego raportu na temat konstrukcji UFO. Czy jakieś systemy są nadal aktywne lub stanowią zagrożenie dla naszego personelu (zarówno podczas przechowywania, jak i demontażu)? Jakich materiałów użyto do jego budowy? Przed kontynuowaniem badań musimy odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.
    
    Jesteśmy gotowi rozpocząć prace natychmiast, ale do poprawnej analizy tej niesamowitej technologii konieczne jest przydzielenie odpowiednich laboratoriów, personelu i funduszy.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, I think we've uncovered the secret to the alien materials. After some modifications to our Workshop equipment, we should now be able to use the stuff and 'program' it into advanced new shapes.
    
    As I've mentioned before, the alien materials form a 'memory alloy', remembering several shapes that it can change into if the materials are given the right stimulus. Amazingly, the alien alloy can be stimulated by two different things: heat and electricity. Heat is an obvious choice to make the UFO fuselage splay out during atmospheric flight, to provide better lift. Electricity, though, is a new one.
    
    When applying electricity, the alloy responds only to a constant, low-voltage current at a very specific amperage. The material's shape will deform and stay deformed for as long as that current is maintained. Once the current is switched off, the alloy will revert to its normal 'at rest' shape or a heat-induced shape if enough heat is present. The electricity-induced shape takes precedence over the heat-induced shape.
    
    This means that the shape of a UFO fuselage (and anything else made with these materials) can be changed at will, either by a command from the operator or by automated electronics.
    
    This has given us a lot of amazing new ideas. We'll only be able to develop a few of these ideas in time for use in the war, as some of them would take years of research time, but they should nevertheless allow us to build things we could never have attempted before.
    
    Alien Materials should now be available for use in production. Unfortunately, they require a lot of rare and expensive components, some of which can only be found on Earth in trace quantities. There's no way we could obtain the materials needed in quantities that would make non-trivial production possible. We'll have to salvage what we need off the aliens, because we won't be able to produce any of it for the forseeable future.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, wygląda na to, że udało się nam poznać tajniki budowy materiału używanego przez obcych. Po drobnych ulepszeniach wyposażenia naszych warsztatów powinniśmy być w stanie poddawać go prawie dowolnej obróbce i kształtowaniu.
    
    Ach właśnie, kształtowaniu – nasze doświadczenia przyniosły dość zaskakujące rezultaty, jeśli chodzi o zdolność opisywanego materiału do zmian swojej plastyki pod wpływem ciepła i przyłożonego napięcia elektrycznego. Kontrolowane rozszerzanie się odpowiednich części pokrycia UFO pod wpływem ciepła to dość oczywisty wybór na zwiększenie siły nośnej statków obcych podczas lotów w ziemskiej atmosferze. Kontrola ta zapewniana jest przez impulsy elektryczne (które, jak się okazało, wpływają na plastyczność tego nadzwyczajnego materiału w stopniu nadrzędnym niż ciepło) o stałym, niskim napięciu i modulowanym natężeniu.
    
    Przyłożone w różnych miejscach kadłuba UFO napięcie może powodować błyskawiczną zmianę kształtu określonego fragmentu poszycia, zaś odłączenie prądu – powrót do stanu początkowego. Jeśli dodamy do tego zaawansowaną elektronikę nadzorującą te procesy, niezwykła manewrowość i sterowność powietrznych pojazdów obcych przestaje dziwić.
    
    Możliwości, jakie otwierają się przed nami, jeśli chodzi o potencjalne zastosowania nowego materiału (właściwie całej klasy nowych materiałów), są olbrzymie; chociaż minie jeszcze dużo czasu, zanim tworzywa te wejdą na stałe do kanonu zastosowań inżynierskich. Myślę jednak, że pewnie już wkrótce świeżo zdobyte doświadczenia pomogą nam w konstrukcji użytecznego wyposażenia do walki z obcymi.
    
    Materiały obcych mogą być od tej chwili używane podczas nowych projektów konstrukcyjnych. Niestety do ich produkcji wymaganych jest wiele rzadkich i kosztownych komponentów, a niektóre z nich występują na Ziemi tylko w ilościach śladowych. Na pewno nie uda nam się zdobyć wystarczających ilości do rozpoczęcia produkcji na skalę przemysłową. Będziemy musieli zadowolić się zdobywaniem ich na obcych.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, as I mentioned in my previous report, the UFO we recovered was plated with a highly interesting alloy which blends plastic and metal together into a single material. These materials seem to be used almost universally throughout the alien technology base. It's advanced stuff, massively versatile and with a thousand possible uses.
    
    I think it warrants the research to see if we can reproduce this stuff in our Workshops, but even if we can't, it seems likely we'll be getting our hands on large quantities of it with every UFO we salvage. We'll definitely be able to find new, human applications for it that will extend and expand our combat capabilities.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, jak wspominałem już w poprzednim raporcie, poszycie zdobytego UFO zostało wykonane z niezwykle interesującego stopu łączącego w sobie plastik i metal. Opisywane tworzywo jest stosowane w prawie każdej technologii obcych, co tylko potwierdza jego wszechstronność.
    
    Zbadanie nowego materiału najprawdopodobniej pozwoli nam na jego wykorzystanie do naszych celów i umożliwi zarazem rozstrzygnięcie kwestii, czy jesteśmy w stanie go produkować w naszych warsztatach. Wygląda jednak na to, że nawet jeśli to ostatnie okaże się niemożliwe, spore ilości nowego materiału uzyskamy z każdego zdobytego czy zestrzelonego UFO.
    
    --mjr Navarre

en: Commander,
    
    You need to read this right away. With your authorisation, we've performed several autopsies and done our best to examine the live prisoners among the alien sympathisers. The results are alarming.
    
    Do you remember the report I sent you about the first live alien specimen we captured? As you may remember, it lost all its intellect and became largely unresponsive without fellows to empower the hive mind. Prepare yourself, Commander: The human prisoners in our Containment unit exhibit the very same symptoms. They do not think for themselves. Their thought processes are firmly suppressed and supplanted by the alien hive mind through a process we currently fail to understand.
    
    We've run and re-run examinations and blood tests on these people ad nauseum, and there can be no mistake. The blood samples are full of foreign DNA. All these people are carrying something in their bloodstream -- a kind of single-cellular organism present in huge numbers, which appears to replicate like a virus when placed in an uninfected human body and rapidly takes over, enslaving the victim to the alien hive mind.
    
    These subjects run the gamut of the human race; there seems to be no preference for IQ or physical potential. We don't yet know how the infection takes root, but even a few of these organisms entering the bloodstream may be enough to infect and enslave an individual entirely. Not even our own employees are immune, as we discovered to our horror when we screened our base personnel.
    
    Our field agents remain clean, thank God -- just think if we'd gone into a combat zone with soldiers capable of turning on their teammates at any moment! -- but I fear we have found one conclusive result. It's Dr. Eisenhower, our Director of Administration. He's been away on business to the UN since last week, but we ran an older sample which has come up positive. We don't know when or how he was subverted or if he even joined PHALANX with honourable intentions, but it's clear he has acted as an alien spy for some weeks. Unfortunately we can't seem to find him at any of the locations he was scheduled to visit. Internal Security has taken charge of his workstation and is in the process of information control.
    
    Things are a bit hectic right now. Dr. Eisenhower's infection implies that other members of a hive mind -- human or alien -- were in close enough proximity to allow him to function at human intelligence. He could have linked up with our subjects in Containment, or a nearby alien cell, or even other infiltrators inside our base. Right now, we don't know. Quarantine procedures have been tightened to the absolute maximum, and we're rushing another full batch of tests on all our personnel. We're all frightened down here in DivBio. My assistant has been jumping at shadows all day.
    
    Interestingly, our attempts to infect other terrestrial life -- even intelligent vertebrates such as bottlenose dolphins and elephants -- have failed completely. This organism must have been engineered wholly or in part to specifically infect the human species.
    
    We've named the organism the XVI-H. Really, what we're looking at here is a bio-weapon of unprecedented proportions. Instead of killing its victims it takes control of them with no option of resistance and -- at the moment -- no available cure or defence. The most humble and harmless civilian can be infected and, with the instant shared expertise of the larger hive mind, become an effective warrior for the aliens while reducing our numbers. When the aliens also supply them with weapons, we can see the true face of horror.
    
    I couldn't imagine a more nightmarish scenario for us. We may even find people crewing UFOs for the aliens. It's madness.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
pl_PL: Dowódco.
    
    Musi Pan to przeczytać jak najszybciej. Za Twoim pozwoleniem przeprowadziliśmy autopsje i zrobiliśmy co w naszej mocy, aby przebadać żywych więźniów pojmanych podczas akcji przeciwko sympatykom obcych. Rezultaty są alarmujące.
    
    Czy pamięta Pan raport, który wysłałem o pierwszym żywym pojmanym przez nas obcym? Jak Pan zapewne pamięta, stracił on całą swoją inteligencję i przestał reagować bez towarzyszy, którzy wsparliby umysł roju. Niech się pan przygotuje, Dowódco: ludzcy więźniowie w naszej jednostce kontaminacyjnej wykazują te same symptomy. Nie myślą samodzielnie. Ich procesy myślowe są wysoce stłumione i zastąpione przez umysł roju obcych poprzez proces, którego obecnie nie jesteśmy w stanie zrozumieć.
    
    Przeprowadziliśmy wielokrotnie, aż do bólu, testy krwi tych ludzi i nie ma mowy o pomyłce. Próbki są pełne obcego DNA. Wszyscy ci ludzie są nosicielami czegoś w krwiobiegu – pewnego rodzaju jednokomórkowego organizmu obecnego w dużych ilościach, prawdopodobnie replikującego się jak wirus umieszczony w niezainfekowanym ludzkim ciele, który gwałtownie przejmuje ofiarę, niewoląc ją do obcego umysłu roju.
    
    Obiekty badań prezentują całą różnorodność ludzkiej rasy; nie wydaje się, aby były preferowane jednostki o określonym IQ bądź warunkach fizycznych. Nie znamy jeszcze drogi infekcji, ale nawet kilka tych organizmów dostających się do krwiobiegu może wystarczyć, by całkowicie zniewolić człowieka. Nawet nasz personel nie jest odporny, jak to ku przerażeniu odkryliśmy podczas badań pracowników bazy.
    
    Nasi agenci operacyjni, dzięki Bogu, pozostają czyści. Niech Pan tylko pomyśli co by było, gdybyśmy weszli do strefy walki z żołnierzami zdolnymi do zwrócenia się przeciwko kolegom z drużyny w każdej chwili! Obawiam się jednak, że mieliśmy jedno pozytywne trafienie. To dr Eisenhower, Nasz Dyrektor Administracyjny. Od ubiegłego tygodnia jest w podróży w związku ze sprawami UN, ale sprawdziliśmy starszą próbkę jego krwi. Nie wiemy kiedy ani jak został zarażony. Nie wiemy nawet, czy dołączył do PHALANX z honorowymi intencjami, ale jasnym jest, iż od jakiegoś czasu działał jako szpieg. Niestety, nie możemy go znaleźć w żadnej lokalizacji, w której - wg planów - miał być. Ochrona Wewnętrzna przejęła jego stanowisko pracy i jest w trakcie kontrolowania informacji.
    
    Sprawy są trochę nerwowe w tej chwili. Infekcja dr Eisenhowera wskazuje, że inni członkowie umysłu roju – ludzcy bądź obcy - byli wystarczająco blisko, aby pozwolić mu działać na poziomie ludzkiej inteligencji. Mógł się połączyć z obiektami w jednostce Kontaminacyjnej, bliskiej celi obcych, bądź nawet innymi szpiegami wewnątrz bazy. W tej chwili nie wiemy tego. Procedury kwarantanny zostały zaostrzone do maksimum i przeprowadzamy kolejną serię testów na całym personelu. Wszyscy w Dziale Biotechnologii są wystraszeni. Mój asystent wciąż ogląda się za siebie.
    
    Co interesujące, nasze próby zainfekowania innych ziemskich stworzeń – nawet inteligentnych kręgowców, takich jak delfiny czy słonie – zakończyły się całkowitą klęską. Ten organizm musiał zostać zaprojektowany całkowicie bądź częściowo w celu zainfekowania gatunku ludzkiego.
    
    Nazwaliśmy ten organizm: 'eXtraterrestrial Viral Infection' (Pozaziemska Infekcja Wirusowa), czyli XVI.
    
    W rzeczywistości to, na co patrzymy, to broń biologiczna na nieprawdopodobną skalę. Zamiast zabijać ofiary, przejmuje nad nimi kontrolę bez szans na obronę i – na obecną chwilę – jakiekolwiek leczenie. Najpokorniejsi i nieszkodliwi cywile mogą zostać zainfekowani i dzieląc ogromną wiedzę większego umysłu roju, stać się efektywnym żołnierzem obcych zmniejszającym nasze szeregi. Gdy obcy również zaopatrują ich w broń, stajemy w obliczu prawdziwego horroru.
    
    Nie mógłbym sobie wyobrazić bardziej koszmarnego scenariusza. Nasi żołnierze z całą pewnością będą napotykali coraz więcej ludzkich przeciwników podczas ataków obcych na Ziemię. Możemy również spotkać ludzi zaokrętowanych na UFO. To szaleństwo.
    
    Dowódco, musimy wynaleźć szczepionkę na XVI tak szybko, jak to tylko możliwe. Niebezpieczeństwo zainfekowania naszych żołnierzy i techników odzyskujących sprzęt z pola bitwy jest zbyt duże, aby je zignorować choćby na chwilę, nie mówiąc już o pozwoleniu, aby cała populacja padła ofiarą tego paskudztwa. Dlatego też zwracam się z prośbą o zgodę na rozpoczęcie prac nad szczepionką natychmiast. Proszę odpowiedzieć możliwie najszybciej – to sprawa wielkiej wagi.
    
    Z poważaniem,
    
    Dr Connor

en: Good morning, Sir.
    
    The XVI census program has just gone into effect. Weekly rolling tests have commenced this morning, and I've got a full report on our estimated performance levels and operational details.
    
    Our strategy is based around local medical centres, where the XVI tests are performed by existing nursing staff under the supervision of a small police or military guard. If a test turns out positive, this guard will perform the arrest and turn the infected prisoners over to the UN for containment and study. Once the aliens figure out this scheme -- I don't think it'll take them long -- the infected people will start avoiding the census, thereby giving us the data we need simply by their absence.
    
    As always there's good news and bad news. I'll start with the bad news.
    
    Despite our best efforts, the census data will have some limitations. 99.9% of the planet's population is registered with one national authority or another, but out of ten billion people that still leaves several million unaccounted for. We will be able to extrapolate figures that are accurate to within several thousand heads, but the statistics we generate won't ever be exact. This means the program is less useful for identifying those who have been infected, but still a godsend for keeping track of XVI spread and alien activity on a global basis. After all, we need to know what kind of progress we're making against this new threat.
    
    The good news is that the UN and the member nations have agreed to shoulder the entire cost of the census program. They are handling all the equipment and manpower locally, with strenuous checks as to the reliability of personnel and the validity of the results. The information will be piped directly to our command centre at no charge to us.
    
    The best thing about this program is that we can now keep track of infection levels and how much threat each region is under from XVI. This will work in conjunction with our normal detection methods to warn us where alien activity is worst and allow us to intervene before the situation becomes critical.
    
    Any area where XVI seems to be gaining ground should be posted with additional air patrols, and we should be on the lookout for any attempts by the aliens to solidify their hold on the ground. Alien activity reports in this area should be investigated and responded to with extreme prejudice.
    
    With kind regards,
    
    Col. Falkland
pl_PL: Dzień dobry, Dowódco.
    
    Program spisu ludności zarażonych XVI właśnie wszedł w życie. Cotygodniowe testy krwi rozpoczęły się dziś rano, a ja mam już pełne sprawozdanie o szacowanym poziomie wydajności i szczegóły operacyjne.
    
    Nasza strategia opiera się na działaniu lokalnych ośrodków medycznych, gdzie testy na XVI wykonywane są przez istniejący personel medyczny pod nadzorem policji lub wojskowych. Jeżeli test na infekcje okazuje się pozytywny, siły te aresztują zakażonego i przekazują ONZ na przetrzymanie oraz badania. Kiedy obcy rozgryzą nasze poczynania - nie sądzę, żeby to długo potrwało - zainfekowani ludzie zaczną unikać spisu ludności i testów, dając nam tym samym dane o infekcjach.
    
    Jak zawsze są dobre i złe wieści. Zacznę od złych...
    
    Pomimo naszych starań raporty spisu ludności będą miały pewne ograniczenia. 99,9% ludności naszej planety jest zarejestrowana w tym czy innym kraju, ale na dziesięć miliardów ludzi pozostaje nadal wiele milionów niezarejestrowanych. Będziemy mogli ekstrapolować dane z dokładnością do kilku tysięcy obywateli, lecz statystyki, które wygenerujemy, i tak nie będą w 100% dokładne. Oznacza to, że program jest mniej przydatny do identyfikacji zarażonych, niż sądziliśmy, ale, dzięki Bogu, pozwoli on chociaż na śledzenie rozprzestrzeniania się XVI i działalności obcych w skali światowej. Dzięki temu programowi będziemy chociaż wiedzieć, jakie postępy czynimy wobec tego nowego, śmiertelnego zagrożenia.
    
    Dobrą wiadomością jest to, że kraje członkowskie ONZ zgodziły się wziąć na siebie cały koszt programu spisu ludności i testów. Zajmą się obsługą wszystkich urządzeń i zarządzaniem zasobami ludzkimi na poziomie lokalnym, z ciężarem kontroli wiarygodności personelu i sprawdzaniem poprawności wyników włącznie. Wyniki badań, raporty i wszystkie inne potrzebne nam dane będą nam przesyłać bezpośrednio do naszego centrum.
    
    Największym plusem tego programu jest to, że teraz możemy śledzić poziom zakażenia i zagrożenia ze strony XVI dla każdego z regionów. Informacje z badań wesprą nasze zwykłe metody wykrywania, ułatwiając nam wykrycie obszarów, w których działalność obcych jest najintensywniejsza. Pozwoli to nam interweniować, zanim sytuacja stanie się krytyczna.
    
    Każdy obszar, gdzie XVI wydaje się przybierać na sile, powinien zostać obserwowany z powietrza przez dodatkowe patrole. Powinniśmy skupić się na poszukiwaniach wszelkich prób podejmowanych przez obcych w celu ugruntowania swojej pozycji na naszej planecie. Sprawozdania z działalności obcych muszą być dokładnie badane i powinny skutkować odpowiednią akcją militarną.
    
    Z poważaniem,
    
    --płk Falkland

en: Good morning, Sir.
    
    With these new developments regarding the infection of Earth's civilian population by this alien organism, the need arises for a way to determine the number of infected people in various regions and the rate of spread. Easier said than done, I know, but it may be every bit as important as finding a cure. We can't help anyone if we don't know they're sick.
    
    What I propose to do is to create a long-term rolling census that checks all registered individuals on the entire planet for XVI infection by way of a small blood test. Everyone will be required to submit to this test once a week to make sure they're clean -- more frequently if they fall under suspicion of infection. Samples will only need to be as large as a single drop of blood, taken from a random vein to prevent tampering. Fortunately the XVI organism is large and prevalent enough that we can test these samples on the spot with near-100%-confidence results.
    
    This is going to be a major undertaking that requires careful liaising with the intelligence services of Earth's eight big nations. I've already prepared plans and simulations to demonstrate the operation and effectiveness of this program. With some time and funding, we can convince them of the project's importance and have everything operational in a matter of weeks.
    
    All we need is your signature on the dotted line, Sir.
    
    With kind regards,
    
    Col. Falkland
pl_PL: Dzień dobry, Dowódco.
    
    Dotyczy nowych pomysłów na rozwiązanie problemu dotyczącego zakażenia ludności cywilnej Ziemi przez obcy organizm XVI.
    
    Faktem jest, że nie znaleźliśmy jeszcze lekarstwa ani szczepionki na XVI. Istnieje jednak potrzeba określenia liczby zainfekowanej ludności w poszczególnych regionach naszej planety i szybkości rozprzestrzeniania się infekcji. Zdaje sobie sprawę, że nie jest to łatwe do przeprowadzenia, ale jest tak samo ważne jak znalezienie lekarstwa. Nie możemy nikomu pomóc, jeżeli nie wiemy, że jest chory.
    
    W celu wykrycia osób zakażonych organizmem XVI sugeruję, Dowódco, stworzenie na całej planecie długoterminowego spisu ludności powiązanego z badaniem krwi. Każdy obywatel będzie zobowiązany raz w tygodniu do przedłożenia badania krwi - częściej, jeżeli należy do grupy osób podejrzanych lub narażonych na zwiększone prawdopodobieństwo zakażenia. Samo badanie krwi nie będzie kłopotliwe dla obywateli, do przeprowadzania testów wystarczy jedna kropla krwi pobrana z losowo wybranej żyły (w celu zapobiegania manipulacjom). Organizmy XVI są względnie duże i występują masowo w zakażonym organizmie, co pozwala na badanie próbek w warunkach polowych ze znikomym marginesem błędu.
    
    Badanie całej populacji będzie poważnym przedsięwzięciem, które wymaga idealnej współpracy ze służbami wywiadowczymi ośmiu ziemskich państw. Przy niewielkich nakładach możemy przekonać ich służby do znaczenia tego projektu i uruchomić całe przedsięwzięcie w przeciągu kilku tygodni.
    
    Przygotowane są już plany i symulacje obrazujące działanie i skuteczność naszego programu.
    
    Wszystko, czego potrzebujemy, to Pana podpis poniżej.
    
    Z poważaniem,
    
    --płk Falkland

en: Good morning, Sir.
    
    I'm afraid this isn't a social message; I'm writing you because of our pressing need for more information. We at DivIntel have been doing our part with tracking, logging and double-checking all reported alien activity on Earth, but we're increasingly being faced with our lack of data about the overarching goals of the alien invasion. We have no means of anticipating the aliens' next move because we have no clue as to what game plan they're following. That's why I am submitting a new project for your authorisation.
    
    I intend to analyse more closely the patterns of alien activity on Earth, the intended missions and targets of UFO incursions into our airspace, and some of the finer details of our own research documents regarding the alien creatures and their technology. The bits and pieces of intelligence we've gathered so far are just pieces of a puzzle, but right now we have no clue how they fit together. The continual low-key incursions, the mysteries of the alien hive mind, the harvesting of human material . . . Somewhere in there lie the answers we need to unravel the aliens' overall goals and strategy for Earth and for humanity. If we can just put all the pieces together, we'll finally be able to see the bigger picture, as frightening as it may be.
    
    Naturally this project will require a certain amount of lab time and funding to build up a complete picture. It shouldn't set back our other research too much, and it will be an important part of formatulating new, more effective counterstrategies to the alien invasion.
    
    The proposal is in your queue, Sir. Please write back when you'd like us to start work.
    
    With kind regards,
    
    Col. Falkland
pl_PL: Propozycja
    
    DO: Dowódca Bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich.
    
    OD: płk Ingrid Falkland, Wywiad Wojskowy, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich.
    
    DATA: %02i %s %i
    
    TEMAT: Strategia obcych
    
    Dzień dobry.
    
    Piszę do Pana, gdyż potrzebujemy nowych informacji. Wywiad namierzał, zapisywał i sprawdzał wszystkie raporty dotyczące aktywności obcych na Ziemi. Niestety nie dysponujemy żadnymi informacjami na temat ich celów. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć ich kolejnych ruchów, gdyż nie wiemy, do czego dążą. Dlatego proszę o zgodę na rozpoczęcie nowego projektu.
    
    Chciałabym dokładniej zbadać wzór aktywności obcych, przeprowadzane misje i cele napadów UFO oraz pozostałe detale zawarte w raportach na temat samych obcych i ich technologii. To, co zebraliśmy do tej pory, to jedynie elementy układanki, ale nie mamy pojęcia, jak je poskładać w całość. Nieustanne napady, tajemnice umysłu roju, zbieranie ludzkiej tkanki... Gdzieś tam leżą odpowiedzi, których potrzebujemy do odkrycia zamiarów wroga. Gdybyśmy tylko mogli to wszystko poukładać, mielibyśmy w końcu obraz całości.
    
    Oczywiście projekt ten będzie wymagał pewnej ilości czasu i funduszy. Nie powinien jednak opóźnić zbytnio pozostałych badań, a może stanowić znaczną pomoc przy opracowywaniu skutecznej taktyki walki z obcymi.
    
    Proszę dać znać, jak tylko będziemy mogli zacząć prace.
    
    Z poważaniem,
    
    --płk Falkland

en: Good morning, Sir.
    
    Let me begin by stating a few ugly realities.
    
    1) All of humanity's space-based assets have been evacuated after the initial attack on Earth. Only a few stations and outposts are still running, and they have been remanded to military control, with only skeleton crews of volunteer military and civilian personnel.
    
    2) We have just a handful of space-based weapons platforms, none of which are equipped to harm alien craft. The aliens have the ability to instantly exterminate any human endeavours in the solar system.
    
    3) Our satellite grid is wide open and could be wiped off the map in an instant. Emergency landlines exist, but only for military use. If the grid does come under attack, comms between PHALANX Command Centres and assets in the field -- aircraft and ground teams -- will be hamstrung.
    
    4) There is no doubt that there are alien craft moving in orbit, ferrying items and UFOs between Earth and the alien homeworld, and right now there is nothing we can do to stop them.
    
    This leads us to only one conclusion: The space around Earth is no longer under our control. The only reason humanity retains any space capability at all is because the aliens have chosen not to destroy it yet.
    
    Our shocking vulnerability from space is demonstrated in the fact that we've fought this war exclusively on the ground and in the air. We have no space-planes that can be adapted for combat, and designs for building them are years from completion. Not even PHALANX could create a workable combat plane in time to affect the outcome of the war with the technologies currently at our disposal.
    
    What little orbital weaponry we have is severely inadequate. There are nuclear missiles which the UN won't let us use, and which would be far too destructive to help our research efforts if one of the colossal things ever managed to score a hit. If the aliens decide they want to bomb us into extinction, they can just walk right up and knock. This is a situation that has to be remedied.
    
    The only question we can ask about this orbital UFO activity is how we're going to counter it. Until now we've not been able to affect the situation, but with budget increases and our growing reputation in the UN, pieces are starting to fall into place for a new step to our strategy.
    
    By far the most promising idea for a short-term orbital response weapon is to adapt one of the 'space guns' used by NASA and the European Space Agency to launch satellites and -- before the invasion forced us to evacuate our extraplanetary installations -- fire resupply packages at Tranquility Base colony on the moon. These space guns are essentially giant railguns with enough power to send a satellite-sized payload into orbit. With our library of UN research on electromagnetic weaponry, we can upgrade one of these guns into an anti-orbital weapon capable of knocking alien ships out of the sky. We're confident we can convince at least one of Earth's space agencies to lend us a suitable gun for the job.
    
    There are problems, however. Obviously these guns can't move, being built into the side of a mountain, so the target would have to pass directly in front of the gun for us to have a chance to hit it. Since we can't count on the aliens to give us a point-blank shot, this has been a big stumbling block, but we believe there may be a solution: If the gun can't move in order to hit something, the bullets will have to move instead.
    
    The plan calls for development of a special shell that is able to adjust its own trajectory with a suite of onboard rockets. We're currently pushing the UN to let us use a miniature nuclear warhead -- no more than 3 kilotons -- to make sure that any hit will kill. This orbital shell will be large, heavy, and a hell of a challenge to load into the gun, but it's absolutely necessary to give the project a realistic chance of success.
    
    As you see, Sir, these problems can all be overcome, but we need to do some serious R&D and commit a good deal of funding to get it all working. Please lend your authorisation as soon as is feasible.
    
    With kind regards,
    
    Col. Falkland
pl_PL: Propozycja
    
    DO: Dowódca Bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich.
    
    OD: płk Ingrid Falkland, Wywiad Wojskowy, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich.
    
    DATA: %02i %s %i
    
    TEMAT: Propozycja: Aktywność UFO na orbicie
    
    Dzień dobry.
    
    Pozwolę sobie zacząć od kilku nieprzyjemnych kwestii.
    
    1) Wszystkie nasze bazy kosmiczne zostały ewakuowane po ataku na Ziemię. Tylko kilka stacji i placówek pozostało czynnych i są obecnie pod wojskową jurysdykcją ze szkieletową załogą złożoną z ochotników i cywilnego personelu.
    
    2) Mamy dosyć dużo platform bojowych w kosmosie, ale żadna z nich nie jest wyposażona w broń mogącą zaszkodzić obcym. Niemal natychmiast niszczą oni wszelką naszą obecność w Układzie Słonecznym.
    
    3) Nasza siatka satelitów jest bezbronna i może być unicestwiona w każdej chwili. Wprawdzie istnieją zapasowe linie telefoniczne, ale tylko do użytku militarnego. Jeśli siatka ta ulegnie zniszczeniu, komunikacja pomiędzy bazami PHALANX a jednostkami w terenie zostanie sparaliżowana.
    
    4) Nie ma wątpliwości, że na orbicie są okręty obcych, transportujące sprzęt i UFO pomiędzy Ziemią a planetą macierzystą obcych. W chwili obecnej nie możemy zrobić niczego, aby je zatrzymać.
    
    Prowadzi to do jednego wniosku. Przestrzeń wokół Ziemi nie jest już pod naszą kontrolą. Jedynym powodem, dla którego ludzkość ma jeszcze w przestrzeni cokolwiek, jest fakt, że obcy nie zdecydowali się jeszcze tego zniszczyć.
    
    Naszą ogromną wrażliwość na ataki z kosmosu demonstruje fakt prowadzenia bitew jedynie na powierzchni ziemi i w atmosferze. Nie mamy żadnych statków kosmicznych, które moglibyśmy zaadaptować do walki, a projekty takich są jeszcze całe lata przed ukończeniem. Nawet PHALANX nie byłby w stanie stworzyć działającego okrętu w czasie pozwalającym na jego wprowadzenie na pole bitwy z obecnie dostępnymi technologiami.
    
    Niewielka ilość broni orbitalnej jest zdecydowanie nieadekwatna jak na nasze potrzeby. Są głowice nuklearne, ale Narody Zjednoczone nie pozwolą na ich użycie. Poza tym byłyby one zbyt destruktywne, aby mogły w czymkolwiek pomóc. Nie mamy też pewności, czy udałoby się trafić w cel. Istnieją eksperymentalne lasery i masery, ale mają za małą moc, aby mogły wyrządzić jakąkolwiek rzeczywistą szkodę obcym. Jeśli zdecydują się oni na wybicie ludzkości, mogą po prostu wejść i zapukać. Musimy zrobić wszystko, aby zmienić tę sytuację.
    
    Jedynym pytaniem, jakie możemy zadać w kwestii aktywności UFO na orbicie, jest to, jak moglibyśmy temu przeciwdziałać. Do niedawna nie byliśmy w stanie reagować na tę sytuację, ale dzięki zwiększonemu budżetowi i rosnącej reputacji naszej organizacji, wszystko zaczyna się układać i możemy wdrożyć nową strategię.
    
    Póki co najbardziej obiecującym pomysłem jest wykorzystanie jednego z „dział” używanego przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną do wystrzeliwania satelitów i – zanim ataki obcych zmusiły nas do ewakuacji pozaziemskich instalacji – do zaopatrywania kolonii na Księżycu. Są one w istocie ogromnymi działami kinetycznymi do wystrzeliwania pocisków o rozmiarach satelity na orbitę. Posiadając wiedzę zebraną w ramach badań nad broniami elektromagnetycznymi, jesteśmy w stanie przerobić jedno z nich na „działo antyorbitalne” zdolne do zestrzeliwania obcych statków. Jesteśmy pewni, że udałoby się przekonać przynajmniej jedną agencję kosmiczną do pożyczenia nam jednego z nich.
    
    Istnieją jednak pewne komplikacje. Dział nie możemy przemieścić – są wbudowane na stałe w zbocza gór, a więc cel będzie się musiał znaleźć naprzeciwko niego, żebyśmy mieli szanse na trafienie. Ponieważ nie możemy liczyć na to, że obcy sami wystawią się do strzału, jest to poważny problem, ale istnieje pewne rozwiązanie: skoro sama broń nie może zmienić położenia, to pociski będą musiały mieć możliwość zmiany toru lotu.
    
    Plan polega na wynalezieniu specjalnej powłoki zdolnej do dopasowywania trajektorii za pomocą pokładowych rakiet. Namawiamy Narody Zjednoczone do wyrażenia zgody na użycie miniaturowych głowic nuklearnych – nie większych niż 3 kilotony – aby mieć pewność, że każde uderzenie będzie w stanie zniszczyć cel. Pociski będą ogromne, ciężkie i będą stanowiły spore wyzwanie przy ładowaniu działa, ale jest to absolutnie konieczne, jeśli chcemy, żeby projekt odniósł sukces.
    
    Jak Pan widzi, wszystkie problemy da się pokonać, ale potrzebujemy poważnego wsparcia naukowców i sporych funduszy, aby wszystko wypaliło. Proszę o wyrażenie zgody na rozpoczęcie prac.
    
    Z poważaniem,
    
    --płk Falkland

en: Technical Specifications: MG12 Machine Gun
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    The British SA-3000 GPG (General-Purpose Gun), colloquially known as the Great British Gun, is a versatile drum-fed machine gun that has seen service throughout the world in its 16-year operational life. First deployed in 2068, it quickly found its niche as a light machine gun for infantry and ground-support helicopters, able to be fired from the hip as easily as from a bipod or pintle mount.
    
    The infantry version of the GPG is a highly versatile and reliable gun. Unlike most machine guns the GPG takes caseless ammunition from a large drum magazine instead of a belt. This limits fire rate and magazine endurance, but it's also the reason for the weapon's versatility. The reloading process for the GPG is almost as quick and easy as an assault rifle, and the drums contain 100 rounds each. This allows the GPG to be used almost as a heavy assault rifle. The magazines are on the bulky side, but still small and light enough for an average soldier to carry several of them into battle.
    
    The gun contains surprisingly few computerised components, only a powerful recoil compensator and shock absorbing system. This helps to improve accuracy above that of older machine guns, although it's never going to be a sniper rifle. The solid design and sheer simplicity of its internals combine to make the GPG a very reliable weapon. It has seen action in Mumbai and performed admirably there, providing effective and highly mobile suppressive fire, sometimes capable of pinning down whole alien squads depending on the terrain.
    
    The GPG fires the popular 4.7mm caseless round, also used in our AR-80 Assault Rifle. Unfortunately the magazines are not interchangeable between Assault Rifle and GPG, as the Assault Rifle uses a different feed system.
    
    We feel that the GPG is the best candidate for our arsenal in the machine gun category. Our troops can depend on this gun to deliver heaps of fire when and where they need it most.
    
    For PHALANX use, we have given this machine gun the classification MG12.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The MG12 will be an extremely valuable tool in controlling the battlefield. It can set up mobile strongpoints from which to stage attacks on alien positions, it can provide effective suppressive or diversionary fire from all ranges, or it can be used simply as a powerful medium-range assault weapon.
    
    It should be a prime candidate for any soldier with assault weapons training.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Karabin maszynowy MG12
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z obcymi.
    
    Brytyjski uniwersalny karabin maszynowy SA-3000 jest niezwykle poręcznym RKM-em z magazynkiem bębnowym, szeroko wykorzystywanym na całym świecie przez 16 lat swojego istnienia. Skonstruowany w roku 2068, szybko znalazł swoje miejsce jako podstawowa broń piechoty oraz helikopterów wsparcia naziemnego, pozwalając równie łatwo na oddawanie strzałów z biodra, z dwójnogu czy wieżyczki.
    
    Wersja karabinu przeznaczona dla użytku piechoty jest bardzo wygodna i niezawodna w użyciu. W przeciwieństwie do większości RKM-ów, ten ładowany jest magazynkiem bębnowym zamiast popularnej taśmy, co przyczynia się do ograniczenia szybkostrzelności oraz wytrzymałości magazynka; jest jednak głównym powodem niezwykłej jego poręczności. Proces przeładowania jest niemal tak samo szybki jak karabinu szturmowego, a jeden magazynek bębnowy zawiera 100 pocisków, co pozwala wykorzystywać tą broń niemal jak ciężki karabin szturmowy. Bębnowe magazynki są trochę nieporęczne w użyciu, ale wciąż wystarczająco lekkie i małe, aby przeciętny żołnierz piechoty mógł posiadać kilka sztuk przy sobie w czasie bitwy.
    
    Karabin ten zawiera zadziwiająco małą ilość elementów elektronicznych, a mianowicie silny jedynie stabilizator i system absorbujący siłę odrzutu. Obecność tych elementów pomaga polepszyć celność znacznie bardziej niż w przypadku starszych modeli karabinów maszynowych, jednak nie należy zapominać, że nie jest to broń snajperska. Jednolita i prosta budowa tworzą z SA-3000 broń, na której można polegać. Swój sprawdzian przeszła w Bombaju, spisując się wyśmienicie w zapewnianiu efektownego i mobilnego ognia zaporowego, odpierając całe oddziały obcych w kombinacji z odpowiednim ukształtowaniem terenu.
    
    SA-3000 ładowany jest popularną amunicją bez łuskową 4,7 mm, która używana jest również w karabinie szturmowym AR-80. Niestety, odmienna konstrukcja mechanizmu ładującego uniemożliwia wymianę magazynków między tymi karabinami.
    
    W naszej opinii SA-3000 jest najlepszym możliwym wyborem w kategorii ręcznych karabinów maszynowych. Karabin ten dostarczy naszym żołnierzom niezbędnej siły ognia tam, gdzie będą jej najbardziej potrzebowali.
    
    Na potrzeby PHALANX opisywany karabin posiada oznaczenie MG12.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    MG12 jest niezwykle cennym narzędziem, pozwalającym naszym żołnierzom kontrolować pole bitwy. Pozwala tworzyć ruchome umocnienia oraz przeprowadzać z nich ataki na pozycje wroga, może dostarczyć efektywnego ognia zaporowego lub dywersyjnego z dowolnej odległości lub po prostu służyć jako potężny karabin szturmowy średniego zasięgu.
    
    MG12 powinien stanowić podstawową opcję dla każdego żołnierza posługującego się bronią ciężką.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Commander, our last mission killed the UFO's crew but we have nowhere to store the craft. The UFO is too large to house within our own base's engineering and research facilities. You should build a UFO Yard as soon as possible so that we can store the alien vehicles at an off-base installation. We won't be able to conduct any research on the crafts until we can safely store them.
    
    Once we have a UFO in storage, our scientists can get to work conducting their research. Once their done, our engineers will be able to disassemble the UFO to collect materials and parts.
    
    Work on the UFOs will force our scientists and engineers to move back and forth between the base and the UFO yard, so build the site as close as possible to the base where the work is being conducted.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, podczas ostatniej misji zabito załogę UFO lecz nie mamy gdzie zmagazynować pojazd. UFO jest zbyt wielkie jak na pomieszczenia warsztatowe i laboratoryjne. Musisz zbudować jak najszybciej Hangar UFO aby móc trzymać pojazdy obcych w tej zewnętrznej instalacji. Nie będziemy w stanie prowadzić żadnych badań nad pojazdami bez bezpiecznego ich magazynowania.
    
    Gdy tylko będziemy mieli UFO w magazynie, nasi naukowcy będą mogli przystąpić do przeprowadzenia badań. Po ich zrobieniu, nasi technicy będą w stanie rozmontować UFO by zebrać materiały i części.
    
    Praca nad UFO zmusza naszych naukowców i techników do przemieszczania się pomiędzy bazą i Hangarem UFO, więc wybuduj go tak blisko jak tylko możliwe od bazy skąd prace będą prowadzone.
    
    --mjr Navarre

en: Commander,
    
    We need to capture some aliens alive if we're ever going to understand our enemy. Performing more autopsies will help us understand their biology and develop less-than-lethal tools to incapacitate them. We'll need some live specimens to learn how these things really tick.
    
    If you can stun or disable aliens on the battlefield and bring them in alive to a base with an alien containment facility, there's no telling what we could accomplish. We can see better how their biological organisms function and probe them for weaknesses. In time we might even be able to develop a way to communicate with them.
    
    I know it's a great risk to your soldiers to capture them alive, sir, but it's a risk we'll have to take if we're ever going to win this war.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
pl_PL: Dowódco,
    
    Potrzebujemy schwytać żywych obcych jeśli chcemy zrozumieć wroga. Możemy wiele dowiedzieć się z przeprowadzonych autopsji zwłok, ale do obserwacji ich zachowań wymagane są żywe okazy tych kreatur.
    
    Jeśli zdołasz ogłuszyć obcego w walce a następnie dostarczyć go do bazy z instalacją Kwarantanny, będziemy mieli o wiele więcej do powiedzenia. Lepiej poznamy jak funkcjonuje ich biologiczny organizm i posiądziemy wiedzę o ich słabościach. W miarę czasu moglibyśmy nawet rozwinąć metodę porozumiewania się z nimi.
    
    Wiem, że to wielkie ryzyko dla żołnierzy schwytać żywego przeciwnika, jednak jest to ryzyko którego będziemy musieli się podjąć jeśli chcemy wygrać tę wojnę. 
    
    Z poważaniem,
    
    Dr. Connor

en: Commander,
    
    The SAM site is up and running but you haven't allocated any ammunition for it. Equip a missile launcher as soon as possible so that we can shoot these aliens out of the sky.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, 
    
    Bateria rakiet została ukończona, lecz nie przydzielimy jej żadnej amunicji. Proszę o wyposażenie naszych wyrzutni jak najszybciej się da, bez tego nie zestrzelimy obcych z naszego nieba. 
    
    Cdr. Navarre

en: Commander, I'm extremely pleased to report that our project has been succesful. I've included images of our prototype laser weapon, which achieves continuous wave output at a smaller scale than has ever been achieved before.
    
    The practical solution did not lie in futilely trying to create bigger battery packs, but rather in using radical miniaturisation technologies to lighten and scale down existing chemical-powered laser components. Chemical lasers have been in use for a very long time, and have been part of experimental weapons programs since the late 20th century, but they have always suffered many problems. The only types of chemical lasers with real military promise were limited to those of tank-mounted laser cannons or ship-based anti-missile batteries.
    
    Now, however, we at PHALANX have built a conventional laser cannon in miniature. Despite its small size it is fully capable of handling the deuterium-fluoride reaction and containing the toxic waste products without danger of contamination. Let me give you a brief description of the inner workings.
    
    Inside the combustion chamber, ethylene is burned in nitrogen trifluoride. This reaction produces excited fluorine radicals, which are then brought into contact with a mixture of helium and deuterium gas. The deuterium reacts with the fluorine, producing excited molecules of deuterium fluoride. These undergo stimulated emission in the weapon's optical resonator, generating the beam. A series of intelligent lenses then focuses and directs the beam to the aiming point and even corrects for minor movement by the shooter or the target. The deuterium waste gas is rammed through our custom-designed high-pressure filtering system, which catches all toxic molecules before expelling the remaining harmless vapour back into the atmosphere.
    
    The filter needs to be replaced regularly, but we've designed the system to make this easy and painless. If the filter system is somehow damaged during the course of an operation, the weapon will immediately stop functioning in order to prevent contamination.
    
    The prototype we built is unfortunately not yet ready for full-scale production, since more refining and balancing is required for real-world combat. I've submitted new proposals to your inbox for the principal ideas we've drawn up.
    
    Let me know when you want us to start working on them, Commander.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, niezmiernie miło mi poinformować, że projekt zakończył się sukcesem. Załączam zdjęcia naszej prototypowej broni laserowej pracującej w trybie ciągłym.
    
    Praktyczne rozwiązanie nie leżało w zwiększaniu gabarytów baterii energetycznych, ale w miniaturyzacji innych komponentów lasera, tych samych, które wykorzystywane były przez ostatnie lata w typowych laserach chemicznych. Lasery chemiczne były w powszechnym użytku od bardzo dawna, od końca XX wieku wykorzystywano je także w eksperymentalnych projektach dotyczących broni, lecz zawsze napotykano na mniejsze lub większe problemy. Jedyne lasery rzeczywiście skuteczne podczas testów na poligonie były zbyt duże i nieporęczne, by można było myśleć o ich użyciu w walce.
    
    Udało nam się skonstruować działo laserowe zupełnie nowego typu, o efektywności znacznie przewyższającej dawne ziemskie konstrukcje. Pozwoliło to zmniejszyć jego rozmiary, a jednocześnie poradziliśmy sobie także z emisją toksycznego fluorku deuteru będącego produktem reakcji zachodzących w urządzeniach - nie stanowi już ona zagrożenia dla obsługi lasera. Poniżej przedstawiam dokładniejszy opis tego rozwiązania.
    
    W przeznaczonej do tego komorze następuje spalanie etylenu w trifluorku azotu. Ta reakcja tworzy fluorowe rodniki, które wchodzą w kontakt z gazową mieszaniną helu i deuteru. Deuter reaguje z fluorem, produkując cząsteczki fluorku deuteru. Wymuszona emisja promieniowania w rezonatorze optycznym generuje wiązkę laserową. Następnie wiązka ulega skupieniu dzięki zestawowi soczewek, po czym jest kierowana na cel. Zastosowane układy soczewkowe są również w stanie niwelować skutki niewielkich poruszeń obsługującego laser. Gaz będący produktem zachodzących w komorze reakcji jest przepuszczany przez wysokociśnieniowy system filtrujący, który wychwytuje toksyczne radioaktywne molekuły, a do atmosfery wydala stosunkowo niegroźną i oczyszczoną parę.
    
    Zastosowany w naszym rozwiązaniu filtr należy niestety wymieniać po każdej akcji, lecz zastosowane rozwiązania pozwoliły uczynić wymianę szybką i mało kłopotliwą. W przypadku uszkodzenia filtru automatyczne mechanizmy blokują możliwość użycia broni, aby zapobiec skażeniom.
    
    Laserowa emisja odbywa się w podczerwieni, więc wiązka jest niewidzialna dla każdego, kto nie korzysta z urządzeń termowizyjnych.
    
    Zbudowany przez nas prototyp nie jest w stanie spełnić wymogów produkcji seryjnej ani być stosowany na polu walki. Mimo że najważniejsze problemy z techniką laserów o pracy ciągłej zostały rozwiązane, potrzeba więcej czasu i nakładów pracy, aby móc zaprezentować konkretne rozwiązania do stosowania na polu walki. W zasięg naszych zainteresowań wchodzi zarówno broń przeznaczona dla żołnierzy, jak i ta dla statków powietrznych. Przesłałem kilka propozycji dalszych prac na pańską skrzynkę pocztową.
    
    Proszę o informacje, kiedy mam rozpocząć dalsze prace nad laserami, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: Technical Specifications: AR-80 Assault Rifle
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    The French Leblanc FAA-191 (Fusil Assaut Automatique) provides the most advantageous mix of range, penetration against alien armour, and magazine size in the assault rifle class. It is a bullpup design, meaning the magazine and action of the weapon are located behind the grip to reduce overall weapon length. The 191 fires a 30-round box magazine of 4.7mm caseless ammunition, tungsten-cored steel penetrators with impressive armour-piercing capability over short and medium ranges. The round does not perform well at long range, but then assault rifles aren't meant for long-range firefights.
    
    Though the design is far from new, first prototyped in 2057, no other rifle has fully surpassed the 191. It is accurate and quick to reload. Its rugged construction makes it dependable in combat and unlikely to break or jam. It is resistant to heat, cold, dust and humidity all at once. Ammunition and replacement parts are widely available due to the design's maturity and relative popularity among Earth's armed forces. This is a rifle you can entrust your life to.
    
    For PHALANX use, we have given this rifle the classification AR-80.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    This should be our go-to weapon for medium-range engagements. It can lay down an impressive amount of fire and is deadly out to far longer ranges than any pistol or SMG.
    
    However, no one should entertain the illusion that the assault rifle is the end-all be-all of our arsenal. A balance of weapons is required for us to be able to deal with different situations; while the assault rifle remains a good weapon at close range, it can be slow to manoeuvre in tight spaces and is eclipsed by both submachine guns and shotguns at these ranges, weapons which provide a far greater point-blank punch. Any sweep of an urban building should be led by close-range weapons, while rifle-equipped soldiers either secure the perimeter or form a second assault wave to support the others.
    
    If our rifle-equipped troops are caught beyond effective weapon range, they should make an advance from cover to cover in order to effectively bring their weapons to bear. Snipers should provide covering fire for the advancing teams or attempt to take out the enemy at range.
    
    
    Addenda
    
    While the AR-80 is a fine rifle in all respects, it was not designed to fight an alien invasion force. We should develop our own purpose-built weapons as soon as it becomes feasible to do so.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Karabin szturmowy AR-80
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do czego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu „Excalibur” ma na celu zaprojektowanie i stworzenie broni (oraz innych środków nowoczesnego wyposażenia, takich jak np. osobiste pancerze) pozwalających na nawiązanie skutecznej i równorzędnej walki z obcymi. Środki te projektowane są pod kątem podniesienia efektywności żołnierzy w boju oraz zwiększenia ich szans na przetrwanie podczas starcia.
    
    Francuski karabin LeBlanc FAA-191 (oryginalna nazwa: Fusil Assaut Automatique) łączy w sobie najlepsze cechy klasy broni, do której należy, czyli karabinów szturmowych. Bezkolbowa konstrukcja (uchwyt znajduje się w przedniej części karabinu) pozwalająca na zmniejszenie jego wagi; ponadprzeciętny zasięg skutecznego ognia, pojemny magazynek (mieszczący 30 naboi) i duża siła penetracji wystrzeliwanych pocisków decydują wspólnie o dużej uniwersalności tego karabinu. FAA-191 używa bez łuskowej amunicji kalibru 4.7 mm, z wolframowym rdzeniem, o wysokich parametrach penetracji na bliskich i średnich dystansach - do takich broń została zaprojektowana i przy takich spisuje się znakomicie. Nie jest natomiast polecane używanie FAA-191 do prowadzenia ostrzału z dużej odległości.
    
    Mimo że prototyp broni zaprezentowano w 2057 roku, jego konstrukcja nie zestarzała się zbytnio, i do dziś trudno wskazać karabin szturmowy o bezdyskusyjnie lepszych parametrach. Wygoda użycia, łatwość i szybkość przeładowywania, odporność na zacinanie się w warunkach dużej wilgotności, przy wysokich i niskich temperaturach; wszystko to czyni FAA-191 bronią, na której można polegać.Dodatkową zaletą jest niski koszt i łatwość uzyskania części zamiennych, z racji rozpowszechnienia tej broni na całym świecie.
    
    W specyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywany karabin szturmowy został sklasyfikowany jako AR-80.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    AR-80 powinien być używany jako podstawowy karabin szturmowy naszych żołnierzy; przeznaczony do walki na średnich dystansach, ze względu na dużą siłę ognia i większy zasięg niż jakakolwiek broń krótka w naszym arsenale.
    
    Ta ostatnia jednak może być skuteczniejsza podczas walki w bliskim starciu, np. przy zajmowaniu budynków. Taktyka walki naszych oddziałów powinna wykorzystywać zrównoważenie obu typów broni; żołnierze uzbrojeni w karabiny szturmowe powinni tu odgrywać rolę bezpośredniego wsparcia dla towarzyszy uzbrojonych w broń krótką, zabójczą w starciach na bardzo bliskie odległości.
    
    W przypadkach kiedy sytuacja wymusi starcie w otwartym terenie, nasi żołnierze muszą wykorzystywać każdą osłonę terenu, by zbliżyć się na odległość, z której będą mogli prowadzić skuteczny ogień. Snajperzy (których obecność w każdej drużynie powinna być warunkiem sine qua non) w takiej sytuacji powinni zapewnić ogień osłonowy.
    
    
    Dodatki
    
    Pomimo wszystkich zalet AR-80 z pewnością nie jest to broń, która na dłuższą metę pozwoli nam pokonać obcych. Powinniśmy podjąć badania nad bardziej zaawansowanym i wyspecjalizowanym uzbrojeniem, jak tylko stanie się to możliwe.

en: The EM rifle project has been a resounding success! For the first time in human history, we've created a viable man-portable electromagnetic weapon. We have named our weapon the Bolter Rifle to avoid ambiguity with other existing MAG (Magnetic Accelerator Gun) implementations. I'll do my best to explain its operation in this short summary.
    
    The Bolter Rifle is equipped with a railgun configuration, as opposed to a coilgun/Gauss gun configuration, due to the high inefficiency and generally poor operation of coilguns. Railguns work by utilising electromagnetic force to propel an electrically conductive projectile along two conducting rails. The electric current flowing through the rails sets up a magnetic field between them and through the projectile. The direction of the magnetic field is perpendicular to the current flowing through the rails and the projectile; this results in the rails and projectile pushing each other, thereby accelerating the projectile along the rails.
    
    The world's first large-scale railgun, built in the 1970s, used 500 MJ of stored energy from the largest homopolar generator ever built. The electrical equipment needed to power these guns has become much more compact in the past century or so, but it is still not small or light enough to create man-portable weapons capable of replacing chemical-propellant firearms. Another major failing of railguns is their extreme susceptibility to rail erosion. The rails suffer heavy damage from every shot fired along them, and when the contact points are badly damaged, the electric current cannot properly pass from the rails through the projectile. This causes successive shots to lose more and more of their power. Each round needs at least a short length of undamaged rail in order to build up velocity.
    
    Fortunately, we've managed to find a way around this problem -- by loading new rails into the gun after every series of shots.
    
    The concept of pre-loading all of a weapon's ammunition into the barrel has been around for a long time. Until now it has only been applied to conventional firearms, but we have come up with a new concept; a small, individually-powered and insulated length of rail loaded with every round. This gives each round a viable contact point and will allow the weapon to sustain power through all its shots. When all rounds in the current barrel have been depleted -- and therefore the rails thoroughly destroyed -- the soldier can simply unlock the old barrel, let it drop to the ground, and slot in a fresh spare. Then he can replace the battery pack for a new series of shots.
    
    The projectiles are specially-developed 3.2x40mm finned flechettes, stamped from large sheets of tungsten alloy. They are razor-sharp, with excellent armour-piercing qualities, and they tumble like demons inside the target. The holes that these flechettes cause are many times larger than their actual size.
    
    This choice of loading system makes the Bolter slow and clumsy to reload, with expensive, oversized magazines (a new barrel and battery pack for each reload) and a small ammo capacity. On the other hand, the Bolter's stopping power is far greater than any chemical firearm in our arsenal. It is one of the heaviest and most cumbersome rifles one might legitimately call a rifle, but in the hands of a trained specialist it is extraordinarily accurate.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Projekt osobistego działa Lorentza zakończył się pełnym sukcesem! Po raz pierwszy w historii ziemskiej wojskowości udało się skonstruować w pełni funkcjonalną broń elektromagnetyczną, która z powodzeniem zastąpić może klasyczne karabiny wykorzystujące amunicję prochową. Poniżej zamieściłem krótki opis zasad jej działania.
    
    Działo Lorentza, w porównaniu do dział w systemie Gaussa, charakteryzuje się lepszą sprawnością energetyczną oraz, co okazało się podczas projektowania prototypów, jest prostsze w produkcji i wygodniejsze w użyciu. Jego konstrukcja opiera się na wykorzystaniu dwóch szyn, do których przykładane jest przeciwnie skierowane napięcie. Wykonany z ferromagnetyka pocisk styka obie szyny; przepływający przez nie prąd wywołuje powstanie pola magnetycznego oddziaływającego na prąd płynący przez pocisk. Wywołana w ten sposób siła (definiowana jako siła Lorentza, stąd nazwa broni) rozpędza pocisk do olbrzymiej prędkości, dużo większej niż prędkości nabojów osiągane dzięki spalaniu gazów prochowych.
    
    Największe zbudowane dotąd działo Lorentza (eksperymenty przeprowadzono w 1970 roku) zużywało 500 MJ energii, dostarczanej przez generator wielkości małego domu.Postęp technologiczny pozwalał na sukcesywne zmniejszanie wielkości generatorów, jednak w miarę efektywne działa tego typu wciąż miały olbrzymie rozmiary, podobnie jak całe potrzebne oprzyrządowanie. Dopiero w ostatnich latach postęp w rozwoju technik magazynowania energii uczynił możliwym rozważania o konstrukcji relatywnie małego i przenośnego działa. Innym poważnym problemem był fakt szybkiego zużywania się szyn, które po oddaniu zaledwie jednego-dwóch strzałów ulegały miejscowym nadtopieniom i mikro-odkształceniom, co przekładało się dalej na zaburzenia w przepływie prądu, a to z kolei utrudniało prawidłowe rozpędzenie pocisku, w sytuacjach ekstremalnych grożąc wręcz zniszczeniem broni i zagrożeniem dla jej obsługi.
    
    Ten ostatni problem udało się rozwiązać stosunkowo prosto – ładunkiem dla naszej nowej broni są pociski zintegrowane z parą przewodzących prąd szyn – innymi słowy, po każdym strzale stare szyny są odrzucane, a nowa ich para, razem z kolejnym pociskiem zostaje zamocowana w obudowie działa. Magazynek mieści cztery takie ładunki.
    
    Same naboje, kaliber 3.2x40 mm, są specyficznie ukształtowanymi i ostrymi jak brzytwa fleszetkami wykonanymi ze specjalnego stopu wolframu. Charakteryzują się znakomitymi właściwościami penetrującymi, mając jednocześnie tendencje do odkształcania się podczas uderzenia w cel, co czyni je prawdziwe zabójczymi.
    
    Stosunkowo długi czas potrzebny na wymianę magazynka i baterii może sugerować, że działo Lorentza to broń mało wygodna w użyciu; jednak jej skuteczność z nawiązką rekompensuję tę niedogodność, a możliwość używania jej zarówno jako snajperki, jak i karabinu szturmowego (w zależności od wybranego trybu prowadzenia ognia) czyni ją dodatkowo bronią nad wyraz uniwersalną. Sugerujemy wprowadzenie jej do uzbrojenia naszych żołnierzy tak szybko, jak to możliwe; jesteśmy przekonani, że doskonale sprawdzi się na polu walki.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, please read this proposal for a new long-range weapon that we believe will be a crucial counter to the new alien armour we're encountering.
    
    We've received a number of research files from several UN nations concerning research and development for man-portable electromagnetic weaponry; various designs have been proposed and even prototyped for railguns, coilguns and quench guns. Of course, all these experiments have failed, since electromagnetic weapons require huge amounts of power -- and therefore banks of capacitors so heavy that no human soldier could possibly carry them. Even atomic batteries have not given us the power output we need to make man-portable electromagnetic guns a reality. It is impossible.
    
    At least, that's what we thought. Ever since we were able to understand the incredible strength of the alien armour, we've been brainstorming ideas for weaponry that can reach out and touch the alien menace on the battlefield, whether or not they're clad in this armour. We took a very close look through our collected UN research data on electromagnetic weaponry. It's nothing short of a gold mine in disguise. By combining the best of these individual cluttered pieces, we believe we may be able to devise a new long-range sniper weapon for our tactical teams that will be both man-portable and combat-effective.
    
    This idea holds a lot of promise, Commander. We would like your authorisation for lab time and funding in order finally make electromagnetic weaponry a reality.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco.
    
    Jak Pan wie, nasz dział badawczo-rozwojowy przejął całość dokumentacji technicznej naukowych projektów ONZ. Większość materiałów z tego archiwum okazała się być przestarzała, niekompletna albo zbyt teoretyczna dla naszych celów. Dość nieoczekiwanie wśród stert niepotrzebnej makulatury natrafiliśmy na opisy ciekawych eksperymentów i modeli teoretycznych dotyczących badań nad osobistą bronią elektromagnetyczną - zarówno działami magnetycznymi (nazywanymi czasem działami Gaussa), jak i nieco różniącymi się w funkcjonowaniu działami Lorentza. Żaden z udokumentowanych eksperymentów nie zakończył się sukcesem, głównie ze względu na ilość energii potrzebnej do funkcjonowania takiej broni. Zmniejszenie prototypowych dział do rozmiarów karabinu obsługiwanego przez jednego żołnierza jest po prostu fizycznie niemożliwe.
    
    Właściwie powyższe zdanie powinienem był napisać w czasie przeszłym - "wydawało się niemożliwe". Statki obcych i ich broń, konsumujące olbrzymie ilości energii, codziennie boleśnie nam udowadniają, że prawa fizyki pozwalają na magazynowanie daleko większej energii, niż nam się dotąd wydawało. Nasi naukowcy przeanalizowali ponownie wiele z proponowanych rozwiązań i pomysłów z przejętej dokumentacji, i wynik tych analiz daje podstawy sądzić, że przy wykorzystaniu dzisiejszych technologii konstrukcja ręcznej, osobistej broni elektromagnetycznej leży już w zasięgu naszych możliwości.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: Technical Specifications: Combat Knife
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    The combat knife is a solid, twenty-six centimetre bar of sharp steel that can be used for a number of everyday purposes. As a weapon, the combat knife's edge is reinforced with hard ceramics to give it extra armour-piercing power, and it is balanced for throwing should the need arise. It also has a bayonet ring for affixing the knife to the barrel of an old-style battle rifle.
    
    The inclusion of the combat knife in our arsenal was a subject of hot debate. Mumbai has taught us that even in the most favourable conditions, a knife is no match for the aliens' weaponry. If a knife-equipped soldier isn't shot down before he even reaches his target, he will almost certainly be gutted by one of the wicked alien blades that slice right through armour. Only in a handful of occasions have experienced knife-fighters been able to win out against alien opponents.
    
    Still, the combat knife has saved many a life over the years when firearms became inoperable or ran out of ammo. It has never been rendered obsolete by centuries of progressing technology; even the aliens use bladed weapons. When the chips are down, a knife in hand is still vastly better than a man's own fists.
    
    If a soldier makes it all the way to melee range, this weapon will serve him well.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    In combat, the knife is a weapon of last resort. If all other weapons are exhausted and the enemy is at the gates, then a good knife can save the day. However, even in such desperate situations it is risky business; using a knife on an enemy that hasn't been previously wounded or weakened is a fast way to end up in the morgue.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Nóż bojowy
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z obcymi.
    
    Nóż bojowy to nieodłączny przyjaciel każdego żołnierza, przydatny zarówno w walce wręcz, jak i przy bardziej prozaicznym otwieraniu konserwy.Model używany przez naszych żołnierzy, długości 26 cm, wykonany z hartowanej stali z ceramicznym ostrzem, świetnie sprawdza się w obu rolach.Znakomicie wyważony, może być miotany, jeśli zajdzie taka potrzeba; posiada także uchwyt umożliwiający zamontowanie go na lufie karabinu w roli bagnetu.
    
    Decyzja o umieszczeniu noża bojowego w arsenale żołnierzy PHALANX poprzedzona była gorącą dyskusją.Świeże doświadczenie z walk w Bombaju zdawało się wskazywać, że w większości przypadków żołnierze sił Sprzymierzonych mieli niewielkie szanse na nawiązanie walki wręcz z obcymi.Gdy do takich starć dochodziło - ostrza używane przez obcych okazywały się znacznie skuteczniejsze, niż nasze.Odnotowano tylko kilka zwycięstw w bezpośrednim starciu, które przypadły walczącym po naszej stronie - w większości przypadków było to wspólnym efektem szczęścia i perfekcyjnego opanowania sztuki walki wręcz przez niektórych spośród żołnierzy Sił Sprzymierzonych.
    
    Z drugiej strony, niejednokrotnie w przeszłości nóż bojowy ocalił życie wielu żołnierzy - w przypadkach, kiedy skończyła im się amunicja, bądź kiedy ich broń uległa zacięciu.Jest znaczące, że różne formy noży nie wyszły z użycia przez całą historię wojskowości; nawet obcy używają ostrzy w walce w zwarciu.W sytuacji, gdy pozbawiony bardziej zaawansowanej broni (z dowolnej przyczyny) żołnierz zmuszony będzie do walki wręcz, nóż wciąż jest lepszy niż gołe pięści.Tonący brzytwy się chwyta, jak głosi przysłowie.
    
    Jeśli nasi żołnierze znajdą się w sytuacji zmuszającej do walki w bezpośrednim kontakcie, nóż bojowy będzie im dobrze służył.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Podczas walki, nóż jest "ostatnią instancją", która może ocalić życie żołnierza.W walce z obcymi nóż bojowy może być użyteczny tylko w wyjątkowych przypadkach; atak przy użyciu jedynie noża na w pełni sprawnego przeciwnika to prawie pewne samobójstwo.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Commander, I'm hereby reporting our success in the creation of alien blade materials. We've loaded the production specs into our Workshop machinery and have constructed a small forge for shaping our new monomolecular knives.
    
    The reproduction process has been very interesting on this one. After we'd figured out how to 'cook' the alien plastics to the right temperatures, we ended up with bars of incredibly hard material which we then tried to shape into knives. On our first attempts we tried to create a straight-edged blade with a powerful point, like most modern combat knives, so that it could be used for both cutting and stabbing. All of these models snapped in half during the cooling process. We had a devil of a time figuring out why until we placed a small camera inside the furnace.
    
    It turns out that the curve of the Kerrblade isn't a design choice -- it's a function of the material itself. The plastic radically curves and expands during heat-moulding in our furnace, and contracts again during cooling, which ended up cracking all of our straight-edged blades. It demands a particular curved shape to retain its durability as a blade. We had to completely redesign the knife to account for this effect, which brought it to its current shape.
    
    In length, it's either a long knife or a short sword, depending on who you ask. The design of the handle and crossguard are based on Middle-Eastern and Asian swordmaking traditions mixed in with modern-day science and know-how. The handle is made from semi-solid rubber, which automatically moulds itself to the wielder's hand to maximise comfort and gripping power. Both the triangular crossguard and pommel are unbreakable carbon-nanotube-reinforced plastic, a material that even Kerrblades have trouble with.
    
    This knife goes a long way towards evening the odds for our soldiers when they get caught in hand-to-hand. Though it's larger than our old combat knife, doesn't thrust as well, and doesn't have the power of the Kerrblade's sword-length swing, it strikes an ideal middle ground between these two weapons. The monomolecular knife is almost the equal of the Kerrblade in lethality but still small enough to be worn in our standard holster or in a sheath hung from the belt. It amounts to a significant upgrade of our melee combat capabilities, and I'm thoroughly pleased with the result.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, mam przyjemność zakomunikować, że nasze prace dotyczące odtworzenia procesów technologicznych prowadzących do wytworzenia ostrzy monomolekularnych zakończyły się sukcesem. Przygotowaliśmy całą niezbędną dokumentację i komory do kształtowania nowych noży.
    
    Sam proces technologiczny okazał się dość skomplikowany, jeśli chodzi o detale – z początku udało się nam zsyntetyzować kostki właściwego plastiku polimerowego używanego przez obcych, ale wszelkie próby przekucia ich (dosłownie i w przenośni) na coś nieco bardziej przypominającego broń do walki wręcz kończyły się niepowodzeniem. Nasze konstrukcje prototypowe pękały lub traciły właściwy kształt podczas obróbki termicznej. Dopiero zainstalowanie kamer w komorach wyprażania i studzenia, oraz dokładne przestudiowanie tego, co dzieje się z plastikiem podczas procesu wypalania, naprowadziło nas na właściwe rozwiązanie.
    
    Okazało się, że charakterystyczne zakrzywienie Kerrnoży nie było najprawdopodobniej cechą projektu, a koniecznością wynikającą z samej istoty procesu technologicznego. Plastik użyty w konstrukcji Kerrnoża i naszego prototypowego ostrza zachowuje się dość nietypowo podczas kolejnych faz produkcji – wygina się i rozszerza w sposób niejednorodny podczas podgrzewania, a następnie kurczy się silnie podczas nawet najwolniejszego chłodzenia. Nie jest po prostu możliwe skonstruowanie przy użyciu materiałów obcych nieskomplikowanego, tradycyjnego i jednocześnie wytrzymałego ostrza o kształcie prostej klingi.
    
    Kiedy to zrozumieliśmy, dalsze prace poszły nam już jak z płatka. Nasz nowy nóż bojowy przypomina może w kształcie miniaturową szablę lub turecki pałasz, ale jego skuteczność i ostrość jest doprawdy nadzwyczajna. Zaopatrzyliśmy go w rękojeść z polimeru dopasowującego się do ręki i niepozwalającego na ślizganie się noża nawet w mokrej dłoni. Osłony dłoni i rdzeń rękojeści wykonany jest z plastiku wzmocnionego nanorurkami węglowymi.
    
    Nasz nowy nóż bojowy nie jest może tak znakomicie wyważony jak używany czasem jeszcze przez naszych żołnierzy starszy model, co może utrudniać jego celne miotanie.Jeśli jednak chodzi o efektywność w walce wręcz – nie jest pod żadnym względem gorszy niż Kerrnóż, a będąc lepiej dopasowanym do ergonomii ciała ludzkiego bez wątpienia niejednokrotnie udowodni swoją przydatność na polu walki.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, now that we've had a good look at the alien blade technology from several sources -- the Bloodspider's 'fangs' and the Kerrblade -- we're starting to form a picture of how to recreate the unknown or ill-understood materials used in their construction.
    
    Some of this stuff is completely new to us. The plastics from which the alien blades are forged are harder than damascus steel, sharper than a razor, and yet shock-resistant and flexible enough to survive the stresses of melee combat. Once forged they are nearly impossible to break, nick or bend. Applying a hammer and chisel directly to the blade just means you end up with two neatly-sliced halves of a chisel.
    
    Obviously it would be of great interest to us if we could create our own knives made from these materials, with edges tapering to the width of a single molecule. My team and I believe it may now be possible.
    
    If you give us the funding and lab time we need, we can design and create a new monomolecular combat knife that will even the playing field for our soldiers when forced into hand-to-hand combat. This knife will be far more compact than the Kerrblade and much easier for humans to wield, and it'll be small enough to be used one-handed.
    
    Equipping our troops with such weapons could give them a major advantage, as they'll be able to properly defend themselves in melee for the first time whilst using other weapons or equipment -- such as pistols, grenades, medikits, or other useful items of tactical or life-saving importance.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, po przebadaniu technologii, w jakiej wykonano bojowego robota obcych - Bloodspidera - oraz wynikach analiz Kerrnoża, wiemy już trochę więcej na temat materiałów używanych w konstrukcji wszelkiego rodzaju ostrzy wykorzystywanych przez wroga.
    
    Ich nieprawdopodobna wytrzymałość i ostrość (przy próbie złamania ostrza standardowym stalowym przecinakiem następuje zarysowanie i pęknięcie – przecinaka) przyciągała naszą uwagę od samego początku.Przez dłuższy czas zastanawialiśmy się, czy możliwe by było stworzenie noży bojowych wykonanych w podobnej technologii, zaprojektowanych specjalnie dla naszych potrzeb.Ostatnie badania przekonują nas, że jesteśmy już w stanie zrealizować taki projekt, a noże zaostrzone do jednej warstwy cząsteczkowej nie są już tylko marzeniem - nomen omen - ściętej głowy.
    
    Przy zaangażowaniu odpowiedniej ilości czasu i środków będziemy w stanie stworzyć nowy rodzaj jednoręcznego noża bojowego, przystosowanego do ergonomii ludzkiego ciała i znacznie wygodniejszego w użyciu dla naszych żołnierzy niż Kerrnóż. Może być to bardzo przydatne uzupełnienie naszego arsenału.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: Technical Specifications: CRC-FL Flamethrower
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    From our experiences in Mumbai and other stricken cities, we've concluded that the aliens seem to concentrate their efforts on population centres, especially dense urban areas. A majority of engagements have taken place at knife-fighting range. For the purposes of the Excalibur Program, we've chosen several high-performance weapons for our Close Range Combat package.
    
    The Iranian ADA 22 flamethrower (nicknamed 'The Torch of God' by Alliance troops) is a marvel of modern engineering. Unlike the old flamethrowers of the 20th century, it requires no heavy pressure tanks to be carried on a soldier's back -- the ADA is one unit carried in the hands without any hoses or tubes. It simply slots a relatively small 200mm gas canister into the feed, fires its deadly ammunition, and then ejects the empty canister to make room for a reload. The system is ingenious and surprisingly reliable.
    
    The muzzle of the weapon is a powerful pump that squirts gas into the air, then sets off the gas-air mixture by way of four parallel spark igniters, one main unit and three backups. These igniters each emit as many as ten sparks per second in order to ignite the fuel before it disperses. The backups are very important in preventing an explosion due to the special fuel the ADA uses, a substance called Compound 90.
    
    Compound 90 is a new flamethrower fuel that, when injected into the air, creates a slow thermobaric reaction -- a fuel-air ignition rather than a fuel-air explosion -- that can roast living tissue in seconds. C90 inflicts horrific damage on organic targets; the heat generated exceeds 1700 degrees celsius, enough to melt titanium. However, due to its gaseous nature it leaves no burning residue (like napalm) on the target or in the surrounding area and disperses its heat much more quickly. This makes it significantly safer for urban use than napalm-derivative substances.
    
    The ADA 22's main drawbacks are its short range and its complex internals, which are difficult to repair. However, our experienced technicians should have no problem doing maintenance on this model.
    
    For PHALANX use, we have given this flamethrower the classification CRC-FL.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The CRC-FL is a close-range weapon; the operator needs to be fast in order to get into weapons range and unleash as much hell as possible. It is also a rather weighty weapon despite its relatively slim design. Strength as well as speed is required to wield it effectively.
    
    Flamethrowers also make great ambush weapons -- just make sure that none of our soldiers are in the line of fire.
    
    
    Addenda
    
    This weapon should not be fired if there are civilians in or near the target zone.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Miotacz ognia ADA 22
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowotworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z obcymi.
    
    Atak na Bombaj, a także raporty o innych starciach z obcymi wskazują, że ci ostatni najczęściej obierają za cel rejony o gęstym zaludnieniu.Przeważająca większość dotychczasowych potyczek z obcymi odbywała się w specyficznych realiach walki w mieście.Nie pozostało to niezauważone w konkluzjach Programu Excalibur, dla potrzeb którego przeanalizowano i wyselekcjonowano uzbrojenie o największej bojowej efektywności w starciu na średnie i krótkie dystanse.
    
    ADA-22, miotacz ognia produkcji irańskiej (nazywany przez żołnierzy Sprzymierzonych "Pochodnią Boga"), to prawdziwie imponujące osiągnięcie inżynierii wojskowej.Prawie w niczym nie przypomina ciężkiej i niezgrabnej broni z XX wieku, wymagającej zbiorników mieszczących łatwopalny materiał pod ciśnieniem, zwykle dźwiganych na plecach obsługującego miotacz żołnierza.W projekcie miotacza ADA-22 zbiornik ten został wyeliminowany, co pozwoliło jednocześnie usunąć całą plątaninę rurek i wężyków nieodłącznie przypisanych do takiego rozwiązania oraz radykalnie obniżyć wagę broni.Zamiast ciężkiego i dużego pojemnika, irańska konstrukcja wykorzystuje zamienne ładunki (pojemności jedynie 200 ml), które po opróżnieniu są odrzucane, robiąc miejsce na załadowanie kolejnego naboju, co jest łatwe i wygodne.Cały system jest genialny w swojej prostocie i zaskakująco niezawodny.
    
    Najważniejszą częścią miotacza jest potężna pompa, zakończona dyszą rozpylającą rozprężoną zawartość zbiornika z substancją C-90. Mieszanka C-90 z powietrzem jest następnie zapalana przez iskrowniki (jeden główny i trzy rezerwowe), generujące 10 iskier na sekundę każdy, by zapewnić zapłon natychmiast po rozpyleniu mieszanki i nie pozwolić na zbytnie rozrzedzenie mieszaniny w powietrzu, co zmieniłoby jej parametry i mogło doprowadzić do zapłonu eksplozywnego.
    
    Substancja C-90 używana w ładunkach miotacza ADA-22 charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami. Tworząc mieszaninę z powietrzem, spala się w sposób opisywany przez spowolnioną reakcję termobaryczną, nie powodując eksplozji.Płonąca mieszanina jest w stanie upiec każdą żywą tkankę w przeciągu sekund; temperatura, osiągająca w środku obłoku blisko 1700 stopni Celsjusza, wystarcza do stopienia tytanu.Jednocześnie, ze względu na swoją gazową, a nie koloidalną naturę, nie ma bezpośredniego kontaktu z celem ani nie osadza się w otoczeniu (jak np. ma to miejsce z napalmem), dzięki czemu wygenerowane ciepło łatwiej się rozprasza.Ta ostatnia cecha czyni C-90 zdecydowanie bezpieczniejszym w użyciu w terenie zamieszkanym przez ludzi, niż napalm.
    
    Jedyne wady miotacza ADA-22 to krótki zasięg i stosunkowo trudna w naprawie mechanika.Nie są to jednak wady rzeczywiście poważne.
    
    W specyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywany miotacz ognia posiada oznaczenie CRC-FL.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Miotacz ognia CRC-FL jest bronią przeznaczoną do walki w starciu bezpośrednim.Ze względu na powyższy fakt oraz sporą wagę broni, obsługujący go żołnierze powinni posiadać dobrą szybkość i siłę, by w pełni wykorzystać jej potencjał.
    
    Warto zauważyć, że miotacze ognia zwykle świetnie sprawdzają się przy urządzaniu zasadzek.
    
    
    Dodatki
    
    CRC-FL nie powinien być używany, jeśli zachodzi obawa, że w bezpośredniej strefie rażenia mogą znaleźć się cywile.

en: Technical Specifications: C90 Canister
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a 200mm canister of high-pressure flammable gas, locked and secured via three different systems to prevent accidents. Compound 90 is a new flamethrower fuel that, when injected into the air, creates a slow thermobaric reaction -- a fuel-air ignition rather than a fuel-air explosion -- that can roast living tissue in seconds. Its range is limited, as the C90 must be quickly ignited before it disperses, but it inflicts horrific damage on organic targets that few weapons can hope to match. The heat generated by C90 exceeds 1700 degrees celsius, enough to melt titanium, but due to its gaseous nature it leaves no burning residue (like napalm) and disperses heat much more quickly. This makes it significantly safer for urban use than napalm-derivative substances.
    
    The canister is meant to be loaded into a CRC-FL Flamethrower.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with flamethrowers should carry at least one reload whenever they go out in the field. It is not advisable to send our troops into combat without spare canisters.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Zbiornik C-90
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Zbiornik zawierający substancję C-90, o pojemności 200 ml, wyposażony w trzy niezależne systemy zabezpieczeń.
    
    C-90 charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami. Tworząc mieszaninę z powietrzem, spala się w sposób opisywany przez spowolnioną reakcję termobaryczną, nie powodując eksplozji. Płonąca mieszanina jest w stanie upiec każdą żywą tkankę w przeciągu sekund; temperatura, osiągająca w środku obłoku blisko 1700 stopni Celsjusza, wystarcza do stopienia tytanu. Jednocześnie, ze względu na swoją gazową, a nie koloidalną naturę, nie ma bezpośredniego kontaktu z celem ani nie osadza się w otoczeniu (jak np. ma to miejsce z napalmem), dzięki czemu wygenerowane ciepło łatwiej się rozprasza. Ta ostatnia cecha czyni C-90 zdecydowanie bezpieczniejszym w użyciu w terenie zamieszkanym przez ludzi, niż napalm.
    
    Opisywany pojemnik przewidziany jest jako ładunek miotacza ognia CRC-FL.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wysposażonych w miotacz ognia CRC-FL powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy pojemnik z C-90.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Technical Specifications: Flashbang
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    The flashbang is a non-lethal grenade that produces a blinding flash and a deafening blast to temporarily confuse or disorient targets in the area of effect. The grenade body does not explode or fragment upon detonation. In fact, if the body remains undamaged, it can be easily refilled and used again.
    
    Humans affected by a flashbang suffer temporary deafness and impaired balance, as well as complete loss of eyesight for up to five seconds before the effect fades and vision returns to normal. This makes the flashbang an excellent weapon for distracting and temporarily disabling the enemy, especially when assaulting heavily-defended positions. From combat reports, we've concluded that flashbangs have much the same effect on aliens as they do on humans; alien targets are effectively blind and deaf for a short time after the flashbang is deployed, rendering them helpless. We can't say exactly how long this period is, and it will undoubtedly vary from alien to alien, but it's still long enough to make the difference in a firefight.
    
    Aside from being a useful tactical tool, the flashbang will allow our soldiers to get in close and personal without being cut to shreds by the alien weapons. It allows the commander to choose exactly which weapons are applied in a given situation whilst avoiding the collateral damage potential of a frag grenade. A very quick enemy can take precautions to negate flashbang effects simply by closing his eyes and plugging his ears, but he will have very little warning and in most cases will require special training to respond in time. From what we can tell the aliens have had no prior experience with this type of weapon and have no defensive doctrine against it. Even a prepared enemy will still be distracted by a flashbang and could be engaged by fast-action troops before being able to reclaim his weapon and take aim.
    
    The flashbang's strengths far outweigh its weaknesses. It has served with distinction in many wars before this one, and it will continue to do so until all its functions can be replaced somehow by a new system.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The flashbang does no physical damage to anyone caught in its area of effect, and for that reason alone this weapon should be used over frag grenades and other explosive ordnance during any mission where civilians are placed at risk.
    
    It is an indispensible weapon in any terrain that features large amounts of available cover. If aliens are lying in wait and charging around a corner might be suicide, the mere act of popping a flashbang down the corridor can significantly change the outcome of the ensuing firefight in favour of our troops. Its utility is not to be underestimated.
    
    
    Addenda
    
    Naturally the flashbang is only effective against organic aliens with eyes and ears.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Granat ogłuszający
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do czego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z obcymi.
    
    Granat ogłuszający reprezentuje typ broni służącej przede wszystkim do obezwładnienia i chwilowej dezorientacji przeciwnika.Jedynym efektem detonacji jest oślepiający błysk i potężny huk (stąd rzadziej używana nazwa - granat hukowo-błyskowy); skorupa granatu nie ulega przy tym fragmentacji, pozwalając na jej wielokrotne użycie po uzupełnieniu ładunku.
    
    Każdy, kto znajdzie się w obszarze rażenia granatu, zostaje na chwilę pozbawiony słuchu, cierpi na zaburzenia równowagi i koordynacji oraz (na skutek silnego błysku) utratę ostrości widzenia, trwającą nawet do pięciu sekund.Wszystko to czyni z opisywanego granatu znakomitą broń, pozwalającą na przejęcie inicjatywy podczas ataku na silnie bronione pozycje przeciwnika.Dotychczasowe raporty z użycia granatów ogłuszających podczas walk z obcymi nie pozostawiają wątpliwości, iż efekty wywołane detonacją dotykają ich w zbliżonym stopniu, co ludzi. Z pewnością jednak różne rasy obcych reprezentują różne poziomy odporności na oszołomienie wywołane eksplozją.
    
    Dezorientujące działanie granatu może być szczególnie przydatne podczas walki wręcz, pozwalając na uzyskanie kluczowego dla niej efektu zaskoczenia.Przeciwnik obdarzony znakomitym refleksem może podjąć próbę najprostszego przeciwdziałania efektom detonacji granatu ogłuszającego, poprzez zasłonięcie uszu i zamknięcie oczu, na ogół jednak nie będzie miał czasu na uświadomienie sobie, że został zaatakowany.Dane z wspominanych powyżej raportów sugerują również, iż żołnierze obcych nie mają obeznania z tym typem broni i nie przechodzili treningów uczących ich radzenia sobie z efektami jej użycia.Nawet jednak jeśli ten stan rzeczy ulegnie zmianie, bojowa skuteczność tego typu granatów wciąż pozostanie wysoką.
    
    Zalety granatu ogłuszającego zdecydowanie przeważają nad jego słabościami. Wykorzystywany w walce praktycznie podczas każdego współczesnego konfliktu zbrojnego, niejednokrotnie dowiódł swojej przydatności. Jak na razie, na horyzoncie nie rysuje się nic, co mogłoby przejąć jego rolę w wyposażeniu armii świata.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Ze względu na opisane powyżej właściwości granatu ogłuszającego, jego użycie w zastępstwie innych broni o szerokim polu rażenia powinno być rozważone wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko poszkodowania cywili.
    
    Jest to broń niezastąpiona podczas szturmów w terenie miejskim oraz każdym innym udostępniającym dużą liczbę osłon i kryjówek. Możliwość dezorientacji przeciwnika i przejęcia inicjatywy powinna być właściwie doceniona.
    
    
    Dodatki
    
    Nie należy zapominać, że granat ogłuszający jest kompletnie nieskuteczny przeciwko celom mechanicznym.

en: Technical Specifications: Fragmentation Grenade
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    The concept of the fragmentation grenade has changed little since it was first conceived, when Chinese soldiers packed gunpowder into ceramic or metal containers. It only solidified further after the end of the 20th century. Improvements in explosive technology and casing materials have made them a little faster and a little deadlier, but the mechanics are the same: An explosive substance at the heart of the grenade causes the casing (and possibly additional payload such as a layer of wire or white phosphorus coiled around the explosive) to fragment into shrapnel and fly in all directions at high speed, killing or wounding targets in the area of effect. The delayed fuse is ignited by first pulling the pin and then releasing the handle, usually released as the grenade is thrown. It will detonate after a period of several seconds.
    
    For PHALANX purposes, we have selected the Australian HG15 as the best of the lot. This grenade is loaded with an extremely conventional charge of C8 solid chemical explosive, an inner layer of coiled wire, and an outer layer of thin plated steel. It's designed to maximise coverage by putting out more shrapnel than any other grenade on the market. The HG15's outer layer is smooth and unbroken, unlike the old 'pineapple' grenades of World War 2, to make it easier to roll across various surfaces. The C8 explosive at its core may be old in design, but it's both highly powerful and can be counted on to work right under harsh conditions. Reliability is an especially important attribute in any kind of hand-held bomb.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Though quite effective against enemy infantry, frag grenades are weapons of opportunity, not a replacement for firearms or portable artillery. Their range is highly limited and their casualty radius is small. However, if the situation calls for close-range indirect fire or something deadly thrown around a corner, the frag grenade is just the thing.
    
    Care should be taken that no friendlies (especially civilians) are caught in the area of effect. In such situations the use of lethal grenades is strongly discouraged; flashbangs should be given preference.
    
    It's recommended that all soldiers carrying non-heavy weapons should be equipped with at least one grenade of some variety -- be it a frag grenade, flashbang, incendiary grenade or other -- in case the need should arise. Two or more are strongly recommended.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Granat odłamkowy
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z obcymi.
    
    Zasadnicza koncepcja granatu odłamkowego pozostaje niezmieniona od prawie tysiąca lat, kiedy to chińscy żołnierze jako pierwsi wpadli na pomysł wypełniania prochem ceramicznych i metalowych naczyń. Od tego czasu rozwój technologiczny uczynił z granatu broń nieco bardziej wygodną w użyciu i nieco bardziej śmiercionośną; głównie dzięki postępowi w dziedzinie materiałów tworzących skorupę granatu i ładunek wybuchowy. Sam schemat konstrukcji natomiast nie zmienił się ani o jotę – wnętrze granatu wypełnia materiał wybuchowy (czasem wzbogacony dodatkowym ładunkiem fosforowym), którego eksplozja rozrywa skorupę na kawałki rażące wszystko, co znajdzie się w bezpośredniej bliskości wybuchu. Większość granatów wyposażona jest w zapalnik czasowy, powodujący detonację właściwego ładunku z pewnym opóźnieniem; uruchomienie zapalnika następuje w momencie odskoczenia tzw. łyżki, normalnie zabezpieczonej zawleczką.
    
    Jako najbardziej odpowiedni dla żołnierzy PHALANX, spośród wielu dostępnych konstrukcji wybrany został granat odłamkowy HG15, produkcji australijskiej.Stalowy płaszcz granatu pokrywa wewnętrzną warstwę prefabrykowanych odłamków (maksymalizujących efekt detonacji), pod którą znajduje się standardowa porcja materiału wybuchowego C8.Zewnętrzna warstwa skorupy HG15 jest gładka i niepoddawana żebrowaniu (w przeciwieństwie np. do najpopularniejszych podczas II wojny światowej granatów o charakterystycznej, „spękanej” powierzchni), co znacznie poprawia precyzję rzutów (turlania) po zróżnicowanych podłożach.
    
    Użyty w HG15 materiał wybuchowy C8, razem ze sprawdzonym zapalnikiem, decydują o wysokiej niezawodności tej broni.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Granat odłamkowy to broń o charakterze uzupełniającym osobiste uzbrojenie żołnierza, szczególnie efektywna podczas walk z piechotą. Pomimo ograniczonego zasięgu, w pewnych sytuacjach (np. podczas natarcia na dobrze ubezpieczone pozycje wroga) jest to najwygodniejsza broń wsparcia bezpośredniego.
    
    Jej użycie nie jest zalecane, jeśli w strefie rażenia występuje ryzyko pojawienia się cywili. W takich sytuacjach dobrą alternatywą może być granat ogłuszający.
    
    Wszyscy żołnierze PHALANX nie obsługujący broni ciężkiej powinni być wyposażeni w co najmniej jeden granat dowolnego typu (odłamkowy, zapalający, ogłuszający lub inny).
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Technical Specifications: Incendiary Grenade
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    Incendiary grenades are area-denial weapons, covering a large stretch of ground with very hot flames that are almost impossible to extinguish. Once thrown, the body of the grenade explodes, spreading the incendiary compound over the surrounding area -- and anyone unlucky enough to be inside the area of effect. The compound itself is a modification of a mixture that has been in use since World War II; thermite, barium nitrate, sulphur and binding agent. The grenade's delayed fuse is ignited by first pulling the pin and then releasing the handle, usually released as the grenade is thrown. It will detonate after a period of several seconds.
    
    The standard American M71 grenade consists of a core of C8 explosive, an inner layer of incendiary agent, and an outer plastic casing that provides no fragmentation but more importantly doesn't slow down or otherwise impede the delivery of the payload over a large area. The M71's casing is a smooth cylinder shape, unlike the old 'pineapple' grenades of World War 2, to make it easier to roll across various surfaces.
    
    Like all hand grenades, their range is limited, but they can be an essential tool for achieving control of the battlefield.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Incendiary grenades are tactical weapons that should be used to contain or herd the enemy into disadvantageous ground. They cannot be thrown very far, but they can serve to block off escape routes, to flush out rooms, or simply to catch the enemy in a blazing inferno.
    
    Care should be taken that no friendlies (especially civilians) are caught in the area of effect, as the effect of the thermate cocktail on human tissue is a particular public relations nightmare. In such situations the use of lethal grenades is strongly discouraged; flashbangs should be given preference.
    
    It's recommended that all soldiers carrying non-heavy weapons should be equipped with at least one grenade of some variety -- be it an incendiary grenade, frag grenade, flashbang or other -- in case the need should arise. Two or more are strongly recommended.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Granat zapalający
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z obcymi.
    
    Granat zapalający należy do specyficznej kategorii broni, których efekt działania polega głównie na wykorzystaniu niszczących właściwości ognia. Ładunek wybuchowy granatu służy tu do rozpylenia materiału łatwopalnego w strefie rażenia, przy jego jednoczesnym podpaleniu. Główne składniki materiału łatwopalnego to termit (mieszanina glinu z tlenkami metali), azotan baru, siarka oraz substancja wiążąca, których mieszaniny w różnych proporcjach są wykorzystywane w broniach zapalających praktycznie od końca II wojny światowej. Większość granatów wyposażona jest w zapalnik czasowy powodujący detonację właściwego ładunku z pewnym opóźnieniem; uruchomienie zapalnika następuje w momencie odskoczenia tzw. łyżki, normalnie zabezpieczonej zawleczką.
    
    Do wyposażenia żołnierzy PHALANX został wybrany granat zapalający M-71, produkcji amerykańskiej. Jego zewnętrzną warstwę wykonano z tworzywa sztucznego, którego rozerwanie nie spowalnia rozproszenia płonącego materiału w obrębie strefy rażenia. Jako materiału wybuchowego użyto C8.Zewnętrzna warstwa skorupy M-71 jest gładka i niepoddawana żebrowaniu (w przeciwieństwie np. do najpopularniejszych podczas II wojny światowej granatów o charakterystycznej, „spękanej” powierzchni), co znacznie poprawia precyzję rzutów (turlania) po zróżnicowanych podłożach.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Granaty zapalające, oprócz standardowego zastosowania jako broń wsparcia bezpośredniego, mogą być wykorzystywane dla osiągnięcia przewagi taktycznej także na inne sposoby. Ich rozciągnięty w czasie efekt działania może pozwolić np. na zamknięcie dróg ewakuacji wroga czy zmuszenie go do przemieszczenia się.
    
    Użycie granatów zapalających nie jest polecane, jeśli w strefie rażenia występuje ryzyko pojawienia się cywili. W takich sytuacjach dobrą alternatywą może być granat ogłuszający.
    
    Wszyscy żołnierze PHALANX nieobsługujący broni ciężkiej powinni być wyposażeni w co najmniej jeden granat dowolnego typu (odłamkowy, zapalający, ogłuszający lub inny).
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Technical Specifications: HPGL Grenade Launcher
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    First released on the open market in 2047, the Brazilian RA6 has received numerous upgrades over the years that have kept it at the top of its field. It is the most widely-used infantry grenade launcher in use today because of its excellent reliability and low weight. It has an impressive selection of compatible cartridges in the popular 25mm calibre.
    
    The RA6 carries up to 6 grenades individually loaded into a simple rotary cylinder. The cylinder is hinged at the front and breaks open to accept reloads. Reloading individual grenades can be a slow and agonising process, but this is often the best way of going about it; while 25mm speedloaders do exist and will work on the RA6, they are bulky and hard to carry around.
    
    The weapon has two fire modes. When fired in Impact mode, the grenades will explode as soon as they hit something -- a wall or the target. They'll also explode the moment they reach their target destination, a nice way to ensure the grenade will explode near to where the soldier is aiming it.
    
    But it also has a Timer mode. When fired this way, the grenades will detonate several seconds after leaving the barrel regardless of what happens in those seconds. This is great for bouncing a grenade around a corner or firing a long shot, but it is harder to be precise.
    
    This is one of the most versatile and effective weapons on our roster. While not as powerful as the rocket launcher, it is a reliable support weapon and infantry artillery piece.
    
    For PHALANX use, we have given this grenade launcher the classification HPGL.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The HPGL is a tactician's dream come true. It has excellent damage and range, can hit several clustered targets with one blast, and can be used for special tasks such as area denial with incendiary grenades. It can be as effective in close situations as it is in large open spaces; however, different tactics are required.
    
    For close-range emergency work -- for example if the operator has no sidearm -- the launcher can also be loaded with special 25mm flechette shells similar to our shotgun shells.
    
    
    Addenda
    
    Along with sniper rifles and rocket launchers, this is one of the few standard-issue human weapons that are fully effective against robotic aliens.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Granatnik ręczny
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z obcymi.
    
    Po raz pierwszy zaprezentowany w 2047 roku i ulepszany z upływem lat, brazylijski granatnik RA6 do dziś nie doczekał się konkurencji w swojej klasie. Jego mała waga, powszechnie znana niezawodność oraz szeroki wybór typów amunicji kalibru 25mm czynią go najpopularniejszym ręcznym granatnikiem na świecie.
    
    Magazynek RA6 ma postać obrotowego cylindra, mieszczącego do 9 granatów. Pomimo tego, że czas ich ręcznego załadunku jest dosyć długi, automatyczne podajniki nie są zalecanym dodatkiem do wyposażenia, ze względu na ich rozmiary i ciężar, niemal podwajający wagę samej broni.
    
    Granatnik wyposażony jest w dwa tryby prowadzenia ognia: opóźniony, przy użyciu którego granaty wybuchają po upływie pewnego czasu, oraz pojedynczy - eksplozja następuje po przebyciu określonej odległości. Szybkostrzelność granatnika wynosi jeden strzał na sekundę w trybie pojedynczym, natomiast w trybie półautomatycznym można używać szybkich trój-pociskowych serii, które mogą pokryć dość duży obszar.
    
    Standardową amunicją granatnika RA6 są granaty typu HIT (od angielskiego high impulse thermobaric) kalibru 25 mm, należące do klasy tzw. ładunków termo-barycznych, nie zawierających własnego utleniacza i używających tlenu z powietrza. Niszczące działanie broni termobarycznych opiera się przede wszystkim na wytworzeniu potężnej fali uderzeniowej o niezwykle dużym ciśnieniu oraz wysokiej temperaturze, co odróżnia je od konwencjonalnych ładunków wybuchowych (używających własnego utleniacza i rażących odłamkami).Jest to jedna z najbardziej uniwersalnych i efektywnych broni w naszym wyposażeniu. Znakomita jako broń bezpośredniego wsparcia piechoty.W specyfikacji wewnętrznej PHALANX przy opisywaniu granatnika RA6 używamy oznaczenia HPGL.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Ręczny granatnik HPGL jest bronią prawdziwie uniwersalną, dzięki czemu znakomicie sprawdza się w różnorakich zastosowaniach taktycznych. Przyzwoity zasięg, dwa tryby prowadzenia ognia (pozwalające na zróżnicowanie jego siły) sprawiają, że jest to broń niezwykle skuteczna tak w walce w terenie z przeszkodami, jak i na otwartej przestrzeni.(W tym drugim przypadku sprawdza się szczególnie automatyczny tryb prowadzenia ognia).
    
    Kolejną wartą podkreślenia możliwością zastosowania granatnika HPGL jest wykorzystanie „efektu odbicia” wystrzeliwanych granatów od przeszkód terenowych podczas walki w terenie zabudowanym, wymaga to jednak od obsługujących granatnik żołnierzy dużej zręczności i zdolności przewidywania.
    
    Nigdy nie należy używać granatnika, jeśli zachodzi niewielkie nawet ryzyko poszkodowania cywili bądź kolegów, którzy mogą znaleźć się w strefie rażenia.
    
    Jeśli sytuacja będzie tego wymagać, granatnik może być załadowany amunicją do walki na krótki dystans, tzw. granatami fleszetkowymi. Pomimo niewielkiego podobieństwa do amunicji wykorzystywanej w strzelbie, często używanej podczas tego rodzaju starć, ze względu na niższą prędkość wylotową fleszetki są nieco mniej groźne, niż ładunki strzelby. Ich zastosowanie pozostaje jednak wciąż dużo lepszym rozwiązaniem, niż użycie standardowych granatów.
    
    
    Dodatki
    
    Obok karabinów snajperskich i ręcznej wyrzutni rakiet, granatnik HPGL jest jedną z najskuteczniejszych broni w walce z bojowymi robotami obcych.

en: Technical Specifications: 25mm HIT Grenades
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a box of 6 25mm HIT (High Impulse Thermobaric) grenades. They are fired electronically by a spark igniter inside the launcher's barrel. These grenades are 'fuel-air munitions' that use atmospheric oxygen to generate an explosion instead of carrying along an oxidising agent. Thermobaric weapons produce a far more powerful explosive force than would be possible with conventional explosives of the same size.
    
    These grenades are meant to be loaded into an HPGL Grenade Launcher.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with grenade launchers should carry at least one reload whenever they go out in the field. It is not advisable to send our troops into combat without spare grenades.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Granaty odłamkowe kal. 25 mm
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Pudełko 9 granatów kalibru 25 mm typu HIT, odpalanych przez sterowany elektronicznie iskrownik wewnątrz lufy granatnika. Granaty typu HIT należą do klasy ładunków termo-barycznych, niezawierających własnego utleniacza i używających tlenu z powietrza.
    
    Opisywane granaty przewidziane są jako amunicja dla ręcznego granatnika HPGL.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w granatnik ręczny HPGL powinien mieć przy sobie przynajmniej jedno zapasowe pudełko granatów.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Technical Specifications: 25mm Flechette Grenades
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a box of 6 25mm flechette grenades. They are fired electronically by a spark igniter inside the launcher's barrel. While still classified as grenades due to their calibre and delivery system, they have more in common with shotgun shells.
    
    These grenades are meant to be loaded into an HPGL Grenade Launcher.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with grenade launchers should carry at least one reload whenever they go out in the field. It is not advisable to send our troops into combat without spare grenades.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Granaty odłamkowe kal. 25 mm
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Pudełko 6 granatów kalibru 25 mm typu HIT, odpalanych przez sterowany elektronicznie iskrownik wewnątrz lufy granatnika. Granaty typu HIT należą do klasy ładunków termo-barycznych, niezawierających własnego utleniacza i używających tlenu z powietrza.
    
    Opisywane granaty przewidziane są jako amunicja dla ręcznego granatnika HPGL.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w granatnik ręczny HPGL powinien mieć przy sobie przynajmniej jedno zapasowe pudełko granatów.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Technical Specifications: 25mm IC Grenades
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a box of 6 25mm incendiary grenades. They are fired electronically by a spark igniter inside the launcher's barrel. These grenades are area-denial weapons, covering a patch of ground with very hot flames that are almost impossible to extinguish. The compound itself is a modification of a mixture that has been in use since World War II; thermite, barium nitrate, sulphur and binding agent. And thanks to modern miniaturisation technology, it will all fit into a handy, lightweight 25mm shell.
    
    These grenades are meant to be loaded into an HPGL Grenade Launcher.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with grenade launchers should carry at least one reload whenever they go out in the field. It is not advisable to send our troops into combat without spare grenades.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Granaty zapalające kal. 25 mm
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Pudełko 9 granatów kalibru 25 mm typu zapalającego, odpalanych przez sterowany elektronicznie iskrownik wewnątrz lufy granatnika. Główne składniki materiału łatwopalnego to termit (mieszanina glinu z tlenkami metali), azotan baru, siarka oraz substancja wiążąca, których mieszaniny w różnych proporcjach są wykorzystywane w broniach zapalających od końca II wojny światowej.
    
    Opisywane granaty przewidziane są jako amunicja dla ręcznego granatnika HPGL.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w granatnik ręczny HPGL powinien mieć przy sobie przynajmniej jedno zapasowe pudełko granatów.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Commander, we've finished the testing and prototype phase of our new 25mm plasma grenades. We're ready to move it to mass-production and full field deployment.
    
    For this project, we already had ready access to all the required technology. We've made very few changes to the general design of the grenade. The only real challenge was to shrink the complex machinery enough to fit inside a standard 25mm shell. We've had to scale back the power of the plasma grenade somewhat in order to do that -- the hydrogen core of our new 25mm shell is a fair bit smaller, emitting less plasma than the alien hand grenade. However, this is offset by the fact that it can be fired en masse from our HPGL Grenade Launcher over relatively long distances.
    
    We've dubbed our creation the 25mm PB ('Plasma Burst') Grenade. We can manufacture them, but they will be extremely expensive to produce. One full load of 25mm PB is essentially an entire magazine of miniature plasma grenades, miniatures which are even more difficult to create than the original.
    
    The amount of firepower we've added to our grenadiers is frightening to behold. Launch a cylinder of these grenades into a crowded street and nothing will be left. They'll become a highly valuable addition to our arsenal.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, donoszę o zakończeniu prób prototypowej amunicji dla granatnika HPGL. Wszystkie testy zakończyły się sukcesem; granaty plazmowe kalibru 25 mm są gotowe do wprowadzenia do naszego wyposażenia.
    
    Jak przewidywaliśmy, najlepsze rozwiązanie pozwalające na miniaturyzację granatów plazmowych było związane ze zmniejszeniem ładunku wodorowego w rdzeniu. Przeskalowanie sterowników mechanicznych i elektronicznych było już znacznie prostsze. Niższa energia eksplozji granatu nie powinna jednak być znaczącym problemem na polu walki, gdzie możliwość wystrzelenia kilku granatów w krótkim czasie z nawiązką rekompensuje tę niedogodność.
    
    Nowe plazmowe granaty kalibru 25 mm otrzymały oznaczenie kodowe PB.Koszt ich wytwarzania, niestety, ze względu na wysoką pracochłonność pozostaje wysoki.
    
    Jest rzeczą godną podkreślenia, że wraz z wprowadzeniem nowej amunicji do naszego arsenału, żołnierze PHALANX uzyskali możliwość prowadzenia ognia o natężeniu niespotykanym dotąd dla broni osobistych.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, my team and I have drawn up a research proposal for a new tac weapon based on our plasma grenade research.
    
    Now that we're able to reproduce these alien plasma grenades, we've been looking into the possibility of adapting the technology to be fired from a grenade launcher. This would be a challenge, as the plasma hand grenades are significantly larger than 25mm, but we may be able to produce a scaled-back version that -- while not as powerful -- will have all the advantages of being fired from our standard HPGL Grenade Launcher.
    
    If we can manage to design and produce magazines of this type, they'd lend the HPGL increased firepower and even more tactical applications, well worth the monetary cost.
    
    The project is waiting for your authorisation, Commander.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, przedstawiam przygotowaną przez mój zespół propozycję projektu badawczego.
    
    Poznanie szczegółów technicznych konstrukcji granatu plazmowego używanego przez obcych doprowadziło nas do spostrzeżenia, że adaptacja tej technologii w projekcie nowego rodzaju amunicji do granatnika HPGL powinna leżeć w zakresie naszych możliwości. Miniaturyzacja rozwiązań zastosowanych w ręcznym granacie plazmowym z pewnością nie będzie rzeczą łatwą i najprawdopodobniej odbędzie się kosztem energii eksplozji, jednak możliwość zastosowania tej technologii w pociskach wystrzeliwanych przez ręczny granatnik HPGL z pewnością jest tego warta.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: Technical Specifications: IR Goggles
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created not only to find the right weapons to combat the alien threat, but also to find armour and other items of battlefield utility to help our soldiers complete their missions and return to base alive. These items are designed to increase a soldier's combat effectiveness or general survivability.
    
    Infrared night-vision imaging has been used on battlefields for generations, and miniaturisation technology has allowed it to become part of a soldier's standard issue for nighttime operations. Advances in electronics over the last 30 years have allowed IR imaging equipment to shrink to the size of swimming goggles with no loss of efficiency.
    
    These goggles pick up all infrared emissions in the area and display them on the inside of the lenses. They can be easily worn for the duration of a nighttime engagement, greatly extending a soldier's visual range in the darkness and allowing him to see targets through thin walls. Thick walls present a greater obstacle and may obscure targets inside entirely. Of course, there is no way to distinguish between the IR signatures of civilians and those of aliens whenever we do not have direct line of sight. Any readings taken through walls or other obstacles will not be conclusive.
    
    Our IR goggles will work even during the day, though their effectiveness will be greatly reduced in daylight.
    
    Unfortunately, this technology does have its drawbacks. Wearing goggles limits the soldier's peripheral vision and reduces hand-eye coordination, causing a slight drop in accuracy. They will hamper a soldier's eyesight as long as they are worn. Worse, our records from Mumbai confirm that some aliens with low heat emissions don't show up on infrared at all. Detection range for these aliens will actually be reduced, allowing them to sneak up on us if no other members of the team are in range to spot the approaching threat.
    
    In conclusion, these goggles will increase our nighttime performance exponentially, making night engagements much more survivable for our troops. However, they are not and will never be a foolproof substitute for the Mk. 1 Eyeball.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    We should use these items sparingly and tactically to avoid costly mistakes. It is recommended that no more than half the team wear goggles during an engagement in order to avoid surprises. Two-man fireteams -- one man equipped with goggles, one man with normal eyesight -- are recommended for maximum battlefield effectiveness.
    
    Using goggles during daytime is generally contraindicated, as they lose most of their utility in daylight conditions. The only reason to continue wearing them under such conditions is their limited ability to see through walls.
    
    Close-range combat troops will suffer least from the accuracy penalty inflicted by IR goggles. However, longer-range shooters cannot afford this penalty, as a missed shot with one of these weapons may have dire consequences. Snipers in particular will have infrared laser targeting available via their scopes anyway.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Termowizor
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z obcymi.
    
    Obrazowanie pola walki przy użyciu urządzeń optoelektronicznych to wynalazek pochodzący jeszcze z XX wieku. Postęp technologiczny ostatnich lat sprawił, że dzisiejszy termowizor, czy może należałoby napisać – gogle termowizyjne, w niczym już nie przypominają ciężkiego i niewygodnego w użyciu sprzętu poprzednich generacji.
    
    Termowizory, których konstrukcja opiera się na detekcji promieniowania cieplnego (czyli głównie w zakresie pasma podczerwieni), często mylone są z noktowizorami, których działanie polega na wzmacnianiu odbitego promieniowania w warunkach nocnych. Gogle termowizyjne, które wybraliśmy dla naszych żołnierzy, pozwalają na obserwację pola walki z dokładnością nieporównywalną do noktowizorów, i mogą być także stosowane w dzień (aczkolwiek ich efektywność w warunkach dziennych jest znacznie mniejsza). Matryca ciepłoczuła w nich zastosowana pozwala wykryć różnicę temperatury nawet przez średniej grubości ściany, umożliwiając np. detekcję organizmów żywych nieznajdujących się bezpośrednio w polu widzenia. Nie da się jednak w ten sposób odróżnić, rzecz jasna, czy za ścianą znajduje się obcy, cywil, a może inny żołnierz PHALANX.
    
    Żołnierze używający termowizora muszą jednak pamiętać, że nawet najdoskonalej zaprojektowane gogle w pewnym stopniu ograniczają pole widzenia, a także o tym, że ich noszenie może zaburzać koordynację ręki i oka. Nasze raporty z walk w Bombaju sugerują także, że różne gatunki obcych reprezentują różne stopnie stałocieplności - w ekstremalnych przypadkach temperatura ich ciała może być nawet równa temperaturze otoczenia, co uniemożliwi lub przynajmniej może opóźnić ich detekcję. Z tego ostatniego względu nie polecamy używania termowizorów jednocześnie przez wszystkich członków oddziału interwencyjnego.
    
    Podsumowując, gogle termowizyjne mogą być świetnym dodatkiem do wyposażenia naszych żołnierzy podczas akcji przeprowadzanych w warunkach nocnych.Używanie termowizorów wiąże się jednak z ograniczeniami, o których nie wolno zapominać, a ich uniwersalność jest dużo niższa niż najlepszego do tej pory wynalezionego urządzenia do obrazowania pola walki – ludzkiego oka.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Gogle termowizyjne powinny być używane wszędzie tam, gdzie ich zastosowanie może znacząco zwiększyć szansę wykrycia obecności wroga, a więc w warunkach nocnych czy dużego zadymienia; nie więcej niż połowa drużyny powinna ubierać je jednocześnie.Odradzane jest używanie opisywanego sprzętu w warunkach dziennych, poza sytuacjami, w których korzystne z taktycznego punktu widzenia może być na przykład „prześwietlenie” ściany budynku dla sprawdzenia, czy nie kryją się za nią organizmy żywe.
    
    Wspominane powyżej zaburzenia koordynacji między ręką i okiem, wywołane noszeniem gogli, mogą być szczególnie niebezpieczne dla strzelców wyborowych i żołnierzy prowadzących ogień z dystansu. Z tego względu snajperzy nie powinni używać gogli termowizyjnych; celowniki ich broni zaopatrzone są w autonomiczny system termowizyjny.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Our analysis of the Kerrblade is complete, Commander. Here is my summary for your review.
    
    The Kerrblade seems at first glance like the alien equivalent of our combat knife. Reality would be a better place if that were true. We've concluded it is much more than that, and the truth is far from comforting.
    
    Crafted from carbon alloy and alien plastics, it is surprisingly light and contains no metal whatsoever. The material itself is highly interesting for our weapons production. No matter how much we abuse it during testing, the blade will not chip, nick or bend. We think we might be able to duplicate the stuff with some more research.
    
    Its shape vaguely resembles the old curved swords from human history, though perhaps it has more relation to something out of fantasy fiction. It's too large, unwieldy and poorly balanced for the human hand. The blade, however, tapers to an incredible edge; we have measured it to be only one molecule wide. This gives the Kerrblade its fantastic cutting power.
    
    In our battlefield footage, we've seen the Kerrblade used with a curious, long-fingered grip -- one which the human hand is unable to duplicate -- that seems to indicate the Kerrblade is used as something other than a purpose-designed weapon. The closest analogies we've been able to find on Earth are those of a surgeon's scalpel and certain ancient disemboweling tools. This comparison was one of our first clues as to the true purpose of the Kerrblade. We put this together with some gruesome camera footage from Mumbai, which was so grainy that we could only guess what the aliens were doing, until now.
    
    The Kerrblade is, in fact, an autopsy tool. It's used by the aliens to cut up live or dead humans and extract whatever tissue or organ they like. The large, sharp spike at the bottom of the blade is inserted into the solar plexus, then moved upwards like a pair of scissors, or a can opener. It goes through the sternum with disturbing ease. At this point the alien will fold open the ribcage and rip or cut out whatever he needs.
    
    I wish we could just burn the things, but unfortunately they're too damned valuable. Though not primarily designed as weapons these Kerrblades are far more effective than any human combat knife. They cut up aliens almost as well as humans. The grip is highly uncomfortable for human hands, but we can adapt human grips easily enough. However, the blades are too big to ever fit into the standard-issue PHALANX holster. They can only be kept in a soldier's hands or in the backpack. This somewhat defeats the purpose of a knife -- but obviously we have no other melee weapon that even comes close in terms of power.
    
    Given the unusual grip, we haven't drawn up specs for producing these things in-house. You'll only be able to use what you can collect on the battlefield for now, but we'll continue to brainstorm ideas for how to incorporate this technology into our own weaponry.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, poniżej przedstawiam raport z badań nad nowym typem ostrza używanym przez obcych.Jesteśmy przekonani o jednym - Kerrnóż nie jest li tylko prostym odpowiednikiem naszego noża bojowego.
    
    Badane ostrze cechuje się zaskakującą lekkością i nie zawiera nawet kawałka metalu w formie litej, a wykonane zostało z tworzywa o unikalnej kompozycji węglików i wysoko cząsteczkowych plastików. Materiał ten jest ze wszech miar interesujący i warty bardziej dokładnego zbadania w przyszłości; jego niesłychana twardość i sprężystość, decydująca o olbrzymiej odporności na odkształcenia, z pewnością znalazłaby wiele technologicznych zastosowań.
    
    Kerrnóż, na pierwszy rzut oka przypominający zakrzywiony miecz Saracenów rodem z "Pieśni o Rolandzie", przy nieco już dokładniejszych oględzinach przywodzi raczej na myśl literaturę fantasy. Zdecydowanie nie wygląda na to, by był przeznaczony dla ludzkiej dłoni; jest na to zbyt duży, nieporęczny i nie najlepiej wyważony.
    
    Co ciekawe, dokładna analiza filmów i raportów z walk z obcymi doprowadziła nas do wniosku, że Kerrnóż nie był projektowany oryginalnie jako narzędzie do walki wręcz.Sposób, w jaki trzymają i używają go żołnierze obcych, zdawał się potwierdzać, że również dla nich nie jest to nadzwyczaj wygodna broń, używana w walce najwyraźniej przede wszystkim ze względu na swoją niesłychaną ostrość.
    
    Idąc tym tropem, udało nam się odkryć dosyć nieprzyjemną prawdę – oryginalną funkcją, dla jakiej Kerrnóż został zaprojektowany, jest dokonywanie sekcji.Sekcji organizmów ludzkich.
    
    Przy użyciu tego narzędzia rozcięcie klatki piersiowej jest równie proste jak otwarcie puszki sardynek. Na szczęście nie zawsze to ludzka klatka piersiowa musi być rozcinana, prawda...? Dokonaliśmy niewielkich przeróbek rękojeści, dzięki czemu Kerrnóż może być już używany przez naszych żołnierzy.
    
    Pewną niedogodnością są jego rozmiary; jest on za duży, by dał się zatknąć za pasem czy schować w ładownicy; mieści się tylko w plecaku.Ta drobna wada nie powinna jednak przesłaniać faktu, że w tej chwili jest to najlepsza broń do walki w zwarciu w całym naszym arsenale.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've recovered an interesting alien weapon from the battlefield. It looks to be some kind of knife or sword with an edge sharper than anything on Earth. It can slice steel like tissue paper and goes through our soldiers' body armour as if it wasn't even there. The troops have named it the 'Kerrblade' after the distinctive sound it makes when shredding our armour.
    
    We should examine the blade to determine its function and see how it was made. There may be a way to duplicate this technology in a form that's compatible for human use, which would make melee engagements with alien combatants far more survivable than going at them with a combat knife.
    
    Of course, this program will need your approval for lab time and funding.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, z pola walki udało nam się pozyskać nieznaną dotąd broń obcych. Używając definicji słownikowej, wypada nazwać ją "nożem", jednak tak naprawdę bardziej odpowiednie byłoby stworzenie nowej kategorii, by opisać jej nieprawdopodobne właściwości. Ostrze charakteryzuje się doprawdy niesłychaną ostrością; stalową blachę przecina z niewiele większą trudnością, niż nasz nóż bojowy tnie papier. Żołnierze, którzy obserwowali, jaki użytek w walce wręcz robią z niego obcy, nadali mu dość makabryczną nazwę "Kerrnóż". Makabryczną, ponieważ pierwszy człon tej nazwy nawiązuje ponoć do odgłosu, jaki wydaje przecinany nim Pancerz Bojowy.
    
    Dokładne przestudiowanie, jaka technologia leży u podstaw wytworzenia ostrza o takim poziomie ostrości, powinno trafić na listę naszych priorytetów tak szybko, jak to możliwe.Wyniki tych badań mogą przysłużyć się zaadaptowaniu tej broni dla naszych potrzeb bądź pozwolić na zaprojektowanie jej odpowiednika; w każdym przypadku zwiększając szanse naszych żołnierzy na przeżycie walki wręcz podczas starcia z obcymi.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, I apologise in advance if my typing isn't up to standard in this message. We've had a lot of sleepless nights down here in DivEngine working on the laser pistol project. It's been a gruelling amount of work, but I'm very proud to say that we've pulled it off. We have prototyped a working laser pistol that won't be rendered completely ineffective by alien armour.
    
    The system is essentially the same as the one I've outlined for you in my report on Continuous Wave Laser Operation. Excited molecules of deuterium fluoride are lased and focused through a series of intelligent lenses. Waste gases are put through our custom filtering system, which we've scaled down even further. However, the reduced capacity of the filtering system and the smaller optical resonator have demanded some tradeoffs.
    
    The laser pistol can only lase deuterium-fluoride at about half the rate as our old Continuous Wave Laser prototype. Naturally this produces only a half-strength beam, doing half the damage of a larger weapon. It requires a period of continuous exposure -- several seconds at least -- for the beam to inflict enough damage to kill an unarmoured target. Still, the laser will burn through anything given enough time.
    
    All the usual advantages of laser weaponry are present in the pistol. It's very quick to fire, and if the soldier misses his target at first, he can adjust his aim without letting go of the trigger.
    
    We've designed the pistol to use the standard deuterium-fluoride cartridges which we've drawn up to power all of our laser weaponry. This means it uses the same amount of D-F as the larger designs, but uses it up at a much lower rate, effectively giving the laser pistol more ammunition than any of our other laser weapons.
    
    As with all handguns, the laser pistol is strictly a backup weapon. It isn't powerful enough to compete with rifles of any kind. On the other hand, its range is quite impressive indeed for a handgun and it can fire continuously for minutes without reloading.
    
    We will need to have at least one D-F Cartridge on hand at all times in order to be able to load and use a laser pistol.  The blueprints for the pistol and the ammo are sitting with the engineers in the workshop, so you can begin production immediately.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, proszę wybaczyć możliwe literówki bądź drobne błędy gramatyczne w tym tekście, ale piszę to podsumowanie w środku nocy, tuż po ostatnich testach prototypu pistoletu laserowego. Testach, które zakończyły się pełnym sukcesem.
    
    Zasada działania nowego pistoletu opiera się na założeniach opracowanych i sprawdzonych podczas eksperymentów z laserami o pracy ciągłej. Nie obeszło się jednak, rzecz jasna, bez drobnych modyfikacji.
    
    Dla przykładu: udało nam się zminiaturyzować system filtrujący i rezonator optyczny; odbyło się to jednak kosztem zmniejszenia końcowej mocy pistoletu, która ostatecznie jest mniej więcej o połowę niższa niż moc pierwotnego prototypu. Powodowane przez nasz pistolet laserowy obrażenia także, niestety, są odpowiednio niższe, ale warto tu zauważyć, że utrzymanie wiązki na celu przez dłuższą chwilę w pewnym stopniu tę utratę mocy rekompensuje. Należy pamiętać, że ogień, dym czy inne zanieczyszczenia powietrza mogą powodować rozproszenie wiązki i gwałtowny spadek efektywności broni laserowej w walce.
    
    Skonstruowany przez nas pistolet laserowy jest bronią bardzo wygodną i szybką w użyciu; dodatkową jego zaletą jest możliwość bardzo dokładnego celowania, które może odbywać się bez zdejmowania palca ze spustu. Wyjątkowo sprawni żołnierze mogą być wyekwipowani jednocześnie w dwa pistolety na raz.
    
    Jeśli chodzi o zasilanie, pistolet używa standardowych pakietów FD; ze względu na obniżoną moc lasera, dostarczają one odpowiednio więcej energii niż w przypadku większego, prototypowego lasera o pracy ciągłej.
    
    Nowa broń należy do kategorii lekkich broni ręcznych i nie powinna być traktowana jako podstawowe uzbrojenie żołnierza. Obrażenia przez nią zadawane są znacząco niższe niż te, które można osiągnąć dzięki klasycznym broniom szturmowym. Do swojej klasy jednak wnosi nową jakość; jest to chyba pierwszy pistolet skonstruowany na Ziemi, którego celność nie spada drastycznie wraz z odległością. Zasięg skutecznego ognia, prowadzonego z zabójczą celnością, wynosi około 60 metrów. Jeden pakiet FD pozwala na kilka minut ciągłej pracy lasera. To wszystko predestynuje naszą konstrukcję jako szczególnie przydatną w terenie otwartym.Każdy z żołnierzy wyposażonych w broń laserową powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy pakiet FD.
    
    --mjr Navarre

en: Our notes have produced a lot of designs, and this is possibly the most difficult one to bring into reality: a deuterium-fluoride laser weapon the size of an ordinary pistol.
    
    The difficulty in making this a reality will be to get the parts small enough and light enough so that they will fit into a pistol-sized package that is light enough to aim and fire one-handed.
    
    As always, it's going to be a tradeoff between size and power, but with enough work I believe we can indeed build a functioning laser pistol. We're just waiting for your authorisation, Commander.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Niniejsza propozycja projektu badawczego jest jedną z całego pakietu projektów związanych z rozwojem broni laserowej, który przesłaliśmy na Pana ręce.
    
    Podczas prac nad technologią laserów o pracy ciągłej poczyniliśmy szereg spostrzeżeń, które po zainwestowaniu dodatkowych środków i czasu naszych naukowców, mogą stać się podstawą nowych, niezależnych projektów badawczych. Jednym z pomysłów jest konstrukcja niewielkiego i poręcznego pistoletu laserowego.
    
    Zmniejszenie komponentów testowanych podczas projektu "Laserów o pracy ciągłej" do rozmiarów umożliwiających zastosowanie ich w lekkiej broni wielkości pistoletu - przy jednoczesnym zapewnieniu jej dobrej celności - to prawdziwe wyzwanie.
    
    Jak zwykle trzeba będzie znaleźć sposób, by pogodzić te często przeciwstawne oczekiwania; nie będzie to łatwe, ale powinno być możliwe do zrealizowania.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: It's done, Commander. We are now the proud owners of a working laser rifle, with full production plans loaded into our computers. We've eliminated several moving parts and refined the electronics to bring production and maintenance costs down into our budget range. We've finally got an assault rifle that can punch through alien armour.
    
    This rifle is possibly the most accurate weapon ever designed. It's light, rests easily in the shooter's hands, and the focusing lenses are surprisingly effective at correcting the user's aim to help bring the beam on target -- and keep it there. Eight troops with conventional assault rifles firing away at full-auto can easily miss a moving target. With laser rifles, that becomes a near-impossibility, although we expect the accuracy in battle to be lower than those achievable in a lab.
    
    It is quick to fire, has a good magazine capacity, no recoil, a respectable range and does away with many other issues that plague conventional firearms. It will never misfire or suffer a jammed mechanism. It will never blow up due to a fouled or bent barrel. It will never have problems with incompatible or faulty ammunition. It can suffer cracked lenses if subjected to severe mistreatment, but those are thoroughly shielded, set into shock-resistant foam and protected from the outside by a metal iris that only opens when the weapon is ready to fire.
    
    We've designed the rifle to use the standard deuterium-fluoride cartridges which we've drawn up to power all of our laser weaponry. This gives it approximately two minutes of continuous wave fire before a new cartridge must be inserted. The cartridges can be popped out and left on the ground without risk of contaminating the area, but they will require special hazard disposal once the mission is completed.
    
    We'll need to have at least one D-F Cartridge on hand at all times in order to be able to load and use a laser rifle. The blueprints for the rifle and the ammo are sitting with the engineers in the workshop, so you can begin production immediately.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, zawiadamiam, że prace nad karabinem laserowym zostały zakończone i może być on wdrożony do produkcji. Nowa konstrukcja jest stosunkowo prosta w budowie, a koszty udało się nam obniżyć do poziomu umiarkowanego.
    
    Jeśli chodzi o szczegóły techniczne, bez fałszywej skromności można powiedzieć, że najprawdopodobniej udało się nam skonstruować najcelniejszy karabin szturmowy na Ziemi. Jego lekkość, adaptacyjny system żyroskopów połączony z komputerowo wspomaganym systemem celowniczym, relatywnie duża moc wiązki laserowej – to wszystko połączono w jednej broni, czyniąc z niej naprawdę zabójczą "zabawkę".Prześlizgnięcie się lasera po celu nie powoduje może nadzwyczajnych zniszczeń (prawdopodobnie trafienie z broni konwencjonalnej może być groźniejsze), ale jeśli tylko żołnierz utrzyma wiązkę w celu przez nieco dłuższą chwilę, efektywność zadawanych obrażeń gwałtownie wzrośnie.
    
    Karabin laserowy jest przy tym wygodny w użyciu, co pozwala na stosunkowo szybką reakcję na wydarzenia zaistniałe na polu walki. Praktycznie zerowy odrzut, daleki zasięg, wyeliminowanie elementów mechanicznych podatnych wcześniej lub później na zacięcia - lista zalet tej broni jest naprawdę długa. Jedyne wrażliwe miejsce tej broni to układ soczewkujący, który jednak został znakomicie zabezpieczony i bezpośredni dostęp do niego podczas prowadzenia ognia prowadzi tylko od strony wiązki laserowej.
    
    Znaną słabością broni laserowej jest także problem z koncentracją wiązki w celu, jeśli przechodzi ona przez ogień, chmury dymu bądź jakiekolwiek inne aerozolowe zanieczyszczenia powietrza. Efekt rozpraszający może wręcz uniemożliwić skuteczne używanie tego rodzaju uzbrojenia, o czym nasi żołnierze powinni stale pamiętać.
    
    Karabin laserowy korzysta ze standardowych pakietów fluoro-deuterowych. Pojedynczy pakiet zapewnia zasilanie na blisko dwie minuty ciągłego prowadzenia ognia.
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w karabin laserowy powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy pakiet FD.
    
    --mjr Navarre

en: The laser rifle is the flagship design of our proposed deuterium-fluoride laser family, our best theory for punching through alien armour effective against conventional and plasma weaponry. It will be a perfect marriage of power, accuracy, range, manoeuvrability and ammo capacity. If our theories hold, the laser rifle's damage potential against an armoured alien will outstrip that of any conventional assault rifle and its accuracy will far exceed them. The only problem will be actually building it.
    
    The components we've been using in our Continuous Wave Laser prototypes have been cumbersome, fragile and very expensive. Our soldiers need ruggedness in a rifle, something that will last through the bumps and bashes of combat, and we badly need to bring down production costs to make the program worthwhile. As it is, the price of a squad of working laser rifles would be on par with your average main battle tank. We need funding and lab time to bring costs down, fix or replace the most sensitive components to make the weapon more reliable, and reduce its form factor to something that can be comfortably fired by a human soldier.
    
    As always, Commander, we'll begin work as soon as you give us your authorisation.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Niniejsza propozycja projektu badawczego jest jedną z całego pakietu projektów związanych z rozwojem broni laserowej, który przesłaliśmy na Pana ręce.
    
    Skonstruowanie karabinu laserowego, przewyższającego pod względem efektywności i wygody użycia nasze dotychczasowe bronie szturmowe, to jeden z priorytetów badań nad bronią laserową. Wstępne analizy studium wykonalności tego projektu wskazują, że nowy karabin może stanowić doskonale wyważone połączenie siły ognia, celności i zużycia amunicji, będąc przy tym jednocześnie prostym i wygodnym w obsłudze.
    
    Prototyp lasera pracującego w sposób ciągły jest zbyt delikatny, skomplikowany i mało ergonomiczny, by dało zastosować się go na polu walki. Karabin laserowy, pomyślany jako jedna z podstawowych broni szturmowych, będzie spełniać podstawowe wymogi broni w tej klasie – musi być łatwy w obsłudze, trwały i możliwie odporny na niekorzystne oddziaływanie wielu nieprzewidzianych na polu walki czynników. Dobrze by było przy tym, gdyby koszt jego produkcji był niższy niż średniej klasy myśliwca.Prototyp lasera opracowany podczas badań nad laserami pracującymi w trybie ciągłym to doskonały punkt wyjściowy do prac nad nowym karabinem laserowym.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, I'd like to report that we've successfully prototyped the new electrolaser design and have approved final plans for a production model. We can now begin to utilise it in combat. As per usual, I've written up the specs and deployment advice here for you.
    
    From a technical standpoint, the electrolaser works on almost the same principles as natural lightning. It pumps electricity through a channel of ionised air -- what we refer to as a 'plasma channel' -- that is more conductive than the air around it, allowing the electricity to arc all the way to the target and then earth itself, causing severe shock damage. This plasma channel is created by a short, high-powered laser pulse which causes the air to begin ionising
    
    Electrolasers are a tried and true concept on Earth. They have a history of use going back several decades as less-than-lethal weapons. At their most basic, they are a 'taser without the wires', but until now they've suffered serious limitations due to battery capacity and the power levels required to knock out a soldier in insulated body armour. For this reason they've only ever been developed practically as single-shot disposables and close-range civilian weapons. Thanks to the output of our deuterium-fluoride lasers and energy systems, though, we've been able to go a lot further than that.
    
    Our electrolaser can project a stable plasma channel at short to medium ranges, depending on atmospheric conditions, and deliver previously unheard-of voltages to the target. It is effective against organic enemies but robotic enemies are likely to be designed to disperse the charge.
    
    Now for the cons.
    
    The more powerful electrical systems and laser equipment have increased size and weight considerably compared to the stun rod. Another, more practical issue is the power unit. We couldn't quite achieve the desired power output profile using our standard deuterium-fluoride cartridges, so we've had to make adjustments to the ammunition package itself. I'm afraid this means that ammunition for the electrolaser is NOT interchangeable with ammunition for our regular laser weaponry.
    
    Of course, no matter what the drawbacks might be, performance is light-years ahead of Dr. Connor's stun rod. I highly recommend we start taking electrolasers on missions as soon as humanly possible. For the sake of our troops, if nothing else.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco.
    
    Pragnę zaprezentować działający prototyp elektrolasera, który jest już gotowy do seryjnej produkcji i wdrożenia na polu bitwy. Poniżej przedstawiam specyfikację techniczną i uwagi.
    
    Z technicznego punktu widzenia elektrolaser działa w oparciu o niemal te same zasady co zwykła błyskawica. Przenosi elektryczność przez kanał zjonizowanego powietrza – nazywamy go kanałem plazmowym – który lepiej od otaczającego powietrza przewodzi prąd, pozwalając wyładowaniu na dotarcie do celu i spowodowanie ogromnego szoku. Wspomniany kanał jest tworzony przez krótki, wysokoenergetyczny impuls lasera powodujący jonizowanie się powietrza.
    
    Elektrolasery są wypróbowanym i działającym wynalazkiem ludzkim. Od wielu lat są używane jako broń nieśmiercionośna. W najprostszy sposób można powiedzieć, że jest to „taser bez kabli”. Do tej pory byliśmy poważnie ograniczeni przez pojemność baterii oraz ilość energii potrzebnej do obezwładnienia opancerzonego żołnierza. Z tego powodu praktyczne zastosowanie znalazły jedynie jako jednostrzałowce i broń cywilna bliskiego zasięgu. Użycie nowych deuterowo-fluorkowych laserów oraz systemów zasilania pozwoliło nam pokonać te ograniczenia.
    
    Nasz elektrolaser stwarza stabilny kanał plazmowy na krótkich lub średnich dystansach, w zależności od warunków atmosferycznych, i dostarcza do celu ogromne napięcie. Jest efektywny zarówno wobec przeciwników organicznych jak i mechanicznych. Może być ustawiony na różne poziomy mocy w zależności od aktualnych potrzeb: od ogłuszenia do pełnego uderzenia elektryczności, które będzie w stanie natychmiast zabić słabszych przeciwników. Jest ładowany Naszymi standardowymi pakietami FD, które zapewniają ilość energii wystarczającą do oddania kilku strzałów o maksymalnej mocy.
    
    Przejdźmy do wad.
    
    Potężniejsze systemy elektryczne i użycie lasera znacznie zwiększyły rozmiary i wagę w porównaniu do paralizatora, przez co elektrolaser kwalifikuje się do broni ciężkich. Jak wszystko, co jest oparte na laserach, tak i na jego działanie negatywnie wpływa deszcz, mgła, dym i wszystko, co zagęszcza powietrze. Jak w przypadku wszelkich broni elektrycznych strzelanie do celów powietrznych nie ma większego sensu, chyba że znajduje się on na tyle blisko uziemionego obiektu, aby łuk elektryczny mógł między nimi przeskoczyć. Poza tym każda broń tego typu wymaga odpowiedniej atmosfery w celu stworzenia kanału plazmowego. Zabranie jej poza Ziemię mogłoby nie mieć najmniejszego sensu.
    
    Oczywiście bez względu na wymienione wady nasz projekt o całe lata świetlne wyprzedza paralizator Dr Connora. Zdecydowanie zalecam wymianę wszystkich paralizatorów na elektrolasery tak szybko, jak to tylko możliwe, dla dobra naszych żołnierzy.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, I have a new research proposal for you, something you might find interesting. Please hear me out.
    
    You know the drawbacks of Connor's stun rod have been a serious concern of mine from the very first proposal onward. Putting our soldiers in extreme danger to capture some biological specimens can't possibly be worth the risk. That's why we at DivEngine have been investigating possible alternatives, and we've now arrived at a proposal that's going to be both technologically feasible and combat-effective.
    
    I'd like to combine the stun rod research with our work on the new generation of lasers to create a beefed-up electrolaser -- a lightning gun -- of unprecedented power. Imagine all the power of a stun rod deployed at range without ever having to approach the target!
    
    With funding and lab time we can really make this work, Commander. It'll give our troops a much better fighting chance when we need to capture instead of kill.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco.
    
    Pragnę przedstawić nową propozycję badań. Poniżej szczegóły.
    
    Z pewnością wie Pan, że wady paralizatora dr Connora wzbudzały mój niepokój od samego początku. Narażanie żołnierzy na ogromne niebezpieczeństwo po to tylko, żeby schwytać jakiś „okaz biologiczny” nie jest warte ryzyka. Dlatego też szukaliśmy alternatyw i jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązanie, które będzie i wykonalne technologicznie, i wydajne na polu walki.
    
    Chciałbym połączyć paralizator z projektem lasera nowej generacji w celu stworzenia wzmocnionego elektrolasera – broni świetlnej o niespotykanej mocy. Proszę sobie tylko wyobrazić całą energię Paralizatora uwolnioną na odległość – bez konieczności zbliżania się do celu!
    
    Sądzę, że z odpowiednimi środkami finansowymi oraz czasem na badania będziemy w stanie skonstruować to urządzenie. Da to większą szansę na złapanie żywych okazów obcych bez konieczności ich zabijania.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've finalised the design of the Deuterium-Fluoride Cartridges and they're now ready for mass production. They'll be expensive to make and use, but we've done everything we can to keep the costs down.
    
    The cartridge is essentially a hard plastic shell containing five separate chambers. These are four pressurised storage reservoirs for ethylene, nitrogen trifluoride, helium and deuterium, plus a small battery to power the laser's electronics.
    
    The shell itself is made of the toughest polymer we can produce, reinforced in vulnerable spots with carbon nanotubes, to prevent mixing in case the cartridge receives any shocks or impacts. We can't provide perfect protection against direct hits on the cartridge, but we've done our best. The chance of combat spillage happening during any engagement has been reduced to only a fraction of a percent.
    
    Any materials remaining in a used cartridge will be pumped back into base storage upon the dropship's return. However, once they've been used, these cartridges have to be disposed of by a chemohazard team, and we'll have to manufacture replacements. They cannot be reused due to deuterium contamination.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, zakończyliśmy prace nad pakietem FD, który może być od tej chwili wprowadzony do masowej produkcji. Jego koszt może wydawać się wysoki, ale bezpieczeństwo naszych żołnierzy jest cenniejsze.
    
    Ten "magazynek" dla naszej broni laserowej to w istocie wykonany z inertnego polimeru pojemnik zawierający w sobie cztery doskonale od siebie odizolowane komory, z których każda zawiera przechowywany pod ciśnieniem określony gaz (etylen, trifluorek azotu, hel i deuter) oraz baterię zasilającą całą potrzebną elektronikę broni.
    
    Zaprojektowanie wspomnianego wyżej polimeru, z którego wykonany jest pakiet, zabrało nam najwięcej czasu, ale efekt wart jest starań – wielowarstwowy plastik, wzmocniony węglowymi nanorurkami powinien wytrzymać nawet ekstremalne warunki (aczkolwiek nie polecamy wystawiania go na bezpośredni ogień przeciwnika).
    
    Każdy z pakietów FD po przeprowadzonej akcji musi trafić w ręce naszych speców od zabezpieczenia biologiczno-chemicznego. Pozostałe resztki gazów, razem z opróżnionym pakietem zostaną przez nich bezpiecznie zutylizowane. Zużyte pakiety nie mogą być używane ponownie, ze względu na zanieczyszczenie toksycznymi pozostałościami.
    
    --mjr Navarre

en: This is one of several proposals I'm submitting for the research and development of new laser weaponry. Each of these will have to be developed separately due to the size differences, power levels and complexity of the systems involved.
    
    In order to power our deuterium-fluoride laser weaponry, we need to design a magazine that can safely store a lot of different hazardous materials. Ethylene, nitrogen trifluoride, helium and deuterium -- three of which are toxic compounds -- have to be kept in separate pressurised compartments, under complete control at all times. If these materials were allowed to mix, it would be what we engineers call a 'Bad Thing'.
    
    We already have a basic design that should overcome these problems, but we need lab facilities and funding in order to test it, prototype it and build it to UN safety spec. It's drudge work, but it has to be done in order to make our lasers safe to use on the battlefield. I'm not prepared to risk poisoning our own troops with deuterium gas by cutting corners. We need proper magazines if we're going to use our new laser weapons.
    
    Please approve this program as soon as you can, Commander.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Niniejsza propozycja projektu badawczego jest jedną z całego pakietu projektów związanych z rozwojem broni laserowej, który przesłaliśmy na Pana ręce.
    
    Pakiet FD (fluoro-deuterowy) ma w założeniu pełnić funkcję uniwersalnego ładunku zasilającego naszą broń laserową. Etylen, trifluorek azotu, hel i deuter – wszystkie potrzebne dla działania broni komponenty muszą być doskonale izolowane od siebie i dozowane w określonych ilościach; gdyby doszło do ich niekontrolowanego zmieszania, obsługujący laser żołnierze... hmm, musimy być zupełnie pewni, że do takiego zdarzenia nie dojdzie. Trzy ostatnie z wyżej wymienionych substancji charakteryzują się przy tym umiarkowaną toksycznością dla organizmów ludzkich, co jest dodatkowym powodem dla przechowywania ich w szczególnie starannie zaprojektowanych pojemnikach.
    
    Praca nad pakietem FD nie powinna być nadzwyczaj skomplikowanym zadaniem, musimy jednak wykonać wszelkie niezbędne testy i sprawdzić kilka teoretycznych, jak dotąd, założeń. Nie możemy ryzykować dróg na skróty i niepotrzebnie narażać zdrowia, a może i życia naszych żołnierzy.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: Technical Specifications: Medikit
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Surgeon-Captain Helen Floydd, Medical Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    In the past, the application of first aid and field surgery in hostile situations required specially-trained combat medics and surgeons who could handle the stresses of saving lives under fire. Troops who saw their friends being hit usually had no choice but to keep fighting and hope the medics would arrive in time -- that is, if they didn't freeze or panic or make some futile attempt at a field dressing without ability or materials. If the wounded survived at all, they'd still be out of action for weeks or months at a time.
    
    This may have been a workable strategy in the trenches of World War 2, but it isn't any longer. Waiting for a medic to arrive on the scene can contribute to the death of a soldier who might have been saved by immediate aid. The prompt application of trauma medicine needs to be made as quick and easy as possible so that any soldier can provide life-saving effort with minimal training. This is where the modern medikit comes in.
    
    Every medikit contains an onboard computer that can diagnose injuries via directed X-ray and ultrasound. It can run ECGs and EEGs at the same time, measure blood pressure and heart rate, and even calculate the soldier's combat effectiveness based on his or her individual record (stored in a small subdermal chip for medical, locational and identification purposes). All this information can be shown in a small hologram or displayed directly to a soldier's helmet information system. At the same time the medikit can deploy a number of drugs and sterile surgical tools for emergency operations, cauterise wounds via a special heating iron, and -- most importantly -- apply its store of nanorobots to a wound.
    
    The old idea of medical nanobots was first put into practice by Vietnamese researchers thirty years ago. Today, medicine without them is almost unthinkable. Nanobots are tiny robots several micrometres in diameter which can be programmed to perform specific tasks on the fly. They will quickly sterilise a wound and seal ruptured arteries, alert the medikit operator about any internal bleeding, request suction at appropriate places, patch up bowel or stomach punctures, revive or remove necrotic tissue, and repair nerve damage. They dissolve harmlessly in the victim's bloodstream once their battery runs out, which lasts no longer than 10 to 15 seconds, often not long enough to stabilise heavily-wounded troops. Two or more doses of nanobots may be required. Any number of doses can be applied and metabolised with no ill effects.
    
    This technology is the most important breakthrough in trauma surgery ever made. It can do everything except regenerate tissue. If more attention is required -- for example when a vital organ is hit, or a bullet is lodged in a critical place -- the medikit provides equipment and detailed instructions for the soldier to follow. It can never replace the operating room, but it's as close to a portable hospital as we'll ever get.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All our soldiers have been trained in the use of the medikit. In fact, in an ideal situation, every soldier would carry one for immediate use -- but I recognise that our troops have a limited carrying capacity. All major wounds should be treated without delay to prevent complications and further risk to the injured soldier. If the victim can still walk, she should retreat from the firefight and seek cover in order to safely receive treatment by a comrade.
    
    The medikit's onboard pharmacy can also be used to revive unconscious soldiers. If this is done, please take care to remove the revived troop from the line of fire as soon as possible and proceed with further treatment from a safe position. The medic herself may be forced to engage approaching targets to enable the patient's escape; this is acceptable practice, but please supply the medic with adequate covering fire. Trading one soldier's life for another does not make for good battlefield mathematics.
    
    Once a wounded soldier makes it back to base alive, our medical team will take over treatment. The risk of anyone succumbing to battlefield trauma while in a PHALANX ward is less than one percent, and as near to zero as we can make it.
    
    
    Addenda
    
    Medikits come with three prepared treatment capabilities. Apply First Aid will treat a soldier's wounds, stemming the blood loss of a wound in an effort to keep them alive. It will restore a small amount of health, but soldiers will need to recover back at base.
    
    Stimulants can be used to revive a soldier who has fallen unconcious as a result of being stunned or gassed.
    
    Antipsychotics will provide an injection of endorphins. Many desperate commanders have found it useful to boost morale during highly stressful engagements.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Apteczka
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 19 Marca 2084
    
    Przez: kpt. dr med. Helen Floydd, JBR: Dział Medyczny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    W przeszłości pomoc medyczna na polu walki docierała do rannych na ogół z dość sporym opóźnieniem, co spowodowane było niedostatkami odpowiednio przeszkolonego personelu medycznego.Zapewnienie obecności kompetentnego chirurga wszędzie tam, gdzie w danym momencie jego umiejętności byłyby przydatne, po prostu nie było możliwe do zrealizowania. Zresztą, bez porządnego wyposażenia, które mogło być zapewnione tylko przez szpital polowy, w cięższych przypadkach nawet znakomity lekarz mógł zrobić niewiele więcej niż sanitariusz po krótkim przeszkoleniu, czyli – na ogół – podać końską dawkę środka znieczulającego.
    
    Takie podejście, w dużej mierze wymuszone realiami, przyczyniło się do uratowania wielu istnień podczas II wojny światowej i późniejszych konfliktów; dla najciężej rannych oznaczało ono jednak często wyrok śmierci. Dzięki postępowi medycyny, dzisiaj wielu z najciężej rannych żołnierzy ma znacznie większe szanse na przeżycie niż jeszcze kilkanaście lat temu. Pozwala na to nowoczesny zestaw ratownictwa medycznego, z sentymentu wciąż nazywany "apteczką".
    
    Wyposażona w komputer podłączony do sieci szpitala polowego oraz sprzęt do szybkiej diagnostyki i monitorowania stanu pacjenta (USG, prześwietlenia promieniami Roentgena, EKG – elektrokardiogram i EEG – elektroencefalogram), kontrolująca ciśnienie krwi i tętno, nowoczesna apteczka jest małym cudem techniki ratującym życie.Monitorowanie stanu pacjenta to oczywiście jeszcze nie wszystko; po wkłuciu wenflonu apteczka może precyzyjnie dozować leki przeciwwstrząsowe, stymulujące i przeciwbólowe, co może odbywać się zarówno pod kontrolą lekarza czuwającego w bazie przed monitorem, jak i w sytuacjach krytycznych – przez samą apteczkę, według zgromadzonych w bazie danych schematów postępowania.W komplecie jest także podręczny sterylizator z narzędziami chirurgicznymi, oraz - najbardziej zaawansowana funkcja w zestawie – zbiornik medycznych nanobotów.
    
    Po raz pierwszy opisane w "Lancecie" przez wietnamskich naukowców blisko 30 lat temu, nanoboty doprowadziły do przełomu w medycynie na miarę wynalezienia antybiotyków. Posiadające wielkość kilku mikrometrów w przekroju, nanoboty stanowią dziś podstawę prawie każdej interwencji chirurgicznej.Są w stanie wysterylizować fragment tkanki, nie zabijając jej przy tym, załatać rozerwaną tętnicę, usunąć złogi martwych komórek, i wiele, wiele więcej.Czas ich "życia" w ustroju to zaledwie kilkanaście sekund, ale pojedyncza apteczka pozwala na kilkadziesiąt iniekcji ich porcji, co w zupełności wystarcza na ustabilizowanie stanu rannego. Po wyczerpaniu organicznej mini-baterii nanoboty są bez problemu metabolizowane.
    
    Wspomniana "apteczka", jak widać, to prawie przenośny szpital polowy. Oczywiście, także dzisiaj jak najszybszy transport rannego do prawdziwego szpitala jest ze wszech miar wskazany; jednak po raz pierwszy w historii podręczny zestaw medyczny może ratować życie nawet ciężko rannych żołnierzy.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy powinien być wyposażony w apteczkę oraz przejść podstawowy trening jej obsługi, by właściwie korzystać z oferowanych przez nią możliwości.
    
    Opisywany podręczny zestaw medyczny może być także używany w przypadku, gdy poszkodowany pozbawiony jest świadomości; odpowiedni zestaw stymulujących leków powinien pozwolić na przywrócenie mu przytomności, co może być kluczowe dla szybkości wycofania rannego na tyły.
    
    Poszkodowany powinien trafić na oddział szpitalny w bazie tak szybko, jak będzie to możliwe.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: When the aliens need a sidearm, they don't screw around.
    
    This plasma pistol is a nasty piece of work, Commander. Its operation is extremely complex and inventive, requiring a great deal of technical skill to create. The power pack alone is hundreds of years ahead of our technology. It stores enough power to heat several charges of hydrogen to a plasmatic state inside the miniature fusion chamber, which are expelled as plasma using the ionised particles' own velocity.
    
    Unlike human firearms, the projectiles themselves are not stored in a magazine or reservoir. They are generated inside the pistol from hydrogen contained in the magazine, powered by the magazine's power-pack. Once the plasma is heated, a thin film of liquid plastic is created between the two 'spinnerets' located vertically opposite each other in front of the grip. The plasma particles are then rapidly fired into the film so that the plastic deforms into an orb or 'bolt'. The plastic contains and protects the plasma, keeping it from dispersing until it reaches the target. By the time a bolt reaches the target, the inside of the plastic will be so eaten away that it will burst upon impact like a soap bubble, splashing its payload across the target. The maximum range of a pistol bolt -- the point it can reach before the plasma eats into open air and disperses -- is approximately 20 metres.
    
    A bolt fired from the plasma pistol is so hot that even a near-miss can be lethal. The effects on a victim are truly horrific; I will try to list them all here.
    
    Any unarmoured human sprayed with this plasma will suffer extreme pain and injuries all across the splash zone. Adipose (fatty) tissue will melt like water. Blood and other bodily fluids boil in place. The plasma will actually eat its way into a human body, causing bone-deep charring in a large region around the splash zone. A large chunk of the body will be literally burnt to a crisp.
    
    Any kind of tough fabric will provide some protection against a plasma hit. High-tech armour in particular will disperse the heat as best it can, and will resist the burning plasma for a time. Hopefully this will be enough time to allow air-cooling to take place, bringing the plasma down to non-lethal temperatures.
    
    I won't pretend to know how the aliens managed to squeeze all this stuff into a pistol, but it does look as though they've made the same tradeoffs between power and size that we have done with our handguns. It's almost certain that larger, more powerful versions of these weapons exist and will appear against us in this war. However, my team and I have figured out the control scheme of the pistols, and we've written an appropriate field manual for human use. Our soldiers will now be able to employ the plasma pistol in a combat scenario as they would any other weapon.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Pistolet plazmowy używany przez obcych można by porównać do małego dzieła sztuki.Sztuki, w której nasi pozaziemscy wrogowie osiągnęli prawdziwą maestrię – zabijania.
    
    Poziom zaawansowania technologicznego tej broni jest pod każdym względem imponujący. Samo ogniwo zasilające, o mocy pozwalającej na wprowadzenie kilkunastu porcji wodoru w stan plazmy, jest dowodem na to, że wiedza obcych wyprzedza o dziesiątki czy wręcz setki lat wszystko to, co nam wiadomo o przechowywaniu energii. Zminiaturyzowanie komory fuzyjnej, w której następuje proces przejścia wodoru w stan zjonizowany, to prawdziwy majstersztyk.
    
    W przeciwieństwie do większości ziemskich broni, magazynek pistoletu plazmowego nie zawiera przygotowanej do wystrzelenia prefabrykowanej amunicji, a raczej wszystkie potrzebne komponenty, z których godzący w cel ładunek jest formowany de novo, po naciśnięciu spustu. Zjonizowany gaz, opuszczając komorę fuzyjną, oblekany jest w warstwę płynnego plastiku, rozpylanego z dwu ustawionych przeciwnie dyszek umiejscowionych na drodze rozpędzającego się ładunku. Wystrzeliwana z pistoletu plazma, uformowana dzięki plastikowemu filmowi w kształt wydłużonej kropli, docierając do celu, pęka jak bańka mydlana, gwałtownie się rozpryskując.Zasięg skutecznego rażenia broni, wynoszący około 20 metrów, zależny jest głównie od czasu, w jakim ulega spaleniu warstwa płynnego plastiku, chroniąca plazmę przed rozproszeniem w powietrzu.
    
    Plazmowy ładunek ma tak wysoką temperaturę, że nawet draśnięcie może spowodować ciężkie obrażenia lub śmierć. Rozległe oparzenia trzeciego stopnia i będący ich następstwem wstrząs fizjologiczny to najczęstszy efekt kontaktu plazmy z nieosłoniętym ciałem.
    
    Pewną ochronę przed obrażeniami powodowanymi przez trafienie z pistoletu plazmowego daje nawet najprostsza warstwa dowolnego twardego tworzywa, chroniącego tkanki przed bezpośrednim kontaktem z plazmą. Lepszą ochronę zapewni najprawdopodobniej tylko pancerz pozwalający na efektywne odprowadzanie i rozpraszanie ciepła na dużej powierzchni.
    
    Nie udało się nam, niestety, poznać wszystkich szczegółów konstrukcji opisywanego pistoletu. Wydaje się jednak logicznym, że skoro obcym udało się na tyle zminiaturyzować potrzebne do wytworzenia plazmy elementy, że mieszczą się one w urządzeniu o tak niewielkich rozmiarach, nasi żołnierze muszą być przygotowani na spotkanie na polu walki bardziej zaawansowanych wersji broni tego typu.
    
    Testy nowej broni uległy zakończeniu; przygotowano wszystkie konieczne zestawy instruktażowe. Pistolet plazmowy może być odtąd używany przez naszych żołnierzy.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've recovered the first alien plasma weapon of the war. I don't need to tell you how important this is. The alien armaments are highly-advanced, powerful and extremely lethal; we must figure out how they work in order to arm and armour ourselves against them.
    
    The alien plasma weapons represent a curious application of the plasma-thrower concept, which was previously believed to be unfeasible as a battlefield weapon. I would very much like to figure out how it works. My team and I are confident that -- with enough time and proper safety procedures -- we can hammer out the plasma pistol's function and controls and write a small operational manual; our soldiers could actually use the aliens' weapons against them!
    
    Of course, this program will need your approval for lab time and funding.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, z pola walki udało nam się pozyskać pierwszy egzemplarz broni plazmowej. To bardzo ważne znalezisko – uzbrojenie żołnierzy obcych jest znacznie groźniejsze niż to pozostające w naszym arsenale. Jak najszybciej musimy poznać tajemnice tej technologii, by móc ją wykorzystać dla naszych potrzeb.
    
    Broń plazmowa, oparta na zasadzie miotania ładunków czystej plazmy, była dotychczas rozważana przez ziemskich naukowców jako koncept czysto teoretyczny, którego zastosowanie w praktyce graniczy z niemożliwością.Najwyraźniej obcy nie zdawali sobie z tego sprawy, i taką broń skonstruowali. Wygląda na to, że przy zaangażowaniu stosownych środków i czasu, poznanie podstawowych tajników obsługi tego pistoletu i wprowadzenie go do naszego uzbrojenia nie powinno wykraczać poza nasze możliwości.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've recovered an alien plasma blaster from the field. This is an extremely powerful new plasma weapon that warrants immediate research.
    
    Please authorise this research program at your earliest convenience.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, nasi żołnierze pozyskali z pola walki nową broń obcych, najprawdopodobniej formę ręcznego działa plazmowego o potężnej mocy. Wstępne testy wskazują, że nasz Pancerz Bojowy nie stanowi przed nią prawie żadnej ochrony. Powinniśmy zająć się badaniami tego artefaktu tak szybko, jak tylko to możliwe.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've figured out the secrets of the alien weapon. I'm afraid the news is not good.
    
    We were wrong to think of the plasma blade as a knife. In essence, it is a one-shot anti-armour weapon, like the Panzerfaust of WW2, except designed to kill armoured infantry and small vehicles rather than tanks.
    
    It's shaped like a knife handle with no blade. In place of the blade it has a small black nozzle with a large plastic ring around it. There is no visible trigger or activation button. Instead, it's armed by twisting the handle, and subsequently fired by bringing the nozzle within several centimetres of a reasonably flat surface. Only then does the plasma blade go to work.
    
    The plastic ring around the nozzle ejects a charge of sticky foam which hardens almost instantly to the strength of concrete. At this point the weapon is locked firmly to the target and an airtight seal is created. There is only vacuum between the nozzle and the target. All the while, a jet of plasma has been heating up inside the handle, which is now let loose and shot into the target at a fraction of the speed of light. Plasma and hot shrapnel begin bouncing around inside the armour, tearing up circuits or flesh.
    
    There is no armour that can withstand this weapon. If a proper seal is achieved, the target has no hope of survival. The plasma blade's only saving grace is that it's not very accurate. It can't be thrown effectively because its chances of achieving a seal are very low. Planting one by hand has a much higher chance of success. If an alien manages to rush our troops while wielding a plasma blade, anything in the immediate area will be in danger. All available fire should be brought to bear to neutralise the target before it has the chance to hit anyone.
    
    This weapon frightens me, Commander. Its very existence implies a lot of things. Combined with the aliens' usual pragmatism with regards to their own lives, it says to me that they may be prepared to employ kamikaze tactics, sacrificing their own lives just to kill one of us. 1 human for 1 alien is a ratio that neither PHALANX nor humanity can possibly afford. Even if it was closer to 10: 1 I still wouldn't fancy our chances. After all, how many of them are there?
    
    I wish we'd never found the damned thing. I don't like where this war is going.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, chciałbym przedstawić raport z badań dotyczących nowego rodzaju broni plazmowej pozyskanej na obcych.
    
    Na samym początku badań przypuściliśmy, że jest to coś w rodzaju "noża" plazmowego, służącego do miotania na bliskie odległości. Rzeczywistość jednak okazała się być bardziej skomplikowana – tak naprawdę jest to przeciwpancerna broń jednorazowego użytku, którą najłatwiej chyba opisać przez porównanie do Panzerfausta z czasów II wojny światowej (z zastrzeżeniem, że obcym chodzi o atakowanie pojedynczych żołnierzy bądź pojazdów, a nie czołgów).
    
    Nasze pierwotne skojarzenie z nożem nie było jednak zupełnie bezpodstawne – w rzeczy samej, urządzenie to przypomina rączkę noża pozbawionego ostrza, "w zastępstwie" którego znalazła się mała dysza, otoczona plastikowym pierścieniem. Opisywana broń (którą po dłuższej dyskusji zdecydowaliśmy się nazwać "Żagwią plazmową"), nie posiada spustu, zawleczki ani niczego podobnego – jej aktywacja następuje po przekręceniu uchwytu zamontowanego w rączce i jednoczesnym zbliżeniu końca dyszy do w miarę płaskiej powierzchni.
    
    Jeśli oba powyższe warunki zostaną spełnione, poprzez szereg perforacji w plastikowym pierścieniu wyrzucona zostanie szybko zastygająca polimerowa pianka o bardzo wysokiej twardości, tworząc pomiędzy powierzchnią, ku której skierowano uaktywnioną broń, i dyszą wylotową przestrzenną "kieszeń", jednocześnie ściśle przytwierdzając żagiew do celu. Przez cały ten czas w komorze jonizacyjnej rozgrzewa się ładunek plazmowy, uwalniany ułamek sekundy po uformowaniu wspomnianej powyżej "kieszeni".
    
    Nie ma pancerza, który byłby w stanie ochronić przed tą bronią. Nasi żołnierze powinni zdawać sobie z tego sprawę i zawsze starać się wyeliminować obcych uzbrojonych w żagiew w pierwszej kolejności. Jedynym pocieszeniem jest obserwacja, że jest to oręż niezbyt skuteczny na większe odległości. Pomimo tego, że żagiew plazmowa może być miotana, jest to broń najskuteczniejsza w bezpośredniej walce wręcz.
    
    Istnienie tej broni prowadzi do niepokojących konstatacji – najlepszą taktyką dla obcych w nią uzbrojonych mogą być ataki samobójcze, a my bez wątpienia nie możemy sobie pozwolić na stosunek strat naszych do wroga jak jeden do jednego. Z drugiej strony, po co projektować broń do samobójczych ataków i prowadzić walkę od potyczki do potyczki, gdy dysponuje się przewagą liczebną i technologiczną? Logika obcych jest trudna do pojęcia, i jest to niepokojące.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, our last tactical mission brought back a strange alien weapon in the form of a plasma chamber with a handle. At least, we assume it's a weapon; the shape seems to suggest some kind of plasma-based knife, though I have no idea how this would work. We can't quite figure out how to turn it on or what purpose it serves in the alien arsenal.
    
    More research is definitely required, Commander. Whenever we have a bit of free lab time, I'd like a go at it.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, podczas jednej z ostatnich potyczek z obcymi w nasze ręce dostała się nieznana nam wcześniej broń plazmowa nowego typu. Na pierwszy rzut oka przypomina, jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, komorę plazmową z wygodną rączką do miotania.Jest dla nas zagadką, jaką rolę spełnia to urządzenie w arsenale obcych.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, our assessment of the alien plasma grenade is complete. Like all the alien weapons, it's very nasty and very dangerous.
    
    The device is essentially made up of seven components: a casing, a trigger, a battery, a timer, an explosive charge, a plasma chamber and a solid hydrogen core. The casing is specially shaped to create a toroidal blast zone around the grenade, concentrating power into a smaller area. The battery is highly powerful and barely within our power to duplicate. The trigger is of particular interest, because it contains a tiny thumbprint scanner which verifies that the grenade is not being accidentally activated. A legitimate (i.e. non-accidental) activation starts the timer countdown.
    
    Once the timer reaches zero, the battery unleashes its power, heating a core of hydrogen to plasma in milliseconds. The explosive charge sends the grenade tumbling into the air, and once the grenade achieves vertical orientation and ideal height, the plasma chamber containment is switched off. Rapid expansion of the plasma causes the casing to burst, spraying high-velocity fragments and plasma particles all over the area of effect. Due to the unstable nature of uncontained plasma, the grenade has a limited blast radius, beyond which the plasma particles cool and slow down too much to be dangerous. This radius is slightly larger than that of a standard human frag grenade.
    
    Anything caught within the area of effect will be either severely injured or dead.
    
    We've drawn up a set of blueprints that will allow our engineers to begin immediate construction, and a manual to train our soldiers in its use. They will now be able to use the plasma grenade as any other grenade in our arsenal.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, chciałbym przedstawić podsumowanie wyników naszych badań nad granatem plazmowym, używanym przez obcych.
    
    W jego konstrukcji można wyróżnić siedem głównych elementów składowych: skorupę, baterię, zapalnik, regulator czasowy, komorę fuzyjną, ładunek wodorowy i niewielki ładunek materiału wybuchowego.
    
    Stanowiąca zewnętrzną warstwę granatu specyficznie zaprojektowana skorupa, znacznie cieńsza w połowie swojej długości, podczas eksplozji spłaszcza falę uderzeniową, co zmienia istotnie kształt strefy rażenia z prawie doskonale kulistego - w formę przypominającą obwarzanek. Pociąga to za sobą „skoncentrowanie” siły eksplozji w mniejszej przestrzeni, co maksymalizuje obrażenia.
    
    Ogniwo zasilające, lub po prostu bateria, to zdecydowanie najbardziej zaawansowana technicznie część granatu. Pomimo początkowych obaw, pod koniec naszych badań okazało się, że przy dużym nakładzie prac i środków jesteśmy w stanie ją zduplikować.
    
    Zapalnik, a właściwe urządzenie będące funkcjonalnym odpowiednikiem jednocześnie zawleczki, łyżki i zapalnika używanych w naszych granatach, posiada także programowalny czytnik linii papilarnych, stanowiący dodatkowe zabezpieczenie przed przypadkową aktywacją. Czytnik ten podłączony jest do regulatora czasowego, określającego okres, po jakim dochodzi do uruchomienia zapalnika; nie może on jednak być krótszy niż (prawie dokładnie) 3 sekundy.
    
    W momencie gdy uaktywniony zostaje zapalnik, część energii z baterii dostarczana jest do komory fuzyjnej, gdzie rozpoczyna się jonizacja ładunku wodorowego.W tym samym czasie następuje odpalenie małego ładunku wybuchowego, wyrzucającego granat w powietrze; gdy osiąga on odpowiednie położenie (w którym fala uderzeniowa będzie rozchodzić się nad powierzchnią ziemi), reszta energii z baterii powoduje gwałtowne przyspieszenie procesu jonizacji wodoru w komorze fuzyjnej, co prowadzi ostatecznie do właściwej eksplozji. Rozżarzona plazma podpala wszystko, co znajdzie się w polu rażenia (około dwukrotnie większym niż naszych granatów odłamkowych).
    
    Testy nowej broni uległy zakończeniu; przygotowano wszystkie konieczne zestawy instruktażowe. Granaty plazmowe mogą być odtąd używane przez naszych żołnierzy.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, our last tac mission has brought back an alien plasma grenade. This is a highly powerful grenade-type weapon that, once thrown, explodes in a shower of superheated plasma. It's somewhat larger and appears to be a good deal more dangerous than our standard frag grenades.
    
    We should examine this weapon to see how it works, what it's made of, and how it's put together. Once we have those points figured out, we should be able to replicate it for our own use.
    
    The project is ready for research, just waiting on your authorisation, Commander.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, podczas ostatniej akcji bojowej udało nam się pozyskać granat używany przez obcych. Jego detonacja, powodująca rozprysk super-gorącej plazmy, jest w stanie zamienić w kupkę popiołu każdy organiczny obiekt w bezpośredniej bliskości epicentrum eksplozji.Wygląda na to, że jest to broń bez porównania groźniejsza niż jakikolwiek granat używany przez naszych żołnierzy - jak najszybciej powinniśmy poddać ją szczegółowym badaniom.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, here's my report on our alien plasma rifle research.
    
    At its most basic level, the plasma rifle is little more than an upscaled version of the plasma pistol. However, as any firearms fanatic will tell you, pistols are pistols and rifles are rifles. Handguns are small, personal defence weapons. Rifles are weapons of war. The disparity in power is remarkable.
    
    Rifle plasma is over 20% hotter than pistol plasma and capable of burning through even heavy armour. The plastic globes containing the rifle's plasma shots are much thicker than the pistol's, only beginning to disintegrate at distances between 80-100m. This is a short maximum range for a general-purpose assault rifle, but ideal for urban infantry engagements and other close-quarters work. The bolts do not suffer from projectile drop and they're far too massive to be affected by wind conditions. This makes the plasma rifle highly accurate at all ranges.
    
    The scariest new feature of this weapon is the fact that it is capable of automatic fire. Its rate of fire on full-auto may not be very high -- approx. 180 rounds per minute -- and the recoil is difficult to handle, but it more than makes up for these failings with sheer power. Two or three solid plasma rifle hits are usually all it takes to kill a human in light or medium-grade armour. An unarmoured soldier has no hope at all.
    
    We've figured out the controls on the rifle and written up a manual for field use. Our troops should be able to make good use of it.
    
    There can be no doubt that this weapon was designed and manufactured for war, and not in any defensive capacity. The aliens clearly know armed conflict very well. The rifle's power and lethality do not imply that they invaded us because of some mistake or misunderstanding. They came to Earth with a plan, Commander, and that really scares me.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, poniżej przedstawiam podsumowanie wyników badań nad karabinem plazmowym.
    
    Stwierdzenie, że karabin plazmowy to nic innego jak powiększona wersja pistoletu plazmowego, chociaż kuszące, byłoby uproszczeniem idącym chyba zbyt daleko. Prawdą jest, że obie bronie wykorzystują bardzo podobne rozwiązania; w tym przypadku jednak połączenie wielu czynników tworzy z karabinu broń bez porównania groźniejszą od pistoletu plazmowego. W gruncie rzeczy nie ma w tym nic nadzwyczaj zaskakującego – broń krótka zawsze należała do kategorii obronnych a karabinów używano do prowadzenia wojen. Nie wiedzieć czemu, geniusz ludzki (i najwyraźniej – nie tylko ludzki) zwykle koncentrował się bardziej na poszukiwaniu rozwiązań szczególnie przydatnych w tej drugiej aktywności, stąd utrzymująca się pewna dysproporcja w zabójczych zdolnościach wyżej wymienionych klas broni.
    
    Plazma wystrzeliwana z opisywanego karabinu jest około 20% gorętsza niż pistoletowa, a zasięg jej skutecznego rażenia, zapewniony dzięki oblekającej każdy ładunek grubszej warstwie płynnego plastiku, wynosi około 80-100 metrów.Dystans ten, na pozór dosyć krótki, jeśli porównać go z osiągami współczesnych karabinów, jest w zupełności wystarczający w realiach walki w mieście.
    
    Karabin plazmowy charakteryzuje się przy tym znakomitą celnością (którą zawdzięcza relatywnie sporej wadze wystrzeliwanych ładunków) oraz zdolnością do prowadzenia ognia ciągłego. Szybkostrzelność może znowu nie imponuje (jedyne 180 ładunków na minutę), ale jeśli tylko właściwie uświadomić sobie moc i potencjał niszczycielski plazmy, staje się oczywistym, że jest to broń wnosząca na pole walki nową jakość - jeśli tylko wypada się tak wyrazić.
    
    Testy nowej broni uległy zakończeniu; przygotowano wszystkie konieczne zestawy instruktażowe. Karabin plazmowy może być odtąd używany przez naszych żołnierzy.
    
    Dowódco, na koniec chciałbym jeszcze raz zwrócić Pana uwagę na fakt, który nieco kłopocze naszych analityków i mnie osobiście. Poziom zaawansowania wojskowych technologii obcych wskazuje jednoznacznie na to, że sztuka prowadzenia wojny jest im dobrze znana. Nie wydaje się jednak, by obcy atakowali nas jak dotąd całymi dostępnymi siłami. Znalezienie odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje, staje się kwestią coraz bardziej naglącą.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, my department is ready to begin studying the recovered alien plasma rifle. This is a highly dangerous and versatile weapon, vastly outstripping the plasma pistol in range and power; something we should try to put into the hands of our own soldiers ASAP. Please approve lab time and funding as soon as our schedule permits.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, podczas ostatniego starcia z obcymi w ręce naszych żołnierzy wpadł egzemplarz karabinu plazmowego, używanego przez żołnierzy wroga. Wygląda na to, że jest to broń znacznie groźniejsza niż pistolet plazmowy, z którym stykaliśmy się wcześniej; szczególnie jeśli chodzi o parametry zasięgu i mocy.
    
    Powinniśmy rozpocząć szczegółowe badania tak szybko, jak to możliwe – czekamy na Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've finished analysing the alien needler gun, and I've prepared a threat assessment and technical overview for you.
    
    As I mentioned in my research proposal, the needler is indeed a type of rifle, but an unusual one. Like a machine gun, it is designed to saturate a target with projectiles, but it takes this concept much further. It vomits out hundreds and hundreds of ultra-fast silicon steel needles which can easily tear apart a target.
    
    The needles are fired by a fast-changing magnetic field inside the barrel, hooked up to a feed mechanism that injects thousands of needles a minute into the barrel. This creates a near-constant stream of fire which lasts for as long as you hold down the trigger and the magazine holds out. Unlike bullets, these needles have a practically flat trajectory from muzzle to target. They punch through most armour like it doesn't exist. They're so low in mass that there's little appreciable recoil when firing. They are easily knocked off course for the same reason, but so many needles are put down range that even distant shots are likely to make some contact with the enemy.
    
    One of the main components that caught my attention is the powerful electromagnet array. It's laid out as a 'coilgun', many electromagnetic coils wrapped around the barrel, a method we'd previously thought to be too energy-inefficient to use on the battlefield. The aliens seem to have made it viable through clever use of superconductors and alien engineering. We may be able to adapt this technology to our own EM weapons research. I've put a new research proposal in your queue along these lines.
    
    The Needler's electromagnet array makes it much heavier than the average rifle, which could reduce the effectiveness of some of our troops. But given its deadly power, I'm sure more than a few of our boys will gladly shed some other equipment to carry the Needler into battle.
    
    Equipped with a bipod for prone firing and a very large magazine, the needler is a serious threat to our troops. Snipers can inflict serious casualties on exposed troops and we cannot afford the losses. If a needler is spotted, our soldiers will have to make optimal use of cover and try to flank whilst staying out of sight. A direct assault on an entrenched needler gun will likely prove suicidal and I don't recommend anyone to try it, Commander.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco.
    
    Zakończyliśmy analizę obcej broni i jesteśmy gotowi do zaprezentowania danych technicznych.
    
    Jak wspomniałem w propozycji, Igłowiec jest niezwykłym karabinem snajperskim. W przeciwieństwie do znanego nam uzbrojenia tego typu zamiast używać jednego potężnego pocisku do eliminacji wroga, wypluwa on setki niezwykle szybkich krzemowych igieł, które bez problemu rozdzierają cel z dowolnej odległości.
    
    Igły są wystrzeliwane dzięki szybkozmiennemu polu magnetycznemu wewnątrz lufy połączonej z mechanizmem, który wstrzykuje do niej tysiące pocisków na minutę. Stwarza to niemal ciągły ich strumień, który trwa, dopóki jest wciśnięty spust bądź do wyczerpania amunicji. W przeciwieństwie do kul, igły mają praktycznie równą trajektorię od wylotu lufy do celu. Przebijają każdy pancerz, zupełnie jakby nie istniał. Mają tak małą masę, że odrzut podczas wystrzału praktycznie nie istnieje, co daje wyśmienitą celność. Również warunki atmosferyczne nie są w stanie negatywnie wpłynąć na ich tor lotu. Oczywiście wiatr, deszcz czy fizyczne przeszkody unieszkodliwią niektóre z nich, ale nie na tyle, by miało to obniżyć wydajność broni.
    
    Jedną z głównych części, która zwróciła moją uwagę, jest matryca elektromagnetyczna. Lufa jest otoczona cewkami elektromagnetycznymi – wcześniej uważaliśmy, że jest to metoda zbyt mało wydajna energetycznie, by mogła być stosowana na polu bitwy. Wydaje się jednak, że obcy dzięki swojej technologii i nadprzewodnikom z sukcesem wdrożyli ten pomysł. Możliwe, że będziemy w stanie zaadaptować tę technologię do naszych własnych projektów broni elektromagnetycznej. Przyjrzymy się temu i dam znać, jeśli dojdziemy do jakichś wniosków.
    
    Zamiast tradycyjnej, montowanej nad lufą lunety, obcy zastosowali wysoce efektywny holograficzny mechanizm celowniczy oraz dalmierz, które wyświetlają informacje przed okiem strzelca. Cele są pokazywane z bardzo dużą dokładnością bez względu na odległość, a układ automatycznie kompensuje ich ruch i jest w stanie w każdej chwili wyświetlić szanse na trafienie. Daliśmy naszym żołnierzom szanse na przetestowanie systemu. Kiedy tylko przyzwyczaili się do korzystania z niego, wszyscy bez wyjątku woleli używać hologramu niż tradycyjnej lunety. Gdyby udało się nam go zaadaptować i zduplikować, tworząc osobny pakiet, moglibyśmy stworzyć jednostkę celowniczą do zastosowania we wszystkich karabinach, może nawet w pistoletach.
    
    Igłowiec wyposażony w dwójnóg do strzelania z pozycji leżącej, a pojemny magazynek stanowi poważne zagrożenie dla żołnierzy. Snajperzy wroga mogą spowodować spore straty w naszych szeregach, a na to nie możemy sobie pozwolić. Jeśli obcy z tą bronią zostanie zauważony, będziemy musieli go jak najszybciej wyeliminować, wykorzystując wszelkie dostępne przeszkody terenowe, aby pozostać w ukryciu. Bezpośredni atak na snajpera wroga nie wchodzi w grę, gdyż z pewnością byłby to atak samobójczy.
    
    --mjr Paul Navarre

en: Commander, it seems we've recovered a new alien weapon, some kind of fully-automatic rifle that fires masses of paper-thin needles made from silicon steel. Preliminary testing shows that the needles are virtually unaffected by ordinary body armour and will pass through most surfaces without even slowing down. It's a very interesting design and we'd like to figure out exactly how it's meant to work.
    
    Please authorise this program at your convenience, Commander.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco.
    
    Z pola bitwy udało nam się odzyskać nowy rodzaj broni obcych. Można zgadywać, że jest to pewien rodzaj w pełni automatycznego karabinu snajperskiego, który wystrzeliwuje dużą liczbę niesamowicie cienkich igieł wykonanych ze stali krzemowej. Wstępne testy wskazują, że pociski te bez większego problemu są w stanie przebić nie tylko pancerz, ale i wiele innych materiałów. Projekt jest godny uwagi i chcielibyśmy zbadać dokładną zasadę działania tej broni.
    
    Proszę o zgodę na rozpoczęcie badań.
    
    --mjr Paul Navarre

en: Commander, we've recovered a new alien weapon that appears to be a larger version of the Needler. Please let my men take a look as soon as possible.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, zdobyliśmy nową broń obcych, która wygląda jak większa wersja Igłowca. Pozwól moim ludziom zająć się tym jak tylko będzie to mozliwe.
    
    --mjr. Navarre

en: Commander, I'd like to present you with the finished plans and prototype for our Coilgun.
    
    Combining an alien-inspired power pack and coil arrangement with some of our Bolter technology has solved many of the coilgun design's inherent problems. A hundred years ago, the energy efficiency of coilguns measured less than 2%; meaning, the energy of the projectile at the time of impact was less than 2% of the energy used to fire it. Even with today's technology coilgun efficiency is limited to single digits, but the alien Needler manages efficiency ratings as high as 70%. It may take us years to get to that level, but with the Coilgun we've developed something that is both practical and effective for the war effort.
    
    In order to get better acceleration out of the coils, we've created a new kind of ammunition, based on the aliens' needle alloy. In shape it's a fairly standard fin-stabilised penetrator inside a discarding sabot, but it's made from materials never before seen on Earth. Discarding sabot rounds are normally used for much larger calibres -- we've effectively scaled down an anti-tank round -- but the armour-piercing potential is phenomenal, higher than any other weapon we have. In fact, the Coilgun is now the highest-calibre infantry weapon on the planet.
    
    Of course we've had to make some sacrifices -- high weight due to the coils and electrical equipment contained in the barrel, low ammunition capacity due to the high calibre, large and heavy magazines/power packs. Despite this, I believe the Coilgun should replace most of our sniper rifles, as it's proving difficult for our conventional weapons to compete with new enemy armour designs.
    
    Move the Coilgun forward as our main long-range threat. The aliens will come to fear it.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco.
    
    Chciałbym przedstawić Panu ukończony prototyp Karabinu Gaussa.
    
    Połączenie systemu zasilania broni obcych z niektórymi rozwiązaniami z Działa Lorentza pozwoliło na rozwiązanie wielu problemów tkwiących w planach nowej broni snajperskiej. 100 lat temu wydajność tego typu broni wynosiła mniej niż 2%, co oznaczało, że energia pocisku w chwili uderzenia była mniejsza niż 2% energii użytej na jego wystrzelenie. Nawet przy obecnej technice osiągamy wydajność poniżej 10%, przy czym „Igłowiec” osiąga wartości nawet 70%. Osiągnięcie tego poziomu może nam zająć lata, ale pracując nad projektem Karabinu Gaussa, uzyskaliśmy coś, co jest jednocześnie praktyczne i efektywne na polu bitwy.
    
    W celu osiągnięcia większego przyspieszenia pocisku zaprojektowaliśmy nowy rodzaj amunicji bazujący na powłoce igieł obcych. Kształtem przypomina standardową amunicję penetrującą, jest jednak wykonany z materiałów nieznanych na Ziemi. Pociski odłamkowo-penetrujące są zwykle używane do dużo większych kalibrów, np. przy pociskach przeciwczołgowych. Udało nam się je jednak odpowiednio zmniejszyć do naszych potrzeb i osiągnęliśmy wręcz fenomenalne możliwości przebijania pancerzy, znacznie lepsze niż jakiejkolwiek innej broni, którą dysponujemy. Obiektywnie rzecz biorąc, Karabin Gaussa jest w chwili obecnej bronią o największym kalibrze przeznaczoną dla piechoty na całej planecie.
    
    Zaimplementowaliśmy również - na wzór „Igłowca” - celownik holograficzny, dzięki czemu broń jest wyjątkowo celna i wygodna w użyciu.
    
    Zalety Karabinu Gaussa jako broni snajperskiej są oczywiste. Nie ma odrzutu ani błysku światła z lufy przy oddawaniu strzału. W przeciwieństwie do Działa Lorentza nic oprócz pocisku nie opuszcza lufy – nawet mgiełka rozgrzanego metalu z pocisku, która mogłaby posłużyć do namierzenia strzelca w podczerwieni. Oprócz odgłosu pocisku pokonującego barierę dźwięku nic nie jest w stanie ujawnić pozycji snajpera, dzięki czemu może on pozostać w ukryciu nawet w starciu z obcą technologią. Co najważniejsze, testy balistyczne wskazują, że powinniśmy być w stanie wyeliminować większość obcych jednym strzałem.
    
    Oczywiście byliśmy zmuszeni do dokonania pewnych poświęceń – duża waga wynikająca z umieszczenia cewek elektromagnetycznych i elektryki w lufie, mała pojemność magazynku ze względu na duży kaliber oraz jego znaczne rozmiary i waga. Pomimo tego uważam, że Karabin Gaussa powinien zastąpić większość karabinów snajperskich SR-1, gdyż za pomocą tej starszej broni nie jesteśmy w stanie konkurować z opancerzeniem obcych.
    
    Sugeruję pozostawienie SR-1 jako lekkiej broni snajperskiej do celów przeciwpiechotnych i wysuwanie na pierwszy plan Karabinów Gaussa jako głównej broni dalekiego zasięgu. Obcy z pewnością zaczną się jej obawiać.
    
    --mjr Paul Navarre

en: Commander, our brainstorms down at DivEngine have come up with an interesting idea based on the alien Needler technology. When combining the alien fast-changing magnetic generators -- and, even more importantly, their power source -- with human-engineered EM rifle technology, some amazing man-portable weaponry becomes possible. I'd hereby like to propose a new design for a coilgun in the role of a sniper rifle.
    
    The Needler is a terrific weapon, but there are undeniable advantages to delivering one large slug compared to a number of smaller flechettes; greater stability in flight, better armour-piercing ability, and above all superior stopping power. There's a reason why our sniper doctrine calls for one shot to a kill, that the target should be dead before he even knows the sniper is there.
    
    To this end we plan to adapt the electromagnetic equipment and power source from the Needler to a larger barrel and a more human-friendly shape, as well as developing a new slug to maximise damage potential. The whole package together would be a significant upgrade from the Bolter.
    
    Please let me know when you want us to start, Commander.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco.
    
    Opierając się na obcej technologii „Igłowca” wpadliśmy na ciekawy pomysł. Dzięki połączeniu szybkozmiennych generatorów magnetycznych - będących źródłem zasilania broni obcych - z zaprojektowanymi przez nas karabinami elektromagnetycznymi moglibyśmy stworzyć nową, niezwykłą broń dostępną dla naszych żołnierzy. Broń ta byłaby następcą używanego przez nas karabinu snajperskiego, nazwaną Karabinem Gaussa.
    
    „Igłowiec” jest straszną bronią, niemniej jednak przewaga pojedynczych kul nad wieloma pociskami wystrzeliwanymi jednocześnie jest niezaprzeczalna: większa stabilność lotu, lepsze właściwości przebijające, a co najważniejsze: nadzwyczajna zdolność unieszkodliwiania wroga za pierwszym strzałem. Nie bez powodu snajperzy wyznają zasadę „pierwszy strzał musi zabić” - cel musi zostać wyeliminowany, zanim w ogóle dowie się o istnieniu snajpera.
    
    Na chwilę obecną planujemy zaadaptowanie elementów elektromagnetycznych i źródła energii z „Igłowca” do broni o większej lufie i bardziej przyjaznym kształcie. Chcemy również przeprojektować pociski, aby zwiększyć ich zdolność zadawania obrażeń. Całość będzie znacznie lepsza od obecnie używanego karabinu snajperskiego S-1, celniejsza od Działa Lorentza i o dużo większej sile ognia niż „Igłowiec”.
    
    Proszę dać znać, jak tylko będziemy mogli ruszyć z projektem.
    
    --mjr Paul Navarre

en: Technical Specifications: Saboted Slugs
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a magazine filled with 7 saboted shotgun slugs. These slugs are encased in hard plastic shells, 'sabots', which break away shortly after leaving the barrel. The sabots are fired from a rifled barrel and can travel at far higher velocities than ordinary slugs or shotshells. The slugs themselves are made of aluminium-cored steel; their power is not to be underestimated. When fired from a high-powered shotgun, these slugs can damage even armoured vehicles.
    
    The magazine is meant to be loaded into a CRC-212 Riot Shotgun. It will not fit into the CRC-M9 Micro Shotgun.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with shotguns should carry at least one reload whenever they go out in the field. It is not advisable to send our troops into combat without spare magazines.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Pociski podkalibrowe
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Podstawowy magazynek do strzelby CRC-212, mieszczący 7 pocisków podkalibrowych o rdzeniu aluminiowo-stalowym, opłaszczonym osłoną z twardego plastiku, odrzucaną po opuszczeniu lufy. Przystosowane do wystrzeliwania z lufy gwintowanej, gwarantują świetną celność na bliskie odległości i przyzwoitą na średnie. Posiadają znakomitą zdolność penetracji wszelkiego rodzaju lekkiego opancerzenia.
    
    Opisywany magazynek przeznaczony jest dla strzelby CRC-212.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w strzelbę CRC-212 powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy magazynek.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Technical Specifications: CRC-M9 Micro Shotgun
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    From our experiences in Mumbai and other stricken cities, we've concluded that the aliens seem to concentrate their efforts on population centres, especially dense urban areas. A majority of engagements have taken place at knife-fighting range. For the purposes of the Excalibur Program, we've chosen several high-performance weapons for our Close Range Combat package.
    
    The 425 Blesk is a miniature shotgun hailing from the Czech Republic, a favourite of anti-terrorist and military reconnaissance units around the world. It is highly prized for its small frame, manoeuvrability, lightweight construction and reliable operation in combat. It is a significant competitor with the CRC-212 Riot Shotgun for the hearts and minds of shotgun-wielding soldiers.
    
    The Blesk sacrifices versatility and range for raw speed. It is a 12mm semi-automatic, able to shoot as fast as the operator can pull the trigger; there is no other shotgun in existence that responds as fast or as easily to new threats as the Blesk. In its standard configuration, the weapon features a folding foregrip in lieu of a buttstock in order to help the operator deal with the recoil of repeated firings.
    
    Unfortunately, the short barrel cuts badly into effective range, making it accurate only out to 10-20 metres, but this is usually enough for the tight urban situations in which PHALANX will be operating most often. It is also more than enough for a sidearm; the Blesk will fit into a sidearm holster with minor modifications and can be set to deploy the foregrip as the weapon is drawn, allowing immediate accurate fire as needed.
    
    The weapon chambered for the common 12mm shotgun calibre. It can fit 7 slugs in a handy pistol-style magazine contained in the grip, which makes it much faster to reload than the CRC-212 Riot Shotgun. However, it requires short shells that can fit into the grip magazine, such as our flechette shells. It cannot fit the full-length saboted slugs.
    
    There are only a handful of weapons that can compete with the Blesk for sheer short-range devastation. Its speed combined with flechette ammo makes for a deadly mix that can be relied upon to quickly dispatch any enemy stupid enough to get into range.
    
    For PHALANX use, we have given this shotgun the classification CRC-M9.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All the restrictions that plague shotguns are magnified in the M9: short range, low ammo capacity, high recoil. This makes its function very clear. It is meant only for close-range firefights, where shotguns and sidearms shine. However, M9 operators should keep a close eye on their ammo level so that they don't run out in a tight spot.
    
    While not technically designed as a sidearm, the M9 performs well as one despite its relative bulk. It does more damage than the P-12 Pistol and is more accurate than the CRC-8 SMG. It is a good choice for snipers in particular.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Ministrzelba
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z obcymi.
    
    Atak na Bombaj, a także raporty o innych starciach z obcymi wskazują, że ci ostatni najczęściej obierają za cel rejony o gęstym zaludnieniu. Przeważająca większość dotychczasowych potyczek z obcymi odbywała się w specyficznych realiach walki w mieście. Nie pozostało to niezauważone w konkluzjach Programu Excalibur, dla potrzeb którego przeanalizowano i wyselekcjonowano uzbrojenie o największej bojowej efektywności w starciu na średnie i krótkie dystanse.
    
    Pochodząca z Czech ministrzelba Blesk 425 (kaliber 12 mm) to broń należąca do klasy, którą można bez wahań określić jako "niszową". Ta nietypowa konstrukcja cieszy się jednak powszechnym uznaniem żołnierzy, którzy mieli możliwość przetestować jej możliwości w walce prowadzonej w warunkach miejskich. Lekkość, poręczność i niezawodność – wszystkie te określenia pasują do niej jak ulał.
    
    Kolejną zaletą Bleska, jak pieszczotliwie wyrażają się o tej broni nasi żołnierze, jest nadzwyczajna szybkostrzelność – w trybie ognia półautomatycznego strzelba oddaje strzał za pojedynczym pociągnięciem spustu; nie ma w tej chwili na rynku żadnej broni w tej klasie, która choćby zbliżyła się do tego wyniku. W najbardziej rozpowszechnionej wersji kolba została zastąpiona uchwytem w przedniej części strzelby, co pozwala na lepszą kontrolę odrzutu podczas strzelania.
    
    Jeśli chodzi o wady (drobne) tej konstrukcji – zasięg skutecznego ognia jest nieco ograniczony (10 - 20 metrów), co wynika z zastosowania dosyć krótkiej lufy. Nie zachwyca również ilość typów amunicji, które mogą być standardowo używane. Magazynek, umieszczony w uchwycie broni mieści 7 ładunków fleszetkowych; niestety, naboje o większych wymiarach (jak np. amunicja podkalibrowa) do niego już się nie zmieszczą.
    
    Podsumowując, warto podkreślić, że niewiele broni na świecie jest w stanie konkurować z Bleskiem 425 jeśli chodzi o siłę ognia. Jest to jedna z najbardziej zabójczych broni krótkiego dystansu.
    
    W specyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywana ministrzelba została oznaczona jako CRC-M9.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    CRC-M9 powinna być rozpatrywana jako broń uzupełniająca. Duży odrzut, krótki zasięg i mało pojemny magazynek wykluczają używanie jej jako broni podstawowej. Jednocześnie potężna siła ognia w specyficznych sytuacjach może być nader przydatna.
    
    Bardziej celna niż CRC-8 i znacznie groźniejsza niż pistolet P-12, opisywana ministrzelba jest znakomitym uzupełnieniem naszego arsenału.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Technical Specifications: Flechette Shells
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This magazine contains 7 shells of flechette shot. Each 12mm shell contains 8 tiny flechettes -- solid steel needles with fins to stabilise their flight. This ammunition is military-only, banned for all civilian use due to the flechettes' excellent performance against armour. The flechettes are prone to tumble after penetration, resulting in nasty wounds that will either kill the target or send it running for cover.
    
    This short shell -- only 90mm long -- was designed for pistol-configuration shotguns like the CRC-M9 Micro Shotgun. However, the CRC-212 Riot Shotgun can fire it just as easily, with all the performance increases of a full-sized weapon.
    
    The magazine is meant to be loaded into a CRC-212 Riot Shotgun or CRC-M9 Micro Shotgun.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with shotguns should carry at least one reload whenever they go out in the field. It is not advisable to send our troops into combat without spare magazines.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Fleszetki
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Magazynek zawierający 7 ładunków fleszetkowych kaliber 12 mm. Każdy z ładunków zawiera 8 stalowych odłamków z skrzydełkowatymi stabilizatorami aerodynamicznymi, zwiększającymi precyzję lotu. Ze względu na niską prędkość wylotową przy wystrzale, podczas penetracji pancerza lub tkanek odłamki łatwo ulegają odkształceniom, powodując poważne obrażenia.
    
    Pojedynczy pocisk z fleszetkami, długości 90 mm, został zaprojektowany dla strzelb o skróconej lufie, takiej jak np. ministrzelba CRC-M9; pasuje jednak również do klasycznej strzelby CRC-212.
    
    Opisywany magazynek jest przeznaczony dla strzelby CRC-M9 oraz CRC-212.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w strzelbę CRC-212 powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy magazynek.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Technical Specifications: CRC-8 SMG
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    From our experiences in Mumbai and other stricken cities, we've concluded that the aliens seem to concentrate their efforts on population centres, especially dense urban areas. A majority of engagements have taken place at knife-fighting range. For the purposes of the Excalibur Program, we've chosen several high-performance weapons for our Close Range Combat package.
    
    Designed and manufactured in mainland China, the Ohm 55 SMG is one of the most frightening weapons to come out of the Second Cold War. It was first prototyped in 2035 by scientists working for the Communist Chinese government. Production models were only trickling into government units by the end of the war, but the rebel and Commonwealth troops quickly learned to respect the Ohm's ferocity.
    
    Its rate of fire at full auto exceeds 1200 rounds per minute. It can chew through a 50-round magazine in three seconds. It fires an upgraded version of the Belgian 5.7mm armour-piercing round, a steel penetrator with aluminium core, which can tear kevlar like paper and tumbles brutally through flesh and bone. Even modern ballistic fibre cannot stop this round at anything closer than 12 metres. The Ohm 55 has dominated the field of SMGs for the past 50 years and will continue to do so for at least the next decade.
    
    The Ohm is highly manoeuvrable with a short barrel and sleek lines, but can suffer from excessive muzzle climb on full auto due to the sheer weight of lead the weapon puts out. Autofire also tends to empty the magazine before the shooter even realises he's holding down the trigger. Still, after nearly 50 years in service around the world, this remains the Ohm 55's only known design flaw.
    
    For PHALANX use, we have given this submachine gun the classification CRC-8.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The CRC-8 is intended for point-blank urban firefights. It will perform very well in this role, but don't expect it to hit the broad side of a barn out to medium range. It can also function as a high-powered sidearm, but may be too bulky for most soldiers to use in this manner.
    
    While the CRC-8 does suffer excessive muzzle climb on full auto, throwing off the aim of even experienced users, it is much more docile in its standard burst mode. Full auto should rarely be considered outside of panic situations.
    
    
    Addenda
    
    Despite good penetration against organics, this weapon performs very poorly against robotic targets.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Pistolet maszynowy
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z obcymi.
    
    Atak na Bombaj, a także raporty o innych starciach z obcymi wskazują, że ci ostatni najczęściej obierają za cel rejony o gęstym zaludnieniu. Przeważająca większość dotychczasowych potyczek z obcymi odbywała się w specyficznych realiach walki w mieście. Nie pozostało to niezauważone w konkluzjach Programu Excalibur, dla potrzeb którego przeanalizowano i wyselekcjonowano uzbrojenie o największej bojowej efektywności w starciu na średnie i krótkie dystanse.
    
    Pochodzący z Chin pistolet maszynowy Ohm 55 SMG to jedna z najlepszych konstrukcji, jakie kiedykolwiek powstały w klasie lekkiej broni automatycznej. Wystarczy powiedzieć, że od czasów Drugiej Zimnej Wojny, czyli już od prawie półwiecza, nie doczekał się poważnej konkurencji. Testy prototypu zakończono w 2035 roku; wkrótce potem pierwsze egzemplarze broni trafiły do wyposażenia chińskiej armii rządowej.Nowa broń osobista nie zmieniła losów wojny, skomplikowała za to niezwykle życie żołnierzom Sił Sprzymierzonych, którzy szybko nauczyli się dla niej respektu.
    
    Zaiste, osiągi tego pistoletu muszą budzić podziw i respekt – w trybie ognia ciągłego pistolet wystrzeliwuje 1200 naboi na minutę, co pozwala opróżnić magazynek zawierający 50 sztuk amunicji szybciej niż w trzy sekundy. Najczęściej stosowane pociski to zmodyfikowane belgijskie naboje kaliber 5.7 mm typu przeciwpancernego, z aluminiowym rdzeniem opłaszczonym stalą. Przez kevlar przechodzą one z równą trudnością, co przez masło; nawet współczesne kamizelki nie zapewniają przed nimi ochrony, jeśli narażone są na ogień prowadzony z odległości bliższej niż 12 metrów.Ohm 55 pozostaje najpopularniejszym pistoletem maszynowym na świecie przez tak długi czas nie bez powodu.
    
    Jeśli można w ogóle coś zarzucić tej konstrukcji, to będzie to dosyć silny odrzut, utrudniający celowanie, oraz – co z innego punktu widzenia może być traktowane jako zaleta – szybkość opróżniania magazynka w trybie ognia ciągłego.
    
    W specyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywany pistolet maszynowy został oznaczony jako CRC-8.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    CRC-8 to broń przeznaczona wyłącznie do walki na bliski dystans, np. w mieście. Może być rozważany jako broń podstawowa, ale lepiej sprawdza się jako uzupełnienie ekwipunku żołnierza.
    
    Ze względu na szybkość opróżniania magazynka, użycie trybu ognia ciągłego powinno być rozpatrywane tylko w sytuacjach przymusowych. Polecane jest korzystanie głównie z trybu półautomatycznego.
    
    
    Dodatki
    
    CRC-8 nie jest bronią skuteczną w walce z bojowymi robotami obcych.

en: Technical Specifications: SMG Magazine
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This large magazine contains 50 rounds of 5.7x28mm ammunition. It features a complicated triple-column arrangement, its rounds packed into the magazine in three large stacks. The round itself shreds armour at close range and produces horrific wounds. It typically generates low recoil, but the round's gentle characteristics are overwhelmed by the CRC-8's incredible rate of fire on full auto.
    
    The magazine is meant to be loaded into a CRC-8 SMG.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with SMGs should carry at least one reload whenever they go out in the field. Two or more are strongly recommended if the SMG is used as a primary weapon, since it can consume vast amounts of ammunition. It is not advisable to send our troops into combat without spare magazines.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Magazynek do pistoletu maszynowego
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Magazynek zawierający 50 naboi kaliber 5.7x28 mm ułożonych w trzech kolumnach.Są to ładunki typu przeciwpancernego, z aluminiowym rdzeniem opłaszczonym stalą, o wysokim parametrze penetracji.
    
    Opisywany magazynek przeznaczony jest dla pistoletu maszynowego CRC-8.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w pistolet maszynowy CRC-8 powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy magazynek. Ze względu na dużą szybkostrzelność tej broni doradzane jest zabieranie większej ich liczby.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Technical Specifications: Smoke Grenade
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    The 'Artificial Fog' smoke grenade was developed by the African league of nations during the war on the diamond cartels. It is an ingenious design which proves that, even in the age of electronic perception, the smoke grenade hasn't outlived its usefulness. There is no vision system that cannot be defeated somehow, and upgraded smoke grenades like the Artificial Fog grenade can block infrared sighting equipment as easily as they block the Mk. 1 Eyeball.
    
    The Artificial Fog grenade is what is called a 'bursting' smoke grenade. Instead of pouring smoke out of holes in the top, it bursts apart much like an incendiary grenade and covers a large area of ground with titanium tetrachloride, which quickly produces vast clouds of corrosive white smoke. It also fills the air with minuscule 'chaff', flakes of iron that refract radar waves and generally muck up the electronic picture of the battlefield. Other trace additives to the smoke help refract most of the non-visible EM spectrum. Even alien technology has trouble sifting through the thick soup.
    
    Titanium tetrachloride smoke by itself is slightly harmful to human beings due to its acidity. The additives make it more dangerous, especially breathing iron flakes, but it's nothing our medics can't deal with.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Smoke grenades are an important tool to hide our approaches, cover tactical withdrawals, and to temporarily lock unwanted participants out of a firefight. It is recommended that every soldier carry one for these purposes. Not every mission may require concealment, but we can never know when the opportune moment will present itself.
    
    Gas masks are recommended if several smokescreens pile up on each other.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Granat dymny
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z obcymi.
    
    Granat dymny AF, zaprojektowany na zamówienie wojsk Unii Afrykańskiej walczących z kartelami przemytników diamentów, jest doskonałym przykładem konstrukcji, w której minimum nakładów pozwoliło na osiągnięcie maksimum efektu. Wydawałoby się, że w czasach przesycenia pola walki różnego rodzaju środkami rozpoznania (i zakłócania) elektronicznego, tak "prymitywne" rozwiązania, jak granaty służące do postawienia zasłony dymnej, przestaną odgrywać jakąkolwiek rolę. Nic podobnego – jak nieraz to już w przeszłości bywało, czasami najprostsze rozwiązania okazują się być najskuteczniejszymi.
    
    Granat AF odróżnia się od innych konstrukcji sposobem generowania zasłony dymnej. Chemiczny aerozol nie jest rozpylany sukcesywnie poprzez otwory w konstrukcji, jak to ma miejsce w większości starszych rozwiązań, ale powstaje podczas reakcji tetrachlorku tytanu z powietrzem. Tetrachlorek zostaje rozrzucony w strefie eksplozji granatu podczas detonacji małego ładunku wybuchowego.Podczas wybuchu w powietrzu zostają także rozproszone kawałeczki folii metalowych oraz chemicznych substancji skutecznie zakłócających i odbijających fale elektromagnetyczne w paśmie radiowym oraz innych, wykorzystywanych dla elektronicznego obrazowania pola walki.
    
    Tetrachlorek tytanu oraz inne dodatki wchodzące w skład ładunku granatu są tylko umiarkowanie szkodliwe dla ludzkiego zdrowia (szczególnie w porównaniu z bronią używaną przez obcych). Natomiast dodatkowe substancje uwalniane w momencie eksplozji mogą być groźne – szczególnie należy unikać wdychania powietrza, w którym znalazły się uwolnione w wybuchu żelazne drobinki.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postepowania
    
    Granaty dymne powinny być wykorzystywane na polu walki dla stworzenia zasłony dymnej pozwalającej na ukrycie ruchów naszych żołnierzy. Mogą być także przydatne dla ochrony cywili przed ogniem prowadzonym przez obcych. Każdy z żołnierzy PHALANX powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden granat tego typu.
    
    W warunkach silnego zadymienia polecane jest użycie masek gazowych.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Technical Specifications: S-1 Sniper Rifle
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    Originally an anti-materiel rifle, the Canada-built Forrester LRWS (Long Range Weapon System) has since been adopted by many countries as their principal sniper rifle. It is one of the bare handful of sniper rifles developed after 2040 that do not feature a bullpup configuration ('bullpup' meaning the magazine and action of the weapon are located behind the grip to reduce overall weapon length). It fires the massive 20mm HMG (Heavy Machine Gun) cartridge, fed by 8-round magazines which can weigh as much as one kilogramme apiece. The piston-retarded floating breech is equipped with an intricate gas dispersal system which decreases felt recoil to the level of an ordinary hunting rifle. This allows repeated shots without losing control.
    
    The greatest advantages of the LRWS over other modern sniper rifles are its incredibly short barrel and light weight, the only rifle in its size class that can fire the 20mm HMG round. This is made possible by a uniquely-reinforced breech and barrel made almost entirely of tungsten and titanium alloys, able to withstand the force of the round's super-high-velocity powder. Due to its short barrel, designed for tactical urban situations, the LRWS is not as effective at very great distance, but for a PHALANX squad's typical short-range skirmishing, this should not become a problem.
    
    The buttstock and grip automatically mould themselves to fit any shooter. Most importantly, this rifle has racked up more alien kills in Mumbai than any other weapon deployed in the fighting.
    
    At half the weight of other sniper rifles and twice the manoeuvrability, the LRWS offers the power and flexibility that our agents require.
    
    For PHALANX use, we have given this rifle the classification S-1.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Soldiers equipped with the S-1 should keep their distance, fire from cover, and try to use aimed shots whenever possible. This is not an automatic weapon; it is too unwieldy to fire off quick snap shots with any accuracy. Marksmen should assume a crouched firing position for extra stability whenever possible.
    
    All our snipers should carry at least one backup sidearm such as the P-12 or the CRC-8 SMG, or a combat knife at the very least. Should aliens threaten a sniper at close range, he should immediately draw his sidearm. Under no circumstances should he try to use an S-1 to fend off attackers at close range. The S-1 is too slow-firing to stop an advancing alien and will quickly deplete its magazine if this is attempted. If the soldier tries to shoot his magazine dry before drawing his sidearm, it will be too late.
    
    
    Addenda
    
    Along with high-explosive rockets and grenades, this is one of the few standard-issue human weapons that are fully effective against robotic aliens.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Karabin snajperski
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Atak obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
    
    Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z obcymi.
    
    Zaprojektowany w Kanadzie wielkokalibrowy karabin wyborowy "Forrester" to jedna z najbardziej udanych konstrukcji w swojej klasie, a jednocześnie jedna z nielicznych broni snajperskich powstałych po 2040 roku, w której zastosowano klasyczny układ uchwytu zlokalizowanego blisko kolby (jego przeciwieństwem jest tzw. bullpup, gdzie magazynek znajduje się za rękojeścią i spustem).Zamek typu półswobodnego, połączony ze skomplikowanym system odprowadzania gazów prochowych, pozwala na znaczną redukcję siły odrzutu, co umożliwia prowadzenie celnego ognia także w trybie półautomatycznym.
    
    Jedną z najważniejszych przewag Forrestera nad większością broni używających amunicji kaliber 20 mm jest nadzwyczaj niska waga i relatywnie krótka lufa (a także wysoka wytrzymałość na energię eksplozji nowych rodzajów prochu), co zostało osiągnięte dzięki użyciu w konstrukcji zamka i lufy stopów tytanowo-wolframowych.Zasięg skutecznego ognia, ograniczony długością lufy, wynosi około 1 kilometra; to mniej niż większości wojskowych wielkokalibrowych karabinów wyborowych, jednak w warunkach walki w mieście w zupełności wystarczająco. Jeśli chodzi o celność, nie ucierpiała ona nadzwyczajnie na skutek wyżej wymienionych rozwiązań konstrukcyjnych, a ewentualne straty w dokładności z nawiązką nadrabiane są "inteligentnym" system pasywnego celownika, zintegrowanego ze zminiaturyzowanym komputerem na bieżąco przeliczającym konieczne poprawki dla osiągnięcia optymalnej trajektorii pocisku.
    
    System aktywnych żyroskopów, w połączeniu z pneumatycznie regulowanymi przegubami trójnogu, pozwala na zachowanie idealnego wypoziomowania broni; również kolba i uchwyt dopasowują się automatycznie do ciała obsługującego karabin żołnierza.Wszystkie te rozwiązania sprawiły, że wielkokalibrowy karabin snajperski Forrester okazał się najskuteczniejszą bronią w walce z obcymi podczas incydentu w Bombaju.
    
    Będący na wyposażeniu większości armii świata Forrester posiada magazynek mieszczący pięć zmodyfikowanych pocisków kaliber 20 mm. Lekki, niezawodny i pozwalający na dużą mobilność obsługującym go żołnierzom, Forrester jest jedną z najlepszych broni w naszym arsenale.
    
    W klasyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywany karabin został oznaczony jako S-1.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Żołnierze obsługujący S-1 nie powinni ani przez chwilę zapominać, że jest to broń zaprojektowana do walki na dystans. Jeśli tylko to możliwe, ogień z opisywanego karabinu powinien być prowadzony w trybie dokładnego celowania; nie jest to broń automatyczna – chybiony strzał może mieć fatalne następstwa.
    
    Snajperzy używający S-1 powinni zawsze być wyposażeni w broń dodatkową, przeznaczoną do walki na krótki dystans, taką jak pistolet P-12 czy pistolet maszynowy.W przypadku zagrożenia walką w zwarciu, nasi żołnierze bezwzględnie powinni używać broni na krótki dystans.
    
    
    Dodatki
    
    Obok granatnika HPGL i ręcznej wyrzutni rakiet, wielkokalibrowy karabin wyborowy S-1 jest jedną z najskuteczniejszych broni w walce z bojowymi robotami obcych.

en: Technical Specifications: Sniper Rifle Magazine
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This magazine contains 8 rounds of 20x140mm HMG (Heavy Machine Gun) ammunition. It is a conventional single-column box design, and can be extremely heavy due to the weight of the rounds inside. The rounds in this magazine are high-quality match grade ammunition meant for heavy sniper rifles; they are more accurate and expensive than ordinary HMG rounds.
    
    The magazine is meant to be loaded into an S-1 Sniper Rifle.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with sniper rifles should carry at least one reload whenever they go out in the field. It is not advisable to send our troops into combat without spare magazines.
    
    
    Addenda
    
    None.
pl_PL: Specyfikacja techniczna: Magazynek do karabinu snajperskiego
    
    POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
    
    Jednostka interwencyjna PHALANX
    
    Dokument techniczny, Kategoria Delta
    
    Sporządzony: 20 Marca 2084
    
    Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
    
    
    
    Przegląd
    
    Magazynek zawierający 5 naboi dla ciężkiego karabinu maszynowego (zmodyfikowanych na potrzeby karabinu snajperskiego) kaliber 20x140 mm, ułożonych w jednej kolumnie. Ze względu na wysoki ciężar pocisków, pojedynczy magazynek waży około 1 kg.
    
    Opisywany magazynek przeznaczony jest dla wielkokalibrowego karabinu wyborowego S-1.
    
    
    Sugerowana Doktryna Postępowania
    
    Każdy z żołnierzy wyposażonych w karabin snajperski S-1 powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy magazynek.
    
    
    Dodatki
    
    Brak.

en: Commander, we've recovered a large alien cannon that fires high-energy particle beams. It is extremely deadly and has frightening effects on our armour during preliminary testing. We need to perform more research on these weapons immediately.
    
    Please authorise this program at your earliest convenience.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, podczas jednej z ostatnich potyczek z obcymi nasi żołnierze zdobyli na wrogu nowy typ broni, najprawdopodobniej przenośne działo cząsteczkowe. Raporty naszych ludzi, podobnie jak nasze wstępne testy, wskazują na to, że jest to niezwykle potężna broń. Powinniśmy zająć się nią jak najszybciej.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've gotten all the info we can from this new alien rifle. It's more bad news, I'm afraid.
    
    We've always suspected that a real alien army would field more deadly weaponry. Now they've gone and proved us right. This particle beam weaponry is extremely advanced, a quantum leap above the arsenal we've seen, miniaturised far beyond our ability to duplicate.
    
    Particle-beam weaponry is designed to hit a target object with a stream of accelerated particles moving at near-light velocities, therefore carrying tremendous kinetic energy. Until now we've only seen the aliens use this technology in large UFO weapons. Now, however, they're using it on the ground in the worst way.
    
    The rifle seems to follow a very basic, modular design, quite unlike the plasma weapons we've already observed. All the parts can be slotted in or out of the weapon just by pressing an appropriately-located release catch.
    
    What first alarmed me about this weapon is its performance against our infantry armour. The high-energy particles in a particle beam travel so fast that the beam can easily punch a hole through our standard vehicle armour. When fired at a suit of Combat Armour, the results are gruesome. It penetrates the front of the armour without even slowing down, and still has enough power to punch out the back and continue for several metres before dispersing.
    
    Our troops will need the heaviest protection we can muster to be able to stand up to this kind of fire. We may suffer significant troop losses to alien Particle Beam weapons if we don't.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, przebadaliśmy karabin cząsteczkowy, pozyskany na obcych. Wyniki naszych doświadczeń napawają troską dotyczącą bezpieczeństwa naszych żołnierzy na polu walki.
    
    Nasze najgorsze przewidywania powoli się ziszczają – technologie, z jakich korzystają obcy, daleko wykraczają poza możliwość konstrukcji Kerrnoży, czy uzbrojenia opartego na generowaniu plazmy. Broń cząsteczkowa reprezentuje poziom wiedzy, do którego trudno nawet nam się zbliżyć. Rozumiemy mniej więcej zasadę jej działania, jednak nie każdy z komponentów będziemy w stanie zduplikować.
    
    Broń ta wykorzystuje strumień rozpędzonych prawie do prędkości światła cząsteczek. Dzięki ich ekstremalnej prędkości strumień cząsteczkowy niesie olbrzymią energię kinetyczną. Do tej pory technologia ta była wykorzystywana przez obcych tylko w uzbrojeniu ich statków; najwyraźniej jednak zaadaptowanie jej na potrzeby broni ręcznej nie stanowiło dla nich dużego problemu.
    
    Konstrukcja opisywanego karabinu, co dosyć zaskakujące, nie należy do nadzwyczaj skomplikowanych, i może być określona jako "modułowa" – każda z kilkunastu części może być łatwo odseparowana od innych. Budowa każdego z tych modułów jest dosyć prosta i nie powinniśmy mieć większych problemów z ich duplikacją. Ogniwo zasilające, dla kontrastu, to prawdziwy majstersztyk. Magazynuje i przekazuje olbrzymie ilości energii, jednak sposób, w jaki to się odbywa, jest dla nas tajemnicą. Z przykrością stwierdzam, że nie udało się nam nawet zdeaktywować magazynka po jego prawdopodobnym zużyciu. Potrzebujemy więcej czasu na dodatkowe badania, jeśli mamy posunąć się do przodu w tej kwestii, i dużo, dużo więcej czasu i środków, jeśli mamy pokusić się o jego zreplikowanie.
    
    Co jest naprawdę alarmujące w tej broni, to jej nadzwyczajna bojowa skuteczność.Promień cząsteczkowy z niej wystrzelony wybija dużą dziurę w opancerzeniu średnio opancerzonego wozu bojowego, zaś standardowy pancerz bojowy przebija na wylot. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że nasi żołnierze potrzebować będą znacznie lepszej ochrony, jeśli mają odnosić dalsze sukcesy w walce z obcymi.
    
    Jeśli chodzi o możliwość używania tej broni przez naszych żołnierzy, jest to możliwe – karabin cząsteczkowy jest jednak wyjątkowo źle przystosowany do ergonomii ciała ludzkiego, i bez wątpienia nasi operatorzy nie będą w stanie używać tej broni tak efektywnie, jak obcy.
    
    Jeśli chodzi o dalsze badania nad ogniwem zasilającym tę broń, o postępach w badaniach będę informował na bieżąco.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've recovered an alien rifle that fires high-energy particle beams. It's more deadly than anything we've seen -- an extremely nasty new threat to our troops on the battlefield. Preliminary tests against our armour confirm that the aliens have seriously upgunned their troops. We need to perform more research on these weapons immediately.
    
    Please authorise this program at your earliest convenience.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, nasi żołnierze pozyskali z pola walki karabin cząsteczkowy używany przez obcych. Jest to bardzo groźna broń i powinniśmy zbadać ją jak najszybciej.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, my method worked. I think we've managed to crack the secrets of the mysterious particle beam weaponry. Here are my conclusions.
    
    The appearance of man-portable particle beam weaponry suggests a serious escalation in this war. Prior to being shot at with it, we had no idea that the aliens possessed such advanced technology, and we have no idea why it was not deployed before now. The aliens' motivations and strategy remain a complete mystery to us. Still, I don't believe I'm overstating the issue that these weapons change everything.
    
    When I try to describe this, you have to understand that I'm not talking about the actual weapons. As I've mentioned in my reports, the weapons themselves are basically nothing more than a metal shell around a set of magnets and electrostatic lenses, all used for focusing and constricting the particle beam. The real magic happens in a space about the size of my fist. I'm talking about what we have previously thought of as the 'magazine', until now. What it actually is is unbelievable.
    
    Each individual magazine is actually a synchrotron particle accelerator of mind-blowingly tiny proportions, wrapped around a battery pack so small that we can't even begin to imagine how they built it. The synchrotron speeds particles round and round in a very small circle -- less than the diameter of the magazine -- until they've achieved sufficient velocity. The particles are then diverted via a magnetic field into the focusing array, where they are magnetically constricted -- 'pinched' -- into a coherent beam.
    
    Commander, there is no chance in hell that we can build accelerators this complex this small. Not in our lifetimes. Neither we at PHALANX nor the rest of the world have the precision machinery or the knowledge necessary to duplicate the alien technology. We've documented how the weapons works, and they're simple enough to produce, but if we actually want to use them we're going to have to scrounge magazines off the aliens. Worse, these little accelerators are put under tremendous amounts of strain in their lifetimes, and they'll start to malfunction after being used only a few times. Our ammo supply will be spotty at best, limited to whatever we can recover in the field.
    
    If the aliens have widespread access to this sort of technology, and they obviously do, I couldn't tell you why they haven't just waltzed in and mashed humanity into paste. Their war machine is several orders of magnitude greater than ours. Their technology is more advanced, they have more numbers and better aircraft, and yet they're still coming at us in fits and starts. It's baffling. However, any good soldier will tell you that 'why' doesn't matter right now. They're the ones making the mistake and it's up to us to take advantage of it.
    
    We need to upgrade, upgun, and uptrain everything we have, Commander. Everything. We have to be ready before they start getting really serious about this war.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, nasza metoda sprawdziła się w stu procentach. Udało się nam zdezaktywować i otworzyć baterię zasilającą broń cząsteczkową.
    
    Konkluzje wynikające z naszych badań daleko wykraczają poza informacje o funkcjonowaniu broni cząsteczkowej. Staje się bowiem powoli oczywiste, że obcy mają dostęp do technologii daleko wykraczających poza to, czym dysponujemy my. Chciałbym zostać właściwie zrozumiany – nie chodzi tutaj o zaawansowanie techniczne tego czy tamtego karabinu, granatu czy innej broni, ale o wiedzę teoretyczną, która wyprzedza naszą naukę tak bardzo, że jest to wręcz trudne do określenia. Nie pierwszy już raz zetknęliśmy się z rozwiązaniami, których działanie jesteśmy w stanie ogólnie pojąć, ale nie mamy najmniejszych szans, by zrozumieć, jaka teoria legła u podstaw ich stworzenia. Wszystko to nasuwa oczywiste pytanie, czemu obcy bawią się z nami w kotka i myszkę? Ich motywacje i strategia to chyba najważniejsza w tej chwili niewiadoma.
    
    Jeśli chodzi o szczegóły konstrukcyjne urządzenia, które dotąd nazywaliśmy "ogniwem" lub "baterią", wyniki badań są wręcz nieprawdopodobne. Nie jest to bowiem po prostu jednostka magazynująca enegię, ale ni mniej ni więcej, tylko zminiaturyzowany do niewyobrażalnie małych rozmiarów synchrotron. Rozpędza on cząstki po cylindrycznym torze, poprowadzonym dookoła baterii wielkości znaczka pocztowego. Cząstki rozpędzone w synchrotronie kierowane są poprzez układ pól magnetycznych o zmiennym gradiencie do urządzenia skupiającego je w wiazkę, kierowaną następnie na cel.
    
    Dowódco, uprzedzę Pana pytanie – nie ma najmniejszych szans, byśmy byli w stanie zduplikować to urządzenie. Poziom miniaturyzacji zastosowany w przypadku synchrotronu moglibyśmy bez zbędnej przesady określić ocierającym się o magię.Możemy stosunkowo łatwo produkować wszystkie rodzaje ręcznej broni cząsteczkowej, jednak jeśli chodzi o jej zasilanie, będziemy musieli polegać na tym, co naszym żołnierzom uda się zdobyć na wrogu.
    
    Myślę, że warto jeszcze raz podkreślić, iż postępowanie obcych jest zupełnie zagadkowe. Skoro dysponują tak zaawansowanymi technologiami wojskowymi, czemu nie przeprowadzają ataku na pełną skalę...? Nie bylibyśmy w stanie stawić im czoła, to raczej oczywiste. Jakakolwiek jednak logika nimi powoduje, czas pracuje na naszą korzyść. Musimy go dobrze wykorzystać.
    
    --mjr Navarre

en: Commander, we've decided that more research is badly needed on the particle beam weaponry, especially their mysterious power source, the magazines which we've been utterly unable to examine. No amount of finesse or ingenuity has been able to open them. That's why I'm hereby proposing extreme measures.
    
    I want to use our lab's radiation chamber to bombard one of the magazines with electromagnetic pulses, destroying most of the internal electronics, and hopefully causing it to shut down. Once it's safely deactivated, we can use brute force to open it up.
    
    Destroying a magazine to find out how it works may seem crude and backwards, but we have no other choice at the moment. Even blasted to hell by EMP, it should help us answer a lot of questions about the aliens' particle beam technology. It may also give us clues as to how we can get inside an undamaged magazine.
    
    Once we know how the magazine works, we can reassess the weapons and we'll hopefully be able to tell you how it all fits together, Commander.
    
    Cdr. Navarre
pl_PL: Dowódco, jak już informowałem uprzednio, podczas badań broni cząsteczkowej używanej przez obcych napotkaliśmy pewne trudności podczas prób dezaktywacji ogniwa zasilającego różne rodzaje tego uzbrojenia. Tradycyjne podejście w stosunku do tej nadzwyczaj skomplikowanej baterii wydaje się mało sensowne – z tego też powodu chcę zaproponować bardziej nietypową próbę dezaktywacji wspomnianego ogniwa.
    
    Działanie brutalną siłą rzadko przynosi oczekiwane efekty, jednak (wystarczy wspomnieć węzeł gordyjski) w pewnych okolicznościach może być jedynym sposobem na rozwiązanie pozornie nierozwiązywalnego problemu. Jak mawia niższy rangą personel techniczny – bez młota, to nie robota. W naszym przypadku rolę „młota” spełnić ma dużej mocy impuls elektromagnetyczny, na którego działanie (w izolowanej komorze radiacyjnej) chcemy wystawić baterię zasilającą broń cząsteczkową. Zakładamy, że zniszczy on całą elektronikę ogniwa i pozwoli nam wreszcie rozłożyć je na czynniki pierwsze.
    
    To podejście, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco prymitywnym, powinno pozwolić nam dowiedzieć się sporo o zasadach działania broni cząsteczkowej. Nawet jeśli na skutek tego rozwiązania nie dowiemy się wszystkiego, i tak będzie to więcej, niż wiemy w tej chwili. Być może pozwoli nam także na ustalenie, jak dobrać się do nieuszkodzonego ogniwa.
    
    Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację.
    
    --mjr Navarre

en: install_equipment
pl_PL: Instalacja sprzętu

en: installation_construction
pl_PL: Konstruowanie instalacji

en: research
pl_PL: Badania

en: production
pl_PL: Produkcja

en: nations_happiness
pl_PL: Zadowolenie narodów

en: transfer
pl_PL: Przesyłka

en: ufo_activity
pl_PL: Aktywność UFO

en: missions
pl_PL: Misje

en: buildings
pl_PL: Budynki

en: The Revolutionary Countries
pl_PL: Kraje Rewolucyjne

en: United America
pl_PL: Zjednoczona Ameryka

en: The Greater European Union
pl_PL: Wielka Unia Europejska

en: The Asian Republic
pl_PL: Republika Azjatycka

en: The Middle-Eastern Alliance
pl_PL: Przymierze Środkowo-Wschodnie

en: New Africa
pl_PL: Nowa Afryka

en: Russia
pl_PL: Rosja

en: The Commonwealth of Oceania
pl_PL: Wspólnota Oceanii

en: Antimatter
pl_PL: Antymateria

en: Alien Materials
pl_PL: Materiały obcych

en: Stab
pl_PL: Dziabnij

en: Hovernet Plasma Weapon
pl_PL: Broń Plazmowa -Hovernet

en: Single Shot
pl_PL: Pojedynczy

en: Combat Hovernet Plasma Weapon
pl_PL: Broń Plazmowa -Bojowy Hovernet

en: Burst
pl_PL: Seria

en: Basic Concepts (Campaign)
pl_PL: Pojęcia Podstawowe (Kampania)

en: Basic Concepts (Ground Combat)
pl_PL: Pojęcia Podstawowe (Walka)

en: Skills and Abilities
pl_PL: Sprawność i Umiejętności

en: Background
pl_PL: Tło wydarzeń

en: Base Facilities
pl_PL: Moduły

en: Global Installations
pl_PL: Instalacje

en: Research Reports
pl_PL: Informacje badawcze

en: Equipment
pl_PL: Wyposażenie

en: Alien Artifacts
pl_PL: Artefakty obcych

en: Autopsies & Observation
pl_PL: Autopsje i obserwacje

en: The Alien Threat
pl_PL: Zagrożenie ze strony obcych

en: Research
pl_PL: Badania

en: Production
pl_PL: Produkcja

en: UFO Interception
pl_PL: Przechwycenie UFO

en: UFO Disassembly
pl_PL: Demontaż UFO

en: Nation Happiness
pl_PL: Zadowolenie Narodu

en: Time Units
pl_PL: Punkty Ruchu

en: Reaction Fire
pl_PL: Ogień Reakcyjny

en: Soldier Weight and Encumbrance
pl_PL: Masa i Obciążenie Żołnierza

en: Wounds and Healing
pl_PL: Rany i Uleczanie

en: Auxiliary Equipment
pl_PL: Wyposażenie Dodatkowe

en: Continuous Wave Laser Operation
pl_PL: Lasery o pracy ciągłej

en: Live Alien
pl_PL: Żywy obcy

en: Alien Breathing Apparatus
pl_PL: Aparat oddechowy obcych

en: The Alien Mind
pl_PL: Umysł obcych

en: Odd Behaviour
pl_PL: Dziwne zachowanie obcych

en: Alien Communication
pl_PL: Komunikacja obcych

en: Alien base
pl_PL: Baza obcych

en: The Universal Serum
pl_PL: Uniwersalna surowica

en: Alien Origins
pl_PL: Pochodzenie obcych

en: UFO Theory
pl_PL: Teoria UFO

en: Electromagnetic Rifle
pl_PL: Działo Lorentza

en: Electromagnetic Rifle Magazine
pl_PL: Magazynek do Działa Lorentza

en: Electromagnetic Rifle Antimatter Magazine
pl_PL: Magazynek do Działa Lorentza

en: Monomolecular Blades
pl_PL: Ostrza monomolekularne

en: Plasma And The Grenade Launcher
pl_PL: Wyrzutnia Gratanów i Plazmy

en: Alien Artifact - Kerrblade
pl_PL: Artefakt obcych - Kerrnóż

en: Alien Artifact - Plasma Pistol
pl_PL: Artefakt obcych - Pistolet plazmowy

en: Alien Artifact - Plasma Blaster
pl_PL: Artefakt obcych - Ręczne działo plazmowe

en: Alien Artifact - Plasma Blade
pl_PL: Artefakt obcych - Żagiew plazmowa

en: Alien Artifact - Plasma Grenade
pl_PL: Artefakt obcych - Granat Plazmowy

en: Alien Artifact - Plasma Rifle
pl_PL: Artefakt obcych - Karabin plazmowy

en: Encased Plasma Rounds
pl_PL: Mag. pocisków plazmowych

en: Needler Gun
pl_PL: Igłowiec

en: Heavy Needler Gun
pl_PL: Ciężki Igłowiec

en: Coilgun
pl_PL: Karabin Gaussa

en: Anti-Alien Gas
pl_PL: Gaz na obcych

en: Alien Anti-Human Gas
pl_PL: Antyludzki gaz obcych

en: Alien Artifact - Particle Beam Pistol
pl_PL: Artefakt obcych - Pistolet cząsteczkowy

en: Alien Artifact - Particle Beam Cannon
pl_PL: Artefakt obcych - Ręczne działo cząsteczkowe

en: Alien Artifact - Particle Beam Rifle
pl_PL: Artefakt obcych - Karabin cząsteczkowy

en: Man-Portable Particle Beams
pl_PL: Ręczna broń cząsteczkowa

en: Blast Damage Type
pl_PL: Obrażenia od wybuchu

en: Fire Damage Type
pl_PL: Obrażenia od ognia

en: Laser Damage Type
pl_PL: Obrażenia od lasera

en: Impact Damage Type
pl_PL: Obrażenia od uderzenia

en: Shock Damage Type
pl_PL: Obrażenia od wstrząsu elektrycznego

en: Plasma Damage Type
pl_PL: Obrażenia od plazmy

en: Stun Damage Type
pl_PL: Obrażenia ogłuszające

en: Particle Beam Damage Type
pl_PL: Obrażenia od strumienia cząstek

en: Accuracy Attribute
pl_PL: Atrybut celności

en: Assault Guns Proficiency
pl_PL: Umiejętność obsługi karabinów

en: Close Combat Proficiency
pl_PL: Umiejętność walki wręcz

en: High-Explosives Proficiency
pl_PL: Umiejętność obsługi materiałów wybuchowych

en: Mind Attribute
pl_PL: Atrybut Umysłu

en: Power Attribute
pl_PL: Atrybut siły

en: Sniper Rifles Proficiency
pl_PL: Umiejętność obsługi broni snajperskiej

en: Speed Attribute
pl_PL: Atrybut szybkości

en: Alien Autopsy - Bloodspider
pl_PL: Autopsja obcego - Bloodspider

en: Alien Autopsy - Combat Bloodspider
pl_PL: Autopsja obcego - Bojowy Bloodspider

en: Alien Autopsy - Ortnok
pl_PL: Autopsja obcego - Ortnok

en: Alien Autopsy - Taman
pl_PL: Autopsja obcego - Tamanin

en: Alien Autopsy - Shevaar
pl_PL: Autopsja obcego - Shevaar

en: Alien Autopsy - Hovernet
pl_PL: Autopsja obcego - Hovernet

en: Alien Autopsy - Combat Hovernet
pl_PL: Autopsja obcego - Bojowy Hovernet

en: Phoenix UGV
pl_PL: BPN Phoenix

en: Ares W (UGV)
pl_PL: Ares W (BPN)

en: 'Raven' ECM Unit
pl_PL: Zasobnik ESZ "Raven"

en: SHIVA Rotary Cannon
pl_PL: Działo SHIVA systemu Gatling

en: 'Sparrowhawk' AA Missile Rack
pl_PL: System AA "Sparrowhawk"

en: 'Sparrowhawk' Missile
pl_PL: Rakieta "Sparrowhawk"

en: Political Situation Before The Invasion
pl_PL: Sytuacja polityczna przed inwazją

en: After The War
pl_PL: Po Wojnie

en: PHALANX And The Mumbai Aftermath
pl_PL: PHALANX i Następstwa Wydarzeń w Bombaju

en: A New Twist
pl_PL: Nowy Kierunek

en: The Enemy On Earth
pl_PL: Wróg na Ziemi

en: XVI Census
pl_PL: Spis XVI

en: The Alien Strategy
pl_PL: Strategia obcych

en: Orbital UFO Activity
pl_PL: Aktywność UFO na orbicie

en: Alien Psi Device
pl_PL: Urządzenie psioniczne obcych

en: Human Vaccine
pl_PL: Ludzka Szczepionka

en: Amphetamine Implant
pl_PL: Implant Amfetaminy

en: Muscle Stimulant
pl_PL: Stymulant mięśniowy

en: Project lead
pl_PL: Lider projektu

en: Martin Gerhardy (mattn)
pl_PL: Martin Gerhardy (mattn/tlh2000)

en: Team members
pl_PL: Członkowie zespołu

en: Other contributors
pl_PL: Pozostali autorzy

en: Maciej Wierzbicki (Zenerka)
pl_PL: Maciej Wierzbicki (Zenerka/Voovoos)

en: Original team
pl_PL: Oryginalny zespół

en: Special thanks to
pl_PL: Specjalne podziękowania dla

en: id Software for the Quake 2 engine
pl_PL: id Software za silnik Quake 2

en: NineX for hosting us
pl_PL: NineX za hosting

en: To the community and everyone who supported us
pl_PL: Dla społeczności i każdego kto nas wspierał

en: INTRODUCTION
pl_PL: WPROWADZENIE

en: Left-click to continue. 'Esc' to exit
pl_PL: Kliknij lewy aby kontynuować. 'Esc' aby wyjść

en: Taman
pl_PL: Tamanin

en: Combat Bloodspider
pl_PL: Bojowy Bloodspider

en: Combat Hovernet
pl_PL: Bojowy Hovernet

en: Body
pl_PL: Ciało

en: Torso
pl_PL: Tułów

en: Legs
pl_PL: Nogi

en: Arms
pl_PL: Ręce

en: Head
pl_PL: Głowa

en: Use the [Shift] key to aim higher or lower at your target.
pl_PL: Użyj klawisza [Shift] aby przymierzyć w cel wyżej lub niżej.

en: Use [F5] key to quick save the game. Use [F9] key to quick load the game. Also, the game saves your state to the quick save before each mission.
pl_PL: Użyj [F5] dla szybkiego zapisu gry. Użyj [F9] by szybko wczytać grę. Ponadto gra zapisuje Twój postęp szybkim zapisem przed każdą misją.

en: Assemble and save different teams for multiplayer matches - 4 player teams, 8 player teams and so on. This way you can quickly load the right one for a fast match.
pl_PL: Skonfiguruj i zapisz różne drużny do gier wieloosobowych - drużyny ośmiu żołnierzy, czterech i tak dalej. Dzięki temu możesz w każdym momencie szybko dołączyć do gry nie tracąc czasu na przygotowanie drużyny.

en: With multiplayer teams, make sure your best soldiers are at the top of the team list. When the soldier limit is lower than the amount of soldiers in your team, the soldiers at the top of the list will be used for the game.
pl_PL: Upewnij się że w drużynie trybu wieloosobowego, Twoi najlepsi żołnierze są na początku listy. Kiedy limit żołnierzy jest niższy od wielkości twojej drużyny, do rozgrywki zostają włączeni żołnierze z początku listy.

en: Before you shoot, you may want to make sure that you will have enough Time Units (TUs) left to take cover.
pl_PL: Upewnij się nim strzelisz, czy masz wystarczająco duzo punktów ruchu (PR) aby potem ukryć się.

en: Choose which fire mode to use in reaction fire by ticking the button on the fire mode panel. Quick fire modes will react faster.
pl_PL: Wybierz który tryb ognia ma by użyty przy ogniu reakcyjnym, poprzez zaznaczenia guzika na panelu wyboru trybu ognia. Szybsze tryby ognia to przyspieszona reakcja.

en: Remember to give your soldiers a varying array of weapons; you never know when a certain weapon may come in handy.
pl_PL: Pamiętaj o wyposażeniu żołnierzy w różnorodny zestaw broni. Nigdy nie wiadomo, która z nich okaże się najbardziej przydatna.

en: Don't forget to equip your soldiers with enough ammo.
pl_PL: Nie zapomnij przydzielić żołnierzom wystarczającej ilości amunicji.

en: Don't forget to equip your soldiers with armour.
pl_PL: Nie zapomnij wyposażyć żołnierzy w pancerze.

en: Don't forget to equip your soldiers with smoke grenades and flashbangs to keep the enemy at bay.
pl_PL: Nie zapominaj wyposażyć twoich żołnierzy w granaty dymne i hukowe do osaczania wroga.

en: Soldiers can pull an item from their belt or holster very quickly, so equip grenades and other emergency items there.
pl_PL: Żołnierz jest w stanie wyjąć przedmiot z pasa lub kabury bardzo szybko, dlatego umieszczaj tam granaty i najprzydatniejsze przedmioty.

en: You can use a flashbang to deactivate your opponents' Reaction Fire mode or to take all of his remaining Time Units (TUs) from his next round.
pl_PL: Użycie granatu ogłuszającego uniemożliwi wrogowi odpowiedź ogniem reakcyjnym. Jeśli ogłuszenie się powiedzie, to żołnierz przeciwnika zostanie pozbawiony Punktów Ruchu (PR) w kolejnej rundzie.

en: To make a soldier face a certain direction (i.e. to turn him/her) place the cursor and press the right mouse button. This will cost you Time Units (TUs).
pl_PL: Aby obrócić żołnierza w określonym kierunku wskaż kierunek kursorem i kliknij prawym przyciskiem myszy. To kosztuje Punkty Ruchu (PR).

en: When a soldier is standing next to a door, you can open it by clicking on the soldier. Move the cursor over the soldier and a hand icon will appear.
pl_PL: Gdy żołnierz stoi naprzeciw drzwi, możesz je otworzyć klikając na niego. Ustaw kursor nad żołnierzem by pojawiła się ikona dłoni.

en: Be sure to hire as many scientists as you can. The better you know your enemy, the easier he is to defeat.
pl_PL: Staraj się zatrudniać jak najwięcej naukowców. Im szybciej poznasz swojego wroga, tym łatwiej będzie go pokonać.

en: Be sure to hire as many workers as you can. The faster your production lines, the sooner you can access better equipment and resupplies.
pl_PL: Produkujesz tym szybciej im więcej techników przydzielisz do zadania. Zatrudniaj jak najwięcej techników.

en: Visit us at ufoai.org or drop by our community channel, #ufoai on irc.libera.chat.
pl_PL: Odwiedź nas na ufoai.org lub na naszym kanale społecznościowym, #ufoai na irc.libera.chat.

en: You need an active Command Centre to launch interceptors.
pl_PL: Do wysłania pojazdów powietrznych potrzebujesz działającego Centrum Dowodzenia.

en: Never pass up an opportunity to capture a live alien, even one of a species you have already researched.
pl_PL: Nie rezygnuj z możliwości złapania żywego obcego - nawet jeżeli należy on do przebadanego już gatunku.

en: Watch your back! Your soldiers can only see enemies in an arc in front of them.
pl_PL: Pilnuj pleców! Podczas gry widzisz tylko zdarzenia w polu widzenia Twoich żołnierzy.

en: To store and disassemble UFOs you will need a workshop in your base and a UFO Yard. You can build a UFO Yard by accessing the installations button on the global view.
pl_PL: Aby gromadzić i demontować UFO będziesz potrzebować warsztatu w bazie i Hangaru UFO. Możesz zbudować Hangar UFO wybierając przycisk instalacji w widoku globalnym.

en: You can make soldiers crouch to better protect them from enemy fire. But remember that crouching and standing up cost Time Units (TUs), and moving while crouched costs more TUs than walking normally.
pl_PL: Możesz kazać żołnierzom kucnąć, aby stanowili trudniejszy cel dla przeciwnika. Pamiętaj jednak, że kucanie i wstawanie kosztuje Punkty Ruchu (PR).  Przemieszczanie się w kuckach kosztuje więcej niż chodzenie.

en: Have your soldiers crouch when they can. Crouching makes some weapons considerably more precise. It also makes your soldier a smaller target.
pl_PL: Każ twoim żołnierzom przykucnąć kiedy to jest możliwe. Kucanie sprawia że niektóra broń jest znacznie bardziej precyzyjna. Jak również czyni z twojego żołnierza mniejszy cel.

en: Building a hospital allows you to heal your soldiers faster for their next mission.
pl_PL: Budowa szpitala pozwala Ci szybciej wyleczyć żołnierzy przed kolejną misją.

en: Keep soldiers close so that they can support each other. A lone gunner is easily killed.
pl_PL: Trzymaj żołnierzy blisko, aby mogli wspierać się nawzajem. Samotny strzelec jest łatwiejszy do zabicia.

en: Life is precious, but some lives are more precious than others. Always keep a disposable soldier or two to handle very risky situations.
pl_PL: Życie jest cenne, lecz niektóre z nich jest cenniejsze od innych. Zawsze miej pod ręką słabszego żołnierza lub dwóch do wykożystania w bardziej ryzykownych sytuacjach.

en: You can increase a base's radar range by building an advanced radar facility. Remember that you have to research it first!
pl_PL: Możesz zwiększyć zasięg radaru swoich baz poprzez konstrukcję modułu Zaawansowanego Radaru. Pamiętaj jednak, że najpierw musisz ukończyć odpowiedni projekt badawczy!

en: The Grenade Launcher's Impact fire mode will explode when it reaches its target, useful for hitting enemies at the edge of the map or on a ledge.
pl_PL: Granatnik w trybie ognia uderzenie, kiedy pociski eksplodują gdy osiagną cel, jest przydatny na wrogów stojacych na krawędzi mapy lub występie.

en: When throwing grenades, try to avoid throwing straight along the grid. With a little bit of an angle, it's less likely to bounce back at you if your aim is a little off.
pl_PL: Przy rzucie granatem unikaj trajektorii prostopadłych do krawędzi mapy. Jeśli cel jest blisko to rzucając pod minimalnie innym kątem, minimalizujesz szanse odbicia się granatu w Twoją stronę.

en: Before throwing a grenade, look closely at the shape of the land. A slight slope will affect the direction that the grenade bounces.
pl_PL: Przed wykonaniem rzutu granatem przyjrzyj się ukształtowaniu terenu.  Nawet niewielkie nachylenie ma wpływ na kierunek odbicia się granatu.

en: Grenades don't bounce well on sand or dirt.
pl_PL: Granaty nie odbijają się zbyt dobrze od podłoża piaszczystego i podobnych.

en: You can create your own maps or customize your campaigns. Learn more at ufoai.org.
pl_PL: Możesz tworzyć własne mapy lub dostosowywać własne kampanie. Dowiedz się więcej na ufoai.org.

en: You can use [space] to cycle between all geoscape items.
pl_PL: Użyj spacji aby przełączać się między wszystkimi zdarzeniami w widoku planety.

en: Be sure to equip your interceptor with weapons before launching it.
pl_PL: Upewnij się, czy Twoje myśliwce są odpowiednio uzbrojone przed wydaniem rozkazu startu.

en: Some items will slow an aircraft down. Read the equipment specs closely when equipping your interceptors.
pl_PL: Niektóre podzespoły powodują utratę prędkości maszyn powietrznych. Zapoznaj się bliżej ze specyfikacją podczas wyposażania myśliwców.

en: Build an alien containment to be able to imprison live aliens.
pl_PL: Zbuduj Kwarantannę aby mieć możliwość przetrzymywania schwytanych obcych.

en: Spotted enemies: While on a ground mission you can press [Space] to cycle through all spotted enemies.
pl_PL: Widoczni wrogowie: Podczas misji możesz naciskać [Spację] aby przejrzeć pozycje wszystkich zauważonych wrogów.

en: You can use the right mouse button in the soldier equipment screen to equip or unequip weapons, ammo and armour. This won't work during a ground battle, when it costs TUs to pick up or drop an item.
pl_PL: Możesz użyć prawy przycisk myszy w wyposażeniu żołnierza, by założyć lub zdjąć uzbrojenie, amunicję i pancerz. To nie działa w misji taktycznej, gdzie czynności podniesienia lub upuszczenia przedmiotu wymagają PR.

en: Don't let too many civilians die during battles. If you don't keep the nations happy they could pull the plug on your program.
pl_PL: Nie pozwalaj zbyt wielu cywilom ginąć podczas bitew. Jeżeli nie utrzymasz narodów w szczęśliwości mogą odłączyć się od programu.

en: You should never kill civilians. Soldiers who kill civilians will not be promoted to high ranks.
pl_PL: Nigdy nie zabijaj cywili. Żołnierze którzy zabijają cywili nie dostaną promocji na wyższą rangę.

en: Consider launching interceptors to catch a faster UFO when it's close to your base to avoid a lengthy chase.
pl_PL: Pamiętaj by wysyłać myśliwce do schwytania szybkiego UFO kiedy jest ono jak najbliżej bazy, unikając długiego pościgu.

en: Consider stunning the civilians to keep them from running around. Aliens seem to ignore unconscious civilians.
pl_PL: Rozważ ogłuszanie cywili aby zapobiec ich przemieszczaniu. Wydaje się że obcy ignorują nieprzytomnych.

en: Don't forget to install missile launchers and missiles in your missile batteries.
pl_PL: Nie zapomnij zainstalować wyrzutni rakiet i załadować Twoje baterie rakietami.

en: To catch fast UFOs send interceptors in from several directions.
pl_PL: By szybko dopaść UFO wyślij myśliwce z kilku kierunków.

en: To quickly buy or sell items, hover over the arrows and roll your mousewheel.
pl_PL: By szybko kupić lub sprzedać przedmioty ustaw kursor na strzałce i obróć kółko myszy.

en: Beware of friendly fire! Lobbing a grenade among your own troops will do the aliens' work for them. The same can be said for bullets. Make sure you're not hitting your own troops behind your target.
pl_PL: Uważaj na własny ostrzał! Wrzucenie granatu pomiędzy własnych ludzi to jest to na co liczą obcy. To samo tyczy się pocisków. Upewnij się nie trafisz własnych oddziałów stojących za celem.

en: Remember to check your research and production queues often! A good arsenal is an active arsenal!
pl_PL: Pamietaj aby często sprawdzać swoje badania i kolejkę produkcji! Dobry arsenał to modernizowany arsenał!

en: The presence of live civilians probably means that there are no live aliens nearby. This can save time clearing a map.
pl_PL: Obecność żywych cywili oznacza prawdopodobnie że nie ma obcych w pobliżu. To może oszczędzić czas na przeszukiwanie mapy.

en: Watch the health of your soldiers; do not let them die. Experienced soldiers are more efficient in missions than new recruits.
pl_PL: Kontroluj poziom życia Twoich żołnierzy; nie pozwól im zginąć. Doświadczeni żołnierze są dużo bardziej efektywni od nowych rekrutów.

en: Remember, that researching a new weapon is just half of the effort. You also have to manufacture it. If you keep researching field equipment only, your workshops may not keep up with the work. Give Dr. Connor some lab time too
pl_PL: Pamiętaj, badania nad nowymi typami broni to tylko połowa sukcesu. Musisz je jeszcze wyprodukować. Jeśli badasz jedynie sprzęt wojenny, twoje warsztaty mogą nie nadążać z jego produkcją. Poświęć część czasu na badania które zaleca Ci Dr. Connor

en: Never risk your soldier's life just to capture an alien alive. There will be other occasions.
pl_PL: Nigdy nie ryzykuj życiem Twoich żołnierzy tylko po to by schwytać żywego Obcego. Będą inne okazje.

en: Wounded aliens are easier to stun. If an alien has been already attacked with a stun rod or electrolaser, lethal weapons may just knock it unconscious.
pl_PL: Łatwiej ogłuszyć rannych obcych. Również jeśli obcy był już zaatakowany Paralizatorem lub Elektrolaserem, wtedy zwykłe śmiecionośne bronie mogą go obezwładnić.

en: During attacks on your base, place a spare soldier in the Command Centre's video surveillance room. Your soldier will be able to use the security cameras around the base to locate enemies.
pl_PL: Podczas ataku na naszą bazę, rozmieść naszego żołnierza w Centrum Dowodzenia w pokoju monitoringu. Twój żołnierz będzie prowadził monitoring pomieszczeń bazy z wykorzystaniem kamer przemysłowych.

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Close this dialogue
pl_PL: Zamknij to okno

en: Speed
pl_PL: Szybkość

en: Accuracy
pl_PL: Celność

en: CQB
pl_PL: Walka wręcz

en: Assault
pl_PL: Szturm

en: Sniper
pl_PL: Snajperskie

en: Explosives
pl_PL: Mat. wybuchowe:

en: Health
pl_PL: Życie

en: Missions Performed:
pl_PL: Wykonanych misji:

en: Enemies Killed:
pl_PL: Zabitych wrogów:

en: Back
pl_PL: Powrót

en: Stop researching this project
pl_PL: Zatrzymaj projekt

en: Assign all free scientists on this project
pl_PL: Przydziel wszystkich naukowców do tego projektu

en: Assign less scientists on this project
pl_PL: Przydziel mniej naukowców do tego projektu

en: Assign more scientists on this project
pl_PL: Przydziel więcej naukowców do tego projektu

en: N/A
pl_PL: Brak

en: An artifact or prerequisite is missing for this topic
pl_PL: Artefakt lub w

en: Expand/Collapse
pl_PL: Rozwiń/Zwiń

en: Squad
pl_PL: Drużyna

en: DEFAULT
pl_PL: DOMYŚLNE

en: CUSTOM
pl_PL: WŁASNA

en: NEW
pl_PL: NOWA

en: LOAD
pl_PL: WCZYTAJ

en: SAVE
pl_PL: ZAPISZ

en: EQUIP
pl_PL: WYPOSAŻ

en: CREATE
pl_PL: STWÓRZ

en: Start Aircraft
pl_PL: Wystartuj

en: Call back
pl_PL: Odwołaj

en: Add/remove soldier to the team
pl_PL: Dodaj/usuń tego żołnierza

en: Rename aircraft
pl_PL: Zmień nazwę statku

en: Health:
pl_PL: Życie:

en: Team:
pl_PL: Drużyna:

en: Select this slot
pl_PL: Zaznacz slot

en: Available equipment:
pl_PL: Dostępny ekwipunek:

en: Weapons
pl_PL: Broń

en: Ammo
pl_PL: Amunicja

en: Armour
pl_PL: Pancerz

en: Items
pl_PL: Sprzęt

en: Equip this item
pl_PL: Dodaj

en: Remove this item
pl_PL: Usuń

en: Select this zone
pl_PL: Wybierz tą strefę

en: Current item in slot
pl_PL: Aktualnie w slocie

en: Ammo fitting this weapon
pl_PL: Załadowana amunicja

en: Soldiers
pl_PL: Żołnierze

en: Assign tanks
pl_PL: Czołgi

en: Assign soldiers
pl_PL: Przydział żołnierzy

en: Equip soldiers
pl_PL: Wyposaż żołnierzy

en: No soldiers assigned
pl_PL: Nie przypisano żadnych żołnierzy

en: Start autopsy
pl_PL: Rozpocznij sekcję zwłok

en: Kill all aliens in this base
pl_PL: Zlikwiduj wszystkich obcych w tej bazie

en: Autopsy
pl_PL: Autopsja

en: Costs
pl_PL: Koszt

en: Market
pl_PL: Sklep

en: Employees
pl_PL: Personel

en: Transfer
pl_PL: Przesyłka

en: Equip Defence Weapons
pl_PL: Wybierz Broń Defensywną

en: Information
pl_PL: Informacja

en: Missile Defences
pl_PL: Obrona Rakietowa

en: Laser Defences
pl_PL: Obrona laserowa

en: Weapon slots
pl_PL: Slot na broń

en: Add
pl_PL: Dodaj

en: Equip the selected slot with this weapon
pl_PL: Załaduj wskazaną broń do wybranego slotu

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Remove weapon from the selected slot
pl_PL: Usuń broń z zaznaczonego slotu

en: Stores
pl_PL: Magazyny

en: Selected Item
pl_PL: Wybrany przedmiot

en: Surface to Air defences
pl_PL: Powierzchnia na obronę przeciwlotniczą

en: Name:
pl_PL: Nazwa:

en: Targetted UFO:
pl_PL: Wybrane UFO:

en: Autofire
pl_PL: Ogień Automatyczny

en: Destroy
pl_PL: Usuń

en: Destroy installation
pl_PL: Usuń instalację

en: Close
pl_PL: Zamknij

en: BEGIN
pl_PL: ROZPOCZNIJ

en: BACK
pl_PL: POWRÓT

en: CONTINUE
pl_PL: kONTYNUUJ

en: Leave this menu and continue playing.
pl_PL: Opuść to menu i kontynuuj grę.

en: OPTIONS
pl_PL: OPCJE

en: EXIT
pl_PL: WYJDŹ

en: Click to continue
pl_PL: Kliknij aby kontynuować

en: You've lost the game
pl_PL: Przegrałeś grę

en: Rename your unit
pl_PL: Zmień nazwę jednostki

en: Remove all
pl_PL: Usuń wszystko

en: Primary
pl_PL: Podstawowe

en: Secondary
pl_PL: Dodatkowe

en: Heavy
pl_PL: Ciężkie

en: Misc
pl_PL: Różne

en: Open up messages
pl_PL: Otwórz wiadomości

en: CREDITS
pl_PL: KREDYTY

en: Organisation capital
pl_PL: Kapitał organizacji

en: Pause
pl_PL: Pauza

en: Time lapse: 5 seconds
pl_PL: Upływ czasu: 5 sekund

en: Time lapse: 5 minutes
pl_PL: Upływ czasu: 5 minut

en: Time lapse: 20 minutes
pl_PL: Upływ czasu: 20 minut

en: Time lapse: 1 hour
pl_PL: Upływ czasu: 1 godzina

en: Time lapse: 12 hours
pl_PL: Upływ czasu: 12 godzin

en: Time lapse: 1 day
pl_PL: Upływ czasu: 1 dzień

en: Time lapse: 5 days
pl_PL: Upływ czasu: 5 dni

en: Message settings
pl_PL: Ustawienia wiadomości

en: Change message and pause settings
pl_PL: Zmień ustawienia powiadomień i pauzy

en: Mailclient
pl_PL: Poczta

en: INBOX (with unread mails)
pl_PL: Odebrane (nowa poczta)

en: INBOX
pl_PL: Odebrane

en: Statistics
pl_PL: Statystyki

en: Organisation statistics
pl_PL: Statystyki organizacji

en: UFOpaedia
pl_PL: UFOpedia

en: Create installation
pl_PL: Zbuduj instalację

en: Highlight nation borders
pl_PL: Podświetl granice krajów

en: Show radar range
pl_PL: Pokazuj zasięg radarów

en: Show XVI map
pl_PL: Pokazuj mapę infekcji XVI

en: Center objects on the map
pl_PL: Wypośrodkuj obiekty na mapie

en: Go to Options
pl_PL: Opcje

en: Pilots
pl_PL: Piloci

en: Workers
pl_PL: Technicy

en: Scientists
pl_PL: Naukowcy

en: Employee is away
pl_PL: Tej osoby nie ma w bazie

en: Unhire - Right click to remove
pl_PL: Zwolnij - PPM aby usunąć

en: Hire - Right click to remove
pl_PL: Najmij - PPM aby usunąć

en: Occupation
pl_PL: Zatrudniono

en: Slightly wounded
pl_PL: Lekko ranny

en: Medium wounds
pl_PL: Ranny

en: Heavily wounded
pl_PL: Ciężko ranny

en: Healthy
pl_PL: Zdrowy

en: Headgear
pl_PL: Głowa

en: Toggle reaction fire.
pl_PL: Przełącza tryb ognia reakcyjnego.

en: Options
pl_PL: Opcje

en: Abort
pl_PL: Anuluj

en: Show rescue zone
pl_PL: Pokaż strefę ewakuacji

en: Target out of range
pl_PL: Cel poza zasięgiem

en: Target acquired
pl_PL: Cel namierzony

en: Please wait
pl_PL: Proszę czekać

en: Hide rescue zone
pl_PL: Ukryj strefę ewakuacji

en: Default
pl_PL: Domyślne

en: Reinit
pl_PL: Reaktywuj

en: Preview
pl_PL: Podgląd

en: Gen this level
pl_PL: Informacje o tym poziomie

en: Gen all levels
pl_PL: Informacje o wszystkich poziomach

en: Check to use this firemode for reaction fire
pl_PL: Zaznacz by użyć trybu ognia reakcyjnego

en: Shots:
pl_PL: Strzały:

en: Reload
pl_PL: Załaduj ponownie

en: No ammo
pl_PL: Bez amunicji

en: No more ammo
pl_PL: Zabrakło amunicji

en: Phone HUD
pl_PL: HUD Telefoniczny

en: Initial settings
pl_PL: Ustawienia początkowe

en: Volume Control
pl_PL: Głośność

en: Effects:
pl_PL: Efekty:

en: Music:
pl_PL: Muzyka:

en: Language
pl_PL: Język

en: You have to set the playername and hit the 'OK' button:
pl_PL: Należy ustawić nazwę gracza i kliknąć OK:

en: Save settings
pl_PL: Ustawienia zapisywanie

en: Missions
pl_PL: Misje

en: Aliens killed
pl_PL: Zabici obcy

en: Lobby
pl_PL: Hol

en: Disconnect
pl_PL: Rozłącz

en: Close menu and disconnect
pl_PL: Zamknij menu i rozłącz

en: Users
pl_PL: Użytkownicy

en: Close menu but stay connected
pl_PL: Zamknij menu bez rozłączania

en: Name is already in use
pl_PL: Nazwa już jest w użyciu

en: Your name is already in use or is invalid.
pl_PL: Nieprawidłowa nazwa, lub nazwa w użyciu.

en: Retry
pl_PL: Ponów

en: Retry with your changed name
pl_PL: Powtórz po zmianie nazwy

en: Not connected
pl_PL: Nie połączony

en: You are not connected to the lobby. Do you want to connect?
pl_PL: Nie jesteś połączony z Holem. Czy chcesz się połączyć?

en: Connect
pl_PL: Połącz

en: Connect to the lobby
pl_PL: Połącz z Holem

en: Chat
pl_PL: Czat

en: Party chat
pl_PL: Czat potyczki

en: Global lobby (IRC)
pl_PL: Czat globalny (IRC)

en: Invite others
pl_PL: Zaproś graczy

en: Invite players that are online in the lobby
pl_PL: Zaproś graczy online z Holu

en: Say:
pl_PL: Mów:

en: Team chat
pl_PL: Czat drużynowy

en: Continue
pl_PL: Kontynuuj

en: Try again
pl_PL: Ponów

en: Retry this mission
pl_PL: Ponów misję

en: Mark all messages read
pl_PL: Oznacz wszystkie jako przeczytane

en: Like us on facebook
pl_PL: Poleć nas na facebook

en: Follow us on twitter
pl_PL: Dołącz do nas na twiterze:

en: CAMPAIGN
pl_PL: KAMPANIA

en: SKIRMISH
pl_PL: POTYCZKA

en: MULTIPLAYER
pl_PL: WIELOOSOBOWA

en: TUTORIALS
pl_PL: SAMOUCZKI

en: DEVELOPERS
pl_PL: TWÓRCY

en: Lock current stock level
pl_PL: Zablokuj ilość na obecnym poziomie

en: Base
pl_PL: Baza

en: Hardness:
pl_PL: Mocne strony:

en: Bump:
pl_PL: Zrzut:

en: Amp:
pl_PL: Wys:

en: Stretch
pl_PL: Rozciągnięcie

en: Pulse
pl_PL: Puls

en: Scroll
pl_PL: Przewijanie

en: Rotate
pl_PL: Obracanie

en: Scale
pl_PL: Skaluj

en: enable or disable displaying a notification message
pl_PL: włącz lub wyłącz wyświetlanie powiadomień

en: enable or disable game stopping
pl_PL: włącz lub wyłącz zatrzymywanie gry

en: enable or disable playing sound
pl_PL: włącz lub wyłącz sygnał dźwiękowy

en: Pause/message settings
pl_PL: Ustawienia pauzy/wiadomości

en: Apply
pl_PL: Zastosuj

en: Apply changes
pl_PL: Zastosuj zmiany

en: Revert changes
pl_PL: Cofnij zmiany

en: Notify types:
pl_PL: Rodzaje powiadomień:

en: Enable or disable messages being displayed for all notification types.
    Left click enables all notifications, right click disables.
pl_PL: Włącz lub wyłącz wyświetlanie komunikatów dla wszystkich typów powiadomień.
    LPM włącza wszystkie powiadomienia, PPM wyłącza.

en: Enable or disable pause for all notification types
    Pause can't be enabled without notification
    Left click enables pause for all, right click disables.
pl_PL: Włącz lub wyłącz pauzę dla wszystkich typów powiadomień
    Pauza nie może być włączona bez powiadomień
    LPM włącza pauzę dla wszystkich, PPM wyłącza.

en: Enable or disable sounds being played for all notification types.
    Left click enables all sounds, right click disables.
pl_PL: Włącz lub wyłącz sygnały dzwiękowe dla wszystkich typów powiadomień.
    LPM włącza wszystkie sygnały dźwiękowe, PPM wyłącza.

en: Victory conditions:
pl_PL: Warunki zwycięstwa:

en: Start the match
pl_PL: Rozpocznij mecz

en: ABORT GAME
pl_PL: PRZERWIJ GRĘ

en: RESTART MISSION
pl_PL: ZRESTARTUJ MISJĘ

en: ABORT MISSION
pl_PL: PRZERWIJ GRĘ

en: Connect to this server
pl_PL: Połącz z serwerem

en: Delete this bookmark
pl_PL: Usuń ten wpis

en: Currently loaded
pl_PL: Załadowane

en: JOIN
pl_PL: DOŁĄCZ

en: TEAM
pl_PL: DRUŻYNA

en: Gametype:
pl_PL: Gra

en: Teamplay:
pl_PL: Gra drużynowa:

en: Allowed gametype:
pl_PL: Dozwolone typy gry:

en: Save the current team
pl_PL: Zapisz aktywną drużynę

en: Bookmarks
pl_PL: Ulubione

en: Hostname:
pl_PL: Nazwa hosta:

en: Make this server public:
pl_PL: Ten serwer będzie publiczny:

en: Server-Password:
pl_PL: Hasło serwera:

en: RCON-Password:
pl_PL: Hasło RCONa:

en: Enable morale states:
pl_PL: Morale włączone:

en: Alien rush:
pl_PL: Fala obcych:

en: Enemies respawn when killed.
pl_PL: Przeciwnik odradza się po śmierci.

en: Max. clients:
pl_PL: Maks. klientów:

en: Sets the max allowed clients to connect
pl_PL: Ustawia maks. liczbę klientów, którzy mogą się połączyć

en: Max. soldiers per team:
pl_PL: Maks. liczba żołnierzy na drużynę:

en: Sets the max allowed soldiers per team
pl_PL: Ustawia maks. liczbę żołnierzy na drużynę

en: Max. soldiers per player:
pl_PL: Maks. liczba żołnierzy gracza:

en: Sets the max allowed soldiers per player when in teamplay
pl_PL: Ustawia maks. liczbę żołnierzy gracza, gdy gra drużynowa

en: Max. human players per team:
pl_PL: Maks. liczba graczy-ludzi na drużynę:

en: Max. AI actors:
pl_PL: Maks. liczba postaci AI:

en: Max AI actors for teamplay mode
pl_PL: Maks. liczba postaci AI w grze drużynowej

en: Round time limit in seconds:
pl_PL: Limit długości rundy w sekundach:

en: Generate New Team
pl_PL: Wygeneruj nową drużynę

en: GENERATE
pl_PL: WYGENERUJ

en: REFRESH
pl_PL: ODŚWIERZ

en: Serverfilter:
pl_PL: Filtr:

en: CONNECT
pl_PL: POŁĄCZ

en: Connect to IP
pl_PL: Połącz z IP

en: Make sure that you've opened the TCP port 27910 in your firewall settings
pl_PL: Upewnij się, że masz otwarty port TCP 27910 w ustawieniach zapory internetowej

en: All
pl_PL: Wszystkie

en: Free
pl_PL: Wolne

en: Playing
pl_PL: Rozgrywane

en: Invalid
pl_PL: Niewłaściwy

en: Players connected
pl_PL: Gracze dołączeni

en: Team selection
pl_PL: Wybór drużyny

en: Team preference:
pl_PL: Preferencja drużyny:

en: Next free team
pl_PL: Następna wolna drużyna

en: Previous free team
pl_PL: Poprzednia wolna drużyna

en: Finish the teamselection and start the game
pl_PL: Wybierz drużynę i rozpocznij grę

en: Are you ready?
pl_PL: Jesteś gotowy?

en: Admin control
pl_PL: Kontrola Administratora

en: Round time limit:
pl_PL: Limit długości rundy w sekundach:

en: Force start
pl_PL: Rozpocznij

en: Launch the game before all teams are ready
pl_PL: Uruchom grę nawet jeśli nie wszystkie drużyny są dołączone lub gotowe

en: Remote Admin Control
pl_PL: Zdalna Kontrola Administratora

en: Userlist
pl_PL: Użytkownicy

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Team
pl_PL: Drużyna

en: Bookmark
pl_PL: Ulubione

en: Add server to bookmarks
pl_PL: Dodaj serwer do ulubionych

en: Leave Serverbrowser
pl_PL: Opuść wyszukiwarkę serwerów

en: Enter server password
pl_PL: Wpisz hasło serwera

en: Password:
pl_PL: Hasło:

en: Game invitation
pl_PL: Zaproszenia do gry

en: Server info
pl_PL: Informacja o serwerze

en: Show server information
pl_PL: Pokaż informacje o serwerze

en: Go into the lobby
pl_PL: Przejdz do Holu

en: You received a invitation to take part of a multiplayer game. Hit the connect button to connect to the server
pl_PL: Otrzymałeś zaproszenie do potyczki w grze wieloosobowej. Naciśnij przycisk "Połącz" w celu połączenia się z serwerem

en: GENERAL
pl_PL: OGÓLNE

en: VIDEO
pl_PL: GRAFIKA

en: SOUND
pl_PL: DŹWIĘK

en: KEYS
pl_PL: KLAWISZE

en: GAMEPLAY
pl_PL: ROZGRYWKA

en: DONE
pl_PL: OK

en: Language Settings
pl_PL: Ustawienia językowe

en: Increases speed of game menus
pl_PL: Zwiększa prędkość menu gry

en: Geoscape Options
pl_PL: Opcje Widoku Globu

en: View the geoscape as a 3D globe
pl_PL: Zmień widok globu na trójwymiarowy

en: Display FPS
pl_PL: Pokaż FPS

en: Others
pl_PL: Inne

en: View the game in fullscreen instead of windowed mode
pl_PL: Włącz pełny ekran

en: Brightness of sunlight on the geoscape
pl_PL: Jasność światła słonecznego w widoku globu

en: Default video configuration settings
pl_PL: Przywróć domyślne ustawienia grafiki

en: LOW
pl_PL: NISKIE

en: MEDIUM
pl_PL: ŚREDNIE

en: HIGH
pl_PL: WYSOKIE

en: Effects like light bloom and reflected light
pl_PL: Efekty tj. rozmycie i odbicia światła

en: Real-time lighting effects
pl_PL: Efekty oświetlenia czasu rzeczywistego

en: Max dynamic lights
pl_PL: Maksymalna ilość świateł dynamicznych

en: Environmental effects
pl_PL: Efekty środowiska

en: Lighting effect
pl_PL: Efekty oświetlenia

en: Texture animations, blending and other effects
pl_PL: Animacje tekstur mieszanie i inne efekty

en: Music volume
pl_PL: Głośność muzyki

en: Higher sample rates provide better audio quality
pl_PL: Większa wartość sampli zapewnia lepszą jakość audio

en: Never
pl_PL: Nigdy

en: Always
pl_PL: Zawsze

en: Stand when moving
pl_PL: Wstawanie podczas ruchu

en: None
pl_PL: Brak

en: Anisotropic filtering
pl_PL: Filtrowanie anizotropowe

en: Higher values will typically provide better results
pl_PL: Wyższe wartości zwykle zapewniają lepsze rezultaty

en: GLOBAL
pl_PL: GLOBALNE

en: BATTLESCAPE
pl_PL: POLE BITWY

en: Assemble Team
pl_PL: Przydział Drużyny

en: Equip
pl_PL: Ekwipunek

en: Base is under attack
pl_PL: Baza jest atakowana

en: Kill aliens in container
pl_PL: Zlikwiduj obcych w kwarantannie

en: Not implemented
pl_PL: Nie wprowadzony

en: Lift aircraft
pl_PL: Wystartuj

en: Disable Power Plant
pl_PL: Wyłącz elektrownie

en: Assemble defend team
pl_PL: Przygotuj drużynę obrońców

en: Enter
pl_PL: Wkrocz

en: Enter the battlefield
pl_PL: Wkrocz na pole bitwy

en: Assemble a team first
pl_PL: Najpierw przydziel drużynę

en: Capacity Exceeded
pl_PL: Pojemność wyczerpana

en: There is no more room for goods/personel at this base. Free up some space.
pl_PL: Brak wolnej przestrzeni dla towarów/personelu. Uzyskaj trochę wolnego miejsca

en: Base:
pl_PL: Baza:

en: Capacity
pl_PL: Pojemność

en: free
pl_PL: Wolny

en: all
pl_PL: wszystkie

en: Go to base
pl_PL: Wraca do bazy

en: EXIT CAMPAIGN CONFIRMATION
pl_PL: POTWIERDZENIE OPUSZCZENIA KAMPANII

en: You will lose all your campaign progress.
pl_PL: Utracisz cały swój postęp w kampanii.

en: QUIT
pl_PL: WYJŚCIE

en: Select item
pl_PL: Wybierz

en: Type:
pl_PL: Typ:

en: Installation
pl_PL: Instalacja

en: UFO Sighting
pl_PL: Obserwowane UFO

en: New installation
pl_PL: Nowa instalacja

en: Type
pl_PL: Typ

en: Build Time
pl_PL: Czas budowy

en: Cost
pl_PL: Koszt

en: New base
pl_PL: Nowa baza

en: Rename your base
pl_PL: Zmień nazwę bazy

en: Cost:
pl_PL: Koszt:

en: Build
pl_PL: Zbuduj

en: Build the base
pl_PL: Zbuduj bazę

en: Installation Status
pl_PL: Status instalacji

en: Manage
pl_PL: Zarządzaj

en: Manage installation
pl_PL: Zarządzaj instalacją

en: Anti-UFO defence
pl_PL: Obrona Anty-UFO

en: Aircraft interception
pl_PL: Przechwycenie statku powietrznego

en: SAM defence
pl_PL: Bateria obronna

en: Aircraft:
pl_PL: Statek:

en: Surface-to-air missile site:
pl_PL: Stanowisko wyrzutni ziemia-powietrze:

en: Ready
pl_PL: Gotowy

en: Mission:
pl_PL: Misja:

en: Aircraft reached desired location - what to do?
pl_PL: Statek powietrzny dotarł do celu - jakie są kolejne rozkazy?

en: Auto mission
pl_PL: Automisja

en: Automatically finish mission
pl_PL: Wykonaj misję automatycznie

en: This kind of mission cannot be done automatically
pl_PL: Ten rodzaj misji nie moze być zakończony automatycznie

en: Select aircraft
pl_PL: Wybierz statek powietrzny

en: ETA:
pl_PL: Czas do celu:

en: Time to build:
pl_PL: Czas budowy:

en: Reload campaign
pl_PL: Załaduj ponownie kampanie

en: Are you sure that you really want to reload the last automatically saved campaign state?
pl_PL: Czy na pewno chcesz załadować ostatni automatyczny zapi stanu kampanii?

en: Load
pl_PL: Wczytaj

en: From:
pl_PL: Od:

en: To:
pl_PL: Do:

en: Actual transfers
pl_PL: Bierząca przesyłka

en: Craft items
pl_PL: Sprzęt lotniczy

en: UGV items
pl_PL: Wyposażenie BPN

en: Other
pl_PL: Inne

en: Disassembly
pl_PL: Demontaż

en: Change the production amount
pl_PL: Zmień rozmiar produkcji

en: Start this production
pl_PL: Rozpocznij produkcję

en: Stop production
pl_PL: Zatrzymaj produkcję

en: Increase priority
pl_PL: Zwiększ priorytet

en: Decrease priority
pl_PL: Zmniejsz priorytet

en: Requirements
pl_PL: Wymagania

en: Topics
pl_PL: Tematy

en: FIRE
pl_PL: ZWOLNIJ

en: HIRE
pl_PL: ZATRUDNIJ

en: BUILD LAB
pl_PL: ZBUDUJ LABORATORIUM

en: MAP
pl_PL: MAPA

en: SQUAD
pl_PL: DRUŻYNA

en: Funding
pl_PL: Budżet

en: Month (Relative to current)
pl_PL: Miesiąc (względem aktualnego)

en: Nation
pl_PL: Kraj

en: Node editor
pl_PL: Edytor wezłów

en: Capture a node
pl_PL: Wychwyć jakiś węzeł

en: Select parent node
pl_PL: Wybierz nadrzędny węzeł

en: Select first child node
pl_PL: Wybierz pierwszy potomny węzeł

en: Select next node
pl_PL: Wybierz następny węzeł

en: Extract window
pl_PL: Rozszerz okno

en: Current window:
pl_PL: Aktywne okno:

en: Current node:
pl_PL: Aktywny węzeł

en: Done
pl_PL: Zrobione

en: Save your team
pl_PL: Zapisz drużynę

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Generate a team
pl_PL: Stwórz drużynę

en: Generate Team
pl_PL: Stwórz  drużynę

en: Generate a new team with the selected race
pl_PL: Stwórz nową drużynę z wybraną rasą

en: Tip of the day
pl_PL: Porada dnia

en: Show tip of the day
pl_PL: Pokazuj porady

en: Next
pl_PL: Następna

en: Next tip
pl_PL: Następna porada

en: Close window
pl_PL: Zamknij okno

en: Add/Remove item to transfer cargo, hold SHIFT for speed increase.
pl_PL: Dodaj/Usuń przedmioty do przesłania, przytrzymaj SHIFT dla przyśpieszenia.

en: Aliens
pl_PL: Obcy

en: From
pl_PL: Od

en: To
pl_PL: Do

en: Cargo
pl_PL: Ładunek

en: Amount
pl_PL: Ilość

en: Destination base
pl_PL: Baza docelowa

en: Building
pl_PL: Budynek

en: all space
pl_PL: cała przestrzeń

en: Capacity overload
pl_PL: Przeładowano

en: Start the transfer
pl_PL: Rozpocznij przesyłanie

en: List
pl_PL: Lista

en: List active transfers
pl_PL: Lista bierzących przesyłek

en: Clear
pl_PL: Wyczyść

en: Clear cargo
pl_PL: Wyczyść ładunek

en: Pre-Research Report
pl_PL: Wstępny Raport Badawczy

en: Description
pl_PL: Opis

en: The Big Picture
pl_PL: Duży Obraz

en: Requirement(s):
pl_PL: Wymaga:

en: With:
pl_PL: Z:

en: Firemode:
pl_PL: Tryb użycia:

en: Previous firemode
pl_PL: Poprzedni tryb użycia

en: Next firemode
pl_PL: Następny tryb użycia

en: Sell
pl_PL: Sprzedaj

en: Price
pl_PL: Cena

en: Sell UFO
pl_PL: Sprzedaj UFO

en: Store UFO
pl_PL: Składuj UFO

en: UFO recovery
pl_PL: Odzyskano UFO

en: UFO Yards
pl_PL: Hangar UFO

en: Rename Installation
pl_PL: Zmień nazwę instalacji

en: Location:
pl_PL: Lokalizacja:

en: Capacity:
pl_PL: Pojemność:

en: Free Space:
pl_PL: Wolna Przestrzeń:

en: Confirm destroying
pl_PL: Potwierdź zniszczenie

en: Condition:
pl_PL: Kondycja:

en: Transfer UFO
pl_PL: Przesyłka UFO

en: Destroy UFO
pl_PL: Zniszcz UFO

en: disassembling
pl_PL: Demontaż

en: stored
pl_PL: zmagazynowane

en: unknown
pl_PL: Brak informacji

en: Medikit
pl_PL: Apteczka

en: First Aid
pl_PL: Opatrunek

en: Stimulants
pl_PL: Pobudzające

en: Antipsychotics
pl_PL: Uspokajające

en: IR Goggles
pl_PL: Termowizor

en: Scan
pl_PL: Skanuj

en: Throw
pl_PL: Rzuć

en: Frag Grenade
pl_PL: Granat Odłamkowy

en: Lob
pl_PL: Rzuć

en: Roll
pl_PL: Potocz

en: Flashbang
pl_PL: Granat Ogłuszający

en: Smoke Grenade
pl_PL: Granat Dymny

en: Gas Grenade
pl_PL: Granat Gazowy

en: Alien Gas Grenade
pl_PL: Granat gazowy obcych

en: Incendiary grenade
pl_PL: Granat Zapalający

en: Plasma Grenade
pl_PL: Granat Plazmowy

en: Bomb
pl_PL: Bomba

en: Needler Gun Magazine
pl_PL: Magazynek Igłowca

en: Short Burst
pl_PL: Krótka Seria

en: Cannonade
pl_PL: Kanonada

en: Needle Stream
pl_PL: Lawina Igieł

en: Assault Rifle
pl_PL: Karabin Szturmowy

en: Assault Rifle Magazine
pl_PL: Mag. do kar. szturmowego

en: Snap Shot
pl_PL: Z biodra

en: 3-Round Burst
pl_PL: Seria 3 pocisków

en: Full-Auto
pl_PL: Automatyczny

en: Aimed Shot
pl_PL: Celowany

en: Machine Gun
pl_PL: Karabin maszynowy

en: Machine Gun Magazine
pl_PL: Mag. do kar. maszynowego

en: 5-Shot Burst
pl_PL: Seria 5 strzałów

en: Full-Auto Sweep
pl_PL: Automatyczny (Łuk)

en: Sniper Rifle
pl_PL: Karabin snajperski

en: Sniper Rifle Magazine
pl_PL: Mag. do kar. snajperskiego

en: Coilgun Clip
pl_PL: Magazynek karabinu Gaussa

en: 7.62mm Pistol
pl_PL: Pistolet kal. 7.62 mm

en: 7.62mm Pistol Magazine
pl_PL: Mag. do pis. kal. 7.62 mm

en: Machine Pistol
pl_PL: Pistolet samoczynny kal. 4.2 mm

en: 4.2mm MP Magazine
pl_PL: Mag. do PS kal. 4.2 mm

en: Submachine Gun
pl_PL: Pistolet maszynowy

en: SMG Magazine
pl_PL: Mag. do pis. maszynowego

en: 5-Round Burst
pl_PL: Seria 5 pocisków

en: Riot Shotgun
pl_PL: Krótka Strzelba

en: Saboted Slugs
pl_PL: Pociski podkalibrowe

en: Micro Shotgun
pl_PL: Ministrzelba

en: Flechette Shells
pl_PL: Fleszetki

en: Flamethrower
pl_PL: Miotacz ognia

en: C90 Canister
pl_PL: Zbiornik C90

en: Candlelight
pl_PL: Mały płomień

en: Inferno
pl_PL: Morze Ognia

en: Inferno Sweep
pl_PL: Morze Ognia (Łuk)

en: Rocket Launcher
pl_PL: Ręczna Wyrzutnia Rakiet

en: HE Rocket
pl_PL: Rakieta Burząca

en: IC Rocket
pl_PL: Rakieta Zapalająca

en: Hybrid Rocket
pl_PL: Rakieta Hybrydowa

en: Grenade Launcher
pl_PL: Granatnik Ręczny

en: 25mm HIT Grenades
pl_PL: Granaty Odłamkowe kal. 25 mm

en: Snap Shot (Impact)
pl_PL: Z biodra (Uderzenie)

en: Aimed Shot (Impact)
pl_PL: Celowany (Uderzenie)

en: Snap Shot (Timer)
pl_PL: Z biodra (Opóźniony)

en: Aimed Shot (Timer)
pl_PL: Celowany (Opóźniony)

en: 25mm IC Grenades
pl_PL: Granaty Zapalające kal. 25 mm

en: 25mm Flechette Grenades
pl_PL: Granaty Fleszetkowe kal. 25 mm

en: 25mm PB Grenades
pl_PL: Granaty Plazmowe kal. 25 mm

en: Laser Pistol
pl_PL: Pistolet laserowy

en: Laser Rifle
pl_PL: Karabin laserowy

en: Heavy Laser
pl_PL: Ciężki laser

en: D-F Cartridge
pl_PL: Pakiet FD

en: Wave Fire
pl_PL: Seria strzałów

en: Pulsed Fire
pl_PL: Ogień impulsowy

en: Electro Laser
pl_PL: Elektrolaser

en: D-F Cartridge Stun
pl_PL: Pakiet FD Ogłuszający

en: Stun Shot
pl_PL: Strzał Ogłuszający

en: Combat Knife
pl_PL: Nóż bojowy

en: Monomolecular Knife
pl_PL: Nóż monomolekularny

en: Stun Rod
pl_PL: Paralizator

en: Stun Charge
pl_PL: Ogłusz

en: Double Charge
pl_PL: Podwójny Ładunek

en: Bludgeon
pl_PL: Cios Pałką

en: Kerrblade
pl_PL: Kerrnóż

en: Slash
pl_PL: Z zamachem

en: Plasma Blade
pl_PL: Żagiew plazmowa

en: Lock
pl_PL: Odpal

en: Minigun
pl_PL: Ciężki karabin maszynowy

en: Minigun Magazine
pl_PL: Mag. do CKM

en: Shotgun
pl_PL: Strzelba

en: Single Barrel
pl_PL: Jeden Cel

en: Double Barrel
pl_PL: Podwójny Cel

en: VHS Assault Rifle
pl_PL: Karabin Szturmowy VHS

en: XAW95 Magazine
pl_PL: Magazynek do XAW95

en: 10-Round Burst
pl_PL: Seria 10 pocisków

en: Particle Beam Pistol
pl_PL: Pistolet cząsteczkowy

en: Pistol Particle Accelerator
pl_PL: Ładunek do p. cząst.

en: Particle Beam Rifle
pl_PL: Karabin cząsteczkowy

en: Rifle Particle Accelerator
pl_PL: Ładunek do kar. cząst.

en: Particle Beam Cannon
pl_PL: Ręczne działo cząsteczkowe

en: Cannon Particle Accelerator
pl_PL: Ładunek do dz. cząst.

en: 4-Round Burst
pl_PL: Seria 4 pocisków

en: Unrestricted Blast
pl_PL: Niekontrolowana Moc

en: Plasma Pistol
pl_PL: Pistolet plazmowy

en: Plasma Pistol Charger
pl_PL: Ładunek do p. plazm.

en: Plasma Rifle
pl_PL: Karabin plazmowy

en: Plasma Rifle Charger
pl_PL: Ładunek do kar. plazm.

en: Plasma Blaster
pl_PL: Ręczne działo plazmowe

en: Plasma Blaster Charge
pl_PL: Ładunek do dz. plazm.

en: Ball
pl_PL: Impulsy

en: Assault Rifle EP Magazine
pl_PL: Mag. EP kar. szturmowego

en: Machine Gun EP Magazine
pl_PL: Mag. EP kar. maszynowego

en: Sniper Rifle EP Magazine
pl_PL: Mag. EP kar. snajperskiego

en: ugv_ares_w
pl_PL: Ares W

en: ugv_phoenix
pl_PL: Phoenix

en: Chaingun
pl_PL: Szybkostrzelne Działko

en: Chaingun Belt
pl_PL: Amunicja do Szybk. Działka

en: 25-Round Burst
pl_PL: Seria 25 pocisków

en: Autocannon Module
pl_PL: Moduł Działka Automatycznego

en: It is not your turn!
pl_PL: To nie jest Twoja tura!

en: You cannot reload this unknown item.
pl_PL: Nie możesz przeładować ten nieznany przedmiot.

en: This soldier can not carry anything else.
pl_PL: Ten żołnierz nie może nieść nic więcej.

en: Warning
pl_PL: Uwaga

en: Unknown alien race
pl_PL: Nieznana rasa obcych

en: Toggle to next living actor
pl_PL: Przełącza na następną żywą postać

en: Toggle to previous living actor
pl_PL: Przełącza na poprzednią żywą postać

en: Select an actor from list
pl_PL: Wybierz postać z listy.

en: Update an actor
pl_PL: Uaktualnij postać

en: Toggle stand/crouch.
pl_PL: Przełącza przyklęknij/powstań

en: Toggle the headgear
pl_PL: Zmień wyp. nagłowne

en: Use
pl_PL: Użyj

en: Confirm the current action
pl_PL: Potwierdź bieżącą akcję

en: Toggle to the next alien in sight of the selected actor.
pl_PL: Pokaż następnego obcego w zasięgu wzroku postaci.

en: Toggle camera to the next visible alien.
pl_PL: Przełącza widok na następnego obcego.

en: Toggle camera to the previous visible alien.
pl_PL: Przełącza widok na poprzedniego obcego

en: Crouch walk
pl_PL: Skradanie się

en: Autostand
pl_PL: Automatyczne Wstawanie

en: Walk
pl_PL: Przejście

en: %s
    HP: %i/%i TU: %i
    %s
pl_PL: %s
    PŻ: %i/%i PR: %i
    %s

en: [0 TU] No reservation
pl_PL: [0 PR] Brak rezerwacji

en: [%i TU] %s
pl_PL: [%i PR] %s

en: Reserve TUs for firing/using.
pl_PL: Zarezerwuj PR na strzelanie/akcje.

en: Shot Reservation
pl_PL: Rezerwuj na strzał

en: Remaining TUs: %i
pl_PL: Pozostało PR: %i

en: No remaining TUs left after shot.
pl_PL: Brak PR po strzale.

en: No weapon.
pl_PL: Bez broni.

en: Weapon cannot be reloaded.
pl_PL: Broń nie może zostać przeładowana.

en: No reload possible, already fully loaded.
pl_PL: Nie można przeładować, broń w pełni załadowana.

en: Not enough TUs for reloading weapon.
pl_PL: Zbyt mało PR na przeładowanie.

en: No reload possible, you don't have backup ammo.
pl_PL: Przeładowanie niemożliwe, nie masz zapasowej amunicji.

en: Not enough TUs for standing up.
pl_PL: Zbyt mało PR na powstanie.

en: Stand up (%i TU)
pl_PL: Powstań (%i PR)

en: Not enough TUs for crouching.
pl_PL: Zbyt mało PR na kucnięcie.

en: Crouch (%i TU)
pl_PL: Kucnij (%i PR)

en: %i TUs reserved for crouching/standing up.
    Click to clear.
pl_PL: %i PR zarezerwowane na kucnięcie/powstanie.
    Kliknij aby usunąć.

en: Reserve %i TUs for crouching/standing up.
pl_PL: Zarezerwuj %i PR na kucanie/powstanie.

en: Not enough TUs left to reserve for crouching/standing up.
pl_PL: Zbyt mało PR do zarezerwowania na kucanie/powstanie.

en: %i TUs reserved for shooting.
    Click to change.
    Right-Click to clear.
pl_PL: %i PR zarezerwowane na strzelanie.
    LPM aby zmienić.
    RPM aby usunąć.

en: Reserve TUs for shooting.
pl_PL: Zarezerwuj PR na strzelanie.

en: Reserving TUs for shooting not possible.
pl_PL: Zarezerwowanie PR na strzelanie jest niemożliwe.

en: Reload weapon (%i TU).
pl_PL: Przeładuj broń (%i PR).

en: You cannot use this unknown item.
    You need to research it first.
pl_PL: Nie możesz używać tego nieznanego przedmiotu.
    Musisz najpierw odkryć jego działanie.

en: %s
    (empty)
pl_PL: %s
    (pusty)

en: Morale  %i | Reserved TUs: %i
pl_PL: Morale  %i | Zarezerwowane PR: %i

en: Morale  %i | Reserved TUs: %i
    %s %i (%i|%i TUs left)
pl_PL: Morale  %i | Zarezerwowane PR: %i
    %s %i (%i|%i PR pozostało)

en: Morale  %i
    %s %i (%i TUs left)
pl_PL: Morale  %i
    %s %i (pozostało %i PR)

en: Time Units
    - Available: %i (of %i)
    - Reserved:  %i
    - Remaining: %i
pl_PL: Punkty Ruchu
    - Dostępne: %i (z %i)
    - Zarezerwowane:  %i
    - Pozostało: %i

en: - HP loss per turn: %i
pl_PL: -utrata zdrowia na turę: %i

en: This soldier no longer has enough TUs to use the following items:
pl_PL: Ten rzołnierz nie posiada już wystarczająco PR aby użyć:

en: TU:
pl_PL: PR:

en: Currently panics!
pl_PL: Panikuje!

en: Can't perform action - no item in hand!
pl_PL: Nie można wykonać - brak przedmiotu w dłoni!

en: Can't perform action - no ammo!
pl_PL: Nie można wykonać - brak amunicji!

en: Can't perform action - weapon cannot be fired one handed!
pl_PL: Nie można wykonać - broń nie może być używana jedną ręką!

en: Can't perform action - not enough TUs!
pl_PL: Nie można wykonać - za mało PR!

en: Reserved %i TUs for crouching/standing up.
pl_PL: Zarezerwuj %i PR na kucanie/powstanie.

en: Reaction fire enabled.
pl_PL: Ogień reakcyjny załączono.

en: Reaction fire disabled.
pl_PL: Ogień reakcyjny wyłączono.

en: Can't perform action - this item is not reloadable!
pl_PL: Nie można wykonać - nie da się przeładować ten przedmiot!

en: Left hand weapon reloaded.
pl_PL: Przeładowano broń w lewej ręce.

en: Right hand weapon reloaded.
pl_PL: Przeładowano broń w prawej ręce.

en: Set selected actor to move mode (it cancels the fire mode).
pl_PL: Przełącz wybraną postać w tryb ruchu (anuluje tryb ognia).

en: Reload the weapon in the soldiers left hand.
pl_PL: Przeładuj broń w lewej ręce żołnierza.

en: Reload the weapon in the soldiers right hand.
pl_PL: Przeładuj broń w prawej ręce żołnierza.

en: Toggle reservation for crouching.
pl_PL: Przełącza rezerwację PR na kucanie.

en: Start aiming the weapon.
pl_PL: Rozpoczyna celowanie bronią.

en: Execute an action.
pl_PL: Wykonanie zadania.

en: End current turn.
pl_PL: Zakończ bieżącą rundę.

en: Enemy spotted: %s!
pl_PL: Zauważono wroga: %s!

en: Unknown enemy spotted!
pl_PL: Zauważono nieznanego wroga!

en: Civilian spotted.
pl_PL: Zauważono cywila.

en: %s lost a soldier
pl_PL: %s stracił żołnierza

en: %s was stunned
pl_PL: %s został ogłuszony

en: %s has died
pl_PL: %s zmarł

en: %s was killed
pl_PL: %s został zabity

en: A civilian was stunned.
pl_PL: Ogłuszono cywila.

en: A civilian has died.
pl_PL: Cywil zmarł.

en: A civilian was killed.
pl_PL: Zabito cywila.

en: An alien was stunned.
pl_PL: Ogłuszono obcego.

en: An alien has died.
pl_PL: Obcy zmarł.

en: An alien was killed.
pl_PL: Zabito obcego.

en: A soldier was stunned.
pl_PL: Ogłuszono żołnierza.

en: A soldier has died.
pl_PL: Żołnierz zmarł.

en: A soldier was killed.
pl_PL: Zabito żołnierza.

en: A member of team %i was stunned.
pl_PL: Ogłuszono członka drużyny %i.

en: A member of team %i has died.
pl_PL: Zmarł członek drużyny %i.

en: A member of team %i was killed.
pl_PL: Zabito członka drużyny %i.

en: %s was revitalised
pl_PL: %s został uleczony

en: A civilian was revitalised.
pl_PL: Uleczono cywila.

en: An alien was revitalised.
pl_PL: Uleczono obcego.

en: A soldier was revitalised.
pl_PL: Uleczono żołnierza.

en: A member of team %i was revitalised.
pl_PL: Uleczono członka drużyny %i.

en: %s panics!
pl_PL: %s panikuje!

en: %s is consumed by mad rage!
pl_PL: %s jest wściekły!

en: %s is on a rampage!
pl_PL: %s wpadł w szał!

en: %s is currently shaken.
pl_PL: %s jest w szoku.

en: %s has been wounded
pl_PL: %s został ranny

en: Your round started!
pl_PL: Rozpoczęła się Twoja runda!

en: ON RED ALERT
pl_PL: ALARM CZERWONY

en: Nothing - should not be displayed
pl_PL: Nic - nie mozna wyświetlić

en: refuelling
pl_PL: tankowanie

en: idle
pl_PL: w gotowości

en: in transit
pl_PL: w powietrzu

en: enroute to mission
pl_PL: w drodze na misję

en: pursuing a UFO
pl_PL: ściga UFO

en: ready to drop soldiers
pl_PL: gotów do wysadzenia żołnierzy

en: intercepting a UFO
pl_PL: w trakcie przechwytywania

en: enroute to new home base
pl_PL: w drodze do innej bazy

en: returning to base
pl_PL: wraca do bazy

en: A new %s is ready in %s
pl_PL: Nowy %s jest gotowy w %s

en: Notice
pl_PL: Info

en: No operational hangars at that base.
pl_PL: Brak sprawnych hangarów w tej bazie.

en: No free hangars at that base.
pl_PL: Brak wolnych hangarów w tej bazie.

en: Insufficient free crew quarter space at that base.
pl_PL: Brak miejsca w Kwaterach w tej bazie.

en: Insufficient storage space at that base.
pl_PL: Brak miejsca w Magazynie w tej bazie.

en: That base is beyond this aircraft's range.
pl_PL: Baza jest poza zasięgiem statku powietrznego.

en: Craft %s has returned to %s.
pl_PL: Statek powietrzny %s powrócił do %s.

en: Craft %s couldn't be completely refueled at %s. Not enough antimatter.
pl_PL: Statek powietrzny %s nie może być w pełni zatankowany w %s. Zabrakło antymaterii.

en: Craft %s has refueled at %s.
pl_PL: Statek powietrzny %s został zatankowany w %s

en: Craft %s is low on fuel and must return to base.
pl_PL: %s, ma mało paliwa i wraca do bazy.

en: Assign one or more soldiers to this aircraft first.
pl_PL: Najpierw przydziel żołnierzy do tego statku powietrznego.

en: Insufficient fuel.
pl_PL: Zbyt mało paliwa.

en: Craft %s has not enough fuel to intercept UFO: fly back to %s.
pl_PL: Statek powietrzny %s nie ma wystaczającej ilości paliwa do przechwycenia UFO: powraca do %s.

en: No operational Command Centre in this base.
    
    Aircraft can not start.
pl_PL: Brak działającego Centrum Dowodzenia w tej bazie.
    
    Statek powietrzny nie może wystartować.

en: There is no pilot assigned to this aircraft.
    
    Aircraft can not start.
pl_PL: Statek powietrzny nie posiada przydzielonego pilota.
    
    Nie można wystartować.

en: Aircraft started
pl_PL: Statek powietrzny wystartował

en: Speed:	%i km/h
pl_PL: Prędkość:	%i km/h

en: Fuel:	%i/%i
pl_PL: Paliwo:	%i/%i

en: Operational range:	%i km
pl_PL: Zasięg:	%i km

en: Weapons:	%i of %i
pl_PL: Uzbrojenie:	%i z %i

en: Armour:	%i of 1
pl_PL: Pancerz:	%i z 1

en: Electronics:	%i of %i
pl_PL: Elektronika:	%i z %i

en: %i of %i
pl_PL: %i z %i

en: Mission
pl_PL: Misja

en: A UFO is shooting at %s
pl_PL: UFO strzela do %s

en: Our aircraft has no more ammo left - returning to home base now.
pl_PL: Statek powietrzny nie ma już amunicji  - powraca do bazy.

en: Interception
pl_PL: Przechwycenie

en: UFO interception successful -- UFO lost to sea.
pl_PL: UFO zestrzelone, wrak ginie w morzu.

en: Pilot ejected from craft
pl_PL: Pilot katapultował się

en: Pilot killed in action
pl_PL: Pilot zabity w akcji

en: You can't hold live aliens yet. Aliens died.
pl_PL: Obcy zmarli. Jeszcze nie możemy trzymać ich żywych.

en: You've captured new aliens.
pl_PL: Pojmałeś nowych obcych.

en: Awaiting autopsy
pl_PL: Oczekuje autopsji

en: Researched
pl_PL: Badania

en: You've won the battle
pl_PL: Potyczka wygrana.

en: You've defeated the enemy, but did poorly, and many civilians were killed
pl_PL: Pokonałeś wroga, lecz bardzo nieudolnie, wielu cywili zostało zabitych.

en: You've lost the battle
pl_PL: Potyczka przegrana.

en: Collected alien bodies
pl_PL: Zdobyto ciała obcych

en: Construction of %s building finished in %s.
pl_PL: Zakończono budowanie %s w %s.

en: Building finished
pl_PL: Budowa zakończona

en: By selling %s you gathered %i credits.
pl_PL: Ze sprzedaży %s uzyskano %i kredytów.

en: %i collected item | %i collected items
pl_PL[0]: %i zebranej rzeczy
pl_PL[1]: %i zebranych rzeczy
pl_PL[2]: %i zebranych rzeczy

en: %s has been destroyed by an antimatter storage breach.
pl_PL: Baza %s została zniszczona z powodu eksplozji na skutek wycieku antymaterii.

en: Base #%i
pl_PL: Baza #%i

en: You've reached the base limit.
pl_PL: Osiągnąłeś limit bazy.

en: A new base has been built: %s (nation: %s)
pl_PL: Zbudowano nową bazę: %s (kraj: %s).

en: A new base has been built: %s
pl_PL: Zbudowano nową bazę: %s

en: Base built
pl_PL: Zbudowano bazę.

en: Not enough credits to set up a new base.
pl_PL: Brak kredytów do utworzenia nowej bazy.

en: Aircraft management and crew equipment
pl_PL: Samoloty i wyposażenie żołnierzy

en: Buy or produce at least one aircraft first.
pl_PL: Najpierw kup lub wyprodukuj chociaż jeden statek powietrzny.

en: Buy/Sell equipment, aircraft and UGV
pl_PL: Kup/sprzedaj wyposażenie, samoloty lub BPN

en: Transfer equipment, vehicles, aliens and employees to other bases
pl_PL: Transfer wyposażenia, pojazdów, obcych i personelu do innej bazy

en: Build at least a second base to transfer equipment or personnel
pl_PL: Wybuduj co najmniej jedną bazę aby przesyłać wyposażenie lub personel

en: Research new technology
pl_PL: Badaj nową technologię

en: Produce equipment, aircraft and UGV
pl_PL: Produkuj wyposażenie, samoloty lub BPN

en: Hire or dismiss employees
pl_PL: Zatrudnij lub zwolnij personel

en: Manage captured aliens
pl_PL: Zarządzaj pojmanymi obcymi

en: Treat wounded soldiers and perform implant surgery
pl_PL: Zajmij się rannymi żołnierzami i przeprowadź zabieg chirurgii implantowej

en: Base is under attack, you can't destroy buildings!
pl_PL: Baza jest atakowana, nie możesz niszczyć modułów!

en: Destroy Entrance
pl_PL: Zniszcz Wejście

en: You can't destroy the entrance of the base!
pl_PL: Nie można zniszczyć wejście do bazy!

en: You can't destroy this building! It is the only connection to other buildings!
pl_PL: Nie możesz zniszczyć ten budynek! Stanowi jedyne połączenie z innymi!

en: Containment
pl_PL: Kwarantanna

en: Destroy the building
pl_PL: Zniszcz ten moduł

en: Go to transfer menu without destroying the building
pl_PL: Przejdź do menu przesyłania bez niszczenia modułu

en: Destroy Hangar
pl_PL: Zniszcz Hangar

en: If you destroy this hangar, you will also destroy the aircraft inside.
    Are you sure you want to destroy this building?
pl_PL: Jeśli zniszczysz Hangar, to zniszczysz też statek powietrzny, który się w nim znajduje
    Czy jesteś pewien, że chcesz zniszczyć ten moduł?

en: Go to hangar
pl_PL: Idź do Hangaru

en: Go to hangar without destroying building
pl_PL: Czy na pewno chcesz iść do Hangaru bez niszczenia modułu?

en: Destroy Quarter
pl_PL: Zniszcz Kwatery

en: If you destroy this Quarters, every employee inside will be killed.
    Are you sure you want to destroy this building?
pl_PL: Jeśli zniszczysz te Kwatery, przebywający w nich personel zginie.
    Czy na pewno chcesz zniszczyć ten moduł?

en: Dismiss
pl_PL: Odrzuć

en: Go to hiring menu without destroying building
pl_PL: Przejdź do menu zatrudnienia bez niszczenia modułu

en: Destroy Storage
pl_PL: Zniszcz Magazyn

en: If you destroy this Storage, every items inside will be destroyed.
    Are you sure you want to destroy this building?
pl_PL: Jeśli zniszczysz ten Magazyn, stracisz wszystkie zasoby które są w środku.
    Czy na pewno chcesz zniszczyć ten moduł?

en: Go to buy/sell menu without destroying building
pl_PL: Przejdź do menu zakupów bez niszczenia modułu

en: Go to storage
pl_PL: Przejdź do magazynu

en: Are you sure you want to destroy this building?
pl_PL: Czy na pewno chcesz zniszczyć ten moduł?

en: Destroy building
pl_PL: Zniszcz moduł

en: %d day | %d days
pl_PL[0]: %d dzień
pl_PL[1]: %d dni
pl_PL[2]: %d dni

en: No aircraft in this base - You first have to purchase or transfer an aircraft
pl_PL: Brak statku powietrznego w bazie - musisz zakupić lub dokonać przesyłu statku powietrznego

en: Note
pl_PL: Adnotacja

en: No aircraft in this base - You first have to purchase an aircraft
pl_PL: Brak statku powietrznego w bazie - musisz najpierw jakiś zamówić.

en: Antimatter (current/max):
pl_PL: Antymateria (aktualnie/maks.):

en: Not enough credits to build this
pl_PL: Zbyt mało kredytów do budowy

en: %i: empty
pl_PL: %i: pusty

en: Working
pl_PL: Praca w toku

en: Installing
pl_PL: Instalowanie

en: Replacing
pl_PL: Zastępowanie

en: Removing
pl_PL: Usuwanie

en: No defence of this type in this installation
pl_PL: Nie ma obrony tego typu w tej instalacji

en: No defence of this type in this base
pl_PL: Bez obrony tego typu w tej bazie

en: You've gone too far into debt.
pl_PL: Przekroczyłeś dopuszczalny limit długów.

en: You've lost your bases and don't have enough money to build new ones.
pl_PL: Straciłeś wszystkie bazy i nie masz środków na budowę nowych.

en: You have failed in your charter to protect Earth. Our home and our people have fallen to the alien infection. Only a handful of people on Earth remain human, and the remaining few no longer have a chance to stem the tide. Your command is no more; PHALANX is no longer able to operate as a functioning unit. Nothing stands between the aliens and total victory.
pl_PL: Straciłeś szansę na stworzenie szczepionki przeciwko infekcji obcych. Twoi naukowcy dali z siebie wszystko, jednak było już za późno i to nie wystarczyło. Tempo rozprzestrzeniania się infekcji na całej Ziemi narasta wykładniczo i już nic nie jest w stanie jej zatrzymać. Ludzkość została zredukowana do garstki koczowniczych grup będących przez cały czas celem polowań obcych.Gdy obcy skończą, Ziemia zostanie niczym więcej niż wielkie pole nieużytków, a ludzkość, jako myślący gatunek, przestanie istnieć.

en: Under your command, PHALANX operations have consistently failed to protect nations. The UN, highly unsatisfied with your performance, has decided to remove you from command and subsequently disbands the PHALANX project as an effective task force. No further attempts at global cooperation are made. Earth's nations each try to stand alone against the aliens, and eventually fall one by one.
pl_PL: Operacje PHALANX przeprowadzane pod Twoim dowództwem nie osiągnęły zamierzonego celu podstawowego - obrony cywili. Setki straciły życie, ponieważ nie potrafiłeś poradzić sobie z zagrożeniem obcych. Narody Zjednoczone, rozczarowane Twoim zarządzaniem finansowym, zdjęły Cię ze stanowiska głównodowodzącego i rozwiązały jednostkę PHALANX.Nie będzie kolejnych wspólnych prób powstrzymania obcych. Narody spróbują działać na własną rękę. I przegrają, każdy po kolei.

en: Chicken-hearted
pl_PL: Tchórz

en: Very Easy
pl_PL: Bardzo łatwy

en: Easy
pl_PL: Łatwy

en: Normal
pl_PL: Standardowy

en: Hard
pl_PL: Trudny

en: Very Hard
pl_PL: Bardzo trudny

en: Insane
pl_PL: Szalony

en: Human
pl_PL: Ludzie

en: %s
    
    Race: %s
    Recruits: %i %s, %i %s, %i %s, %i %s
    Credits: %ic
    Difficulty: %s
    Min. happiness of nations: %i %%
    Max. allowed debts: %ic
    %s
pl_PL: %s
    
    Rasa: %s
    Załoga: %i %s, %i %s, %i %s, %i %s
    Kredyty: %ic
    Poziom: %s
    Min. zadowolenie krajów: %i %%
    Maks. dopuszczalny debet: %ic
    %s

en: soldier | soldiers
pl_PL[0]: żołnierz
pl_PL[1]: żołnierzy
pl_PL[2]: żołnierzy

en: scientist | scientists
pl_PL[0]: naukowiec
pl_PL[1]: naukowców
pl_PL[2]: naukowców

en: worker | workers
pl_PL[0]: technik
pl_PL[1]: techników
pl_PL[2]: techników

en: pilot | pilots
pl_PL[0]: pilot
pl_PL[1]: pilotów
pl_PL[2]: pilotów

en: Rank: %s
pl_PL: Stopień: %s

en: %s has been promoted to %s.
pl_PL: %s uzyskał(a) promocję do stopnia %s.

en: %s has been awarded the posthumous rank of %s
    for inspirational gallantry in the face of overwhelming odds.
pl_PL: %s otrzymał pośmiertnie rangę %s
    za inspirującą odwagę stawienia czoła przeważającym siłom wroga.

en: Soldier promoted
pl_PL: Promocja żołnierza

en: Soldier | Soldiers
pl_PL[0]: Żołnierz
pl_PL[1]: Żołnierzy
pl_PL[2]: Żołnierzy

en: Not enough quarters
pl_PL: Zbyt mało wolnego miejsca w Kwaterach

en: You don't have enough quarters for your employees.
    Build more quarters.
pl_PL: Zbyt mało Kwater dla Twojego personelu.
    Zbuduj więcej Kwater.

en: Could not fire employee
pl_PL: Nie można zwolnić tej osoby

en: Could not hire employee
pl_PL: Nie można zatrudnić tej osoby

en: You've got a new mail: %s
pl_PL: Masz wiadomość: %s

en: Congratulations! You have reached the end of the UFO:AI campaign.
    However, this is not the end of the road. The game remains in development.
    The campaign will be expanded with new missions, new enemies, new UFOs, new player controllable craft and more research.
    
    And YOU can help make it happen! Visit our forums or IRC channel to find
    out what you can do to help finish this game. Alternatively, you can just
    come by and talk about the game, or find other players for a multiplayer game.
    
    Thank you for playing, and we hope to see you around.
    
       - The UFO:AI development team
pl_PL: Brawo! Doszedłeś do końca kampanii UFO:AI. 
    Lecz to nie koniec  rozgrywki. Gra pozostaje dalej w  rozwoju. 
    Kampania zostanie rozszerzona o: nowe misje,nowi przeciwnicy, nowe UFO, nowe pojazdy, oraz o nowe dziedziny nauki. 
    
    Ty możesz sprawić aby tak się stało! Odwiedź nasze forum, lub kanał IRC, aby dowiedzieć się co możesz zrobić aby ulepszyć grę! 
    Również możesz odwiedzać nas na naszych stronach, szukać przyjaciół do gry sieciowej! 
    
    Dziękujemy Ci za grę  i do zobaczenia! 
    
          - The UFO:AI development team

en: Unknown
pl_PL: Nieznany

en: No item assigned.
pl_PL: Nie przypisano wyposażenia.

en: This slot is for %s or smaller items.
pl_PL: Ten slot jest przeznaczony dla %s lub mniejszego gabarytowo wyposażenia.

en: This item is functional.
pl_PL: Ten element jest sprawny.

en: No ammo assigned to this weapon.
pl_PL: Nie załadowano amunicji.

en: No ammo needed
pl_PL: Nie potrzebna amunicja

en: No slot selected.
pl_PL: Nie wybrano slotu.

en: No item selected.
pl_PL: Nie wybrano wyposażenia.

en: You can't equip an alien technology.
pl_PL: Nie można wyposażyć w Obcą technologie.

en: Technology requested is not yet completed.
pl_PL: Wybrana technologia jest jeszcze nieukończona.

en: This item is too heavy for the selected slot.
pl_PL: Ten przedmiot jest zbyt ciężki dla wybranego slotu.

en: Equip a weapon first.
pl_PL: Najpierw wyposaż w broń.

en: Ammo not usable with current weapon.
pl_PL: Amunicja jest nieużyteczna z używaną bronią

en: Unknown problem.
pl_PL: Nieznany problem.

en: Day
pl_PL: Dzień

en: Night
pl_PL: Noc

en: Name: %s
    Objective: %s
pl_PL: Obiekt: %s
    Opis: %s

en: Name:	%s (%i/%i)
pl_PL: Nazwa:	%s (%i/%i)

en: Health:	%3.0f%%
pl_PL: Życie:	%3.0f%%

en: Distance to target:		%.0f
pl_PL: Odległość od celu:		%.0f

en: ETA:	%sh
pl_PL: Czas do celu:	%sh

en: Speed: %i km/h
pl_PL: Prędkość: %i km/h

en: Select the desired location of the new base on the map.
pl_PL: Wybierz pożądaną lokalizację nowej bazy.

en: Select the desired location of the new installation on the map.
pl_PL: Wybierz pożądaną lokalizację nowej instalacji.

en: Damaged %s (damage: %i)
pl_PL: Uszkodzony %s (uszkodzenia: %i)

en: Wounded %s (damage: %i)
pl_PL: Ranny %s (uszkodzenia: %i)

en: Installation %s was destroyed.
pl_PL: Instalacja %s została zniszczona.

en: Installation destroyed
pl_PL: Instalacja zniszczona

en: Construction of installation %s finished.
pl_PL: Budowa instalacji %s ukończona.

en: Installation finished
pl_PL: Instalacja ukończona

en: A new installation has been built: %s (nation: %s)
pl_PL: Zbudowano nową bazę: %s (kraj: %s)

en: A new installation has been built: %s
pl_PL: Nowa instalacja została wybudowana: %s

en: Installation building
pl_PL: Budowa instalacji

en: Not enough credits to set up a new installation.
pl_PL: Brak środków na budowę nowej instalacji.

en: Destroy Installation
pl_PL: Usuń instalację

en: Do you really want to destroy this installation?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć tą instalację?

en: Forget it
pl_PL: Rozmyśliłem się

en: Condition: %3.0f%%
pl_PL: Kondycja: %3.0f%%

en: %s was successfully installed into aircraft %s at %s.
pl_PL: %s zostało pomyślnie zainstalowane w statku powietrznym %s w %s.

en: %s was successfully installed at installation %s.
pl_PL: %s został zamontowany w instalacji %s.

en: %s was successfully installed at %s.
pl_PL: %s został pomyślnie zainstalowany w %s

en: %s was successfully removed from aircraft %s at %s.
pl_PL: %s zostało pomyślnie usunięte ze statku powietrznego %s w %s.

en: %s was successfully removed, starting installation of %s into aircraft %s at %s
pl_PL: %s zostało pomyślnie usunięte, rozpoczęto instalacje %s w statku powietrznym %s w %s

en: %s was successfully removed from installation %s.
pl_PL: %s został zdemontowany w instalacji %s.

en: %s was successfully removed from %s.
pl_PL: %s został pomyślnie odinstalowany z %s

en: Light weight
pl_PL: lekka

en: Medium weight
pl_PL: średnia

en: Heavy weight
pl_PL: ciężka

en: Unknown weight
pl_PL: nieznana

en: No Command Centre in this base.
    Hangars are not functional.
pl_PL: Brak centrum dowodzenia w tej bazie.
    Hangary nie mogą funkcjonować.

en: No power supplies in this base.
    Hangars are not functional.
pl_PL: Brak zasilania w tej bazie.
    Hangary nie mogą funkcjonować.

en: Build a hangar first.
pl_PL: Najpierw zbuduj hangar.

en: You cannot buy this aircraft.
    Not enough space in hangars.
pl_PL: Nie można kupić statku powietrznego.
    Brak wolnego miejsca w hangarach.

en: You cannot buy this aircraft.
    Not enough credits.
pl_PL: Nie można kupić statku powietrznego.
    Brak kredytów.

en: Not enough money
pl_PL: Zbyt mało pieniędzy

en: You cannot buy this item as you don't have enough credits.
pl_PL: Nie można kupić tego przedmiotu bo nie masz wystarczająco kredytów.

en: Not enough storage space
pl_PL: Zbyt mało miejsca w magazynie

en: You cannot buy this item.
    Not enough space in storage.
    Build more storage facilities.
pl_PL: Nie można dokonać zakupów.
    Zbyt mało miejsca w magazynie.
    Zbuduj więcej magazynów.

en: UGV is away from home
pl_PL: BPN nieobecny w bazie

en: Aircraft is away from home
pl_PL: Pojazd nieobecny w bazie

en: installation_installed
pl_PL: Ukończono instalację

en: installation_removed
pl_PL: Usunięto instalację

en: installation_replaced
pl_PL: Zastąpiono instalację

en: aircraft_refueled
pl_PL: Samolot zatankowano

en: aircraft_cannotrefuel
pl_PL: Samolot nie może być zatankowany

en: aircraft_arrivedhome
pl_PL: Samolot powrócił do bazy

en: installation_build_started
pl_PL: Rozpoczęto budowę instalacji

en: installation_build_finished
pl_PL: Zakończono budowę instalacji

en: installation_destroyed
pl_PL: Zniszczono instalację

en: research_new_proposed
pl_PL: Nowa propozycja badań

en: research_halted
pl_PL: Badania wstrzymane

en: research_completed
pl_PL: Badania ukończone

en: production_started
pl_PL: Rozpoczęto produkcję

en: production_finished
pl_PL: Produkcja ukończona

en: production_failed
pl_PL: Produkcja nie powiodła się

en: production_queue_empty
pl_PL: Kolejka produkcji jest pusta

en: nation_happiness_changed
pl_PL: Stosunek narodów sie zmienił

en: nation_unhappy
pl_PL: Narody są niezadowolone

en: nation_pleased
pl_PL: Narody wykazują zadowolenie

en: transfer_started
pl_PL: Transfer rozpoczął się

en: transfer_completed_success
pl_PL: Transfer zakończony sukcesem

en: transfer_lost
pl_PL: Transfer przepadł

en: transfer_aliens_defered
pl_PL: Transfer obcych wstrzymany

en: transfer_uforecovery_finished
pl_PL: Zakończono transfer odzyskanego UFO

en: ufo_spotted
pl_PL: Dostrzeżono z UFO

en: ufo_signal_lost
pl_PL: Utracony sygnał UFO

en: ufo_attacking
pl_PL: UFO atakuje

en: base_attack
pl_PL: Baza jest atakowana

en: building_finished
pl_PL: Budowa zakończona

en: Your dropship is not near the landing zone
pl_PL: Twój desantowiec nie znajduje się w pobliżu strefy lądowania

en: Aliens captured
pl_PL: Schwytani obcy

en: Alien survivors
pl_PL: Obcy którzy przetrwali

en: PHALANX soldiers killed in action
pl_PL: Żołnierze PHALANX zabici w akcji

en: PHALANX soldiers missing in action
pl_PL: Żołnierze PHALANX zaginieni w akcji

en: PHALANX friendly fire losses
pl_PL: Żołnierze PHALANX zabici od własnego ostrzału

en: PHALANX survivors
pl_PL: Żołnierze PHALANX którzy przetrwali

en: Civilians killed
pl_PL: Zabitych cywili

en: Civilians killed by friendly fire
pl_PL: Cywile zabici od własnego ostrzału

en: Civilians saved
pl_PL: Cywile ocaleni

en: Gathered items (types/all)
pl_PL: Zebrane przedmioty (rodzaje/wszystkich)

en: Crashed %s
pl_PL: %s - rozbił się

en: Alien terror in %s
pl_PL: Terror obcych - %s

en: Alien terror
pl_PL: Terror obcych - %s

en: Base attacked: %s
pl_PL: Atakowana baza - %s

en: Base attack
pl_PL: Atak na bazę

en: Alien base in %s
pl_PL: Baza obcych - %s

en: Landed %s
pl_PL: %s - wylądował

en: Alien activity in %s
pl_PL: Aktywność obcych - %s

en: Alien activity
pl_PL: Aktywnośc obcych

en: Go on a rescue mission for %s to save your soldiers, some of whom may still be alive.
pl_PL: Rozpocznij misję ratunkową dla %s by odzyskać swoich żołnierzy, część z nich może być nadal żywa

en: Alien activity has been detected in %s.
pl_PL: %s - wykryto aktywność obcych.

en: Alien activity has been detected.
pl_PL: Wykryto aktywność obcych.

en: Defence of base: %s successful!
pl_PL: Obrona bazy %s zakończona sukcesem!

en: Giving up
pl_PL: Rezygnacja

en: Furious
pl_PL: Furia

en: Angry
pl_PL: Złość

en: Mad
pl_PL: Wściekłość

en: Upset
pl_PL: Nerwowość

en: Tolerant
pl_PL: Tolerancja

en: Neutral
pl_PL: Neutralność

en: Content
pl_PL: Zadowolenie

en: Pleased
pl_PL: Satysfakcja

en: Happy
pl_PL: Szczęście

en: Exuberant
pl_PL: Beztroska

en: Nation %s changed happiness from %s to %s
pl_PL: Kraj %s zmienił nastawienie z "%s" na "%s"

en: Nation %s changed happiness to %s
pl_PL: Kraj %s zmienił nastawienie na "%s"

en: Happiness of nation %s is %s and less than minimal happiness allowed to the campaign
pl_PL: Nastawienie kraju %s to "%s", czyli mniej niż najgorsze nastawienie dozwolone w kampanii

en: Nation changed happiness
pl_PL: Kraj zmienił nastawienie

en: Gained %i %s, %i %s, %i %s, %i %s, and %i %s from nation %s (%s)
pl_PL: Otrzymano %i %s, %i %s, %i %s, %i %s, oraz %i %s od kraju %s (%s)

en: credit | credits
pl_PL[0]: kredyt
pl_PL[1]: kredytów
pl_PL[2]: kredyty

en: Paid %i credits to: %s
pl_PL: Wypłacono %i kredytów dla: %s

en: Paid %i credits for aircraft
pl_PL: Zapłacono %i kredytów za statek powietrzny

en: Paid %i credits for upkeep of %s
pl_PL: Płacisz %i kredytów za utrzymanie %s

en: Paid %i credits in interest on your debt.
pl_PL: Zapłacono %i kredytów jako odsetki od długu.

en: current homebase of aircraft
pl_PL: aktualna baza macierzysta

en: base can hold aircraft
pl_PL: baza może przyjąć statek powietrzny

en: Base	Status
pl_PL: Baza	Status

en: Change homebase of aircraft
pl_PL: Zmień bazę macierzystą statku powietrznego

en: No craft available, no pilot assigned, or no tactical teams assigned to available craft.
pl_PL: Nie ma dostępnego statku, nie ma przypisanego pilota lub drużyny w dostępnym statku.

en: No craft available, no pilot assigned, or no weapon or ammo equipped.
pl_PL: Nie ma dostępnego statku, nie ma przypisanego pilota lub broni i/lub amunicji.

en: No defence system operational or no weapon or ammo equipped.
pl_PL: Brak sprawnych systemów obronnych, brak uzbrojenia, lub amunicji.

en: No Command Centre operational in homebase
    of this aircraft.
    
    Aircraft cannot start.
pl_PL: Centrum Dowodzenia w bazie macierzystej
    tego statku powietrznego nie funkcjonuje.
    
    Nie można wystartować.

en: Production queue for %s is empty
pl_PL: Kolejka produkcji %s jest pusta

en: Production queue empty
pl_PL: Kolejka produkcji pusta

en: Not enough credits to finish production in %s.
pl_PL: Nie ma wystarczającej ilości kredytów do dokończenia produkcji w %s.

en: Work on %s at %s has finished.
pl_PL: Produkcja %s w %s została zakończona.

en: Production finished
pl_PL: Produkcja ukończona

en: The disassembling of %s at %s has finished.
pl_PL: Demontaż %s w bazie %s zakończył się.

en: No item selected
pl_PL: Nie wybrano projektu

en: Cost per item	%i c
pl_PL: Koszt jednej sztuki	%i c

en: Production time	%ih
pl_PL: Czas produkcji	%ih

en: Item size	%i
pl_PL: Wielkość	%i

en: Stored at: %s
pl_PL: Przechowane w: %s

en: Disassembly time: %ih
pl_PL: Czas demontażu: %ih

en: Components:
pl_PL: Komponenty:

en: Production costs	%i c
pl_PL: Koszta produkcji	%i c

en: No aircraft selected.
pl_PL: Nie wybrano statku powietrznego.

en: Hangars not ready
pl_PL: Hangary nie są gotowe

en: You cannot queue aircraft.
    No free space in hangars.
pl_PL: Nie można dodać statku powietrznego do kolejki.
    Brak wolnego miejsca w hangarach.

en: Not enough materials
pl_PL: Zbyt mało materiałów

en: You don't have the materials needed for producing more of this item.
pl_PL: Nie masz wystarczająco materiałów by rozpocząć produkcjię większej ilości tego przedmiotu.

en: Not enough material!
pl_PL: Zbyt mało materiałów!

en: You don't have enough material to produce all (%i) additional items. Only %i could be added.
pl_PL: Nie masz wystarczajaco materiałów do produkcji zaplanowanych (%i) przedmiotów. Produkcja zostanie ograniczona do (%i) sztuk.

en: You don't have the materials needed for producing this item.
pl_PL: Nie masz wystarczająco materiałów by rozpocząć produkcjię tego przedmiotu.

en: You don't have enough material to produce all (%i) items. Production will continue with a reduced (%i) number.
pl_PL: Nie masz materiałów do wyprodukowania wszystkich (%i) sztuk. Produkcja zostanie ograniczona do (%i) sztuk.

en: Work begun on %s
pl_PL: Praca rozpoczęta w %s

en: Production started
pl_PL: Produkcja rozpoczęta

en: A research project has been completed: %s
pl_PL: Badanie projektu zakończone: %s

en: Research finished
pl_PL: Badania zakończone

en: New research proposal: %s
pl_PL: Nowa propozycja badań: %s

en: Unknown Technology researchable
pl_PL: Można przeprowadzić badania nieznanej technologii

en: Unknown Technology found
pl_PL: Odkryto nieznaną technologię

en: No free space in laboratories left.
    Build more laboratories.
pl_PL: Brak miejsca w Laboratoriach.
    Zbuduj więcej Laboratoriów.

en: Not enough laboratories
pl_PL: Zbyt mało Laboratoriów

en: Research halted
pl_PL: Badania wstrzymane

en: No description available.
pl_PL: Brak opisu.

en: No research proposal available.
pl_PL: Brak propozycji badań.

en: Error decompressing data
pl_PL: Błąd podczas dekompresji danych

en: Could not allocate enough memory to save this game
pl_PL: Nie można zapisać - zbyt mało pamięci

en: Memory error compressing save-game data - set save_compressed cvar to 0
pl_PL: Błąd podczas kompresji danych - ustaw save_compressed na 0

en: Error
pl_PL: Błąd

en: Error loading game.
pl_PL: Błąd podczas wczytywania gry.

en: Error saving game.
pl_PL: Błąd podczas zapisu gry.

en: QuickSave
pl_PL: Szybki zapis

en: Campaign was successfully saved.
pl_PL: Poprawnie zapisano kampanię.

en: Quicksave
pl_PL: Szybkie zapisywanie

en: Campaign loaded
pl_PL: Kampania załadowana

en: Quicksave campaign was successfully loaded.
pl_PL: Kampania załadowana ze slotu "quicksave"

en: Max. allowed debts: %ic
pl_PL: Dozwolony debet: %ic

en: Max. allowed eXtraterrestial Viral Infection: %i%%
    Current eXtraterrestial Viral Infection: %i%%
pl_PL: Dozwolony poziom infekcji XVI: %i%%
    Obecny poziom infekcji XVI: %i%%

en: Employee is assigned to another aircraft
pl_PL: Osoba jest przydzielona do innego statku

en: Employee is away from base
pl_PL: Osoba jest poza bazą

en: No more employee can be assigned to this team
pl_PL: Nie możesz przypisać większej liczby osób do tej drużyny

en: stopped
pl_PL: wstrzymany

en: 5 sec
pl_PL: 5 sek

en: 5 mins
pl_PL: 5 min

en: 20 mins
pl_PL: 20 minut

en: 1 hour
pl_PL: 1 godz

en: 12 hours
pl_PL: 12 godz

en: 1 day
pl_PL: 1 dzień

en: 5 days
pl_PL: 5 dni

en: Jan
pl_PL: Sty

en: Feb
pl_PL: Lut

en: Apr
pl_PL: Kwi

en: May
pl_PL: Maj

en: Jun
pl_PL: Cze

en: Jul
pl_PL: Lip

en: Aug
pl_PL: Sie

en: Sep
pl_PL: Wrz

en: Oct
pl_PL: Paź

en: Nov
pl_PL: Lis

en: Dec
pl_PL: Gru

en: %s does not have Antimatter Storage, antimatter are removed!
pl_PL: %s nie ma Magazynu Antymaterii, antymateria została usunięta!!

en: Transport mission
pl_PL: Misja transportowa

en: %s does not have Alien Containment, Aliens are removed!
pl_PL: %s nie ma Kwarantanny, obcy zostali usunięci!

en: The destination base no longer exists! Transfer cargo was lost, personnel has been discharged.
pl_PL: Baza docelowa przestała istnieć! Przewożony ładunek został utracony a personel zwolniony.

en: Transport mission ended, unloading cargo in %s
pl_PL: Zakończono misję transportową, wyładunek w %s

en: Transport mission started, cargo is being transported to %s
pl_PL: Misja transportowa rozpoczęta, ładunek zostanie przetransportowany do %s

en: Corpse of %s
pl_PL: %s - ciało

en: Alive %s
pl_PL: Żywy %s

en: Aircraft %s
pl_PL: Statek powietrzny %s

en: Employee
pl_PL: Pracownik

en: alive
pl_PL: Żywych

en: dead
pl_PL: Martwych

en: A UFO is flying toward %s
pl_PL: UFO podąża w kierunku %s

en: %s is flying toward %s
pl_PL: %s podąża w kierunku %s

en: Our radar detected %s near %s
pl_PL: Nasz radar wykrył %s blisko %s

en: Our radar has lost the tracking on %s
pl_PL: Radar zgubił namiar na %s

en: Cruising speed
pl_PL: Prędkość przelotowa

en: Maximum speed
pl_PL: Prędkość maksymalna

en: Fuel size
pl_PL: Paliwo

en: Weapon range
pl_PL: Zasięg broni

en: No requirements
pl_PL: Brak wymagań

en: Error - could not find building
pl_PL: Błąd - nie można znaleźć modułu

en: Needs:	%s
pl_PL: Zależy od:	%s

en: Construction time:	%i day
     | Construction time:	%i days
pl_PL[0]: Czas budowy:	%i dzień
pl_PL[1]: Czas budowy:	%i dni
pl_PL[2]: Czas budowy:	%i dni

en: Cost:	%i c
pl_PL: Koszt:	%i c

en: Running costs:	%i c
pl_PL: Opłaty:	%i c

en: Weight:	%s
pl_PL: Waga:	%s

en: Ammo:	%i
pl_PL: Amunicja:	%i

en: Damage:	%i
pl_PL: Uszkodzenia:	%i

en: Reloading time:	%i
pl_PL: Przeładowanie:	%i

en: Unknown - need to research this
pl_PL: Przedmiot nieznany - należy zbadać

en: Required Hangar:	%s
pl_PL: Wymaga Hangaru:	%s

en: Max. soldiers:	%i
pl_PL: Maks. liczba żołnierzy:	%i

en: Proposal:
pl_PL: Propozycja:

en: Re:
pl_PL: Odp:

en: FROM: %s
    TO: %s
    DATE: %s
pl_PL: OD: %s
    DO: %s
    DATA: %s

en: UFOpaedia: %s (complete)
pl_PL:  UFOpedia: %s (zakończono)

en: UFOpaedia: %s
pl_PL: UFOpedia: %s

en: No pre-research description available.
pl_PL: Brak informacji przed zakończeniem badań.

en: Proposal: %s
pl_PL: Propozycja: %s

en: Re: %s
pl_PL: Odp: %s

en: UFO Recovered
pl_PL: Zabezpieczono UFO

en: UFO Transfered
pl_PL: Przetransportowano UFO

en: UFO transport started, cargo is being transported to %s
pl_PL: Rozpoczęto transport UFO, ładunek zostanie dostarczony do %s

en: UFO transport
pl_PL: Transport UFO

en: Recovered %s from the battlefield. UFO is being transported to %s.
pl_PL: Pozyskano %s z pola bitwy. UFO jest transportowane do %s.

en: UFO Recovery
pl_PL: Zabezpieczono UFO

en: Recovered %s from the battlefield. UFO sold to nation %s, gained %i credits.
pl_PL: Zabezpieczono pojazd %s. Pojazd sprzedano narodowi %s, uzyskano %i kredytów.

en: Destroy stored UFO
pl_PL: Zniszcz zmagazynowane UFO

en: Do you really want to destroy this stored UFO?
pl_PL: Czy na pewno chcesz zniszczyć to zmagazynowane UFO?

en: Your base: %s has been destroyed! All employees killed and all equipment destroyed.
pl_PL: Baza %s została zniszczona! Ginie cały personel; zawartość magazynów jest stracona.

en: Base '%s' is under attack! What to do?
pl_PL: Baza '%s' jest atakowana! Jakie rozkazy?

en: Base '%s' is under attack!
pl_PL: Baza '%s' jest atakowana!

en: The Carrier UFO is in range. Should we launch the payload?
pl_PL: Krążownik UFO jest w zasięgu. Czy mamy wystrzelić ładunek?

en: Don't attack the UFO-Carrier yet
pl_PL: Nie atakuj jeszcze na UFO - Krążownik

en: Wait
pl_PL: Czekaj

en: Attack the UFO-Carrier now
pl_PL: Zaatakuj teraz UFO - Krążownik

en: Launch
pl_PL: Odpalenie

en: Error saving team. Nothing to save yet.
pl_PL: Błąd podczas zapisu drużyny. Nie ma jeszcze nic do zapisania.

en: New Team
pl_PL: Nowa Drużyna

en: Error saving team. Too many teams!
pl_PL: Błąd podczas zapisu drużyny. Zbyt dużo drużyn!

en: Error saving team. Check free disk space!
pl_PL: Błąd podczas zapisu drużyny. Sprawdź wolne miejsce na dysku!

en: You've ended your turn.
pl_PL: Zakończyłeś swoją rundę.

en: %s ended his turn (team %i).
pl_PL: Gracz %s zakończył rundę (drużyna %i).

en: Set soldiers per player lower than soldiers per team
pl_PL: Ilość żołnierzy gracza musi być mniejsza niż ilość żołnierzy drużyny

en: Settings doesn't make sense
pl_PL: Ustawienia nie mają sensu

en: Enemies killed:	%i
pl_PL: Zabitych wrogów	%i

en: Team survivors:	%i
pl_PL: W drużynie przetrwali:	%i

en: Select a free team or your coop team
pl_PL: Wybierz wolną drużynę lub drużynę współpracującą

en: Current team: %i
pl_PL: Bieżąca drużyna: %i

en: Team is already in use
pl_PL: Drużyna już jest w użyciu

en: Team %d
pl_PL: Drużyna %d

en: No team
pl_PL: Bez drużyny

en: Map:	%s
pl_PL: Mapa:	%s

en: Servername:	%s
pl_PL: Nazwa serwera:	%s

en: Moralestates:	%s
pl_PL: Morale:	%s

en: Gametype:	%s
pl_PL: Typ gry:	%s

en: Gameversion:	%s
pl_PL: Wersja gry:	%s

en: Dedicated server:	%s
pl_PL: Serwer dedykowany:	%s

en: Operating system:	%s
pl_PL: System operacyjny:	%s

en: Network protocol:	%s
pl_PL: Protokół sieciowy:	%s

en: Roundtime:	%s
pl_PL: Czas rundy:	%s

en: Teamplay:	%s
pl_PL: Gra drużynowa:	%s

en: Max. players per team:	%s
pl_PL: Maks. liczba graczy na drużynę:	%s

en: Max. teams allowed in this map:	%s
pl_PL: Maks. liczba drużyn na tej mapie:	%s

en: Max. clients:	%s
pl_PL: Maks. liczba klientów:	%s

en: Max. soldiers per player:	%s
pl_PL: Maks. liczba żołnierzy na gracza:	%s

en: Max. soldiers per team:	%s
pl_PL: Maks. liczba żołnierzy na drużynę:	%s

en: Password protected:	%s
pl_PL: Ochrona hasłem:	%s

en: All bookmark slots are used - please removed unused entries and repeat this step
pl_PL: Wszystkie sloty w ulubionych zajęte - najpierw usuń nieużywane wpisy

en: Game Drawn!
pl_PL: Remis!

en: The game was a draw!
    
    Enemies escaped.
pl_PL: Gra zakończona remisem!
    
    Wrogowie uciekli.

en: The game was a draw!
    
    No survivors left on any side.
pl_PL: Gra zakończona remisem!
    
    Żaden żołnierz nie przeżył.

en: 
    %i of %i enemies killed, %i stunned, %i survived.
    %i of %i team members survived, %i lost in action, %i friendly fire loses.
    %i of %i civilians saved, %i civilian loses, %i friendly fire loses.
pl_PL: 
    %i z %i wrogów zabito, %i ogłuszono, %i uratowało się.
    %i z %i członków drużyny żyje, %i zaginęło, %i zabici ogniem własnym.
    %i z %i cywili uratowano, %i zabił wróg, %i ogień własny.

en: Congratulations
pl_PL: Gratulacje

en: You won the game!
pl_PL: Wygrałeś!

en: Better luck next time
pl_PL: Więcej szczęścia następnym razem

en: You've lost the game!
pl_PL: Przegrałeś grę!

en: Show/hide ufoconsole.
pl_PL: Pokaż/ukryj 'ufoconsole'.

en: Close quarters
pl_PL: Walka wręcz

en: Unknown weapon skill
pl_PL: Nieznana właściwość broni

en: Size:	%i
pl_PL: Wielkość:	%i

en: Weight:	%g Kg
pl_PL: Waga:	%g Kg

en: ^BDamage type:	Protection:
pl_PL: ^BObrażenia typu:	Osłona:

en: %s weapon
pl_PL: %s - broń

en: One-handed
pl_PL: Jednoręczna

en: Two-handed
pl_PL: Oburęczna

en: Max ammo:	%i
pl_PL: Maks. amunicji:	%i

en: Skill:	%s
pl_PL: Umiejętności:	%s

en: Time units:	%i
pl_PL: Jedn. czasu:	%i

en: Range:	%g
pl_PL: Zasięg:	%g

en: Spreads:	%g
pl_PL: Rozrzut:	%g

en: %s. No detailed info available.
pl_PL: %s. Brak szczegółowych informacji.

en: Ammunition
pl_PL: Amunicja

en: Weapon
pl_PL: Broń

en: No
pl_PL: Nie

en: Yes
pl_PL: Tak

en: %s ammo-less weapon
pl_PL: %s - broń bezamunicyjna

en: %s auxiliary equipment
pl_PL: %s - dodatkowe wyposażenie

en: Action:	%s
pl_PL: Działanie:	%s

en: Unknown - not useable
pl_PL: Nieznane - nieużyteczne

en: Server closed connection
pl_PL: Połączenie zerwane przez serwer

en: Loading
pl_PL: Wczytywanie gry.

en: Connection failure
pl_PL: Błąd połączenia

en: The password you specified was wrong.
pl_PL: Podane hasło jest nieprawidłowe.

en: This server requires a password.
pl_PL: Serwer wymaga hasła.

en: This server is full.
pl_PL: Serwer jest pełny

en: You are banned on this server.
pl_PL: Zostałeś zbanowany na tym serwerze.

en: The game has already started.
pl_PL: Gra już się rozpoczęła

en: The server is running a different version of the game.
pl_PL: Uruchomiony Serwer działa na innej wersji gry

en: Bad rcon password
pl_PL: Złe hasło rcon

en: The rcon password you specified was wrong.
pl_PL: Podane hasło rcon jest złe

en: The server refused the connection.
pl_PL: Połączenie zerwane przez serwer

en: Local game version (%s) differs from the server version (%s)
pl_PL: Wersja gry (%s) inna niż wersja serwera (%s)

en: Script files are not the same
pl_PL: Pliki skryptu nie są takie same

en: Local map version differs from server
pl_PL: Twoja wersja mapy różni się od tej na serwerze

en: Target your shot to the ground
pl_PL: Strzał mierzony w ziemię

en: This change requires a restart!
pl_PL: Ta zmiana wymaga ponownego uruchomienia!

en: This change might require a restart.
pl_PL: Ta zmiana może wymagać ponownego uruchomienia.

en: Downloading [%s]
pl_PL: Wgrywanie [%s]

en: Poor
pl_PL: Kiepski

en: Mediocre
pl_PL: Słaby

en: Average
pl_PL: Średni

en: Competent
pl_PL: Niezły

en: Proficient
pl_PL: Dobry

en: Very Good
pl_PL: B. Dobry

en: Highly Proficient
pl_PL: Świetny

en: Outstanding
pl_PL: Rewelacyjny

en: Impressive
pl_PL: Imponujące

en: Superhuman
pl_PL: Nadczłowiek

en: Rotate battlescape camera anti-clockwise
pl_PL: Obróć widok w stronę przeciwną do obrotu wskazówek zegara.

en: Rotate battlescape camera clockwise
pl_PL: Obróć widok w stronę zgodną z obrotem wskazówek zegara.

en: Tilt battlescape camera up
pl_PL: Przechyl kamerę w górę

en: Tilt battlescape camera down
pl_PL: Pochyl kamerę w dół

en: Move battlescape camera
pl_PL: Przesuń kamerę pola walki

en: Move battlescape camera left
pl_PL: Przesuń kamerę pola walki w lewo

en: Move battlescape camera top left
pl_PL: Przesuń kamerę pola walki w lewo-góra

en: Move battlescape camera bottom left
pl_PL: Przesuń kamerę pola walki w lewo-dół

en: Move battlescape camera right
pl_PL: Przesuń kamerę pola walki w prawo

en: Move battlescape camera top right
pl_PL: Przesuń kamerę pola walki w prawo-góra

en: Move battlescape camera bottom right
pl_PL: Przesuń kamerę pola walki w prawo-dół

en: Move battlescape camera forward
pl_PL: Przesuń kamerę pola walki naprzód

en: Move battlescape camera backward
pl_PL: Przesuń kamerę pola walki w tył

en: Zoom in
pl_PL: Przybliż

en: Zoom out
pl_PL: Oddal

en: Left mouse button click (menu)
pl_PL: Lewy przycisk myszy (menu)

en: Middle mouse button click (menu)
pl_PL: Środkowy przycisk myszy (menu)

en: Right mouse button click (menu)
pl_PL: Prawy przycisk myszy (menu)

en: Mouse wheel up
pl_PL: Przybliż widok

en: Mouse wheel down
pl_PL: Oddal widok

en: Select objects/Walk to a square/In fire mode, fire etc
pl_PL: Wybór obiektu/Przejdź na miejsce/W trybie ognia - wystrzel

en: Rotate Battlescape/In fire mode, cancel action
pl_PL: Obróć Mapę Taktyczną/W trybie strzału, anuluj akcję

en: Turn soldier toward mouse pointer
pl_PL: Obraca żołnierza w kierunku wskazanym przez kursor

en: Toggles the hud radar mode
pl_PL: Przełącza wyświetlanie radaru

en: Slice through terrain at a higher level
pl_PL: Przejdź do wyższego poziomu terenu

en: Slice through terrain at a lower level
pl_PL: Przejdź do niższego poziomu terenu

en: Ammo: %i
pl_PL: Amunicja: %i

en: %s loaded
pl_PL: %s załadowane

en: Usable in:
pl_PL: Do użycia w:

en: In: %i Out: %i
pl_PL: Do: %i Z: %i

en: Close the window
pl_PL: Zamknij to okno

en: Drag to move window
pl_PL: Przeciągnij aby przemieścić okno

en: Key: %s
pl_PL: Klawisz: %s

en: Can't perform action - weapon already fully loaded with the same ammunition!
pl_PL: Nie można wykonać - broń jest już w pełni załadowana tą amunicją!

en: Can't perform action - object not present!
pl_PL: Nie można wykonać - brak obiektu!

en: Can't perform action - not an actor!
pl_PL: Nie można wykonać - to nie jest postać!

en: Can't perform action - actor is stunned!
pl_PL: Nie można wykonać - postać nieprzytomna!

en: Can't perform action - actor is dead!
pl_PL: Nie można wykonać - postać nie żyje!

en: Can't perform action - not on same team!
pl_PL: Nie można wykonać - nie w tej samej drużynie!

en: Can't perform action - no control over allied actors!
pl_PL: Nie można wykonać - brak kontroli nad sprzymierzonymi postaciami!

en: Can't perform action - it is not your turn!
pl_PL: Nie można wykonać - to nie jest Twoja tura!

en: Currently shaken, won't let their guard down.
pl_PL: Aktualnie wstrząśnięty, lecz zdolny do obrony.

en: You can't talk for %d more seconds
pl_PL: Nie możesz pisać jeszcze przez %d s

en: Flood protection: You can't talk for %d seconds.
pl_PL: Ochrona czatu: Nie możesz pisać przez %d s

en: Can't perform action - impossible throw!
pl_PL: Nie można wykonać - rzut niemożliwy!

en: Can't perform action - object not activatable!
pl_PL: Nie można wykonać - tego obiektu nie można aktywować!

en: Can't perform action - target is not wounded!
pl_PL: Nie można wykonać - cel nie jest ranny!

en: Can't perform action - target out of range!
pl_PL: Nie można wykonać - cel poza zasięgiem!

en: Can't perform action - not enough ammo!
pl_PL: Nie można wykonać - zbyt mało amunicji!

en: No reaction fire enabled weapon.
pl_PL: Brak broni wymaganej dla ognia reakcyjnego.

en: No fire mode selected for reaction fire.
pl_PL: Nie wybrano typu strzału dla ognia reakcyjnego.

en: Not enough TUs left for activating reaction fire.
pl_PL: Brak PR na załączenie trybu ognia reakcyjnego.

en: 4 minutes left until forced turn end.
pl_PL: 4 minuty do zakończenia tury.

en: 3 minutes left until forced turn end.
pl_PL: 3 minuty do zakończenia tury.

en: 2 minutes left until forced turn end.
pl_PL: 2 minuty do zakończenia tury.

en: 1 minute left until forced turn end.
pl_PL: 1 minuta do zakończenia tury.

en: 30 seconds left until forced turn end.
pl_PL: 30 sekund do zakończenia tury.

en: 15 seconds left until forced turn end.
pl_PL: 15 sekund do zakończenia tury.

en: Current active team hit the max round time.
pl_PL: Limit czasowy dla aktywnej drużyny został przekroczony.

en: Switching map!
pl_PL: Zmiana mapy!

en: You are now ready to switch the map.
pl_PL: Jesteś gotowy aby zmienić mapę.

en: human
pl_PL: Człowiek

en: alien
pl_PL: Obcy

en: Take a screenshot
pl_PL: Zrzut ekranu [Screenshot]
