UFO Alien Invasion - en to fr_FR translation catalogue (2368 entries)

en: Africa
fr_FR: Afrique

en: Home
fr_FR: Base principale

en: Bridge
fr_FR: Pont

en: Bridge (MP)
fr_FR: Pont (MJ)

en: Small cemetery
fr_FR: Petit cimetière

en: The outskirt of a big city.
fr_FR: La périphérie d'une grande ville.

en: Crashed UFO
fr_FR: OVNI écrasé

en: Druglord
fr_FR: Parrain de la drogue

en: Military convoy
fr_FR: Convoi militaire

en: Forest
fr_FR: Forêt

en: Secret Depot
fr_FR: Dépôt secret

en: Frozen
fr_FR: Site polaire

en: Multiplayer Coop
fr_FR: Multijoueur coopératif

en: Multiplayer Deathmatch
fr_FR: Multijoueur match à mort

en: Gasstation
fr_FR: Station service

en: Harbour
fr_FR: Port

en: Pier
fr_FR: Débarcadère

en: UFO landed in hills area
fr_FR: OVNI posé dans des collines

en: Ice
fr_FR: Glace

en: Industrial Site
fr_FR: Site industriel

en: UFO Landed
fr_FR: OVNI au sol

en: Italy
fr_FR: Italie

en: Japan
fr_FR: Japon

en: Small eastern park.
fr_FR: Petit parc oriental

en: Harvester
fr_FR: Moissonneur

en: Mansion
fr_FR: Résidence

en: Oriental large
fr_FR: Site oriental étendu

en: Oriental medium
fr_FR: Site oriental

en: Oriental mosque
fr_FR: Mosquée orientale

en: Oriental housing
fr_FR: Habitat oriental

en: Rescue mission
fr_FR: Mission de sauvetage

en: Spedition
fr_FR: Entreprise de transport

en: Tropical UFO
fr_FR: OVNI en zone tropicale

en: Tropical drug
fr_FR: Pharmacie en zone tropicale

en: Tropical river
fr_FR: Rivière en zone tropicale

en: Urban Disco
fr_FR: Discothèque en ville

en: Clinic
fr_FR: Clinique

en: Community Centre
fr_FR: Centre associatif

en: Stadium
fr_FR: Stade

en: Laboratory
fr_FR: Laboratoire

en: Hospital
fr_FR: Hôpital

en: Mart
fr_FR: Marché

en: Tower
fr_FR: Tour

en: Urban
fr_FR: Site urbain

en: England
fr_FR: Angleterre

en: Estate
fr_FR: Propriété

en: Fighter crash
fr_FR: Chasseur écrasé

en: Small street
fr_FR: Petite rue

en: Firebird-class Dropship
fr_FR: Transport Firebird

en: Firebird D
fr_FR: Firebird

en: Herakles-class Heavy Lifter
fr_FR: Transport lourd Héraclès

en: Herakles D
fr_FR: Héraclès

en: Raptor-class Combat Transport
fr_FR: Appareil multirôle Raptor

en: Stiletto-class Interceptor
fr_FR: Intercepteur Stiletto

en: Stiletto I
fr_FR: Stiletto

en: Saracen-class Interceptor
fr_FR: Intercepteur Sarrasin

en: Saracen I
fr_FR: Sarrasin

en: Dragon Interceptor
fr_FR: Intercepteur Dragon

en: Starchaser-class Interceptor
fr_FR: Intercepteur Chasse-étoile

en: Starchaser
fr_FR: Chasse-étoile

en: Stingray Interceptor
fr_FR: Intercepteur Manta

en: Stingray
fr_FR: Manta

en: UFO - Scout
fr_FR: OVNI - Éclaireur

en: Scout U
fr_FR: Éclaireur

en: UFO - Fighter
fr_FR: OVNI - Chasseur

en: Fighter U
fr_FR: Chasseur

en: UFO - Harvester
fr_FR: OVNI - Moissonneur

en: Harvester U
fr_FR: Moissonneur

en: UFO - Corrupter
fr_FR: OVNI - Corrupteur

en: Corrupter U
fr_FR: Corrupteur

en: UFO - Supply Ship
fr_FR: OVNI - Ravitailleur

en: Supply U
fr_FR: Ravitailleur

en: UFO - Gunboat
fr_FR: OVNI - Patrouilleur

en: Gunboat U
fr_FR: Patrouilleur

en: UFO - Bomber
fr_FR: OVNI - Bombardier

en: Bomber U
fr_FR: Bombardier

en: UFO - Ripper
fr_FR: OVNI - Éventreur

en: Ripper U
fr_FR: Éventreur

en: UFO - Carrier
fr_FR: OVNI - Porteur

en: Carrier U
fr_FR: Porteur

en: UFO - Mothership
fr_FR: OVNI - Vaisseau mère

en: Mothership U
fr_FR: Vaisseau mère

en: Aerial Laser Cannon
fr_FR: Canon laser aérien

en: Shiva Rotary Cannon
fr_FR: Canon rotatif SHIVA

en: SHIVA 20mm API Rounds
fr_FR: Munitions SHIVA IP 20 mm

en: SHIVA 20mm HEI Rounds
fr_FR: Munitions SHIVA IHE 20 mm

en: Raven ECM Unit
fr_FR: Panoplie de CME Corbeau

en: Sparrowhawk AA Missile Rack
fr_FR: Lance-missile AA Épervier

en: Sparrowhawk Missile
fr_FR: Missile Épervier

en: TR-20 Rocket Pod
fr_FR: Lance-roquette RT-20

en: TR-20 Rocket
fr_FR: Roquette RT-20

en: Particle Beam Weapon
fr_FR: Arme à faisceau de particules

en: Alien Launcher
fr_FR: Lance-missile alien

en: Antimatter Missile
fr_FR: Missile antimatière

en: Hybrid Missile
fr_FR: Missile hybride

en: Targeting Computer
fr_FR: Ordinateur de visée

en: Fuel Pod
fr_FR: Réservoir de carburant

en: Polymer Aircraft Armour
fr_FR: Blindage polymère

en: Alien Aircraft Plating
fr_FR: Blindage en matériaux aliens

en: Alien Polymer Armour
fr_FR: Blindage polymère en matériaux aliens

en: Alien Electronic Warfare Suite
fr_FR: Électronique militaire alienne

en: Alien Astrogation
fr_FR: Astronavigation alienne

en: Alien Propulsion
fr_FR: Propulsion alienne

en: Advanced Alien Propulsion
fr_FR: Propulsion alienne avancée

en: Alien Detection
fr_FR: Détecteur alien

en: AA51 missile launcher
fr_FR: Lance-missile AA51

en: Base-Defence Laser Turret
fr_FR: Tourelle laser de défense

en: normal
fr_FR: impact

en: blast
fr_FR: onde de choc

en: fire
fr_FR: feu

en: shock
fr_FR: commotion

en: particlebeam
fr_FR: faisc. de particules

en: stun_electro
fr_FR: électrochoc

en: stun_gas
fr_FR: gaz incapacitant

en: Combat Armour
fr_FR: Armure de combat

en: Nanocomposite Armour
fr_FR: Armure nanocomposite

en: Power Armour
fr_FR: Armure robotisée

en: Alien Body Armour
fr_FR: Armure légère alienne

en: Medium Alien Armour
fr_FR: Armure moyenne alienne

en: Alien Containment
fr_FR: Poste de confinement

en: Entrance
fr_FR: Entrée

en: Storage
fr_FR: Magasin

en: Power Plant
fr_FR: Centrale nucléaire

en: Command Centre
fr_FR: Salle d'opérations

en: Living Quarters
fr_FR: Quartiers

en: Dropship Hangar
fr_FR: Hangar (transport)

en: Interceptor Hangar
fr_FR: Hangar (intercepteur)

en: Workshop
fr_FR: Atelier

en: Advanced Radar
fr_FR: Radar avancé

en: Antimatter Storage
fr_FR: Chambre à antimatière

en: Laser Battery
fr_FR: Batterie (lasers)

en: Missile Battery
fr_FR: Batterie (missiles)

en: Very Hard Campaign
fr_FR: Campagne très difficile

en: Hard Campaign
fr_FR: Campagne difficile

en: Standard Campaign
fr_FR: Campagne standard

en: Easy Campaign
fr_FR: Campagne facile

en: Very Easy Campaign
fr_FR: Campagne très facile

en: Play the aliens
fr_FR: Jouer les extraterrestres

en: Aarhus
fr_FR: Århus

en: Addis Ababa
fr_FR: Addis-Abeba

en: Andorra la Vella
fr_FR: Andorre-la-Vieille

en: Antwerp
fr_FR: Anvers

en: Arbil
fr_FR: Erbil

en: Asuncion
fr_FR: Asunción

en: Athens
fr_FR: Athènes

en: Baghdad
fr_FR: Bagdad

en: Barcelona
fr_FR: Barcelone

en: Basra
fr_FR: Bassorah

en: Beijing
fr_FR: Pékin

en: Bogota
fr_FR: Bogotá

en: Brussels
fr_FR: Bruxelles

en: Bucharest
fr_FR: Bucarest

en: Cairo
fr_FR: Le Caire

en: Cape Town
fr_FR: Le Cap

en: Chisinau
fr_FR: Chişinău

en: Chui
fr_FR: Chuí

en: Copenhagen
fr_FR: Copenhague

en: Cordoba
fr_FR: Córdoba

en: Cusco
fr_FR: Cuzco

en: Da Nang
fr_FR: Đà Nẵng

en: Damascus
fr_FR: Damas

en: Dar es Salaam
fr_FR: Dar es Salam

en: Davao City
fr_FR: Davao

en: Detroit
fr_FR: Détroit

en: Dresden
fr_FR: Dresde

en: Duesseldorf
fr_FR: Düsseldorf

en: Dushanbe
fr_FR: Douchanbé

en: Edinburgh
fr_FR: Édimbourg

en: Frankfurt am Main
fr_FR: Francfort

en: Geneva
fr_FR: Genève

en: Gothenburg
fr_FR: Göteborg

en: Guangzhou
fr_FR: Canton

en: Guatemala City
fr_FR: Guatemala

en: Hai Phong
fr_FR: Hải Phòng

en: Hamburg
fr_FR: Hambourg

en: Hanoi
fr_FR: Hanoï

en: Hanover
fr_FR: Hanovre

en: Ho Chi Minh City
fr_FR: Hô-Chi-Minh-Ville

en: Hyderabad
fr_FR: Hyderâbâd

en: Ilheus
fr_FR: Ilhéus

en: Iloilo City
fr_FR: Iloilo

en: Jerusalem
fr_FR: Jérusalem

en: Kabul
fr_FR: Kaboul

en: Kathmandu
fr_FR: Katmandou

en: Kobe
fr_FR: Kōbe

en: Kolkata
fr_FR: Calcutta

en: Krakow
fr_FR: Cracovie

en: Kuwait City
fr_FR: Koweït

en: Kyoto
fr_FR: Kyōto

en: Lome
fr_FR: Lomé

en: London
fr_FR: Londres

en: Luxor
fr_FR: Louxor

en: Macapa
fr_FR: Macapá

en: Maceio
fr_FR: Maceió

en: Makati City
fr_FR: Makati

en: Malacca Town
fr_FR: Melaka

en: Malaga
fr_FR: Málaga

en: Malmo
fr_FR: Malmö

en: Manila
fr_FR: Manille

en: Merida
fr_FR: Mérida

en: Mexico City
fr_FR: Mexico

en: Montreal
fr_FR: Montréal

en: Moscow
fr_FR: Moscou

en: Murmansk
fr_FR: Mourmansk

en: N'Djamena
fr_FR: Ndjamena

en: Nanjing
fr_FR: Nankin

en: Nizhny Novgorod
fr_FR: Nijni Novgorod

en: Noumea
fr_FR: Nouméa

en: Novosibirsk
fr_FR: Novossibirsk

en: Omdurman
fr_FR: Omdourman

en: Osaka
fr_FR: Ōsaka

en: Panama City
fr_FR: Panamá

en: Petropavlovsk-Kamchatsky
fr_FR: Petropavlovsk-Kamtchatski

en: Philadelphia
fr_FR: Philadelphie

en: Quebec City
fr_FR: Québec

en: Regina
fr_FR: Régina

en: Saint Petersburg
fr_FR: Saint-Pétersbourg

en: Salzburg
fr_FR: Salzbourg

en: San Jose
fr_FR: San José

en: Sao Jose dos Campos
fr_FR: São José dos Campos

en: Sao Paulo
fr_FR: São Paulo

en: Seoul
fr_FR: Séoul

en: Seville
fr_FR: Séville

en: Singapore
fr_FR: Singapour

en: St. Louis
fr_FR: Saint-Louis

en: Sukhumi
fr_FR: Soukhoumi

en: Tashkent
fr_FR: Tachkent

en: Tbilisi
fr_FR: Tbilissi

en: Teheran
fr_FR: Téhéran

en: Tehran
fr_FR: Téhéran

en: Thessaloniki
fr_FR: Thessalonique

en: Thimphu
fr_FR: Thimphou

en: Tokyo
fr_FR: Tōkyō

en: Ushuaia
fr_FR: Ushuaïa

en: Valencia
fr_FR: Valence

en: Vienna
fr_FR: Vienne

en: Vitoria
fr_FR: Vitória

en: Warsaw
fr_FR: Varsovie

en: Yakutsk
fr_FR: Iakoutsk

en: Yangon
fr_FR: Rangoon

en: Yaounde
fr_FR: Yaoundé

en: Yekaterinburg
fr_FR: Iekaterinbourg

en: Yerevan
fr_FR: Erevan

en: Zamboanga City
fr_FR: Zamboanga

en: Multiplayer
fr_FR: Multijoueur

en: Alien Skirmish
fr_FR: Escarmouche aliens

en: Multiplayer Phalanx
fr_FR: Multijoueur Phalanx

en: Assault Rifles Only
fr_FR: Fusils d'assaut uniquement

en: No IR Goggles
fr_FR: Pas de lunettes IR

en: Flamers/Rifles/Grenades
fr_FR: Lance-flammes, fusils, grenades

en: Campaign Start
fr_FR: Début de campagne

en: Campaign Start (Market)
fr_FR: Début de campagne (marché)

en: Asymptotic Market
fr_FR: Marché asymptotique

en: Alien Campaign Start (Alien Campaign)
fr_FR: Début de campagne alienne

en: Alien Campaign Start (Market)
fr_FR: Début de campagne alienne (marché)

en: Good Luck
fr_FR: Bonne chance

en: Memo: UFO Yard
fr_FR: Mémo : parc à OVNI

en: Memo: Live Aliens
fr_FR: Mémo : extraterrestres vivants

en: Memo: Sam Sites
fr_FR: Mémo : sites antiaériens

en: Alien died
fr_FR: Alien mort

en: Alien Base Discovered
fr_FR: Base alienne découverte

en: UFO-Carrier
fr_FR: OVNI - Porteur

en: media/ufofan-medium.otf
fr_FR: media/DejaVuSans.ttf

en: media/ufofan-light.otf
fr_FR: media/DejaVuSans.ttf

en: Campaign
fr_FR: Campagne

en: Skirmish
fr_FR: Escarmouche

en: 1on1
fr_FR: 1 contre 1

en: 1on1on1
fr_FR: 1 contre 1 contre 1

en: 2on2
fr_FR: 2 contre 2

en: 2on2on2
fr_FR: 2 contre 2 contre 2

en: 3on3
fr_FR: 3 contre 3

en: 3on3on3
fr_FR: 3 contre 3 contre 3

en: 4on4
fr_FR: 4 contre 4

en: 4on4on4
fr_FR: 4 contre 4 contre 4

en: Coop 2 players
fr_FR: 2 joueurs coopératif

en: Coop 3 players
fr_FR: 3 joueurs coopératif

en: Coop 4 players
fr_FR: 4 joueurs coopératif

en: Radar Tower
fr_FR: Station radar

en: The radar tower is an unmanned installation that can be placed anywhere in the world to boost our detection range. It is cheap to build and highly useful, but its camouflage is not very effective. Alien craft may detect the active scanning and attempt to destroy the tower once they find it. It is recommended that radar towers be protected with SAM sites.
fr_FR: La station radar est une installation sans personnel, qui peut être placée à n'importe quel endroit sur Terre pour augmenter nos capacités de détection. Elle est peu onéreuse à construire et très utile, mais son camouflage reste peu efficace. Les vaisseaux extraterrestres peuvent repérer les ondes émises par un radar, tenter de localiser l'émetteur, puis le détruire. Il est recommandé de protéger ces tours grâce à des défenses antiaériennes.

en: UFO Yard
fr_FR: Parc à OVNI

en: The UFO Yard is a camouflaged storage field for captured UFOs. It can be placed anywhere in the world to store captured UFOs for dismantling and research, and can transfer UFOs to other Yards. UFOs stored in a Yard can be researched and/or dismantled from any PHALANX base with appropriate facilities, but these activities proceed more slowly the further away the UFO Yard is from the base.
fr_FR: Le parc à OVNI est un site camouflé permettant de conserver les OVNI capturés, qui pourront ensuite être démontés et étudiés. Les parcs peuvent être placés à n'importe quel endroit du globe, et il est possible d'effectuer des transferts entre sites. Le démantèlement et l'étude des OVNI entreposés peuvent être effectués par toute base Phalanx disposant des infrastructures appropriées ; toutefois, ces opérations prendront d'autant plus de temps que la base est éloignée du parc.

en: SAM Site
fr_FR: Site antiaérien

en: The SAM site is an unmanned installation that can be placed anywhere in the world to automatically engage detected UFOs with surface-to-air missiles. It is cheap to build and highly useful, but its camouflage is not very effective. Alien craft may detect the missile launches and attempt to destroy the site once they find it. The SAM site is sturdy but will succumb to repeated bombing. Missile reloads are delivered free to our sites by UN forces.
fr_FR: Le site antiaérien est une installation sans personnel qui peut être placée n'importe où à la surface du globe. Il tire automatiquement des missiles surface-air contre tout OVNI qu'il détecte à sa portée. Il est bon marché et très utile, mais son camouflage n'est pas très efficace. Les vaisseaux extraterrestres peuvent détecter le lancement des missiles, puis tenter de détruire le site, qui est certes robuste mais incapable de résister à un bombardement intensif. L'ONU fournit gratuitement les missiles utilisés par cette installation.

en: Orbital Rocket Launcher
fr_FR: Lance-roquette orbital

en: The Orbital Rocket Launcher is a large installation built into the ground which is capable of launching a heavy payload beyond earth's atmosphere to knock down an orbiting UFO.
fr_FR: Le lance-roquette orbital est une grande installation souterraine capable de projeter une lourde charge utile au-delà de l'atmosphère pour abattre un OVNI en orbite.

en: English
fr_FR: Anglais

en: German
fr_FR: Allemand

en: Polish
fr_FR: Polonais

en: Spanish
fr_FR: Espagnol

en: Spanish (Spain)
fr_FR: Espagnol (Espagne)

en: Czech
fr_FR: Tchèque

en: Danish
fr_FR: Danois

en: Estonian
fr_FR: Estonien

en: Finnish
fr_FR: Finlandais

en: French
fr_FR: Français

en: Greek
fr_FR: Grec

en: Hungarian
fr_FR: Hongrois

en: Korean
fr_FR: Coréen

en: Dutch
fr_FR: Néerlandais

en: Brazilian Portuguese
fr_FR: Portugais (Brésil)

en: Portuguese
fr_FR: Portugais

en: Russian
fr_FR: Russe

en: Slovenian
fr_FR: Slovène

en: Swedish
fr_FR: Suédois

en: Thai
fr_FR: Thaï

en: Ukrainian
fr_FR: Ukrainien

en: Japanese
fr_FR: Japonais

en: Chinese
fr_FR: Chinois

en: Traditional Chinese
fr_FR: Chinois traditionnel

en: Bulgarian
fr_FR: Bulgare

en: Norwegian
fr_FR: Norvégien

en: Turkish
fr_FR: Turc

en: No language
fr_FR: Pas de langue

en: African Village
fr_FR: Village africain

en: African Desert
fr_FR: Désert africain

en: Coastal Crash Site
fr_FR: Aéronef écrasé sur un rivage

en: Urban Periphery
fr_FR: Zone périurbaine

en: Country Desert
fr_FR: Pays désertique

en: Some houses in the desert.
fr_FR: Quelques maisons dans le désert

en: Farm
fr_FR: Ferme

en: Military Convoy Ambush Site
fr_FR: Convoi militaire pris en embuscade

en: Mountain Estate
fr_FR: Propriété en montagne

en: Small House
fr_FR: Petite maison

en: Fuel Depot
fr_FR: Dépôt de carburant

en: Snow
fr_FR: Neige

en: Snowy Logging Site
fr_FR: Site de débardage enneigée

en: Suburban Housing
fr_FR: Zone pavillonnaire

en: Frozen Landscape
fr_FR: Paysage glacé

en: Urban Warehouse
fr_FR: Entrepôt urbain

en: East Asian Village
fr_FR: Village d'Asie orientale

en: Middle Eastern Suburb
fr_FR: Banlieue moyen-orientale

en: Tropical Jungle
fr_FR: Jungle

en: UFO Crash Site
fr_FR: Zone où un OVNI s'est écrasé

en: Supermarket
fr_FR: Supermarché

en: Basketball Stadium
fr_FR: Stade de basket

en: Office complex
fr_FR: Ensemble de bureaux

en: House
fr_FR: Pavillon

en: Small Village
fr_FR: Petit village

en: Suburban City
fr_FR: Banlieue

en: Crash Site
fr_FR: Zone de crash

en: Small Suburban Street
fr_FR: Petite rue de banlieue

en: PHALANX Base Under Attack
fr_FR: Base Phalanx attaquée

en: Cemetery
fr_FR: Cimetière

en: City High-Rise
fr_FR: Grande tour

en: Construction Site
fr_FR: Chantier

en: Tropical Jungle Estate
fr_FR: Propriété dans la jungle

en: Gas Station
fr_FR: Station service

en: Luxury House
fr_FR: Villa

en: Military Shelter
fr_FR: Abri militaire

en: Solar Power Plant
fr_FR: Centrale solaire

en: Military Bunker
fr_FR: Bunker

en: Rural Village
fr_FR: Village de campagne

en: Corrupter UFO Crash Site
fr_FR: OVNI écrasé : Corrupteur

en: Hydroelectric Dam
fr_FR: Barrage hydroélectrique

en: Archaeological Dig
fr_FR: Fouilles archéologiques

en: Fighter UFO Crash Site
fr_FR: OVNI écrasé : Chasseur

en: Old Mine
fr_FR: Vieille mine

en: Residential Neighbourhood
fr_FR: Faubourg pavillonnaire

en: Office Complex
fr_FR: Ensemble de bureaux

en: Sewage Pipe Construction
fr_FR: Égouts en construction

en: Luxurious Resort
fr_FR: Villégiature huppée

en: Old Town Center
fr_FR: Centre de vieille ville

en: Subway Station
fr_FR: Station de métro

en: Wilderness
fr_FR: Contrée sauvage

en: City High-Rise (MP)
fr_FR: Grandes tours (MJ)

en: Frozen Industrial Site (Coop)
fr_FR: Site industriel sous la neige (coop.)

en: Frozen Industrial Site (MP)
fr_FR: Site industriel sous la neige (MJ)

en: A container harbour.
fr_FR: Port de conteneurs

en: Village MP (2)
fr_FR: Village MJ (2)

en: Village MP (3)
fr_FR: Village MJ (3)

en: Alien Base
fr_FR: Base alienne

en: PHALANX Craft Crash Site
fr_FR: Appareil Phalanx écrasé

en: Training Zone: Alpha
fr_FR: Zone d'entrainement : Alpha

en: Training Zone: Bravo
fr_FR: Zone d'entrainement : Bravo

en: Cross
fr_FR: Croix

en: Coin
fr_FR: Médaille

en: Scientist | Scientists
fr_FR[0]: Chercheur
fr_FR[1]: Chercheurs

en: Pilot | Pilots
fr_FR[0]: Pilote
fr_FR[1]: Pilotes

en: UGV | UGVs
fr_FR[0]: VTSP
fr_FR[1]: VTSP

en: Worker | Workers
fr_FR[0]: Ingénieur
fr_FR[1]: Ingénieurs

en: Rifleman
fr_FR: Fusilier

en: Rfn
fr_FR: Fus

en: Lance-Corporal
fr_FR: Caporal

en: LCpl
fr_FR: Cpl

en: Corporal
fr_FR: Caporal-chef

en: Cpl
fr_FR: CCh

en: Sergeant
fr_FR: Sergent

en: Warrant Officer
fr_FR: Adjudant

en: WO
fr_FR: Adj

en: Senior Warrant Officer
fr_FR: Adjudant-chef

en: SWO
fr_FR: AdC

en: Second Lieutenant
fr_FR: Sous-lieutenant

en: 2Lt
fr_FR: SLt

en: Lt
fr_FR: Ltn

en: Captain
fr_FR: Capitaine

en: Capt
fr_FR: Cne

en: Major
fr_FR: Commandant

en: Maj
fr_FR: Cdt

en: Lieutenant-Colonel
fr_FR: Lieutenant-colonel

en: Lt Col
fr_FR: LCl

en: Aircraft Evaluation -- Firebird-class Dropship
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 17 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Commander, I've been over these old files before you, and I have decided to replace them with my own assessment and conclusions about our choice of dropship. Apologies if I'm overstepping my bounds, but the old PHALANX dropships in storage are simply not up to modern spec. None of them even got out of the prototype stage when they were new. There are only two surviving examples, and both of those ships have been left mothballed in government warehouses for the past 60 years, not worth the trouble to dig out of storage. We've inherited a real mess with regards to equipment, I can't even find half the stuff that's supposed to be waiting for us. I'm doing my best to find superior alternatives for gear that just isn't up to the task.
    
    The one bit of good luck in this dropship mess is that I managed to persuade our UN rep to earmark some budget for a new ship, and I think you'll like it.
    
    The Galeoth Firebird VTOL (Vertical Take-Off and Landing) is the best aircraft we can hope to employ in our dropship role. It was designed as a cargo hauler, but has quickly been picked up and adapted into a troop transport by military contractors. It has since become a popular alternative to helicopters in both the military and civilian worlds due to its four HM-5600 pulse detonation engines, which provide the Firebird with VTOL capability and achieve good fuel-efficiency with far fewer moving parts than any helicopter engine. This increases reliability across the board and makes for a vastly faster aircraft partly due to the lack of rotor blades. The HM-5600s are still very thirsty engines, however, and the high-powered aviation fuel can be too expensive for civilian applications.
    
    The Firebird's cruising speed is Mach 0.74. At a maximum velocity of Mach 1.03 it can just barely squeak through the sound barrier, but this causes a lot of stress on the airframe and should be avoided outside of emergencies. It has one variable weapons hardpoint located on its nose. It can also carry additional equipment to improve its flight characteristics and combat performance. There are acceleration harnesses for up to 8 soldiers.
    
    There is nothing else in the sky as well-suited to our dropship role as the Firebird. It is faster than any helicopter, more manoeuvrable than any fixed-wing aeroplane, and it can respond quickly and efficiently to threats all over the world.
    
    The Firebird requires 1 Large Hangar for storage, maintenance and deployment. It has 1 light weapon hardpoint located in the nose.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The dropship is what will carry our troops around the world, in order to respond to alien attacks on the ground or to clear UFO crash sites for recovery. It should be deployed immediately to sites of alien activity and to recover downed alien craft.
    
    While armed, a Firebird-class dropship is not able to stand up to dedicated fighters, and it should never be sent as the sole interceptor to any UFO sighting.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Évaluation d'appareil : transport de classe Firebird
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 17 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Commandant, j'ai consulté les anciens dossiers avant vous, et j'ai décidé de les substituer par mes commentaires et mes conclusions concernant le choix définitif de notre appareil de transport de troupes. Excusez-moi d'outrepasser mon rôle, mais nos vieux engins en dépôt sont tout simplement obsolètes... Et même quand ils étaient tout récents, ils n'ont jamais dépassé le stade du prototype. Il ne nous en reste d'ailleurs plus que deux qui moisissent depuis une soixantaine d'années dans des entrepôts gouvernementaux et qui ne méritent même pas d'être restaurés. D'une manière générale, c'est l'anarchie du coté de l'équipement : je ne peux même pas retrouver la moitié de ce que nous devrions posséder. Je fais de mon mieux pour trouver de meilleures alternatives à ce matériel qui n'est tout simplement plus à niveau.
    
    Le seul coup de chance que nous avons eu dans tout ce foutoir est que j'ai réussi à convaincre notre représentant aux Nations unies de nous attribuer un budget pour un nouvel appareil de transport qui, je pense, vous plaira.
    
    Le Galeoth Firebird DAV (Décollage et Atterrissage Vertical) est le meilleur appareil dont nous puissions rêver pour transporter nos troupes. Initialement conçu pour le transport de marchandises, il a rapidement été adapté à des besoins militaires. Il est devenu depuis lors l'alternative préférée aux hélicoptères : ses quatre moteurs à onde de détonation pulsée HM-5600 lui permettent de décoller à la verticale ; sa conception avec moins de pièces mobiles augmente considérablement sa fiabilité tout en le rendant plus rapide (notamment grâce à l'absence de pales). Les HM-5600 restent cependant gourmands en carburant, ce qui les rend souvent trop chers pour un usage civil.
    
    La vitesse de croisière du Firebird est de Mach 0,74. Il dépasse difficilement la vitesse du son à plein régime, soit Mach 1,03. Hors cas d'urgence, il n'est pas raisonnable de naviguer à cette vitesse, car le fuselage est alors soumis à de très fortes contraintes. Un point d'emport sous le nez de l'appareil permet de monter une arme légère, et il est possible d'ajouter des systèmes améliorant ses capacités de vol ou de combat. Enfin, des harnais anti-g permettent d'emporter jusqu'à 8 soldats.
    
    Aucun appareil volant ne me semble plus adapté au rôle d'avion de transport que le Firebird : il est plus rapide qu'un hélicoptère, plus manœuvrable qu'un avion à ailes fixes, et permet de réagir rapidement et efficacement aux menaces qui peuvent se présenter n'importe où sur Terre.
    
    Chaque Firebird requiert un hangar spécifique pour son entreposage, sa maintenance et son déploiement.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Le transport de troupes de classe Firebird permet de convoyer nos équipes d'intervention d'un point à un autre du globe, nous permettant ainsi de riposter aux attaques au sol ou de sécuriser les épaves d'OVNI abattus. Il devra être déployé aussitôt que l'une de ces situations se présentera.
    
    Même armé, cet avion de transport reste incapable de rivaliser avec un appareil de combat et ne devrait jamais servir à intercepter un OVNI.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Commander, I'm pleased to present the schematics for the Herakles-class Heavy Lifter.
    
    To speed the development of this dropship, we adapted the design from an existing airborne lifter vehicle that is used in the civilian sector for the movement of extremely heavy goods. The craft consists of a lifting vehicle and a dead pod -- an inert cargo container that we have converted to house up to 12 troops.
    
    The craft has VTOL capabilities, but we've upgraded the propulsion systems to achieve faster cruising speeds. We've also encased both the vehicle and the pod in advanced armour plating that relies on human-sourced materials to keep costs down. The Herakles should get our soldiers on-site faster and safer than the firebird.
    
    Like the Firebird, we have incorporated a single light weapon hardpoint in the nose, but this is only for last-ditch defensive efforts. The Herakles is a troop transport and should be kept safe from any armed UFOs.
    
    We should get at least one of these built as soon as possible. We won't need the larger ground assault force for every mission, but if we're going to take down an alien installation we'll want the extra firepower.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, j'ai le plaisir de vous présenter les schémas du transport lourd de classe Héraclès.
    
    Pour aboutir à un résultat rapidement, nous nous sommes inspirés d'un appareil civil utilisé pour transporter des marchandises extrêmement lourdes. L'aéronef est composé d'un véhicule volant et d'un module indépendant (à savoir un conteneur modifié pour contenir 12 hommes).
    
    Cet appareil possède des capacités DAV. Nous avons amélioré les réacteurs pour augmenter la vitesse de croisière. Nous avons tout recouvert d'un blindage de qualité, uniquement constitué de matériaux terrestres pour réduire les couts. Ce vaisseau devrait ainsi pouvoir transporter nos hommes de façon plus rapide et plus sûre que le Firebird.
    
    Nous avons également prévu une plateforme pour arme légère à l'avant, qui ne doit servir qu'en tout dernier recours bien sûr. Le Héraclès est avant tout un appareil de transport de troupes et doit rester à bonne distance des OVNI armés.
    
    Nous devrions en fabriquer au moins un exemplaire dans les plus brefs délais. Disposer d'une importance force au sol ne sera pas nécessaire à chaque mission, mais l'attaque d'une installation alienne nécessitera un maximum de puissance de feu.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, I'm submitting this proposal for the research and development of a new dropship after we learned the purpose of the Supply UFO.
    
    If the aliens are stockpiling assets and personnel on earth's surface, we'll need to be able to deploy larger assault teams. We have preliminary design ideas for a new heavy-class troop transport vehicle that could allow us to expand the size of the squads we are putting into battle.
    
    Give me the brainpower and the time to make this a reality. Your soldiers will need the extra support on the ground.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous pourrions mettre au point un nouvel avion de transport en tenant compte de ce que nous avons appris sur les ravitailleurs extraterrestres.
    
    Si les envahisseurs déploient du matériel et du personnel sur Terre, nous devons réagir en déployant nous aussi des escouades plus conséquentes. Nous avons dessiné les premières esquisses d'un nouveau véhicule lourd qui nous permettrait de faire intervenir plus de troupes.
    
    Accordez-moi le personnel compétent et le temps nécessaire pour concrétiser cela. Nos soldats sur le terrain vont vraiment apprécier de ce coup de pouce.
    
    Cdt Navarre.

en: Commander, I've attached the drawings for our new Raptor-class Combat Transport.
    
    This craft takes advantage of everything we've learned adapting alien technology to our fighter craft as well as our analysis of how the Gunboat packed a large alien squad into a UFO designed for air superiority. We've covered the aircraft in layers of alien materials for impressive resistance to explosives. It won't stand up to the kinds of assaults our interceptors face from the most powerful UFOs, but it can chase down and destroy light UFOs. To assist it in these battles, we've designated a medium weapon hardpoint for each wing and a light weapon hardpoint for the nose.
    
    The Raptor fits up to 10 soldiers safely in its hull, but they have to be strapped in to withstand the pressures of air combat. Soldiers exit below the aircraft, which is raised on unusually tall landing gear, so they will be unable to use the craft as a defensive position once landed.
    
    This is the first dropship to use the aliens' antimatter engines, so be sure you've got spare antimatter in storage to refuel this craft. Have our workers build one of these in our most crowded bases. It will free up other aircraft to focus on more dangerous threats.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, voici les schémas de notre nouvel appareil multirôle de classe Raptor.
    
    Cet appareil tire parti de tout ce que nous avons appris pendant les phases où nous avons adapté la technologie extraterrestre à nos avions de chasse et de tout ce que nous avons appris pendant l'examen du Patrouilleur extraterrestre, à la fois appareil de supériorité aérienne et appareil de transport de troupes. La coque du Raptor, renforcée avec des matériaux aliens, résiste aux explosions de façon impressionnante. Cela ne signifie pas que l'appareil pourra résister aux attaques que doivent encaisser nos intercepteurs face aux OVNI les plus puissants, mais il pourra quand même engager et abattre des OVNI légers ; nous l'avons en effet doté d'un point d'emport pour arme moyenne sous chaque aile, et d'une plateforme pour arme légère à l'avant.
    
    Le Raptor peut emporter jusqu'à 10 personnes, qui devront être bien sanglées pour résister aux accélérations qui surviennent durant les combats aériens. Les soldats sortent par dessous l'appareil, qui est surélevé à cause d'un train d'atterrissage inhabituellement grand. Ceci implique que la coque de l'appareil ne pourra pas couvrir la sortie des combattants.
    
    Ceci est notre premier appareil de transport qui utilise les moteurs à antimatière aliens ; par conséquent, faites bien attention aux réserves d'antimatière qui se trouvent dans sa base d'affectation pour pouvoir le réapprovisionner correctement. Essayez de faire stationner un Raptor dans une base densément occupée : vos autres appareils pourront alors se concentrer sur des menaces plus importantes.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, please consider this proposal for the research and development of a new armed dropship.
    
    Most of our efforts to adapt alien technology have gone into our fighter aircraft. This has left our dropships slow and vulnerable. I'd like to address this with the development of a new hybrid dropship, capable of chasing down and destroying small UFOs then immediately delivering a combat squad to the ground.
    
    It's an ambitious goal, given the vast differences between fighter craft and troop transports, but I'm confident we can come up with a valuable addition to our air fleet.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, je soumets à votre bienveillance ce projet de recherche et de développement de nouvel appareil de transport armé.
    
    Jusqu'à présent, nous avons concentré nos efforts pour adapter les technologies extraterrestres à nos chasseurs. Hélas, nos appareils de transport restent lents et vulnérables. Pour remédier à la situation, nous pourrions concevoir un nouvel aéronef hybride, capable de poursuivre et d'abattre de petits OVNI, puis de déployer immédiatement une escouade pour sécuriser l'épave.
    
    Cet objectif est ambitieux, étant donné les énormes différences entre un avion de chasse et un avion de transport, mais je suis persuadé que nous aboutirons à un résultat qui renforcera notablement nos capacités aériennes.
    
    Cdt Navarre

en: Aircraft Evaluation -- Stiletto-class Interceptor
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 04 November 2026
    
    By: Dr. Richard Strohm, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    I'm very happy to report that the first production model of our next-generation interceptor has been completed and passed all of its flight tests with flying colours. At the risk of sounding boastful, it may be the finest piece of human technology ever produced.
    
    The Stiletto is a single-seat air superiority fighter with VTOL (Vertical Take-Off and Landing) capability, allowing it to set down on tiny landing pads or in the middle of nowhere if necessary. Its huge, high-performance turbofans can turn 360 degrees for full manoeuvrability even at supersonic speeds. The giant engine intakes are protected by a sophisticated air channeling system that actively filters the air in front of the engine and redirects any piece of material large enough to harm the fan blades. They are more than powerful enough to lift the heavily-armoured fuselage and can hover unassisted for an extended period before burning through all their fuel.
    
    The helicopter-like design may not look very fast, but appearances can be deceiving. The Stiletto's compact airframe can survive anything up to Mach 2 for short periods of time; it has a cruising speed of Mach 1.3 and a max velocity of 2.1 on afterburners. These high marks put the Stiletto well ahead of many military jet fighters which do not have supercruise ability.
    
    Once in the air, it can jump like a jackrabbit and is utterly ruthless in the hands of an experienced pilot. It can turn laterally around its hangar complex in six seconds whilst keeping its nose machine gun on the target at all times. It can flip end over end in point-three seconds and acquire missile lock on stealth aircraft before the turn is even complete.
    
    Missiles are fitted on hardpoints mounted just under the outer winglets. The Stiletto also has powerful Electronic Warfare capabilities, with a state-of-the-art sensor suite contained inside the nose that includes -- but is not limited to -- several targeting lasers, a sophisticated radar system, and optical imaging as powerful as any spy satellite. Small ECM emitters placed in strategic points across the fuselage will throw off missile lock and can actively jam incoming radar. The weapon hardpoints can take a variety of armaments, and the electronics are fully modular to accept upgrades. Remember, however, that space in this craft is at a premium.
    
    The powerful Volkot VO-36 engines consume a large amount of fuel, and the Stiletto's capacity is not large. Leaving enough fuel for interception, its maximum effective range is no greater than 2000 kilometres. However, within this radius, this craft is the master of all it surveys.
    
    Please note that because of its exceptional performance this craft is not recommended for use by novice pilots. Its handling at low speeds has been described by our test crews as 'tricky'.
    
    The Stiletto requires 1 Small Hangar for storage, maintenance and deployment. It has 3 weapon hardpoints; 1 small nose mount and 2 heavy wing mounts.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The Stiletto is ideal for short-range interception of hostile craft that threaten PHALANX bases or nearby civilian targets. It can go toe-to-toe with anything on Earth and it will win. However, the Stiletto can't be deployed against distant targets as it won't have enough fuel for both attack manoeuvres and the flight back to base.
    
    Performance against extraterrestrial craft can't be measured, of course, but the best we can do is the best we can do. If a real alien threat comes for us in our lifetimes and the Stiletto won't do the job, then the human race is in trouble.
    
    
    Addenda
    
    Addendum, Cdr. Paul Navarre, 18 March 2084:
    
    Commander, I've just looked at these Stiletto-class ships on paper and in person, and they have blown my mind. It's hard to believe we built these little things in 2026 -- and that no one ever realised the kind of gold they held in their hands until now. What we have here is probably the most manoeuvrable aircraft ever built; it puts attack helicopters to shame and can turn circles around state-of-the-art jets. It does things most modern aircraft can't even dream of.
    
    It's also a nightmare to fly due to its inherent instability, especially at speed. The original file badly underplays that part of the tech assessment. However, Commander al-Kuhar of the air wing insists that our pilots can handle it, and I think I believe him. Even better, we've managed to track down a complete intact specimen, and it's in the shop right now being restored to operation. I've given the go-ahead for a full refit and flight testing on my own authority.
    
    This is simply the best knife-fighting aircraft I have ever laid eyes on. We're going to need it.
fr_FR: Évaluation d'appareil : intercepteur de classe Stiletto
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 04 novembre 2026
    
    Auteur : Dr Richard Strohm, commandant de base, Phalanx, Commandement des Opérations du Pacifique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Je suis très heureux de vous apprendre que le prototype de notre prochaine classe d'intercepteurs vient de réussir brillamment tous ses essais en vol. Au risque de paraitre prétentieux, je crois que la Terre n'a probablement jamais vu un tel chef-d'œuvre technologique.
    
    Le Stiletto est un appareil de combat monoplace disposant de capacités DAV (Décollage et Atterrissage Vertical), ce qui lui permet de partir ou de se poser presque n'importe où. Ses massifs turboréacteurs à double flux sont très performants ; leur capacité à pivoter sur 360 degrés confère à l'appareil une manœuvrabilité exemplaire, même à des vitesses supersoniques. L'énorme mécanisme d'admission est protégé par un système élaboré d'acheminement, qui filtre l'air avant son entrée dans les réacteurs et protège les turbines des objets qui pourraient les endommager. La poussée est assez puissante pour soulever sans problème le fuselage lourdement blindé de l'aéronef.
    
    Le Stiletto ressemble à un hélicoptère, mais il ne faut pas en déduire qu'il est lent. L'appareil a une vitesse de croisière de Mach 1,3 et une vitesse maximale en postcombustion de Mach 2,1. Ces excellents résultats le placent loin devant beaucoup d'autres avions de chasse, qui ne dépassent pas la vitesse du son en régime de croisière.
    
    Une fois en l'air, le Stiletto peut virevolter comme une hirondelle et s'avère impitoyable entre les mains d'un pilote expérimenté. On l'a vu faire le tour de son hangar en 6 secondes tout en gardant sa cible dans son viseur, ou faire un looping complet en trois dixièmes de secondes et verrouiller un missile sur un appareil furtif avant la fin de la manœuvre.
    
    Le fuselage embarque une électronique de pointe : à l'avant, il y a des lasers de guidage, un radar sophistiqué, et un système d'imagerie optique aussi précis que celui des satellites espions ; le long de la coque, il y a plusieurs systèmes de contremesures électroniques destinés à leurrer les missiles et à brouiller les radars. Les points d'emport, malheureusement peu nombreux, sont adaptables à une grande variété d'armes et l'électronique, totalement modulaire, peut facilement être mise à jour.
    
    Les formidables réacteurs Volkot VO-36 brulent une grande quantité de carburant et le rayon d'action du Stiletto n'est donc pas très large : 2000 km au maximum, en tenant compte de la consommation durant les manœuvres de combat. Malgré tout, cet appareil sera le maitre incontesté de l'espace aérien qu'il pourra couvrir.
    
    À cause de ses performances exceptionnelles, cet appareil ne devrait pas être confié à des novices. Nos pilotes d'essais ont décrit son maniement à faible vitesse comme étant « délicat ».
    
    Le Stiletto dispose de trois points d'emport pour armes : celui au niveau du nez peut emporter une arme de poids léger, et les deux au niveau des ailes peuvent emporter des armes lourdes (comme les missiles, par exemple).
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Le Stiletto est idéal pour les interceptions à courte portée d'un appareil hostile. Son autonomie en carburant est insuffisante pour lui permettre d'intervenir à plus de 2000 kilomètres de son hangar.
    
    Sur Terre, cet avion reste sans rival. Par contre, ses performances contre un vaisseau alien ne peuvent évidemment pas être évaluées... De toute façon, nous ne pouvons pas faire mieux. Si un appareil extraterrestre se manifeste et que le Stiletto n'arrive pas à le contrer, alors la race humaine à des soucis à se faire.
    
    
    Addenda
    
    Addendum, Cdt Paul Navarre, 18 mars 2084
    
    Commandant, je viens de jeter un œil à ces appareils de classe Stiletto, sur le papier, puis en grandeur nature. Ils m'ont réellement épaté. Il est difficile de croire que ces petites choses datent de 2026 et que personne n'a réalisé le trésor que c'était. Nous tenons là ce qui est probablement l'appareil le plus manœuvrable jamais construit : il ridiculise les hélicoptères d'attaque et se joue des avions de chasse les plus performants. Il accomplit des choses inimaginables, même pour nos chasseurs actuels.
    
    Hélas, c'est aussi un cauchemar à piloter, particulièrement à pleine vitesse. Le dossier originel a largement sous-estimé ces difficultés dans son descriptif technique. Cependant, le commandant al-Kuhar écrit noir sur blanc que les pilotes arrivent à s'y faire, et je le crois. Et le meilleur pour la fin : nous avons retrouvé un Stiletto intact et j'ai personnellement ordonné un ravitaillement complet suivi de quelques vols d'essai.
    
    C'est tout simplement le meilleur avion de combat sur lequel j'ai posé les yeux. Nous en aurons bien besoin.

en: Aircraft Evaluation -- Saracen-class Interceptor
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    It is clear that the Stiletto-class Interceptor, while a terrific aircraft, does not cover all our needs. We must be ready to defend our planet and our people anywhere across the globe. The Stiletto's operational range is too limited and it is not fast enough to engage all the UFOs we might detect.
    
    Only one aircraft in the world is capable of filling the operational gap we face; the Argentinian KB-550 Hypersonic Wing, dubbed the "Saracen" in NATO code. Mixing old and new stealth technology into a single airframe, the Saracen most resembles the ancient SR-71 "Blackbird" in its shape and bearing. It is black as the night itself, covered in radiation-absorbing paint that makes it practically invisible to radar, lidar and most other forms of active scanning. Its fuselage is composed almost entirely of carbon nanotubes and sheets of graphite-reinforced plastic. This makes the craft extremely strong and heat-resistant enough to cope with the temperatures of cruising at speeds in excess of Mach 4. The Saracen is the fastest military airplane still flying today.
    
    In terms of its capabilities, the Saracen pushes our interception range into international territory. Its huge, armoured tanks and amazing fuel-efficiency allow it to go anywhere up to 10,000 kilometres from its hangar at hypersonic speeds -- and back again -- with fuel to spare for combat manoeuvres. Its stealthy design, high speed and tough airframe allow it to engage UFOs that our Stiletto-class Interceptors may simply be unable to catch. It has tough armour and can fly home even on one engine. Thanks to the power of its engines and a set of additional manoeuvring thrusters in its belly, it can take off almost vertically; this is definitely within the restrictions of our hangar facilities.
    
    Its electronics suite is similarly impressive. It has state-of-the-art targeting computers, advanced radar and lidar systems, advanced ECM (Electronic Counter-Measures) equipment, in-helmet VR imaging for the pilot, and more.
    
    Unfortunately, for all its strengths, it is costly to lease and maintain, and its heavy load of fuel and armour cuts into weapons capacity. The Saracen cannot equal the weapons load of the far smaller and less expensive Stiletto. Nor can it hope to equal the Stiletto's manoeuvrability. Despite thrust-vectoring technology (the ability to change the shape of its engine nozzles to direct thrust), electro-elastic wing surface (the ability to dynamically change the shape of its wings) and other terrific advances, the Saracen is still a large fixed-wing aircraft with all the limitations that implies. Though it can take much more damage than a Stiletto and remain effective, the Saracen will not perform as well in combat with alien craft.
    
    The Saracen requires 1 Small Hangar for storage, maintenance and deployment. It has 2 medium weapon hardpoints.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    At its heart the Saracen is a long-range interceptor to be used against extremely distant or fast UFOs. Unlike the alien craft, it is barely slowed by moving inside Earth atmosphere, making it slightly faster than most of the UFOs we have observed so far. This will allow PHALANX to catch the aliens wherever they may be going -- short of interplanetary space.
    
    As always, the Saracen's performance against extraterrestrial craft can't be measured without solid observational data from at least one real combat encounter. However, if deployed in large enough flights, it should be able to cut up alien craft of all varieties.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Évaluation d'appareil : intercepteur de classe Sarrasin
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 19 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Bien que l'intercepteur de classe Stiletto soit un appareil redoutable, il est clair qu'il ne couvre pas tous nos besoins. Alors que nous devons pouvoir intervenir partout sur le globe pour protéger notre planète et sa population, le Stiletto a un rayon d'action limité et il est trop lent pour intercepter la plupart des OVNI que nous détectons.
    
    Un seul appareil au monde est capable de pallier ce déficit opérationnel : l'« Aile supersonique » KB-550, un avion d'origine argentine dénommé « Sarrasin » par l'OTAN. Cet aéronef exploite plusieurs technologies furtives, qu'elles soient récentes ou déjà éprouvées. Il a la forme et l'allure de l'ancien Blackbird SR-71. Il est recouvert d'une peinture noire comme la nuit, qui absorbe les rayonnements et le rend presque invisible aux radars, aux lidars, et à la plupart des autres systèmes de détection active. Son fuselage est presque entièrement composé de nanotubes de carbone et de feuillets en plastique renforcé au graphite. L'appareil est donc extrêmement résistant, notamment à la chaleur. Il peut ainsi supporter l'échauffement généré lors d'un vol à vitesse Mach 4. Le KB-550 est d'ailleurs le plus rapide appareil militaire en service aujourd'hui.
    
    Le Sarrasin a un rayon d'action international. Ses énormes réservoirs renforcés et une consommation superbement optimisée lui permettent de s'éloigner de 10 000 kilomètres de son point d'attache, de combattre, puis de revenir (l'avion peut même rentrer avec seul un moteur en état de marche). Sa conception furtive, sa vitesse supersonique, et sa solidité lui permettent d'engager des OVNI qu'un Stiletto ne peut approcher. Et puis le Sarrasin s'adapte parfaitement à nos hangars, car il dispose de petits propulseurs de compensation en dessous du fuselage qui lui permettent de décoller presque à la verticale.
    
    Le Sarrasin dispose d'un équipement électronique impressionnant, avec entre autres un ordinateur de visée performant, un radar et un lidar avancés, un système de contremesures électroniques perfectionné, et un dispositif d'affichage tête-haute intégré au casque du pilote.
    
    Malheureusement, toutes ses qualités le rendent cher à acheter et à entretenir. Le poids de ses réservoirs et de son blindage limitent sérieusement ses options d'armement, qui ne peuvent pas rivaliser avec celles du Stiletto, plus petit et plus manœuvrable. Malgré sa technologie de poussée vectorielle (le jet du réacteur peut être orienté, ce qui améliore la maniabilité), ses ailes électroactives (la forme des ailes peut être modifiée en cours de vol) et d'autres avancées extraordinaires, le Sarrasin reste un appareil limité par les caractéristiques de sa voilure fixe. Le Sarrasin peut certes encaisser plus de dégâts qu'un Stiletto, mais il reste moins efficace que ce dernier pour lutter contre un OVNI.
    
    Le Sarrasin dispose de deux points d'emport pour armes de taille moyenne.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Le Sarrasin est un intercepteur à grand rayon d'action destiné à intercepter les OVNI qui sont très éloignés ou qui sont très rapides. En effet, notre appareil se déplace plus vite que la plupart des OVNI observés jusqu'à présent, car il est mieux adapté que les vaisseaux extraterrestres aux déplacements à grande vitesse dans l'atmosphère terrestre. Phalanx devrait donc pouvoir interdire aux aliens de se promener à leur gré autour de la Terre.
    
    Les performances du Sarrasin contre les vaisseaux ennemis ne peuvent être estimées sans données de combat réel. Il est conseillé d'envoyer plusieurs appareils contre un appareil extraterrestre.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Commander, I'm extremely proud to present you with the plans for our new interceptor, the Dragon. As you can see we've taken more than one page out of the aliens' book and the radical styling truly pays off.
    
    Incorporating new technologies from the ground up, the Dragon consists of an inner skeleton of alien materials providing strength for the lighter outer skin of carbon nanotube-reinforced plastics. This allows it to mount two actual alien engines which give speed and power like nothing else in our arsenal. The forward-swept wings are a special touch to allow it more knife-fighting mobility than alien designs.
    
    The three-pronged fuselage is also inspired by the enemy, slicing through the air with remarkable grace. The upper two prongs can mount onboard electronics to enhance evasion and targeting. Two heavy weapon hardpoints are located in the center -- the 'mouth', if you will -- for which the Dragon was named.
    
    The main drawback of the Dragon is that, like UFOs, it requires antimatter to get into the air. Nothing else will do considering the weight of the fuselage. Since our supplies of antimatter are so limited it may be that we can't afford to spend it on anything but our airfleet. That's why we should be careful about where we deploy the Dragon, and consider whether or not its deployment is really necessary in any given situation.
    
    Also, please note that while the Dragon is technically capable of entering orbit on its own steam, it has no space capabilities and should not be pushed above the upper atmosphere under any circumstances. Some things are just too much to ask right now. We're engineers, Commander, not wizards.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, je suis extrêmement fier de vous présenter notre nouvel intercepteur, le Dragon. Vous constaterez, en consultant ses plans, que nous avons copié plusieurs concepts extraterrestres pour aboutir à un résultat final absolument éblouissant.
    
    Le Dragon est doté des technologies les plus récentes. Son armature interne en matériaux extraterrestres est suffisamment robuste pour supporter un fuselage léger en plastique renforcé aux nanotubes de carbone. Cela lui permet d'embarquer deux propulseurs aliens fournissant une vitesse et une puissance que rien dans notre flotte ne peut égaler. De plus, la conception particulière des ailes profilées vers l'avant lui procure une mobilité plus incisive que celle des vaisseaux ennemis.
    
    Nous nous sommes aussi inspirés de nos adversaires, dont les vaisseaux fendent l'air avec une grâce remarquable, pour concevoir le fuselage à trois branches du Dragon. Les deux branches supérieures peuvent accueillir des systèmes électroniques de défense ou d'attaque, et il y a deux points d'emport pour armes lourdes au centre (dans la gueule si vous préférez ; c'est ce terme qui nous a inspiré le nom de cet avion).
    
    Le principal inconvénient du Dragon est que, comme les OVNI, il consomme de l'antimatière pour voler. La masse importante du fuselage ne nous a pas laissé le choix. Tant que notre approvisionnement reste faible, nous devrions en priorité réserver notre antimatière à notre flotte aérienne et choisir précautionneusement les bases où nous voulons faire stationner un Dragon. Nous devrons également faire attention aux conditions d'engagement contre les OVNI, en pesant bien le pour et le contre d'une intervention de notre nouvel aéronef.
    
    Notez que si le Dragon est techniquement capable de se propulser en orbite, il ne possède aucune capacité spatiale et ne doit dépasser la mésopause sous aucun prétexte. Cela fait partie des choses qu'il est prématuré de demander aujourd'hui. Eh oui, Commandant, nous sommes des ingénieurs, pas des magiciens.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, let me preface this by saying it's obvious that the aliens have been severely outperforming us in every way, but nowhere is this more evident than in the air. We were in a bad position at the start of the war and despite our efforts there has been little improvement.
    
    However, now that we have an understanding of alien materials and how they behave in the air, as well as alien engines and fuelling systems, I think my team and I are ready to tackle the task of creating an entirely new interceptor exclusive to PHALANX. We believe that by combining alien techniques with good old human manufacturing we can design something that will be vastly superior to our current-generation craft while remaining economically feasible to produce and to fly.
    
    The program will incur considerable expenses in lab time, personnel and materials, but as always we stand to gain much more than we could possibly lose. It's a project that could rally a lot of hope for our cause, Commander. Please let me know as soon as possible when you want us to start work.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, permettez-moi de commencer par un constat malheureux : les extraterrestres nous surclassent dans tous les domaines scientifiques, et notamment en aéronautique et en astronautique. Notre désavantage était patent au début du conflit. Et malgré tous nos efforts, l'écart technologique ne s'est pas beaucoup réduit.
    
    Toujours est-il que nous avons découvert les propriétés des matériaux aliens et que nous savons comment fonctionnent les moteurs à antimatière des extraterrestres. Je pense donc que mon équipe et moi pouvons mettre au point un nouveau chasseur signé Phalanx. En combinant leurs technologies à nos pratiques industrielles éprouvées, nous pourrions concevoir un engin bien supérieur à ceux actuellement en service dans notre flotte, tout en respectant des budgets de production et de maintenance raisonnables.
    
    Le programme nécessitera beaucoup de recherches, de personnel, et de consommables. Mais, comme toujours, nous avons plus à gagner qu'à perdre. Commandant, ce projet pourrait insuffler un nouvel espoir à tous ceux soutiennent notre cause. Je vous prie de nous indiquer au plus vite quand vous voulez que nous nous mettions au travail.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, excuse me if I sound a little incoherent, but I've been up all night finishing the final blueprints. It is with great pleasure that I present you the Starchaser Superiority Fighter.
    
    It's greatest advantage is its alien-tech propulsion system that, along with its sleek, aerodynamic design, bestows it with much greater speed than the Dragon interceptor. The hull itself is made out of dense layers of alien materials, providing an unprecedented level of durability. Finally, despite the fact that the compact design prevented us from expanding the modular weapon and support systems as much as we would have liked, we have managed to add an additional light weapon hardpoint on top of the two heavy weapon hardpoints available on the Dragon. This should help for those close-up dogfights.
    
    The Starchaser is truly the next generation in aerial combat, commander. It matches or outperforms any other fighter design we have, so I recommend we begin phasing it in immediately. Be advised, however, that the Starchaser is more costly to produce.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, pardonnez-moi, ce qui va suivre va peut-être vous sembler confus, car j'ai passé la nuit à peaufiner les plans d'un nouvel aéronef. Mais aujourd'hui, j'ai le plaisir de vous présenter le chasseur de supériorité aérienne de classe Chasse-étoile.
    
    L'avion possède un carénage profilé de façon très aérodynamique et un moteur basé sur des technologies extraterrestres, ce qui lui donne un avantage très important : il vole à une vitesse bien supérieure à celle de l'intercepteur Dragon. Son fuselage est fabriqué avec plusieurs épaisseurs de matériaux aliens, ce qui lui confère une durabilité sans précédent. Par contre, à cause du gabarit compact de l'appareil, nous n'avons pas pu augmenter la capacité des plateformes d'armement autant que nous l'aurions souhaité... Le Chasse-étoile n'a donc qu'un point d'emport pour armes légères de plus par rapport au Dragon (qui, pour mémoire, possède deux points d'emport pour armes lourdes). Tout ceci devrait quand même faire la différence en cas de combat aérien.
    
    Commandant, le Chasse-étoile constitue indéniablement la nouvelle génération d'intercepteurs. Il est plus performant que nos autres chasseurs et je recommande de le mettre en service immédiatement, même s'il est cher à produire.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, as you will be well aware, our enemies have been fielding increasingly heavier craft and weaponry in our skies, perhaps in a response to our leveling the playing field with the new Dragon interceptors. Once again, we're feeling the pressure. My team and I believe it is time for the next evolution in our air combat arsenal.
    
    As our understanding of the UFO workings and alien doctrine grows, we are better able to incorporate that understanding into our designs. I've already got a rough draft of what I think will constitute a high-power air superiority fighter, but I need time and funding to come up with something definitive.
    
    I suggest you give some priority to this project, commander. Our pilots are risking their lives up there every day, and each day the risk grows higher.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, comme vous le savez, nos ennemis ont amélioré leurs appareils aériens, peut-être en réaction à nos progrès concrétisés dans le nouvel intercepteur Dragon. Encore une fois, nous sommes sous pression. Mon équipe et moi pensons qu'il est une fois de plus nécessaire de mettre à jour notre flotte.
    
    Comme nous comprenons de mieux en mieux le mode de pensée et les technologies des extraterrestres, nous sommes capables d'adapter plus finement notre matériel. Je vous ai préparé un brouillon de ce que je considère être un intercepteur de premier plan, mais j'aurais besoin de temps et d'argent pour aboutir à quelque chose de définitif.
    
    J'espère que vous considérerez ce projet comme prioritaire, Commandant. Nos pilotes risquent leurs vies chaque jour un peu plus.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've done it. Let me present to you the crowning achievement of my career: the Stingray Heavy-payload Fighter.
    
    The first thing you'll notice is its distinctive shape and armour plating. I know some of the pilots who had a look at the early drawings were a little wary of flying something that looks so alien, but I assure you every inch of this aircraft's design is there for a reason. We chucked out all of our assumptions and set about rethinking what we were doing. I'm happy to say the result is an aircraft that is lighter, faster and more heavily weaponised than anything in our arsenal.
    
    The Stingray's swept wings provide excellent stability at the extraordinary speeds it reaches. Because of the way we shape the alien materials for maximum cohesion, we were able to build the durability of the aircraft into its outer casing and gut the interior mechanisms which would typically reinforce the aircraft's armour. As a result, we can mount heavier weapon emplacements than we could on a comparable craft built with a more traditional design.
    
    This should give us something to deal with the frightening new UFOs we're facing in the sky. I recommend you get the Stingray into action as soon as possible.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons réussi ! Laissez-moi vous présenter ce qui pourrait couronner ma carrière : le chasseur lourd Manta.
    
    Sa forme particulière et son revêtement blindé se remarquent immédiatement. Les premiers pilotes qui ont vu les plans initiaux ont exprimé de fortes réticences à voler sur un engin si bizarre, mais je vous garantis que chaque centimètre de ce nouveau design a sa raison d'être : nous avons remisé toutes nos anciennes théories pour tout repenser à neuf. Résultat : un intercepteur plus léger, plus véloce, et plus puissant que tout ce que nous possédons déjà.
    
    Les ailes profilées du Manta lui procurent une excellente stabilité, même à la vitesse extraordinaire qu'il atteint. En organisant les matériaux aliens de façon à leur donner une cohésion maximale, nous avons pu renforcer le blindage tout en renforçant le fuselage, ce qui nous a permis de libérer les espaces intérieurs intérieurs habituellement utilisés pour renforcer la coque. Nous donc avons pu ajouter des emplacements pour armes lourdes qui n'auraient pas été envisageables sur des avions à l'allure plus classique.
    
    Nous disposons enfin d'un appareil capable de rivaliser avec les nouveaux OVNI que nous affrontons dans les airs. Je conseille une mise en service aussi rapide que possible.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, following our investigation of the Gunboat UFO it has become painfully clear that we need a more powerful interceptor. The last interceptors we designed really helped us level the playing field and we think we can do it again.
    
    The Gunboat's armour represents a significant advance in technology, allowing them to pack more protection into a much lighter package. That's why the Gunboat is so fast and agile. I want a shot at replicating this in our own designs. If we can pull it off, we'll have an extraordinarily fast interceptor capable of mounting a heavier weapon load than any of our previous interceptors.
    
    Give me sufficient lab time and I am confident I can bring you the best damn fighter our pilots will ever fly. We're going to need it to stay airborne if they keep sending those Gunboats against us.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, après avoir étudié le Patrouilleur extraterrestre, il devient absolument évident qu'il nous faut un intercepteur plus puissant. Les derniers que nous avons mis au point nous ont bien aidés à tenir le choc, mais nous pensons pouvoir faire mieux encore.
    
    Le blindage du Patrouilleur représente une belle avancée technologique : il protège mieux, tout en étant beaucoup plus léger. C'est pourquoi ce vaisseau est si rapide et si manœuvrable. Moi, je veux faire pareil pour nos aéronefs. Si nous y parvenons, nous aurons un intercepteur incroyablement rapide capable d'embarquer une charge militaire plus lourde que celle qu'emportent nos autres appareils.
    
    Accordez-moi de quoi mener les recherches et je suis sûr d'aboutir à un avion qui fera baver nos pilotes. Nous en aurons besoin pour garder la maitrise du ciel si l'ennemi continue à nous envoyer des Patrouilleurs.
    
    Cdt Navarre

en: This small UFO is the first type we've observed visually and on radar. Although they don't seem to take part in actual raids, they're no less a threat; so far they've paved the way for every instance of alien activity on Earth.
    
    We have dubbed this class of UFO the 'Scout', as that seems to be its purpose here on Earth. It makes sense. Every modern military force needs intelligence more than anything.
    
    Here are the major technical details:
    
    -- The craft has only a small fuel tank and few provisions for a crew. It seems designed for little more than coming down from orbit, flying around a bit, and then returning.
    
    -- We have determined the craft to be unarmed, but it's equipped with what appears to be a large suite of sensors contained in the four protrusions around the cockpit. Curiously, it seems to mount no communications equipment that we can identify, which would defeat the purpose of a scout. Your guess is as good as ours, sir.
    
    Beyond that the craft has no particular distinguishing characteristics.
    
    As I said, this UFO type is used primarily as a reconnaissance unit and vanguard to scout the way for heavier craft. Though unarmed, we should shoot these things down whenever we're not otherwise engaged, because anything the aliens are up to is bound to be bad for us.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Ce petit OVNI a été le premier modèle observé, tant à l'œil nu que sur les radars. Bien qu'il ne participe quasiment jamais aux attaques, il n'en représente pas moins une menace : jusqu'à présent, son apparition a toujours été suivie d'une activité extraterrestre.
    
    Nous avons nommé cette classe d'OVNI « Éclaireur », puisque cela semble être son rôle ici, sur Terre. Cela est sensé : le renseignement est indispensable chez toutes les forces militaires modernes.
    
    Voici les principales caractéristiques de l'aéronef :
    
    - il ne dispose que d'un petit réservoir et de quelques provisions pour l'équipage (après avoir quitté l'orbite terrestre, il doit probablement voler quelque temps dans l'atmosphère, puis retourner d'où il vient) ;
    
    - il n'est pas armé ; il possède néanmoins une grande variété de capteurs répartis dans les quatre saillies qui entourent le cockpit ; curieusement, nous n'avons identifié aucun équipement de communication, ce qui est contradictoire avec son rôle supposé d'éclaireur (si cela vous inspire, Commandant, n'hésitez pas).
    
    L'appareil n'a rien d'autre de spécial.
    
    Comme je l'ai indiqué auparavant, ces appareils de reconnaissance servent d'avant-garde aux vaisseaux plus lourds. Nous devons donc essayer d'abattre les Éclaireur dès que possible, sans nous leurrer quant à leur absence d'armement : dans tous les cas, les projets des envahisseurs ne peuvent que nous être néfastes.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting in our hangar for disassembly. We're ready to start studying and dismantling the craft whenever you say, but we will need some lab time and funding to make a proper assessment of its function and capabilities.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons récupéré un appareil extraterrestre non identifié et nous l'avons entreposé dans le parc à OVNI, où il pourra être étudié et démonté. Nous attendons votre feu vert pour commencer nos travaux. Nous aurons besoin de temps et de fonds afin de réaliser une évaluation correcte de son rôle et de ses capacités.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, my team and I have just finished another UFO report for you. Here is my summary for your review.
    
    The Fighter craft seems to serve the role of escort to alien expeditions. It is frequently deployed to engage aerial targets or even as a diversion to mask some other mission somewhere else.
    
    It's not as manouverable as some UFOs we've observed, but it's certainly fast, with a tough airframe and large claw-like heat exchangers on the side to compensate for the increased heat output of the chunky antimatter engines. It mounts a single weapon system under the nose of the craft. This weapon, some type of high-energy particle beam, will require thorough research before we will be able to make any conclusions about it. However, it's obvious just from our combat recordings that this weapon is extremely dangerous. It fires a beam of particles at a good fraction of the speed of light, giving it significant range before the atmosphere can slow and/or disperse the particles enough to render them harmless.
    
    The Fighter features no discernible communications equipment, nor does it mount landing gear. What it does have, however, is a large targeting computer and holographic HUD to make the craft even more effective in air engagements.
    
    Combined with our work on UFO theory, the analysis of the Fighter has led us to some new conclusions about these smaller classes of UFO. While faster than most things in Earth's sky, the Fighter is still not very speedy for a craft driven by antimatter rockets. From what we've seen of the alien hull materials, they could easily stand more engine stresses if required. The aliens could certainly build more powerful engines with their current technology. It seems the limiting factor is fuel volatility.
    
    The antimatter tanks in the Fighter are very small and very heavily armoured. Obviously the aliens aren't taking any unnecessary risks. The few tenths of a gramme of antimatter that a small UFO can safely carry seem to be just enough to complete a planet mission and return to base. If the UFO does manage to lose containment, the amount of antimatter in its tanks will not be enough to harm nearby craft.
    
    Tactically, the Fighter is a real threat to PHALANX craft. However, their function is strictly limited, as they aren't equipped to do anything more than armed reconnaissance.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, mon équipe et moi venons de publier un rapport supplémentaire consacré à un OVNI. Voici le résumé à votre intention.
    
    Le « Chasseur » semble servir d'escorte durant les expéditions des envahisseurs. Il est fréquemment déployé pour combattre des aéronefs ennemis ou pour servir de diversion quand une autre mission se déroule ailleurs.
    
    C'est un appareil rapide, mais moins manœuvrable que d'autres OVNI déjà observés. Son fuselage est résistant. Des échangeurs thermiques, en forme de grandes griffes sur les côtés, dissipent la chaleur produite par d'imposants moteurs à antimatière. Il n'y a qu'un seul point d'emport, sous le nez du vaisseau, équipé d'une arme qui projette une espèce de faisceau de particules à haute énergie. Il faudra faire une étude exhaustive avant de conclure quoi que ce soit à son sujet, mais nos enregistrements des combats prouvent déjà qu'elle est redoutable : les particules, qui se déplacent à une vitesse proche de celle de la lumière, restent dangereuses sur une longue distance avant que l'atmosphère ne puisse les ralentir et les disperser, c'est-à-dire les rendre inoffensives.
    
    Le Chasseur ne comporte visiblement ni équipement de communication, ni train d'atterrissage. Il dispose en revanche d'un puissant ordinateur de visée et d'un affichage tête haute holographique (ou HUD, pour Head-Up Display), qui rendent l'appareil très efficace durant l'engagement.
    
    Nos travaux précédents et l'analyse de cet aéronef nous ont menés à quelques conclusions inédites au sujet de cette classe de petit OVNI. Bien que plus rapide que la plupart des appareils volants connus sur Terre, cet appareil n'est pourtant pas très véloce pour un vaisseau propulsé par des fusées à antimatière. D'après nos connaissances concernant les matériaux composant la coque, il pourrait facilement supporter des contraintes beaucoup plus importantes. Les extraterrestres ont également un niveau technologique qui devrait leur permettre d'utiliser des moteurs plus puissants. L'instabilité du carburant pourrait donc représenter le facteur critique.
    
    Les réservoirs d'antimatière du Chasseur sont minuscules et très fortement blindés. De toute évidence, les extraterrestres ne prennent aucun risque inutile. Les quelques dixièmes de gramme d'antimatière qu'un petit OVNI peut transporter sans danger semblent juste suffisants pour accomplir une mission planétaire et retourner à la base. Si le confinement de l'antimatière venait à être compromis, l'explosion immédiate qui en résulterait n'endommagerait pas un autre vaisseau de la même escadrille.
    
    Tactiquement, le Chasseur représente une vraie menace pour les appareils Phalanx. Cependant, son rôle est limité à la reconnaissance armée.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting in our hangar for disassembly. Recovering a Fighter-class UFO has been one of the things we at DivEngine have been praying for. This is the first armed combat UFO that PHALANX has observed; it is vital that we study these alien craft and weapons and learn their weaknesses, if they have any.
    
    We're ready to start studying and dismantling the craft whenever you say, but we will need some lab time and funding to make a proper assessment of its function and capabilities.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons récupéré un appareil extraterrestre non identifié et nous l'avons entreposé dans le parc à OVNI, où il pourra être étudié et démonté. Nous espérions tous ici, à la division Ingénierie, ce petit miracle : mettre la main sur ce qui est probablement un chasseur alien. Il ressemble aux premiers vaisseaux extraterrestres de combat que nous avons observés. Il est absolument vital d'analyser cet engin, d'étudier ses armes, et enfin de connaitre ses faiblesses (s'il y en a).
    
    Nous commencerons les investigations et le démontage dès que vous en donnerez l'ordre. Nous aurons besoin de temps et de fonds pour bien évaluer son rôle et ses performances.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, my team and I have just finished another UFO report for you. Here is my summary for your review.
    
    As far as we can determine, this type of UFO is indeed a transporter of some kind, carrying materials in its large cargo hold and a sizeable team of aliens in a passenger compartment behind the cockpit. Satellite surveillance has observed these ships landing at alien-held positions and unloading material and passengers. This is strong evidence in support of the 'supply ship' theory, and we're confident that it's correct.
    
    We can make several conclusions from the UFO's construction and the cargo we've recovered from the hold. Unlike other UFOs we've seen, the Supply Ship is built for carrying heavy loads rather than surviving combat. It doesn't manoeuver very well, its engines are weak by comparison, and its airframe will break up easily when hit.
    
    There isn't much that an alien cargo ship could be doing on Earth except reinforcement and resupply. It will be bringing in weapons, spare parts and other supplies from the alien homeworld to Earth in support of alien operations on the surface. This should be prevented at all costs -- permanent alien installations on Earth would place the civilian population in the area in extreme danger. A strong alien presence also hampers our operations in many ways, some too subtle to observe directly. The regular operation of Supply Ships in an area may indicate an alien installation under construction or, worse, one that's already operational.
    
    In conclusion, although it may seem of lesser importance than the other UFOs we've encountered, the Supply Ship should be engaged whenever possible. The long-term benefits of interrupting alien supplies may not be immediately apparent, but it will show over time.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, mon équipe et moi venons de publier un autre rapport consacré à un OVNI. Voici le résumé à votre intention.
    
    Pour autant que nous puissions en juger, ce modèle d'OVNI, que nous avons appelé « Ravitailleur », sert vraisemblablement d'appareil de transport : il peut emporter de l'équipement dans sa spacieuse baie de cargaison et une importante escouade d'envahisseurs dans le compartiment passagers situé derrière le cockpit. Les observations satellites ont montré que ces vaisseaux atterrissaient sur des positions tenues par les aliens, afin d’y décharger matériel et passagers. Cela démontre la théorie du vaisseau ravitailleur, nous en sommes persuadés.
    
    La structure de l'OVNI et le contenu des chargements nous ont conduits à plusieurs conclusions. Le ravitailleur est différent des autres OVNI que nous avons déjà vus : il sert à porter de lourdes charges et n'est pas très apte au combat. Il ne manœuvre pas très bien, ses moteurs sont relativement peu puissants, et son fuselage cède facilement s'il est touché.
    
    Ce vaisseau cargo remplit surtout une fonction logistique. Il peut amener sur Terre des armes, des pièces de rechange, ou je ne sais quoi... Enfin, tout ce qui peut renforcer ici les opérations ennemies. Nous devons contrer cela à tout prix : des installations ennemies sur Terre mettraient les populations civiles voisines en grand péril. Une forte présence extraterrestre peut également perturber nos opérations, peut-être trop insidieusement pour être constatée directement. La présence régulière de vaisseaux de transport dans une zone indiquera qu'une installation alienne est en construction ou, pire, déjà en service.
    
    En conclusion, bien qu'il semble moins important que les autres OVNI, le ravitailleur devrait être intercepté dès que possible. Interrompre les ravitaillements extraterrestres peut ne pas apporter de bénéfices immédiats, mais peut s'avérer crucial à long terme.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting in our hangar for disassembly. It seems to be unarmed and its large cargo hold suggests that it may be a supply carrier of some sort, supporting alien assets on the surface of the Earth.
    
    We're ready to start studying and dismantling the craft whenever you say, but we will need some lab time and funding to make a proper assessment of its function and capabilities.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, un nouveau modèle de vaisseau extraterrestre attends d'être démonté dans notre parc à OVNI. Il semble ne pas transporter d'armes, et sa vaste soute suggère qu'il s'agit d'un modèle de transport convoyant du matériel alien sur notre planète.
    
    Nous sommes prêts à démonter et étudier et le vaisseau dès que vous en donnerez l'ordre, mais il nous faudra du temps et de l'argent pour parvenir à une évaluation complète de son rôle et de ses possibilités.
    
    Cdt Navarre

en: No pre research info available
fr_FR: Aucune information préliminaire n'est disponible

en: Commander, we have just finished our investigation into the new UFO, which we have called the Bomber.
    
    We went over and over this craft looking for the tell-tale signs we usually use to figure out a UFO's purpose, but they're just not there. No lab equipment. No medical facilities. The Bomber is equipped with the thickest armour we've seen and more onboard technology and weaponry than any other UFO. But if it is meant to be a heavy fighter craft they could have fit this onto a much smaller and faster vehicle.
    
    Eventually, it was the size and emptiness that led us to the only conclusion we can fathom: this UFO's purpose is to deliver troops to combat. And by our estimates, it can comfortably and safely deliver to the battlefield more than twice as many well-armed aliens as any other UFO we've seen. This is a flying box of destruction. We can discern no other conceivable purpose for it.
    
    This is a worrying development. It was terrifying when we learned the aliens were trying to infect us with XVI, but it did mean that a large living human population was an asset to them. If they've decided they want to be rid of us, we may now be in a fight to the death.
    
    We can't be certain of their thinking then or whether it has changed now, but the need to discover where they're coming from and how we can hit them where it hurts is more urgent now than it has ever been.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, mon équipe et moi venons de publier un autre rapport consacré à un OVNI que nous avons surnommé le « Bombardier ».
    
    Dans le cas présent, nous avons longtemps cherché les indices qui permettent de définir rapidement le rôle d'un OVNI. Mais il n'y avait rien : pas de matériel scientifique, pas d'espace médicalisé... Le Bombardier possède le blindage le plus épais que nous ayons vu, et plus de technologie embarquée et d'armement que tous les autres OVNI. Mais s'il s'agissait d'un chasseur lourd, les extraterrestres auraient pu faire tenir tout cela dans un engin plus petit et plus rapide.
    
    Et donc, c'est la taille de la soute qui nous a fait aboutir à la seule conclusion possible : le but de cet OVNI est de transporter des troupes d'assaut. D'après nos calculs, il peut faire débarquer, en toute sécurité, deux fois plus d'envahisseurs que tous les autres OVNI que nous connaissons. Cette boite volante est prévue pour détruire. Nous ne pouvons pas formuler d'autres hypothèses.
    
    C'est donc très inquiétant. Déjà, nous avions été terrifiés quand nous avons découvert que les extraterrestres essayaient de nous contaminer avec l'IVX-H, mais cela signifiait quand même qu'une partie de la population humaine avait une certaine valeur. Si maintenant ils ont décidé d'en finir, nous sommes peut-être désormais engagés dans un combat à mort.
    
    Nous ne pouvons connaitre le cours de leur pensée, ni savoir ce qui a changé. Mais nous devons, plus que jamais, apprendre d'où ils viennent et comment les frapper là où ça fait vraiment mal.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting to be researched.
    
    This is the largest UFO we have recovered yet. Early assessments don't give us any hints about its particular use. It's so large it must be intended for ground incursions but, as you've no doubt heard from the after-action reports, it is a punishing foe in the air as well.
    
    Let us investigate this craft as soon as possible.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons découvert un nouvel OVNI, désormais prêt à être examiné.
    
    C'est le plus gros OVNI que nous ayons ramené jusqu'à présent. Malgré nos recherches préliminaires, sa fonction nous reste inconnue. Il est si imposant qu'il doit probablement servir pour des incursions au sol mais, comme on vous l'a déjà probablement fait remarquer, il est aussi franchement redoutable dans les airs.
    
    Permettez-nous d'étudier cet aéronef au plus vite.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, my team and I have just finished another UFO report for you. Here is my summary for your review.
    
    This UFO, which we've come to call the Corrupter, is a nightmare of alien medical technology. It makes only a few concessions to air combat. Its main purpose, without a shadow of a doubt, is to land on Earth and carry out hideous operations on human victims.
    
    Where previous alien equipment seemed to focus mostly on collecting human biomass, the Corrupter's interior -- particularly the massive blood transfusion banks -- are geared towards the capture and alteration of complete, live human beings. The alcoves I mentioned in my proposal are still mysterious, but going by the wear patterns on the floors they seem to be used to store some kind of heavy alien robot or cargo equipped with tank treads. Heavy harnesses drop down from the ceiling to hold these robots in place during flight, and the alcoves seem to have some type of air-drop mechanism as well.
    
    It's difficult to speculate exactly what goes on in these UFOs with regards to captured civilians. Clearly it has something to do with the alien harvesting of human biomass, but they already have craft for that which do not appear to be in any way obsolete. Instead we have to suspect that the Corrupter represents a paradigm shift in alien activity on Earth. Something has changed. Until we fully understand what's happening, we need to prepare ourselves for what could be the worst threat to the global population we've ever seen.
    
    The Corrupter presents a major ground threat due to its large crew complement. More than any other craft we've encountered, the Corrupter is purpose-built to deliver large alien forces to the surface.
    
    Commander, it's painfully obvious that we need to shoot these things down whenever and wherever we see them.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, mon équipe et moi venons de publier un autre rapport consacré à un OVNI. Voici le résumé à votre intention.
    
    Cet OVNI, que nous avons appelé le « Corrupteur » , constitue un cauchemardesque concentré de technologies médicales extraterrestres. Et cela ne diminue que très peu ses capacités de combat. Il est prévu, sans l'ombre d'un doute, pour se poser sur Terre, puis mener des expériences horribles sur des humains.
    
    Alors que les autres équipements aliens semblaient surtout spécialisés dans la récupération de biomasse humaine, l'intérieur du corrupteur semble uniquement conçu pour retenir et altérer des humains vivants (surtout lorsque l'on remarque ces grosses poches pour transfusions sanguines). Les alcôves mentionnées dans mon compte rendu préliminaire restent mystérieuses, mais les traces d'usure au sol suggèrent qu'elles pourraient stocker des robots massifs équipés de chenilles. De grosses sangles tombent du plafond pour immobiliser ces robots en vol. Les alcôves semblent posséder un mécanisme de largage aérien.
    
    Il est très difficile de spéculer sur ce qu'il arrive aux humains retenus dans ces OVNI. Il est clair que c'est lié à la récolte de biomasse humaine, même si leurs autres vaisseaux paraissent encore parfaitement pouvoir remplir cette fonction. Le corrupteur doit donc représenter une modification radicale des objectifs des envahisseurs. Quelque chose a changé. Tant que nous ne comprenons pas quoi, nous devons nous préparer à ce qui pourrait être la plus grande menace que nous ayons jamais connue.
    
    Ce vaisseau représente un très grand danger étant donné la taille de son équipage : comparé aux autres appareils ennemis, il semble spécifiquement adapté pour faire débarquer une grande force d'intervention au sol.
    
    Commandant, les vaisseaux de ce type doivent absolument être détruits de façon prioritaire. Nous devons les arrêter quel qu'en soit le prix.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting in our hangar for disassembly. This is one of the largest UFOs we have observed so far. Our preliminary walkabout of the interior has given us only tantalizing clues about its intended function.
    
    A lot of the equipment is stuff we've seen before, containers geared towards storing live and dead biomass, but this UFO also has a lot of other kit that's leaving my team scratching their heads. There are mysterious alcoves with ports and valves leading to tanks full of human blood, with strange controls unlike anything we've seen from the aliens before. There are banks of robotic arms all ending in alien syringes, like some kind of mass inoculation centre -- and there's more that we can't even begin to describe. Just being inside it gives you a sense of something hostile to all human life.
    
    I think we need to do some serious investigation on that thing right away, Commander. There's something very very wrong about it, and I'm not going to be able to sleep until I know what it is.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons récupéré un nouvel OVNI et nous l'avons entreposé dans un parc pour qu'il soit étudié et démonté. C'est l'un des plus grands modèles que nous avons observés jusqu'à présent. L'examen préliminaire de son aménagement interne ne nous a fourni que des hypothèses sur ses fonctions supposées.
    
    L'essentiel de l'équipement nous est déjà familier, avec notamment des containers pour stocker de la biomasse vivante ou morte. Cet OVNI possède aussi des éléments qui laissent mon équipe perplexe : il y a ces mystérieuses alcôves, reliées à des poches remplies de sang humain et dotées d'un système de commande qui ne ressemble à rien de ce que nous avions déjà vu chez les extraterrestres ; il y a ces rangées de bras robotisés terminés par des seringues bizarres qui donnent l'impression de se retrouver dans un centre d'inoculation de masse ; et il y a tous ces autres instruments bien difficiles à décrire. On se sent très mal à l'aise à l'intérieur de ce vaisseau, comme si tout y était hostile à la vie humaine.
    
    Je pense que nous devons sérieusement étudier cette chose au plus vite, Commandant. Il y a quelque chose d'extrêmement dérangeant là-dedans, et je vais avoir du mal à fermer l'œil tant que je ne saurai pas quoi.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, my team and I have just finished another UFO report for you. Here is my summary for your review.
    
    We've dubbed this UFO the 'Gunboat', and the name tells you a great deal about its intended function. Its weapons and armour exceed that of UFOs twice its size. As near as we can tell it was designed for the role of heavy fighter/interceptor, and it fulfills that role magnificently.
    
    The UFO is armed with three particle beam weapons as well as -- very interestingly -- two additional modular hardpoints of a design almost identical to the weapon hardpoints on our own aircraft. Even more interesting is the Gunboat's armour, an improvement over the standard skin of alien materials we saw on the first wave of invading UFOs. This new armour is a composite layer-cake of alien materials and various other substances designed to slow and stop projectiles from penetrating. The basic principle is simple enough but the new compounds have interesting properties which we're not sure we fully understand. I'll see if my team can make anything of it and, if so, I'll have a new research proposal ready for you soon.
    
    The fuselage design of the Gunboat is still ostensibly that of a spacecraft, but it has certain adaptations that make it much easier to handle in atmosphere. It has actual wing surface generating lift, unlike the small claw-winged designs which relied on brute engine power to stay airborne. Furthermore, mobile flaps on the wings and stabilisers -- much like on human aircraft -- allow the Gunboat to use the airflow over its surfaces, giving it a much tighter turning circle, a far higher angle of attack and a tremendous rate of climb compared to a UFO moving on engine power alone.
    
    Overall the Gunboat is fast, maneuverable and utterly deadly. It seems to outperform previously-observed UFOs on every level; faster, tougher, better-armed and more nimble. The only positive is that it would take three or four times as much material to build a Gunboat compared to a small attack craft and twice as much fuel to keep it flying, so it's unlikely we'll see Gunboats in large numbers. My only worry is that they won't need very many of these to pound us into dust. Extreme caution is advised, Commander, and I recommend we spend some time and money upgrading our airfleet as soon as we can.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, mon équipe et moi venons de publier un autre rapport consacré à un OVNI. Voici le résumé à votre intention.
    
    Nous avons baptisé cet OVNI le « Patrouilleur ». Ce nom est bien révélateur de son usage : ses armes et son blindage surclassent ceux des OVNI deux fois plus gros. Nous supposons que ce vaisseau a probablement été conçu comme de chasseur lourd, et il remplit ce rôle à merveille.
    
    L'OVNI est armé de trois armes à faisceau de particules et, fait très intéressant, de deux points d'emport modulaires d'une conception presque identique à ceux de nos propres avions. Le blindage est encore plus intéressant et semble plus performant que les blindages que nous avons vus sur les premiers OVNI. Ce nouveau blindage en mille-feuille est composé de couches de matériaux aliens et de couches de substances destinées arrêter les projectiles. Le principe de base est assez simple, mais il y a de nouveaux composés qui présentent des propriétés que nous ne sommes pas sûrs de comprendre pleinement. Je vais voir si mon équipe peut en tirer quelque chose et, si oui, je vous proposerai de nouveaux axes de recherche.
    
    Le fuselage est conçu comme celui d'un vaisseau spatial, mais certaines adaptations y ont été apportés pour faciliter les manœuvres dans l'atmosphère. Il possède des ailes générant une portance, contrairement aux petites ailes en forme de griffes qui ne permettaient de rester en vol que grâce à la puissance de la propulsion. En outre, des volets mobiles et des stabilisateurs présents sur les ailes, un peu comme sur les avions humains, permettent à l'appareil d'utiliser correctement le flux d'air : il peut faire des virages plus serrés, avoir un angle d'attaque plus étroit, et s'élever considérablement plus vite que les autres OVNI qui n'utilisent que la poussée du moteur.
    
    Dans l'ensemble, le Patrouilleur est rapide, maniable, et incroyablement dangereux. Il surpasse tous les autres OVNI observés auparavant : plus rapide, plus résistant, mieux armé et plus agile. Le seul point positif pour nous est que, par rapport aux aéronefs plus petits, il faut trois ou quatre fois plus de matériaux pour construire un Patrouilleur et qu'il consomme deux fois plus de carburant ; il est donc peu probable d'en croiser un grand nombre. Ma seule inquiétude est qu'ils n'auront pas forcement besoin de beaucoup de ces appareils pour nous faire mordre la poussière. Une extrême prudence est conseillée, Commandant, et je recommande de consacrer rapidement du temps et de l'argent afin mettre à niveau notre flotte.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting in our hangar for disassembly. Going by the extremely heavy armament it seems to be some kind of heavy fighter or fire support model, its size class somewhere in between those of the UFOs we've observed so far.
    
    This is the first new alien craft we've seen since discovering the Fighter that is unmistakably purpose-built for combat. What's even more disturbing is that it has certain features, innovations, which we theorise make the craft more suited for atmospheric flight. I think we need to have a look at this right away as it may represent a significant shift in alien goals and tactics.
    
    We're ready to start studying and dismantling the craft whenever you say, but we will need some lab time and funding to make a proper assessment of its function and capabilities.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, un nouveau type de vaisseau alien est en attente de démontage dans notre parc à OVNI. Vu son armement extrêmement lourd, il semblerait que ce soit une sorte de chasseur lourd ou un modèle de soutien ; sa taille est similaire à celle des autres OVNI que nous avons observés jusqu'à présent.
    
    Depuis que nous avons découvert leur Chasseur, il s'agit du premier modèle indubitablement construit pour le combat. Ce qui est encore plus inquiétant, c'est qu'il possède certaines nouvelles caractéristiques susceptibles de le rendre plus adapté au vol atmosphérique. Je crois que nous devrions y jeter un coup d'œil immédiatement, vu qu'il pourrait signaler un changement important de la stratégie des envahisseurs.
    
    Nous sommes prêts à démonter l'engin quand vous le souhaiterez, mais une évaluation correcte de ses capacités nous demandera pas mal de fonds et de temps en laboratoire.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, my team and I have just finished another UFO report for you. Here is my summary for your review.
    
    This craft -- which we've dubbed the 'Harvester' -- appears designed specifically for landing on a planetary surface and deploying an alien harvesting party. It is equipped with a set of large, sturdy landing legs and a special set of thrusters located in the UFO's belly to give it VTOL (Vertical Take-Off and Landing) capability. Once the landed Harvester's crew has collected enough captives, corpses and other biomass, they return to the UFO and lift off into orbit, quickly disappearing back to wherever it is they came from.
    
    The Harvester seems to bear out our theories about fuel capacity being the main limiting factor for UFO speed, as it is both larger and faster than any other we've previously observed. It's able to carry more antimatter fuel and protect it far more effectively, with a tougher hull, thicker armour, and more effective emergency antimatter-dumping measures. Even if an explosion does occur, most of the blast will be contained by the UFO's extremely strong construction.
    
    The Harvester's fuel tank can take up to 0.6 grammes of antimatter and possesses a potential explosive force of approximately 25 kilotons when full.
    
    There are three front-facing weapon mounts arranged in a triangle around the craft's cockpit, each equipped with the particle beam weapon we've observed in other UFOs.
    
    In the air, the Harvester is extremely dangerous and should be a high-priority target. Its firepower is more than a match for anything we can currently field. Its only obvious drawback is low manoeuvrability compared to smaller UFO types. Our interceptors are significantly more agile and we have far more combat experience in Earth atmosphere than the aliens do. This is one of the few advantages we'll have over the Harvester, but in most cases it won't be sufficient unless we upgrade our aerial capabilities.
    
    When encountered, we should concentrate our best pilots on a Harvester to take it out as fast as possible.
    
    Our estimates of the Harvester's increased capabilities raise some frightening points. It seems that alien craft will actually grow faster as they become larger and more powerful, and there's no doubt that, if they can build these Harvesters, they can build bigger and nastier UFOs. Without upgrades to our airfleet, we may not be able to stand up to more dangerous threats in the future.
    
    Please, do what you can about this when you can, Commander. I'd hate for us to be caught unprepared.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, mon équipe et moi venons de publier un rapport supplémentaire consacré à un OVNI. Voici le résumé à votre intention.
    
    Cet OVNI, que nous avons surnommé le « Moissonneur », semble spécifiquement conçu pour atterrir sur une planète et y déployer une équipe chargée de récolter de la biomasse. L'aéronef possède un train d'atterrissage puissant et massif, et ses propulseurs spéciaux situés dans le ventre lui confèrent une capacité DAV (Décollage et Atterrissage Vertical). L'équipe regagne l'OVNI après avoir collecté assez de captifs, de cadavres, ou de tissus organiques divers. Le vaisseau remonte alors en orbite et disparait rapidement, probablement pour retourner là d'où il est parti.
    
    Le Moissonneur renforce notre théorie selon laquelle la vitesse des OVNI dépend avant tout de la réserve d'antimatière pouvant alimenter les moteurs. En effet, cet appareil est plus grand et plus rapide que les autres aéronefs déjà observés, et il emporte plus d'antimatière. Cette dernière est d'ailleurs mieux protégée par la coque plus dure et le blindage plus épais du vaisseau, qui a visiblement été renforcé pour contenir le souffle d'une hypothétique explosion, et elle peut être délestée en cas d'urgence grâce à des systèmes de sécurité améliorés. Le réservoir de carburant du Moissonneur peut contenir jusqu'à 0,6 gramme d'antimatière, ce qui équivaut à une énergie explosive potentielle d'environ 25 kilotonnes.
    
    Dans le ciel, le Moissonneur est extrêmement dangereux et doit être considéré comme une cible prioritaire. Sa puissance de feu est bien plus importante que tout ce que nous pouvons lui opposer à ce jour : il y a trois points d'emport disposés en triangle autour du cockpit, et chaque point d'emport est équipé d'une arme à faisceau de particule identique à celles que nous avons déjà observées sur les autres OVNI. Sa seule faiblesse évidente est sa très faible manœuvrabilité par rapport aux OVNI plus petits et à nos intercepteurs, qui sont significativement plus agiles. Lors des engagements, nous devrions concentrer nos meilleurs pilotes contre les Moissonneurs pour les abattre aussi rapidement que possible (nous avons bien plus d'expérience de combat en atmosphère terrestre que les extraterrestres, mais cet avantage - l'un des rares que nous ayons - ne servira pas à grand chose si nous ne perfectionnons pas nos capacités aérospatiales)
    
    Ce passage en revue des caractéristiques supérieures du Moissonneur nous inquiète beaucoup. Si les extraterrestres savent déjà construire ce genre de vaisseaux , ils savent sans aucun doute construire des OVNI encore plus redoutables (plus grands, plus rapides, plus puissants). Si nous n'améliorons pas notre propre flotte, nous ne pourrons pas résister aux dangers à venir.
    
    Je vous en prie, Commandant, faites tout ce que vous pouvez pour que nous ne soyons pas pris au dépourvu. Cette idée m'est insupportable.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've recovered a new UFO type which is now waiting in our hangar for disassembly. This one is significantly larger than previous UFOs we've observed, making it an especially important target for our research. Uncovering the craft's purpose and examining its special equipment may give us essential new insights into the aliens' mission here on Earth.
    
    We're ready to start studying and dismantling the craft whenever you say, but we will need some lab time and funding to make a proper assessment of its function and capabilities.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons récupéré un OVNI inconnu et nous l'avons entreposé dans le parc à OVNI pour qu'il soit étudié et démonté. Il est significativement plus grand que les autres modèles que nous avons observés précédemment, ce qui en fait un sujet prioritaire de recherche : découvrir les possibilités d'un tel vaisseau et en examiner l'équipement peuvent nous fournir des indices essentiels sur les objectifs poursuivis ici sur Terre par les envahisseurs.
    
    Nous étudierons et démonterons l'appareil dès que nous aurons votre accord. Tout cela nécessitera des fonds, et l'analyse préliminaire de l'aéronef ne pourra se faire qu'en laboratoire.
    
    Cdt Navarre

en: Technical Specifications: "Raven" ECM Unit
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Under the continuing efforts of the Excalibur Program, we have scoured the globe for the best components on Earth in order to fit our aircraft with the equipment they need to survive against the alien threat. As always, only the very best equipment has been selected for the defence of our planet.
    
    Electronic warfare has been a part of military operations ever since radar first appeared on the battlefield in World War 2. Ways of defeating radar were constantly under development since it appeared on the shores of Britain, methods such as flying below the height of the transmitter, throwing radar-scrambling 'chaff', and in later years the advent of stealth technology. It has always been better to have the enemy detect your presence later rather than sooner -- or not at all. Even better, your enemy can't shoot what he can't see.
    
    Just like the Mk. 1 Eyeball, electronic detection and targeting can be fooled, and the devices which fool electronic detection and targeting can be fooled in turn. It's a never-ending struggle for superiority which falls under the term 'Electronic Warfare'. ECM (Electronic Counter-Measures) serve to protect the craft with which they are equipped by jamming, deception, decoys and other such stratagems. ECCM (Electronic Counter-Counter-Measures) on the opposing side try to counteract the effect of ECM. And one thing is clear; the aliens are very good at both.
    
    For this reason, we have adopted the "Raven" Electronic Warfare Suite, the most advanced ECM package available in the world, for PHALANX service. It is the best humanity has to offer in the field of disrupting enemy detection, tracking and homing mechanisms. Any aircraft equipped with this piece of kit will have a significantly higher survivability rate against missiles and other independent munitions. It's less effective against aircraft guns, as their targeting equipment is contained on-board and therefore can't be as easily fooled or jammed, but even against these the "Raven" unit provides a noteworthy benefit.
    
    It is very expensive thanks to its advanced electronics and takes up a complete modular slot on one of our aircraft, but one thing is certain; its price tag isn't half as high as the cost of losing one of our aircraft.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    We recommend that every aircraft expected to go up against armed UFOs carry either one of these ECM units or an additional skin of Polymer Aircraft Armour. Even against superior alien systems the additional protection of the "Raven" will help our pilots achieve our goals in the skies of Earth. The expense may seem prohibitive, but the survival of our craft and pilots will certainly justify these costs in the long run.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : panoplie de CME Corbeau
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 19 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    La guerre électronique fait partie des préoccupations militaires depuis l'apparition des radars sur les champs de bataille de la Deuxième Guerre mondiale, et de nombreuses méthodes furent développées pour échapper aux détecteurs : vol en rase-motte dans l'ombre de l'émetteur, projection de paillettes métalliques brouillant les signaux et, des années plus tard, mise au point des technologies furtives. Tout ceci respecte une logique immuable : il est depuis toujours préférable que votre ennemi vous détecte le plus tard possible, voire qu'il ne vous détecte pas, car personne ne peut atteindre quelque chose qu'il n'a pas remarqué.
    
    La guerre électronique implique une compétition incessante entre les systèmes électroniques de détection et de visée, et les systèmes électroniques empêchant la détection ou perturbant la visée. Les CME (Contre-Mesures Électroniques) désignent les procédés chargés de brouiller, de tromper ou de leurrer les systèmes ennemis ; les CCME (Contre Contre-Mesures Électroniques) désignent les procédés chargés de contrer les CME. Rien n'est infaillible : tout comme l'œil humain peut être trompé, les systèmes ou contre-systèmes électroniques peuvent être pris en défaut. En tout cas, une chose est claire : les extraterrestres maitrisent particulièrement bien toutes ces notions.
    
    Pour faire face à la situation, Phalanx a sélectionné un ensemble d'équipements appelé « panoplie de CME Corbeau » qui, en résumé, se compose des meilleurs systèmes de CME du monde... et la Terre n'a aujourd'hui rien de mieux pour brouiller les systèmes de détection, de poursuite, ou de visée. Ces équipements augmentent considérablement les chances de survie d'un avion confronté à des projectiles guidés, comme par exemple les missiles ; par contre, ils sont moins efficaces (mais toujours utiles) contre les canons embarqués : en effet, les systèmes de visée sont plus difficiles à tromper puisqu'ils sont à bord de l'aéronef ennemi.
    
    Une panoplie de CME Corbeau occupe tout un point d'emport lorsqu'elle est montée sur un appareil.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Tous les aéronefs envoyés au combat devraient être équipés d'une panoplie de CME Corbeau ou d'un blindage polymère. Malgré l'extrême sophistication de l'électronique militaire des extraterrestres, cette panoplie ne peut qu'aider nos pilotes à remplir leurs objectifs. L'usage de panoplies Corbeau peut sembler dispendieux, mais cela est parfaitement justifié s'il s'agit de préserver nos soldats et nos appareils.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Commander, we've recovered an interesting set of electronics from one of our disassembled UFOs. From our preliminary testing, it appears to be an alien EW (Electronic Warfare) suite.
    
    This is an extremely important find, Commander. If we can decipher how these alien electronics work, we could improve our targeting and detection systems dramatically. This means a vast increase in our aircraft's survivability against UFOs if we can adapt the suite for our own purposes.
    
    Please, Commander, approve this project as soon as you possibly can.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons découvert des équipements électroniques très intéressants dans l'un des OVNI démantelés. Nos tests préliminaires tendent à prouver qu'ils sont dédiés à la guerre électronique.
    
    C'est une trouvaille extrêmement importante, Commandant. Si nous arrivons à comprendre comment cette électronique extraterrestre fonctionne, nous aurons l'opportunité d'améliorer énormément nos dispositifs de visée et de détection, ce qui augmentera considérablement les chances de survie de nos appareils face aux OVNI.
    
    S'il vous plait, Commandant, approuvez ce projet aussi vite que possible.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, I'm happy to report that we've cracked the code. We now have a list of primary EW (Electronic Warfare) frequencies used by the aliens, and a good understanding of how this powerful piece of electronics does what it does.
    
    Of course, before you get too excited, let me stress that we have not found a magic path through the aliens' defences. Regardless of what we take away from this research, it's not going to end the war or make UFOs any less dangerous. This is because of the EW suite's most important function -- it has an independent onboard intelligence that adapts to its combat environment.
    
    This intelligence is continually experimenting, trying to keep enemy systems off-balance, changing its methods and deviating from its preferred frequencies to try ones that might be more difficult to work with but could bypass enemy jamming. We even believe that, when patched into a UFO's main computer, this suite will hook into other onboard systems to make efficiency-increasing adjustments based on enemy EW activity. Particularly to the targeting computers.
    
    Besides the intelligent computer at its heart, the suite has projectors of every kind, capable of saturating virtually any frequency in the electromagnetic spectrum, even several frequencies at a time. It is also capable of 'throwing' heat several metres away from the craft, causing thermal spikes on infrared sensors that can fool missiles and draw them away from the real target. Lastly the suite comes with a set of decoys that can emulate practically any sensor signature, deployed as and when the computer thinks it's necessary.
    
    With some modifications, we've been able to make the suite work with our current aircraft electronics. Our main success has been in developing a set of software upgrades which patch the alien EW suite into the onboard intelligence systems of our aircraft. It's a hack if there ever was one, but it will do for now.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, j'ai le plaisir de vous informer que nous avons craqué leur code. Nous possédons maintenant la liste des fréquences utilisées par les extraterrestres et nous comprenons comment fonctionne leur impressionnante électronique militaire.
    
    Inutile de nous réjouir trop vite cependant : je dois bien souligner que nous n'avons pas de méthode magique pour percer les défenses des extraterrestres. Les retombées de ce projet ne permettront ni de terminer la guerre, ni de rendre les OVNI moins dangereux. Et ceci à cause de la caractéristique principale du système électronique embarqué, qui possède une intelligence artificielle (IA) qui s'adapte en permanence aux conditions de combat.
    
    Cette IA cherche en effet constamment à mettre en défaut les systèmes adverses, en adaptant ses stratégies et en essayant de nouvelles combinaisons de fréquences qui auraient une chance de s'affranchir du brouillage ennemi. Nous croyons même qu'elle est capable, une fois connectée à l'ordinateur de bord des OVNI, d'agir sur les autres systèmes embarqués, et notamment sur leurs ordinateurs de visée, pour rendre le vaisseau plus efficace face à l'activité électronique hostile du moment.
    
    En plus de l'ordinateur intelligent qui se trouve en son cœur, le système possède une multitude d'émetteurs capables de saturer simultanément plusieurs fréquences du spectre électromagnétique et de quoi provoquer une bouffée de chaleur à plusieurs mètres du vaisseau, ce qui leurre les capteurs infrarouges des missiles, qui se déroutent alors de leur cible. Quand elle le juge utile, l'IA a d'ailleurs les moyens d'émuler presque tous les types de signatures connus.
    
    Quelques modifications nous ont permis d'interfacer tout ces systèmes avec l'électronique de nos appareils. Notre plus belle réussite a été de développer des mises à jour logicielles capables de patcher toute cette technologie alienne et de la détourner à notre profit. Oui, c'est du piratage informatique... mais, pour l'instant, ça marche.
    
    Cdt Navarre

en: Technical Specifications: Polymer Aircraft Armour
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Under the continuing efforts of the Excalibur Program, we have scoured the globe for the best components on Earth in order to fit our aircraft with the equipment they need to survive against the alien threat. As always, only the very best equipment has been selected for the defence of our planet.
    
    One of the fundamental truths in aircraft design is that it's easier to dish out damage than it is to take it and keep coming. Heavy objects don't really belong in the sky; it takes a constant input of power to keep things like aircraft, birds and balloons from coming back down, and if the source of this power is damaged in mid-flight, a crash is unavoidable. PHALANX uses exclusively multi-engine aircraft, but even though it's possible for our interceptors to land on only one engine, the loss of an engine during combat will immediately render the aircraft combat-ineffective. With such a drastic loss of speed and manoeuvring power, continuing the engagement would be suicide.
    
    Adding extra armour to our aircraft is a weighty but effective solution to keeping them in the sky, protecting critical systems from damage and allowing the aircraft to stay in the fight longer than would otherwise be possible. It will reduce the severity of hits to the fuel tank and other vital systems that might otherwise result in the craft's instant destruction.
    
    The expensive polymer used in our standard add-on armour is one of the toughest materials on the planet. It deforms wildly under heat and pressure, such as when impacted by kinetic or explosive energy, cushioning the blow across the entire armour surface. Once the energy has dissipated, the deformed plate amazingly resumes all or most of its previous shape, depending on the amount of damage received. We even have facilities in our Workshops to repair permanently-deformed polymer plates once the aircraft returns to base.
    
    On the downside, the added weight will slow the aircraft down and decrease its effective range. This is less of an issue for quick short-range interceptions, but can cause problems if UFOs are spotted in areas far distant from any of our bases.
    
    Installing this armour add-on will completely take up the modular armour slot on one of our aircraft.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    It is recommended to carefully weigh the decision to install armour on a craft. The trade-offs in speed and range could make it difficult for some aircraft to chase down fast-moving UFOs.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : blindage polymère
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 19 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Dans le cadre du programme Excalibur, nous avons parcouru le globe à la recherche des meilleurs équipements aéronautiques. Il faut en effet que nos appareils aient une chance face à ceux des envahisseurs. Comme toujours, seul le nec plus ultra a été retenu pour la défense de notre planète.
    
    Un des fondements de la conception d'aéronefs est qu'il est plus facile d'éviter les dégâts que de les encaisser et de continuer à voler. Les objets lourds n'ont rien à faire dans le ciel : les avions, les montgolfières, ou même les oiseaux, dépensent continuellement de l'énergie pour se maintenir dans les airs. Si la source d'énergie est endommagée durant le vol, la chute est inévitable. Phalanx n'utilise que des aéronefs à plusieurs réacteurs qui réussissent même à atterrir s'ils n'ont plus qu'un seul moteur en service. Par contre, la défaillance d'un seul réacteur réduit immédiatement l'efficacité au combat : il est suicidaire de prolonger un affrontement lorsque l'on perd en vitesse et en manœuvrabilité.
    
    Un appareil blindé est plus lourd. Mais la meilleure protection de ses systèmes critiques lui permet d'engager l'ennemi pendant une plus longue période qu'un appareil non blindé. De plus, les coups portés aux réservoirs ou à d'autres systèmes vitaux sont atténués, ce qui réduit les risques de destruction immédiate de l'avion.
    
    L'onéreux polymère utilisé pour fabriquer les plaques du surblindage de nos appareils est l'un des matériaux les plus résistants de la planète. Il se déforme facilement sous l'effet de la chaleur ou de la pression, par exemple lorsqu'il est soumis à des impacts de projectiles ou à des ondes de choc. Les contraintes sont d'abord réparties sur toute la surface du revêtement ; puis, une fois l'énergie dissipée, les plaques retrouvent presque entièrement leur forme initiale (cela dépend de la quantité de dommages reçus). Quoi qu'il en soit, nos ateliers sont équipés des machines nécessaires à la réparation de plaques trop détériorées.
    
    Ce blindage possède un inconvénient : son poids ralentit l'appareil et diminue significativement son rayon d'action. Si cela n'est pas problématique pour les interventions à courte distance, cela peut être gênant quand des OVNI sont détectés loin de nos bases.
    
    Si ce blindage est installé sur un appareil, aucune autre protection additionnelle ne pourra être montée.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Il faut bien peser le pour et le contre avant d'installer un blindage. L'appareil est certes mieux protégé, mais sa moindre vitesse et son rayon d'action réduit peuvent rendre plus difficile l'interception d'OVNI rapides.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Commander, now that we have the ability to produce and work the alien materials, a whole new range of options has opened up to us. These materials are so strong and flexible that they can be used for almost anything. Their most promising uses, however, have been in aircraft design -- specifically armour.
    
    We've had an extremely difficult time shooting down UFOs thanks to the resilient outer skin of alien materials. Unfortunately we can't simply slap this same kind of skin onto our own craft because the alien materials are far too heavy. Our craft would struggle to even get off the ground. That needn't be the end of it, though.
    
    Commander, if you let us do some research on it, I believe we can come up with an armouring scheme that should give our aircraft a far better survival chance against the alien weapons during interceptions.
    
    It's a very promising possibility, Commander, one that definitely deserves investigation.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, maintenant que nous avons les capacités de produire et de travailler les matériaux aliens, une toute nouvelle gamme d'options s’ouvre à nous. Ces matériaux sont si solides et si flexibles qu'ils peuvent être servir à tout, ou presque. Ils semblent surtout prometteurs dans le domaine aérospatial, en particulier les blindages.
    
    Nous avons d'énormes problèmes pour descendre les OVNI, car leur protection extérieure est constituée de cet alliage. Il est malheureusement impossible de plaquer directement ce genre de renforcements sur nos appareils : le poids des matériaux extraterrestres serait beaucoup trop important et nos appareils n'arriveraient même pas à décoller. Mais cela ne doit pas nous décourager.
    
    Commandant, en réalisant quelques recherches, je suis certain que nous arriverions à concevoir un nouveau blindage renforcé, qui donnerait plus de chances à nos appareils face aux armes ennemies.
    
    C'est une piste prometteuse, Commandant, qui mérite vraiment qu'on s'y intéresse.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, I've got some good news. My team and I have finished prototyping the alien aircraft plating project. Our new armour is now ready for full PHALANX production.
    
    This has been a difficult project from the start. We've faced several major challenges in designing equipment capable of bending the alien materials into the shapes we want, and 'programming' the materials to change when we want and how we want them to do so. Ultimately we overcame these problems, but then we had to deal with the natural limitations of the material.
    
    The main drawback of these alien materials is their weight. They are significantly heftier than modern human aircraft materials, and anything we make from them will suffer from the extra weight. The only way the aliens manage to keep their wingless UFOs in the sky is through overwhelming engine power. Airspeed and maximum operational range will be negatively affected by putting alien materials onto our aircraft.
    
    Even a very thin skin of alien materials offers a substantial protective benefit. The new aircraft plating we've designed takes full advantage of these capabilities and shows the supreme toughness of the alien materials.
    
    The new plating will be essential in keeping our current airfleet effective against the mounting alien threat. You and I both know the price tag of new aircraft, Commander -- we cannot afford to let any of our planes become obsolete.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, j'ai de bonnes nouvelles ! Mon équipe et moi avons fini le prototypage d'un revêtement blindé constitué de matériaux aliens. Celui-ci peut maintenant être produit dans nos ateliers.
    
    Le projet s'est avéré compliqué dès le début. Nous avons rencontré plusieurs difficultés majeures, d'abord lorsque nous avons conçu les machines chargées de plier les matériaux dans les formes que nous souhaitions, puis lorsque nous avons essayé de déclencher les changements de formes sur commande. Nous avons quand même réussi, même si nous restons limités par des contraintes propres aux matériaux extraterrestres.
    
    Ces matériaux ont pour inconvénient principal leur densité, supérieure à tout ce que l'homme peut aujourd'hui utiliser en aérospatiale. Chaque pièce alourdit considérablement l'appareil, avec des conséquences négatives sur la vitesse et le rayon d'action. Pour mémoire, les OVNI n'ont pas d'ailes et n'arrivent à voler que grâce à la puissance de leur propulsion.
    
    Toutefois, notre nouveau revêtement tire pleinement parti de la robustesse incroyable de ces matériaux, même quand ils ne forment qu'une couche très fine.
    
    Ce nouveau blindage en matériaux aliens sera décisif pour nos garder nos avions opérationnels face à l'agressivité croissante des extraterrestres. Bien sûr Commandant, vous et moi savons combien couterait un renouvellement complet de la flotte, mais il est impensable de laisser nos appareils devenir obsolètes.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, the skin of armour wrapped around that Gunboat UFO that we investigated suggested several innovations we might be able to deploy in our own aircraft. It wasn't just thicker, as most alien armour improvements have been. It was lighter and more durable than anything we've seen.
    
    Give us some time in the lab, sir, and maybe we can come up with new armour fabricration techniques derived from this UFO to outfit our own aircraft.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, le revêtement blindé recouvrant le patrouilleur extraterrestre nous a fait penser à plusieurs innovations qui pourraient directement être appliquées à nos appareils. Ce revêtement était à la fois plus épais, conformément à ce que l'ennemi a déjà fait pour renforcer ses protections, mais aussi plus léger et plus résistant que tout ce que nous avions jamais vu.
    
    Laissez-nous passer un peu de temps en laboratoire, Commandant, et peut-être en ressortirons-nous avec de nouvelles technologies de blindage.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've finished our examination of the new alien armour and come up with several improvements we can apply to our own manufacturing techniques for a more durable aircraft armour.
    
    The key innovations lay in the way the materials are layered and woven together, making remarkably thin applications very durable. This will improve the main drawback of our current armour, which is so heavy that we're forced to sacrifice protection for airspeed.
    
    Start fabricating this new armour in the workshop as soon as possible, sir. It will provide a dramatic step up in our aircrafts' defense over our existing armour solutions without adding any more drag to the aircraft.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons terminé l'examen du nouveau blindage alien. Cela a abouti à plusieurs progrès techniques qui nous permettront de produire des blindages pour avions plus résistants.
    
    L'innovation principale consiste en une meilleure façon d'organiser les couches de matériaux. Il en résulte un revêtement à la fois remarquablement fin et extrêmement résistant, ce qui compensera le défaut majeur de nos actuels blindages de fuselage, si pesants qu'ils réduisent la vitesse de vol.
    
    Nos ateliers devraient construire ces nouveaux blindages au plus vite, Commandant. Ils amélioreront énormément la résilience de nos aéronefs sans pour autant les ralentir davantage qu'ils ne le sont actuellement.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, the recovery of an intact alien astrogation unit is an important milestone. Although this unit doesn't seem to contain a star chart, it will allow us to decipher alien astronomical notations and upgrade the power of our own astrogation systems by several orders of magnitude. Eventually the work we do here may help us backtrack the aliens to their home planet.
    
    Along with Alien Propulsion and Alien Detection, Alien Astrogation is one of the three pillars of UFO design. Understanding it will bring us a big step closer to the ability to build an atmosphere-capable interplanetary defence craft.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, la récupération d'une unité d'astronavigation alienne intacte est un évènement important. Bien que l'unité saisie ne contienne pas de carte stellaire, elle nous permettra de déchiffrer la notation astronomique utilisée par les envahisseurs et de considérablement faire progresser nos propres systèmes de navigation. Le travail effectué pourrait même nous aider à remonter jusqu'à la planète des extraterrestres.
    
    La propulsion, l'astronavigation, et le détecteur des extraterrestres constituent les trois piliers de la conception des OVNI. Comprendre leurs principes de fonctionnement nous permettrait d'envisager sérieusement la fabrication d'un vaisseau de défense interplanétaire.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've finished work on the captured alien astrogation unit. Here is a summary of my report.
    
    We concluded early on in our survey that this astrogation unit is, at its core, a purpose-built computer of extraordinary power loaded with specialised software -- all intended solely for the purpose of plotting a course from one point in space to another. It uses a new, alien system of astronomical notation which we've decided to adopt in order to make use of this alien hardware.
    
    Now that we've figured out its notation system, we can see that the astrogation unit is very good at what it does. Given correct input, the system can plot a course from anywhere to anywhere in seconds, and it can intelligently recompute that course with filters like 'least travel time', 'shortest distance', 'fewest navigational hazards', and so on. These filters can be layered on endlessly until the system spits out the exact course you want. It is even able to take into account faster-than-light capability when plotting a course, which all but verifies the theory that the aliens do indeed have access to some type of FTL technology.
    
    The only problem with the unit's plotting method is that it requires a star chart to give accurate courses beyond the UFO's sensor range. We have never found a star chart loaded onto any UFO we've recovered. Perhaps only UFOs with an FTL drive have a chart loaded; they would surely need it for navigation.
    
    Instead of the elusive star chart, the astrogation units we've recovered so far contain enormous detail on Earth and the solar system. Surface maps of the outer planets and all their moons (even a previously-undiscovered moon of Pluto), spectrum analyses of every body in the asteroid belt as well as the distant Kuiper belt, and the orbits of every body in the solar system plotted out hundreds of years in advance. We're not sure if this information will be of any use to us, but it will greatly enhance humanity's body of knowledge about our home system -- whenever we're allowed to release it into the public.
    
    It's possible to program our own star charts into the astrogation unit, but I can only imagine how primitive and incomplete our charts might be compared to what the aliens have. I wouldn't condone any interstellar travel with these units until we can capture an alien chart. However, in the meantime we could certainly use these units to navigate around the solar system if we could design a PHALANX craft capable of launching into space. They will greatly simplify the whole process of interplanetary travel to the point where we'd be able to launch missions to Saturn or even Pluto at the click of a button.
    
    And that is something we should do as soon as humanly possible.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons fini l'étude de l'unité d'astronavigation alienne. En voici le résumé.
    
    Nous avons vite compris que cette unité de navigation est, avant tout, un super super-ordinateur exécutant des logiciels tous destinés à définir des trajets d'un point à un autre dans l'espace. Il utilise la notation astronomique extraterrestre, nouvelle pour nous, que nous avons décidé d'adopter afin de nous servir de ce matériel.
    
    Maintenant que nous avons compris le système de notation, nous voyons bien que l'unité d'astronavigation remplit parfaitement son rôle. Si les informations saisies sont correctes, le système peut tracer une route entre deux points en quelques secondes ; il peut aussi recalculer cette route si l'on utilise des filtres comme « Au plus rapide » , « Au plus court » , « Au moins dangereux », et ainsi de suite. Ces filtres peuvent être personnalisés à volonté jusqu'à obtenir le chemin désiré. Le système prend même en compte le paramètre « Plus vite que la lumière », ce qui semble confirmer que les aliens maitrisent les technologies permettant de dépasser la vitesse lumière (Propulsion supraluminique, ou PSL)
    
    Le seul problème, c'est que le système requiert une carte stellaire pour calculer des trajectoires précises vers des destinations hors de portée des instruments de l'appareil. Et nous n'avons jamais trouvé de carte stellaire sur les OVNI récupérés. Peut-être que seuls ceux équipés d'une PSL possèdent une carte stellaire. De toute façon, ils doivent certainement en avoir besoin pour naviguer.
    
    À la place de cette insaisissable carte stellaire, nous avons découvert que l'unité de navigation contient énormément de détails sur la Terre et le Système solaire : cartes des planètes et des lunes, analyses au spectromètre de chaque corps de la ceinture d'astéroïdes et de la lointaine ceinture de Kuiper, et orbites de tous les corps dans le Système solaire avec des prévisions à plusieurs centaines d'années… Nous doutons que ces informations nous soient d'une quelconque utilité, mais cela renforcera les connaissances humaines sur notre propre système... lorsque nous serons autorisés à rendre l'information publique.
    
    Il est possible de charger notre propre carte stellaire dans l'unité de navigation, mais j'imagine qu'elle paraitrait bien primitive et incomplète comparée à celle des aliens. Je n'autoriserais aucun voyage interstellaire tant que nous n'aurons pas récupéré une de leurs cartes stellaires. En attendant, nous pourrions probablement utiliser ces unités de navigation pour explorer le Système solaire, si toutefois nous arrivions à concevoir un appareil spatial Phalanx. Tout voyage interplanétaire serait grandement simplifié, et nous pourrions nous lancer vers Saturne, voire Pluton, rien qu'en appuyant sur un bouton.
    
    Et c'est quelque chose qu'il faudrait faire assez vite.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, the alien antimatter engines we recovered have been fascinating my team ever since they arrived. With our new understanding of the alien materials, I think we can work out the details and duplication of this technology. Excitingly, it now seems to be within our capabilities to replicate these engines, if we can just figure out the function and creation of the different parts.
    
    Along with Alien Astrogation and Alien Detection, Alien Propulsion is one of the three pillars of UFO design. Understanding it will bring us a big step closer to the ability to build an atmosphere-capable interplanetary defence craft.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, les moteurs à antimatière des extraterrestres ont fasciné mes collaborateurs dès qu'ils ont posé les yeux dessus. En tenant compte de ce que nous savons désormais des matériaux aliens, je pense que nous pourrons percer les mystères de ces réacteurs et en fabriquer nous-même. Je frémis déjà à l'idée de démonter un moteur et de comprendre comment fonctionne chacune de ses pièces.
    
    La propulsion, l'astronavigation, et le détecteur alien constituent les trois piliers de la conception des OVNI. Comprendre comment fonctionne la propulsion alienne nous permettrait d'envisager sérieusement la mise au point d'un vaisseau de défense interplanétaire.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, I'm happy to report the success of our alien propulsion program. We've cracked the mysteries of the alien engine set-up and we finally understand the path of the antimatter from fuel tank to reaction chamber.
    
    Quoting from my previous report:
    
    (UFO Theory) "The alien propulsion system is a type of rocket engine unlike any ever built on Earth. It uses direct matter-antimatter annihilation to generate thrust by injecting protons and antiprotons into the reaction chamber, and then channeling this explosive force out the back of the engine. This gives a UFO extreme power and needs no air or other gases to fuel the reaction, allowing it to burn in hard vacuum. There is a highly-advanced cooling system continuously pumping liquid nitrogen through the engine housing in order to keep it cool and reduce the infrared signature. Engine heat is also used to supply the craft's electricity."
    
    With this project we've learned a lot about how these engines are constructed, how to control them, and how we might be able to use them in new aircraft designs. I have to warn you, though; they will be extremely expensive to produce. Between the complex use of alien materials, the sensitive electromagnetics and the liquid nitrogen cooling system, this really stretches the limits of our production capacity.
    
    Some more research may be required to figure out antimatter storage and control, but the engine upgrades are self-contained units -- basically just an alien engine with adapters on it for human tech.
    
    I've mentioned before, the power disparity between our liquid fuel and these matter-antimatter engines is nothing short of astonishing. When we start using these engines on our planes, our pilots are going to need some serious re-education about the capabilities of their craft. Let me explain.
    
    In a regular military jet, giving her a little too much throttle around a tight corner can result in impaired judgment and unconsciousness from the force of acceleration. Pilots have died from over-acceleration.
    
    In an antimatter jet, however, these problems are amplified hundred-fold. The engines are so powerful that over-acceleration can easily turn a human body to bloody pulp in its flight chair. Even the craft itself may have trouble coping with the acceleration, and our flight engineers will have to be extremely careful in checking for metal fatigue, hairline fractures and other wear and tear on the airframe. A tiny crack in the structure may result in one of our planes breaking up in mid-flight. Mechanical thrust limiters can only do so much -- most of the G-stresses are incurred during turns.
    
    Still, it shouldn't become a problem as long as everyone -- pilots and mechanics alike -- is extremely careful in their assigned tasks. We've done some serious tightening-up of our safety and inspection protocol just for antimatter planes. The retraining of our pilots is the only remaining obstacle to our use of these alien engines.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, j'ai le plaisir de vous informer de la fin des études concernant la propulsion alienne. Nous avons percé les mystères des réglages du moteur et nous avons finalement compris comment est acheminée l'antimatière entre le réservoir et la chambre de réaction.
    
    Ce rapport complète mon compte rendu précédent sur ce système de propulsion extraterrestre.
    
    Avec ce projet nous avons beaucoup appris sur la manière dont ces engins sont construits et contrôlés, et comment nous pourrions en adapter des répliques compatibles avec nos appareils. Attention cependant : ces moteurs seront extrêmement onéreux à produire. La complexité d'utilisation des matériaux aliens, la sensibilité des équipements électromagnétiques, et la conception du système de refroidissement à azote liquide limiteront nos capacités de production.
    
    Les recherches supplémentaires, qui pourraient s'avérer nécessaires pour mieux maitriser le stockage et le contrôle de l'antimatière, ne trouveront aucune application dans ce moteur, car il s'agit fondamentalement d’un propulseur alien adapté selon nos connaissances.
    
    Comme je l'ai déjà mentionné, il y a une différence de puissance époustouflante entre nos anciens moteurs à carburant liquide et ces nouveaux moteurs propulsés par une réaction matière-antimatière. Quand nous les mettrons en service, nos pilotes devront sérieusement se réentrainer. Je m'explique.
    
    Dans un chasseur ordinaire, accélérer trop brutalement peut altérer les perceptions, faire perdre conscience au pilote, voire tuer la personne aux commandes.
    
    Avec une propulsion à antimatière, ces problèmes sont multipliés par cent. Elle est si puissante qu'une accélération trop brutale peut aisément réduire en bouillie un corps humain sur son siège. La structure même du vaisseau pourrait avoir des difficultés à résister. Nos ingénieurs devront rester extrêmement vigilants et contrôler la fatigue du métal, les fractures générées par la résistance de l'air, et toutes les autres usures de la coque ; une petite fissure superficielle serait suffisante pour provoquer la dislocation de l'appareil en vol. Et des limiteurs de poussée ne serviraient pas à grand-chose : la plupart des contraintes liées à l’accélération apparaissent durant les virages.
    
    Cela ne devrait pas poser de problèmes tant que pilotes et mécaniciens demeurent extrêmement prudents durant leur travail. Nous avons sérieusement renforcé les normes de sécurité des inspections des avions à antimatières. Il ne reste plus qu'à planifier des formations pour habituer nos pilotes à ces nouveaux moteurs.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, when our engineers were performing the latest UFO disassembly, they noticed what appeared to be some modifications to the propulsion mechanisms. If the aliens are upgrading their antimatter engines, we need to learn as much as we can from them.
    
    I'm submitting this request to take a closer look. It could be key to winning the battle for supremacy in our skies.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, lors du démontage du dernier OVNI, nos ingénieurs ont remarqué quelques modifications des systèmes de propulsion. Si les extraterrestres perfectionnent leurs moteurs à antimatière, alors nous devons en profiter au maximum pour les copier.
    
    Je voudrais obtenir l'autorisation de regarder ça de plus près. Cela pourrait être un facteur déterminant dans la lutte pour la suprématie aérienne.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've finished taking a look at the advanced alien propulsion systems and I've prepared a report for you.
    
    As we suspected, these engines have been modified. In essence, they've upgraded the internals but left the outer casing intact. Most of the modifications have gone into expanding the capacity of the reaction chamber, allowing them to channel even more force through the back of the engine. But they've also cleverly redesigned the feeder mechanism to achieve faster rates of matter-antimatter anihilation.
    
    The ad-hoc nature of the changes suggest the aliens are adapting technology as they go. The extra propulsion was likely designed to enable heavy UFOs to stay airborne in earth's atmosphere.
    
    I think we can adapt these insights to design a more powerful propulsion mechanism, but the threat to an interceptor's structural integrity is so great that we'll have to design a new aircraft capable of handling it. I've put a research proposal in your queue for a new advanced interceptor that will take advantage of everything we've learned from these advanced engines and our Dragon interceptor project. Please take a look as soon as possible.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous venons de terminer l'examen de la propulsion alienne avancée, et je viens de finir le rapport qui vous est destiné.
    
    Comme nous nous y attendions, ces moteurs ont été modifiés. En résumé, ils ont amélioré la mécanique interne sans rien changer à l'aspect extérieur. L'essentiel des modifications a porté sur l'augmentation du volume de la chambre de réaction, ce qui canalise encore plus de puissance vers l'arrière de l'appareil. Mais ils ont aussi très astucieusement modifié l'alimentation pour augmenter la rapidité de la réaction matière-antimatière.
    
    La nature semi-improvisée des changements suggère que les extraterrestres adaptent leurs technologies au fur et à mesure. Le nouveau moteur semble prévu pour permettre à de gros OVNI se tenir dans notre atmosphère.
    
    Ces modifications pourraient nous inspirer, à nous aussi, des propulsions plus puissantes, mais cela menacerait dangereusement l'intégrité des intercepteurs actuels. Nous devons donc concevoir un nouveau chasseur capable de supporter tout cela. J'ai inclus cette proposition supplémentaire dans votre liste de choix à faire : c'est l'occasion de concrétiser ce que nous avons appris avec leurs nouveaux moteurs et notre projet d'intercepteur Dragon. S'il vous plait, jetez-y un œil aussi vite que possible.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, the alien sensor suite appears to be a very powerful set of passive and active scanning systems, including radar, lidar, magnetic and UV/infrared reception, and -- most interestingly -- a kind of detection unknown to us, but which seems to have far more success at detecting UFOs than anything we have.
    
    If you'll let us take the suite apart, I believe we can find out what everything does and how to operate it, and how to replicate most if not all of the alien detection equipment. It would be an immense boost to our defence efforts on Earth if we can get this technology working for us, and its long-term potential for spacecraft development is vital. There's no way we could build a viable space-capable fighter with human sensors.
    
    Along with Alien Propulsion and Alien Astrogation, Alien Detection is one of the three pillars of UFO design. Understanding it will bring us a big step closer to the ability to build an atmosphere-capable interplanetary defence craft.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, le capteur alien semble être un puissant ensemble de systèmes de scanners actifs et passifs, incluant radar, lidar, réception magnétique, réception à ultra-violets et à infrarouges, et... un système de détection qui nous est inconnu, mais qui pourrait être bien plus performant pour détecter les OVNI que tout ce que nous avons.
    
    Si vous nous laissez continuer les recherches, nous pourrons trouver comment il fonctionne et comment le dupliquer. Réussir à faire fonctionner cette technologie représenterait une immense avancée dans nos efforts de défense. Son potentiel en matière aéronautique parait indispensable pour arriver à produire des vaisseaux spatiaux ; il est actuellement inenvisageable de construire des chasseurs spatiaux viables avec nos capteurs actuels.
    
    La propulsion, l'astronavigation, et le détecteur alien constituent les trois piliers de la conception des OVNI. Comprendre comment le détecteur alien fonctionne nous permettrait d'envisager sérieusement la fabrication d'un vaisseau de défense interplanétaire.
    
    Cdt Navarre

en: The project on alien detection is complete, Commander. We now have a full understanding of the machinery, its controls, and the modifications needed for human use.
    
    Our initial assessment looks to have been correct. The detection suite makes use mostly of standard, reliable detection methods that humanity either uses or knows about. The equipment is more advanced than ours and will be useful, but by and large the aliens apply the same concepts and use the same physics as we do. As I mentioned in my proposal, radar, lidar and other such old reliables are all well-represented in the suite.
    
    And then there's the mystery sensor.
    
    It had us confounded for a long time, because now that it's here on the Earth's surface, it spits out mostly overpowering background noise. Up in the air, however, the picture is quite different. We think we've now identified the detector and have figured out how it works.
    
    In the simplest terms, it's a gravity sensor, scanning for minute changes in a background gravitational field. Everything travelling through a gravity field disturbs the field to some degree based on its size, mass and composition. The sensor can identify these changes as natural or artificial objects based on course, speed and acceleration with 95% accuracy. If there is any doubt about a contact, the system will report it anyway. It seems to be more effective in stronger fields like the one around Earth, but we surmise that it will work to some extent anywhere within the gravity range of a star.
    
    All of this detection power is linked into an advanced computer system which automatically puts all results through a series of filters, which can be adjusted at any time to suit the needs of the pilot and crew. This helps alternately sifting out targets from a mess of background noise or increasing sensitivity to search for something stealthy.
    
    Interestingly, the detection computer seems to have a direct link to fire control, assisting in anticipating target manoeuvres and point defence control if the craft has that capability.
    
    Parts of this technology can be adapted to our existing ground-based installations and aircraft radar. It should extend their detection range and increase resolution across the board, making it a good deal harder for UFOs to hide. However, the biggest practical gains will come from using this tech in creating new aircraft instrumentation to increase the combat survivability of our interceptors.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: L'étude du détecteur alien est terminée. Nous en comprenons maintenant parfaitement le fonctionnement et pensons savoir comment l'adapter à notre usage.
    
    Notre évaluation initiale semble avoir été correcte. Presque tous leurs systèmes de détection ressemblent à ceux qui ont fait leurs preuves chez nous. L'équipement reste néanmoins plus avancé que le nôtre, ce qui nous sera utile. Comme je l'écrivais dans mon étude préliminaire, cette suite extraterrestre dédiée à la guerre électronique comprend un radar, un lidar, et d’autres outils bien éprouvés.
    
    Restait ce mystérieux capteur.
    
    Il nous a perturbés un bon moment car, au sol, il émet un bruit de fond insupportable, ce qui n'est plus le cas une fois en l'air. Mais maintenant, nous pensons avoir saisi son rôle et son mode d'emploi.
    
    En termes simples, c'est un capteur de gravité scannant les moindres modifications du champ gravitationnel. Tout objet qui traverse un champ de gravité perturbe légèrement ce dernier, en fonction de sa taille, de sa masse, et de sa composition. Le capteur identifie ces variations et, en se basant sur la vitesse ou la trajectoire ou l'accélération, détermine s’il s’agit d’objets naturels ou artificiels avec une précision de 95 %. En cas de doute, le système génère quand même un rapport. Ce détecteur semble être plus efficace dans des champs gravitationnels forts, comme celui de la Terre, mais nous supposons qu'il fonctionne n'importe où du moment qu'il reste à portée du champ gravitationnel d'une étoile.
    
    Toute la force de ce détecteur est due à un ordinateur avancé, qui affiche les résultats en fonction d'une série de filtres pouvant être ajustés à tout moment par l'équipage. Cela permet, par exemple, d'acquérir une cible noyée dans un important bruit de fond ou, en accroissant la sensibilité, de rechercher quelque chose de camouflé.
    
    Fait intéressant : l'ordinateur de détection semble couplé avec le système de tir, ce qui facilite le verrouillage de la cible et, si c'est nécessaire, adapte le système de défense en fonction de la position de l'ennemi.
    
    Une partie de cette technologie peut être adaptée à nos installations au sol et à nos radars. Cela étendrait leur portée de détection et augmenterait le niveau de détail des écrans de contrôles. Cela réduirait donc la furtivité des OVNI. Et surtout, nous allons pouvoir mettre au point de nouveaux instruments de détection pour notre flotte, ce qui augmentera sensiblement le taux de survie de nos intercepteurs.
    
    Cdt Navarre

en: The Aerial Laser Cannon may well be our most challenging laser to create. The sorts of power levels we need have been achieved before with massive arrays mounted on jumbo jets, but never in a package small enough to make a jet fighter cannon.
    
    The finished product should be able to engage UFOs with bullseye accuracy to provide a more effective direct-fire aircraft weapon. We expect that the ability to keep continuous fire and pressure on enemy craft will be valuable in the days to come.
    
    Please approve lab time and funding for this program when you're ready, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Nous voudrions concevoir un canon laser aérien, mais cela sera probablement un laser des plus difficiles à créer : il faut une quantité d'énergie qui, en l'état actuel de nos connaissances, ne peut être fournie que par des générateurs massifs embarqués dans de gros avions porteurs ; autrement dit, il n'existe aujourd'hui aucune alimentation assez petite pour tenir dans un canon laser embarqué.
    
    Le résultat final devrait permettre de canarder les OVNI avec une précision redoutable. Un armement plus efficace durant les combats tournoyants nous permettrait de maintenir l'ennemi sous pression en lui tirant continuellement dessus, ce qui pourrait s'avérer très utile dans un avenir proche.
    
    Commandant, n'oubliez pas de réserver des ressources financières et des laboratoires quand vous penserez qu'il est temps de commencer le projet.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, I've just finished my report on our latest laser program. We've successfully prototyped the new Aerial Laser Cannon and are ready to put it into production.
    
    We achieved what we set out to do: create a continuous wave, deuterium-fluoride-powered laser with megawatt-range output. Accuracy is excellent, hampered only by enemy ECM (Electronic Countermeasures). The laser proceeds in a straight line and crosses the distance between gun and target almost instantly. It's hard to miss with it.
    
    Unfortunately atmospheric blooming is still a problem, and the laser rapidly loses power the further it has to travel to the target. The Aerial Laser Cannon is ideal for driving and pinning down the enemy behind a wall of laser fire if the pilot can close within a devastating range.
    
    The cannon carries an integrated magazine of deuterium-fluoride allowing up to thirty minutes of continuous fire. Since deuterium and fluoride are both too potentially hazardous to store on-base, and we have access to large off-base stockpiles of all the necessary compounds, we will not need to keep laser cannon ammunition in inventory.
    
    Deployment of the weapon is at your discretion, Commander, but I'd like to recommend we use the new cannons to replace SHIVA guns across our airfleet.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, je viens de terminer le rapport décrivant la dernière nouveauté de notre programme laser : nous avons achevé le prototypage d'un canon laser embarqué, désormais prêt à passer en production.
    
    Nous avons réussi à créer ce que nous voulions créer : un canon laser aérien à onde entretenue d'une puissance à l'émission de l'ordre du mégawatt. La précision, que seules des contremesures électroniques ennemies peuvent réduire, est excellente : le rayon dessine presque instantanément dans les couches atmosphériques une belle ligne droite entre l'arme et sa cible, et fait mouche presque à tous les coups.
    
    Malheureusement, la défocalisation thermique qui survient dans l'atmosphère reste problématique, et l'arme perd rapidement en puissance avec la distance. Un pilote doit donc s'approcher assez près de sa cible s'il veut profiter de ce canon, qui est parfait pour effectuer un flamboyant tir de barrage contre l'ennemi.
    
    Le canon contient une réserve de fluorure et de deutérium permettant 30 minutes de tir continu. Vu que le fluorure et le deutérium sont dangereux et que nous avons accès à d'importantes réserves entreposées en dehors de nos bases, nous n'avons pas besoin de stocker sur place les recharges des canons laser.
    
    Le déploiement de cette arme reste bien entendu à votre entière discrétion, Commandant. Je préconise néanmoins de remplacer tous les autocanons SHIVA en service dans notre flotte par ces canons là.
    
    Cdt Navarre

en: Technical Specifications: SHIVA Rotary Cannon
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Now that we have aircraft capable of intercepting the attacking UFOs, we need to equip them with armaments that can actually shoot down these alien craft. We have evaluated every available weapon on Earth as part of the Excalibur Program, and we have selected the very best for the defence of our planet.
    
    The SHIVA is a four-barreled rotary cannon, firing the 20mm HMG (Heavy Machine Gun) round. It is an externally-powered gun -- rather than being dependent upon recoil to actuate the system, it uses an external motor to produce power. The electric motor which drives the SHIVA is a high-efficiency 20 horse power beast, achieving a rate of fire up to 6,000 rounds a minute with the accurate, hard-hitting 20mm HMG shells.
    
    Designed and built in Bangladesh, the SHIVA was first prototyped in 2048, failing every one of its trials during that year. The project was nearly discontinued until, in July 2050, an undercover investigation revealed a long-running sabotage plot by a rival arms company. A new prototype was constructed which showed enough promise justify further development. Eventually all the major bugs were ironed out, at which point the power of this weapon became apparent.
    
    The SHIVA is very light for an aircraft weapon of its size and effectiveness, weighing only 250 kilos unloaded, 400 kilos loaded. The rate of fire exceeds that of any other four-barreled cannon in existence. Its sophisticated tracking systems can hold a bead on an enemy for as long as there is a radar, lidar or optical target solution available. The unlinked ammo feeds are highly reliable and no jam has ever been recorded throughout the gun's service history.
    
    The SHIVA can fire two varieties of the HMG round; API (Armour-Piercing Incendiary) or HEI (High-Explosive Incendiary). The former achieves better penetration while the latter can do more damage if penetration is achieved. Both these rounds are proven to be capable of penetrating UFO armour to some degree.
    
    The largest issue with the SHIVA cannon is that it does only limited damage to a UFO, requiring a fairly long engagement time in order to bring a target down on its own. This also allows the enemy plenty of opportunity to escape or peg our craft with return fire. On the other hand, its large magazine gives it more staying power than most other weapons, and it is not to be underestimated.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The SHIVA is designed for close-range dogfighting. For this reason, we recommend it should be part of a larger armaments pack that includes longer-range weapons where possible. When closing on an enemy it is extremely deadly, but if it is the only weapon available to a pilot he will be vulnerable during the long approach.
    
    We currently have too little experience to recommend a most-effective way to engage alien craft with or without this weapon, but until we manage to capture some UFO weapon mounts, the SHIVA will remain the best dogfighting gun Earth has to offer.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : canon rotatif SHIVA
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 19 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Maintenant que nous disposons d'appareils capables d'intercepter les OVNI, nous devons les équiper avec des armes pouvant les abattre. Dans le cadre du programme Excalibur, nous avons testé toutes les armes disponibles sur Terre et nous avons retenu les meilleures pour défendre notre planète.
    
    Le SHIVA est un canon automatique rotatif à quatre tubes qui tire des obus de mitrailleuse lourde de 20 mm à une cadence de 6000 obus par minute. Le rechargement de l'arme n'est pas assuré par le recul, mais par un petit moteur électrique externe à haut rendement d'une puissance de 15 kilowatts.
    
    Conçu et fabriqué au Bangladesh, le premier prototype du SHIVA date de 2048. Malheureusement, l'arme rata tous les tests menés cette année là... Le projet était sur le point d'être abandonné quand, en 2050, une enquête des services secrets permit de découvrir que tout avait été saboté par une compagnie d'armement concurrente. Les problèmes furent résolus les uns après les autres et les qualités de l'arme devinrent alors évidentes.
    
    Le SHIVA est très léger pour une arme aérienne de cette taille et de cette efficacité : seulement 250 kg à vide, et 400 kg chargée. Sa cadence de tir dépasse celle de toute autre arme à quatre tubes. Son système sophistiqué de verrouillage conserve son point de mire tant qu'il reste couplé à un radar, à un lidar, ou à un quelconque système de visée optique. Les munitions sont stockées dans un magasin sans bande et le système d'alimentation est très fiable : pour l'instant, aucun enrayement n'a jamais été signalé.
    
    Le SHIVA peut tirer deux types d'obus de mitrailleuse : les IP (Incendiaires Perforants) ou les IHE (Incendiaires Hautement Explosifs). Les premiers pénètrent mieux les blindages, alors que les seconds font plus de dommages une fois la protection passée. Ces deux types de munitions ont, dans en une certaine mesure, fait leurs preuves contre le blindage des OVNI.
    
    Les SHIVA ont un gros inconvénient : ils n'infligent que de faibles dégâts aux OVNI. Par conséquent, ne faire feu qu'avec ces canons conduit à des engagements de longue durée qui laissent à la cible de nombreuses opportunités pour s'échapper ou pour riposter. D'un autre côté, l'énorme capacité du magasin confère au SHIVA une autonomie supérieure à celle de beaucoup d'autres armes, et ceci ne doit pas être sous-estimé.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Le SHIVA est conçu pour le combat aérien tournoyant à courte portée et s'avère très efficace dans ces conditions. Nous recommandons toutefois de l'utiliser conjointement avec un armement à longue portée dès que cela est possible, ce qui évitera au pilote de prendre des risques par trop importants lors de la phase d'approche de la cible.
    
    Nous manquons cruellement d'expérience pour recommander une tactique d'engagement optimale des vaisseaux extraterrestres, avec ou sans cette arme. Quoi qu'il en soit, le SHIVA reste notre meilleur canon de combat aérien tant que nous n'avons pas récupéré une seule des armes qui équipent les OVNI.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: SHIVA 20mm API Rounds
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a pallet of 20mm API (Armour-Piercing Incendiary) ammunition for the SHIVA Rotary Cannon. It can contain up to 10,000 rounds.
    
    This high-powered anti-aircraft munition consists of a hard titanium-steel shell, tipped with depleted uranium, and filled with a core of explosive incendiary compound. Once the shell penetrates the outer skin of an aircraft, the core detonates, blowing the shell apart like a fragmentation grenade and spreading incendiary compound over the target area. Critical systems may be damaged before the incendiary compound can be quenched or compartmentalised.
    
    The advantage of the API round over the HEI (High-Explosive Incendiary) is its improved penetration, giving each round a better chance of causing some damage if a hit is scored. Penetrating API hits do not cause nearly as much damage as penetrating HEI hits, however.
    
    Each SHIVA cannon is loaded standard with a full pallet of 10,000 rounds, unless there are not enough rounds available in base storage.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    It's a tough choice between API and HEI ammo in most situations. We can switch out a gun's ammunition in a matter of minutes, but we can't load both types into the same gun. The variable pressure of firing different ammunition can cause misfires and may result in extreme damage to the gun and the aircraft. Both UN safety procedures and the manufacturer's manual absolutely forbid it, and I can't help but agree.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : munitions SHIVA IP 20 mm
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 19 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Voici une palette d'obus IP (Incendiaires Perforants) de 20 mm pour le canon rotatif SHIVA. Elle contient jusqu'à 10 000 obus.
    
    Cette munition antiaérienne destructrice se présente comme un obus en acier au titane très dur, rempli d'un composé incendiaire explosif ; l'ogive est en uranium appauvri. Une fois que l'obus pénètre les couches extérieures de la coque d'un appareil, sa charge explose, soufflant l'enveloppe comme une grenade à fragmentation et dispersant le composé incendiaire dans la cible. Les systèmes critiques peuvent être endommagés avant que le composé incendiaire ne soit étouffé ou que la zone touchée ne soit isolée par les systèmes embarqués anti-incendie.
    
    Les obus IP ont de meilleures capacités de perforation que les obus IHE (Incendiaires Hautement Explosifs). Chaque obus a donc une plus grande probabilité d'infliger des dommages quand il percute sa cible. Cependant, ces dégâts restent moins importants que ceux infligés par un obus IHE qui arrive à percer la coque.
    
    Chaque canon SHIVA est chargé d'une palette complète de 10 000 obus, sauf si les stocks de la base sont insuffisants.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Il est souvent difficile de choisir entre les obus IP ou les obus IHE. Si nous pouvons changer le magasin d'un canon en quelques minutes, il nous est en revanche impossible de charger les deux types de munitions dans le même magasin : la différence de pression exercée lors du tir rapproché de deux munitions différentes provoquerait des incidents de tir, voire des dommages importants au canon et à l'aéronef. Cet usage est formellement interdit par les procédures de sécurité des Nations unies et par les instructions du constructeur, et je ne peux qu'approuver leurs décisions.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: SHIVA 20mm HEI Rounds
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a pallet of 20mm HEI (High-Explosive Incendiary) ammunition for the SHIVA Rotary Cannon. It can contain up to 10,000 rounds.
    
    This high-powered anti-aircraft munition consists of a hard titanium-steel shell, tipped with depleted uranium, and filled with a core of explosive incendiary compound. Once the shell penetrates the outer skin of an aircraft, the core detonates, blowing the shell apart like a fragmentation grenade and spreading incendiary compound over the target area. Critical systems may be damaged before the incendiary compound can be quenched or compartmentalised. HEI rounds are especially good at this as they pack more incendiary compound and blast it over a far larger area.
    
    The advantage of the HEI round over the API (Armour-Piercing Incendiary) is its improved damage potential, giving each round a better chance of disabling or destroying the target if a hit is scored. HEI hits do not penetrate the target's armour as often as API hits, however. If the angle is unfavourable, HEI hits tend to bounce off without causing damage.
    
    Each SHIVA cannon is loaded standard with a full pallet of 10,000 rounds, unless there are not enough rounds available in base storage.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    It's a tough choice between API and HEI ammo in most situations. We can switch out a gun's ammunition in a matter of minutes, but we can't load both types into the same gun. The variable pressure of firing different ammunition can cause misfires and may result in extreme damage to the gun and the aircraft. Both UN safety procedures and the manufacturer's manual absolutely forbid it, and I can't help but agree.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : munitions SHIVA IHE 20 mm
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 19 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Voici une palette d'obus IHE (Incendiaires Hautement Explosifs) de 20 mm pour le canon rotatif SHIVA. Elle contient jusqu'à 10 000 obus.
    
    Cette munition antiaérienne destructrice se présente comme un obus en acier au titane très dur, rempli d'un composé incendiaire explosif ; l'ogive est en uranium appauvri. Une fois que l'obus pénètre les couches extérieures de la coque d'un appareil, sa charge explose, soufflant l'enveloppe comme une grenade à fragmentation et dispersant le composé incendiaire dans la cible. Les systèmes critiques peuvent être endommagés avant que le composé incendiaire ne soit étouffé ou que la zone touchée ne soit isolée par les systèmes embarqués anti-incendie. Les munitions IHE sont particulièrement efficaces, puisqu'elles contiennent davantage de composé incendiaire et le répandent dans un volume plus grand.
    
    En théorie, les obus IHE infligent plus de dommages que les obus IP (Incendiaires Perforants) : en effet, chaque obus IHE qui traverse un blindage de vaisseau a de plus grandes probabilités d'endommager ou de détruire sa cible ; en pratique, les IHE pénètrent moins souvent que les IP : il suffit que l'angle de tir soit défavorable et les IHE ricochent sans provoquer de dégâts.
    
    Chaque canon SHIVA est chargé d'une palette complète de 10 000 obus, sauf si les stocks de la base sont insuffisants.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Il est souvent difficile de choisir entre les obus IHE ou les obus IP. Si nous pouvons changer le magasin d'un canon en quelques minutes, il nous est en revanche impossible de charger les deux types de munitions dans le même magasin : la différence de pression exercée lors du tir rapproché de deux munitions différentes provoquerait des incidents de tir, voire des dommages importants au canon et à l'aéronef. Cet usage est formellement interdit par les procédures de sécurité des Nations unies et par les instructions du constructeur, et je ne peux qu'approuver leurs décisions.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: "Sparrowhawk" AA Missile Rack
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Now that we have aircraft capable of intercepting the attacking UFOs, we need to equip them with armaments that can actually shoot down these alien craft. We have evaluated every available weapon on Earth as part of the Excalibur Program, and we have selected the very best for the defence of our planet.
    
    Missiles have been humanity's primary anti-air weapon since the Vietnam war. The development of advanced Beyond-Visual-Range detection systems and the advent of guided missiles have moved combat engagements further and further away from the actual aircraft. Cannons, while not replaced, have taken a back seat to missiles due to the longer engagement ranges. However, there is one major problem with using missiles against our alien enemies. They can't hit the bastards.
    
    The amount and density of alien EW systems is enough to defeat the guidance systems of practically any Earth-built missile. Our electronics are simply not up to the job. The aliens make short work of radar and infrared homing, and manually-guided missiles have no chance of hitting. Even laser-riding missiles can't maintain a lock on the alien hull materials. This leaves us without a lot of options in the field of guided ordnance.
    
    It's only thanks to the extensive knowledge and experience of my staff that we've found one.
    
    The "Sparrowhawk" missile is an antique that never quite got out of the prototype stage. It was first tested in 2019, using then-revolutionary digital imaging technology to improve the old guidance technology of 'contrast seeking'. This technique uses an array of optical cameras mounted in the transparent fibreglass nose of the missile. The onboard computer looks for a spot in the image where the contrast changes the fastest, and then attempts to keep that spot dead centre in front of it. This system has been employed mostly in air-to-ground missiles due to the greater effectiveness of other guidance systems against Earth-built aircraft.
    
    The Sparrowhawk program was cancelled only months before the design would've been put into service. It was ready to be put into service then, it's ready now, and right now it's the only choice we've got.
    
    We've revived the Sparrowhawk AA program and the UN has agreed to put it into mass production. This will give us access to 7-missile racks capable of being mounted on all our interceptors, allowing them to engage UFOs at ranges that would otherwise be closed off to us.
    
    The missile's maximum effective range is twelve kilometres. A fully-loaded "Sparrowhawk" rack weighs approximately 600 kilos.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The Sparrowhawk should be an essential part of our aerial defence plan. Any interceptor capable of carrying a full rack should do so. The ability to soften up an enemy while we close in is something not to be ignored lightly. Overall accuracy will be poor but the range difference is one of miles. Compared to the TR-20 rocket pod, the Sparrowhawk's effective range is considerably greater.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : lance-missile AA Épervier
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 19 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Maintenant que nous avons sélectionné des appareils capables d'intercepter les OVNI, nous devons choisir l'armement susceptible d'abattre les vaisseaux extraterrestres. Dans le cadre du programme Excalibur, nous avons testé toutes les armes disponibles sur Terre et nous avons retenu les meilleures pour défendre notre planète.
    
    Depuis la guerre du Vietnam, les missiles se sont imposés comme les armes antiaériennes de prédilection des armées terriennes. De plus, il y a eu de tels progrès dans les systèmes de détection et de guidage que les distances d'engagement entre appareils ennemis dépassent désormais de beaucoup le champ visuel des pilotes. Les missiles possèdent une bien plus grande portée que les canons embarqués, qui n'ont cependant pas disparu même s'ils sont maintenant devenus secondaires. Mais bon... nos missiles ont un gros problème face à ces envahisseurs venus d'un autre monde : ils n'arrivent pas à toucher ces salopards.
    
    Le brouillage émis par les défenses électroniques des aliens est si intense que pratiquement aucun de nos modèles de missiles n'arrive à verrouiller sa cible. Notre électronique à nous n'est tout simplement pas assez performante. Les extraterrestres déjouent facilement les autoguidages radar ou infrarouges, sans parler du téléguidage manuel qui n'a tout simplement aucune chance de réussir. Même le ciblage laser ne fonctionne pas sur les matériaux constituant les coques des OVNI. Tout cela disqualifie énormément d'armes appartenant à la catégorie des munitions guidées.
    
    Heureusement, grâce à la compétence et à l'expérience considérables de mon équipe, nous avons trouvé une solution de dernier recours : le programme Épervier, abandonné quelques mois seulement avant d'entrer en service, en 2019. Nous n'avons eu qu'à réactiver les dernières phases du projet pour que tout soit prêt, et les Nations unies en ont validé la mise en production industrielle.
    
    La portée d'un missile Épervier est de douze kilomètre, ce qui surpasse pour l'instant toutes nos autres armes efficaces contre les OVNI. Un lance-missile Épervier complètement chargé, c'est-à-dire avec 7 projectiles, pèse approximativement 600 kg.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Le programme Épervier tient une place essentielle dans notre schéma de défense aérienne. S'il est possible de monter des lance-missiles sur un appareil, il faut le faire : affaiblir l'ennemi durant la phase d'approche présente un intérêt indéniable. La précision de l'arme est faible, mais sa portée est très importante (elle dépasse considérablement celle des roquettes RT-20).
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: "Sparrowhawk" Missile
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a "Sparrowhawk" guided anti-aircraft missile. It is designed to be loaded into the "Sparrowhawk" AA Missile Rack.
    
    The "Sparrowhawk" missile is an antique that never quite got out of the prototype stage. It was first tested in 2019, using then-revolutionary digital imaging technology to improve the old guidance technology of 'contrast seeking'. This technique uses an array of optical cameras mounted in the transparent fibreglass nose of the missile. The onboard computer looks for a spot in the image where the contrast changes the fastest, and then attempts to keep that spot dead centre in front of it. This system has been employed mostly in air-to-ground missiles due to the greater effectiveness of other guidance systems against Earth-built aircraft.
    
    The Sparrowhawk program was cancelled only months before the design would've been put into service. It was ready to be put into service then, and it's ready now. We've revived the Sparrowhawk AA program and the UN has agreed to put it into mass production.
    
    The "Sparrowhawk" is mounted in 7-missile racks, which can then be mounted to the appropriate weapons hardpoints on our aircraft. The missile's range is far superior to any of the other weapons we have available at this time; it's effective out to twelve kilometres from the aircraft thanks to its unique guidance technology. It's also hardened against EMP to prevent it from being disabled electronically.
    
    The individual missiles weigh approximately 65 kilos. A fully-loaded rack is approximately 600 kilos.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The Sparrowhawk should be an essential part of our aerial defence plan. Any interceptor capable of carrying a full rack should do so. The ability to soften up an enemy while we close in is something not to be ignored lightly. Overall accuracy will be poor but the range difference is one of miles. Compared to the TR-20 rocket pod, the Sparrowhawk's effective range is considerably greater.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : missile Épervier
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 19 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Voici le missile guidé antiaérien Épervier conçu pour le lance-missile AA Épervier.
    
    Le missile Épervier est une antiquité qui n'a jamais dépassé le stade de prototype. Les premiers tests datent de 2019. Son système de guidage par imagerie digitale, révolutionnaire à l'époque, consiste en une amélioration d'un ancien système de guidage par recherche de contrastes : un ensemble de caméras, montées dans l'ogive en fibres de verre transparentes du missile, transmettent une image à un ordinateur embarqué, qui recherche le point où la variation de contraste est la plus rapide et puis qui corrige la trajectoire afin de garder ce point au centre de l'image. Cette technologie sert principalement dans les missiles air-sol, car il existe d'autres dispositifs plus performants contre les appareils volants construits sur Terre.
    
    Le programme Épervier a été abandonné quelques mois seulement avant d'entrer en service. Nous n'avons eu qu'à réactiver les dernières phases du projet pour que tout soit prêt, et les Nations unies en ont validé la mise en production industrielle.
    
    Le lanceur Épervier, qui accueille jusqu'à sept missiles Épervier, peut être monté sur tout aéronef disposant des points d'emport appropriés. Grâce à son système d'autoguidage exceptionnel, un missile peut frapper jusqu'à douze kilomètres de distance, soit bien plus loin que toutes nos autres armes. De plus, le missile est protégé des impulsions électromagnétiques et résiste bien au brouillage électronique.
    
    Un missile pèse approximativement 65 kg. Un lance-missile totalement chargé approche les 600 kg.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Le programme Épervier tient une place essentielle dans notre schéma de défense aérienne. S'il est possible de monter des lance-missiles sur un appareil, il faut le faire : affaiblir l'ennemi durant la phase d'approche présente un intérêt indéniable. La précision de l'arme est faible, mais sa portée est très importante (elle dépasse considérablement celle des roquettes RT-20).
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: TR-20 Rocket Pod
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Now that we have aircraft capable of intercepting the attacking UFOs, we need to equip them with armaments that can actually shoot down these alien craft. We have evaluated every available weapon on Earth as part of the Excalibur Program, and we have selected the very best for the defence of our planet.
    
    The TR-20 rocket pod is an interesting departure from conventional air-to-air weapons, in that it was originally designed for air-to-ground operations. The pod contains a total of 152 very small, very fast rockets with depleted uranium tips and powerful pulse detonation engines. No one considered using the TR-20 for anything other than chewing up ground targets until an attack helicopter pilot in Africa discovered their potential.
    
    At the time, the pilot -- the last surviving member of his flight -- had been cornered against a mountain by three MiG jets which were closing in for the kill. With nearly all his weapons expended, the only thing the pilot had left to fight with was one pod of TR-20 rockets. He made a suicide run with full afterburners, and managed to swat all three MiGs out of the sky with rapid fire before he ran out of fuel and had to crash-land. He returned to his airbase two days later without a scratch on him.
    
    Though unguided, TR-20 pods contain such a large number of rockets that they can be used almost like a rocket machine gun. This is because the rockets are stacked nose to tail inside their launch tubes, eight to each tube, and fired electronically in a timed sequence. This system is so fast that all eight rockets in a tube can be ignited and underway before the first rocket actually leaves the tube. At its maximum possible rate of fire, the pod can fire all 152 rockets in 0.2 seconds. However, this is usually throttled back to approx. 300 rounds per minute due to the low accuracy of any single volley.
    
    The advantages of the TR-20 over the SHIVA cannon are increased range and greater hitting power. However, the pod's ammo capacity is limited compared to the SHIVA's large portable magazines, and a single TR-20 pod is unlikely to last through a full UFO engagement.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    We anticipate the TR-20 will perform nicely against light UFOs. Because it only requires a medium-weight hardpoint, it should be installed on lighter aircraft. In these situations, TR-20 rockets perform with flying colours, tearing mercilessly into a target. However, its limited range and accuracy lead me to recommend that the Sparrowhawk Missile Rack be preferred in any weapon hardpoint capable of mounting heavy weapons.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : lance-roquette RT-20
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 19 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Le lance-roquette RT-20 se démarque de façon intéressante des armes air-air conventionnelles, car l'arme fut initialement conçue pour des opérations air-sol. Personne n'avait envisagé de l'utiliser pour autre chose que la destruction de cibles au sol jusqu'à ce qu'un pilote africain d'hélicoptère de combat ne découvre son potentiel : cet homme, dernier survivant de sa formation, avait été acculé contre une montagne par trois jets MiG et ne disposait plus que de son lance-roquette RT-20 ; n'ayant plus rien à perdre, le pilote enclencha la postcombustion, fonça sur les MiG en tirant à un rythme effréné, et parvint à détruire ses adversaires avant d'atterrir en catastrophe, à court de carburant. L'homme revint à sa base deux jours plus tard, sans une égratignure...
    
    Un lanceur contient 152 roquettes, un nombre tel qu'on peut le comparer à une mitrailleuse à roquettes. Ces roquettes, très petites, très rapides, dotées d'une ogive en uranium appauvri et propulsées par un moteur à ondes de détonation pulsées, sont empilées les unes à la suite des autres dans leurs tubes de lancement (huit par tube) ; leur mise à feu est séquentielle, sous contrôle électronique, et si rapide que les huit roquettes d'un même tube semblent partir simultanément. À cadence maximum, une nacelle peut tirer ses 152 roquettes en 0,2 secondes ; cependant, la cadence réelle est plutôt de 300 roquettes par minute afin d'améliorer la précision du tir.
    
    Le lance-roquette RT-20 tire à une portée plus grande et s'avère plus destructeur qu'un canon SHIVA. En revanche, le nombre de munitions est plus limité, et il est peu probable qu'il y en ait assez pour durer jusqu'à la fin d'un combat aérien contre un OVNI.
    
    Doctrine recommandée
    
    D'après nos prévisions, le RT-20 sera efficace contre les OVNI les plus faibles. Comme l'arme peut être montée sur des points d'emport prévus pour des objets de poids moyen, elle devrait équiper nos appareils légers ; les roquettes feront alors des merveilles. Attention cependant : ces projectiles ont une portée et une précision relativement limitées, et il est conseillé de préférer le lance-missile Épervier au lance-roquette RT-20 sur tous les appareils dotés de points d'emport pour armes lourdes.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: TR-20 Rocket
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a TR-20 unguided rocket. It is designed to be loaded into the TR-20 Rocket Pod.
    
    The TR-20 rocket is essentially a very small, very fast plastic dart moulded around a rod of depleted uranium. It is fin-stabilised and powered by a cheap solid-fuel rocket engine, a civilian model which is also popular in amateur rocketry. One of these engines is capable of propelling an amateur rocket eight kilometres into the sky. It's also capable of propelling a heavy DU penetrator into a fighter jet and out the other side.
    
    Though unguided, TR-20 pods contain such a large number of rockets that they can be used almost like a rocket machine gun. This is because the rockets are stacked nose to tail inside their launch tubes, eight to each tube, and fired electronically in a timed sequence. This system is so fast that all eight rockets in a tube can be ignited and underway before the first rocket actually leaves the tube. At its maximum possible rate of fire, the pod can fire all 152 rockets in 0.2 seconds. However, this is usually throttled back to approx. 300 rounds per minute due to the low accuracy of any single volley.
    
    Due to its weight, the TR-20 rocket has a maximum effective range of 4 kilometres, after which the fuel runs out and the rocket rapidly loses power.
    
    The individual rockets weigh approximately 4 kilos. A fully-loaded pod is approximately 540 kilos.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    We anticipate the TR-20 will perform nicely against light UFOs. Because it only requires a medium-weight hardpoint, it should be installed on lighter aircraft. In these situations, TR-20 rockets perform with flying colours, tearing mercilessly into a target. However, its limited range and accuracy lead me to recommend that the Sparrowhawk Missile Rack be preferred in any weapon hardpoint capable of mounting heavy weapons.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : roquettes RT-20
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 19 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    La roquette RT-20 est une roquette non guidée conçue pour le lance-roquette RT-20.
    
    En bref, la roquette RT-20 est une flèche en plastique très petite moulée autour d'une baguette en uranium appauvri. Très rapide, elle est stabilisée par des ailettes et propulsée par un petit réacteur de fusée à carburant solide bon marché. Ce propulseur, qui est en fait un modèle civil utilisé par les amateurs de modèles réduits, peut envoyer une fusée miniature jusqu'à huit kilomètres d'altitude. Il est donc tout à fait apte à lancer un pénétrateur à énergie cinétique massif au travers d'un avion de chasse.
    
    À cause de son poids, la portée maximale d'une roquette RT-20 est de 4 kilomètres. Au-delà, elle arrive à court de carburant et perd rapidement de son énergie.
    
    Une roquette individuelle pèse approximativement 4 kg. Un lance-roquette RT-20 totalement chargé pèse environ 540 kg.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Cf. lance-roquette RT-20.
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Commander, the UFO we recovered was equipped with a very interesting type of weapon that we'd like to research right away. It seems to fire some kind of high-velocity particle beam; if we can master this technology, or at least adapt it for use on our own aircraft, we could make air engagements with armed alien craft significantly more survivable for our craft and pilots.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, l'OVNI que nous avons ramené était équipé d'une arme fascinante que nous voudrions étudier immédiatement. Elle semble tirer une sorte de faisceau de particules à haute vitesse. Si nous pouvions nous approprier cette technologie ou adapter cette arme sur nos aéronefs, nous pourrions donner à nos vaisseaux (et donc à nos pilotes) de bien meilleures chances de survie lors des confrontations avec leurs adversaires.
    
    Cdt Navarre

en: Our report on the alien PBW (Particle Beam Weapon) is ready for your review, Commander.
    
    The general idea of particle-beam weaponry is to hit a target object with a stream of accelerated particles moving at near-light velocities, therefore carrying tremendous kinetic energy. The alien weapon is an elegantly simple application of this concept. It is essentially nothing more than a big particle accelerator and a set of focusing equipment, consisting of a high-powered magnetic containment and pinch system.
    
    My team could've built a particle accelerator to nearly the same standards, but the focusing array shows us just how far ahead the aliens really are. The accelerator is little more than a high-energy synchrotron, speeding particles round and round in a circle until they've achieved sufficient velocity. The particles are then diverted via a magnetic field into the focusing array, where they are magnetically constricted -- 'pinched' -- into a coherent beam. The level of magnetic control the aliens achieve here is far greater than anything we've managed before. The pinch system is intelligently controlled by the UFO's targeting computer, directing the beam to its target with dead-on accuracy.
    
    When active, the weapon is powered directly from the UFO's electrical system, constantly tracking one target of choice. Once the target has been destroyed, the computer will immediately lock on to the next hostile contact in the chain, if any.
    
    Defending against this weapon is going to be a challenge, Commander. There is very little that can be done against a particle beam travelling at near the speed of light, carrying enough energy to knock anything we can field right out of the sky. Additional armour for our aircraft will protect against glancing blows, but in the case of a direct hit, it may as well not be there. It seems the only realistic defence against this weapon is to cause it to miss. We should recover and investigate an intact alien ECM unit as soon as we can.
    
    On a brighter note, we've confirmed that all the weapon's components are within our ability to replicate, and their specs have been loaded into our Workshop machinery. We should be able to begin production straight away.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Notre rapport sur l'AFP (Arme à Faisceau de Particules) alienne est prêt, Commandant.
    
    L'idée directrice de l'armement à faisceau de particules est d'accélérer des particules à des vitesses proches de celle de la lumière pour les rendre porteuses une énergie cinétique énorme. L'arme alienne constitue une élégante application de ce concept : dans l'ensemble, ce n'est qu'un grand accélérateur de particules associé à un équipement de focalisation, lui-même composé d'un système magnétique à haute puissance de retenue et de concentration.
    
    Mon équipe pourrait construire un accélérateur de particules respectant presque les mêmes principes, mais la matrice de focalisation nous confirme trop bien à quel point la technologie des aliens est supérieure à la nôtre. L'accélérateur est simplement un synchrotron à haute énergie accélérant des particules en les faisant tourner jusqu'à ce qu'elles aient atteint une vitesse suffisante ; les particules sont alors détournées par champ magnétique dans la matrice de focalisation, où elles sont resserrées en un faisceau cohérent. Le contrôle magnétique est ici bien plus performant que tout ce que nous avons réalisé auparavant. Le système de focalisation est commandé par l'ordinateur de visée de l'OVNI, qui pointe le faisceau vers sa cible avec une précision mortelle.
    
    Quand elle est active, l'arme est alimentée directement par le système électrique de l'OVNI, et elle poursuit constamment la cible choisie. Une fois que la cible a été détruite, l'ordinateur se verrouille immédiatement sur le prochain contact hostile, s'il y en a.
    
    Il va être ardu de se défendre contre cette arme, Commandant. Il n'y a presque rien à faire contre un faisceau de particules voyageant à une vitesse proche de celle de la lumière, et transportant assez d'énergie pour abattre n'importe quoi dans le ciel. Un blindage additionnel protégera nos appareils contre les tirs qui ricocheront, mais sera inutile dans le cas d'un coup bien ajusté. La seule défense réaliste contre cette arme est de lui faire manquer son but. Il devient urgent de récupérer, puis d'étudier, un dispositif alien intact de contremesures électroniques.
    
    Seul point positif, nous confirmons que nous sommes capables de produire tous les composants de cette arme. Les spécifications ont été envoyées à nos atelier. Nous devrions pouvoir commencer la production immédiatement.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we made an extremely interesting find on the UFO we disassembled. It carried an advanced and highly dangerous onboard missile launcher, using powerful magnetic rails to accelerate its missiles to hypersonic speeds before they even leave the launch tube.
    
    We want to investigate this launcher and determine whether or not it can be adapted to fit on PHALANX aircraft, or even if it can be applied to other purposes. This launcher system would be far more effective in bringing down UFOs than our Sparrowhawks, possibly even more effective than our current SAM systems. If we can adapt it we stand to gain a substantial boost to the firepower of our whole airfleet as well as ground-based missile systems.
    
    Please approve this program whenever you can, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons découvert quelque chose d'extrêmement intéressant sur l'OVNI que nous venons de démonter. Il était équipé d'un modèle de lance-missile très avancé et très dangereux utilisant quelque chose qui ressemble à un canon à induction pour accélérer ses projectiles à des vitesses supersoniques avant même qu'ils ne quittent le tube de lancement.
    
    Nous aimerions étudier ce lance-missile pour savoir si nous pouvons l'adapter à nos appareils, voire pour nous en inspirer pour d'autres projets. Ce lanceur serait beaucoup plus efficace contre les OVNI que nos lanceurs Éperviers et probablement que nos batteries antiaériennes. Si nos recherches aboutissent, la puissance de feu de notre flotte aérienne et de nos installations au sol augmentera de façon substantielle.
    
    Commandant, merci de débloquer les autorisations nécessaires au programme au plus vite.
    
    Cdt Navarre.

en: Commander, we've finished work on the alien missile launcher. It's a fairly simple affair. Firing is computer-driven, fed directly from the UFO's targeting computer. Powerful electromagnetic coils around the launch tube accelerate the missile to extreme speeds, reaching up to Mach 4 at the point where the missile leaves the tube. Only once the missile is fully free of the tube do its onboard rockets kick in.
    
    The good news is that we've managed to succesfully adapt fittings, controls and power feeds to allow the Alien Launcher to be safely mounted to our aircraft. The bad news is that we've had to drastically reduce its magazine size in order to meet weight and size restrictions on our aircraft.
    
    Our aircraft are too small and light to be able to carry so many, and most of our craft aren't laid out with internal missile magazines. We've had to custom-build a magazine mounted with the launcher, the capacity of which falls behind the stores found on UFOs.
    
    It's not all doom and gloom, though. We believe that we can modify the launch tube to be able to fire human missiles as well as the alien type. We'd have to develop the missile ourselves, of course -- no current human missile is capable of withstanding the stress of being fired from this launcher. However, we're confident we can design a missile that will survive launch and incorporates new UFO-tracking technologies to improve homing and ECM capability.
    
    I'll send you a design proposal as soon as I can, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons fini notre travail sur le lance-missile extraterrestre, qui fonctionne assez simplement tout compte fait : un ordinateur de tir assisté par l'ordinateur de visée de l'OVNI contrôle le tir, et de puissantes bobines électromagnétiques enroulées autour du tube de lancement accélèrent le missile à des vitesses phénoménales ; ce dernier sort du tube à Mach 4 et puis sa fusée se déclenche.
    
    Nous avons réussi à adapter les systèmes d'attache, de commande et d'alimentation du lance-missile à nos appareils sans que cela ne présente de risques. Hélas, nous avons dû fortement réduire les dimensions du système de chargement pour que nos aéronefs puissent continuer à voler : comme nos avions sont trop petits et trop légers pour emporter beaucoup de missiles, nous nous sommes résolus à fabriquer un chargeur de missiles maison, malheureusement de capacité moindre comparé à son équivalent extraterrestre.
    
    Mais restons positifs : nous pensons pouvoir modifier le tube de lancement pour qu'il accepte à la fois des missiles terriens et des missiles extraterrestres. Nous devrons aussi mettre au point une nouvelle génération de projectiles, car il n'existe pour l'instant sur Terre aucun modèle qui supporte les contraintes extrêmes qui s'exercent lors du lancement. Je suis persuadé que nous arriverons à inventer un missile compatible avec notre nouveau lance-missile qui intégrera nos dernières découvertes en matière de guidage et de contre-mesures électroniques.
    
    Je vous envoie un projet préliminaire dès que possible, Commandant.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've recovered an interesting type of alien missile from the disassembled UFO. It seems to be powered by antimatter, with advanced guidance systems, extensive EW (Electronic Warfare) capabilities and top speeds far in excess of anything we've ever seen.
    
    These missiles may be the greatest threat to our aircraft yet, even worse than the alien beam weaponry.
    
    It's extremely important we research these missiles and figure out how they work in order to develop some defence against them.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons découvert un modèle très intéressant de missile extraterrestre dans l'OVNI démonté. Ce missile, apparemment alimenté par de l'antimatière, possède un système de guidage très perfectionné couplé à un système de brouillage (ECM) très performant, et il vole à une vitesse supérieure à tout ce que nous avons jamais vu.
    
    Pour notre flotte aérienne, des missiles de ce type pourraient représenter une menace plus terrible encore que l'armement extraterrestre à faisceaux de particules.
    
    Il est crucial d'étudier ces armes et de comprendre comment elles fonctionnent si nous voulons mettre au point des parades.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, my team and I have just wrapped up our work with the antimatter missile recovered by our field team. As usual, there's good news and bad news. I'll get right to the point.
    
    The missile's main structure consists of a rigid outer casing of alien materials, the same stuff used to plate UFO hulls, and is designed to fragment on impact into hundreds of shards of hot fast-moving shrapnel. This shell contains individual compartments for targeting, avionics, EW equipment and other electronics, and -- taking up most of the rear half of the missile -- a proton-antiproton annihilation rocket.
    
    The rocket is by far the most powerful missile engine ever seen on Earth, capable of attaining speeds that are flatly impossible through ordinary chemical reactions. It propels the missile to speeds where it no longer needs an onboard warhead. The kinetic energy generated by the impact is enough to tear an unarmoured human airliner to shreds, and even a proximity detonation of the missile's antimatter fuel is usually enough to knock down a fighter jet. Our interceptors are not built to withstand this kind of violence.
    
    We can duplicate the missiles well enough, but they still require antimatter for fuel, probably the most valuable substance in the universe right now. We'll get to work figuring out how we can utilize these ideas in a more affordable weapon system, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, mon équipe et moi venons de terminer les travaux relatifs au missile à antimatière découvert par nos agents de terrain. Comme d'habitude, il y a du bon et du mauvais et je vais me focaliser sur l'essentiel.
    
    L'enveloppe rigide du missile est constituée de matériaux extraterrestres (les mêmes que nous avons déjà trouvés dans les renforts de coque des OVNI) ; elle est est conçue pour se fragmenter à l'impact en centaines de morceaux incandescents qui se dispersent extrêmement vite. L'électronique embarquée dans des compartiments individuels sert à la visée, aux contre-mesures, et à la navigation. Enfin, la moitié arrière du missile abrite une fusée proton-antiproton.
    
    Cette dernière est de loin le plus puissant réacteur de missile que nous ayons jamais vu, et elle permet d'arriver à des vitesses impossible à atteindre avec des carburants chimiques. En fait, cette vitesse est telle qu'il n'y a plus besoin de charge embarquée : l'énergie cinétique restituée à l'impact suffit à pulvériser un avion de ligne non blindé, et l'explosion de l'antimatière de la fusée est capable de souffler des avions de chasse qui volent à proximité (nos intercepteurs ne sont pas conçus pour résister à de telles ondes de choc).
    
    Nous n'aurons pas beaucoup de mal à dupliquer ces missiles, mais nous devrons toujours utiliser un peu d'antimatière pour les faire voler... Comme cette ressource est aujourd'hui des plus précieuses, nous allons essayer de mettre au point des armes plus économiques, Commandant.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, our research on the alien launcher and the antimatter missile has exposed just how weak our current missile systems are. As we face ever stronger and better equipped UFOs, we're falling behind in the battle to keep them out of our skies.
    
    The new alien launcher we're encountering is capable of projecting its missiles at such a high velocity that our pilots have very little time to take evasive action. But the antimatter in the alien missiles is precious and we can't afford to equip every interceptor with them. I urge you to greenlight research into a new missile system designed to work in the alien launcher. I'm confident we can achieve greater speeds and kinetic impact than any missile system currently in use.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nos recherches sur le lance-missile extraterrestre et sur le missile à antimatière révèlent de façon criante la faiblesse de nos systèmes de missiles. Nous affrontons des OVNI plus forts et mieux équipés, et nous prenons un vrai retard en matière de suprématie aérienne.
    
    Le nouveau lance-missile alien tire ses projectiles à une telle vitesse que nos pilotes ne disposent que d'un délai très bref pour faire des manœuvres défensive d'évasion. En plus, nous disposons de trop peu d'antimatière pour pouvoir équiper tous nos intercepteurs de missiles à antimatière. Je vous conjure de donner votre feu vert à notre projet de missile de nouvelle génération compatible avec le lance-missile extraterrestre. Je suis certain que nous aboutirons à quelque chose de plus rapide et de plus puissant que n'importe quel missile actuel.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've completed the designs for a new hybrid missile.
    
    Like the aliens' antimatter missile, we've made the shell out of a sturdy hybrid of alien materials nearly as strong as the outer casing we've seen on UFO hulls. When the shell fragments on impact the shards of shrapnel moving at high speed will tear through the armour plating of every UFO we've seen. Even a glancing blow will set off an explosion with high potential of tearing a hole in the UFO's hull.
    
    We've lost a bit of speed and sheer kinetic force by foregoing the antimatter propulsion used in the aliens' missile. This projectile will not be quite as powerful but we should be able to produce them in larger quantities. And make no mistake, this is the most powerful air-to-air combat weapon we have in our arsenal next to the antimatter missiles.
    
    Let's get these missiles into production, sir, and take back the initiative.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons mis au point un nouveau missile hybride.
    
    D'une façon similaire au missile à antimatière extraterrestre, le fuselage de notre missile est fabriqué à partir de plusieurs matériaux extraterrestres qui le rendent presque aussi résistant qu'une coque d'OVNI. Quand le missile explose, un shrapnel à haute vélocité perfore les blindages des appareils ennemis. Même un coup qui ricoche provoque une explosion capable de trouer la coque d'un OVNI.
    
    Nous avons un peu perdu en vitesse et donc en énergie cinétique en renonçant à la propulsion à antimatière qui équipe les missiles extraterrestres. Ce projectile sera donc moins puissant, mais nous pourrons le produire en plus grandes quantités. Et ne vous y trompez pas : c'est l'arme air-air la plus puissante de notre arsenal, juste après le missile à antimatière.
    
    Produisons ces missiles, Commandant, et reprenons l'initiative.
    
    Cdt Navarre

en: Technical Specifications: Targeting Computer
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Under the continuing efforts of the Excalibur Program, we have scoured the globe for the best components on Earth in order to fit our aircraft with the equipment they need to survive against the alien threat. As always, only the very best equipment has been selected for the defence of our planet.
    
    All our aircraft come standard with high-tech targeting systems, but they still have an extremely difficult time tracking alien craft and holding missile lock. Alien electronics are too far in advance of ours for us to be able to realistically counter their defences. Our systems lose lock, get suckered by flares or decoys, or simply get shot to hell by the aliens' beam weapons.
    
    These are all problems that we have no clear solution for at the moment. However, what we can do is mount additional targeting equipment with purpose-built filtering software that our standard systems can't load. This package was specially built by my team using the latest, most accurate data on alien craft signatures and detection methods. It knows much more about the patterns and weaknesses of alien signals, helping to penetrate the wall of Electronic Warfare activity around an alien craft. This will significantly upgrade the accuracy of all weapons mounted on the carrying interceptor.
    
    The powerful hardware installation involved in this upgrade will take up one complete modular equipment slot on one of our aircraft.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    This upgrade will improve the effectiveness of our pilot's targeting. We recommend it is installed in all aircraft with a free electronics bay.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : ordinateur de visée
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 19 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Dans le cadre du programme Excalibur, nous recherchons sans cesse les meilleurs équipements du globe pour que nos soldats aient une chance face aux envahisseurs. En aéronautique comme dans les autres domaines, seul le top du top est retenu pour défendre notre planète.
    
    Bien que tous nos aéronefs soient équipés de systèmes très perfectionnés, ils ont beaucoup de mal à poursuivre les vaisseaux extraterrestres et à verrouiller durablement leurs missiles sur leurs cibles. L'électronique des envahisseurs est bien trop avancée pour que nous puissions réellement espérer déjouer leurs défenses. Nos missiles perdent leurs objectifs, ou sont trompés par des leurres, ou sont détruits par des armes.
    
    Nous tâtonnons encore pour résoudre tous nos problèmes. Cependant, mon équipe a conçu un ordinateur de visée doté d'un logiciel de filtrage absent dans nos équipements standards. Ce logiciel a été mis au point à partir des données les plus récentes et les plus précises concernant les systèmes de détection et les signatures des aéronefs extraterrestres ; il discrimine mieux les signaux émis par les appareils aliens et connait mieux leurs faiblesses, ce qui réduit l'efficacité des brouillages électroniques adverses et augmente la précision de nos armes.
    
    Ce matériel performant occupe tout un point d'emport sur l'appareil où il est installé.
    
    Doctrine recommandée
    
    L'ordinateur de visée augmente la compétence de ciblage du pilote. Il devrait être monté sur tout appareil disposant d'une baie pour équipement électronique de libre.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: Fuel Pod
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    We've determined that the modular equipment bays on our aircraft can be used to accept extra fuel reserves. By installing these special but very simple fuel pods, we can greatly increase the range of an aircraft by loading more fuel on board.
    
    Take note, however, that installing a fuel pod will add a significant amount of weight to the craft, slowing it down.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    We should make use of these pods in any situation where our aircraft are unable to reach their destinations or where a large section of ground is left uncovered by our network of bases. They will help to extend our reach and provide more protection to Earth and our people.
    
    
    Addenda
    
    Addendum, Executive Officer Abel S. Howard, 20 March 2084:
    
    Having read Cdr. Navarre's report, Commander, I have to stress that our charter stipulates we must stop any and all alien activity on Earth. We can't afford to let some of it continue because it's just out of our planes' reach. If civilians were to die because the dropship couldn't quite make it, our image would be shattered and our funding may suffer the consequences. We should keep some fuel pod-equipped planes on standby to deal with distant incidents.
fr_FR: Spécifications techniques : réservoir de carburant
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 19 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Nous avons établi que les baies modulaires de nos avions peuvent servir à fixer des réservoirs auxiliaires de carburant. Le montage de ces réservoirs très simples augmente considérablement le rayon d'action d'un appareil.
    
    Notez cependant que tout réservoir supplémentaire alourdit significativement l'aéronef et le ralentit.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Nous devrions utiliser ces réservoirs lorsque nos appareils ne sont pas capables d'atteindre leur destination, ou tant qu'une large zone du globe n'est pas couverte par nos installations. Ils nous permettent d'étendre notre rayon d'action et de protéger plus efficacement la Terre et sa population.
    
    
    Addenda
    
    Addendum, commandant en second Abel S. Howard, 20 mars 2084
    
    Commandant, après avoir lu le rapport du commandant Navarre, j'aimerais souligner que nous nous sommes engagés à juguler toutes les activités des aliens sur Terre. Il est inenvisageable d'ignorer certaines zones sous prétexte que nos appareils n'ont pas un rayon d'action suffisant. Si notre inaptitude provoquait des pertes civiles, notre image en souffrirait et nos finances également. Nous devrions tenir prêts quelques avions équipés de ces réservoirs auxiliaires afin de réagir aux incidents périphériques.

en: Commander,
    
    We've recovered a new alien corpse from the battlefield. We should begin dissection and assessment as soon as possible.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Nos soldats ont ramené le corps d'un spécimen extraterrestre inconnu. Nous devrions le disséquer et l'analyser au plus vite.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    My team has analysed the remains of the arachnid machine our operatives brought back, and we have prepared a summary for your review.
    
    Autopsy reveals that the creature is a complex robot without any organic components. Its body is reminiscent of the terrestrial spider; a central body housing the artificial brain and power cells, and eight legs driven by powerful servomotors that allow it to move across the battlefield at frightening speeds. It is equipped with razor-sharp mandibles which can dissect human victims on the spot and store tissue or whole organs in a large cavity located in front of the power cells. These machines have been recorded cutting apart live humans during a terror mission and storing their biomass for retrieval. The process is gruesome and very, very short.
    
    Our soldiers have dubbed the creature 'Bloodspider', and the name has stuck.
    
    Ballistics testing on samples of the Bloodspider's armour plating reveal that it is very tough and has excellent insulating properties, making it effective against a wide variety of weapons.
    
    -- The armour is highly resistant to electricity, but it can be penetrated by high-velocity armour-piercing rounds.
    
    -- High explosives also achieve good results, as they tend to damage the vulnerable leg joints. This may be the most effective way to take these creatures out.
    
    The existence of this creature raises some frightening questions. It suggests that the aliens are taking a very personal interest in us, and they're not asking questions. Commander, these machines pose a dire threat to any human that comes close. If encountered, they should be destroyed immediately and at all costs.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Mon équipe vient d'analyser les débris de l'araignée robotisée ramenée par nos soldats. Voici pour vous les grandes lignes de cette étude.
    
    L'autopsie révèle que la créature s'avère être un robot complexe sans aucune partie organique. Sa morphologie est calquée sur celle des araignées que l'on trouve sur Terre : un corps central contenant un cerveau artificiel et des cellules énergétiques, ainsi que huit pattes pilotées par de puissants servomoteurs qui lui permettent de se déplacer à une vitesse terrifiante. La machine est équipée de mandibules aussi coupantes que des lames de rasoir, qui lui servent à disséquer ses victimes sur place. Les tissus, ou même les organes entiers, sont stockés dans une grande cavité située devant les cellules énergétiques. Des films enregistrés lors d'une attaque terroriste montrent ces engins en train de découper vivants des êtres humains, puis de stocker la biomasse prélevée. Le procédé est atroce et très très rapide.
    
    Nos soldats ont surnommé cette chose « Araignée sanguinaire », mais nous trouvons plus précis d'appeler cet arachnide robot « Arachnobot ».
    
    Des tests balistiques sur des échantillons du blindage qui recouvre ce robot révèlent que le revêtement est à la fois très résistant et très isolant, ce qui le rend efficace contre une vaste panoplie d'armements.
    
    - Le blindage résiste très bien à l'électricité, mais peut être transpercé par des balles perforantes à haute vélocité.
    
    - Les munitions hautement explosives (HE) et les explosifs ont également donné de bons résultats, car ils endommagent les articulations des pattes, plus fragiles ; il s'agit peut-être là du moyen le plus efficace de lutter contre ces choses.
    
    L'existence de ces robots soulève des problématiques effrayantes. Cela suggère que les extraterrestres s'intéressent à nous avec un dessein précis, sans s'interroger sur leur façon de faire. Commandant, ces machines constituent une menace terrible pour tous les êtres humains qu'elles approchent. Elles doivent être détruites à tout prix dès qu'elles sont repérées.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    My team has analysed the remains of the arachnid machine our operatives brought back, and we have prepared a summary for your review.
    
    This robotic creature has razor-sharp blades and has been observed dissecting its victims before storing organic material in internal cavities. For this reason, we believe the alien serves some kind of scientific role by harvesting biomass, but it is truly brutal in pursuit of its target.
    
    These creatures are terrifying on the battlefield if they get close and thick, heavy armour plating increases the chances it will  survive a few rounds from our soldiers and keep coming. We will need to hunt the Combat Bloodspider in packs.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Mon équipe vient de finir l'analyse des débris de la machine en forme d'araignée ramenée par nos troupes. Voici le résumé de nos travaux.
    
    Ce robot possède des lames aussi coupantes que des rasoirs. On l'a vu en train de disséquer ses victimes, puis stocker les échantillons prélevés dans ses cavités internes. C'est pourquoi nous pensons que les extraterrestres l'utilisent pour récolter la biomasse qu'ils veulent étudier, même si cela s'avère horriblement traumatisant pour la victime.
    
    Ces machines sont redoutables sur le champ de bataille dès qu'elles arrivent à s'approcher d'une cible. Un épais blindage augmente leur résistance : la machine peut encaisser plusieurs tirs tout en continuant à avancer. Cet « Arachnobot de combat » doit absolument être attaqué à plusieurs.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    We've recovered a new alien corpse from the battlefield. Dissection and assessment could give us insights into the new alien's capabilities.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Les soldats ont ramené de leur mission un corps d'extraterrestre non identifié. Ses caractéristiques ne seront connues qu'après dissection et analyse.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    The autopsy and evaluation of the green alien specimen is complete. I'm hereby submitting my summary for your review.
    
    The first thing we noticed about this species, which has been named the 'Ortnok', is its size. Its appearence is like a brutish, hulking caricature of a man, something that can be quite disturbing to our agents in the field, but we've confirmed that the Ortnok is in no way genetically related to humanity.
    
    In proportion to its body weight, the Ortnok has more muscle than a professional body builder. At first we concluded this was solely the product of an extreme-heavy-gravity homeworld, but subsequent hormone and toxicology work on our specimen have revealed something interesting. The subject seems to have been raised from birth on a heavy diet of genetic tampering and anabolic steroids. This, combined with the incredible density of the muscle tissue, makes the Ortnok physically stronger than any biological entity on Earth.
    
    During our first incisions, we were surprised to find the Ortnok to be without blood. It has lungs, viscera and something akin to digestive organs, but no liver or heart that we can identify. Instead of veins there is a very well-developed system of nerve tubes, filled with a kind of electrically conductive gel, that seems to power and control the muscles by direct electrical stimulation. The needed electricity is generated through digestion of organic matter and stored in a set of large eel-like organs underneath the lungs. The nervous system itself is nourished by the leftover products of the digestion process by way of veins filled with pressurised air. The whole chest cavity has been richly furnished with armour plating inserted just underneath the leathery green skin.
    
    The eyes are covered with surgically-implanted lenses that improve the Ortnok's already excellent vision, stretching it into the infrared spectrum. The ears consist of a series of small cavities, three on either side of the head, which are surprisingly large and well-developed. Given the evidence we must conclude that Ortnoks have acute hearing, though the nose and olfactory organs are quite small, atrophied almost to the point of being vestigial.
    
    From the autopsy and our analysis of battlefield footage, we can conclude the following:
    
    - The brain is fairly small for a hominid of such size, no larger than that of Homo erectus, but it is perhaps sufficient for the role of foot soldier. Ortnoks certainly don't display any tactical sluggishness on the battlefield.
    
    - The three-fingered hand is able to carry and use a wide variety of equipment. However, Ortnoks are most often equipped with heavy weapons to match their size.
    
    - Ortnoks are strong, tough and dangerous. Their internal armour enhances their natural endurance even further, making them difficult to take down. Armour-piercing rounds or incendiary weapons are recommended. Lasers, explosives and cutting weapons will not be very effective due to the extensive armouring.
    
    - All Ortnok specimens we've seen so far were not equipped with reproductive organs. From surgical scarring around the groin area, we believe they may have been neutered for some reason.
    
    In combat, specimens seem to be used most often in the role of heavy infantry and fire support. They are not particularly accurate with their somewhat cumbersome weapons, but when working in numbers they usually lay down enough fire to suppress and then annihilate a PHALANX squad. Ortnoks do not seem to serve in many specialist capacities; they are never used as technicians according to our camera observations, and usually busy themselves handling perimeter security for the Tamans when not engaged in combat.
    
    There is a complex set of implants in the subject's throat that will require further research to be fully understood. I will send you a more detailed analysis along with a research proposal.
    
    We have no idea quite where the name 'Ortnok' came from. The troops don't seem to know, and neither do we. Still, it's as good a name as any, and it seems to have stuck.
    
    That's all I have for you right now, Commander. I'll contact you again as soon as something new develops.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    L'autopsie et l'évaluation de l'extraterrestre vert sont terminées. Voici mon rapport.
    
    Cette espèce, qui a été appelée « Ortnok », est d'abord remarquable par sa taille. Elle ressemble à la caricature bestiale et grossière d'un homme, ce qui perturbe nos fantassins, mais nous pouvons confirmer que l'Ortnok n'a aucune parenté génétique avec l'humanité.
    
    La proportion de la masse musculaire par rapport au poids total de l'Ortnok est supérieure à celle d'un bodybuilder professionnel. Au début, nous pensions que c'était la conséquence d'une gravité extrêmement forte sur son monde d'origine. Et puis les études endocrinologiques et toxicologiques ont révélé que, dès la naissance, le sujet semble subir de lourdes modifications génétiques associées à un régime riche en stéroïdes anabolisants ; combiné à l'incroyable densité du tissu musculaire, tout ceci rend l'Ortnok plus fort que n'importe quel autre animal sur Terre.
    
    Lors des premières incisions, nous avons eu la surprise de découvrir que l'Ortnok n'a pas de sang. Nous avons identifié des poumons, des viscères, quelque chose d'apparenté aux organes digestifs, mais pas de foie ni de cœur ; en guise de veines, il y a un réseau très développé de tubes nerveux remplis d'un genre de gel conducteur, qui semble contrôler les muscles par stimulation électrique directe ; l'électricité est produite par la digestion de la matière organique, puis stockée sous les poumons dans un ensemble d'organes volumineux semblables à ceux des gymnotes. Le système nerveux est alimenté par les sous-produits de digestion, acheminés par des veines remplies d'air pressurisé. Toute la cavité thoracique a été garnie de plaques renforcées insérées juste sous la peau, verte et tannée.
    
    Les yeux sont recouverts de lentilles implantées chirurgicalement, qui améliorent la vision déjà excellente de l'Ortnok et l'étendent dans le spectre infrarouge. Les oreilles se décomposent en trois petites cavités de chaque côté de la tête, qui sont étonnamment grandes et bien développées. Ceci nous fait conclure que les Ortnoks ont l'ouïe fine. Au contraire, le nez et les organes olfactifs sont très petits, atrophiés.
    
    L'autopsie et l'analyse des enregistrements effectués sur les théâtres d'opérations nous permettent de conclure que :
    
    - le cerveau, pas plus grand que celui de l'Homo erectus, est assez petit pour un hominidé d'une telle taille, mais suffit à ces soldats, qui n'ont fait preuve d'aucune faiblesse tactique sur le champ de bataille ;
    
    - la main à trois doigts peut employer une grande variété d'équipement ; les Ortnoks sont très souvent équipés d'armes lourdes adaptées à leur taille ;
    
    - les Ortnoks sont forts, résistants et dangereux ; leur armure interne augmente encore leur résistance normale, les rendant difficiles à abattre ; des balles perforantes ou des armes incendiaires sont recommandées ; les lasers, les explosifs et les armes tranchantes ne seront pas très efficaces ;
    
    - tous les Ortnok que nous avons vus jusqu'à présent ne possédaient pas d'organes reproducteurs ; des cicatrices autour de l'aine suggèrent qu'ils ont été enlevés par une opération chirurgicale.
    
    En combat, ces individus semblent le plus souvent employés dans les rôles d'infanterie lourde et de troupes de soutien. Ils ne sont pas particulièrement précis avec leurs armes quelque peu encombrantes mais, en nombre, ils disposent d'assez de puissance de feu pour refouler puis annihiler une escouade Phalanx. Les Ortnoks ne semblent pas pouvoir se spécialiser : d'après nos observations, ils ne servent jamais comme techniciens, et s'occupent habituellement de la sécurité du périmètre où opèrent les Tamans lorsque ces derniers ne combattent pas.
    
    Il y a un ensemble complexe d'implants dans la gorge des sujets qui exigera davantage d'analyses afin d'être entièrement compris. Je vous enverrai une présentation plus détaillée à ce sujet.
    
    Nous n'avons aucune idée d'où vient le nom Ortnok. Nos troupes ne semblent pas le savoir elles non plus. De toute façon, il est aussi bon qu'un autre, et nous l'avons gardé.
    
    C'est tout que j'ai pour l'instant, Commandant. Je vous recontacterai dès qu'il y aura du nouveau.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    The autopsy and evaluation of the green alien specimen is complete. I'm hereby submitting my summary for your review.
    
    The first thing we noticed about this species, which has been named the 'Ortnok', is its size. Its appearance is like a brutish, hulking caricature of a man, something that can be quite disturbing to our agents in the field, but we've confirmed that the Ortnok is in no way genetically related to humanity.
    
    In proportion to its body weight, the Ortnok has more muscle than a professional body builder. At first we concluded this was solely the product of an extreme-heavy-gravity homeworld, but subsequent hormone and toxicology work on our specimen have revealed something interesting. The subject seems to have been raised from birth on a heavy diet of genetic tampering and anabolic steroids. This, combined with the incredible density of the muscle tissue, makes the Ortnok physically stronger than any biological entity on Earth.
    
    During our first incisions, we were surprised to find the Ortnok to be without blood. It has lungs, viscera and something akin to digestive organs, but no liver or heart that we can identify. Instead of veins there is a very well-developed system of nerve tubes, filled with a kind of electrically conductive gel, that seems to power and control the muscles by direct electrical stimulation. The needed electricity is generated through digestion of organic matter and stored in a set of large eel-like organs underneath the lungs. The nervous system itself is nourished by the leftover products of the digestion process by way of veins filled with pressurised air. The whole chest cavity has been richly furnished with armour plating inserted just underneath the leathery green skin.
    
    The eyes are covered with surgically-implanted lenses that improve the Ortnok's already excellent vision, stretching it into the infrared spectrum. The ears consist of a series of small cavities, three on either side of the head, which are surprisingly large and well-developed. Given the evidence we must conclude that Ortnoks have acute hearing, though the nose and olfactory organs are quite small, atrophied almost to the point of being vestigial.
    
    From the autopsy and our analysis of battlefield footage, we can conclude the following:
    
    - The brain is fairly small for a hominid of such size, no larger than that of Homo erectus, but it is perhaps sufficient for the role of foot soldier. Ortnoks certainly don't display any tactical sluggishness on the battlefield.
    
    - The three-fingered hand is able to carry and use a wide variety of equipment. However, Ortnoks are most often equipped with heavy weapons to match their size.
    
    - Ortnoks are strong, tough and dangerous. Their internal armour enhances their natural endurance even further, making them difficult to take down. Armour-piercing rounds or incendiary weapons are recommended. Lasers, explosives and cutting weapons will not be very effective due to the extensive armouring.
    
    - All Ortnok specimens we've seen so far were not equipped with reproductive organs. From surgical scarring around the groin area, we believe they may have been neutered for some reason.
    
    In combat, specimens seem to be used most often in the role of heavy infantry and fire support. They are not particularly accurate with their somewhat cumbersome weapons, but when working in numbers they usually lay down enough fire to suppress and then annihilate a PHALANX squad. Ortnoks do not seem to serve in many specialist capacities; they are never used as technicians according to our camera observations, and usually busy themselves handling perimeter security for the Tamans when not engaged in combat.
    
    We have no idea quite where the name 'Ortnok' came from. The troops don't seem to know, and neither do we. Still, it's as good a name as any, and it seems to have stuck.
    
    That's all I have for you right now, Commander. I'll contact you again as soon as something new develops.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    L'autopsie et l'évaluation de l'extraterrestre vert sont terminées. Voici mon rapport.
    
    Cette espèce, qui a été appelée « Ortnok », est d'abord remarquable par sa taille. Elle ressemble à la caricature bestiale et grossière d'un homme, ce qui perturbe nos fantassins, mais nous pouvons confirmer que l'Ortnok n'a aucune parenté génétique avec l'humanité.
    
    La proportion de la masse musculaire par rapport au poids total de l'Ortnok est supérieure à celle d'un bodybuilder professionnel. Au début, nous pensions que c'était la conséquence d'une gravité extrêmement forte sur son monde d'origine. Et puis les études endocrinologiques et toxicologiques ont révélé que, dès la naissance, le sujet semble subir de lourdes modifications génétiques associées à un régime riche en stéroïdes anabolisants ; combiné à l'incroyable densité du tissu musculaire, tout ceci rend l'Ortnok plus fort que n'importe quel autre animal sur Terre.
    
    Lors des premières incisions, nous avons eu la surprise de découvrir que l'Ortnok n'a pas de sang. Nous avons identifié des poumons, des viscères, quelque chose d'apparenté aux organes digestifs, mais pas de foie ni de cœur ; en guise de veines, il y a un réseau très développé de tubes nerveux remplis d'un genre de gel conducteur, qui semble contrôler les muscles par stimulation électrique directe ; l'électricité est produite par la digestion de la matière organique, puis stockée sous les poumons dans un ensemble d'organes volumineux semblables à ceux des gymnotes. Le système nerveux est alimenté par les sous-produits de digestion, acheminés par des veines remplies d'air pressurisé. Toute la cavité thoracique a été garnie de plaques renforcées insérées juste sous la peau, verte et tannée.
    
    Les yeux sont recouverts de lentilles implantées chirurgicalement, qui améliorent la vision déjà excellente de l'Ortnok et l'étendent dans le spectre infrarouge. Les oreilles se décomposent en trois petites cavités de chaque côté de la tête, qui sont étonnamment grandes et bien développées. Ceci nous fait conclure que les Ortnoks ont l'ouïe fine. Au contraire, le nez et les organes olfactifs sont très petits, atrophiés.
    
    L'autopsie et l'analyse des enregistrements effectués sur les théâtres d'opérations nous permettent de conclure que :
    
    - le cerveau, pas plus grand que celui de l'Homo erectus, est assez petit pour un hominidé d'une telle taille, mais suffit à ces soldats, qui n'ont fait preuve d'aucune faiblesse tactique sur le champ de bataille ;
    
    - la main à trois doigts peut employer une grande variété d'équipement ; les Ortnoks sont très souvent équipés d'armes lourdes adaptées à leur taille ;
    
    - les Ortnoks sont forts, résistants et dangereux ; leur armure interne augmente encore leur résistance normale, les rendant difficiles à abattre ; des balles perforantes ou des armes incendiaires sont recommandées ; les lasers, les explosifs et les armes tranchantes ne seront pas très efficaces ;
    
    - tous les Ortnok que nous avons vus jusqu'à présent ne possédaient pas d'organes reproducteurs ; des cicatrices autour de l'aine suggèrent qu'ils ont été enlevés par une opération chirurgicale.
    
    En combat, ces individus semblent le plus souvent employés dans les rôles d'infanterie lourde et de troupes de soutien. Ils ne sont pas particulièrement précis avec leurs armes quelque peu encombrantes mais, en nombre, ils disposent d'assez de puissance de feu pour refouler puis annihiler une escouade Phalanx. Les Ortnoks ne semblent pas pouvoir se spécialiser : d'après nos observations, ils ne servent jamais comme techniciens, et s'occupent habituellement de la sécurité du périmètre où opèrent les Tamans lorsque ces derniers ne combattent pas.
    
    Nous n'avons aucune idée d'où vient le nom Ortnok. Nos troupes ne semblent pas le savoir elles non plus. De toute façon, il est aussi bon qu'un autre, et nous l'avons gardé.
    
    C'est tout que j'ai pour l'instant, Commandant. Je vous recontacterai dès qu'il y aura du nouveau.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    My team and I have completed our autopsy of the 'grey' body we recovered. Here is my summary of our findings.
    
    When Commonwealth troops first arrived in Mumbai, confused and apprehensive, they were swarmed by crowds of screaming locals, terrified out of their minds and desperate for protection. Most of the soldiers didn't even speak the language, unable to understand what was said. When they asked what was wrong, the civilians simply cried, "xuRta AwmA" -- the Hindi term for 'evil spirit' or 'demon'.
    
    Under fire, the term quickly shortened to "Taama", and by the time the shooting was over it had further mutated. Everyone had settled on "Taman" (pronounced 'tah-man') as the word that described the grey nightmares that had slaughtered them. The name still remains, but we can now say with confidence that these aliens are made of flesh and blood rather than fire and darkness.
    
    First and probably most interesting is the fact that this creature looks almost human. Two arms, two legs, a torso and a head; bipedal locomotion; visual, olfactory and auditory organs all in the same general location. The subject's hands and feet have three long digits, one of which (the 'thumb') is opposable. This species is on average shorter than humans and possesses a thin, almost delicate frame which belies their toughness.
    
    The subject has a very simple set of vital organs; heart, lungs, liver, and so on. It lacks most of the redundant or obsolete organs that humans have carried through our evolutionary history. Biologically, the most interesting part of the subject's internals is the digestive tract. The creature has a total of three stomachs meant for the digestion of very tough plant matter. It is incapable of digesting meat of any kind. This implies that, wherever they come from, the Tamans are herbivores feeding on some kind of plant life. This finding has comforted some of our more excitable staff. At least we know the aliens aren't harvesting us for our meat.
    
    There is a complex set of implants in the subject's throat that will require further research to be fully understood. I will send you a more detailed analysis along with a research proposal.
    
    The large, overdeveloped eyes equip the Taman with natural night-vision. It has special irises that protect the retinas from bright light such as sunlight, but if a sudden blast of highly intense illumination were to hit the retina before the iris can adjust, it could cause prolonged or even permanent blindness. Our flashbang may be highly effective here.
    
    The greyness of the skin is a particularly curious feature. It is actually caused by the secretion of trace amounts of silicon, which hardens over the supple inner skin to provide a kind of natural armour. This makes a Taman fairly resistant to impact and heat.
    
    From our analysis, we can conclude the following:
    
    -- The Tamans have a natural resistance to bullets and blunt trauma, but not enough to render such weapons combat ineffective.
    
    -- Their skin easily disperses small to medium amounts of heat, but prolonged exposure to a flamethrower or incendiary compound will still do the trick. Lasers will do slightly less damage than normal.
    
    -- Though the body is limber and elastic, the Taman's internal organs are badly protected against concussion, which makes them particularly vulnerable to the shockwaves of explosive ordnance.
    
    Further study has ruled out other wild-eyed theories. Though the Tamans' appearance is very similar to that of humans, almost enough to imply a kind of relationship, they seem to be more a case of convergent evolution (two different paths to a similar end result) than a blood relation. There are very few similarities between the Taman gene sequences and that of humans, and the structure of chromatin in their DNA is several orders of magnitude more complex than ours. This seems to preclude a hypothetical common origin.
    
    In combat, Tamans present a significant threat. They are highly agile and can wield a variety of weapons with great accuracy. Besides serving as soldiers, they fill many specialist roles in the alien war machine, positions in which Tamans seem to be the most numerous. Complex weapons and advanced armour are more often wielded by Tamans than any other species. This is most likely due to their large brains, sensory organs and delicate manipulators.
    
    Whether or not the Tamans are the 'greys' of old UFO abduction stories, I couldn't say, but it seems extremely unlikely. PHALANX has never been able to verify a single report of alien activity since the 1950s. The UFOs we're seeing now are certainly not flying saucers. If they could've invaded Earth a century ago, why wait until now to do it? It doesn't really add up -- but then, who can know the motivations of an alien mind?
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Mon équipe et moi avons terminé l'autopsie du corps extraterrestre que nous avons ramené. Voici le résumé de nos découvertes.
    
    Lorsque les troupes de la Communauté d'Océanie sont arrivées à Mumbai, désorientées et inquiètes, la foule s'est précipitée sur elles en hurlant de crainte et de désespoir en espérant être sauvée. La plupart des soldats ne parlaient pas la langue locale et ont été incapables de comprendre ce que les gens criaient. Quand ils ont essayé de se faire expliquer ce qui n'allait pas, les civils se sont contenté de hurler « xuRta AwmA », le terme hindi pour « mauvais esprit » ou « démon ».
    
    Dans la fureur de la bataille, ce nom a vite été abrégé en « Taaman ». Ensuite, lorsque le calme est revenu, les gens avaient déjà raccourci ce mot en appelant « Taman » (prononcé « Tamane ») les horreurs grises cauchemardesques qui les avaient massacrés. Le nom est resté. Et nous sommes maintenant certains que ces extraterrestres sont faits de chair et de sang, et non de feu et de ténèbres.
    
    Pour commencer, le plus intéressant est probablement que cette créature ressemble presque à un être humain : deux bras, deux jambes, un torse, une tête, une locomotion bipède, et des organes visuels et olfactifs et auditifs situés aux mêmes emplacements que chez l'être humain ; les mains et les pieds n'ont que trois doigts, dont l'un (le « pouce ») est opposable. Cette espèce est en moyenne plus petite que la nôtre, et possède une ossature fine, délicate presque, qui contraste avec leur cruauté.
    
    Le sujet a un ensemble très classique d'organes vitaux : cœur, poumons, foie, etc. Il lui manque la plupart des organes redondants ou obsolètes que les êtres humains ont gardés au cours de leur évolution. Anatomiquement, leur appareil digestif constitue la partie la plus intéressante : la créature possède trois estomacs dont le but est de digérer des plantes, même les plus coriaces ; elle ne peut digérer aucun type de viande. Cela implique que, quelle que soit leur origine, les Tamans sont des herbivores. Cette découverte a rassuré nos collaborateurs les plus sensibles : au moins, ces aliens ne nous capturent pas pour se nourrir.
    
    Il y a un ensemble complexe d'implants dans la gorge du sujet, ce qui nécessitera des recherches plus approfondies pour comprendre leur utilité. Je vous rédigerai une analyse plus complète dans le projet de recherche à venir.
    
    Les grands yeux surdéveloppés que possède le Taman lui permettent de voir dans l'obscurité. Des iris particuliers protègent la rétine des lumières intenses, comme la lumière du Soleil, mais un flash violent, qui l'éclairerait avant que son iris n'ait eu le temps de s'ajuster, pourrait l'aveugler de façon temporaire, voire permanente. Nos grenades étourdissantes pourraient s'avérer particulièrement utiles contre eux.
    
    La couleur grise de leur peau est également révélatrice : elle est causée par la sécrétion de faibles quantités de silicone, qui durcit sur leur peau souple et forme ainsi une sorte d'armure naturelle. Cela rend les Tamans relativement résistants aux impacts et à la chaleur.
    
    Notre analyse nous permet de conclure que :
    
    - les Tamans résistent légèrement aux balles et aux coups ;
    
    - leur peau dissipe facilement des chaleurs faibles ou moyennes, sans pour autant assurer une bonne résistance contre un lance-flamme ou un composé incendiaire ; les lasers feront légèrement moins de dégâts qu'habituellement ;
    
    - bien que le corps des Tamans soit souple et élastique, les organes internes résistent mal aux secousses, ce qui les rend particulièrement vulnérables aux ondes de choc des armes explosives.
    
    Des études plus approfondies ont infirmé certaines théories issues d'observations extérieures. Bien que les Tamans ressemblent beaucoup aux humains, suffisamment pour poser la question d'un éventuel lien génétique, cela semblent plutôt être le résultat d'une évolution convergente entre nos deux espèces (comme deux chemins différents mènent à une même destination). Les séquences génomiques des Tamans ne ressemblent quasiment pas à celles des êtres humains, et la structure de la chromatine de leur ADN est beaucoup plus complexe que la nôtre. L'hypothèse d'une origine commune semble donc exclue.
    
    Au combat, les Tamans représentent un danger important : ils sont extrêmement agiles et peuvent manier avec précision un grand nombre d'armes. En plus du rôle de soldat, ils occupent différents postes spécialisés au sein de la machine de guerre alienne (les Tamans semblent d'ailleurs prédominer dans ces postes de spécialistes). Les Tamans utilisent des armes complexes et des armures élaborées plus souvent que les autres races extraterrestres ; cela est probablement dû à leur cerveau, leurs organes sensitifs et leurs membres préhensiles développés.
    
    Je ne saurais affirmer que les Tamans sont les « petits gris » des vieilles histoires d'enlèvement OVNI, mais cela semble extrêmement peu probable. Phalanx n'a jamais été capable de confirmer un seul rapport d'activité extraterrestre depuis les années 1950. Les OVNI que nous voyons aujourd'hui ne ressemblent en rien à des soucoupes volantes. S'ils avaient pu envahir la Terre il y a un siècle, pourquoi attendre aujourd'hui pour le faire ? Cela ne semble pas cohérent, mais qui peut connaitre les motivations qui animent les aliens ?
    
    Sincèrement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    My team and I have completed our autopsy of the 'grey' body we recovered. Here is my summary of our findings.
    
    When Commonwealth troops first arrived in Mumbai, confused and apprehensive, they were swarmed by crowds of screaming locals, terrified out of their minds and desperate for protection. Most of the soldiers didn't even speak the language, unable to understand what was said. When they asked what was wrong, the civilians simply cried, "xuRta AwmA" -- the Hindi term for 'evil spirit' or 'demon'.
    
    Under fire, the term quickly shortened to "Taama", and by the time the shooting was over it had further mutated. Everyone had settled on "Taman" (pronounced 'tah-man') as the word that described the grey nightmares that had slaughtered them. The name still remains, but we can now say with confidence that these aliens are made of flesh and blood rather than fire and darkness.
    
    First and probably most interesting is the fact that this creature looks almost human. Two arms, two legs, a torso and a head; bipedal locomotion; visual, olfactory and auditory organs all in the same general location. The subject's hands and feet have three long digits, one of which (the 'thumb') is opposable. This species is on average shorter than humans and possesses a thin, almost delicate frame which belies their toughness.
    
    The subject has a very simple set of vital organs; heart, lungs, liver, and so on. It lacks most of the redundant or obsolete organs that humans have carried through our evolutionary history. Biologically, the most interesting part of the subject's internals is the digestive tract. The creature has a total of three stomachs meant for the digestion of very tough plant matter. It is incapable of digesting meat of any kind. This implies that, wherever they come from, the Tamans are herbivores feeding on some kind of plant life. This finding has comforted some of our more excitable staff. At least we know the aliens aren't harvesting us for our meat.
    
    The large, overdeveloped eyes equip the Taman with natural night-vision. It has special irises that protect the retinas from bright light such as sunlight, but if a sudden blast of highly intense illumination were to hit the retina before the iris can adjust, it could cause prolonged or even permanent blindness. Our flashbang may be highly effective here.
    
    The greyness of the skin is a particularly curious feature. It is actually caused by the secretion of trace amounts of silicon, which hardens over the supple inner skin to provide a kind of natural armour. This makes a Taman fairly resistant to impact and heat.
    
    From our analysis, we can conclude the following:
    
    -- The Tamans have a natural resistance to bullets and blunt trauma, but not enough to render such weapons combat ineffective.
    
    -- Their skin easily disperses small to medium amounts of heat, but prolonged exposure to a flamethrower or incendiary compound will still do the trick. Lasers will do slightly less damage than normal.
    
    -- Though the body is limber and elastic, the Taman's internal organs are badly protected against concussion, which makes them particularly vulnerable to the shockwaves of explosive ordnance.
    
    Further study has ruled out other wild-eyed theories. Though the Tamans' appearance is very similar to that of humans, almost enough to imply a kind of relationship, they seem to be more a case of convergent evolution (two different paths to a similar end result) than a blood relation. There are very few similarities between the Taman gene sequences and that of humans, and the structure of chromatin in their DNA is several orders of magnitude more complex than ours. This seems to preclude a hypothetical common origin.
    
    In combat, Tamans present a significant threat. They are highly agile and can wield a variety of weapons with great accuracy. Besides serving as soldiers, they fill many specialist roles in the alien war machine, positions in which Tamans seem to be the most numerous. Complex weapons and advanced armour are more often wielded by Tamans than any other species. This is most likely due to their large brains, sensory organs and delicate manipulators.
    
    Whether or not the Tamans are the 'greys' of old UFO abduction stories, I couldn't say, but it seems extremely unlikely. PHALANX has never been able to verify a single report of alien activity since the 1950s. The UFOs we're seeing now are certainly not flying saucers. If they could've invaded Earth a century ago, why wait until now to do it? It doesn't really add up -- but then, who can know the motivations of an alien mind?
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Mon équipe et moi avons terminé l'autopsie du corps extraterrestre que nous avons ramené. Voici le résumé de nos découvertes.
    
    Lorsque les troupes de la Communauté d'Océanie sont arrivées à Mumbai, désorientées et inquiètes, la foule s'est précipitée sur elles en hurlant de crainte et de désespoir en espérant être sauvée. La plupart des soldats ne parlaient pas la langue locale et ont été incapables de comprendre ce que les gens criaient. Quand ils ont essayé de se faire expliquer ce qui n'allait pas, les civils se sont contenté de hurler « xuRta AwmA », le terme hindi pour « mauvais esprit » ou « démon ».
    
    Dans la fureur de la bataille, ce nom a vite été abrégé en « Taaman ». Ensuite, lorsque le calme est revenu, les gens avaient déjà raccourci ce mot en appelant « Taman » (prononcé « Tamane ») les horreurs grises cauchemardesques qui les avaient massacrés. Le nom est resté. Et nous sommes maintenant certains que ces extraterrestres sont faits de chair et de sang, et non de feu et de ténèbres.
    
    Pour commencer, le plus intéressant est probablement que cette créature ressemble presque à un être humain : deux bras, deux jambes, un torse, une tête, une locomotion bipède, et des organes visuels et olfactifs et auditifs situés aux mêmes emplacements que chez l'être humain ; les mains et les pieds n'ont que trois doigts, dont l'un (le « pouce ») est opposable. Cette espèce est en moyenne plus petite que la nôtre, et possède une ossature fine, délicate presque, qui contraste avec leur cruauté.
    
    Le sujet a un ensemble très classique d'organes vitaux : cœur, poumons, foie, etc. Il lui manque la plupart des organes redondants ou obsolètes que les êtres humains ont gardés au cours de leur évolution. Anatomiquement, leur appareil digestif constitue la partie la plus intéressante : la créature possède trois estomacs dont le but est de digérer des plantes, même les plus coriaces ; elle ne peut digérer aucun type de viande. Cela implique que, quelle que soit leur origine, les Tamans sont des herbivores. Cette découverte a rassuré nos collaborateurs les plus sensibles : au moins, ces aliens ne nous capturent pas pour se nourrir.
    
    Les grands yeux surdéveloppés que possède le Taman lui permettent de voir dans l'obscurité. Des iris particuliers protègent la rétine des lumières intenses, comme la lumière du Soleil, mais un flash violent, qui l'éclairerait avant que son iris n'ait eu le temps de s'ajuster, pourrait l'aveugler de façon temporaire, voire permanente. Nos grenades étourdissantes pourraient s'avérer particulièrement utiles contre eux.
    
    La couleur grise de leur peau est également révélatrice : elle est causée par la sécrétion de faibles quantités de silicone, qui durcit sur leur peau souple et forme ainsi une sorte d'armure naturelle. Cela rend les Tamans relativement résistants aux impacts et à la chaleur.
    
    Notre analyse nous permet de conclure que :
    
    - les Tamans résistent légèrement aux balles et aux coups ;
    
    - leur peau dissipe facilement des chaleurs faibles ou moyennes, sans pour autant assurer une bonne résistance contre un lance-flamme ou un composé incendiaire ; les lasers feront légèrement moins de dégâts qu'habituellement ;
    
    - bien que le corps des Tamans soit souple et élastique, les organes internes résistent mal aux secousses, ce qui les rend particulièrement vulnérables aux ondes de choc des armes explosives.
    
    Des études plus approfondies ont infirmé certaines théories issues d'observations extérieures. Bien que les Tamans ressemblent beaucoup aux humains, suffisamment pour poser la question d'un éventuel lien génétique, cela semblent plutôt être le résultat d'une évolution convergente entre nos deux espèces (comme deux chemins différents mènent à une même destination). Les séquences génomiques des Tamans ne ressemblent quasiment pas à celles des êtres humains, et la structure de la chromatine de leur ADN est beaucoup plus complexe que la nôtre. L'hypothèse d'une origine commune semble donc exclue.
    
    Au combat, les Tamans représentent un danger important : ils sont extrêmement agiles et peuvent manier avec précision un grand nombre d'armes. En plus du rôle de soldat, ils occupent différents postes spécialisés au sein de la machine de guerre alienne (les Tamans semblent d'ailleurs prédominer dans ces postes de spécialistes). Les Tamans utilisent des armes complexes et des armures élaborées plus souvent que les autres races extraterrestres ; cela est probablement dû à leur cerveau, leurs organes sensitifs et leurs membres préhensiles développés.
    
    Je ne saurais affirmer que les Tamans sont les « petits gris » des vieilles histoires d'enlèvement OVNI, mais cela semble extrêmement peu probable. Phalanx n'a jamais été capable de confirmer un seul rapport d'activité extraterrestre depuis les années 1950. Les OVNI que nous voyons aujourd'hui ne ressemblent en rien à des soucoupes volantes. S'ils avaient pu envahir la Terre il y a un siècle, pourquoi attendre aujourd'hui pour le faire ? Cela ne semble pas cohérent, mais qui peut connaitre les motivations qui animent les aliens ?
    
    Sincèrement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    Our autopsy of this new alien -- the Shevaar -- has been very interesting. It's a significant departure from the more humanoid Tamans, possessing digitigrade legs and a small tail that seems to be a remnant of this species's continuing evolution. The creature also appears to be completely blind. It lacks eyes and any other kind of organ that could be used to process visual light. However, it seems to have other interesting organs to make up for this deficiency.
    
    First off, the Shevaar looks like the unholy merger of a man and a lizard. Unlike most Earth lizards, however, the alien is warm-blooded and its brain is similar in size to our own -- probably slightly larger. Its massive feet are surprisingly springy, and it can cover large amounts of ground in a long, leaping gait. The large hands seem to have no problem wielding the many varieties of alien weaponry.
    
    The results of the autopsy are no less interesting. Upon cutting upon the chest, we find that the rib cage is a solid shield of bone down the front, reinforced with stiff cartilege. The makeup of the bones is different from ours as well, made up mostly of carbon rather than calcium, with traces of metal that make them extremely hard and tough. Knives and bullets will have a great deal of trouble penetrating it, and it will be even harder to find vital organs to damage. Any body mass that isn't shielded by bone seems to be made up only of lean, wiry muscle.
    
    The brain is particularly heavily-defended. Several layers of horn wrap around it like an impenetrable suit of armour. From the marks of wear and tear around this area, we surmise that these aliens regularly engage in vigorous head-butting, probably as part of their mating rituals. A small, omnivorous mouth protrudes from the mass of bone and leads down to a simple but functional digestive tract.
    
    There are more organs in the head than just the brain and the mouth, however. Behind the curls of bone there is a set of three organs that seem to detect infrared radiation. This is apparently what the Shevaar uses in lieu of eyes. We conclude that the sensitivity of these organs is roughly comparable to that of a human wearing PHALANX-standard IR Goggles.
    
    From the autopsy and our analysis of battlefield footage, we can conclude the following:
    
    - The Shevaar see in infrared. This will make it difficult to hide from them or approach them undetected.
    
    - They seem to wear no armour to preserve their natural mobility. This allows them to employ effective hit-and-run tactics.
    
    - Shevaar bodies are highly resistant to impact and cutting damage, and their compact internals are not easily damaged by concussion or explosives. However, their scaly hides provide little protection from fire, lasers or electricity.
    
    Shevaar are most often used as fast, armoured scouts. They're extremely effective in this role, combining high mobility with extended vision capabilities, and the aliens seem to have no shortage of these creatures. They sometimes fill specialist or command roles, unlike Ortnoks, but these tasks are still usually taken by Tamans whenever the two races are deployed together.
    
    When not engaged in combat, Shevaar spend most of their time as scouts or skirmishers, or as herders for captured humans.
    
    There is a complex set of implants in the subject's throat that will require further research to be fully understood. I will send you a more detailed analysis along with a research proposal.
    
    We should be careful whenever we encounter these aliens in the field. They are fast and dangerous skirmishers who prefer to fight from cover, and should be pursued and kept under fire at all times when discovered, as long as this does not overextend our position. Exposing our team's flanks or rear to a squad of Shevaar could have disastrous results. Although grenades are unlikely to kill any Shevaar outright, they will be very useful for flushing them out into our troops' sights.
    
    Also, although blind, Shevaar possess balance organs that are affected by the sound of our flashbang. It will achieve similar results on them as it does on humans.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    L'examen de ce nouvel alien, le Shevaar, a été très intéressant. Cet être est réellement différent des Tamans et des Ortnoks, qui sont plus humanoïdes. Il possède des jambes digitigrades et une petite queue, résidu probable de l'évolution de son espèce. La créature parait complètement aveugle : elle ne possède pas d'yeux, ni aucun autre organe sensible à la lumière du spectre visible. Toutefois, d'autres organes intéressants semblent compenser ce handicap.
    
    À première vue, le Shevaar ressemble au croisement entre un homme et un lézard. Contrairement à la plupart des lézards terrestres, ces extraterrestres ont le sang chaud et leur cerveau est de taille similaire au nôtre, probablement même un peu plus volumineux. Leurs pieds massifs sont incroyablement élastiques, et ils peuvent couvrir une longue distance d'un seul bond. Leurs grandes mains ne semblent pas les gêner pour manier tous les types d'armements extraterrestres.
    
    L'autopsie n'a pas été moins intéressante. En ouvrant la poitrine, nous avons découvert que l'avant de la cage thoracique est un solide bouclier d'os renforcé de cartilages rigides. La composition de leurs os est différente de la nôtre : les leurs possèdent plus de carbone que de calcium, avec des traces de métaux qui les rendent très durs. Les couteaux et les balles vont avoir beaucoup de mal à pénétrer, et encore plus à endommager les organes vitaux. Toutes les parties du corps qui ne sont pas protégées par les os sont fines et peu musclées.
    
    Le cerveau est particulièrement bien protégé. Il est entouré de plusieurs couches de corne qui forment un casque impénétrable. Les marques d'usures et les déchirures de cette partie du corps nous permettent de déduire que ces aliens s'affrontent régulièrement à coups de têtes, peut-être au cours de rituels d'accouplement. La petite bouche omnivore, qui dépasse de la masse osseuse de la tête, donne directement sur un système digestif simple mais fonctionnel.
    
    Malgré tout, cette tête contient plus qu'un cerveau et une bouche. Derrière le bouclier d'os se trouvent trois organes qui semblent détecter les radiations infrarouges. C'est apparemment ce que le Shevaar utilise pour se repérer. La sensibilité de ces organes est celle qu'octroient des lunettes infrarouges Phalanx à nos hommes.
    
    L'autopsie et les vidéos des missions nous permettent de conclure :
    
    - que les Shevaars voient dans l'infrarouge ; ceci complique toute tentative pour rester caché ou pour s'approcher discrètement ;
    
    - que les Shevaars s'équipent le plus légèrement possible afin de préserver leur mobilité naturelle, qui leur permet d'appliquer de dangereuses tactiques de guérilla.
    
    - que le corps des Shevaars est hautement résistant aux impacts et aux coupures, et que leurs organes internes compacts sont peu sujets aux commotions et aux explosions ; cependant, leur peau écaillée les protège mal du feu, des lasers et de l'électricité.
    
    Les Shevaar sont souvent utilisés comme des éclaireurs rapides et bien protégés. Ils sont extrêmement efficaces dans ce rôle, combinant une forte mobilité à des capacités de repérage étendues. Ils occupent parfois des postes de spécialistes ou de commandement, contrairement aux Ortnoks, mais ces fonctions restent presque toujours dévolues aux Tamans lorsque les deux races travaillent ensemble.
    
    Quand ils ne sont pas engagés dans un combat, les Shevaar passent la plupart de leur temps comme éclaireurs, tirailleurs, ou gardiens des humains capturés.
    
    Il y a un ensemble complexe d'implants dans la gorge du sujet, ce qui nécessitera des recherches plus approfondies pour comprendre leur utilité. Je vous rédigerai une analyse plus complète dans le projet de recherche à venir.
    
    Nous devrons faire très attention lorsque nous rencontrerons cette espèce lors de nos opérations extérieures. Ce sont de rapides et dangereux tirailleurs qui préféreront combattre à couvert ; ils devront être poursuivis et harcelés tant que cela ne désorganise pas nos lignes. Les conséquences pour nos hommes pourraient être désastreuses s'ils venaient à être attaqués de flanc ou de dos par une escouade de Sheevars. Les grenades, bien que peu appropriées pour tuer des Shevaar, pourront s'avérer très utiles pour les débusquer.
    
    Bien qu'aveugles, les Shevaar possèdent des organes sensibles au bruit de nos grenades étourdissantes, qui produisent sur eux le même effet que sur des humains.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    Our autopsy of this new alien -- the Shevaar -- has been very interesting. It's a significant departure from the more humanoid Tamans, possessing digitigrade legs and a small tail that seems to be a remnant of this species's continuing evolution. The creature also appears to be completely blind. It lacks eyes and any other kind of organ that could be used to process visual light. However, it seems to have other interesting organs to make up for this deficiency.
    
    First off, the Shevaar looks like the unholy merger of a man and a lizard. Unlike most Earth lizards, however, the alien is warm-blooded and its brain is similar in size to our own -- probably slightly larger. Its massive feet are surprisingly springy, and it can cover large amounts of ground in a long, leaping gait. The large hands seem to have no problem wielding the many varieties of alien weaponry.
    
    The results of the autopsy are no less interesting. Upon cutting upon the chest, we find that the rib cage is a solid shield of bone down the front, reinforced with stiff cartilege. The makeup of the bones is different from ours as well, made up mostly of carbon rather than calcium, with traces of metal that make them extremely hard and tough. Knives and bullets will have a great deal of trouble penetrating it, and it will be even harder to find vital organs to damage. Any body mass that isn't shielded by bone seems to be made up only of lean, wiry muscle.
    
    The brain is particularly heavily-defended. Several layers of horn wrap around it like an impenetrable suit of armour. From the marks of wear and tear around this area, we surmise that these aliens regularly engage in vigorous head-butting, probably as part of their mating rituals. A small, omnivorous mouth protrudes from the mass of bone and leads down to a simple but functional digestive tract.
    
    There are more organs in the head than just the brain and the mouth, however. Behind the curls of bone there is a set of three organs that seem to detect infrared radiation. This is apparently what the Shevaar uses in lieu of eyes. We conclude that the sensitivity of these organs is roughly comparable to that of a human wearing PHALANX-standard IR Goggles.
    
    From the autopsy and our analysis of battlefield footage, we can conclude the following:
    
    - The Shevaar see in infrared. This will make it difficult to hide from them or approach them undetected.
    
    - They seem to wear no armour to preserve their natural mobility. This allows them to employ effective hit-and-run tactics.
    
    - Shevaar bodies are highly resistant to impact and cutting damage, and their compact internals are not easily damaged by concussion or explosives. However, their scaly hides provide little protection from fire, lasers or electricity.
    
    Shevaar are most often used as fast scouts. They're extremely effective in this role, combining high mobility with extended vision capabilities, and the aliens seem to have no shortage of these creatures. They sometimes fill specialist or command roles, but these tasks are still usually taken by Tamans whenever the two races are deployed together.
    
    When not engaged in combat, Shevaar spend most of their time as scouts or skirmishers, or as herders for captured humans.
    
    We should be careful whenever we encounter these aliens in the field. They are fast and dangerous skirmishers who prefer to fight from cover, and should be pursued and kept under fire at all times when discovered, as long as this does not overextend our position. Exposing our team's flanks or rear to a squad of Shevaar could have disastrous results. Although grenades are unlikely to kill any Shevaar outright, they will be very useful for flushing them out into our troops' sights.
    
    Also, although blind, Shevaar possess balance organs that are affected by the sound of our flashbang. It will achieve similar results on them as it does on humans.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    L'examen de ce nouvel alien, le Shevaar, a été très intéressant. Cet être est réellement différent des Tamans et des Ortnoks, qui sont plus humanoïdes. Il possède des jambes digitigrades et une petite queue, résidu probable de l'évolution de son espèce. La créature parait complètement aveugle : elle ne possède pas d'yeux, ni aucun autre organe sensible à la lumière du spectre visible. Toutefois, d'autres organes intéressants semblent compenser ce handicap.
    
    À première vue, le Shevaar ressemble au croisement entre un homme et un lézard. Contrairement à la plupart des lézards terrestres, ces extraterrestres ont le sang chaud et leur cerveau est de taille similaire au nôtre, probablement même un peu plus volumineux. Leurs pieds massifs sont incroyablement élastiques, et ils peuvent couvrir une longue distance d'un seul bond. Leurs grandes mains ne semblent pas les gêner pour manier tous les types d'armements extraterrestres.
    
    L'autopsie n'a pas été moins intéressante. En ouvrant la poitrine, nous avons découvert que l'avant de la cage thoracique est un solide bouclier d'os renforcé de cartilages rigides. La composition de leurs os est différente de la nôtre : les leurs possèdent plus de carbone que de calcium, avec des traces de métaux qui les rendent très durs. Les couteaux et les balles vont avoir beaucoup de mal à pénétrer, et encore plus à endommager les organes vitaux. Toutes les parties du corps qui ne sont pas protégées par les os sont fines et peu musclées.
    
    Le cerveau est particulièrement bien protégé. Il est entouré de plusieurs couches de corne qui forment un casque impénétrable. Les marques d'usures et les déchirures de cette partie du corps nous permettent de déduire que ces aliens s'affrontent régulièrement à coups de têtes, peut-être au cours de rituels d'accouplement. La petite bouche omnivore, qui dépasse de la masse osseuse de la tête, donne directement sur un système digestif simple mais fonctionnel.
    
    Malgré tout, cette tête contient plus qu'un cerveau et une bouche. Derrière le bouclier d'os se trouvent trois organes qui semblent détecter les radiations infrarouges. C'est apparemment ce que le Shevaar utilise pour se repérer. La sensibilité de ces organes est celle qu'octroient des lunettes infrarouges Phalanx à nos hommes.
    
    L'autopsie et les vidéos des missions nous permettent de conclure :
    
    - que les Shevaars voient dans l'infrarouge ; ceci complique toute tentative pour rester caché ou pour s'approcher discrètement ;
    
    - que les Shevaars s'équipent le plus légèrement possible afin de préserver leur mobilité naturelle, qui leur permet d'appliquer de dangereuses tactiques de guérilla.
    
    - que le corps des Shevaars est hautement résistant aux impacts et aux coupures, et que leurs organes internes compacts sont peu sujets aux commotions et aux explosions ; cependant, leur peau écaillée les protège mal du feu, des lasers et de l'électricité.
    
    Les Shevaar sont souvent utilisés comme des éclaireurs rapides et bien protégés. Ils sont extrêmement efficaces dans ce rôle, combinant une forte mobilité à des capacités de repérage étendues. Ils occupent parfois des postes de spécialistes ou de commandement, contrairement aux Ortnoks, mais ces fonctions restent presque toujours dévolues aux Tamans lorsque les deux races travaillent ensemble.
    
    Quand ils ne sont pas engagés dans un combat, les Shevaar passent la plupart de leur temps comme éclaireurs, tirailleurs, ou gardiens des humains capturés.
    
    Nous devrons faire très attention lorsque nous rencontrerons cette espèce lors de nos opérations extérieures. Ce sont de rapides et dangereux tirailleurs qui préféreront combattre à couvert ; ils devront être poursuivis et harcelés tant que cela ne désorganise pas nos lignes. Les conséquences pour nos hommes pourraient être désastreuses s'ils venaient à être attaqués de flanc ou de dos par une escouade de Sheevars. Les grenades, bien que peu appropriées pour tuer des Shevaar, pourront s'avérer très utiles pour les débusquer.
    
    Bien qu'aveugles, les Shevaar possèdent des organes sensibles au bruit de nos grenades étourdissantes, qui produisent sur eux le même effet que sur des humains.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    My team and I have completed the disassembly and autopsy of the alien creature we discovered. Here is my summary of our findings.
    
    We first assumed the object was a robot, but upon investigation we found a small biomass at its core. This biological alien core is encased in a shell of sensors which we believe interpret its signals to operate the electrical machinery. For all intents and purposes, this alien is little more than a "brain" in charge of a complex device. Calling it a brain may be too generous. We don't believe it is large enough to undertake mental processes more complex than basic motor skills, but troops report seeing it coordinate closely with other aliens on the battlefield.
    
    The device itself is a small, but heavy, mobile disk, able to hover above the ground. Because of its aerial movement, it is able to cross the battlefield rapidly. Our soldiers will need to take it down before it gets in range, which is no small feat considering its size and movement capabilities.
    
    The models we discovered are equipped with a mounted plasma weapon which is able to fire single rounds. Anyone caught within range will be very sorry. Given its brain size and limited functionality, we believe this alien is engineered for light combat missions -- perhaps it plays a reconnaissance role.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Mon équipe vient de finir l'autopsie de la créature extraterrestre que nous avons ramenée. Voici le résumé de nos découvertes.
    
    Nous avons d'abord cru que cette chose était un robot, mais nous avons découvert une petite quantité de matière organique au cœur de la machine. La biomasse est encapsulée dans une carapace bardée de capteurs qui, selon nous, transmettent les signaux électriques à la partie inorganique. Cet extraterrestre n'est pour ainsi dire qu'un cerveau contrôlant une machinerie complexe. Enfin, un cerveau... L'organe parait trop petit pour élaborer des processus cognitifs plus complexes que le contrôle des parties motrices. Toutefois, nos troupes rapportent qu'il se coordonne étroitement avec les autres extraterrestres durant les combats.
    
    L'engin ressemble à un petit disque lourd capable de se sustenter dans l'air et de se déplacer à bonne vitesse. Nos soldats devraient l'abattre avant qu'il ne se positionne à portée de tir, ce qui ne sera pas facile étant donnés sa taille réduite et sa rapidité de déplacement.
    
    Les modèles que nous avons découverts intègrent un armement à plasma semi-automatique ; toute personne à portée pourrait regretter de ne pas être plus loin. La taille du cerveau et ses fonctionnalités limitées nous font supposer que cet extraterrestre est prévu pour les escarmouches légères où, peut-être, il joue un rôle d'éclaireur.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    My team has completed its analysis of the alien creature we recovered.
    
    We're calling this alien the Combat Hovernet, an acknowledgment of its clear combat-oriented mechanical augmentations. But a small biomass, including a "brain" of sorts, lies at its core and appears to control the machine.
    
    The entire creature has been wrapped in advanced armour plating and the stabilisers which keep it afloat and on-target are more powerful than we would expect necessary in a non-combat role. The plasma weaponry installed on the alien is capable of firing three-round bursts with an accuracy we're not accustomed to from the erratic ammunition. These guys won't be easy to knock down and, until they're destroyed, they'll prove to be a serious threat to our troops.
    
    Because they're wrapped in the alien armour worn by other units they're resistant to normal and plasma weaponry. But they also share the alien armour's vulnerabilities to laser and strong fire-based weapons.
    
    You'll want to take these guys down as soon as you see them. If you wait until they close range, it may be too late.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Mon équipe vient de finir l'analyse de la créature extraterrestre que nous avons ramenée.
    
    Nous avons nommé cet alien « Aérobot de combat », pour bien souligner l'orientation offensive des améliorations techniques. En son cœur, nous avons retrouvé un petit amas de biomasse, qui ressemble à « cerveau » et qui contrôle toute la machine.
    
    La créature a été intégralement recouverte d'un blindage avancé. Elle possède des correcteurs d'assiette efficaces qui l'aident à mieux flotter et à stabiliser la visée. Son équipement est bien supérieur à celui qui pourrait équiper une simple unité de reconnaissance. L'armement plasma embarqué peut tirer des rafales de trois projectiles avec une précisions inhabituelle pour ce type d'arme. Ces choses ne seront pas faciles à abattre et menaceront sérieusement nos soldats tant qu'elles seront opérationnelles.
    
    Leur blindage est constituée des mêmes matériaux que les armures extraterrestres. Elle présente donc une bonne résistance aux impacts et au plasma, et elle est vulnérable aux lasers et aux armes incendiaires.
    
    Abattez ces créatures dès que vous les apercevez. Si elles s'approchent trop, cela risque d'être fatal.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Technical Specifications: Combat Armour
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created not only to find the right weapons to combat the alien threat, but also to find armour and other items of battlefield utility to help our soldiers complete their missions and return to base alive. These items are designed to increase a soldier's combat effectiveness or general survivability.
    
    The use of armour on the battlefield never quite died out completely, though it was rendered ineffective in most forms between the early 18th century and the late 20th. It began to find its way back to common use in World War 1 in the form of steel helmets. This practice continued through WW2, and was later superceded by the invention of kevlar. Today, however, kevlar is thoroughly obsolete in nearly all its forms; it's now used only by civilians and police forces with budget problems. Even more advanced types of 20th-century body armour have been rendered useless by modern weapons. New materials were needed, materials to make armour stronger and its wearers tougher than ever before.
    
    Surprisingly, several ancient files we've unearthed seem to confirm that PHALANX was responsible for some amazing technological breakthroughs in the past, technologies that were later adopted across the world. Every attempt at producing artificial spider silk had failed, but researchers at the PHALANX Pacific Operations Command base finally managed it in 2017. Their technique is still in use today, centred around a device called the 'organic loom'; a large feeding armature supporting hundreds of individual silk glands and spinnerets, designed solely for the mass-production of spider silk.
    
    The first widespread use of military combat armour made from spider silk came as a joint effort by NATO in 2023, after ballistic tests proved that Chinese rounds tore right through their aging standard-issue kevlar vests. The armour itself is a layercake of spider silk and treated ultra high molecular weight polyethylene, giving it astonishing strength and flexibility. The resulting fabric is about 18 times stronger than steel and provides a performance increase over kevlar that is estimated between 300 and 400%. Suits made primarily from polyethylene became obsolete after artificial spider silk was released into the wider market, and the new composite armour soon replaced it in military use throughout the world. The armour has been upgraded to move with the times, being so effective that it is still in common use today.
    
    The Combat Armour's only disadvantage is its relatively high weight compared to older suits, but this is mainly due to the number of layers required to properly protect against modern weapons. The weight is evenly distributed, making it quite comfortable to wear and much less bulky than experimental nanocomposite armours. This armour will save lives while preserving the soldier's all-important mobility.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Where possible, PHALANX troops should always wear armour whenever they are sent into a combat situation. The Combat Armour should be considered the basic protection no soldier can afford to go without. For some soldiers, the Combat Armour will remain a viable choice compared to heavier, more advanced armours due to the freedom of movement it provides. Snipers and anyone else not expected to be at the front line will be able to make good use of the extra mobility.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : armure de combat
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    L'attaque extraterrestre sur Mumbai a rendu notre situation douloureusement claire. La technologie des envahisseurs est beaucoup plus avancée que la nôtre. L'incapacité complète des troupes de la Communauté d'Océanie à repousser leur offensive a révélé les faiblesses de l'entrainement militaire actuel et des équipements utilisés. La Communauté a perdu trois bataillons uniquement pour stopper la progression des extraterrestres, sans pour autant leur infliger de pertes significatives. Phalanx doit renverser le rapport de force. Pour cela nous avons besoin des meilleures technologies humaines.
    
    Le programme Excalibur fut créé non seulement pour trouver les armes adéquates contre la menace extraterrestre, mais également pour développer des armures et de l'équipement permettant aux soldats de mener à bien leurs missions et d'en revenir vivants. Le matériel doit donc améliorer les capacités de combat des soldats et leurs chances de survie.
    
    Les armures sont utilisées depuis très longtemps. Mais entre le début du 18e et la fin du 20e siècle, les protections individuelles perdirent globalement leur efficacité durant les batailles et leur port se fit rare. Cela changea durant la Première Guerre mondiale : le casque d'acier devint systématique pour protéger les soldats, et ceci jusqu'à la Deuxième Guerre mondiale. Puis le kevlar supplanta progressivement les autres matières utilisées pour confectionner des protections. Par contre, de nos jours, même les meilleures armures corporelles du 20e siècle sont inutiles face aux armes modernes ; le kevlar est obsolète sous presque toutes ses formes, et ne sert qu'à des civils ou à des forces de police aux budgets limités.
    
    Selon plusieurs vieux dossiers, Phalanx fut à l'origine de plusieurs avancées stupéfiantes ensuite adoptées dans le monde entier. En 2017, les chercheurs du Centre de Commandement des Opérations du Pacifique Phalanx furent les premiers à produire de la soie d'araignée artificielle. Leur méthode, basée sur l'utilisation d'un métier à tisser organique, est encore utilisée aujourd'hui : des centaines de glandes séricigènes et de filières sont fixées sur une grande armature, le tout étant étudié pour optimiser la production en masse.
    
    L'usage militaire des armures à base de soie d'araignée se généralisa quand, en 2023, les forces de l'OTAN menèrent des tests balistiques prouvant que leurs vestes en kevlar ne résistaient pas aux munitions chinoises. Les armures en soie d'araignée sont constituées d'un empilement de couches de fils de soie et de polyéthylène à très haute masse moléculaire, ce qui leur confère une résistance et une flexibilité étonnantes : le tissu obtenu est environ 18 fois plus résistant que l'acier et 300 à 400 % plus performant que le kevlar. Les premières combinaisons constituées uniquement de polyéthylène, devenues obsolètes après l'apparition du fil artificiel en soie d'araignée, furent bientôt partout remplacées par ces nouvelles armures composites. Ce modèle, qui n'a cessé d'évoluer au cours du temps, est si efficace qu'il est encore couramment utilisé aujourd'hui.
    
    L'armure de combat a un désavantage : son poids relativement élevé en comparaison des combinaisons plus anciennes. Cela est dû principalement au nombre de couches nécessaires pour protéger le porteur contre les armes modernes. Le poids demeure bien réparti, et l'armure reste assez confortable et beaucoup moins encombrante que les armures expérimentales nanocomposites. Cette armure sauvera de nombreuses vies, sans pour autant réduire la mobilité indispensable aux soldats.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Sauf cas de force majeure, les troupes Phalanx doivent toujours porter une armure lorsqu'elles sont déployées en situation réelle : l'armure de combat doit être considérée comme la protection minimale d'un soldat en mission. Pour certains, préférer l'armure de combat à des armures plus évoluées, mais plus lourdes, peut s'avérer un bon choix : les tireurs embusqués et tous ceux qui ne sont pas attendus en première ligne pourraient vouloir profiter d'une liberté de mouvement accrue.
    
    
    Addenda
    
    Aucun

en: Commander, I would like to report the success of our nanocomposite production research!
    
    I won't bore you with the intricacies of CNT production; suffice it to say that, by close study of the telltale traces left by alien production lines, we've been able to identify some of their processes. Apparently they use some kind of plasma furnace in order to spin, shape and press the nanotubes into a latticework pattern. We've been able to create a prototype furnace of our own, and have made various modifications to our nanotube production methods based on the alien examples. The result is a significant increase in power efficiency and production volume.
    
    From here on I'll restrict my summary to the capabilities and tactical applications of the new armour, which I trust you will find both fascinating and encouraging.
    
    We've managed to duplicate almost all the functionality of the alien armour, from the nanocomposite plates to the servo-assisted movement. It is incredibly light for its bulk, though still considerably heavier than our Combat Armour. It is almost as protective as the alien model, and bestows similar quickness of movement and comfortable aiming.
    
    However, there are some limitations that we just can't get around. The fact is that the aliens have a good deal more experience with these materials and can work them a lot more elegantly than we can. Our armour is bulkier and heavier, more stiffly-constructed, and its electronics do not perform as well. Our version of the polymer isn't quite as good as theirs, it tends to crack more easily. Our servomotors in particular are large and unwieldy compared to the compact alien designs. There's no way to reduce their size any further than we already have.
    
    The new armour's tactical applications are extensive. It's light enough to be worn by forward elements of our tac teams, yet protective enough to resist heavy weapons fire. It will serve exceptionally well for troops that need both speed and armour to perform their best.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons réussi à produire des matériaux nanocomposites !
    
    Pour ne pas vous ennuyer avec les détails concernant la production de nanotubes de carbone, je me contenterai de dire que nous avons compris certains des procédés mis en œuvre par les extraterrestres en étudiant attentivement les marques qui restaient après fabrication. Ils utilisent apparemment une sorte de fourneau à plasma pour filer, façonner, et resserrer les nanotubes en treillis. Nous avons réalisé un prototype de fourneau, puis nous avons testé différentes méthodes de production de nanotubes en nous inspirant de ce qu'avaient fait les extraterrestres, et nous sommes finalement parvenus à augmenter significativement tant les quantités produites que le rendement énergétique de notre procédé.
    
    Ceci étant dit, voici un résumé des caractéristiques de notre nouvelle armure. Vous trouverez cela tout à la fois fascinant et prometteur, j'en suis sûr.
    
    Nous avons dupliqué presque toutes les fonctionnalités de l'armure extraterrestre : plaques en composites aux nanotubes de carbone, servomoteurs d'assistance au mouvement, et légèreté incroyable en regard de la taille (même si notre nouvelle armure est bien plus lourde que notre ancienne armure de combat). Le porteur est aussi rapide et peut viser aussi bien que s'il portait une armure extraterrestre, et il est presque aussi bien protégé.
    
    Nous n'avons pourtant pas pu surmonter toutes les difficultés : les extraterrestres savent utiliser les nanocomposites beaucoup mieux que nous, et ils peuvent donc les travailler plus élégamment. Comparées à leurs combinaisons, nos armures restent plus volumineuses, plus lourdes, plus rigides, et leur électronique n'est pas aussi performante ; nos polymères sont de moins bonne qualité que les leurs et ils se fissurent plus facilement ; et malgré tous nos efforts pour en réduire la taille, nos servomoteurs restent complexes à commander et encombrants, alors que ceux de conception extraterrestre sont bien miniaturisés.
    
    Notre nouvelle armure a de nombreuses applications tactiques. Elle est assez légère pour convenir aux soldats de première ligne et assez solide pour encaisser des tirs d'armes lourdes. Elle ne peut qu'être très utile à nos troupes, qui agissent d'autant plus efficacement qu'elles sont mobiles et bien protégées.
    
    Cdt Navarre

en: Our examination of the alien body armour has led us to many interesting realisations. Obviously, the key to creating more effective mobile armour based on the alien suits lies in the direction of nanocomposites. This will require large amounts of carbon nanotubes.
    
    In the past, carbon nanotubes have been difficult and expensive to produce, and trying to work them into a proper shape was even worse. Because of this nanocomposite armour has never been used except in high-cost vehicles such as aircraft and tanks, and then only in plating that requires minimal shaping or other work. The alien armour, however, uses carbon nanotube composites in abundance. It's our manufacturing processes that are holding us back.
    
    With the alien armour in hand and enough resources at our disposal, I believe that we can devise new production methods and shaping processes that will allow us to mass-produce shaped nanocomposite plates, finally bringing this technology into our reach.
    
    This project will require a fair amount of lab time and funding. We'll start work as soon as we receive your authorisation, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Nous avons découvert beaucoup de choses intéressantes en examinant l'armure légère extraterrestre. Si nous voulons nous en servir comme modèle pour fabriquer des protections individuelles efficaces, nous devons de toute évidence utiliser des matériaux composites très riches en nanotubes de carbone.
    
    Pour l'instant, la production de ces nanotubes est difficile et couteuse, et les procédés d'assemblage et d'usinage sont encore plus ardus et onéreux. C'est pourquoi nous n'utilisons des blindages nanocomposites que pour renforcer des véhicules excessivement chers, comme les avions ou les chars, et encore, uniquement sous forme de placages qui n'occasionnent que le minimum de travaux complémentaires. Ce sont bien nos processus de fabrication qui nous empêchent de réaliser, à l'instar des extraterrestres, une armure majoritairement constituée de composites aux nanotubes de carbone.
    
    Grâce à l'armure extraterrestre, et si vous nous en donnez les moyens, je crois que nous pouvons inventer de nouvelles techniques de fabrication et de façonnage permettant de produire en masse des plaques préformées en nanocomposites. Cela banaliserait enfin cette technologie pour nous aussi.
    
    Ce projet nécessitera un investissement en temps et en argent conséquent. Nous démarrerons dès que nous en aurons reçu l'autorisation, Commandant.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've successfully prototyped our new powered armour. The prototype is waiting in R&D if you'd like to have a go in it yourself.
    
    Our production design is geared towards maximum protection. It is, in a nutshell, an airtight suit of armour with servo-assisted joints and an on-board control system. The outer skin is a flexible three-layer composite, with outer layers consisting of nanotube-fullerene fabric, and an inner layer of special polymer gel, mixed with Wolfram-Molybdene powder. When the outer layer of the composite is burned, the gel evaporates instantly, dissipating the heat, and the metal powder will create a cloud around the damaged area, thus creating a local bloom effect that will consume much of the energy.
    
    The inside consists of a thick layer of memory gel covered by an electrically sensitive lining. The gel allows the suit to be fitted to a range of heights and body shapes, so hopefully we shouldn't have to custom-build every suit to fit one specific soldier. The inner lining is an important part of the control system; it detects nerve impulses through the wearer's skin, interprets these signals, and uses them to predict the wearer's movements before they're made. This allows the suit to move simultaneously with the body rather than resisting the user's movements.
    
    A useful side effect of the memory gel is that it can absorb explosive force, providing better shelter to explosive effects than any of our previous models. Because the suit is entirely sealed, it provides much better protection against environmental hazards such as gas and is effective at dissipating heat, although a wearer can still be roasted inside the suit if he sits in flames long enough. The helmet has built-in sensors to detect flashbangs and cushion the wearer against momentary spikes of light and noise intended to disorient the enemy.
    
    I recommend we get this power armour onto the battlefield as soon as possible. Some of the soldiers may have difficulties adjusting to the bulky suit, but they'll be happy for the protection.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous tenons enfin notre prototype d'armure robotisée. En bref, il s'agit une combinaison blindée étanche dotée de servomoteurs aux articulations et d'un système de commande embarqué où tout a été prévu pour garantir une protection maximale. Elle est en démonstration en R&D si vous voulez y jeter un œil.
    
    Le revêtement extérieur est fait d'un matériau composite structuré en trois couches élastiques : les deux premières sont en nanotubes de fullerène, la dernière est en gel polymère spécial enrichi avec une poudre de tungstène-molybdène. Quand quelque chose d'incandescent détruit cette partie externe, le gel s'évapore immédiatement, ce qui dissipe une grande partie de la chaleur, et la poudre métallique forme autour de l'endroit endommagé un petit nuage qui résorbe l'énergie résiduelle. Attention cependant : même si l'armure disperse très bien la chaleur, le porteur peut toujours être comme cuit à l'étouffée s'il reste trop longtemps pris dans des flammes.
    
    L'intérieur est couvert d'une épaisse couche de gel à mémoire de forme garnie d'une doublure électrosensible. Le gel permet à des personnes de morphologies différentes d'entrer dans cette combinaison, ce qui nous évite de pénibles ajustements individuels. Un effet sympathique du gel à mémoire est qu'il absorbe les ondes de choc, et l'armure protège donc nettement mieux contre les explosifs brisants que nos modèles précédents. La doublure intérieure est une composante essentielle du système de commande : elle détecte et interprète les influx nerveux sous-cutanés pour anticiper les mouvements du porteur ; l'armure accompagne donc les mouvements du corps plutôt que de leur faire obstacle.
    
    Enfin, le casque, qui possède des détecteurs de grenades étourdissantes, atténue les fortes lumières ou les bruits violents qui peuvent désorienter temporairement quelqu'un. Enfin, l'étanchéité totale de l'armure garantit une excellente protection contre les pollutions ambiantes (gaz, par exemple).
    
    Je vous recommande d'employer ces équipements au plus vite. Certains soldats auront peut-être des difficultés à s'accoutumer à des carapaces aussi massives, mais tous se féliciteront de la protection qu'elles assurent.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, the weaponry the aliens are fielding in battle is growing more devastating by the week. We need a soldier-support system that can level the playing field and give our men a fighting chance. Our workshops are unable to produce the dense nanotube weaves we discovered in the latest samples of alien armour. But this doesn't mean we won't find a solution.
    
    With your permission, I'd like to task our team to investigate a powered armour that would allow us to support heavier nanocomposite plates by building weight support into the suit. Powered armour has seen use in recent conflicts, but current-generation military variants have more in common with tanks than infantry and can't possibly meet our mobility and space requirements. We believe the insights we've gained from studying the servos of the latest alien armour can be used to develop a power suit that is leaner and tougher than anything we've seen.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, l'armement des extraterrestres devient chaque semaine plus dévastateur. Nous devons rééquilibrer la situation en dotant nos soldats d'une protection individuelle qui leur redonne une chance lors des engagements. Je suis sûr que nous trouverons une solution, même si nos ateliers sont incapables de réaliser des trames de nanotubes aussi compactes que celles que nous avons découvertes dans les armures extraterrestres les plus récentes.
    
    J'aimerais que vous autorisiez mon équipe à travailler sur une armure robotisée de nouvelle génération qui pourrait supporter des plaques nanocomposites très lourdes. Il existe déjà sur Terre des armures motorisées, et elles ont déjà été utilisées lors de conflits récents, mais les modèles actuels tendent à transformer le fantassin en char d'assaut... ce qui est incompatible avec les impératifs de mobilité et de projection de nos forces. Grâce aux connaissances que nous avons acquises en étudiant les servomoteurs des dernières armures aliennes, je crois que nous pouvons développer une armure robotisée plus légère et plus résistante que tout ce que nous avons vu jusqu'à présent.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've got a full report on the alien armour for you.
    
    It was something of a surprise to learn that the alien armour is made of a composite of plastics and carbon containing no metal whatsoever. In fact, the most important element is something with which humanity is already well-acquainted: carbon nanotubes. Carbon nanotubes (also known as CNTs or 'buckytubes') are cylindrical carbon molecules that are incredibly strong, one of the strongest materials known to humankind. They have been relatively little-used on Earth because of their extreme cost. No economical means of mass-production has been found to date, restricting their use to the most expensive programs on Earth, such as aeronautics and space exploration.
    
    The alien armour uses CNTs as its penetration layer, i.e. the layer that stops bullets and other incoming ordnance from penetrating into the body. The nanotubes are woven into long latticework patterns and recessed into a bed of hard polymer, backed by a layer of semi-liquid gel that very effectively dampens the energy of a blow and spreads the remaining force across a very large area. The final layer -- woven from flexible aramid fibre -- serves to contain the gel and doubles as a spall liner, catching any fragments that may be blown loose from the inside of the armour.
    
    Thanks to the conductive properties of carbon nanotubes, the armour performs very well against plasma. This makes sense. It is their weapon of choice and we would expect them to know how to protect against it. Because plasma weaponry appears to have limited penetration capabilities, the armour is able to disperse the heat before it can melt through the protective layers.
    
    The armour also performs pretty well against ordinary bullets and explosives, although it's not very effective against incendiary devices or flamethrowers. These weapons raise the atmospheric temperature around the wearer so that there is no place to dump the heat, effectively roasting the wearer inside his suit.
    
    Other features of the armour include servo-assisted movement in the boots, allowing the wearer to move more quickly, and a curious system built into the bracers that automatically assists the wearer's aim by selectively applying pressure to parts of the forearm. We are looking into many new uses for this technology.
    
    Adapting this armour to a human body would be impossible due to the differences in physique and the difficulty of working with the materials involved. However, I've written up a separate research proposal to investigate the possibility of designing and mass-producing our own armour using the alien suit as a template. It will be in your inbox presently.
    
    If you'll permit me, I'd like to raise a final issue with you, Commander. One of my researchers has toyed with a personal laser project over the last couple of months. While we were testing the alien armour, we allowed him to experiment with it in his downtime and we were astonished by the results. The relatively weak laser beam was hardly reduced as it passed through the armor.
    
    I know that we've long believed that effective man-portable laser weaponry is just a myth, but these suprise findings have reinvigorated my team. I'm hearing all sorts of interesting proposals. This armour will seriously dent our ability to use the aliens' plasma weaponry against them on the battlefield. If we could use lasers to pack a reasonable punch into a hand-held rifle, it could be the best response to their armor.
    
    Please give some thought to the laser weaponry ideas in your queue.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, voici un rapport complet au sujet de l'armure extraterrestre.
    
    À notre grande surprise, l'armure extraterrestre n'est constituée que de plastiques et de carbone, sans le moindre métal. On y retrouve majoritairement quelque chose de déjà bien connu par l'homme : des nanotubes de carbone, c'est-à-dire des atomes de carbone enroulés sur eux-mêmes pour former un tube. Les nanotubes de carbone font partie des matériaux les plus résistants que nous connaissions, mais leur cout de fabrication prohibitif limite leur utilisation aux programmes disposant de très gros budgets, comme l'aéronautique ou l'exploration spatiale (et aucun procédé de fabrication de masse qui aurait pu permettre d'abaisser ce cout n'a été découvert jusqu'à présent).
    
    Les nanotubes de carbone forment la couche balistique de l'armure qui arrête les objets perforants, et notamment les balles. Organisés en treillis allongés, ils sont noyés dans une couche de polymère dur doublée d'une couche de gel semi-liquide capable d'absorber très efficacement l'énergie des impacts et d'en dissiper l'énergie rémanente sur une très large étendue. Une dernière épaisseur tressée en fibres flexibles d'aramides confine le gel et fait office de gilet pare-éclat en retenant les éventuels fragments qui parviendraient à traverser les autres couches.
    
    L'armure protège plutôt bien des balles ordinaires et des explosifs, et les propriétés conductrices des nanotubes de carbone la rendent très efficace contre les plasmas. C'était prévisible : comme les extraterrestres utilisent avant tout des armes à plasma, ils ont développé de quoi bien s'en protéger. Comme les tirs de l'armement à plasma ne semblent pas avoir de grandes capacités de pénétration, l'armure est prioritairement conçue pour disperser la chaleur et prévenir toute fusion des couches protectrices. Cependant, l'armure protège mal des projectiles incendiaires ou des lance-flammes, qui empêchent la dispersion de chaleur parce qu'ils surchauffent l'environnement du porteur (pour ainsi dire, ce dernier rôtit dans sa combinaison).
    
    L'armure présente aussi plusieurs fonctionnalités pratiques. Par exemple, il y a des servomoteurs dans les bottes qui permettent au porteur de se déplacer plus rapidement, et un curieux système qui améliore la visée par petites pressions sur l'avant-bras. Nous allons bien sûr chercher à exploiter toutes ces technologies.
    
    Nous ne pouvons pas adapter les armures extraterrestres au corps humain. En effet, il y a trop de différences morphologiques entre eux et nous, et il est vraiment difficile de retravailler les constituants des armures. Je me suis néanmoins inspiré du modèle alien pour ébaucher un projet de recherche dans le but de concevoir un nouveau type d'armure pour nos troupes ; vous trouverez ce courriel dans votre boite de réception.
    
    Si vous me le permettez, Commandant, j'aimerais aborder un dernier point. Un de mes chercheurs joue avec un laser de sa fabrication depuis quelques mois. À un moment, nous l'avons autorisé à expérimenter son joujou sur l'armure alienne... et nous avons tous été ahuris quand le faisceau, pourtant de très faible intensité, a traversé les différentes couches protectrices sans réelle difficulté. Alors oui, tout le monde a longtemps considéré les armes laser individuelles comme de la science-fiction, mais mon équipe est maintenant très motivée après cette surprise et des idées intéressantes résonnent de partout.
    
    Nous aurons du mal à retourner les armes à plasma contre les extraterrestres équipés d'armures, alors que nous pouvons répondre de façon très efficace en dotant nos hommes de lasers portatifs. Ne négligez pas les projets concernant l'armement laser, s'il vous plait.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've recovered a suit of alien body armour from the battlefield. This armour has been a plague to our soldiers; aliens wearing it have shrugged off shots that would have torn their unarmoured friends apart. It's not surprising that we still haven't managed to cut it open to perform an initial survey of its composition. We should investigate the armour's weaknesses as soon as we can, and perhaps ascertain a way to adapt it for our own uses.
    
    This project will require a moderate amount of lab time and funding. Work will start as soon as we have your authorisation, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, les soldats revenus de mission nous ont ramené des armures extraterrestres qui leur ont causé bien des problèmes durant les combats : les ennemis qui en portaient pouvaient endurer des coups qui auraient déchiqueté leurs camarades non protégés. Nous ne savons pas de quoi ces objets sont faits : sans surprise, nous ne sommes pas encore parvenus à prélever un échantillon à analyser. Nous devons pourtant découvrir les faiblesses de cette armure aussi vite que possible et vérifier si l'on ne peut pas s'en servir nous aussi.
    
    Il faudra assez peu de temps et assez peu d'argent pour mener ce projet à terme. Les travaux commenceront dès que nous en recevrons l'autorisation, Commandant.
    
    Cdt Navarre

en: Where armour is concerned, the aliens' design philosophy seems to be, "If it works, let's use more of it." This new armour is similar in design to the alien body armour, but it does away with the compromises and delicate balances of light armour. Instead of just protecting the torso and head, the medium armour attempts to cover all vital areas with much more dense nanopolymer plates, including major arteries and sensitive nerve clusters. In comparison with the alien body armour, the medium suit has double the number of nanotube strands per square centimetre. As a result these plates are nearly impenetrable to standard human firearms and even the softer mesh covering the joints can stop bullets with disturbing ease.
    
    As I mentioned before, the suit strongly emphasises protection over mobility. The large trauma plates get in the wearer's way no matter what race or size he might be, and the dense nanotube polymers used are so heavy that the overall weight will slow down even an Ortnok. There are numerous mini-servos and other mechanical parts that help deal with some of the weight, but their effect is limited overall. Other devices are integrated into the armour to assist aiming and vision. These are quite interesting and we may be able to replicate them on a larger scale as weapon enhancements.
    
    The aliens seem to have designed this armour with the war against humanity in mind. Besides being virtually bulletproof, its performance against lasers, incendiary and plasma weapons is much improved over the Alien Body Armour. Aliens wearing this armour will suffer minimal damage from crossing open flame or brief shots from our flamethrower, but prolonged exposure will still overheat the suit and cook the alien inside.
    
    In better news, the armour does not fully enclose the alien, leaving some skin or breathing passages exposed to air. That means blister gas will remain effective, though it will take longer for the gas to reach its full effect.
    
    The alien suits won't fit our troops without modifications that would critically weaken them. We've taken a few stabs at replicating the dense nanopolymers, but our Workshop machinery is currently unable to weave so many nanotubes at once. I have a few ideas about how to upgrade it, though, as well as some designs for a new armour to take advantage of those upgrades. The proposal should be in your queue now, Commander.
    
    Now please excuse me, sir -- I was due in my rack twelve hours ago and I think my eyes are starting to bleed. Goodnight!
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Les extraterrestres semblent concevoir leurs armures en pensant « Si ça, ça marche, alors rajoutons-en ». Ainsi, leur armure de nouvelle génération ressemble à une armure légère débarrassée de tout ce qui paraissait équilibré, voire élégant. Cette armure moyenne est équipée de plaques qui protègent toutes les zones vitales, y compris les artères principales et les nerfs importants, alors que l'armure légère ne protégeait que le torse et la tête. Le nouveau nanopolymère de protection est aussi beaucoup plus compact, avec deux fois plus de nanotubes de carbone par centimètre carré que dans l'armure légère ; par conséquent, les plaques sont presque insensibles à nos armes à feu conventionnelles et même le treillis plus léger placé aux articulations arrête les balles avec une facilité déconcertante.
    
    L'armure moyenne privilégie clairement la protection à la mobilité. Les larges plaques protectrices sont très gênantes pour absolument n'importe qui, de n'importe quelle espèce et de n'importe quelle corpulence, et la combinaison est si lourde que sa masse totale ralentit même un Ortnok. Plusieurs dispositifs sont intégrés à l'armure : différents mécanismes, et notamment de nombreux servomoteurs miniaturisés, aident tant bien que mal à supporter le poids, et plusieurs appareils améliorent la précision de tir et la vision. Ces derniers sont plutôt intéressants et nous devrions pouvoir nous en inspirer pour améliorer les performances de notre armement.
    
    L'armure semble spécifiquement prévue pour guerroyer contre l'humanité : elle est pratiquement à l'épreuve des balles ; ses performances contre les armes incendiaires, les lasers ou les plasmas sont nettement meilleures que celles de l'armure légère ; et quelqu'un qui traverse une zone enflammée ou qui essuie de brefs tirs de lance-flamme n'encaisse que des dégâts minimes. Par contre, une exposition prolongée à la chaleur surchauffe tout de même la combinaison et finit par consumer le porteur.
    
    Il y a quand même un point qui pourrait ressembler à une bonne nouvelle : comme l'armure ne recouvre pas entièrement son porteur, les voies respiratoires et quelques zones cutanées sont exposées à l'air ambiant. Les gaz restent donc efficaces, même si leurs effets sont retardés.
    
    Nos troupes ne peuvent pas endosser ces armures moyennes extraterrestres, car celles-ci devraient être tellement modifiées qu'elles en seraient dramatiquement affaiblies. Nous avons essayé plusieurs techniques pour fabriquer nous aussi des nanopolymères très compacts, mais les machines de nos ateliers sont aujourd'hui incapables d'entrecroiser suffisamment de nanotubes à la fois. J'ai malgré tout quelques idées pour améliorer tout cela. J'ai aussi réfléchi à un nouveau modèle d'armure, et ma proposition doit d'ailleurs figurer dans la liste des projets que vous pouvez lancer.
    
    Maintenant, excusez-moi, Commandant... Je suis derrière ma paillasse depuis douze heures et je n'ai plus les yeux en face des trous. Bonne nuit !
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've salvaged a new suit of alien armour from the field. It's much heavier than the alien armour we've encountered previously, and it seems to stop ordinary firearms without taking so much as a scratch. Its trauma plates are made of the densest CNT (Carbon Nanotube) weave I've ever seen. We need to research this armour right away to determine which weapons will remain effective against aliens wearing it, and to try and find a method to replicate it for our own troops. As long as we can't match this technology, we are at a severe disadvantage.
    
    This project will require a significant amount of lab time and funding. Work will start as soon as we have your authorisation, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nos soldats ont ramené un nouveau type d'armure extraterrestre. Elle est beaucoup plus lourde que l'armure extraterrestre que nous connaissons déjà et elle résiste très bien aux tirs d'armes à feu conventionnelles. Ses plaques de protection sont faites du plus dense entrelacs de nanotubes de carbone que j'ai jamais vu. Nous devons tout de suite étudier cette armure pour savoir quelles armes pourront blesser ceux qui la portent et pour imaginer de nouvelles façons de protéger nos troupes. Nous sommes sérieusement désavantagés tant que nous ne comblons pas notre retard dans ce domaine technologique.
    
    Il faudra beaucoup de temps et d'argent pour mener notre projet à bien, Commandant. Le travail commencera dès que nous recevrons votre autorisation.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, my team and I are happy to report our test weapons are living up to all our expectations, and I'm submitting a new set of blueprints to your system for a laser-based defensive facility. You will now be able greenlight a new laser-based weapons facility for construction and produce the laser battery to install in that facility.
    
    Here are the highlights.
    
    What we've done is we've stripped down our pre-existing SAM turret design and modified it to fit an upscaled deuterium-fluoride reaction chamber. We've beefed up the electrical systems to help amplify beam output, adding several megawatts to power and several dozen kilometres to effective range. The turret servos have been completely replaced with a computer-controlled mag-lev system to improve accuracy.
    
    The result is that our new Base Defence Laser Turret is capable of tracking targets at any conceivable speed within Earth's atmosphere. It can lock on to targets almost instantly, and is powerful enough even at long range to damage UFO armour after only a few seconds of fire. Accuracy is good; the laser suffers much less from alien EW (Electronic Warfare) activity than missiles and can even predict basic evasive manoeuvres.
    
    Of course, as with any laser, range remains a problem. Atmospheric blooming limits effective range to only a few hundred kilometres. Weather effects and cloud cover can provide even more serious challenges and, in some conditions, could slash effective range by more than 50%. Lastly, the laser can only fire continuously for about 120 seconds before overheating comes into play, and it requires up to 60 seconds to cool down and recharge capacitors before it's ready to fire again.
    
    Despite these limitations, the Base Defence Laser Turret should provide an effective deterrent for most UFOs straying near our bases, and can provide assistance in shooting down alien craft at short range. It's going to be a good facility to have when one of our bases is in a pinch.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, mon équipe et moi avons de le plaisir de vous annoncer que notre nouveau système de défense laser a réussi tous les tests auxquels nous l'avions soumis. J'en ai donc validé les plans. Vous pouvez désormais faire construire des batteries laser dans nos bases ou ordonner la fabrication des tourelles laser qui serviront à garnir ces batteries.
    
    Voici un sommaire des points principaux.
    
    Nous sommes partis des plans de la batterie de missiles pour dessiner les plans de la nouvelle batterie laser. Nous avons prévu un espace assez grand pour héberger un gros réacteur à fluorure de deutérium, et nous avons renforcé les systèmes électriques d'amplification du faisceau émis, dont la puissance augmente de plusieurs mégawatts et la portée de plusieurs douzaines de kilomètres. Afin d'améliorer la précision, les servomoteurs qui guident les tourelles ont entièrement été remplacés par un système à lévitation magnétique contrôlé par ordinateur.
    
    Résultat : notre tourelle laser parvient à suivre tout objet volant dans l'atmosphère terrestre, quelle que soit sa vitesse ; l'objectif est verrouillé presque instantanément et le tir est assez puissant pour endommager un OVNI en quelques secondes seulement. La précision est bonne : un laser est beaucoup moins sensible aux contremesures électroniques qu'un missile et permet de mieux anticiper les manœuvres d'évasion les plus simples.
    
    Bien sûr, comme tous les lasers, la portée reste limitée par la défocalisation thermique dans l'atmosphère : la portée maximale n'est que de quelques centaines de kilomètres et peut être facilement être dégradée par de mauvaises conditions météorologiques ou par des nuages. De plus, le laser surchauffe après 120 secondes d'utilisation continue ; le temps que l'arme refroidisse et que les condensateurs se rechargent, il peut falloir jusqu'à 60 secondes avant de reprendre le tir.
    
    En dépit de quelques limitations, les systèmes de défense laser devraient dissuader certaines classes d'OVNI d'approcher nos bases et nous aider à détruire ceux qui passent à portée. Ce sera bien utile pour renforcer nos établissements en situation difficile.
    
    Cdt Navarre

en: Our CW laser program has been successful in miniaturising and lightening the necessary components for a powerful deuterium-fluoride reaction. We want to prototype some of our upgrades in existing surface-to-air laser arrays, allowing us to track and fire continuous high-powered beams at a power level that our plants can comfortably handle.
    
    Given the various shortcomings of our SAMs (Surface-to-Air Missiles) against alien technology, I don't need to tell you all the advantages of having a direct-fire laser defence system. It won't be a full replacement for our missile installations, but it's definitely an avenue worth exploring in order to help defend our bases from alien incursions.
    
    Please approve this program at your discretion, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Notre programme sur les lasers à onde entretenue nous a permis de miniaturiser et d'alléger tout ce qui favorisait le rendement de la réaction du fluorure et du deutérium. Nous souhaitons en profiter pour réaliser un prototype de tourelle laser surface-air, qui pourrait poursuivre un ennemi et lui tirer continuellement dessus avec un faisceau très puissant que notre centrale électrique pourrait alimenter sans peiner.
    
    Vu l'efficacité aléatoire de nos missiles surface-air face à la technologie extraterrestre, inutile de vous préciser l'intérêt d'un système de défense laser capable de tirs directs sur l'adversaire. Nos batteries de missiles n'en deviendront pas obsolètes pour autant ; c'est tout simplement une voie à explorer sérieusement si nous voulons mieux défendre nos bases contre les incursions hostiles.
    
    L'approbation de ce programme reste à votre discrétion, Commandant.
    
    Cdt Navarre

en: Blueprints -- Alien Containment Facility
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Research Document, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 16 February 1958
    
    By: Maj. Marcel LeClerc, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The first priority of the Extraterrestrial Response Unit is to prepare for a time when it may be needed. The PHALANX Containment Facility is an important part of any invasion response plan. It contains atmospheric habitation chambers, interrogation machinery, nutrition distribution units, and all the other apparatus required to sustain any extraterrestrial life that we could comprehend.
    
    Firstly, the airtight habitation chambers provide a place to store and keep extraterrestrials (EXT) for a significant period of time. Their atmosphere generators are capable of pumping any individual chamber full of any desired mix of gases. This can provide an EXT with breathable air for at least several weeks, well beyond the expected lifespan for a specimen in our research programs. Trace elements that do not occur naturally on Earth may be difficult to come by, but the likelihood of this becoming an impediment to our research is infinitessimal. In a worst-case scenario, the atmosphere generators are designed to allow links to recovered life support equipment.
    
    Secondly, waldo-operated medical and interrogation apparatus is present in each habitation chamber, able to apply sedation, medication or other chemical injections via a pneumatic dart launcher, or to administer electroshocks for interrogation purposes. There is also a so-called "panic button" installed on each chamber individually and in the control room for every block of chambers. The panic button can immediately incinerate the contents of its chamber during an emergency.
    
    The chambers and corridors of the Containment Facility are specially designed to allow EXTs of any shape and size to be transported and held. The facility also has a fully-equipped cryo-morgue to store corpses and samples for later review.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    In the case of an invasion, the Containment Unit should be used to its full extent, storing both live and dead EXTs for research and allowing us to examine them in their living state. There is no greater priority than the discovery of the thought processes of the extraterrestrial mind, to learn their motivations and perhaps find a compromise, an opportunity for communication, or a suitable counterstrategy to neutralise the enemy once and for all.
    
    If a PHALANX base were to be attacked, immediate consideration should be given to hit the panic button on the entire Containment Facility. Unless there are irreplaceable specimens in storage, we cannot risk the attacking EXTs freeing their captured comrades. Immediate and complete sedation is another, more risky strategy -- however, I stress that we will not win a war with half measures.
    
    
    Addenda
    
    To whatever future Commanders might be reviewing this file: Keep in mind that the machinery in the Containment Facility, like a fair portion of PHALANX equipment, has yet to undergo its true acid test against an extraterrestrial force. Upgrades or adjustments may be required for it to perform up to its design spec.
fr_FR: Plan de bâtiment : poste de confinement
     
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document de recherche réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 16 février 1958
    
    Auteur : Mjr Marcel Leclerc, Commandant de base, Phalanx, Commandement des Opérations du Pacifique
    
    
    
    Considérations générales
    
    La première des priorités de l'Unité de riposte aux extraterrestres Phalanx est d'être prête à l'action dès qu'on la sollicite, et une zone de détention constitue un élément central dans n'importe quel plan de lutte anti-invasion. Notre poste de confinement contient des cellules d'habitation à atmosphère contrôlée, des machines d'interrogatoire, des systèmes de distribution de nutriments, des... enfin bref, cette infrastructure contient tout le nécessaire pour assurer le transfert et la captivité d'extraterrestres de toutes formes et de toutes tailles.
    
    Les cellules d'habitation à atmosphère contrôlée sont conçues pour assurer la survie des aliens dans un environnement hermétiquement isolé. Chaque cellule possède un générateur atmosphérique capable de produire le mélange gazeux spécifique que respire le prisonnier, et ce pendant plusieurs semaines (ce qui dépasse nos estimations de survie d'un individu à nos programmes de recherche). Il pourrait être difficile de se procurer les éléments à l'état de traces sur Terre, mais la probabilité que cela entrave nos travaux est infinitésimale. En cas de situation particulièrement difficile à gérer, les générateurs d'atmosphère peuvent toujours être associés à divers équipements de réanimation.
    
    Chaque cellule est équipée d'appareils médicaux et d'interrogatoire télécommandés, avec des lanceurs pneumatiques de seringues (pour injecter des sédatifs, des médicaments, ou d'autres produits chimiques) et des machines à électrochocs (pour faire parler un détenu). Chaque cellule est dotée d'un bouton étiqueté « Crémation », qui déclenche l'incinération du contenu de la cellule. Le pupitre du centre de contrôle est doté d'un bouton de crémation générale agissant sur l'ensemble des cellules.
    
    Enfin, une morgue cryogénique spécialement équipée permet de conserver les cadavres et les tissus organiques que nous voudrions étudier ultérieurement.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    En cas d'invasion, il faut profiter de toutes les fonctionnalités du poste de confinement afin d'étudier les extraterrestres, qu'ils soient vivants ou non. Rien n'est plus prioritaire que l'étude des processus cognitifs des esprits extraterrestres : nous devons savoir ce qui les motive, ce qui nous aidera probablement à trouver un compromis, un moyen de communication, ou une stratégie de contre-attaque capable de neutraliser l'ennemi une bonne fois pour toutes.
    
    Lorsqu'une base Phalanx est attaquée, l'activation du bouton de crémation générale du poste de confinement doit être sérieusement envisagée. En effet, à moins de détenir des spécimens irremplaçables, nous ne pouvons pas laisser les assaillants libérer les captifs. L'administration massive et immédiate de sédatifs est une autre stratégie, plus incertaine. Mais je ne crois pas que l'on gagne une guerre avec des demi-mesures.
    
    
    Addenda
    
    Tout potentiel commandant de base qui lit ce dossier doit se rappeler que la plupart des équipements PHALANX, et notamment ceux du poste de confinement, n'ont jamais servi contre de véritables extraterrestres. La pratique nous amènera peut-être à faire évoluer notre matériel pour le rendre conforme à nos besoins.

en: Blueprints -- Command Centre
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 30 July 2027
    
    By: Dr. Richard Strohm, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    To any noble personages reading this report -- yeah, right -- I should warn you that I'm somewhat drunk and am dictating the last of my paperwork before they close the base down forever. And I'll probably be long-dead before anyone digs up any info about this old project, so I can't get in trouble for whatever I say here. Just for the record, the bastarding SecDef can get buggered with a chainsaw. 'Budget cuts' my ass.
    
    Anyway, we've made some upgrades to the CC lately, so I've got to submit a new report.
    
    The Command Centre is the nerve centre of any PHALANX base. It coordinates all base activity from research to engineering, it gathers and interprets data from our radar installations, it serves as a war room for mission planning, and it is the C3 (Command/Control/Communications) hub that launches and directs our air-to-air interceptions. A base can still operate without a functional Command Centre, but it would be blind, deaf and dumb; our interceptors couldn't even launch for lack of traffic control.
    
    The CC is packed floor to ceiling with a brand new H-9000 mainframe and state-of-the-art communications gear, all of which is being ripped out by a gang of jackhammer-equipped thugs even as we speak. This equipment can't function without a power plant to supply it with enough electricity.
    
    In my experience, most of the command staff actually lives in the CC, but I'm told that lower-ranking individuals do get to see their bunks once every few days. Speaking for myself, though, that's anecdotal evidence at best.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    In the unlikely event that this type of installation is ever built again, keep it supplied with enough power to run it properly, and place it in a well-protected spot some distance from the entrance and hangars. If a base does get attacked, defending the CC should be a top priority, because without it we will be unable to put up any kind of effective fight until it can be repaired.
    
    
    Addenda
    
    Addendum, Executive Officer Abel S. Howard, 18 March 2084:
    
    The old CC blueprints have been updated by our engineers to replace the ancient H-9000 mainframe and terminals with up-to-date holo-workstations and a fresh supercomputer installation. All other components are still viable and effective.
fr_FR: Plan de bâtiment : salle d'opérations
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Précis d'architecture réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 30 juillet 2027
    
    Auteur : Dr Richard Strohm, Commandant de base, Phalanx, Commandement des Opérations du Pacifique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Ô nobles lecteurs de ces lignes... Ouais, bon... Je vous préviens que je suis un peu bourré et que je dicte mon dernier papier avant qu'ils ne ferment définitivement la base. D'ailleurs, je serai probablement mort depuis longtemps quand quelqu'un déterrera ce vieux projet, alors je me fous des conséquences que mes propos pourraient me valoir. Et juste pour que quelqu'un s'en rappelle : cette saloperie de Secrétaire de la Défense peut aller se faire mettre avec une tronçonneuse. « Restrictions de budget », mon cul !
    
    Bon... vu qu'on a fait quelques améliorations au poste de commandement, je vais terminer ce nouveau rapport.
    
    La salle d'opérations est le centre névralgique de chaque base Phalanx : elle coordonne toutes les activités de la base, de la recherche à l'ingénierie ; elle réunit et interprète les données des radars ; elle sert à planifier les missions ; et c'est le relais 3C (Commandement, Contrôle, Communication) qui dirige nos interceptions air-air. Une base peut certes fonctionner sans salle d'opérations, mais elle sera aveugle, sourde et muette ; sans contrôle du trafic aérien, les intercepteurs ne pourront même pas décoller.
    
    La salle d'opérations est occupée, du sol au plafond, par un supercalculateur flambant neuf H-9000 et par le top du top en matériel de communication. Cet équipement ne peut pas marcher sans une centrale pour lui fournir son électricité. Hélas, au moment où j'écris, toute cette belle électronique est en train de se faire démolir par une bande de casseurs armés de marteaux-piqueurs.
    
    D'après ma propre expérience, l'état-major passe tout son temps dans la salle d'opérations. Il parait que les moins gradés ont quand même le droit de retourner se coucher de temps en temps. Passionnant, n'est-ce pas ?
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Dans le cas improbable où cette infrastructure serait reconstruite un jour, alimentez-la avec suffisamment d'énergie afin qu'elle fonctionne correctement. Placez-la à un endroit bien protégé, pas trop près des bâtiments ouverts à la surface. Il faut férocement défendre la salle d'opérations lorsqu'une base est attaquée, car une base sans salle d'opérations est une base hors service.
    
    
    Addenda
    
    Addendum, commandant en second Abel S. Howard, 18 mars 2084
    
    Nos ingénieurs ont retravaillé l'ancien plan de la salle d'opération pour remplacer l'antique supercalculateur H-9000 et tous les vieux terminaux par des super-ordinateurs modernes et une station de travail holographique. Les autres éléments sont toujours fiables et efficaces.

en: Blueprints -- Entrance
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 26 January 1958
    
    By: Maj. Marcel LeClerc, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The Base Entrance is the first structure built at any new PHALANX location. It is the primary -- and sometimes only -- way for equipment and personnel to enter the base. It consists of a vehicle ramp and a stairway that allow easy movement between base and surface. A small, camouflaged gatehouse is built on top for security and will also hide the entrance from flyovers. Like all our surface installations, it is coated with radar- and infrared-absorbing paints to reduce the chance of detection.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    By its very nature, the Entrance is one of the most vulnerable facilities in any base. Hostile extraterrestrials will almost certainly attempt to gain access here. It is one of the focal points for the defence of a base, and should be placed at a considered distance to the Command Centre so that on-duty soldiers can respond to an attack with utmost alacrity without putting the CC at risk.
    
    On its own the Entrance facility has little tactical value. It can be assumed that any EXTs will merely try to hold the Entrance and choose more tempting targets to actually assault, since the Entrance usually contains nothing volatile and it has no areas that are particularly sensitive to destruction. Having no advanced equipment or components, it is also quick and cheap to repair. If damaged, other structures can temporarily take over the Entrance's functions without significantly impeding base operation.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Plan de bâtiment : entrée
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Précis d'architecture réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 26 janvier 1958
    
    Auteur : Mjr Marcel Leclerc, Commandant de base, Phalanx, Commandement des Opérations du Pacifique
    
    
    
    Considérations générales
    
    L'entrée est la première infrastructure construite lors de la création d'une base Phalanx. C'est le principal moyen de faire entrer et sortir l'équipement et le personnel. Un escalier et une rampe pour véhicules facilitent les mouvements entre le sous-sol et la surface. Une petite guérite camouflée recouvre le tout et dissimule l'entrée depuis le ciel ; comme toutes nos installations extérieures, elle est recouverte d’une peinture absorbant les ondes radars et les infrarouges pour diminuer les risques de détection.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    L'entrée est forcément l'un des points les plus accessibles d'une base, et des forces hostiles tenteront très certainement de passer par là. Ce point est crucial pour bien organiser la défense : il faut bien positionner l'entrée par rapport à la salle d'opérations, car les soldats en service doivent pouvoir intervenir rapidement sans pour autant trop exposer le poste de commandement.
    
    L'entrée n'a qu'une très faible valeur tactique et les extraterrestres essayeront plutôt de s'en servir comme point d'appui vers des cibles plus importantes. L'entrée ne contient généralement pas de stocks de substances explosives et n'a rien de facile à endommager. Elle est également dépourvue d'équipements de haute technologie. Elle se répare donc rapidement, sans gréver un budget. Et puis, en cas de dommages importants, d'autres bâtiments peuvent temporairement remplir le rôle d'entrée sans trop pénaliser le bon fonctionnement de la base.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Blueprints -- Missile Battery
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 18 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Missiles have gotten more and more dangerous since World War 2, while countermeasure technologies have only been becoming effective since the start of the 21st century. In a contest between attack and defence, the attacker has always had the advantage. However, this has not deterred the aliens from developing defences to blow our minds.
    
    As an example, GEU forces have engaged alien craft with SAMs (Surface-to-Air Missiles) in the skies above Bonn. Forty missiles were launched from batteries across Europe while they had radar lock on two of the alien craft. Later, nearby infantry units fired between twelve and fifteen shoulder-mounted anti-air weapons.
    
    The number of hits scored? One. Just one. The UFO suffered a minor drop in acceleration during its landing at Bonn and later took off again without a hitch.
    
    The conclusions are obvious: alien EW (Electronic Warfare) capability is miles in advance of our own. However, we at PHALANX have made a thorough study of the sole hit scored, and it was not a matter of luck. What happened is that the UFO exposed itself at a less stealthy angle while dodging other incoming munitions, allowing the missile to hold lock all the way to its target.
    
    This proves that the aliens are not invulnerable to our missiles. We simply need the best ones for the job. These realisations have led us to adapt some old missile battery plans and reequip them with brand-new launchers. Our results are promising.
    
    The battery consists of 4 launchers that 'pop up' to the surface when engaging a target. Each launcher carries 20 of the AA51 "Cicada" SAM. This is the most advanced missile on Earth, packing more electronics than an airliner, designed to knock enemy aircraft right out of the sky regardless of how fast they're going. There is no better emergency defence weapon on the planet at the time of this writing.
    
    Against alien craft, the "Cicada"'s chances to hit will still be low, but in sufficient numbers it will hurt them. The missile and its electronics suite are of course highly expensive, well outside our budget range in the numbers required to succesfully engage incoming UFOs. Fortunately the UN has agreed to supply us all standard SAMs from its own strategic reserves at no cost to us.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    If built at one of our bases, the missile battery can be ordered to engage any UFO in range or wait until a UFO is identified as preparing to attack the base in question. This decision is up to the Base Commander. Assisting our interceptors by 'softening up' a UFO with SAMs would help take some of the pressure off our pilots and aircraft, but there is simply no way to completely hide our missile launches despite our best attempts to camouflage them. Repeated large-scale launches will give away our position sooner or later.
    
    The missile battery will be at moderate risk during a base attack. It is designed to prevent base attacks; if one has gotten through, it should no longer matter to the current attackers unless they're paving the way for a follow-up. It may be a tempting target of opportunity, however, because while our missiles are well-protected they will detonate if subjected to enough abuse. An explosion in the missile battery could have disastrous effects on the facility and the base at large.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Plan de bâtiment : batterie de missiles
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Précis d'architecture réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 18 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Les missiles sont devenus toujours plus dangereux depuis la Deuxième Guerre mondiale, alors que les technologies de contremesures ne sont devenues efficaces que depuis le début du 21e siècle. Entre l'attaque et la défense, il s'avère que l'attaquant a toujours eu l'avantage. Cependant, cela n'a pas empêché les extraterrestres de développer des systèmes de défense ahurissants.
    
    Par exemple, les forces de l'Union européenne élargie ont attaqué deux vaisseaux aliens avec des SAM (« Surface-to-Air Missiles ») dans l'espace aérien au-dessus de Bonn. Quarante missiles surface-air ont été lancés depuis différentes batteries réparties sur tout le territoire européen. Plus tard, des unités d'infanterie sur place ont tirés douze à quinze missiles portables antiaériens.
    
    Nombre de tirs réussis ? Un seul. Un seulement... L'OVNI a été forcé de ralentir durant son atterrissage sur Bonn, mais a tout de même redécollé plus tard sans accroc.
    
    Les conclusions sont évidentes : l'électronique militaire des aliens surpasse totalement la nôtre. Pourtant, nous avons procédé ici, à Phalanx, à un examen complet du seul tir réussi. Ce n'était pas une question de chance : la furtivité de l'OVNI a été amoindrie pendant qu'il esquivait les projectiles tirés sur lui, et le missile qui a touché a pu garder le verrouillage de sa cible de bout en bout.
    
    Cela prouve que les extraterrestres ne sont pas invulnérables à nos missiles, nous avons simplement besoin des meilleurs. Nous avons donc retravaillé quelques vieux plans de batterie de missiles et nous les avons dotés de lanceurs tous neufs. Les résultats sont prometteurs.
    
    La batterie se compose de quatre lance-missiles qui émergent à la surface quand elle engage une cible. Chaque lance-missile est chargé avec 20 SAM AA51 Cigale. C'est le missile terrien le plus avancé, embarquant plus d'électronique qu'un avion de ligne et conçu pour frapper un appareil hostile quelle que soit sa vitesse. Il n'y a pas de meilleure arme défensive disponible sur la planète à l'heure où je vous écris.
    
    Contre les vaisseaux extraterrestres, un Cigale n'aura que de faibles probabilités de faire mouche ; mais en grandes quantités, l'effet est garanti. Le missile et son électronique sont bien sûr très onéreux et notre budget ne peut assumer le nombre de missiles nécessaires pour toucher un OVNI ; heureusement, l'ONU a accepté de prélever des SAM sur ses propres réserves stratégiques et de nous les fournir gratuitement.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Le commandement doit décider quelle stratégie appliquer aux batteries de missiles installées dans une base : soit elles doivent engager tous les OVNI qui passent à leur portée, soit elles doivent se déclencher seulement quand la base est attaquée. La première option aide grandement les pilotes partis au combat... mais comme nous n'avons jamais découvert de moyen pour rendre les lancements de missiles totalement discrets, des tirs répétés finiront tôt ou tard par trahir la position de la base.
    
    Lors de l'attaque d'une base, les batteries de missiles sont des cibles à risque modéré. Elles ne servent qu'à établir un barrage aérien pour empêcher la base de se faire envahir. Une fois que des opérations au sol ont commencé, les batteries ne resservent qu'en cas de nouvelle offensive aérienne. Elles peuvent néanmoins être des cibles d'opportunité : même si nos missiles sont bien protégés, ils exploseront s'ils sont trop malmenés. Ceci peut avoir des effets désastreux sur les batteries et sur la base tout entière.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Blueprints -- Large Hangar
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 11 August 2008
    
    By: Gen. E. Baxter, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Due to the recent restructuring of our airfleet, we've had to make a complete reassessment and redesign of our hangar facilities. The VTOL (Vertical Take-Off and Landing) requirement for all new PHALANX aircraft has eliminated our need for runways. This has allowed us to move all hangar facilities into the actual base to improve security and response times.
    
    The Large Hangar provides underground space to store and maintain 1 large VTOL aircraft. Repairs, rearmament and refuelling can be carried out in complete obscurity. The aircraft never even sees the light of day until it's time for launch. During a launch, the hangar roof folds open and the large hydraulic lift raises the aircraft to a position above the roof where it can safely take off.
    
    For landing procedures, the lift features several tall catchhooks that -- once engaged by the undercarrige of a hovering pilot -- gently pull the aircraft down into a landing position. The catchhooks can intelligently adjust their own grip and even pass the grip from hook to hook to properly line up the undercarriage for landing. Once the catchhooks have snared the undercarriage and pulled it down to the landing surface, all the pilot needs to do is power down his engines. The system is simple and easy to use once a pilot gets the hang of it.
    
    A nearly-identical system has been implemented for the Small Hangar.
    
    The Large Hangar cannot house small craft due to incompatible support equipment such as fuel lines.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The primary function of the Large Hangar is to house dropships for rapid deployment of troops to sites of alien activity. Alternately it can house and support larger combat craft. Please refer to specific aircraft files to review their capabilities and deployment strategy.
    
    Every PHALANX aircraft requires 1 hangar of appropriate size for storage, maintenance and deployment.
    
    Hangars are a particularly vulnerable installation due to their direct connection to the surface. They will be a primary point of entrance for any extraterrestrial attackers. They are an extreme damage risk, filled with volatiles such as jet fuel and possibly high-explosive aircraft munitions. Worse, any aircraft left behind at the base will be a highly tempting target; severe damage to our interceptors -- or even more frightening, the dropship -- might put us out of action for weeks.
    
    If possible, all aircraft should be scrambled before an impending base attack and moved out of the area until the attack is over. They may be engaged in the air by an approaching UFO, but at least they will have the advantage of being able to manoeuvre. Still, this may not always be a viable tactic. Scrambling our craft within range of a heavily-armed attack ship could have more disastrous results than leaving them in their hangars, as tempting a target as that would make them.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Plan de bâtiment : grand hangar
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Précis d'architecture réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 11 aout 2008
    
    Auteur : Gal E. Baxter, Commandant de base, Phalanx, Commandement des Opérations du Pacifique
    
    
    
    Considérations générales
    
    La modernisation récente de notre flotte aérienne nous a permis de restructurer complètement nos hangars : tous nos nouveaux appareils étant dotés de capacités DAV (Décollage et Atterrissage Vertical), nous avons pu éliminer les pistes et intégrer les hangars directement dans les bases, ce qui améliore à la fois notre sécurité et notre réactivité.
    
    Le grand hangar est prévu pour abriter un aéronef de grande taille et permettre son entretien. Les réparations, le réarmement et le ravitaillement peuvent être effectués sous terre. L'appareil n'aperçoit la lumière du soleil que lors de son lancement : le toit du hangar s'ouvre en deux, un ascenseur hydraulique monte l'appareil au-dessus du toit, et l'avion s'envole sans risque.
    
    L'ascenseur dispose également de longs grappins prévus pour l'atterrissage. Ces attaches sont intelligentes : elles se fixent sur le train d'atterrissage de l'appareil qui attend en vol stationnaire, elles ajustent progressivement leur prise de façon à aligner correctement l'avion qui atterrit, puis elles tractent lentement l'appareil vers la plateforme. Une fois qu'il est certain que l'avion est bien arrimé, le pilote n'a qu'à arrêter les moteurs et se laisser porter. Un pilote habitué n'a aucune difficulté à effectuer ces manœuvres élémentaires.
    
    Un grand hangar ne peut pas abriter de petit aéronef, car les équipements d'entretien (comme les tuyaux de ravitaillement) sont incompatibles avec ceux des petits avions.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Un grand hangar sert à abriter un appareil de transport destiné au déploiement des troupes lorsqu'une activité extraterrestre est détectée. Cependant, nous n'excluons pas de nous en servir pour des avions de combat de grande taille. Consultez les dossiers des différents aéronefs pour en connaitre les stratégies de déploiement.
    
    Les grands hangars sont des installations particulièrement vulnérables à cause de ses accès direct à la surface, qui peuvent servir de points d'entrée à l'assaillant, et à cause des risques d'explosions dus à la présence de munitions et de substances volatiles (et notamment du carburant). Les risques d'intrusion dans ces bâtiments sont augmentés si nous y laissons des appareils : en effet, l'ennemi qui parviendrait à endommager nos avions serait certain de réduire nos capacités opérationnelles pendant des semaines.
    
    En cas d'attaque imminente de la base, tous les appareils sur place devraient décoller en urgence et évacuer la zone jusqu'à la fin de l'alerte ; nos aéronefs peuvent bien sûr être attaqués par l'OVNI en approche, mais ils pourront au moins se défendre. Ce choix peut néanmoins s'avérer désastreux si nos avions décollent alors qu'ils sont déjà à portée d'un OVNI lourdement armé ; dans ce cas, il vaut encore mieux laisser nos vaisseaux dans leurs hangars.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Blueprints -- Hospital
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Surgeon-Captain Helen Floydd, Medical Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This conflict is going to be ugly, Commander. In order to treat the heavily-injured battlefield casualties we're going to see, we need advanced facilities with equipment no standard civilian or military hospital has available. This much is obvious; hundreds died needlessly in Mumbai hospitals because no proper machinery was available to treat the horrific bone-deep plasma burns inflicted by the alien weapons. We must be better prepared than that.
    
    The old PHALANX hospital designs are woefully inadequate to deal with the coming storm. They have never been updated since their creation in 1960 and contained little to no purpose-designed equipment. In the end we've had to completely replace them with new plans created by myself, with the help of Cdr. Navarre and our building experts. How the previous management expected to deal with battle wounds from unknown alien weaponry I will never know.
    
    As it stands, our hospital facilities are now the finest in the world. We are the leading experts in treating burn trauma, especially the removal and regeneration of charred tissue. We encourage injured flesh to regrow itself through intensive therapy which includes a heavy course of drugs, electrical nerve and muscle stimulation, and nanobot infusions directly into the wound. Theoretically, we should be able to restore any living human being to full health in six weeks. This includes psychological evaluation and injury counselling. Lighter injuries will of course take less time to heal.
    
    We also have facilities to carry out amputation and major bionic surgery. Powerful cybernetic limbs have been made available to us by our military sources around the world, as well as armoured torso cages, electronic eyes and other internal machinery. These can be installed into our soldiers at the Hospital facility to upgrade their combat efficiency if we can afford the high cost and convalescence time.
    
    The Hospital requires a Power Plant to fuel its high and continuous electricity demand.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Every base with armed-response troops should contain a Hospital for treatment. If there is no PHALANX Hospital available, soldiers will have to be sent out to standard hospitals where suboptimal treatment could result in a permanent loss of ability or even death.
    
    The advantages of upgrading our soldiers with mechanical parts should be obvious. These procedures can only be performed on a healthy body; convalescing troops who have sustained recent physical hardships or surgery must complete their convalescence before they can become eligible for bionic upgrades. Keep in mind also that bionic limb or eye replacement may have a negative impact on the patient's morale.
    
    Tactically, the Hospital is a moderate threat area. The aliens may try to kill our wounded and deprive us of proper medical facilities, but it is relatively unlikely that any attackers would select the Hospital as their primary target. Still, if we are attacked, a guard should be posted at the Hospital immediately.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Plan de bâtiment : hôpital
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Précis d'architecture réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 19 mars 2084
    
    Auteur : MC Helen Floydd, Service de santé, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Ce conflit sera sanglant, Commandant. Afin de prendre en charge les blessés qui nous reviendront des combats, nous avons besoin d'aménagements spéciaux dont aucun hôpital civil ou militaire classique ne dispose. C'est l'évidence même : des centaines d'individus sont morts inutilement dans les hôpitaux de Mumbai à cause de l'absence de machines capables de soigner les horribles brulures causées par les armes à plasma des extraterrestres. Nous devons donc être très bien préparés.
    
    L'architecture d'origine des hôpitaux Phalanx est terriblement inadaptée à la tempête qui s'annonce. La conception n'a jamais été améliorée depuis 1960 et l'équipement préconisé est aujourd'hui vétuste. Le Cdt Navarre, nos meilleurs maitres d'œuvre, et moi-même avons redessiné tous les plans. Soit dit en passant, je ne comprendrai jamais comment la direction précédente espérait pouvoir soigner des blessures infligées par un armement inconnu...
    
    Nos aménagements hospitaliers sont maintenant les meilleurs du monde. Nous sommes les spécialistes internationaux du traitement des brulures graves, en particulier lors des étapes d'exérèse et de régénération de tissus calcinés : nous appliquons une thérapie intensive de reconstruction tissulaire, avec prescription massive de médicaments, stimulation électriques des nerfs et des muscles, et injections de nanorobots dans la plaie. Théoriquement, six semaines devraient suffire à remettre n'importe qui sur pied ; ce délai inclut l'évaluation psychologique et la rééducation du patient. Bien évidemment, les blessures sans caractère alarmant sont soignées plus vite.
    
    Notre bloc opératoire est équipé pour réaliser des amputations délicates ou pour effectuer des greffes bioniques compliquées. Des fournisseurs militaires de toutes nationalités nous approvisionnent en organes cybernétiques performants, en cages thoraciques renforcées, en globes oculaires électroniques, et en bien d'autres choses. Tout cela peut être posé sur nos soldats afin d'améliorer leur efficacité au combat... si nous acceptons de payer le prix élevé de l'équipement et les longues périodes de convalescence qu'impliquent ces opérations.
    
    L'hôpital a besoin de beaucoup d'électricité pour fonctionner et nécessite une centrale en état de marche.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Toute base abritant des troupes de combat devrait disposer d'un hôpital. Si ce n'est pas le cas, les soldats sont soignés moins efficacement et risquent des séquelles permanentes.
    
    Les avantages des dispositifs bioniques sont évidents. Mais les opérations ne doivent être menées que sur des individus en bonne santé. Les soldats convalescents doivent d'abord se reposer et se remettre avant d'envisager une greffe. Souvenez-vous également qu'implanter un organe artificiel peut affecter le moral du patient.
    
    L'hôpital est une cible d'intérêt stratégique moyen. Les extraterrestres peuvent bien tenter d'achever nos blessés ou de nous priver de nos installations médicales, mais l'hôpital a peu de chances d'être une cible prioritaire. Toutefois, en cas d'attaque, l'hôpital devrait quand même être gardé.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Blueprints -- Small Hangar
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 11 August 2008
    
    By: Gen. E. Baxter, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Due to the recent restructuring of our airfleet, we've had to make a complete reassessment and redesign of our hangar facilities. The VTOL (Vertical Take-Off and Landing) requirement for all new PHALANX aircraft has eliminated our need for runways. This has allowed us to move all hangar facilities into the actual base to improve security and response times.
    
    The Small Hangar provides underground space to store and maintain 1 small VTOL aircraft. Repairs, rearmament and refuelling can be carried out in complete obscurity. The aircraft never even sees the light of day until it's time for launch. During a launch, the hangar roof folds open and the large hydraulic lift raises the aircraft to a position above the roof where it can safely take off.
    
    For landing procedures, the lift features several tall catchhooks that -- once engaged by the undercarrige of a hovering pilot -- gently pull the aircraft down into a landing position. The catchhooks can intelligently adjust their own grip and even pass the grip from hook to hook to properly line up the undercarriage for landing. Once the catchhooks have snared the undercarriage and pulled it down to the landing surface, all the pilot needs to do is power down his engines. The system is simple and easy to use once a pilot gets the hang of it.
    
    A nearly-identical system has been implemented for the Large Hangar.
    
    Obviously the Small Hangar cannot house large craft due to size considerations.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The primary function of the Small Hangar is to house interceptors for the interception of airborne UFOs. Please refer to specific aircraft files to review their capabilities and deployment strategy.
    
    Every PHALANX aircraft requires 1 hangar of appropriate size for storage, maintenance and deployment.
    
    Hangars are a particularly vulnerable installation due to their direct connection to the surface. They will be a primary point of entrance for any extraterrestrial attackers. They are an extreme damage risk, filled with volatiles such as jet fuel and possibly high-explosive aircraft munitions. Worse, any aircraft left behind at the base will be a highly tempting target; severe damage to our interceptors -- or even more frightening, the dropship -- might put us out of action for weeks.
    
    If possible, all aircraft should be scrambled before an impending base attack and moved out of the area until the attack is over. They may be engaged in the air by an approaching UFO, but at least they will have the advantage of being able to manoeuvre. Still, this may not always be a viable tactic. Scrambling our craft within range of a heavily-armed attack ship could have more disastrous results than leaving them in their hangars, as tempting a target as that would make them.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Plan de bâtiment : petit hangar
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Précis d'architecture réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 11 aout 2008
    
    Auteur : Gal E. Baxter, Commandant de base, Phalanx, Commandement des Opérations du Pacifique
    
    
    
    Considérations générales
    
    La modernisation récente de notre flotte aérienne nous a permis de restructurer complètement nos hangars : tous nos nouveaux appareils étant dotés de capacités DAV (Décollage et Atterrissage Vertical), nous avons pu éliminer les pistes et intégrer les hangars directement dans les bases, ce qui améliore à la fois notre sécurité et notre réactivité.
    
    Le petit hangar est prévu pour abriter un aéronef de petite taille et permettre son entretien. Les réparations, le réarmement et le ravitaillement peuvent être effectués sous terre. L'appareil n'aperçoit la lumière du soleil que lors de son lancement : le toit du hangar s'ouvre en deux, un ascenseur hydraulique monte l'appareil au-dessus du toit, et l'avion s'envole sans risque.
    
    L'ascenseur dispose également de longs grappins prévus pour l'atterrissage. Ces attaches sont intelligentes : elles se fixent sur le train d'atterrissage de l'appareil qui attend en vol stationnaire, elles ajustent progressivement leur prise de façon à aligner correctement l'avion qui atterrit, puis elles tractent lentement l'appareil vers la plateforme. Une fois qu'il est certain que l'avion est bien arrimé, le pilote n'a qu'à arrêter les moteurs et se laisser porter. Un pilote habitué n'a aucune difficulté à effectuer ces manœuvres élémentaires.
    
    Bien évidemment, le petit hangar n'est pas assez spacieux pour abriter un grand appareil.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Un petit hangar sert à abriter un intercepteur chargé d'aller abattre des OVNI. Consultez les dossiers des différents aéronefs pour en connaitre les stratégies de déploiement.
    
    Ces hangars sont des installations vulnérables à cause des risques d'explosions dus à la présence de munitions et de substances volatiles (et notamment du carburant). Les risques d'intrusion dans ces bâtiments sont augmentés si nous y laissons des appareils : en effet, l'ennemi qui parviendrait à endommager nos avions serait certain de réduire nos capacités opérationnelles pendant des semaines.
    
    En cas d'attaque imminente de la base, tous les appareils sur place devraient décoller en urgence et évacuer la zone jusqu'à la fin de l'alerte ; nos aéronefs peuvent bien sûr être attaqués par l'OVNI en approche, mais ils pourront au moins se défendre. Ce choix peut néanmoins s'avérer désastreux si nos avions décollent alors qu'ils sont déjà à portée d'un OVNI lourdement armé ; dans ce cas, il vaut encore mieux laisser nos vaisseaux dans leurs hangars.
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Blueprints -- Laboratory
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 02 October 2021
    
    By: Dr. Richard Strohm, R&D: Bio & Containment Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    There is a reason why PHALANX labs have been considered the best in the US for the past 50 years. We invented aircraft Stealth technology in the 1960s with the XD4 stealth interceptor and have remained at the forefront with the first production of artificial spider silk four years ago. These are the results of combining the brightest people with the finest equipment available. By keeping ourselves at the forefront, we ensure readiness against a possible extraterrestrial threat.
    
    Our new laboratories are equipped for any kind of research; biotechnology, nanotechnology, high-energy lasers, particle physics and more. There is nothing that can fit inside the laboratory's walls that cannot be properly studied, dissected or disassembled. It comes standard with growing vats that can create any organic matter we might need, hologram projectors for testing and 3D simulation, laser and maser installations, a miniature tokamak fusion chamber for plasma research, and a powerful particle accelerator.
    
    Any one of these installations would cost a fortune for a civilian operation or military contractor, but due to our experience and efficiency, we can build and maintain all of them at a fraction of the cost. Project times are also greatly reduced by having many types of equipment available at a moment's notice. Our high-level research makes full and continuous use of all of it.
    
    As long as we keep receiving the funding we need, the laboratory will remain one of the most essential parts of our defence strategy. In order to defeat any enemy, we must first come to know him, perhaps even understand him. To do that we'll need the best research facilities humanity can build, and ours are it.
    
    The Laboratory requires a working Power Plant and Command Centre to function.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Our scientists don't need a lab to live in a base, but they can't do their work without one. We should construct and operate as many labs as may be needed and/or affordable. All extraterrestrial technology must be analysed and reverse-engineered (if possible) as soon as we can.
    
    As laboratories go, ours are quite cost-effective to build and provide work space for up to 10 scientists each, working full-time.
    
    During a possible base attack, they are a moderate-priority target. If extraterrestrial attackers are aware enough of our existence to attack our bases directly, they will most certainly want to shut down our research programs. There are easier targets that can threaten the survival entire base -- especially the power plant -- but if presented as a target of opportunity, the EXTs may very well take the time to set off explosives inside the lab, which tends to be full of volatile substances. Severe damage to the base could result if our labs are not adequately protected.
    
    
    Addenda
    
    Addendum, Dr. Dolan Connor, 16 March 2084:
    
    Reviewing the files on PHALANX laboratory facilities, I have concluded that these blueprints were well ahead of their time. The design is still viable and can be adapted to our use with only minor equipment upgrades.
fr_FR: Plan de bâtiment : laboratoire
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Précis d'architecture réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 02 octobre 2021
    
    Auteur : Dr Richard Strohm, R&D : division Biologie et Confinement, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Les laboratoires Phalanx ont été considérés, à juste titre, comme les meilleurs laboratoires des cinquante dernières années aux États-Unis. Nous avons prouvé nos capacités d'innovation dès les années 1960, en mettant au point l'intercepteur furtif XD4, et nous avons une fois encore démontré notre capacité à rester des pionniers il y a quatre ans, en étant les premiers à synthétiser de la soie artificielle d'araignée. Cette excellence n'est possible que parce que nous fournissons aux cerveaux les plus brillants le meilleur matériel qui existe. Rester à la pointe de la recherche nous garantit contre une éventuelle invasion extraterrestre.
    
    Nos nouveaux laboratoires sont adaptés à tous les domaines de recherche : biotechnologies, nanotechnologies, lasers à haute puissance, physique des particules, etc. Quelque chose qui rentre dans nos laboratoires finit forcément par nous livrer ses secrets. Nous disposons de tables pour disséquer les corps, de cuves de culture pour créer de la biomasse, de projecteurs holographiques pour faire des simulations 3D, d'une chambre à fusion tokamak pour étudier les plasmas. Nous avons aussi des lasers, des masers, et un accélérateur de particules très performant.
    
    N'importe laquelle de ces installations engloutirait une fortune si elle était financée par une organisation civile ou militaire. Mais nous, nous sommes suffisamment expérimentés et productifs pour savoir comment fortement réduire les dépenses de construction et les couts de maintenance. De plus, la grande variété de nos équipements et leur extrême disponibilité réduisent notablement la durée des différents projets scientifiques. Tout ceci explique le très haut niveau de notre recherche.
    
    La science nécessite beaucoup d'argent. Mais elle représente l'un des éléments les plus cruciaux de notre stratégie : pour vaincre l'ennemi, nous devons le connaitre, ou mieux, le comprendre ; pour y arriver, nous devons mobiliser les meilleures infrastructures de recherche du monde... à savoir les nôtres.
    
    Il faut une salle d'opérations et une centrale en service pour faire fonctionner les laboratoires.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Des chercheurs peuvent vivre dans une base sans laboratoire, mais pas y travailler. Nous devons construire des laboratoires tant que nous en avons les moyens et qu'il y a des découvertes à faire. Les technologies extraterrestres doivent être analysées et, si possible, incorporées dans nos propres technologies dans les meilleurs délais.
    
    Chaque laboratoire fournit un espace de travail suffisant à 10 chercheurs exerçant à plein temps.
    
    Si la base est attaquée, ces aménagements représentent des cibles de priorité modérée. Les extraterrestres tenteront probablement de s'en prendre d'abord à la centrale nucléaire (ce qui menacerait la base toute entière) ou à des endroits faciles d'accès, mais il ne faut pas écarter l'éventualité d'un sabotage de nos projets scientifiques en cours. Les assaillants peuvent toujours placer des explosifs dans un laboratoire, où il y a souvent des réactifs assez instables. Mieux vaut donc surveiller ces lieux pour éviter des accidents fâcheux.
    
    
    Addenda
    
    Addendum, Dr Dolan Connor, 16 mars 2084
    
    Après consultation des dossiers concernant les laboratoires Phalanx, il me semble évident que ces aménagements étaient bien en avance sur leur temps. Nous devons seulement rajeunir les équipements prévus pour que ces plans soient conformes à nos besoins actuels.

en: Blueprints -- Power Plant
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 16 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    PHALANX has had trouble generating enough power to meet its needs ever since the organisation was first conceived in 1955. The old bases were forced to constantly pump in electricity from large, non-emitting sources (like hydroelectric dams) via many kilometres of wiring. They were completely dependent on outside power and were paralysed whenever the grid went down. It has taken the Russian nuclear revolution to enable full electrical autonomy for our underground bases, even when factoring high-energy research.
    
    Our plant of choice is the German HEFR (High-Energy Fission Reactor), a very efficient energy amplifier design. It is a subcritical reactor, a reactor that produces fission without achieving a sustained chain reaction. Instead it uses an external source of neutrons -- in this case a particle accelerator -- to stimulate the reaction. This method releases enough power to keep the particle accelerator running, as well as a power surplus that is redirected to feed the rest of the base.
    
    The HEFR runs on thorium rather than uranium, and most of its waste output will decay naturally to the radioactive level of coal ash in only 500 years. By comparison, the half-lives of the isotopes most frequently used in nuclear weapons and old reactors are 24,110 years for plutonium (Pu-239) and 700 million years for uranium (U-235). The short-lived waste output is particularly easy to handle for the depleted element postprocessor integrated into the design. After a full trip through the postprocessor, the HEFR's reactor waste will take only weeks to decay to human-safe levels of radioactivity.
    
    In our design, the reactor core and operational machinery are built into a special shell located far deeper than the rest of the base. Only the coolant tanks and control/service entrances poke up to the base level. This protects against the possible but minuscule risk of a meltdown in case we completely lose refrigeration of the core.
    
    I admit, I copied half of the specifics verbatim from the various briefs I've read -- nuclear physics are a touch above my head -- but I understand the stats well enough. The power output of one plant is enough to fully meet the needs of a standard base. If a base is equipped with many high-energy buildings such as laboratories, a second plant may be required, but a subsequent increase in base defences and security will be required to properly protect it. We can easily and safely store enough fuel on-site for a decade of continued operation. A protected container is installed with every reactor, and it can be refuelled if necessary.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Every base needs at least one power plant. Without a power plant, many facilities -- including the Command Centre -- can't function. Bases with exceptional power use may need two or more to keep all our facilities working at top performance.
    
    Our base defence strategy should pay particular attention to defending the power plant. Damage to the coolant tanks could be disastrous; if we lose too much coolant a meltdown will be hard to avoid. We may consider stepping down the reactor in anticipation of an attack, but it would take a long time to get it started up again, during which we wouldn't be able to operate any energy-intensive equipment. Things like radar, laboratory equipment, even hangar lifts.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Plan de bâtiment : centrale nucléaire
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Précis d'architecture réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 16 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Dès sa création en 1955, Phalanx eut du mal à produire l'énergie nécessaire à ses besoins. L'électricité était générée par de grandes infrastructures non polluantes, comme par exemple des barrages hydroélectriques, et acheminée vers nos anciennes bases via des kilomètres de câbles. De fait, ces bases dépendaient totalement de l'approvisionnement extérieur et se retrouvaient paralysées à chaque panne du réseau. Malgré tous nos efforts de recherche dans le domaine des énergies, il fallut attendre la révolution nucléaire russe pour pouvoir accéder à une complète autonomie électrique.
    
    Pour notre centrale, nous avons choisi le modèle allemand RFHE (Réacteur à Fission Hautement Énergétique), au rendement excellent. C'est un réacteur sous-critique, c'est-à-dire que la fission ne suffit pas à provoquer une réaction en chaine. Il faut un apport externe de neutrons, fournis dans ce cas précis par un accélérateur de particules, pour déclencher la réaction. Celle-ci se met alors à générer suffisamment d'énergie pour que l'accélérateur continue de fonctionner et pour alimenter la base en électricité.
    
    Le RFHE utilise du thorium plutôt que de l'uranium, et la majeure partie de ses déchets perd ses propriétés radioactives en 500 ans. À titre de comparaison, la demi-vie des isotopes généralement utilisés pour les armes nucléaires ou les anciens réacteurs est de 24 110 ans pour le plutonium (Pu-239) et de 700 millions d'années pour l'uranium (U-235). De plus, notre installation inclut une unité de traitement qui prend en charge les déchets produits par le RFHE, et leur radioactivité baisse à un niveau inoffensif pour l'être humain après quelques semaines seulement.
    
    Dans la version que nous avons élaborée, le cœur du réacteur et les appareils nécessaires à son fonctionnement sont enterrés très profondément sous la base, dans une enceinte spéciale. Seuls les réservoirs de refroidissement et les accès de maintenance sont au niveau de la base. Cela nous protège d'un improbable dysfonctionnement du système de refroidissement qui pourrait provoquer l'emballement du réacteur et la fusion du cœur.
    
    Bon, je l'avoue : j'ai recopié mot pour mot la moitié des caractéristiques techniques des divers rapports que j'ai lus, la physique atomique étant un domaine trop pointu pour moi. Mais je sais ce signifient les statistiques : la puissance délivrée par l'une de ces centrales subvient aux besoins d'une base standard. Seule la présence de plusieurs aménagements très énergivores pourrait nécessiter la construction d'un deuxième générateur, ce qui impliquera aussi d'améliorer les défenses et la sécurité de la base pour protéger tout cela correctement. Nous pouvons facilement stocker sans risque assez de combustible pour faire fonctionner le générateur électrique pendant une dizaine d'années. Il y a une enceinte de stockage sécurisée pour chaque réacteur, et le processus de réalimentation ne pose pas de problème.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Il faut au moins une centrale pour faire fonctionner correctement une base. Sans électricité, de nombreux aménagements ne peuvent pas être opérationnels. Si vraiment le niveau de consommation des bâtiments devenait exceptionnel, il pourrait falloir construire une centrale supplémentaire pour que tout fonctionne dans des conditions optimales.
    
    L'organisation de la défense de la base doit porter une attention toute particulière à la protection de la centrale. Des dégâts sur les réservoirs de refroidissements peuvent s'avérer désastreux : l'emballement serait difficile à éviter en cas de fuite trop importante du liquide de refroidissement. La centrale peut être arrêtée en prévision d'une attaque, mais il faut alors beaucoup de temps pour la redémarrer ; pendant toute la période sans énergie, il sera impossible d'utiliser les équipements très consommateurs en énergie, comme les radars, les laboratoires, ou les hangars.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Blueprints -- Living Quarters
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 22 January 1958
    
    By: Maj. Marcel LeClerc, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The Living Quarters facility is the standard habitation unit for PHALANX personnel. It provides living space and sanitation for up to 20 people and several necessary ancillary personnel.
    
    The facility's lower floor contains a soldiers' barracks, communal showers, bathrooms, and a common area where troops can spend their off-duty time. Each soldier receives 1 bunk and 1 locker partition to store their personel effects such as civilian clothes. It is also intended for storage of uniforms and other on-duty equipment.
    
    The upper floor contains officers' quarters, generally used for any ranking/important personnel. Each private quarters has its own bed, desk, storage space and sanitary unit, and the level as a whole sports shared but separate shower cabins. This level is located above-ground and receives natural sunlight.
    
    In the case of an emergency, the Living Quarters has a special partition designed to function as a disaster shelter where non-combat personnel can take refuge until the all clear is given. The shelter provides oxygen and supplies for up to 12 people for 1 week. The access hatch is made of tungsten-reinforced titanium and will open for little short of a nuclear blast.
    
    The Living Quarters does not depend upon any other structures to operate.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The Living Quarters are an important part of evacuation procedures in the event of a base attack. All non-combat personnel are to drop their current tasks immediately and retreat to the nearest shelter or strongpoint, be it the Command Centre, Living Quarters or other appropriate facility. Seven minutes after the attack alarm sounds, all disaster shelter doors will close -- regardless of how many personnel are accounted for -- and afterwards they will refuse to open except from the inside. Everyone who is not going to participate in the fight should be inside by that time.
    
    The facility is almost worthless from a tactical standpoint, and will most likely be ignored by any extraterrestrials. It is thoroughly unimportant during an attack, as well as cheap to build and easy to repair. There is very little a hostile force could do short of total destruction that can really inconvenience a Living Quarters.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Plan de bâtiment : quartiers
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Précis d'architecture réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 22 janvier 1958
    
    Auteur : Mjr Marcel Leclerc, Commandant de base, Phalanx, Commandement des Opérations du Pacifique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Les quartiers d'habitation constituent les logements standards de tout le personnel Phalanx. Ils permettent d'héberger 20 personnes, plus du personnel auxiliaire.
    
    L'étage inférieur de baraquement aux soldats : dortoirs, douches communes, salle d'eau, et espace de détente. Chacun soldat dispose d'une couchette et d'un casier pour ranger ses affaires personnelles, par exemple sa tenue civile. Cet étage sert également de magasin pour le fourrier.
    
    L'étage supérieur héberge le quartier des officiers, qui est utilisé par tout le personnel haut-gradé ou ayant des responsabilités. Chaque quartier individuel est équipé d'un lit, d'un bureau, d'espaces de rangement, et d'équipements sanitaires. L'espace des douches contient des cabines séparées. Ce niveau, situé à la surface, est éclairé par la lumière du soleil.
    
    En cas d'urgence, les quartiers disposent d'un abri où le personnel non combattant doit se réfugier jusqu'à la fin de l'alerte. Cet abri permet à 12 personnes de tenir une semaine. Son sas d'accès en titane renforcé au tungstène est normalement conçu pour résister à toutes les armes conventionnelles connues.
    
    Les quartiers ne dépendent d'aucun autre bâtiment pour fonctionner.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Les quartiers tiennent un rôle important dans les plans d'urgence en vigueur dans une base. En cas d'attaque, le personnel non combattant doit arrêter immédiatement son activité et rejoindre l'espace sécurisé le plus proche, que ce soit la salle d'opération, les quartiers, ou tout autre bâtiment approprié. Une fois que l'alarme a retenti, les personnes disposent de sept minutes pour se réfugier dans un abri. Passé ce délai, tous les sas de sécurité des abris sont verrouillés, quel que soit le taux de remplissage du refuge, et ne peuvent plus être opérés que de l'intérieur.
    
    Ce bâtiment est pratiquement dénué de valeur stratégique et sera probablement ignoré par des assaillants. Il ne présente aucun intérêt tactique, il est peu onéreux à construire, et il est facilement réparable. À moins de le détruire complètement, des éléments hostiles ne pourront rien faire là qui nuise au bon fonctionnement de la base.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Blueprints -- Radar
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 18 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    Commander, we've had to make extensive changes to our old Radar facility designs to bring them up to date. The old report is no longer applicable, so I've decided to replace it with this one.
    
    Our Radar facility is not a large radar array in itself. It's actually a control centre for a series of camouflaged dishes placed on high ground around the base. There are between 8 and 12 dishes set up for each installation, depending on the available space and the dishes' individual coverage. Each dish is equipped with several means of detection rather than simply radar, as radar has trouble maintaining a lock on alien contacts. Supplemental systems include, but are not limited to, infrared and laser rangefinding.
    
    The facility is manned round-the-clock in 6-hour shifts, reviewing the processed data after our computers have gathered all discernible information from a contact. Human operators are absolutely necessary and should be present to supervise at all times; what the computers might dismiss as a radar ghost can turn out to be a stealthed alien harvester ready to hit a mass of civilians. Instinct and experience count just as much as software intelligence.
    
    Building more than one Radar installation at a base will not increase the extent of our radar coverage. A single facility will cover its full range as effectively as possible, and the only way to increase performance and range is to upgrade our systems with future technology or to build further installations outside the base.
    
    Our radar is patched directly into the UN aircraft registry and can cross-reference the transponder data of any civilian aircraft with its flight plan and cargo manifest. Non-PHALANX military aircraft are also required to log their routes into our database, but we can't know for certain if the various militaries will be very conscientious in following that directive.
    
    The Radar facility cannot function without a working Power Plant or a Command Centre to coordinate our radar into our tactical efforts.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Since our radar-emitting dishes are not located at the base site, there is no direct threat of discovery to a base from using active radar. Considering the number of other military radar sources around, it's unlikely that alien craft will be able to learn anything from a dedicated backtrace. At most they'll be able to find the general area of a base.
    
    However, any UFOs spotted patrolling the area may be trying to zero in on our installation, and should not be allowed to complete their mission under any circumstances.
    
    During an attack, the Radar facility will be at high risk. It is our eyes and ears. Without working radar coverage, we wouldn't be able to see the UFOs we're supposed to respond to. If any attacking aliens approach the facility they will almost certainly attempt to damage or destroy it with explosives. We must not let that happen.
    
    
    Addenda
    
    Addendum, Executive Officer Abel S. Howard, 18 March 2084:
    
    We should not consider the Radar facility to be an end-all solution to UFO detection. Even with supplemental systems our coverage is not fully reliable, and we should research ways to improve our detection technology if we're to have any chance of stopping the bastards.
fr_FR: Plan de bâtiment : radar
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Précis d'architecture réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 18 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Commandant, sachez que nous avons énormément modernisé nos radars. Les documents qui concernent les anciens systèmes ne sont plus valables et j'ai rédigé ce rapport pour les remplacer.
    
    Notre installation radar n'a rien à voir avec un gros réseau d'antennes à la surface. Il s'agit plutôt d'un centre de contrôle analysant les signaux de 8 à 12 paraboles camouflées sur des hauteurs aux alentours d'une base (le nombre précis de paraboles dépend de l'espace disponible et de la couverture individuelle de chaque appareil). Chaque parabole possède plusieurs systèmes de détection, par exemple des systèmes de télémétrie infrarouge et laser, car le seul radiorepérage a du mal à suivre un OVNI de façon continue.
    
    Des équipes organisées en quarts vérifient les données traitées par les ordinateurs qui collectent un maximum informations dès qu'un signal a été capté. Il faut absolument que des opérateurs humains supervisent les opérations : ce que les machines peuvent interpréter comme une interférence peut s'avérer être un OVNI furtif sur le point d'attaquer des civils. L'expérience et l'intuition des gens ont autant de valeur que les algorithmes des logiciels.
    
    Construire plusieurs radars dans une même base n'augmente en aucune manière les performances de détection. En effet, notre nouveau système radar conserve son efficacité même aux limites de son rayon d'action. Pas contre, nous pouvons étendre notre couverture grâce à des stations radar hors base, et nous pourrons probablement développer de meilleurs radars suite aux progrès technologiques que nous ferons.
    
    Notre système est directement connecté au registre d'immatriculation des appareils des Nations unies, et peut faire correspondre les données du transpondeur de n'importe quel appareil civil avec son plan de vol et sa cargaison officielle. Les appareils militaires n'appartenant pas à Phalanx doivent également inscrire leurs plans de vol dans nos bases de données, mais rien ne nous dit que toutes les armées appliqueront consciencieusement cette directive.
    
    Un radar ne peut fonctionner que s'il y a une centrale pour l'alimenter en électricité et une salle d'opérations pour coordonner les travaux tactiques.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    La position d'une base ne risque pas d'être compromise par les paraboles qui émettent des ondes, car celles-ci ne sont justement pas situées dans la base. De plus, étant donné le nombre de radars militaires répartis sur le globe, il est peu probable qu'un appareil extraterrestre parvienne à retracer nos bases (au mieux, il arrivera à la situer approximativement dans une région donnée).
    
    Néanmoins, un OVNI qui patrouille dans une zone précise pourrait être en mission de repérage. Il ne faut absolument pas le laisser faire.
    
    Si une base est attaquée, le radar peut fort bien être une cible potentielle. Le radar nous sert d'yeux et d'oreilles : sans lui, nous ne pouvons pas détecter les OVNI que nous sommes censés combattre. Nous devons empêcher des assaillants d'atteindre notre installation, sinon ils tenteront certainement de l'endommager ou de la détruire avec des explosifs.
    
    
    Addenda
    
    Addendum, commandant en second Abel S. Howard, 18 mars 2084
    
    Nous ne devons pas considérer les radars comme un système infaillible de détection des OVNI, et notre couverture aérienne restera imparfaite même avec des stations hors base. Nous devons rechercher de meilleures technologies de détection si nous voulons avoir une chance d'arrêter les bâtards qui nous agressent.

en: Commander, thanks to our recent capture and research into alien sensor equipment, I am now confident that we can drastically upgrade our radar capabilities using these new technologies. I'd like to submit a research proposal for a new detection facility, incorporating all the advances we've made so far.
    
    The Advanced Radar Facility will use exclusively PHALANX-manufactured equipment rather than off-the-shelf components. Much of the technology is already in place. We just need additional time and funding to complete some of the designs and adapt our software into a coherent package.
    
    We'll be waiting for your go-ahead, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, je pense que nous avons de quoi améliorer nos radars en tenant compte des découvertes relatives à l'équipement de détection embarqué à bord des OVNI. J'ai pour projet de mettre au point un nouveau bâtiment qui incorporerait tous nos progrès récents.
    
    Pour éviter d'avoir à nous fournir sur les marchés, le radar avancé n'utiliserait que des équipements estampillés Phalanx. Les technologies dont nous avons besoin existent déjà. Il nous faut simplement peu de temps et d'argent pour bien finaliser nos plans de construction et pour réaliser une intégration correcte de la partie logicielle.
    
    Nous n'attendons plus que votre feu vert, Commandant,
    
    Cdt Navarre

en: Blueprints -- Storage
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 26 January 1958
    
    By: Maj. Marcel LeClerc, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The Storage facility is the base's repository for ammunition, weapons, and other equipment not currently in use. All small-arms, vehicle and aircraft ammunition that is not earmarked for emergency response resides in the Storage facility. It also serves as a garage for our battlefield vehicles. These remain in their bays until mission time, with fully-loaded magazines in case of a base attack.
    
    Cameras and alarms maintain round-the-clock vigilance to ensure no unauthorised removals are made. All removals must be approved by the officer on duty before the alarm is deactivated. Live ammunition and other sensitive equipment such as alien artifacts are kept in locked containers in the quartermaster's office behind rigorous security; checking anything out of locked storage requires the presence of the base quartermaster and written authorisation from the Command Centre.
    
    All item requisitions necessary for research, production and aircraft maintenance are handled by the appropriate officers; no input from the Base Commander is required. Only mission equipment and battlefield vehicles require the Commander's direct supervision.
    
    The Storage facility can fit a maximum of 50 standard-sized pallets of equipment. The amount of items in a pallet is relatively unimportant, size is the main restricting factor with regards to Storage facility space. The contents of each individual pallet are scrupulously tracked by magnetic labels and detailed punch-card logs.
    
    It does not depend upon any other base facilities to function.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    In the case of an invasion, we will need all the storage space we can get. Large stores of ammunition may need to be squared away for long periods of time. Recovered artifacts will need to be adequately contained and protected, as anything with nebulous alien capabilities should be kept in our explosion-proof lockers or be destroyed. If all the lockers are full, we may have no choice in the matter.
    
    During a base attack, the Storage facility would not be more than a target of opportunity. Any sensitive equipment in the facility will most likely be protected and require significant effort to destroy. Even the facility itself is cheap and easy to repair. The only threat comes from stored explosives and ammunition, which may present a risk due to the possibility of sympathetic detonation.
    
    Still, any extraterrestrials are unlikely to spend the time and effort getting into our explosion-proof lockers when there are easier targets nearby.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Plan de bâtiment : magasin
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Précis d'architecture réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 26 janvier 1958
    
    Auteur : Mjr Marcel Leclerc, Commandant de base, Phalanx, Commandement des Opérations du Pacifique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Dans une base, le magasin sert à stocker les munitions, l'armement, et l'équipement qui n'est pas strictement destiné à répondre aux situations d'urgence. Il fait également office de garage pour nos véhicules de combat (Véhicules Terrestres Sans Pilote, ou VTSP), qui restent parqués dans leurs logements jusqu'au moment de la mission. Les armes des véhicules restent chargées en permanence pour parer à une attaque de la base.
    
    Des caméras et des alarmes sont actives en permanence pour éviter tout emprunt non autorisé de matériel. Chaque retrait doit être approuvé par l'officier de service avant que l'alarme ne soit désactivée. Les munitions dangereuses et les équipements sensibles, comme par exemple les objets extraterrestres, sont gardés sous haute sécurité dans le bureau de l'intendant dans des conteneurs fermés à clé ; en sortir quelque chose nécessite la présence de l'intendant de la base et l'autorisation écrite du commandement.
    
    Tout retrait effectué pour la recherche, la production, ou la maintenance de la flotte aérienne est opéré par l'officier approprié, sans nécessiter l'approbation du commandant de la base. Celle-ci est en revanche indispensable pour obtenir de l'équipement de combat ou un véhicule de terrain.
    
    Le magasin peut contenir jusqu'à 50 palettes de taille standard. La capacité individuelle d'une palette n'est pas le plus important : ce qui compte vraiment, c'est la taille des objets que l'on entrepose et l'espace libre qui reste. Le contenu de chaque palette est scrupuleusement tenu à jour grâce à l'utilisation d'étiquettes aimantées et de registres détaillés.
    
    Le magasin ne dépend d'aucun autre bâtiment pour fonctionner.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    En cas d'invasion, nous aurons besoin d'un espace de stockage conséquent. Nous devrons probablement stocker une multitude de munitions différentes pendant une longue période. Il faudra conserver et isoler de façon adéquate les objets aliens que nous découvrirons ; ceux dont nous ne comprenons pas les capacités seront soit stockés dans des conteneurs renforcées, soit détruits (ce qui sera de toute façon obligatoire si nous n'avons plus de place).
    
    En cas d'attaque, le magasin ne sera au mieux qu'une cible d'opportunité. En effet, le bâtiment en lui-même est bon marché et facile à réparer et, à moins d'un malencontreux hasard, l'équipement sensible est bien protégé et très difficile à endommager. Le seul vrai danger provient des munitions et des explosifs stockés sur place.
    
    En tout état de cause, il est peu probable qu'un extraterrestre perde du temps à forcer nos caissons sécurisés alors qu'il y a d'autres objectifs plus vulnérables aux alentours.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Blueprints -- Workshop
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 28 January 1958
    
    By: Maj. Marcel LeClerc, Base Commander, PHALANX, Pacific Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The PHALANX Workshop is a small-scale production line equipped with the most high-tech military manufacturing processes available. It is designed for the production of classified materials and parts for which no other facility on Earth is equipped; even the replication of extraterrestrial technology.
    
    All parts produced by the Workshop are machined by hand with as much robotic assistance as possible. It requires the most highly-skilled engineers in the world to operate its advanced machinery, and to install new machines whenever our researchers devise a new or improved production process. The Workshop provides working space for up to 10 engineers at once.
    
    A Power Plant is required to keep the production line going. Without an operational plant, all production must be halted until power is restored. The Workshop also depends upon a Command Centre to coordinate construction efforts.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    During a possible EXT war, we will be depending heavily on Workshop facilities to manufacture the weapons we need. H.G. Wells's War of the Worlds comes to mind for its frightening depiction of how our present technology might fare against an invasion force. Even the A-bomb may not be a sufficient deterrent. In a worst-case scenario we may be forced to resort to nuclear missiles if we have no other hope of staving off the assault.
    
    The Workshop is a high-security area due to its sensitive, often classified projects. The various hazardous or volatile substances used in production make it a dangerous place to be, and it will certainly be at risk during any base attack as a target of opportunity or even a moderate-risk mission objective. Shutting down our production for any length of time would be a victory for any extraterrestrial hostiles, especially if they manage to destroy a large project in progress such as the construction of a new aircraft.
    
    Reproducing interplanetary spacecraft technology will be one of the absolute necessities if we are ever to take the initiative against an extraterrestrial force. We cannot sit on Earth maintaining a defensive posture if we wish to put a definitive end to a military conflict. Our faithful Workshops and Laboratories are what will arm us against these nightmare scenarios.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Plan de bâtiment : atelier
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Précis d'architecture réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 28 janvier 1958
    
    Auteur : Mjr Marcel Leclerc, Commandant de base, Phalanx, Commandement des Opérations du Pacifique
    
    
    
    Considérations générales
    
    L'atelier Phalanx contient tout le nécessaire pour que notre petite ligne de montage soit considérée comme un établissement industriel militaire de pointe. Il est conçu pour produire des pièces et des matériaux top secrets qu'aucune autre usine sur Terre ne peut réaliser, voire pour dupliquer des technologies extraterrestres.
    
    Les pièces sont usinées manuellement avec une assistance robotisée maximale. Les meilleurs ingénieurs du monde sont mobilisés pour faire fonctionner les machines ou pour faire évoluer notre matériel lorsque nos chercheurs font évoluer nos techniques de production. Chaque atelier dispose d'un espace de travail prévu pour 10 ingénieurs.
    
    Une centrale est indispensable : sans électricité, tout s'arrête jusqu'au rétablissement du courant. L'atelier dépend également de la salle d'opérations pour coordonner la chaine de production.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Si des extraterrestres nous attaquent, nous dépendrons fortement de l'atelier pour fabriquer les armes dont nous avons besoin. Notre technologie risque fort d'être bien plus primitive que celle de nos « visiteurs », qui peut-être ne seraient même pas impressionnés par la bombe atomique. Mais le pire des scénarios serait encore que nous soyons obligés de procéder à des frappes nucléaires en dernier recours.
    
    L'atelier est une zone de haute sécurité à cause de la nature des projets qui y sont entrepris et à cause des stocks de certaines substances dangereuses irremplaçables en industrie. L'atelier peut être une cible en cas d'attaque, soit par opportunité, soit parce que c'est un objectif secondaire de l'assaut : diminuer, même brièvement, nos capacités de production serait une victoire pour l'ennemi ; son succès serait même plus grand s'il parvenait à neutraliser un important projet en cours, comme par exemple l'assemblage d'un nouvel aéronef.
    
    Reproduire les technologies permettant le voyage interplanétaire sera une priorité absolue en cas d'invasion extraterrestre, car un tel conflit ne s'arrêtera jamais si nous restons sur Terre, sur la défensive. Ce sont nos ateliers et nos laboratoires qui nous permettront de vaincre, et ceux qui ne comprennent rien aux dramatiques conséquences d'un retard technologique durant une guerre contre les aliens devraient relire La guerre des mondes d'H. G. Wells.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Overview
    
    The Antimatter Storage facility is designed to safely store antimatter for later use, at least as safely as antimatter can possibly be stored. It is based around an advanced magnetic containment system we've derived from alien antimatter technology, which we call the 'inner shell'. The 'outer shell' consists of several radiation airlocks over the main passages, a heavily-armoured control room, and a host of other security and containment measures -- all designed to keep any radiation inside the outer shell.
    
    The outer shell's design borrows heavily from that of UN nuclear ammo dumps. In case of problems in the inner shell, there's an automatic security system which will lock down the instant containment drops below safe levels. The facility will first close its blast doors, then secure every airlock with tungsten locking rods, fill the outer shell atmosphere with radiation-retardant gas and inject anti-shock foam behind the walls, and then try to contain the inevitable blast.
    
    This procedure will not give any personnel caught inside time to escape, but that's the price we'll have to pay if we want to have a chance of saving the entire base.
    
    To understand how dangerous this facility really is, building an Antimatter Storage at one of our bases will require us to list that base with the UN nuclear site register. At full capacity just one storage facility will be containing the equivalent of nearly half a megaton of TNT. While this isn't much compared to modern thermonuclear weapons, it's enough to turn the entire base and everything inside to cinders in less than a second. It's difficult to 'blow up' antimatter, but under the wrong circumstances, it can happen.
    
    Even if no explosion occurs, a loss of containment would result in the annihilation of the stored antimatter with the normal matter of the containment system. If there were any fault or damage in the outer shell at this point, then the ensuing blast of gamma radiation and high-speed particles would escape and strip the area clean of life. The base would be poisoned and rendered uninhabitable for centuries to come.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    I believe I've already stressed that this facility must be the most heavily-defended building in any PHALANX base, taking priority even over the Command Centre. Losing the CC would be a blow, but it can be rebuilt. The cost would be a trifle compared to the kind of armageddon that can result from a mishap at the Antimatter Storage.
    
    Although this facility will be essential to our continued success in this war, it's going to be very expensive to build and operate due to the advanced tech and materials required. It may be necessary to hold off on building one until we're sure our budget can stretch that far.
    
    Having said that, until we manage to build one of these facilities, we'll be completely unable to store or use any recovered antimatter. We can't just build up a pile of unstable, alien, possibly-damaged tanks of nuclear-level explosive. Everything we find will have to be destroyed for safety.
    
    Considering that we can't duplicate the stuff, we're going to need every microgramme we can get our hands on.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Considérations générales
    
    La chambre à antimatière est conçue pour stocker de l'antimatière sans risque, ou du moins en réduisant les risques au maximum. Elle comporte ce que nous appelons une enceinte interne, c'est-à-dire un système perfectionné d'isolement magnétique inspiré de technologies extraterrestres, et une enceinte externe conçue comme les entrepôts de munitions nucléaires de l'ONU, c'est-à-dire avec une salle de contrôle lourdement blindée et de nombreux dispositifs de sécurité prévus pour piéger les énergies rayonnantes à l'intérieur de l'infrastructure, dont des sas antiradiations au niveau des accès principaux.
    
    Si une brèche survient dans l'enceinte interne et met en péril l'isolement, un système de sécurité se déclenche automatiquement pour tenter de retarder au maximum l'inéluctable explosion : les portes anti-souffles sont fermées, les sas sont sécurisés avec des barres en tungstène, des gaz absorbant les rayonnements sont injectés dans l'enceinte externe, et de la mousse antichoc est appliquée sur les murs. Quand elle se déclenche, cette procédure ne laisse aucun espoir de survie au personnel présent dans le bâtiment ; mais c'est le prix à payer si nous voulons avoir une chance de sauver le reste de la base.
    
    Pour bien comprendre la dangerosité de ce bâtiment, il faut savoir que l'ONU exige que les bases où nous construisons des chambres à antimatière soient inscrites dans son registre des sites nucléaires. À pleine capacité, soit 10 grammes d'antimatière, une chambre contient presque l'équivalent d'une demi-mégatonne de TNT ; même si c'est peu comparé aux armes thermonucléaires modernes, c'est suffisant pour réduire la base en cendres en moins d'une seconde. Mais seul un malheureux concours de circonstances pourrait provoquer l'explosion l'antimatière.
    
    Par contre, le moindre défaut d'isolation provoquera le contact d'une fraction de l'antimatière stockée avec la matière de l'enceinte. Si l'enceinte extérieure n'arrive pas à contenir le rayonnement gamma et les particules émises lors de la réaction de désintégration, tout ce qui vit sera tué et toute la zone deviendra inhabitable pendant des siècles.
    
    Doctrine recommandée
    
    Quitte à me répéter, j'insiste sur le fait que cette infrastructure doit être le bâtiment le plus fortement défendu lorsqu'une base Phalanx est attaquée. Même la salle d'opérations devient moins prioritaire : nous pouvons toujours en reconstruire une si nous perdons cette dernière ; mais surtout, cette perte est insignifiante comparée à l'apocalypse consécutive à un accident majeur dans la chambre à antimatière.
    
    Même si ce bâtiment est essentiel à notre victoire, il reste très cher à construire et à utiliser en raison de la technologie et des matériaux requis. Nous devons donc bien vérifier que notre budget est capable de supporter les charges qu'implique un tel chantier.
    
    Ceci dit, sans chambre de stockage, nous sommes incapables de conserver ou d'employer de l'antimatière. Il est tout simplement inenvisageable d'emmagasiner des réservoirs d'OVNI, alors que ces objets potentiellement endommagés contiennent un composé aussi dangereux. Par mesure de sécurité, tout ce que nous trouverons devra être détruit.
    
    Puisque nous ne pouvons pas fabriquer d'antimatière, nous allons avoir besoin du moindre microgramme que nous pourrons trouver.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: This is an extremely difficult version of the Standard Campaign. In this scenario, all the odds will be stacked against you, you will receive few recruits, and the nations will be extremely demanding. The aliens will show you no mercy.
    
    This option represents the Very Hard difficulty level, and is recommended for those who have managed to beat the Hard campaign and still feel the need to further punish themselves.
fr_FR: Dans cette version extrêmement difficile de la campagne standard, tout sera contre vous : vous ne recevrez que quelques recrues, les différentes nations seront extrêmement exigeantes, et les extraterrestres seront impitoyables.
    
    Le niveau très difficile est recommandé pour les joueurs qui sont parvenus à terminer la campagne en mode difficile et éprouvent encore le besoin de se faire souffrir.

en: This is a more difficult version of the Standard Campaign. You will receive fewer soldiers, engineers and scientists, nations will be more difficult to please, research will be slower and more demanding, and the aliens will be tougher.
    
    This option represents the Hard difficulty level, and is recommended for expert players.
fr_FR: Dans cette version plus difficile que la campagne standard, vous disposerez de moins de recrues, les différentes nations seront plus difficiles à satisfaire, la recherche sera plus lente et plus exigeante, et les extraterrestres seront plus forts.
    
    Le niveau difficile est recommandé pour les joueurs experts.

en: This is a single-player, military-themed invasion scenario. The player assumes command of Project PHALANX, Earth's response to the alien threat, and can play through a dynamic game with both significant random elements and a strong overarching storyline.
    
    This campaign is available at several difficulty levels. This option represents the Standard difficulty level, and is recommended for first-time players who like a challenge.
fr_FR: Il s'agit d'une campagne solo où des militaires tentent de repousser une invasion extraterrestre. Le joueur commande le projet Phalanx, mis en place pour contrer ce qui menace la planète entière. Le jeu est dynamique et intègre plusieurs éléments aléatoires associés à une forte trame narrative.
    
    Cette campagne est disponible en plusieurs niveaux de difficulté. Cette option représente le niveau standard, recommandé pour les nouveaux joueurs qui apprécient les défis.

en: This is a more forgiving version of the Standard Campaign. The aliens will be less tough, UFO incursions will be less frequent, and you will receive more new recruits to make up for combat losses.
    
    This campaign represents the Easy difficulty level, and is an option for first-time players who prefer smoother sailing than the Standard Campaign might offer.
fr_FR: Dans cette version plus indulgente que la campagne standard, les extraterrestres seront moins résistants et les incursions des OVNI moins fréquentes ; en outre, vous recevrez davantage de recrues pour compenser les pertes.
    
    Le niveau facile est proposé aux nouveaux joueurs qui préfèrent découvrir le jeu plus calmement que dans la campagne standard.

en: This is a very forgiving version of the Standard Campaign. Your forces will be more powerful, the aliens less dangerous, and you will experience few losses throughout the campaign.
    
    This campaign represents the Very Easy difficulty level, and is an option for first-time players who are only just testing the waters of UFO: AI.
fr_FR: Dans cette version très indulgente de la campagne standard, vos forces seront plus puissantes, les extraterrestres moins dangereux, et vos pertes devraient rester minimes.
    
    Le niveau très facile est proposé aux nouveaux joueurs qui veulent simplement tester les possibilités de UFO: AI.

en: This campaign lets you play the game from the other side - play the aliens and invade the earth.
fr_FR: Cette campagne vous permet de jouer les envahisseurs extraterrestres.

en: It is the year 2084. Earth, never the most stable of places, enjoys a time of relative peace. The violent beginnings of the 21st century are far away now; distant memories, but not so distant that they've been forgotten. To most of Earth's people, the Second Cold War is a dark shadow from the past, much like the World Wars were to the children of the late 20th.
fr_FR: Nous sommes en 2084. La Terre, qui n'a jamais été un endroit des plus stables, connait une période de paix relative. Les violences du début du 21e siècle paraissent loin désormais, bien qu'elles hantent encore les mémoires de la majorité des habitants de la planète : la Deuxième Guerre froide reste une ombre sinistre du passé, similaire à celle qui pesait sur les enfants de la fin du 20e siècle après deux guerres mondiales.

en: Conflicts have gotten rarer near the end of the century as new technology and universal health-care finally became available to the third world. Even the fires of terrorism have cooled in the wake of the Second Cold War, with its horrors and inhumanities still fresh in the minds of the people, from the old United States to the ravaged Indian subcontinent. Class struggles are ascending to the political battlefield now that every nation is guaranteed fair representation in the UN, and the global standard of living is slowly on the rise down to the most impoverished corners of the planet. Countries have solidified, stabilised around a restructured United Nations that successfully polices the world governments. Fragmented clumps of smaller nations, frightened at first by the vast power blocks accumulating around China and the European Union, have banded together into powerful political leagues of their own -- then found themselves with no neighbours they could safely fight. For the first time in the history of mankind, there is law and order across more than three quarters of the world.
fr_FR: Les conflits se sont raréfiés avec l'avènement des nouvelles technologies et l'amélioration considérable des conditions sanitaires dans le tiers monde. Les actions terroristes ont presque disparu suite à la Deuxième Guerre froide, dont les atrocités imprègnent toujours les esprits des générations qui ont vu les États-Unis chuter et les terres de l'Inde être ravagées. La misère régresse partout, même dans les zones les plus reculées, et toutes les catégories sociales voient leur niveau de vie progresser. La lutte des classes s'est d'ailleurs déplacée sur le champ politique depuis que chaque état est équitablement représenté aux Nations unies qui, après une profonde restructuration, se sont aujourd'hui imposées face aux anciens gouvernements. Les pays modestes, tout d'abord intimidés par la puissance des alliances modelées par la Chine ou par l'Union européenne, constituent désormais de puissantes coalitions politiques. Chaque bloc a maintenant à ses frontières un autre bloc qu'il est impossible de combattre sans risque. Pour la première fois dans l'histoire de l'humanité, la loi et l'ordre règnent sur plus des trois quarts du globe.

en: To many people on Earth, it seems like things are going all right.
fr_FR: Pour la plupart des gens, la vie s'écoule tranquillement.

en: The first attack hits the city of Mumbai on the 3rd of March, 2084. Six small UFOs appear out of nowhere and come screaming down from orbit, undetected by the vast radar installations covering the skies over Mumbai, and set down in the single most densely-populated city on Earth. They offer no warning, no explanation. Twenty thousand innocent civilians and three battalions of elite troops are massacred over the course of twelve brutal hours before massed Commonwealth soldiers manage to bring the aliens' advance to a standstill. Then, as suddenly as they appeared, they retreat to their craft and vanish back into orbit, leaving only the ravaged streets of Mumbai as evidence.
fr_FR: La première attaque s'abat sur la métropole de Mumbai le 3 mars 2084. Six petits OVNI, que les impressionnants radars scrutant le ciel de la cité n'ont pas pu détecter, sortent du néant et déferlent sur la ville la plus peuplée du monde. Il n'y a ni avertissement, ni explication. Vingt-mille civils innocents et trois bataillons d'élite sont massacrés en moins d'une douzaine d'heures, avant que les soldats de la Communauté d'Océanie ne parviennent à repousser les extraterrestres qui, aussi soudainement qu'ils étaient apparus, retournent à leurs vaisseaux et s'évanouissent dans les airs en ne laissant derrière eux que des rues désolées.

en: An emergency meeting of the UN provides no conclusive direction. The incursions continue faster, larger and more savage than before, this time in Bonn, Johannesburg and Bangkok. Some nations attempt diplomacy, sending messages in a thousand different languages to the aliens ravaging across the countryside. Their words are ignored. Within hours, all three cities are emptied of human life. The attack is over by the time the various militaries are given permission to strike back. The aliens leave nothing behind them but concrete and blood. All the UFOs disappear without a trace -- but no one doubts they'll be back.
fr_FR: Les Nations unies se réunissent en urgence, mais ne décident rien de précis. Les raids s'enchainent, encore plus sauvages et dévastateurs, à Bonn, à Johannesburg, à Bangkok. Quelques nations tentent une approche diplomatique et envoient des milliers de messages en des milliers de langues différentes aux aliens qui saccagent le globe. Hélas, ces prises de contact sont ignorées et les trois villes sont vidées de leurs habitants en quelques heures. Chaque incursion se termine avant même que les armées terriennes n'aient reçu l'autorisation de contre-attaquer. Les extraterrestres se volatilisent en ne laissant derrière eux que du béton et du sang... Et nul ne doute qu'ils frapperont encore.

en: Eighty-seven hours after the initial attack on Mumbai, Earth declares war. For two weeks, the armies of humanity each try to fend off the mysterious alien attackers to the best of their ability. They score precious few successes.
fr_FR: Quatre-vingt-sept heures après la première attaque sur Mumbai, la Terre se déclare en guerre. Pendant deux semaines, les armées de l'humanité consacrent toute leur énergie à repousser les mystérieux assaillants. Les succès sont peu nombreux, mais particulièrement précieux.

en: Left with only one alternative, the UN takes action. Ancient equipment is dusted off, some of it more than a century old, and the long-defunct anti-extraterrestrial agency of the former United States -- PHALANX -- is resurrected under a new UN banner. Its sworn duty is to combat the alien threat, and to ensure the survival of the human race at all costs.
fr_FR: Dos au mur, les Nations unies jouent leur va-tout. Tout d'abord, elles piochent dans tous les anciens stocks militaires, même si certains équipements datent de plus d'un siècle. Ensuite, elles ressuscitent l'organisation Phalanx, une unité de lutte contre les extraterrestres créée puis démantelée par les anciens États-Unis, et elles ordonnent à leur nouvelle agence de riposter aux actes des aliens et de garantir à tout prix la survie de l'espèce humaine.

en: Funded by all eight of the political powers, and drawing its soldiers from the elite of their armies, PHALANX is the best of the best. It is Earth's first and only line of defence. It can't afford to fail; because if it does, humanity doesn't stand a chance.
fr_FR: L'agence Phalanx doit être une organisation d'élite : toutes les puissances mondiales acceptent de financer le projet et de lui envoyer leurs meilleures recrues. Phalanx constitue la dernière ligne de défense de la Terre et n'a pas le droit à l'erreur : en cas d'échec, l'humanité est condamnée.

en: Great work, Commander. We have fought off the alien horde and kept earth safe. For now.
    
    But we can't rest on our laurels for long. The aliens could return at any moment.
    They must have many more Carriers up there, beyond our reach. I'm sure they'll be
    back just as soon as the game's development team can build a carrier mission. I'll
    be waiting for your orders.
    
    Until then, visit ufoai.org to find out when the next version is coming out. If
    it's not coming fast enough for you, lend a hand. We're free. We're open-source.
    We're under-staffed. Until next time, thanks for playing.
    
    -- UFO: Alien Invasion Development Team
fr_FR: Bravo Commandant ! Nous avons repoussé les envahisseurs et préservé la Terre. Pour l'instant.
    
    Nous ne devons pas nous reposer sur nos lauriers. Les aliens peuvent revenir à tout moment :
    ils possèdent probablement d'autres Porteurs que nous ne pouvons pas atteindre.
    Nous les reverrons certainement... dès que l'équipe de développement aura mis au point
    une mission d'assaut de vaisseau porteur. Apprêtez-vous à reprendre vos responsabilités.
    
    En attendant, renseignez-vous sur ufoai.org pour savoir quand la prochaine version sortira.
    Si vous trouvez que cela ne va pas assez vite, venez nous donner un coup de main. C'est gratuit,
    c'est libre, et notre équipe est en sous-effectifs. Merci d'avoir joué. À bientôt.
    
     - L'équipe de développement de UFO: Alien Invasion

en: PHALANX will need to conduct a broad research program to combat the superiority of alien technology. Our scientists will examine any artifacts recovered from a successful combat mission and deliver new research proposals via the mail client.
    
    To develop the research program, build new laboratory facilities, hire more scientists and set them to work on a specific research project. With luck, we will be able to leverage what we learn to deploy more effectively on the battlefield and maybe one day take the fight to the enemy.
    
    Addendum
    
    Artifacts must be stored in the same base where they are researched. If a research project is listed as unable to be researched at a particular base, it may be stored at a different base or you may need to research another project before it can be adequately studied.
fr_FR: Un effort scientifique conséquent sera nécessaire pour contrer la supériorité technologique des extraterrestres, et c'est vous qui coordonnerez cet effort après avoir consulté les courriels que vous adresseront les équipes chargées d'analyser ce qui a été récupéré après une mission réussie.
    
    Pour progresser, construisez des laboratoires, puis engagez des chercheurs et affectez-les aux projets scientifiques en attente. Les progrès réalisés devraient ainsi réduire progressivement l'écart entre les aliens et nous, et donc faciliter notre combat contre les envahisseurs. Et puis qui sait : peut-être un jour irons-nous les attaquer chez eux ?
    
    
    Addenda
    
    Les objets doivent être étudiés dans les bases où ils sont stockés. Si un projet est signalé comme infaisable, cela signifie que la chose à étudier est stockée dans une autre base ou que d'autres projets doivent être préalablement terminés.

en: We may be able to repurpose captured alien technology for use in the war, but PHALANX will also need to produce its own advanced Terran technology and aircraft.
    
    Our initial base has workshop space for a few engineers, but to improve the pace of production we'll need to build additional workshops, hire more engineers and set them to work on something.
fr_FR: Durant cette guerre, nous apprendrons certes à réutiliser les technologies extraterrestres dont nous nous emparerons, mais nous devrons aussi fabriquer des équipements spécifiques à nos besoins.
    
    Notre première base contient un atelier capable d'accueillir quelques ingénieurs, mais nous aurons beaucoup de choses à manufacturer. Construisons d'autres ateliers et embauchons plus d'ingénieurs pour accélérer les cadences de production.

en: We can't just wait around for the aliens to come knocking at our door. We need to detect alien craft and shoot them down whenever possible. The initial PHALANX base includes a powerful radar facility, but we'll need to build off-site radar towers to cover more of the sky.
    
    Once a UFO has been detected, we'll need to dispatch our nearest interceptors to try to shoot it down. But we're heavily outgunned in the air, so we should send multiple aircraft whenever possible.
    
    Addenda
    
    Off-site radar towers have a smaller detection range than our in-base installations.
    
    Previously unseen types of UFOs should be approached with extreme caution until our scientists and engineers can establish their combat capabilities.
    
    Alien activity will often go undetected in areas where our radar coverage doesn't reach and the funding nations will be angry when PHALANX fails to respond to these attacks.
fr_FR: Il est inenvisageable d'attendre que les extraterrestres frappent à notre porte. Nous devons détecter les OVNI et les abattre dès que possible. La première base Phalanx possède un puissant radar, mais nous devons aussi construire des stations radar externes pour agrandir la couverture de l'espace aérien.
    
    Nous devons tenter d'intercepter les OVNI que nous détectons. Mais comme l'armement aérien des extraterrestres est largement supérieur au nôtre, nous devrons envoyer simultanément plusieurs intercepteurs dès que nous en aurons les moyens.
    
    
    Addenda
    
    Une station radar hors base a un rayon de détection inférieur à celui d'un radar bâti à l'intérieur d'une base.
    
    Les OVNI doivent être approchés avec une extrême prudence tant que nous ne connaissons pas leur potentiel en combat.
    
    L'activité des extraterrestres passe souvent inaperçue dans les zones non surveillées par nos radars. Le niveau de satisfaction des nations qui nous financent baisse à chaque fois que Phalanx ne réagit pas à ces attaques.

en: Disassembling captured UFOs will be vital in the battle to uncover secrets about the alien technology. PHALANX will need to build a UFO Yard -- an off-base installation to house the recovered crafts -- as soon as possible.
    
    Our engineers will need to travel to the storage site and transport the components back to their workshop, so UFO Yards should be built close to the base where work will occur.
    
    Addendum
    
    Before our engineers can disassemble a UFO in a way that will yield usable materials, they'll need the complete technical readout from the research teams.
fr_FR: Phalanx doit absolument démonter quelques OVNI pour s'emparer de technologies extraterrestres. Nous devons donc construire au plus vite un parc à OVNI quelque part en dehors de nos bases afin d'entreposer les appareils capturés par nos équipes.
    
    Essayez de construire vos parcs au voisinage des bases où travaillent vos ingénieurs : ils perdront moins de temps lorsqu'ils devront aller sur place démonter l'OVNI et lorsqu'ils ramèneront les pièces détachées dans leurs ateliers.
    
    
    Addenda
    
    Nos ingénieurs ne peuvent démonter un OVNI que lorsque que toutes les recherches préliminaires sur l'aéronef sont terminées.

en: PHALANX is a UN organisation that is permitted and funded by the unanimous support of its member nations. If we neglect the defense and security of one of our sponsors, they'll soon lose faith in our capabilities and withdraw their funding. Let the relationship deteriorate too far and they may shut the whole operation down.
    
    To keep up satisfaction in the performance of PHALANX, make sure the organisation can cover as much of the globe as possible and confront alien attacks all around the world.
fr_FR: Phalanx est une organisation des Nations unies qui fonctionne grâce au soutien des états membres. Si nous négligeons leur défense et leur sécurité, nous perdrons toute crédibilité à leurs yeux et ils réduiront leurs contributions financières. Si les relations deviennent exécrables, ils peuvent tout annuler.
    
    Nos sponsors seront satisfaits des performances de Phalanx si notre organisation couvre la plus grande portion possible du globe et parvient à déjouer les attaques des extraterrestres partout sur Terre.

en: A soldier can only do so much in a single turn. Each soldier has a limited number of Time Units (TUs) they can spend each turn on moving, crouching, looking around and firing their weapon. They move faster when standing and spend more TUs walking in a crouched position.
    
    Monitor a soldier's TU carefully. Some firemodes -- like aimed shots and automatic fire -- take more TUs than others. Running low on time in the wrong spot can be a deadly mistake.
    
    Addendum
    
    TUs are refreshed each turn, but if an enemy flashbang goes off in front of a soldier they will lose all of their TUs for the next turn.
fr_FR: Un soldat peut seulement effectuer quelques actions par tour. Chaque combattant dispose d'un certain nombre d'unités de temps (UT) qui sont dépensées pour se déplacer, s'accroupir et se relever, pivoter, et utiliser un objet (tirer, lancer une grenade, etc.). Se déplacer debout nécessite moins d'UT que se déplacer accroupi.
    
    Surveillez bien ces UT : certains modes de tir, comme les tirs visés ou les rafales, consomment plus d'UT que d'autres, et se retrouver incapable de bouger au mauvais endroit peut constituer une erreur fatale.
    
    
    Addenda
    
    Les UT dont disposent les combattants d'une équipe reviennent à leur maximum au début de chaque tour que l'équipe doit jouer. Quand une grenade étourdissante explose devant un personnage, celui-ci perd immédiatement toutes les UTs qu'il n'a pas utilisées ; il doit attendre le début du prochain tour de son équipe pour pouvoir agir de nouveau.

en: Units can fire on enemy units when they wander into their field of view during the enemy's turn. Soldiers will execute a reaction shot when an enemy unit spends more Time Units (TU) in their field of view than the cost of their reaction fire.
    
    This means that a unit which has been set to execute a reaction shot that costs 8 TU will take the shot after the enemy spends 9 or more TU within their field of view. But be careful -- aliens can take reaction shots just like PHALANX soldiers.
    
    Soldiers firing weapons with low TU costs will execute more reaction shots -- and receive less reaction fire from the enemy -- than soldiers who fire weapons which cost more TUs.
    
    Addenda
    
    A soldier will not perform reaction fire unless it has been enabled in the soldier's control panel. When enabled, a soldier will be unable to spend the Time Units required to fire once during the enemy's turn. Commanders can choose the firemode the soldier should use with reaction fire in the firemode selection window.
    
    If an enemy unit wanders out of a unit's view -- even for a moment -- the reaction fire counter will be reset. A unit must spend enough TUs consecutively in view of a unit to receive reaction fire.
fr_FR: Les unités dont ce n'est pas le tour peuvent tirer sur des ennemis qui jouent leur tour : cela s'appelle faire un « tir réflexe ». Un combattant effectue un tir réflexe dès qu'il voit, sans interruption, un adversaire utiliser plus d'unités de temps (UT) qu'il ne lui en faut pour tirer.
    
    Par exemple, un combattant qui a conservé de quoi effectuer un tir réflexe nécessitant 8 UT tirera sur tout ennemi qu'il verra dépenser 9 UT (ou plus) d'affilée. Attention : ces règles s'appliquent aux soldats Phalanx comme aux extraterrestres.
    
    Les armes qui nécessitent peu d'UT pour faire feu permettent d'effectuer plus de tirs réflexes pendant le tour de l'adversaire, et sont moins susceptibles de provoquer un tir réflexe adverse pendant le tour de son équipe. C'est évidemment l'inverse pour les armes qui ont besoin de beaucoup d'UT pour tirer.
    
    
    Addenda
    
    Un soldat effectuera un tir réflexe seulement si son option de tir réflexe a été activée (cf. panneau en bas de l'interface de mission tactique) ; dans ce cas, les UT nécessaires sont mises en réserve et deviennent inutilisables (désactiver l'option permet de débloquer ces UT). Il est possible de modifier le type de tir réflexe à utiliser via le menu déroulant qui s'affiche lorsque l'on clique sur l'arme que manie le soldat.
    
    Si un combattant perd sa cible de vue, même un court instant, son compteur d'UT déclenchant le tir réflexe est remis à zéro. Autrement dit : pendant son tour, une unité risque d'autant plus de déclencher un tir réflexe ennemi qu'elle dépense beaucoup d'UT d'affilée dans le champ de vision d'un ennemi aux aguets.

en: Soldiers must be able to fight quickly and effectively. Load them up with too much equipment and they will slow down, reducing the number of Time Units (TUs) they have to use each turn. Soldiers will get a speed boost if they're carrying a light load.
    
    Addendum
    
    Monitor a soldier's load carefully in the equipment screen. If he is carrying more than 50 per cent of his maximum capacity, he'll lose TUs and may not be able to use all of his fire modes. If he is carrying less than 20 per cent of his maximum capacity, he'll gain extra TUs.
fr_FR: Les combattants doivent allier mobilité et efficacité. Ils sont ralentis quand ils sont surchargés (concrètement, ils disposent de moins d'unités de temps - UT - à chaque tour) et ils sont plus agiles quand ils portent un paquetage léger (concrètement, ils disposent de davantage d'UT à chaque tour).
    
    
    Addenda
    
    Faites particulièrement attention à la masse totale de l'équipement d'un soldat : au-dessus de 50 % du poids maximal qu'il peut emporter, le soldat perd des UT et risque de ne pas pouvoir utiliser tous les modes de tir de ses armes ; par contre, au-dessous de 20 % du poids maximal qu'il peut emporter, le soldat gagne des UT supplémentaires.

en: Our soldiers can receive wounds if they are injured by enemy fire. These wounds can effect their firing accuracy, firing speed and movement speed. Injuries will degrade a soldier's health each turn and may lead to death if they are not treated by a medikit. A PHALANX squad should bring along plenty of medikits to perform combat stabilisation of wounds.
    
    Addenda
    
    Wounds can be tracked in the character stats window. A medikit can heal wounds to prevent a soldier from dying from their wounds on the battlefield, but it will only restore a small amount of health. Soldiers will need time to recover once they've returned to the base. Build a hospital facility to greatly increase their recovery times.
fr_FR: Nos soldats peuvent être blessés par les tirs ennemis. Une blessure peut affecter la précision et la rapidité d'un combattant, et peut même provoquer sa mort à terme si elle n'est pas soignée à l'aide d'un médikit. Une équipe Phalanx devrait emporter plusieurs médikits pour pouvoir stabiliser toute blessure éventuelle.
    
    
    Addenda
    
    Le suivi des blessures s'effectue grâce à la fenêtre affichant les statistiques physiques des personnages. Un médikit peut empêcher un blessé de mourir, mais ne restaure qu'une faible fraction de la santé totale. Les blessés devront se reposer à la base, où un hôpital augmentera grandement le rythme de guérison.

en: The aliens deploy powerful weaponry to deadly effect on the battlefield. Engaging them in a shootout on open terrain is a sure way to get killed quickly, so PHALANX soldiers must be adept at using auxiliary equipment to overcome the extraterrestrial forces on the battlefield.
    
    PHALANX soldiers should equip themselves with smoke grenades to hide their positions when in the line of sight of alien forces. Incendiary grenades and rockets can produce fields of fire that damage alien forces before they come within range of our soldiers. And flashbangs can be used to temporarily disable an alien unit.
    
    If a soldier comes face to face with an alien and is not capable of taking it down without suffering deadly reaction fire, indirect weaponry such as grenades -- launched by hand or through a grenade launcher -- should be used to take out the enemy from a safe position.
    
    We'll always need conventional firearms on the battlefield, but auxiliary weaponry deployed defensively will be key if we're to overcome the aliens' technological dominance on the battlefield.
    
    Addenda
    
    Smoke clouds will block line of sight on the battlefield.
    
    Flashbangs will remove Time Units when deployed effectively. A unit that has been effected by a flashbang will lose any Time Units it had when the flashbang exploded and will not receive more Time Units during its next turn. Flashbangs are only effective when they explode close to the target and within its field of view.
    
    Incendiary fields cause a small amount of damage to units which pass through them.
fr_FR: Les extraterrestres disposent d'un armement extrêmement efficace, et les affronter à découvert équivaut à une mort assurée. Les soldats Phalanx doivent donc apprendre à utiliser une large gamme d'équipements complémentaires pour renverser le rapport de force.
    
    Tout d'abord, nos soldats seraient avisés d'utiliser des grenades fumigènes pour masquer leur progression. Ils peuvent aussi se servir d'armes incendiaires pour enflammer certaines zones où le feu grillera quiconque se hasardant à passer. Ils peuvent enfin lancer des grenades étourdissantes pour tenter de paralyser temporairement un adversaire.
    
    Un soldat coincé dans une situation qui risque de provoquer un tir réflexe ennemi doit être aidé par des camarades positionnés à l'abri. Une grenade à main ou un lance-grenade peuvent contribuer à résoudre le problème.
    
    L'équipement complémentaire ne peut pas se substituer aux armes conventionnelles, qui restent indispensables sur un champ de bataille, mais il compense sérieusement la supériorité de l'armement alien.
    
    
    Addenda
    
    La fumée produite par les fumigènes bloque le champ de vision de tous les combattants.
    
    Une grenade étourdissante n'a d'effet que si elle est utilisée correctement : il faut la faire exploser près de la cible, et dans le champ de vision de la cible. C'est dans ce cas seulement que la victime perd, jusqu'à la fin du tour en cours, toutes les unités de temps qu'elle avait conservées.
    
    Toute unité qui traverse un endroit recouvert de flammes subit des dégâts modérés.

en: Blueprints -- Radar Tower
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 18 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    In addition to the base radar facility blueprints I submitted earlier today, I'd like to submit these blueprints for a smaller off-base installation. Our in-base facilities will never be able to cover the whole globe, so we'll need to build some of these Radar Towers to fill any gaps in our coverage.
    
    The blueprints provide details to construct a small facility. This means that each tower will cover only a small range, but they can be erected quickly and cheaply to rapidly improve our operational capabilities.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The radar tower has a limited range compared to the facilities we've designed inside the PHALANX bases, so they'll need to be produced quickly and in large numbers to expand our radar coverage around the world.
    
    We should strive to cover as much of the earth as possible, but detecting a UFO is meaningless if we can't shoot it down. We should concentrate our construction on areas within range of our interceptors at first.
    
    The tower's camouflage is not very effective. Alien craft may detect the active scanning and attempt to destroy the tower once they find it.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Plan d'installation hors base : station radar
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Précis d'architecture réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 18 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Je voudrais compléter les informations que je vous ai envoyées aujourd'hui au sujet du système radar que l'on peut placer à l'intérieur d'une base Phalanx. Voici donc des plans qui indiquent comment construire des stations radar autonomes destinées à surveiller les zones qui échappent à notre couverture.
    
    En consultant ces plans, vous remarquerez que ces petites stations hors base n'ont qu'une portée réduite, mais aussi qu'elles ne sont ni chères à construire, ni longues à édifier. Autrement dit, en bâtir plusieurs est un bon moyen d'augmenter rapidement nos capacités opérationnelles à moindres frais.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    La portée d'un radar hors base est inférieure à celle d'un radar installé dans une base. Comme notre priorité est de protéger la Terre toute entière, il faudra bien s'organiser pour vite construire de nombreuses stations.
    
    Détecter un OVNI ne sert à rien si nous ne pouvons pas intervenir. C'est pourquoi nous devons d'abord surveiller les zones à portée de nos aéronefs.
    
    Le camouflage de la station n'est pas très efficace. Si les extraterrestres détectent l'activité d'une antenne, il est probable qu'ils tentent de localiser le site afin de l'anéantir peu après l'avoir trouvé.
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Blueprints -- UFO Yard
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 17 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    If we're to survive this war, we'll need to do more than just detect and knock down UFOs. We'll need to recover these crafts and initiate an active research program that will investigate the alien technology to apply to our own aircraft.
    
    To do this, we'll need a dedicated storage facility -- one that is far too large to house on our bases. Please consider the attached blueprints, which outline plans for how to securely store and camouflage any alien craft we might recover. We'll be able to transport recovered craft to these facilities and conduct the necessary research.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    UFOs stored in a UFO Yard can be researched and dismantled from any PHALANX base with appropriate facilities, but these activities proceed more slowly the further away the UFO Yard is from the base. UFO Yards should be built nearby bases which will need access.
    
    UFOs can be transferred between different yards.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Plan d'installation hors base : parc à OVNI
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Précis d'architecture réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 17 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Si nous voulons survivre à cette guerre, nous ne pouvons pas nous contenter d'abattre les OVNI que nous détectons. Nous devons capturer des vaisseaux extraterrestres, les étudier, et nous servir des résultats de recherche pour améliorer nos avions.
    
    Les OVNI sont trop grands pour stationner dans nos bases. Ils doivent donc être parqués à l'extérieur, dans une installation dédiée. Merci de regarder les plans ci-joints : ils expliquent comment stocker un aéronef extraterrestre en toute discrétion et en toute sécurité. Nous pourrons ainsi garder les appareils aliens et les examiner tranquillement.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Les OVNI entreposés peuvent être étudiés ou démontés par n'importe quelle base qui dispose du personnel et des bâtiments appropriés, mais attention : les opérations sont d'autant plus lentes que le parc est éloigné de la base qui effectue les travaux. Il est donc préférable de construire les parcs à OVNI au voisinage des bases qui étudient ou démontent les OVNI.
    
    Les OVNI en réserve peuvent être transférés d'un parc à l'autre.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Blueprints -- SAM Site
    
    CLASSIFIED LEVEL BLACK
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Construction Precis, Sigma Clearance -- Commander's Eyes Only
    
    Filed: 18 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    I hope you've had a chance to read the blueprints I submitted earlier today for a surface-to-air missile defense facility we can build at PHALANX bases. We've hastily adapted those blueprints to design an off-base installation that can run on its own grid.
    
    This facility can provide additional defensive hardpoints around key strategic points. Although they remain vulnerable to detection and destruction from alien craft, they at least provide additional assurances that missile launchers won't expose the location of our bases.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Once built you'll need to equip the SAM site with missile batteries before it will be able to engage alien craft.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Plan d'installation hors base : site antiaérien
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ NOIR
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Précis d'architecture réservé au commandant (autorisation Sigma)
    
    Classé le : 18 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    J'espère que vous avez pu consulter les plans, que j'ai envoyés un peu plus tôt aujourd'hui, concernant les batteries de missiles qui peuvent équiper les bases Phalanx. Nous nous sommes dépêchés d'adapter ces plans pour concevoir des installations autonomes à construire en dehors de nos bases.
    
    Ces sites externes peuvent servir d'ouvrages défensifs à proximité de positions stratégiques sans que les tirs de missiles ne trahissent les emplacements de nos bases. Mais bien sûr, les extraterrestres risquent toujours de découvrir ces sites et peuvent tenter de les détruire...
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Une fois construits, les sites de défense antiaérienne doivent être équipés de batteries de missiles surface-air avant de pouvoir tirer sur les aéronefs ennemis.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Welcome to the UFO: Alien Invasion multiplayer lobby.
    If you are searching for players, make sure to stay connected.
    NOT everyone you see in the user list is a player!
    Look for users who announce themselves with the game client.
    
    Do NOT:
    - Spam.
    - Use strong language.
    - Use any language other than English.
    - Be impatient. It may take several minutes for someone to reply.
    
    You can close this window and return to it always by pressing F10, even in a singleplayer mission.
    You can also send messages to players directly into the game when you add the name of the player at the start of your message.
    If a player sends you a message, it will appear in a popup window.
    
    If you want to host a game, make sure, that TCP port 27910 is opened in your firewall.
    If you want to join the channel with a regular IRC client, connect to irc.libera.chat and join #ufoai-gamer
    
    For help with setting up multiplayer games, see http://ufoai.org/wiki/index.php/Multiplayer
fr_FR: Bienvenue dans le salon multijoueur de UFO: Alien Invasion
    Si vous cherchez des joueurs, restez connecté.
    Toutes les personnes que vous voyez ne sont pas forcément des joueurs.
    Ne contactez que les utilisateurs qui se présentent via le client du jeu.
    
    Il est interdit :
    - de spammer,
    - de s'exprimer vulgairement,
    - d'utiliser une autre langue que l'anglais,
    - d'être impatient (une personne peut répondre après plusieurs minutes).
    
    Vous pouvez fermer cette fenêtre ou y revenir en appuyant sur F10, même en mission solo.
    Vous pouvez envoyer des messages directement à un joueur en commençant votre message par le nom du joueur.
    Une fenêtre popup apparait quand un joueur vous envoie un message.
    
    Si vous voulez héberger une partie, vérifiez que le port TCP 27910 de votre pare-feu est ouvert.
    Si vous voulez vous converser avec un client IRC, connectez-vous à irc.libera.chat et rejoignez #ufoai-gamer
    
    En cas de difficulté à paramétrer des jeux multijoueurs, consultez http://ufoai.org/wiki/index.php/Multiplayer

en: SecGen. Mahouf Serra, United Nations, New York City
fr_FR: Secrétaire général Mahouf Serra, Nations unies, New York

en: Base Commander, PHALANX, Atlantic Operations Command
fr_FR: Commandant de base, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique

en: Welcome to your new post, Commander. You now have full command over the PHALANX Extraterrestrial Response Unit. Your mission is to protect the citizens of Earth and stop the alien threat at all costs. How you accomplish this is up to you; our only requirement is that you succeed.
    
    Your first order of business is to set up a headquarters. The UN has access to military bases all over the world, so you may consider any region for your base of operations. Choose the location wisely, because it will have great influence on the success of the PHALANX project.
    
    A recent analysis of the attacks on Mumbai and Bonn reveal that UFO sightings and alien activity seems to focus on the most densely populated regions of Earth, including coastal North- and South-America, Europe, Eastasia, South and Mediterranean Africa, and Australia. You should consider including these territories in your field of operations.
    
    Once you've established your first base, you must prepare your soldiers. The recruits we have assigned to PHALANX must be stationed on your dropship, then equipped for battle.
    
    Take care of them, Commander. The rest of us are all counting on you, and praying for you.
    
    That is all. Good luck and good hunting.
fr_FR: Bienvenue dans vos nouvelles fonctions, Commandant. Vous avez désormais carte blanche pour diriger Phalanx, l'Unité de riposte aux extraterrestres. Votre mission consiste à protéger les citoyens de la Terre et à stopper la menace alienne, à tout prix. Peu importent vos méthodes : nous n'exigeons que votre réussite.
    
    Vous devez d'abord aménager votre quartier général : les Nations unies pouvant accéder à n'importe quel point du globe, vous pouvez le construire sur n'importe quel continent. Choisissez cet endroit judicieusement, parce qu'il aura beaucoup d'influence sur vos chances de succès.
    
    Une analyse récente des attaques sur Mumbai et Bonn révèle que les OVNI observés et que les activités des envahisseurs semblent se concentrer dans les régions les plus densément peuplées. Ceci comprend les zones côtières de l'Amérique du Nord et du Sud, l'Europe, l'Asie de l'Est, l'Afrique du Sud, l'Afrique méditerranéenne, ainsi que l'Australie. Ces territoires devraient être inclus dans votre périmètre d'action.
    
    Une fois votre première base établie, préparez vos soldats : les nouvelles recrues doivent être affectées à un appareil de transport, puis équipées pour le combat.
    
    Prenez soin de vos troupes, Commandant. Nous comptons tous sur vous, nous prions tous pour vous.
    
    Ce sera tout. Bonne chance et bonne chasse.

en: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
fr_FR: Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique

en: Dr. Connor, R&D: Bio & Containment Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
fr_FR: Dr Connor, R&D : division Biologie et Confinement, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique

en: Commander,
    
    I'm afraid I have some bad news. Despite our best efforts, the alien specimens recovered from our last tactical mission have expired in Containment. We were ultimately unable to stabilise their medical condition enough to learn anything useful.
    
    Outward signals indicate the cause of death to be sudden and fatal asphyxiation. It seems the aliens can only live in our atmosphere for a limited time before they suffocate. We haven't performed a full examination on the body, not without your authorisation, but I strongly recommend that we move straight to autopsy at this point. We must find a way to keep them alive longer or we won't be able to conduct any meaningful research on them.
    
    My autopsy request should be waiting in the R&D queue for your approval. Thank you, Commander.
    
    Sincerely, Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    J'ai le regret de vous annoncer qu'en dépit de tous nos efforts, le spécimen extraterrestre ramené lors de notre dernière mission est décédé au poste de confinement. Nous n'avons pas réussi à le maintenir en vie et nous n'avons rien pu en tirer.
    
    À première vue, la mort du sujet pourrait avoir été provoquée par une asphyxie subite. Les envahisseurs semblent ne pouvoir survivre dans notre atmosphère que pendant une période limitée ; passé un certain délai, ils suffoquent. Nous n'avons pas voulu examiner le corps sans votre accord préalable. Mais au point où nous en sommes, je vous recommande d'autoriser l'autopsie. Nous devons apprendre comment garder les aliens vivants, sinon nous ne pourrons jamais rien découvrir sur eux.
    
    Ma demande d'autopsie est dans la liste des recherches en attente de votre accord. Merci, Commandant.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: XO Abel S. Howard, Command & Control, PHALANX, Atlantic Operations Command
fr_FR: C2 Abel S. Howard, Contrôle et Commandement, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique

en: Sir, our operatives have discovered the location of a large alien installation on Earth. This installation represents a serious threat to PHALANX and to humanity at large, we must take it out ASAP.
fr_FR: Commandant, nos agents ont découvert une grande construction alienne sur Terre. Celle-ci représente une sérieuse menace pour Phalanx et pour l'humanité entière : nous devons la détruire au plus vite.

en: Col. Ingrid Falkland, Intelligence Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
fr_FR: Col Ingrid Falkland, division du Renseignement, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique

en: Good luck commander. Bring our soldiers back alive.
fr_FR: Bonne chance, Commandant. Faites revenir nos soldats vivants.

en: Kill all the aliens.
fr_FR: Tuer tous les extraterrestres.

en: The aliens have barricaded themselves inside this fuel dump. Find a bomb nearby to destroy the gate and gain entry.
fr_FR: Les extraterrestres se sont retranchés dans ce dépôt de carburant. Trouvez une bombe pour détruire le portail et entrez.

en: Kill all the aliens before they are able to blow up the depot.
fr_FR: Tuer tous les extraterrestres avant qu'ils ne fassent exploser le dépôt.

en: We've located an entry point to the alien base, which appears to be a large facility built below ground. Once your men have dropped down the entry shaft you'll need to clear out the alien presence so that our analysts can investigate the technology on-site.
fr_FR: Nous avons localisé un point d'entrée dans la base des extraterrestres, qui ressemble à un grand complexe souterrain. Une fois que vos troupes se trouveront au fond du puits d'entrée, elles devront nettoyer les lieux de toute présence hostile pour que nos chercheurs puissent venir étudier leur technologie sur place.

en: Kill all the aliens to secure the base.
fr_FR: Tuer tous les extraterrestres pour sécuriser la base.

en: The dropship has arrived at the crash site.
fr_FR: Le transport est arrivé à l'endroit où l'aéronef s'est écrasé.

en: The aliens penetrated your base defenses and are inside the compound. Rally the soldiers on site to eliminate the threat. Security cameras placed around the base will help you track their locations as long as a soldier remains inside the camera room of the Command Centre.
fr_FR: Les extraterrestres ont débordé nos défenses et pénétré dans notre base. Réunissez les soldats et débarrassez-vous de ces vermines. Tant qu'au moins un de vos soldats reste dans la pièce de vidéosurveillance de la salle d'opérations, vous pouvez suivre les mouvements ennemis grâce aux caméras de sécurité.

en: There is a large area to cover, so local forces will join our counterattack. Your main objective in this mission is to protect the civilians caught in the main building. There is a shelter hidden within, our hope is people managed to get there.
fr_FR: L'aire à couvrir est très étendue : des forces locales vont donc se joindre à notre contre-attaque. Votre objectif premier est de protéger les civils coincés dans le bâtiment principal ; nous espérons que ces gens auront pu se réfugier dans l'abri secret qui se trouve à l'intérieur.

en: Secure the area in front of the panic room entrance until reinforcements arrive.
fr_FR: Sécuriser la zone en face de l'entrée de la pièce de survie jusqu'à l'arrivée des renforts.

en: In the year 2084, Earth is in better shape than it has been for more than a century. Perhaps for the first time, peace and cooperation are the norm rather than the exception. The current state of affairs, however, can only be explained through the brutal history of the 21st century.
    
    In the first decade of the 21st, the Middle-East was the greatest concern of nations around the world. Tensions increased when Iran, Syria, Jordan and Afghanistan formed the Middle-Eastern alliance, a political body to unite the Islamic world. Soon after, democratic elections in Iraq caused the United States to lose control of the country, and Iraq joined the Middle-Eastern Alliance along with Pakistan and Lebanon later that year. In a panic, Israel threw in its lot with the expanding European Union, thus forcing itself to abide by increasingly strict EU laws on human rights and warfare. Its military presence in the region was significantly reduced over the years as a result.
    
    However, as 2009 turned into 2010, attentions turned away from the Middle-East as the increasingly bold power grabs by China started to make waves. The People's Republic had been nibbling away at its neighbours for several years, but in December of 2010, after decades of harsh words and grim promises, Taiwan was finally conquered by a full-scale Chinese military invasion. The UN gave several sternly-worded reprimands which were summarily ignored. The international community debated the issue at length, and did nothing.
    
    The Second Cold War between the old United States and China began when China annexed North and South Korea in 2012, after secret agents managed to disable North Korea's entire nuclear arsenal for the length of the three-day invasion. The well-trained and equipped People's Army vastly outnumbered the Korean divisions; they occupied both countries long before the Koreans could even begin to receive aid from overseas. The move drew even more ire from the UN and cooled diplomatic relations between China and Russia for decades to come.
    
    Tensions around the world remained high during the length of the Second Cold War, with rebellions the order of the day in the newly-subjugated Chinese territories, but ultimately neither China nor the US was ready to commit to nuclear annihilation.
    
    The war technically came to an end in 2031, as the US economy crumbled under a crushing military budget and deficit interest rates that exceeded the country's entire gross national product. Meanwhile, having become increasingly liberal during the Cold War years, China took on the mantle of world leader without knowing quite what to do with it. Its leaders perhaps became drunk with power, a little too hungry, a little too proud. Using the army to try and enforce their decision, they attempted to revert the country to the brutal Stalinist oppression of the 20th century. The people did not approve.
    
    The ensuing civil war was like nothing Earth had ever seen. Officers often referred to it as the bastard child of Vietnam and the First World War. It saw firebombing of entire populations, mass executions of prisoners of war, and tactical nuclear strikes on several cities -- including Shanghai, Seoul and New Delhi -- on 7 June 2034. Government loyalists dropped a total of six 50-kiloton devices on heavily-defended rebel positions, including the civilian populations the rebels were protecting.
    
    The loyalist army suffered massive desertions in the days that followed; it was the single event that eventually spelled doom for the government. More than six million lives were lost before the surrender of loyalist forces on 15 August 2036, having fought tooth and nail and employed large-scale scorched earth tactics as the rebels slowly drove them into the Indian Ocean. This is the official ending of the Second Cold War.
fr_FR: En 2084, la Terre vit sa période la plus prospère depuis les cent dernières années. La paix et la coopération représentent la norme plutôt que l'exception. Cette situation sans précédent ne peut cependant s'expliquer qu'en rappelant la brutalité des débuts du 21e siècle.
    
    Durant la première décennie du 21e siècle, le Moyen-Orient focalisait sur lui l'essentiel des préoccupations internationales. Les tensions augmentèrent lorsque l'Iran, la Syrie, la Jordanie et l'Afghanistan se réunirent pour former l'Alliance du Moyen-Orient, un bloc politique destiné à unir le monde islamique. Peu après, des élections en Irak mirent fin à l'emprise que les États-Unis exerçaient sur ce pays, qui rejoignit alors l'Alliance du Moyen-Orient, suivi la même année du Pakistan et du Liban. Israël, effrayé par cette alliance, se rallia à l'Union européenne en pleine croissance, et fut ainsi obligé de se soumettre aux lois de l'UE, de plus en plus strictes au sujet des Droits de l'homme et des conventions de guerre ; sa présence militaire régionale diminua donc considérablement dans les années qui suivirent.
    
    Cependant, à l'aube de l'année 2010, l'attention se détourna du Moyen-Orient à cause des agissements de plus en plus audacieux de la désormais puissante Chine. La République populaire s'étendait lentement, depuis plusieurs années, sur les états voisins ; après plusieurs décennies de menaces, elle mena en décembre 2010 une opération de large envergure pour conquérir l'intégralité de l'ile de Taïwan. Les Nations unies votèrent plusieurs résolutions contraignantes, toutes ignorées. La communauté internationale débattit longuement, mais ne décida rien.
    
    La Deuxième Guerre froide entre les États-Unis et la Chine commença lorsque cette dernière annexa la Corée du Nord et du Sud en 2012 ; des agents secrets parvinrent à désactiver tout l’armement nucléaire de la Corée du Nord durant les trois jours qui suffirent à l'invasion. L'armée populaire, bien entrainée et équipée, surpassait largement en nombre les divisions coréennes, et occupa les deux Corées bien avant que les coréens aient pu recevoir de l'aide. Cette manœuvre exacerba la colère des Nations unies et réduisit considérablement les relations diplomatiques entre la Chine et la Russie pendant plusieurs décennies.
    
    Les tensions internationales restèrent fortes pendant toute la durée de la Deuxième Guerre froide, et des rebellions naissaient presque tous les jours dans les territoires nouvellement annexés par la Chine. Cependant, ni la Chine ni les États-Unis n'osèrent utiliser l'arme nucléaire pour annihiler le camp adverse.
    
    La guerre s'arrêta techniquement fin 2031, alors que l'économie américaine était écrasée par son budget militaire et que le niveau de remboursement des dettes dépassait le produit national brut du pays. La Chine, de son côté, devenue de plus en plus libérale durant ces années de guerre froide, prit le relais des États-Unis dans le rôle de meneur mondial, sans vraiment savoir comment s'y prendre. Ses dirigeants, peut-être corrompus par le pouvoir, ou trop avides, ou trop fiers, s'appuyèrent brutalement sur l'armée pour ramener la Chine sous le régime stalinien qui prévalait à la fin du 20e siècle. Le peuple se rebella.
    
    La guerre civile qui suivit fut différente de toutes les autres que la Terre avait déjà connues. Les officiers la comparent souvent à une sinistre chimère enfantée par la guerre du Vietnam et la Première Guerre mondiale : des populations entières furent bombardées, les prisonniers de guerre furent exécutés massivement. Le 7 juin 2034, plusieurs villes furent la cible d'attaques nucléaires stratégiques, dont Shanghai, Séoul et New Dehli. Le gouvernement loyaliste largua six bombes de 50 kilotonnes sur des positions rebelles fortement défendues, décimant aussi bien les rebelles que les civils qu'ils protégeaient.
    
    De nombreux déserteurs quittèrent l'armée loyaliste dans les jours qui suivirent, ce qui finit par sceller le sort du gouvernement. Plus de six millions de vies furent perdues avant que les forces loyalistes ne se rendent le 15 aout 2036, après s'être battues jusqu'au bout et avoir pratiqué la stratégie de la terre brulée à grande échelle pendant que les rebelles les repoussaient lentement jusqu'à l'océan Indien. Cette dernière date marque la fin officielle de la Deuxième Guerre froide.

en: The Asian Republic:
    
    In the years that followed, the reformed Republic of China -- taking up its old, pre-Communist name -- slowly relinquished its conquered territories, including those seized in centuries past, offering them a choice between independence or a seat on the new governmental council as an equal and respected part of the new Republic. Having fought on the rebel side throughout the civil war, Taiwan was the first to merge with the new Republic, reconciling its differences with the mainland after the Communist government surrendered. Taiwan quickly became a major player in the new council and was instrumental in sending the captured government leaders off to The Hague to face a war crimes tribunal. North Korea, another rebel nation, also elected to remain in the Republic, sensing opportunities for greater economic growth and freedom from dictatorship. They would not be disappointed.
    
    The resurgence of the Chinese economy was dubbed a miracle by contemporary historians. The first breakthroughs in nanotechnology were made by Chinese researchers, bringing in vast medical-industrial contracts from all over the world. Despite old hatreds and mistrust, other east-Asian nations slowly joined the Republic, which was soon redubbed the Asian Republic to honour its new members. Even Japan eventually joined to bolster its flagging economy and a population which had dwindled through the war years. The Republic continued mostly true to its principles with the civil war still fresh in mind. Over the years it made a reputation for dealing with all its member nations in good faith, and built enough trust and solidarity that it can now speak with a single voice for all the billions of people of south-east Asia.
    
    Today, the Asian Republic's economy has all but recovered due to the commercialisation of nanotech and holographics. It still possesses a strong and up-to-date military, trained to a higher standard than any other country.
    
    
    
    The Revolutionary Countries:
    
    With the successive fall of both the United States and China, Socialism in South-America waxed and waned during the post-war years. The US's economic death brought on a surge of revolutionary fervor, swaying several nations away from the influence of capitalism. However, with a democratic framework already halfway in place in most countries, the ideal of rule of the people could for the first time be realised without corruption. This new wave proposed to unite the principles of democracy with true Socialist ideals.
    
    The whole continent watched in horror at the nuking of Shanghai during the Second Cold War, televised all over the globe right up to the final second. The new wave suffered another major blow when China fell. In that, everyone could see a first-hand example of what might happen to the revolution if it went the way of dictatorship and totalitarianism. It didn't take long for the leaders to respond.
    
    Several dictator-led countries immediately tried to turn on the thumbscrews, trying to head off a rebellion before it began, which caused a huge backlash in the larger democratic nations, particularly Cuba, Brazil and Argentina. Suddenly, the last remaining kings of South-America were left with no friends at all.
    
    One by one, they caved to public and political pressure and were replaced by elected houses. The revolution picked up speed instead of losing it; they encouraged greater trade, closer integration, and eventually followed Europe's example of open borders. A new network of highways all over the continent strengthened economies and allowed far more efficient use of arable land. South-America's natural riches were tapped like never before, and they demanded fair prices for every bit of it.
    
    Today, the member nations have merged so closely that they are better known as a single body: the Revolutionary Countries. One joint government represents the entire continent, and they manage an economical juggernaut surpassed only by the Greater European Union. Their military is small but has state-of-the-art equipment. Their training is not exceptional.
    
    
    
    United America:
    
    As the US economy started to break down in the late 2020s, more and more people abandoned the country for the greener pastures of Canada and, ironically, Mexico. The value of the dollar plummeted to unprecedented depths, impoverishing millions until its price was fixed by the IMF and the international banking community. The country was then saddled with a brutal reform plan, requiring it to sell off or mothball over half of its military arsenal. To cope with the repayment on sixteen trillion dollars of debt, its interest rate was frozen and its exports shifted to technology and luxury goods. Successful restructuring of NASA, combined with a functional spaceplane prototype, also turned outer space into a money-maker for the post-collapse US. Cape Canaveral began offering the cheapest space launches anywhere on the planet, first with their prototype, later with fully-functional advanced spaceplane designs. This significantly helped the beleaguered country claw its way back towards the black.
    
    The cooperation between North-American nations began with financial aid from Canada and Mexico, which saw their exports to the US dipping dangerously and wanted to help fix their most important trading partner. The growing number of expatriates also served to create closer ties. Then, in the most unexpected political turnaround in 2042, Mexico elected the US expatriate Esteban Villa-Lobos Garcia to the office of president.
    
    The election was hotly contested. However, the decision held through two recounts, and the new president was inaugurated in July of 2042. Eventually, a combination of sound policies and personal charisma brought most of the country around on Garcia; and then he proposed the Tomorrow Plan.
    
    Under the plan, Mexico, Canada and the USA would unite into one country to reawaken the North American superpower. In a number of controversial public votes, the general population in all three countries gave majority support for the Tomorrow Plan; 52% in the United States, 64% in Canada, and 71% in Mexico. The merger was eventually finalised in 2050, creating a United America out of the dominant powers of the New World. The booming space industry quickly spread throughout the new country, and despite a few stumbles along the way, North America steamed headlong towards recovery.
    
    Today, UA's debt has decreased from sixteen trillion to two, and standards of living have nearly recovered to what they were before the crash. UA has the most advanced space industry on the planet; NASA performs almost 70% of commercial space launches around the globe. It exports vast quantities of goods to every other nation and is projected to return to solvency in less than three years. Militarily, the UA is the weakest of all the meganations. It has only a small volunteer army and a tiny defence budget as mandated by the IMF. However, what forces the UA does have are highly-trained and can turn on a dime, able to reach any place in the country within two hours.
    
    
    
    The Greater European Union:
    
    Slowly but surely, the European Union has expanded borders further and further with every passing decade. It first moved into the Middle-East when it accepted Israel as an associate member in 2011, and then upgraded both Israel and Turkey to full membership in 2017. Several Atlantic islands were also accepted in the same resolution, making it the single greatest EU expansion of the 21st century.
    
    Following Israel's controversial entrance as an associate member, the EU passed stricter laws on human rights, freedom of religion and separation of church and state. It was also the first Western superpower to officially recognise the Middle-Eastern Alliance, and fostered close relations with the Alliance -- despite United States protests -- in the hope of reducing culture clash and the ongoing threat of terrorism. For the most part, they were successful.
    
    In 2028, Greenland -- having grown strong due to immigration from the United States -- formally declared its independence from Denmark. No battles were fought; the Danish government grudgingly recognised the independence due to political pressure from other European countries. In the following months, Greenland briefly considered joining the US as a protectorate, but reconsidered when the EU offered a full membership. This, along with the defection of several US island protectorates in the Atlantic, impelled the EU to rename itself the 'Greater European Union'.
    
    In the aftermath of the Second Cold War, the GEU has always been on the forefront of political development. It was the only Western nation to second the Middle-Eastern Alliance's vote of no confidence on the old United Nations, after the UN's complete failure to act during the Chinese expansion and eventual civil war. The GEU also strongly supported the Alliance's efforts to create a new UN, providing fair representation to all the world's nations, and with enough teeth to live up to the principles under which it was first created.
    
    Today, the GEU is the strongest economical and political force in the world. However, its vast bureaucracy and large number of members -- members who don't always see eye-to-eye -- make it slow to manoeuvre in every way. Its military is large and powerful but poorly-integrated, with each individual army sticking to the language and traditions of their country. Military cooperation is difficult to achieve and requires going through huge amounts of red tape. The GEU contributes a majority of UN troops, but they are only ever used as peacekepeers. Whether or not the GEU militaries have lost their 'edge' has been a subject of hot debate in Brussels for many years, and there appears to be no decision in sight.
    
    
    
    The Middle-Eastern Alliance:
    
    The rise of the Middle-Eastern Alliance was a surprise to everyone, including the people involved. It was designed solely to weaken Western influence in the Middle-East. The principal designers and first members -- Iran, Syria, Jordan and Afghanistan -- never meant the Alliance to last more than a decade, by which time they expected it to fragment and disband under the weight of its own differences.
    
    The Second Cold War changed everything. The People's Republic of China was no longer a nearby ally against the West; it became an expanding threat with an appetite, casting hungry eyes on Nepal, chunks of India, and possibly even the sovereign states on China's western border. Pakistan, Tajikistan and Kyrgyzstan rushed into the arms of the Alliance in order to guard themselves against invasion. The Arabian subcontinent joined the Alliance not a year later, seeking to expand their political pull with the West. Without even realising it, they had formed a power block covering nearly the entire Middle-East. Their position was simply too good to allow it to crumble.
    
    The expanded Alliance, now recognised by the European Union, stepped onto the international stage with knife in hand. They had a stranglehold on most of the world's remaining oil supplies and the will to exploit it.
    
    The Alliance's economic power grew as outside oil reserves dwindled. Pharmaceutical manufacturers packed up in droves and moved to the Middle-East, the only place left in the world where oil was cheap and plentiful. This, along with the many other applications of crude oil, allowed the Middle-East to survive the Russian 'nuclear revolution' and the subsequent worldwide migration to nuclear power. It continued its expansion with Egypt, Uzbekistan, Turkmenistan, and disputed chunks of Africa around the Red Sea. The entire Red Sea region was quickly pacified when the Alliance moved in its military to assist the new African members.
    
    Today, the spread of prosperity has turned the Middle-East away from dogma and towards secular law and gender equality. It is still ruled by individuals -- Sultans, Emirs, Maliks, Presidents and Generals -- but their personal power is kept in check by the rest of the Alliance, rulers who do not want their colleagues stepping out of line. Political dissent is tolerated due to pressure from the EU and other nations, but even in 2084 few of the Alliance's member nations have a functioning democratic process.
    
    The Alliance military is large, fast and mean. It is one of the most elite and well-equipped forces in the world, and it uses more permissive rules of engagement than either United America or the Asian Republic. Their clause for 'acceptable civilian casualties' has been the source of huge amounts of criticism from across the world, but the Alliance has stubbornly maintained this clause throughout the four decades it has been in effect.
    
    
    
    New Africa:
    
    Born out of violence and strife, New Africa found its unification in separation. It languished onwards for three decades into the 21st century, as it had done for far too long, with its civil wars and ethnic purges and atrocities beyond measure. That is, until several central-African nations undertook a massive project in 2039 to break the notorious diamond cartels and seize their revenue for long-term national improvement.
    
    It resulted in a military and economic bloodbath. The UN attempted various measures to stop the fighting but, even more toothless than ever before, it accomplished nothing. However, the league of nations was eventually joined by several others, tired of being pushed around by Western conglomerates, and after several years of bitter fighting they were successful in taking down the cartels one by one. This left them with some of the largest, most advanced diamond and gold mines in the world; it made their combined territory the largest single supplier of natural diamonds in the world. It also gave them a new sense of what they could accomplish together. The core of New Africa was born.
    
    All the African nations involved in the anti-cartel war, with the exception of territories loyal to the Commonwealth of Oceania and the Middle-Eastern Alliance, began to work much more closely together, taking cues from South-America in building a dependable road network to fuel trade and communication. It also allowed a much better distribution of food. Over the next thirty years, New Africa completely eliminated famine within its borders, which it changed completely to accomodate ethnicity and a desire for independence within its territories, and brought socialised public health-care to its people at near-ruinous cost. However, it also found new exports in the commercialised, sustainable growth of tropical hardwood and exotic fruit. The new cooperation made price agreements across the continent possible for the first time; like the Revolutionary Countries, New Africa forced the rest of the world to pay fairly for all goods and services.
    
    Today, New Africa is still the weakest of the great powers economically, but it is growing fast. It has a large, motivated standing army, but the troops are not well-equipped, armed mostly with former US antiques and even century-old Soviet equipment. They also have trouble getting to remote locations due to frequent equipment failures and the continent's difficult geography. Most of the time, the best the New Africans can do is spot UFOs as they land with one of thousands of scouts and small patrols out in the country to combat poaching and smuggling.
    
    
    
    Russia:
    
    Russia took decades to recover from the fall of the Soviet Union and the ravages of the Soviet system on the country's economy. It festered like an open wound for the first half of the 21st century, still trying to quash the constant rebellions in Chechnya, still trying to reform after 70 years of state domination, still trying to get back its lost position as a world superpower.
    
    Things finally started getting better for Russia when then-prime minister Yevgeny Karamazov granted complete independence to Chechnya in 2047. While the newly official Chechen Republic imploded in a storm of violence about who exactly should rule, Russia turned away and set itself to fixing its own problems, leaving Chechnya to itself -- and to the new and improved UN, which immediately took an interest in trying to stop the bloodshed. Unfortunately that wouldn't happen for a long time, and even then Chechnya could only return to Russia's sphere of influence, but for the first time it did so as a fully-recognised independent voice.
    
    Economic salvation for Russia -- especially with oil supplies from the Middle-East dwindling -- began with drilling the country's own oil in Siberia, with new techniques and equipment able to survive the harsh winter conditions, and later with the construction of a series of new nuclear power plants. Russia invested heavily in research to make the new plants smaller, safer and -- more importantly -- sustainable. This involved a switch from enriched uranium to thorium as the main nuclear fuel for all the new Russian plants, and advanced new designs based upon the 'energy amplifier', a new type of fission reactor first test-built near Rome from 2004 to 2011. Two of the new reactors even consumed plutonium from dismantled nuclear weapons and from the stored waste of older power plants.
    
    Then, eight years after the Chechen independence, Russia's 'nuclear revolution' really came into its own with the invention of the depleted element postprocessor, which could convert 90% of an energy amplifier's waste into radiation-free elements in weeks instead of centuries. The Russians ended the age-old energy crisis almost overnight; nuclear fission became safe, relatively clean, and global thorium supplies would see the world clear into the year 3000.
    
    Today, many of the ex-Soviet republics have rejoined Russia, following the example of the other great nations, eager to take advantage of the power generation and nuclear technology that are now Russia's main exports. The nuclear revolution continues even today with the gradual development and commercialisation of fusion power. Though its economy is still troubled, the country is now in better shape than it has been for centuries -- whether under the khans, the czars or the Soviets. Its military is somewhat antiquated but highly-trained, well-disciplined and professional, and it does not lack for manpower.
    
    
    
    The Commonwealth of Oceania:
    
    The Commonwealth of Nations, a political organisation made up of most of the countries of the old British Empire, lost a great deal of power going into the Second Cold War. First, Pakistan cut its ties to the Commonwealth when joining the Middle-Eastern Alliance. Then, as the United States crashed and burned, Britain and Canada became more and more concerned with their own parts of the world and let their participation dwindle to nothing. By 2030, they were members in name only.
    
    The growing power of China throughout the war caused a huge expansion in military budgets for India and Australia, budgets which their economies had trouble supporting. Then, in 2035, India became one more battlefield in the Chinese civil war. Veteran government troops easily defeated the Indian military in several short but bloody engagements and seized most of the country while the rebels pursued.
    
    Australia pledged a full-scale military intervention along with several South-African Commonwealth members. After weeks of brutal fighting, the Australian divisions managed to link up with Chinese rebel forces and the surviving regiments of the Indian army, and together they nearly annihilated the governmental army before the surrender in 2036.
    
    The cost was high. The conquered parts of India were a wasteland, the country had no government left after the nuking of New Delhi, and famines were already starting to grip the population. It began ceding worthless parts of land to other nations and gave independence to several small regions along its border. The remaining Commonwealth nations undertook the vast task of reconstructing India, though many abandoned the project and the Commonwealth in favour of the other growing superpowers.
    
    The reconstruction of India eventually united the Commonwealth into one great nation, taking advantage of their geographic location around the Indian Ocean and the South Pacific to charge strategic tariffs for ships passing through their waters. Commonwealth shipping, on the other hand, was free from tariffs and quickly rose to dominance in the competitive market. Later, with the breaking of the diamond cartels in Africa, the Commonwealth seized several leaderless mines inside its borders and used them to their full potential.
    
    Today, the Commonwealth of Nations is better known as the 'Commonwealth of Oceania' or just 'Oceania'. Since its inception it has accepted several non-Commonwealth countries into its midst, notably Madagascar, Zimbabwe and Indonesia, extending its control over the Oceanian waters. While it still can't compete economically with the richer nations, it has carved out its own niche, and is quite happy to go on prospering in it.
    
    Oceania's military consists mainly of a powerful navy. Its land army is minuscule compared to that of any nation except United America, and serves only in a defensive capacity, with average training and equipment. However, it can respond fairly quickly in emergency situations.
fr_FR: La République asiatique
    
    Après la Deuxième Guerre froide, la Chine reprit le nom qu'elle portait avant la période communiste, à savoir République de Chine, et réforma progressivement les territoires qu'elle avait conquis. Chaque territoire, même occupé depuis des siècles, eut le choix soit de devenir indépendant, soit de devenir un membre de la nouvelle République et d'obtenir un siège dans le conseil du nouveau gouvernement, qui promettait de traiter tout le monde de façon respectueuse et équitable. Taïwan, qui avait combattu au côté des rebelles pendant la guerre civile, profita de la chute des communistes pour se réconcilier avec le continent et fut le premier pays à intégrer la nouvelle république ; l'ile devint rapidement un acteur majeur du conseil gouvernemental et son action contribua à faire envoyer les dirigeants capturés de l'ancien régime devant le Tribunal international de La Haye. La Corée du Nord, autre nation rebelle, vota également pour intégrer la République : elle espéraient ainsi favoriser sa croissance économique et éviter le retour d'un dictateur ; le choix des Coréens s'avéra judicieux.
    
    La résurgence de l'économie chinoise est considérée comme miraculeuse par les historiens contemporains. Les premières percées en nanotechnologies furent accomplies par des chercheurs chinois, ce qui permit au pays de signer de nombreux contrats avec le reste du monde. Malgré de vieilles rancunes et d'anciens préjugés négatifs, les autres nations d'Asie de l'Est rejoignirent progressivement la République de Chine, bientôt renommée en République asiatique en l'honneur de ses nouveaux membres. Même le Japon finit par rejoindre la République afin de raffermir son économie et sa démographie vacillantes. Au fil des ans, la République asiatique mit un point d'honneur à traiter équitablement ses membres pour renforcer leur confiance et leur solidarité mutuelles.
    
    Aujourd'hui, la République asiatique porte la parole des milliards d'habitants d'Asie du Sud-Est. Elle possède une économie parfaitement restructurée autour de la commercialisation de nanotechnologies et de techniques holographique, et dispose d'une puissante force militaire moderne mieux préparée que celles des autres pays.
    
    
    
    Les États révolutionnaires
    
    Le socialisme connut une histoire mouvementée sur le continent sud-américain. Après la Deuxième Guerre froide, l'écroulement économique des États-Unis provoqua des révolutions qui balayèrent de nombreux gouvernements capitalistes. Heureusement, beaucoup d'états concernés avaient déjà l'expérience de la démocratie, et plusieurs républiques populaires non corrompues naquirent en tentant de concilier les principes démocratiques aux idéaux socialistes.
    
    Toutefois, deux coups particulièrement rudes furent portés aux révolutionnaires d'Amérique du Sud : le premier durant la 2e Guerre froide, quand le monde entier assista, horrifié, au bombardement nucléaire de Shanghai diffusé en direct sur toutes les télévisions du globe ; le deuxième quand la Chine s'écroula, le destin dramatique de la République démocratique de Chine montrant à toute la planète comment risquait d'évoluer une révolution qui sombrait dans le totalitarisme.
    
    La chute des États-Unis et de la Chine finirent par inquiéter plusieurs pays dictatoriaux, qui réagirent brutalement : leurs dirigeant devinrent encore plus autoritaires et commencèrent à réprimer des rebellions qui n'existaient pas encore. De nombreuses nations démocratiques (tout particulièrement Cuba, le Brésil et l'Argentine) manifestèrent alors un extrême mécontentement, ce qui finit par totalement isoler ces derniers potentats. Peu à peu, la population et les pressions politiques firent céder les dictateurs, l'un après l'autre remplacés par des collèges d'élus.
    
    La révolution s'affermit en encourageant le commerce, et l'intégration des pays membres se renforça après une ouverture des frontières réalisée selon le modèle européen. Un réseau intercontinental d'autoroutes modernes consolida l'économie et améliora l'accès aux terres arables. L'Amérique du Sud put enfin exploiter ses ressources naturelles plus efficacement que jamais et en demander des prix corrects.
    
    Aujourd'hui, les pays membres sont si intégrés qu'ils sont reconnus comme une entité unique, que l'on appelle les États révolutionnaires, et sont représentés sur la scène internationale par un gouvernement collégial. Ils forment un colosse économique qui n'est surpassé que par l'Union européenne élargie. Leurs forces militaires, bien que réduites et moyennement entrainées, disposent d'un équipement de pointe.
    
    
    
    L'Amérique-Unie
    
    Le déclin de l'économie des États-Unis commença à la fin des années 2020, provoquant le départ d'un nombre croissant de citoyens vers le Canada et le Mexique, plus attrayants, et l'effondrement d'une ampleur inédite du dollar. La chute de cette devise ruina des millions de personnes, et il fallut finalement que son cours soit fixé par le FMI et la communauté bancaire internationale. Le pays fut aussi soumis à un plan de réformes sévères, incluant notamment la vente ou le retrait de plus de la moitié de l'arsenal militaire. Pour permettre le remboursement des seize-mille milliards de dollars de dettes, les taux d'intérêt furent bloqués et les exportations recentrées sur les produits de haute technologies et les biens de luxe. Une restructuration réussie de la NASA et le déploiement d'un prototype fonctionnel de vaisseau spatial permirent de transformer la conquête spatiale en source de revenus pour ce pays dévasté. Cap Canaveral proposa les offres de lancement les moins chères du monde, tout d'abord avec leur prototype, puis avec des vaisseaux de conception beaucoup plus avancée ; ceci aida considérablement le pays ruiné à sortir progressivement de la misère. De plus, le nombre élevé d'expatriés états-uniens et le souci qu'avaient le Canada et le Mexique de soutenir leur exportations encouragèrent la coopération entre nations nord-américaines. Le Canada et le Mexique fournirent donc une aide financière à leur voisin pour favoriser son rétablissement.
    
    En 2042 survint le plus surprenant coup de théâtre politique de l'année : l'américain expatrié Esteban Villa-Lobos Garcia fut élu président du Mexique. L'élection fut vivement contestée et nécessita deux décomptes de voix. Mais finalement, le nouveau président commença son mandat en juillet. Menant une politique efficace et doté d'un réel charisme, Gracia parvint à agréger le pays autour de sa personne, ce qui le conduisit à proposer son Plan du lendemain.
    
    Ce plan consistait à unir le Mexique, le Canada et les USA en une seule nation pour restaurer la puissance nord-américaine. Après plusieurs scrutins controversés, une majorité des habitants des trois pays approuva le Plan du lendemain : 52 % aux États-Unis, 64 % au Canada, et 71 % au Mexique. La fusion fut définitive en 2050 : l'Amérique-Unie devenait alors l'un des grands blocs du monde et, malgré quelques difficultés, l'Amérique du Nord revenait au premier plan de la scène internationale.
    
    Aujourd'hui, la dette de l'Amérique-Unie est passée de seize à deux mille milliards et le niveau de vie a presque rejoint celui d'avant le crash. Elle dispose de l'industrie spatiale la plus avancée de la planète, la NASA effectuant près de 70 % des lancements mondiaux. Elle exporte de grandes quantités de marchandises et pense rembourser ses dettes dans les trois années à venir. Militairement, c'est la plus faible de toutes les méga-nations : elle n'a qu'une petite armée de volontaires et un faible budget consacré à la défense, conformément aux décisions du FMI ; cependant, ses forces sont très bien formées et peuvent se rendre à n'importe quel endroit du pays en moins de deux heures.
    
    
    
    L'Union européenne élargie
    
    L'Union européenne ne cessa de s'élargir au cours des décennies. Au 21e siècle, sa plus grande expansion eut lieu en 2017, lorsqu'elle intégra plusieurs iles de l'océan Atlantique, la Turquie et Israël (qui était devenu membre associé dès 2011, permettant alors à l'Union de prendre pied au Moyen-Orient). Après l'arrivée controversée d'Israël, l'UE renforça ses lois en faveur des Droits de l'homme, de la liberté de culte, et de la laïcité.
    
    L'Union fut également la première grande puissance occidentale à reconnaitre officiellement l'Alliance du Moyen-Orient et à renforcer ses relations avec cette dernière malgré les protestations des États-Unis. Elle espérait ainsi amoindrir la confrontation entre les civilisations occidentale et islamique et, par conséquent, réduire la menace terroriste prégnante à l'époque. Et cela fonctionna plutôt bien.
    
    En 2028, le Groenland, qui s'était fortifié grâce à l'immigration en provenance des États-Unis, déclara officiellement son indépendance vis-à-vis du Danemark. Le processus se déroula pacifiquement malgré les réticences du gouvernement danois, qui céda à la pression politique des autres nations européennes. Quelques mois plus tard, le Groenland envisagea de devenir protectorat américain, mais choisit finalement d'entrer dans l'UE lorsque celle-ci lui proposa le statut de membre à part entière. C'est cette adhésion supplémentaire qui incita l'Union européenne à se renommer l'Union européenne élargie.
    
    Après la Deuxième Guerre froide, l'Union européenne élargie a toujours été au premier plan des discussions politiques mondiales. L'Alliance du Moyen-Orient et l'Union furent les seuls blocs à voter la défiance envers les anciennes Nations unies, qui furent incapables d'empêcher l'expansion chinoise et la guerre civile qui s'ensuivit. L'Union soutint fermement les efforts de l'Alliance pour refonder une organisation des Nations unies totalement repensée, tout à la fois capable de représenter équitablement chaque pays et suffisamment musclée pour faire respecter ses principes fondateurs.
    
    Aujourd'hui, l'Union européenne élargie est la plus grande puissance économique et financière mondiale. Pourtant, sa lourde bureaucratie et son nombre élevé de membres, qui ne s'entendent pas toujours parfaitement, lui confèrent une inertie importante. Ses forces militaires sont nombreuses et puissantes, mais mal intégrées, chaque armée nationale continuant de vivre avec sa propre langue et ses propres traditions. La coopération militaire est donc difficile et nécessite un effort administratif considérable. L'Union européenne élargie fournit plus de la moitié des troupes des Nations unies, mais ces contingents ne sont utilisés que pour le maintien de la paix. La question de savoir si les militaires de l'Union ont perdu de leur mordant est vivement débattue depuis plusieurs années à Bruxelles, mais rien n'est jamais sorti de ces discussions.
    
    
    
    L'Alliance du Moyen-Orient
    
    La réussite de l'Alliance du Moyen-Orient surprit tout le monde, y compris ceux qui y contribuèrent. Ses fondateurs (Iran, Syrie, Jordanie, Afghanistan) la créèrent dans l'unique but d'affaiblir l'influence occidentale au Moyen-Orient, tout en estimant qu'elle ne durerait qu'une dizaine d'années avant de se perdre dans des dissensions internes.
    
    Toutefois, la Deuxième Guerre froide contredit cette prévision. La République populaire de Chine, cette voisine qui fut longtemps une alliée contre l'Occident, était devenue une prédatrice dont les yeux gourmands lorgnaient le Népal, certaines régions de l'Inde, et plusieurs états souverains à l'ouest de sa frontière. Le Pakistan, le Tadjikistan et le Kirghizistan entrèrent précipitamment dans l'Alliance pour se prémunir d'une invasion et, moins d'une année plus tard, de nombreux pays arabes adhérèrent pour peser plus lourd politiquement face aux Occidentaux. Une nouvelle puissance couvrant le Proche- et le Moyen-Orient était née spontanément, et cette opportunité était trop favorable pour la laisser passer. L'Alliance, après avoir été reconnue par l'Union européenne, avança alors sur la scène internationale avec un bel atout à exploiter : elle disposait de la plupart du pétrole encore disponible.
    
    L'économie de l'Alliance se fortifia alors que les réserves mondiales de pétrole diminuaient. De nombreux fabricants pharmaceutiques vinrent s'installer au Proche-Orient, seul endroit de la planète où les hydrocarbures restaient bon marché et abondants. Ces délocalisations, ainsi que celles d'autres industries ayant besoin de pétrole brut, permirent au Moyen-Orient de ne pas subir le contrecoup de la révolution nucléaire russe, qui incita le reste du monde à passer massivement à l'énergie atomique. L'expansion territoriale se poursuivit avec l'adhésion de l'Égypte, de l'Ouzbékistan, du Turkménistan, et de régions instables sur la côte africaine de la Mer Rouge que l'Alliance, soucieuse de soutenir ces nouveaux venus, pacifia grâce à quelques bataillons.
    
    Aujourd'hui, la prospérité accrue au Moyen-Orient a provoqué un remplacement des dogmes par des lois séculaires et des mesures en faveur de l'égalité des sexes. Chaque pays de l'Alliance est toujours dirigé par un autocrate (sultan, émir, roi, président, général, etc.), mais ses pouvoirs sont limités par les autres dirigeants qui ne veulent pas voir l'un des leurs devenir trop influent. La contestation politique est tolérée, notamment à cause des pressions de l'Union européenne ; mais, même en 2084, peu de pays de l'Alliance sont réellement démocratiques. Les forces militaires de l'Alliance sont importantes, rapides, et impitoyables : il s'agit de l'une des armées les mieux équipées et les plus efficaces du monde, et ses règlements sont encore plus permissifs qu'en Amérique-Unie ou en République asiatique ; sa doctrine de « pertes civiles acceptables » est vivement critiquée à travers le monde, mais l'Alliance reste braquée sur ce concept qu'elle applique depuis quarante ans.
    
    
    
    La Nouvelle Afrique
    
    Née dans la violence et les conflits, la Nouvelle Afrique trouva le ciment de son unité dans les horreurs qu'engendrait la division. Les trois premières décennies du 21e siècle ne firent que prolonger un déclin commencé depuis bien trop longtemps, avec ses guerres civiles, ses purges ethniques, et ses atrocités sans mesure. Cette triste période prit fin lorsque plusieurs nations africaines majeures décidèrent, en 2039, d'éliminer les célèbres cartels diamantaires pour s'emparer de quoi financer leur développement à long terme.
    
    Il en résultat un bain de sang. Les Nations unies tentèrent d'arrêter les combats, sans succès, car elles étaient encore plus faibles qu'auparavant. Le premier groupe de nations africaines fut progressivement rejoint par d'autres pays exaspérés par l'avidité des conglomérats occidentaux. Après plusieurs années d'âpres combats, tous les cartels tombèrent. Les nations africaines disposaient maintenant des mines d'or et de diamants parmi les plus grandes et les plus développées du monde, et devinrent ainsi le plus important exportateur mondial de diamants naturels. Ce résultat montra à ces pays ce qu'ils pouvaient accomplir ensemble. Le cœur de la Nouvelle Afrique était né.
    
    Toutes les nations ayant lutté dans la guerre contre les cartels, à l'exception des territoires loyaux à la Communauté d'Océanie ou à l'Alliance du Moyen-Orient, commencèrent à coopérer de façon très étroite. Elles s'inspirèrent des réformes sud-américaines et construisirent un vaste réseau de communication permettant une bonne circulation des biens et des informations, et une meilleure distribution des denrées alimentaires. En trente ans, la Nouvelle Afrique éradiqua la famine qui la rongeait depuis longtemps. Elle adapta ses frontières à la répartition de ses ethnies et réalisa les désirs d'autonomie de ses membres. Elle mit en place une politique sociale très généreuse. Elle trouva des relais de développement économique durable dans la culture et la commercialisation raisonnées de bois tropical et de fruits exotiques. Cette nouvelle coopération entre nations permit pour la première fois d'harmoniser les prix à l'échelle du continent. Enfin, comme les États révolutionnaires avant eux, la Nouvelle Afrique força le reste du monde à payer ses exportations à un prix équitable.
    
    Aujourd'hui, la Nouvelle Afrique reste la grande puissance la plus fragile économiquement, mais elle progresse rapidement. Elle dispose d'une grande armée motivée, malgré un piètre équipement généralement issu de vieux stocks centenaires américains ou soviétiques. À cause de ce matériel périmé et de la topographie difficile du continent, les soldats éprouvent de grandes difficultés à se rendre dans les endroits reculés. Par conséquent, les OVNI qui atterrissent sont en général détectés fortuitement par l'une des milliers de petites patrouilles chargées de lutter contre la contrebande ou le braconnage.
    
    
    
    La Russie
    
    La Russie mit plusieurs décennies à se relever de la chute de l'Union Soviétique et des ravages que le régime avait fait sur l'économie du pays. La première moitié du 21e siècle fut très douloureuse, alors qu'elle essayait simultanément de stopper les rébellions incessantes en Tchétchénie, de se réformer après 70 ans de planification étatique, et de retrouver une place de superpuissance mondiale.
    
    La situation s'améliora lorsque le premier ministre de l'époque, Yevgeny Karamazov, accorda son indépendance à la Tchétchénie en 2047. La Russie s'occupa alors en priorité de ses problèmes pendant que la nouvelle république tchétchène implosait à cause de luttes internes pour savoir qui devait la gouverner. Les Nations unies réformées tentèrent immédiatement de stopper ce bain de sang, sans succès. Après un certain temps, la Tchétchénie n'eut d'autre choix que de revenir dans le giron russe, mais en réussissant pour la première fois à être respectée comme vrai partenaire indépendant.
    
    La relance économique de la Russie commença avec l'exploitation du pétrole sibérien, qui vint compenser la baisse des exportations du Moyen-Orient. Des techniques et des équipements spécifiques furent développés pour résister aux conditions climatiques extrêmes de la région. La relance économique se poursuivit avec la construction d'une série de nouvelles centrales nucléaires : la Russie investit des sommes considérables dans le développement de centrales plus petites, plus sûres, plus écologiques, qui reposaient sur une technologie avancée d'amplificateur énergétique (nouveau type de réacteur à fission dont le premier prototype fut construit près de Rome de 2004 à 2011). Cette transition impliqua de passer de l'uranium enrichi au thorium dans toutes les nouvelles centrales russes ; deux réacteurs récents furent cependant alimentés par des déchets radioactifs de plutonium afin de faire disparaitre les armes nucléaires inutilisées et les déchets des anciennes centrales.
    
    Huit ans après l'indépendance tchétchène, la « révolution nucléaire » russe prit réellement de l'ampleur grâce à la découverte du post-traitement des combustibles : 90 % des déchets radioactifs produits par un amplificateur énergétique pouvaient être convertis en éléments non radioactifs en quelques semaines, alors qu'il fallait plusieurs siècles auparavant. Les Russes mirent ainsi fin à la crise énergétique : la fission nucléaire devint sûre, relativement propre, et les réserves mondiale de thorium étaient suffisantes pour durer un millénaire.
    
    Aujourd'hui, la plupart des républiques anciennement soviétiques ont rejoint la Russie et profitent des nouvelles technologies nucléaires et des exportations énergétiques du pays. La révolution nucléaire se poursuit avec le développement progressif de la fusion et la commercialisation de l'énergie qui en résulte. Malgré une économie encore instable, le pays est maintenant en meilleure forme qu'il ne l'a été depuis des siècles, que ce soit sous les khans, les tsars, ou les soviétiques. Son armée n'est pas des plus modernes, mais elle est aguerrie, disciplinée et professionnelle. De plus, les nouvelles recrues sont faciles à trouver.
    
    
    
    La Communauté d'Océanie
    
    Le Commonwealth des Nations, qui était une organisation politique constituée de la plupart des pays de l'ancien empire britannique, perdit beaucoup de pouvoir lors de la Deuxième Guerre froide. Tout d'abord, le Pakistan rompit ses liens avec le Commonwealth et rejoignit l'Alliance du Moyen-Orient. Puis, alors que les États-Unis s'écroulaient, l'Angleterre et le Canada se replièrent sur eux-mêmes et leur participation diminua jusqu'à ce qu'en 2030 ils n'aient plus de membres que le nom.
    
    L'influence grandissante de la Chine pendant la guerre obligea l'Inde et l'Australie à augmenter leurs budgets militaires à des niveaux difficilement supportables pour leurs économies. En 2035, l'Inde fut prise dans la guerre civile chinoise : les troupes gouvernementales chinoises expérimentées vainquirent facilement les militaires indiens après quelques batailles sanglantes et occupèrent la plus grande partie du pays.
    
    L'Australie organisa une riposte militaire à grande échelle avec les membres du Commonwealth situés au sud de l'Afrique. Après des semaines de violents combats, les divisions australiennes effectuèrent leur jonction avec les forces rebelles chinois et les régiments survivants de l'armée indienne. Ensemble, ils annihilèrent presque toute l'armée gouvernementale chinoise, qui signa sa reddition en 2036.
    
    La victoire se paya au prix fort : les espaces reconquis de l'Inde étaient dévastés, le pays n'avait plus de gouvernement après le bombardement nucléaire de New Delhi, et une famine commençait à miner la population. L'Inde céda ses terres les moins riches aux autres nations et accorda leur indépendance à plusieurs petites régions frontalières. Le Commonwealth, ou ce qu'il en restait, entreprit de reconstruire l'Inde ; mais beaucoup de pays renoncèrent et s'allièrent à une autre superpuissance.
    
    La reconstruction de l'Inde unifia les participants du Commonwealth en une seule grande nation, qui profita de son emplacement géographique avantageux autour de l'océan Indien et du Pacifique Sud pour taxer les bateaux qui traversaient ses eaux territoriales. La flotte du Commonwealth n'était bien sûr pas taxée et domina rapidement le marché du transport. Plus tard, quand les cartels diamantaires d'Afrique s'effondrèrent, le Commonwealth s'empara des mines sur son territoire et les exploita intensivement.
    
    Aujourd'hui, le Commonwealth des Nations est communément appelé la Communauté d'Océanie ou, plus simplement, l'Océanie. Depuis sa création, l'Océanie a accueilli plusieurs pays qui ne faisaient pas partie du Commonwealth, comme Madagascar, le Zimbabwe ou l'Indonésie, affermissant ainsi son pouvoir sur les eaux de l'océan Indien. Bien qu'elle ne puisse rivaliser économiquement avec les autres nations, elle a trouvé une niche économique dont l'exploitation la satisfait. La force de militaire de la Communauté d'Océanie provient principalement de sa puissante flotte navale. Son armée de terre est minuscule comparée à celles des autres nations, Amérique-Unie exceptée : elle ne sert qu'à défendre la Communauté ; pourtant, bien que son entrainement et son équipement soient modestes, elle sait réagir rapidement aux urgences.

en: "Project PHALANX" was first conceived by the United States Department of Defense in 1955, after years of growing concern over increased numbers of UFO sightings all across the world. The possibility of an alien invasion plagued badly on the minds of politicians already unnerved by the nuclear power of the Soviet Union. The existence of hostile extraterrestrial life in the universe seemed a very remote possibility, even moreso that these hostiles might find Earth among all the vastness of space -- but could America afford to take that chance?
    
    The project's proponents spent two years building support among the highest levels of power. Finally, in 1957, PHALANX received its first funding allocation. A significant chunk of the year's 'black budget' went to the construction of an advanced underground complex in the Nevada desert somewhere in the territory of Nellis Air Force Base. The complex was named "PHALANX Pacific Operations Command", loaded with state-of-the-art equipment, and staffed with the best and brightest to hammer out how best to combat an extraterrestrial incursion into US soil.
    
    The project was a rousing success in its formative years, developing ground-breaking technologies and producing working prototypes of things the world had never seen before, all for a fraction of the costs that civilian contractors would run up. Due to its very nature, PHALANX was the subject of yearly budget battles, but its R&D successes always gave the project a reason to continue even for the most hardline practicalists.
    
    However, the world moved on while PHALANX kept preparing for something that never happened. The Vietnam war saw a tremendous upsurge in military spending, almost none of which was allocated to PHALANX or similar projects, who saw their own budgets slashed and burned in the face of war. Despite repeated requests for more funding, the Joint Chiefs dismissed the outlandish 1950s program as 'pie-in-the-sky' spending and let it continue only because of its research efforts. Most of the remaining funding went to keep old equipment serviced and the labs running, if only barely.
    
    PHALANX never quite recovered after the war. They would never again have the budgets they had in the '50s; the glory years were over. They supplied some new technology used in the Gulf War, and experienced brief uptick during the opening years of the 21st century due to soaring US military budgets, but after these brief spurts of creativity the project would again fade into obscurity.
    
    The Second Cold War drained away the last life left in the project. Its commanders struggled to keep it going without even the money to keep their aircraft in the sky, but even the invention of artificial spider silk couldn't save them from the United States' crashing economy. The country's slide into ruin necked every 'non-essential' military program in the country, one by one, and PHALANX was finally stricken from the budget in 2027. It was five months away from its 70th anniversary. The staff was dismissed, the base dismantled, the unique equipment mothballed and thrown into storage. The project was quickly forgotten.
    
    Until it was rediscovered on 9 March 2084 by an old man who remembered reading about it in a dusty file in his long-demolished office.
    
    The horror and enormity of the events in Mumbai shocked the world. The existence of intelligent alien life in the universe was no longer a matter of faith. Not only did it exist, it had made contact in the worst way. The massacres were too large and visible for Earth's governments to keep them secret. Video evidence of the smoking, blood-stained streets aired on television sets around the world. The aliens had left no other evidence of their visit; they diligently recovered their dead and collected every scrap of dropped technology before pulling out.
    
    Panic spread like wildfire in the wake of the Mumbai broadcasts, and things got worse as word reached the general public about the slaughter in Bonn, Johannesburg and Bangkok. The world knew it had been visited, and now it began to realise it was under attack.
    
    The quest for solutions was frantic. The United Nations remained in session continuously for over a week. Plans were drawn up and burnt down with lightning speed. The world was completely defenceless against an alien invasion, both militarily and psychologically. No one had prepared for this. It was one of the forgotten doomsday scenarios that sat crumbling to dust in the back closet of some strategic planning office, unread and unheeded. Now, however, the public demanded answers that no one knew, action that no one could provide.
    
    The UN could agree only on a few token gestures; at the order of the Security Council, NASA evacuated International Space Stations 1 and 2, as well as the permanent colony on the moon. The entire range of planned missions to Mars was stricken from the calendar. On all the matters that counted, the UN was deadlocked. Some nations wanted to build massive orbital defences while others insisted they should be permitted to use nuclear missiles for UFO interception. Still others had even more outlandish projects to push. The situation grew worse as the days wore on, until one aging diplomat remembered the PHALANX project.
    
    With full access to the old US files, the UN was shocked to find plans, designs, equipment and training manuals; a fully-detailed response to an invasion scenario. They immediately decided to revive PHALANX and equip it to defend Earth from the alien threat. However, everyone who was once a part of PHALANX was either dead or dying. They were going to need a new staff.
    
    By unanimous vote, it was decided to keep the project as secret as possible, known only to the highest-ranking politicians and military commanders in the world. The public was comforted with smokescreens and sweet lies while a hand-picked team of operatives from all over the world struggled to resurrect PHALANX and whip it back into fighting trim. Old equipment was tracked down and recovered from gutted warehouses, crumbling manuals were dusted off, and stockpiles of weapons were reassembled for use. With the secret backing of all eight great powers, the project had funding, support and the men it needed to go to war.
    
    All it lacked was a leader.
fr_FR: Le projet Phalanx vit le jour au département de la défense des États-Unis en 1955, après plusieurs années d'inquiétude grandissante quant au nombre croissant d'OVNI signalés à travers le monde. L'éventualité d'une invasion extraterrestre effrayait les politiciens déjà hantés par la puissance nucléaire de l'Union Soviétique. Si la probabilité d'existence d'une vie extraterrestre hostile dans l'univers semblait être très faible, celle qu'une telle vie découvre la Terre dans l'immensité spatiale semblait minuscule. Mais l'Amérique pouvait-elle prendre le risque de la négliger ?
    
    Les partisans du projet mirent deux ans à trouver un soutien dans les hautes sphères décisionnelles. Finalement, en 1957, Phalanx reçut sa première allocation budgétaire. Une partie conséquente de cette caisse noire servit à construire un complexe souterrain dans le désert du Nevada, quelque part sous les terres surveillées par la base de l'Air Force Nellis. Le complexe fut baptisé « Centre de Commandement des Opérations du Pacifique Phalanx » et équipé du matériel le plus sophistiqué, et le personnel le plus brillant et le plus compétent fut recruté, tout cela afin de se prémunir au mieux contre une éventuelle incursion extraterrestre sur le sol américain.
    
    Le projet fut un franc succès lors de ses premières années, développant de nouvelles technologies révolutionnaires et construisant des prototypes novateurs pour un prix bien moindre que celui qu'aurait dû payer un entrepreneur civil. Phalanx fut bien sûr sujet aux batailles budgétaires annuelles, mais ses découvertes en R&D convainquirent les plus réticents de maintenir les financements.
    
    Pendant que le monde continuait à évoluer, Phalanx se préparait à un évènement qui n'arriva jamais. La guerre du Vietnam provoqua une augmentation considérable du budget militaire, mais les fonds alloués à Phalanx ou à des projets similaires ne firent que de s'amenuiser au profit de la guerre. Malgré les requêtes répétées pour inverser cette tendance, l'état-major interarmées refusa de dépenser davantage pour ce programme qu'il considérait fantaisiste, acceptant uniquement de le laisser en service eu égard à ses contributions scientifiques. Une grande partie des fonds restants fut alors consacrée à entretenir tant bien que mal de l'équipement vieillissant et à faire fonctionner les laboratoires.
    
    Phalanx ne se remit jamais complètement de la guerre et ne retrouva jamais ses budgets des années 50. Sa gloire était passée. Malgré tout, l'organisation fut à l'origine de certaines technologies innovantes utilisées pendant la Guerre du Golfe et connut même quelques soubresauts de créativité après une légère augmentation budgétaire au début du 21e siècle. Et puis, en dépit de ces quelques inventions, le projet retourna dans l'ombre.
    
    La Deuxième Guerre froide porta un coup fatal à ce qui restait du projet. Ses commandants se battirent pour garder le projet actif, sans même avoir assez d'argent pour faire voler leurs appareils. Même l'invention de la soie d'araignée artificielle ne suffit pas à les sauver du crack économique américain. La ruine du pays entraina la chute progressive de tous les programmes militaires non essentiels, et le projet Phalanx fut finalement rayé du budget en 2027, cinq mois avant son 70e anniversaire. Le personnel fut licencié, la base démantelée, et l'équipement mis au placard. Le projet fut rapidement oublié.
    
    Il ne ressurgit que le 9 mars 2084, quand un vieillard qui se souvenait l'avoir vu mentionné dans un vieux dossier poussiéreux de son ancien bureau démoli depuis longtemps, communiqua son nom de code au Secrétaire général des Nation unies.
    
    L'horreur et l'ampleur des événements de Mumbai choquèrent le monde entier. L'existence d'une vie extraterrestre intelligente ne relevait désormais plus de la croyance. Non seulement elle existait, mais elle avait choisi le pire moyen de se faire connaitre. Les massacres furent trop importants pour être dissimulés par les gouvernements nationaux. Des vidéos montrant des rues encore fumantes et baignées de sang furent diffusées sur toutes les télévisions du monde. Les aliens n'avaient laissé aucune autre trace de leur passage : ils avaient consciencieusement emporté leurs morts et tout l'équipement ayant pu leur appartenir.
    
    La panique se répandit dès que les émissions télévisées de Mumbai relayèrent l'information, et la situation empira encore lorsque la population apprit les massacres de Bonn, Johannesburg et Bangkok. Le monde savait qu'on lui avait rendu visite et commençait à réaliser qu'il était attaqué.
    
    La recherche de solutions fut frénétique. Les Nations unies restèrent en session pendant plus d'une semaine. Des plans émergèrent et disparurent aussitôt. Le monde était sans défense contre une invasion extraterrestre, à la fois militairement et psychologiquement. Personne n'était préparé à cela. Le scénario apocalyptique oublié au fond d'un tiroir d'un bureau gouvernemental, et que personne ne trouvait crédible, était en train de se réaliser. La population demandait des réponses que personne ne pouvait donner, et des ripostes que personne ne pouvait entreprendre.
    
    Les Nations unies ne s'accordèrent que sur quelques points. Sur ordre du Conseil de sécurité, la NASA évacua les stations spatiales internationales ISS-1 et ISS-2, ainsi que la colonie permanente lunaire. Toutes les missions planifiées vers Mars furent retirées des calendriers. Les Nations unies restaient indécises sur tous les sujets importants. Des pays voulurent construire de gigantesques défenses orbitales, pendant que d'autres réclamaient l'autorisation d'utiliser des missiles nucléaires pour intercepter les OVNI. D'autres encore imaginèrent des projets complètement farfelus. La situation empirait continuellement, jusqu'à ce qu'un vieux diplomate se souvienne du projet Phalanx.
    
    Ayant obtenu l'accès complet aux anciens dossiers américains, les Nations unies découvrirent avec stupéfaction les plans, les équipements, et les manuels d'entrainement du projet : c'était la réponse détaillée à un scénario d'invasion. Elles décidèrent aussitôt de ressusciter Phalanx et de l'équiper afin de défendre la Terre contre la menace extraterrestre. Malheureusement, tous les anciens membres du projet étaient soit morts, soit mourant. Une nouvelle équipe devait être mise sur pieds.
    
    Après un vote unanime, il fut décidé de garder le projet aussi secret que possible, à l'unique discrétion des responsables politiques les plus importants ou des militaires les plus gradés. Pendant qu'une petite équipe travaillait ardemment à recréer Phalanx, la population était alimentée par des mensonges qui minimisaient la gravité de la situation. L'ancien équipement fut sorti des entrepôts, les manuels furent dépoussiérés, et les stocks d'armes furent reconstitués. Secrètement couverte par les huit grandes puissances mondiales, Phalanx reçut le budget, le soutien, et les recrues nécessaires pour partir en guerre.
    
    Il ne lui manquait plus qu'un commandant.

en: Commander,
    
    New information has come to light that you need to see. We've discovered a commonality that may give us some new insight into the aliens' diversity.
    
    During our first analyses of the aliens' cellular structure, we encountered some anomalies where our DNA replication tests would fail due to unexplained sample contamination. We initially discarded this as human error, but the problem has continued to appear with surprising regularity. The same result, again and again; every time we run a sample that hasn't been cryofrozen for storage, we have difficulty extracting a single uncontaminated sequence. I spent some of my off hours studying the problem, and I believe I've found the cause.
    
    The simplest explanation is this: There are two types of DNA present in our blood samples. The foreign DNA's prevalence is total; these sequences can be found in every member of the Taman species, and closer study has confirmed that similar sequences exist in the blood of other species we've recovered. The source seems to be a kind of single-cellular organism present in huge numbers in the alien bloodstream. There are several versions of it, one for each species of alien, and they all share remarkable DNA similarities. Interestingly, although these organisms all have an identical number of chromosomes, none of them can survive in a body that is not a member of its source species. Also curious is the fact that there are absolutely no variations in DNA between organisms of the same version. This leads us to believe that the different versions may have been engineered -- wholly or in part -- to suit the individual species.
    
    We now surmise that all aliens carry a version of this micro-organic infection. The organism's function is not readily apparent. We've run tests on various experimental tissue samples, both infected and control specimens. The infected tissues do not appear to suffer any negative effects -- or positive ones, for that matter -- from the organism's presence. They are essentially indistinguishable from uninfected tissues. Since the organism requires a living host for its own survival, it seems to be either a parasite or a symbiote with currently unobserved benefits.
    
    We have dubbed this organism the 'EXtraterrestrial Viral Infection', or XVI. This may be somewhat of a misnomer in microbiological terms; XVI is a complex multi-celled organism far larger than any terrestrial virus, but it acts and replicates exactly like one. Therefore we feel the term is warranted. As each alien species carries a unique strand of the infection, we have given them alphabetical designations after the source species in which the strand can be found. Tamans have XVI-T, Shevaar have XVI-S, and so forth.
    
    The infection's purpose remains nebulous at this point, but it is the only thing we've found so far that binds these diverse races together physically. We can only assume that new strands of the infection were engineered to suit each species, perhaps something that allows them to coexist the way they do.
    
    There is no indication that this organism is contagious to humans. When injecting cultures of human tissue with fresh alien blood, we have observed the alien blood being completely rejected, as expected. Unexpectedly, however, any trace of the infection was subsequently annihilated by standard human T cells. The organism was unable to take root in the face of our immune system.
    
    We currently do not believe the XVI organism poses a threat to our soldiers on the battlefield. However, we will continue research and keep you updated about any developments. A thorough blood screening of all our personnel is in progress, just in case, and strict quarantine procedures will be maintained throughout the lab.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Vous devez savoir que nous avons découvert un point commun dans la diversité des extraterrestres.
    
    Nos premières analyses de la structure cellulaire des aliens nous ont confrontés à plusieurs anomalies : nos tentatives de réplication de l'ADN ont échoué en raison d'une contamination inexpliquée des échantillons. Nous avons d'abord pensé à une erreur humaine, mais le problème est réapparu avec une régularité étonnante : le même résultat revenait encore et encore... Nous avions des difficultés à extraire une simple séquence non contaminée dans tout échantillon qui n'avait pas été cryogénisé pour le stockage. J'ai consacré plusieurs heures de mon temps libre à étudier le problème, et je crois que j'en ai trouvé la cause.
    
    L'explication la plus simple est qu'il y a deux types d'ADN présents dans nos échantillons sanguins : celui de l'espèce extraterrestre et un ADN étranger. La prédominance de l'ADN étranger est totale. Cet ADN étranger semble provenir d'un organisme de type monocellulaire présent en énormes quantités dans le sang des aliens ; il y a une sous-espèce de cet organisme pour chaque espèce d'extraterrestre, et toutes les sous-espèces partagent de remarquables similitudes génétiques. Bien que ces organismes aient tous un nombre identique de chromosomes, aucun ne peut survivre en dehors de son hôte spécifique. Curieusement, il n'y a absolument aucune variation d'ADN entre deux organismes infectant la même espèce. Ceci nous fait penser que ces organisme sont des créatures artificielles spécifiquement implantées dans chaque espèce d'alien.
    
    Si nous savons maintenant que tous les aliens portent une version de cet agent microscopique, son rôle reste obscur. Nous avons effectué des tests sur divers échantillons de tissus, certains infectés et d'autres sains : les tissus infectés ne semblent souffrir d'aucun effet, positif ou négatif, lié à la présence de l'organisme ; ils sont indistinguables des tissus non infectés. Ce micro-organisme, qui exige un hôte vivant pour sa propre survie, pourrait agir en parasite ou en symbiote ; ses effets demeurent encore indécelables.
    
    Nous avons nommé cet organisme « Infection Virale eXtraterrestre », ou IVX. Même si cette appellation parait impropre en microbiologie et que IVX est bien plus complexe que n'importe quel virus terrestre, il agit et se duplique exactement de la même façon. Comme chaque espèce alienne est porteuse d'un sous-type unique de l'infection, nous avons suffixé les lettres IVX par l'initiale du nom de l'espèce à laquelle le virus est associé : les Tamans possèdent l'IVX-T, les Shevaars l'IVX-S, etc.
    
    Le but de l'infection demeure nébuleux, mais c'est le seul élément physique commun que nous ayons trouvé entre les diverses races extraterrestres. Nous pouvons seulement supposer que les différentes versions de l'infection ont été créées spécifiquement pour chaque espèce, ce qui explique peut-être qu'elles puissent coexister.
    
    Cet organisme ne semble pas pouvoir contaminer l'espèce humaine. En injectant du sang alien frais dans des cultures de tissus humains, nous avons observé que le sang alien est complètement rejeté, comme prévu. Plus étonnant cependant, nos lymphocytes T humains annihilent ensuite toute trace de l'organisme, qui s'avère impuissant à prendre racine face à notre système immunitaire.
    
    Rien n'indique actuellement que l'organisme IVX représente une menace pour nos soldats. Cependant, nous continuons les recherches et nous vous informerons de toute nouveauté. Un dépistage complet est en train d'être mené sur tout notre personnel, juste au cas où, et des procédures standards de quarantaine seront maintenues dans tout le laboratoire.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Determines a soldier's accuracy with any weapon. Soldiers will increase their accuracy when they use weapons effectively in battle.
fr_FR: Détermine la précision d'un soldat quelle que soit son arme. Augmente par la pratique de n'importe quelle arme en situation réelle.

en: Determines a soldier's accuracy with assault weapons. Soldiers will increase their assault proficiency when they use assault weapons effectively in battle.
fr_FR: Détermine la précision d'un soldat équipé d'une arme d'assaut. Augmente par la pratique des armes d'assaut en situation réelle.

en: Determines a soldier's accuracy with close-quarters weapons. Soldiers will increase their close proficiency when they use close-quarters weapons effectively in battle.
fr_FR: Détermine la précision d'un soldat équipé d'une arme de combat rapproché. Augmente par la pratique des armes de combat rapproché en situation réelle.

en: Determines a soldier's accuracy with explosive weapons. Soldiers will increase their explosive proficiency when they use explosive weapons effectively in battle.
fr_FR: Détermine la précision d'un soldat équipé d'une arme à charge explosive. Augmente par la pratique en situation réelle.

en: Determines a soldier's mental endurance and performance. Soldiers will increase their mental strength when they engage in effective combat operations.
fr_FR: Détermine l'endurance et les performances mentales. Augmente lors de la participation à des situations de combat réel.

en: Determines the weight a soldier can carry before becoming encumbered on the battlefield. Soldiers will increase their strength on the battlefield and will do so more quickly if they carry more weight in battle.
fr_FR: Détermine le poids qu'un soldat peut transporter. Augmente par la pratique, et ce d'autant plus qu'un soldat est lourdement chargé au combat.

en: Determines a soldier's accuracy with sniper weapons. Soldiers will increase their sniper proficiency when they use sniper weapons effectively in battle.
fr_FR: Détermine la précision d'un soldat équipé d'une arme de précision. Augmente par la pratique des armes de précision en situation réelle.

en: Determines the amount of Time Units a soldier has each turn. Soldiers will increase their speed engaging in standard fire and movement procedures on the battlefield.
fr_FR: Détermine le nombre d'unités de temps (UT) qu'un soldat peut utiliser à chaque tour. Augmente lorsqu'un soldat est régulièrement impliqué dans des opérations de combat.

en: Our study on antimatter is complete, Commander, and we're ready to present our results. I'm afraid the news is mostly bad.
    
    There are a lot of things the aliens know that we don't. Nowhere is this more clear in their widespread use of antimatter. It seems to be plentiful for them, at least plentiful enough to send out UFO after UFO to Earth, burning tanks full of antiprotons. Human experiments into antimatter, on the other hand . . .
    
    The first artificially produced antimatter on Earth consisted of 9 atoms of anti-hydrogen created at the CERN particle physics laboratory, situated near Geneva on the border between France and Switzerland. Not long after, another lab produced approximately 100 atoms. We've come slowly forward over the years in tiny, tiny steps, but even though we can now produce antiprotons by the millions, it's easy to forget just how little that really is.
    
    In fact, the biggest obstacle to our adaptation of the alien fuel is the availability of antiprotons. We've come a long way since 1995, but even with every particle physics laboratory in the world churning out as many antiprotons as possible, it would take eighty million years to produce 1 gramme's worth of antiprotons. By comparison, the amount contained in a UFO's tank exceeds that of all the antimatter produced on Earth over the past hundred years.
    
    Humanity is a long, long way off from being able to create antiprotons in the amounts necessary to fuel these matter-antimatter rockets. The bottom line is, we cannot duplicate this alien technology. We don't know how they create their antimatter or how they manage to generate enough electricity to do so. Unless and until we can get our hands on this equipment, our efforts will be fruitless.
    
    Our only major successes have come from studying how the aliens store their antimatter. We're confident we can employ the same magnetic storage techniques, creating special facilities for safely storing antimatter. I've sent you a set of blueprints in a separate message to peruse at your convenience. We've also designed antimatter fuel tanks that should fit in our interceptors given some major overhaul. Of course we'll need a full understanding of the alien engines before we can begin designing a new aircraft propulsion system.
    
    For all intents and purposes, we are unable to replicate the alien fuel. If we use antimatter in our own technology we will be dependent upon recovering it from alien sources. This seems a dangerous course of action, but we may have no choice; we need to adapt this technology as soon as possible if we are to have any chance of truly stopping the invasion.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, voici les conclusions relatives à nos travaux sur l'antimatière et, malheureusement, la plupart d'entre elles sont décourageantes.
    
    Les extraterrestres connaissent beaucoup de choses qui nous sont inconnues, et la façon banale dont ils utilisent l'antimatière en est la preuve la plus évidente entre toutes ; on dirait qu'ils en possèdent des quantités considérables ou, pour le moins, largement suffisantes pour remplir d'antiprotons les réservoirs des OVNI qu'ils envoient sans discontinuer vers notre planète. De notre côté, sur Terre, la première synthèse artificielle d'antimatière, qui a eu lieu au laboratoire de physique des particules du CERN (près de Genève, à la frontière entre la France et la Suisse), a juste permis d'obtenir 9 atomes d'antihydrogène... et la deuxième synthèse, réalisée peu après dans un autre laboratoire, a produit approximativement 100 atomes. Aujourd'hui, après des avancées réalisées à pas minuscules, nous sommes en mesure de générer des antiprotons par millions ; mais ce chiffre ne doit pas faire oublier que cela ne représente en réalité qu'une quantité infime.
    
    En fait, c'est parce que nous ne savons pas produire des antiprotons en abondance que nous ne pouvons pas fabriquer de carburant similaire à celui que produisent les extraterrestres. Malgré les progrès réalisés depuis 1995, il nous faudrait quatre-vingts millions d'années pour produire 1 gramme d'antiprotons si tous les laboratoires de physique des particules du monde se mettaient à fonctionner à plein régime. À titre de comparaison, le réservoir d'un seul OVNI éclaireur contient plus d'antimatière que tout ce qui a été synthétisé sur Terre ces cents dernières années. L'humanité est encore loin de savoir produire de quoi alimenter des moteurs-fusées à antimatière, et nos recherches resteront vaines tant que nous n'aurons pas mis la main sur l'équipement qui permet aux extraterrestres de fabriquer de l'antimatière.
    
    Nous avons connu une meilleure fortune en étudiant leurs réservoirs. Nous sommes certains de pouvoir dupliquer leur technologie de stockage magnétique pour créer une infrastructure capable d'emmagasiner sans danger jusqu'à dix grammes d'antimatière. Je vous ai envoyé les plans de ce bâtiment dans un message séparé, que vous pourrez consulter quand vous le désirerez. Nous avons également développé des réservoirs à antimatière adaptables à des intercepteurs de nouvelle génération. Bien entendu, nous devons d'abord comprendre le fonctionnement des moteurs extraterrestres avant de concevoir de nos propres systèmes de propulsion.
    
    Quoi qu'il en soit, souvenez-vous que nous sommes incapables de synthétiser de l'antimatière par nos propres moyens. En utiliser dans nos technologies implique de se fournir chez les extraterrestres. Malgré les dangers que cela représente, nous n'avons guère le choix : nous devons au plus vite nous en servir afin d'avoir une véritable chance d'arrêter l'invasion.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, based on the extremely interesting findings we've made during our examination of the UFO we dismantled, I'd like your permission to use some lab time in order to more closely analyse the aliens' extensive use of antimatter and its implications on this war.
    
    Particularly I would like to see if we can find some way to replicate antimatter for our own purposes. Matter-antimatter annihilation has astonishing potential as a fuel. In terms of energy generation, it has probably the best energy density of any material in the known universe; the ability to use it like the aliens use it would catapult our technology base centuries into the future. We must research this at the earliest opportunity!
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, après les découvertes très intéressantes réalisées lors de l'analyse de l'OVNI que nous avons démonté, j'aimerais savoir si je peux disposer des laboratoires pour étudier minutieusement l'usage intensif que font les aliens de l'antimatière, avec ce que cela pourrait impliquer dans cette guerre.
    
    En particulier, je souhaiterais découvrir un processus de production d'antimatière pour notre propre usage. La réaction d’annihilation de la matière par l'antimatière, en tant que carburant, a un étonnant potentiel. C'est probablement le carburant qui produit le plus d'énergie dans l'univers si l'on considère son volume et son poids ; l'utiliser de la même manière que les extraterrestres nous ferait faire un bond technologique de plusieurs siècles. Nous devrions l'étudier dès que possible.
    
    Cdt Navarre

en: Commander,
    
    We have finished our first survey of a live alien specimen. The project has produced mixed results.
    
    The subject is certainly alive, and we have put it through an extensive array of toxicology experiments which have provided vital data about its vulnerabilities to various chemicals and bio-agents. However, we have been completely unable to produce a behavioural analysis of the alien mind. This is because the specimen has showed virtually no signs of intelligence since its capture. It has done little more than eat, sleep, and stare at the walls of its containment unit. It responds to physical stimuli with reflex actions, aggression and/or submission, but we could not coax any information out of it. Even simple hand signals seem to be beyond the creature's comprehension. EEG monitoring reveals that the seemingly highly-developed brain registers virtually no brainwave activity at all.
    
    It is hard to believe this same specimen could have fired advanced alien weaponry at our troops during a tactical mission. There is no physical trauma that might explain the regression. Perhaps its capture has activated some manner of alien counter-interrogation mechanism; we don't know. None of my team have managed to produce a viable hypothesis as to the reason why. Certainly more research is required. We will keep monitoring the specimen, and will notify you immediately if the situation changes.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Nous avons fini d'examiner notre premier extraterrestre vivant. Les résultats sont mitigés.
    
    Le sujet est encore en vie. Il a subi toute une batterie d'expérimentations toxicologiques, qui nous ont bien renseignés sur sa vulnérabilité face à différents agents biologiques ou chimiques. Cependant, nous avons été incapables de faire une analyse comportementale : l'alien n'a montré aucun signe d'intelligence depuis que nous l'avons capturé ; il dort, il mange, il fixe les murs de sa cellule, et tous les stimuli ne provoquent que des réflexes, de l'agressivité ou de la soumission. Nous ne pouvons rien tirer de cela. Même un simple signe de la main semble dépasser la capacité de compréhension de la créature, et l'électro-encéphalogramme ne révèle aucun signe d'activité dans son cerveau pourtant hautement développé.
    
    Il est assez difficile de croire que c'est bien cet individu qui a tiré sur nos troupes au cours d'une opération tactique. Nous n'avons découvert aucun traumatisme physique pouvant expliquer sa régression intellectuelle. Peut-être que la capture a activé une sorte de mécanisme d'autodéfense anti-interrogatoire ? Nous n'en savons rien, et personne dans mon équipe n'a d'hypothèse valable pour expliquer tout cela. Des recherches complémentaires sont forcément nécessaires : nous allons garder le spécimen sous surveillance et vous serez immédiatement averti si la situation évolue.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    We have captured a live alien in the field! The creature has been recovered from our last tactical mission and is being held in our new Containment unit, which I'm pleased to report seems to be working up to spec.
    
    I don't need to explain why we should start research on this specimen right away. The information that could be gleaned from it supercedes all other considerations. Up until now we've had no chance to study the alien mind, their thoughts and motivations, except through their continued attacks upon our world. This is our first chance to discover the aliens' purpose for humanity, perhaps even an explanation. Who are they? Why are they here? What can we do against them? We can know nothing without interrogating this specimen.
    
    Please send your approval for this program at your earliest convenience.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Nous avons ramené un extraterrestre vivant ! La créature a été capturée lors de notre dernière mission tactique et elle séjourne maintenant dans notre poste de confinement, qui semble fonctionner exactement comme nous l'espérions.
    
    Je ne vais pas détailler toutes les raisons pour lesquelles nous devons tout de suite interroger ce spécimen. J'estime simplement que nous pouvons en tirer des informations exceptionnelles : c'est là notre première occasion d'appréhender la mentalité des extraterrestres, de savoir comment ils pensent et de comprendre ce qui les motive. Pour l'instant, nous ne savons absolument rien d'eux et nous n'avons aucune idée des raisons qui les poussent à nous attaquer d'une façon si soutenue. Mais maintenant, nous avons enfin une chance d'obtenir des clarifications à propos de leur nature, de leurs faiblesses, et de leurs objectifs !
    
    Je vous en prie, permettez-nous de commencer nos investigations au plus vite.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    I have made a thorough examination of the devices found during the alien autopsies we've performed. I believe we're now ready to present our conclusions.
    
    From our investigation of tissue growth and scarring around the alien larynx, we conclude that these artifacts are surgically implanted in an alien's throat at a very early age. Somewhere during adolescence, the child-sized device is removed and an adult version is implanted.
    
    We've examined several different possibilities for the device's function, from food preprocessors to suicide equipment, but the obvious answer turned out to be the correct one. It is some kind of respirator, allowing the aliens to survive in our atmosphere, and possibly other atmospheres as well. Every organic specimen we've autopsied has carried one of these devices, all with the same basic functionality, implying that their constant operation is either required for survival on the alien homeworld or that we are seeing only specimens which are intended for frequent planetary operations. Certainly external breathing apparatus would be easier and more economical to use if these specimens were only intended to take short trips into hostile atmospheres.
    
    The device itself consists of a sophisticated filter stretched across the subject's windpipe, and two small spherical tanks positioned on either side of the brainstem, connected to the windpipe by a small metal tube. These tanks are filled with a gas mixture compressed into a liquid state, functioning much like a scuba diver's oxygen bottles. The filter mechanism is semi-intelligent; it scrupulously removes all elements that are harmful to the subject, but allows beneficial elements to pass through. The tanks are refilled by way of a small mechanical navel at the back of the alien's neck.
    
    An examination of the tanks' contents has given us our first accurate data on the alien atmosphere. We now have several mixtures on record that we believe will be able to support various alien lifeforms in our Containment unit. A few of the mixtures in the device are nitrogen-oxygen compounds, very similar to our own, but others don't contain any oxygen at all. If all of these mixtures are actively used by one or more alien species, some of our enemies seem to breathe an atmosphere of almost pure methane.
    
    The vastly different mixtures are actually giving us a bit of a puzzle. Surely it would be more economical to use segregated crews than to force these species to coexist in the same place?
    
    Future questions aside, I'm well pleased with our present results. We can now store aliens in our Containment unit for prolonged periods of time -- they will no longer suffocate when their atmosphere tanks run out. This usually happens after 24 hours without replenishment, so no delays should be afforded when we manage to capture a specimen.
    
    My team and I are all looking forward to finally getting our hands on a live one, Commander.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Nous avons fait un examen complet des appareillages trouvés dans la gorge des cadavres extraterrestres. Je crois que nous pouvons vous présenter nos conclusions.
    
    Les cicatrices et la croissance des tissus autour du larynx nous ont permis de comprendre que les objets découverts sont implantés chirurgicalement. Une première opération est effectuée sur les sujets extrêmement jeunes afin de greffer un modèle adapté aux petits extraterrestres. Celui-ci est ensuite remplacé à l'adolescence par une version destinée aux adultes.
    
    Nous avons émis plusieurs hypothèses quant aux fonctions de ces appareils, de la machine à prédigérer les aliments au mécanisme de suicide assisté. La bonne réponse est aussi la plus évidente : il s'agit d'un respirateur permettant aux extraterrestres de survivre dans différentes atmosphères, dont la nôtre. Tous les spécimens autopsiés sont équipés du même appareil. Donc, soit ce dispositif est nécessaire pour survivre sur leur monde natal, soit ces individus là sont ceux prédestinés à l'exploration d'autres planètes. Dans ce cas, ces missions planétaires doivent être très fréquentes, car si elles étaient occasionnelles, l'utilisation d'un dispositif externe serait plus commode et plus économique.
    
    Le respirateur se compose d'un filtre sophistiqué tendu à travers la trachée-artère du sujet et de deux réservoirs sphériques situés de chaque côté du tronc cérébral. Le filtre est intelligent : il élimine les composés nocifs et laisse passer les éléments bénéfiques. Les réservoirs, connectés à la trachée-artère par un petit tube en métal, contiennent un mélange de gaz comprimés à l'état liquide et fonctionnent comme des bouteilles de plongée. Ils sont remplis via un petit ombilic situé à l'arrière du cou de l'extraterrestre.
    
    Les contenus des réservoirs nous ont enfin fourni des données précises sur ce que respirent les aliens. Notre poste de confinement peut maintenant diffuser des mélanges gazeux adaptés aux différentes espèces extraterrestres : ce sont soit des mélanges à base d'oxygène et d'azote assez similaires à l'atmosphère terrestre, soit des mélanges qui ne contiennent aucune trace d'oxygène (par exemple, certains de nos ennemis inhalent du méthane presque pur).
    
    L'extrême variété de ces mélanges nous surprend quelque peu. Selon nous, il serait plus économique de former des équipes homogènes plutôt que de forcer des races si différentes à coexister au même endroit.
    
    Pour l'instant, et sans spéculer sur l'avenir, je suis très content de nos résultats. Nous pouvons maintenant retenir des extraterrestres dans un poste de confinement pendant des périodes prolongées. Les prisonniers ne mourront plus asphyxiés après avoir vidé leurs réserves, ce qui arrivait généralement 24 heures après la capture. Si vous attrapez d'autres aliens, envoyez-les-nous dans les plus brefs délais.
    
    Mon équipe et moi attendons avec impatience de pouvoir mettre la main sur un spécimen vivant, Commandant.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    During autopsy of the alien corpses we've recovered, my team and I uncovered some peculiar machinery implanted into the throat of the alien specimen. It consists of two metal spheres located on either side of the brainstem, connected directly to the windpipe by way of a small tube. The windpipe itself is protected by some manner of valve or filter. We believe this interconnected apparatus may be some kind of breathing equipment or rebreather, or even something else entirely; we're not sure how it works yet.
    
    I would like your permission and funding to examine these items more closely than our autopsy would allow. At this point in the war, anything that enhances our knowledge base about the alien threat is useful, and we may discover critical clues about alien technology and biology. Certainly we need to find out what the aliens breathe before we can accomodate them in our Containment unit for any period of time.
    
    Cdr. Navarre and his team will be assisting us on the technical side. He has committed his full support to the proposal.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    L'autopsie des corps ramenés à la base nous a permis de découvrir un dispositif étrange implanté dans la gorge des sujets : une espèce de valve, voire de filtre, obstrue la trachée-artère, elle-même reliée par un petit tube à deux sphères en métal situées de chaque côté du tronc cérébral. Mon équipe et moi pensons que cela a de grandes chances d'être un appareil d'assistance respiratoire. Mais nous ne pouvons encore jurer de rien pour le moment, et cela pourrait être quelque chose de complètement différent.
    
    J'aimerais obtenir votre accord (et les fonds nécessaires) pour examiner cet appareillage plus en détail. Nous allons peut-être découvrir des données fondamentales sur la technologie et sur la biologie des extraterrestres, et cela ne peut qu'être utile à ce stade du conflit. Et puis nous devons absolument savoir ce que respirent les extraterrestres avant de pouvoir les isoler durablement dans un poste de confinement.
    
    Le commandant Navarre est parfaitement en phase avec moi à ce sujet. Son équipe et lui nous fourniront l'assistance technique que requiert ce projet.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    My team has finished conducting a number of tests on our captives that have shed some light on the aliens' behaviour.
    
    In one experiment, an alien specimen was given a box of food, sealed by a two-digit number lock. The subject took six hours to find the right combination by trial and error. This places the alien's IQ well below most large terrestrial mammals; however, when other subjects in the Containment were given the same task, with exactly the same lock, they all immediately input the right combination on their first attempt without having been exposed to the first specimen's attempts. We know how this looks, Commander, but I assure you my team and I have been thoroughly conscientious about security and separation. The aliens have not been allowed to communicate in any way. We're not yet willing to commit to any definite hypothesis about these events, though we're working on it.
    
    Unfortunately, results of our other experiments have been inconclusive at best. Various ways of communication have been attempted without success. Despite having fully functional vocal cords and/or working hands, they do not seem to speak or sign in any sense that we understand. Pheromone communication has had no effect beyond simple physical reactions. The large biological disparity between alien species also creates its own share of problems with containment and communication -- please refer to the alien autopsy reports for more details on individual alien physiology.
    
    Nevertheless, I believe we're making progress, however slowly. Communication with the aliens is certainly within the realm of possibility. Our studies confirm that all alien specimens react to external stimuli. This means that we can make them respond, one way or another. Dr. Yamamura is currently working on teaching an isolated group how to express desire, acknowledgement and denial. Their intelligence is too limited to attempt anything more sophisticated at the moment. Once the subjects have mastered these basic concepts, we will have some data on the rate at which the aliens can learn, and a solid foundation upon which to build. Yamamura hopes we can gradually raise their communication skills until they can make themselves intelligible to us, thereby spreading this knowledge to others of their kind who may possess superior intellect and talents.
    
    As always, I will keep you informed, Commander.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Mon équipe a effectué un certain nombre de tests sur nos captifs, ce qui nous éclaire à propos du comportement des extraterrestres.
    
    Dans une expérience, un individu alien a reçu une boite de nourriture scellée par une serrure à deux chiffres. Le sujet a mis six heures pour trouver la bonne combinaison par essais et erreurs. Ceci place le Q.I. de l'alien bien au-dessous de la plupart des grands mammifères terrestres ; cependant, quand d'autres sujets ont reçu la même tâche, avec exactement la même serrure, tous ont entré immédiatement la bonne combinaison dès la première tentative, sans avoir assisté aux essais du premier spécimen. Nous savons ce que ça implique, Commandant, mais je vous certifie que mon équipe et moi avons fait très très attention à la sécurité et à l'isolement. Les aliens n'ont pas été autorisés à communiquer de quelque façon. Nous ne souhaitons pas avancer d'hypothèse définitive sans avoir encore travaillé dessus.
    
    Malheureusement, les résultats de nos autres expériences ont été au mieux, peu concluants. Diverses méthodes de communication ont été tentées, sans succès. En dépit de cordes vocales et de mains parfaitement fonctionnelles, ils ne semblent pas communiquer par la parole ou les gestes ; rien de compréhensible par nous en tout cas. La communication par phéromones n'a provoqué que des réactions physiques simples. La grande disparité biologique entre les espèces aliennes provoque également certains problèmes d'isolement et de communication : veuillez vous référer aux rapports d'autopsie pour plus de détails sur la physiologie individuelle de chaque extraterrestre.
    
    Néanmoins, je crois que nous faisons des progrès, quoique lentement. La communication est certainement possible. Nos études confirment que tous les individus réagissent aux stimuli externes. Ceci signifie que nous pouvons les faire répondre, d'une manière ou d'une autre. Dr Yamamura essaye actuellement d’enseigner à un groupe isolé à exprimer un désir, par acquiescement ou refus (leur intelligence est trop limitée pour essayer quoique ce soit de plus sophistiqué à l'heure actuelle) ; une fois que les sujets auront maitrisé ces concepts de base, nous connaitrons mieux leurs facultés d'apprentissage et pourrons nous en servir pour la suite ; Yamamura espère que nous pourrons augmenter leurs capacités de communication jusqu'à ce qu'ils puissent se faire comprendre. Les membres du groupe devrait alors transmettre leurs connaissances à leurs semblables, dont certains pourraient posséder un intellect et des talents supérieurs.
    
    Comme toujours, je vous tiendrai informé, Commandant.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    Though we've achieved limited results so far, research must continue on our alien captives. There's a number of experiments we'd like to run that require your authorisation for lab time and funding. I assure you this is not blue-sky research; with enough tests and behavioural data, we may be able to figure out a way to communicate with these aliens, perhaps even reawaken their intelligence somehow. We don't know what the results of the program will be -- we simply know too little about these aliens, our body of data is far too small to make any predictions at this point. What we do know is that every tidbit we learn about alien psychology is a valuable piece of the puzzle.
    
    On a personal note, I'm convinced they must know something, Commander. The trick is in getting it out of them, and we're by God going to do it.
    
    My team and I are all eagerly awaiting your approval for the program.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Malgré nos maigres résultats jusqu'à présent, l'étude de nos captifs doit continuer. Nous aimerions mener un certain nombre d'expériences, mais elles nécessitent votre aval pour libérer des plages horaires en laboratoire et obtenir des crédits. Je vous assure que ce ne sont pas des travaux inutiles ; avec une bonne série de tests et des données comportementales, nous devrions parvenir à communiquer avec ces aliens et peut-être même réanimer leur intelligence. Nous ignorons jusqu'à quel point nous parviendrons, car nous en savons vraiment trop peu au sujet de ces aliens et notre volume de données est encore bien trop réduit pour faire des prévisions. Nous savons seulement que chaque indice qui nous éclairera sur la psychologie des extraterrestres sera précieux.
    
    D’un point de vue personnel, je suis convaincu qu'ils doivent savoir quelque chose, Commandant. Le tout est de les faire parler. Et nous allons y arriver...
    
    Mon équipe et moi attendons avec impatience l'approbation de ce programme.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    We have spent the past few weeks investigating these strange occurrences in our Containment unit, and we believe we've formulated a theory that may begin to explain the aliens' newfound intelligence.
    
    It seems that we were off in our preliminary appraisal of how the alien intellect works. We first believed them to be autonomously operating individuals, in the same way humans are, though with superior communications and team tactics. However, our lab experiments and an intense review of battlefield footage now seem to contradict that hypothesis.
    
    In our video records, we have often seen the aliens seeking cover, coordinating their fire, working as a team even though they carry no obvious communications equipment. However, when we captured a few live specimens in our Containment unit, they never displayed anything above the level of animal instinct. This seems incongruous with the evidence we have; large, well-developed brain structures and a proven knowledge of combat tactics.
    
    We sought to reconcile these ideas in a new hypothesis, and our experiments have begun to produce tangible results. The new specimens certainly are responsible for the strange behaviour we've observed, but we originally assumed that they were officers of some type under colour of authority. We now believe that theory to also be wrong. Our experiments prove that when the aliens are allowed to congregate, with or without the suspected 'officers', they become significantly more active and sophisticated. When they are separated from each other for a large enough distance, they revert back to their basic states. The conclusion is obvious. There is some kind of communal force binding these creatures together.
    
    A string of new theories has emerged. The most likely explanation is in the alien brain. There are several species of alien, all of which meet the physiological requirements for a sentient species, but they show little to no brainwave activity of their own. This implies the presence of some kind of shared or distributed thought between them, a hive mind that grows more intelligent as it grows in numbers. We're not sure how it's possible for this hive mind to cross species boundaries; it's obvious that the different alien races originated on different worlds, with vastly divergent evolutionary paths, and some species appear to have been around far longer than others. However, given the aliens' advanced technology, the 'how' is less of an enigma than the 'why'.
    
    These new findings also seem to suggest that specimens down on Earth are cut off from the source of their intelligence. While this may be an important advantage for PHALANX forces, it also brings up threats we had not yet considered. Our research into alien physiology has established that isolated specimens cannot survive very long in our environment, and behave with little enough intelligence while they're on the surface; but if a large enough number is allowed to escape and coordinate with each other -- or with alien sympathisers on Earth -- we could be looking at a serious infiltration risk.
    
    With several specimens on hand, their intelligence now seems to be approaching the human level. If we can create a suitable translation device or common language, we believe we may finally be able to establish communications with aliens in PHALANX captivity. Perhaps some of our linguists or psychology experts could form a dialogue. This is an avenue of inquiry that we cannot afford to ignore.
    
    Of course, if such experiments were to be approved by the Base Commander, I assure you that my team would take full precautions. Nothing is more important to us than the lives of our men and the security of our facilities.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Nous avons passé les dernières semaines à étudier les évènements étranges au sein de notre poste de confinement, et nous croyons pouvoir formuler une théorie qui pourrait commencer à expliquer l'intelligence retrouvée des aliens.
    
    Il semblerait que notre rapport préliminaire soit loin du fonctionnement réel de l'intellect alien. Nous les avons d'abord considérés en tant qu'individus autonomes, comme les humains, mais possédant des qualités supérieures de communication et de cohésion de groupe. Cependant, nos expériences en laboratoire, couplées à un examen attentif des vidéos des affrontements, contredisent cette hypothèse.
    
    Les enregistrements vidéo montrent souvent les aliens chercher une couverture, coordonner leurs tirs, et fonctionner en équipe, alors qu'ils ne portent aucun équipement de communication apparent. Et pourtant, nos quelques prisonniers n'ont jamais montré quelque chose de supérieur à l'instinct animal. Tout cela semble donc incohérent, surtout que leur grand cerveau a l'air correctement constitué d'un point de vue biologique.
    
    Nous avons synthétisé ces idées pour formuler une nouvelle hypothèse, et nos expériences ont alors commencé à produire des résultats tangibles. Les nouveaux individus sont certainement responsables du comportement étrange que nous avons observé, mais nous avions d'abord supposé qu'ils étaient différents et qu'ils représentaient une autorité. Nous pensons maintenant que cette théorie est fausse. Nos expériences montrent que lorsque les aliens ont la possibilité de se rassembler, avec ou sans les « officiers », ils deviennent nettement plus actifs et intelligents. Dès qu'ils sont séparés par une distance assez grande, ils retournent à nouveau dans leurs états catatoniques. La conclusion est évidente : une sorte de force communautaire unit ces créatures.
    
    Une théorie semble à privilégier : l'explication la plus vraisemblable réside dans le cerveau alien. Il y a plusieurs espèces d'aliens, toutes physiologiquement aptes à développer un comportement intelligent, mais qui ne montrent individuellement que peu d'activité cérébrale, voire aucune. Cela implique la présence d'une sorte de pensée commune, ou partagée, ou distribuée, qui gagnerait en puissance proportionnellement au nombre de membres. Nous ne savons pas vraiment comment cet « esprit de ruche » arrive à passer les frontières entre ces espèces, qui de toute évidence sont originaires de mondes différents : leurs évolutions ont été très divergentes, et certaines semblent beaucoup plus anciennes que d’autres. Cependant, étant donné l'avance technologique des envahisseurs, le « Comment ? » est moins énigmatique que le « Pourquoi ?».
    
    Ces découvertes suggèrent que les individus sur Terre doivent être coupés de la source de leur intelligence. Si cette information représente à priori un avantage pour nous, elle représente également une menace que nous n'avions pas encore considérée : nos recherches en physiologie ont établi que des extraterrestres isolés ne peuvent pas survivre très longtemps dans notre environnement, et que leur comportement est primitif tant qu'ils restent en surface ; mais si un assez grand nombre d'entre eux arrive à s'échapper et à fusionner mentalement (ou à fusionner avec des sympathisants aliens sur Terre), nous pourrions courir un sérieux risque d'infiltration.
    
    Lorsque plusieurs spécimens se rapprochent, leur intelligence atteint approximativement le niveau humain. Si nous pouvions créer un système automatique de traduction ou un langage commun, nous pourrions tenter de communiquer avec les captifs. Peut-être que certains de nos experts en linguistique ou en psychologie pourraient établir un dialogue. Cet axe de recherche ne peut pas être ignoré.
    
    Naturellement, je vous assure que mon équipe prendrait toutes les précautions si vous approuviez ces expériences. Rien n'est plus important pour nous que les vies de nos hommes et la sécurité de nos établissements.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    The live aliens in our Containment unit have begun to display erratic behaviour since the last tactical mission.
    
    Before, the specimens were barely intelligent, operating solely on instinct despite their significantly-developed brain structures. Yet they now seem to be exercising some sort of intelligent control, clearly communicating through the soundproof cells and operating as a team, even going so far as to engineer coordinated escape attempts. Sedative darts were required to subdue the more active specimens.
    
    We believe the new specimens recently added to Containment are having some sort of effect on the group. They may be higher-ranking members of the alien hierarchy. If we have captured an alien officer, or if there is some entirely different cause for the new behaviour, we need to investigate the how and why of this right away. On behalf of DivBio, I would like your permission to start a new research project to look into the matter.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Les prisonniers dans notre poste de confinement font preuve d'un comportement insolite depuis notre dernière mission tactique.
    
    Avant, les spécimens montraient une faible intelligence, et fonctionnaient à l'instinct en dépit de leurs cerveaux développés. Ils semblent maintenant plus éveillés, communiquant visiblement à travers les murs insonorisés de leurs cellules et opérant en équipe, allant même jusqu'à coordonner d'ingénieuses tentatives d'évasion. Des fléchettes sédatives ont été nécessaires pour calmer les spécimens les plus récalcitrants.
    
    Nous pensons que les individus enfermés depuis peu dans le poste de confinement ont eu un effet sur le groupe : ils pourraient être hauts placés au sein de la hiérarchie alienne. Que nous ayons capturé un officier ou qu'il y ait une tout autre explication, nous devons rapidement connaitre les raisons de ces nouveaux comportements. Au nom de la division Bio, je vous demande la permission de lancer un nouveau projet de recherche afin d'étudier ce problème.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    I'm happy to report that we've received the first good results in our ongoing efforts to question captive aliens in our Containment unit. Dr. Yamamura's approach has gradually begun to bear fruit. The aliens have learned to convey messages in both binary code and human-readable sign language, and they appear to comprehend a wide range of questions and instructions. Yamamura and his staff are still working to refine the sign language we've been using, while the rest of my team has concentrated on trying to extract useful information from the hive mind. This hasn't been easy. The aliens are very reticent and require a great deal of chemical encouragement in order to put them into a more helpful frame of mind. The casualty rate has been high.
    
    However, what we have is significant. For instance, the hive mind seems to have no identity. It seems unable to grasp concepts like "I" or "We", or even "You" and "Them". It only accepts these words as numerical differentiations -- one specimen or several, one human or a group. This indicates a severe disconnect between human and alien thinking. The shared consciousness doesn't even think of itself as a single enclosed entity; it merely is. This, along with various other answers we've pieced together from our continued sessions, leads us to believe that all aliens do indeed share one single mind. And I mean all of them, Commander. It's not simply a means of increasing team efficiency or encouraging esprit de corps; it's an indispensible component of alien society. Every alien that lives and breathes is an equal and identical part of the greater hive mind, even specimens of completely different species. The only diversity the aliens will acknowledge is in the different substances required to keep the various species alive.
    
    Also, the hive mind has expressed puzzlement at our attempts to communicate with individual aliens, let alone through something as crude as sign language. A human-understandable analogy might be trying to have a deep conversation with someone's toenail, or talking to a single cell in your own body. Of course, that raises the question of where the alien ears and brain really are.
    
    Certainly the handful of aliens currently in our Containment unit are not part of the greater hive mind that we hypothesize exists on the alien homeworld. They seem to be cut off from it for the duration of their mission to Earth, only to rejoin it when they return later. Whether this is due to distance or some kind of atmospheric effect, we've not yet been able to tell. The aliens' answers are hazy on this subject.
    
    That is all I have to report, Commander. However, as a final note, I would like to request your permission to look into methods we could use to more effectively persuade our captives. I must also stress that we require a healthy influx of new alien specimens in order to replace losses. We have to maintain the isolated hive mind we have in Containment. Losing it now would be a significant setback to our research.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    J'ai le plaisir de vous informer des bons résultats obtenus lors des interrogatoires des prisonniers retenus au poste de confinement. L'approche du Dr Yamamura a progressivement porté ses fruits. Les aliens ont appris à communiquer en binaire et en langage des signes compréhensible par l'homme, et ils semblent maintenant saisir une grande variété de questions et d'instructions. Yamamura et son équipe travaillent encore pour perfectionner la langue des signes que nous utilisons, alors que mon équipe et moi nous efforçons de tirer quelque chose de l'esprit de la ruche. Cela n'a pas été facile. Les aliens sont très rétifs et il faut les droguer lourdement pour les amener à de meilleures dispositions d'esprit. Beaucoup meurent.
    
    Cependant, les résultats sont significatifs. Par exemple, l'esprit de ruche ne semble pas avoir d'identité. Il semble ne pas saisir des concepts comme « Je », « Nous », ou même « Vous » et « Eux ». Il ne prend ces mots que comme des nombres : un individu ou plusieurs, un humain ou un groupe. Cela indique de profondes divergences entre leur mode de penser et le nôtre. Leur identité collective ne se considère pas comme une entité unique ; elle existe, c'est tout. Ceci, comme d'autres réponses obtenues pendant nos sessions, nous conduit à croire que tous les aliens partagent vraiment un esprit unique. Et je dis bien « tous les aliens », Commandant. Il ne s'agit pas d'un truc pour développer l'efficacité des équipes ou encourager l'esprit de corps, mais bien d'un élément indispensable à la société alienne. Chacun d'entre eux, qui vit et qui respire, représente une partie égale et identique pour l'esprit de la ruche, même entre espèces différentes. La seule diversité acceptable pour eux provient des substances différentes nécessaires pour les maintenir en vie.
    
    En outre, l'esprit de ruche a montré son étonnement lors de nos essais pour communiquer avec un individu pris séparément, surtout par un biais aussi rudimentaire qu'un langage des signes. Pour prendre une image, ce serait comme si un homme essayait de communiquer avec un autre homme en s'adressant à l'une de ses cellules ou à l'un de ses doigts de pieds. Bien sûr, on peut alors se demander où sont les oreilles et le cerveau...
    
    Les quelques exemplaires enfermés dans notre poste de confinement ne semblent pas faire partie de l'esprit de ruche immense qui doit exister sur leur planète mère. On dirait qu'ils en sont déconnectés durant leur mission sur Terre, puis qu'ils s'y reconnectent à leur retour. Nous sommes encore incapables de savoir si cela est dû à la distance ou à un quelconque effet atmosphérique. À ce sujet, les réponses des aliens sont incompréhensibles.
    
    Voilà tout, Commandant. Ah, si... Juste une remarque pour terminer. J'aimerais que vous nous permettiez de rechercher des méthodes plus efficaces pour interroger nos captifs. Et je voudrais aussi signaler que nous devons obtenir plus régulièrement des sujets en bonne santé, pour compenser les pertes. Nous devons conserver l'esprit de ruche que nous avons isolé dans notre poste de confinement : le perdre constituerait un vrai revers pour nos recherches.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    The increasing intellect of the captive aliens in our Containment unit leads me to conclude that we can finally begin to get a real handle on alien communication and, more importantly, getting some useable information out of them. Quoting from my report:
    
    (Odd Behaviour)"There are several species of alien, all of which meet the physiological requirements for a sentient species, but they show little to no brainwave activity of their own. This implies the presence of some kind of shared or distributed thought between them, a hive mind that grows more intelligent as it grows in numbers."
    
    "With several specimens on hand, their intelligence now seems to be approaching the human level. If we can create a suitable translation device or common language, we believe we may finally be able to establish communications with aliens in PHALANX captivity. Perhaps some of our linguists or psychology experts could form a dialogue. This is an avenue of inquiry that we cannot afford to ignore."
    
    Dr. Yamamura is beginning to make real progress on this front, teaching the aliens several new words of sign language every day, but we require lab time and funding for a proper study of what these aliens know and how it can help us. The ability to interrogate aliens about their own technology could be of incomparable value to our soldiers and engineers. Cdr. Navarre was so excited at the prospect, he almost argued in favour of DivBio on this one.
    
    Thank you for your time, Commander. Please approve this program as soon as feasible.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    L'intelligence croissante de nos prisonniers extraterrestres me pousse à espérer que nous pourrons bientôt communiquer avec eux et, plus important, leur soutirer des informations exploitables.
    
    Dans un de mes précédents rapports, j'évoquais l'existence d'une intelligence collective à qui nous pourrions nous adresser grâce à une machine ou un langage commun.
    
    Le Dr Yamamura est en train de concrétiser ces espoirs et arrive chaque jour à enseigner quelques mots d'un langage des signes aux aliens. Mais il nous faut du temps et des moyens financiers pour arriver à nos fins et tirer quoi que ce soit des extraterrestres. Si nous arrivons à les interroger sur les technologies qu'ils utilisent, cela pourrait grandement aider nos soldats et nos ingénieurs. Le Cdt Navarre trouvait cette idée tellement excitante qu'il a failli nous laisser la priorité sur ce coup là.
    
    Merci pour cet instant que vous m'avez accordé, Commandant. Merci d'autoriser ce projet quand vous penserez que c'est possible.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Good morning, Sir.
    
    As you're aware, we are facing an increasingly worsening threat from the XVI virus. Over the past few weeks, DivIntel has been making a push into the areas in which the infection is most concentrated, in order to try and find some piece of intel that could help us understand how and why this infection spreads so fast from these focal points. I have been personally supervising the effort.
    
    It paid off this morning.
    
    Our reconnaisance teams have located what appears to be a camouflaged alien installation. The size and purpose of this installation is unknown, but we've established that it is located at the exact heart of an infection hot-spot. I harbour grave suspicions that this facility is directly connected with the lightning spread of XVI in the region. At this point it also seems likely there are more of these planetside installations, built right under our noses, serving as command centres and bases of operation for the alien threat.
    
    Dealing with these bases has to be one of our top priorities. I recommend we send a heavily-armed team to pay them a visit, a bit of reconnaissance-in-force. We need more information about the layout and purpose of the base, and the best way to do that is to capture it. We should eliminate all aliens at the location and, once we've secured the area and salvaged what we need, destroy the entire installation. This should constitute a significant blow to alien operations and restrict -- if not halt -- the spread of XVI in the area.
    
    Of course this mission will be highly dangerous. The base is right in the middle of an infection hot-spot, so the entire area is hostile territory.
    
    That's all the intel I've got for you on this one, Sir. Good luck and good hunting.
    
    With kind regards,
    
    Col. Falkland
fr_FR: Bonjour Commandant,
    
    Comme vous le savez, nous sommes toujours plus menacés par la propagation du virus IVX-H. Ces dernières semaines, la division du Renseignement a enquêté dans des zones à fort taux de contamination, histoire de comprendre pourquoi l'infection se propage particulièrement rapidement à partir de ces points là. J'ai personnellement suivi cette investigation.
    
    Ce matin, nos efforts ont été récompensés.
    
    Notre équipe de reconnaissance a réussi à localiser ce qui ressemble à une installation alienne camouflée. La taille et les objectifs de cette installation sont inconnus, mais nous avons établi qu'elle se situe exactement au centre d'une zone particulièrement touchée par l’infection. J'en déduis que cette structure est en relation directe avec la propagation fulgurante de l'IVX-H dans cette région. Par conséquent, il semble fort probable qu'il existe plusieurs autres installations, juste sous notre nez, servant de centres de commandement et de bases ennemies.
    
    Nous occuper de ces bases doit être une de nos principales priorités. Je recommande d'envoyer une équipe lourdement armée pour une petite visite musclée. Nous devons en savoir plus sur la disposition et le fonctionnement de ces bases, et la meilleure méthode reste d'en capturer une. Nous devrions éliminer tous les aliens sur place et, une fois la zone sécurisée, récupérer ce qui peut nous servir, puis intégralement détruire l'installation. Cela devrait porter un coup majeur aux opérations ennemies tout en réduisant, voire en stoppant, la propagation de l'IVX-H dans cette zone.
    
    Cette mission sera bien évidemment très dangereuse : la base est au cœur de l'infection et toute la zone nous est hostile.
    
    Voilà tout ce que le Renseignement a pu rassembler, Commandant. Bonne chance et bonne chasse.
    
    Très cordialement,
    
    Col Falkland

en: Commander,
    
    Our development cycle on the new truth drug is complete. The new set of chemical mixtures we've tested are effective, and they seem to be the solution we've hoped for.
    
    The work we've done on alien biology since the start of the invasion, along with some help from our captives, has put us on the track of certain psychotropic substances -- notably LSD-derivatives -- that have very interesting effects on alien psychology. The divergence of species has been a problem, as some compounds will work on one type of alien but not on another, but with this new data it will be an easy task to whip up drugs specifically tailored to the individual alien species.
    
    Subjects under the influence of this drug have proven to be more pliable and loose-lipped, as long as we keep injecting all the specimens in our containment unit. Unfortunately the hive mind's natural resistance to interrogation is still throwing a spanner in the works. Even with all our specimens fully injected, we've not managed to break that resistance, and the accuracy of our test information has still not been 100% reliable. All data we receive still requires some degree of time-consuming verification work.
    
    On the positive side, the act of getting the information out of our subjects has become quicker and more painless, which should speed up some of our research. The danger of allergenic reaction is much lower and the number of subjects succumbing during interrogation has dropped significantly. The deeper effect of the new drugs may even give us access to more sensitive information that we would not have been able to extract from the hive mind with our old serum.
    
    We should keep up our interrogation efforts to get maximum benefit out of the new drugs.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Notre programme de développement sur le nouveau sérum de vérité est terminé. Le dernier cocktail chimique que nous avons testé fonctionne et semble convenir à nos exigences.
    
    Le travail que nous avons fait sur la biologie des aliens depuis le début de l'invasion, parallèlement à l'aide fournie par nos captifs, nous a guidés vers certains psychotropes, des dérivés du LSD notamment, qui provoquent des effets très intéressants sur la psychologie alienne. La diversité des espèces représentait un problème : certains mélanges fonctionnaient sur une espèce extraterrestre, mais pas sur l’autre. Les nouvelles données nous permettent désormais de préparer facilement des drogues sur mesure.
    
    Les sujets soumis à cette drogue demeurent plus influençables et plus ouverts tant que nous injectons ce sérum à tous les prisonniers au poste de confinement. Malheureusement, la résistance naturelle de l'esprit de ruche perturbe toujours nos interrogatoires. Même quand tous les spécimens sont drogués, nous ne parvenons pas à briser cette résistance, et donc nos informations ne sont toujours pas fiables à 100%. Tout ce que nous apprenons demande toujours un temps de vérification.
    
    Point positif : obtenir des information est devenu plus rapide et moins douloureux pour nos sujets, ce qui devrait accélérer une partie de nos recherches. Les réactions allergiques sont maintenant modérées, et le nombre de victimes a baissé de façon significative. Les effets renforcés de notre nouveau sérum nous permettent d'accéder à des informations plus sensibles, que nous n'aurions jamais pu obtenir avec l'ancienne formule.
    
    Nous devrions continuer les interrogatoires pour bénéficier au maximum des effets de ce nouveau sérum.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    As you may know, our efforts at communication with the live aliens in our Containment unit are progressing only very slowly. We're having a great deal of trouble applying our standard interrogation methods. The truth serum we have available has several distinct limitations; it tends to produce a lethal allergic reaction in most alien bodies unless we restrict it to smaller, insufficient doses, which worsens the serum's already incomplete effect on alien physiology. We've encountered numerous small lies and half-truths in the sessions we've taken so far. Torture has been attempted to influence this behaviour, but to no avail. Pain seems to have no corrective effect on the hive mind.
    
    There's also the larger hurdle of having to inject every single specimen of the hive mind in order to properly submerge any subject's sense of judgment. If one member of the hive mind dies, the remaining specimens' adrenaline-equivalent levels rise to the point where we have to start over.
    
    To this end, armed with our expanded knowledge of the alien mind and body, I propose a new research program to look into a universal set of sera that we can use to extract more reliable information, faster and more easily. There is obviously a great deal of information inside these specimens waiting to be seized, Commander; we just need the tools to properly crack the shell.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Comme vous devez le savoir, nos tentatives pour communiquer avec les prisonniers ne progressent que très lentement. Nous avons de grandes difficultés à appliquer nos méthodes d'interrogation standards. Le sérum de vérité dont nous disposons a ses limites : il produit une réaction allergique létale chez la plupart des extraterrestres, à moins de réduire les doses, ce qui diminue encore ses effets déjà insuffisants. Nous avons eu droit à nombre de petits mensonges et de demi-vérités lors de chacune de nos sessions. La torture semble pouvoir influencer ce phénomène, mais pas l'éviter. La douleur ne semble pas avoir d'effet coercitif sur l'esprit de ruche.
    
    Il y a également un autre obstacle de poids : nous devons injecter le sérum à tous les spécimens afin de pouvoir submerger l'esprit collectif né de l’ensemble des capacités de jugement de chaque individu. Si un seul membre de la ruche meurt, il y a chez les survivants une telle augmentation du niveau de leur équivalent à l'adrénaline que nous devons tout reprendre depuis le début.
    
    Étant donné nos connaissances plus étendues sur le corps et l'esprit alien, je propose donc un nouveau programme visant à mettre au point un sérum universel que nous pourrions utiliser afin d'extraire, plus rapidement et plus facilement, des informations fiables. Les sujets que nous étudions regorgent d'informations qui ne demandent qu'à être soutirées, Commandant. Il nous faut seulement les bons outils pour y accéder.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Good morning, Sir.
    
    I've got the results of our Alien Origins project here and I believe you'll find them encouraging. Here is my summary of the data.
    
    The project overall has been a resounding success in integration and cooperation. For several short periods over the past few days, we had direct control over every civilian and military detection asset in the solar system, including several installations in the asteroid belt so secret that we have been sworn to silence by the UN. Our deep-space probes have scanned every inch of buildable surface to detect any sign of an alien base. With these resources at our disposal, we have achieved continuous detection coverage of approximately 90% of the solar system over the past two weeks. The remaining 10% has been uncovered no longer than forty minutes at a time.
    
    Unfortunately -- depending on your understanding of the word 'unfortunately' -- we could find no evidence of alien fleets hiding in our solar system. We have been so thorough that these results are all but conclusive. There is no way to be absolutely sure that our conclusions are correct, but I make the following statement with high confidence:
    
    We do not believe there are alien ships or bases in our solar system at this time.
    
    This answers one of our questions, but brings us no closer to understanding where the aliens come from or how they get here. In fact, the question of how they get here becomes an even greater conundrum than it was before. If the aliens are not based in our solar system, how can they be delivering UFOs to Earth?
    
    I have spoken at length with Cdr. Navarre and members of his team about this issue, trying to figure it out, and most of our theories still seem like crackpot speculations even to ourselves. However, fate gave us the proof we needed.
    
    We were having little luck with the issues of 'how' and 'where' until we got our hands on last week's video records from the MIMIR space telescope. Upon watching the footage, we realised that the MIMIR array had accidentally managed to catch a UFO arrival on film. We have full records in the visible and infrared spectra of a large, unfamiliar class of UFO 'popping' into existence approximately 10,000 kilometres from Earth, from where it ignited its engines and set a course for the planet.
    
    It is possible the aliens could have some manner of 'cloaking' technology that has prevented us from detecting the UFO beyond that range, but we have strong doubts about this; the appearance was highly sudden, accompanied by a burst of gamma rays and a momentary gravitic anomaly. There was not even the slightest evidence of this UFO's existence prior to its appearance 10,000 klicks from Earth.
    
    The most likely conclusion is also the most frightening: the aliens do not need to be located in our solar system, because they have a means of travel that is faster than light. Apparently this FTL (Faster-Than-Light) drive allows them to 'jump' into the Sol system from a distance well beyond our detection range. We don't know how this could be possible, as it clearly violates one or more concepts of general relativity (e.g. causality and/or special relativity), which remains the most accurate model of physics we have. The aliens clearly know something we don't.
    
    Our next priority must be the capture of an FTL-equipped UFO so that we may study and adapt this drive for our own spacecraft. Obviously, this will not be an easy task, but developing the ability to strike back is paramount -- just in case we need to end this invasion the hard way.
    
    Of course, the final decision on how to balance our short-term defence needs and long-term retaliation rests with you, Commander.
    
    With kind regards,
    
    Col. Falkland
fr_FR: Bonjour Commandant,
    
    Nous avons enquêté sur l'origine des extraterrestres et je pense que vous trouverez nos résultats très encourageants. Voici le résumé que je vous ai préparé.
    
    Le projet fut un modèle de coordination entre les différents participants. Ces derniers jours, durant une courte période, nous avons disposé de tous les moyens civils et militaires de surveillance du Système solaire, y compris plusieurs dispositifs top secrets dans la ceinture d’astéroïdes (ce qui nous a obligé à prêter un serment de non-divulgation de leur existence auprès de l’ONU). Nos sondes intersidérales ont balayé chaque pouce de terrain à la recherche d'indices d’une base extraterrestre. Nous avons atteint une couverture continue d’environ 90 % du Système solaire durant ces deux dernières semaines ; le reste n’a pas été observé plus de quarante minutes de suite.
    
    Malheureusement, si je puis dire, nous n’avons pas trouvé la moindre trace de flotte alienne cachée dans notre système planétaire. Nous avons été tellement consciencieux que nous nous portons garants des résultats. Et si toute certitude absolue demeure impossible, je vous annonce sans crainte que :
    
    Nous ne pensons pas qu'il y ait actuellement des vaisseaux ou des bases extraterrestres dans notre Système solaire.
    
    Si ceci répond à une de nos questions, cela nous laisse dans l'expectative concernant l’origine des envahisseurs et le moyen qu’ils emploient pour venir ici. En fait, la question du moyen employé pour venir ici est devenue une énigme encore plus compliquée. Si les extraterrestres n’ont pas de base dans notre Système solaire, comment peuvent-ils envoyer des OVNI vers la Terre ?
    
    J'ai discuté de cela pendant de longues heures avec le Cdt Navarre et les membres de son équipe, essayant de trouver la solution, et la majorité de nos théories nous semblent de folles spéculations. Néanmoins, le destin nous a fourni la donnée qui nous manquait.
    
    Nous avons eu peu de chance pour répondre au « Comment ? » et au « Où ? » jusqu’à ce que nous puissions mettre la main sur les vidéos faites par le télescope spatial MIMIR, la semaine passée. Parmi les séquences, il y avait celles où MIMIR avait accidentellement enregistré l’arrivée d’un OVNI. Nous avons des enregistrements complets du spectre visible et infrarouge d’un OVNI de grande taille, d’une classe inconnue, se matérialisant à environ 10 000 kilomètres de notre planète pour ensuite allumer ses propulseurs et suivre une trajectoire à destination de la Terre.
    
    Il est possible que les aliens disposent de technologies de camouflage capables de tromper nos système de détection OVNI au-delà de cette distance, mais nous doutons sérieusement de cette hypothèse ; l'apparition fut extrêmement rapide, accompagnée d'une salve de rayons gamma et d'une anomalie temporaire de la gravité. Il n'y avait pas le moindre indice de l’existence de cet OVNI avant son apparition à 10 000 kilomètres de la Terre.
    
    La conclusion la plus logique est aussi la plus effrayante : les extraterrestres n'ont pas besoin d’avoir une base dans notre Système solaire, car ils possèdent un moyen de transport plus rapide que la lumière. Apparemment ce moteur supraluminique leur permet de sauter dans le système solaire depuis une position bien au-delà de nos capacités de détection. Nous ne savons pas comment cela est possible, car cela contredit clairement plusieurs concepts de la théorie de la relativité générale (causalité, relativité restreinte...), qui reste notre modèle de physique le plus précis. Les aliens savent forcément quelque chose que nous ignorons.
    
    Notre prochaine priorité est la capture d'un OVNI équipé de cette technologie à vitesse supraluminique, histoire de pouvoir étudier et adapter son moteur sur nos propres vaisseaux. Évidemment, cela ne va pas être facile, mais il faut absolument pouvoir rendre les coups reçus si nous voulons employer la manière forte pour mettre un terme à cette invasion.
    
    Bien sûr, Commandant, c'est vous qui déciderez de l'équilibre entre défenses à court terme et représailles à plus long terme.
    
    Mes salutations distinguées,
    
    Col Falkland

en: Good morning, Sir.
    
    Though we are still struggling to get operational, one of our first orders of business must be to find out where the aliens are coming from. The only thing we know right now is that they enter the atmosphere from space, do what they came to do, and then race into orbit again before disappearing from our screens. We need to find out what happens before and after these points. Where do they come from, how do they get here, and where do they go?
    
    We've seen no evidence of ships holding in Earth orbit or basing facilities anywhere in the solar system, but that doesn't mean they aren't there. The region of the asteroid belt and the outer planets -- the space between Mars and Neptune -- has been poorly monitored in a military sense and, given the stealth capabilities demonstrated by attacking UFOs, an alien fleet may have been misidentified or simply failed to register on civilian equipment. There has been no comprehensive effort at all to scan the surface of the various base-viable celestial objects in our solar system.
    
    Therefore, I propose a new research program aimed at scouring the solar system with probes and powerful optical- and radiotelescopes to detect alien activity anywhere in our space. Our scientists will also review the data we have of past incursions to try and form some kind of picture of alien movements to and from Earth orbit. Even if there's a fleet hiding behind Mars or one of the outer planets, they must eventually reveal themselves if they continue sending UFOs down to the surface of Earth. If we put enough eyes on the problem, even these aliens can't hide for long.
    
    This project will take a significant amount of funding and lab-time, Commander, so it requires your authorisation before work can begin.
    
    With kind regards,
    
    Col. Falkland
fr_FR: Bonjour Commandant,
    
    Bien que nous ne soyons pas encore totalement opérationnels, l'une de nos premières priorités doit être de découvrir l’origine de ces extraterrestres. Pour l'instant, nous savons seulement qu'ils ont surgi de l'espace, ont fait ce pour quoi ils étaient venus, et sont partis aussitôt hors de portée de nos détecteurs. Nous devons savoir ce qui s'est passé avant et après ces évènements. D'où viennent-ils ? Comment arrivent-ils ici ? Où vont-ils ?
    
    Rien ne nous permet de penser que leurs vaisseaux stationnent en orbite terrestre ou dans une base du Système solaire, sans pour autant exclure ces possibilités. La ceinture d'astéroïdes et les régions qui se trouvent au-delà, notamment entre Mars et Neptune, ont été faiblement surveillées d'un point de vue militaire. Étant donnée la discrétion des appareils qui nous ont attaqués, il est possible que les équipements civils ne puissent repérer une flotte extraterrestre. Aucun effort réel pour surveiller toute surface potentiellement viable du Système solaire n'a été entrepris jusqu'à présent.
    
    Je propose donc un programme visant à déployer des sondes dans tout le Système solaire, ainsi que de puissants télescopes optiques et radio-télescopiques. Nous pourrons ainsi détecter toute activité alienne dans l'espace proche. Nos chercheurs reprendront également les données acquises lors des explorations précédentes, pour essayer de comprendre les mouvements des envahisseurs. Une flotte extraterrestre qui se cacherait derrière Mars, ou plus loin encore, devra bien se trahir si elle continue à nous envoyer des OVNI. Avec suffisamment de systèmes de surveillance, nous finirons bien par les débusquer.
    
    Ce projet sera couteux et chronophage, Commandant. Nous devons donc obtenir votre autorisation avant de pouvoir commencer.
    
    Amicalement,
    
    Col Falkland

en: Commander, my team and I have finished our analysis of the UFO we captured. It's a real miracle of engineering, and we're all looking forward to getting a chance to sink our own hooks into all this lovely technology.
    
    The craft's strange construction has raised a lot of questions for us to answer. Much of the design seems to make little sense when viewed from the ground. However, now that we've managed to look at it up close and personal -- and test the alien hull materials under laboratory conditions -- we have gained a far clearer picture of UFO capabilities. I've made a list of our most important discoveries.
    
    -- The alien propulsion system is a type of rocket engine unlike any ever built on Earth. It uses direct matter-antimatter annihilation to generate thrust by injecting protons and antiprotons into the reaction chamber, then channeling this explosive force out the back of the engine. This gives a UFO extreme power and needs no air or other gases to fuel the reaction, allowing it to burn in hard vacuum. There is a highly-advanced cooling system continuously pumping liquid nitrogen through the engine housing in order to keep it cool and to reduce the infrared signature. Engine heat is also used to supply the craft's electrical needs.
    
    -- The fuel tank is very, very small, measured in fractions of a gramme, but even so I nearly had a heart attack when we found out what was in there. If a containment loss occurred on one of these tanks, even three tenths of a gramme of this antimatter would outstrip the explosive force of the Hiroshima atomic bomb. Naturally the tank is armoured and buried as deep as possible within the fuselage, and there are mechanical systems present to jettison the tank in an emergency, but they aren't perfect. A direct hit on the tank or the containment system could still cause an explosion. Much of the blast would be contained by the UFO's tough structure, but any explosion represents an extreme hazard to our interceptors. The only saving grace is that proton-antiproton explosions create little radioactive fallout.
    
    -- The craft is extremely difficult to see with human detection equipment, regardless of any electronic warfare capability on the aliens' part. This is largely due to the hull materials which very effectively absorb all kinds of radiation. We've had the most luck with passive infrared and gamma radiation detection, as the antimatter-based engines produce quite a lot of both.
    
    -- The slim design, generating poor lift and being difficult to handle in air, is partly due to the heavy weight of the hull materials. It would be impossible to create effective wings from the alien hull materials. Instead, every gramme of excess matter has been stripped off, and the craft moves at high speeds so as to need very little lift surface. The material itself is quite astonishing, part metal and part plastic polymer. It functions as a memory alloy, 'remembering' at least two assigned shapes, shrinking into a more compact form when cold but automatically stretching out and assuming a more comfortable flying shape once it heats up. It's stronger and tougher than any known material on Earth (barring pure carbon nanotubes) and far more versatile in aircraft design. More research is definitely required.
    
    Armed with these facts, we can now begin to analyse the different components and roles of the UFO. I recommend that our engineers begin dismantling this craft for parts right away. Who knows what we'll discover with the individual bits and pieces in front of us?
    
    More research on the UFO itself is also warranted. I think we can delve deeper into its intended function and perhaps gain some insight in how to counter its activities. I'll send you another proposal about it as soon as I can.
    
    Whatever we end up learning from these craft, Commander, it can only help us in the fight for Earth.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, mon équipe et moi avons terminé notre analyse de l'OVNI capturé. C'est un véritable miracle d'ingénierie, et nous attendons tous d'avoir une chance de nous plonger dans ces merveilleuses technologies.
    
    La carcasse du vaisseau alien a soulevé beaucoup de questions auxquelles il nous faut répondre. Les courbes de l'appareil sont difficilement compréhensibles vues du sol. Cependant, maintenant que nous l'avons observé de plus près et testé l'intégrité des matériaux aliens en laboratoire, nous avons maintenant une opinion beaucoup plus claire des capacités de ces OVNI. Voici la liste des découvertes principales.
    
    - Le système de propulsion alien est un type de moteur de fusée, différent de tout ce qui a pu être construit sur Terre. Il utilise directement l'anéantissement de la matière par de l'antimatière, afin de générer une poussée, en injectant des protons et des antiprotons à l'intérieur de la chambre de réaction, puis, en canalisant cette force explosive vers l'arrière du moteur. Cela donne aux OVNI une puissance de poussée fantastique, qui ne nécessite ni air ni aucun autre gaz afin d'alimenter la réaction (c'est une véritable combustion à vide). Il possède également un système de refroidissement très avancé, pompant continuellement de l'azote liquide vers la chambre du moteur, afin de le réfrigérer, permettant également de réduire la signature infrarouge. La chaleur évacuée par le moteur est utilisée pour alimenter le vaisseau en électricité.
    
    - Le réservoir de carburant est vraiment minuscule, il ne pèse que quelques fractions de gramme. Cependant, j'ai presque eu une crise cardiaque lorsque nous avons découvert ce qu'il contenait. Si une perte de confinement se produisait sur un de ces réservoirs, uniquement trois dixièmes de gramme suffiraient à produire une explosion surpassant celle de la bombe atomique d'Hiroshima. Naturellement, le réservoir est blindé et installé dans le fuselage, le plus profondément possible. Des systèmes mécaniques permettent également de larguer le réservoir en cas d'urgence, mais le fonctionnement ne semble pas parfait. Un tir direct sur le réservoir ou sur le système de confinement pourrait toujours causer une explosion. La plus grande partie de la déflagration serait contenue par l'OVNI, mais n'importe quelle explosion représente un très grand danger pour nos chasseurs. Le seul aspect positif est que les explosions protons-antiprotons ne créent que peu de retombées radioactives.
    
    - L'engin est extrêmement difficile à repérer avec des équipements de détection fabriqués par l'homme, indépendamment de tout système de contremesures électroniques embarqué sur l'OVNI. Ceci est largement dû aux matériaux de la coque, qui absorbent très efficacement une grande variété de radiations. Nos meilleures chances pour les détecter résident dans l'utilisation d’infrarouges passifs et de radiations gamma, que les moteurs à base d'antimatière produisent en abondance.
    
    - La silhouette élancée, générant peu de portance et rendant difficile la prise en main de l'appareil, est partiellement due au poids important des matériaux utilisés par la coque. Il parait impossible de créer des ailes efficaces à partir des matériaux aliens. En fait, chaque gramme en trop a été éliminé, et l'engin se déplace à une vitesse tellement grande que la surface portante peut être très réduite. La matière elle-même est assez étonnante, mi-métallique mi-plastique polymère, et agit comme un alliage mémoriel se souvenant au moins de deux formes : il devient compact à basse température, et se détend dans une forme plus apte au vol en se réchauffant ; il est plus solide et plus dense que n'importe quel matériau connu sur Terre (notamment grâce à des nanotubes de carbone) et formidablement adapté à la conception des avions. Des recherches plus poussées sont impératives.
    
    Grâce à ces informations, nous pouvons maintenant commencer à analyser les différents composants des OVNI, et leurs rôles. Je recommande un démantèlement immédiat de ce vaisseau par nos ingénieurs. Qui sait ce que nous allons découvrir parmi tous ces composants et pièces détachées ?
    
    Approfondir les recherches sur cet OVNI parait totalement justifié : nous pourrons analyser ses fonctions beaucoup plus attentivement, et peut-être imaginer comment le contrer. Je vous enverrai un autre projet de recherche dès que possible.
    
    Au final, quoi que nous apprenions sur ces appareils, Commandant, cela ne peut que nous aider dans nos combats pour protéger la Terre.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've captured our first UFO of the war. I don't have to tell you that this is a unique research opportunity. However, before we can begin to think about studying it in-depth and dismantling it for parts, we need to do a broader overview of UFO construction as a whole. Are any of its systems still active or boobytrapped? What kind of materials is it made of? What dangers might it pose during storage or disassembly? All these questions and more need to be answered before we do anything further.
    
    We're ready to start work whenever you say, but we will need some lab time and funding to make a proper assessment of this amazing technology.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons capturé le premier OVNI de cette guerre. Inutile de vous préciser qu'il s'agit d'une opportunité unique pour la science. Cependant, avant de l'analyser en détail ou de le réduire en pièces détachées, nous devons nous pencher sur la configuration générale des OVNI. Nous nous posons beaucoup de questions : tous les systèmes sont-ils encore actifs ? sont-ils piégés ? quels matériaux sont utilisés ? l'entreposage ou le démantèlement sont-ils sans risques ? Etc.
    
    Nous commencerons les travaux quand vous nous l'ordonnerez, mais nous aurons besoin de temps et d'argent pour nous faire une opinion correcte de cet incroyable condensé de technologies.
    Cdt Navarre

en: Commander, I think we've uncovered the secret to the alien materials. After some modifications to our Workshop equipment, we should now be able to use the stuff and 'program' it into advanced new shapes.
    
    As I've mentioned before, the alien materials form a 'memory alloy', remembering several shapes that it can change into if the materials are given the right stimulus. Amazingly, the alien alloy can be stimulated by two different things: heat and electricity. Heat is an obvious choice to make the UFO fuselage splay out during atmospheric flight, to provide better lift. Electricity, though, is a new one.
    
    When applying electricity, the alloy responds only to a constant, low-voltage current at a very specific amperage. The material's shape will deform and stay deformed for as long as that current is maintained. Once the current is switched off, the alloy will revert to its normal 'at rest' shape or a heat-induced shape if enough heat is present. The electricity-induced shape takes precedence over the heat-induced shape.
    
    This means that the shape of a UFO fuselage (and anything else made with these materials) can be changed at will, either by a command from the operator or by automated electronics.
    
    This has given us a lot of amazing new ideas. We'll only be able to develop a few of these ideas in time for use in the war, as some of them would take years of research time, but they should nevertheless allow us to build things we could never have attempted before.
    
    Alien Materials should now be available for use in production. Unfortunately, they require a lot of rare and expensive components, some of which can only be found on Earth in trace quantities. There's no way we could obtain the materials needed in quantities that would make non-trivial production possible. We'll have to salvage what we need off the aliens, because we won't be able to produce any of it for the forseeable future.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, je crois que nous avons découvert le secret des matériaux aliens. Après quelques modifications sur l'équipement de notre atelier, nous devrions pouvoir les utiliser et même savoir les « programmer » sous de nouvelles formes.
    
    Comme je l'ai déjà mentionné, le matériau alien est un alliage à mémoire qui peut se souvenir de nombreuses formes, variant en réaction à un stimulus spécifique. De manière fort surprenante, l'alliage réagit à la chaleur comme à l’électricité. La chaleur est un choix logique si l'on veut que le fuselage de l'OVNI change lors du vol atmosphérique pour acquérir une meilleure portance. Alors que le choix de l’électricité est plus surprenant.
    
    Soumis à un flux électrique, l'alliage répond uniquement à un voltage de basse tension associé à un ampérage précis. La déformation persiste tant que le courant est maintenu. Une fois l'électricité coupée, l'alliage reprend sa forme d’origine, ou la forme induite par la chaleur si la température est suffisamment élevée. La forme induite par électricité prévaut donc sur celle induite par la chaleur.
    
    Ceci signifie que la forme du fuselage d’un OVNI (et de tout objet composé avec ce matériau) peut changer à volonté, soit par commande manuelle, soit par commande électronique.
    
    Cet alliage et ses propriétés nous ont donné de nombreuses idées d’applications originales. Seulement certaines pourront être développées durant cette guerre, les autres nécessitant plusieurs années de recherche avant d’être utilisables. Nous devrions néanmoins pouvoir construire des objets que nous n’aurions jamais pensé pouvoir réaliser avant cette découverte.
    
    Les matériaux aliens devraient pouvoir être incorporés dans nos produits. Attention cependant, la fabrication de ces matériaux nécessite des matières premières rares et chères, certaines n'existant sur Terre qu'à l'état de traces. Il ne sera jamais facile de fabriquer en masse ces matériaux. Nous devrons donc en récupérer un maximum chez les aliens, car nous ne prévoyons pas d'en produire dans un futur proche.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, as I mentioned in my previous report, the UFO we recovered was plated with a highly interesting alloy which blends plastic and metal together into a single material. These materials seem to be used almost universally throughout the alien technology base. It's advanced stuff, massively versatile and with a thousand possible uses.
    
    I think it warrants the research to see if we can reproduce this stuff in our Workshops, but even if we can't, it seems likely we'll be getting our hands on large quantities of it with every UFO we salvage. We'll definitely be able to find new, human applications for it that will extend and expand our combat capabilities.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, comme le mentionnait mon rapport précédent, l'OVNI que nous avons récupéré était recouvert d'un alliage particulièrement intéressant fait de plastique et de métal. Ce matériau semble utilisé dans toutes les technologies extraterrestres et offre des milliers de possibilités d'utilisations.
    
    Je suis presque sûr que nous serons capables de fabriquer ce matériau dans nos ateliers après l'avoir étudié. Si nous n'y parvenons pas, nous disposerons quand même de grandes quantités prélevées sur les OVNI que nous récupérerons. Nous pourrons sans nul doute découvrir de nouvelles applications qui renforceront considérablement nos capacités opérationnelles.
    
    Cdt Navarre

en: Commander,
    
    You need to read this right away. With your authorisation, we've performed several autopsies and done our best to examine the live prisoners among the alien sympathisers. The results are alarming.
    
    Do you remember the report I sent you about the first live alien specimen we captured? As you may remember, it lost all its intellect and became largely unresponsive without fellows to empower the hive mind. Prepare yourself, Commander: The human prisoners in our Containment unit exhibit the very same symptoms. They do not think for themselves. Their thought processes are firmly suppressed and supplanted by the alien hive mind through a process we currently fail to understand.
    
    We've run and re-run examinations and blood tests on these people ad nauseum, and there can be no mistake. The blood samples are full of foreign DNA. All these people are carrying something in their bloodstream -- a kind of single-cellular organism present in huge numbers, which appears to replicate like a virus when placed in an uninfected human body and rapidly takes over, enslaving the victim to the alien hive mind.
    
    These subjects run the gamut of the human race; there seems to be no preference for IQ or physical potential. We don't yet know how the infection takes root, but even a few of these organisms entering the bloodstream may be enough to infect and enslave an individual entirely. Not even our own employees are immune, as we discovered to our horror when we screened our base personnel.
    
    Our field agents remain clean, thank God -- just think if we'd gone into a combat zone with soldiers capable of turning on their teammates at any moment! -- but I fear we have found one conclusive result. It's Dr. Eisenhower, our Director of Administration. He's been away on business to the UN since last week, but we ran an older sample which has come up positive. We don't know when or how he was subverted or if he even joined PHALANX with honourable intentions, but it's clear he has acted as an alien spy for some weeks. Unfortunately we can't seem to find him at any of the locations he was scheduled to visit. Internal Security has taken charge of his workstation and is in the process of information control.
    
    Things are a bit hectic right now. Dr. Eisenhower's infection implies that other members of a hive mind -- human or alien -- were in close enough proximity to allow him to function at human intelligence. He could have linked up with our subjects in Containment, or a nearby alien cell, or even other infiltrators inside our base. Right now, we don't know. Quarantine procedures have been tightened to the absolute maximum, and we're rushing another full batch of tests on all our personnel. We're all frightened down here in DivBio. My assistant has been jumping at shadows all day.
    
    Interestingly, our attempts to infect other terrestrial life -- even intelligent vertebrates such as bottlenose dolphins and elephants -- have failed completely. This organism must have been engineered wholly or in part to specifically infect the human species.
    
    We've named the organism the XVI-H. Really, what we're looking at here is a bio-weapon of unprecedented proportions. Instead of killing its victims it takes control of them with no option of resistance and -- at the moment -- no available cure or defence. The most humble and harmless civilian can be infected and, with the instant shared expertise of the larger hive mind, become an effective warrior for the aliens while reducing our numbers. When the aliens also supply them with weapons, we can see the true face of horror.
    
    I couldn't imagine a more nightmarish scenario for us. We may even find people crewing UFOs for the aliens. It's madness.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Vous devez lire ce message de toute urgence. Conformément à vos instructions, nous avons compilé les résultats des autopsies et les résultats des analyses réalisées sur les prisonniers, notamment sur les humains qui font cause commune avec les extraterrestres. Les résultats sont alarmants.
    
    Vous vous souvenez du rapport que je vous ai communiqué à propos du premier extraterrestre que nous avons capturé vivant ? Le sujet restait hébété et amorphe tant qu'il était seul, sans aucun camarade pour enrichir la pensée collective alienne. Eh bien, Commandant, tenez-vous bien... Les prisonniers humains montrent exactement les mêmes symptômes : ils ne pensent plus par eux-mêmes ; leurs pensées individuelles sont annihilées et remplacées par la pensée collective selon un procédé que nous ne comprenons pas encore.
    
    Nous avons fait et refait les examens et les tests sanguins sur ces personnes, et il ne peut y avoir d'erreur : leurs échantillons de sang sont saturés d'ADN étranger. Il y a une espèce d'organisme unicellulaire dans le système sanguin de tous ces individus. Il est présent en grande quantité et semble se reproduire comme un virus. Placé dans un corps sain, cette chose asservit rapidement la personne à la pensée collective alienne.
    
    Les gens contaminés sont d'une grande diversité génétique, et l'organisme semble indifférent aux particularités physiques ou intellectuelles de sa victime. Nous ignorons encore comment l'infection débute, mais il suffit que quelques organismes s'insinuent dans la circulation sanguine pour infecter un être humain et abolir sa volonté. Nos propres employés ne sont pas immunisés, comme nous l'avons découvert avec effroi lorsque nous avons vérifié le personnel de notre base.
    
    Dieu merci, nos agents de terrain ne sont pas touchés. Imaginez le désastre si, en plein combat, des soldats se retournaient contre leurs coéquipiers... Par contre, j'ai peur d'avoir découvert un sujet contaminé en la personne du Dr Eisenhower, de la direction administrative : comme il était en mission à l'ONU depuis la semaine dernière, nous avons analysé un ancien prélèvement, qui nous est revenu positif. Nous ne savons ni quand ni comment il a été contaminé, ni même quelles étaient ses intentions lorsqu'il a rejoint Phalanx... mais il est certain qu'il nous a espionnés pendant quelques semaines. Malheureusement, nous n'arrivons pas à le trouver aux endroits où il devrait être selon son agenda. La sécurité interne a réquisitionné son poste de travail et en contrôle les données.
    
    Tout se bouscule en ce moment. L'infection du Dr Eisenhower implique que d'autres membres appartenant à l'esprit collectif alien, humains ou pas, étaient assez proches de lui pour obtenir des informations sur nous. Il a pu créer un lien avec certains prisonniers ou avec d'autres agents infiltrés. Pour le moment, nous ne le savons pas. Les procédures de quarantaine ont été renforcées au maximum et nous allons au plus vite refaire des tests sur tout le personnel. Nous sommes tous effrayés à la division Biologie. Mon assistant en vient même à avoir peur de son ombre.
    
    Chose intéressante : nos essais de contaminations d'autres races, y compris des vertébrés intelligents tels que le grand dauphin ou l'éléphant, ont échoué. Cet organisme doit avoir été conçu pour n'infecter que l'espèce humaine.
    
    Nous avons nommé l'organisme « Infection Virale eXtraterrestre - Sous-type H », ou IVX-H. En vérité, nous sommes en train d'analyser rien moins qu'une arme biologique sans précédent. La victime n'est pas tuée, mais elle est subjuguée sans pouvoir résister à ce qui l'asservit et, pour l'instant, sans espoir de guérison. Le premier quidam venu pourrait être infecté et, en se connectant à la pensée collective alienne, pourrait devenir un combattant accompli. Nous risquons un scénario apocalyptique si les extraterrestres commencent à fournir des armes aux malades.
    
    Nous ne pouvions imaginer pire cauchemar. Peut-être un jour découvrirons-nous des humains parmi les équipages des OVNI. Tout cela devient délirant.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    My team and I are deeply troubled by the recent reports of human support for the aliens, as I'm sure you are. The worrying questions seem to mount up. First, however, we need to review the facts we have.
    
    Do the aliens have active sympathisers on Earth? Yes.
    
    Are the aliens supplying these human servants? Possibly.
    
    Do the servants present a threat? Absolutely. Perhaps a greater one than the alien menace itself.
    
    We need to delve deeper into what makes these people tick.  We'd like to examine at least one live human prisoner collected by the national security sweeps which have been taking place as panic over the human threat mounts. If the aliens have bodily altered these people in addition to training and supplying them, we'd like to find out about it.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Mon équipe et moi-même sommes très inquiets à cause des comptes rendus indiquant que des humains aident les extraterrestres. Et cela doit probablement vous préoccuper, vous aussi. Ce problème semble devenir toujours plus grave. Résumons d'abord les faits.
    
    Les extraterrestres ont-ils des sympathisants sur Terre ? Oui.
    
    Les extraterrestres ravitaillent-ils ces sympathisants ? Probablement.
    
    Ces sympathisants représentent-ils une menace ? Tout à fait, et peut-être même pire que celle représentée par les envahisseurs.
    
    Nous devons absolument remonter à ce qui fait changer ces gens. Nous voudrions examiner au moins l'un des humains capturés durant les opérations de maintien de l'ordre destinées à contrôler la panique grandissante. Nous aimerions savoir si les extraterrestres ont altéré de quelque manière que ce soit les corps de ces gens.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Good morning, Sir.
    
    The XVI census program has just gone into effect. Weekly rolling tests have commenced this morning, and I've got a full report on our estimated performance levels and operational details.
    
    Our strategy is based around local medical centres, where the XVI tests are performed by existing nursing staff under the supervision of a small police or military guard. If a test turns out positive, this guard will perform the arrest and turn the infected prisoners over to the UN for containment and study. Once the aliens figure out this scheme -- I don't think it'll take them long -- the infected people will start avoiding the census, thereby giving us the data we need simply by their absence.
    
    As always there's good news and bad news. I'll start with the bad news.
    
    Despite our best efforts, the census data will have some limitations. 99.9% of the planet's population is registered with one national authority or another, but out of ten billion people that still leaves several million unaccounted for. We will be able to extrapolate figures that are accurate to within several thousand heads, but the statistics we generate won't ever be exact. This means the program is less useful for identifying those who have been infected, but still a godsend for keeping track of XVI spread and alien activity on a global basis. After all, we need to know what kind of progress we're making against this new threat.
    
    The good news is that the UN and the member nations have agreed to shoulder the entire cost of the census program. They are handling all the equipment and manpower locally, with strenuous checks as to the reliability of personnel and the validity of the results. The information will be piped directly to our command centre at no charge to us.
    
    The best thing about this program is that we can now keep track of infection levels and how much threat each region is under from XVI. This will work in conjunction with our normal detection methods to warn us where alien activity is worst and allow us to intervene before the situation becomes critical.
    
    Any area where XVI seems to be gaining ground should be posted with additional air patrols, and we should be on the lookout for any attempts by the aliens to solidify their hold on the ground. Alien activity reports in this area should be investigated and responded to with extreme prejudice.
    
    With kind regards,
    
    Col. Falkland
fr_FR: Bonjour Commandant,
    
    Le programme de recensement de l'infection IVX-H vient d'être mis en place. Les tests hebdomadaires ont commencé ce matin, et j'ai un rapport complet qui évalue nos capacités opérationnelles et ses potentielles performances.
    
    Notre stratégie s’appuie sur des centres médicaux, où les tests sont effectués par du personnel soignant protégé par quelques policiers ou quelques militaires. Si un test s'avère positif, les gardes procèdent à l'arrestation et transfèrent le prisonnier infecté vers une cellule de l'ONU pour quarantaine et examens. Une fois que l'ennemi aura compris la raison de ces prises de sang (cela ne devrait pas prendre beaucoup de temps) les personnes infectées commenceront à éviter le recensement et se signaleront tout simplement par leur absentéisme.
    
    Comme toujours, il y a de bonnes et de mauvaises nouvelles. Voici tout d'abord les mauvaises.
    
    En dépit de nos efforts, les données du recensement présentent une marge d'erreur. Bien sûr, 99,9 % de la population dépend d'une autorité nationale, mais, vu qu'il y a environ 10 milliards d'habitants sur Terre, il y a quand même quelques millions de personnes qui restent en dehors des statistiques. Nos extrapolations seront donc très précises, mais non strictement exactes. Cela signifie que ce recensement n'est pas le meilleur outil pour identifier tous ceux qui ont été infectés, bien qu'il demeure fiable pour suivre le rythme global de propagation de l'organisme IVX-H.
    
    La bonne nouvelle, c'est que l'ONU et les pays membres ont accepté d'assumer la totalité du budget du programme de recensement. Ils prennent en charge l'équipement et traitent avec la main d'œuvre locale, contrôlant sévèrement la fiabilité du personnel et la validité des résultats. Les informations seront directement envoyées à notre salle d'opérations, gratuitement.
    
    L’information la plus importante fournie par ce programme reste que nous pouvons maintenant suivre le niveau d'infection et estimer la menace de l'organisme IVX-H par région. On pourra alors corréler ces résultats avec notre suivi de l'activité extraterrestre, ce qui nous permettra d'intervenir aux endroits les plus menacés avant que la situation ne dégénère.
    
    Toute zone où l'organisme IVX-H semble gagner du terrain devrait être surveillée par des patrouilles aériennes supplémentaires, et nous devrions être attentifs à chaque tentative alienne de débarquement au sol. Les zones où une activité extraterrestre en surface est constatée devraient faire l'objet d'une attention toute particulière.
    
    Amicalement
    
    Col Falkland

en: Good morning, Sir.
    
    With these new developments regarding the infection of Earth's civilian population by this alien organism, the need arises for a way to determine the number of infected people in various regions and the rate of spread. Easier said than done, I know, but it may be every bit as important as finding a cure. We can't help anyone if we don't know they're sick.
    
    What I propose to do is to create a long-term rolling census that checks all registered individuals on the entire planet for XVI infection by way of a small blood test. Everyone will be required to submit to this test once a week to make sure they're clean -- more frequently if they fall under suspicion of infection. Samples will only need to be as large as a single drop of blood, taken from a random vein to prevent tampering. Fortunately the XVI organism is large and prevalent enough that we can test these samples on the spot with near-100%-confidence results.
    
    This is going to be a major undertaking that requires careful liaising with the intelligence services of Earth's eight big nations. I've already prepared plans and simulations to demonstrate the operation and effectiveness of this program. With some time and funding, we can convince them of the project's importance and have everything operational in a matter of weeks.
    
    All we need is your signature on the dotted line, Sir.
    
    With kind regards,
    
    Col. Falkland
fr_FR: Bonjour Commandant
    
    Avec les nouveaux développements concernant l'infection de la population civile terrienne par l'organisme alien, le besoin de déterminer le nombre de personnes infectées ainsi que son taux de propagation devient de plus en plus pressant. C’est certainement plus facile à dire qu’à faire, mais cela pourrait se révéler aussi important que de trouver un remède. Nous ne pourrons soigner personne si nous sommes incapables de déterminer qui est malade.
    
    Je propose de recenser, à long terme, toutes les personnes de la planète victimes de l'infection IVX-H grâce à une petite prise de sang. Tout le monde devra se présenter à ce dépistage une fois par semaine, afin d’être sûr d'être toujours négatif, et encore plus fréquemment en cas de suspicion d'infection. Il s’agirait de prélever une goutte de sang depuis une veine choisie au hasard, afin d’éviter toute fraude. Heureusement, l'organisme IVX-H est assez répandu dans un corps contaminé pour que les échantillons puissent être analysés sur place, avec des résultats fiables presque à 100 %.
    
    Il s’agit d’une entreprise de grande envergure exigeant une bonne coordination des services de renseignements des huit grandes nations terriennes. J'ai déjà préparé les schémas expliquant le fonctionnement de ce projet, et les simulations démontrant l'efficacité de ce programme. Avec un peu de temps et avec le financement nécessaire, nous pouvons convaincre tout le monde de l'importance du projet, qui pourrait alors être intégralement déployé en quelques semaines.
    
    Commandant, il ne nous manque plus que votre signature...
    
    Meilleures salutations,
    
    Col Falkland

en: Good morning, Sir.
    
    I've got an extensive report for you regarding our work on deciphering the patterns of alien activity and their overall strategy for Earth. You can find the full document in our archives, but I will give you a quick summation here.
    
    The most striking characteristic we've seen of the invasion is that the aliens have been harvesting human biomass, sometimes even whole people, for their own nebulous purposes. They do this in a rather gruesome manner that shows no respect for life; they cut up human beings as if butchering cattle, and their Bloodspiders will simply dissect someone on the spot for a particularly interesting organ or a pint of blood. It is utterly, amorally practical.
    
    We can only assume that they use the samples they're gathering in some kind of research program, studies into our physiology and perhaps our psychology and culture as well. We don't know the reasons behind this, but it's an interesting point. They are trying to learn something about us, and they don't care how we feel about it. To them, we're merely objects to be studied.
    
    Of further interest are their main targets. Until recently alien activity reports came almost exclusively from high-density population centres with easy landing access for UFOs, which ties in with the general objective of capturing human research material. However, as of late the focus of the campaign seems to have shifted or narrowed. Activity around hospitals, blood banks and bio-research laboratories has been noticed more and more frequently in addition to the usual raids on population centres. The activity has ranged from low-key infiltration for unknown purposes up to full-scale assaults on high-security labs. We're not sure yet what this shift could mean, but we are making recommendations to the UN to sharpen security in these facilities and arm local forces to stand up to alien attack. We've marked up a list of high-risk targets for rapid police response and are distributing handbooks on anti-alien tactics. More investigation into the change of targets is underway.
    
    As always, there is a lot more alien activity going on outside of our detection range which goes unreported by civilian authorities. DivIntel is currently experimenting with new ways of reporting and responding to alien activity as well as better networking between UN nations to get valid information to PHALANX faster, all of which are direct results of our research into the aliens' strategy. We expect that these techniques will allow us to catch an estimated 10% of alien activity (out of total estimated activity on Earth) that would have previously gone unreported.
    
    We've also looked into how UFOs are getting to and from Earth, despite our problems finding and tracking the elusive larger craft we've observed. After reviewing radar, lidar and video recordings made from observatories on the planet surface, we now believe the larger UFOs to be some manner of aircraft carrier; a simple FTL-equipped base ship ferrying smaller UFOs to and from Earth.
    
    This craft is of extreme importance and we must find some way to shoot it down from orbit if we can. We should keep a close guard, Commander.
    
    With kind regards,
    
    Col. Falkland
fr_FR: Bonjour Commandant,
    
    Voici un compte rendu concernant les activités des extraterrestres et leur stratégie globale sur Terre. Il ne s'agit que d'un résumé, le document complet est dans nos archives.
    
    Dans cette invasion, le plus frappant est que les extraterrestres collectent de la biomasse humaine, parfois en enlevant des individus entiers, pour des objectifs qui paraissent bien nébuleux. Ils procèdent d'une façon répugnante, sans aucun égard pour la vie, en découpant les humains comme s'il s'agissait de carcasses de boucherie, et leurs arachnobots dissèquent les gens uniquement pour prélever un organe ou une pinte de sang. Ces actes sont froidement techniques et dépourvus considérations morales.
    
    Nous pouvons seulement supposer que ces échantillons sont prélevés dans des buts scientifiques : étude de notre physiologie, voire de notre psychologie ou de notre culture. Nous ignorons tout du pourquoi de ces agissements, mais il y a néanmoins un point intéressant. Ils sont en train d'essayer d'apprendre quelque chose de nous, en se fichant pas mal de la façon dont nous le prenons. Ils ne nous considèrent que comme des objets à étudier.
    
    Il est très intéressant de voir quelles sont leurs cibles prioritaires. Il y a peu de temps encore, leur activité se concentrait sur les zones densément peuplées, où les OVNI pouvaient atterrir sans difficulté pour ensuite « prélever des échantillons ». Mais leur campagne semble s'être spécialisée : en plus des raids habituels sur les zones habitées, leur activité a beaucoup augmenté autour des hôpitaux, des banques de sang, des laboratoires de recherche biomédicale. Cette activité varie de la tentative d'infiltration discrète, pour des motifs inconnus, à des assauts à grande échelle sur des laboratoires de haute sécurité. Nous ne comprenons pas bien les raisons de ce revirement, mais nous avons recommandé aux Nations unies de renforcer les mesures de sécurité de tous ces types de bâtiments et d'armer des milices locales capables de repousser les extraterrestres. Nous avons établi une liste de sites sensibles que la police doit étroitement surveiller, et nous avons distribué des manuels résumant les tactiques à appliquer contre les envahisseurs. Leur changement de stratégie reste bien sûr sous surveillance.
    
    Beaucoup d'autres actions aliennes nous échappent et ne sont pas signalées par les autorités civiles. Le Renseignement met en place de nouvelles méthodes pour mieux s'informer, pour mieux répondre aux activités détectées, et pour faciliter la transmission des données entre les Nations unies et Phalanx. Nous espérons que nos nouvelles techniques permettront d'augmenter de 10 % le taux de détection des opérations ennemies sur Terre, notamment en repérant ce qui restait invisible auparavant.
    
    Nous avons également étudié la façon dont les OVNI vont et viennent sur Terre, malgré nos difficultés à suivre le grand vaisseau que nous avons observé. D'après nos enregistrements au sol faits par les radars, les lidars, et les vidéos, nous pensons désormais que ces grands vaisseaux sont des espèces de porteurs qui servent de relais aux OVNI plus petits qui explorent la Terre.
    
    Ces appareils sont d'une importance cruciale et nous devons trouver une façon de les abattre alors qu'ils sont en orbite. Restons très vigilants, Commandant.
    
    Très cordialement,
    
    Col Falkland

en: Good morning, Sir.
    
    I'm afraid this isn't a social message; I'm writing you because of our pressing need for more information. We at DivIntel have been doing our part with tracking, logging and double-checking all reported alien activity on Earth, but we're increasingly being faced with our lack of data about the overarching goals of the alien invasion. We have no means of anticipating the aliens' next move because we have no clue as to what game plan they're following. That's why I am submitting a new project for your authorisation.
    
    I intend to analyse more closely the patterns of alien activity on Earth, the intended missions and targets of UFO incursions into our airspace, and some of the finer details of our own research documents regarding the alien creatures and their technology. The bits and pieces of intelligence we've gathered so far are just pieces of a puzzle, but right now we have no clue how they fit together. The continual low-key incursions, the mysteries of the alien hive mind, the harvesting of human material . . . Somewhere in there lie the answers we need to unravel the aliens' overall goals and strategy for Earth and for humanity. If we can just put all the pieces together, we'll finally be able to see the bigger picture, as frightening as it may be.
    
    Naturally this project will require a certain amount of lab time and funding to build up a complete picture. It shouldn't set back our other research too much, and it will be an important part of formatulating new, more effective counterstrategies to the alien invasion.
    
    The proposal is in your queue, Sir. Please write back when you'd like us to start work.
    
    With kind regards,
    
    Col. Falkland
fr_FR: Bonjour Commandant,
    
    Ce message n'a rien d'une formalité mondaine. En fait, j'aimerais vous rappeler que nous avons un besoin pressant d'informations. Ici, à la division du Renseignement, nous avons beaucoup travaillé : suivi, enregistrement, et double vérification de toutes les activités aliennes sur Terre... mais nous n'arrivons toujours pas à deviner les objectifs fondamentaux de l'invasion. Nous sommes incapables de prédire le prochain mouvement, car nous n'avons aucune idée des règles du jeu. C'est pourquoi je sollicite votre autorisation pour commencer un nouveau projet.
    
    J'ai l'intention d'éplucher toutes les activités des extraterrestres sur Terre : buts des missions, cibles des OVNI entrant dans notre espace aérien, ou détails inclus dans nos comptes rendus sur les aliens et leurs technologies. Nous avons les pièces d'un puzzle, mais nous sommes incapables de les assembler. Ces incursions non stratégiques continuelles, ces mystères liés à l'esprit de ruche, ces collectes de biomasse humaine... Il y a, quelque part là-dedans, ce qui nous permettra de comprendre les objectifs aliens fondamentaux et la stratégie utilisée contre la Terre et l'humanité. Si nous arrivons à tout rassembler, nous obtiendrons peut-être une vue d'ensemble, aussi effrayante qu'elle puisse être.
    
    Naturellement, ce projet va mobiliser les laboratoires et nécessiter des fonds. Les autres projets ne devraient pas trop être retardés. Et cette vue d'ensemble devrait considérablement nous aider à établir des stratégies plus performantes contre l'invasion.
    
    Le projet doit avoir été ajouté à la liste en attente, Commandant. Merci de répondre dès que vous souhaitez que nous commencions.
    
    Très cordialement,
    
    Col Falkland

en: We've done it sir!
    
    We've completed the schematics for a guided payload capable of taking down an orbiting UFO. To launch this thing, the UN has requisitioned a massive facility built into the Rocky Mountains that was used to send supplies to the Tranquility Base colony on the moon.
    
    The payload can guide itself to the target but the Carrier UFO still needs to enter within range. If the Carrier holds its current position -- and so far we haven't detected much movement -- we anticipate we'll have a clear shot at this thing once every 24 hours.
    
    I'll let you know when the Carrier is in range, sir, and you can give the order to bring this thing down.
    
    With kind regards,
    
    Col. Falkland
fr_FR: Nous avons réussi, Commandant !
    
    Nous avons terminé les plans d'une charge utile guidée capable d'emporter de quoi capable d'abattre un OVNI en orbite. Pour lancer cet engin, l'ONU a réquisitionné un grand complexe dans les Rocheuses, auparavant utilisé pour envoyer des vivres à la base Tranquility, sur la Lune.
    
    La charge peut se diriger automatiquement vers sa cible, mais le Porteur doit toujours se trouver à portée. Si l'ennemi conserve sa position, et il n'a pas bougé beaucoup jusqu'à présent, nous pourrons tirer dessus toutes les 24 heures.
    
    Je vous recontacterai quand l'OVNI sera en ligne de mire, Commandant, et vous pourrez alors ordonner d'abattre cette chose.
    
    Mes salutations distinguées,
    
    Col Falkland

en: Good morning, Sir.
    
    Let me begin by stating a few ugly realities.
    
    1) All of humanity's space-based assets have been evacuated after the initial attack on Earth. Only a few stations and outposts are still running, and they have been remanded to military control, with only skeleton crews of volunteer military and civilian personnel.
    
    2) We have just a handful of space-based weapons platforms, none of which are equipped to harm alien craft. The aliens have the ability to instantly exterminate any human endeavours in the solar system.
    
    3) Our satellite grid is wide open and could be wiped off the map in an instant. Emergency landlines exist, but only for military use. If the grid does come under attack, comms between PHALANX Command Centres and assets in the field -- aircraft and ground teams -- will be hamstrung.
    
    4) There is no doubt that there are alien craft moving in orbit, ferrying items and UFOs between Earth and the alien homeworld, and right now there is nothing we can do to stop them.
    
    This leads us to only one conclusion: The space around Earth is no longer under our control. The only reason humanity retains any space capability at all is because the aliens have chosen not to destroy it yet.
    
    Our shocking vulnerability from space is demonstrated in the fact that we've fought this war exclusively on the ground and in the air. We have no space-planes that can be adapted for combat, and designs for building them are years from completion. Not even PHALANX could create a workable combat plane in time to affect the outcome of the war with the technologies currently at our disposal.
    
    What little orbital weaponry we have is severely inadequate. There are nuclear missiles which the UN won't let us use, and which would be far too destructive to help our research efforts if one of the colossal things ever managed to score a hit. If the aliens decide they want to bomb us into extinction, they can just walk right up and knock. This is a situation that has to be remedied.
    
    The only question we can ask about this orbital UFO activity is how we're going to counter it. Until now we've not been able to affect the situation, but with budget increases and our growing reputation in the UN, pieces are starting to fall into place for a new step to our strategy.
    
    By far the most promising idea for a short-term orbital response weapon is to adapt one of the 'space guns' used by NASA and the European Space Agency to launch satellites and -- before the invasion forced us to evacuate our extraplanetary installations -- fire resupply packages at Tranquility Base colony on the moon. These space guns are essentially giant railguns with enough power to send a satellite-sized payload into orbit. With our library of UN research on electromagnetic weaponry, we can upgrade one of these guns into an anti-orbital weapon capable of knocking alien ships out of the sky. We're confident we can convince at least one of Earth's space agencies to lend us a suitable gun for the job.
    
    There are problems, however. Obviously these guns can't move, being built into the side of a mountain, so the target would have to pass directly in front of the gun for us to have a chance to hit it. Since we can't count on the aliens to give us a point-blank shot, this has been a big stumbling block, but we believe there may be a solution: If the gun can't move in order to hit something, the bullets will have to move instead.
    
    The plan calls for development of a special shell that is able to adjust its own trajectory with a suite of onboard rockets. We're currently pushing the UN to let us use a miniature nuclear warhead -- no more than 3 kilotons -- to make sure that any hit will kill. This orbital shell will be large, heavy, and a hell of a challenge to load into the gun, but it's absolutely necessary to give the project a realistic chance of success.
    
    As you see, Sir, these problems can all be overcome, but we need to do some serious R&D and commit a good deal of funding to get it all working. Please lend your authorisation as soon as is feasible.
    
    With kind regards,
    
    Col. Falkland
fr_FR: Bonjour Commandant,
    
    Je voudrais commencer par quelques rappels douloureux
    
    1) Tous les équipements spatiaux humains ont été rapatriés après la première attaque subie par la Terre. Quelques stations et avant-postes fonctionnent encore ; ils sont tous réquisitionnés par les autorités militaires et sont uniquement pilotés par une poignée de volontaires, militaires ou civils.
    
    2) Nous ne disposons que de quelques stations spatiales armées, et aucune n'est équipée pour endommager les vaisseaux aliens. De plus, les extraterrestres peuvent détruire instantanément toute infrastructure humaine dans le Système solaire.
    
    3) Notre grille de satellites n'est pas protégée et pourrait être balayée en quelques secondes. Un réseau câblé terrestre d'urgence existe bien, mais il est réservé aux armées. Si la grille est attaquée, les communications entre les centres de commandements Phalanx et les forces déployées (flotte aérienne ou équipes de terrain) seraient alors réduites à néant.
    
    4) Il y a, sans aucun doute possible, des vaisseaux aliens en orbite terrestre qui acheminent du matériel et des OVNI entre la planète mère des envahisseurs et notre Terre ; et pour le moment nous n'y pouvons rien.
    
    Nous ne pouvons n'en tirer qu'une seule conclusion : l'espace autour de la Terre n'est plus sous notre contrôle. Nos infrastructures spatiales n'existent encore que parce que les envahisseurs n'ont pas décidé de les détruire.
    
    La preuve de notre évidente vulnérabilité depuis l'espace est que nous n'avons combattu qu'au sol ou en atmosphère. Nous ne possédons aucun appareil permettant de mener cette guerre dans l'espace, et les quelques projets qui permettrait d'y parvenir nécessiteraient encore des années de travail. Vu les technologies que nous maitrisons aujourd'hui, même Phalanx ne pourrait pas construire un appareil suffisamment rapidement pour qu'il modifie le cours de cette guerre.
    
    Les quelques armes orbitales à notre disposition sont complètement inadaptées. Il y a bien des missiles nucléaires, mais l'ONU ne nous laisse pas les utiliser, et ils seraient beaucoup trop destructeurs pour nous contribuer à nos efforts de recherche en cas de tir réussi. Si les aliens décident de nous exterminer par bombardement, ils n'ont qu’à appuyer sur un bouton et attendre. Il faut donc trouver une solution à cette situation.
    
    Nous pouvons seulement nous demander comment contrer l'activité orbitale des OVNI. Jusqu'à maintenant, nous sommes resté passifs. Mais notre budget croissant et notre réputation toujours meilleure auprès de l'ONU pourraient nous permettre une belle avancée stratégique.
    
    À court terme, une des voies les plus prometteuses serait d'adapter un des canons spatiaux utilisés par la NASA et l'Agence spatiale européenne pour lancer des satellites et, avant que l'invasion ne nous contraigne à évacuer nos installations extraplanétaires, réapprovisionner notre colonie lunaire, la base Tranquillité. Ces canons ressemblent à des rails de lancement gigantesques permettant d'envoyer en orbite des charges utiles de la taille d'un satellite. Munis des résultats de recherches de l'ONU sur les armes électromagnétiques, nous pourrions transformer un des lanceurs en arme capable de faire déguerpir les OVNI. Nous pensons qu'il sera facile de convaincre au moins une des agences spatiales de nous prêter un lanceur répondant au cahier des charges.
    
    Il y aura des problèmes cependant. Ces canons sont évidemment inamovibles : les lanceurs sont construits sur un flanc de montagne, et la cible doit donc passer devant l'arme pour que nous ayons une chance de la toucher. Comme nous ne devons pas compter sur l'ennemi pour se positionner à bout portant, ce point restait bloquant. Mais nous croyons avoir trouvé une solution : si le lanceur est immobile, c'est au projectile de trouver sa cible.
    
    Ce projet nécessite le développement d'un projectile capable d'ajuster sa trajectoire grâce à des roquettes intégrées. Nous faisons du lobbying auprès de l'ONU afin qu'ils nous autorisent à utiliser une ogive nucléaire miniaturisée de 3 kilotonnes, au maximum, qui serait fatale lors de la frappe. Ce projectile orbital serait gros, lourd, et son chargement dans le lanceur sera un vrai défi, mais sa concrétisation conditionne tout le reste du projet.
    
    Comme vous pouvez le voir, Commandant, tous ces problèmes peuvent être surmontés. Mais les recherches seront longues et onéreuses avant de pouvoir faire fonctionner tout cela. Merci de nous communiquer votre approbation dès que vous pensez que tout cela est réalisable.
    
    Très cordialement,
    
    Col Falkland

en: Good morning, Sir. I've got a report for you on the alien psi device wreckage, but you're not going to like it.
    
    To be honest we're stumped. We don't yet have a reliable theory about what this object is actually doing. Our sample may have been damaged in the assault on the alien base but that seems unlikely. It is definitely doing something. We just can't figure out what.
    
    The theories we've floated range from the ordinary to the ridiculous, but I think there is only one worth considering seriously at this stage. The most simple explanation is that the machine is some kind of communication device. Given that we have been unsuccessful at identifying how aliens communicate with each other in our lab tests, it seems plausible that we would be unable to detect the communication methods used by this device.
    
    However, we have no data to back up this claim and other, more ridiculous theories, are still bouncing around the lab. They include everything from mind-control to instantaneous travel.
    
    I said these theories were ridiculous, sir, but given our lack of solid information we're not discounting anything. Hopefully further research will allow us to learn more.
    
    With kind regards, Col. Falkland
fr_FR: Bonjour Commandant.
    
    J'ai le rapport concernant l'appareil les débris de l'appareil Psi, mais je crois que vous n'allez pas aimer son contenu.
    
    Pour être honnête, nous séchons un peu. Aucune de nos théories n'arrive à éclaircir complètement le rôle de cet objet. Notre exemplaire a peut-être été trop endommagé lors de l'assaut de la base alienne, mais nous en doutons. Cette chose produit bel et bien un effet, mais lequel ?
    
    Nos théories oscillent donc entre le trivial et le ridicule, même si l'une d'entre elles mérite que l'on s'y intéresse : cette machine pourrait simplement servir de relais de communication. Cela semble plausible : pour l'instant, nos expériences ne nous ont pas permis de découvrir comment les extraterrestres communiquent entre eux ; il est donc logique de ne pas découvrir comment les aliens communiquent avec cet appareil.
    
    Rien ne permet de certifier ce que nous avançons, et d'autres théories ridicules circulent dans les labos (y compris celles du contrôle télépathique ou de la téléportation instantanée).
    
    Commandant, bien que j'ai plusieurs fois répété le mot « ridicule », le manque d'informations nous oblige à ne rien écarter. Des recherches supplémentaires devraient permettre d'y voir plus clair.
    
    Amicalement,
    
    Col Falkland

en: Sir, our troops just got back from our raid on the alien base. They brought back the wreckage of that strange device we encountered. I need this wreckage turned over to DivIntel immediately, as well as some funding and lab time, so that we can find out its purpose and try to unravel the mystery of the powerful psionic attacks which emanated from it during the attack.
    
    The device has to be of extreme importance for the entire base to be built around it. But is it a weapon, a computer, a communication device, or something more mysterious? If more alien bases are found, we may have to defend ourselves from other such devices, although I sincerely hope that's not the case.
    
    Cdr. Navarre and Dr. Connor have already committed their support for the project, and both have agreed to assist us with the technical side of research. All we need now is your approval, Commander.
    
    With kind regards, Col. Falkland
fr_FR: Commandant, nos troupes reviennent du raid sur la base alienne. Elles ont rapporté les morceaux de l'étrange dispositif que nous avons découvert. Ces débris doivent absolument être envoyés à la division du Renseignement, et il faut nous accorder des financements et libérer des créneaux horaires en laboratoire pour que nous puissions découvrir les mystères de ces puissantes attaques psioniques qu'il a délivré durant la bataille.
    
    Cet objet doit avoir une importance énorme pour que toute une base soit construire pour le protéger. Est-ce une arme, un ordinateur, un appareil de communication, ou quelque chose de plus étrange encore ? Si nous découvrons d'autres bases, il est possible que nous soyons confrontés à d'autres exemplaires de cette machine, mais j'espère sincèrement que ce ne sera pas le cas.
    
    Le Cdt Navarre et le Dr Connor soutiennent pleinement ce projet, et tous deux nous fourniront l'assistance technique nécessaire. Nous n'attendons plus que votre feu vert, Commandant.
    
    Veuillez recevoir mes salutations distinguées,
    
    Col Falkland

en: Technical Specifications: MG12 Machine Gun
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    The British SA-3000 GPG (General-Purpose Gun), colloquially known as the Great British Gun, is a versatile drum-fed machine gun that has seen service throughout the world in its 16-year operational life. First deployed in 2068, it quickly found its niche as a light machine gun for infantry and ground-support helicopters, able to be fired from the hip as easily as from a bipod or pintle mount.
    
    The infantry version of the GPG is a highly versatile and reliable gun. Unlike most machine guns the GPG takes caseless ammunition from a large drum magazine instead of a belt. This limits fire rate and magazine endurance, but it's also the reason for the weapon's versatility. The reloading process for the GPG is almost as quick and easy as an assault rifle, and the drums contain 100 rounds each. This allows the GPG to be used almost as a heavy assault rifle. The magazines are on the bulky side, but still small and light enough for an average soldier to carry several of them into battle.
    
    The gun contains surprisingly few computerised components, only a powerful recoil compensator and shock absorbing system. This helps to improve accuracy above that of older machine guns, although it's never going to be a sniper rifle. The solid design and sheer simplicity of its internals combine to make the GPG a very reliable weapon. It has seen action in Mumbai and performed admirably there, providing effective and highly mobile suppressive fire, sometimes capable of pinning down whole alien squads depending on the terrain.
    
    The GPG fires the popular 4.7mm caseless round, also used in our AR-80 Assault Rifle. Unfortunately the magazines are not interchangeable between Assault Rifle and GPG, as the Assault Rifle uses a different feed system.
    
    We feel that the GPG is the best candidate for our arsenal in the machine gun category. Our troops can depend on this gun to deliver heaps of fire when and where they need it most.
    
    For PHALANX use, we have given this machine gun the classification MG12.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The MG12 will be an extremely valuable tool in controlling the battlefield. It can set up mobile strongpoints from which to stage attacks on alien positions, it can provide effective suppressive or diversionary fire from all ranges, or it can be used simply as a powerful medium-range assault weapon.
    
    It should be a prime candidate for any soldier with assault weapons training.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : fusil-mitrailleur FM-12
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Le SA-3000 GPG britannique (General-Purpose Gun), plus connu comme le Great British Gun, est un fusil-mitrailleur à chargeur tambour en service dans le monde entier depuis 16 ans. Déployé pour la première fois en 2068, il a été rapidement reconnu comme étant une arme polyvalente, utilisable tant par l'infanterie légère qu'à bord des hélicoptères d'appui, capable de tirer aussi bien appuyé contre le flanc d'un soldat que monté sur bipied ou sur véhicule.
    
    Le modèle d'infanterie du GPG est extrêmement polyvalent et fiable. Contrairement à la plupart des fusils-mitrailleurs, le GPG utilise des cartouches sans étui empilées dans un gros magasin tambour plutôt que liées par une bande métallique. Cela limite la cadence de tir et l'endurance des chargeurs, mais cela explique aussi sa polyvalence. Le rechargement du GPG est aussi rapide que celui d'un fusil d'assaut, et les tambours contiennent 100 cartouches chacun. Cela permet au GPG d'être utilisé quasiment comme un fusil d'assaut lourd. Les chargeurs sont volumineux, mais assez petits et légers pour qu'un soldat puisse en transporter plusieurs en opérations.
    
    Le fusil contient étonnamment peu de composants électroniques : il y a seulement un puissant compensateur de recul et un système d'absorption de chocs. Cela améliore la précision, supérieure à celle des fusils-mitrailleurs plus anciens, mais cela n'en fera jamais un fusil de précision. La conception solide et simple de son mécanisme fait du GPG une arme très fiable. Il a admirablement prouvé son efficacité à Mumbai, délivrant un tir de suppression efficace et très mobile, capable parfois de retenir des escouades entières d'extraterrestres quand le terrain le permettait.
    
    Le GPG tire les très standards cartouches sans étui de 4,7 mm, aussi utilisées pour notre fusil d'assaut FA-80. Malheureusement, les chargeurs du GPG ne sont pas interchangeables avec ceux de notre fusil d'assaut, qui utilise un système d'approvisionnement différent.
    
    Nous pensons que le GPG est le meilleur candidat pour notre arsenal dans la catégorie des fusils-mitrailleurs. Nos troupes peuvent compter sur cette arme pour délivrer un déluge de feu où et quand elles en auront le plus besoin.
    
    La classification Phalanx de ce fusil-mitrailleur lourd est FM-12.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Le FM-12 est un outil extrêmement utile pour contrôler le champ de bataille. Il permet de mettre en place de solides points d'appui mobiles à partir desquels attaquer les positions adverses, il sert à assurer des tirs de suppression ou de diversion efficaces, ou il peut être utilisé comme une puissante arme d'assaut de moyenne portée.
    
    Il devrait être un candidat de premier choix pour tout soldat breveté aux armes lourdes.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Commander, our last mission killed the UFO's crew but we have nowhere to store the craft. The UFO is too large to house within our own base's engineering and research facilities. You should build a UFO Yard as soon as possible so that we can store the alien vehicles at an off-base installation. We won't be able to conduct any research on the crafts until we can safely store them.
    
    Once we have a UFO in storage, our scientists can get to work conducting their research. Once their done, our engineers will be able to disassemble the UFO to collect materials and parts.
    
    Work on the UFOs will force our scientists and engineers to move back and forth between the base and the UFO yard, so build the site as close as possible to the base where the work is being conducted.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, lors de leur dernière mission, nos hommes ont réussi à éliminer l'équipage d'un OVNI... mais aucune des infrastructures de notre base n'est assez spacieuse pour abriter le vaisseau extraterrestre capturé. Vous devriez construire un parc à OVNI le plus rapidement possible pour que nous puissions stocker les aéronefs aliens en dehors de nos bases. Nous ne pourrons jamais analyser ces appareils extraterrestres tant que nous ne les entreposerons pas en lieu sûr.
    
    Une fois que nous aurons un OVNI en dépôt, nos scientifiques pourront en étudier les caractéristiques. Puis nos ingénieurs démonteront l'appareil pour en récupérer les composants.
    
    Ces études contraindront nos chercheurs et nos ingénieurs à de fréquents allers-retours entre leur base d'attache et le site de stockage ; celui-ci devrait donc être aménagé de préférence à proximité de leur lieu de travail.
    
    Cdt Navarre

en: Commander,
    
    We need to capture some aliens alive if we're ever going to understand our enemy. Performing more autopsies will help us understand their biology and develop less-than-lethal tools to incapacitate them. We'll need some live specimens to learn how these things really tick.
    
    If you can stun or disable aliens on the battlefield and bring them in alive to a base with an alien containment facility, there's no telling what we could accomplish. We can see better how their biological organisms function and probe them for weaknesses. In time we might even be able to develop a way to communicate with them.
    
    I know it's a great risk to your soldiers to capture them alive, sir, but it's a risk we'll have to take if we're ever going to win this war.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Nous devons capturer des aliens vivants si nous voulons un jour comprendre notre ennemi. Les autopsies nous aident à bien appréhender leur anatomie, et donc à inventer des outils pour les neutraliser sans les tuer. Nous avons besoin de sujets en vie pour savoir comment ces créatures fonctionnent réellement.
    
    Si vous arrivez à assommer des extraterrestres durant vos combats, puis à les ramener vivants dans une base équipée d'un poste de confinement, je ne vous raconte pas ce que nous arriverons à découvrir ! Nous comprendrons mieux la biologie de leurs organismes et nous pourrons en chercher les faiblesses. Avec le temps, nous pourrions même découvrir comment communiquer avec eux.
    
    Je sais que vos soldats courront de grands risques en essayant de les capturer, Commandant, mais il faut prendre ces risques pour tenter de gagner cette guerre.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    The SAM site is up and running but you haven't allocated any ammunition for it. Equip a missile launcher as soon as possible so that we can shoot these aliens out of the sky.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant,
    
    Le site antiaérien est opérationnel, mais manque de munitions. Pourriez-vous donner l'ordre de ravitailler les lance-missiles pour que nous puissions débarrasser au plus vite notre espace aérien de ces satanés extraterrestres ?
    
    Cdt Navarre

en: Commander, I'm extremely pleased to report that our project has been succesful. I've included images of our prototype laser weapon, which achieves continuous wave output at a smaller scale than has ever been achieved before.
    
    The practical solution did not lie in futilely trying to create bigger battery packs, but rather in using radical miniaturisation technologies to lighten and scale down existing chemical-powered laser components. Chemical lasers have been in use for a very long time, and have been part of experimental weapons programs since the late 20th century, but they have always suffered many problems. The only types of chemical lasers with real military promise were limited to those of tank-mounted laser cannons or ship-based anti-missile batteries.
    
    Now, however, we at PHALANX have built a conventional laser cannon in miniature. Despite its small size it is fully capable of handling the deuterium-fluoride reaction and containing the toxic waste products without danger of contamination. Let me give you a brief description of the inner workings.
    
    Inside the combustion chamber, ethylene is burned in nitrogen trifluoride. This reaction produces excited fluorine radicals, which are then brought into contact with a mixture of helium and deuterium gas. The deuterium reacts with the fluorine, producing excited molecules of deuterium fluoride. These undergo stimulated emission in the weapon's optical resonator, generating the beam. A series of intelligent lenses then focuses and directs the beam to the aiming point and even corrects for minor movement by the shooter or the target. The deuterium waste gas is rammed through our custom-designed high-pressure filtering system, which catches all toxic molecules before expelling the remaining harmless vapour back into the atmosphere.
    
    The filter needs to be replaced regularly, but we've designed the system to make this easy and painless. If the filter system is somehow damaged during the course of an operation, the weapon will immediately stop functioning in order to prevent contamination.
    
    The prototype we built is unfortunately not yet ready for full-scale production, since more refining and balancing is required for real-world combat. I've submitted new proposals to your inbox for the principal ideas we've drawn up.
    
    Let me know when you want us to start working on them, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, je suis ravi de vous informer de la réussite de notre projet : nous avons fini notre prototype d'arme laser à onde entretenue.
    
    L'humanité utilise des lasers chimiques depuis longtemps. Les militaires essayent d'en faire des armes depuis la fin du 20e siècle, toujours avec de gros inconvénients : les seuls avec un réel potentiel sont des canons montés sur chars ou des batteries navales anti-missiles. D'un point de vue pratique, il nous est apparu plus opportun de chercher à tout miniaturiser de façon radicale que d'essayer futilement de créer des sources d'énergie plus puissantes.
    
    Et aujourd'hui, l'organisation Phalanx est parvenue à fabriquer un canon laser miniature (vous verrez sur les images qui accompagnent mon rapport qu'il est plus petit que tout ce qui a été fait auparavant) : les réactions se déroulent sans problème et les déchets toxiques sont isolés sans danger de contamination. Permettez-moi de vous décrire rapidement le principe de fonctionnement.
    
    De l'éthylène est brulé dans du trifluorure d'azote dans une chambre à combustion. La réaction produit des radicaux excités de fluor, qui sont mis en contact avec un mélange gazeux d'hélium et de deutérium. Le deutérium réagit avec le fluor, ce qui produit des molécules excitées de fluorure de deutérium. Leur retour à l'état non excité est stimulé dans une cavité de résonance optique, ce qui génère un faisceau. Une série de lentilles, dont la position est contrôlée électroniquement, focalise le faisceau sur la cible tout en compensant les petits mouvements du tireur ou de la cible. Les résidus gazeux sont envoyés sous haute pression à travers un système de filtres maison, qui ne rejette dans l'atmosphère qu'une vapeur qui n'est ni toxique ni radioactive.
    
    Le filtre doit être remplacé régulièrement, mais nous l'avons conçu pour que cette opération soit facile. Si le système filtrant est endommagé pendant une mission, l'arme cesse immédiatement de fonctionner afin d'éviter toute contamination.
    
    Le prototype n'est malheureusement pas prêt à passer en production, puisqu'il faut encore perfectionner tous les aspects pratiques requis en combat réel. Par contre, je vous ai communiqué par courriel les principales applications qui découlent de ce projet.
    
    Prévenez-moi quand il faudra commencer ces travaux, Commandant.
    
    Cdt Navarre

en: Our collected UN research files have yielded a lot of valuable information about weapon development done on Earth since the beginning of this century. One of the most interesting topics has been the production of DEWs (Directed Energy Weapons), weapons that transfer energy to a target by means other than a projectile. We are particularly interested in the files on Continuous Wave Lasers.
    
    Many countries and companies have attempted to create weapons-grade lasers over the years, but no one has ever been able to create a laser that's man-portable and has a power output high enough to compete with ordinary firearms. Now, however, we've been given access to all this combined research. I believe that we can make an effective laser weapon at sizes previously unheard-of for a DEW.
    
    This will be a preliminary research report. I can't promise we'll return immediately with a powerful man-portable laser weapon. The only mobile laser weaponry we've been able to get close to in the past has been mounted on heavy vehicles. But I am optimistic we can miniaturize it enough to mount on light interceptor craft and may even be able to leverage the inherit accuracy and speed of laser weaponry to deliver a powerful ground-to-air threat that could help us knock these things out of the sky.
    
    As far as I'm concerned, we at PHALANX are going to do the impossible, and we can start doing it as soon as you approve this proposal.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Les Nations unies nous ont fourni des dossiers remplis d'informations inestimables sur les recherches militaires effectuées depuis le début du siècle. L'un des sujets les plus intéressants porte sur la production d'armes à énergie dirigée, qui permettent de transférer de l'énergie vers une cible autrement que par des projectiles. Nous sommes particulièrement intéressés par les dossiers sur les lasers à onde entretenue.
    
    Cela fait longtemps que de nombreux pays et de nombreuses compagnies essayent de créer un armement laser, mais personne n'est jamais parvenu à fabriquer un laser portatif d'une puissance rivalisant avec celle des armes à feu conventionnelles. Aujourd'hui cependant, nous avons accès à toutes les recherches qui ont été faites à ce sujet. Je crois donc que nous sommes en mesure de concevoir des armes laser plus performantes et moins encombrantes que les autres armes à énergie dirigée imaginées auparavant.
    
    Nous commencerons par une étude préliminaire, car je ne peux pas vous promettre d'aboutir immédiatement à une arme laser individuelle vraiment efficace. Par contre, comme nous avons déjà développé des prototypes qui se montaient sur des châssis lourds, je pense sincèrement que nous pouvons rapidement mettre au point des lasers assez précis et puissants pour garnir des plateformes antiaériennes, puis des laser assez réduits pour être embarqués sur des avions ; tout cela devrait nous aider à abattre ces choses qui encombrent nos cieux.
    
    Mon équipe et moi sommes prêts à faire l'impossible. Nous nous y mettrons dès que nous aurons reçu votre approbation sur ce dossier.
    
    Cdt Navarre

en: Technical Specifications: P-12 Pistol
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    With the return of armour to the battlefield, starting with steel helmets in World War 1 and fragmentation vests in Vietnam, pistols have had a harder and harder time keeping up. Due to their far lower muzzle velocity compared to longer-barreled and/or fully automatic weapons, they've had increasing trouble penetrating the new, ever-higher standards of human armour -- much less advanced alien composites. The very concept of the pistol in military use came under fire at one point in the 21st century, and was saved only by the advent of super-high-velocity powder.
    
    Chief among the new generation of super-pistols is the Dolvich DV762 from Russia. It follows the design philosophy of its home country; rugged, reliable power without frills. Its design is extremely basic, and though the materials used in its construction are far stronger to cope with the new powder, the DV762's internals are no more advanced than any pistol of the late 20th century.
    
    The DV762 does not compromise. It isn't a multi-function firearm. It's designed for only one thing: to punch through armour and kill the person inside. In order to do this, the DV fires the ancient 7.62mm Tokarev pistol round, either on semi-automatic or three-round burst mode, from a 12-round detachable box magazine. The Tokarev round is known for its excellent penetration, and it has been significantly upgraded on its return to military service. This pistol can shoot clean through the side of a modern ballistic helmet at ranges of up to 10 metres -- and then out the other side.
    
    Unfortunately, in order to achieve penetration, the DV sacrifices stopping power. The 7.62mm round makes a very clean hole in the enemy, which is the problem; it's very reluctant to fragment or tumble, requiring a direct hit on a vital organ or major artery to incapacitate or kill an enemy.
    
    For the purposes of the Excalibur program, we concluded that a guaranteed minor hit is better than one that may simply bounce off an alien's armour, especially as we have yet to gain a clear picture of how nasty alien armour can get. We need sidearms that we know will be effective in the crunch, and the DV762 is the best of them.
    
    For PHALANX use, we have given this pistol the classification P-12.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The P-12 is primarily a backup weapon. It is a significant step up from the combat knife as a weapon of last resort, and it lets a soldier respond to new close-range threats if the primary weapon is rendered ineffective at such ranges or has run out of ammo.
    
    Ambidextrous soldiers may even consider using two pistols at the same time, though this will negatively impact accuracy and reduce the soldier's already minimal effective range.
    
    A single P-12 should rarely be considered as a primary weapon, as it is outclassed in this role by nearly every other weapon in our arsenal. Its advantages are the advantages of a sidearm -- small size and weight. Still, it may find a use as a primary weapon with field medics and technicians who do not have room for larger weapons.
    
    
    Addenda
    
    Despite good penetration against organics, this weapon performs very poorly against robotic targets.
fr_FR: Spécifications techniques : pistolet P-12
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Le Dolvich DV762 russe se distingue parmi la nouvelle génération de super pistolets. Il est conçu selon la philosophie de son pays natal : solide, puissant, fiable, sans fioriture. Sa structure est très basique et ses pièces sont aussi rudimentaires que celles d'un pistolet de la fin du 20e siècle. En revanche, il est fabriqué avec des matériaux extraordinairement résistants capables de supporter les contraintes que leur font subir les nouvelles poudres à très haute vélocité.
    
    Le DV762 ne fait pas dans la finesse et c'est tout le contraire d'une arme multifonction. Il n'a qu'un objectif : transpercer les armures et tuer. Pour remplir son but, il se sert d'anciennes balles Tokarev 7,62 mm logées dans un chargeur amovible de 12 cartouches. La munition Tokarev est renommée pour son excellent pouvoir de pénétration, significativement amélioré depuis qu'on la réutilise dans le domaine militaire : à une distance de 10 mètres, une balle traverse sans problème un casque moderne de part en part.
    
    Malheureusement, cette capacité de pénétration limite la puissance d'arrêt du DV. Les balles de 7,62 mm font un trou très propre dans l'ennemi, et c'est là le problème : elles ne se fragmentent pas et ne se dispersent pas, et il faut donc atteindre un organe vital ou une artère principale pour neutraliser un adversaire.
    
    L'une des conclusions du projet Excalibur est qu'il vaut mieux infliger une blessure mineure à coup sûr que de voir sa balle ricocher sur une armure extraterrestre, dont nous évaluons mal les propriétés pour l'instant. Nous avons besoin d'armes de poing totalement fiables lors des moments critiques et le DV762 est la meilleure d'entre elles.
    
    La classification Phalanx de ce pistolet est P-12.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Le P-12 est avant tout une arme de secours qui permet, mieux que le poignard de combat, d'affronter des menaces proches si l'arme principale est peu adaptée au combat rapproché ou si l'arme principale est à court de munitions.
    
    Les ambidextres peuvent envisager d'utiliser deux pistolets en même temps, mais cela abaisse encore la précision et la portée de tir.
    
    Il faut éviter d'utiliser le P-12 comme arme principale étant donné que presque toutes les autres armes de notre arsenal le surpassent. Ses avantages correspondent aux avantages d'une arme de poing : petite taille et masse faible. Seul le personnel qui n'a pas de place pour emporter de plus gros calibre peut éventuellement le choisir comme arme principale.
    
    
    Addenda
    
    En dépit de son efficacité sur les êtres vivants, cette arme donne de très mauvais résultats sur les robots.

en: Technical Specifications: 7.62mm Pistol Magazine
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This magazine contains 12 rounds of 7.62x25mm TT (Tokarev) pistol ammunition. It is a conventional staggered-stack box design. Though the original TT bullet design is ancient, the rounds in this magazine are brand-new and ready for service, reinforced with steel and tungsten to withstand the tremendous force of the powder explosion. This round is an excellent penetrator, able to punch through heavy armour at close range. However, it's also reluctant to fragment or tumble, requiring a direct hit on a vital organ or major artery to incapacitate or kill an enemy. Combined with super-high-velocity powder, these rounds also have a kick like a mule. A two-handed firing stance is recommended for most users to avoid the chance of breaking a wrist.
    
    The magazine is meant to be loaded into a P-12 Pistol.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with pistols should carry at least one reload whenever they go out in the field. It is not advisable to send our troops into combat without spare magazines.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : chargeur de pistolet 7,62 mm
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Ce chargeur contient 12 cartouches TT (Tokarev) de 7,62 x 25 mm pour pistolet empilées d'une façon très classique sur une seule colonne. Bien que de conception ancienne, les balles ont été récemment renforcées avec de l'acier et du tungstène pour supporter la très forte déflagration due à la poudre. Les balles ont un excellent facteur de pénétration, qui leur permet de traverser les armures lourdes à courte portée, mais elles ont tendance à peu se fragmenter et à peu se disperser dans de la matière molle : il faut donc toucher directement un organe vital ou une artère principale pour neutraliser un ennemi. Par ailleurs, la balle massive et la poudre à très haute vélocité causent un recul impressionnant : la plupart des gens devraient tenir l'arme à 2 mains plutôt que de risquer de se casser un poignet.
    
    Le chargeur est conçu pour le pistolet P-12.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Tout soldat devrait emporter de quoi recharger au moins une fois son arme lorsqu'il part sur le terrain. Nos troupes ne devraient jamais partir au combat sans réserves de munitions.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: MP-699 Machine Pistol
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    With the return of armour to the battlefield, starting with steel helmets in World War 1 and fragmentation vests in Vietnam, pistols have had a harder and harder time keeping up. Due to their far lower muzzle velocity compared to longer-barreled and/or fully automatic weapons, they've had increasing trouble penetrating the new, ever-higher standards of human armour -- much less advanced alien composites. The very concept of the pistol in military use came under fire at one point in the 21st century, and was saved only by the advent of super-high-velocity powder.
    
    The major drawback of super-high-velocity powder is that it cannot be used in fully-automatic weapons, since no firearms action on this Earth can survive that much violence for long without breaking. The British APMP pistol ignores these concerns by using more ordinary smokeless powder and a longer, almost SMG-length barrel to achieve higher velocities and greater kinetic power. It is a true machine pistol, fully automatic and capable of firing 600 rounds per minute from its surprisingly slim-lined 30-round detachable box magazine. It has three firing modes: semi-automatic, 3-round burst, and full-automatic.
    
    The APMP fires the specially-developed 4.2x24mm round that goes through kevlar like it wasn't there. Once inside a human body this tiny round tumbles like a madman and creates huge wound cavities. It has a deal of trouble penetrating modern body armour, but this is offset by the APMP's ability to deliver repeated hits from its large magazine, all in a pistol-sized package. Unfortunately, the APMP can be a little unwieldy due to its size. Accuracy during burst and fully-automatic fire suffers as a result.
    
    Whenever we need an automatic weapon no larger than our own P-12, this is the weapon that fills the gap.
    
    For PHALANX use, we have given this machine pistol the classification MP-699.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The MP-699 is primarily a backup weapon. It is a significant step up from the combat knife as a weapon of last resort, and it lets a soldier respond to new close-range threats if the primary weapon is rendered ineffective at such ranges or has run out of ammo. It is a good alternative for soldiers who have trouble hitting anything with the P-12, but the MP-699 is low-powered in comparison with the P-12. Furthermore, its magazines are large enough to preclude hanging them from a soldier's belt and far fewer of them can be carried conveniently.
    
    Ambidextrous soldiers may consider using two pistols at the same time, though this will negatively impact accuracy and reduce the soldier's already minimal effective range.
    
    A single MP-699 should rarely be considered as a primary weapon, as it is outclassed in this role by nearly every other weapon in our arsenal. Its advantages are the advantages of a sidearm -- small size and weight. Still, it may find a use as a primary weapon with field medics and technicians who do not have room for larger weapons.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : pistolet automatique PA-699
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Plusieurs progrès techniques favorisèrent la réapparition progressive des équipements de protection individuelle sur les champs de bataille (casques en acier durant la Première Guerre mondiale, gilets pare-éclats au Vietnam, etc.). Par conséquent, le rôle des pistolets, qui devenaient toujours moins efficaces contre des protections toujours plus évoluées, se réduisit progressivement : la vitesse à la bouche des projectiles qu'ils tiraient était trop faible comparée à celle des projectiles tirés par des armes automatiques ou des projectiles sortant de canons plus longs. Durant le 21e siècle, la notion de pistolet tomba en désuétude chez les militaires... pour ne revenir en grâce qu'avec l'avènement des poudres à très haute vélocité.
    
    L'inconvénient majeur des poudres à très haute vélocité est qu'elles ne peuvent pas être utilisées avec des armes totalement automatiques : il n'y a sur Terre aucun mécanisme d'arme à feu capable d'endurer sans casser une série continue de chocs très violents. Les Britanniques ont contourné cette difficulté en concevant leur pistolet APMP : celui-ci utilise une poudre sans fumée assez ordinaire et dispose d'un canon presque aussi long que celui d'un pistolet-mitrailleur, ce qui confère aux projectiles une vitesse accrue et donc plus d'énergie cinétique. L'APMP est un véritable pistolet automatique capable de tirer 600 balles à la minute depuis son mince chargeur amovible de 30 cartouches. L'arme propose trois modes de tir : semi-automatique, rafales de 3, ou automatique.
    
    L'APMP utilise des munitions spécifiques de 4,2 x 24 mm capables de traverser le kevlar comme du beurre. Quand l'une de ces petites balles pénètre dans un corps humain, elle pivote sur elle-même et rebondit follement, ce qui crée une énorme plaie cavitaire. La balle a du mal à transpercer les protections corporelles modernes, mais ce désavantage est compensé par le nombre de coups au but dans un faible laps de temps. La compacité de ce pistolet réduit cependant la précision du mode automatique et des rafales, ce qui est peu pratique.
    
    Cette arme est appropriée lorsqu'il faut utiliser une arme automatique d'un encombrement équivalent à celui du P-12.
    
    La classification Phalanx de ce pistolet est PA-699.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Le PA-699 est avant tout une arme de secours qui permet, mieux que le poignard de combat, d'affronter des menaces proches si l'arme principale est peu adaptée au combat rapproché ou si l'arme principale est à court de munitions. Un soldat mal à l'aise avec un P-12 peut s'essayer au PA-699.
    
    Les ambidextres peuvent envisager d'utiliser deux pistolets en même temps, mais cela abaisse encore la précision et la portée de tir.
    
    Il faut éviter d'utiliser le PA-699 comme arme principale étant donné que presque toutes les autres armes de notre arsenal le surpassent. Ses avantages correspondent aux avantages d'une arme de poing : petite taille et masse faible. Seul le personnel qui n'a pas de place pour emporter de plus gros calibre peut éventuellement le choisir comme arme principale.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: 4.2mm MP Magazine
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This magazine contains 30 rounds of 4.2x24mm pistol ammunition. It is a double-column box design. The rounds are very small and have decent penetration, especially when causing several impacts close to each other, and they cause a great deal of tissue damage once they've penetrated skin. They're designed to have very little recoil, but this doesn't help the MP-699's accuracy very much.
    
    The magazine is meant to be loaded into an MP-699 Machine Pistol.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with machine pistols should carry at least one reload whenever they go out in the field. It is not advisable to send our troops into combat without spare magazines.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : chargeur de PA 4,2 mm
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Ce chargeur contient 30 cartouches de 4,2 x 24 mm disposées en double colonne. Les balles sont très petites et ont un facteur de pénétration respectable, tout particulièrement lorsque les impacts sont très rapprochés sur la cible ; elles provoquent des dégâts importants dès lors qu'elles pénètrent dans un organisme. Ces munitions sont conçues pour ne générer qu'un faible recul, mais cela n'améliore guère la précision du PA-699.
    
    Le chargeur est prévu pour approvisionner le pistolet automatique PA-699.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Tout soldat devrait emporter de quoi recharger au moins une fois son arme lorsqu'il part sur le terrain. Nos troupes ne devraient jamais partir au combat sans réserves de munitions.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: AR-80 Assault Rifle
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    The French Leblanc FAA-191 (Fusil Assaut Automatique) provides the most advantageous mix of range, penetration against alien armour, and magazine size in the assault rifle class. It is a bullpup design, meaning the magazine and action of the weapon are located behind the grip to reduce overall weapon length. The 191 fires a 30-round box magazine of 4.7mm caseless ammunition, tungsten-cored steel penetrators with impressive armour-piercing capability over short and medium ranges. The round does not perform well at long range, but then assault rifles aren't meant for long-range firefights.
    
    Though the design is far from new, first prototyped in 2057, no other rifle has fully surpassed the 191. It is accurate and quick to reload. Its rugged construction makes it dependable in combat and unlikely to break or jam. It is resistant to heat, cold, dust and humidity all at once. Ammunition and replacement parts are widely available due to the design's maturity and relative popularity among Earth's armed forces. This is a rifle you can entrust your life to.
    
    For PHALANX use, we have given this rifle the classification AR-80.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    This should be our go-to weapon for medium-range engagements. It can lay down an impressive amount of fire and is deadly out to far longer ranges than any pistol or SMG.
    
    However, no one should entertain the illusion that the assault rifle is the end-all be-all of our arsenal. A balance of weapons is required for us to be able to deal with different situations; while the assault rifle remains a good weapon at close range, it can be slow to manoeuvre in tight spaces and is eclipsed by both submachine guns and shotguns at these ranges, weapons which provide a far greater point-blank punch. Any sweep of an urban building should be led by close-range weapons, while rifle-equipped soldiers either secure the perimeter or form a second assault wave to support the others.
    
    If our rifle-equipped troops are caught beyond effective weapon range, they should make an advance from cover to cover in order to effectively bring their weapons to bear. Snipers should provide covering fire for the advancing teams or attempt to take out the enemy at range.
    
    
    Addenda
    
    While the AR-80 is a fine rifle in all respects, it was not designed to fight an alien invasion force. We should develop our own purpose-built weapons as soon as it becomes feasible to do so.
fr_FR: Spécifications techniques : fusil d'assaut FA-80
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Le fusil d'assaut automatique français LeBlanc FAA-191 présente, dans la catégorie des fusils d'assaut, le meilleur compromis entre portée, pénétration des armures aliennes, et capacité des chargeurs. Il est de conception bullpup : le mécanisme et le chargeur se trouvent derrière la poignée de tir pour réduire la longueur totale du fusil. Le 191 utilise un chargeur de 30 cartouches de 4,7 mm sans étui, avec une ogive en acier et un noyau en tungstène, ce qui lui confère une impressionnante capacité de pénétration des armures à courte et moyenne portées. Les balles ne sont pas performantes à longue distance, mais les fusils d'assaut ne sont ne sont pas conçus dans ce but.
    
    Bien que sa conception soit loin d'être récente (le premier prototype date de 2057), aucun autre fusil n'a réellement surpassé le 191. Il est précis et rapide à recharger. Sa construction solide le rend fiable en combat et peu sujet à l'enrayement. Il résiste à la chaleur, au froid, à la poussière et à l'humidité. Les munitions et pièces de rechange sont facilement disponibles grâce à la maturité de sa conception et à sa popularité dans les forces armées terriennes. C'est un fusil auquel vous pouvez confier votre vie.
    
    La classification Phalanx de ce fusil est FA-80.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Le FA-80 devrait être notre arme standard pour les combats à moyenne portée. Il dispose d'une impressionnante puissance de feu et est mortel sur des distances beaucoup plus importantes que n'importe quel pistolet ou pistolet-mitrailleur.
    
    Cependant, il ne faut pas imaginer que c'est l'arme absolue. Diversifier son arsenal est impératif pour affronter des situations aussi diverses que variées. Même si le fusil d'assaut est une bonne arme à courte portée, il peut être encombrant dans les espaces confinés, où un pistolet-mitrailleur ou un fusil à pompe seront plus efficaces (ces derniers sont bien plus performants à bout portant). La sécurisation d'un bâtiment doit généralement être menée avec un premier groupe équipé d'armes de combat rapproché, tandis que les soldats équipés de fusils protègent les environs ou forment la deuxième vague d'assaut qui soutient le premier groupe.
    
    Quand nos troupes équipées de fusils d'assaut sont attaquées par des assaillants hors de portée, elles doivent avancer à couvert jusqu'à parvenir à la portée pratique de leur arme. Les tireurs de précision présents doivent couvrir les soldats en approche ou tenter d'abattre les ennemis.
    
    
    Addenda
    
    Même si le FA-80 est un bon fusil sous bien des aspects, il n'a pas été conçu pour contrer une invasion extraterrestre. Nous devrions développer au plus vite des armes mieux adaptées.

en: Technical Specifications: Assault Rifle Magazine
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This magazine contains 30 rounds of 4.7x33mm caseless ammunition, armour-piercing mod. It is of a classic curved box design with the rounds stacked in a dual-column arrangement. The rounds themselves are tungsten-cored steel penetrators, encased in their own propellant rather than heavy brass casings. They perform well against a variety of enemies at short and medium ranges.
    
    The magazine is meant to be loaded into an AR-80 Assault Rifle.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with assault rifles should carry at least one reload whenever they go out in the field. It is not advisable to send our troops into combat without spare magazines.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : chargeur de fusil d'assaut
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Ce chargeur, qui présente une forme incurvée classique, contient 30 cartouches sans étui à balle perforante de 4,7 x 33 mm empilées en deux colonnes. Les balles en tungstène chemisé d'acier sont enchâssées dans leur propre propulseur plutôt que dans de lourds étuis en laiton. Elles sont performantes contre plusieurs types d'ennemis, à courte comme à moyenne portée.
    
    Le chargeur est conçu pour approvisionner le fusil d'assaut FA-80.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Tout soldat devrait emporter de quoi recharger au moins une fois son arme lorsqu'il part sur le terrain. Nos troupes ne devraient jamais partir au combat sans réserves de munitions.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: MG12 Machine Gun
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    The British SA-3000 GPG (General-Purpose Gun), colloquially known as the Great British Gun, is a versatile drum-fed machine gun that has seen service throughout the world in its 16-year operational life. First deployed in 2068, it quickly found its niche as a light machine gun for infantry and ground-support helicopters, able to be fired from the hip as easily as from a bipod or pintle mount.
    
    The infantry version of the GPG is a highly versatile and reliable gun. Unlike most machine guns the GPG takes caseless ammunition from a large drum magazine instead of a belt. This limits fire rate and magazine endurance, but it's also the reason for the weapon's versatility. The reloading process for the GPG is almost as quick and easy as an assault rifle, and the drums contain 100 rounds each.
    
    The gun contains surprisingly few computerised components, only a powerful recoil compensator and shock absorbing system. This helps to improve accuracy above that of older machine guns, although it's never going to be a sniper rifle. The solid design and sheer simplicity of its internals combine to make the GPG a very reliable weapon. It has seen action in Mumbai and performed admirably there, providing effective and highly mobile suppressive fire, sometimes capable of pinning down whole alien squads depending on the terrain.
    
    The GPG fires the popular 4.7mm caseless round, also used in our AR-80 Assault Rifle. Unfortunately the magazines are not interchangeable between Assault Rifle and GPG, as the Assault Rifle uses a different feed system.
    
    We feel that the GPG is the best candidate for our arsenal in the machine gun category. Our troops can depend on this gun to deliver heaps of fire when and where they need it most.
    
    For PHALANX use, we have given this machine gun the classification MG12.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The MG12 will be an extremely valuable tool in controlling the battlefield. It can spit out a high volume of rounds to take down a powerful enemy or score a hit on a target at distance through sustained fire.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : fusil-mitrailleur FM-12
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Le SA-3000 GPG britannique (General-Purpose Gun), plus connu comme le Great British Gun, est un fusil-mitrailleur à chargeur tambour en service dans le monde entier depuis 16 ans. Déployé pour la première fois en 2068, il a été rapidement reconnu comme étant une arme polyvalente, utilisable tant par l'infanterie légère qu'à bord des hélicoptères d'appui, capable de tirer aussi bien appuyé contre le flanc d'un soldat que monté sur bipied ou sur véhicule.
    
    Le modèle d'infanterie du GPG est extrêmement polyvalent et fiable. Contrairement à la plupart des fusils-mitrailleurs, le GPG utilise des cartouches sans étui empilées dans un gros magasin tambour plutôt que liées par une bande métallique. Cela limite la cadence de tir et l'endurance des chargeurs, mais cela explique aussi sa polyvalence. Le rechargement du GPG est aussi rapide que celui d'un fusil d'assaut, et les tambours contiennent 100 cartouches chacun. Cela permet au GPG d'être utilisé quasiment comme un fusil d'assaut lourd. Les chargeurs sont volumineux, mais assez petits et légers pour qu'un soldat puisse en transporter plusieurs en opérations.
    
    Le fusil contient étonnamment peu de composants électroniques : il y a seulement un puissant compensateur de recul et un système d'absorption de chocs. Cela améliore la précision, supérieure à celle des fusils-mitrailleurs plus anciens, mais cela n'en fera jamais un fusil de précision. La conception solide et simple de son mécanisme fait du GPG une arme très fiable. Il a admirablement prouvé son efficacité à Mumbai, délivrant un tir de suppression efficace et très mobile, capable parfois de retenir des escouades entières d'extraterrestres quand le terrain le permettait.
    
    Le GPG tire les très standards cartouches sans étui de 4,7 mm, aussi utilisées pour notre fusil d'assaut FA-80. Malheureusement, les chargeurs du GPG ne sont pas interchangeables avec ceux de notre fusil d'assaut, qui utilise un système d'approvisionnement différent.
    
    Nous pensons que le GPG est le meilleur candidat pour notre arsenal dans la catégorie des fusils-mitrailleurs. Nos troupes peuvent compter sur cette arme pour délivrer un déluge de feu où et quand elles en auront le plus besoin.
    
    La classification Phalanx de ce fusil-mitrailleur lourd est FM-12.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Le FM-12 est un outil extrêmement utile pour contrôler le champ de bataille. Sa cadence de tir impressionnante permet d'abattre un ennemi représentant danger majeur ou de blesser des cibles distantes tenues sous la mitraille.
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: Machine Gun Drum
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This drum contains 100 rounds of 4.7x33mm caseless ammunition, armour-piercing mod. Unlike rifle magazines, the rounds in this drum are linked together into a long belt rather than stacked onto a spring. The belt links are made of a special plastic that disintegrates upon exposure to open air.
    
    The rounds themselves are tungsten-cored steel penetrators, encased in their own propellant rather than heavy brass casings. They perform well against a variety of enemies at short and medium ranges.
    
    The magazine is meant to be loaded into an MG12 Machine Gun.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with machine guns should carry at least one reload whenever they go out in the field. Where this is not possible a secondary soldier can carry spare ammunition.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : chargeur pour fusil-mitrailleur
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Ce tambour contient 100 cartouches sans étui à balle perforante de 4,7 x 33 mm. Contrairement aux magasins des fusils, les cartouches sont ici reliées en une longue bande plutôt qu'empilées sur un ressort. Les liens sont faits d'un plastique spécial qui se désagrège à l'air libre.
    
    Les balles sont en acier au noyau de tungstène, et enchâssées dans leur propre propulseur plutôt que dans une lourde chemise en laiton. Elles sont performantes contre plusieurs genres d'ennemis, à courte comme à moyenne portée.
    
    Ce chargeur est conçu pour approvisionner le fusil mitrailleur FM-12.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Tout soldat devrait emporter de quoi recharger au moins une fois son arme lorsqu'il part sur le terrain. Nos troupes ne devraient jamais partir au combat sans réserves de munitions.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: HPML Rocket Launcher
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    The South-African MPMDS (Multi-Purpose Missile Delivery System) has a classic, almost surgically clean name that completely belies its purpose. It is the heaviest infantry missile launcher on the market, able to fire high-explosive rockets that turn infantry into hamburger. Originally intended as light field artillery, this weapon is fairly new; its only combat experience has been in Mumbai in the hands of Commonwealth troops. It was one of the handful of weapons that eventually turned the tide in the fighting -- and there is a good reason why.
    
    Alien craft on the ground emit fantastic amounts of jamming and other EW (Electronic Warfare) activity. In fact, they emit so much of it that ordinary 'smart' missiles are rendered completely ineffective. If one type of alien EW doesn't fool the missile's relatively stupid electronic brain, another will. No amount of tinkering by Earth's military engineers has been able to fix the situation. The MPMDS, however, will remain effective against the alien invaders -- one of the few human missile launchers that can -- because its rockets carry no onboard guidance.
    
    The rockets are 120mm monsters the size of artillery shells. They are fired out of a smoothbore barrel and are fin-stabilised in flight. Surprisingly they are made up of only three parts: a rocket booster, a warhead and an impact trigger. This simplicity allows them to remain effective and reliable in the most hazardous situations. Though the rockets are not very accurate, they will devastate anything in their path, even aliens. It takes only one good hit from an MPMDS rocket to send the enemy flying.
    
    Standard ammunition for this launcher includes: HE (High-Explosive) rockets and IC (Incendiary) rockets.
    
    Along with the HPGL Grenade Launcher, this weapon will provide our troops with the artillery support they need to survive and win.
    
    For PHALANX use, we have given this rocket launcher the classification HPML.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The HPML is best used in a support role, providing covering fire for our assault troops with high-explosive and/or incendiary rockets. However, care should be taken that friendly fire incidents do not occur, as this could have disastrous effects in a combat mission.
    
    The HPML should not be fired at targets closer than 8 metres from the shooter. Violating this safety guideline could result in serious injury or death to the shooter and other members of the team. If a target is closer than 8 metres, any shooter should immediately resort to his sidearm or a combat knife. Anything else would be suicide.
    
    
    Addenda
    
    Along with sniper rifles and grenades, this is one of the few standard-issue human weapons that are fully effective against robotic aliens.
fr_FR: Spécifications techniques : lance-roquette LRHP
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Le SLRMR (Système de Lancement de Roquettes MultiRôle) sud-africain porte un nom très classique, tellement classique qu'il en devient trompeur quant à son efficacité. Il s'agit en réalité du plus puissant lance-roquette d'infanterie à notre disposition : il titre des projectiles capables de pulvériser les fantassins. Cet équipement, initialement conçu comme arme légère d'artillerie de campagne, est très récent : il n'a été utilisé qu'une seule fois en situation réelle, à Mumbai, par les troupes de la Communauté d'Océanie. Il fait partie des rares armes qui leur permirent de retourner la situation en leur faveur, et ceci pour une bonne raison.
    
    Une fois au sol, les vaisseaux extraterrestres déploient une impressionnante électronique militaire qui, entre autres, émet une quantité impressionnante d'ondes de brouillage. Il y en a tant que les missiles intelligents ordinaires deviennent totalement inefficaces. Il y a toujours au moins une technologie alienne qui parvient à tromper les cerveaux électroniques, somme toute assez peu évolués, embarqués dans nos missiles. Pour l'instant, aucun ingénieur militaire sur Terre n'a pu remédier à la situation. Et pourtant, le SLRMR est efficace contre les envahisseurs... tout simplement parce que les roquettes qu'il tire n'ont pas de système de guidage intégré.
    
    Les roquettes sont des monstres de 120 mm de calibre et de la taille d'un obus d'artillerie. Tirées par un canon lisse, elles sont stabilisées en vol par des ailettes. Leur portée effective maximale est de 70 mètres. Elles sont constituées de trois parties seulement : un propulseur à réaction, une charge utile, et une fusée percutante. Leur simplicité assure leur fiabilité dans les situations les plus dangereuses. Bien que les roquettes ne soient pas très précises, elles balaient tout sur leur passage, y compris des extraterrestres : un seul tir bien placé et l'ennemi est atomisé.
    
    Ce lanceur utilise comme munitions standards les roquettes HE (Hautement Explosives) et les roquettes IC (InCendiaires).
    
    Avec le lance-grenade LGHP, cette arme fournira à nos troupes le support d'artillerie nécessaire pour vaincre.
    
    La classification Phalanx de ce lance-roquette haute performance est LRHP.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Le LRHP est surtout utile en soutien, en permettant d'effectuer des tirs de barrage pour nos troupes d'assaut avec des roquettes hautement explosives ou des roquettes incendiaires. Il faut cependant veiller à ce qu'aucun de nos hommes ne soit dans la zone d'effet, cela pourrait avoir des effets désastreux lors d'une mission.
    
    Le LRHP ne doit pas servir à tirer sur des cibles à moins de 8 mètres. Ne pas respecter cette précaution est suicidaire, la vie du tireur et de ses équipiers étant en jeu. Si une cible se trouve à moins de 8 mètres, le tireur doit dégainer une arme auxiliaire, que ce soit une arme à feu ou une arme blanche.
    
    
    Addenda
    
    Avec les fusils de précision et les grenades, le lance-roquette est l'une des rares armes à notre disposition qui soit réellement efficace contre les cibles robotisées.

en: Technical Specifications: HE Rocket
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a 120mm solid-fuel rocket fitted with a High-Explosive warhead. It is fired electronically by a spark igniter inside the launcher's barrel. The fuel is highly stable and resists concussion and heat, though it can cook off if exposed to high temperatures for a significant period of time. The warhead itself is completely inert unless armed by the impact trigger. Fire cannot set it off unless and until it's armed. Like C4 explosive, the unarmed compound inside the warhead will burn rather than explode when exposed to heat or open flame.
    
    Because it carries no onboard electronics, the rocket is impervious to EMP and electronic jamming. All high-tech aiming is done at the launcher. Therefore a properly-aimed rocket will arrive at its target regardless of anything that might happen during flight.
    
    The rocket is meant to be loaded into an HPML Rocket Launcher.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with rocket launchers should carry at least one reload whenever they go out in the field. Two or more are strongly recommended. It is not advisable to send our troops into combat without sufficient ammunition.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : roquette HE
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Il s'agit d'une roquette de 120 mm à combustible solide, sur laquelle est fixée une ogive Hautement Explosive (HE). La mise à feu est déclenchée électroniquement par un générateur d'étincelle placé dans le canon de l'arme. Le combustible est très stable et résiste aux chocs et à la chaleur, même s'il peut détoner en cas d'exposition prolongée à de fortes températures. L'ogive est totalement inerte, à moins d'être armée par la fusée percutante, et le feu ne peut pas la faire exploser à moins qu'elle ne soit déjà armée. Tout comme l'explosif C4, le composé stable à l'intérieur de l'ogive brulera plutôt que d'exploser s'il est exposé à la chaleur ou à des flammes.
    
    L'absence d'électronique dans la roquette la rend insensible à tout type de brouillage. L'intégralité du dispositif de visée se trouve dans le lanceur. Et donc, une roquette convenablement tirée atteindra sa cible quoi qu'il advienne pendant le vol.
    
    Cette roquette est destinée à être utilisée dans le lance-roquette LRHP.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Tout soldat devrait emporter de quoi recharger au moins une fois son arme lorsqu'il part sur le terrain (emporter deux roquettes, ou plus si cela est possible, est fortement recommandé). Nos troupes ne devraient jamais partir au combat sans réserves de munitions.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: IC Rocket
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a 120mm solid-fuel rocket fitted with an incendiary warhead. It is fired electronically by a spark igniter inside the launcher's barrel. The fuel is highly stable and resists concussion and heat, though it can cook off if exposed to high temperatures for a significant period of time. The warhead itself can spill its contents if damaged, but the thermite mix will not ignite unless exposed to a very high-temperature flame.
    
    Incendiary rockets are area-denial weapons, covering a patch of ground with very hot flames that are almost impossible to extinguish. The compound itself is a modification of a mixture that has been in use since World War II; thermite, barium nitrate, sulphur and binding agent.
    
    Because it carries no onboard electronics, the rocket is impervious to EMP and electronic jamming. All high-tech aiming is done at the launcher. Therefore a properly-aimed rocket will arrive at its target regardless of anything that might happen during flight.
    
    The rocket is meant to be loaded into an HPML Rocket Launcher.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with rocket launchers should carry at least one reload whenever they go out in the field. Two or more are strongly recommended. It is not advisable to send our troops into combat without sufficient ammunition.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : roquette IC
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Il s'agit d'une roquette de 120 mm à combustible solide, sur laquelle est fixée une ogive InCendiaire (IC). La mise à feu est déclenchée électroniquement par un générateur d'étincelle placé dans le canon de l'arme. Le combustible est très stable et résiste aux chocs et à la chaleur, même s'il peut exploser en cas d'exposition prolongée à de fortes températures. Le contenu de l'ogive peut couler si elle est endommagée, mais la thermite ne brulera pas sauf si elle est exposée à une flamme très chaude.
    
    Les roquettes incendiaires sont des armes d'interdiction, qui servent à bloquer l'accès à une vaste zone du champ de bataille en la recouvrant de flammes très chaudes presque impossibles à éteindre. Le combustible utilisé est dérivé d'un mélange en service depuis la Deuxième Guerre mondiale : thermite (aluminium et oxyde de fer), nitrate de baryum, soufre, et agents liants.
    
    L'absence d'électronique dans la roquette la rend insensible à tout type de brouillage. L’intégralité du dispositif de visée se trouve dans le lanceur. Et donc, une roquette convenablement tirée atteindra sa cible quoi qu'il advienne pendant le vol.
    
    Cette roquette est destinée à être utilisée dans le lance-roquette LRHP
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Tout soldat devrait emporter de quoi recharger au moins une fois son arme lorsqu'il part sur le terrain (emporter deux roquettes, ou plus si cela est possible, est fortement recommandé). Nos troupes ne devraient jamais partir au combat sans réserves de munitions.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Commander, we've finished drawing up the design for a scaled-down Hybrid Rocket.
    
    The new design takes several lessons from our aircraft missile, but of course we had to drastically reduce the payload so that a soldier can carry this around the battlefield. The result is the most powerful rocket our explosives experts have ever been able to wield.
    
    The shell is built of alien materials which splinter into thick fragments upon detonation. The explosive force of the detonation sends these durable chunks hurtling through the air at such speeds that no protective suit any man or alien could wear could possibly block them.
    
    I know the battlefield is getting bloodier by the day, sir, but you'll want to remind soldiers of the importance of keeping civilians out of the blast radius. Anyone unlucky enough to be standing near a detonation of one of these things is certain to be dead or horribly maimed.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons terminé les plans d'une roquette hybride.
    
    En bref, nous nous sommes inspirés de notre nouveau missile air-air. Bien sûr, nous avons fortement réduit la charge utile pour qu'un soldat puisse emporter les projectiles. Nous voici donc dotés de la plus puissante roquette que nos experts en explosifs aient jamais manipulée.
    
    L'enveloppe, faite en matériaux aliens, se fragmente lors de l'explosion. Le souffle projette alors les multiples fragments très durs à une vitesse telle qu'aucune armure, humaine ou extraterrestre, ne peut les bloquer.
    
    J'ai bien conscience que les affrontements deviennent plus sanglants de jour en jour, Commandant. Mais rappelez quand même à nos hommes d'éviter de tirer si des civils risquent d'être touchés : au mieux, ces malchanceux ne s'en sortiraient que très gravement handicapés.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, I'd like to recommend research into a new projectile for our rocket launcher.
    
    We had great success in developing the Hybrid Missile for our aircraft. The alien materials shatter into incredibly powerful shrapnel which can punch through heavy armour. I'd like to take a stab at retrofitting this technology for our man-portable rocket launcher.
    
    All the pieces are in place for a scaled-down version of the rocket which will help our ground assault squads as they face bigger and more heavily armoured alien forces.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, j'aimerais recommander le développement d'un nouveau projectile pour notre lance-roquette individuel.
    
    Notre missile hybride air-air est une franche réussite : les matériaux aliens éclatent en un shrapnel incroyablement dévastateur, qui traverse vraiment facilement les blindages les plus solides. J'aimerais maintenant miniaturiser les technologies mises en œuvre pour réduire ce missile à la taille d'une roquette.
    
    Nous avons tout ce qu'il faut pour mettre au point une fusée fort utile pour soutenir nos troupes d'assaut face à des extraterrestres plus gros et mieux protégés.
    
    Cdt Navarre

en: Technical Specifications: CRC-212 Riot Shotgun
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    From our experiences in Mumbai and other stricken cities, we've concluded that the aliens seem to concentrate their efforts on population centres, especially dense urban areas. A majority of engagements have taken place at knife-fighting range. For the purposes of the Excalibur Program, we've chosen several high-performance weapons for our Close Range Combat package.
    
    Many great shotguns have come out of Italy over the past two centuries; the latest is the Rossi AAA, a semi-automatic combat shotgun developed for use by SWAT and anti-terrorist units. It features several ground-breaking technologies, but its most impressive feature is without a doubt the specially-developed 'Twist' barrel. The Twist is a new type of shotgun barrel that, with a sharp twist of the front handguard, can protrude or flatten the rifling inside the barrel. With this mechanism, the AAA can change its barrel from smoothbore to rifled and back in a tenth of a second. The barrel even adjusts its own diameter and choke to fit whatever type of shell is in the chamber. These two innovations allow the AAA to fire any kind of shotgun ammo at a moment's notice.
    
    The most commonly used military and SWAT ammunition is the 12mm centerfire flechette shell. Each shell contains 8 tiny flechettes -- solid steel needles with fins to stabilise their flight. This ammunition has superior accuracy compared to buckshot and performs excellently against armour. The flechettes are also prone to tumble after penetration, resulting in impressive wounding capability for such a small projectile. Their drawbacks are vulnerability to wind conditions and other deflecting factors. Other types of ammo are available to deal with these situations, however -- and the AAA can fire them all.
    
    In conclusion, the Rossi AAA is a highly versatile shotgun that is among the most effective close-range weapons available. It has a longer range than the CRC-FL Flamethrower and causes more damage than the CRC-8 SMG, providing a good compromise between speed, range and stopping power.
    
    For PHALANX use, we have given this shotgun the classification CRC-212.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The CRC-212 performs very well at close quarters but quickly loses power as the range increases. Flechette shot tends to spread too far to be effective at range (though less so than ordinary buckshot), while rifled slugs suffer a pronounced projectile drop and are highly susceptible to wind conditions. Though the shotgun can shoot out to medium range, don't expect it to be very effective.
    
    Where this weapon will truly shine is in urban situations where the enemy has little cover to hide behind and can be engaged at close range. However, it can be too long to manoeuvre properly in tight spaces. The CRC-M9 Micro Shotgun may be preferable in these situations.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : fusil à pompe CR-212
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Beaucoup d'excellents fusils à pompe sont fabriqués en Italie depuis plus de deux siècles. Le dernier d'entre eux s'appelle le Rossi AAA, un fusil semi-automatique de combat adopté par nombre de groupes d'intervention et d'unités de contre-terrorisme. Il comporte plusieurs technologies révolutionnaires, dont la plus impressionnante est indubitablement le canon spécial « Twist ». Avec ce nouveau système, une simple torsion de la garde avant peut faire saillir les rainures à l'intérieur du canon, qui peut passer en un dixième de seconde d'une âme lisse à une âme rayée, et réciproquement. De plus, le diamètre et l'étranglement du canon peuvent s'adapter à n'importe quel type de cartouche présent dans la chambre de l'arme. Ces innovations permettent au AAA de tirer à volonté n'importe quelle munition pour fusil à pompe.
    
    La plus commune reste la cartouche à amorce centrale de 12 mm à fléchettes. Chaque cartouche contient 8 petites fléchettes avec des ailettes pour stabiliser le vol, ce qui leur confère une bien plus grande précision par rapport aux chevrotines et un pouvoir de pénétration excellent contre les protections corporelles. Les fléchettes ont aussi tendance à basculer et à se disperser après l'impact, ce qui provoque des blessures impressionnantes pour un si petit projectile. Elles présentent l'inconvénient de pouvoir être déviées assez facilement, par le vent par exemple. D'autres munitions conviennent alors mieux. Et le AAA peut toutes les tirer.
    
    En conclusion, le Rossi AAA est un fusil à pompe très polyvalent, comptant parmi les armes de combat rapproché les plus efficaces. Sa portée est meilleure que celle du lance-flamme LF-CR, et il provoque plus de dégâts que pistolet-mitrailleur CR-8. C'est donc un bon compromis entre rapidité, portée, et puissance d'arrêt.
    
    La classification Phalanx de ce fusil est CR-212.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Le CR-212 se comporte très bien à très courte portée, mais perd rapidement de sa puissance avec la distance. Les fléchettes ont en effet tendance à trop se disperser (mais tout de même moins que les chevrotines), et les balles ensabotées perdent rapidement en vitesse et sont très sensibles au vent. Inutile donc d'espérer qu'un tir à moyenne portée soit pleinement efficace.
    
    Si cette arme fait merveille dans des situations de combat rapproché, quand l'ennemi peut être engagé à courte portée et ne dispose pas d'un couvert important, elle peut s'avérer peu pratique dans des endroits trop confinés. Dans ce cas, le mini-fusil CR-M9 peut représenter une meilleure alternative.
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: The EM rifle project has been a resounding success! For the first time in human history, we've created a viable man-portable electromagnetic weapon. We have named our weapon the Bolter Rifle to avoid ambiguity with other existing MAG (Magnetic Accelerator Gun) implementations. I'll do my best to explain its operation in this short summary.
    
    The Bolter Rifle is equipped with a railgun configuration, as opposed to a coilgun/Gauss gun configuration, due to the high inefficiency and generally poor operation of coilguns. Railguns work by utilising electromagnetic force to propel an electrically conductive projectile along two conducting rails. The electric current flowing through the rails sets up a magnetic field between them and through the projectile. The direction of the magnetic field is perpendicular to the current flowing through the rails and the projectile; this results in the rails and projectile pushing each other, thereby accelerating the projectile along the rails.
    
    The world's first large-scale railgun, built in the 1970s, used 500 MJ of stored energy from the largest homopolar generator ever built. The electrical equipment needed to power these guns has become much more compact in the past century or so, but it is still not small or light enough to create man-portable weapons capable of replacing chemical-propellant firearms. Another major failing of railguns is their extreme susceptibility to rail erosion. The rails suffer heavy damage from every shot fired along them, and when the contact points are badly damaged, the electric current cannot properly pass from the rails through the projectile. This causes successive shots to lose more and more of their power. Each round needs at least a short length of undamaged rail in order to build up velocity.
    
    Fortunately, we've managed to find a way around this problem -- by loading new rails into the gun after every series of shots.
    
    The concept of pre-loading all of a weapon's ammunition into the barrel has been around for a long time. Until now it has only been applied to conventional firearms, but we have come up with a new concept; a small, individually-powered and insulated length of rail loaded with every round. This gives each round a viable contact point and will allow the weapon to sustain power through all its shots. When all rounds in the current barrel have been depleted -- and therefore the rails thoroughly destroyed -- the soldier can simply unlock the old barrel, let it drop to the ground, and slot in a fresh spare. Then he can replace the battery pack for a new series of shots.
    
    The projectiles are specially-developed 3.2x40mm finned flechettes, stamped from large sheets of tungsten alloy. They are razor-sharp, with excellent armour-piercing qualities, and they tumble like demons inside the target. The holes that these flechettes cause are many times larger than their actual size.
    
    This choice of loading system makes the Bolter slow and clumsy to reload, with expensive, oversized magazines (a new barrel and battery pack for each reload) and a small ammo capacity. On the other hand, the Bolter's stopping power is far greater than any chemical firearm in our arsenal. It is one of the heaviest and most cumbersome rifles one might legitimately call a rifle, but in the hands of a trained specialist it is extraordinarily accurate.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Le projet de fusil électromagnétique est un succès retentissant ! Pour la première fois dans l'histoire de l'humanité, nous avons créé une arme électromagnétique portable qui fonctionne. Nous avons baptisé notre invention « Fusil électrique », pour éviter toute ambigüité avec les autres projets d'AAM (Arme à Accélération Magnétique). Je vais sommairement vous présenter son fonctionnement.
    
    Ce fusil est un canon électromagnétique sur rails et non à bobines (en effet, les systèmes à bobines n'ont pas donné de bons résultats). Les canons électromagnétiques sur rails fonctionnent en utilisant, vous vous en doutez, un courant électrique qui génère une force électromagnétique qui propulse un projectile le long de deux rails.
    
    Le premier canon de ce type, construit dans les années 1970, utilisait 500 mégajoules fournis par le plus grand générateur unipolaire jamais construit. L'équipement électrique nécessaire pour alimenter ces canons est devenu beaucoup plus compact au cours du siècle dernier, mais demeure encore trop gros pour fabriquer des armes transportables par l'homme capables de rivaliser avec les armes à explosion ou à propulsion chimique. Autre inconvénient majeur, ces canons électromagnétique fatiguent énormément leurs rails lors de chaque utilisation ; lorsque les points de contact sont trop endommagés, le courant entre les rails et le projectile ne passe plus de façon satisfaisante : plus l'arme tire, plus elle perd de puissance. Chaque munition a besoin d'une portion minimum de rail en bon état pour acquérir suffisamment de vitesse.
    
    Heureusement, nous avons contourné ce problème en changeant les rails après chaque série de tir.
    
    L'idée de précharger toutes les munitions d'une arme dans le canon existe depuis longtemps. Jusqu'à maintenant, elle n'a été mise en pratique que sur les armes à feu, mais nous avons mis au point un nouveau concept : une petite portion intacte de rail, alimentée individuellement par du courant, est utilisée à chaque tir. Chaque munition dispose donc d'un point de contact en bon état, et l'arme garde sa puissance de feu à chaque coup. Lorsque toutes les munitions du canon ont été utilisées, et avant que les rails ne soient complètement endommagés, le soldat démonte l'ancien canon, le jette, et le remplace par un nouveau. Il peut ensuite changer le bloc énergétique pour se préparer à une nouvelle salve de tirs.
    
    Les projectiles sont des fléchettes bien spécifiques de 3,2 x 40 mm taillées dans de grandes feuilles en alliage de tungstène. Elles coupent comme des rasoirs, traversent facilement les armures, et se dispersent sauvagement dans la cible. Chaque fléchette provoque un trou beaucoup plus gros que sa taille ne le laisserait supposer.
    
    Son système de chargement rend ce fusil électrique lent et peu pratique à recharger, les chargeurs sont très onéreux et très volumineux (un nouveau canon et une nouvelle batterie pour chaque recharge), et l'arme n'a qu'une capacité de quelques tirs. Par contre, l'arme possède une puissance d'arrêt de loin supérieure à celle de n'importe quelle arme à feu de notre arsenal. C'est donc une arme si encombrante et lourde qu'on peine à la reconnaitre comme un fusil, mais un spécialiste aguerri peut s'en servir de façon extraordinaire.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, please read this proposal for a new long-range weapon that we believe will be a crucial counter to the new alien armour we're encountering.
    
    We've received a number of research files from several UN nations concerning research and development for man-portable electromagnetic weaponry; various designs have been proposed and even prototyped for railguns, coilguns and quench guns. Of course, all these experiments have failed, since electromagnetic weapons require huge amounts of power -- and therefore banks of capacitors so heavy that no human soldier could possibly carry them. Even atomic batteries have not given us the power output we need to make man-portable electromagnetic guns a reality. It is impossible.
    
    At least, that's what we thought. Ever since we were able to understand the incredible strength of the alien armour, we've been brainstorming ideas for weaponry that can reach out and touch the alien menace on the battlefield, whether or not they're clad in this armour. We took a very close look through our collected UN research data on electromagnetic weaponry. It's nothing short of a gold mine in disguise. By combining the best of these individual cluttered pieces, we believe we may be able to devise a new long-range sniper weapon for our tactical teams that will be both man-portable and combat-effective.
    
    This idea holds a lot of promise, Commander. We would like your authorisation for lab time and funding in order finally make electromagnetic weaponry a reality.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, voici un projet de recherche qu'il serait crucial de prendre en considération, car il permettrait de contrer les nouvelles armures que nous opposent les aliens.
    
    De nombreux pays des Nations unies nous ont envoyés des dossiers concernant la recherche et le développement d'armement électromagnétique portatif. De nombreux schémas ont été proposés et certains prototypes ont même été réalisés : fusils électriques, magnétiques, ou à supraconducteurs. Ces expériences ont évidemment toutes échoué, étant donné que les armes électromagnétiques consomment d'énormes quantités d'énergie et nécessitent donc un nombre prodigieux de condensateurs qui alourdissent tellement l’arme qu'elle devient impossible à transporter. Même les piles atomiques ne fournissent pas suffisamment d'énergie. Nous avons donc toujours pensé que de telles armes étaient impossibles à fabriquer.
    
    Depuis que nous avons compris l'incroyable résistance des armures aliennes, nous sommes en train d'envisager toute une série d'idées capable de diminuer la puissance de nos ennemis sur le terrain, qu'ils portent ou pas une protection. Nous avons donc repris très attentivement toutes les données envoyées par les Nations unies : mêmes noyées dans la masse, certaines informations se sont avérées très intéressantes. En combinant le meilleur de tout ce que nous avons trouvé, nous pensons pouvoir dessiner une nouvelle arme à longue portée, qui serait à la fois facile à transporter et efficace en combat.
    
    Cette piste est très prometteuse, Commandant. Nous aimerions disposer de quelques plages horaires en laboratoire, et aussi d'un financement, pour faire de l'armement électromagnétique une réalité.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've completed the designs for an Antimatter Flechette round for the Electromagnetic Rifle.
    
    The flechettes contain a tiny amount of antimatter inside the tip. The heat and force of the kinetic impact should always be enough to cause the antimatter to detonate, resulting in a significant explosion in spite of the smaller size of the round.
    
    The sheer expense involved in creating these rounds mean we should probably save them for decisive battles. They are difficult and time-consuming to produce, and they use up precious antimatter that may be needed elsewhere. But when we need victory at all costs, this weapon will transform any sniper into a killing machine.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous venons de concevoir une munition à fléchettes à antimatière pour le fusil électrique.
    
    La fléchette contient une minuscule quantité d'antimatière à l'intérieur de pointe. La chaleur et l'énergie cinétique délivrées lors de l'impact devraient toujours suffire à faire exploser l'antimatière, causant une jolie explosion malgré la petite taille du projectile.
    
    Le cout de production élevé de ces munitions implique que nous devrions les réserver à des batailles décisives. Elles sont difficiles et longues à fabriquer, et consomment cette précieuse antimatière qui peut servir à tant d'autres choses. Mais quand il faudra gagner à tout prix, un tireur de précision équipé de cette munition deviendra une redoutable machine à tuer.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, our research into antimatter weaponry has given us a lot of new ideas for creating new weapons and modifying our old ones. Unfortunately it has also highlighted the crippling limitations of most of those ideas.
    
    Using antimatter in our conventional firearms -- in any capacity -- is out of the question. There are too many shocks and vibrations involved in the firing of conventional weapons for us to shield against. All attempts we've made have suffered containment failures and other explosive mishaps. However, it's occurred to us that our own Bolter Rifle may be just unconventional enough for our needs.
    
    What we propose to do is to create a new type of ammunition for the Bolter using antimatter as a primary component. If we can place a tiny quantity of antimatter at the heart of the round, we can engineer this antimatter to break free of its containment and explode on impact. This should create an impressive little blast that will make any alien think twice about sticking its head out of cover again.
    
    Please let me know when you'd like us to start work, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nos recherches sur l'armement à base d'antimatière nous ont inspirés tout un tas d'idées pour développer de nouvelles armes ou modifier celles existantes. Mais cela a aussi mis en évidence le talon d'Achille de toutes ces idées.
    
    Il est hors de question d'utiliser de l'antimatière pour nos armes conventionnelles. Chaque tir provoque beaucoup trop de chocs et de vibrations : tous nos essais se sont conclus par des fuites et des explosions. Mais nous avons quand même remarqué que le fusil électrique est juste assez non conventionnel pour peut-être convenir à nos besoins.
    
    Nous vous proposons de créer une nouvelle munition pour fusil électrique, avec de l'antimatière comme élément détonnant principal. Si nous parvenons à en placer une minuscule quantité au cœur de la munition, nous pourrons faire en sorte que l'antimatière s'échappe de son enveloppe et explose lors de l'impact. Cela créerait une petite explosion très destructrice, qui forcerait les extraterrestres à y regarder à deux fois avant de montrer leurs petites têtes.
    
    Merci de m'indiquer quand vous souhaitez voir ces travaux commencer, Commandant.
    
    Cdt Navarre

en: Technical Specifications: Combat Knife
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    The combat knife is a solid, twenty-six centimetre bar of sharp steel that can be used for a number of everyday purposes. As a weapon, the combat knife's edge is reinforced with hard ceramics to give it extra armour-piercing power, and it is balanced for throwing should the need arise. It also has a bayonet ring for affixing the knife to the barrel of an old-style battle rifle.
    
    The inclusion of the combat knife in our arsenal was a subject of hot debate. Mumbai has taught us that even in the most favourable conditions, a knife is no match for the aliens' weaponry. If a knife-equipped soldier isn't shot down before he even reaches his target, he will almost certainly be gutted by one of the wicked alien blades that slice right through armour. Only in a handful of occasions have experienced knife-fighters been able to win out against alien opponents.
    
    Still, the combat knife has saved many a life over the years when firearms became inoperable or ran out of ammo. It has never been rendered obsolete by centuries of progressing technology; even the aliens use bladed weapons. When the chips are down, a knife in hand is still vastly better than a man's own fists.
    
    If a soldier makes it all the way to melee range, this weapon will serve him well.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    In combat, the knife is a weapon of last resort. If all other weapons are exhausted and the enemy is at the gates, then a good knife can save the day. However, even in such desperate situations it is risky business; using a knife on an enemy that hasn't been previously wounded or weakened is a fast way to end up in the morgue.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : poignard de combat
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Le poignard de combat est une solide lame de vingt-six centimètres d'acier tranchant renforcé, et des céramiques très dures améliorent sa capacité de pénétration des armures. Très polyvalent, le poignard est équilibré pour être lancé en cas de nécessité, et dispose d'un tenon pour être fixé sur le canon d'un fusil et servir de baïonnette, à l'ancienne.
    
    L'ajout du poignard de combat dans notre arsenal a déclenché une vive controverse. Mumbai nous a appris que même dans des conditions très favorables, un couteau est quantité négligeable au regard de l'armement extraterrestre : le soldat armé d'un poignard qui n'est pas abattu sera probablement éviscéré par l'une de ces vicieuses lames aliennes qui traversent si facilement les armures. Rares sont les spécialistes en armes blanches qui ont pu l'emporter sur un extraterrestre.
    
    Cependant, le poignard de combat a toujours sauvé de nombreuses vies en cas de défaillances des armes à feu ou d'épuisement des munitions. Des siècles de progrès ne sont pas parvenus à le rendre obsolète. D'ailleurs, même les extraterrestres utilisent des armes blanches. Aux moments critiques, mieux vaut avoir un couteau que se battre à main nues.
    
    En résumé, cette arme peut sauver un soldat engagé au corps-à-corps.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    En combat, le poignard est l'arme de la dernière chance. Sans autre arme, et si l'ennemi approche, alors un bon couteau peut être le seul espoir de voir le soleil le lendemain. Cependant, même dans une situation désespérée, il s'agit d'un acte risqué : attaquer à l'arme blanche un ennemi qui n'est ni blessé ni affaibli est bon moyen de gagner un aller simple à la morgue.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Commander, I'm hereby reporting our success in the creation of alien blade materials. We've loaded the production specs into our Workshop machinery and have constructed a small forge for shaping our new monomolecular knives.
    
    The reproduction process has been very interesting on this one. After we'd figured out how to 'cook' the alien plastics to the right temperatures, we ended up with bars of incredibly hard material which we then tried to shape into knives. On our first attempts we tried to create a straight-edged blade with a powerful point, like most modern combat knives, so that it could be used for both cutting and stabbing. All of these models snapped in half during the cooling process. We had a devil of a time figuring out why until we placed a small camera inside the furnace.
    
    It turns out that the curve of the Kerrblade isn't a design choice -- it's a function of the material itself. The plastic radically curves and expands during heat-moulding in our furnace, and contracts again during cooling, which ended up cracking all of our straight-edged blades. It demands a particular curved shape to retain its durability as a blade. We had to completely redesign the knife to account for this effect, which brought it to its current shape.
    
    In length, it's either a long knife or a short sword, depending on who you ask. The design of the handle and crossguard are based on Middle-Eastern and Asian swordmaking traditions mixed in with modern-day science and know-how. The handle is made from semi-solid rubber, which automatically moulds itself to the wielder's hand to maximise comfort and gripping power. Both the triangular crossguard and pommel are unbreakable carbon-nanotube-reinforced plastic, a material that even Kerrblades have trouble with.
    
    This knife goes a long way towards evening the odds for our soldiers when they get caught in hand-to-hand. Though it's larger than our old combat knife, doesn't thrust as well, and doesn't have the power of the Kerrblade's sword-length swing, it strikes an ideal middle ground between these two weapons. The monomolecular knife is almost the equal of the Kerrblade in lethality but still small enough to be worn in our standard holster or in a sheath hung from the belt. It amounts to a significant upgrade of our melee combat capabilities, and I'm thoroughly pleased with the result.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons réussi recréer les matériaux que les extraterrestres utilisent pour leurs lames. Nous avons chargé les plans dans les machines de l'atelier et construit une petite forge pour répondre à nos besoins.
    
    Reproduire le processus de fabrication a été très intéressant. Après avoir trouvé les bonnes températures pour bien fondre le plastique alien, nous sommes parvenus à fabriquer des barres extrêmement dures prêtes à être façonnées en lames. Lors de nos premières tentatives, nous avons essayé de reproduire nos modèles courants de couteaux de combat : une lame droite et tranchante, avec une pointe acérée, afin que le couteau puisse couper et poignarder. Tous ces modèles ont rompu à la moitié du processus de refroidissement. Nous étions vraiment em..., alors nous avons placé une petite caméra dans le four.
    
    Nous avons alors compris que la courbure de l'épée Kerr ne résultait pas d'un choix de conception, mais d'une propriété intrinsèque du matériau. Le plastique se courbe et se dilate fortement durant son modelage dans nos fourneaux, puis se contracte pendant le refroidissement. Ces contraintes finissent par casser toutes les lames droites. Le matériau doit être courbé de façon particulière pour arriver à fabriquer une lame. Nous avons donc tout redessiné pour concevoir la forme actuelle.
    
    Certains vous diront que le poignard monomoléculaire ressemble à une longue dague, d'autres qu'il ressemble à une épée courte. Les formes de la poignée et de la garde s'inspirent des traditions des forgerons d'Asie et du Moyen-Orient, tout en incorporant le savoir-faire moderne. La poignée a été conçue avec du caoutchouc souple qui s'adapte automatiquement à la main de l'utilisateur, afin d'optimiser la prise et le confort. La garde triangulaire et le pommeau sont en plastique renforcé de nanotubes de carbone, un matériau incassable que même les épées Kerr ont du mal à entamer.
    
    Ce poignard monomoléculaire augmentera considérablement les chances de nos soldats engagés au corps-à-corps. Il constitue le compromis idéal entre notre bon vieux couteau de combat et l'épée Kerr, et n'est pas très encombrant : cette arme dangereuse se range facilement dans un étui ou sur une ceinture. Je suis clairement satisfait du résultat.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, now that we've had a good look at the alien blade technology from several sources -- the Bloodspider's 'fangs' and the Kerrblade -- we're starting to form a picture of how to recreate the unknown or ill-understood materials used in their construction.
    
    Some of this stuff is completely new to us. The plastics from which the alien blades are forged are harder than damascus steel, sharper than a razor, and yet shock-resistant and flexible enough to survive the stresses of melee combat. Once forged they are nearly impossible to break, nick or bend. Applying a hammer and chisel directly to the blade just means you end up with two neatly-sliced halves of a chisel.
    
    Obviously it would be of great interest to us if we could create our own knives made from these materials, with edges tapering to the width of a single molecule. My team and I believe it may now be possible.
    
    If you give us the funding and lab time we need, we can design and create a new monomolecular combat knife that will even the playing field for our soldiers when forced into hand-to-hand combat. This knife will be far more compact than the Kerrblade and much easier for humans to wield, and it'll be small enough to be used one-handed.
    
    Equipping our troops with such weapons could give them a major advantage, as they'll be able to properly defend themselves in melee for the first time whilst using other weapons or equipment -- such as pistols, grenades, medikits, or other useful items of tactical or life-saving importance.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, les mandibules des arachnobots et les lames des épées Kerr nous ont fourni un bon aperçu des compétences en plasturgie des extraterrestres. Quant à nous, nous commençons à imaginer des techniques pour recréer les mystérieux matériaux qu'ils utilisent.
    
    De nombreux points sont nouveaux pour nous. Les lames extraterrestres sont forgées à partir de plastiques plus durs que l'acier de Damas, plus aiguisés qu'un rasoir, et malgré cela résistants aux chocs et suffisamment souples pour supporter les contraintes d'un combat rapproché. Une fois façonnées, ces lames sont impossibles à briser, ébrécher ou plier. Si martelez un burin sur le tranchant, eh bien vous obtenez deux petits burins très proprement découpés.
    
    Évidemment, il serait extrêmement intéressant d'utiliser ces matériaux pour concevoir nos propres armes blanches dotées d'un tranchant de la finesse d'une molécule. Mon équipe et moi croyons que c'est maintenant possible.
    
    Si vous nous accordez les fonds et le temps dont nous avons besoin, nous pouvons concevoir un poignard monomoléculaire très efficace au corps-à-corps et qui serait plus compact que l'épée Kerr. Cette arme, suffisamment petite pour être utilisée à une main, serait plus maniable pour les humains.
    
    Ceci pourrait donner un avantage majeur à nos troupes, qui pourraient à la fois se défendre efficacement en mêlée et utiliser tous ces objets dont l'importance tactique fait la différence entre la vie et la mort (pistolets, grenades, médikits, etc.).
    
    Cdt Navarre

en: Technical Specifications: CRC-FL Flamethrower
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    From our experiences in Mumbai and other stricken cities, we've concluded that the aliens seem to concentrate their efforts on population centres, especially dense urban areas. A majority of engagements have taken place at knife-fighting range. For the purposes of the Excalibur Program, we've chosen several high-performance weapons for our Close Range Combat package.
    
    The Iranian ADA 22 flamethrower (nicknamed 'The Torch of God' by Alliance troops) is a marvel of modern engineering. Unlike the old flamethrowers of the 20th century, it requires no heavy pressure tanks to be carried on a soldier's back -- the ADA is one unit carried in the hands without any hoses or tubes. It simply slots a relatively small 200mm gas canister into the feed, fires its deadly ammunition, and then ejects the empty canister to make room for a reload. The system is ingenious and surprisingly reliable.
    
    The muzzle of the weapon is a powerful pump that squirts gas into the air, then sets off the gas-air mixture by way of four parallel spark igniters, one main unit and three backups. These igniters each emit as many as ten sparks per second in order to ignite the fuel before it disperses. The backups are very important in preventing an explosion due to the special fuel the ADA uses, a substance called Compound 90.
    
    Compound 90 is a new flamethrower fuel that, when injected into the air, creates a slow thermobaric reaction -- a fuel-air ignition rather than a fuel-air explosion -- that can roast living tissue in seconds. C90 inflicts horrific damage on organic targets; the heat generated exceeds 1700 degrees celsius, enough to melt titanium. However, due to its gaseous nature it leaves no burning residue (like napalm) on the target or in the surrounding area and disperses its heat much more quickly. This makes it significantly safer for urban use than napalm-derivative substances.
    
    The ADA 22's main drawbacks are its short range and its complex internals, which are difficult to repair. However, our experienced technicians should have no problem doing maintenance on this model.
    
    For PHALANX use, we have given this flamethrower the classification CRC-FL.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The CRC-FL is a close-range weapon; the operator needs to be fast in order to get into weapons range and unleash as much hell as possible. It is also a rather weighty weapon despite its relatively slim design. Strength as well as speed is required to wield it effectively.
    
    Flamethrowers also make great ambush weapons -- just make sure that none of our soldiers are in the line of fire.
    
    
    Addenda
    
    This weapon should not be fired if there are civilians in or near the target zone.
fr_FR: Spécifications techniques : lance-flamme LF-CR
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Les attaques des extraterrestres nous ont permis de remarquer que les aliens semblaient concentrer leurs efforts dans des zones urbaines très peuplées. Beaucoup d'affrontements ressemblaient presque à du corps-à-corps. C'est pourquoi, dans le cadre du programme Excalibur, nous avons sélectionné plusieurs catégories d'armes hautement performantes en combat rapproché.
    
    Le lance-flamme iranien ADA 22 (surnommé « le Flambeau de Dieu » par les troupes de l'Alliance du Moyen-Orient) est une merveille d'ingénierie moderne. Contrairement aux engins du 20e siècle, l'utilisateur n'a pas besoin de transporter sur son dos un lourd réservoir pressurisé : l'ADA est un lance-flamme monobloc, sans lance ni tuyau, très facile à utiliser. Il suffit d'emboiter un bidon de gaz pressurisé relativement compact (200 mm) dans un logement sous l'arme, de déverser le feu meurtrier, puis d'éjecter la recharge pour en mettre une autre. Le système est ingénieux et extrêmement fiable.
    
    Le canon de l'arme est une pompe puissante qui expulse le combustible gazeux dans l'air et qui enflamme le mélange air-gaz grâce à quatre allumeurs piézoélectriques (un principal, trois de secours). Un allumeur produit jusqu'à une dizaine d'étincelles par seconde pour enflammer le mélange avant qu'il ne se disperse. Les allumeurs de secours sont très importants pour éviter l'explosion du combustible particulier qu'utilise le lance-flamme, le Composé 90 (C90).
    
    L'ADA 22 présente deux inconvénients notables : sa courte portée et sa mécanique interne difficile à réparer. Mais l'entretien de nos lance-flammes ne devrait poser aucun problème à nos ingénieurs expérimentés.
    
    La classification Phalanx de ce lance-flamme est LF-CR.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Le LF-CR est une arme de combat rapproché qui requiert de la force et de la vitesse. En effet, l'arme demeure pesante malgré tous les efforts qui ont été faits pour réduire sa masse. En outre, l'opérateur doit être capable de s'approcher très près de sa cible, de faire feu, et puis de se replier.
    
    Les lance-flammes sont de bonnes armes d'embuscade si l'on veille à ce qu'aucun allié ne soit pris dans la fournaise.
    
    Addenda
    
    Cette arme ne devrait pas être utilisée si des civils sont proches de la zone ciblée.

en: Technical Specifications: C90 Canister
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a 200mm canister of high-pressure flammable gas, locked and secured via three different systems to prevent accidents. Compound 90 is a new flamethrower fuel that, when injected into the air, creates a slow thermobaric reaction -- a fuel-air ignition rather than a fuel-air explosion -- that can roast living tissue in seconds. Its range is limited, as the C90 must be quickly ignited before it disperses, but it inflicts horrific damage on organic targets that few weapons can hope to match. The heat generated by C90 exceeds 1700 degrees celsius, enough to melt titanium, but due to its gaseous nature it leaves no burning residue (like napalm) and disperses heat much more quickly. This makes it significantly safer for urban use than napalm-derivative substances.
    
    The canister is meant to be loaded into a CRC-FL Flamethrower.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with flamethrowers should carry at least one reload whenever they go out in the field. It is not advisable to send our troops into combat without spare canisters.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : bidon de C90
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Voici un bidon de 200 mm contenant du gaz inflammable sous haute pression sécurisé par trois dispositifs destinés à empêcher les accidents. Le Composé 90 (ou C90) est un nouveau combustible pour lance-flamme qui, lorsqu'il est injecté dans l'air, produit une réaction thermobarique (combinaison d'un effet thermique, d'une onde de choc, et d'une dépression) capable de carboniser des tissus organiques en quelques secondes. La portée est limitée, car le C90 se disperse vite dans l'air s'il n'est pas enflammé rapidement ; par contre, peu d'armes provoquent des dégâts aussi atroces sur des cibles vivantes. Le C90 génère une chaleur supérieure à 1700 degrés Celsius, c'est-à-dire une température suffisante pour faire fondre du titane. Comme c'est un gaz, le C90 ne laisse aucun résidu de combustion et la chaleur tend à se disperser promptement. Cela le rend beaucoup plus sûr d'utilisation en milieu urbain que les substances dérivées du napalm.
    
    Les bidons de C90 sont conçus pour approvisionner le lance-flamme LF-CR.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Tout soldat devrait emporter de quoi recharger au moins une fois son arme lorsqu'il part sur le terrain. Nos troupes ne devraient jamais partir au combat sans réserves de munitions.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: Flashbang
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    The flashbang is a non-lethal grenade that produces a blinding flash and a deafening blast to temporarily confuse or disorient targets in the area of effect. The grenade body does not explode or fragment upon detonation. In fact, if the body remains undamaged, it can be easily refilled and used again.
    
    Humans affected by a flashbang suffer temporary deafness and impaired balance, as well as complete loss of eyesight for up to five seconds before the effect fades and vision returns to normal. This makes the flashbang an excellent weapon for distracting and temporarily disabling the enemy, especially when assaulting heavily-defended positions. From combat reports, we've concluded that flashbangs have much the same effect on aliens as they do on humans; alien targets are effectively blind and deaf for a short time after the flashbang is deployed, rendering them helpless. We can't say exactly how long this period is, and it will undoubtedly vary from alien to alien, but it's still long enough to make the difference in a firefight.
    
    Aside from being a useful tactical tool, the flashbang will allow our soldiers to get in close and personal without being cut to shreds by the alien weapons. It allows the commander to choose exactly which weapons are applied in a given situation whilst avoiding the collateral damage potential of a frag grenade. A very quick enemy can take precautions to negate flashbang effects simply by closing his eyes and plugging his ears, but he will have very little warning and in most cases will require special training to respond in time. From what we can tell the aliens have had no prior experience with this type of weapon and have no defensive doctrine against it. Even a prepared enemy will still be distracted by a flashbang and could be engaged by fast-action troops before being able to reclaim his weapon and take aim.
    
    The flashbang's strengths far outweigh its weaknesses. It has served with distinction in many wars before this one, and it will continue to do so until all its functions can be replaced somehow by a new system.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The flashbang does no physical damage to anyone caught in its area of effect, and for that reason alone this weapon should be used over frag grenades and other explosive ordnance during any mission where civilians are placed at risk.
    
    It is an indispensible weapon in any terrain that features large amounts of available cover. If aliens are lying in wait and charging around a corner might be suicide, the mere act of popping a flashbang down the corridor can significantly change the outcome of the ensuing firefight in favour of our troops. Its utility is not to be underestimated.
    
    
    Addenda
    
    Naturally the flashbang is only effective against organic aliens with eyes and ears.
fr_FR: Spécifications techniques : grenade étourdissante
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    La grenade étourdissante est une arme non létale qui produit un flash aveuglant et une onde de choc assourdissante, qui désorientent temporairement les personnes prises dans la zone d'effet. Le corps de la grenade n'explose pas et ne se fragmente pas lors de la détonation (d'ailleurs, s'il est encore en bon état, on peut remplir une nouvelle fois la grenade et la réutiliser).
    
    Les êtres humains affectés par une grenade étourdissante souffrent, pendant environ cinq secondes, de surdité, de pertes d'équilibre, et de cécité. Cette arme est donc parfaite pour mettre momentanément un ennemi hors de combat, ce qui est particulièrement intéressant lors d'attaques de positions lourdement défendues. Les rapports de bataille nous ont confirmé que l'explosion d'une grenade étourdissante rend bien les extraterrestres sourds et aveugles pendant une courte période. Nous ne pouvons pas encore quantifier précisément la durée de cette période, qui variera certainement avec l'espèce alienne ciblée, mais nous estimons qu'elle suffira à faire la différence durant un affrontement. Les grenades étourdissantes sont d'une indéniable utilité tactique : nos soldats pourront les utiliser pour approcher l'ennemi sans se faire tirer dessus, ou ils pourront s'en servir à la place de leurs autres grenades lorsqu'ils estimeront qu'il y a trop de risques de dommages collatéraux.
    
    Un ennemi très alerte peut atténuer les effets d'une grenade étourdissante en fermant les yeux et en se bouchant les oreilles. Mais la plupart du temps, seuls ceux qui ont reçu un entrainement spécial savent percevoir qu'ils vont être visés et peuvent réagir à temps (de toute façon, même un ennemi préparé est déconcentré par une grenade étourdissante et peine à se défendre s'il se fait attaquer par quelqu'un de très rapide). À notre connaissance, les extraterrestres n'ont aucune expérience avec ce type d'arme et n'ont pas de doctrine particulière à leur égard.
    
    Les avantages des grenades étourdissantes dépassent de loin leurs inconvénients. Elles ont fait leurs preuves par le passé, et elles serviront encore au cours des conflits à venir si rien de plus performant ne vient les remplacer.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Une grenade étourdissante ne provoque pas de dommages physiques aux personnes prises dans son aire d'effet. C'est pourquoi elle doit être préférée à toute arme létale à zone d'effet lorsque des civils risquent d'être touchés.
    
    Cette arme est indispensable à chaque fois que le terrain se caractérise par de nombreux coins et recoins pouvant servir de couverture à l'adversaire. Si vous remarquez un extraterrestre tapi derrière un obstacle et que charger vous semble suicidaire, lancer une simple grenade étourdissante peut faire basculer le combat en votre faveur. Pensez-y.
    
    
    Addenda
    
    La grenade étourdissante n'est évidemment efficace que contre des êtres organiques possédant des yeux et des oreilles.

en: Technical Specifications: Fragmentation Grenade
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    The concept of the fragmentation grenade has changed little since it was first conceived, when Chinese soldiers packed gunpowder into ceramic or metal containers. It only solidified further after the end of the 20th century. Improvements in explosive technology and casing materials have made them a little faster and a little deadlier, but the mechanics are the same: An explosive substance at the heart of the grenade causes the casing (and possibly additional payload such as a layer of wire or white phosphorus coiled around the explosive) to fragment into shrapnel and fly in all directions at high speed, killing or wounding targets in the area of effect. The delayed fuse is ignited by first pulling the pin and then releasing the handle, usually released as the grenade is thrown. It will detonate after a period of several seconds.
    
    For PHALANX purposes, we have selected the Australian HG15 as the best of the lot. This grenade is loaded with an extremely conventional charge of C8 solid chemical explosive, an inner layer of coiled wire, and an outer layer of thin plated steel. It's designed to maximise coverage by putting out more shrapnel than any other grenade on the market. The HG15's outer layer is smooth and unbroken, unlike the old 'pineapple' grenades of World War 2, to make it easier to roll across various surfaces. The C8 explosive at its core may be old in design, but it's both highly powerful and can be counted on to work right under harsh conditions. Reliability is an especially important attribute in any kind of hand-held bomb.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Though quite effective against enemy infantry, frag grenades are weapons of opportunity, not a replacement for firearms or portable artillery. Their range is highly limited and their casualty radius is small. However, if the situation calls for close-range indirect fire or something deadly thrown around a corner, the frag grenade is just the thing.
    
    Care should be taken that no friendlies (especially civilians) are caught in the area of effect. In such situations the use of lethal grenades is strongly discouraged; flashbangs should be given preference.
    
    It's recommended that all soldiers carrying non-heavy weapons should be equipped with at least one grenade of some variety -- be it a frag grenade, flashbang, incendiary grenade or other -- in case the need should arise. Two or more are strongly recommended.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : grenade à fragmentation
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    La grenade à fragmentation fonctionne selon des principes qui n'ont que peu évolué depuis son invention il y a des siècles par les soldats chinois, qui plaçaient de la poudre à canon dans des petits récipients en céramique ou en métal. Les principales améliorations datent de la fin du 20e siècle, concomitamment aux progrès réalisés sur les explosifs et sur les matériaux d'enveloppe. Aujourd'hui, les grenades sont plus rapides et plus mortelles, mais leur mode de fonctionnement reste presque aussi élémentaire qu'auparavant : l'opérateur retire une goupille de sécurité tout en maintenant appuyé un levier, aussi appelé cuillère ; quand il lance la grenade, la cuillère est éjectée et le système à retardement est activé ; après quelques secondes, la substance au cœur de l'engin explose ; les fragments du corps de la grenade s'éparpillent alors à très haute vitesse, et tuent ou blessent les êtres vivants pris dans la zone d'effet (d'ailleurs, les dégâts peuvent être amplifiés par une charge vulnérante supplémentaire, comme du fil de fer ou du phosphore blanc placé autour de l'explosif).
    
    Considérant les critères Phalanx, nous avons retenu la grenade australienne HG15 comme étant la meilleure de toutes : son cœur est constitué d'un explosif chimique solide conventionnel, le C8, lui-même entouré d'un serpentin métallique ; son corps externe est constitué d'une mince couche d'acier. L'engin est optimisée pour générer davantage de mitraille que n'importe quelle autre grenade du marché. L'extérieur est lisse (c'est-à-dire non quadrillé comme l'étaient les anciens modèles de la Deuxième Guerre mondiale, qui ressemblaient à de petits ananas), ce qui permet de mieux la faire rouler sur divers types de surfaces. L'explosif C8 est peut-être de conception ancienne, mais il est puissant et fiable même si les conditions sont difficiles. La sécurité est quelque chose de particulièrement important pour toutes les bombes à main.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Bien qu'assez efficace contre l'infanterie, les grenades à fragmentation demeurent des armes d'opportunité qui ne peuvent pas remplacer l'artillerie portative ou les armes à feu : leur portée est très limitée et leur rayon d'action est faible. Cette arme est toutefois idéale quand il faut atteindre des recoins inaccessibles aux tirs directs.
    
    L'utilisation d'une grenade létale est clairement déconseillée si l'explosion risque d'atteindre un allié ou un civil. Préférez alors, quand cela est possible, les grenades étourdissantes.
    
    Chaque soldat doit emporter au moins une grenade, n'importe laquelle, pour pouvoir affronter des dangers variés.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: Incendiary Grenade
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    Incendiary grenades are area-denial weapons, covering a large stretch of ground with very hot flames that are almost impossible to extinguish. Once thrown, the body of the grenade explodes, spreading the incendiary compound over the surrounding area -- and anyone unlucky enough to be inside the area of effect. The compound itself is a modification of a mixture that has been in use since World War II; thermite, barium nitrate, sulphur and binding agent. The grenade's delayed fuse is ignited by first pulling the pin and then releasing the handle, usually released as the grenade is thrown. It will detonate after a period of several seconds.
    
    The standard American M71 grenade consists of a core of C8 explosive, an inner layer of incendiary agent, and an outer plastic casing that provides no fragmentation but more importantly doesn't slow down or otherwise impede the delivery of the payload over a large area. The M71's casing is a smooth cylinder shape, unlike the old 'pineapple' grenades of World War 2, to make it easier to roll across various surfaces.
    
    Like all hand grenades, their range is limited, but they can be an essential tool for achieving control of the battlefield.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Incendiary grenades are tactical weapons that should be used to contain or herd the enemy into disadvantageous ground. They cannot be thrown very far, but they can serve to block off escape routes, to flush out rooms, or simply to catch the enemy in a blazing inferno.
    
    Care should be taken that no friendlies (especially civilians) are caught in the area of effect, as the effect of the thermate cocktail on human tissue is a particular public relations nightmare. In such situations the use of lethal grenades is strongly discouraged; flashbangs should be given preference.
    
    It's recommended that all soldiers carrying non-heavy weapons should be equipped with at least one grenade of some variety -- be it an incendiary grenade, frag grenade, flashbang or other -- in case the need should arise. Two or more are strongly recommended.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : grenade incendiaire
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Les grenades incendiaires sont des armes d'interdiction qui servent à recouvrir une petite zone de flammes extrêmement chaudes presque impossibles à éteindre. L'engin est simple à utiliser : l'opérateur retire une goupille de sécurité tout en maintenant appuyé un levier, aussi appelé cuillère ; quand il lance la grenade, la cuillère est éjectée, le système à retardement est activé, et le corps explose après quelques secondes. L'explosion répand un composé incendiaire, qui recouvre les lieux alentour et les malchanceux qui s'y trouvent. Pour l'anecdote, ce composé est inspiré d'un mélange utilisé depuis la Deuxième Guerre mondiale : thermite (aluminium et oxyde de fer), nitrate de baryum, soufre et agents liants.
    
    La grenade américaine conventionnelle M71 est faite d'explosif C8 enveloppé dans un composé incendiaire, le tout enfermé dans un corps en plastique conçu non pas pour se fragmenter, mais pour favoriser la dispersion du composé. La M71 a la forme d'un cylindre lisse (contrairement aux grenades utilisées pendant la Deuxième Guerre Mondiale, qui ressemblaient à de petits ananas), ce qui la rend plus apte à rouler sur divers types de surfaces.
    
    Comme toutes les grenades à main, leur portée est limitée. Elles n'en restent pas moins un outil essentiel de contrôle du champ de bataille.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Les grenades incendiaires sont des armes tactiques à utiliser pour fixer l'ennemi ou pour le pousser vers des terrains où il serait à son désavantage. Même si elles ne peuvent pas être lancées très loin, les grenades incendiaires permettent de barrer un itinéraire de sortie, de débusquer les occupants d'une pièce, ou de piéger un adversaire dans une fournaise mortelle.
    
    L'utilisation d'une telle grenade est clairement déconseillée si l'explosion risque d'atteindre un allié ou un civil : le composé incendiaire produit des effets horribles sur les tissus humains, ce qui est ensuite très difficile à gérer en termes de relations publiques. En cas de risques avérés de dommages collatéraux, les grenades étourdissantes doivent être préférées aux grenades létales.
    
    Chaque soldat doit emporter au moins une grenade, n'importe laquelle, pour pouvoir affronter des dangers variés.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: HPGL Grenade Launcher
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    First released on the open market in 2047, the Brazilian RA6 has received numerous upgrades over the years that have kept it at the top of its field. It is the most widely-used infantry grenade launcher in use today because of its excellent reliability and low weight. It has an impressive selection of compatible cartridges in the popular 25mm calibre.
    
    The RA6 carries up to 6 grenades individually loaded into a simple rotary cylinder. The cylinder is hinged at the front and breaks open to accept reloads. Reloading individual grenades can be a slow and agonising process, but this is often the best way of going about it; while 25mm speedloaders do exist and will work on the RA6, they are bulky and hard to carry around.
    
    The weapon has two fire modes. When fired in Impact mode, the grenades will explode as soon as they hit something -- a wall or the target. They'll also explode the moment they reach their target destination, a nice way to ensure the grenade will explode near to where the soldier is aiming it.
    
    But it also has a Timer mode. When fired this way, the grenades will detonate several seconds after leaving the barrel regardless of what happens in those seconds. This is great for bouncing a grenade around a corner or firing a long shot, but it is harder to be precise.
    
    This is one of the most versatile and effective weapons on our roster. While not as powerful as the rocket launcher, it is a reliable support weapon and infantry artillery piece.
    
    For PHALANX use, we have given this grenade launcher the classification HPGL.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The HPGL is a tactician's dream come true. It has excellent damage and range, can hit several clustered targets with one blast, and can be used for special tasks such as area denial with incendiary grenades. It can be as effective in close situations as it is in large open spaces; however, different tactics are required.
    
    For close-range emergency work -- for example if the operator has no sidearm -- the launcher can also be loaded with special 25mm flechette shells similar to our shotgun shells.
    
    
    Addenda
    
    Along with sniper rifles and rocket launchers, this is one of the few standard-issue human weapons that are fully effective against robotic aliens.
fr_FR: Spécifications techniques : lance-grenade LGHP
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Commercialisé pour la première fois en 2047, le lance-grenade brésilien RA6 n'a cessé de se perfectionner pour toujours figurer parmi les meilleurs lance-grenades du monde. Léger et très fiable, il s'agit du lance-grenade individuel le plus utilisé aujourd'hui. De plus, il existe une grande variété de grenades qui s'adaptent à son calibre standard de 25 mm.
    
    Le RA6 emporte jusqu'à 6 grenades, toutes chargées dans un simple barillet. Pour recharger, il suffit de basculer le canon vers l'avant pour rendre le barillet accessible. Charger les grenades une par une peut sembler laborieux, mais c'est souvent la meilleure façon de faire ; en effet, les chargeurs rapides pour le RA6 qui existent sont encombrants et difficiles à transporter.
    
    L'arme dispose de deux modes de tir. Il y a tout d'abord « le tir percutant » : la grenade explose dès qu'elle percute quelque chose (un mur, une cible, etc.) ou dès qu'elle touche ce que le soldat visait ; c'est un moyen pratique de faire exploser une grenade à proximité de ce qui est visé. Il y a ensuite « le tir à temps » : la grenade explose plusieurs secondes après avoir quitté le canon ; c'est un moyen pratique, mais peu précis, pour tenter de faire rebondir les grenades dans les coins ou pour tenter d'augmenter la portée du tir.
    
    Ce lance-grenade est l'une des armes les plus polyvalente et efficace de notre arsenal. Même si elle n'est pas aussi puissante que le lance-roquette, elle fera une arme de soutien fiable et une bonne pièce d'artillerie pour l'infanterie.
    
    La classification Phalanx de ce lance-grenade haute performance est LGHP.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Les tacticiens en ont rêvé, le Brésil l'a fait. Le LGHP dispose d'une excellent portée de tir et ses grenades provoquent d'importants dégâts. Un tireur peut atteindre en une seule fois plusieurs ennemis regroupés en un même point. L'usage de grenades incendiaires permet de bloquer des passages stratégiques et de perturber la progression de l'ennemi. En résumé, ce lance-grenade est aussi utile en milieu confiné qu'en espace ouvert si l'on sait s'en servir correctement.
    
    S'il est impliqué dans un combat rapproché, un grenadier dépourvu d'arme de secours peut toujours charger des grenades à fléchettes de 25 mm dans son lance-grenade et s'en servir comme d'un fusil.
    
    
    Addenda
    
    Avec les fusils de précision et les lance-roquettes, le lance-grenade est l'une des rares armes à notre disposition qui soit réellement efficace contre les cibles robotisées.

en: Technical Specifications: 25mm HIT Grenades
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a box of 6 25mm HIT (High Impulse Thermobaric) grenades. They are fired electronically by a spark igniter inside the launcher's barrel. These grenades are 'fuel-air munitions' that use atmospheric oxygen to generate an explosion instead of carrying along an oxidising agent. Thermobaric weapons produce a far more powerful explosive force than would be possible with conventional explosives of the same size.
    
    These grenades are meant to be loaded into an HPGL Grenade Launcher.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with grenade launchers should carry at least one reload whenever they go out in the field. It is not advisable to send our troops into combat without spare grenades.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : grenades ST 25 mm
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Voici une boite de 6 grenades ST (à Surpression Thermobarique) de 25 mm. La mise à feu est contrôlée par un allumage électronique à l'intérieur du canon du lance-grenade. Ces grenades sont des munitions à effet de souffle, c'est-à-dire qu'elles utilisent l'oxygène de l'air comme comburant au lieu de contenir leur propre agent oxydant. Les armes thermobariques produisent des explosions beaucoup plus puissantes que celles des armes explosives conventionnelles de même taille.
    
    Ces grenades sont conçues pour alimenter le lance-grenade LGHP.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Tout soldat devrait emporter de quoi recharger au moins une fois son arme lorsqu'il part sur le terrain. Nos troupes ne devraient jamais partir au combat sans réserves de munitions.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: 25mm Flechette Grenades
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a box of 6 25mm flechette grenades. They are fired electronically by a spark igniter inside the launcher's barrel. While still classified as grenades due to their calibre and delivery system, they have more in common with shotgun shells.
    
    These grenades are meant to be loaded into an HPGL Grenade Launcher.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with grenade launchers should carry at least one reload whenever they go out in the field. It is not advisable to send our troops into combat without spare grenades.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : grenades à fléchettes 25 mm
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Voici une boite de 6 grenades de 25 mm à fléchettes. La mise à feu est contrôlée par un allumage électronique à l'intérieur du canon du lance-grenade. Ces munitions sont classées dans la catégorie des grenades à cause de leur calibre et de l'arme qui permet de les tirer, mais il faut les considérer comme équivalant à des munitions de fusil à pompe.
    
    Ces grenades sont conçues pour alimenter le lance-grenade LGHP.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Tout soldat devrait emporter de quoi recharger au moins une fois son arme lorsqu'il part sur le terrain. Nos troupes ne devraient jamais partir au combat sans réserves de munitions.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: 25mm IC Grenades
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a box of 6 25mm incendiary grenades. They are fired electronically by a spark igniter inside the launcher's barrel. These grenades are area-denial weapons, covering a patch of ground with very hot flames that are almost impossible to extinguish. The compound itself is a modification of a mixture that has been in use since World War II; thermite, barium nitrate, sulphur and binding agent. And thanks to modern miniaturisation technology, it will all fit into a handy, lightweight 25mm shell.
    
    These grenades are meant to be loaded into an HPGL Grenade Launcher.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with grenade launchers should carry at least one reload whenever they go out in the field. It is not advisable to send our troops into combat without spare grenades.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : grenades IC 25 mm
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Voici une boite de 6 grenades IC (InCendiaire). Ce sont des armes d'interdiction, qui couvrent une portion de terrain de flammes extrêmement chaudes presque impossibles à éteindre. La mise à feu est contrôlée par un allumage électronique à l'intérieur du canon du lance-grenade. Le composé incendiaire est adapté d'un mélange utilisé depuis la Deuxième Guerre mondiale : thermite (aluminium et oxyde de fer), nitrate de baryum, soufre, et agents liants. Des technologies modernes de miniaturisation ont permis d'alléger la grenade et de réduire sa taille à 25 mm.
    
    Ces grenades sont conçues pour alimenter le lance-grenade LGHP.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Tout soldat devrait emporter de quoi recharger au moins une fois son arme lorsqu'il part sur le terrain. Nos troupes ne devraient jamais partir au combat sans réserves de munitions.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Commander, we've finished the testing and prototype phase of our new 25mm plasma grenades. We're ready to move it to mass-production and full field deployment.
    
    For this project, we already had ready access to all the required technology. We've made very few changes to the general design of the grenade. The only real challenge was to shrink the complex machinery enough to fit inside a standard 25mm shell. We've had to scale back the power of the plasma grenade somewhat in order to do that -- the hydrogen core of our new 25mm shell is a fair bit smaller, emitting less plasma than the alien hand grenade. However, this is offset by the fact that it can be fired en masse from our HPGL Grenade Launcher over relatively long distances.
    
    We've dubbed our creation the 25mm PB ('Plasma Burst') Grenade. We can manufacture them, but they will be extremely expensive to produce. One full load of 25mm PB is essentially an entire magazine of miniature plasma grenades, miniatures which are even more difficult to create than the original.
    
    The amount of firepower we've added to our grenadiers is frightening to behold. Launch a cylinder of these grenades into a crowded street and nothing will be left. They'll become a highly valuable addition to our arsenal.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous venons de terminer les tests de notre nouvelle grenade à plasma 25 mm. Nous pouvons maintenant la produire en masse et l'utiliser sur le terrain.
    
    Nous connaissions déjà toutes les technologies nécessaires à l'accomplissement du projet et, en réalité, nous nous sommes contentés de modifier légèrement la grenade à plasma à main. Le problème principal était de miniaturiser suffisamment les composants pour pouvoir les intégrer dans un corps de 25 mm de diamètre. Pour y parvenir, nous avons dû diminuer la puissance : le cœur d'hydrogène de notre nouvel engin est légèrement plus petit que celui du modèle à main et, par conséquent, l'émission de plasma est moins intense. Cet inconvénient est compensé par les avantages du lance-grenade LGHP : portée accrue et cadence de tir correcte.
    
    Nous avons baptisé notre invention « Grenade à plasma 25 mm », tout simplement. Leur production est très onéreuse : il en faut plusieurs pour remplir un chargeur, et chacune de ces bombes miniatures est beaucoup plus difficile à assembler qu'une grosse grenade à main.
    
    La puissance de feu de nos grenadiers devient épouvantable : lancez une salve de grenades à plasma 25 mm dans une rue pleine d'ennemis et vous ne retrouverez que des cendres. Il s'agit vraiment d'un atout précieux dans notre arsenal.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, my team and I have drawn up a research proposal for a new tac weapon based on our plasma grenade research.
    
    Now that we're able to reproduce these alien plasma grenades, we've been looking into the possibility of adapting the technology to be fired from a grenade launcher. This would be a challenge, as the plasma hand grenades are significantly larger than 25mm, but we may be able to produce a scaled-back version that -- while not as powerful -- will have all the advantages of being fired from our standard HPGL Grenade Launcher.
    
    If we can manage to design and produce magazines of this type, they'd lend the HPGL increased firepower and even more tactical applications, well worth the monetary cost.
    
    The project is waiting for your authorisation, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, mon équipe et moi avons imaginé une nouveauté qui tirerait parti de tout ce que nous savons au sujet des grenades à plasma.
    
    En résumé, nous voudrions pouvoir faire tirer des grenades à plasma à nos lance-grenades LGHP. Ce projet ne sera pas facile, étant donné que les grenades à plasma à main dépassent largement les 25 mm. Nous pensons mettre au point une version miniature qui sera probablement moins puissante que la grenade à main, mais qui bénéficiera de tous les avantages qu'offre l'utilisation d'un lance-grenade.
    
    Des engins de ce type, si nous réussissons à les concevoir puis à les fabriquer, augmenteront la puissance de feu du LGHP et nous offriront de nouvelles possibilités tactiques. Cela compensera bien les dépenses occasionnées.
    
    Le projet n'attend que votre aval pour commencer, Commandant.
    
    Cdt Navarre

en: Technical Specifications: IR Goggles
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created not only to find the right weapons to combat the alien threat, but also to find armour and other items of battlefield utility to help our soldiers complete their missions and return to base alive. These items are designed to increase a soldier's combat effectiveness or general survivability.
    
    Infrared night-vision imaging has been used on battlefields for generations, and miniaturisation technology has allowed it to become part of a soldier's standard issue for nighttime operations. Advances in electronics over the last 30 years have allowed IR imaging equipment to shrink to the size of swimming goggles with no loss of efficiency.
    
    These goggles pick up all infrared emissions in the area and display them on the inside of the lenses. They can be easily worn for the duration of a nighttime engagement, greatly extending a soldier's visual range in the darkness and allowing him to see targets through thin walls. Thick walls present a greater obstacle and may obscure targets inside entirely. Of course, there is no way to distinguish between the IR signatures of civilians and those of aliens whenever we do not have direct line of sight. Any readings taken through walls or other obstacles will not be conclusive.
    
    Our IR goggles will work even during the day, though their effectiveness will be greatly reduced in daylight.
    
    Unfortunately, this technology does have its drawbacks. Wearing goggles limits the soldier's peripheral vision and reduces hand-eye coordination, causing a slight drop in accuracy. They will hamper a soldier's eyesight as long as they are worn. Worse, our records from Mumbai confirm that some aliens with low heat emissions don't show up on infrared at all. Detection range for these aliens will actually be reduced, allowing them to sneak up on us if no other members of the team are in range to spot the approaching threat.
    
    In conclusion, these goggles will increase our nighttime performance exponentially, making night engagements much more survivable for our troops. However, they are not and will never be a foolproof substitute for the Mk. 1 Eyeball.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    We should use these items sparingly and tactically to avoid costly mistakes. It is recommended that no more than half the team wear goggles during an engagement in order to avoid surprises. Two-man fireteams -- one man equipped with goggles, one man with normal eyesight -- are recommended for maximum battlefield effectiveness.
    
    Using goggles during daytime is generally contraindicated, as they lose most of their utility in daylight conditions. The only reason to continue wearing them under such conditions is their limited ability to see through walls.
    
    Close-range combat troops will suffer least from the accuracy penalty inflicted by IR goggles. However, longer-range shooters cannot afford this penalty, as a missed shot with one of these weapons may have dire consequences. Snipers in particular will have infrared laser targeting available via their scopes anyway.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : lunettes infrarouges
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    L'imagerie de nuit par infrarouge (IR) est utilisée sur les champs de bataille depuis des générations. Aujourd'hui, le matériel est tellement miniaturisé qu'il fait partie de l'équipement standard des soldats lors des opérations nocturnes : grâce aux progrès en électronique des trente dernières années, ces systèmes d'imagerie ont été réduits à la taille de lunettes de natation sans pour autant perdre en efficacité.
    
    Les lunettes IR captent les émissions infrarouges du milieu environnant et les colorisent sur des optiques internes. Ces lunettes sont commodes à porter et ne procurent aucune sensation de gêne durant les opérations. Elles augmentent considérablement la vision dans l'obscurité d'un soldat. Elles lui permettent même de voir ses cibles à travers des cloisons peu épaisses (par contre, un obstacle massif peut occulter ce qui se cache derrière).
    
    Les lunettes IR fonctionnent également de jour, même si la lumière du soleil réduit leurs performances.
    
    Malheureusement, cette technologie présente quelques inconvénients. Porter des lunettes IR limite la vision périphérique et réduit la coordination entre les yeux et les mains, ce qui diminue légèrement la précision du tireur. Pire, les informations recueillies à Mumbai indiquent que certains extraterrestres émettent si peu de radiations infrarouges que les lunettes ont beaucoup de mal à les détecter ; seule une vigilance de tous les instants nous permettra d'éviter les embuscades que pourraient nous tendre ces espèces.
    
    En conclusion, ces lunettes augmenteront incroyablement les performances nocturnes de nos troupes, tout en leur permettant de prendre moins de risques. Il ne faut cependant pas croire qu'elles dépasseront un jour les performances de l'œil humain.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Nous devrons utiliser cet équipement intelligemment afin d'éviter de graves erreurs. Seule une moitié de l'équipe devrait porter des lunettes IR : pour une efficacité optimale, nous recommandons la formation de binômes constitués d'un soldat portant des lunettes et d'un autre sans.
    
    Comme ces lunettes perdent presque tout intérêt en conditions diurnes, leur port pendant la journée est plutôt contre-indiqué. Elles peuvent toutefois être utile pour repérer quelqu'un caché derrière une paroi.
    
    Les lunettes IR infligent une pénalité d'autant plus grande que le combattant est loin de sa cible. Par conséquent, il est préférable d'éviter les tirs à longue distance si un raté risque d'avoir des conséquences dramatiques. Enfin, rappelez-vous qu'un tireur de précision dispose d'une visée infrarouge sur son fusil.
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Our analysis of the Kerrblade is complete, Commander. Here is my summary for your review.
    
    The Kerrblade seems at first glance like the alien equivalent of our combat knife. Reality would be a better place if that were true. We've concluded it is much more than that, and the truth is far from comforting.
    
    Crafted from carbon alloy and alien plastics, it is surprisingly light and contains no metal whatsoever. The material itself is highly interesting for our weapons production. No matter how much we abuse it during testing, the blade will not chip, nick or bend. We think we might be able to duplicate the stuff with some more research.
    
    Its shape vaguely resembles the old curved swords from human history, though perhaps it has more relation to something out of fantasy fiction. It's too large, unwieldy and poorly balanced for the human hand. The blade, however, tapers to an incredible edge; we have measured it to be only one molecule wide. This gives the Kerrblade its fantastic cutting power.
    
    In our battlefield footage, we've seen the Kerrblade used with a curious, long-fingered grip -- one which the human hand is unable to duplicate -- that seems to indicate the Kerrblade is used as something other than a purpose-designed weapon. The closest analogies we've been able to find on Earth are those of a surgeon's scalpel and certain ancient disemboweling tools. This comparison was one of our first clues as to the true purpose of the Kerrblade. We put this together with some gruesome camera footage from Mumbai, which was so grainy that we could only guess what the aliens were doing, until now.
    
    The Kerrblade is, in fact, an autopsy tool. It's used by the aliens to cut up live or dead humans and extract whatever tissue or organ they like. The large, sharp spike at the bottom of the blade is inserted into the solar plexus, then moved upwards like a pair of scissors, or a can opener. It goes through the sternum with disturbing ease. At this point the alien will fold open the ribcage and rip or cut out whatever he needs.
    
    I wish we could just burn the things, but unfortunately they're too damned valuable. Though not primarily designed as weapons these Kerrblades are far more effective than any human combat knife. They cut up aliens almost as well as humans. The grip is highly uncomfortable for human hands, but we can adapt human grips easily enough. However, the blades are too big to ever fit into the standard-issue PHALANX holster. They can only be kept in a soldier's hands or in the backpack. This somewhat defeats the purpose of a knife -- but obviously we have no other melee weapon that even comes close in terms of power.
    
    Given the unusual grip, we haven't drawn up specs for producing these things in-house. You'll only be able to use what you can collect on the battlefield for now, but we'll continue to brainstorm ideas for how to incorporate this technology into our own weaponry.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, notre analyse de l'épée Kerr est terminée. Voici le résumé de nos découvertes.
    
    À première vue, l'épée Kerr semble être l'équivalent alien de notre poignard de combat. Le monde s'en porterait bien mieux si ce n'était que cela, mais nos conclusions sont beaucoup moins rassurantes.
    
    L'épée est forgée à partir d'un matériau extrêmement léger à base de fibres de carbone et de plastiques extraterrestres, sans aucun métal. Nous avons tout essayé pour endommager la lame, sans parvenir à l'ébrécher, à la découper ou à la tordre. Entre parenthèses, nous devrions nous inspirer de ce matériau pour produire nos armes, et nous pensons parvenir à en fabriquer si nous continuons les recherches sur le sujet.
    
    L'épée possède un aspect qui rappelle vaguement celui des épées courbes utilisées sur Terre par le passé. Pour ma part, je dirais plutôt qu'elle sort directement d'un roman de fantasy : elle est trop grande, peu maniable, et mal équilibrée pour les terriens. Le fil de la lame est quant à lui incroyablement mince : il a l'épaisseur d'une simple molécule, ce qui lui confère un formidable tranchant.
    
    En regardant les images des affrontements, nous avons remarqué que les extraterrestres tenaient l'épée Kerr grâce à une poignée très étrange absolument inconfortable pour la main humaine. Nous avons donc supposé que cette épée n'était pas dédiée au combat. Nous avons deviné la fonction de ces épées en observant leur forme (nous trouvions qu'elles ressemblaient à de gros scalpels ou à d'antiques instruments d'éviscération) et nous avons recoupé cela avec plusieurs films macabres pris à Mumbai... et ce que nous n'arrivions pas à interpréter à cause de la mauvaise qualité des vidéos est devenu soudain très clair.
    
    L'épée Kerr est en réalité un instrument d'autopsie. Les extraterrestres s'en servent pour découper les humains, morts ou vifs, et prélever les organes ou les tissus qui les intéressent : ils insèrent la pointe dans le plexus solaire, puis remontent leur lame en faisant le mouvement que l'on ferait avec un ouvre-boite. La lame traverse le sternum avec une facilité déconcertante. Après avoir ouvert en grand la cage thoracique, un alien peut prélever ce qu'il souhaite.
    
    J'aimerais pouvoir détruire ces choses atroces, mais elles sont hélas très précieuses. Bien qu'elles ne soient pas initialement pensées pour servir d'armes, ces épées Kerr sont beaucoup plus efficaces que nos poignards de combat : elles découpent les extraterrestres aussi proprement que les humains. Elles sont malheureusement encombrantes et ne peuvent se ranger que dans le sac à dos ; c'est une façon peu commode de porter une arme blanche, mais nous n'avons jamais eu quelque chose d'aussi redoutable pour le corps-à-corps.
    
    Ces épées présentent trop de particularités pour que nous puissions en fabriquer dans nos ateliers, et vous ne disposerez donc que des lames que vous trouverez en missions. Nous refaçonnerons les poignées de façon à les adapter à la main humaine, car celles prévues pour les extraterrestres ne sont pas du tout pratiques pour nous. En tout cas, nous allons continuer à travailler pour savoir comment notre arsenal pourrait bénéficier de ce que nous venons d'apprendre.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've recovered an interesting alien weapon from the battlefield. It looks to be some kind of knife or sword with an edge sharper than anything on Earth. It can slice steel like tissue paper and goes through our soldiers' body armour as if it wasn't even there. The troops have named it the 'Kerrblade' after the distinctive sound it makes when shredding our armour.
    
    We should examine the blade to determine its function and see how it was made. There may be a way to duplicate this technology in a form that's compatible for human use, which would make melee engagements with alien combatants far more survivable than going at them with a combat knife.
    
    Of course, this program will need your approval for lab time and funding.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons découvert sur le champ de bataille une intéressante lame extraterrestre qui ressemble à une espèce de coutelas, ou d'épée. Rien sur Terre n'est aussi effilé : la lame découpe l'acier aussi facilement que du papier et traverse sans peine nos armures de combat. C'est d'ailleurs parce que cette lame produit un craquement très particulier lorsqu'elle déchire nos armures que nos troupes l'ont surnommée « épée Kerr ».
    
    Nous devrions étudier ces lames pour savoir à quoi elles servent vraiment et comment les extraterrestres les fabriquent. Nos découvertes pourraient nous servir à améliorer nos armes blanches, ce qui augmenterait considérablement les probabilités de survie de nos soldats engagés en combat rapproché.
    
    Bien sûr, nous attendons votre approbation avant de commencer les recherches.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, I apologise in advance if my typing isn't up to standard in this message. We've had a lot of sleepless nights down here in DivEngine working on the laser pistol project. It's been a gruelling amount of work, but I'm very proud to say that we've pulled it off. We have prototyped a working laser pistol that won't be rendered completely ineffective by alien armour.
    
    The system is essentially the same as the one I've outlined for you in my report on Continuous Wave Laser Operation. Excited molecules of deuterium fluoride are lased and focused through a series of intelligent lenses. Waste gases are put through our custom filtering system, which we've scaled down even further. However, the reduced capacity of the filtering system and the smaller optical resonator have demanded some tradeoffs.
    
    The laser pistol can only lase deuterium-fluoride at about half the rate as our old Continuous Wave Laser prototype. Naturally this produces only a half-strength beam, doing half the damage of a larger weapon. It requires a period of continuous exposure -- several seconds at least -- for the beam to inflict enough damage to kill an unarmoured target. Still, the laser will burn through anything given enough time.
    
    All the usual advantages of laser weaponry are present in the pistol. It's very quick to fire, and if the soldier misses his target at first, he can adjust his aim without letting go of the trigger.
    
    We've designed the pistol to use the standard deuterium-fluoride cartridges which we've drawn up to power all of our laser weaponry. This means it uses the same amount of D-F as the larger designs, but uses it up at a much lower rate, effectively giving the laser pistol more ammunition than any of our other laser weapons.
    
    As with all handguns, the laser pistol is strictly a backup weapon. It isn't powerful enough to compete with rifles of any kind. On the other hand, its range is quite impressive indeed for a handgun and it can fire continuously for minutes without reloading.
    
    We will need to have at least one D-F Cartridge on hand at all times in order to be able to load and use a laser pistol.  The blueprints for the pistol and the ammo are sitting with the engineers in the workshop, so you can begin production immediately.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, excusez-moi par avance si ce rapport est un peu plus décousu que les précédents. La division Ingé a cumulé les nuits blanches sur ce projet de pistolet laser et le travail a été éreintant. Quoi qu'il en soit, je suis très fier de vous annoncer que nous avons abouti à un prototype qui parvient à mettre en défaut les armures extraterrestres.
    
    Le procédé revient globalement à ce qui est décrit dans mon rapport sur les lasers à onde entretenue : des molécules excitées de fluorure de deutérium émettent un rayonnement focalisé par une série de lentilles intelligentes, et les gaz issus de la réaction sont évacués à travers des filtres. Malheureusement, la miniaturisation de la chambre de résonance optique et du système de filtrage ont eu des conséquences sur le potentiel de l'arme.
    
    Le taux de création de molécules excitées de fluorure de deutérium est deux fois plus faible que celui obtenu avec notre tout premier prototype de laser. Le faisceau produit est donc deux fois moins puissant : il inflige deux fois moins de dégâts et ne peut tuer une cible sans armure qu'après plusieurs secondes d'exposition continue (attention, il peut quand même carboniser n'importe quoi si on lui en laisse le temps).
    
    Le pistolet laser présente les avantages habituels des armes lasers : le soldat peut tirer très rapidement et, s'il manque sa cible, peut ajuster la visée sans avoir à relâcher la queue de détente.
    
    Le pistolet laser est conçu pour fonctionner avec les cartouches standards de fluorure de deutérium. Cela implique qu'il doit être approvisionné avec autant de fluorure de deutérium que les autres lasers, mais que son autonomie est plus grande (puisque chaque tir consomme moins de fluorure de deutérium).
    
    À l'instar des autres armes de poing, le pistolet laser est à considérer comme une arme auxiliaire de puissance trop faible pour rivaliser avec une quelconque arme d'épaule. Il n'en possède pas moins une portée splendide pour une arme de poing et peut tirer plusieurs minutes de suite sans avoir à être rechargé.
    
    Les plans de l'arme ont été communiqués à l'atelier. La mise en production peut commencer immédiatement.
    
    Cdt Navarre

en: Our notes have produced a lot of designs, and this is possibly the most difficult one to bring into reality: a deuterium-fluoride laser weapon the size of an ordinary pistol.
    
    The difficulty in making this a reality will be to get the parts small enough and light enough so that they will fit into a pistol-sized package that is light enough to aim and fire one-handed.
    
    As always, it's going to be a tradeoff between size and power, but with enough work I believe we can indeed build a functioning laser pistol. We're just waiting for your authorisation, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Nos projets de recherche sont très diversifiés et voici peut-être celui qui est plus difficile à concrétiser : créer une arme laser à fluorure de deutérium ayant la taille d'un pistolet classique.
    
    Dans cette affaire, le plus difficile sera de miniaturiser et d'alléger les composants à niveau tel que le pistolet ne pose pas de problèmes de prise en main ou de visée.
    
    Comme toujours, il va falloir trouver un compromis entre taille et puissance. Mais, avec un peu de travail, nous devrions pouvoir aboutir à un pistolet laser fonctionnel. Nous n'attendons que votre autorisation, Commandant.
    
    Cdt Navarre

en: It's done, Commander. We are now the proud owners of a working laser rifle, with full production plans loaded into our computers. We've eliminated several moving parts and refined the electronics to bring production and maintenance costs down into our budget range. We've finally got an assault rifle that can punch through alien armour.
    
    This rifle is possibly the most accurate weapon ever designed. It's light, rests easily in the shooter's hands, and the focusing lenses are surprisingly effective at correcting the user's aim to help bring the beam on target -- and keep it there. Eight troops with conventional assault rifles firing away at full-auto can easily miss a moving target. With laser rifles, that becomes a near-impossibility, although we expect the accuracy in battle to be lower than those achievable in a lab.
    
    It is quick to fire, has a good magazine capacity, no recoil, a respectable range and does away with many other issues that plague conventional firearms. It will never misfire or suffer a jammed mechanism. It will never blow up due to a fouled or bent barrel. It will never have problems with incompatible or faulty ammunition. It can suffer cracked lenses if subjected to severe mistreatment, but those are thoroughly shielded, set into shock-resistant foam and protected from the outside by a metal iris that only opens when the weapon is ready to fire.
    
    We've designed the rifle to use the standard deuterium-fluoride cartridges which we've drawn up to power all of our laser weaponry. This gives it approximately two minutes of continuous wave fire before a new cartridge must be inserted. The cartridges can be popped out and left on the ground without risk of contaminating the area, but they will require special hazard disposal once the mission is completed.
    
    We'll need to have at least one D-F Cartridge on hand at all times in order to be able to load and use a laser rifle. The blueprints for the rifle and the ammo are sitting with the engineers in the workshop, so you can begin production immediately.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: C'est fait, Commandant. Nous sommes fiers de vous annoncer que nous possédons un fusil laser fonctionnel et que ses plans de production sont au complet intégrés dans nos systèmes informatiques. Le retrait de plusieurs pièces amovibles et l'optimisation de l'électronique ont rendu les couts de production et d'entretien compatibles avec notre budget. Nous tenons enfin un fusil d'assaut auquel les armures extraterrestres ne résisteront pas.
    
    Ce fusil est probablement l'arme la plus précise jamais conçue. Il est léger, tient bien en main, et ses lentilles de focalisation s'avèrent étonnamment efficaces lorsque le tireur tente de garder une cible en ligne de mire. En situation réelle, il n'est pas rare que des soldats nantis de fusils d'assaut classiques réglés en mode automatique ratent une cible en mouvement ; eh bien, cela devient hautement improbable avec des fusils laser (même si nous nous attendons à ce que la précision en combat n'égale pas celle mesurée en laboratoire).
    
    Le fusil tire rapidement et sans recul, sa portée est respectable, et ses cartouches de recharge lui confèrent une bonne autonomie. Mais surtout, il ne présente pas les défauts habituels des armes à feu : il ne fera jamais long feu et ne s'enrayera jamais, il n'explosera jamais à cause d'un canon obstrué ou tordu, et il n'aura jamais de problèmes de munitions incompatibles ou défectueuses. Pour prévenir la fêlure des lentilles, qui peut survenir quand le fusil est soumis à des conditions extrêmes, les optiques sont montées dans un bloc blindé garni de mousse antichoc et isolées de l'extérieur par un iris en métal qui ne s'ouvre que quand l'arme est prête à tirer.
    
    Ce fusil se recharge avec les cartouches à fluorure de deutérium spécialement mises au point pour l'ensemble de notre gamme d'armement laser. Un fusil équipé d'une cartouche neuve peut tirer en continu pendant environ deux minutes avant qu'il ne faille la changer. En mission, les cartouches peuvent être temporairement jetées au sol sans risque de contamination locale ; mais ces déchets dangereux doivent absolument être éliminés une fois les opérations terminées.
    
    Les plans pour l'arme ont été envoyés à l'atelier. Nos ingénieurs peuvent en commencer la production immédiatement.
    
    Cdt Navarre

en: The laser rifle is the flagship design of our proposed deuterium-fluoride laser family, our best theory for punching through alien armour effective against conventional and plasma weaponry. It will be a perfect marriage of power, accuracy, range, manoeuvrability and ammo capacity. If our theories hold, the laser rifle's damage potential against an armoured alien will outstrip that of any conventional assault rifle and its accuracy will far exceed them. The only problem will be actually building it.
    
    The components we've been using in our Continuous Wave Laser prototypes have been cumbersome, fragile and very expensive. Our soldiers need ruggedness in a rifle, something that will last through the bumps and bashes of combat, and we badly need to bring down production costs to make the program worthwhile. As it is, the price of a squad of working laser rifles would be on par with your average main battle tank. We need funding and lab time to bring costs down, fix or replace the most sensitive components to make the weapon more reliable, and reduce its form factor to something that can be comfortably fired by a human soldier.
    
    As always, Commander, we'll begin work as soon as you give us your authorisation.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Notre nouvelle gamme d'armement laser à fluorure de deutérium est aujourd'hui ce que nous avons de mieux pour transpercer les armures extraterrestres, qui résistent aux armes conventionnelles comme aux armes à plasma. Le fusil laser devrait être le fleuron de cette nouvelle gamme : il représente le mariage parfait entre portée, puissance, précision, maniabilité et capacité des cartouches de recharge. Si nos théories sont bonnes, il devrait être beaucoup plus précis qu'un fusil d'assaut conventionnel et devrait posséder un pouvoir vulnérant plus important contre un extraterrestre en armure. Mais transformer ces théories en réalité représentera un sacré défi.
    
    En effet, les composants utilisés dans nos prototypes d'armes à onde entretenue sont encombrants, fragiles et dispendieux, alors que nos combattants ont besoin d'armes robustes qui résistent aux coups et aux chocs. De plus, nous devons absolument diminuer les couts de production : en l'état, équiper une escouade de fusils laser équivaut à acheter un char de combat. J'aimerais donc disposer de moyens supplémentaires pour mener un programme de recherche visant à réduire les couts de fabrication, à fiabiliser l'arme en renforçant ou en remplaçant les composants les plus sensibles, et à miniaturiser le tout jusqu'à ce que le fusil s'avère pratique pour nos soldats.
    
    Comme d'habitude, Commandant, nos travaux commenceront dès que nous recevrons votre autorisation.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, our heavy laser program has been a success. We've got it prototyped and ready to go into production at your say-so. As promised, the heavy laser is a powerful addition to our arsenal and we expect it to be a key asset against armoured units who can withstand conventional and plasma weaponry.
    
    This is not to say the heavy laser doesn't have its downsides. For one, it's very bulky and very heavy, requiring a strong troop to shoot it effectively. It doesn't sacrifice accuracy despite its size, but it's less quick to fire or respond than we would like, and its ammo consumption is staggering. It can chew through a full deuterium-fluoride cartridge in only 30 seconds of continuous fire. This requires a large number of magazines to be kept on hand, and the heavy laser is not particularly quick to reload.
    
    Great care will also have to be taken that no bystanders or PHALANX troops get into the path of the invisible beam. Even momentary exposure to an unobstructed beam will char bone and liquefy flesh. A hit to the eyes will result in permanent, irreparable blindness. We've talked to our training and field officers about this and have underlined safety in our field manual at every turn, but it won't hurt the troops to hear it again from you, Commander.
    
    We'll need to have at least one D-F Cartridge on hand at all times in order to be able to load and use a heavy laser.  The blueprints for the gun and the ammo are sitting with the engineers in the workshop, so you can begin production immediately.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, notre programme de laser lourd se conclut sur une réussite. Le prototype fonctionne et la production en série commencera dès que vous le souhaiterez. L'arme tient toutes ses promesses : elle renforce considérablement notre arsenal et nous pensons qu'elle jouera un rôle clé contre les unités en armure qui résistent aux armes conventionnelles ou à plasma.
    
    Le laser lourd présente malgré tout d'indéniables inconvénients. 1) Il est très pesant et très encombrant ; seuls les plus forts de nos soldats pourront en tirer pleinement parti. 2) Même si sa grande taille n'affecte en rien sa précision, elle le rend moins maniable que ce que nous aurions souhaité. 3) L'arme est très gourmande : en cas de tir continu, elle dévore une cartouche à fluorure de deutérium en moins de 30 secondes ; il faut donc emporter de nombreuses recharges qui, en plus, ne peuvent pas s'installer très rapidement.
    
    Il faut vraiment faire attention à ne pas prendre nos troupes ou nos alliés dans le faisceau de tir : même une exposition momentanée peut liquéfier la chair et carboniser les os, et un coup aux yeux rend définitivement aveugle. Nous avons sensibilisé les cadres d'entrainement à ce danger, que nous avons aussi explicitement mentionné à chaque page de notre manuel d'instruction ; et cela ne fera pas de mal si vous le répétez en personne à nos soldats, Commandant.
    
    Les plans de l'arme ont été communiqués à l'atelier. Vous pouvez immédiatement en demander la production.
    
    Cdt Navarre

en: Laser weaponry is always a trade-off between size and power. For that reason, I'm submitting this proposal for a heavy laser infantry weapon. It would not be as mobile and flexible as we have expected from our assault specialists, but it could pack a powerful punch for those soldiers strong enough to use it effectively in combat.
    
    Given the weakness of alien armour against laser weaponry, it's certainly worth looking into, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: L'armement laser fait toujours l'objet d'un arbitrage délicat entre puissance et encombrement. Je vous propose donc un projet privilégiant la puissance, à savoir une arme lourde pour fantassin, certes moins maniable et moins polyvalente que ce pourraient désirer nos troupes d'assaut, mais à même de fournir aux soldats assez robustes pour la porter une force de frappe très appréciable en combat.
    
    Étant donné que les armures extraterrestres sont particulièrement vulnérables aux lasers, cette option mérite qu'on s'y intéresse, Commandant.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, I'd like to report that we've successfully prototyped the new electrolaser design and have approved final plans for a production model. We can now begin to utilise it in combat. As per usual, I've written up the specs and deployment advice here for you.
    
    From a technical standpoint, the electrolaser works on almost the same principles as natural lightning. It pumps electricity through a channel of ionised air -- what we refer to as a 'plasma channel' -- that is more conductive than the air around it, allowing the electricity to arc all the way to the target and then earth itself, causing severe shock damage. This plasma channel is created by a short, high-powered laser pulse which causes the air to begin ionising
    
    Electrolasers are a tried and true concept on Earth. They have a history of use going back several decades as less-than-lethal weapons. At their most basic, they are a 'taser without the wires', but until now they've suffered serious limitations due to battery capacity and the power levels required to knock out a soldier in insulated body armour. For this reason they've only ever been developed practically as single-shot disposables and close-range civilian weapons. Thanks to the output of our deuterium-fluoride lasers and energy systems, though, we've been able to go a lot further than that.
    
    Our electrolaser can project a stable plasma channel at short to medium ranges, depending on atmospheric conditions, and deliver previously unheard-of voltages to the target. It is effective against organic enemies but robotic enemies are likely to be designed to disperse the charge.
    
    Now for the cons.
    
    The more powerful electrical systems and laser equipment have increased size and weight considerably compared to the stun rod. Another, more practical issue is the power unit. We couldn't quite achieve the desired power output profile using our standard deuterium-fluoride cartridges, so we've had to make adjustments to the ammunition package itself. I'm afraid this means that ammunition for the electrolaser is NOT interchangeable with ammunition for our regular laser weaponry.
    
    Of course, no matter what the drawbacks might be, performance is light-years ahead of Dr. Connor's stun rod. I highly recommend we start taking electrolasers on missions as soon as humanly possible. For the sake of our troops, if nothing else.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, je voulais vous signaler que nous avons parachevé notre prototype d'électrolaser et que les plans de production sont prêts. Comme d'habitude, voici les spécifications et les recommandations d'usage concernant l'arme, que nous pouvons maintenant déployer au combat.
    
    D'un point de vue technique, l'électrolaser fonctionne quasiment selon les principes qui gouvernent la foudre : il envoie un arc électrique à travers un canal d'air ionisé plus conducteur que l'air environnant, formant ce que nous appelons un « canal plasma » ; l'électricité passe par la cible, puis rejoint le sol, et la cible subit au passage une sérieuse commotion. L'ionisation artificielle de l'air est provoqué par un bref tir de laser à haute énergie.
    
    Les électrolasers n'ont rien de nouveau : il y quelques décennies, ils étaient simplement considérés comme des armes non létales (l'équivalent de tasers sans fils, pour simplifier) et la technologie restait sérieusement limitée par les faibles capacités des batteries, alors qu'il faut beaucoup d'énergie pour assommer un soldat en combinaison isolante. Les applications pratiques se sont donc cantonnées à des armes à usage civil de faible portée ne pouvant généralement tirer qu'une fois. Les qualités de nos lasers à fluorure de deutérium et de nos nouveaux systèmes énergétiques nous permettent d'aller beaucoup plus loin.
    
    Notre électrolaser crée un canal plasma à courte ou moyenne distance (cela dépend des conditions atmosphériques) et envoie sur la cible un courant électrique d'une puissance que l'on n'avait jamais réussi à projeter auparavant. L'arme fonctionne bien contre les organismes vivants, mais risque d'être assez inefficace contre les robots, qui pourraient avoir été conçus pour facilement évacuer les surcharges.
    
    Enfin, mentionnons quelques inconvénients. L'électrolaser possède un bloc électrique et un laser monté très puissants, qui ont accru la taille et la masse de l'arme au point de la rendre beaucoup plus encombrante qu'un bâton assommant. De plus, nous n'avons pas réussi à réutiliser les cartouches standards à fluorure de deutérium, qui ne fournissent pas l'énergie nécessaire à nos besoins ; nous avons donc inventé de nouvelles cartouches pour électrolasers NON interchangeables avec les recharges des autres armes à laser.
    
    Malgré quelques désavantages, les électrolasers devancent de plusieurs années-lumières les bâtons assommants du Dr Connor et devraient, selon moi, les remplacer dès que possible. Ne serait-ce que dans l'intérêt de nos soldats.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, I have a new research proposal for you, something you might find interesting. Please hear me out.
    
    You know the drawbacks of Connor's stun rod have been a serious concern of mine from the very first proposal onward. Putting our soldiers in extreme danger to capture some biological specimens can't possibly be worth the risk. That's why we at DivEngine have been investigating possible alternatives, and we've now arrived at a proposal that's going to be both technologically feasible and combat-effective.
    
    I'd like to combine the stun rod research with our work on the new generation of lasers to create a beefed-up electrolaser -- a lightning gun -- of unprecedented power. Imagine all the power of a stun rod deployed at range without ever having to approach the target!
    
    With funding and lab time we can really make this work, Commander. It'll give our troops a much better fighting chance when we need to capture instead of kill.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, je voudrais vous proposer une idée qui devrait vous intéresser. Prêtez-y attention, s'il vous plait.
    
    Comme vous le savez, j'ai dès le début critiqué en long et en large les inconvénients du bâton assommant du Dr Connor. Selon moi, la capture de quelques extraterrestres ne vaut pas que l'on risque exagérément la vie de nos soldats. C'est pourquoi la division Ingénierie a étudié plusieurs alternatives et en est arrivée à une solution à la fois technologiquement viable et apte au combat.
    
    Il s'agirait de combiner les technologies du bâton assommant et celles des lasers de dernière génération afin de produire un électrolaser (du genre fusil foudroyant) d'une efficacité inégalée. Imaginez tout ce que nous pourrions faire avec l'équivalent d'un bâton assommant qui ne nous obligerait pas à nous approcher de la cible !
    
    Il faudra des fonds et un espace de travail réservé en laboratoire pour concrétiser ce projet, Commandant. Le résultat profitera énormément aux combattants qui doivent capturer plutôt que tuer.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've finalised the design of the Deuterium-Fluoride Cartridges and they're now ready for mass production. They'll be expensive to make and use, but we've done everything we can to keep the costs down.
    
    The cartridge is essentially a hard plastic shell containing five separate chambers. These are four pressurised storage reservoirs for ethylene, nitrogen trifluoride, helium and deuterium, plus a small battery to power the laser's electronics.
    
    The shell itself is made of the toughest polymer we can produce, reinforced in vulnerable spots with carbon nanotubes, to prevent mixing in case the cartridge receives any shocks or impacts. We can't provide perfect protection against direct hits on the cartridge, but we've done our best. The chance of combat spillage happening during any engagement has been reduced to only a fraction of a percent.
    
    Any materials remaining in a used cartridge will be pumped back into base storage upon the dropship's return. However, once they've been used, these cartridges have to be disposed of by a chemohazard team, and we'll have to manufacture replacements. They cannot be reused due to deuterium contamination.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons conçu des cartouches à fluorure de deutérium qui sont maintenant prêtes pour la production en série. Elles restent chères à fabriquer, même si nous avons tout fait pour en réduire le prix.
    
    Une cartouche n'est rien d'autre qu'une coque de plastique dur divisée en cinq chambres distinctes : quatre réservoirs de stockage pressurisés pour l'éthylène, le trifluorure d'azote, l'hélium et le deutérium, plus un emplacement pour la petite batterie alimentant l'électronique du laser.
    
    La coque est faite du polymère le plus solide que nous pouvons produire. Les parties vulnérables sont renforcées avec des nanotubes de carbone pour prévenir tout mélange en cas de choc ou d'impact. Nous ne pouvons pas garantir une étanchéité parfaite en cas de coup direct, mais nous avons fait de notre mieux : les risques de fuite pendant les combats ont été réduits à moins d'un pour cent.
    
    Les gaz résiduels d'une cartouche usagée peuvent être recyclés une fois nos soldats de retour à la base. La coque, en revanche, doit être détruite par une équipe spécialisée pour être remplacée par une neuve : les cartouches ne peuvent pas être reconditionnées à cause de la contamination due au deutérium.
    
    Cdt Navarre

en: This is one of several proposals I'm submitting for the research and development of new laser weaponry. Each of these will have to be developed separately due to the size differences, power levels and complexity of the systems involved.
    
    In order to power our deuterium-fluoride laser weaponry, we need to design a magazine that can safely store a lot of different hazardous materials. Ethylene, nitrogen trifluoride, helium and deuterium -- three of which are toxic compounds -- have to be kept in separate pressurised compartments, under complete control at all times. If these materials were allowed to mix, it would be what we engineers call a 'Bad Thing'.
    
    We already have a basic design that should overcome these problems, but we need lab facilities and funding in order to test it, prototype it and build it to UN safety spec. It's drudge work, but it has to be done in order to make our lasers safe to use on the battlefield. I'm not prepared to risk poisoning our own troops with deuterium gas by cutting corners. We need proper magazines if we're going to use our new laser weapons.
    
    Please approve this program as soon as you can, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Voici encore un projet associé au développement de notre nouvelle gamme d'armement laser, qui nécessite des travaux différenciés en fonction de la taille, de la puissance, et de la complexité des sujets de recherche.
    
    Si vous voulons alimenter nos armes laser à fluorure de deutérium, nous devons concevoir une recharge capable de contenir en toute sécurité plusieurs éléments dangereux. L'éthylène, le trifluorure d'azote, le deutérium, qui sont des composés toxiques, et l'hélium doivent être conservés séparément dans des compartiments pressurisés constamment tenus sous contrôle. Si jamais ces éléments venaient à se mélanger, nos ingénieurs qualifieraient ça de « méchante boulette ».
    
    Nous avons déjà quelques idées pour surmonter ces problèmes, mais nous avons besoin de tester tout cela en laboratoire. Nous avons besoin de fonds pour concevoir un prototype, puis pour en industrialiser la fabrication conformément aux règles de sécurité de l'ONU. C'est un travail ennuyeux, mais indispensable, afin de rendre nos lasers suffisamment sûrs en situation réelle. Je ne tiens pas à empoisonner nos troupes en essayant d'aller trop vite. Nous avons besoin de recharges fiables si nous voulons utiliser nos nouvelles armes laser.
    
    Veuillez approuver ce programme dès que vous le pourrez, Commandant.
    
    Cdt Navarre

en: Technical Specifications: Medikit
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 19 March 2084
    
    By: Surgeon-Captain Helen Floydd, Medical Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    In the past, the application of first aid and field surgery in hostile situations required specially-trained combat medics and surgeons who could handle the stresses of saving lives under fire. Troops who saw their friends being hit usually had no choice but to keep fighting and hope the medics would arrive in time -- that is, if they didn't freeze or panic or make some futile attempt at a field dressing without ability or materials. If the wounded survived at all, they'd still be out of action for weeks or months at a time.
    
    This may have been a workable strategy in the trenches of World War 2, but it isn't any longer. Waiting for a medic to arrive on the scene can contribute to the death of a soldier who might have been saved by immediate aid. The prompt application of trauma medicine needs to be made as quick and easy as possible so that any soldier can provide life-saving effort with minimal training. This is where the modern medikit comes in.
    
    Every medikit contains an onboard computer that can diagnose injuries via directed X-ray and ultrasound. It can run ECGs and EEGs at the same time, measure blood pressure and heart rate, and even calculate the soldier's combat effectiveness based on his or her individual record (stored in a small subdermal chip for medical, locational and identification purposes). All this information can be shown in a small hologram or displayed directly to a soldier's helmet information system. At the same time the medikit can deploy a number of drugs and sterile surgical tools for emergency operations, cauterise wounds via a special heating iron, and -- most importantly -- apply its store of nanorobots to a wound.
    
    The old idea of medical nanobots was first put into practice by Vietnamese researchers thirty years ago. Today, medicine without them is almost unthinkable. Nanobots are tiny robots several micrometres in diameter which can be programmed to perform specific tasks on the fly. They will quickly sterilise a wound and seal ruptured arteries, alert the medikit operator about any internal bleeding, request suction at appropriate places, patch up bowel or stomach punctures, revive or remove necrotic tissue, and repair nerve damage. They dissolve harmlessly in the victim's bloodstream once their battery runs out, which lasts no longer than 10 to 15 seconds, often not long enough to stabilise heavily-wounded troops. Two or more doses of nanobots may be required. Any number of doses can be applied and metabolised with no ill effects.
    
    This technology is the most important breakthrough in trauma surgery ever made. It can do everything except regenerate tissue. If more attention is required -- for example when a vital organ is hit, or a bullet is lodged in a critical place -- the medikit provides equipment and detailed instructions for the soldier to follow. It can never replace the operating room, but it's as close to a portable hospital as we'll ever get.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All our soldiers have been trained in the use of the medikit. In fact, in an ideal situation, every soldier would carry one for immediate use -- but I recognise that our troops have a limited carrying capacity. All major wounds should be treated without delay to prevent complications and further risk to the injured soldier. If the victim can still walk, she should retreat from the firefight and seek cover in order to safely receive treatment by a comrade.
    
    The medikit's onboard pharmacy can also be used to revive unconscious soldiers. If this is done, please take care to remove the revived troop from the line of fire as soon as possible and proceed with further treatment from a safe position. The medic herself may be forced to engage approaching targets to enable the patient's escape; this is acceptable practice, but please supply the medic with adequate covering fire. Trading one soldier's life for another does not make for good battlefield mathematics.
    
    Once a wounded soldier makes it back to base alive, our medical team will take over treatment. The risk of anyone succumbing to battlefield trauma while in a PHALANX ward is less than one percent, and as near to zero as we can make it.
    
    
    Addenda
    
    Medikits come with three prepared treatment capabilities. Apply First Aid will treat a soldier's wounds, stemming the blood loss of a wound in an effort to keep them alive. It will restore a small amount of health, but soldiers will need to recover back at base.
    
    Stimulants can be used to revive a soldier who has fallen unconcious as a result of being stunned or gassed.
    
    Antipsychotics will provide an injection of endorphins. Many desperate commanders have found it useful to boost morale during highly stressful engagements.
fr_FR: Spécifications techniques : médikit
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 19 mars 2084
    
    Auteur : MC Helen Floydd, Service de santé, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Autrefois, seuls des médecins et des chirurgiens spécialement entrainés savaient contenir leur stress lorsqu'ils tentaient de sauver des vies en travaillant à chaud sous le feu ennemi. Quant aux soldats qui voyaient leurs camarades se faire blesser, ils ne pouvaient que continuer à se battre en espérant l'arrivée providentielle des toubibs... Ou plutôt, ils pouvaient continuer à se battre s'ils ne paniquaient pas, ou s'ils n'étaient pas paralysés par la peur, ou s'ils ne tentaient pas eux-même une opération de la dernière chance avec un matériel de fortune. Les blessés qui survivaient étaient de toute façon inaptes au combat pendant des semaines, voire des mois.
    
    Cette situation, plus ou moins explicable à l'époque des tranchées de la Première Guerre mondiale, n'est plus du tout acceptable maintenant. Un soldat qui peut être sauvé par des soins immédiats ne doit plus mourir parce qu'il faut attendre l'arrivée d'un médecin. La médecine traumatique doit être rendue la plus simple et la plus rapide possible, afin que n'importe quelle personne un minimum formée puisse sauver des vies. C'est pour remplir cet objectif que l'on a mis au point les médikits modernes.
    
    Un médikit contient un ordinateur embarqué qui peut diagnostiquer les blessures par ultrasons et par rayons X, réaliser simultanément un électrocardiogramme (ÉCG) et un électroencéphalogramme (ÉEG), mesurer la pression sanguine et le pouls, et même calculer l'efficacité du combattant en fonction de son dossier individuel enregistré sur une petite puce sous-cutanée (qui permet aussi de localiser et d'identifier le soldat). Ces informations peuvent être visualisées sous la forme de petits hologrammes ou sur le système d'affichage tête haute intégré au casque du soldat. Une fois le diagnostic établi, le médikit peut injecter les médicaments appropriés, stériliser des outils chirurgicaux pour une opération d'urgence, cautériser les blessures et, surtout, appliquer une petite quantité de nanorobots sur les plaies.
    
    L'idée déjà ancienne d'utiliser des nanorobots a été mise en pratique pour la première fois par des chercheurs vietnamiens, il y a une trentaine d'années. Aujourd'hui, la médecine ne peut plus se passer d'eux. Il s'agit de minuscules robots de quelques nanomètres de diamètre programmés pour exécuter très vite des tâches spécifiques : ils peuvent stériliser une blessure, refermer une rupture artérielle (ils alerteront alors l'utilisateur du médikit s'il y a une hémorragie interne ou s'il faut prévoir une transfusion), recoudre une lésion à l'estomac ou à l'intestin, revivifier ou dégrader des tissus nécrosés, ou soigner des nerfs endommagés. Ils se dissolvent dans le sang quand leurs réserves d'énergie sont épuisées, soit entre 10 et 15 secondes après avoir commencé à travailler. Ce délai est souvent bien trop court pour stabiliser un soldat grièvement blessé, qu'il faut traiter avec plusieurs doses de nanorobots. Il n'y a pas de limite quant au nombre de doses, car ces nanomachines sont métabolisées sans effets secondaires.
    
    Cette technologie est la plus grande révolution jamais réalisée dans le domaine de la chirurgie traumatique. Elle peut tout faire, sauf régénérer des tissus détruits. Si l'affaire est très délicate, par exemple si un organe vital est atteint ou si une balle s'est logée dans un endroit critique, le médikit fournit l'équipement et les instructions nécessaires à l'opérateur. Un médikit peut presque être considéré comme un hôpital portable, même s'il ne peut bien évidemment pas remplacer une salle opératoire.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Tous nos soldats ont appris à utiliser un médikit. Dans l'idéal, chacun d'entre eux doit en prendre un avec lui... mais j'ai conscience que nos troupes ne sont pas toujours en capacité d'emporter tout ce qui leur est préconisé.
    
    Les blessures graves doivent être traitées sans délai pour éviter d'éventuelles complications ; si la victime peut marcher, elle doit se retirer à couvert afin de recevoir des soins d'un camarade. La pharmacopée du médikit contient aussi de quoi réanimer un soldat inconscient ; là encore, le patient doit quitter la ligne de front dès que possible et se faire soigner à couvert. Le soignant peut avoir à engager l'ennemi pour couvrir l'évacuation du blessé ; cette pratique est acceptable à condition de soutenir le soignant : troquer une vie pour une autre n'est pas un bon calcul militaire.
    
    Un blessé qui revient à sa base est tout de suite pris en charge par notre équipe médicale. Il n'y a quasiment aucun risque qu'un individu succombe quand il est suivi par le Service de santé Phalanx.
    
    
    Addenda
    
    Les médikits disposent de trois dispositifs médicaux. Prodiguer les premiers soins permet de soigner les blessures et de stopper les hémorragies, ce qui redonne quelque santé à la victime et améliore ses chances de survie ; la guérison complète n'est cependant assurée qu'une fois de retour à la base.
    
    Les stimulants réveillent un soldat inconscient, qu'il ait été assommé ou gazé.
    
    Injecter des antipsychotiques, c'est-à-dire injecter un cocktail d'endorphines, peut s'avérer utile pour doper le moral des troupes durant des occasions extrêmement stressantes.

en: When the aliens need a sidearm, they don't screw around.
    
    This plasma pistol is a nasty piece of work, Commander. Its operation is extremely complex and inventive, requiring a great deal of technical skill to create. The power pack alone is hundreds of years ahead of our technology. It stores enough power to heat several charges of hydrogen to a plasmatic state inside the miniature fusion chamber, which are expelled as plasma using the ionised particles' own velocity.
    
    Unlike human firearms, the projectiles themselves are not stored in a magazine or reservoir. They are generated inside the pistol from hydrogen contained in the magazine, powered by the magazine's power-pack. Once the plasma is heated, a thin film of liquid plastic is created between the two 'spinnerets' located vertically opposite each other in front of the grip. The plasma particles are then rapidly fired into the film so that the plastic deforms into an orb or 'bolt'. The plastic contains and protects the plasma, keeping it from dispersing until it reaches the target. By the time a bolt reaches the target, the inside of the plastic will be so eaten away that it will burst upon impact like a soap bubble, splashing its payload across the target. The maximum range of a pistol bolt -- the point it can reach before the plasma eats into open air and disperses -- is approximately 20 metres.
    
    A bolt fired from the plasma pistol is so hot that even a near-miss can be lethal. The effects on a victim are truly horrific; I will try to list them all here.
    
    Any unarmoured human sprayed with this plasma will suffer extreme pain and injuries all across the splash zone. Adipose (fatty) tissue will melt like water. Blood and other bodily fluids boil in place. The plasma will actually eat its way into a human body, causing bone-deep charring in a large region around the splash zone. A large chunk of the body will be literally burnt to a crisp.
    
    Any kind of tough fabric will provide some protection against a plasma hit. High-tech armour in particular will disperse the heat as best it can, and will resist the burning plasma for a time. Hopefully this will be enough time to allow air-cooling to take place, bringing the plasma down to non-lethal temperatures.
    
    I won't pretend to know how the aliens managed to squeeze all this stuff into a pistol, but it does look as though they've made the same tradeoffs between power and size that we have done with our handguns. It's almost certain that larger, more powerful versions of these weapons exist and will appear against us in this war. However, my team and I have figured out the control scheme of the pistols, and we've written an appropriate field manual for human use. Our soldiers will now be able to employ the plasma pistol in a combat scenario as they would any other weapon.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Les extraterrestres ne font pas les choses à moitié quand ils ont besoin d'une arme de poing.
    
    Ce pistolet à plasma est une invention vicieuse, Commandant. Il fonctionne selon des principes complexes et ingénieux à la fois, et son élaboration représente une réelle prouesse technique. Le bloc énergétique, à lui seul en avance de plusieurs centaines d'années par rapport à notre niveau technologique, contient assez d'énergie pour chauffer des charges d'hydrogène dans une chambre à fusion miniature et les faire passer à l'état plasma. Ce plasma est ensuite expulsé grâce à l'énergie cinétique de ses particules ionisées.
    
    Alors que les projectiles des armes à feu terriennes sont emmagasinés dans un contenant quelconque, les projectiles des armes à plasma sont créés à partir d'hydrogène stocké dans un chargeur muni d'un bloc énergétique capable de générer un plasma bouillant. Une fois que la charge de plasma est prête, un léger film de plastique liquide se forme entre deux orifices placés l'un en regard de l'autre en bout d'arme. Les particules de plasma sont propulsées dans le film et enveloppées d'une coque plastique lorsqu'elles le traversent. Cette boule de plastique renferme le plasma et l'empêche de se disperser avant d'atteindre une cible, tout en devenant si fragile pendant son trajet qu'elle éclate comme une bulle de savon au premier choc en éclaboussant ce qui vient d'être touché. La portée d'un pistolet à plasma correspond à la distance que peut parcourir un projectile sans répandre spontanément son contenu à l'air libre, soit 20 mètres environ.
    
    Le pistolet à plasma crache des projectiles si chauds que même un tir approximatif peut être fatal. Le plasma inflige des blessures extrêmement douloureuses à quelqu'un qui ne porte pas de protection, avec des conséquences horribles : les tissus adipeux se liquéfient, le sang et les autres fluides corporels entrent en ébullition, et les chairs sont consumées jusqu'à l'os ; toutes les parties touchées sont littéralement carbonisées. Un habit bien solide peut fournir un début de protection, et les armures de conception récente sont relativement efficaces : comme elles sont capables de disperser la chaleur, elle fournissent une résistance temporaire qui, avec de la chance, peut durer assez longtemps pour que l'air ambiant refroidisse le plasma jusqu'à des températures non létales.
    
    Je ne prétendrai pas comprendre comment les extraterrestres ont réussi à condenser toute cette machinerie dans un pistolet, mais il est évident qu'ils ont fait les mêmes compromis entre taille et puissance que nous lorsqu'il s'agit d'obtenir une arme de poing. Il est presque certain qu'il existe des armes à plasma plus grandes et plus dévastatrices, et nous y serons très probablement bientôt confrontés. Quoi qu'il en soit, mon équipe et moi avons bien compris le mode d'emploi de ces pistolets à plasma, et nous avons rédigé un manuel d'instruction à l'attention de nos soldats. Ils savent désormais manier ces pistolets aussi bien que n'importe quelle autre arme.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've recovered the first alien plasma weapon of the war. I don't need to tell you how important this is. The alien armaments are highly-advanced, powerful and extremely lethal; we must figure out how they work in order to arm and armour ourselves against them.
    
    The alien plasma weapons represent a curious application of the plasma-thrower concept, which was previously believed to be unfeasible as a battlefield weapon. I would very much like to figure out how it works. My team and I are confident that -- with enough time and proper safety procedures -- we can hammer out the plasma pistol's function and controls and write a small operational manual; our soldiers could actually use the aliens' weapons against them!
    
    Of course, this program will need your approval for lab time and funding.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons enfin récupéré de l'armement extraterrestre à plasma. Inutile de vous dire à quel point cela est important, car cet armement est très avancé, très puissant et sans conteste mortel. Nous devons absolument savoir comment il fonctionne afin de pouvoir nous préparer au mieux.
    
    Les armes à plasma des envahisseurs représentent une étonnante déclinaison du concept de torche à plasma, que nous croyions jusqu'alors impossible à transformer en arme. J'ai hâte de savoir comment elles marchent vraiment. Si nous disposons du temps nécessaire pour les étudier, je suis sûr que mon équipe et moi pouvons mettre en place les procédures sécurisées qui nous serviront à les décortiquer et à en découvrir le fonctionnement. Nous écrirons alors de petits manuels d'instruction pour que nos soldats puissent retourner ces choses contre leurs inventeurs.
    
    Bien évidemment, votre approbation est indispensable pour débloquer le financement du projet et nous permettre de disposer des laboratoires.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, here's my report on our alien plasma blaster research.
    
    This is the heaviest member we've observed out of the plasma weapon family, and it seems unlikely that they will get any larger. The plasma blaster is made up of a thick containment plastic housing a heavy duty plasma chamber capable of spitting out extremely thick bolts.
    
    It's capable of firing plasma bolts in single and burst modes but it seems especially designed to fire what we're calling around the office the Ball of Pain. A thick container of plasma that sprays especially widely on impact, this special firing mode will be incredibly deadly in close quarters, where accuracy can be sacrificed for sheer killing power.
    
    Lastly, we've mapped out the weapon's full control scheme for you, which is documented in the attached field manual. This could be a significant upgrade in power for our close weapons specialists, but it is probably not accurate enough to be effective in mid-range engagements. I recommend you deploy it immediately.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, voici mon compte rendu concernant le lance-plasma lourd extraterrestre.
    
    Il s'agit de l'arme la plus lourde que nous ayons vue dans le domaine des armes à plasma, et nous doutons qu'il y en ait de plus grosse. Le lance-plasma lourd est constitué d'une épaisse armature en plastique contenant une chambre à fusion renforcée capable de cracher d'énormes projectiles à plasma.
    
    L'arme peut tirer au coup par coup ou par rafales, mais elle semble plus particulièrement prévue pour tirer ce que nous avons appelé ici le « boulet de la mort », à savoir une boule très massive dont l'enveloppe très épaisse renferme assez de plasma pour asperger tout ce qui se trouve autour du point d'impact. Cette dernière façon de tirer est particulièrement dangereuse à courte portée, quand on veut tuer quelqu'un sans chercher à être particulièrement précis.
    
    Nous avons dessiné les plans de l'arme et nous les avons ajoutés au manuel d'instruction. Le lance-plasma lourd pourrait vraiment améliorer la puissance de feu de nos spécialistes en combat rapproché et, bien que l'arme ne soit hélas pas assez précise pour être totalement efficace à longue ou à moyenne portée, je recommande son déploiement immédiat.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've recovered an alien plasma blaster from the field. This is an extremely powerful new plasma weapon that warrants immediate research.
    
    Please authorise this research program at your earliest convenience.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons rapporté un lance-plasma lourd extraterrestre. Cette nouvelle arme, extrêmement puissante, exige une analyse immédiate.
    
    Merci d'autoriser ce programme de recherche au plus vite.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've figured out the secrets of the alien weapon. I'm afraid the news is not good.
    
    We were wrong to think of the plasma blade as a knife. In essence, it is a one-shot anti-armour weapon, like the Panzerfaust of WW2, except designed to kill armoured infantry and small vehicles rather than tanks.
    
    It's shaped like a knife handle with no blade. In place of the blade it has a small black nozzle with a large plastic ring around it. There is no visible trigger or activation button. Instead, it's armed by twisting the handle, and subsequently fired by bringing the nozzle within several centimetres of a reasonably flat surface. Only then does the plasma blade go to work.
    
    The plastic ring around the nozzle ejects a charge of sticky foam which hardens almost instantly to the strength of concrete. At this point the weapon is locked firmly to the target and an airtight seal is created. There is only vacuum between the nozzle and the target. All the while, a jet of plasma has been heating up inside the handle, which is now let loose and shot into the target at a fraction of the speed of light. Plasma and hot shrapnel begin bouncing around inside the armour, tearing up circuits or flesh.
    
    There is no armour that can withstand this weapon. If a proper seal is achieved, the target has no hope of survival. The plasma blade's only saving grace is that it's not very accurate. It can't be thrown effectively because its chances of achieving a seal are very low. Planting one by hand has a much higher chance of success. If an alien manages to rush our troops while wielding a plasma blade, anything in the immediate area will be in danger. All available fire should be brought to bear to neutralise the target before it has the chance to hit anyone.
    
    This weapon frightens me, Commander. Its very existence implies a lot of things. Combined with the aliens' usual pragmatism with regards to their own lives, it says to me that they may be prepared to employ kamikaze tactics, sacrificing their own lives just to kill one of us. 1 human for 1 alien is a ratio that neither PHALANX nor humanity can possibly afford. Even if it was closer to 10: 1 I still wouldn't fancy our chances. After all, how many of them are there?
    
    I wish we'd never found the damned thing. I don't like where this war is going.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons percé les secrets de l'arme extraterrestre. J'ai peur que les nouvelles ne soient pas bonnes.
    
    Nous nous trompions en croyant avoir affaire à une espèce de couteau à plasma. En fait, cette arme délivre une charge unique, qui transperce les protections un peu comme le Panzerfaust de la Deuxième Guerre mondiale transperçait les blindages. L'arme est cependant conçue pour neutraliser un soldat ou un véhicule léger plutôt qu'un char.
    
    Cette arme a la forme d'un manche de poignard sans lame. À la place, il y a un petit orifice noir entouré d'un grand anneau en plastique. Il n'y a ni détente, ni autre système d'activation visible. L'armement se fait en tournant le manche, et la mise à feu en approchant l'orifice à quelques centimètres d'une surface raisonnablement plane. Ce n'est qu'alors que le « poignard à plasma » se met en marche.
    
    L'anneau en plastique autour de l'orifice émet une sorte de mousse collante et imperméable aux gaz, qui devient presque instantanément aussi dure que du béton. L'arme est alors scellée à sa cible ; il n'y a plus qu'une petite cavité sous vide entre la cible et l'orifice. Simultanément, le manche génère un plasma incandescent, qui est ensuite projeté extrêmement violemment. Le plasma et les fragments surchauffés perforent l'armure qui protège la cible, puis détruisent sa chair ou ses circuits.
    
    Aucune protection ne peut contrecarrer cette arme. Si le scellement réussit, la cible n'a aucune chance de survivre. Ce poignard n'a qu'un seul point faible : sa précision médiocre. Il faut en effet positionner le poignard à la main pour bien le faire fonctionner, alors que le lancer réduit presque à néant la probabilité d'un scellement réussi. Un extraterrestre qui s'approche de nos troupes en brandissant un poignard à plasma représente un danger immédiat pour toutes les personnes alentour : l'adversaire doit absolument être neutralisé avant qu'il ne parvienne à toucher quelqu'un.
    
    Cet objet m'effraie, Commandant. Son existence a de nombreuses implications. Étant donné le dédain habituel des extraterrestres envers leur propre vie, je crains qu'ils n'utilisent des kamikazes prêts à se sacrifier simplement pour tuer un seul des nôtres. Ni Phalanx ni l'humanité ne peuvent se permettre de perdre un homme pour un extraterrestre. Et même si ce rapport était de 1 pour 10, je ne parierais pas sur nos chances. Après tout, qui sait combien ils sont ?
    
    J'aurais souhaité que personne n'invente cette saloperie. Je n'aime pas la direction que prend cette guerre.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, our last tactical mission brought back a strange alien weapon in the form of a plasma chamber with a handle. At least, we assume it's a weapon; the shape seems to suggest some kind of plasma-based knife, though I have no idea how this would work. We can't quite figure out how to turn it on or what purpose it serves in the alien arsenal.
    
    More research is definitely required, Commander. Whenever we have a bit of free lab time, I'd like a go at it.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, durant notre dernière mission, nous avons ramené quelque chose d'étrange : une chambre à plasma munie d'une poignée. Nous supposons qu'il s'agit d'une arme : d'après sa forme, cela pourrait être une espèce de couteau à plasma. Mais je n'ai aucune idée de la façon dont cela peut fonctionner. Nous n'arrivons pas à mettre l'objet en marche et nous ne comprenons pas son utilité dans l'arsenal extraterrestre.
    
    Des recherches plus approfondies sont nécessaires, Commandant. Je souhaiterais l'étudier sérieusement lorsque nos laboratoires seront disponibles.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, our assessment of the alien plasma grenade is complete. Like all the alien weapons, it's very nasty and very dangerous.
    
    The device is essentially made up of seven components: a casing, a trigger, a battery, a timer, an explosive charge, a plasma chamber and a solid hydrogen core. The casing is specially shaped to create a toroidal blast zone around the grenade, concentrating power into a smaller area. The battery is highly powerful and barely within our power to duplicate. The trigger is of particular interest, because it contains a tiny thumbprint scanner which verifies that the grenade is not being accidentally activated. A legitimate (i.e. non-accidental) activation starts the timer countdown.
    
    Once the timer reaches zero, the battery unleashes its power, heating a core of hydrogen to plasma in milliseconds. The explosive charge sends the grenade tumbling into the air, and once the grenade achieves vertical orientation and ideal height, the plasma chamber containment is switched off. Rapid expansion of the plasma causes the casing to burst, spraying high-velocity fragments and plasma particles all over the area of effect. Due to the unstable nature of uncontained plasma, the grenade has a limited blast radius, beyond which the plasma particles cool and slow down too much to be dangerous. This radius is slightly larger than that of a standard human frag grenade.
    
    Anything caught within the area of effect will be either severely injured or dead.
    
    We've drawn up a set of blueprints that will allow our engineers to begin immediate construction, and a manual to train our soldiers in its use. They will now be able to use the plasma grenade as any other grenade in our arsenal.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, notre étude de la grenade à plasma est maintenant terminée. Comme toutes les autres armes extraterrestres, elle est à la fois particulièrement vicieuse et très dangereuse.
    
    L'objet est composé de sept parties distinctes : un boitier, un déclencheur, une batterie, un temporisateur, une charge explosive, une chambre à plasma, et un cœur d'hydrogène solide. Le boitier est spécialement conçu pour provoquer une onde de choc toroïdale autour de la grenade, afin de concentrer la puissance dans un volume restreint. La batterie est vraiment très puissante et sera difficile à reproduire. Le déclencheur est fort intéressant, car il comporte un petit scanner à empreintes digitales destiné à éviter tout déclenchement accidentel ; par conséquent, seule une activation volontaire peut faire démarrer le temporisateur.
    
    À la fin du compte à rebours, la batterie délivre une énergie telle que le cœur d'hydrogène se transforme en plasma en quelques millisecondes. La charge explosive propulse la grenade jusqu'à ce qu'elle atteigne une position et une hauteur convenables, et puis le système de confinement de la chambre à plasma se désactive ; la brusque expansion du plasma provoque la destruction de la grenade, et les débris et les particules de plasma se dispersent à très haute vélocité dans la zone d'effet. Le rayon d'action de la grenade est limité par la nature instable du plasma non confiné, qui devient vite trop froid et trop lent pour être dangereux, mais il reste quand même supérieur à celui de la grenade à fragmentation humaine.
    
    Toute personne dans la zone d'effet sera soit grièvement blessée, soit tuée.
    
    Nous avons terminé les plans qui permettront à nos ateliers de fabriquer cette arme. Nous avons rédigé un manuel pour nos soldats, qui peuvent maintenant utiliser cette grenade comme n'importe quelle autre grenade de notre arsenal.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, our last tac mission has brought back an alien plasma grenade. This is a highly powerful grenade-type weapon that, once thrown, explodes in a shower of superheated plasma. It's somewhat larger and appears to be a good deal more dangerous than our standard frag grenades.
    
    We should examine this weapon to see how it works, what it's made of, and how it's put together. Once we have those points figured out, we should be able to replicate it for our own use.
    
    The project is ready for research, just waiting on your authorisation, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, la dernière équipe revenue de mission nous a rapporté une grenade extraterrestre à plasma. C'est un modèle à main très puissant qui, une fois lancé, explose en répandant une gerbe de plasma surchauffé. Elle est légèrement plus grosse que nos grenades à fragmentation standard et semble bien plus efficace.
    
    Nous devrions étudier cette arme pour comprendre comment elle a été conçue et comment elle fonctionne. Cela devrait nous permettre d'en produire et d'en utiliser nous aussi.
    
    Le projet est prêt, Commandant ; il n'attend plus que votre approbation.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, here's my report on our alien plasma rifle research.
    
    At its most basic level, the plasma rifle is little more than an upscaled version of the plasma pistol. However, as any firearms fanatic will tell you, pistols are pistols and rifles are rifles. Handguns are small, personal defence weapons. Rifles are weapons of war. The disparity in power is remarkable.
    
    Rifle plasma is over 20% hotter than pistol plasma and capable of burning through even heavy armour. The plastic globes containing the rifle's plasma shots are much thicker than the pistol's, only beginning to disintegrate at distances between 80-100m. This is a short maximum range for a general-purpose assault rifle, but ideal for urban infantry engagements and other close-quarters work. The bolts do not suffer from projectile drop and they're far too massive to be affected by wind conditions. This makes the plasma rifle highly accurate at all ranges.
    
    The scariest new feature of this weapon is the fact that it is capable of automatic fire. Its rate of fire on full-auto may not be very high -- approx. 180 rounds per minute -- and the recoil is difficult to handle, but it more than makes up for these failings with sheer power. Two or three solid plasma rifle hits are usually all it takes to kill a human in light or medium-grade armour. An unarmoured soldier has no hope at all.
    
    We've figured out the controls on the rifle and written up a manual for field use. Our troops should be able to make good use of it.
    
    There can be no doubt that this weapon was designed and manufactured for war, and not in any defensive capacity. The aliens clearly know armed conflict very well. The rifle's power and lethality do not imply that they invaded us because of some mistake or misunderstanding. They came to Earth with a plan, Commander, and that really scares me.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, voici mon compte rendu de recherche au sujet du fusil à plasma des extraterrestres.
    
    Si l'on veut faire simple, le fusil à plasma n'est qu'un pistolet à plasma amélioré. Mais comme le rappellent les spécialistes des armes à feu : un pistolet est un pistolet, et un fusil est un fusil ; les premiers sont des petites armes de défense individuelle, les seconds sont des armes de guerre, et la différence de puissance est notable.
    
    Le plasma généré par un fusil est au minimum 20 % plus chaud que celui produit par un pistolet, ce qui le rend capable d'outrepasser la protection thermique qu'offre une armure lourde. Le film plastique renfermant le plasma généré par le fusil est plus épais que le film plastique des pistolets et ne commence à se désintégrer qu'après 80 à 100 mètres ; cette portée, assez faible pour un fusil d'assaut, est idéale pour le combat en ville ou toute autre situation de combat rapproché. Et comme ses projectiles n'ont pas le temps de subir l'effet de la gravité terrestre et sont beaucoup trop massifs pour être déviés par le vent, le fusil à plasma est extrêmement précis.
    
    Ce fusil est également pourvu d'un mode automatique, ce qui le rend extrêmement puissant malgré une cadence assez faible d'environ 180 projectiles à la minute et un recul important difficile à contenir : un tir suffit à tuer un être humain non protégé, et deux ou trois tirs bien placés suffisent à tuer quelqu'un revêtu d'une protection légère, voire moyenne.
    
    Nous avons compris comment utiliser ce fusil. Nous avons donc rédigé un manuel d'instruction pour nos troupes, qui devraient en faire bon usage.
    
    Pour conclure, il ne fait aucun doute que cette arme a été conçue pour la guerre, et pas dans un but défensif. Les extraterrestres savent très bien se battre, et ce fusil là prouve qu'ils nous ont envahis intentionnellement, et non par erreur ou par malentendu. Ils débarquent sur Terre avec un objectif, Commandant, et cela m'effraie réellement.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, my department is ready to begin studying the recovered alien plasma rifle. This is a highly dangerous and versatile weapon, vastly outstripping the plasma pistol in range and power; something we should try to put into the hands of our own soldiers ASAP. Please approve lab time and funding as soon as our schedule permits.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, mon département se tient prêt à examiner le fusil à plasma découvert par nos équipes de terrain. Cette arme polyvalente semble nettement plus dangereuse que le pistolet à plasma, tant en portée qu'en puissance de feu. Il serait souhaitable que nos soldats apprennent à l'utiliser au plus vite. Nous débuterons les travaux dès que vous créditerez notre budget de recherche et que des laboratoires seront à notre disposition. Merci.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've finished drawing up the specs for the Encased Plasma Ammo. We've got design documents in place for your engineers to build new ammo cartridges for the Assault Rifle, Machine Gun, Riot Shotgun and SR-1 Sniper Rifle.
    
    The Encased Plasma Ammo is essentially a shape charge miniaturized to fit inside of a traditional rifle. It consists of a small plasma core, a tip that fragments on impact and a soft outer casing. When the bullet hits its target, the tip fragments and the small plasma core slams into the armour. The speed of the blow causes the soft outer casing to deform, creating a sealed shell around the plasma core and trapping the heat so that it burns through the armour.
    
    The amount of plasma in the tip is, of course, much smaller than that delivered by the aliens' plasma weaponry. But because the heat of the plasma is able to penetrate its target, much more of its heat is transferred, causing horrific wounding.
    
    Get this ammo into the field as soon as possible, sir. You won't regret it.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons mis au point des munitions chemisées à plasma (MCP). Nous en avons communiqué les spécifications à nos ingénieurs, et ils pourront fabriquer des chargeurs MCP de fusil d'assaut FA-80, de fusil-mitrailleur FM-12, de fusil à pompe CR-212, et de fusil de précision FP-1.
    
    Les munitions chemisées à plasma sont par essence des mini-obus à charge profilée adaptés aux canons des fusils traditionnels : un petit cœur de plasma, une pointe qui se fragmente à l'impact, et une chemise extérieure molle. Quand le projectile atteint sa cible, la pointe se disloque, le cœur de plasma s'écrase contre l'obstacle, et la vitesse de l'impact déforme la chemise, qui se transforme en petite coquille étanche qui piège le plasma. La chaleur ardente du plasma encapsulé peut alors faire son office.
    
    Une MCP véhicule bien sûr beaucoup moins de plasma qu'un projectile tiré par une arme extraterrestre. Mais comme la chaleur du plasma est fortement concentrée en un seul point, la munition est très efficace et produit d'horribles blessures.
    
    Utilisez ces nouveautés au plus vite, Commandant. Vous ne le regretterez pas.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, our research on the plasma blade has given us an idea for a suite of advanced ammo that could restore the stopping power of our traditional weaponry.
    
    As you know, the alien armour we're facing in the field is especially well adapted to protect against plasma weaponry. Because the plasma bursts inflict their damage by melting a target, the alien materials are designed to deflect the heat long enough for the plasma bursts to burn out. But the enormous power of the plasma blade lies in its ability to trap the heat of the plasma and redirect it at the target. It can't be diffused.
    
    We want to do the same thing -- on a much smaller scale -- for ammo cartridges that would fit into our assault rifles, machine guns and sniper rifles. Give us some time to work out the details, sir, and I'm confident we can return with an attractive upgrade to our capabilities on the battlefield.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, notre analyse du poignard à plasma nous a inspirés l'idée d'une munition de nouvelle génération qui pourrait rétablir le pouvoir d'arrêt de nos armes classiques.
    
    Vous savez déjà que les armes à plasma projettent un plasma surchauffé qui fait fondre ce qu'il touche. Vous savez aussi que les armures extraterrestres sont particulièrement efficaces contre les tirs de plasma, car elles sont faites de matériaux spécialement prévus pour résister à la chaleur le temps que le plasma refroidisse. Vous savez enfin que le poignard à plasma est quant à lui conçu pour focaliser la chaleur du plasma contre sa cible, sans que rien ne puisse la dissiper, et que c'est cela qui lui donne une puissance extraordinaire.
    
    En nous basant sur ce dernier principe, nous voudrions mettre au point des munitions de nouvelle génération pour nos armes principales. Laissez-nous le temps de nous occuper des détails, Commandant, et je vous jure que nous vous présenterons bientôt de quoi joliment améliorer nos capacités opérationnelles.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've finished analysing the alien needler gun, and I've prepared a threat assessment and technical overview for you.
    
    As I mentioned in my research proposal, the needler is indeed a type of rifle, but an unusual one. Like a machine gun, it is designed to saturate a target with projectiles, but it takes this concept much further. It vomits out hundreds and hundreds of ultra-fast silicon steel needles which can easily tear apart a target.
    
    The needles are fired by a fast-changing magnetic field inside the barrel, hooked up to a feed mechanism that injects thousands of needles a minute into the barrel. This creates a near-constant stream of fire which lasts for as long as you hold down the trigger and the magazine holds out. Unlike bullets, these needles have a practically flat trajectory from muzzle to target. They punch through most armour like it doesn't exist. They're so low in mass that there's little appreciable recoil when firing. They are easily knocked off course for the same reason, but so many needles are put down range that even distant shots are likely to make some contact with the enemy.
    
    One of the main components that caught my attention is the powerful electromagnet array. It's laid out as a 'coilgun', many electromagnetic coils wrapped around the barrel, a method we'd previously thought to be too energy-inefficient to use on the battlefield. The aliens seem to have made it viable through clever use of superconductors and alien engineering. We may be able to adapt this technology to our own EM weapons research. I've put a new research proposal in your queue along these lines.
    
    The Needler's electromagnet array makes it much heavier than the average rifle, which could reduce the effectiveness of some of our troops. But given its deadly power, I'm sure more than a few of our boys will gladly shed some other equipment to carry the Needler into battle.
    
    Equipped with a bipod for prone firing and a very large magazine, the needler is a serious threat to our troops. Snipers can inflict serious casualties on exposed troops and we cannot afford the losses. If a needler is spotted, our soldiers will have to make optimal use of cover and try to flank whilst staying out of sight. A direct assault on an entrenched needler gun will likely prove suicidal and I don't recommend anyone to try it, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, l'analyse du lance-aiguille alien est terminée. En voici une description technique associée à un bilan de ses capacités offensives.
    
    Comme cela est mentionné dans le compte rendu préliminaire, le lance-aiguille est une sorte de fusil, très inhabituel cependant. Comme le fusil-mitrailleur, il est conçu pour submerger une cible sous les projectiles, mais ce concept est encore poussé plus loin. Il vomit des milliers et des milliers d'aiguilles ultra-rapides en acier siliconé pouvant facilement transpercer une cible.
    
    Les aiguilles sont propulsées par un champ magnétique variant rapidement au sein du canon, couplé à un mécanisme capable d'y injecter des milliers d'aiguilles à la minute. Cela crée un flux presque continu tant que la détente reste enfoncée et qu’il reste des munitions dans le chargeur. Contrairement aux balles, ces aiguilles ont une trajectoire quasiment linéaire de la gueule du canon jusqu'à la cible. Elles traversent alors presque toutes les armures, comme si elles n'existaient pas. Elles sont tellement légères qu'elles ne génèrent presque aucun recul lors du tir, permettant une précision sans égale. Cette légèreté fait que les aiguilles sont facilement déviées, mais le flux global est tellement important qu'il y en aura toujours quelques-unes pour toucher l'ennemi.
    
    Parmi les principaux composants, j'ai particulièrement été intrigué par la puissante matrice électromagnétique. Sa conception ressemble à celle d'un fusil électromagnétique à bobine : un tube magnétisé par des bobines de fils selon une méthode que nous avons jugé trop consommatrice en électricité pour en faire une arme de terrain. Pourtant les extraterrestres y sont parvenus en combinant intelligemment leurs technologies à des supraconducteurs. Il se pourrait qu'en cherchant un peu, on puisse adapter cela à nos propres armes électromagnétiques. Je vais approfondir le sujet et je vous ferai un retour si j'arrive à en tirer quelque chose de concret.
    
    L'arme est très lourde, et cela peut nuire à l'efficacité tactique. Mais, vu sa puissance, je suis sûr que certains de nos gars troqueront sans regret quelques petites choses contre un lance-aiguille.
    
    Montée sur bipied et avec un bon stock de munitions, l'arme représente une menace fatale pour nos troupes. Leurs tireurs d'élite pourraient infliger de sérieux dégâts sur nos hommes surpris à découvert, et nous devons éviter toute perte. Si un utilisateur de lance-aiguille est repéré, nos soldats devront au maximum rester à couvert et tenter de prendre à revers le tireur sans se faire voir ; un assaut frontal serait un pur suicide, et je déconseille à tout le monde d'en tenter un, Commandant.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, it seems we've recovered a new alien weapon, some kind of fully-automatic rifle that fires masses of paper-thin needles made from silicon steel. Preliminary testing shows that the needles are virtually unaffected by ordinary body armour and will pass through most surfaces without even slowing down. It's a very interesting design and we'd like to figure out exactly how it's meant to work.
    
    Please authorise this program at your convenience, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, il semblerait que nous venions de trouver une nouvelle arme alienne, une sorte de fusil de précision entièrement automatique, capable de tirer une nuée d'aiguilles aussi fines que la tranche d'une feuille de papier, faites en acier siliconé. Nos premières analyses montrent que les aiguilles peuvent traverser la plupart des matériaux sans même ralentir, ce qui inclut évidemment les armures. Une telle arme est très intrigante et nous aimerions en comprendre le fonctionnement.
    
    Commandant, merci de débloquer ce programme quand vous souhaiterez plus d'informations.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, here's my report on the new Heavy Needler we're encountering.
    
    As we suspected, there are few technological advancements in this weapon. It is larger, heavier, and capable of putting out more needles at a faster rate. But don't let its simplicity fool you. This is an extraordinarily deadly weapon, made all the worse by the spray of needles so often knocked off course. It will rip apart its target and probably anyone unlucky enough to be caught in the crossfire.
    
    This weapon is so heavy only our strongest soldiers may be able to use it effectively. It's weight exceeds that of any other weapon we've seen, a real problem for us in turning this thing back on the enemy. But if you can find a soldier capable of lugging it into combat, you'll probably be happy for the extra power.
    
    Finally, I'd like to bring up one more thing. We believe this rifle may have been rapidly developed very recently, maybe even in the last few months. Parts of the Heavy Needlers' design look rushed. It's clear this weapon was developed and thrust upon their fighters as quickly as possible. This leads us to suspect that they are actively prototyping and deploying new weaponry, not just calling up more deadlier forces. In short, we are in an arms race with the alien horde and we are not winning.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, voici mon rapport sur le lance-aiguille lourd.
    
    Comme nous l'avions soupçonné, il y a peu d'améliorations techniques dans l'arme. Elle est plus grosse, plus lourde, et sa cadence de tir est plus élevée. Mais cette simplicité ne doit pas vous induire en erreur : c'est une arme terriblement mortelle, qui déchirera sa cible et tout ce qui a la malchance de croiser le flux d'aiguilles.
    
    L'arme est si lourde que seuls nos soldats les plus forts pourront en faire bon usage. Son poids dépasse celui de toutes les autres armes, et cela sera vraiment dur pour nous de nous en servir contre eux. Mais si l'un de vos hommes arrive à porter ça, alors vous serez content de constater le gain de puissance de feu.
    
    J'aimerais ajouter une dernière chose. Nous pensons que ce fusil a été développé très récemment, peut-être même ces derniers mois seulement. La conception semble de certains composants semble presque bâclée. Il est clair que cette arme devait être mise à disposition de leurs combattants dans de très brefs délais. Cela nous fait donc penser qu'ils sont en train de mettre au point d'autres types d'armes, et pas seulement en train de déployer des troupes plus aguerries. En gros, nous sommes lancés dans une course aux armements contre ces extraterrestres, et nous ne sommes pas en train de gagner.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've recovered a new alien weapon that appears to be a larger version of the Needler. Please let my men take a look as soon as possible.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons découvert une nouvelle arme extraterrestre qui semble être une version plus lourde du lance-aiguille. Merci d'autoriser mes hommes à étudier ça le plus vite possible.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, I'd like to present you with the finished plans and prototype for our Coilgun.
    
    Combining an alien-inspired power pack and coil arrangement with some of our Bolter technology has solved many of the coilgun design's inherent problems. A hundred years ago, the energy efficiency of coilguns measured less than 2%; meaning, the energy of the projectile at the time of impact was less than 2% of the energy used to fire it. Even with today's technology coilgun efficiency is limited to single digits, but the alien Needler manages efficiency ratings as high as 70%. It may take us years to get to that level, but with the Coilgun we've developed something that is both practical and effective for the war effort.
    
    In order to get better acceleration out of the coils, we've created a new kind of ammunition, based on the aliens' needle alloy. In shape it's a fairly standard fin-stabilised penetrator inside a discarding sabot, but it's made from materials never before seen on Earth. Discarding sabot rounds are normally used for much larger calibres -- we've effectively scaled down an anti-tank round -- but the armour-piercing potential is phenomenal, higher than any other weapon we have. In fact, the Coilgun is now the highest-calibre infantry weapon on the planet.
    
    Of course we've had to make some sacrifices -- high weight due to the coils and electrical equipment contained in the barrel, low ammunition capacity due to the high calibre, large and heavy magazines/power packs. Despite this, I believe the Coilgun should replace most of our sniper rifles, as it's proving difficult for our conventional weapons to compete with new enemy armour designs.
    
    Move the Coilgun forward as our main long-range threat. The aliens will come to fear it.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, j'aimerais vous présenter les plans définitifs et le prototype de notre fusil à induction électromagnétique.
    
    En combinant un système d'alimentation et un arrangement de bobines d'induction (tous les deux inspirés de technologies extraterrestres) à certaines des technologies de notre fusil électrique, nous avons résolu de nombreux problèmes inhérents aux besoins d’un fusil électromagnétique à induction. Il y a cent ans, le rendement énergétique d'un fusil à induction arrivait à peine à 2 %, ce qui implique que l'énergie cinétique du projectile à l'impact ne représentait même pas 2 % de l'énergie totale produite pour tirer. Même avec les avancées technologiques modernes, le rendement stagnait en deçà des 10 %. Tandis que le lance-aiguille alien atteint un rendement de 70 % ! Il nous faudrait des années pour arriver à ces performances, mais nous avons quand même développé une arme pratique, efficace, et répondant bien à nos besoins dans cette guerre.
    
    Afin d'améliorer l'accélération en sortie par les bobines d'induction, nous avons développé un nouveau type de munition à base du même alliage que les extraterrestre utilisent pour leurs aiguilles. Ces munitions, constituées de matériaux inconnus sur Terre jusqu'à présent, sont de forme plutôt standard : il s'agit de dards profilés stabilisés par des ailettes et munis d'un sabot. Les munitions ensabotées sont d'ordinaire réservée à des calibres bien plus importants ; en réalité, nous n'avons fait que miniaturiser des projectiles anti-chars. Il en résulte un pouvoir de pénétration phénoménal, bien supérieur à celui de n'importe quelle autre arme à notre disposition. Le fusil à induction est de fait l'arme balistique d'infanterie de plus gros calibre actuellement en service sur la planète.
    
    Bien sûr, nous avons dû faire des sacrifices : un poids important dû aux bobines et au système d'alimentation électrique contenus dans le canon, une très faible capacité en munitions due au fort calibre et à la consommation énergétique élevée, et des chargeurs volumineux et lourds. Malgré tout, je pense que ce fusil à induction devrait remplacer tous nos fusils de précision conventionnels, car nos armes actuelles tendent à perdre leur efficacité contre les dernières armures des extraterrestres.
    
    Déployez le fusil à induction comme nouveau fusil de précision, Commandant. Les extraterrestres vont apprendre à le redouter.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, our brainstorms down at DivEngine have come up with an interesting idea based on the alien Needler technology. When combining the alien fast-changing magnetic generators -- and, even more importantly, their power source -- with human-engineered EM rifle technology, some amazing man-portable weaponry becomes possible. I'd hereby like to propose a new design for a coilgun in the role of a sniper rifle.
    
    The Needler is a terrific weapon, but there are undeniable advantages to delivering one large slug compared to a number of smaller flechettes; greater stability in flight, better armour-piercing ability, and above all superior stopping power. There's a reason why our sniper doctrine calls for one shot to a kill, that the target should be dead before he even knows the sniper is there.
    
    To this end we plan to adapt the electromagnetic equipment and power source from the Needler to a larger barrel and a more human-friendly shape, as well as developing a new slug to maximise damage potential. The whole package together would be a significant upgrade from the Bolter.
    
    Please let me know when you want us to start, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, après réflexion, la division d'ingénierie pense pouvoir s'inspirer du lance-aiguille alien. En combinant les générateurs de polarité magnétique alien et, plus important encore, leurs alimentations électriques à nos technologies électromagnétiques, une incroyable arme portative devrait voir le jour. Je vous propose un nouveau projet de recherche : un fusil à induction qui servirait de fusil de précision.
    
    Le lance-aiguille est une arme terrible, mais il y a des avantages indéniables à ne tirer qu'une seule balle plutôt qu'une nuée de fléchettes : plus grande stabilité en vol, capacité de perforation supérieure, et surtout puissance d'arrêt supérieure. Si nous préconisons aux snipers de tuer en un coup, c'est simplement parce que la victime doit mourir avant même de remarquer notre présence.
    
    Nous prévoyons donc d'adapter l'équipement électromagnétique et l'alimentation électrique du lance-aiguille pour réaliser un fusil de plus gros calibre, dont les balles plus grosses pourraient infliger de plus gros dégâts, et dont l'ergonomie correspondrait mieux à la morphologie humaine. L'ensemble représente une avancée importante par rapport à notre fusil électrique.
    
    Commandant, informez-moi quand vous serez prêt à poursuivre dans cette voie.
    
    Cdt Navarre

en: Technical Specifications: Saboted Slugs
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This is a magazine filled with 7 saboted shotgun slugs. These slugs are encased in hard plastic shells, 'sabots', which break away shortly after leaving the barrel. The sabots are fired from a rifled barrel and can travel at far higher velocities than ordinary slugs or shotshells. The slugs themselves are made of aluminium-cored steel; their power is not to be underestimated. When fired from a high-powered shotgun, these slugs can damage even armoured vehicles.
    
    The magazine is meant to be loaded into a CRC-212 Riot Shotgun. It will not fit into the CRC-M9 Micro Shotgun.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with shotguns should carry at least one reload whenever they go out in the field. It is not advisable to send our troops into combat without spare magazines.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : chargeur de cartouches ensabotées à balle
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Ce chargeur pour fusil à pompe contient 7 cartouches ensabotées à balle (ensabotée = avec un sabot, c'est-à-dire avec un plastique dur qui enveloppe la munition et qui se brise peu après la sortie du canon). Elles sont conçues pour être utilisées dans des canons rayés, et pour que la vitesse à la bouche du projectile soit supérieure à celle d'une balle non ensabotée ou à celle de la chevrotine. Les balles sont en acier avec un noyau d'aluminium et leur puissance ne doit pas être sous-estimée : elles parviennent à endommager des véhicules blindés quand elles sont tirées par des fusils à pompe puissants.
    
    Le chargeur est adapté au fusil à pompe CR-212, mais pas au mini-fusil à pompe CR-M9.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Tout soldat devrait emporter de quoi recharger au moins une fois son arme lorsqu'il part sur le terrain. Nos troupes ne devraient jamais partir au combat sans réserves de munitions.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: CRC-M9 Micro Shotgun
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    From our experiences in Mumbai and other stricken cities, we've concluded that the aliens seem to concentrate their efforts on population centres, especially dense urban areas. A majority of engagements have taken place at knife-fighting range. For the purposes of the Excalibur Program, we've chosen several high-performance weapons for our Close Range Combat package.
    
    The 425 Blesk is a miniature shotgun hailing from the Czech Republic, a favourite of anti-terrorist and military reconnaissance units around the world. It is highly prized for its small frame, manoeuvrability, lightweight construction and reliable operation in combat. It is a significant competitor with the CRC-212 Riot Shotgun for the hearts and minds of shotgun-wielding soldiers.
    
    The Blesk sacrifices versatility and range for raw speed. It is a 12mm semi-automatic, able to shoot as fast as the operator can pull the trigger; there is no other shotgun in existence that responds as fast or as easily to new threats as the Blesk. In its standard configuration, the weapon features a folding foregrip in lieu of a buttstock in order to help the operator deal with the recoil of repeated firings.
    
    Unfortunately, the short barrel cuts badly into effective range, making it accurate only out to 10-20 metres, but this is usually enough for the tight urban situations in which PHALANX will be operating most often. It is also more than enough for a sidearm; the Blesk will fit into a sidearm holster with minor modifications and can be set to deploy the foregrip as the weapon is drawn, allowing immediate accurate fire as needed.
    
    The weapon chambered for the common 12mm shotgun calibre. It can fit 7 slugs in a handy pistol-style magazine contained in the grip, which makes it much faster to reload than the CRC-212 Riot Shotgun. However, it requires short shells that can fit into the grip magazine, such as our flechette shells. It cannot fit the full-length saboted slugs.
    
    There are only a handful of weapons that can compete with the Blesk for sheer short-range devastation. Its speed combined with flechette ammo makes for a deadly mix that can be relied upon to quickly dispatch any enemy stupid enough to get into range.
    
    For PHALANX use, we have given this shotgun the classification CRC-M9.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All the restrictions that plague shotguns are magnified in the M9: short range, low ammo capacity, high recoil. This makes its function very clear. It is meant only for close-range firefights, where shotguns and sidearms shine. However, M9 operators should keep a close eye on their ammo level so that they don't run out in a tight spot.
    
    While not technically designed as a sidearm, the M9 performs well as one despite its relative bulk. It does more damage than the P-12 Pistol and is more accurate than the CRC-8 SMG. It is a good choice for snipers in particular.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : mini-fusil à pompe CR-M9
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Le Blesk 425 est un fusil à pompe miniature que nous devons à la République tchèque. Son format compact, sa manœuvrabilité, sa légèreté et sa fiabilité sur le terrain lui ont donné une excellente réputation auprès des unités antiterroristes et des unités de reconnaissance militaire. Tous les experts en fusils à pompe le considèrent comme un sérieux concurrent du CR-212.
    
    Le Blesk est un semi-automatique qui sacrifie la polyvalence et la portée pour une cadence de tir accrue. Celle-ci ne dépend que de la célérité avec laquelle l'opérateur appuie sur la queue de détente, et aucun autre fusil à pompe ne permet de réagir aussi rapidement et aussi commodément en cas de danger. Dans sa configuration classique, l'arme dispose d'une poignée avant repliable plutôt que d'une crosse d'épaule afin de mieux encaisser le recul de l'arme.
    
    Le canon court du fusil réduit malheureusement la portée effective de tir. La précision reste correcte entre 10 et 20 mètres, ce qui est acceptable pour une arme auxiliaire et ce qui demeure suffisant dans la plupart des situations de combat rapproché que les soldats Phalanx doivent affronter. Le Blesk peut être configuré pour tenir dans une simple sacoche et pour que la poignée avant se déplie aussitôt que l'arme est dégainée, ce qui permet de faire feu rapidement tout en restant précis.
    
    L'arme est chambrée en 12 mm, un calibre classique de fusil à pompe. Le chargeur de 7 cartouches ressemble à celui d'un pistolet : il est placé dans la poignée, ce qui rend le rechargement beaucoup plus rapide que le rechargement du fusil à pompe CR-212 ; par contre, il ne peut contenir que des munitions de petite taille, à savoir des munitions à fléchettes (les cartouches ensabotées à balle ne s'adaptent pas à cette arme).
    
    Rares sont les armes aussi dévastatrices que le Blesk à courte distance. Cet armement fiable, qui combine haute maniabilité et munitions à fléchettes, est un atout mortel lorsqu'il s'agit d'éliminer rapidement un imbécile qui s'aventure trop près.
    
    La classification Phalanx de ce fusil à pompe est CR-M9.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Tous les inconvénients des fusils à pompe classiques sont amplifiés chez le M9 : courte portée, faible capacité, recul élevé. Très clairement, l'arme n'a d'utilité que durant les fusillades à courte portée (c'est d'ailleurs à ces moments-là que les fusils à pompe et les armes de poing sont le plus efficaces). Attention cependant : vu la faible capacité du chargeur, il faut bien surveiller le nombre de munitions restantes pour ne pas tomber en rade à un moment critique.
    
    Malgré sa masse relativement importante et même s'il n'a pas été conçu pour cela, le M9 peut servir d'arme auxiliaire : il fait plus de dégâts qu'un pistolet P-12 et il est plus précis qu'un pistolet-mitrailleur CR-8.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: Flechette Shells
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This magazine contains 7 shells of flechette shot. Each 12mm shell contains 8 tiny flechettes -- solid steel needles with fins to stabilise their flight. This ammunition is military-only, banned for all civilian use due to the flechettes' excellent performance against armour. The flechettes are prone to tumble after penetration, resulting in nasty wounds that will either kill the target or send it running for cover.
    
    This short shell -- only 90mm long -- was designed for pistol-configuration shotguns like the CRC-M9 Micro Shotgun. However, the CRC-212 Riot Shotgun can fire it just as easily, with all the performance increases of a full-sized weapon.
    
    The magazine is meant to be loaded into a CRC-212 Riot Shotgun or CRC-M9 Micro Shotgun.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with shotguns should carry at least one reload whenever they go out in the field. It is not advisable to send our troops into combat without spare magazines.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : chargeur de cartouches à fléchettes
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Ce chargeur contient 7 cartouches de 12 mm à fléchettes, avec 8 fléchettes par cartouche (une fléchette est une petite aiguille en acier dotée d'ailettes pour stabiliser la trajectoire). Cette munition est réservée aux militaires et interdite aux civils, car elle est très efficace contre les armures. Les fléchettes ont tendance à culbuter après avoir pénétré les tissus et elles provoquent des blessures étendues chez la cible, qui en général se précipite vers un abri si elle n'a pas été tuée.
    
    La cartouche, de 90 mm de longueur seulement, a été initialement conçue pour approvisionner les fusils à pompe configurés comme des pistolets, à l'instar du mini-fusil à pompe CR-M9. Mais aujourd'hui, elle peut aussi approvisionner le fusil à pompe CR-212, et ses performances seront accrues grâce à la longueur du canon de l'arme.
    
    Le chargeur est adapté au mini-fusil à pompe CR-212 comme au fusil à pompe CR-M9.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Tout soldat devrait emporter de quoi recharger au moins une fois son arme lorsqu'il part sur le terrain. Nos troupes ne devraient jamais partir au combat sans réserves de munitions.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: CRC-8 SMG
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    From our experiences in Mumbai and other stricken cities, we've concluded that the aliens seem to concentrate their efforts on population centres, especially dense urban areas. A majority of engagements have taken place at knife-fighting range. For the purposes of the Excalibur Program, we've chosen several high-performance weapons for our Close Range Combat package.
    
    Designed and manufactured in mainland China, the Ohm 55 SMG is one of the most frightening weapons to come out of the Second Cold War. It was first prototyped in 2035 by scientists working for the Communist Chinese government. Production models were only trickling into government units by the end of the war, but the rebel and Commonwealth troops quickly learned to respect the Ohm's ferocity.
    
    Its rate of fire at full auto exceeds 1200 rounds per minute. It can chew through a 50-round magazine in three seconds. It fires an upgraded version of the Belgian 5.7mm armour-piercing round, a steel penetrator with aluminium core, which can tear kevlar like paper and tumbles brutally through flesh and bone. Even modern ballistic fibre cannot stop this round at anything closer than 12 metres. The Ohm 55 has dominated the field of SMGs for the past 50 years and will continue to do so for at least the next decade.
    
    The Ohm is highly manoeuvrable with a short barrel and sleek lines, but can suffer from excessive muzzle climb on full auto due to the sheer weight of lead the weapon puts out. Autofire also tends to empty the magazine before the shooter even realises he's holding down the trigger. Still, after nearly 50 years in service around the world, this remains the Ohm 55's only known design flaw.
    
    For PHALANX use, we have given this submachine gun the classification CRC-8.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    The CRC-8 is intended for point-blank urban firefights. It will perform very well in this role, but don't expect it to hit the broad side of a barn out to medium range. It can also function as a high-powered sidearm, but may be too bulky for most soldiers to use in this manner.
    
    While the CRC-8 does suffer excessive muzzle climb on full auto, throwing off the aim of even experienced users, it is much more docile in its standard burst mode. Full auto should rarely be considered outside of panic situations.
    
    
    Addenda
    
    Despite good penetration against organics, this weapon performs very poorly against robotic targets.
fr_FR: Spécifications techniques : pistolet-mitrailleur CR-8
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Conçu et produit en Chine continentale, le pistolet-mitrailleur Ohm 55 est l'une des armes les plus terrifiantes héritées de la Deuxième Guerre froide. Le premier prototype, qui date de 2035, fut créé par des scientifiques du gouvernement communiste chinois. Il n'y avait pas beaucoup d'exemplaires en service dans les unités gouvernementales à la fin de la guerre, mais déjà les troupes rebelles et les armées d'Océanie redoutaient la férocité de l'arme.
    
    En mode automatique, l'Ohm 55 peut tirer jusqu'à 1200 balles par minute et vider un chargeur de 50 cartouches en trois secondes. L'arme est approvisionnée par une version améliorée de la munition belge à balle perforante de 5,7 mm, avec ogive en acier et noyau en aluminium, qui peut déchirer le kevlar comme du papier et qui se fragmente brutalement en pénétrant la chair et les os. Même les fibres balistiques modernes ne peuvent stopper des balles tirées à moins de 12 mètres. L'Ohm 55 est le meilleur pistolet-mitrailleur des cinquante dernières années, et sera encore probablement le meilleur pendant la décennie qui vient.
    
    L'Ohm 55 est une arme à la ligne élégante dotée d'un canon court qui lui permet d'être très manœuvrable. Le mode automatique présente deux problèmes : la très haute cadence d'éjection des balles dévie souvent le canon vers le haut, et le chargeur se vide tellement vite que cela en devient déconcertant pour le tireur qui presse un tout petit peu trop longtemps la détente. Aucun autre défaut n'a été découvert après 50 ans d'utilisation à travers le monde.
    
    La classification Phalanx de ce pistolet-mitrailleur est CR-8.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Le CR-8 est conçu pour les combats urbains à bout portant, pendant lesquels il fera merveille. Par contre, il risque de rater un éléphant dans un couloir au-delà d'une portée moyenne. Ce puissant pistolet-mitrailleur peut également être utilisé comme arme auxiliaire par les soldats qui ne le jugent pas trop encombrant pour remplir cette fonction.
    
    Le mode automatique relève beaucoup trop le canon de l'arme, ce qui nuit à la précision des tireurs, même expérimentés. L'arme est beaucoup plus docile en rafales mesurées. Bref, il est préférable d'éviter le mode automatique, sauf en cas de situation critique.
    
    
    Addenda
    
    En dépit de ses bonnes performances contre les cibles organiques, ce pistolet-mitrailleur est passablement inefficace contre les robots.

en: Technical Specifications: SMG Magazine
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This large magazine contains 50 rounds of 5.7x28mm ammunition. It features a complicated triple-column arrangement, its rounds packed into the magazine in three large stacks. The round itself shreds armour at close range and produces horrific wounds. It typically generates low recoil, but the round's gentle characteristics are overwhelmed by the CRC-8's incredible rate of fire on full auto.
    
    The magazine is meant to be loaded into a CRC-8 SMG.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with SMGs should carry at least one reload whenever they go out in the field. Two or more are strongly recommended if the SMG is used as a primary weapon, since it can consume vast amounts of ammunition. It is not advisable to send our troops into combat without spare magazines.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : chargeur de pistolet-mitrailleur
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Ce gros chargeur contient 50 cartouches de 5,7 x 28 mm savamment agencées en trois colonnes. À courte distance, les balles sont capables de transpercer les armures et de provoquer des blessures abominables. La cadence de tir du CR-8 est impressionnante, et seules de brèves rafales permettent de contrôler le recul de l'arme.
    
    Ce chargeur est destiné au pistolet-mitrailleur CR-8.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Tout soldat devrait emporter de quoi recharger au moins une fois son arme lorsqu'il part sur le terrain. Nos troupes ne devraient jamais partir au combat sans réserves de munitions.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: Smoke Grenade
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    The 'Artificial Fog' smoke grenade was developed by the African league of nations during the war on the diamond cartels. It is an ingenious design which proves that, even in the age of electronic perception, the smoke grenade hasn't outlived its usefulness. There is no vision system that cannot be defeated somehow, and upgraded smoke grenades like the Artificial Fog grenade can block infrared sighting equipment as easily as they block the Mk. 1 Eyeball.
    
    The Artificial Fog grenade is what is called a 'bursting' smoke grenade. Instead of pouring smoke out of holes in the top, it bursts apart much like an incendiary grenade and covers a large area of ground with titanium tetrachloride, which quickly produces vast clouds of corrosive white smoke. It also fills the air with minuscule 'chaff', flakes of iron that refract radar waves and generally muck up the electronic picture of the battlefield. Other trace additives to the smoke help refract most of the non-visible EM spectrum. Even alien technology has trouble sifting through the thick soup.
    
    Titanium tetrachloride smoke by itself is slightly harmful to human beings due to its acidity. The additives make it more dangerous, especially breathing iron flakes, but it's nothing our medics can't deal with.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Smoke grenades are an important tool to hide our approaches, cover tactical withdrawals, and to temporarily lock unwanted participants out of a firefight. It is recommended that every soldier carry one for these purposes. Not every mission may require concealment, but we can never know when the opportune moment will present itself.
    
    Gas masks are recommended if several smokescreens pile up on each other.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : grenade fumigène
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    La grenade 'Artificial Fog' (« Brouillard artificiel ») fut conçue par la ligue des nations africaines pendant sa guerre contre les cartels diamantaires. Sa conception ingénieuse prouve que même à l'époque des détecteurs électroniques, les grenades fumigènes n'ont rien perdu de leur utilité. Aucun système de détection n'est dénué de faille, et les grenades fumigènes améliorées comme « Brouillard artificiel » neutralisent aussi bien les équipements à détection infrarouge que la vision des globes oculaires.
    
    Cette grenade appartient à la catégorie des grenades fumigènes explosives : au lieu de s'échapper par des orifices situés dans la partie supérieure, la fumée est libérée quand l'engin explose comme une grenade incendiaire. Du tétrachlorure de titane se répand dans une large zone et produit rapidement de grandes quantités de fumée blanche corrosive ; simultanément, l'air se charge de fines particules de fer qui réfractent les ondes radar et brouillent les images électroniques, et d'additifs qui réfractent les ondes électromagnétiques dans le spectre non-visible. Même l'équipement extraterrestre a du mal à percer cette purée de pois.
    
    Le nuage de tétrachlorure de titane est légèrement acide, et donc légèrement vulnérant pour les êtres humains. Les additifs le rendent davantage dangereux, surtout par inhalation des particules de fer. Cependant, nos médecins savent comment traiter ces désagréments.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Les grenades fumigènes sont un outil important pour dissimuler une approche, couvrir une retraite stratégique, ou empêcher temporairement quiconque de combattre. Nous recommandons que chaque soldat emporte une grenade de ce type. Il n'est pas toujours nécessaire de se dissimuler, mais il faut savoir le faire au moment opportun.
    
    Il est conseillé d'utiliser des masques à gaz si plusieurs grenades fumigènes sont utilisées au même endroit.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Technical Specifications: S-1 Sniper Rifle
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    The alien attack on Mumbai made our situation painfully clear. Their technology is far more advanced than ours. The complete inability of Commonwealth troops to make a dent in the Mumbai offensive revealed critical weaknesses in current military training and equipment. They lost three battalions just bringing the aliens to a standstill without inflicting significant casualties. PHALANX has to overcome these odds, and to do that we need the very best human technology has to offer.
    
    The Excalibur Program was created to find the most effective weapons on Earth by reviewing their manufacturing standards, durability, operational record, and their combat performance in the situations where we've managed to bring the aliens to battle.
    
    Originally an anti-materiel rifle, the Canada-built Forrester LRWS (Long Range Weapon System) has since been adopted by many countries as their principal sniper rifle. It is one of the bare handful of sniper rifles developed after 2040 that do not feature a bullpup configuration ('bullpup' meaning the magazine and action of the weapon are located behind the grip to reduce overall weapon length). It fires the massive 20mm HMG (Heavy Machine Gun) cartridge, fed by 8-round magazines which can weigh as much as one kilogramme apiece. The piston-retarded floating breech is equipped with an intricate gas dispersal system which decreases felt recoil to the level of an ordinary hunting rifle. This allows repeated shots without losing control.
    
    The greatest advantages of the LRWS over other modern sniper rifles are its incredibly short barrel and light weight, the only rifle in its size class that can fire the 20mm HMG round. This is made possible by a uniquely-reinforced breech and barrel made almost entirely of tungsten and titanium alloys, able to withstand the force of the round's super-high-velocity powder. Due to its short barrel, designed for tactical urban situations, the LRWS is not as effective at very great distance, but for a PHALANX squad's typical short-range skirmishing, this should not become a problem.
    
    The buttstock and grip automatically mould themselves to fit any shooter. Most importantly, this rifle has racked up more alien kills in Mumbai than any other weapon deployed in the fighting.
    
    At half the weight of other sniper rifles and twice the manoeuvrability, the LRWS offers the power and flexibility that our agents require.
    
    For PHALANX use, we have given this rifle the classification S-1.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    Soldiers equipped with the S-1 should keep their distance, fire from cover, and try to use aimed shots whenever possible. This is not an automatic weapon; it is too unwieldy to fire off quick snap shots with any accuracy. Marksmen should assume a crouched firing position for extra stability whenever possible.
    
    All our snipers should carry at least one backup sidearm such as the P-12 or the CRC-8 SMG, or a combat knife at the very least. Should aliens threaten a sniper at close range, he should immediately draw his sidearm. Under no circumstances should he try to use an S-1 to fend off attackers at close range. The S-1 is too slow-firing to stop an advancing alien and will quickly deplete its magazine if this is attempted. If the soldier tries to shoot his magazine dry before drawing his sidearm, it will be too late.
    
    
    Addenda
    
    Along with high-explosive rockets and grenades, this is one of the few standard-issue human weapons that are fully effective against robotic aliens.
fr_FR: Spécifications techniques : fusil de précision FP-1
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Initialement conçu comme fusil anti-matériel, l'ALP (Arme à Longue Portée) canadienne Forrester a depuis été adoptée comme fusil de précision dans de nombreux pays. Il s'agit de l'un des rares fusils de précision développé après 2040 sans configuration bullpup (avec un dispositif « bullpup », le chargeur et le mécanisme de l'arme sont situés dans la crosse afin de réduire la longueur totale de l'arme). Il tire des cartouches massives de fusil-mitrailleur lourd (FML) de calibre 20 mm placées dans des chargeurs de 8 balles qui peuvent peser jusqu'à un kilogramme. La culasse retardée par piston est équipée d'un système complexe de dispersion des gaz qui réduit le recul de l'arme à un niveau équivalent à celui d'un fusil de chasse classique ; cela permet de tirer plusieurs balles sans fatiguer.
    
    L'avantage le plus important de l'ALP, par rapport aux autres fusils de précision modernes, réside dans son canon étonnamment court et son faible poids : il s'agit du seul fusil de cette taille capable de tirer des munitions de 20 mm. Cela est possible grâce à sa culasse renforcée, unique en son genre, et son canon presque entièrement réalisé en alliage de tungstène et de titane capable de résister à de la poudre très haute vélocité. À cause de son canon court adapté aux situations de combat urbain, l'ALP n'est pas très efficace à très grande distance ; nous estimons néanmoins que nos troupes ne se trouveront jamais dans des situations où cela s'avérerait handicapant.
    
    La crosse d'épaule et la poignée s'adaptent automatiquement au tireur qui utilise l'arme.
    
    Avec un poids deux fois plus faible que les autres fusils de précision et une manœuvrabilité deux fois plus grande, l'ALP offre la puissance et la flexibilité dont nos agents ont besoin. Détail important : ce fusil a tué plus d'extraterrestres à Mumbai que n'importe quelle autre arme.
    
    La classification Phalanx de ce fusil est FP-1.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Les soldats équipés de FP-1 devraient rester à distance, tirer à couvert et, si possible, s'accroupir et viser avant de tirer. Ce n'est pas une arme automatique et elle est trop encombrante pour effectuer des tirs instinctifs précis.
    
    Tous nos tireurs de précision devraient emporter une arme auxiliaire comme un P-12, un pistolet-mitrailleur CR-8 ou, en dernier recours, un poignard de combat. Ceci leur permettra de neutraliser plus facilement un extraterrestre qui s'approcherait un peu trop près d'eux. En effet, il faut éviter d'utiliser un fusil de précision à bout portant : il faut trop de temps pour tirer et le chargeur contient trop peu de munitions ; il sera vite trop tard si le tireur essaye de vider son chargeur avant de dégainer son arme de poing.
    
    
    Addenda
    
    Avec les grenades et les roquettes HE, le FP-1 est l'une des rares armes à notre disposition qui soit réellement efficace contre les cibles robotisées.

en: Technical Specifications: Sniper Rifle Magazine
    
    CLASSIFIED LEVEL YELLOW
    
    PHALANX Extraterrestrial Response Unit
    
    Technical Document, Delta Clearance
    
    Filed: 20 March 2084
    
    By: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
    
    
    
    Overview
    
    This magazine contains 8 rounds of 20x140mm HMG (Heavy Machine Gun) ammunition. It is a conventional single-column box design, and can be extremely heavy due to the weight of the rounds inside. The rounds in this magazine are high-quality match grade ammunition meant for heavy sniper rifles; they are more accurate and expensive than ordinary HMG rounds.
    
    The magazine is meant to be loaded into an S-1 Sniper Rifle.
    
    
    Recommended Doctrine
    
    All soldiers equipped with sniper rifles should carry at least one reload whenever they go out in the field. It is not advisable to send our troops into combat without spare magazines.
    
    
    Addenda
    
    None.
fr_FR: Spécifications techniques : chargeur de fusil de précision
    
    NIVEAU DE CONFIDENTIALITÉ JAUNE
    
    Phalanx, Unité de riposte aux extraterrestres
    
    Document technique (autorisation Delta)
    
    Classé le : 20 mars 2084
    
    Auteur : Cdt Paul Navarre, R&D : division Ingénierie, Phalanx, Commandement des Opérations de l'Atlantique
    
    
    
    Considérations générales
    
    Ce chargeur contient 8 cartouches de type fusil-mitrailleur lourd (FML) de 20 x 140 mm. Ces cartouches sont empilées en une seule colonne et leur poids rend le chargeur très lourd. D'excellente facture, elles sont destinées uniquement aux fusils de précision lourds. Elles sont plus précises, mais plus chères, que les munitions classiques pour FML.
    
    Ce chargeur est est conçu pour approvisionner le fusil de précision FP-1.
    
    
    Doctrine recommandée
    
    Tout soldat devrait emporter de quoi recharger au moins une fois son arme lorsqu'il part sur le terrain. Nos troupes ne devraient jamais partir au combat sans réserves de munitions.
    
    
    Addenda
    
    Aucun.

en: Commander,
    
    We've achieved results in our effort to create anti-alien chemicals that can be effectively used on the battlefield. One agent in particular has been classified as fully combat-capable and is ready to be deployed at your say-so.
    
    The agent in question is a cocktail of bleach, mustard gas, titanium tetrachloride and several other nasty compounds, combining to form a substance we like to call "CHOKE". It is a highly powerful blistering agent that reacts with organic skin in seconds rather than hours. It reacts violently with air to provide several minutes of gas coverage over a small, concentrated area.
    
    The effects on organic tissue are harsh. Even minor contact with the skin or mucous membranes will cause severe irritation, resulting in restricted breathing and excruciating pain. Contact with the eyes can cause prolonged, even permanent blindness if left untreated. The agony caused by CHOKE is so acute and disabling that it will knock the fight out of almost anything with which it comes into contact. Our organic alien captives have all demonstrated very satisfying responses; most targets go into shock and exhibit little to no motor control until dosed up with painkillers and anti-CHOKE medication. Their breathing apparatus offers no defence whatsoever against an agent which doesn't need to enter the lungs.
    
    CHOKE is equally effective against humans. Volunteer testing has left battle-hardened soldiers hunched on the floor in a foetal position, frozen in place and barely able to breathe. Two subjects had to be rushed to hospital due to blistering of the lungs and fluid buildup, but I'm happy to report both will survive. It is however recommended that our troops be kept away from any deployed CHOKE at all times. If one of our troops does manage to come into contact with it, we've loaded our medikits with the appropriate drugs to treat and revive.
    
    The only defence against CHOKE is full body coverage. Any exposed skin or breathing passage is a vulnerability, and so far the aliens have deployed no armour that would protect their troops against this kind of attack. As far as PHALANX agents are concerned, a full head-enclosing gas mask should protect them adequately, since our standard uniforms and armours provide airtight coverage of the soldier's body.
    
    We've created a delivery system in the form of a standard throwable canister. Our troops should experience no problems using this item in the field.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Nos efforts pour créer des armes chimiques anti-extraterrestres utilisables en situation de combat ont porté leurs fruits. Un des cocktails en particulier, que nous avons baptisé le « CHOC » après avoir constaté combien il était efficace, sera déployé dès que vous l'ordonnerez : il s'agit d'un mélange de javel, de gaz moutarde, de tétrachlorure de titane et de plusieurs autres composés désagréables ; c'est un vésicant très puissant qui attaque la peau en quelques secondes ; il réagit violemment au contact de l'air, produisant un gaz épais qui stagne sur une petite étendue pendant plusieurs minutes.
    
    Les effets sur les tissus organiques sont très sévères. Un contact mineur avec la peau ou avec des muqueuses provoque des irritations majeures et, par conséquent, des douleurs atroces et de fortes complications respiratoires. Un contact avec les yeux provoque une cécité temporaire, qui peut devenir permanente si le patient n'est pas soigné. Le CHOC provoque une agonie si vive, si incapacitante, qu'il met hors de combat quasiment tous ceux qu'il touche. Nos prisonniers extraterrestres ont tous montré des réactions très satisfaisantes : la plupart des sujets sont entrés en état de choc, perdant quasiment tout contrôle moteur jusqu'à ce que nous leur administrions des anti-douleurs ou des anti-CHOC ; le respirateur implanté dans la trachée ne protège pas contre ce produit, qui n'a pas besoin de pénétrer dans les poumons.
    
    Le CHOC fonctionne aussi très bien contre les humains. Des tests menés sur des volontaires, tous des vétérans endurcis, ont conduit ces gens à se recroqueviller sur le sol en position fœtale, prostrés et pantelants ; deux sujets ont dû être emmenés en urgence à l'hôpital, car des cloques et du liquide s'accumulaient dans leurs poumons (heureusement, ces deux personnes ont survécu). Nous recommandons à notre personnel de garder ses distances à chaque fois que du CHOC est utilisé, quand bien même nous avons équipé nos médikits du nécessaire pour soigner quiconque serait touché.
    
    Seule une isolation complète du corps protège efficacement du CHOC. Une parcelle de peau exposée ou un petit orifice censé faciliter la respiration représentent un risque. En l'état actuel de nos connaissances, les armures extraterrestres ne prémunissent pas contre ce type d'attaque, alors que les armures intégrales Phalanx protègent efficacement.
    
    Nous avons développé un projectile qui ressemble à une grenade à main afin de faciliter l'utilisation de notre nouvelle arme. Nos troupes devraient pouvoir s'en servir sans difficulté.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    Ever since the start of the invasion, we have been left scratching our heads about the aliens' biology. We knew almost nothing about them, their biology, their genetics or their potential vulnerabilities. This left us helpless in the fields of biological and chemical warfare.
    
    Our study of the various live and dead alien specimens we've recovered has been enlightening. Thanks to the discoveries we've made over the past few months, my team and I have come to believe that we're ready to start a bio/chemical warfare program against the alien threat. We have tissue samples, autopsy data, live specimens for testing; all the raw materials we require to investigate methods of properly incapacitating battlefield specimens without being forced to send PHALANX troops into melee combat.
    
    This will be a challenge given the constant protection and filtration offered by the alien breathing apparatus, which prevents any harmful materials entering the lungs, but if you authorise sufficient lab time and funding we can almost certainly develop an aerosol compound that will disable exposed aliens by chemical or biological means.
    
    This will be a project of greatest importance and priority, Commander. The sooner you lend it your authorisation, the better.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Aux débuts de l'invasion, la biologie des extraterrestres représentait un mystère pour nous. Tout était à réinventer (physiologie, génétique, forces et faiblesses de ces organismes) et nous étions bien incapables de mettre au point des armes biologiques ou chimiques contre eux.
    
    Les examens des spécimens ramenés (morts ou vifs) nous ont permis de beaucoup progresser. À la lumière de ces progrès récents, mon équipe et moi estimons qu'il est temps d'envisager un programme de guerre biochimique contre l'ennemi. Nous disposons d'une banque de tissus, de données d'autopsies, et de cobayes. Nous avons tout ce qu'il faut pour découvrir un nouvel armement antipersonnel contre l'envahisseur sans même que nos soldats se dédient à la collecte d'individus.
    
    Notre principal défi sera de contourner les respirateurs qui protègent des matières dangereuses les poumons des extraterrestres. Mais je ne doute pas que nous finirons par inventer un aérosol opérant si vous nous en donnez les moyens.
    
    Commandant, plus votre agrément nous parviendra vite, mieux ce sera. Ce projet très important sera alors conduit en toute priorité
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    We've finished prototyping our experimental electrical weapon, and it's now ready to begin full production.
    
    The concept of the stun rod, as we call it, requires no in-depth explanation. It's an electrical prod that delivers a stunning shock to anything that comes into contact with the prongs at the front of the weapon. The intensity of the shock can be easily set by the user. The stun rod is more than capable of stunning or electrocuting any humans who get too close. Caution is recommended.
    
    The combat applications are simple. The soldier wielding it would enter into melee with an alien, bring the prongs into contact with the enemy's skin or armour, and pull the trigger. The ensuing electrical discharge would stun or disable the subject for some time, even through armour or protective skin. The period of unconsciousness will vary from species to species and between individuals, depending on their exposure, metabolism, mental state, and more. I'm afraid I cannot provide you with any hard numbers yet. However, we estimate the stun rod to give us more than enough time to secure the prisoner and render it harmless.
    
    We fully realise the difficulty of bringing the aliens to melee and then besting them. This is why we've armoured the stun rod's body to stand up against the Kerrblade without being sliced in two. It's designed to use as a staff or club in melee during an emergency, and it will not break, crack or become unreliable.
    
    Unfortunately, with these heavy-duty batteries and electrical systems and additional armour, the stun rod has become a rather hefty weapon. It will require two hands to use effectively in combat as a prod or a blunt instrument, though it will not restrict grenade throwing or pistol use in the off hand.
    
    The outputs that the stun rod can deliver -- repeatedly -- make it the most powerful electrical weapon on Earth at this time. However, despite efforts to push our designs further, we don't yet have the technology to create ranged weapons that can match the stun rod's capabilities. Electrolasers are still too weak for their power consumption and wire-tasers can only be used once at limited ranges. We are however looking into adapting alien power cells for use in PHALANX-built electrolasers. This is a possibility that holds great promise for the future of our bio research.
    
    Thank you for your indulgence in this program, Commander. I firmly believe this will be a great help to our capture efforts. Still, I will try to leave further technical matters with Cdr. Navarre, where they belong.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    Le prototype de notre arme électrique expérimentale, que nous avons appelée bâton assommant, est maintenant au point. Nous pouvons passer à la phase de production en série.
    
    Rien n'est plus simple à décrire que le principe de fonctionnement de ce bâton : il s'agit d'un appareil capable d'envoyer une commotion électrique à tout ce qui touche les dents situées au bout de l'objet. L'utilisateur peut facilement régler la force du courant délivré. Il faut manier ce bâton avec précaution, car il peut facilement électrocuter un être humain.
    
    Son mode d'emploi tient en une ligne : l'utilisateur met en contact les dents de l'arme avec la peau ou avec l'armure de son adversaire, appuie sur la détente... et la décharge électrique neutralise le sujet. Pour l'instant, je ne peux pas vous fournir d'estimations relatives à la période d'inconscience, dont la durée dépendra probablement de la nature de la cible, de son métabolisme, de son état mental, etc. Nous pensons toutefois que cette durée sera largement suffisante pour que la victime soit faite prisonnière en toute sécurité.
    
    Nous savons combien les combats au corps-à-corps contre les extraterrestres sont difficiles à gagner. Nous avons donc blindé ce bâton, et il peut supporter un coup d'épée Kerr sans être coupé en deux ou servir de gourdin sans se casser ni se dérégler. Malheureusement, l'arme est relativement lourde à cause de ses grosses batteries, de ses systèmes électriques, et de ses protections additionnelles. Un utilisateur a donc besoin de ses deux mains pour s'en servir, que ce soit pour frapper ou pour envoyer des décharges ; par contre, rien ne l'empêche de lancer une grenade ou tirer avec un pistolet s'il ne s'en sert pas activement.
    
    Ce bâton peut délivrer de tels chocs que cela en fait aujourd'hui l'arme électrique la plus puissante sur Terre. Nous avons bien essayé d'inventer une arme similaire capable de toucher à distance, en vain : les électrolasers consomment beaucoup d'énergie et ne sont malgré tout pas d'une grande puissance, et les tasers à fil sont à usage unique et ont une portée limitée. Nous sommes donc en train d'analyser la façon dont les aliens stockent l'énergie dans l'espoir de pouvoir fabriquer des électrolasers maison ; cela serait vraiment la solution idéale pour couvrir les futurs besoins de notre département de biologie.
    
    Encore une fois, Commandant, merci d'avoir favorisé ce programme de recherche. Je suis intimement persuadé que le bâton assommant nous sera très utile pour capturer des extraterrestres. Pour autant, je m'efforcerai de ne plus contrarier les prérogatives du Cdt Navarre, responsable de tout ce qui concerne l'ingénierie.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander,
    
    I hope I'm not overstepping my bounds, but I have an important technical research proposal to make, a proposal to create a new piece of PHALANX equipment for use by our field agents. I realise this falls outside the responsibilities of my division. However, I've already discussed things with Cdr. Navarre, and he doesn't quite see eye-to-eye with me on the necessity of the item in question. I had no choice but to go to straight to you with the proposal.
    
    Now that we know how to keep captured aliens alive in containment, our lack of specimens is becoming a serious impediment to our biological and chemical research. We need living tissue to study, performing its natural functions inside a living body, and we don't have the ability to simply clone up some aliens to research. We need prisoners. The sooner the better.
    
    That's why I would like to propose a simple but high-powered electrical shock weapon, not unlike a military stun gun, designed to disable our enemies without killing them. It would be a two-handed man-portable unit with a large battery and several charge settings, the highest of which should be sufficient to disable the hardiest alien races we may encounter. We in DivBio believe that any alien subjected to this weapon would be disabled long enough for our soldiers to take control of the situation and secure prisoners. The electrical shock could still be countered by sophisticated armour and may not be effective on robotic alien devices.
    
    Cdr. Navarre, however, feels that such a weapon would be hazardous to our soldiers and "a throwback to the 20th century", and refuses to endorse it. He doesn't seem to understand. We have no alternative method of disabling enemies at the voltages required. Commander, we need this weapon as badly as we need live aliens from the field. We can't merely shoot them and hope to patch one or two up again upon return to base. Even if we succeeded in that mindset, my division's needs will be far, far higher than that for proper research and interrogation.
    
    I hope you understand. Please authorise lab time and funding for this project as soon as you can, and I'll get some people from DivEngine together to develop this project properly. I would of course be delighted if you could explain things to Cdr. Navarre. I'm sure he'll be happy to receive a message from you.
    
    Sincerely,
    
    Dr. Connor
fr_FR: Commandant,
    
    J'espère que l'importante proposition technique que j'ai à vous faire, qui n'est pas du ressort de mon service, ne vous paraitra pas outrepasser mes prérogatives. J'en viens à m'adresser directement à vous, car je n'ai pas réussi à convaincre le Cdt Navarre de la nécessité du nouvel équipement que j'aimerais voir développé.
    
    Nous savons maintenant garder en vie les extraterrestres retenus dans notre poste de confinement. Mais le manque de spécimens entrave sérieusement nos recherches, en biologie comme en chimie : des travaux in vivo sont indispensables pour comprendre la nature et le fonctionnement de ces organismes étrangers. Puisqu'il est bien sûr impossible de cloner les aliens pour nos alimenter nos expériences, il nous faut des prisonniers. Le plus tôt sera le mieux.
    
    J'aimerais donc disposer d'une arme délivrant des chocs électriques suffisant à mettre les extraterrestres hors d'état de nuire sans pour autant les tuer (cf. ces armes à impulsions électriques déjà efficaces contre des êtres humains). La division Bio a pensé à une arme contondante à deux mains dotée d'une batterie puissante et d'un système de commande permettant de moduler l'intensité des chocs délivrés (le plus haut niveau devant suffire à assommer les races extraterrestres les plus résistantes) ; nous avons prévu une période d'inconscience suffisamment longue pour que nos soldats puissent sécuriser le terrain, puis rendre inoffensifs les prisonniers ; nous craignons seulement que des armures sophistiquées puissent réduire l'efficacité de l'arme et que les différents robots ennemis y soient peu sensibles.
    
    Le Cdt Navarre estime quant à lui qu'une telle arme est dangereuse pour nos soldats et qu'elle constitue « un retour au 20e siècle ». Il refuse donc d'avaliser ce projet. J'ai bien essayé de lui faire comprendre que tout l'armement électrique dont nous disposons aujourd'hui est inadapté pour neutraliser nos ennemis, en vain. Commandant, nous avons tellement besoin d'aliens vivants qu'il nous faut cette absolument arme. Mon département ne peut se contenter d'un ou deux survivants rafistolés après de lourdes fusillades : nous ne pouvons mener nos recherches et nos interrogatoires qu'avec un échantillon représentatif de prisonniers.
    
    J'espère que vous me comprenez. Je vous en prie : libérez-nous au plus vite un laboratoire et débloquez-nous un financement, et je trouverai quelques personnes de la division d'Ingénierie prêts à nous aider à finaliser ce projet. Je serais évidemment ravi si vous expliquiez tout cela au Cdt Navarre. Je suis persuadé qu'il recevra votre message mieux que le mien.
    
    Cordialement,
    
    Dr Connor

en: Commander, I've got the specs of the new alien pistol for you, and they're not good.
    
    We've always suspected that a real alien army would field more powerful weaponry. Now they've gone and proved us right. This particle beam weaponry is extremely advanced, a quantum leap above the arsenal we've seen, miniaturised far beyond our ability to duplicate.
    
    Particle-beam weaponry is designed to hit a target object with a stream of accelerated particles moving at near-light velocities, therefore carrying tremendous kinetic energy. Until now we've only seen the aliens use this technology in large UFO weapons. Now, however, they're using it on the ground in the worst way.
    
    The pistol itself is quite simple in build, just a shell covering a set of magnets and electrostatic lenses for focusing and constricting the particle beam.
    
    Certainly this pistol is the nastiest handgun I've ever seen in my career, with impressive armour-piercing capabilities and extreme damage potential. It's not as accurate as the laser pistol, but it packs an extraordinary punch for a sidearm.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, j'ai déterminé les caractéristiques de la nouvelle arme des aliens, et il y a de quoi être inquiet.
    
    Nous avons toujours soupçonné qu'un véritable effort militaire alien pouvait faire mieux que de simples armes à plasma et des épées Kerr. Et là, ils nous prouvent que nous avions raison. Cet armement à faisceau de particules est extrêmement avancé et représente un bond significatif par rapport aux armes que nous connaissons déjà, et il est bien plus miniaturisé que tout ce que nous savons faire.
    
    L'armement à faisceau de particules est conçu pour frapper une cible avec un flux de particules accélérées à des vitesses presque égales à celle de la lumière, ainsi porteur d'une énergie cinétique fantastique. Jusqu'à présent, nous n'avions vu cette technologie utilisée qu'avec les armes embarquées des grands OVNI. Malheureusement, ils l'utilisent maintenant aussi au sol.
    
    Le pistolet est, en lui-même, de conception simple : une coquille couvre une série d'aimants et de lentilles électrostatiques, qui concentrent un faisceau de particules.
    
    De toute évidence, ce pistolet est la pire arme de poing que j'ai jamais vue dans ma carrière, avec des capacités perforantes impressionnantes et un potentiel énorme de dégâts. Il est moins précis que nos pistolets lasers, mais il possède une excellente puissance d'arrêt pour une arme auxiliaire.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've recovered a dangerous new alien pistol that seems to fire high-energy particle beams -- an extremely nasty new threat to our troops on the battlefield. Preliminary tests against our armour have produced distressing results. We need to perform more research on these weapons immediately.
    
    Please authorise this program at your earliest convenience.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons récupéré une nouvelle arme extraterrestre bien dangereuse, qui semble tirer des rayons de particules à haute énergie : c’est une menace extrêmement sérieuse pour nos troupes engagées. Les premiers tests ont abouti à des résultats très inquiétants. Nous avons besoin d'effectuer plus de recherches sur ces armes, tout de suite.
    
    Merci d'envoyer votre approbation pour ce programme dans les plus brefs délais.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've finished work on this big damned cannon we brought back.
    
    This particle beam weaponry is extremely advanced, a quantum leap above the alien's existing arsenal, miniaturised far beyond our ability to duplicate.
    
    Particle-beam weaponry is designed to hit a target object with a stream of accelerated particles moving at near-light velocities, therefore carrying tremendous kinetic energy. Until now we've only seen the aliens use this technology in large UFO weapons. Now, however, they're using it on the ground in the worst way.
    
    This cannon has got to be the most powerful infantry particle beam the aliens can field, because I can't imagine them getting much bigger. The Particle Beam cannon's recoil is out of this world. It can blast a full grown man clean off his feet in one shot.
    
    As bad as the recoil is, the target will have it worse. A single fleeting hit -- a heartbeat of exposure -- will buckle three inches of homogenous steel. This is usually all that's necessary. A second hit will turn the buckle into a fist-sized hole, clean through. Our infantry armour will perform only slightly better, but deflection will help somewhat.
    
    That's all I've got for you right now, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons fini de travailler sur la maudite arme super costaude que vous nous avez ramenée.
    
    Cet armement à faisceau de particules, extrêmement avancé, représente un bond significatif par rapport aux armes à plasma, et il est bien plus miniaturisé que tout ce que nous savons faire.
    
    L'armement à faisceau de particules est conçu pour frapper une cible avec un flux de particules accélérées à des vitesses proches de celle de la lumière, ce qui les rend porteuses d'une énergie cinétique fantastique. Jusqu'à présent, cette technologie ne paraissait utilisée que par les armes embarquées des grands OVNI. Hélas, maintenant ils en utilisent aussi au sol...
    
    Ce minicanon doit représenter l'arme d'infanterie à faisceau de particules la plus puissante des aliens, parce que je peux difficilement en imaginer des plus grosses. Le recul est extraordinaire : un seul tir peut projeter en l'air un homme adulte.
    
    Quelque soit le recul subit par le tireur, l'effet sur la cible sera bien pire. Le moindre frôlement, même aussi bref qu’un battement de cœur, peut gauchir huit centimètres d'acier. Eh oui, un rien suffit... Un deuxième tir au même endroit fera un beau trou bien net de la taille d'un poing. Nos armures d'infanterie arrivent à légèrement résister, mais leur capacité à dévier le coup y contribue un peu.
    
    C'est tout pour l'instant, Commandant.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've recovered a large alien cannon that fires high-energy particle beams. It is extremely deadly and has frightening effects on our armour during preliminary testing. We need to perform more research on these weapons immediately.
    
    Please authorise this program at your earliest convenience.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons récupéré un canon portatif alien qui tire des rayons de particules à haute énergie. Il est extrêmement dangereux et, d'après nos premiers tests, a des effets effrayants sur nos protections. Nous devons examiner cet armement de toute urgence.
    
    Merci d'autoriser ce programme dans les plus brefs délais.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've gotten all the info we can from this new alien rifle. It's more bad news, I'm afraid.
    
    We've always suspected that a real alien army would field more deadly weaponry. Now they've gone and proved us right. This particle beam weaponry is extremely advanced, a quantum leap above the arsenal we've seen, miniaturised far beyond our ability to duplicate.
    
    Particle-beam weaponry is designed to hit a target object with a stream of accelerated particles moving at near-light velocities, therefore carrying tremendous kinetic energy. Until now we've only seen the aliens use this technology in large UFO weapons. Now, however, they're using it on the ground in the worst way.
    
    The rifle seems to follow a very basic, modular design, quite unlike the plasma weapons we've already observed. All the parts can be slotted in or out of the weapon just by pressing an appropriately-located release catch.
    
    What first alarmed me about this weapon is its performance against our infantry armour. The high-energy particles in a particle beam travel so fast that the beam can easily punch a hole through our standard vehicle armour. When fired at a suit of Combat Armour, the results are gruesome. It penetrates the front of the armour without even slowing down, and still has enough power to punch out the back and continue for several metres before dispersing.
    
    Our troops will need the heaviest protection we can muster to be able to stand up to this kind of fire. We may suffer significant troop losses to alien Particle Beam weapons if we don't.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons analysé autant que possible ce nouveau fusil alien. Je crains n'apporter que des mauvaises nouvelles.
    
    Nous avons toujours soupçonné qu'un vrai effort militaire alien pouvait faire mieux que de simples armes à plasma et des épées Kerr. Et là, ils nous prouvent que nous avions raison. Cet armement à faisceau de particules est extrêmement avancé et représente un bond significatif par rapport aux armes que nous connaissons déjà, et il est bien plus miniaturisé que tout ce que nous savons faire.
    
    L'armement à faisceau de particules est conçu pour frapper une cible avec un flux de particules accélérées à des vitesses presque égales à celle de la lumière, ainsi porteuses d'une énergie cinétique fantastique. Jusqu'à présent, nous avions cette technologie mise en pratique uniquement à partir des armes embarquées des grands OVNI. Maintenant, ils l'utilisent malheureusement aussi au sol.
    
    Le fusil semble avoir été conçu de manière très simple et modulaire, à l'opposé des armes à plasma que nous avons déjà analysées. Toutes les pièces peuvent être emboitées ou déboitées de l'arme simplement en appuyant sur un cliquet astucieusement placé.
    
    Dès le début, cette arme m'a inquiété par sa puissance face à nos armures d'infanterie. Les particules à haute énergie du faisceau ont une telle vitesse qu'elles peuvent facilement percer le blindage standard de nos véhicules. Sur une armure de combat, le résultat est macabre : le faisceau pénètre le devant de l'armure sans même ralentir, et conserve assez de puissance pour ressortir dans le dos et continuer sur plusieurs mètres avant de se disperser.
    
    Des protections bien plus lourdes seront nécessaires pour que nos troupes puissent résister à ça. Autrement, nos pertes risquent d'être très lourdes...
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've recovered an alien rifle that fires high-energy particle beams. It's more deadly than anything we've seen -- an extremely nasty new threat to our troops on the battlefield. Preliminary tests against our armour confirm that the aliens have seriously upgunned their troops. We need to perform more research on these weapons immediately.
    
    Please authorise this program at your earliest convenience.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous avons récupéré un fusil alien qui tire des faisceaux de particules à haute énergie. Il est plus dangereux que tout ce que nous avons jamais vu et constitue une menace majeure pour nos soldats. Des tests préliminaires contre nos armures confirment que les extraterrestres ont considérablement augmenté la puissance de feu de leurs troupes. Pour en savoir plus, nous devons étudier ces armes plus en détail. C'est vraiment urgent.
    
    Merci d'autoriser ces recherches dans les délais qui vous paraitront les plus raisonnables.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, my method worked. I think we've managed to crack the secrets of the mysterious particle beam weaponry. Here are my conclusions.
    
    The appearance of man-portable particle beam weaponry suggests a serious escalation in this war. Prior to being shot at with it, we had no idea that the aliens possessed such advanced technology, and we have no idea why it was not deployed before now. The aliens' motivations and strategy remain a complete mystery to us. Still, I don't believe I'm overstating the issue that these weapons change everything.
    
    When I try to describe this, you have to understand that I'm not talking about the actual weapons. As I've mentioned in my reports, the weapons themselves are basically nothing more than a metal shell around a set of magnets and electrostatic lenses, all used for focusing and constricting the particle beam. The real magic happens in a space about the size of my fist. I'm talking about what we have previously thought of as the 'magazine', until now. What it actually is is unbelievable.
    
    Each individual magazine is actually a synchrotron particle accelerator of mind-blowingly tiny proportions, wrapped around a battery pack so small that we can't even begin to imagine how they built it. The synchrotron speeds particles round and round in a very small circle -- less than the diameter of the magazine -- until they've achieved sufficient velocity. The particles are then diverted via a magnetic field into the focusing array, where they are magnetically constricted -- 'pinched' -- into a coherent beam.
    
    Commander, there is no chance in hell that we can build accelerators this complex this small. Not in our lifetimes. Neither we at PHALANX nor the rest of the world have the precision machinery or the knowledge necessary to duplicate the alien technology. We've documented how the weapons works, and they're simple enough to produce, but if we actually want to use them we're going to have to scrounge magazines off the aliens. Worse, these little accelerators are put under tremendous amounts of strain in their lifetimes, and they'll start to malfunction after being used only a few times. Our ammo supply will be spotty at best, limited to whatever we can recover in the field.
    
    If the aliens have widespread access to this sort of technology, and they obviously do, I couldn't tell you why they haven't just waltzed in and mashed humanity into paste. Their war machine is several orders of magnitude greater than ours. Their technology is more advanced, they have more numbers and better aircraft, and yet they're still coming at us in fits and starts. It's baffling. However, any good soldier will tell you that 'why' doesn't matter right now. They're the ones making the mistake and it's up to us to take advantage of it.
    
    We need to upgrade, upgun, and uptrain everything we have, Commander. Everything. We have to be ready before they start getting really serious about this war.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, ma méthode a marché. Nous avons percé les secrets de ces mystérieuses armes à faisceaux de particules. Voici mes conclusions.
    
    L'apparition de ces armes portatives à faisceaux de particules suggère une sérieuse escalade dans cette guerre. Avant qu'ils ne nous tirent dessus, nous ignorions que les aliens possédaient une technologie aussi avancée, et nous ignorons pourquoi ils ne l'ont pas utilisée plus tôt. Leurs motivations et leur stratégie restent un mystère complet. Quoi qu'il en soit, je crois n'exagérer en rien en affirmant que ces armes changent tout.
    
    Vous devez comprendre que je ne parle pas des armes en elles-mêmes. Comme je l'ai mentionné dans mes rapports précédents, elles ne sont finalement rien de plus que des coquilles en métal remplies d'aimants et de lentilles électrostatiques servant à focaliser le faisceau de particules. La vraie magie se situe dans un espace de la taille de mon poing... Je parle de ce que nous pensions jusqu'alors être un chargeur, alors qu'il s'agit en réalité de quelque chose d'incroyable.
    
    Chaque chargeur est en fait un synchrotron aux dimensions incroyablement petites enroulé autour d'une cellule énergétique si minuscule que nous n'avons pas la moindre idée de la façon dont ils ont pu la produire. Le synchrotron accélère les particules sur une toute petite trajectoire circulaire (le diamètre du cercle est inférieur à celui du chargeur), jusqu'à ce qu'elles atteignent la vitesse nécessaire au fonctionnement de l'arme. Un champ magnétique les dévie alors dans le bloc de focalisation, où elles sont condensées en faisceau.
    
    Commandant, nous sommes absolument incapables de construire des accélérateurs aussi complexes dans un si petit volume, même en y consacrant le reste de notre existence. Personne au monde ne possède les outils ou les connaissances nécessaires à la duplication de ces objets. Nous savons comment ces armes marchent, et elles sont suffisamment simples pour que nous puissions les fabriquer ; mais nous devrons nous procurer les chargeurs chez les aliens... Et malheureusement, ces petits accélérateurs subissent des contraintes colossales pendant leur utilisation, et seront trop endommagés pour fonctionner après seulement quelques utilisations. Le renouvellement des munitions dépendra étroitement de ce que nous ramènerons lors de nos opérations, et sera au mieux sporadique.
    
    Si les aliens maitrisent ce type de technologie, ce qui est manifestement le cas, je ne comprends pas pourquoi ils ne nous ont pas déjà réduits en bouillie. Leur machine de guerre est incroyablement plus puissante que la nôtre. Leur technologie est plus avancée, et leurs vaisseaux plus élaborés et plus nombreux, mais ils ne font qu’arriver et repartir aussitôt. C'est déroutant. Mais n'importe quel bon soldat vous dira que ce n'est pas le « pourquoi » qui est important. Ils font des des erreurs, nous devons en profiter.
    
    Tout ce que nous possédons doit être amélioré, Commandant. Tout ! Les hommes, le matériel, les armes... Nous devons être prêts avant qu'ils ne prennent réellement cette guerre au sérieux.
    
    Cdt Navarre

en: Commander, we've decided that more research is badly needed on the particle beam weaponry, especially their mysterious power source, the magazines which we've been utterly unable to examine. No amount of finesse or ingenuity has been able to open them. That's why I'm hereby proposing extreme measures.
    
    I want to use our lab's radiation chamber to bombard one of the magazines with electromagnetic pulses, destroying most of the internal electronics, and hopefully causing it to shut down. Once it's safely deactivated, we can use brute force to open it up.
    
    Destroying a magazine to find out how it works may seem crude and backwards, but we have no other choice at the moment. Even blasted to hell by EMP, it should help us answer a lot of questions about the aliens' particle beam technology. It may also give us clues as to how we can get inside an undamaged magazine.
    
    Once we know how the magazine works, we can reassess the weapons and we'll hopefully be able to tell you how it all fits together, Commander.
    
    Cdr. Navarre
fr_FR: Commandant, nous pensons qu'une étude approfondie de l'armement à faisceau de particules est indispensable. Nous devrions nous focaliser tout spécialement sur la mystérieuse source d'énergie contenue dans les chargeurs, que nous avons jusque-là été totalement incapables d'examiner. Toute l'astuce et l'ingéniosité dont nous avons pu faire preuve n'ont pas suffit à les ouvrir. C'est pourquoi je propose des mesures radicales.
    
    Je souhaite utiliser la chambre d'irradiation du laboratoire pour bombarder l'un de ces chargeurs avec des impulsions électromagnétiques. J'espère ainsi détruire la plupart des circuits électroniques internes et les désactiver. Nous pourrons alors l'ouvrir en force, et en toute sécurité.
    
    Bousiller un chargeur pour comprendre son fonctionnement peu sembler brutal et incongru, mais je ne vois pas d'autre moyen de procéder. Cela devrait nous aider à découvrir les réponses à de nombreuses questions sur la technologie extraterrestre des faisceaux de particules. Cela devrait aussi nous fournir des indices sur la méthode à employer pour ouvrir un chargeur sans l'endommager.
    
    Commandant, une fois que nous saurons comment le chargeur fonctionne, nous pourrons réexaminer les armes et tenter de comprendre comment tout cela est agencé.
    
    Cdt Navarre

en: install_equipment
fr_FR: Appareils

en: installation_construction
fr_FR: Installations hors base

en: research
fr_FR: Recherche

en: production
fr_FR: Production

en: nations_happiness
fr_FR: Satisfaction des nations

en: transfer
fr_FR: Transferts

en: ufo_activity
fr_FR: Activité des OVNI

en: missions
fr_FR: Missions

en: buildings
fr_FR: Bâtiments de la base

en: The Revolutionary Countries
fr_FR: États révolutionnaires

en: United America
fr_FR: Amérique-Unie

en: The Greater European Union
fr_FR: Union européenne élargie

en: The Asian Republic
fr_FR: République asiatique

en: The Middle-Eastern Alliance
fr_FR: Alliance du Moyen-Orient

en: New Africa
fr_FR: Nouvelle Afrique

en: Russia
fr_FR: Russie

en: The Commonwealth of Oceania
fr_FR: Communauté d'Océanie

en: Antimatter
fr_FR: Antimatière

en: Alien Materials
fr_FR: Matériaux aliens

en: Stab
fr_FR: Poignarder

en: Hovernet Plasma Weapon
fr_FR: Arme à plasma d'aérobot

en: Single Shot
fr_FR: Coup par coup

en: Combat Hovernet Plasma Weapon
fr_FR: Arme à plasma d'aérobot de combat

en: Burst
fr_FR: Rafale

en: Basic Concepts (Campaign)
fr_FR: Notions principales (campagne)

en: Basic Concepts (Ground Combat)
fr_FR: Notions principales (combat)

en: Skills and Abilities
fr_FR: Attributs et compétences

en: Background
fr_FR: Contexte

en: Base Facilities
fr_FR: Bâtiments de la base

en: Global Installations
fr_FR: Installations hors base

en: Research Reports
fr_FR: Rapports de recherche

en: Equipment
fr_FR: Équipement

en: Alien Artifacts
fr_FR: Objets aliens

en: Autopsies & Observation
fr_FR: Autopsies et observations

en: The Alien Threat
fr_FR: La menace alienne

en: Research
fr_FR: Recherche

en: UFO Interception
fr_FR: Interception d'OVNI

en: UFO Disassembly
fr_FR: Démontage d'OVNI

en: Nation Happiness
fr_FR: Satisfaction des nations

en: Time Units
fr_FR: Unités de temps

en: Reaction Fire
fr_FR: Tir réflexe

en: Soldier Weight and Encumbrance
fr_FR: Encombrement des soldats

en: Wounds and Healing
fr_FR: Blessures et guérison

en: Auxiliary Equipment
fr_FR: Équipement complémentaire

en: Continuous Wave Laser Operation
fr_FR: Laser à onde entretenue

en: Live Alien
fr_FR: Extraterrestre vivant

en: Alien Breathing Apparatus
fr_FR: Respirateur alien

en: The Alien Mind
fr_FR: La mentalité alienne

en: Odd Behaviour
fr_FR: Un comportement étrange

en: Alien Communication
fr_FR: Dialogue avec les aliens

en: Alien base
fr_FR: Base alienne

en: The Universal Serum
fr_FR: Le sérum universel

en: Alien Origins
fr_FR: Origine des extraterrestres

en: UFO Theory
fr_FR: Configuration des OVNI

en: Electromagnetic Rifle
fr_FR: Fusil électrique

en: Electromagnetic Rifle Magazine
fr_FR: Chargeur de fusil électrique

en: Electromagnetic Rifle Antimatter Magazine
fr_FR: Chargeur à antimatière de fusil électrique

en: Monomolecular Blades
fr_FR: Poignard monomoléculaire

en: Plasma And The Grenade Launcher
fr_FR: Grenades à plasma 25 mm

en: Alien Artifact - Kerrblade
fr_FR: Épée Kerr

en: Alien Artifact - Plasma Pistol
fr_FR: Pistolet à plasma

en: Alien Artifact - Plasma Blaster
fr_FR: Lance-plasma lourd

en: Alien Artifact - Plasma Blade
fr_FR: Poignard à plasma

en: Alien Artifact - Plasma Grenade
fr_FR: Grenade à plasma

en: Alien Artifact - Plasma Rifle
fr_FR: Fusil à plasma

en: Encased Plasma Rounds
fr_FR: Munitions chemisées à plasma

en: Needler Gun
fr_FR: Lance-aiguille

en: Heavy Needler Gun
fr_FR: Lance-aiguille lourd

en: Coilgun
fr_FR: Fusil à induction

en: Anti-Alien Gas
fr_FR: Gaz anti-alien

en: Alien Anti-Human Gas
fr_FR: Gaz alien anti-humain

en: Alien Artifact - Particle Beam Pistol
fr_FR: Pistolet à particules

en: Alien Artifact - Particle Beam Cannon
fr_FR: Minicanon à particules

en: Alien Artifact - Particle Beam Rifle
fr_FR: Fusil à particules

en: Man-Portable Particle Beams
fr_FR: Faisceaux à particules portatifs

en: Blast Damage Type
fr_FR: Dégâts par onde de choc

en: Fire Damage Type
fr_FR: Dégâts par le feu

en: Laser Damage Type
fr_FR: Dégâts par laser

en: Impact Damage Type
fr_FR: Dégâts par impact

en: Shock Damage Type
fr_FR: Dégâts par commotion

en: Plasma Damage Type
fr_FR: Dégâts par plasma

en: Stun Damage Type
fr_FR: Dégâts assommants

en: Particle Beam Damage Type
fr_FR: Dégâts par faisceau de particules

en: Accuracy Attribute
fr_FR: Attribut « Précision »

en: Assault Guns Proficiency
fr_FR: Comp. « Armes d'assaut »

en: Close Combat Proficiency
fr_FR: Comp. « Combat rapproché »

en: High-Explosives Proficiency
fr_FR: Comp. « Explosifs »

en: Mind Attribute
fr_FR: Attribut « Mental »

en: Power Attribute
fr_FR: Attribut « Force »

en: Sniper Rifles Proficiency
fr_FR: Comp. « Armes de précision »

en: Speed Attribute
fr_FR: Attribut « Vitesse »

en: Alien Autopsy - Bloodspider
fr_FR: Autopsie - Arachnobot

en: Alien Autopsy - Combat Bloodspider
fr_FR: Autopsie - Arachnobot de combat

en: Alien Autopsy - Ortnok
fr_FR: Autopsie - Ortnok

en: Alien Autopsy - Taman
fr_FR: Autopsie - Taman

en: Alien Autopsy - Shevaar
fr_FR: Autopsie - Shevaar

en: Alien Autopsy - Hovernet
fr_FR: Autopsie - Aérobot

en: Alien Autopsy - Combat Hovernet
fr_FR: Autopsie - Aérobot de combat

en: Phoenix UGV
fr_FR: VTSP Phénix

en: Ares W (UGV)
fr_FR: VTSP Arès

en: 'Raven' ECM Unit
fr_FR: Panoplie de CME Corbeau

en: SHIVA Rotary Cannon
fr_FR: Canon rotatif SHIVA

en: 'Sparrowhawk' AA Missile Rack
fr_FR: Lance-missile AA Épervier

en: 'Sparrowhawk' Missile
fr_FR: Missile Épervier

en: Political Situation Before The Invasion
fr_FR: Géopolitique avant l'invasion

en: After The War
fr_FR: Histoire des pays modernes

en: PHALANX And The Mumbai Aftermath
fr_FR: Phalanx et le contrecoup de Mumbai

en: A New Twist
fr_FR: Une surprise de taille

en: The Enemy On Earth
fr_FR: L'ennemi est parmi nous

en: XVI Census
fr_FR: Recensement IVX-H

en: The Alien Strategy
fr_FR: La stratégie extraterrestre

en: Orbital UFO Activity
fr_FR: Activité orbitale des OVNI

en: Alien Psi Device
fr_FR: Appareil Psi alien

en: Human Vaccine
fr_FR: Vaccin pour humains

en: Amphetamine Implant
fr_FR: Implant à amphétamine

en: Muscle Stimulant
fr_FR: Stimulant musculaire

en: UFO: ALIEN INVASION
fr_FR: UFO: Alien Invasion

en: Project lead
fr_FR: Chef de projet

en: Team members
fr_FR: Membres de l'équipe

en: Other contributors
fr_FR: Autres contributeurs

en: Original team
fr_FR: Équipe originelle

en: Special thanks to
fr_FR: Merci tout particulièrement à

en: id Software for the Quake 2 engine
fr_FR: id Software, pour le moteur de Quake 2

en: NineX for hosting us
fr_FR: NineX, pour l'hébergement

en: To the community and everyone who supported us
fr_FR: La communauté et tous ceux qui nous ont soutenus

en: INTRODUCTION
fr_FR: Introduction

en: Left-click to continue. 'Esc' to exit
fr_FR: Clic gauche pour continuer. « Esc » pour sortir.

en: UFO:Alien Invasion is divided into 2 main views: the battlescape and the geoscape.
fr_FR: UFO:Alien Invasion comporte deux vues principales : le battlescape et le géoscape.

en: The battlescape is a turn-based view used to battle against opponents during campaigns, or skirmish, or multiplayer games.
fr_FR: Le battlescape est une vue au tour par tour utilisée lors des combats tactiques, durant les campagnes, les escarmouches, ou les parties multijoueurs.

en: The geoscape is a real-time view used to follow the scenario that unfolds during campaigns.
fr_FR: Le géoscape est une vue en temps réel qui permet de suivre le scénario qui se déroule durant les campagnes.

en: During campaigns, you have to manage bases, aircraft, soldiers, scientists, and engineers. You will need money to win: monitor statistics, and funding carefully.
fr_FR: Pendant les campagnes, vous devez gérer des bases, des aéronefs, des soldats, des chercheurs, et des ingénieurs. Gagner de l'argent sera nécessaire pour vaincre : attention à vos statistiques et à vos financements.

en: Skirmish mode allows you to battle on a chosen map: your squad (Phalanx, or aliens) against another squad controlled by the computer.
fr_FR: Le mode escarmouche vous permet de batailler sur une carte de votre choix : votre escouade (Phalanx ou extraterrestres) contre une autre escouade contrôlée par l'ordinateur.

en: Multiplayer mode allows you to battle on a chosen map: your squad (Phalanx, or aliens) against, or with, other squads controlled by human players. Start a server if you want to host a game, or connect to the lobby to wait for an active server.
fr_FR: Le mode multijoueur vous permet de batailler sur une carte : votre escouade (Phalanx ou extraterrestres) contre, ou avec, d'autres escouades contrôlées par d'autres joueurs. Lancez un serveur pour héberger une partie, ou connectez-vous au salon en attendant un serveur actif.

en: The end
fr_FR: Fin

en: CAMPAIGNS: PART 1
fr_FR: Campagnes : 1re partie

en: Campaigns: part 1
fr_FR: Campagnes : 1re partie

en: During campaigns, you will often use the view of the geoscape that shows Earth. You create your installations there: bases to increase your strength, radar towers to expand your vision, SAM sites to protect yourself, and UFO yards to store UFOs.
fr_FR: Durant les campagnes, la section du géoscape qui représente la Terre (ou géosphère) vous permet de créer vos installations : bases pour grossir vos forces, stations radars pour étendre vos capacités de détection, sites antiaériens pour vous défendre, et parcs à OVNI pour stocker les OVNI.

en: You can speed up time until events occur: installations built on Earth, spotted or crashed UFOs, completed researches, refueled aircraft, and so on. Many things can happen in a short time...
fr_FR: Vous pouvez accélérer le temps jusqu'à ce que des évènements surviennent : installations construites sur Terre, OVNI détectés ou abattus, recherches terminées, avions ravitaillés, et ainsi de suite. Beaucoup de choses peuvent arriver dans de brefs délais...

en: Events are logged in a list at the top of the geosphere, and may automatically pause the game. You can change the default settings with the 'Message settings' button, and you can change the size of the list by pressing the button on the left of date and time.
fr_FR: Les évènements, listés en haut de la géosphère, peuvent parfois mettre le jeu en pause. Cliquez sur « Notifications » pour paramétrer ce comportement, et cliquez sur le bouton à gauche de l'affichage de la date et de l'heure pour modifier la taille de la liste.

en: You can rotate the globe, or jump to different places on the planet. You can change game options. And filters allow you to see nations' borders, or radars' ranges.
fr_FR: Vous pouvez faire tourner le globe ou aller directement à différents endroits de la planète. Vous pouvez modifier les options de jeu. Et des filtres vous permettent de voir les frontières des nations ou la portée des radars.

en: For example, with some filters on...
fr_FR: Ainsi, en activant quelques filtres...

en: Most of the information is recorded into a database called UFOpaedia: it describes nearly everything you meet during the game. A mailclient stores the mails that feed the UFOpaedia, and enhance storytelling.
fr_FR: L'essentiel de l'information est stocké dans une base de données appelée l'OVNIpédia : elle décrit presque tout ce que vous rencontrerez dans une partie. Une boite de réception stocke les courriels, qui ont un rôle narratif et alimentent l'OVNIpédia.

en: Mails often pop into the mailbox when new elements arise, for example after scientific breakthroughs or after missions.
fr_FR: En général, les courriels apparaissent dans la boite de réception dès que de nouveaux éléments surviennent, par exemple après des découvertes scientifiques ou après des missions.

en: Shooting down UFOs with air-defence is a common way to get missions. Either use your ground defences, or your aircraft: double-click on an enemy aircraft, and pick one of your interceptor from the list.
fr_FR: Abattre des OVNI grâce aux défenses antiaériennes est un moyen habituel d'obtenir des missions. Il faut soit utiliser ses défenses au sol, soit ses avions (double-cliquez sur un appareil ennemi, puis sélectionnez l'un des intercepteurs dans la liste).

en: The red circles show weapons' ranges; the thin red line leads to the interception's area. To change your orders: click on your aircraft, and pick one order in the list, or click somewhere on the map. The game automatically manages fuel for you.
fr_FR: Des cercles rouges indiquent la portée des armes ; la ligne rouge clair mène au site d'interception. Pour modifier vos ordres : cliquez sur votre avion et choisissez l'un des ordres dans la liste, ou cliquez quelque part sur la carte. Le jeu gère automatiquement les niveaux de carburant.

en: To select missions, double-click on a mission site, and pick one of your transport aircraft from the list. Watch carefully the ETA (Estimated Time of Arrival), which is the time needed to reach the site, and to come back to base.
fr_FR: Pour faire des missions, double-cliquez sur une zone où il y a une mission et choisissez l'un de vos avions de transport. Surveillez attentivement l'HAP (l'Heure d'Arrivée Prévue), qui indique non seulement le temps nécessaire pour arriver, mais aussi le temps nécessaire pour revenir.

en: When your aircraft reaches the place you selected, hit 'Enter' to fight on the battlescape, or press 'Auto mission' to automatically solve the battle. Be careful: 'Auto mission' may lead to terrible results if you underestimate enemy forces.
fr_FR: Quand votre appareil arrive à l'endroit choisi, cliquez sur « Entrer » pour combattre via le battlescape, ou sélectionnez « Mission auto. » pour solutionner automatiquement la bataille. Attention : « Mission auto. » peut s'avérer désastreux si vous sous-estimez les forces ennemies.

en: The more you achieve missions, the better your statistics, the greater the happiness of nations, and... the higher your funding. Ignoring, or (worse) loosing missions, greatly damages your reputation.
fr_FR: Plus vous réussissez de missions, plus vos statistiques s'améliorent, plus les nations sont contentes, et... plus vous gagnez d'argent. Rester indifférent, ou pire, perdre des missions, nuit gravement à votre réputation.

en: Statistics show how many missions you won or lost, how many installations you own, how many employees work for you, how much you spent, and how much the nations gave to you. You can have a closer look to this by clicking on nations' names.
fr_FR: Les statistiques recensent les missions perdues ou gagnées, le nombre d'installations possédées, le nombre d'employés, l'argent dépensé, et les sources de financements. Vous pouvez surveiller ce dernier point en cliquant sur les noms des nations.

en: The amount you receive increases if nations feel certain that you care about alien invasion on their territories; it decreases if you fail to protect their population, and land. Decreasing funding is a serious clue that you missed something...
fr_FR: Les montants reçus augmentent si les nations sont certaines que vous vous préoccupez de l'invasion alienne sur leurs territoires ; il diminue si vous n'arrivez pas à protéger leurs populations et leurs terres. Des baisses indiquent généralement que vous avez raté quelque chose...

en: CAMPAIGNS: PART 2
fr_FR: Campagnes : 2e partie

en: Campaigns: part 2
fr_FR: Campagnes : 2e partie

en: A campaign begins after you have built your home base. Remember that aliens are prone to attack highly populated areas.
fr_FR: Une campagne commence après la construction de votre base principale. Rappelez-vous que les extraterrestres attaquent en priorité les zones densément peuplées.

en: The first base comes with facilities, employees, equipment, aircraft, and money. Amounts depend on the level of difficulty of the campaign.
fr_FR: La première base est déjà opérationnelle : bâtiments, employés, aéronefs, argent. Les chiffres varient avec le niveau de difficulté de la campagne.

en: Other bases start with an entrance only, and few indestructible rocks that hinder development. Just pick facilities in the list to begin building in empty spaces. One power plant, and one command centre are mandatory to make a base operational.
fr_FR: Les autres bases ne débutent qu'avec une entrée ; en outre, quelques rochers indestructibles entravent le développement. Remplissez les cases vides en choisissant vos bâtiments dans la liste. Une centrale nucléaire et une salle d'opérations sont indispensables pour rendre la base opérationnelle.

en: When arranging your bases, remember that some facilities have direct access to surface: the entrance, the dropship hangar, the radar (but not the advanced radar), and the workshop. During battles, enemies can come from there; or you can try to flank them.
fr_FR: En aménageant vos bases, songez aux bâtiments comportant un accès à la surface : l'entrée, le hangar pour transport, le radar (mais pas le radar avancé), et l'atelier. Durant les combats, vos ennemis peuvent s'y infiltrer, tout comme vous pouvez tenter de les prendre à revers.

en: Using the interface is easy. Top of the screen: to go back to the geosphere, click on the globe (or hit 'Esc'); to rename a base, click on its name; to switch between bases, use arrows, or the tiny squares sketching in your bases.
fr_FR: L'interface est simple d'utilisation. En haut : pour revenir à la géosphère, cliquez sur le globe ou appuyez sur « Esc » ; pour renommer une base, cliquez sur son nom ; pour passer d'une base à l'autre, utilisez les flèches ou les petits carrés symbolisant toutes vos bases.

en: Menu on the right and central view: to enter buildings, click on icons or on silhouettes, or click on the facilities of the base (right-click to destroy them). Notice the short overviews about facilities, research, and production.
fr_FR: Menu à droite et vue centrale : pour entrer dans les bâtiments, cliquez sur les icônes, ou les silhouettes, ou les bâtiments (clic droit pour les détruire). Remarquez les résumés concernant le remplissage des bâtiments, et l'avancement de la recherche ou de la production.

en: Bottom of the screen: click on employees' summary to access the 'Hire and fire' window; click on buttons to access game options, or UFOpaedia, or the 'Transfer' window, or detailed statistics about the current base.
fr_FR: Bas de l'écran : cliquez sur le décompte des employés pour accéder à la fenêtre des recrutements ; cliquez sur les boutons pour accéder aux options de jeu, à l'OVNIpédia, à la fenêtre des transferts, ou aux statistiques détaillées concernant la base.

en: The 1st of every month, nations propose some candidates: while in a base, use checkboxes near names to hire or to fire them; note that soldiers and pilots are not all equally gifted. All employees stay in living quarters and come without any equipment.
fr_FR: Le 1er jour de chaque mois, les nations proposent des candidats : cochez les cases à côté des noms pour recruter ou licencier dans une base ; soyez attentif aux caractéristiques des soldats ou des pilotes. Les employés logent dans les quartiers et sont embauchés sans équipement.

en: The market permits you to buy or to sell items: horizontal tabs sort items by types; use arrows to buy or to sell objects, and check the summary at the bottom of the screen to get quick information about them. Keep unknown items until research was done.
fr_FR: Le marché permet d'acheter et de vendre des objets : ils sont classés dans des onglets horizontaux et des flèches permettent d'effectuer les transactions ; en bas de l'écran, il y a un résumé des informations les concernant. Gardez les objets inconnus pour pouvoir les étudier.

en: The workshop is to manufacture items that can't be bought, and to disassemble UFOs to recycle their components. Engineers gather automatically to assemble the first element in the production waiting list till required quantities are done; then they shift to their second task; and so on.
fr_FR: L'atelier sert à fabriquer ce qui ne peut être acheté et à démonter les OVNI pour recycler leurs composants. Les ingénieurs travaillent spontanément sur le premier élément en attente jusqu'à produire les quantités requises ; ensuite, il passent à leur deuxième tâche ; et ainsi de suite.

en: Research is one of the key to victory. Thus, you have to hire scientists, and to build laboratories, and then to assign your employees on research projects. Research starts with few matters...
fr_FR: La recherche est l'une des clés de la victoire. Vous devez donc recruter des chercheurs et construire des laboratoires, puis affecter vos savants à des projets scientifiques. Tout cela commence doucement...

en: But topics increase quickly while you play, and some proposals are only available after you discovered their prerequisites. Studying alien species, alien artifacts, and alien UFOs is of vital importance.
fr_FR: Mais le nombre de projets de recherche augmente au fur et à mesure que vous jouez, voire certains n'apparaissent qu'après en avoir découvert les prérequis. Il est crucial d'étudier les espèces extraterrestres, les objets aliens, et les OVNI.

en: The alien containment allows research on aliens, dead or alive. One alien containment should be enough to study nearly all the creatures you will meet; if you need space, build another one, or kill some prisoners.
fr_FR: Le poste de confinement permet d'étudier les extraterrestres, morts ou vivants. Un seul poste devrait suffire à mener toutes les recherches nécessaires. Si vous avez besoin de place, construisez un autre poste de confinement, ou tuez quelques prisonniers.

en: Use dropships to drop soldiers to their missions, and interceptor planes to intercept enemy aircraft. Equip their slots to improve their performances, and choose their crews.
fr_FR: Utilisez les transports pour amener les soldats jusqu'à leurs missions, et utilisez vos intercepteurs pour intercepter les aéronefs ennemis. Pensez à équiper vos avions pour améliorer leurs performances et choisissez bien leurs équipages.

en: Use checkboxes near names to select a pilot, and soldiers to perform missions. Check the equipment of your aircraft, and soldiers, before lifting off.
fr_FR: Cochez les cases à côté des noms pour choisir un pilote et les soldats qui partiront en mission. Vérifiez l'équipement de vos appareils et de vos soldats avant de décoller.

en: Soldiers must be equipped before battles: hands, belt, holster, headgear, or backpack. Drag-and-drop to equip a soldier, or right-click on unused items. To remove ammunition from an equipped weapon, right-click on it. Check equipment's properties at the bottom of the screen.
fr_FR: Équipez les soldats avant les batailles (mains, ceinture, sacoche, visière, ou sac à dos) par glisser-déposer ou par un clic droit sur les objets inutilisés. Le clic droit retire aussi les munitions d'une arme en main. Les caractéristiques de l'équipement sont résumées en bas de l'écran.

en: When defending a base, place a soldier in the command centre's video surveillance room. He will use the security cameras to locate enemies inside and outside the facilities of the base.
fr_FR: Lorsqu'une de vos bases est attaquée, placez un soldat dans la pièce de vidéosurveillance de la salle d'opérations ; vous localiserez alors les ennemis détectés par les caméras de sécurité placées à l'intérieur ou à l'extérieur des bâtiments.

en: Wounded soldiers heal faster if there is a hospital in the base.
fr_FR: Les blessés guérissent plus vite s'il y a un hôpital dans la base.

en: TACTICAL BATTLES
fr_FR: Combats tactiques

en: Tactical battles
fr_FR: Combats tactiques

en: Tactical battles are at the core of UFO: Alien Invasion, in campaign, skirmish, or multiplayer games. Saving during combats is impossible, because choices and actions have to matter. Think first!
fr_FR: Les combats tactiques sont au cœur d'UFO: Alien Invasion, durant les campagnes, les escarmouches, ou les parties multijoueurs. Il est impossible de sauvegarder pendant les combats, parce que vous devez sentir le poids de vos choix et de vos actions. Réfléchissez avant toute chose !

en: Battles take place on very different maps, which trigger close combat situations, or long range shootings; moreover, combats occur during day or night time. Equip your soldier consequently, and expect for the unexpected.
fr_FR: Les combats se déroulent sur des cartes très différentes, ce qui peut provoquer des combats rapprochés ou des fusillades à longues distances. De plus, les batailles se déroulent de jour ou de nuit. Équipez vos soldats en conséquence et attendez-vous à l'inattendu.

en: Equip your soldiers according to their skills and abilities, and don't overload them. Drag-and-drop to equip a soldier, or right-click on unused items; to remove ammunition from an equipped weapon, right-click on the weapon. Check equipment's properties at the bottom of the screen.
fr_FR: Équipez vos soldats en fonction de leurs compétences, sans les surcharger, par glisser-déposer ou par un clic droit sur les objets inutilisés. Le clic droit retire aussi les munitions d'une arme en main. Les caractéristiques de l'équipement sont résumées en bas de l'écran.

en: Primary weapons are of most common use. Heavy weapons deal heavy damages, but are cumbersome, and slow to operate. Secondary weapons prove useful when soldiers lack strength to carry a full equipment, or when they need a single-handed weapon to react quickly.
fr_FR: Les armes principales sont d'usage très courant. Les armes lourdes font de gros dégâts, mais sont encombrantes et lentes à utiliser. L'armement auxiliaire sert à qui manque de force pour porter un équipement complet, ou à qui a besoin d'une arme à une main pour réagir rapidement.

en: As a rule, scout before shooting. Use IR goggles to see through obstacles (walls, floors, smoke, etc.) at close range. Note that some weapons, like sniper weapons, fire powerful shots that partially pierce through materials.
fr_FR: La règle d'or est de faire un repérage avant de tirer. Utilisez les lunettes IR pour voir à travers les obstacles (murs, sols, fumée, etc.) à courte portée. Notez que les tirs de certaines armes, de précision notamment, sont assez puissants pour traverser les matériaux.

en: Offensive grenades are useful for indirect fire. Flasbangs stun enemies during one turn (the grenade must explode just in front of them). Smoke grenades cover your troops. Incendiary grenades deal damages, and block strategic passages. Smoke and fire last few rounds.
fr_FR: Les grenades offensives servent aux tirs indirects. Les grenades étourdissantes neutralisent l'ennemi durant un tour si elles explosent juste en face de lui. Les fumigènes couvrent vos troupes. Les grenades incendiaires bloquent les passages stratégiques. La fumée et le feu durent quelques tours.

en: Use medikits to heal wounded, or fainted, or panicked soldiers: wounded soldiers often bleed, and die if uncured; stunned soldiers faint when stunning level reaches their max. current health points; panicked soldiers act randomly. Equip armours to increase survival rate.
fr_FR: Les médikits servent à soigner les soldats blessés, évanouis, ou paniqués : une hémorragie peut tuer un blessé ; un soldat s'évanouit quand son niveau d'étourdissement atteint son niveau de santé max. ; un soldat paniqué est imprévisible. Pensez aux armures pour améliorer le taux de survie.

en: Using the battlescape interface is easy, with mouse, or shortcuts (in the 'Options' menu). Top of the screen: total of spotted enemies, and level view.
fr_FR: L'interface de mission est simple à utiliser, que ce soit avec la souris ou avec le clavier (cf. raccourcis, dans les options générales). En haut de l'écran : total d'ennemis repérés et étage visualisé.

en: Red highlights hostile forces. Green highlights your troops. Yellow highlights civilians (whom you have to protect during campaigns).
fr_FR: Les forces hostiles sont signalées par du rouge et vos troupes par du vert. Les civils que vous devez protéger durant les campagnes sont signalés par du jaune.

en: Buttons on the right, top-down order: end turn, options, abort mission, radar, and rescue zone. Use radar to check what people are facing. Try to bring your soldiers back to the rescue zone before aborting missions, or they will be lost.
fr_FR: Boutons à droite, de haut en bas : fin du tour, options, abandonner la mission, radar, zone d'évacuation. Utilisez le radar pour voir ce que les personnages regardent. Essayez de ramener vos soldats à la zone d'évacuation avant d'abandonner, sinon ils seront perdus.

en: Bottom of the screen: a squad bar allows quick selection of soldiers; use the arrow to hide or to display the squad bar, and use filters to view current health, time units, or morale of your troops. Time units are spent when firing, moving, crouching, and so on. No time units, no actions.
fr_FR: Bas de l'écran : une galerie de portraits, qu'une flèche peut masquer, permet de choisir chaque soldat. Utilisez les filtres pour voir la santé, les unités de temps et le moral des troupes. Les unités de temps servent à tirer, à bouger, à s'accroupir, etc. Pas d'unités de temps, pas d'actions.

en: Use buttons to open inventory, to view current soldier stats, to use headgear, to toggle reaction fire on/off, to stand, to crouch. Click on the rectangle showing weapon in hands to open the firemodes menu (with needed time units and ammunition), or to reload your weapon.
fr_FR: Les boutons permettent d'accéder à l'inventaire ou aux statistiques d'un soldat, d'utiliser la visière, d'activer le tir réflexe, de se lever ou de s'accroupir. Cliquer sur l'affichage de l'arme en main déroule les modes de tirs (avec les unités de temps et les munitions nécessaires) ou recharge l'arme.

en: 'Reaction fire' is a way to fire in reaction to foes' visible actions. When a weapon allows reaction fire, each one of its firemodes can be set as the default reaction fire mode. To enable reaction fire, a fighter must have time units left, and you must set the reaction fire on.
fr_FR: Le « tir réflexe » est une façon de réagir aux actions visibles des adversaires. Les modes de tir qui peuvent servir au tir réflexe varient selon les armes. Le tir réflexe n'est activable que si le soldat dispose d'un nombre d'unités de temps supérieur ou égal au nombre requis par le mode choisi.

en: Reaction fire is triggered when any fighter sees, without any interruption, a hostile unit spending more time units than the number of time units required to fire. Concentrate reaction fires for a better covering. And check the radar to avoid opponents' reaction fire.
fr_FR: Un combattant déclenche son tir réflexe s'il voit, sans aucune interruption, une unité hostile dépenser plus d'unités de temps qu'il ne lui en faut pour tirer. Concentrez les tirs réflexes pour mieux couvrir vos troupes. Utilisez le radar pour éviter les tirs réflexes ennemis.

en: SKIRMISH GAMES
fr_FR: Escarmouches

en: Skirmish games
fr_FR: Escarmouches

en: Skirmish games are quickly set battles where a player confronts a squad controlled by the computer.
fr_FR: Les escarmouches sont des batailles rapides à paramétrer, où le joueur affronte une escouade contrôlée par l'ordinateur.

en: First, define the battle environment: map, time of the day (day or night), number of opponents, and aircraft on the map (if any). Should the 'Alien rush' option be checked, the game would keep spawning aliens until you lose, or quit (to win, kill all the aliens before ending your turn).
fr_FR: Choisissez d'abord les conditions de combat : carte, moment de la journée (jour ou nuit), nombre d'ennemis, aéronefs sur la carte (s'il y en a). Si l'option « Vagues d'aliens » est cochée, des aliens apparaitront jusqu'à la défaite ou l'abandon (tuez tous les aliens avant de finir le tour pour gagner).

en: Next, build your squad. Use the default settings for a quick start: select an equipment profile for your opponent; select your side; limit the size of your squad if you want to. And begin the game.
fr_FR: Ensuite, créez votre escouade. Les paramètres par défaut permettent de démarrer au plus vite : sélectionnez un profil d'équipement pour votre adversaire ; choisissez votre camp ; éventuellement, limitez votre nombre de soldats. Et commencez la partie.

en: If defaults don't suit you, customize a new squad: after selecting your side, select your equipment profile; create your squad, and equip your troops with the equipment allowed by the equipment profile. Optionally, save your squad for further battles. And begin the game.
fr_FR: Si les paramètres par défaut vous déplaisent, personnalisez votre escouade : après avoir choisi votre camp, sélectionnez un profil d'équipement ; créez votre équipe et équipez vos troupes avec l'équipement associé au profil choisi. Éventuellement, sauvez votre escouade. Et commencez à jouer.

en: You can also download squads from the UFO: Alien Invasion's server you previously uploaded. To connect, use the same account you use to log in to the official forum of the game (http://ufoai.org/forum).
fr_FR: Vous pouvez aussi télécharger des escouades (préalablement téléversées) depuis le serveur d'UFO: Alien Invasion. Connectez-vous avec le compte qui vous sert pour le forum officiel du jeu (http://ufoai.org/forum).

en: MULTIPLAYER GAMES
fr_FR: Parties multijoueurs

en: Multiplayer games
fr_FR: Parties multijoueurs

en: Multiplayer games are battles where a player confronts other human players, or cooperates with them. Multiplayer games are possible only when administrators configure servers to host games, and common players join those servers (of course, administrators can play the game they are hosting). In any case, you must have a connection with other computers (Internet, LAN), and you have to open the TCP port 27910 in your firewall settings.
fr_FR: Les parties multijoueurs sont des batailles où des joueurs humains s'affrontent ou coopèrent. Elles ne sont possibles que si des administrateurs configurent des serveurs pour héberger des parties, et si des joueurs rejoignent ces serveurs (bien sûr, les administrateurs peuvent jouer aux parties qu'ils hébergent). Dans tous les cas, vous devez être connecté à d'autres ordinateurs (Internet, LAN) et vous devez ouvrir le port TCP 27910 de votre pare-feu.

en: First, generate a team. Then, select a side from the list, and equip your troops. Optionally, save your squad for further battles. Warning: if server settings include some 'Max. soldiers' limit, currently loaded soldiers will be selected in a top-down order from the list.
fr_FR: Tout d'abord, créez une équipe. Ensuite, sélectionnez un camp et équipez vos troupes. Éventuellement, sauvez votre escouade pour de futures batailles. Attention : vos soldats seront sélectionnés de haut en bas si le serveur limite le nombre de soldats par joueur ou par équipe.

en: As a common player, join to search for servers. If none, connect to the lobby and wait for invitations. You still can play singleplayer while waiting.
fr_FR: En tant que simple joueur, connectez-vous au salon (tchat IRC) pour attendre des invitations si vous ne trouvez pas de serveurs actifs. Vous pouvez bien sûr jouer seul en attendant.

en: When a server is available, connect to check its settings: either pick one from the list of public, or dedicated, servers listed by our master server; or type an IP address to reach a private server.
fr_FR: Quand un serveur est disponible, connectez-vous pour vérifier son paramétrage : choisissez un serveur dans la liste des serveurs publics, ou dédiés, tenue par notre serveur principal ; ou alors, saisissez une adresse IP pour joindre un serveur privé.

en: Server information details data about the server: map, game version, userlist, etc. Your version of the game has to match the version of the server. If you're happy with it, bookmark the server to quickly access it later, and connect to the game to start playing.
fr_FR: Les informations disponibles sont variées : carte, version du jeu, liste d'utilisateurs, etc. Votre version du jeu doit correspondre à celle du serveur. Si cela vous convient, placez un signet pour accéder rapidement au serveur à d'autres occasions et connectez-vous pour jouer.

en: As a server's administrator, create a server to host a game on your computer: define the battle environment (map, time of the day, etc.); set a 'RCON-password' for remote control of the server by administrators, and consider setting a 'Server-Password' for players trying to join.
fr_FR: En tant qu'administrateur, créez un serveur pour héberger une partie sur votre ordinateur : définissez les conditions du combat (carte, moment de la journée, etc.) et, éventuellement, un mot de passe RCON pour le contrôle distant du serveur par des administrateurs, et un mot de passe pour les futurs joueurs.

en: Once your server has been started, you reach a battlescape view. You still can set some options there: max soldiers, and round time limit (recommended). Start the game when you feel ready (when all players check the 'Are you ready?' checkbox, the game starts automatically).
fr_FR: Le battlescape s'affiche une fois le serveur lancé. Vous pouvez de nouveau régler le nombre maximum de soldats et durée limite d'un tour (recommandé). Commencez la partie quand vous êtes prêt (la partie débute automatiquement si tous les joueurs cochent la case « Êtes-vous prêt ? »).

en: As an administrator, you may use the remote console to change settings from a connected client, restart maps, or change gametypes. To access console, check shortcuts in the 'Options' menu. In the console, type 'rcon <command> <parameter>' to execute rcon commands; use 'cmdlist' to get the list of commands, and 'cvarlist' to get the list of variables for dynamic configuration of the engine.
fr_FR: En tant qu'administrateur, vous pouvez utiliser la console distante pour changer le paramétrage d'un client, pour redémarrer des cartes, pour modifier les types de jeu. Le raccourci d'accès à la console est indiqué dans les options générales. Une fois dans la console, tapez « rcon <commande> <paramètre> » pour exécuter des commandes rcon, « cmdlist » pour avoir la liste des commandes, et « cvarlist » pour avoir la liste des variables de configuration dynamique du moteur de jeu.

en: Bloodspider
fr_FR: Arachnobot

en: Combat Bloodspider
fr_FR: Arachnobot de combat

en: Hovernet
fr_FR: Aérobot

en: Combat Hovernet
fr_FR: Aérobot de combat

en: Ares W
fr_FR: Arès

en: Body
fr_FR: Corps

en: Torso
fr_FR: Torse

en: Legs
fr_FR: Jambes

en: Arms
fr_FR: Bras

en: Head
fr_FR: Tête

en: Use the [Shift] key to aim higher or lower at your target.
fr_FR: Utilisez la touche Maj pour viser au-dessus ou au-dessous de votre cible.

en: Use [F5] key to quick save the game. Use [F9] key to quick load the game. Also, the game saves your state to the quick save before each mission.
fr_FR: Utilisez la touche F5 pour faire une sauvegarde rapide de votre partie, et F9 pour recharger rapidement la partie. De plus, une sauvegarde rapide est réalisée automatiquement avant chaque mission.

en: Assemble and save different teams for multiplayer matches - 4 player teams, 8 player teams and so on. This way you can quickly load the right one for a fast match.
fr_FR: Composez et sauvegardez différentes équipes pour les parties multijoueurs (équipes de 4 joueurs, de 8 joueurs, etc.). Vous pourrez ainsi charger une équipe pour jouer rapidement.

en: With multiplayer teams, make sure your best soldiers are at the top of the team list. When the soldier limit is lower than the amount of soldiers in your team, the soldiers at the top of the list will be used for the game.
fr_FR: En multijoueur, vérifiez que vos meilleurs soldats sont en haut de la liste de votre équipe : si le nombre de soldats dans votre équipe dépasse la limite fixée par le serveur, seuls ceux en haut de liste seront sélectionnés pour la partie.

en: Before you shoot, you may want to make sure that you will have enough Time Units (TUs) left to take cover.
fr_FR: Soyez toujours certain d'avoir suffisamment d'unités de temps (UT) pour vous mettre à couvert après avoir tiré.

en: Choose which fire mode to use in reaction fire by ticking the button on the fire mode panel. Quick fire modes will react faster.
fr_FR: Quand les modes de tir d'une arme sont affichés, une coche permet de choisir le type de tir réflexe à utiliser. Les moins couteux en unités de temps sont aussi les plus rapides.

en: Remember to give your soldiers a varying array of weapons; you never know when a certain weapon may come in handy.
fr_FR: Dotez vos soldats d'un arsenal polyvalent : en cas d'imprévu, certaines armes peuvent les sortir d'un mauvais pas.

en: Don't forget to equip your soldiers with enough ammo.
fr_FR: Dotez vos soldats d'un nombre suffisant de munitions.

en: Don't forget to equip your soldiers with armour.
fr_FR: Équipez vos soldats d'une armure.

en: Don't forget to equip your soldiers with smoke grenades and flashbangs to keep the enemy at bay.
fr_FR: Dotez vos soldats de grenades fumigènes et étourdissantes pour maintenir l'ennemi aux abois.

en: Soldiers can pull an item from their belt or holster very quickly, so equip grenades and other emergency items there.
fr_FR: Les soldats peuvent très rapidement s'emparer des objets à leur ceinture ou dans leur étui, et c'est là qu'il est préférable de garder tout ce qui peut servir en cas d'urgence.

en: You can use a flashbang to deactivate your opponents' Reaction Fire mode or to take all of his remaining Time Units (TUs) from his next round.
fr_FR: Utilisez une grenade étourdissante pour désactiver le tir réflexe d'un adversaire (l'IA par défaut ne le réactivera pas) et pour lui faire perdre toutes les unités de temps qu'il avait conservées.

en: To make a soldier face a certain direction (i.e. to turn him/her) place the cursor and press the right mouse button. This will cost you Time Units (TUs).
fr_FR: Pour faire pivoter un soldat et le forcer à couvrir une direction précise, placez le curseur dans la direction désirée puis cliquez sur le bouton droit de la souris. Se tourner coute des unités de temps.

en: When a soldier is standing next to a door, you can open it by clicking on the soldier. Move the cursor over the soldier and a hand icon will appear.
fr_FR: Vous pouvez ouvrir ou fermer une porte quand il y a un soldat à côté : déplacez le curseur de la souris sur le soldat ; une main apparait ; cliquez.

en: Be sure to hire as many scientists as you can. The better you know your enemy, the easier he is to defeat.
fr_FR: Engagez autant de chercheurs que possible. Connaitre votre ennemi vous permet de mieux le combattre.

en: Be sure to hire as many workers as you can. The faster your production lines, the sooner you can access better equipment and resupplies.
fr_FR: Engagez autant d'ingénieurs que possible. Une cadence de production soutenue favorise le réapprovisionnement et la fabrication d'équipements performants.

en: Visit us at ufoai.org or drop by our community channel, #ufoai on irc.libera.chat.
fr_FR: Visitez notre site ufoai.org ou contactez notre communauté via #ufoai sur irc.libera.chat.

en: You need an active Command Centre to launch interceptors.
fr_FR: Les intercepteurs ne décollent que si la salle d'opérations est en service.

en: Never pass up an opportunity to capture a live alien, even one of a species you have already researched.
fr_FR: Ne manquez jamais une opportunité de capturer un extraterrestre vivant, même si vous avez déjà étudié cette espèce.

en: Watch your back! Your soldiers can only see enemies in an arc in front of them.
fr_FR: Surveillez vos arrières ! Un soldat ne peut voir que les ennemis dans son champ de vision, face à lui.

en: To store and disassemble UFOs you will need a workshop in your base and a UFO Yard. You can build a UFO Yard by accessing the installations button on the global view.
fr_FR: Les parcs à OVNI, construits en cliquant sur le bouton des installations situé dans la vue affichant la géosphère, servent à entreposer les OVNI capturés. Les ateliers construits à l'intérieur des bases servent entre autres à démonter les OVNI entreposés dans les parcs.

en: You can make soldiers crouch to better protect them from enemy fire. But remember that crouching and standing up cost Time Units (TUs), and moving while crouched costs more TUs than walking normally.
fr_FR: Vos soldats peuvent s'accroupir pour être moins faciles à atteindre par les tireurs ennemis. Mais rappelez-vous que s'accroupir ou se relever consomme des unités de temps, et qu'un soldat qui se déplace accroupi consomme plus d'unités de temps que s'il marchait normalement.

en: Have your soldiers crouch when they can. Crouching makes some weapons considerably more precise. It also makes your soldier a smaller target.
fr_FR: Faites si possible s'accroupir vos soldats : ils tireront de façon plus précise, et ils feront des cibles plus petites et donc plus difficiles à atteindre.

en: Building a hospital allows you to heal your soldiers faster for their next mission.
fr_FR: Un hôpital accélère le rythme de guérison de vos blessés.

en: Keep soldiers close so that they can support each other. A lone gunner is easily killed.
fr_FR: Disposez vos soldats de façon à ce qu'ils puissent se couvrir l'un l'autre. Un tireur isolé est facilement abattu.

en: Life is precious, but some lives are more precious than others. Always keep a disposable soldier or two to handle very risky situations.
fr_FR: Chaque vie est précieuse, mais certaines vies le sont plus que d'autres. Réservez les soldats interchangeables aux situations très périlleuses.

en: You can increase a base's radar range by building an advanced radar facility. Remember that you have to research it first!
fr_FR: Vous pourrez augmenter la couverture radar d'une base en y construisant un radar avancé quand vous maitriserez cette technologie.

en: The Grenade Launcher's Impact fire mode will explode when it reaches its target, useful for hitting enemies at the edge of the map or on a ledge.
fr_FR: Le tir percutant du lance-grenade permet de faire exploser les grenades dès qu'elles touchent quelque chose. Cela peut servir à atteindre une cible positionnée en bordure de carte ou sur une corniche.

en: When throwing grenades, try to avoid throwing straight along the grid. With a little bit of an angle, it's less likely to bounce back at you if your aim is a little off.
fr_FR: Évitez de lancer une grenade tout droit. Un petit angle diminue les risques de rebond vers le lanceur.

en: Before throwing a grenade, look closely at the shape of the land. A slight slope will affect the direction that the grenade bounces.
fr_FR: Avant de lancer une grenade, examinez attentivement le terrain. La moindre inclinaison peut modifier la direction vers laquelle elle rebondit.

en: Grenades don't bounce well on sand or dirt.
fr_FR: Les grenades rebondissent mal dans le sable ou la poussière.

en: You can create your own maps or customize your campaigns. Learn more at ufoai.org.
fr_FR: Vous pouvez créer vos propres cartes ou personnaliser vos campagnes. Renseignez-vous sur ufoai.org.

en: You can use [space] to cycle between all geoscape items.
fr_FR: Vous pouvez utiliser la barre d'espace pour passer d'un élément de la géosphère à un autre.

en: Be sure to equip your interceptor with weapons before launching it.
fr_FR: Armez votre intercepteur avant de le faire décoller.

en: Some items will slow an aircraft down. Read the equipment specs closely when equipping your interceptors.
fr_FR: Certains équipements peuvent ralentir vos avions. Lisez attentivement les descriptions avant d'équiper vos aéronefs.

en: Build an alien containment to be able to imprison live aliens.
fr_FR: Construisez un poste de confinement pour pouvoir emprisonner des extraterrestres vivants.

en: Spotted enemies: While on a ground mission you can press [Space] to cycle through all spotted enemies.
fr_FR: Ennemis en vue : pendant les missions tactiques, vous pouvez utiliser la barre d'espace pour passer en revue les ennemis repérés.

en: You can use the right mouse button in the soldier equipment screen to equip or unequip weapons, ammo and armour. This won't work during a ground battle, when it costs TUs to pick up or drop an item.
fr_FR: Dans l'écran permettant d'équiper les soldats avant les missions, le bouton droit de la souris permet d'ajouter ou d'enlever les armes, les munitions, et les armures. Cela ne fonctionne pas en combat, lorsqu'il faut des unités de temps pour déplacer un objet.

en: Don't let too many civilians die during battles. If you don't keep the nations happy they could pull the plug on your program.
fr_FR: Ne laissez pas trop de civils mourir durant vos missions. Si les nations ne sont pas satisfaites de votre commandement, le programme Phalanx risque de connaitre une fin prématurée.

en: You should never kill civilians. Soldiers who kill civilians will not be promoted to high ranks.
fr_FR: Essayez de ne jamais occire de civil. Tout soldat qui tue un civil ne sera pas promu aux grades supérieurs.

en: Consider launching interceptors to catch a faster UFO when it's close to your base to avoid a lengthy chase.
fr_FR: Lancez vos intercepteurs à la poursuite d'un OVNI rapide lorsque ce dernier est proche de la base : cela leur épargnera une trop longue chasse.

en: Consider stunning the civilians to keep them from running around. Aliens seem to ignore unconscious civilians.
fr_FR: Pensez à assommer les civils pour les empêcher de courir dans tous les sens. Les extraterrestres font apparemment moins attention aux civils inconscients.

en: Don't forget to install missile launchers and missiles in your missile batteries.
fr_FR: Installez des lance-missiles et des missiles dans vos batteries de missiles.

en: To catch fast UFOs send interceptors in from several directions.
fr_FR: Pour rattraper des OVNI rapides, envoyez des intercepteurs depuis plusieurs endroits.

en: To quickly buy or sell items, hover over the arrows and roll your mousewheel.
fr_FR: Pour acheter ou vendre des objets rapidement, placez le curseur de la souris au-dessus des flèches et tournez la molette.

en: Beware of friendly fire! Lobbing a grenade among your own troops will do the aliens' work for them. The same can be said for bullets. Make sure you're not hitting your own troops behind your target.
fr_FR: Attention aux tirs alliés ! Une de vos grenades qui tombe aux pieds de vos soldats est une bénédiction pour l'ennemi... Même chose pour chaque balle perdue : attention aux gens placés dans la ligne de tir ou derrière la cible.

en: Remember to check your research and production queues often! A good arsenal is an active arsenal!
fr_FR: Vérifiez régulièrement ce que vous êtes en train de rechercher et de produire : un bon établissement militaire doit toujours être en activité.

en: The presence of live civilians probably means that there are no live aliens nearby. This can save time clearing a map.
fr_FR: Repérez les civils encore en vie de façon à explorer la carte plus efficacement : leur présence signifie généralement qu'il n'y a pas d'extraterrestres dans les parages.

en: Watch the health of your soldiers; do not let them die. Experienced soldiers are more efficient in missions than new recruits.
fr_FR: Surveillez la santé de vos soldats et ne les laissez pas mourir. Les vétérans sont plus efficaces que les nouvelles recrues.

en: Remember, that researching a new weapon is just half of the effort. You also have to manufacture it. If you keep researching field equipment only, your workshops may not keep up with the work. Give Dr. Connor some lab time too
fr_FR: Inventer de nouvelles armes ne représente que la moitié d'un effort de guerre, car il faut ensuite les fabriquer. Les ateliers risquent de ne pas suivre si vous ne recherchez que de l'équipement de combat sans laisser le Dr Connor mener ses travaux en biologie.

en: Never risk your soldier's life just to capture an alien alive. There will be other occasions.
fr_FR: Ne risquez jamais la vie d'un soldat pour capturer un extraterrestre. Vous aurez bien d'autres opportunités pour faire des prisonniers.

en: Wounded aliens are easier to stun. If an alien has been already attacked with a stun rod or electrolaser, lethal weapons may just knock it unconscious.
fr_FR: Les blessés sont plus faciles à assommer. De même, un individu déjà étourdi peut tomber inconscient après avoir reçu une blessure.

en: During attacks on your base, place a spare soldier in the Command Centre's video surveillance room. Your soldier will be able to use the security cameras around the base to locate enemies.
fr_FR: Lorsque l'une de vos bases est attaquée, placez un soldat dans la pièce de vidéosurveillance de votre salle d'opérations. Il profitera des caméras de sécurité pour localiser les ennemis.

en: View UFOPaedia entry
fr_FR: Voir l'article de l'OVNIpédia

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Close this dialogue
fr_FR: Fermer cette fenêtre

en: Strength
fr_FR: Force

en: Speed
fr_FR: Vitesse

en: Accuracy
fr_FR: Précision

en: Mind
fr_FR: Mental

en: CQB
fr_FR: Cba. rapproché

en: Close Quarters Battle
fr_FR: Combat rapproché

en: Assault
fr_FR: Arm. d'assaut

en: Sniper
fr_FR: Arm. de précision

en: Explosives
fr_FR: Explosifs

en: Health
fr_FR: Santé

en: Missions Performed:
fr_FR: Missions accomplies :

en: Enemies Killed:
fr_FR: Ennemis tués :

en: Piloting
fr_FR: Pilotage

en: Targeting
fr_FR: Visée

en: Evading
fr_FR: Esquive

en: Back
fr_FR: Retour

en: Stop researching this project
fr_FR: Arrêter ce projet

en: Assign all free scientists on this project
fr_FR: Affecter tous les chercheurs disponibles à ce projet

en: Assign less scientists on this project
fr_FR: Affecter moins de chercheurs à ce projet

en: Assign more scientists on this project
fr_FR: Affecter plus de chercheurs à ce projet

en: Currently in research on another base
fr_FR: En cours d'études dans une autre base

en: N/A
fr_FR: NC

en: An artifact or prerequisite is missing for this topic
fr_FR: Il manque un objet ou un prérequis pour lancer ce projet

en: Expand/Collapse
fr_FR: Développer ou réduire

en: Back to base
fr_FR: Retour à la base

en: current level
fr_FR: étage actuel

en: raise the level
fr_FR: étage supérieur

en: lower the level
fr_FR: étage inférieur

en: Time of day
fr_FR: Moment de la journée

en: Enemies
fr_FR: Ennemis

en: The maximum number of enemies you could face
fr_FR: Le nombre maximum d'ennemis que vous pourriez affronter

en: Alien rush
fr_FR: Vagues d'aliens

en: Dropship
fr_FR: Transport

en: UFO
fr_FR: OVNI

en: Enemy weapons
fr_FR: Armes ennemies

en: Squad
fr_FR: Escouade

en: Max Soldiers
fr_FR: Max. soldats

en: Max UGVs
fr_FR: Max. VTSP

en: Squad settings
fr_FR: Paramétrage escouade

en: DEFAULT
fr_FR: Par défaut

en: CUSTOM
fr_FR: Personnaliser

en: NEW
fr_FR: Nouveau

en: LOAD
fr_FR: Charger

en: SAVE
fr_FR: Sauver

en: EQUIP
fr_FR: Équiper

en: CREATE
fr_FR: Créer

en: Start Aircraft
fr_FR: Faire décoller l'appareil

en: Call back
fr_FR: Rappeler l'appareil

en: Add/remove soldier to the team
fr_FR: Ajouter ou retirer un soldat

en: Soldiers & Pilots
fr_FR: Soldats et pilotes

en: Rename aircraft
fr_FR: Renommer l'appareil

en: Health:
fr_FR: État :

en: Status:
fr_FR: Statut :

en: Team:
fr_FR: Équipe :

en: Select this slot
fr_FR: Choisir cet emplacement

en: Available equipment:
fr_FR: Équipement disponible :

en: Weapons
fr_FR: Armes

en: Ammo
fr_FR: Munitions

en: Armour
fr_FR: Protections

en: Items
fr_FR: Objets

en: Equip this item
fr_FR: Équiper cet objet

en: Remove this item
fr_FR: Retirer cet objet

en: Select this zone
fr_FR: Choisir cette zone

en: Current item in slot
fr_FR: Objet sur ce point d'emport

en: Ammo fitting this weapon
fr_FR: Munitions pour cette arme

en: Soldiers
fr_FR: Soldats

en: Assign tanks
fr_FR: Affecter les chars

en: Assign soldiers
fr_FR: Affecter les soldats

en: Equip soldiers
fr_FR: Équiper les soldats

en: No soldiers assigned
fr_FR: Pas de soldat affecté

en: Kill one alien
fr_FR: Tuer un extraterrestre

en: Start autopsy
fr_FR: Débuter l'autopsie

en: Alive
fr_FR: Vivants

en: Dead
fr_FR: Morts

en: Kill all aliens in this base
fr_FR: Tuer tous les extraterrestres de cette base

en: Autopsy
fr_FR: Autopsie

en: Costs
fr_FR: Couts

en: Market
fr_FR: Marché

en: Employees
fr_FR: Employés

en: Facilities
fr_FR: Bâtiments

en: Transfer
fr_FR: Transférer

en: Equip Defence Weapons
fr_FR: Équiper les défenses antiaériennes

en: Missile Defences
fr_FR: Défenses missile

en: Laser Defences
fr_FR: Défenses laser

en: Weapon slots
fr_FR: Emplacements pour les armes

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Equip the selected slot with this weapon
fr_FR: Monter l'arme à l'emplacement choisi

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Remove weapon from the selected slot
fr_FR: Démonter l'arme de l'emplacement choisi

en: Stores
fr_FR: Magasins

en: Selected Item
fr_FR: Sélection

en: Surface to Air defences
fr_FR: Défenses surface-air

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Targetted UFO:
fr_FR: OVNI ciblé :

en: Time to completion:
fr_FR: Achèvement dans :

en: Autofire
fr_FR: Tir automatique

en: Destroy
fr_FR: Détruire

en: Destroy installation
fr_FR: Détruire l'installation

en: Close
fr_FR: Fermer

en: BEGIN
fr_FR: Commencer

en: BACK
fr_FR: Retour

en: CONTINUE
fr_FR: Continuer

en: Leave this menu and continue playing.
fr_FR: Sortir de ce menu et continuer à jouer

en: OPTIONS
fr_FR: Options

en: EXIT
fr_FR: Sortir

en: Click to continue
fr_FR: Cliquer pour continuer

en: Thank you for playing UFO:Alien Invasion
fr_FR: Merci d'avoir joué à UFO: Alien Invasion

en: You've lost the game
fr_FR: Vous avez perdu la partie

en: Rename your unit
fr_FR: Renommer votre unité

en: Next soldier
fr_FR: Soldat suivant

en: Previous soldier
fr_FR: Soldat précédent

en: 0/0 Kg
fr_FR: 0/0 kg

en: Remove all
fr_FR: Tout retirer

en: Primary
fr_FR: Principal

en: Secondary
fr_FR: Auxiliaire

en: Heavy
fr_FR: Lourd

en: Misc
fr_FR: Divers

en: Open up messages
fr_FR: Ouvrir notifications

en: CREDITS
fr_FR: Crédits

en: Organisation capital
fr_FR: Capital de l'organisation

en: Time lapse: 5 seconds
fr_FR: Intervalle de temps : 5 secondes

en: Time lapse: 5 minutes
fr_FR: Intervalle de temps : 5 minutes

en: Time lapse: 20 minutes
fr_FR: Intervalle de temps : 20 minutes

en: Time lapse: 1 hour
fr_FR: Intervalle de temps : 1 heure

en: Time lapse: 12 hours
fr_FR: Intervalle de temps : 12 heures

en: Time lapse: 1 day
fr_FR: Intervalle de temps : 1 jour

en: Time lapse: 5 days
fr_FR: Intervalle de temps : 5 jours

en: Message settings
fr_FR: Notifications

en: Change message and pause settings
fr_FR: Configurer les alertes évènementielles et la mise en pause du jeu

en: Mailclient
fr_FR: Courriels

en: INBOX (with unread mails)
fr_FR: Boite de réception (nouveaux messages)

en: INBOX
fr_FR: Boite de réception

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Organisation statistics
fr_FR: Statistiques de l'organisation

en: UFOpaedia
fr_FR: OVNIpédia

en: Create installation
fr_FR: Créer installation

en: Highlight nation borders
fr_FR: Afficher la carte politique

en: Show radar range
fr_FR: Afficher la couverture radar

en: Show XVI map
fr_FR: Afficher la carte IVX-H

en: Center objects on the map
fr_FR: Parcourir les éléments actifs de la carte

en: Go to Options
fr_FR: Changer les options

en: Hire and Fire
fr_FR: Recruter ou licencier

en: Pilots
fr_FR: Pilotes

en: Workers
fr_FR: Ingénieurs

en: Scientists
fr_FR: Chercheurs

en: Employee is away
fr_FR: L'employé est absent

en: Unhire - Right click to remove
fr_FR: Licencier (clic droit pour ôter l'individu de la liste)

en: Hire - Right click to remove
fr_FR: Recruter (clic droit pour ôter l'individu de la liste)

en: Slightly wounded
fr_FR: Légèrement blessé(e)

en: Medium wounds
fr_FR: Moyennement blessé(e)

en: Heavily wounded
fr_FR: Gravement blessé(e)

en: Healthy
fr_FR: En bonne santé

en: Use this firemode for reaction fire
fr_FR: Utiliser ce mode de tir pour le tir réflexe

en: Stats
fr_FR: Statistiques

en: Headgear
fr_FR: Visière

en: Toggle reaction fire.
fr_FR: Activer / désactiver le tir réflexe

en: Stand
fr_FR: Se lever

en: Crouch
fr_FR: S'accroupir

en: Crouched
fr_FR: Accroupi

en: Standing
fr_FR: Debout

en: View other hand
fr_FR: Voir l'autre main

en: Hide squad
fr_FR: Cacher escouade

en: Show squad
fr_FR: Afficher escouade

en: Jump to alien
fr_FR: Passer à l'alien

en: Jump to civilian
fr_FR: Passer au civil

en: End Turn
fr_FR: Fin du tour

en: Abort
fr_FR: Abandonner

en: Show rescue zone
fr_FR: Afficher la zone d'évacuation

en: Target out of range
fr_FR: Cible hors de portée

en: Target acquired
fr_FR: Cible acquise

en: Aborting fire!
fr_FR: Cessez le feu !

en: Please wait
fr_FR: Un instant...

en: Hide rescue zone
fr_FR: Masquer la zone d'évacuation

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Reinit
fr_FR: Réinitialiser

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Gen this level
fr_FR: Génération de ce niveau

en: Gen all levels
fr_FR: Génération de tous les niveaux

en: Check to use this firemode for reaction fire
fr_FR: Cochez pour utiliser ce mode de tir en tir réflexe

en: Shots:
fr_FR: Tirs :

en: Reload
fr_FR: Recharger

en: No ammo
fr_FR: Pas de munitions

en: No more ammo
fr_FR: Plus de munitions

en: Phone HUD
fr_FR: Téléphone

en: Initial settings
fr_FR: Réglages initiaux

en: User information
fr_FR: Information utilisateur

en: Volume Control
fr_FR: Contrôle du volume

en: Effects:
fr_FR: Effets sonores :

en: Music:
fr_FR: Musique :

en: Language
fr_FR: Langue

en: You have to set the playername and hit the 'OK' button:
fr_FR: Entrez le nom du joueur et cliquez sur « OK » :

en: Save settings
fr_FR: Sauver configuration

en: Aliens killed
fr_FR: Extraterrestres tués

en: Lobby
fr_FR: Salon IRC

en: Disconnect
fr_FR: Déconnecter

en: Close menu and disconnect
fr_FR: Fermer le menu et se déconnecter

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Close menu but stay connected
fr_FR: Fermer le menu et rester connecté

en: Name is already in use
fr_FR: Ce nom est déjà utilisé

en: Your name is already in use or is invalid.
fr_FR: Votre nom est déjà utilisé ou n'est pas valide.

en: Retry
fr_FR: Réessayer

en: Retry with your changed name
fr_FR: Réessayez avec votre nouveau nom

en: Not connected
fr_FR: Non connecté

en: You are not connected to the lobby. Do you want to connect?
fr_FR: Vous n'êtes pas connecté au salon. Voulez-vous vous connecter ?

en: Connect
fr_FR: Connexion

en: Connect to the lobby
fr_FR: Se connecter au salon

en: Party chat
fr_FR: Discuter avec tous

en: Global lobby (IRC)
fr_FR: Salon principal (IRC)

en: Invite others
fr_FR: Inviter d'autres personnes

en: Invite players that are online in the lobby
fr_FR: Inviter les joueurs en ligne à se joindre au salon

en: Say:
fr_FR: Dire :

en: Team chat
fr_FR: Discuter avec l'équipe

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Try again
fr_FR: Réessayer

en: Retry this mission
fr_FR: Réessayer cette mission

en: Mark all messages read
fr_FR: Marquer tous les messages comme lus

en: Like us on facebook
fr_FR: « J'aime » (Facebook)

en: Follow us on twitter
fr_FR: Suivez-nous sur Twitter

en: CAMPAIGN
fr_FR: Campagne

en: SKIRMISH
fr_FR: Escarmouche

en: MULTIPLAYER
fr_FR: Multijoueur

en: TUTORIALS
fr_FR: Tutoriels

en: DEVELOPERS
fr_FR: Développeurs

en: Lock current stock level
fr_FR: Figer les stocks au niveau actuel

en: Primary Weapons
fr_FR: Armes principales

en: Secondary Weapons
fr_FR: Armes auxiliaires

en: Heavy Weapons
fr_FR: Armes lourdes

en: Aircraft Equipment
fr_FR: Équipement des appareils

en: Other Items
fr_FR: Autres

en: Unmanned Ground Vehicles
fr_FR: Véhicules Terrestres Sans Pilote

en: Purchase for %i credits each
fr_FR: Acheter pour %i crédits chacun

en: Sell for %i credits each
fr_FR: Vendre pour %i crédits chacun

en: Material editor
fr_FR: Éditeur de matériel

en: Hardness:
fr_FR: Dureté :

en: Bump:
fr_FR: Bosselage :

en: Specular:
fr_FR: Spéculaire :

en: Parallax:
fr_FR: Parallaxe :

en: S:
fr_FR: S :

en: T:
fr_FR: T :

en: Ds:
fr_FR: Ds :

en: Dt:
fr_FR: Dt :

en: Hz:
fr_FR: Hz :

en: DHz:
fr_FR: DHz :

en: Amp:
fr_FR: Amplification :

en: Deg:
fr_FR: Deg :

en: Stretch
fr_FR: Étirer

en: Pulse
fr_FR: Impulsion

en: Scroll
fr_FR: Défiler

en: Rotate
fr_FR: Tourner

en: Scale
fr_FR: Échelle

en: enable or disable displaying a notification message
fr_FR: activer ou désactiver l'affichage d'une notification

en: enable or disable game stopping
fr_FR: activer ou désactiver la pause du jeu

en: enable or disable playing sound
fr_FR: activer ou désactiver le son

en: Pause/message settings
fr_FR: Configuration des pauses et des notifications

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply changes
fr_FR: Appliquer les modifications

en: Revert changes
fr_FR: Annuler les modifications

en: Notify types:
fr_FR: Types de notifications :

en: Enable or disable messages being displayed for all notification types.
    Left click enables all notifications, right click disables.
fr_FR: Activer ou désactiver les messages affichés lors des notifications.
    Clic gauche pour activer toutes les notifications, clic droit pour les désactiver.

en: Enable or disable pause for all notification types
    Pause can't be enabled without notification
    Left click enables pause for all, right click disables.
fr_FR: Activer ou désactiver la pause lors des notifications
    Une pause ne peut être activée indépendamment d'une notification
    Clic gauche pour activer toutes les pauses, clic droit pour désactiver.

en: Enable or disable sounds being played for all notification types.
    Left click enables all sounds, right click disables.
fr_FR: Activer ou désactiver les sons joués lors des notifications.
    Clic gauche pour activer tous les sons, clic droit pour désactiver.

en: Victory conditions:
fr_FR: Conditions de victoire

en: Start
fr_FR: Commencer

en: Start the match
fr_FR: Démarrer la partie

en: LOBBY
fr_FR: Salon

en: ABORT GAME
fr_FR: Abandonner partie

en: Abort game
fr_FR: Abandonner la partie

en: Do you really want to abort this game?
fr_FR: Voulez-vous vraiment abandonner cette partie ?

en: RESTART MISSION
fr_FR: Recommencer mission

en: Restart mission
fr_FR: Recommencer la mission

en: Do you really want to restart this mission? You will lose all progress.
fr_FR: Voulez-vous vraiment recommencer cette mission ? Vous perdrez tout ce que vous avez accompli.

en: Restart
fr_FR: Recommencer

en: ABORT MISSION
fr_FR: Abandonner mission

en: Abort mission
fr_FR: Abandonner la mission

en: Do you really want to abort this mission?
fr_FR: Voulez-vous vraiment abandonner cette mission ?

en: Delete this savegame
fr_FR: Effacer cette sauvegarde

en: Connect to this server
fr_FR: Se connecter à ce serveur

en: Delete this bookmark
fr_FR: Effacer ce signet

en: Currently loaded
fr_FR: Déjà chargé

en: JOIN
fr_FR: Rejoindre

en: TEAM
fr_FR: Équipe

en: Gametype:
fr_FR: Type de jeu :

en: Teamplay:
fr_FR: Jeu en équipe :

en: Allowed gametype:
fr_FR: Type de jeu possible :

en: Save the current team
fr_FR: Sauvegarde de l'équipe actuelle

en: SAVE TEAM
fr_FR: Sauver équipe

en: Bookmarks
fr_FR: Signets

en: Hostname:
fr_FR: Nom de l'hôte :

en: Make this server public:
fr_FR: Rendre ce serveur public :

en: Server-Password:
fr_FR: Mot de passe serveur :

en: RCON-Password:
fr_FR: Mot de passe RCON :

en: Enable morale states:
fr_FR: Utiliser le moral :

en: Alien rush:
fr_FR: Vagues d'aliens :

en: Enemies respawn when killed.
fr_FR: Les ennemis réapparaissent après leur mort.

en: Max. clients:
fr_FR: Max. clients :

en: Sets the max allowed clients to connect
fr_FR: Fixe le nombre maximum de clients autorisés à se connecter

en: Max. soldiers per team:
fr_FR: Max. soldats par équipe :

en: Sets the max allowed soldiers per team
fr_FR: Fixe le nombre maximum de soldats autorisés par équipe

en: Max. soldiers per player:
fr_FR: Max. soldats par joueur :

en: Sets the max allowed soldiers per player when in teamplay
fr_FR: Fixe le nombre maximum de soldats autorisés par joueur en équipe

en: Max. human players per team:
fr_FR: Max. joueurs humains par équipe :

en: Max. AI actors:
fr_FR: Max. acteurs IA :

en: Max AI actors for teamplay mode
fr_FR: Max. acteurs IA pour le jeu en équipe

en: Round time limit in seconds:
fr_FR: Limite d'un tour, en seconde :

en: START SERVER
fr_FR: Lancer le serveur

en: Teams
fr_FR: Équipes

en: Generate New Team
fr_FR: Créer une nouvelle équipe

en: GENERATE
fr_FR: Générer

en: REFRESH
fr_FR: Rafraichir

en: Serverfilter:
fr_FR: Filtre serveurs :

en: CONNECT
fr_FR: Se connecter

en: Connect to IP
fr_FR: Se connecter à l'IP

en: Make sure that you've opened the TCP port 27910 in your firewall settings
fr_FR: Vérifiez que le port TCP 27910 de votre pare-feu est ouvert

en: All
fr_FR: Tous

en: Free
fr_FR: Libres

en: Playing
fr_FR: En train de jouer

en: Invalid
fr_FR: Incorrect

en: Players connected
fr_FR: Joueurs connectés

en: Team selection
fr_FR: Sélection de l'équipe

en: Team preference:
fr_FR: Équipe désirée :

en: Next free team
fr_FR: Équipe libre suivante

en: Previous free team
fr_FR: Équipe libre précédente

en: Finish the teamselection and start the game
fr_FR: Terminer la formation des équipes et lancer le jeu

en: Are you ready?
fr_FR: Êtes-vous prêt ?

en: Admin control
fr_FR: Contrôle administrateur

en: Round time limit:
fr_FR: Durée d'un tour :

en: Force start
fr_FR: Forcer le démarrage

en: Launch the game before all teams are ready
fr_FR: Lancer le jeu avant que toutes les équipes ne soient prêtes

en: Remote Admin Control
fr_FR: Contrôle administrateur distant

en: Server Info
fr_FR: Info. serveur

en: Map screenshots
fr_FR: Copie d'écran de carte

en: Userlist
fr_FR: Liste utilisateurs

en: Name
fr_FR: Nom

en: Team
fr_FR: Équipe

en: Bookmark
fr_FR: Signet

en: Add server to bookmarks
fr_FR: Ajouter le serveur aux signets

en: Leave Serverbrowser
fr_FR: Quitter le navigateur de serveurs

en: Enter server password
fr_FR: Entrer le mot de passe serveur :

en: Password:
fr_FR: Mot de passe :

en: Game invitation
fr_FR: Invitation à jouer

en: Server info
fr_FR: Info. serveur

en: Show server information
fr_FR: Afficher les informations sur le serveur

en: Go into the lobby
fr_FR: Se connecter au salon

en: You received a invitation to take part of a multiplayer game. Hit the connect button to connect to the server
fr_FR: Vous avez reçu une invitation pour participer à un jeu multijoueur. Appuyez sur le bouton « Se connecter » pour vous connecter au serveur

en: GENERAL
fr_FR: Général

en: VIDEO
fr_FR: Vidéo

en: SOUND
fr_FR: Son

en: KEYS
fr_FR: Clavier

en: GAMEPLAY
fr_FR: Jeu

en: DONE
fr_FR: Valider

en: Language Settings
fr_FR: Langage

en: Tooltips
fr_FR: Infobulles

en: Cursor tooltips
fr_FR: Infobulles à la souris

en: Main menu tips
fr_FR: Conseils de jeu au menu principal

en: Pre-cache menu models
fr_FR: Modèles de menu en précache

en: Increases speed of game menus
fr_FR: Augmente la vitesse des menus du jeu

en: Geoscape Options
fr_FR: Options de la géosphère

en: 3D geoscape
fr_FR: Géosphère en 3D

en: View the geoscape as a 3D globe
fr_FR: Voir la géosphère comme un globe en 3D

en: Camera zoom
fr_FR: Zoom de la caméra

en: 1.0
fr_FR: 1,0

en: Display FPS
fr_FR: Afficher FPS

en: Display the number of frames rendered per second
fr_FR: Afficher le nombre d'images par seconde

en: Resolution
fr_FR: Résolution

en: Display resolutions in this ratio
fr_FR: Afficher les résolutions dans ce ratio

en: Others
fr_FR: Autres

en: Fullscreen
fr_FR: Plein écran

en: View the game in fullscreen instead of windowed mode
fr_FR: Voir le jeu en plein écran plutôt qu'en mode fenêtré

en: Stretch screen
fr_FR: Étirer l'écran

en: Stretch screen to fit monitors with 4:3 ratio
fr_FR: Étirer l'écran pour s'adapter aux écrans 4:3

en: Gamma / Brightness
fr_FR: Gamma / Luminosité

en: Geoscape sunlight
fr_FR: Clarté de la géosphère

en: Brightness of sunlight on the geoscape
fr_FR: Éclat de la lumière du soleil sur la géosphère

en: Screenshot format
fr_FR: Copies d'écran en

en: The file format screenshots will be saved in
fr_FR: Les copies d'écran seront sauvées au format

en: Screenshot quality
fr_FR: Qualité des copies d'écran

en: Video quality
fr_FR: Qualité vidéo

en: Default video configuration settings
fr_FR: Configuration vidéo par défaut

en: LOW
fr_FR: Basse

en: MEDIUM
fr_FR: Moyenne

en: HIGH
fr_FR: Haute

en: Shaders
fr_FR: Nuanceurs (shaders)

en: Enhanced visual techniques like post-processing effects
fr_FR: Techniques visuelles avancées comme les effets de post-traitement

en: Post-processing effects
fr_FR: Effets de post-traitement

en: Effects like light bloom and reflected light
fr_FR: Effets comme les reflets et le flou lumineux (bloom)

en: Advanced OpenGL options
fr_FR: Options OpenGL avancées

en: Real-time lighting effects
fr_FR: Éclairages en temps réel

en: Max dynamic lights
fr_FR: Max. lumières dynamiques

en: Set available hardware-accelerated dynamic lights
fr_FR: Définir les éclairages dynamiques accélérés par le matériel

en: Environmental effects
fr_FR: Effets ambiants

en: Coronas
fr_FR: Couronnes

en: Lighting effect
fr_FR: Effet d'éclairage

en: Materials
fr_FR: Matériaux

en: Texture animations, blending and other effects
fr_FR: Animations des textures, fusion (blending) et autres effets

en: Flares
fr_FR: Halos

en: Light reflections
fr_FR: Reflets lumineux

en: Fog
fr_FR: Brouillard

en: Fades distant objects on the battlescape
fr_FR: Atténuer les éléments lointains en mission

en: Weather
fr_FR: Météo

en: Rain and snow on the battlescape
fr_FR: Neige et pluie durant les missions

en: Advanced Video Options
fr_FR: Options vidéo avancées

en: Enable audio
fr_FR: Activer le son

en: Music volume
fr_FR: Volume de la musique

en: Enable music
fr_FR: Activer la musique

en: Sound effects
fr_FR: Effets sonores

en: Menu sounds
fr_FR: Menus sonores

en: Audio sample rate
fr_FR: Échantillonnage audio

en: Higher sample rates provide better audio quality
fr_FR: Des fréquences d'échantillonnage élevées augmentent la qualité audio

en: Apply Sample Rate
fr_FR: Appliquer cette fréquence

en: Battlescape view configuration
fr_FR: Options visuelles en mission

en: Scroll speed
fr_FR: Vitesse de défilement

en: Rotation speed
fr_FR: Vitesse de rotation

en: Inertia
fr_FR: Inertie

en: Higher values will cause the camera to stop more gradually
fr_FR: Des valeurs élevées feront s'arrêter la caméra plus progressivement

en: Maps optimized for values above 10
fr_FR: Cartes optimisées pour des valeurs supérieures à 10

en: Values above 90 will result in inverted views
fr_FR: Des valeurs supérieures à 90 inverseront les vues

en: Zoom constraints
fr_FR: Contraintes du zoom

en: Zoom speed
fr_FR: Vitesse du zoom

en: Center view
fr_FR: Centrer la vue

en: Isometric view
fr_FR: Vue isométrique

en: 3D rendering without perspective for an old-school look
fr_FR: Rendu 3D sans perspective pour un aspect à l'ancienne

en: Battlescape gameplay options
fr_FR: Options de jeu en mission

en: Actor speed
fr_FR: Vitesse des personnages

en: Confirm actions
fr_FR: Confirmer les actions

en: Confirm your actions on the battlefield before committing
fr_FR: Confirmer ses actions avant de les réaliser en combat

en: Never
fr_FR: Jamais

en: When moving
fr_FR: Mouvements

en: Always
fr_FR: Toujours

en: Stand when moving
fr_FR: Se lever pour se déplacer

en: Soldiers will automatically stand when ordered to move while they are crouched
fr_FR: Les soldats accroupis se mettront automatiquement debout lorsqu'ils devront se déplacer.

en: Battlescape interface
fr_FR: Interface de mission

en: Advanced Video options
fr_FR: Options vidéo avancées

en: Max texture resolution
fr_FR: Détail max. textures

en: Texture filtering
fr_FR: Filtrage des textures

en: None
fr_FR: Aucun

en: Bilinear only
fr_FR: Bilinéaire seulement

en: Mipmaps only
fr_FR: Mipmaps seulement

en: Bilinear and mipmaps
fr_FR: Bilinéaire et mipmaps

en: Trilinear and mipmaps
fr_FR: Trilinéaire et mipmaps

en: Bi-/trilinear and mipmaps
fr_FR: Bi-/trilinéaire et mipmaps

en: Texture compression
fr_FR: Textures compressées

en: Improves memory performance but reduces visual quality
fr_FR: Améliore la performance de la mémoire, mais réduit la qualité visuelle

en: LOD
fr_FR: Niveler les détails

en: Reduce distant texture sizes for better performance
fr_FR: Réduit les tailles des textures distantes pour de meilleures performances

en: Anisotropic filtering
fr_FR: Filtrage anisotropique

en: Distant textures appear sharper at higher resolutions
fr_FR: Les textures distantes paraissent plus précises à de hautes résolutions

en: Lightmap size
fr_FR: Taille de lightmap

en: High resolution creates smoother shadows
fr_FR: Une haute résolution génère des ombres plus homogènes

en: Lightmap brightness
fr_FR: Luminosité de lightmap

en: Vertex Buffers
fr_FR: Tampons de vertex

en: Multisample Buffers
fr_FR: Tampons multi-échantillons

en: Antialias GL primitives (more buffers create smoother edges)
fr_FR: Primitives GL anti-alias (des tampons supplémentaires génèrent des bords plus lisses)

en: Swap Interval
fr_FR: Intervalle du swap

en: Higher values will typically provide better results
fr_FR: Des valeurs élevées produiront de meilleurs résultats

en: MENU
fr_FR: Menu

en: GLOBAL
fr_FR: Global

en: BATTLESCAPE
fr_FR: Battlescape

en: Assemble Team
fr_FR: Réunir une équipe

en: Equip
fr_FR: Équiper

en: Base is under attack
fr_FR: La base est attaquée

en: Kill aliens in container
fr_FR: Tuer les aliens en cellule

en: Not implemented
fr_FR: Non implémenté

en: Lift aircraft
fr_FR: Faire décoller les aéronefs

en: Disable Power Plant
fr_FR: Arrêter la centrale

en: Assemble defend team
fr_FR: Réunir une équipe de défense

en: Enter
fr_FR: Entrer

en: Enter the battlefield
fr_FR: Entrer sur le champ de bataille

en: Assemble a team first
fr_FR: Réunir d'abord une équipe

en: Capacity Exceeded
fr_FR: Capacité dépassée

en: There is no more room for goods/personel at this base. Free up some space.
fr_FR: Cette base manque d'espace pour le personnel ou le matériel. Faites de la place.

en: Base:
fr_FR: Base :

en: Capacity
fr_FR: Espace

en: free
fr_FR: libre

en: all
fr_FR: total

en: Go to base
fr_FR: Aller à la base

en: EXIT CAMPAIGN CONFIRMATION
fr_FR: Confirmation de sortie de campagne

en: You will lose all your campaign progress.
fr_FR: Vous perdrez tout depuis la dernière sauvegarde.

en: QUIT
fr_FR: Quitter

en: Select item
fr_FR: Choisir élément

en: Type:
fr_FR: Type :

en: UFO Sighting
fr_FR: OVNI repéré

en: New installation
fr_FR: Nouvelle installation

en: Build Time
fr_FR: Délai

en: Cost
fr_FR: Cout

en: New base
fr_FR: Nouvelle base

en: Rename your base
fr_FR: Renommer la base

en: Cost:
fr_FR: Cout :

en: Build
fr_FR: Construire

en: Build the base
fr_FR: Construire la base

en: Installation Status
fr_FR: Statut de l'installation

en: Manage
fr_FR: Gestion

en: Manage installation
fr_FR: Gérer l'installation

en: Anti-UFO defence
fr_FR: Défense anti-OVNI

en: Aircraft interception
fr_FR: Interception aérienne

en: SAM defence
fr_FR: Défense surface-air

en: Aircraft:
fr_FR: Appareil :

en: Surface-to-air missile site:
fr_FR: Site de missiles surface-air :

en: Ready
fr_FR: Prêt

en: Mission:
fr_FR: Mission :

en: Aircraft reached desired location - what to do?
fr_FR: L'appareil est arrivé à destination. Quels sont les ordres ?

en: Auto mission
fr_FR: Mission auto.

en: Automatically finish mission
fr_FR: Terminer automatiquement la mission

en: This kind of mission cannot be done automatically
fr_FR: Ce type de mission ne peut être terminé automatiquement

en: Select aircraft
fr_FR: Choisir appareil

en: ETA:
fr_FR: HAP :

en: Time to build:
fr_FR: Délai de construction :

en: Reload campaign
fr_FR: Recharger la campagne

en: Are you sure that you really want to reload the last automatically saved campaign state?
fr_FR: Voulez-vous vraiment charger la dernière sauvegarde automatique de la campagne ?

en: Load
fr_FR: Charger

en: From:
fr_FR: De :

en: To:
fr_FR: À :

en: Actual transfers
fr_FR: Transferts en cours

en: Craft items
fr_FR: Équip. app.

en: UGV items
fr_FR: Équip. VTSP

en: Other
fr_FR: Autre

en: Disassembly
fr_FR: Démontage

en: Item
fr_FR: Objet

en: Stored
fr_FR: En stock

en: Change the production amount
fr_FR: Changer la quantité produite

en: Start this production
fr_FR: Lancer cette production

en: Stop production
fr_FR: Arrêter la production

en: Increase priority
fr_FR: Augmenter la priorité

en: Decrease priority
fr_FR: Diminuer la priorité

en: Requirements
fr_FR: Prérequis

en: idle scientists
fr_FR: Inactifs

en: Topics
fr_FR: Projets

en: Scientists hired
fr_FR: Chercheurs recrutés

en: FIRE
fr_FR: Licencier

en: HIRE
fr_FR: Recruter

en: Laboratory space
fr_FR: Espace laboratoire

en: BUILD LAB
fr_FR: Bâtir labo

en: MAP
fr_FR: Carte

en: SQUAD
fr_FR: Escouade

en: Funding
fr_FR: Financement

en: Month (Relative to current)
fr_FR: Mois (par rapport au mois courant)

en: Node editor
fr_FR: Éditeur de nœud

en: Capture a node
fr_FR: Capturer un nœud

en: Select parent node
fr_FR: Choisir le nœud père

en: Select first child node
fr_FR: Choisir le premier nœud fils

en: Select next node
fr_FR: Choisir le nœud suivant

en: Extract window
fr_FR: Extraire la fenêtre

en: Extract the window of the last/current selected node
fr_FR: Extraire la fenêtre du nœud courant ou du dernier sélectionné

en: Current window:
fr_FR: Fenêtre actuelle :

en: Current node:
fr_FR: Nœud actuel :

en: Done
fr_FR: Terminé

en: Save your team
fr_FR: Sauvegardez votre équipe

en: Save
fr_FR: Sauver

en: Generate a team
fr_FR: Créer une équipe

en: Generate Team
fr_FR: Créer équipe

en: Generate a new team with the selected race
fr_FR: Créer une équipe avec la race sélectionnée

en: Tip of the day
fr_FR: Astuce du jour

en: Show tip of the day
fr_FR: Afficher l'astuce du jour

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next tip
fr_FR: Astuce suivante

en: Close window
fr_FR: Fermer la fenêtre

en: Add/Remove item to transfer cargo, hold SHIFT for speed increase.
fr_FR: Ajouter ou enlever l'objet à la cargaison. Appuyer sur Maj pour aller plus vite.

en: From
fr_FR: De

en: To
fr_FR: À

en: Cargo
fr_FR: Cargaison

en: Amount
fr_FR: Quantité

en: Destination base
fr_FR: Base de destination

en: Building
fr_FR: Bâtiment

en: all space
fr_FR: total

en: Capacity overload
fr_FR: Capacité dépassée

en: Start the transfer
fr_FR: Commencer le transfert

en: List
fr_FR: En cours

en: List active transfers
fr_FR: Transferts en cours

en: Clear
fr_FR: Vider

en: Clear cargo
fr_FR: Vider la cargaison

en: Pre-Research Report
fr_FR: Rapport préliminaire

en: The Big Picture
fr_FR: Vue d'ensemble

en: Requirement(s):
fr_FR: Prérequis :

en: With:
fr_FR: Avec :

en: Firemode:
fr_FR: Mode de tir :

en: Previous firemode
fr_FR: Mode de tir précédent

en: Next firemode
fr_FR: Mode de tir suivant

en: Sell
fr_FR: Vendre

en: Price
fr_FR: Prix

en: Sell UFO
fr_FR: Vendre l'OVNI

en: Store UFO
fr_FR: Parquer l'OVNI

en: UFO recovery
fr_FR: Récupération d'OVNI

en: UFO Yards
fr_FR: Parcs à OVNI

en: Rename Installation
fr_FR: Renommer l'installation

en: Location:
fr_FR: Localisation :

en: Capacity:
fr_FR: Capacité :

en: Free Space:
fr_FR: Espace libre :

en: Confirm destroying
fr_FR: Confirmer la destruction

en: Condition:
fr_FR: Condition :

en: Transfer UFO
fr_FR: Transférer l'OVNI

en: Destroy UFO
fr_FR: Détruire l'OVNI

en: disassembling
fr_FR: démontage en cours

en: transferring
fr_FR: en transfert

en: stored
fr_FR: entreposé

en: unknown
fr_FR: inconnu

en: Medikit
fr_FR: Médikit

en: First Aid
fr_FR: Premiers secours

en: Antipsychotics
fr_FR: Antipsychotiques

en: IR Goggles
fr_FR: Lunettes infrarouges

en: Scan
fr_FR: Scruter

en: Throw
fr_FR: Lancer

en: Frag Grenade
fr_FR: Grenade à fragmentation

en: Lob
fr_FR: Lancer

en: Roll
fr_FR: Faire rouler

en: Flashbang
fr_FR: Grenade étourdissante

en: Smoke Grenade
fr_FR: Grenade fumigène

en: Gas Grenade
fr_FR: Grenade à gaz

en: Alien Gas Grenade
fr_FR: Grenade alienne au gaz

en: Incendiary grenade
fr_FR: Grenade incendiaire

en: Plasma Grenade
fr_FR: Grenade à plasma

en: Bomb
fr_FR: Bombe

en: Needler Gun Magazine
fr_FR: Chargeur d'aiguilles

en: Short Burst
fr_FR: Rafale courte

en: Cannonade
fr_FR: Rafale libre

en: Needle Stream
fr_FR: Volée d'aiguilles

en: Assault Rifle
fr_FR: Fusil d'assaut

en: Assault Rifle Magazine
fr_FR: Chargeur de fusil d'assaut

en: Snap Shot
fr_FR: Tir instinctif

en: 3-Round Burst
fr_FR: Rafale de 3

en: Full-Auto
fr_FR: Rafale libre

en: Aimed Shot
fr_FR: Tir visé

en: Machine Gun
fr_FR: Fusil-mitrailleur

en: Machine Gun Magazine
fr_FR: Chargeur de fusil-mitrailleur

en: 5-Shot Burst
fr_FR: Rafale de 5

en: Full-Auto Sweep
fr_FR: Rafale libre (balayage)

en: Sniper Rifle
fr_FR: Fusil de précision

en: Sniper Rifle Magazine
fr_FR: Chargeur de fusil de précision

en: Coilgun Clip
fr_FR: Chargeur de fusil à induction

en: 7.62mm Pistol
fr_FR: Pistolet 7,62 mm

en: 7.62mm Pistol Magazine
fr_FR: Chargeur de pistolet 7,62 mm

en: Machine Pistol
fr_FR: Pistolet automatique

en: 4.2mm MP Magazine
fr_FR: Chargeur de PA 4,2 mm

en: Submachine Gun
fr_FR: Pistolet-mitrailleur

en: SMG Magazine
fr_FR: Chargeur de pistolet-mitrailleur

en: 5-Round Burst
fr_FR: Rafale de 5

en: Riot Shotgun
fr_FR: Fusil à pompe

en: Saboted Slugs
fr_FR: Chargeur de cartouches ensabotées

en: Micro Shotgun
fr_FR: Mini-fusil à pompe

en: Flechette Shells
fr_FR: Chargeur de cartouches à fléchettes

en: Flamethrower
fr_FR: Lance-flamme

en: C90 Canister
fr_FR: Bidon de C90

en: Candlelight
fr_FR: Flamme

en: Inferno
fr_FR: Fournaise

en: Inferno Sweep
fr_FR: Fournaise (balayage)

en: Rocket Launcher
fr_FR: Lance-roquette

en: HE Rocket
fr_FR: Roquette HE

en: IC Rocket
fr_FR: Roquette IC

en: Hybrid Rocket
fr_FR: Roquette hybride

en: Grenade Launcher
fr_FR: Lance-grenade

en: 25mm HIT Grenades
fr_FR: Grenades ST 25 mm

en: Snap Shot (Impact)
fr_FR: Tir instinctif percutant

en: Aimed Shot (Impact)
fr_FR: Tir visé percutant

en: Snap Shot (Timer)
fr_FR: Tir instinctif à temps

en: Aimed Shot (Timer)
fr_FR: Tir visé à temps

en: 25mm IC Grenades
fr_FR: Grenades IC 25 mm

en: 25mm Flechette Grenades
fr_FR: Grenades à fléchettes 25 mm

en: 25mm PB Grenades
fr_FR: Grenades à plasma 25 mm

en: Laser Pistol
fr_FR: Pistolet laser

en: Laser Rifle
fr_FR: Fusil laser

en: Heavy Laser
fr_FR: Laser lourd

en: D-F Cartridge
fr_FR: Cartouche D-F

en: Wave Fire
fr_FR: Tir en continu

en: Pulsed Fire
fr_FR: Tir en impulsions

en: Electro Laser
fr_FR: Électrolaser

en: D-F Cartridge Stun
fr_FR: Cartouche D-F d'électrolaser

en: Stun Shot
fr_FR: Tir assommant

en: Combat Knife
fr_FR: Poignard de combat

en: Monomolecular Knife
fr_FR: Poignard monomoléculaire

en: Stun Rod
fr_FR: Bâton assommant

en: Stun Charge
fr_FR: Décharge assommante

en: Double Charge
fr_FR: Double décharge

en: Bludgeon
fr_FR: Coup assommant

en: Kerrblade
fr_FR: Épée Kerr

en: Slash
fr_FR: Trancher

en: Plasma Blade
fr_FR: Poignard à plasma

en: Lock
fr_FR: Fixer

en: Minigun Magazine
fr_FR: Chargeur de minigun

en: Shotgun
fr_FR: Fusil à canons sciés

en: Single Barrel
fr_FR: Simple coup

en: Double Barrel
fr_FR: Double coup

en: VHS Assault Rifle
fr_FR: Fusil d'assaut VHS

en: XAW95 Magazine
fr_FR: Chargeur de XAW95

en: 10-Round Burst
fr_FR: Rafale de 10

en: Particle Beam Pistol
fr_FR: Pistolet à particules

en: Pistol Particle Accelerator
fr_FR: Accélérateur pour pistolet à particules

en: Particle Beam Rifle
fr_FR: Fusil à particules

en: Rifle Particle Accelerator
fr_FR: Accélérateur pour fusil à particules

en: Particle Beam Cannon
fr_FR: Minicanon à particules

en: Cannon Particle Accelerator
fr_FR: Accélérateur pour minicanon à particules

en: 4-Round Burst
fr_FR: Rafale de 4

en: Unrestricted Blast
fr_FR: Tir explosif

en: Plasma Pistol
fr_FR: Pistolet à plasma

en: Plasma Pistol Charger
fr_FR: Chargeur de pistolet à plasma

en: Plasma Rifle
fr_FR: Fusil à plasma

en: Plasma Rifle Charger
fr_FR: Chargeur de fusil à plasma

en: Plasma Blaster
fr_FR: Lance-plasma lourd

en: Plasma Blaster Charge
fr_FR: Chargeur de lance-plasma lourd

en: Ball
fr_FR: Boulet de plasma

en: Assault Rifle EP Magazine
fr_FR: Chargeur MCP de fusil d'assaut

en: Machine Gun EP Magazine
fr_FR: Chargeur MCP de fusil-mitrailleur

en: Sniper Rifle EP Magazine
fr_FR: Chargeur MCP de fusil de précision

en: Shotgun EP Slugs
fr_FR: Chargeur MCP de fusil à pompe

en: ugv_ares_w
fr_FR: Véhicule Terrestre Sans Pilote Arès

en: ugv_phoenix
fr_FR: Véhicule Terrestre Sans Pilote Phénix

en: Chaingun
fr_FR: Canon automatique

en: Chaingun Belt
fr_FR: Bande de canon automatique

en: 25-Round Burst
fr_FR: Rafale de 25

en: Autocannon Module
fr_FR: Module de canon automatique

en: It is not your turn!
fr_FR: Ce n'est pas votre tour.

en: You cannot reload this unknown item.
fr_FR: Vous ne pouvez pas recharger cet objet inconnu.

en: This soldier can not carry anything else.
fr_FR: Ce soldat ne peut rien porter d'autre.

en: Warning
fr_FR: Attention

en: Unknown alien race
fr_FR: Espèce extraterrestre inconnue

en: Toggle to next living actor
fr_FR: Être vivant suivant

en: Toggle to previous living actor
fr_FR: Être vivant précédent

en: Select an actor from list
fr_FR: Choisir ce personnage

en: Update an actor
fr_FR: Mettre à jour la personne

en: Toggle stand/crouch.
fr_FR: Se relever / s'accroupir

en: Toggle the headgear
fr_FR: Activer / désactiver la visière

en: Use
fr_FR: Utiliser

en: Confirm the current action
fr_FR: Confirmer l'action

en: Toggle to the next alien in sight of the selected actor.
fr_FR: Alien suivant visible par le personnage sélectionné

en: Toggle camera to the next visible alien.
fr_FR: Alien visible suivant

en: Toggle camera to the previous visible alien.
fr_FR: Alien visible précédent

en: Crouch walk
fr_FR: Avancer accroupi

en: Autostand
fr_FR: Se relever automatiquement

en: Walk
fr_FR: Marcher

en: %s
    HP: %i/%i TU: %i
    %s
fr_FR: %s
    PdS : %i/%i UT : %i
    %s

en: [0 TU] No reservation
fr_FR: [0 UT] Pas de réserve

en: [%i TU] %s
fr_FR: [%i UT] %s

en: Reserve TUs for firing/using.
fr_FR: Réserver des UT pour tirer ou agir

en: Shot Reservation
fr_FR: Réservation pour le tir

en: Remaining TUs: %i
fr_FR: UT restantes : %i

en: No remaining TUs left after shot.
fr_FR: UT épuisées après le tir.

en: No weapon.
fr_FR: Pas d'arme.

en: Weapon cannot be reloaded.
fr_FR: L'arme ne peut pas être rechargée.

en: No reload possible, already fully loaded.
fr_FR: Impossible de recharger : arme déjà chargée au maximum.

en: Not enough TUs for reloading weapon.
fr_FR: Impossible de recharger : plus assez d'UT.

en: No reload possible, you don't have backup ammo.
fr_FR: Impossible de recharger : plus de munitions en réserve.

en: Not enough TUs for standing up.
fr_FR: Plus assez d'UT pour se lever.

en: Stand up (%i TU)
fr_FR: Se lever (%i UT)

en: Not enough TUs for crouching.
fr_FR: Plus assez d'UT pour s'accroupir.

en: Crouch (%i TU)
fr_FR: S'accroupir (%i UT)

en: %i TUs reserved for crouching/standing up.
    Click to clear.
fr_FR: %i UT réservées pour s'accroupir ou se lever.
    Cliquez pour effacer.

en: Reserve %i TUs for crouching/standing up.
fr_FR: Réserver %i UT pour s'accroupir ou se lever

en: Not enough TUs left to reserve for crouching/standing up.
fr_FR: Plus assez de UT en réserve pour s'accroupir ou se lever.

en: %i TUs reserved for shooting.
    Click to change.
    Right-Click to clear.
fr_FR: %i UT réservées pour le tir.
    Cliquez pour changer.
    Clic droit pour effacer.

en: Reserve TUs for shooting.
fr_FR: Réserver des UT pour tirer.

en: Reserving TUs for shooting not possible.
fr_FR: Impossible de conserver des UT pour tirer.

en: Reload weapon (%i TU).
fr_FR: Recharger l'arme (%i UT).

en: You cannot use this unknown item.
    You need to research it first.
fr_FR: Vous ne pouvez pas utiliser cet objet inconnu.
    Vous devez d'abord l'étudier.

en: %s
    (empty)
fr_FR: %s
    (vide)

en: Morale  %i | Reserved TUs: %i
fr_FR: Moral %i | UT réservées : %i

en: Morale  %i
fr_FR: Moral %i

en: Morale  %i | Reserved TUs: %i
    %s %i (%i|%i TUs left)
fr_FR: Moral %i | UT réservées : %i
    %s %i (%i|%i UT restantes)

en: Morale  %i
    %s %i (%i TUs left)
fr_FR: Moral %i
    %s %i (%i UT restantes)

en: Time Units
    - Available: %i (of %i)
    - Reserved:  %i
    - Remaining: %i
fr_FR: Unités de Temps
    - disponibles : %i (sur %i)
    - réservées : %i
    - restantes : %i

en: - Reduced accuracy
fr_FR: - Précision réduite

en: - Reduced shooting speed
fr_FR: - Rapidité de tir réduite

en: - Reduced movement speed
fr_FR: - Rapidité de mouvement réduite

en: - Reduced sight range
fr_FR: - Portée de vue réduite

en: - Reduced reaction speed
fr_FR: - Rapidité de réaction réduite

en: - Reduced TUs
fr_FR: - UT réduites

en: %s: bleeding (%i)
fr_FR: %s : hémorragie (%i)

en: %s: deteriorating (%i)
fr_FR: %s : détérioration (%i)

en: %s: damaged
fr_FR: %s : endommagé(e)

en: %s: wounded
fr_FR: %s : blessé(e)

en: - HP loss per turn: %i
fr_FR: - Santé perdue par tour : %i

en: This soldier no longer has enough TUs to use the following items:
fr_FR: Ce soldat n'a plus assez d'UT pour utiliser ces objets :

en: Kg
fr_FR: kg

en: TU:
fr_FR: UT :

en: Currently panics!
fr_FR: En panique !

en: Can't perform action - no item in hand!
fr_FR: Action impossible : pas d'objet en main.

en: Can't perform action - no ammo!
fr_FR: Action impossible : pas de munitions.

en: Can't perform action - weapon cannot be fired one handed!
fr_FR: Action impossible : l'arme ne peut être utilisée avec une seule main.

en: Can't perform action - not enough TUs!
fr_FR: Action impossible : pas assez d'UT.

en: Disabled crouching/standing up TUs reservation.
fr_FR: Réservation d'UT pour s'accroupir ou se redresser désactivée.

en: Reserved %i TUs for crouching/standing up.
fr_FR: Réserver %i UT pour s'accroupir ou se redresser.

en: Reaction fire enabled.
fr_FR: Tir réflexe activé.

en: Reaction fire disabled.
fr_FR: Tir réflexe désactivé.

en: Can't perform action - this item is not reloadable!
fr_FR: Action impossible : cet objet ne peut pas être rechargé.

en: Left hand weapon reloaded.
fr_FR: Arme dans la main gauche rechargée.

en: Right hand weapon reloaded.
fr_FR: Arme dans la main droite rechargée.

en: Set selected actor to move mode (it cancels the fire mode).
fr_FR: Mettre le personnage en mode mouvement (annule le mode tir).

en: Reload the weapon in the soldiers left hand.
fr_FR: Recharger l'arme dans la main gauche du soldat.

en: Reload the weapon in the soldiers right hand.
fr_FR: Recharger l'arme dans la main droite du soldat.

en: Toggle reservation for crouching.
fr_FR: Activer / désactiver la réservation pour s'accroupir.

en: Start aiming the weapon.
fr_FR: Commencer à viser.

en: Execute an action.
fr_FR: Agir.

en: End current turn.
fr_FR: Terminer le tour

en: Enemy spotted: %s!
fr_FR: Ennemi repéré : %s !

en: Unknown enemy spotted!
fr_FR: Ennemi non identifié repéré !

en: Civilian spotted.
fr_FR: Civil repéré.

en: %s lost a soldier
fr_FR: %s a perdu un soldat.

en: %s was stunned
fr_FR: %s a perdu connaissance.

en: %s has died
fr_FR: %s est mort(e).

en: %s was killed
fr_FR: %s a été tué(e).

en: A civilian was stunned.
fr_FR: Un civil a perdu connaissance.

en: A civilian has died.
fr_FR: Un civil est mort.

en: A civilian was killed.
fr_FR: Un civil a été tué.

en: An alien was stunned.
fr_FR: Un extraterrestre a perdu connaissance.

en: An alien has died.
fr_FR: Un extraterrestre est mort.

en: An alien was killed.
fr_FR: Un extraterrestre a été tué.

en: A soldier was stunned.
fr_FR: Un soldat a perdu connaissance.

en: A soldier has died.
fr_FR: Un soldat est mort.

en: A soldier was killed.
fr_FR: Un soldat a été tué.

en: A member of team %i was stunned.
fr_FR: Un membre de l'équipe %i a perdu connaissance.

en: A member of team %i has died.
fr_FR: Un membre de l'équipe %i est mort.

en: A member of team %i was killed.
fr_FR: Un membre de l'équipe %i a été tué.

en: %s was revitalised
fr_FR: %s a été soigné(e).

en: A civilian was revitalised.
fr_FR: Un civil a été soigné.

en: An alien was revitalised.
fr_FR: Un extraterrestre a été soigné.

en: A soldier was revitalised.
fr_FR: Un soldat a été soigné.

en: A member of team %i was revitalised.
fr_FR: Un membre de l'équipe %i a été soigné.

en: %s is dazed!
    Enemy used flashbang!
fr_FR: %s est étourdi(e) !
    L'ennemi a utilisé une grenade étourdissante !

en: %s panics!
fr_FR: %s panique !

en: %s is consumed by mad rage!
fr_FR: %s est fou de rage !

en: %s is on a rampage!
fr_FR: %s ne se contrôle plus !

en: %s is currently shaken.
fr_FR: %s est sous le choc.

en: %s has been wounded
fr_FR: %s a été blessé(e).

en: Your round started!
fr_FR: Votre tour commence.

en: ON RED ALERT
fr_FR: EN ALERTE ROUGE

en: Nothing - should not be displayed
fr_FR: Rien. Ne devrait pas être affiché

en: at %s
fr_FR: à %s

en: refuelling
fr_FR: en ravitaillement

en: idle
fr_FR: en attente

en: in transit
fr_FR: en transit

en: enroute to mission
fr_FR: en opérations

en: pursuing a UFO
fr_FR: en poursuite

en: ready to drop soldiers
fr_FR: prêt à poser les soldats

en: intercepting a UFO
fr_FR: en interception

en: enroute to new home base
fr_FR: en vol vers sa nouvelle base

en: returning to base
fr_FR: retour à la base

en: A new %s is ready in %s
fr_FR: Nouvel appareil opérationnel : %s (%s)

en: Notice
fr_FR: Note

en: No operational hangars at that base.
fr_FR: Pas de hangar en service dans cette base.

en: No free hangars at that base.
fr_FR: Pas de hangar libre dans cette base.

en: Insufficient free crew quarter space at that base.
fr_FR: Espace insuffisant dans les quartiers de cette base.

en: Insufficient storage space at that base.
fr_FR: Espace insuffisant dans les magasins de cette base.

en: That base is beyond this aircraft's range.
fr_FR: Base trop éloignée pour cet appareil.

en: Craft %s has returned to %s.
fr_FR: Appareil %s revenu à %s.

en: Craft %s couldn't be completely refueled at %s. Not enough antimatter.
fr_FR: L'appareil %s ne peut être totalement ravitaillé à %s. Pas assez d'antimatière.

en: Craft %s has refueled at %s.
fr_FR: Appareil ravitaillé : %s (%s)

en: Craft %s is low on fuel and must return to base.
fr_FR: L'appareil %s n'a presque plus de carburant et retourne à sa base.

en: Assign one or more soldiers to this aircraft first.
fr_FR: Il faut affecter au moins un soldat à cet appareil.

en: Insufficient fuel.
fr_FR: Carburant insuffisant.

en: Craft %s has not enough fuel to intercept UFO: fly back to %s.
fr_FR: L'appareil %s n'a pas assez de carburant pour intercepter l'OVNI : il retourne à %s.

en: No operational Command Centre in this base.
    
    Aircraft can not start.
fr_FR: Pas de salle d'opérations en service dans cette base.
    
    L'appareil ne peut pas décoller.

en: There is no pilot assigned to this aircraft.
    
    Aircraft can not start.
fr_FR: Pas de pilote affecté à cet appareil.
    
    L'appareil ne peut pas décoller.

en: Aircraft started
fr_FR: Appareil en vol

en: Speed:	%i km/h
fr_FR: Vitesse :	%i km/h

en: Fuel:	%i/%i
fr_FR: Jauge :	%i/%i

en: Operational range:	%i km
fr_FR: Rayon d'action :	%i km

en: Weapons:	%i of %i
fr_FR: Armes :	%i sur %i

en: Armour:	%i of 1
fr_FR: Blindage :	%i sur 1

en: Electronics:	%i of %i
fr_FR: Électronique :	%i sur %i

en: %i of %i
fr_FR: %i sur %i

en: A UFO is shooting at %s
fr_FR: Un OVNI tire sur %s

en: Our aircraft has no more ammo left - returning to home base now.
fr_FR: Notre appareil n'a plus de munitions et retourne à la base.

en: UFO interception successful -- UFO lost to sea.
fr_FR: Interception réussie. L'OVNI s'est abattu en mer.

en: Pilot ejected from craft
fr_FR: Pilote éjecté de son appareil

en: Pilot killed in action
fr_FR: Pilote tué en mission

en: A PHALANX craft has been destroyed
fr_FR: Un appareil Phalanx a été détruit

en: You can't hold live aliens yet. Aliens died.
fr_FR: Vous ne pouvez pas encore détenir d'extraterrestres vivants. Les prisonniers sont morts.

en: You've captured new aliens.
fr_FR: Vous avez capturé de nouveaux aliens.

en: Awaiting autopsy
fr_FR: À autopsier

en: Researched
fr_FR: Recherché

en: You've won the battle
fr_FR: Vous avez gagné la bataille

en: You've defeated the enemy, but did poorly, and many civilians were killed
fr_FR: Vous avez vaincu l'ennemi, sans vous illustrer cependant, et beaucoup de civils ont péri

en: You've lost the battle
fr_FR: Vous avez perdu la bataille

en: Collected alien bodies
fr_FR: Corps aliens collectés

en: Construction of %s building finished in %s.
fr_FR: Bâtiment terminé : %s (%s)

en: Building finished
fr_FR: Bâtiment terminé

en: By selling %s you gathered %i credits.
fr_FR: Vendre %s vous a rapporté %i crédits.

en: %i collected item | %i collected items
fr_FR[0]: %i objet collecté
fr_FR[1]: %i objets collectés

en: %s has been destroyed by an antimatter storage breach.
fr_FR: Une brèche dans la chambre à antimatière a détruit %s.

en: You've reached the base limit.
fr_FR: Vous avez atteint la limite de bases.

en: A new base has been built: %s (nation: %s)
fr_FR: Nouvelle base construite : %s (%s)

en: A new base has been built: %s
fr_FR: Nouvelle base construite : %s

en: Base built
fr_FR: Base construite

en: Not enough credits to set up a new base.
fr_FR: Pas assez de crédits pour construire une nouvelle base

en: Aircraft management and crew equipment
fr_FR: Équipement aéronautique et équipement de l'infanterie

en: Buy or produce at least one aircraft first.
fr_FR: Vous devez d'abord acheter ou produire un appareil.

en: No Hangar operating at this base.
fr_FR: Pas de hangar opérationnel dans cette base.

en: Buy/Sell equipment, aircraft and UGV
fr_FR: Acheter ou vendre de l'équipement, un appareil, un VTSP

en: No Storage operating at this base.
fr_FR: Pas de magasin opérationnel dans cette base.

en: Transfer equipment, vehicles, aliens and employees to other bases
fr_FR: Envoyer de l'équipement, des véhicules, des aliens ou des employés vers une autre base

en: Build at least a second base to transfer equipment or personnel
fr_FR: Construisez au moins une deuxième base pour transférer de l'équipement ou du personnel.

en: Research new technology
fr_FR: Rechercher une nouvelle technologie

en: No Laboratory operating at this base.
fr_FR: Pas de laboratoire opérationnel dans cette base.

en: Produce equipment, aircraft and UGV
fr_FR: Produire de l'équipement, un appareil, un VTSP

en: No Workshop operating at this base.
fr_FR: Pas d'atelier opérationnel dans cette base.

en: Hire or dismiss employees
fr_FR: Recruter ou renvoyer du personnel

en: No Living Quarters operating at this base.
fr_FR: Pas de quartiers opérationnels dans cette base.

en: Manage captured aliens
fr_FR: Gérer les prisonniers

en: No Containment operating at this base.
fr_FR: Aucun poste de confinement en service dans cette base.

en: Treat wounded soldiers and perform implant surgery
fr_FR: Soigner les soldats blessés et greffer des implants

en: No Hospital operating at this in base.
fr_FR: Pas d'hôpital opérationnel dans cette base

en: Base is under attack, you can't destroy buildings!
fr_FR: La base est attaquée, vous ne pouvez pas détruire de bâtiment !

en: Destroy Entrance
fr_FR: Détruire l'entrée

en: You can't destroy the entrance of the base!
fr_FR: Vous ne pouvez pas détruire l'entrée d'une base !

en: You can't destroy this building! It is the only connection to other buildings!
fr_FR: Vous ne pouvez pas détruire ce bâtiment ! C'est le seul lien entre différentes parties de la base.

en: Destroy Alien Containment
fr_FR: Détruire le poste de confinement

en: If you destroy this building, you will also kill the aliens inside.
    Are you sure you want to destroy this building?
fr_FR: Détruire le poste de confinement fera mourir tous les aliens à l'intérieur.
    Voulez-vous vraiment démolir ce bâtiment ?

en: Containment
fr_FR: Poste de confinement

en: Go to the Alien Containment without destroying building
fr_FR: Aller au poste de confinement sans détruire le bâtiment

en: Destroy the building
fr_FR: Détruire le bâtiment

en: Go to transfer menu without destroying the building
fr_FR: Effectuer des transferts sans détruire le bâtiment

en: Destroy Hangar
fr_FR: Détruire le hangar

en: If you destroy this hangar, you will also destroy the aircraft inside.
    Are you sure you want to destroy this building?
fr_FR: Détruire ce hangar provoquera la destruction de l'appareil qu'il contient.
    Voulez-vous vraiment démolir ce bâtiment ?

en: Go to hangar
fr_FR: Hangar

en: Go to hangar without destroying building
fr_FR: Aller au hangar sans détruire le bâtiment

en: Destroy Quarter
fr_FR: Détruire les quartiers

en: If you destroy this Quarters, every employee inside will be killed.
    Are you sure you want to destroy this building?
fr_FR: Détruire ces quartiers fera mourir tout le personnel à l'intérieur.
    Voulez-vous vraiment les démolir ?

en: Dismiss
fr_FR: Licencier

en: Go to hiring menu without destroying building
fr_FR: Licencier sans détruire le bâtiment

en: Destroy Storage
fr_FR: Détruire le magasin

en: If you destroy this Storage, every items inside will be destroyed.
    Are you sure you want to destroy this building?
fr_FR: Détruire ce magasin anéantira tous les objets qui s'y trouvent.
    Voulez-vous vraiment démolir ce bâtiment ?

en: Go to buy/sell menu without destroying building
fr_FR: Vendre des objets sans détruire le bâtiment

en: Go to storage
fr_FR: Déstocker

en: Are you sure you want to destroy this building?
fr_FR: Voulez-vous vraiment détruire ce bâtiment ?

en: Destroy building
fr_FR: Détruire le bâtiment

en: %d day | %d days
fr_FR[0]: %d jour
fr_FR[1]: %d jours

en: No aircraft in this base - You first have to purchase or transfer an aircraft
fr_FR: Aucun appareil dans cette base. Vous devez d'abord en acheter ou en transférer un

en: No aircraft in this base - You first have to purchase an aircraft
fr_FR: Aucun appareil dans cette base. Vous devez d'abord en acheter un

en: Antimatter (current/max):
fr_FR: Antimatière (actuel/max) :

en: Not enough credits to build this
fr_FR: Fonds insuffisants pour construire cela

en: %i: empty
fr_FR: %i : vide

en: Working
fr_FR: En service

en: Installing
fr_FR: En cours de montage

en: Replacing
fr_FR: En cours de remplacement

en: Removing
fr_FR: En cours de démontage

en: No defence of this type in this installation
fr_FR: Pas de système défensif de ce type dans cette installation

en: No defence of this type in this base
fr_FR: Pas de système défensif de ce type dans cette base

en: You've gone too far into debt.
fr_FR: Vous êtes trop endetté.

en: You've lost your bases and don't have enough money to build new ones.
fr_FR: Vous avez perdu toutes vos bases et n'avez plus assez d'argent pour en construire de nouvelles.

en: You have failed in your charter to protect Earth. Our home and our people have fallen to the alien infection. Only a handful of people on Earth remain human, and the remaining few no longer have a chance to stem the tide. Your command is no more; PHALANX is no longer able to operate as a functioning unit. Nothing stands between the aliens and total victory.
fr_FR: Vous avez failli à votre devoir de protection de la Terre. L'humanité a succombé à l'infection extraterrestre. Les rares personnes indemnes n'ont dorénavant plus aucune chance de repousser l'invasion. Vous êtes relevé de votre commandement. Phalanx ne peut plus fonctionner correctement. Rien ne peut plus s'opposer à la victoire totale de l'envahisseur...

en: Under your command, PHALANX operations have consistently failed to protect nations. The UN, highly unsatisfied with your performance, has decided to remove you from command and subsequently disbands the PHALANX project as an effective task force. No further attempts at global cooperation are made. Earth's nations each try to stand alone against the aliens, and eventually fall one by one.
fr_FR: Phalanx, placé sous votre commandement, ne parvient toujours pas à assurer la protection des différents pays du globe. Les Nations unies, très mécontentes, vous limogent et annulent le projet Phalanx dans son ensemble. La coopération internationale est gelée. Les différentes nations tenteront désormais de résister aux extraterrestres par leurs propres moyens. Nous courons tous à notre perte...

en: Chicken-hearted
fr_FR: Poule mouillée

en: Very Easy
fr_FR: Très facile

en: Easy
fr_FR: Facile

en: Normal
fr_FR: Normale

en: Hard
fr_FR: Difficile

en: Very Hard
fr_FR: Très difficile

en: Insane
fr_FR: Extrême

en: Human
fr_FR: Humain

en: %s
    
    Race: %s
    Recruits: %i %s, %i %s, %i %s, %i %s
    Credits: %ic
    Difficulty: %s
    Min. happiness of nations: %i %%
    Max. allowed debts: %ic
    %s
fr_FR: %s
    
    Espèce : %s
    Recrues : %i %s, %i %s, %i %s, %i %s
    Crédits : %ic
    Difficulté : %s
    Satisfaction min. des nations : %i %%
    Dette max. autorisée : %ic
    %s

en: soldier | soldiers
fr_FR[0]: soldat
fr_FR[1]: soldats

en: scientist | scientists
fr_FR[0]: chercheur
fr_FR[1]: chercheurs

en: worker | workers
fr_FR[0]: ingénieur
fr_FR[1]: ingénieurs

en: pilot | pilots
fr_FR[0]: pilote
fr_FR[1]: pilotes

en: Rank: %s
fr_FR: Grade : %s

en: %s has been promoted to %s.
fr_FR: Promotion : %s obtient le grade de %s.

en: %s has been awarded the posthumous rank of %s
    for inspirational gallantry in the face of overwhelming odds.
fr_FR: Promotion à titre posthume : %s obtient le grade de %s
    pour son courage exemplaire face à une situation impossible.

en: Soldier promoted
fr_FR: Soldat promu

en: Soldier | Soldiers
fr_FR[0]: Soldat
fr_FR[1]: Soldats

en: Not enough quarters
fr_FR: Nombre de quartiers insuffisant

en: You don't have enough quarters for your employees.
    Build more quarters.
fr_FR: Il n'y a pas de place pour vos employés.
    Construisez davantage de quartiers.

en: Could not fire employee
fr_FR: Impossible de licencier l'employé

en: Could not hire employee
fr_FR: Impossible de recruter l'employé

en: You've got a new mail: %s
fr_FR: Nouveau message : %s

en: Congratulations! You have reached the end of the UFO:AI campaign.
    However, this is not the end of the road. The game remains in development.
    The campaign will be expanded with new missions, new enemies, new UFOs, new player controllable craft and more research.
    
    And YOU can help make it happen! Visit our forums or IRC channel to find
    out what you can do to help finish this game. Alternatively, you can just
    come by and talk about the game, or find other players for a multiplayer game.
    
    Thank you for playing, and we hope to see you around.
    
       - The UFO:AI development team
fr_FR: Félicitations ! Vous avez terminé la campagne de UFO: AI.
    Par contre, le jeu n'est pas terminé, lui, et reste en développement.
    Plus de missions, plus d'ennemis, plus d'aéronefs, plus de thèmes scientifiques... il y a de quoi enrichir une campagne.
    
    Bien sûr, VOUS pouvez participer ! Rejoignez notre forum ou notre canal IRC pour
    savoir comment nous aider à compléter ce jeu. Vous pouvez aussi venir discuter
    ou venir chercher des gens intéressés par une partie multijoueur.
    
    Merci à vous. Nous espérons vous revoir bientôt.
    
     - L'équipe de développement de UFO: AI

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: No item assigned.
fr_FR: Aucun objet n'est assigné.

en: This slot is for %s or smaller items.
fr_FR: Cet emplacement sert à des objets %s ou plus légers.

en: This item is functional.
fr_FR: Cet objet est opérationnel.

en: This item will be installed in %i hour.
     | This item will be installed in %i hours.
fr_FR[0]: Délai de montage : %i heure.
fr_FR[1]: Délai de montage : %i heures.

en: %s will be removed in %i hour.
     | %s will be removed in %i hours.
fr_FR[0]: %s - Délai de démontage : %i heure.
fr_FR[1]: %s - Délai de démontage : %i heures.

en: %s will be installed in %i hour.
     | %s will be installed in %i hours.
fr_FR[0]: %s - Délai de montage : %i heure.
fr_FR[1]: %s - Délai de montage : %i heures.

en: This item will be removed in %i hour.
     | This item will be removed in %i hours.
fr_FR[0]: Délai de démontage : %i heure.
fr_FR[1]: Délai de démontage : %i heures.

en: No ammo assigned to this weapon.
fr_FR: Arme à charger en munitions.

en: No ammo needed
fr_FR: Munitions inutiles

en: No slot selected.
fr_FR: Aucun emplacement sélectionné.

en: No item selected.
fr_FR: Aucun objet sélectionné.

en: You can't equip an alien technology.
fr_FR: Vous ne pouvez pas utiliser une technologie alienne.

en: Technology requested is not yet completed.
fr_FR: La technologie requise n'est pas encore acquise.

en: This item is too heavy for the selected slot.
fr_FR: Cet objet est trop lourd pour être fixé là.

en: Equip a weapon first.
fr_FR: Montez d'abord une arme.

en: Ammo not usable with current weapon.
fr_FR: Munition inutilisable avec l'arme actuelle.

en: Unknown problem.
fr_FR: Problème non identifié.

en: Ok
fr_FR: OK

en: Day
fr_FR: Jour

en: Night
fr_FR: Nuit

en: Name: %s
    Objective: %s
fr_FR: Nom : %s
    Objectif : %s

en: Name:	%s (%i/%i)
fr_FR: Nom :	%s (%i/%i)

en: Status:	%s
fr_FR: Statut :	%s

en: Health:	%3.0f%%
fr_FR: État : 	%3.0f%%

en: Distance to target:		%.0f
fr_FR: Cible à : 	%.0f

en: ETA:	%sh
fr_FR: HAP :	%sh

en: Speed: %i km/h
fr_FR: Vitesse : %i km/h

en: Select the desired location of the new base on the map.
fr_FR: Sélectionnez l'emplacement de la nouvelle base sur la carte.

en: Select the desired location of the new installation on the map.
fr_FR: Sélectionnez l'emplacement de la nouvelle installation sur la carte.

en: Damaged %s (damage: %i)
fr_FR: Endommagé %s (dégâts : %i)

en: Wounded %s (damage: %i)
fr_FR: Blessé %s (dégâts : %i)

en: Installation %s was destroyed.
fr_FR: Installation détruite : %s.

en: Installation destroyed
fr_FR: Installation détruite

en: Construction of installation %s finished.
fr_FR: Installation construite : %s.

en: Installation finished
fr_FR: Installation terminée

en: A new installation has been built: %s (nation: %s)
fr_FR: Nouvelle installation commencée : %s (%s)

en: A new installation has been built: %s
fr_FR: Nouvelle installation terminée : %s

en: Installation building
fr_FR: Construction de l'installation

en: Not enough credits to set up a new installation.
fr_FR: Argent insuffisant pour construire une nouvelle installation.

en: Destroy Installation
fr_FR: Détruire installation

en: Do you really want to destroy this installation?
fr_FR: Voulez-vous vraiment détruire cette installation ?

en: Forget it
fr_FR: Oubliez cela.

en: Condition: %3.0f%%
fr_FR: Condition : %3.0f%%

en: %s was successfully installed into aircraft %s at %s.
fr_FR: %s : monté(e) sur le %s (%s)

en: %s was successfully installed at installation %s.
fr_FR: %s : installé(e) dans %s.

en: %s was successfully installed at %s.
fr_FR: %s : installé(e) à %s.

en: %s was successfully removed from aircraft %s at %s.
fr_FR: %s : démonté(e) du %s (%s).

en: %s was successfully removed, starting installation of %s into aircraft %s at %s
fr_FR: %s : démonté(e), le montage de %s commence sur le %s (%s).

en: %s was successfully removed from installation %s.
fr_FR: %s : désinstallé(e) de %s.

en: %s was successfully removed from %s.
fr_FR: %s : désinstallé(e) (%s).

en: Light weight
fr_FR: Poids léger

en: Medium weight
fr_FR: Poids moyen

en: Heavy weight
fr_FR: Poids lourd

en: Unknown weight
fr_FR: Poids inconnu

en: No Command Centre in this base.
    Hangars are not functional.
fr_FR: Aucune salle d'opérations dans cette base.
    Les hangars ne sont pas opérationnels.

en: No power supplies in this base.
    Hangars are not functional.
fr_FR: Base non alimentée en énergie.
    Les hangars ne sont pas opérationnels.

en: Build a hangar first.
fr_FR: Construisez d'abord un hangar.

en: You cannot buy this aircraft.
    Not enough space in hangars.
fr_FR: Impossible d'acheter cet appareil.
    Il n'y a plus assez de place dans vos hangars.

en: You cannot buy this aircraft.
    Not enough credits.
fr_FR: Impossible d'acheter cet appareil.
    Vous n'avez plus assez d'argent.

en: Not enough money
fr_FR: Pas assez d'argent

en: You cannot buy this item as you don't have enough credits.
fr_FR: Impossible d'acheter cet objet puisque vous n'avez plus assez d'argent.

en: Not enough storage space
fr_FR: Espace libre insuffisant dans les magasins

en: You cannot buy this item.
    Not enough space in storage.
    Build more storage facilities.
fr_FR: Impossible d'acheter cet objet.
    Espace libre insuffisant dans les magasins.
    Construisez plus de magasins.

en: UGV is away from home
fr_FR: VTSP absent de la base

en: Aircraft is away from home
fr_FR: Appareil absent de la base

en: installation_installed
fr_FR: équipement monté

en: installation_removed
fr_FR: équipement démonté

en: installation_replaced
fr_FR: équipement remplacé

en: aircraft_refueled
fr_FR: appareil ravitaillé

en: aircraft_cannotrefuel
fr_FR: ravitaillement impossible

en: aircraft_arrivedhome
fr_FR: appareil arrivé à la base

en: installation_build_started
fr_FR: construction commencée

en: installation_build_finished
fr_FR: construction terminée

en: installation_destroyed
fr_FR: installation détruite

en: research_new_proposed
fr_FR: nouveau projet

en: research_halted
fr_FR: recherche interrompue

en: research_completed
fr_FR: recherche terminée

en: production_started
fr_FR: production commencée

en: production_finished
fr_FR: production terminée

en: production_failed
fr_FR: échec de production

en: production_queue_empty
fr_FR: liste de production vide

en: nation_happiness_changed
fr_FR: variation du niveau de satisfaction

en: nation_unhappy
fr_FR: nation mécontente

en: nation_pleased
fr_FR: nation satisfaite

en: transfer_started
fr_FR: transfert commencé

en: transfer_completed_success
fr_FR: transfert réussi

en: transfer_lost
fr_FR: transfert perdu

en: transfer_aliens_defered
fr_FR: transfert des aliens retardé

en: transfer_uforecovery_finished
fr_FR: transfert OVNI terminé

en: ufo_spotted
fr_FR: OVNI détecté

en: ufo_signal_lost
fr_FR: signal OVNI perdu

en: ufo_attacking
fr_FR: attaque d'un OVNI

en: base_attack
fr_FR: attaque de base

en: building_finished
fr_FR: bâtiment terminé

en: Your dropship is not near the landing zone
fr_FR: Votre transport n'est pas à proximité de la zone d'atterrissage

en: Aliens captured
fr_FR: Extraterrestres capturés

en: Alien survivors
fr_FR: Extraterrestres survivants

en: PHALANX soldiers killed in action
fr_FR: Soldats Phalanx tués en mission

en: PHALANX soldiers missing in action
fr_FR: Soldats Phalanx portés disparus

en: PHALANX friendly fire losses
fr_FR: Soldats Phalanx tués par le feu allié

en: PHALANX survivors
fr_FR: Survivants Phalanx

en: Civilians killed
fr_FR: Civils tués

en: Civilians killed by friendly fire
fr_FR: Civils tués par le feu allié

en: Civilians saved
fr_FR: Civils sauvés

en: Gathered items (types/all)
fr_FR: Objets récupérés (types/total)

en: Crashed %s
fr_FR: %s écrasé

en: Alien terror in %s
fr_FR: Terrorisme alien (%s)

en: Alien terror
fr_FR: Terrorisme alien

en: Base attacked: %s
fr_FR: Base attaquée : %s

en: Base attack
fr_FR: Base attaquée

en: Alien base in %s
fr_FR: Base alienne : %s

en: Landed %s
fr_FR: %s au sol

en: Alien activity in %s
fr_FR: Activité alienne : %s

en: Alien activity
fr_FR: Activité alienne

en: Go on a rescue mission for %s to save your soldiers, some of whom may still be alive.
fr_FR: %s : aller sauver vos soldats, certains ont peut-être survécu.

en: Alien activity has been detected in %s.
fr_FR: Activité alienne détectée : %s

en: Alien activity has been detected.
fr_FR: Activité alienne détectée.

en: Defence of base: %s successful!
fr_FR: Base %s : défense réussie !

en: Giving up
fr_FR: Abandonne

en: Furious
fr_FR: Furibond

en: Angry
fr_FR: Furieux

en: Mad
fr_FR: Mécontent

en: Upset
fr_FR: Inquiet

en: Tolerant
fr_FR: Attentiste

en: Neutral
fr_FR: Neutre

en: Content
fr_FR: Satisfait

en: Pleased
fr_FR: Content

en: Happy
fr_FR: Ravi

en: Exuberant
fr_FR: Enthousiaste

en: Nation %s changed happiness from %s to %s
fr_FR: %s : la satisfaction passe de %s à %s

en: Nation %s changed happiness to %s
fr_FR: %s : la satisfaction passe à %s

en: Happiness of nation %s is %s and less than minimal happiness allowed to the campaign
fr_FR: %s : satisfaction de %s, inférieure au minimum permis dans cette campagne

en: Nation changed happiness
fr_FR: La satisfaction d'une nation a changé

en: Gained %i %s, %i %s, %i %s, %i %s, and %i %s from nation %s (%s)
fr_FR: %i %s, %i %s, %i %s, %i %s et %i %s offerts par la nation %s (%s)

en: credit | credits
fr_FR[0]: crédit
fr_FR[1]: crédits

en: Paid %i credits to: %s
fr_FR: %i crédits payés à : %s

en: Paid %i credits for aircraft
fr_FR: %i crédits dépensés pour vos appareils

en: Paid %i credits for upkeep of %s
fr_FR: %i crédits dépensés pour l'entretien de %s

en: Paid %i credits in interest on your debt.
fr_FR: %i crédits dépensés pour les intérêts de la dette.

en: current homebase of aircraft
fr_FR: base d'accueil actuelle de l'appareil

en: base can hold aircraft
fr_FR: la base peut accueillir un appareil

en: Base	Status
fr_FR: Base	Statut

en: Change homebase of aircraft
fr_FR: Affecter l'appareil à une nouvelle base

en: No craft available, no pilot assigned, or no tactical teams assigned to available craft.
fr_FR: Pas d'aéronef disponible, pas de pilote, ou pas d'équipe de combat assignée à un vaisseau disponible

en: No craft available, no pilot assigned, or no weapon or ammo equipped.
fr_FR: Pas d'appareil disponible, pas de pilote assigné, ou pas d'arme ou de munitions installées.

en: No defence system operational or no weapon or ammo equipped.
fr_FR: Pas de système défensif opérationnel, ou pas d'arme ou de munitions installées.

en: No Command Centre operational in homebase
    of this aircraft.
    
    Aircraft cannot start.
fr_FR: Pas de salle d'opérations en service dans
    la base d'accueil de cet appareil.
    
    L'appareil ne peut pas décoller.

en: Production queue for %s is empty
fr_FR: Liste de production vide : %s

en: Production queue empty
fr_FR: Liste de production vide

en: Not enough credits to finish production in %s.
fr_FR: Fonds insuffisants pour terminer la production à %s.

en: Work on %s at %s has finished.
fr_FR: Travail terminé : %s (%s)

en: Production finished
fr_FR: Production terminée

en: The disassembling of %s at %s has finished.
fr_FR: Démontage terminé : %s (%s)

en: No item selected
fr_FR: Pas d'objet sélectionné

en: Cost per item	%i c
fr_FR: Cout par objet	%i c

en: Production time	%ih
fr_FR: Durée de production	%ih

en: Item size	%i
fr_FR: Taille de l'objet	%i

en: Stored at: %s
fr_FR: Entreposé à : %s

en: Disassembly time: %ih
fr_FR: Durée du démontage: 	%ih

en: Components:
fr_FR: Composants :

en: Production costs	%i c
fr_FR: Couts de production	%i c

en: No aircraft selected.
fr_FR: Aucun appareil n'est sélectionné.

en: Hangars not ready
fr_FR: Les hangars ne sont pas prêts

en: You cannot queue aircraft.
    No free space in hangars.
fr_FR: Impossible de produire cet appareil.
    Place insuffisante dans les hangars.

en: Not enough materials
fr_FR: Matériaux insuffisants

en: You don't have the materials needed for producing more of this item.
fr_FR: Matériaux insuffisants pour produire cet objet en plus grand nombre.

en: Not enough material!
fr_FR: Matériaux insuffisants !

en: You don't have enough material to produce all (%i) additional items. Only %i could be added.
fr_FR: Matériaux insuffisants pour construire tous les (%i) objets supplémentaires. Seuls %i seront produits.

en: You don't have the materials needed for producing this item.
fr_FR: Matériaux nécessaires à la construction de cet objet absents.

en: You don't have enough material to produce all (%i) items. Production will continue with a reduced (%i) number.
fr_FR: Matériaux insuffisants pour construire tous les (%i) objets. Les quantités à produire ont été réduites (%i).

en: Work begun on %s
fr_FR: Travail commencé : %s

en: Production started
fr_FR: Production commencée

en: A research project has been completed: %s
fr_FR: Projet de recherche terminé : %s

en: Research finished
fr_FR: Recherche terminée

en: New research proposal: %s
fr_FR: Nouveau projet de recherche : %s

en: Unknown Technology researchable
fr_FR: Technologie inconnue à étudier

en: Unknown Technology found
fr_FR: Technologie inconnue découverte

en: No free space in laboratories left.
    Build more laboratories.
fr_FR: Pas de place libre dans les laboratoires.
    Construisez-en davantage.

en: Not enough laboratories
fr_FR: Nombre de laboratoires insuffisant

en: Research halted
fr_FR: Recherche interrompue

en: No description available.
fr_FR: Pas de description disponible.

en: No research proposal available.
fr_FR: Pas de projet de recherche disponible.

en: Error decompressing data
fr_FR: Erreur lors de la décompression des données

en: Saving is not possible: Campaign is not active.
fr_FR: Sauvegarde impossible si la campagne n'est pas active.

en: Saving is not possible: Cannot save the Battlescape.
fr_FR: Sauvegarde impossible en mission.

en: Saving is not possible: No base is built.
fr_FR: Sauvegarde impossible si aucune base n'est construite.

en: Could not allocate enough memory to save this game
fr_FR: Impossible d'allouer assez de mémoire pour sauvegarder ce jeu

en: Memory error compressing save-game data - set save_compressed cvar to 0
fr_FR: Erreur en mémoire durant la compression de la sauvegarde : réglez la cvar « save_compressed » à 0

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error loading game.
fr_FR: Erreur lors du chargement.

en: Error saving game.
fr_FR: Erreur lors de la sauvegarde.

en: QuickSave
fr_FR: Sauvegarde rapide

en: Campaign was successfully saved.
fr_FR: La campagne a bien été sauvée.

en: Quicksave
fr_FR: Sauvegarde rapide

en: Campaign loaded
fr_FR: Campagne chargée

en: Quicksave campaign was successfully loaded.
fr_FR: La sauvegarde rapide a bien été chargée.

en: Max. allowed debts: %ic
fr_FR: Dette max. autorisée : %ic

en: Max. allowed eXtraterrestial Viral Infection: %i%%
    Current eXtraterrestial Viral Infection: %i%%
fr_FR: Infection Virale eXtraterrestre max. possible : %i%%
    Infection Virale eXtraterrestre actuelle : %i%%

en: No more employees can be assigned to this aircraft
fr_FR: Aucun autre employé ne peut être affecté à cet appareil

en: Employee is assigned to another aircraft
fr_FR: Cet employé est déjà affecté à un autre appareil

en: Employee is away from base
fr_FR: L'employé n'est pas à la base

en: No more employee can be assigned to this team
fr_FR: Aucun autre employé ne peut être affecté à cette équipe

en: stopped
fr_FR: Arrêt

en: 5 sec
fr_FR: 5 secondes

en: 5 mins
fr_FR: 5 minutes

en: 20 mins
fr_FR: 20 minutes

en: 1 hour
fr_FR: 1 heure

en: 12 hours
fr_FR: 12 heures

en: 1 day
fr_FR: 1 jour

en: 5 days
fr_FR: 5 jours

en: Feb
fr_FR: Fév

en: Apr
fr_FR: Avr

en: May
fr_FR: Mai

en: Jul
fr_FR: Jui

en: Aug
fr_FR: Aou

en: Dec
fr_FR: Déc

en: %s does not have Antimatter Storage, antimatter are removed!
fr_FR: %s ne dispose pas de chambre à antimatière : l'antimatière est perdue.

en: Transport mission
fr_FR: Mission de transfert

en: %s does not have Alien Containment, Aliens are removed!
fr_FR: %s ne dispose pas de poste de confinement : les extraterrestres sont incinérés.

en: The destination base no longer exists! Transfer cargo was lost, personnel has been discharged.
fr_FR: La base de destination n'existe plus : la cargaison est perdue et le personnel remercié.

en: Transport mission ended, unloading cargo in %s
fr_FR: Transfert terminé : cargaison déchargée à %s

en: Transport mission started, cargo is being transported to %s
fr_FR: Transfert commencé : cargaison acheminée vers %s

en: Corpse of %s
fr_FR: Cadavre de %s

en: Alive %s
fr_FR: %s en vie

en: Aircraft %s
fr_FR: Appareil %s

en: Employee
fr_FR: Employé

en: alive
fr_FR: vivant

en: dead
fr_FR: mort

en: A UFO is flying toward %s
fr_FR: Un OVNI vole vers %s

en: %s is flying toward %s
fr_FR: %s vole vers %s

en: Our radar detected %s near %s
fr_FR: Signal radar détecté : %s, proche de %s

en: Our radar has lost the tracking on %s
fr_FR: Signal radar perdu : %s

en: Cruising speed
fr_FR: Vitesse de croisière

en: Maximum speed
fr_FR: Vitesse maximale

en: Evasion
fr_FR: Esquive

en: Hull strength
fr_FR: Résistance de la coque

en: Fuel size
fr_FR: Capacité en carburant

en: Weapon range
fr_FR: Portée de l'arme

en: Antimatter need
fr_FR: Besoin en antimatière

en: No requirements
fr_FR: Aucune condition

en: Error - could not find building
fr_FR: Erreur. Bâtiment introuvable.

en: Needs:	%s
fr_FR: Prérequis :	%s

en: Construction time:	%i day
     | Construction time:	%i days
fr_FR[0]: Durée de construction : 	%i jour
fr_FR[1]: Durée de construction : 	%i jours

en: Cost:	%i c
fr_FR: Cout :	%i c

en: Running costs:	%i c
fr_FR: Couts d'entretien :	%i c

en: Weight:	%s
fr_FR: Masse :	%s

en: Weapon for air defence system
fr_FR: Arme de défense antiaérienne

en: Ammo:	%i
fr_FR: Munitions :	%i

en: Damage:	%i
fr_FR: Dégâts :	%i

en: Reloading time:	%i
fr_FR: Temps chargement :	%i

en: %s:	+%i %%
fr_FR: %s :	+%i %%

en: %s:	%i %%
fr_FR: %s :	%i %%

en: Unknown - need to research this
fr_FR: Inconnu. Recherche nécessaire.

en: %s:	%i
fr_FR: %s :	%i

en: %s:	%i km/h
fr_FR: %s :	%i km/h

en: Required Hangar:	%s
fr_FR: Hangar nécessaire :	%s

en: Max. soldiers:	%i
fr_FR: Max. soldats :	%i

en: Equipment slots:	%i %s, %i %s
fr_FR: Équipements :	%i %s, %i %s

en: weapon
fr_FR: arme

en: electronics
fr_FR: électronique

en: Proposal:
fr_FR: Projet :

en: Re:
fr_FR: Re :

en: FROM: %s
    TO: %s
    DATE: %s
fr_FR: De : %s
    À : %s
    Date : %s

en: UFOpaedia: %s (complete)
fr_FR: OVNIpédia : %s (terminé)

en: UFOpaedia: %s
fr_FR: OVNIpédia : %s

en: No pre-research description available.
fr_FR: Description préliminaire indisponible.

en: Proposal: %s
fr_FR: Projet : %s

en: Re: %s
fr_FR: Re : %s

en: %s was transferred to %s.
fr_FR: %s : transféré(e) à %s.

en: UFO Recovered
fr_FR: OVNI récupéré

en: UFO Transfered
fr_FR: OVNI transféré

en: UFO transport started, cargo is being transported to %s
fr_FR: Transport d'OVNI commencé ; cargaison acheminée vers %s

en: UFO transport
fr_FR: Transport d'OVNI

en: Recovered %s from the battlefield. UFO is being transported to %s.
fr_FR: %s : OVNI transporté du champ de bataille vers %s.

en: UFO Recovery
fr_FR: Récupération des OVNI

en: Recovered %s from the battlefield. UFO sold to nation %s, gained %i credits.
fr_FR: %s : OVNI récupéré ; vendu à : %s (%i crédits).

en: Destroy stored UFO
fr_FR: Détruire l'OVNI entreposé

en: Do you really want to destroy this stored UFO?
fr_FR: Voulez-vous vraiment détruire cet OVNI ?

en: Your base: %s has been destroyed! All employees killed and all equipment destroyed.
fr_FR: Votre base %s a été rasée ! Tous les employés ont été tués et l'équipement a été détruit.

en: Base '%s' is under attack! What to do?
fr_FR: La base %s est attaquée ! Quels sont les ordres ?

en: Base '%s' is under attack!
fr_FR: La base %s est attaquée !

en: The Carrier UFO is in range. Should we launch the payload?
fr_FR: L'OVNI porteur est à portée. Devons-nous tirer dessus ?

en: Don't attack the UFO-Carrier yet
fr_FR: Différer l'attaque du Porteur

en: Wait
fr_FR: Attendre

en: Attack the UFO-Carrier now
fr_FR: Attaquer le Porteur

en: Launch
fr_FR: Tirer

en: Error saving team. Nothing to save yet.
fr_FR: Erreur lors de la sauvegarde de l'équipe. Rien à sauvegarder.

en: New Team
fr_FR: Nouvelle équipe

en: Error saving team. Too many teams!
fr_FR: Erreur lors de la sauvegarde de l'équipe. Trop d'équipes.

en: Error saving team. Check free disk space!
fr_FR: Erreur lors de la sauvegarde de l'équipe. Vérifiez l'espace disque disponible.

en: You've ended your turn.
fr_FR: Vos avez fini votre tour.

en: %s ended his turn (team %i).
fr_FR: %s a fini son tour (équipe %i)

en: Set soldiers per player lower than soldiers per team
fr_FR: Fixez le nombre de soldats par joueur inférieur au nombre de soldats par équipe

en: Settings doesn't make sense
fr_FR: Les réglages ne sont pas cohérents

en: Enemies killed:	%i
fr_FR: Ennemis tués : 	%i

en: Team survivors:	%i
fr_FR: Survivants de l'équipe : 	%i

en: Select a free team or your coop team
fr_FR: Sélectionnez une équipe disponible ou l'équipe à intégrer

en: Current team: %i
fr_FR: Équipe actuelle : %i

en: Team is already in use
fr_FR: L'équipe est déjà en service

en: Team %d
fr_FR: Équipe %d

en: No team
fr_FR: Pas d'équipe

en: Map:	%s
fr_FR: Carte :	%s

en: Servername:	%s
fr_FR: Nom du serveur :	%s

en: Moralestates:	%s
fr_FR: Moral :	%s

en: Gametype:	%s
fr_FR: Type de jeu :	%s

en: Gameversion:	%s
fr_FR: Version du jeu :	%s

en: Dedicated server:	%s
fr_FR: Serveur dédié :	%s

en: Operating system:	%s
fr_FR: Système d'exploitation :	%s

en: Network protocol:	%s
fr_FR: Protocole réseau :	%s

en: Roundtime:	%s
fr_FR: Durée d'un tour :	%s

en: Teamplay:	%s
fr_FR: Jeu en équipe :	%s

en: Max. players per team:	%s
fr_FR: Max. joueurs par équipe :	%s

en: Max. teams allowed in this map:	%s
fr_FR: Max. équipes sur cette carte :	%s

en: Max. clients:	%s
fr_FR: Max. clients :	%s

en: Max. soldiers per player:	%s
fr_FR: Max. soldats par joueur :	%s

en: Max. soldiers per team:	%s
fr_FR: Max. soldats par équipe :	%s

en: Password protected:	%s
fr_FR: Protégé par mot de passe :	%s

en: All bookmark slots are used - please removed unused entries and repeat this step
fr_FR: Il n'y a plus d'emplacements libres pour les signets. Effacez-en et recommencez cette étape.

en: Game Drawn!
fr_FR: Match nul !

en: The game was a draw!
    
    Enemies escaped.
fr_FR: Match nul !
    
    Les ennemis se sont échappés.

en: The game was a draw!
    
    No survivors left on any side.
fr_FR: Match nul !
    
    Aucun survivant dans chaque camp.

en: 
    %i of %i enemies killed, %i stunned, %i survived.
    %i of %i team members survived, %i lost in action, %i friendly fire loses.
    %i of %i civilians saved, %i civilian loses, %i friendly fire loses.
fr_FR: 
    %i ennemis sur %i tués, %i assommés, %i survivants.
    %i coéquipiers sur %i survivants, %i portés disparus, %i victimes du feu allié.
    %i civils sur %i sauvés, %i tués, dont %i par le feu allié.

en: Congratulations
fr_FR: Félicitations

en: You won the game!
fr_FR: Vous avez gagné la partie !

en: Better luck next time
fr_FR: Vous serez plus chanceux la prochaine fois

en: You've lost the game!
fr_FR: Vous avez perdu la partie !

en: Show/hide ufoconsole.
fr_FR: Afficher / cacher la console

en: Close quarters
fr_FR: Cba. rapproché

en: Unknown weapon skill
fr_FR: Compétence d'arme inconnue

en: Size:	%i
fr_FR: Taille :	%i

en: Weight:	%g Kg
fr_FR: Masse :	%g kg

en: ^BDamage type:	Protection:
fr_FR: ^BType de dégâts :	Protection :

en: %s weapon
fr_FR: Arme à %s

en: One-handed
fr_FR: une main

en: Two-handed
fr_FR: deux mains

en: Max ammo:	%i
fr_FR: Munitions max. :	%i

en: Skill:	%s
fr_FR: Compétence :	%s

en: Time units:	%i
fr_FR: UT :	%i

en: Range:	%g
fr_FR: Portée :	%g

en: Spreads:	%g
fr_FR: Dispersion :	%g

en: %s. No detailed info available.
fr_FR: %s. Pas d'information détaillée disponible.

en: Ammunition
fr_FR: Munitions

en: Weapon
fr_FR: Arme

en: No
fr_FR: Non

en: Permanent:	%s
fr_FR: Permanent :	%s

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Duration:	%i
fr_FR: Durée :	%i

en: Period:	%i
fr_FR: Délai :	%i

en: Price:	%i c
fr_FR: Prix :	%i c

en: %s ammo-less weapon
fr_FR: Arme à %s sans munition

en: %s auxiliary equipment
fr_FR: Équipement auxiliaire à %s

en: Action:	%s
fr_FR: Action :	%s

en: Unknown - not useable
fr_FR: Inconnu(e) - inutilisable

en: Warning!
fr_FR: Attention !

en: Server closed connection
fr_FR: Le serveur a mis fin à la connexion

en: Loading
fr_FR: Chargement...

en: Connection failure
fr_FR: Échec de connexion

en: The password you specified was wrong.
fr_FR: Vous n'avez pas donné le bon mot de passe.

en: This server requires a password.
fr_FR: Le serveur n'est accessible qu'avec un mot de passe.

en: This server is full.
fr_FR: Le serveur est complet.

en: You are banned on this server.
fr_FR: Vous êtes banni de ce serveur.

en: The game has already started.
fr_FR: La partie a déjà commencé.

en: The server is running a different version of the game.
fr_FR: Le serveur utilise une version différente du jeu.

en: Bad rcon password
fr_FR: Mot de passe rcon erroné

en: The rcon password you specified was wrong.
fr_FR: Vous n'avez pas donné le bon mot de passe rcon.

en: The server refused the connection.
fr_FR: Le serveur a refusé la connexion.

en: Local game version (%s) differs from the server version (%s)
fr_FR: La version locale du jeu (%s) diffère de celle du serveur (%s)

en: Script files are not the same
fr_FR: Les fichiers scripts ne sont pas les mêmes

en: Local map version differs from server
fr_FR: La carte en local diffère de celle du serveur

en: Target your shot to the ground
fr_FR: Ciblez le sol

en: This change requires a restart!
fr_FR: Ce changement nécessite un redémarrage.

en: This change might require a restart.
fr_FR: Ce changement peut nécessiter un redémarrage.

en: Downloading [%s]
fr_FR: Téléchargement [%s]

en: Poor
fr_FR: Faible

en: Mediocre
fr_FR: Médiocre

en: Average
fr_FR: Moyen

en: Competent
fr_FR: Capable

en: Proficient
fr_FR: Bon

en: Very Good
fr_FR: Très bon

en: Highly Proficient
fr_FR: Doué

en: Exceptional
fr_FR: Excellent

en: Outstanding
fr_FR: Incroyable

en: Impressive
fr_FR: Magistral

en: Superhuman
fr_FR: Surhumain

en: Rotate battlescape camera anti-clockwise
fr_FR: Pivoter la caméra dans le sens anti-horaire

en: Rotate battlescape camera clockwise
fr_FR: Pivoter la caméra dans le sens horaire

en: Tilt battlescape camera up
fr_FR: Lever la caméra

en: Tilt battlescape camera down
fr_FR: Baisser la caméra

en: Move battlescape camera
fr_FR: Déplacer la caméra

en: Move battlescape camera left
fr_FR: Caméra à gauche

en: Move battlescape camera top left
fr_FR: Caméra en haut à gauche

en: Move battlescape camera bottom left
fr_FR: Caméra en bas à gauche

en: Move battlescape camera right
fr_FR: Caméra à droite

en: Move battlescape camera top right
fr_FR: Caméra en haut à droite

en: Move battlescape camera bottom right
fr_FR: Caméra en bas à droite

en: Move battlescape camera forward
fr_FR: Caméra vers l'avant

en: Move battlescape camera backward
fr_FR: Caméra vers l'arrière

en: Zoom in
fr_FR: Zoomer

en: Zoom out
fr_FR: Dézoomer

en: Left mouse button click (menu)
fr_FR: Clic gauche de la souris (menu)

en: Middle mouse button click (menu)
fr_FR: Clic bouton du milieu de la souris (menu)

en: Right mouse button click (menu)
fr_FR: Clic droit de la souris (menu)

en: Mouse wheel up
fr_FR: Molette de la souris vers le haut

en: Mouse wheel down
fr_FR: Molette de la souris vers le bas

en: Select objects/Walk to a square/In fire mode, fire etc
fr_FR: Choisir objets, marcher vers, tirer (en mode tir), etc.

en: Rotate Battlescape/In fire mode, cancel action
fr_FR: Pivoter la caméra (mission), annuler (en mode tir)

en: Turn soldier toward mouse pointer
fr_FR: Pivoter le soldat vers le curseur

en: Toggles the hud radar mode
fr_FR: Afficher / cacher le radar

en: Slice through terrain at a higher level
fr_FR: Voir le terrain à un niveau plus haut

en: Slice through terrain at a lower level
fr_FR: Voir le terrain à un niveau plus bas

en: Ammo: %i
fr_FR: Munitions : %i

en: %s loaded
fr_FR: %s chargé

en: Usable in:
fr_FR: Utilisable avec :

en: In: %i Out: %i
fr_FR: Ajouter : %i Enlever : %i

en: Close the window
fr_FR: Fermer la fenêtre

en: Drag to move window
fr_FR: Glisser pour déplacer la fenêtre

en: Key: %s
fr_FR: Touche : %s

en: Can't perform action - weapon already fully loaded with the same ammunition!
fr_FR: Action impossible : arme déjà chargée avec les mêmes munitions.

en: Can't perform action - object not present!
fr_FR: Action impossible : objet absent.

en: Can't perform action - not an actor!
fr_FR: Action impossible : n'est pas une unité.

en: Can't perform action - actor is stunned!
fr_FR: Action impossible : unité inconsciente.

en: Can't perform action - actor is dead!
fr_FR: Action impossible : unité morte.

en: Can't perform action - not on same team!
fr_FR: Action impossible : pas dans la même équipe.

en: Can't perform action - no control over allied actors!
fr_FR: Action impossible : pas de contrôle sur les unités alliées.

en: Can't perform action - it is not your turn!
fr_FR: Action impossible : ce n'est pas votre tour.

en: Currently shaken, won't let their guard down.
fr_FR: Sous le choc, mais toujours en alerte.

en: You can't talk for %d more seconds
fr_FR: Vous ne pouvez pas parler pendant %d secondes supplémentaires

en: Flood protection: You can't talk for %d seconds.
fr_FR: Protection anti-abus : vous ne pouvez plus parler pendant %d secondes.

en: Can't perform action - impossible throw!
fr_FR: Action impossible : lancé impossible.

en: Can't perform action - object not activatable!
fr_FR: Action impossible : l'objet ne peut être actionné.

en: Can't perform action - target is not wounded!
fr_FR: Action impossible : cible indemne.

en: Can't perform action - target out of range!
fr_FR: Action impossible : cible hors de portée.

en: Can't perform action - not enough ammo!
fr_FR: Action impossible : pas assez de munitions.

en: %s forces are attacking the %s!
fr_FR: %s : attaquent le (la) %s !

en: %s forces are attacking %s target zone!
fr_FR: %s : attaquent %s zone cible !

en: %s forces have occupied the %s!
fr_FR: %s : occupent le (la) %s !

en: %s forces have occupied their target zone!
fr_FR: %s : occupent leur zone cible !

en: The %s was placed at the %s.
fr_FR: %s : en place au (à la) %s.

en: The %s was placed.
fr_FR: %s : en place.

en: %s forces have left the %s!
fr_FR: %s : quittent le (la) %s !

en: %s forces have left their target zone!
fr_FR: %s : quittent leur zone cible !

en: No reaction fire enabled weapon.
fr_FR: Pas de tir réflexe pour cette arme.

en: No fire mode selected for reaction fire.
fr_FR: Pas de mode de tir sélectionné pour le tir réflexe.

en: Not enough TUs left for activating reaction fire.
fr_FR: Plus assez d'UT pour activer le tir réflexe.

en: 4 minutes left until forced turn end.
fr_FR: Plus que 4 minutes avant la fin du tour.

en: 3 minutes left until forced turn end.
fr_FR: Plus que 3 minutes avant la fin du tour.

en: 2 minutes left until forced turn end.
fr_FR: Plus que 2 minutes avant la fin du tour.

en: 1 minute left until forced turn end.
fr_FR: Plus que 1 minute avant la fin du tour.

en: 30 seconds left until forced turn end.
fr_FR: Plus que 30 secondes avant la fin du tour.

en: 15 seconds left until forced turn end.
fr_FR: Plus que 15 secondes avant la fin du tour.

en: Current active team hit the max round time.
fr_FR: L'équipe en train de jouer a atteint la limite de temps du tour.

en: Switching map!
fr_FR: Changement de carte !

en: You are now ready to switch the map.
fr_FR: Vous pouvez changer de carte.

en: human
fr_FR: humain

en: Take a screenshot
fr_FR: Copie d'écran
